Onderwijs en Opvoeding Slagschip Bismarck ondergegaan v r Saradjogloe ontvangt von Papen Nieuwe slagen tegen Britsche vloot 52.000 ton Britsche schepen vernietigd Bij Tobroek wordt nog fel gestreden Verduistering Bommen op Engelsche vliegtuigfabrieken Kousen en zeep te duur verkocht Kofferdief gepakt De 100.000 er uit VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Koning Peter mag in Canada gaan wonen STERKER BESCHERMING DER AMERIKAANSCHE MARINE? Echtpaar in brandend huis omgekomen BUR. VOOR RfDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 26 cent per week; per kwartaal j£ 3.42. Bij onze Agenten 28Vj> ct. per week per kwartaal 5.76y2. DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE DINSDAG 27 MEI 1941 - AVONDBLAD VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 23025 De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk gereau- ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iedere regel meer 16 cents. Fransche consuls verlaten Palestina Vliegdekschip en kruiser in Midd. Zee door bommen getroffen Door Duitsche duikbooten aan kust van West-Afrika Bergeret tevreden over zijn inspectiereis Platon over de actie van De Gaulle Ital. weermachtsbericht Britsche bommen op Benghasi Rhodus en Scarpanto NOG STEEDS SPANNING IN TRANSJORDANIë J' Duitsch opleidingsschip aan Chili geschonken Britsche schepen door lucht aanvallen beschadigd Sombere geluiden in Britsche bladen IRAKS PREMIER NOG STEEDS TE BAGDAD Anti-Britsche pamfletten te Damascus verspreid IRAK SC HE MINISTERS TE TEHERAN Doriot bepleit samengaan met Duitschland Fransche vluchtelingen te Parijs teruggekeerd Turksch minister inspecteert haven van Alexandrette Knox verlangt aanvaarden van een nieuwe wet Volksstemming mogelijk VERMOEDENS OMTRENT ROOSEVELTS REDE Hongaarsch Donauschip in Instanboel aangekomen DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Boetes van f 2000 en f 3000 te Hilversum en Amsterdam Talrijke gestolen goederen opgespoord Een gevaarlijke proef NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Door menschen, die meer op verras sende oorspronkelijkheid dan wel op grondige doordachtheid waren ingesteld, is wel eens met veel „aplomb" beweerd, dat het onderwijs eigen lijk geen opvoedende taak zou heb ben te vervullen en zich uitsluitend zou hebben bezig te houden met het bijbren gen van de noodige kennis aan de leer lingen. Volgens deze lieden zouden on derwijzers dan ook geen opvoedkundige gaven behoeven te bezitten en kunnen volstaan met de voorgeschreven diplo ma's om zich naar behooren van hun plicht te kwijten. Deze opvatting is niet de onze en kan ook niet de onze zijn, want van het bijbrengen van bepaalde kennis aan de leerlingen alleen reeds gaat onvermijdelijk een zekere vormen de invloed op die leerlingen uit. Onder wijs is geen apendressuur, gericht op het leeren van zekere kunstjes, maar vor ming van redelijke wezens tot zelfstan dig denkende en handelende, bekwame en nuttige leden van de maatschappij. Al zijn en blijven de ouders van nature de eerst aangewezen instantie, aan wie het recht en de plicht tot opvoeden toe komen, de school heeft naast en in over eenstemming met de ouders niet enkel de taak den kinderen het noodzakelijk minimum aan wetenswaardigheden in te pompen, maar ook positief mede te werken aan de vorming van hun geest, hun karakter, hun lichaam, nun geheele mensch-zijn. Niet voor de school, maar voor het leven moet men leeren, zeiden de oude Romeinen reeds en dezen voor- treffelijken stelregel kan men aanvullen met: Ook door de school moet men voor het leven leeren. Wanneer wij, Katholie ken, hier van „leven" spreken, bedoelen wij dat in den ruimsten zin des woords. Niet enkel dus het zuiver natuurlijke le ven, maar ook het bovennatuurlijke le ven. Niet enkel het tijdelijke leven hier op aarde, maar ook het eeuwige leven hiernamaals, het einddoel van den met een onsterfelijke ziel begiftigden mensch, waartoe het leven in den tijd slechts een voorbereiding, maar een beslissende, is. Het zgn. neutrale of openbare on derwijs in ons land schoot volgens ons, katholieken, juist op het al lerbelangrijkste gebied der opvoeding, der innerlijke mensch vorming, te kort of wat nog erger was, er waren ontbindende krachten aan het werk, die de leerlingen richtten in een geest, die rechtstreeks indruischte tegen de grond- en kernwaar heden van ons geloof en onzen gods dienst. Geen ziekelijke hokjesgeest, geen hooghartige zucht tot isolement hebben onze voorvaderen met groote offervaar digheid het bijzonder onderwijs doen tot stand brengen en den schoolstrijd voor de gelijkstelling doen strijden, maar een diepe en hechte overtuiging, een sterk bewustzijn van verantwoordelijkheid te genover God, van Wien zij hun kinderen als het kostbaarste pand hadden ontvan gen, en het onwankelbare mzient, dat volk en land en maatschappij het beste gediend worden door zedelijk en gods dienstig sterke, met kennis en kunde uit geruste, karaktervaste en karaktergave menschen. Het lijkt ons niet ondienstig dit in dezen tijd van reorganisatie en heroriënteering, ook op het gebied van het onderwijs, nog eens nadrukkelijk Vast te stellen, opdat mogelijke misver standen geen vasten voet krijgen in ons volk. Wij willen hiermede echter niet suggereeren, dat ook aan het bijzonder onderwijs niet een en ander te verbete ren en te reorganiseeren zou vallen, of dat wij aan de overheid het recht zouden Willen ontzeggen haar op het algemeen Welzijn gerichte bemoeiingen ook tot het bijzonder onderwijs uit te strekken. In tegendeel, maar de bemoeiingen van de overheid met het bijzonder onderwijs ook vóór den lOen Mei 1940 stelde de overheid dwingende eischen op dit ge bied dienen de hoogste en essentieele, Voor heel de gemeenschap van net aller grootste belang zijnde waarden van dat onderwijs te beschermen en te bevorde- ren. Wanneer zij dat doet, zal zij de Katholieken onvoorwaardelijk op haar hand vinden. Ottawa, 27 Mei. (S.P.T.) De Canadeesche ^geering deelt mede, dat aan Koning Peter an Joego-Slavië toestemming is verleend zied Canada te vestigen. Of de koning niervan kruik zal maken is nog niet bekend. J. dAMASCUS, 27 Mei (D.N.B.). Over de maat delen tegen Fransche ambtenaren in Palestina BERLIJN, 27 Mei. (D.N.B.). Het slag schip Bismarck, dat in zijn eerstee gevecht tegen een Britsche overmacht de Hood tot zinken bracht en de King George bescha digde, had door een treffer in het voor schip aan snelheid verloren. Door een tor pedo, die tijdens een luchtaanval op 24 Mei werd gelanceerd, verloor het nogmaals aan snelheid. Vierhonderd zeemijlen ten westen van Brest werd het schip op 26 Mei tegen 21.00 uur opnieuw door twee lucht'orpedo's getroffen, waarvan er een het roer en de schroeven brak. Om 23.42 uur ontving het opperbevel van de marine van den vlootchef, admiraal Lüt- jens, het volgende rapport: Schip onbe stuurbaar. Wij strijden tot de laatste gra naat. Leve de Fiihrer. W.g. Vlootchef. In den strijd tegen de vijandelijke zee strijdkrachten, die langzamerhand versterkt weden, vocht het slagschip Bismarck tot het ten slotte op 27 Mei des ochtends het slachtoffer van de overmacht geworden is. Rijke buit Een zalm van 25 pond in het net tijdens het visschen met de „galg" op de Waal. Het exemplaar bracht de kapitale som van f 175.— op. (Pax-Holland) ANKARA, 27 Mei (D.N.B.) De Duit- sche ambassadeur Von Papen heeft heden ochtend een bezoek gebracht aan den Turk- schen minister van Buitenlandsche Zaken. *ordt nog bericht, dat de Britsche regeering öen Franschen consul-generaal in Jerusalem, ®h Franschen consuls In Jaffa, Haifa en allen nsuis-generaal verzocht heeft hun taak te eindigen en het land binnen vier dagen tijds 16 verlaten. BERLIJN, 27 Mei (DU.B.) In het Oostelijke bekken van de Middellandsche Zee hebben gisteren Duitsche duikbommen werpers vele treffers van zwaar kaliber ge plaatst op een Britsch vliegtuigmoederschip. Tijdens denzelfden aanval werd nog een kruiser, die in formatie met het vliegtuig- moederschip voer, getroffen. Zooals uit Algericas wordt bericht, zijn drie Britsche kruisers, twee torpedojagers en twee duikbooten, de haven van Gibraltar binnenge- loopen. Alle eenheden waren sterk beschadigd en hebben, naar verluidt, bij den strijd om Kreta zware treffers van het Duitsche luchtwapen ge kregen. In Tanger uit Gibraltar aangekomen reizi gers melden, volgens een bericht van Stefani, dat de laatste zware slagen der spil tegen de Britsche Middellandsche zeevloot het algemeene moreel in de Britsche vesting zwaar geschokt hebben. Door het vliegtuigmoederschip Furious en den torpedobootjager Rearless zijn talrijke gewonden, onder wie vele officieren, ontscheept. Stefani meldt verder, dat het slagschip Renown, een vliegtuigmoederschip en de kruiser Shef field daarheen zijn teruggekeerd. Zij waren in de richting van Kreta uitgeloopen, maar werden naar Gibraltar teruggeroepen. BERLUN, 27 Mei. (D.N.B.) Duitsche duikbooten, die in de laatste dagen met groot succes aan de Westkust van Afrika opereerden, hebben uit verscheidene vijan delijke convooien meer dan tien schepen met een gezamenlijken inhoud van 52.009 ton tot zinken gebracht. VICHY, 27 Mei (D.N.B.) De vroegere minister van Luchtvaart, generaal Bergeret, die teruggekeerd is van een inspectiereis in Fransch West- en Noord-Afrika, Syrië en den Libanon, heeft tegenover de pers ver klaard, dat hij heeft kunnen opmerken, hoe overal het vertrouwen in den persoon en het werk van maarschalk Pétain nog is toegenomen. Naar voorts wordt gemeld, heeft de gouver neur van Fransch Somaliland uit naam van de Fransche bevolking dezer kolonie en van de inboorlingenbevolking telegrafisch 100.000 francs gezonden voor het Fransche hulpwerk. Men verklaart te Vlchy, dat deze gave, de derde !n den loop van korten tijd, het beste antwoord vormt van de Franschen en inboorlingen van Fransch Somaliland op de dagelijks van ae naburige Engelsche kolonie uitgaande beroepen op afvalligheid. „Frankrijk is met zijn koloniën hechter ver bonden dan ooit tevoren", verklaarde de staats secretaris voor Koloniën, admiraal Platon, aan een correspondent van de Petit Parisien te Vichy in een interview. De Fransche koloniën, zoo vervolgde de admiraal, hebben zich in groote meerderheid aan de zijde van het moederland geschaard. Om den toestand in de koloniën te begrijpen moet men bedenken dat bij de ineen storting van het moederland met een slag alle verbindingen tusschen Frankrijk en zijn bezit tingen waren verbroken. Zoo is in verschillende deelen van de overzeesche gewesten, die onder den economischen invloed van aangrenzende Engelsche koloniën staan, een afvallige Deweging kunnen ontstaan. Aan de grenzen der afgevallen koloniën wordt de strijd tegen de kuiperijen der afvalligen krachtig gevoerd. Reeds eind Septem ber van het vorige jaar kon de afvallige bewe ging als bedwongen beschouwd worden. De opmarsch van de Duitsche en Ita- liaansche troepen in Noord-Afrika Pantserwagens in den aanval (Weltbïld-Pax-Holland) ROME, 27 Mei. (Stefani) In zijn weer machtsbericht no. 356 maakt het Italiaan- sche opperbevel het volgende bekend: In den afgeloopen nacht hebben onze bombardementsvliegtuigen de vlootbasis La Valetta op het eiland Malta aangevallen. In Noord-Afrika bijzonder hevige activi teit van de artillerie aan het front van To broek. Onze luchtformaties hebben instal laties in Tobroek gebombardeerd, waarbij groote branden ontstonden. Tijdens het in bet legerbericht van gisteren vermelde bombardement uit de lucht zijn nog twee andere vrachtschepen getroffen en zwaar beschadigd. In den nacht van Zondag op Maan dag heeft de vijand een luchtaanval onderno men op Benghasi. In de Egeïsche Zee hebben Britsche vliegtuigen bommen geworpen op eenige plaatsen der eilanden Rhodus en Scar panto. In Oost-Afrika hebben onze troepen in de streek der meren (Galla-Sidamo) tegen vijan delijke afdeelingen gestreden en hun zware verliezen toegebracht. Op den ochtend van 24 Mei heeft een van onze detachementen aan de rivier de Baro een groote vijandelijke concen tratie aangevallen en verslagen. In de zone van Debra-Tabor blijven onze troepen op doel treffende wijze het hoofd bieden aan den druk van den vijand. DAMASCUS, 27 Mei (D.N.B.) De toestand in Transjordanië wordt steeds meer gespannen Emir Abdoellah houdt zich verborgen, of heeft Amman verlaten, sinds hij openlijk een stand punt tegen Irak heeft Ingenomen. Vroegere Arabische rebellen uit Palestina, die naar Irak en Transjordanië gevlucht zijn. treffen op het oogenblik toebereidselen voor een opstandige beweging tegen de Britsche overheid en tegen Emir Abdoellah. Uit Amman komt het gerucht, dat deze op stand geleid wordt door den kroonprins, Emir Talal. SANTIAGO, 27 Mei (DNB) De bladen pu- bllceeren den Inhoud van nota's, welke gewis seld zijn tusschen den Duitschen ambassadeur Von Schön en den minister van Buitenland sche Zaken van Chili. Alomoa. oetreffende het in Valparaiso liggende Duitsche opleidings schip „Privall". De Duitsche ambassadeur deel de het besluit van de ryksregeering mede, de „Privall" als geschenk m handen van de Chi leensche overheid te laten. De minister var Buitenlandsche Zaken verklaarde, dat dit ge schenk met levendige sympathie werd aange nomen. Zonsondergang 27 Mei 21.46 Zonsopgang 28 Mei 5.27 Maanopkomst 6.08 ondergang 21.45 BERLIJN, .27 Mei. (D. N. B.) In Zuid- Engeland zijn, naar aan het D.N.B. wordt gemeld, twee fabrieken van de Engelsche vliegtuigindustrie in den nacht van Maan dag op Dinsdag gebombardeerd. Hierbij werd een constructiefabriek voor vliegtuigen zwaar getroffen en in 'n deel van deze fabriek wer den aanzienlijke vernielingen aangericht. Als gevolg van de talrijke neergeworpen brisant- en brandbommen van alle kalibers ontston den er verscheidene ontploffingen met hard nekkige branden. De tweede fabriek, een fabriek van vliegfuigonderdeelen, is door een groep Duitsche vliegtuigen succesvol met bommen bestookt. t Naar verder wordt bericht is ten oosten van de Orkaden een tankschip van 3000 ton van zeer geringe hoogte door Duitsche bommenwer pers aangevallen en zoo zwaar getroffen, dat het met slagzij en sterke rookontwikkeling bleef liggen. Een ander tankschip van 4000 ton is door het Duitsche luchtwapen in den Atlantischen Oceaan aangevallen, waarbij de bommen vlak bij den scheepswand ontploften, zoodat aanzien lijke schade ontstond. Ook heeft in het zeegebied rondom Kreta Maandag een Britsch transportschip van 8000 ton twee zware voltreffers gekregen, waardoor het schip zoo zwaar beschadigd werd, dat aan genomen kan worden dat het verloren is ge gaan. Naar het D.N.B. tenslotte verneemt, hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen ten zuiden van Solloem een automobielpark gebombardeerd en talrijke voertuigen vernietigd of beschadigd. Een Lysander-vliegboot werd neergeschoten. De Londensche correspondent van Göteborgs handels- en scheepvaartblad geeft Engelsche persstemmen weer, waarin grootere beperkingen geëischt werden met het oog op den doodelijken ernst van den toestand. De Daily Mail schrijft bijv.: „Men mag wegens deze slagen in den At lantischen Oceaan thans nog slechts het aller noodzakelijkste aan levensmiddelen importeeren. De beschikbare levensmiddelen moeten streng gerantsoeneerd worden, opdat eindelijk arm en rijk gelijk gesteld wordt. De levensmiddelen parasieten moeten zonder pardon bestraft wor den. Op elk terrein en vooral in den landbouw en op de scheepswerven moet onder hoogen druk dag en nacht gewerkt worden." De Daily Herald vraagt om meer schepen, meer kanonnen en meer vliegtuigen. De Daily Telegraph klaagt er over, dat men. het volk ontevreden maakt, om dat de voedingspositie slecht is en omdat de regeering tegenover de als gevolg van sluik handel tot een fantastische hoogte oploopende prijzen van levensmiddelen werkeloos toeziet. BERN, 27 Mei (D.N.B.). Volgens een be richt van Ofi uit Bagdad heeft Keilani de hoofdstad van Irak niet verlaten. Hij houdt de teugels van het bewind stevig in han den. Uit Beiroet ontvangen berichten uit Damas cus melden dat daar pamfletten zijn verspreid, waarin wordt opgeroepen tot den strijd tegen het Britsche imperialisme. Bovendien wordt daarin een standpunt ingenomen tegen de lei ders van de Sjabander-partij, die voor de Brit sche belangen werkt. TEHERAN, 27 Mei. (D. N. B.) In Teheran zijn de minister van Buitenlandsche Zaken en de minister van Financiën van Irak aangekomen. PARIJS, 27 Mei. (D.N.B.) Op het congres van de Fransche Volkspartij heeft de voorzit ter, Jacques Doriot, zich opnieuw voor samen werking met Duitschland uitgesproken bij den opbouw van een niéuw Europa. De nederlaag van Frankrijk zoo zeide Doriot is het lo gische gevolg van de revolutionnaire crisis in Frankrijk geweest. De revolutie moet het logi sche gevolg van de nederlaag zijn. De nationale revolutie moet tot uiting komen ln sociale en landbouwkundige hervormingen. Daarbij moet er een volkomen politieke zuivering komen en tot dat doel een aaneensluiting van alle revo- lutionnairen. Verder kwam Doriot op voor de voortzetting van den strijd zijner partij tegen Jodendom en vrijmetselarij. PARIJS, 27 Mei (D.N.B.). De eerste extra- trein met negenhonderd' vluchtelingen uit de onbezette zone, die op grond van de nieuwe Duitsch-Fransche overeenkomsten na bijna een jaar in de bezette zone terugkeeren, is in Parijs aangekomen. ISTANBOEL, 27 Mei (D.N.B.). De Turksche linister voor Verkeerswezen, Indsjeday, heeft zich per vliegtuig naar Alexandrette begeven om de havenwerken aldaar te inspecteeren. WASHINGTON, 27 Mel. (D.N.B.). De mi nister van Marine, Knox, heeft in een brief aan den woordvoerder van het Huis van Afgevaardigden de aanneming van een wet geëischt, welke de commandanten van Ame- rikaansche oorlogsschepen machtigt „bin nen de Amerikaansche territoriale wateren alle stappen te ondernemen, welke zij tot bescherming der Amerikaansche marine noodig achten". Krachtens de bestaande wet bezit alleen de opperste marineleiding een dergelijke machtiging. Knox voegde hieraan toe, dat deze nieuwe wet slechts dient tot be scherming van de Amerikaansche marine vaartuigen. Verder deelt het bureau voor de bewapenings productie mede, dat de schaarschte aan scheeps ruim te het bewapeningsprogram van de Ver- eenigde Staten door het uitblijven van belang rijke importen ernstig dreigt te belemmeren. Ook publiceert de Amerikaansche pers een United Pressbericht betreffende het Egyptische schip Zam Zam, dat door een Duitschen oorlogs bodem in den grond werd geboord. In dit bericht wordt toegegeven, dat het schip met verduisterde lichten voer, dus een inbreuk heeft gepleegd op de internationale voorschriften. Naar voorts wordt gemeld heeft president Roosevelt een proclamatie uitgevaardigd, krachtens welke een nieuwe lichting zich voor den militairen dienst moet aanmelden. Alle Amerikaansche burgers, die voor 1 Juli a.s. 21 jaar oud worden, moeten zich aan melden. Ruim dertig senatoren en afgevaardigden zijn onder voorzitterschap van senator Wheeler bij eengekomen om de mogelijkheid te overwegen een volksstemming over de kwestie der Ameri kaansche deelneming aan den oorlog te houden. Naar senator Wheeler na deze vergadering aan de pers verklaarde, is men nog niet tot een de finitief besluit gekomen. De gebeurtenissen op Kreta en de vernietiging van de Hood zijn nieu we bewijzen, hoe nutteloos het zou zijn indien de Vereenigde Staten aan den oorlog gaan deel nemen. Het Amerikaansche volk wil geen „fail lieten oorlog" overnemen. NEW YORK, 27 Mei. (D. N. B.) De bla den vragen zich in hun commentaren op het oogenblik af, of president Roosevelt in zijn aangekondigde rede zal ingaan op de uiteen zettingen van gróot-admiraal Rader. Alle bla den zijn het er over eens, dat de positie van Roosevelt buitengewoon moeilijk is. Men ver moedt, dat hij stellig de volgende drie punten zal bespreken: le. Een verhoogde hulp voor Engeland op elke mogelijke manier. 2e. De pan-Amerikaansche solidariteit en de noodzakelijkheid eener gemeenschappelijke ver dediging op militair en economisch gebied. 3e. Een beroep op het Amerikaansche volk tot de grootste eensgezindheid met het oog op de zware crisis. Opvallender in dit verband zijn de commen taren dèr bekende journalisten Alzop en Kinl- ner in de Washington Post. Zij bevestigen, dat ditmaal van alle kanten een buitengewoon zware druk op Roosevelt wordt uitgeoefend, doch dat de president voor een zwaar dilemma staat. Een zijner adviseurs heeft gezegd, dat wanneer de politiek van Rooseveh -nislukt, zijn ambtsperiode niet alleen een persoonlijke ne derlaag wordt, doch met een volkomen ver splintering der natie zal eindigen. Roosevelt is in de positie van een man, die zijn geheele ver mogen op één kaart zet en thans ziet, dat hij het spel zal verliezen, daarbij echter nog de mogelijkheid heeft, om ofwel dubbel te wedden of op te houden. ISTANBOEL, 26 Mei. (A.N.P.). De aankomst van een uit Boedapest komend Hongaarsch vrachtschip heeft in Turkije sterk de aandacht getrokken. Men ziet in deze aankomst het be wijs, dat de Donau-scheepvaart op het geheele traject, dus ook in Joego-Slavië, ongehinderd haar gang gaat. Tot dusver had men het hier steeds nog voor mogelijk gehouden, dat door de vroegere Joego-Slavische autoriteiten aange brachte versperringen de doorvaart onmogelijk zouden maken voor de schepen. Bij een controle, welke ambtenaren van het rijks-textielbureau bij een kousenfabriek te Hilversum hebben ingesteld, is gebieken. dat men zich daar niet aan de prijsvoorschriften hield. De directeur kreeg een waarschuwing, doch na eenigen tijd was een tweede onderzoek noodzakelijk. Het bleek, dat men verschillende ongeoorloofde prijsverhoogingen in stand had gehouden, waardoor deze fabriek een belangrijk bedrag te veel had verdiend. De inspecteur voor de prijsbeheersching te Amsterdam stelde een vervolging in en veroordeelde den directeur van de fabriek tot een boete van f 2.000. Verder bracht een onderzoek, dat ambtenaren van het rijksbureau voor chemische prodi eten instelden bij een zeepfabriek te Amsterdam aan het licht, dat men voor de scheerzeep, welke daar Werd gefabriceerd, te hooge prijzen be rekende. Reeds eerder had men er de directie op moeten wijzen, dat het vetzuurgehalte van de scheerzeep te laag was. Er werd dus op meer dan een wijze ongeoorloofde winst gemaakt. De inspecteur voor de prijsbeheersching te Amsterdam veroordeelde deswege ver dachte W., exploitante der fabriek, tot be taling van een boete van 3.000. De eerste werkzaamheden voor den aanleg van den nieuwen weg van den Noord-Oostpolder naar Meppel zijn begonnen met grondboringen en pei lingen naar de dikte van de veenlagen (Pax-Holland). In den laatsten tijd is het meermalen voor gekomen dat ten nadeele van reizigers koffers en tasschen worden gestolen op stations in Den Haag,. In de meeste gevallen lieten de rei zigers deze voorwerpen even onbeheerd st: an, terwijl zij plaatskaarten gingen koopen. om dan later tot de onaangename ontdekking te ko men, dat koffer of tasch verdwenen was Ook Dinsdag j.l. werd een reiziger uit Gro ningen hiervan de dupe. Hij deed aangifte bij de politie. In den koffer bevonden zich schoe nenmonsters. d.wjz. allemaal rechterschoenen. Een rechercheur stelde een nader onderzoek in en hierbij werd hij opmerkzaam op eenige personen, die in de omgeving van het Holland- sche Spoorstation op kamers woonden en wel eens met koffers werden gezien. Dit werd aanleiding bij een hunner huiszoe king te doen. Er was niemand thuis. Niettemin vonden de politiemannen twee rechter heeren molières. De kamer werd bewoond door een dertigjarigen kapper en deze werd nog den zelfden dag in een straat in de binnenstad aan gehouden. Hierbij trachtte hü een papier weg te gooien, dat een legitimatiebewijs bleek te zijn Zijn kamer werd nu nog eens aan een nader onderzoek onderworpen. Daarbij kwamen vele goederen van diefstal afkomstig voor den dag. Voorts bleek de kapper nog een medebewoner te hebben een vijftigjarigen boekhouder, die eveneens ,werd gearresteerd. Een onderzoek by eenige opkoopers nad tot resultaat, dat een electrisch scheerapparaat, af komstig uit den koffer van den reiziger uit Groningen, in beslag kon worden genomen. Ook vele goederen van diefstal afkomstig konden hier worden achterhaald. Voorts kwam aan het licht, dat de kapper zich bij de verschillende opkoopers had gelegitimeerd met papieren, welke hij uit de diverse koffeTs had ontvreemd. Eenige opkoopers zullen' wegens heling worden vervolgd. Hedennacht omstreeks drie uur is door on bekende oorzaak brand uitgebroken ln een per ceel aan den Holterweg, te Doetinchem, be woond door het echtpaar Smit. De brand, die waarschijnlijk ln de bovenverdieping is ont staan, greep zoo snel om zich heen, dat, toen de Doetinchemsche brandweer arriveerde, er zoo goed als niets meer te redden viel. Het echtpaar, dat vermoedelijk door den rook bedwelmd ge raakt was, kwam in de vlammen om. Of zich nog meer personen in het huis bevonden, is niet be kend. De brand werd ontdekt door de twintigjarige dochter van het echtpaar. Het meisje waar schuwde een surveilleerenden agent, die op zijn beurt de hulp van de brandweer inriep. Het was echter onmogelijk man en vrouw uit het brandende perceel te halen. Toen de brand gebluscht was, vond men de verkoolde res ten. De slachtoffers waren 62 jaar oud. De dochter was door het gebeurde zoo over stuur, dat zij naar het ziekenhuis moest wor den overgebracht. De brand is vermoedelijk ontstaan door een defect aan de electrische installatie. Het huis brandde gedeeltelijk af. In de heden gehouden trekking van de Nederlandsche Staatsloterij is de hoofd prijs van f 100.000 gevallen op lot nr. 11940. Voor het nemen van een scheikundige proef hadden drie jongens te Horst in een drogisten- zaak een vloeistof gekocht. Tijdens de proef volgde een ontploffing, waarbij de 12-jarige zoon van den heer van B. de vloeistof in het gezicht kreeg. De verwondingen, speciaal de oogen, wa ren van dien aard, dat de jongen op medisch advies direct moest worden overgebracht naar het R. K. Ziekenhuis te Venlo. Hoofdredacteur: H C. J. A. BARON VAN LAMSWEERDE, Bussum. Gewestelijk verantwoordelijk redacteur: W. G. A. M. VAN WILLIGE, Bloemendaal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1