Inpoldering aan Groningens noordkust Castella RENNIE Aankoop van materialen en goedkeuring van werken Weg met „onbereikbare plaatsen"! E.N. A.van MEVER D E N Organisatie van het eigen vervoer UurcUrüieA,-foun& '-tooit/ VIJF BURGERS GEDOOD Werkverruimingsobject geeft velen arbeid MAANDAG 26 MEI 1941 De dijk Dr. B. Knipping O.F.M. Privaat-docent aan de R.K. Universiteit ACCOUNTANT, ud ned.uniev.acc AMSTERDAM - TEL90361 JAN LUyKENSTR.8 na 6 uur 2 3 723 De moord te Tubbergen Oude veete zou worden uitgevochten F. Banning overleden Bram Hemerik Voordracht van dr. Plutzgar Doodelijke val Het geheim van PERFECT DROOGSCHEREN PHILIPS Wat U noodig hebt is Orgafonicum, met LEVEREXTRACT en VITAMINES. W Ph I LI ro Verplicht lidmaatschap van de E. V. O. Dr. GOEDEWAAGEN NAAR LIMBURG Kampeeren met Pinksteren Slechts geldige kampeerkaart geeft toegang tot A.N.W.B.-boerderijen Begrafenis H. J. H. Meijer Drees G.I.Z.A.M.U.C. 1941 Groot internationaal zang- en muziekconcours Bij Engelsche luchtaanvallen Twaalfde Leiderskamp voor Natuurstudie schuimende TANDPASTA SLUIS VAN N.O.-POLDER IN GEBRUIK SCHULDIG AAN ERNSTIG ONGELUK Verdachte krijgt twee maanden gevangenisstraf Interlocale verhuizingen t£ Wij luisteren naar Dinsdag 27 Mei DIGEST I F P A S T I L L dezelfde M oiide PlMii vermaarde van HSBg(ö|É|j* altijd. Lijk in het net UIT DE STAATSCOURANT Ontslag burgemeester Vordering cultuurgronden In „Rijk van Nijmegen „Maas en Waal" en Wijziging in het systeem van machtiging DUITSCHE B0ERENP0LITIEK Dank zij de medewerking van ir. P. Boe- zaardt, hoofdinspecteur van den rijksdienst voor de werkverruiming en in diens gezelschap en in dat van den heer A. Kwast, hoofd van de inspectie Groningen van den rijksdienst voor de werkverruiming en ir. H. Burgmans, adjunct inspecteur, bezocht het A.N.P. dezer dagen de inpoldering van de kwelders, behoorende tot het waterschap „De Slikken" aan de noordkust van Groningen, onder de gemeenten Eenrum en Baflo. De eerste poging om „De Slikken" in te pol deren dateert van 1923. De provinciale Water staat, aldus de opzet, zou het plan uitvoeren, het waterschap moest de bedijking ondernemen, daarbij door andere corporaties gesteund. Maar het waterschap voelde er niet voor, op dien opzet in te gaan en het plan bleef plan. Ruim tien jaar later kwam de tweede poging aan de orde, die al evenmin succes zou oogsten. Het bestuur van het waterschap wendde zich tot Ged. Staten met de vraag, onder welke voor- Waarde thans medewerking voor de bedijking van de kweldergronden verkregen zou kunnen Worden. Weer kon er echter tusschen de verschillende partijen, bij dit werk betrokken, pecunia causa, geen overeenstemming worden bereikt. De derde poging zou succes hebben. Het groene kweldergebied een buitendijksche aanslibbing dus, die bij normalen vloedstand droog biyft en die het waterschap „De Slikken" vormt zal binnen zeer korten tijd veranderd zijn in een 40 ha. grooten modernen polder, met zware zee- Wering, gedraineerd en geëgaliseerd, rijk bouw land, een aanwinst voor onze landbouwproduc tie van de eerste orde. Door de groote aantallen werklooze arbeiders in de provincie Groningen, aldus vertelde de heer Kwast, deden zich in de jaren 19341938 moeilijkheden voor ten aanzien van de plaat singsmogelijkheden. Het bleek niet mogelijk, alle Werkloozen in de inspectie te werk te stellen. Een belangryk deel moest naar den steun wor den verwezen. De toenmalige rijksinspecteur van de werkverschaffing stelde alles in het werk, daarin wijziging te brengen. Naast een propa ganda voor de werkverruiming door uitvoering van grondverbetering, herontginning en ont watering trachtte hy werkobjecten te vinden, die niet door derden zouden worden aangevat, doch waarvan de uitvoering door het departe ment van Sociale Zaken mogelijk zou zyn te achten. Twee belangryke werkobjecten had de in spectie op het oog: n.l. de inpoldering van rype kweldergronden aan Groningens noordkust en Wel onder Eenrum-Baflo en onder Uithuizer- m.eeden, resp. 400 en 1000 H.A. betreffende. Het kweldergebied onder Eenrum-Baflo lokte het sterkste, omdat daarover reeds plannen beston den en bovendien bestond voor dat heele gebied al een waterschap, van welke omstandigheid zeer werd geprofiteerd, in dezen zin, dat een en ander in volledig waterschapsverband is ge regeld en vastgelegd. De volle medewerking werd verkregen van den Cultuurtechnischen dienst, in deze inspec tie vertegenwoordigd door cultuurconsulent ir. Mansholt, van het Bodemkundig Instituut te Groningen en het Technisch Bureau van de tlnie van Waterschapsbonden tè Haarlem, in dezen vertegenwoordigd door ir. Biezeveld. In 1935 begon Domeinen met de landaanwin ning aan de Groningsche noordkust. De Staat stelde een compromis voor, met ter- zydestelling van een bestaande twistvraag. De serste 300 meter buiten de kwelderiyn wordt eigendom van den boer, voor de volgende 500 meter heeft hij voorkeur en wat daarachter komt is van den Staat. Teneinde de land- aanwinningswerken benoorden „De Slikken" •hogelijk te maken, moest een z.g. delimitatie- contract door de oevereigenaren met den Staat Worden aangegaan en met twee eigenaren wil de het aanvankelijk niet vlotten, doch, na veie en moeizame onderhandelingen was de zaak m orde. Ook de financieele kant was ten slot,te fhet de ingelanden in kannen en kruiken en •h Januari 1939 kreeg de rijksinspecteur de goedkeuring van den toenmaligen minister van Sociale Zaken. 20 Februari d.a.v. kon de eerste sPade in den grond worden gestoken. De be- Efooting van kosten naar een basis-uurloon van 0.24 wees voor arbeidsloon een bedrag van 955.000 en voor bykomende kosten f 447.000 °f in totaal f 1.472.000 a.an. Hiertegenover ®taan de inkomsten. Hij het aangaan van de overeenkomst door Oct waterschap met den Staat heeft net wa arschap op zich genomen, den Staat een ver goeding te betalen, nj. voor het land dat na oc inpoldering als bouwland wordt gebruikt 1300 per h.a., voor het grasland f 650 per h.a. etl voor het land dat voor wegen gebruikt ^fordt f 325 per h.a., in totaal ongeveer f 500.000. z.g. bijkomende kosten zijn hierdoor geheel Bedekt. Het plan was uitgewerkt door het Technisch Hureau van de Unie van Waterschapsbonden; Biezeveld kreeg de dagelijksche leiding. De Staat had op zich genomen den 6% K.M. lan- Sen dijk aan te leggen, het gebied te egaliseeren ®h te draineeren, wegen en ontwatering aan te eggen, benevens te zorgen voor een polderweg an 5 K.M. Oost-West. Het liep den nieuwen Polder eerst niet mede. De erfvijand, het wa ter, opgezweept door den feilen noord-wester, hdernam vier maal een stormaanval en vier maal bezweken de dijkputten; eerst 1 Mei 1939 °n de eerste kar zand voor het düklichaam orden gestort. Er was haast bij, want voor de mter inviel moest de dijk om de kweldergron- gelegd zijn. Meer spoor en karren werden j Belegd, het aantal arbeiders steeg van 300 tot van wie 400 a 500 met handkracht grond ansporteerden, 35 autobussen reden per dag eeh en weer, om 600 werklooze Groningers aar de noordkust van hun provincie te bren- h. De rest van de arbeiders betrok de kampen M Slikken" en ,Westernieland". t„*ret ir. Boezaardt, diens uitvoerder van het hnisch bureau, den heer De Zeeuw, den heer d aSt en den heer G' Boerma, voorzitter van pon S1jkken"> is de A.N.P.-correspondent den danGr ingeir°kken. Een polder, die hooger ligt een binnendyksche land en waarvan al •vin C'Ce* Van het bouwland ingezaaid is, ter- WcL °P andere gedeelten nog hard gewerkt het aan de draineering, den wegenaanleg en baarriSaliSeeren" Reecis trekken de zware ploeg- reed scherpe voren door het nieuwe land, In s w°rdt geëgd en gewalsd en is er gezaaid v0or Bebied, dat vroeger slechts geschikt was Vee, bedreigd door hooge stormvloeden. is *~znnWar° zeediJk is al geruimen tjd klaar. Hy valt oVeel mogeliik noordwaarts gelegd, maar derv T algemeen nog op de „groene kwel- met d"k die er zUn ma6> 6'« M.+N.A.P., tentaifrt Van een stevige grasmat voorzien bui- sprnni- ,'vast gezet met stroobeugels. De oor- de toeifn t d'ik' die heel wat lager is, zal in De kPrn m terecht slaperdijk worden genoeind. Brond w^n den dyk is zand, bekleed met klei- Gronin» Profiel is het zwaarste van heel hi3 per strekkenden meter is ruim 100 grond gebruikt. Behtei vf,oriaar van 1940 begroette een nieuwen gereed gekomen dyk, klaar om iederen stormloop van de Waddenzee te doorstaan en aan de N.W.-punt nog extra versterkt. De ega lisatie kon beginnen. Oude, jaren geleden aan gelegde partieele dijkjes moesten worden afge graven en konden deels reeds voor het nieuwe dijklichaam worden gebruikt. Ir. Mansholt van den Cultuurtechnischen Dienst maakte het drainageplan, dat ook in werkverruiming wordt uitgevoerd. Een normaal pólderpeil is aangeno men, d.iruim 1.50 meter onder maaivelds hoogte. Het bleek mogelijk een natuurlijke loo- zing naar en op het achterland aan te brengen, dat valt onder het gebied van het waterschap „Hunsingo". In den bestaanden Hunsingoöyk is een betonduiker gemaakt, waarop de hoofdwa terleiding uitkomt. Op ieder kanel komt een z.g. gekeerde zand weg en bovendien is voor iéder kanel een cou pure in den ouden Hunsingodijk gemaakt, zoo dat de binnendijks wonende 19 eigenaren ge makkelijk hun polderbezit kunnen bereiken. De hoofdcoupure, die 7 meter breed wordt, komt uit op een bestaanden noordpolderweg en den nieuwen asphaltbetonweg door den polder. Voor het geval de nieuwe dijk bij stormvloed zou bezwijken (naar menschelijke berekening niet mogelijk, maar „zeker is zeker"), kunnen de coupures in den ouden dijk in 'n minimum van tijd met schotten worden gesloten. Met gerechtvaardigden trots vertelde de heer Boer ma, dat al een flink stuk van den nieuwen polder is ingezaaid (100 H.A.) met kool, tarwe, gerst, lijnzaad, groene erwten. Een groote moeiiykheid bij dit prachtige werkverruimingsobject is geweest en is nog: werkkrachten. Er is gebrek aan arbeiders. Aan vankelijk werd gewerkt met Groningers, maar een groot' aantal van deze landarbeiders vond in den loop van 1940 en 1941 werk in het land bouwbedrijf en in Duitschland. Teneinde nog een eenigszins behooriyke bezetting te houden, moesten werkkrachten worden aangevoerd, n.l. uit Rotterdam en Amsterdam. De eersten zijn door Haarlemmers vervangen. Gedurende een groot deel van 1939 hebben gemiddeld per dag 1000 arbeiders, d. i. 10 procent van het totaal in de inspectie van Groningen per dag geplaats te arbeiders, hier werk gevonden. Dit grootste werkobject in Groningen brengt 350 H.A. bouwland en 50 H.A. grasland en om even de economische beteekenis van dit werk te belichten, zal, rekening houdende met de voortschrijdende mechanisatie, per jaar zeker 70 per H.A. worden uitgegeven aan arbeids- loor.er., d. i. 24.500 voor het landbouwbedrijf in den gehee'en polder. Daar komen nog bij arbeidsloonen aan smeden, wagenmakers, tim merlieden enz. Minstens 35 'arbeiders zullen in den polder hun dagelijksch brood kunnen ver dienen. 600 arbeiders, Haarlemmers en Groningers, werken nog hard aan drainage, egaliseering, het bouwen van bruggen, het aanleggen van wegen: maar voor de winter over deze breede Groningsche landen zal vallen, is het werk behalve de groote betonweg gereed- De St. Radboudstichting heeft dr. B. Knip ping O.F.M. toegelaten als privaat-docent in de ikonographie van de middeleeuwen en van den nieuwen tyd aan de R.K. Universiteit te Nijmegen. Dr. B. Knipping zal Woensdag 28 Mei in de aula dier universiteit zijn leeraar- schap aanvaarden met het houden van een openbare les. Omtrent den moord te Tubbergen weet het A.N.P. nog het volgende mede te deelen: Het drama speelde zich af Donderdagavond omstreeks elf uur in de buurtschap Nieuw Am sterdam onder de gemeente Tubbergen. Het slachtoffer was B. Weering. De voorgeschiedenis van het drama is als volgt: G. Weering had geruimen tijd ruzie met L. Op Hemelvaartsdag ontmoetten L. en G. W. elkaar in een café, waar onvriendelijke woorden zijn gesproken over een oude kwestie. Later kwamen ook eenige vrienden van L. en zijn be sloten, samen G. Weering onder handen te ne men. Des avonds om elf uur trokken zy naar Nieuw Amsterdam naar de boerderij van Wee ring, waar men al gerekend had op onraad, want op het lawaai van de aanvallers kwamen B. Weering, zyn vader en zyn zwager naar buiten. Er ontstond een vechtpartij, waarby B. Weering met een dolkmes doodeiyk werd ge troffen. L. is later aangehouden evenals een kennis van L. en K. Zij zijn naar Almelo overgebracht. Een der L.'s heeft reeds een gedeelteiyke be kentenis afgelegd. Op 80-jarigen leeftijd is te Groenlo overleden de heer F. Banning. In 1889 richtte hy de Gel- dersche Bode op. De cellist Bram Hemerik zal voor den Ne- derlandschen Omroep een cello-concert intro- duceeren van den Zwitserschen componist Rudolf Meser. Het werk wordt uitgevoerd in een door het Haarlemsch orkest o.l.v. Marinus Adam te geven concert, hetwelk uitgezonden wordt op Dinsdag 27 a.s. van 1415,30 uur. In het kader van de in opdracht van den commissaris-generaal voor bestuur en justitie dr. F. Wimmer georganiseerde voordrachten reeks, heeft in het gebouw Kneuterdyk te Den Haag dr. F. Plutzgar over het onderwerp: „Die Geschichte der bildenden Kunst in den Nieder- landen" gesproken. Te Markelo had Vrydagmiddag de 50-jarige landbouwer H. J. Nykamp het ongeluk, doordat zyn p>aard schichtig werd, achterover van den wagen te vallen. Hy bleef ernstig gewond liggen. Nadat medische hulp was verleend, is de man naar zyn woning overgebracht. Daar is hü kor- tea tijd later overleden. schuilt in de zes roteerende beitels van de „PhiliShave" 6. De stugste baard verdwijnt snel en grondig. Uitgerust met een speciaal ontwikkelden mo tor, ronden kop en specialen huidspanner. Prijs fl. 24.80 den, de oud-burgemeesters van Borculo de hee- ren H. P. J. Bloomers, thans burgemeester van Arnhem, en M. van Wel ie, de burgemeester van Deventer F. W. R. Wttewaall, de heer ir. H. Vis directeur der Geld. Overijselsche Stoomtram Maatschappij, D. M. M. d'Hangest baron d'Ivot, burgemeester van Rozendaal (Geld.), N. S. Carn- bier van Nooten. burgemeester van Tiel, het volledige gemeentebestuur van Laren (Geld.) en afgevaardigden van vereenigingen en instellin gen. De burgemeester van Laren, W. L. vanWelde- ren baron Rengers, schetste de vele verdiensten van den overledene, die de gemeente Laren vyftig jaren heeft gediend, n.l. 25 jaren als secretaris en 25 jaren als burgemeester. De heer J. A. A. van de Garde sprak namens het be stuur der spaarbank te Lochem en de heer Wttewaall namens de commissarissen der Geld. Overijseteche Stoomtram Maatschappij, waar van de overledene president-commissaris is geweest. Reeds langen tijd is in de kringen van de z.g. eigen vervoerders de behoefte gevoeld, dezen zeer belangrijken vervoerstak doelmatig te or- ganiseeren. Het gebrek aan een alomvattende organisatie kwam nOg meer naar voren toen door allerlei noodige maatregelen het wegver voer werd ingekrompen. Iedere wegvervoerder heeft deze maatregelen aan den lijve ondervon den, en is daarbij tot het inzicht gekomen, dat hij als eigen vervoerder practisch alleen stond, en geen hulp te verwachten had in zijn moei- lykheden, zulks in tegenstelling met den be roepsgoederen-vervoerder, die zyn belangen be hartigd wist door de Nederlandsche Organisatie voor het Beroepsgoederenvervoer Langs den Weg (N.O.B.). Echter niet alleen van de zyde der eigen ver voerders, ook van de zijde van de overheid, met name van de afd. vervoerswezen van het depar tement van Waterstaat, werd het gebrek aan een representatieve organisatie van het eigen vervoer gevoeld. De te nemen maatregelen deden herhaalde lijk, de noodzakelijkheid gevoelen, den deelne mers aan het wegvervoer 'n adviseerend aandeel t.a.v. deze maatregelen te verleenen. Op deze gronden is dan ook op initiatief van de vereeniging en bonden van werkgevers, mid denstand, landbouw en gemeenten in overleg met de betrokken overheidsinstanties geruimen tijd geleden een begin gemaakt om tot oprich ting en instelling van de Eigen Vervoerders Organisatie (E.V.O.) te komen. Na langdurige en grondige voorbereiding is nu aan deze plan nen vanwege het departement van Waterstaat de definitieve goedkeuring verleend en is by besluit van 5 April 1941 van den secretaris generaal van het departement van Waterstaat de E.V.O. ingesteld en erkend als een voor het geheele eigen vervoer in den lande vertegen woordigende organisatie. Voor zoover het werkelijke eigen vervoer ders betreft, d.w.z. zy, die in het bezit zyn van een vergunning voor z.g. eigen vervoer, is aan hen een verplicht lidmaatschap van de E.V.O. opgelegd, m.a.w. een ieder, die daadwerkelijk aan het eigen vervoer op den weg deelneemt met vervoermiddelen, is automatisch lid van de E.V.O. De E.V.O. zal niet treden in het werk van de bestaande verkeersbonden, wat betreft het ver leenen van verkeerstechnische voorlichting. Het geen de E.V.O. zich voorstelt te doen, ligt op het gebied van het vervoer in het algemeen en in de verdediging en behartiging van het eigen vervoer als economisch onderdeel van het groote vervoersapparaat in den lande. Binnen enkele dagen zal aan deze leden een uitvoerige circulaire en aanmeldingsformulier worden toegezonden, welk laatste, na nauwkeu rige invulling, terstond aan de E.V.O. dient te worden toegezonden. Het secretariaat van de E.V.O. is gevestigd in het gebouw van de K.N.A.C., Koninginneweg 37 te 's-Gravenhage, Tel. 115674. De secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, dr. T. Goe- dewaagen, zal Woensdag 28 Mei een bezoek brengen aan de provincie Limburg, waar hy o.m. de kunstnyverheidsschool zal bezichtigen. Voorts zal een by eenkomst worden gehouden van personen of vereenigingen, die op de gebie den van kunst en cultuur werkzaam zyn, in welke bijeenkomst dr. Goedewaagen zyn plan nen zal uiteenzetten. Kampeerders en watertoeristen die voorne mens zijn er met de Pinksterdagen op uit te trekken en die daarbij gebruik willen maken van kampeerboerderijen of een bondsonderdak van den A.N.W.B. wordt er op gewezen, dat in deze inrichtingen slechts toegang wordt ver leend op vertoon van een geldige kampeerkaart. Aanvraagformulieren voor deze kaarten zyn by alle informatiebureaux van de V.V.V.'s ver krijgbaar, benevens bij de belangrijkste zaken op het gebied van buitensport en by de A.N. W.B.-kantoren. Er tnoet rekening mee worden gehouden, dat tusschen het indienen van aanvragen en het uitreiken van de kaarten eenige dagen ver- loopen. Onder groote belangstelling is Zaterdagmid dag het stoffelyk overschot van den heer H. J, H. Meijer Drees, oud-burgemeester van de ge meente Laren (Geld.) te Lochem ter aarde be steld. Onder de aanwezigen bevonden zich de heeren R. van Luttervelt, burgemeester van Lochem, A. E. van Arkel, burgemeester van Ruurlo, W. C. Arriens, burgemeester van Vor- J Het comité tot bevordering der Muziekbe oefening bij Dilettanten Zang- en Muziekver- eenigingen te Amsterdam, organiseert op 15, 17 en 24 Augustus a.s. een groot nationaal con cours voor zang- en muziekvereenigingen in de concertzaal van de Maatschappij voor den Werkenden Stand, Kloveniersburgwal 8791 te Amsterdam. Aan dit concours kunnen deelnemen gemeng de mannen-, vrouwen-, en kinderkoren, har monie- en fanfarecorpsen, mits bestaande uit amateur-musici. Het ligt in de bedoeling, dat de deelnemende vereenigingen uitsluitend twee vrije werken uitvoeren. De jury zal gevormd worden door de heeren Gerard Leenders, B. D. Peters en Fred. J Roeske. Nadat in de laatste dagen geen Engelsche luchtaanvallen op ons land geschieden, zijn in den nacht van Vrijdag op Zaterdag weer eenige Britsche toestellen hier binnengevlogen. Ln totaal werden twee woonhuizen vernield, ongeveer vijftien woonhuizen kregen glasschade. Helaas werden vijf burgers gedood; een vrouw werd licht gekwetst. Overigens vielen de meeste bomm enop het vrye veld. Naar men ons meedeelt, zal het twaalfde Lei derskamp voor Natuurstudie van 18 Augustus gehouden worden op het landgoed „De Eeze" bij Steenwij k. Het Leiderskamp voor Natuurstudie, georga niseerd door de Nederl. Natuurhistorische Ver eeniging, is in de eerste plaats bedoeld voor lei ders en leidsters in jeugdvereenigingen, maar is ook toegankelijk voor de leden der Ned. Natuur historische Vereeniging, verder voor leeraren, onaerwyzers en studenten. Van het kamp uit worden excursies gemaakt naar Appelsga, Fochteloo, de Lindevallei en het plassengebied van Noordwest-Overijsel. Medewerking als excursieleider hebben toege zegd: dr. W. Beijerinck, prof. dr. W. M. Docters van Leeuwen, mr. F. Florschütz en vele anderen. Inlichtingen worden verstrekt door dr. Joh. H. van Burkom, 227 Adelheidstraat, Den Haag, kampvoorzitter, en mevr. J. I. Brouwer—Pierson, 32 de Genestetlaan Bilthoven, secretaresse; aan het laatste adres zyn ook prospecti verkrijgbaar. Alléén „Castella" tandpasta reinigt dc kleine holten van het gebit (de „onbereikbare plaatsen") door middel .van duizenden actieve schuimbelletjes 35 CT. PER TUBE De eenige tandpasta met PERLD0N Weer zoo'n goed dósbclm+n-product! De sluis fcy De Voorst, tusschen het Rand- kanaal en den N. O.-polder, is tnans In ge bruik genomen. De sluis, is 30 M. lang, 7 meter breed en het verval bedraagt 5- meter. Het eer ste schip, dat de sluis passeerde, was de „Hoop op Welvaart" van schipper Wijsterman uit Amsterdam. Inmiddels hebben nu ook de Vollenhoofsche botters, die daar nog opge sloten lagen, den N.O. polder kunnen verlaten De Asser rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen Geert van D., uit Groningen, tegen wien twee maanden gevangenisstraf was geëischt wegens schuld aan het ernstige onge luk, dat 16 Februari te Yde. gem. Vries, gebeurd is, waarby twee arbeiders op slag werden ge dood en een derde een dag later in het Acade misch Ziekenhuis te Groningen aan de gevol gen van de bekomen verwondingen overleed. Verdachte bestuurde een vrachtauto, waar mede arbeiders naar huis terugkeerden. In een bocht te Yde reed hij tegen een boom op. De rechtbank veroordeelde Van D. overeen komstig den eisch tot twee maanden gevange nisstraf. De Nederlandsche Organisatie voor het Be roepsgoederenvervoer langs den weg (N.O.B.) deelt mede: Het gebrek aan vloeibare brandstof voor mo- torrytuigen heeft het noodzakelijk gemaakt voor interlocale verhuizingen een regeling in te voe ren, waardoor het mogelyk is geworden met wei nig benzine zooveel mogelijk verhuizingen uit te voeren. Hiertoe is de officieele organisatie voor 't be roepsgoederenvervoer langs den weg (N.O.B.) ingeschakeld. Om deze regeling echter zonder vertraging te kunnen uitvoeren, is het noodza- kelyk, dat het publiek minstens 10 dagen voor den dag van de verhuizing aan den meubel transporteur opgeeft, naar welke plaats de in boedel moet worden verhuisd. Doet men dit niet, dan zal het in de meeste gevallen niet mogelijk zijn de verhuizing op tyd uit te voeren. VWAAWAWWWASWWWAS HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtend gymnastiek, 7.00 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsbe richten. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.), 8.45 Gramofoonmuziek. 9.159.20 Voor de huisvrouw. 10.00 Ensemble Amende, 10.20 10.40 Declamatie, 11.15 Zang met piano begeleiding en gramofoonmuziek. 12.00 Or gelspie, 12.30 Voor den boer. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Celesta-ensemble, 1.45 Gramofoonmuziek, 2.10 Voor de vrouw, 2.30 Sprankelende middagklanken. 3.40 Gramofoonmuziek. 4.20 Gramofoonmuziek. 4.30 „Over Indo nesische muziek: De Soendaneesche mu ziek", causerie met. gramofoonplaten, 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 B'NO: Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Gra mofoonmuziek, 5.45 Omroeporkest, 6.15 6.30 „Heeren en knechten in de taal", vraaggesprek. 7.00 BNO: Vragen van den dag. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Duitsche les, 8.00 BNO: Nieuwsberichten, 8.15 Bpie- gel van den dag. 8.30 Omroeporkest. 9.10 Nederland voedt zichzelf. Productieslag 1941. 9.45 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 301.5 M. 6.4-5 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsbe richten, 8.15 Gramofoonmuziek, 10.20 Pia novoordracht en gramofoonmuziek, 11.00 Declamatie. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.15 Schrammelkwartet en soliste. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten, 1.00 Orkest Eloward met piano-intermezzi. 2.00 De Haarlemsche Orkestvereeniging. solist en gramofoonmuziek, 3.30 Zonnestralen in ziekenzalen. 4.00 Ensemble Bandi Balogh, 5.00 Gramofoonmuziek, 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursberichten, 5.30 En semble Hart Ekkers, 6.00 Textiel ABC. 6.15 Orgelspel, 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 BNO: Vragen van den dag. 7.15 Amuse mentsorkest en soliste, 8.00 BNO: Nieuws berichten. 8.15 Kadiotooneel, 9.30 Gramo foonmuziek met toelichting. 10.00 BNO: Nieuwsberichten, sluiting. 1.V\^WUWA%\WWWiAVWiWiVWb Onder voortd. contr. v. scheik.-epoth. G J Logger f 1.27 en f 0.41, bij alle Appth. en Drog. Tydens het palingvisschen kreeg schipper H. Wakker van de U.K. 38 het lijk van een man in zijn net. Hy Is terstond naar Urk op- gestoomd om hiervan aangifte bij de autori teiten te doen. Het stoffelijk overschot is naar het Urker lijkenhuisje overgebracht, Mr. A. Slob is op zijn veraoek met ingang van 31 Mei 1941 als burgemeester van de ge meente Haarlemmermeer eervol ontslagen. Zooals bekend is gemaakt, worden door den dienst voor den Wederopbouw machtigingen tot aankoop (bonnen) afgegeven voor het betrek ken van verschillende schaarsch geworden ma terialen, welke bestemd zyn voor den bouw van werken, waarvoor de algemeen gemachtigde voor den wederopbouw zyn goedkeuring heeft verleend. Het komt echter veelvuldig voor, dat deze machtigingen slechts gedeeltelijk of in het ge heel niet worden gebruikt voor het doel, waar voor zy zyn bestemd of wel eerst vele maan den na uitreiking worden aangeboden. Ten einde hierin verandering te brengen zullen alle machtigingen, welke voor 1 Ja nuari 1941 zijn uitgereikt, 26 Mei 1941 als vervallen worden beschouwd, zoodat op deze machtigingen geen materialen meer bij leveranciers kunnen worden betrokken. Wanneer men voor werken, goedgekeurd voor 1 Januari 1941, alsnog materialen heeft te be trekken, zal de principaal van het bouwwerk onder inlevering van de vervallen machtigin gen, via het gemeentebestuur (dienst van bouw- en woningtoezicht of de daarmede ge lijk te stellen instantie), nieuwe machtigingen moeten aanvragen by den dienst van den al gemeen gemachtigde voor den wederopbouw. Deze aanvragen moeten worden vergezeld van een met redenen omkleed advies Van bovenge noemd orgaan. Na ontvangst van deze aan vrage voor een nieuwe machtiging zal de dienst van den algemeen gemachtigde aan de hand van vorenbedoeld advies beslissen, of voor de uitreiking van een nieuwe machtiging aan den, principaal van het werk voldoende termen aan wezig zyn. Voorts zal in dén vervolge op de uit te reiken machtigingen de geldigheidsduur worden ver meld, terwijl deze machtigingen na aankoop der voor den bouw benoodigde materialen on verwijld (in afwijking van een daarvoor vroe ger geldenden maatregel) door den principaal (opdrachtgever) van het werk moeten worden ingediend bij het gemeentebestuur (dienst van bouw- en woningtoezicht of de daarmede gelijk te stellen instantie), ter doorzending aan den algemeen gemachtigde. Niet gebruikte machtigingen moeten uiter- lyk op den vervaldag door den orincipaal op dezelfde wijze worden ingeleverd. Ook de goedkeuringen voor de uitvoe ring van bouwwerken zullen aan een gel digheidsduur worden onderworpen; deze is op 3 maanden gesteld. Indien binnen 3 maanden na den da tum van afgifte der goedkeuring niet met den bouw is begonnen, verliest deze goed keuring haar geldigheid en zy moet dan onverwyid bij de meergenoemde instantie worden ingeleverd. De algemeen gemachtigde voor den weder opbouw heeft in een rondschryven aan alle gemeentebesturen verzocht voortaan nauwkeu rig te controleeren, of met de werken binnen den vastgestelden termyn van 3 maanden is begonnen (in werkeiyken zin) en of de aange vraagde hoeveelheden worden gebruikt vooi het doel, waarvoor de machtigingen zyn af gegeven. In gevallen, dat bouwwerken niet of niet tydig worden uitgevoerd, of wel op een of an dere wyze wordt afgeweken van de bestem ming der toegewezen materialen, zal de al gemeen gemachtigde hiervan ten spoedigste in kennis moeten worden gesteld, onder terug zending van de uitgereikte machtigingen. Onder voorzitterschap van den heer V. M. Lepoutre, te Wychen, is in de afgeloopen week te Nijmegen een vergadering gehouden van de gemeentelijke commissies van advies in het rayon „Ryk van Nijmegen", betreffende vorde ring van cultuurgronden, welke vergadering tevens werd bygewoond door den heer ir. T. S. Huizinga, Rijkslandbouwconsulent te Tiel. De heer Lepoutre deed een ernstig beroep op allen om op strikt eerlijke, onpartijdige, ob jectieve wijze, zonder aanzien des persoons ad vies uit te brengen. ir. Huizinga gaf een overzicht van wat hij reeds kon doen. Ongeveer vijftig boeren, die geen raad wisten met hun vee, had hij aan wei land geholpen door dit te vorderen. Er doen zich bij dergelijke vorderingen veel moeilijk heden voor. Spr. achtte het wenschelijk de hulp van ter plaatse deskundige menschen in te roepen. Hij had daarom den Zuid-Gelderschen Pacht- raad ingesteld. Wat het hooivraagstuk betreft, stelt spr. zich thans voor met de notarissen en rentmeesters in verbinding te treden. Hiervoor zijn de noo dige stappen reeds gedaan. De prijzen kunnen thans nog niet worden vastgesteld. Het ligt verder in het voornemen, alle gron den, waarvoor geen goedgekeurd schriftelijk pachtcontract bestaat, te vorderen. Hierdoor zal aan alle ontduikingen van de Pachtwet een einde worden gemaakt. Ook wanneer de pacht prijzen te hog zyn, zal door middel van vorde ring recht gezet worden, wat scheef was. De gemeentelijke advies-commissies in het rayon Maas en Waal kwamen bijeen onder voorzitterschap van Dykgraaf J. G. de Leeuw. Ook hier gaf ir. Huizinga een uiteenzetting van de hem toegekende vorderingsbevoegd heid. In de serie „Die Wirtschafskraft des Reiches" heeft dr. Hermann Bente een werkje geschre ven over „Deutsche Bauernpolitik", waarvan enkele maanden geleden in Nederland reeds een vertaling is verschenen by de uitgeverij Roskam te Amsterdam. In dit werkje bespreekt dr. H. Bente achtereenvolgens de maatregelen, welke door het Duitsche Ryk genomen zijn ter be scherming van de boeren, en de uitbreiding van den boerenstand. Hierbij komen ter sprake de vraagstukken der kolonisatie en van de wet op de erfhoeven; de vraagstukken der productie en der voedselvoorziening; en tenslotte de plaats van de boeren in de staathuishouding. Het werkje sluit met een hoofdstuk over de Duitsche boerenpolitiek in het buitenland. Het kan geen kwaad speciaal op deze laatste blad zijden de aandacht te vestigen, want by velen heerscht nog de verkeerde meening, dat het de bedoeling van Duitschland zou zyn allen agra- rischen invoer af te snyden en daardoor den wereldhandel te vernietigen. „Het is in de eerste plaats het natuurlijke gevolg van iedere ver betering der economische verhoudingen, dat de levensstandaard van de bevolking stygt en daarmede de vraag naar buitenlandsche grond stoffen, voedings- en genotmiddelen," zoo ant woordt dr. H. Bente op deze bezwaren. Maar bovendien „blyft er ondanks de maatregelen der boerenpolitiek nog altijd een groote ruimte voor den invoer van agrarische producten naar Duitschland; welke ruimte de neiging zal heb ben steeds grooter te worden, omdat de Duitsche bevolking verder zal toenemen en haar levens standaard verder zal stygen." E

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 3