Canea door Duitschers ingenomen Bagdad roept weer militairen op „Roosevelts rede gaf geen nieuws" Belangrijke stelling bij Solloem veroverd Britsche torpedojager tot zinken gebracht Verduistering v r Defensiebespreking te Manilla De ondergang van de „Bismarck'' De doodslag te Geulle DE DAG ONTWAAKT VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Britsche tegenstand op Kreta gebroken De behandeling van Duitsche parachutisten JAPANSCH OORDEEL OVER HIRAIDE'S REDE Britten bouwen versterkte linie in Transjordanië Kosten van levensonderhoud in verschillende landen i DONDERDAG 29 MEI 1941 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR RfDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) vooi Haarlem 26 cent per week; per kwartaal 3.42. Bij onze Agenten 28V2 ct. per week, per kwartaal 3.76y2. DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 23028 De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iedere regel meer 16 cents. Duitsch weermachtsbericht Ital. weermachtsbericht Britsche schepen gebombardeerd AUSTRAHë ZORGT VOOR NOODRANTSOEN Srnetanin biedt Matsoeoka een lunch aan Bij bomaanvallen op eskader in den Atlantischen Oceaan Schending van Volkenrecht AMERIKAANSCHE WAPENS VOOR TSJOENGKING Leveringen ter waarde van 100 millioen dollar „Duidelijke en kalmeerende taal over kracht der marine" J' Lais te Rome aangekomen Bommen op Syrisch vliegveld Olieléiding in Transjordanië onder bewaking Churchill beschrijft verloop van den strijd Syrië en Libanon „door den vijand bezet gebied" WATERSNOOD TEISTERT ARGENTINIë Sterke aardverschuiving in Savoye Het vriendschapsverdrag TokioTeheran Crediet ter versterkirfg van Fransch West-Afrika OORDEEL TE BERLIJN Londen min of meer teleurgesteld Tokio niet verrast „Roosevelt bedoelde geen convooieering" immm Ons zelf en anderen Dader tot vijf jaar tuchthuis straf veroordeeld De Britsche afweer tegen luchtaanvallen In Europa sterkste stijging in Scandinavië Winant reeds vertrokken Darlan weer naar Parijs NIEUWE HAARLEMSCHE MANT BERLIJN, 28 Mei. (D. N.B.) Het opperbevel Tan de weermacht maakt bekend: Zooals reeds gisteren is medegedeeld, is het slagschip „Bismarck" na zijn zegenrijk gevecht bij IJsland op 26 Mei des avonds door een tor pedotreffer van een vijandelijk vliegtuig onbe stuurbaar geworden. Getrouw aan de laatste radiografische mededeeling van den vlootvoogd, admiraal Lütjens, is het slagschip met zijn com mandant, kapitein ter zee Lindemann en zijn dappere bemanning op 27 Mei des voormiddags tegenover de zeer groote vijandelijke overmacht bezweken en met wapperende vlag ondergegaan. Op het eiland Kreta maken de operaties in Pauwe samenwerking tusschen berg jagers, val schermtroepen en uit de lucht gelande troepen Sneden voortgang. Gisteren hebben Duitsche bergtroepen, ondanks de moeilijke terreinge steldheid, den taaien tegenstand van de Brit sche strijdkrachten en benden opstandelingen gebroken. Zij wierpen in dappere aanvallen den Tijand uit zijn stellingen, namen de hoofdstad Canea in en achtervolgden de verslagen vijan delijke strijdkrachten ten zuiden van de Baai Tan Soeda. j Onder de talrijke gevangenen bevindt zich ook de Grieksche marinecommandant van Kreta. Formaties gevechts- en torpedovliegtuigen hebben onophoudelijk in de gevechten op den grond ingegrepen, vijandelijke troepen concentraties uiteengeslagen, batterijen tot zwijgen gebracht en den terugwijkenden vij and zware verliezen toegebracht. Duikbom menwerpers hebben de poging van de Brit ten om zich over zee terug te trekken, ver ijdeld. In de Baai van Soeda brachten zij vier koopvaarders van 5400 b.r.t. in totaal tot zinken en beschadigden twee andere Vrachtbooten zwaar. Luchttransportforma ties steunden den strijd op het eiland, door Voortdurend nieuwe strijdkrachten aan te voeren. Ten Zuiden van Kreta dwongen Duitsche gevechtsvliegtuigen een Britsche vlootformatie tot den strijd, plaatsten bommen op een zwa- ren kruiser en een torpedojager en schoten een tankboot in brand. In Noord-Afrika hebben Duitsch-Italiaan- sche troepen den Halfajapas, ten Zuid-Oosten van Solloem genomen. Zij maakten negen stuk hen geschut, zeven gepantserde strijdwagens Verscheidene andere pantservoertuigen en een Broote hoeveelheid oorlogstuig buit. De vijand 'eed zware, bloedige verliezen en verloor een aantal gevangenen. De eigen verliezen zijn ge- T'ng. Torpedovliegtuigen bestreden troepen- kampementen en concentraties van auto's in "et gebied rondom Solloem. Rondom Engeland hebben gevechtsvliegtui gen in den afgeloopen nacht drie vrachtboo ten van 17.000 brt. in totaal vernietigd en e^h anderen koopvaarder zwaar getroffen. An- ROME, 28 Mei. (Stefani). In zijn weermachts- "evicht no. 357 maakt het Italiaansche opperbe- ei het volgende bekend a 1 den nacht van 28 Mei hebben onze forma ts bommenwerpers de basis Malta bestookt. Noord-Afrika hebben de Italiaansch-Duit- tiirt strijdkrachten aan het front van Solloem 6t ens een succesvol optreden, dat hen in staat 0Veren> krijgsgevangenen gemaakt en negen bonnen en zeven tanks buitgemaakt. 26 Mei overdag hebben Italiaansche en «ch f°rmaties vliegtuigen talrijke Engel- i c vlooteenheden op ongeveer honderd mij) OnctoTI unn T~"\11 TTJ e een belangrijke stelling op den vijand te j ®etuigmoederschip, een kruiser, een torpedo- atl8er en vier schepen werden getroffen. Op een eren kruiser, die ook door bommen van ar kaliber werd getroffen, constateerde men bomb llevige ontploffing. Andere vliegtuigen dp rdeerden voor anker liggende schepen in haven Tobroek. V Oost-Afrika werden overal de aanvallen h öen vijand aan het front ten Noorden van bet gebied van Galla en Sidamo afgeslagen. In Vajj ®erengebied is kolonel Decicco roemvol ge- gcbS aan het hoofd van zijn bataljons, het Tj0]cj d Van Amhara heeft het garnizoen van T/ordt it' ciat sinds eenigen tijd belegerd hanrf °Pnteuw üien eisch tot overgave van de o Bewezen. Oosten van Deme gebombardeerd. Een teeldtW YORK' 28 Mei- (D.N.B.). United Press fiUf. ieUlt Canberra, dat de Australische regee rder Ve.nsmi00elen ter waarde van 19,5 millioen koopt ai "rantsoen voor geval van nood" op- tot het kleinhandelaren zijn aangespoord Oen, °Ps'aan van voorraden voor drie maan- ateba^ari' 28 Moi- (D.N-B.). De Sovjet-Russische »an den Smetanin, heeft vandaag ter eere ^teoeok minister van Buitenlandsche Zaken, °°k Up a' een dejeuner aangeboden, waaraan Vatl het ^1,nister van Oorlog, Togo, en de chef ^teamen Snenbureau der vegeering, Soezoeki, °vjet-amh Japansche zijde verluidt, dat de r heetf Saadeur minister Matsoeoka hier- het p, Wlllen bedanken voor zijn pogingen stanri UK:asch-Japansche neutraliteitsverdrag nü te doen komen. cere aanvallen van het luchtwapen richtten zich op haven-installaties aan de Engelsche Zuidwest- en Zuidkust, benevens aan de mon ding van de Theems. De vijand heeft in. den afgeloopen nacht met zwakke strijdkrachten een gering aantal brisant- en brandbommen uitsluitend op woonwijken in West-Duitschland laten vallen, voornamelijk op Keulen. Onder de burgerbevolking waren er verliezen aan dooden en gekwetsten. De bemanning van een verkenningsvliegtuig, luitenant Nemecek, Oberfeldwebel Schackers, Feldwebel Hemmer en onderofficier Fahrenbach heeft zich bij succesvolle, stoutmoedige vluchten boven Engeland bijzonder onderscheiden. BERLIJN, 28 Mei (D.N.B.). Vanochtend hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen een sterk Britsch eskader ten Westen van Noord-Ierland aangevallen. Zij brachten den vijand aanzienlijke verliezen toe. Door bom treffers werd een torpedoboot jager tot zinken gebracht. Een kruiser werd getrof fen door een zware bom en verloor zeer aan gevechtswaarde. In het zeegebied rondom Kreta, hebben, naar het D.N.B. verder verneemt, Duitsche gevechts toestellen en duikbommenwerpers een vracht schip en een patrouilleboot tot zinken gebracht. BERLIJN, 28 Mei (D.N.B.) Omtrent de gisteren ondernomen aanvallen op scheepsdoelen ia het zeegebied rondom Kreta door Duitsche gevechtsvliegtuigen wordt nog- gemeld, dat ivier koopvaarders met een totalen inhoud van 13.500 ton tot zinken zijn gebracht. Een ander koopvaardijschip van 4.000 ton is door bom- voltreffers zoo zwaar beschadigd, dat aange nomen kan worden, dat het verloren is gegaan. Verder heeft het Duitsche luchtwapen succes volle aanvallen ondernomen op kleinere een heden van de Britsche koopvaardijvloot. Ook hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen in het oostelijk deel van de Middellandsche Zee een Britsch convooi aangevallen en een tank schip van 4.000 ton gebombardeerd. Het tank schip bleef, door voltreffers zwaar beschadigd, met sterke rookontwikkeling liggen. BERLIJN, 28 Mei. (A.N.P.). Het opperbevel der weermacht heeft kennis gekregen zoo is hedenavond van militaire zijde aan vertegen woordigers der pers medegedeeld van vele gevallen van bijzonder ernstig in strijd met het volkenrecht zijnde behandeling van Duitsche valschermjagers op Kreta. Een officieel stand punt te dien aanzien, zoo verklaarde men ver der, zal spoedig gegeven worden. Nadere mede deelingen kunnen thans nog niet worden ge daan. NEW. YORK, 28 Mei (D.N.B.). De re geering van de Vereenigde Staten zal aan de regeering te Tsjoengking oorlogsmaterieel ter waarde van 100 millioen dollar leveren, aldus meldt de New York Times uit Tsjoengking. De eerste scheepsladingen zijn reeds in China aangekomen. In dit bericht wordt betoogd, dat deze leveranties vallen onder de leen- en pachtwet. TOKIO, 28 Mei (DN.B.). Het blad Tokio Nitsji Nitsji schrijft over de radiotoespraak van den leider der marine-persafdeeling van het hoofdkwartier van den Tenno het volgende: „De aan het Japansche volk gerichte radio toespraak van kapitein Hiraide heeft niet al leen de duidelijke en vastbesloten houding van de Japansche marine tegenover de huidige cri sisperiode getoond, doch heeft hiermede tevens ondubbelzinnig de houding van het geheele Ja pansche empire tot uitdrukking gebracht. Wat heeft in een tijd, zoo vraagt het blad, waarin de golven van den Stillen Oceaan dagelijks hooger opslaan, duidelijker en kalmeerender kunnen werken, dan de verzekering, dat Japans marine in den geest van den grooten admiraal Togo volledig gewapend is om aan iederen toestand het hoofd te bieden? Te oordeelen naar de woor den van Hiraide is het niet alleen zeer waar schijnlijk, dat Japan in den geest van het drie- mogendhedenverdrag aan den oorlog zal deel nemen, doch dat het tevens gedwongen zal zijn naar de wapens te grijpen om zich van den economischen druk te bevrijden en het leven van de natie te waarborgen. Dat een dergelijke druk op Japan wordt uitgeoefend, is maar al te duidelijk. Iedere Japanner voelt dezen druk. De door Hiraide uiteengezette noodzakelijkheid om het Amerikaansche en Engelsche economi sche juk af te werpen vindt bij het Japansche volk van ganscher harte ondersteuning. Enge land stort na een eeuwenlang luxueus leven thans ineen en Amerika geloof naar het schijnt zijn plaats te kunnen innemen, wanneer het de nieuwe ordening van de wereld verhindert. Doch de Amerikaansche oorlogsophitsers moeten niet gelooven dat de dingen zoo eenvoudig zijn, maar moeten het zich helder voor oogen stel len, dat hun tot oorlog ophitsende houding op zekeren dag hun eigen welzijn in gevaar zou kunnen brengen." Zonsondergang 29Mei 21.49 Zonsopgang 30 Mei 5.25 Maanopkomst 8.25 ondergang 0.11 NEW YORK, 28 Mei. (D.N.B.). Volgens Ame rikaansche berichten uit Manilla hebben giste ren de hooge commissaris van de Philip- pijnen, Sayre, president Quezon en de comman dant van de strijdkrachten op de Philippijnen, generaal-majoor Gruntert, defensie-vraagstuk ken besproken. Sayre heeft den president de spoedige goedkeuring van een defensietoeslag van 100 millioen door het Amerikaansche Congres toegezegd. Naar S.P.T. uit Washington bericht, heeft Joseph Coates, lid van het Nieuw-Zeelandsche oorlogskabinet, gisteren tegenover Amerikaan sche journalisten verklaard, dat voor het geval een conflict in den Pacific zou uitbreken, het voornemen bestaat om de militaire steunpunten va.n Nieuw-Zeeland aan de Vereenigde Staten ter beschikking te stellen. ROME, 28 Mei (D.N.B.). Schout-bij -nacht Lais, tot dusverre Italiaansch marine-attaché te Washington, is te Rome aangekomen. DAMASCUS, 28 Mei. (D. N. B.) Alle reserve-officieren en -onderofficieren van Irak zijn tegen morgen opgeroepen, naar uit Bagdad verluidt. OFI meldt uit Beiroet, dat Iraksehe vlieg tuigen Maandag boven Amman en andere ste den van Transjordanic pamfletten hebben neergeworpen, waarin tot gemeenscbappelijken strijd tegen den vijand van de Arabische we reld wordt aangespoord. Verder wordt bericht, dat in Transjor danië een versterkte linie van Amman tot de Syrische grens wordt gebouwd. De En gelsche autoriteiten hebben hiervoor tal rijke arbeiders aan het werk gezet. Eveneens uit Beiroet komt het bericht, dat de Engelsche majoor Glubb in het hospitaai van Amman bezweken is aan kwetsuren, die hij opgelöopen heeft in een gevecht met Irak sehe strijdkrachten bij Roetba. Glubb stond in Arabische kringen bekend onder den naam van Aboe-Sjeik. Vanochtend is het vliegveld Nerab bij Aleppo door een Britsch vliegtuig met bom men bestookt, zoo meldt het agentschap OFI uit Beiroet. De aanvaller werd door Fransche jagers gedwongen te dalen. De inzittenden kwamen om. Naar eveneens uit Beiroet wordt gemeld heeft een delegatie van Bedoeinensjciks uit Zuid Syrië aan de bevoegde Fransche bestuurs ambtenaren verklaard, dat zij bereid zijn voor de verdediging van Syrië en Irak te strijden. S. P. T. bericht uit Beiroet dat in Trans- LONDEN, 28 Mei (S.P.T.)In het Lager huis heeft Churchill heden een gedetail leerd overzicht gegeven van den zeeslag, waarby de Hood en later de Bismarck ten onder zijn gegaan. Naar hij zeide hadden verleden week Britsche kustwachtvliegtuigen gerapporteerd, dat de Bismarck zich in Noorsche wateren bevond en dat het slagschip Bergen had verlaten. De Brit sche admiraliteit gaf aan de kruisers Norfolk en Suffolk opdracht, den Duitschen bodem op te sporen. Daar verondersteld werd, dat de Bismarck naar het Westen op weg was, zetten beide kruisers koers naar het Noordwesten, in de richting van Groenland. Tijdens den nacht van Vrijdag op Zaterdag schaduwden de beide kruisers het Duitsche slagschip in de Straat van Denemarken, tusschen Groenland en IJsland. De twee Engelsche kruisers gaven toen bij be nadering de positie van de Bismarck op aan het eskader, waarvan de Hood het vlaggeschip was. Zaterdagmargen kregen de Hood en de Prince of Wales contact tnet de Bismarck. Het zicht was zeer slecht. Regen, afgewisseld met hagel en sneeuwbuien, bemoeilijkten de opera ties. Soms kon men niet verder dan een mijl zien. Op 6 mijl afstand werd het vuur geopend. De Bismarck werd getroffen, evenals de Prince of Wales. Een voltreffer van de Bismarck kwam in de munitiekamer van de Hood terecht en het schip zonk binnen korten tijd. De Prince of Wales verloor spoedig daarop, 350 mijl Z.Z.O. van Groenland, het contact met het Duitsche schip. Inmiddels was de geheele Home Fleet gealar meerd, met de bedoeling, de Bismarck, het kostte wat het wil, den terugtocht af te snijden. Vliegtuigen van het vliegtuigmoederschip Vic torious stegen op en patrouilleerden boven een uitgestrekt gebied, doch ook zij hadden met slecht weer te kampen en keerden onverrichter- zake terug. Zaterdagavond kreeg de Prince of Wales ech ter weer contact met de Bismarck. Eenige sal vo's werden afgevuurd, waarop de Bismarck antwoordde. Zondagochtend was het contact weer verbroken. Inmiddels stoomde het Britsche slagschip King George V uit Noordelijke richting op, ter wijl de Renown uit Gibraltar kwam opzetten. De slagkruisers Rodney en Ramillies, die een convooi op den Atlantischen Oceaan begeleid den, zetten eveneens koers naar de plaats, waar men dacht, de Bismarck te zullen aantreffen. Van het vliegtuigmoederschip, Ark Royal stegen vliegtuigen op en kregen het Duitsche slagschip in zicht. Op tamelijk grooten afstand werden eenige torpedo's afgeschoten, waarvan er twee doel troffen. De Bismarck maakte toen twee cirkels, hetgeen deed vermoeden, dat er een defect aan de stuurinrichting was ontstaan. Het .«.chip minderde ook vaart. De kruiser Sheffield en de torpedojagers Zule, Maori en Cossack kwamen toen opdagen. De Maori en de Cossack vuurden torpedo's af, die de Bismarck troffen. „Ofschoon volledige inlichtingen over het geen toen gebeurde nog niet waren binnen gekomen", zeide Churchill voorts, „kan ik nog mededeelen, dat de kruiser Dorsetshire het bevel kreeg de Bismarck tot zinken te brengen. Dit heeft zij dan ook met tor pedo's gedaan,'" jordanië heden Australische en Nieuw-Zee landsche troepen zijn aangekomen. Deze hebben de wacht betrokken bij de pomp stations der olieleiding. Volgens te Rome uit Beiroet ontvangen be richten heeft een groep Arabische opstande lingen talrijke daden van sabotage gepleegd in Engelsche legerplaatsen bij Tersghiva in Noord- Palestina. Ook hebben deze opstandelingen brand gesticht in eenige petroleumopslagplaat- sen. De Engelschen hebben den dorpsbewoners drie dagen tijd gegeven om de daders uit te leveren. Indien dat niet geschiedt, zal het dorp ontruimd en verwoest worden. Ook bij Samkh moeten Engelsche petroleumopslagplaatsen in brand gestoken zijn- Naar S.P.T. uit Londen meldt, deelen het ministerie van Handel en dat van Economische Oorlogvoering mede, dat Syrië en de Libanon in het vervolg zullen worden beschouwd als ge bieden, die door den vijand bezet zijn. Inge volge de bepalingen van de wet inzake den handel met vijandelijke mogendheden is het verboden handels- of andere relaties met Syrië en met den Libanon aan te knoopen. Voor het goederenverkeer met Syrië en den Libanon gel den volgens dfe verklaring van het ministerie van Economische Oorlogvoering de contra bande-bepalingen. BUENOS AIRES, 28 Mei (S.P.T.). Door den aanhoudenden regenval der laatste weken wordt geheel Argentinië thans door een grooten wa tersnood geteisterd. De Rio Salado is buiten haar oevers getreden en heeft een groot deel van de stad Santa Fé onder water gezet. In de hoofdstraten staat het water meer dan ander- halven meter hoog. Reeds thans zijn duizenden woningen ontruimd. Ook langs de oevers van de Rio Parana hebben de bewoners hun huizen moeten verlaten. De Rio de Uruaguay in de provincie Entre Rios is door een dijk geslagen en bedreigt thans verscheidene steden. Duizen den gezinnen hebben in allerijl hun woningen moeten verlaten. Zeer veel vee, dat door de watermassa ingesloten werd, is omgekomen. VICHY, 28 Mei. (S.P.T.) .- In de nabijheid van Baurgé, in de alpen van Savoye, heeft een ge weldige aardschok plaats gehad- Groote aard- massa's kwamen met daverend geweld langs de berghellingen naar beneden schuiven, alles op haar weg meesleurend en vernielend. Vele vee stallen en eenige woningen zijn verwoest. Op verscheidene plaatsen ontstonden scheuren in den grond, die meer dan een kilometer lanig waren. Daar deze streek slechts zeer dun be volkt is, zijn gelukkig geen slachtoffers te be treuren. TOKIO, 28 Mei. (Domei). Te Teheran zijn gisteren de ratificatie-oorkonden op het vriend schapsverdrag tusschen Japan en Iran uitge wisseld. VICHY, 28 Mei. (D.N.B.). De Fransche regee ring heeft 3.25 milliard francs ter beschikking gesteld voor de economische en militaire ver sterking van Fransch West-Afrika. In deze som zijn o.m. opgenomen 700 millioen francs voor de uitbreiding van de havens en rivieren, 1600 mil lioen voor de irrigatie-installaties van den Niger en 350 millioen voor de opvoering der agrarische en industrieele productie, BERLIJN. 28 Mei. (D.N.B.). De rede van Roosevelt heeft te Berlijn in geen enkel op zicht verrassing gewekt. Roosevelt is niet afgestapt van zijn bekend betoog, dat Duitschland een streven naar de wereld heerschappij in de schoenen schuift, ondanks de tegengestelde houding van dit land en de ondubbelzinnige verklaringen van zijn lei dende figuren. Ook in de Wilhelmstrasse wees men er in het algemeen op, dat de rede niets nieuws gebracht heeft. Volgens het A.N.P. verklaarde men van welingelichte zijde te Berlijn, het als symp tomatisch te beschouwen, dat Roosevelt in zijn rede trachtte zijn gehoor voor de ar gumentatie der bedreiging van het Weste lijk Halfrond te versterken. Of het juist is, bij de Zuid-Amerikaansche staten juist op dit punt van de Roosevelt-rede instemming te veronderstellen, laat men in deze krin gen daar. Men noemde de vele woorden, die de president over de bedreiging van het Westelijk Halfrond uitsprak, onhoudbare veronderstellingen ten aanzien van Duitsch land en vooral vond men ze niet fair. Aan gezien Roosevelt in zijn uiteenzettingen weinig concreet heeft gesproken, zoo ver klaarde men verder, is een reactie op zijn zeer in het vage gehouden bedoelingen van den kant van de Wilhelmstrasse niet mo gelijk. Wat het bekende standpunt van Duitsch land betreft, verwees men nogmaals naar de rede van den Fiihrer en naar het interview met groot-admiraal Rader. Een eigen correspondentie van het Stockholm- sche orgaan Aftonbladet uit Londen doet een zekere teleurstelling over de rede van Roosevelt blijken. Men heeft te Londen zoo sterk verlangd naar deelneming van de Vereenigde Staten aan den oorlog, dat de rede aan dermate hoog ge spannen verwachtingen geen voldoening kon schenken. In officieele kringen was het stand punt volgens het blad vanmorgen „tastend", d.w.z. onzeker. United Press meldt uit Londen, dat Britsche officieele kringen vooreerst weigeren een com mentaar te geven op de redevoering van Roo sevelt met het motief, dat zij deze nog niet grondig hebben bestudeerd. Niet-officieel heeft men uitdrukking gegeven aan zijn teleurstelling over de redevoering. Roosevelt heeft Engelands nood nauwkeuriger uiteengezet dan ooit een Britsche regeeringsvertegenwoordiger heeft ge daan, maar niet even duidelijk het middel aan gegeven hoe de Vereenigde Staten dit kunnen verhelpen. Naar het D.N.B. verder meldt, hebben ver schillende Amerikaansche afgevaardigden en senatoren reeds commentaar geleverd op de rede van Roosevelt. De voorzitter van de commissie voor de buitenlandsche politiek van het huis van afgevaardigden, Bloom, heeft gezegd, dat Roosevelt in overeenstem ming met de neutraliteitswet gehandeld heeft, toen hij de vrijheid der zee procla meerde. De republikeinsche afgevaardigde Tinkham daarentegen was van meening, dat Roosevelt klaarblijkelijk heeft ingezien, hoe het volk van Amerika in zijn geheel tegen een deelneming aan den oorlog is. Uiterst verontrustend zijn de uitlatingen van Roosevelt, die op een bezetting van de Azoren, de Kaapverdische eilanden en Dakar duidden. De republikein Fish verklaarde, dat Roosevelt van plan was de oorlogshysterie te vergrooten en den wensch van tachtig procent van het Amerikaansche volk om uit den oorlog te blijven te negeeren. De woordvoerder van het Huis van Afgevaardigden, Raybum, noemde de rede krachtig en duidelijk en bemoedigend voor alle democratieën, terwijl de republikein Maas, die lid is van de marine-commissie van het Huis van Afgevaardigden, de rede als een verklaring van een oorlogspolitiek beschouwde. Naar het D.N.B. voorts bericht spreekt uit de eerste reactie in politieke kringen te Tokio op de rede van Roosevelt geenerlei verrassing. Men krijgt den indruk, dat in de houding van Ame rika, resp. in de kringen van persoonlijkheden rondom Roosevelt, tegenover den Europeeschen oorlog feitelijk nauwelijks iets is veranderd. Geconstateerd wordt, dat de rede o.a. een ver sterkte poging behelst om de Amerikaansche openbare meening, welker opvatting, zooals be kend, zeer verdeeld is, in den geest van de door Roosevelt beoogde deelneming aan den oorlog te beïnvloeden. Volgens een United Press-bericht uit Tsjoengking hebben kringen aldaar uit drukking gegeven aan hun teleurstelling over de rede van Roosevelt, aangezien de president geen nauwkeuriger bijzonderheden heeft gegeven over een Amerikaansche hulp in verband met China. S.P.T. bericht uit Washington, dat de secre taris van het Witte Huis, Early, hedenmorgen op een vraag van een der journalisten, wat pre sident Roosevelt in zijn rede bedoelde met de uitlating „wij zullen alle mogelijke maatregelen nemen om de leveranties naar Engeland moge lijk te maken", heeft geantwoord: „De presi dent heeft hiermede niet de convooieering van handelsvaartuigen door Amerikaansche oorlogs schepen bedoeld. President Roosevelt heeft hier bij waarschijnlijk aan een meer effectieve con trole van den patrouilledienst in den Atlanti schen Oceaan gedacht." In ons allen huist een zekere bedil zucht. We willen vaderen en moede ren over velen. We passen o zoo gaar ne opamderen. Precies weten we wat A niet goed deed en wat aan B ontbreekt. Nauwkeurig kunnen we aangeven waarin C zich te beteren heeft en waarin D faalde. We zien scherp en ver rondom ons en bemer ken nauwkeurig de fouten van anderen. Het is voor velen onzer een hobby anderen te bedillen. Let wel; anderen! Op ons zelf letten we min der. Zoodra de bedilzucht ons zelf zou raken staakt dit vermogen. We heb ben het erg druk met de onvolkomen heden van vrienden en kennissen, van familieleden en ver-afstaanden, maar voor ons zelf maken we ons niet druk. Wee dengeen zelfs die ons op onze fouten opmerkzaam zou ma ken. Voor heden zij daarom de'conclusie: laten wij ons eens wat meer met ons zelf en wat minder met anderen be moeien. Vijf jaar tuchthuisstraf, vijf jaar verlies van burgerrechten en na beëindiging van dezen straftijd opneming in een bijzondere inrichting, luidde het vonnis, dat het Duit sche Obergericht Woensdag conform den eisch van den Oberstaatsanwait uitsprak tegen den 24-jarigen los-werkman J. M. S. te Stein in Limburg, die op 17 Juni 1940 te Geulle met zes revolverschoten een einde heeft gemaakt aan het leven van zijn nicht LONDEN, 28 Mei. (S.P.T.). de News Chronicle meldt, dat het Britsche ministerie van Lucht vaart besloten heeft in de toekomst geen bijzon derheden meer bekend te maken over de me thode waarmede men de nachtelijke aanvallen bestrijdt. „Het is niet verstandig," aldus het blad, „om den vijand te doen weten, of zijn vliegtuigen door afweergeschut, kabelversperringen, nacht jagers of misschien „andere middelen" onscha delijk zijn gemaakt." BERLIJN, 28 Mei (Europa Press) Sedert het begin van 1941 zijn in bijna alle landen de kosten van levensonderhoud gestegen. Voor zoover men den toestand kan overzien, is deze stijging volgens een artikel in „Wirtschaft und Statistik" het sterkst in de Noordelijke lan den. Op de eerste plaats staat Zweden, in welk land de kosten van levensonderhoud sedert het begin van 1941 met 7.4 pCt. stegen. Ook in Fin land leidde prijsstijgingen over bijna de ge heele linie tot een verhooging van den index met 6.1 pCt. In Noorwegen steeg de index voor de kosten van levensonderhoud in het eerste kwartaal van 1941 met 3.4 pCt. In het voorma lige Joego-Slavië bedroeg deze stijging 3.9 pCt. De met 2.5 pCt. gestegen kosten van levens onderhoud in Roemenië zijn een gevolg van de prijsstijgingen voor levensmiddelen en kleeding. In Hongarije leidden prijsstijgingen voor klee ding, brandstoffen en verlichting tot een index stijging van 1.3 pCt. Volgens den Bulgaarschen index, die slechts voor Januari 1941 bekend is, veroorzaakten prijs verhoogingen voor brandstof fen, verlichting en levensmiddelen, bij stabiele prijzen voor andere goederen, een indexstijging van 0.2 pCt. In Slowakije stegen de prijzen voor levensmiddelen tot Februari met gemiddeld 0.8 pCt. Van de overige landen van het Europeesche vasteland zijn, behalve voor het Duitsche Rijk, slechts de cijfers voor Zwitserland bekend, vol gens welke de kosten van levensonderhoud in dat land van December tot Maart met 2.4 pCt. gestegen zijn. In Groot-Brittannië zijn de kosten van le vensonderhoud in het eerste kwartaal van 1941 volgens de officieele cijfers met 1 pCt. gestegen. De betrekkelijk geringe stijging in de laatste maanden moet voor een zeer groot deel worden toegeschreven aan de lagere prijzen voor levens middelen als gevolg van staatssubsidies. Ten aanzien van de ontwikkeling van de kos ten van levensonderhoud buiten Europa zijn ce beschikbare gegevens over het eerste kwartaal van 1941 nog zoo onvolledig, dat hier slechts een algemeene tendens kan worden aangegeven. Over het algemeen schijnen de kosten van le vensonderhoud nog al stabiel te zijn. Van Dec. tot Februari zijn in Canada zoowel de levens- middelenprijzen als de totale kosten van le vensonderhoud ongewijzigd gebleven. De levens- middelenprijzen stegen in de Vereenigde Staten in het zelfde tijdvak met 0.6 pCt. In Azië leidde in Januari een verlaging van de levensmiddelenprijzen in Japan tot een lichte daling van den index en wel met 0.6 pCt. Alleen in China wordt het leven steeds duurder. In Januari stegen de prijzen der levensmiddelen met 7.1 pCt. en de totale kosten van levenson derhoud met 5.7 pCt. BERLIJN, 28 Mei. (D.N.B.). De Amerikaan sche ambassadeur te Londen, Winant is, naar de Engelsche berichtendienst meldt, reeds naar de Vereenigde Staten vertrokken, waar hy met Roosevelt, minister Huil en andere persoonlijk heden besprekingen zal voeren. VICHY, 28 Mei. (S.P.T.). Admiraal Darlan is Dinsdag weer naaij Parijs vertrokken, waar de minister van Financiën reeds in den loop van dien dag is aangekomen. De minister van Land bouw, Cariot, vertoeft sedert het begin van deze week eveneens in Parijs. Hoofdredacteur: H. C. 3. A. BARON VAN LAMSWEERDE, Bussum. Gewestelijk verantwoordelijk redacteurs W. G. A. M. VAN WILLIGE, Bloemendaal,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1