Osendarps eerste 400 meter-zege Van de degradatiecandidaten verloor alleen Go Ahead Nereus wint oude vier en acht A.D.O. -zege op Heracles doet de spanning terugkeeren Schaap winnaar in het sprintnummer Meyer klopt Walther ÉR Groote zege van op Vitesse P.E.C. De jonge acht voor Triton II Be Quick slaat V.S.V. Be Quick—V.S.V. 3—2 Pellenaers wint ook de Ronde van Hoensbroek NIEUW 1000 M.-RECORD VAN HARBIG De kampioensronde A. D. 0.—Heracles 3—2 MAANDAG 26 MEI 1941 AMSTERDAM, 25 Mei. De weinig zomersche weers omstandigheden ten spijt was er bij de athletiekvrienden veel be langstelling voor de trainingswedstrijden van de Nederlandsche Athletiek Unie, welke zoojuist op de Amsterdamsche sintelbaan zijn geëindigd. Voor een met gering deel gmg deze belangstelling uit naar het debuut van onzen Olympischen sprintkampioen Tinus Osendarp op de 400 meter. We zullen maar met de deur in huis vallen door te verklaren, dat dit debuut alleszins geslaagd mag heeten, want Osendarp boekte in zijn eersten wedstrijd over dezen afstand een fraaie zege op zijn rivaal Bouman. Onze vroegere 100 meter-looper startte op de binnenbaan, naast zijn concurrent. Al dadelijk wist hij eenig voordeel te behalen en na 200 meter had hij zelfs een voorsprong van zes a zeven meter. In de tweede helft van den wedstrijd vergrootte hij dien tot tien meter en stormde in den tijd van 49.5 seconde 1.6 seconde vóór den ietwat teleurstellen den Bouman over de eindstreep. De sprintfinale over 100 meter ging tusschen Houtman, Peters, van Osta, Schaap, Geul en Boersma. De Haarlemmer Schaap zege vierde in 11.5 sec. voor van Osta. Franschman Ladoumèque onttroond EERE-SALUUT AAN SANTPOORT De laatste dag Juliana Roermond Buddy Baer door Joe Louis geslagen 1 1 Nereus wint het nummer oude acht tijdens de roeiwedstrijden op den Amstel (foto Pax-Holland) Smits weer eens eerste by de amateurs De tijden die dezen middag ge maakt werden, waren over het algemeen niet wonderbaarlijk. Dit is echter gemakkelijk te verklaren door de ongunstige weersomstan digheden, waardoor de baan niet bepaald in gunstige conditie was. Vooral de junioren hadden daar veel hinder van en ook de dames bleken zich er, gez.en de prestaties, maar matig mee te kunnen eenigen. Osendarp wint de 400 Meter (foto Pax-Holland) ver- Rekening houdend met de omstandigheden, waaronder deze wedstrijden thans worden ge houden, kan men echter toch slechts bewonde ring hebben voor de goede prestaties, welke op de verschillende nummers werden verricht. Tinus Osendarp beproefde dezen middag dus zijn krachten op de 400 meter. Hij slaagde er in den specialist op dit nummer, Sjabbe Bouman, vrij overtuigend te slaan en noteerde als ge zegd op dezen afstand den fraaien tijd van 49.5 Seconde, hetgeen een belofte inhoudt voor de toekomst. Het Nederlandsche record staat im mers op naam van K. Baumgarten in 1938 ge vestigd met 48 seconden. Voor onzen nationa- len sprinter moet het onder iets gunstiger om standigheden zeer zeker mogelijk zijn dezen tijd niet alleen te benaderen, doch ook te verbete ren. Osendarps start was uitstekend. Hij zette er terstond een snelle sprint in, waardoor hij zich reeds spoedig op het voorplan had gesteld. Hij slaagde erin zijn tempo te behouden, het geen hem in duel bracht met Bouman, die na 250 meter (Osendarp liep immers de binnen baan) werd ingehaald. Meer en meer liep Osen darp uit, hetgeen hem tenslotte een overtuigen de zege bezorgde. Nu Nota en Osendarp niet aan den start ver schenen van de 100 meter werd de beslissing hoofdzakelijk uitgevochten tusschen Schaap en Van Osta. Reeds in zijn serie toonde de Haar lemmer Schaap zich de snelste door met 11.2 Sec. te winnen, terwijl v. Osta in zijn serie in 11.4 sec. als eerste aankwam. De 800 meter werd gewonnen door Frits de Ruyter in 1 min. 58.2 sec. De 3000 meter bracht een kleine teleurstel ling, doordat o.a. de Limburger S. Petit niet aan den start verscheen. Overigens zorgde Meyer voor een niet onwelkome verrassing, door zijn clubgenoot Walther gedecideerd te slaan. De winnaar van verleden jaar, de P.S.V.-er Slegt, eindigde thans op de vijfde plaats. Bij de dames won mevr. J. Adema (Zeeburg) op fraaie wijze de finale 100 meter, terwijl bij het hoogspringen mej. J. de Vries van Athleta een fraaie prestatie verrichtte door 1.55 meter te springen, daarmede mevr. Van Balen Blan ken (Sagitta) overtreffend, die het niet hooger bracht dan 1.50 meter, een hoogte waarmede zij verleden jaar winnares werd van den trainings- wedstrijd. De verdere uitslagen luiden: 100 M. hardloopen juniores fin.: 1. H. de Ronde (Haarlem) 12.4 sec.; 2. J. J. Lans (Lucurgus) 12.6 sec.; 3. J. Poel (AV *23) 12.7 sec.: 4. D. Boersma (Lycurgus); 5. F. van Hielhorn (Trek vogels). Finale 300 M. juniores: 1. W. Wienessen (Quick) 40 sec.; 2. G. Volkers (Trekvogels) 40.4 sec.; 3. W. Saladin (AV '23) 40.6 sec. Hoogspringen heeren kl. A: 1 J. J. Houtman (AV 23) 1.80 M.; 2 G. Carlier (AV 23) 1.75 M.; 3 C. Lamoree (Haarlem) 1.65 M. Hoogspringen heeren kl. B: 1 G. G. van Ba len Blanken (01) 1.75 M.; 2 C. Carlier (AV 23) 1.65 M.: 3 Maas (AV 23) 1.60 M. Kogelstooten heeren kl. A: 1 A. J. C. de Bruyn (V. en L.) 13.69 M. Kogelstooten heeren kl. B: 1 C. Appel (Trekv.) 12.17 M.; 2 M. A. Enklaar (V. en L.) 12.12 M.; 3 H. Klugt (Haarlem) 11.86 M. 110 M. horden juniores, finale: 1 H. Truyers (Hellas) 17.2 sec.; 2 W. O vermars (Pee) 17.3 sec.; 3 B. Ziepzeerder (AAC) 17.4 sec. 100 M dames finale kl. B: 1 M. Reindersma (Odia) 13.5 sec.; 2 M. Adema (Zeeburg) 13.6 sec.: 3 M. Kunne (Sagitta) 13.8 sec. Discuswerpen heeren A: 1 A. J. G. de Bruyn (V. en L.) 42.08 M. 400 M. hardloopen kl. B finale: 1 L. Bakels (AAC) 52 sec 2 J. Mulder (Zaanland) 53.8 s.: 3 C. J. Brouwer (BI. Wit) 54.5 sec.; 4H. Noach (AAC). 400 meter hardloopen kl. C finale: 1 J. M Meyer (F!. Wit) 53.8 sec 2 K. M. Essenberg (Trekv.) 54.4 sec.: 3 Th. Giezen (Trekv.) 55 s. Finale 200 M. hardloopen heeren kl. B groep 1: 1 W. Kins (Quick) 23.2 sec.; 2 A. Martini (AV 23) 23 5 sec.; 3 G. v. d. Wilk (AV 23) 24 4 sec. Hinkstapsprong heeren kl. c: 1. B. Heyn (A.V. 23) 12.74 m.: 2. G. Takken (Quick), 12.50 m.: 3. C. Visser (Hed), 12.43 m. Speerwerpen dames kl. a: 1. E. Dammers (Zeeburg), 37.63 m„ 2. A. Erbe (Volew.) 30.69 m.; 3. M. Bosch—v. d. Berg (ADA), 30.58. Discuswerpen dames kl. a: 1. Ans Niesink (Sagitta) 38.29 m.; B. Palm (Athleta), 33.30 m.; 3. M. v, d. Raadt (Volew.), 31.46. Frits de Ruyter won de 800 Meter in den goeden tijd van 1 min. 58.2 sec. (Foto Pax-Holland) Tijdens de avondwedstrijden van de Dresdener S. C. slaagde Rudolf Harbig er in, een nieuw werelrecord op de 1000 meter te vestigen. Met een tijd van 2 min. 21.5 sec. bleef hij 2.1 sec. onder het oude record van den Franschman Jules Ladoumège, gevestigd te Parijs op 19 October 1930. Een eere-saluut aan Santpoort, dat er Zondagmiddag in slaagde het kampioenschap van zijn afdee- ling (3a klas b ajd. 1) te veroveren, na een zwaren strijd met Zandvoort en Kinheim. De roodbroeken, die in den voormaligen l.V.C.B. steeds een rol van beteekenis speelden, heb ben zich er dus niet mee verge noegd in den nieuwen bond de tweede viool te gaan strijken. Hoe wel de start niet zoo overtuigend was, dat men al direct aan een kampioenschap durfde denken, is het er toch op uitgedraaid. Een maal op toeren, ging de machine steeds vlotter loopen, de resultaten werden beter en beter en de plaats op de ranglijst steeds gunstiger. Den kop hadden de roodbroeken in dit seizoen nog niet kunnen ne men, maar juist in hun laatsten wedstrijd tegen Ripperda be haalden zij de twee punten, welke hun het kampioenschap brachten. Santpoort heeft daarmede een van de beste prestaties verricht van alle clubs die uit den l.V.C.B. naar den N.V.B. zijn overgegaan. Behalve in de Zuidelijke derde klas, is geen der nieuwe tweede of derde klassers erin geslaagd een kam pioenschap op zijn naam te bren gen. Dat Santpoort daar wel toe in staat bleek, is een bijzondere feli citatie waard. Natuurijk met de wenschen voor de moeilijke promotiewedstrijden. ij citati beste jl promt vww 800 meter kl. b. finale: 1. Van Gog (Haar lem), 2 min. 3.2 sec.; 2. D. Koel (Meteoor), 2 min. 3.3 sec.; 3. W. Lenselink (Haarlem), 2.06.8 sec. 800 m. juniores finale: 1. L. van Bakel (AV ,23), 2 m. 10.4; 2. R. Kerkhof (GAC), 2 m. 10.8 sec.; 3. H. Groen (Hellas), 2 m. 14.4 sec. 3000 m. hardloopen kl. b: 1. A. M. de Rooy (PP), 9 min. 16 sec.; 2. G. Bouber (Volew.), 9 m. 26.2 sec.; 3. B. de Graaf (AAC), 9 min. 44.4 sec. Nu ook de Westelijke en Zuidelijke pro mo tie-degradatiecom petitie is begonnen, is de strijd om het begeerde plaatsje in de eerste klas allerwegen in vollen gang. Dit maal was het voor de belagers van de eerste klassers een weinig gunstige dag, want be halve Go Ahead, trokken de clubs, die hun plaatsje verdedigen, alle aan het langste eind. In het Westen bijvoorbeeld streed KFC met goed succes op eigen bodem tegen zijn streek genoot ZFC. De tweede klas-kampioenen moes ten toezien, dat KFC een grooter overwicht uit- Drie dagen lang hebben de roeiers het beeld van den Amstel beheerscht. Zij troffen er weinig goed weer, maar toch is er kranig van leer getrokken, zoo zelfs, dat er vooral op den eersten dag veel diskwalificaties wa ren. Niet gediskwalificeerd werd de derde heat der overnaadsche vier, welke gewonnen werd door Njord. Het Spaarne won den twee den voorwedstrijd. Ook in de overnaadsche skiff viel slechts één beslissing en wel voor De Laak, dat Willem III sloeg. Zaterdag werden de dameswedstrijden ver- roeid, doch daarvóór werd nog een voorwedstrijd geroeid voor de overnaadsche vier. Deze bracht een zege voor De Laak op De Hoop. Ook in de middaguren werd een zeer uitge breid programma afgewerkt. Ongetwijfeld de belangrijkste van de beslissingen welke in den middag vielen, was de overwinnmg van Nereus in de jonge acht b. Met groote moeite wisten de Amsterdammers de ploeg van het Spaarne de baas te blijven en had de Spaarnestuurman zich op het laatste eind beter van zijn taak gekweten dan zou zijn ploeg ongetwijfeld de overwinning behaald hebben. Nereus wist nu met een <4 lengte van de Haarlemmers te winnen in den tijd van 6 min. 414/5 sec. Het Spaarne boekte in de jonge twee a een aardig resultaat door met vele lengten van Wil lem III te winnen. Triton bewees in de jonge vier a en de jonge acht a over goede jonge krachten te beschik ken. In de beslissing van het eerste nummer hadden Laga en Argo geen kans de Utrechte naren te bereiken, terwijl in den voorwedstrijd van de jonge acht a de Tritonploeg, na een uiterst spannenden strijd, door Laga met K lengte geslagen werd. De Delftsche acht was echter van zeer goede kwaliteit, zoodat deze nederlaag voor Triton zeer eervol genoemd kan worden. De Laakrceier Verhoeff wist het nummer overnaadsche skif te winnen, terwijl de lichte vier in de voorwedstrijden overwinningen op leverde voor 't Spaarne, Triton en Willem UI. In de avonduren werden de v oorw e d strijden van de oude acht geroeid. Laga en Njord le verden een uitermate fel gevecht, dat eerst na de Ceintuurbrug beslist werd ten gunste van Njord. Tot die brug hadden de Delftenaren voortdurend de leiding gehad. Zelfs hadden zij op een gegeven moment een voorsprong van bijna een volle lengte. De Njordploeg hield echter prachtig vol en haalde langzamerhand iets van den achterstand in. Op de laaste 500 meter zette Njord nog een felle eindspurt in, waartegen Laga niet opgewassen bleek. Bij iederen slag werd de afstand kleiner en onder groote spanning wist Njord nog juist met on geveer 30 cM. te winnen. In den tweeden voorwedstrijd nam Nereus direct de leiding voor de Amstel. De Amstel- plceg, waarvan men groote verwachtingen had, liet zich door Nereus in een hoek drukken en, daar de Amstel-stuurman zich niet voldoende weerde, kon Nereus een voorsprong van een lengte nemen. Tot overmaat van ramp nam de Amstel een verkeerd piket, Nrreus won in den fraaien tijd van 6 min. 30 sec. Het eerste belangrijke nummer van den laat sten dag was weer de oude acht. Doordat de ploeg van de Amstel toch nog gediskwalificeerd werd, kwamen Nereus, Njord en Laga aan den start. Njord, dat gisteren in den voorwedstrijd tegen Laga een goeden strijd geroeid had, viel in dezen eindstrijd tegen en kon het tempo van de twee andere ploegen niet volgen. Nereus was in uitstekenden vorm en nam van meet af de leiding. Het waterwerk was bij de Am sterdammers zeer goed verzorgd en hoewel Laga door felle spurts den achterstand trachtte te verkleinen won Nereus met ongeveer één lengte voorsprong in den tijd van 6 min. 18 sec. Bij de tijden van dezen middag moet tr.en re kening houden met het feit, dat de roeiers den straffen wind in den rug hadden. Bij de oude skiff wist de Poseidonman Log ger een overtuigende zege op Marres van De Laak te behalen. Vooral zijn goede eindspurt bezorgde hem een voorsprong van ruim een lengte. In den eindstrijd van de jonge acht a beves tigde de tweede ploeg van Triton den goeden indruk, welke zij gisteren maakte. Door een uitstekend baan tempo wisten de Utrechtenaren Laga en Njord achter zich te laten. Deze twee ploegen vochten een feilen strijd oog de tweede plaats, welk duel tenslotte in het voordeel van Laga beslist werd. De uitstekende prestatie van de Utrechtsche ploeg komt nog meer naar voren als men bedenkt, dat de eerste ploeg van Tri ton in de voorwedstrijden door Laga geslagen werd. Ook de tijd van 6 min. 35 sec. mag er wezen. In het laatste nummer kwam Nereus in de oude vier tegen de Amstel nog eens goed voor den dag. De Amstel was-goed gestart, en nam dan ook een voorsprong, welke geleidelijk aan grooter werd. Zoo 'Tas het verschil na 1000 meter zelfs lengte. Ten echter zette Nereus een zeer lange eindspurt in. Zienderoogen werd de af stand tusschen da twee booten kleiner. Geen oogenblik gaven de studenten den indruk reeds een zwaren Wedstrijd in de oude acht achter den rug te hebben. Hard, zeer hard trok de Nereusploeg de laatste meters en slaagde erin de overwinning te behalen met ruim een lengte voorsprong in den tijd van 7 min. 6 sec. De uitslagen der dameswedstrijden luiden: Stijlsnelroeien, dubbel vier. Beslissing: 1. De Hoop met 54 pnt.; 2. Het Spaarne 45 pnt.; 3. De Vliet 42 pnt. Stijlsnelroeien in acht: 1. Nereus in 3 min. 31 sec. 54 pnt.; 2. De Vliet 47 pnt.; 3. Het Spaarne 42 pnt, oefende dan zij verwachtten en verloren ten slotte met 20. K.F.C. 1 1 0 0 2 2—0 ZF.C. 1 0 0 1 0 0—2 EDO. In de tweede Westelijke afdeeling verging het den tweede klas kampioen nog erger. Daar was Overmaas vol goeden moed naar 't CW-terrein gekomen om er den sprong naar de eerste klas te wagen. De heeren kwamen echter van een koude kermis thuis, want CVV bleek niet van Plan zonder meer zijn mooie plaatsje af te staan en sloeg zijn belagers maar even met 4—0. C.V.V. 1 1 0 0 2 4—0 Overmaas 1 0 0 1 0 0—4 Emma In het Oosten was het een bijzonder zwarte dag voor Go Ahead, dat in Deventer door een zich kranig herstellend Rigtersbleek met 3—2 word geslagen en nu practisch al tweede klasser is. Vitesse kreeg op gevoelige wijze zijn eerste nederlaag te slikken bij PEC, dat zijn laatste kansje wel heel goed benutte en de leiders met niet minder dan 5—i sloeg. Rigtersbleek 3 2 0 1 4 6—4 Vitesse 3 2 0 1 4 4—5 PEC. 3 1113 7—6 Go Ahead 3 0 12 1 46 In het Zuiden behaalde Limburgia 'n even fraaie als verrassende 51-zege bij Standaard. Picus klopte RBC met 2—1. Limburgia 1 1 0 0 2 5—1 Picus 1 1 0 0 2 2—1 RBC 10 0 10 1—2 Standaard. 10 0 10 1—5 l'n het ZUiden werd tevens de laatste com petitiewedstrijd voor de eerste klas gespeeld. BW behaalde daar een regelmatige 32-zege op het bezoekende Willem II, waardoor de Bos schenaren nog twéé plaatsen op de ranglijst stegen. PSV 22 15 3 4 33 63—27 LONGA 22 13 4 5 30 51—23 22 12 5 5 29 67—37 NAC 22 10 6 6 26 45—37 MVV 22 8 6 8 22 37—38 BW 22 8 5 9 21 34—41 Eindhoven 22 8 4 10 20 48—45 NO AD 22 9 2 11 20 40—52 Willem n 22 7 4 11 18 37—42 Helmond 22 6 4 12 16 29—53 22 4 7 11 15 32—70 Limburgia 22 5 4 13 14 32—41 In het Griffith-3tadion te Washington verdedigde Joe Louis zijn wereldtitel in de zwaargewichtklasse voor de zeventiende maal. Ook dezen keer slaagde hij er in zijn uitdager, den 16 K.G. zwaarderen Buddy Baer, in de zesde ronde te slaan. In de eer ste ronde was Louis uit den ring gestort, doch had zich tijdig hersteld om den strijd voort te zetten. Dank zij A.D.O. is de spanning in den strijd om het kampioenschap van Nederland weer geheel terug gekeerd. De Hagenaars stonden drie punten op het leidende Heracles achter en hadden na de Oostelijken de minste verliespunten. Door een 32-overwinning tevens de eerste nederlaag van Heracles in deze competitie hebben zij de deelnemers aan de kampioens ronde weer nader tot elkaar ge bracht en tot belooning zelf de twee de plaats gekregen met een goede kans 'om het, wanneer alles loopt zooals zij zich wenschen, nog eens tot de eerste te brengen. Maar daar is Heracles zelf bij 1 Niet minder fraai was het resultaat, dat be Quick in Groningen tegen VSV boekte. De Velsenaren, die schijnbaar al hun kruit in de competitie verschoten hebben, konden in het Noorden geen meerderheid demonstreeren of zelfs een gelijk spel bevechten. Met een 3-2- nederlaag keerden zij naar het Westen terug. Heracles A. D. O P. S. V. Be Quick V. S. V 4 4 4 3 5 1 1 1 1 3 6 5 4 3 2 13—6 6—b 5—6 3—5 5—9 De overwinning van A.D.O. is alleszins ver diend, daar de Hagenaars het grootste gedeelte van den wedstrijd beter spel te zien hebben gegeven. Het begin van Heracles was go»d en reeds na vüf minuten wisten de gasten de leiding te nemen. Toen de Hagenaars echter na eei: half uur gelijk maakten en zelfs even hierna al was het dan eenigszins fortuinlijk aan een tweede doelpunt kwamen, schudden zij al de matheid van zich af en ontplooiden een goede partij voetbal. Het ssmenpel was in de eerste helft bij He- tacles beter en de aanvallen zelfs gevaarlijk, doch het schieten was zeer slecht en Koek moest dan ook maar weinig ingrijpen. Het eerste doelpunt van Heracles kwam van de voet van den middenvoor Veldhuizen, die uit een corner een schot loste, dat Koek nog wel aanraakte, doch dat hierna in den hoek verdween. (0—1). Het eerste schot bü A.D.O. komt van Neu teboom, doch zijn harde schot gaat juist naast. Na een half uur weet A.D.O. gelijk te maken. Neuteboom geeft een fraaien voorzet en West hoven knalt het leer achter Dekker. (11). Even later maakt een der backs van Hera cles hands en de scheidsrechter kent hiervoor een strafschop toe. Eversteyn plaatst den bal rustig in den hoek. (21). Door dit succes aangemoedigd komen de Hagenaars er beter in en keeper Dekker moet meermalen zijn capaciteiten toonen. In de tweede helft onderneemt Heracles eeni- ge aanvallen, doch dan krijgt weer Neuteboom den bal. Hij speelt zich goed vrij en schiet, waarna het leer tegen het been van keeper Dekker komt. Westhoven deponeert dan den terugstuitenden bal ln het verlaten doel (31). Het spel wordt nu bepaald ruw, waartegen de scheidsrechter maar matig optreedt. Neu teboom op den vleugel blijft zeer gevaarlijk en herhaaldelijk schept hij gevaarlijke situaties voor het vijandelijke doel. Heracles is door den tegenslag eenigszins gedeprimeerd, hetgeen aan zijn spel niet ten goede komt. Eversteyn van A.D.O. raakt ge blesseerd en wordt vervangen door Martens. Ook Choufour krijgt een trap tegen zijn knie en speelt op halve kracht verder. Hiervan weet Heracles te profiteeren. Het komt nu eenige malen gevaarlijk voor het Haagsche doel. Jaar- sma weet hierbij Koek, die uitgeloopen is, te passeeren (32). De spelers vooral de Hagenaars raken uitgespee'd. Heracles probeert nog een derde doelpunt te forceeren, doch de stand verandert niet meer. Het zware programma, dat èn Be Quick èn V.S.V. in de laatste acht dagen te verwerken hebben gehad, heeft zijn stempel op de ont moeting tusschen genoemde ploegen ongetwij feld op sommige momenten duidelijk zichtbaar gedrukt. De Velsenaren voelden de handicap reeds vóór den aanvang van den strijd, daar de gasten dezen met een drietal invallers moesten aanvangen. Sterk, van Osch en Voet waren geblesseerd en konden niet worden opgesteld, Een gevolg hiervan was, dat het team geducht moest worden gewijzigd en alleen van der Lugt (midvoor), de Vries (spil) en doelman Michel stonden op de voor hen bekende plaatsen. Rechtsbuiten Karrenbelt was gepasseerd en vervangen door Stek. Het duurde dan' ook geruimen tijd voordat V. S. V. ingespeeld raakte en daar Be Quick, geheel volledig, hiervan een dankbaar gebruik maakte, was het al spoedig duidelijk, dat er in deze ontmoeting een groote winstkans voor de thuisclub zat. De Groningers vielen veel en vlot aan en de stoere de Vries, die steeds ach ter de backs v. d. Gevel en Broek stond opge steld, moest steeds ingrijpen. Poulus, als linkshalf in plaats van als rechts half opgesteld, zag zich telkens gepasseerd en het was in de twaalfde minuut, toen V. S V.'s doel reeds meermalen aan een doelpunt was ont snapt, dat Hoogenbirk den linkshalf omspeelde en. doorschoof naar Blijham, die op zijn beurt van Kooyk een fraaie pass gaf. Be Quick's rechts binnen liep even door en met een onhoudbaar schót werd Michel gepasseerd (10). Langza merhand wist V.S.V. het spel iets te ver plaatsen. Pienter stond een paar keer raar te schutteren en het was mede zijn schuld, dat rechtsbinnen van der Kuil een hard, laag scnot kon inzenden, hetwelk ternauwernood door doelman Dernaat kon worden gekeerd. Het was echter maar uitstel, want na eenige minuten, knalde Stek ferm in en hoewel dit schot houd baar was Gernaat hield het ook inderdaad ontglipte het leer hem en rolde over de doellijn (11). Be Quick behield echter het beste van het spel. De halflinie steunde uitstekend en nadat Blijham het leer bij een aanval tactisch over den uitloopenden Michel had heengewipt, keerde de bovenlat den bal, waardoor Be Quick een herovering van de leiding ontging. Be Quick kwam echter terug en het tweede kwar tier was bijna om, toen Blijham snel doorbrak, naar Wilkens, die o. i. in off-side positie stond, doorgaf, waarna laatstgenoemde langs Michel schoot. 21. Poulus en Kunst gingen toen van plaats wisselen, zoodat eerstgenoemde op zijn eigen plaats belandde. Het ging toen veel beter in het V. S. V.-team. Van de Lugt, die zich goed opstelde, bleek echter te weinig beweeglijk om da fouten, door Pienter gemaakt, af te straffen. Van der Kuil bleek deze kunst beter te verstaan, schoot hard op het Be Quick-doel toen Pienter zijn doelman alle uitzicht ontnam en de gelijk maker was er (22). Het begin van de tweede helft was weer vol ledig voor de thuisclub, doch midvoor Blijham wist een paar uitstekende kansen om weer een voorsprong te verkrijgen, niet te benutten. Een. door Van Kooyk, uit een hoekschop van Prins, met de hand uit het doel geslagen bal, keurde de uitstekend leidende heer Twisterling af, maar het derde doelpunt liet toch piet lang op zich wachten. Van Kooyk speelde het leer fraai vrij, loste een hard schot dat van de boven lat bij Boerma belandde, waarna deze inschoot, 3—2. (Foto Pax-Holland) Onder zeer groote belangstelling (ruim 25.000 toeschouwers) werd Zondagmiddag de Ronde van Hoensbroek gehouden, waaraan een keur van renners deelnam. Bij de be roepsrenners legde Pellenaers beslag op de overwinning. De afstand bedroeg 100 km, welke werd afgelegd in 2 uur 31 min. 29 sec. Ongeveer op de helft van den wedstrijd had* den zich twee groepen van het hoofdpeleton algescheiden. De eerste groep werd geleid door den Amsterdammer Motké, die alles op alles zette om de overwinning te behalen, de tweede groep werd geleid door Pellenaers, terwijl in het hoofdpeleton, dat op eenigen afstand volgde, de Belgen den toon aangaven. De tweede groep slaagde erin zich bij de eer ste te voegen, waarna v. d. Broek en de Lim burger Saes ernstige pogingen aanwendden om uit te loopen. Zij kregen hiertoe evenwel geen kans. In de laatste ronde moest de strijd wor den beslist. Pellenaers slaagde erin een voor sprong van ongeveer 40 meter te verkrijgen, welken hij tot het einde toe wist te behouden, zonder ln de eindsprint te worden geslagen. De grootste rivaal Motké, die vermoedelijk alles gezet had op de eindsprint, werd in d« laatste ronde de dupe van een lekken band, zoo dat hij den strijd enkele minuten voor het einde moest staken. Bij de nieuwelingen won de Utrechtenaar A. H. Spronk de 22.4 km, afgelegd in 22 min. 35 sec. Bij de amateurs won de Rotterdammer Ch- Smits, (42 km in 1 uur 3 min. 42 sec.) De uitslagen luidden: Amateurs 42 km: 1 Ch- Smits, Rotterdam, 1 uur 3 min. 42 sec. 2 Schel lingerhout, Zaandam. 3 H. Lakeman, Amsterdam- 4 Fr. van Dungen, Den Bosch. 5 B. Savelkous, Den Bosch. Profs, 100 km: 1 K. Pellenaers, Terheide. 2 G. Saes, Weert, op 40 meter. 3 v. d. Broek, Ant werpen. 4 J. v. Swelm, Nijmegen, 5 J. Jansen, Eindhoven. 6 Th. Hopstaken, Rosendaal. 7 K- Valentijn, St, Willibrord. 8 J, Sijen, Maastricht. 9 Cor de Groot, Amsterdam. 10 Wardje Vissers, Brasschaert. 11 A. Kuiper, Amsterdam. 12 J* Lambrichts, Bunde. 13 R. Scholtens, Rotterdam» 14 W. Reuter, Amsterdam. 15 J. GommerSi Dongen. 16 L. de Beer, Amsterdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 4