VE FRANKEN DAMESKOUSEN KAAN BEY „HALF OM" Politie contra sluik handel VASTGESTELD BROODPRIJZEN Arbeidstherapie bij Hoogovens Vrouwenhoofd gevonden W' C^UIT OE ZAANSTREEK^ E^UIT DE BOLLENSTREEK^) CAISSONZIEKTE DE SLEUTELSPECIALIST a.s. Zaterdag GESLOTEN DONDERDAG 29 MEI 1941 UITREIKING PERSOONS BEWIJZEN VLEESCH VOOR ZIEKEN De Post tijdens de Pinksterdagen BEKENDMAKING Centrale Keuken Wijziging distributielokalen IJMUIDEN J. HOF VEERTIG JAAR KERKZANGER KROMMENIE WORMERVEER 't moderne brood van heden Moet, onthoud het, dun gesneden! bakt het echte Gouden huwelijksfeest BENNEBROEK UIT HAARLEM KRAAM- EN GEZINSHULP Diploma-uitreiking Wit-Gele Kruis Haarlem Velen geverbaliseerd Reacties bij arbeiders bij den bouw van de Maastunnel Versch wittebrood en bruinbrood 16 cent, thuisbezorgd 17 cent Twee oplichters gearresteerd Zij beweerden uit Rotterdam te komen Afd. Haarlem en Omstreken van Labarco opgericht BURGERLIJKE STAND Mooi sociaal werk L. VEERSTRAAT 10 Luguber pakket uit het Merwedekanaal opgehaald inierhulp Nederland, Voor hel volk, door hel volk. Geen gunsl maar eereplichi. Volbreng de eereplichi van hei volk, door hel volk. Witte en fantasie Sportkousen Sokjes uitsluitend de beste kwaliteiten Gen. Cronjéstraat 129 De uitreiking der persoonsbewijzen, waarmede tot deze gemeente cp Dinsdag 8 Juni eea aan vang wordt gemaakt, zal geschieden 'n het gt- bouw Kees Delfsweg 1 (voormalige Tuinbouw- scnool). Tn verband met de vleeschpositie van deze week is door de plaatselijke toewijzingscommissie te Beverwijk, voor deze gemeente, alsmede voor de gemeenten Heemskerk en Uitgeest, een regeling getroffen, waarbij de vleeschvoorziening voor zieken normaal kan doorgaan. Deze extra toe wijzing wordt alleen dan afgegeven, wanneer men een bewijs daarvoor heeft van den distri- butiedienst. Een ieder, die daarvoor in aanmer king komt, kan zich wenden tot den leverancier die op de kaart vermeld staat. Het Postkantoor zal tijdens de Pinksterdagen geopend zijn als op Zondagen. Op den tweeden Pinksterdag zal één bestelling geschieden, zoo dat er dien dag geen gelegenheid is om pose af te halen. De uitbetaling aan rentetrekkers zal Zaterdag as. geschieden. BEVERWIJK, 28 Mei. Bloemenveiling 't Cen trum. Tulpen 421, Narcissen 58, Lathrus 15—22, Belg. Hyac. 2—4, Violieren 8—25, Ixia's 1824, Deronicum 912, Phytrum wit 30, Ane monen 5—18, Wedgewood 13—20, Excelsior 13— 28. Imperator 18—27, Iellow Quin 14—20, Rem brandt 2026. Fr. Hals 1624. v. Everdingen 17—27, Dr. Haering 15—25, Poggebeek 17—24, Umbellatum 3590, Ranonkels 1220, Rozen 25—95, groen 17—39, alles per 100 bos. Bego nia s 80100, Violieren 2045 ct. per pist, Cloxi- nia's 6070 ct., Spirea's 1240 ct., Salvia's 16 —20 ct. B. E. S. Spinazie 5.607, postelein 1014, lof 1224, hout 6.408, asperges wit 2261, blauw 17—45, peen 12—15, sla 2—4. De Commissaris van Politie, tévens Commis saris van Rijkspolitie te Velsen maakt bekend, dat door den Ortskommandant IJmuidenVel sen het navolgende is bepaald: 1. Voor het zeebadbedrijf worden in Wijk aan Zee en Bakkum deelen van het strand vrijge geven (van 8.0021.00 uur). 2e. De grenzen van het vrijgegeven strand zijn door afrastering en borden aangegeven 3e Het overschrijden der grenzen in noorde lijke en zuidelijke richting is ten strengste ver boden; eveneens het betreden van het duingebied vanaf het strand. 4e Het betreden van het duingebied ten wes ten van de lijn Waterleidingsweg (Wijk)Pomp stationvan Zuijlenweg en het verlengde hier van noordwaarts is verboden. Deze wegen zelf zijn voor het verkeer vrijgegeven 5e. Het betreden van het duingebied ten zui den van het Noordzeekanaal is over een afstand van ongeveer 500 Meter vanaf het strand even eens verboden. Het verboden gebied is door een draadafslui ting aangegeven. 6e. Personen, die ondanks het verbod het voor Nederlanders verboden gebied betreden, begeven zich in levensgevaar. 7e. De aandacht wordt erop gevestigd, dat het bovenbedoeld gebied binnen de landstrook ligt, waar het medebrengen van fototoestellen ls verboden. Ind'en deze toestellen worden aange troffen, worden zij in beslag genomen, terwijl de bezitters worden gestraft. Tegen overtreding van bovenstaande bepalin gen zal streng worden opgetreden. VELSEN, 27 Mei 1941. De Commissaris van Politie voornoemd, J. P. WEYBURG. groote hoeveelheid van deze goederen in beslag werd genomen, in afwachting van de nadere bestemming, welke eraan zal worden gegeven door den Inspecteur voor de Prijsbeheersclung Bij een slager werd een frauduleus geslachte koe in beslag genomen. Het vleesch werd over de vrijbank aan de minst bedeelden tegen la gen prijs verkocht. De slager is voor onbepaaJ- den tijd uitgesloten van het verkrijgen van toe wijzingen van vlèesch, terwijl tevens tegen hem proces-verbaal werd opgemaakt. Bij onderzoek bleek, dat de prijzen van ap pelen schandelijk opgedreven worden. Terwijl voor eerste kwaliteit goudreinetten ten allei - hoogste 60 cent per kilogram mag worden be rekend, werden prijsopdrijvingen geconstateerd tot 2.70 per kilogram. In de afgeloopen week werd ten slotte tegen drie reizende kooplieden proées-verbaal opge maakt, omdat zij zonder vergunning van het Rijkstextielbureau stoffen verkochten. De voorraden werden in beslag genomen. Tegen een Chinees werd proces-verbaal opgemaakt wegens het verkoopen van aan distributie onderwor pen textielgoederen zonder punten. Ook zijn voorraad is voorloopig opgeborgen. Ten slotte werd geconstateerd, dat diverse groentenhandelaren zich schuldig maakten aan prijsopdrijving van uien. Er werden prijzen be rekend van 50 tot 60 cent per kilogram. Het bleek, dat in het bijzonder de grossiers in die waren de hoofdschuldigen zijn. Het behoeft geen betoog, dat met de scherp ste door de wet toegelaten middelen tegen der gelijke overtreders zal worden opgetreden. Voor de Centrale Keuken was Woensdag een dag van een bijzondere beteekenis, want het eerste duizendtal bestellingen werd be reikt. Uitgereikt werden 1024 porties, van welke 288 porties voor Beverwijk. Het menu voor de komende week luidt als volgt: Maandag stamppot van andijvie; Dins dag bruineboonensoep; Woensdag stamppot van roode kool; Donderdag stamppot van koolraap; Vrijdag groentensoep en Zaterdag stamppot van zuurkool. Het distributielokaal in de Kegelbaan te Santpoort-Station zal met ingang van Maan dag 2 Juni worden gesloten wegens te geringe belangstelling. Tot en met Zaterdag zullen de bestelde porties aldaar worden uitgereikt. Het distributielokaal in het vereenigings- gebouw te Santpoort-Dorp blijft gehandhaafd. Te IJmuiden-Oost komt met ingang van 2 Juni een distributielokaal in het gebouw van de Arbeidsbeurs (ingang Casembrootzijstr.). Aldaar kunnen reeds vanaf Vrijdag scheur- kaarten worden genomen en bestellingen voor Maandag worden opgegeven. (Eigen foto) De heer Jacob Hof zal Zondag 8 Juni a.s. het heugelijk jubileum herdenken, dat hij 40 jaar als zanger verbonden is aan het R. K. Kerkkoor „Cantemus Domino" van de parochie van den H. Gregorius. Dit zeer zeldzaam jubileum is tevens het eerste jubileum van dien aard in de pa rochie. De jubilaris werd 30 Maart 1881 te Velsen geboren en is dus een geboren plaatsgenoot. Op 19-jarigen leeftijd werd hij lid van hét zang koor. Zijn eerste Mis zong hij onder leiding van den heer S. de Jong uit Haarlem. De heer Hof staat bekend als een zeer trouw lid. Vooral ook bij de rouw- en trouw missen is hij nagenoeg altijd present. Er zul len maar weinig paro chianen zijn, die den jubilaris niet kennen en omgekeerd. Ook onder de leden van het zangkoor staat bij bekend als iemand met een prettigen om gang. Uiteraard heeft men dit bijzonder zeldzaam jubileum niet ongemerkt voorbij willen laten gaan en heeft zich uit de zangers een feest commissie gevormd, welke den jubilaris op 8 Juni a.s. een intieme en passelijke hulde zal brengen. Zondag 8 Juni zal de Hoogmis worden opge dragen uit dankbaarheid, terwijl na het Lol een receptie zal worden gehouden in het repe titielokaal der zangers. Personalia Onze plaatsgenoot de heer W. Groot is dezer dagen benoemd tot trompetist aan het Concertgebouworkest te Amsterdam. Wel muziek Naar wij vernemen is door de betreffende autoriteiten vergunning verleend tot het geven van muziek in café's gedurende de kermisdagen. Burgerlijke Stand Geboren: Trijntje, d. van A. Smit en B. Badstra; Johannes Paulus Maria, z. van N Klons en M. van Loon; Tinny, d. van J. Dekker en G. Jongejans; Elisabeth Maria, d. van P. Geerlings en E. M. van Kes- sel. Ondertrouwd: M. G. Klitsie en C. Winter. Gehuwd: M. Pranger en M. W. Verschoor; M. de Vries en C. Spaander; J. Ris en C. T. Hop. Overleden: K. v. 't Padje, oud 71 jaar. Opening speeltuin De speeltuin alhier zal Zaterdagmiddag om half drie worden geopend. Goedkoop vleesch voor minvermogenden Een regeling is getroffen teneinde bewoners van de gemeente Wormer in de gelegenheid te stel len vleesch over de vrijbank, dat voor aanzien lijk lagere prijzen dan normaal wordt aangebo den, te koopen tegen afgifte van geldige vleesch- bonnen. Op grond van wettelijke bepalingen kan dit vleesch alléén in het slachthuis te Zaandam worden verkocht. Voor het koopen van vleesch over de vrijbank komen in aanmerking gezinnen, die steun ont vangen en verder alle gezinnen, waarvan de leden houders zijn van een heele of halve vet- kaart, maar die geen steun ontvangen. Ieder, die hiervoor in aanmerking komt en vleesch over de vrijbank wenscht te koopen, kan z;ch bij het bureau Sociale Zaken vervoegen om een ligitimatiekaart te ontvangen. Den 4en Juni hopen Gerardus Steenvoorden en Maria SteenvoordenBrederade, wonende Offemweg 73, Noordwijk-Binnen, hun 50-jarige echtvereeniging te herdenken. De bruidegom is 75 jaar oud, de bruid 71 jaar. Nederlandsche Unie Alhier is opgericht een af deeling van de Nederlandsche Unie, waarmede men reeds geruimen tijd bezig. was. De oprich ting is om onbekende redenen niet zoo vlot gegaan als aanvankelijk werd verwacht. Het bestuur bestaat uit de volgende ingezetenen: den heer G. A. P. Schroder, voorzitter, den heer W. A. André de la Porte, secretaris, mevrouw H. Heijnes, penningmeesteresse, den heer P. C. v .d. Meer, propagandaleider en den heer T. v. d. Plas, colportage-leider. Trainer voor B.S.M. Naar wij vernemen ls er thans overeenstemming bereikt tusschen het bestuur van B.S.M. en den heer A. Martin, die Zondag 1.1. zijn laatsten wedstrijd voor H.B.C. heeft gespeeld en zich nu uitsluitend op de training van clubs gaat toeleggen, inzake dé training van B.S.M. De heer Martin zal zeer spoedig met deze training beginnen en verwacht mag worden, dat zooveel mogelijk leden de oefenavonden zullen bijwonen, opdat het vol gende seizoen alle elftallen van B.S.M. een zoo goed mogelijk figuur zullen maken. In het Wit Gele-Kruis-huis aan de Parklaan had gisterenavond een feestelijke bijeenkomst plaats ter gelegenheid van de diploma-uitreiking aan de geslaagden voor Kraam- en Gezins hulp. Bestuur, docenten en de secretaris van het bisdom, de Z-Eerw. heer H. Agterof, waren bij deze plechtigheid tegenwoordig. De voorzitter, de heer R- Schlatmann, zeide in zijn openingswoord, dat aan de uitreiking een meer officieel tintje is gegeven op ver schillende psychologische gronden. Hij bracht dank aan God, die de studie der dames zoo bijzonder zegende, omdat alle elf candidaten slaagden. Het Wit Gele Kruis heeft een cursus samen gesteld, die veel meer geeft dan wettelijk is voorgeschreven. Dit komt aan u ten goede, al dus spr. Spreker bracht dank aan de docenten, zuster C. van Leeuwensteijn en dr. R. Muller. Gij bezit nu de noodige kennis, aldus spr., maar de ervaring mist gij nog voor een belangrijk deel. daarom is het goed gezien van de com missie inzake kraamhulp, dat gij nog een jaar lang aan een bureau verbonden moet blijven. Uw taak is buitengewoon belangrijk, ging spr. voort, omdat moeder en kind aan uw zorgen worden toevertrouwd. Begin die taak met op gewektheid, offer veel, verdraag teleurstelling en blijf propagandisten van het Wit Gele Kruis Dr. Muller wees er op, dat het de eerste maal is, dat geen van het groote aantal can didaten uitviel Hij drukte de geslaagden op het hart, niet té groote waarde aan de theo retische opleiding te hechten, en bij eenige complicatie liever een medicus driemaal voor niets te roepen dan eenmaal te laat. Zuster van Leeuwensteijn dankte de cursis ten voor het aangeboden geschenk en de bloe men en besloot haar toespraak: „Acht je werk hoog en doe het met liefde." Secretaris Agterof sprak een priesterlijk woord voor het afscheid. Gij komt, aldus spre ker, in de gezinnen niet alleen als kraam- en gezinshelpster, maar ook als katholiek. Door uw opleiding gedurende een jaar is uw kijk op het Het blijkt nog steeds, dat winkeliers en an dere personen niet de hand houden aan de zeer strenge voorschriften met betrekking tot de prijsbeheersching en de distributie. De politie heeft den laatsten tijd altham tfruk werk gehad met het opsporen van tal van overtredingen op dat gebied. In de afgeloopen vier weken werd tegen vier te Beverwijk wonende aardappelhandelaren proces-verbaal opgemaakt wegens prijsopdrijving te Velsen. Drie gevallen van kettinghandel werden op gespoord, waarbij bleek, dat voor de levensmid delen, welke werden verkocht in den sluikhan del, buitengewoon hooge prijzen worden bere kend. Tien winkeliers werden gesnapt wegens het tegen te hoogen prijs verkoopen van geconden seerde taptemelk met suiker, magere melkpoe der en z.g.n. gearomatiseerde taptemelk met suiker. De prijs van gecondenseerde taptemelk met suiker is vastgesteld op 33 cent per blikje. Een prijs van 42 cent per blikje was echter een gewoon verschijnsel. Het gevolg was, dat een De arts P. C. J. v. d. Slikke, controleerend ge neesheer van den Gemeentelijken geneeskundigen en gezondheidsdienst te Rotterdam, schrijft in „De Maastunnel" over zijn ervaringen met de arbeiders, die bi) den Maastunnelbouw in de caissons hebben gewerkt, en constateert, dat noch doodelijke gevallen, noch geheele of gedeel telijke invaliditeit te betreuren vallen. Voordat met het caissonwerk werd begonnen is aan het personeel in een causerie een en an der over de gevaren van caissonziekte verteld. Vooral werd daarbij nadruk gelegd op het juiste naleven van de voorschriften. Deze moeite werd voldoende beloond door de getoonde belangstel ling. Van belang was, dat het voor dit werk aan gewezen personeel niet wisselde en de medische controle in één hand bleef. H1 erdoor toch was er geregeld contact en uit wisseling van gedachten. Bij de geringste klach ten moest men zich voor onderzoek meiden en ieder onderzoek gebeurde zoo nauwkeurig moge lijk. Liever werd een paar dagen gewacht met het geven van toestemming tot werken, dan eenig risico te nemen. Klachten bij „inschutten" kwamen practisch niet voor. Wanneer wij nu de aandoeningen na „uitschutten" bekijken, blijkt het volgende. De afwijkingen van de gewrichten, vooral van knieën, schouders, polsen en heupen, dus van de groote gewrichten, vormen verreweg het groot ste deel. Nu eens eenzijdig dan weer meer ge wrichten tegelijk. Er was geen voorkeur van links of rechts, alleen overwegen de knie-aan doeningen boven die van de andere gewrichten. Deze aandoeningen gaan meestal gepaard met heftige pijn en wat zwelling. Dikwijls moest een patiënt meer dan éénmaal in de ziekensluis wor den teruggebracht voordat deze pijn wegbleef. 138 maal kwamen deze gewrichtsaandoenin gen voor, tegen 15 andere afwijkingen. Van deze 15 is hier alleen vermeldenswaard, dat er 6 bij waren, die wezen op stoornissen in de hersenen. Van deze patiënten moesten er 2 blijvend afgekeurd worden voor caissonwerk. Ernstige letsels zijn niet overgebleven; verschil lende patiënten kregen de ziekteverschijnselen thuis en werden dan zoo snel mogelijk naar de ziekensluis vervoerd. Bij het weer onder overdruk brengen verdwenen de klachten en de slechte algemeene toestand bij ernstige aandoeningen verbeterde snel. De drukverlaging ging heel lang zaam en maximaal werd 13% uur in de zieken sluis doorgebracht door één patiënt, voordat deze voldoende hersteld was om de sluis te kun nen verlaten. Onderstaande tabel geeft een overzicht van den invloed van de druktoename: Overdruk: Aantal af Aantal cais- Aantal uren gedaalde arb. sonzieken. i. ziekensluis 1 t/m 1.5 atm. 564 2 2 1.6 t/m 2 atm. 2122 34 208.25 2.1 t/m 2.5 atm. 2546 132 429 Deze cijfers spreken voor zichzelf. In het koude jaargetijde waren er meer zieken dan in een warme periode. De constitutie ls blijkbaar ook van belang; enkele arbeiders toch waren verschillende malen caissonziek, zonder dat de localisatie der aandoeningen dezelfde was. leven dieper en breeder geworden. Gij hebt eerst thuis en toen hier mooie idealen meege kregen, waardoor gij rijker en machtiger zijt geworden om goed te doen in de katholieke gezinnen. Gij vertoeft daar in de mooiste da gen van het huwelijk, gij hebt de eerste zorg voor het resultaat van een samenwerking tus schen Gód én dê ouders. Komt gij in anders denkende gezinnen, dan zult gij door uw voor beeld en door uw offeren veel rijkdom kunnen wegschenken. Niemand kan eohtier aan een ander iets geven, wat hij zelf niet bezit. Daar om is het noodig, dat gij uw godsdienstig leven hooger op voert. Hiema reikte de voorzitter de diploma's en insignes uit, waarna de geslaagden nog gerui men tijd in ongedwongen stemming in intie- men kring bij èlkaar bleven. Naar de gemachtigde voor de prijzen mede deelt, zullen zeer binnenkort bij beschikking van den secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij voor de ge meenten Haarlem, Heemstc-de, Bloemendaal, Bennebroek en Santpoort de volgende brood prijzen worden vastgesteld: Voor versch wittebrood en bruinbrood van 800 gram bedraagt de prijs 16 cent, af gehaald in den winkel, en 17 cent thuis bezorgd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat aan deze prijzen strikt de hand moet worden ge houden. Afwijking van deze prijzen hetzij naar boven, hetzij naar beneden, kan niet worden toegelaten. De bovenstaande regeling geldt, niet voor wittebrood en bruinbrood, verkocht onder de benamingen: vloerbrood, casinobrood, mout- brood en alinson, waarvoor de bestaande prijs- voorschrtften onverminderd van kracht blij ven. De regeling geld evenmin voor oud brood en voor de overige broodsoorten buiten wit- en bruinbrood, ook deze prijzen blijven onderworpen aan de bestaande voorschriften. Voor het broodverkoopersbedrijf is tenslotte nog van belang, dat kortingen en provisies aan wederverkoopers, slijters, bezorgers en andere tusschenpersonen, in geld uitgedrukt, gehand haafd moeten worden op het peil van 9 Mei 1940. Dinsdag vervoegden zich bij een inwoner van Aeraenhout twee heeren, die vertelden ge durende den oorlog in Rotterdam te hebben ge woond en daar al hun bezittingen hebben verloren; de een was een kunstschilder, de ander een musicus. Na een hartroerend verhaal over de doorgestane ontberingen, bood de kunstschilder een teekening te koop aan. De vrouw des huizes, door dit verhaal ten zeerste bewogen, kocht de plaat. Toen haar echtgenoot van den koop hoorde, deed hij aan gifte bij de politie, daar de prijs voor de vrijwel waardelooze plaat veel te hoog was. De recherche slaagde er in, de heeren in Aerdenhout te arresteeren. Zij bleken in het geheel niet uit Rotterdam afkomstig. Beiden werden gearresteerd en ter beschikking gesteld van de justitie. De commissaris van politie te Bloemendaal verzoekt den personen die wellicht eveneens van deze oplichting het slachtoffer zijn geworden, zich ten spoedigste tot het geven van nadere inlichtingen bij hem te vervoegen. Te Haarlem heeft Dinsdagavond in Restau rant Brinkmann een vergadering plaats gehad, waarin besloten werd tot oprichting van een plaatselijke afdeeling van bovengenoemden Bond. De Labarco stelt zich ten doel het be hartigen van de specifieke belangen der ar beidscontracten in overheidsdienst in den ruim ste zin des woords, d.w.z. van alle in overheids dienst werkzame personen, wier positie door burgerlijk recht beheerscht wordt. Tot nu toe was de arbeidscontractant voor slechts een ge ring gedeelte georganiseerd en dit kleine deel was dan nog verdeeld over tal van bonden en bondjes. In het voorloopig bestuur van de thans in onze stad opgerichte lldé afdeeling namen plaats de heeren: A. Huissen, voorzitter; Mej. M. H. de Bruijn, secretaresse, Begastraat 13, Haarlem; P. C. Krot, Commissar!., H. Veenman, penningmeester-vice voorzi tter. Geboren: 28 Mei. H. M. Moedt—Dammers z. 28 Mei. M. H. ZijpBaars z. 27 Mei A. M. Brinkman—Webster d. 28 Mei. A. Gebels— Hilberts d. 28 Mei j. G. Sevink—Baxmeier z. Ondertrouwd; 28 Mei. G. Klanderman en W. M. Koning; J. P. de Boer en G. J. de Buur; G. L. van Koningshoven en M. Hoog kamer; F. L. Fens en H. J. Koster; F. Kleijn en H. C. L. Toepoel; G. Boender en J. L. Koeman; C. Theil en G. Veenstra; J. van Kuijk en T. Veldhuizen; M. Brinkhuis en J. E van Dijk; N. H. van Attekum en A. Rijkers; G A. Stejjl en M. de Vos; P. B. G. D. Hage- bout en C. M. BaaijJ. Brons'ring en M. C Kuijper; F. van Blerkom en A. C. Kruijt; A H. van Munster en I. Manneveld; A. van Harskamp en A. H Bakker. Gehuwd: 28 Mei. T. W. J. P. Hubert en M L. M. Hartog; p. B. Makkelie en M. Roo- se; B. G. A. Stroot en C. J. A. v. d. Zijden; S van Bakel en C. M. Elferink; J. G- Kok en M. C. Kruup; J. Visser en H. Dekker; A. C. Verhoeff en J. C. van Goor; M. C. v. Warmerdam en G. Jansen; H. Kooijenga en A A. van Bergen; H. Oudolf en C. M. Ste kelenburg; D. Steenkist en c. M. Maas; A. de Bonte en R. Lasschuit; H. J. A. van Hamburg en S T. Krikke; E. Janssen en H. W. War merdam; W. L. Boogaard en J. F. Visser; A J. Huyg en J- E. Hahn; C. Birkhoff en E. Molenaars; W. Hof en C. E. Heijerman; S. Voet en P. Bot. Overleden: 26 Mei. A. A. Jacques—Blok, 26 j„ Kamperlaan. 27 Mei. J. S„ 8 m„ z. van W. J. P. Teeuwen, Fabriciusstraat. 27 Mei A Cramervan Blankens'eijn, 82 j., Gaelstraat 2K Mei. F. Bouman, 73 j„ Ged. Voldersgracht. 2? Mei. C. F. van der Eem, 76 j., Hazepaters- laan. Het vorig jaar is door het Hoogovénbe- drijf een werkpaats voor arbeidstherapie opgericht, waar leden van het personeel, die langen tijd ziek zijn geweest, de gelegenheid krijgen zich geleidelijk aan te passen aan den arbeid, die straks in het bedrijf weer op hen wacht. „Samen", het maandblad voor directie en personeel van Hoogovens en nevenbedrijven, be vat over dit nieuwe instituut een artikel, waar aan wij het volgende ontleenen: De idee om voor die arbeiders, die hun ge wone werk niet meer kunnen doen, een werk gelegenheid te vinden, zóó, dat zij toch in hun eigen onderhoud kunnen voorzien, is niet nieuw. Enkele jaren geleden hield het probleem van tewerkstelling van gedeeltelijk invaliden de bedrijfsleiding ernstig bezig De plannen tot het inrichten van een werkplaats voor blijvend in validen, een A.V.O.-werkplaats, zijn toen wel ver uitgewerkt, maar de uitvoering ervan moest tenslotte niet of nog niet mogelijk worden ge acht. Behalve het gelukkig kleine aantal ongevals- patiënten, die nimmer hun gewone werk meer kunnen doen, zijn er regelmatig ook andere patiënten, die na eenigen tijd van afwezigheid wegens ziekte of na een ongeval met minder ernstige gevolgen voor de arbeidsgeschiktheid, weliswaar hun normale werk niet kunnen ver richten, doch van wie verwacht kan worden, ciat zij door het verrichten van voor hen pas senden, specialen arbeid, wel weer voor hun tormale werk geschikt worden. Voorheen werd, telkens wanneer er zulk een patiënt was, een gelegenheid in de fabriek gezocht om hem lang zamerhand eerst weer aan werken en daarna weer aan zijn normale werk te doen gewennen. Dit heeft in vele gevallen goede resultaten op geleverd. Van een organisatie van deze methode van behandeling van patiënten kon evenwel niet worden gesproken. De behoefte aan zulk een organisatie groeide. Steeds sterker bleek, le. dat het voor een be- uaalde afdeeling vaak ondoenlijk is een arbeider in eigen omgeving te helpen bij gebrek aan voor bem geschikten arbeid van tijdelijken aard; aeze man moest dus elders worden geholpen; 2e. dat hef slechts via een centrale werk plaats mogelijk is allerlei verspreiden en voor A T.-ers geschikten arbeid tot één blijvend ar- beidsobject te verzameien; 3e. dat 't gewenscht is, één bepaalden en op dezen arbeid ingestelden persoon met de leiding van de A. T.-ers gedurende hun herstelperiode te belasten. Zoo werd ten slotte in het voorjaar van 1940 bij wijze van proef in de voormalige Loodbranderswerkplaats bij de Sulfaatfa- briek der Mekog een werkplaatsje ingericht voor arbeiders, die door werken hun gene zing moesten voltooien, d.w.z. voor arbei ders in arbeidstherapie. De proef heeft getoond, dat men op den goe den weg was. en zoo heeft dan onlangs de A.T.-werkplaats een eigen home gekregen in de Vinkebaan, die, landelijk gelegen, gezellig en knus van bouw, een uitstekende gelegenheid biedt om ziekte- of ongevalspatiënten zooveel mogelijk weer in hun normale werk terug te leiden. Dit geschiedt natuurlijk onder leiding, of beter, onder contróle van een medicus en wel van den arts in algemeenen, dienst. Deze bepaalt o.m. gedurende welke periode en hoe veel uren per dag iemand in de A.T.-werkplaats te werk gesteld moet worden, en geeft daarbij aanwijzingen met betrekking tot het te ver richten werk. in de buitenlucht of binnenshuis, zittend of staand werken, enz., enz. De opzich ter der A.T.-werkplaats zoekt dan het voor dezen man geschiktste werk op. Het is even wel niet zoo, dat deze beide heeren alles maar samen klaar stoven. Een en ander geschiedt in nauw overleg met den afdeelingschef, de So ciale Afdeeling en den man in kwestie. Want vooral moet de man zelf overtuigd zijn of worden van het nut om in de A.T.-werk plaats te worden opgenomen. Dwang is er niet. Gelukkig, en dit pleit voor het gezonde karak ter van het instituut, zijn er uit de korte historie niet veel gevallen te noemen, waarin iemand zich onwillig heeft getoond. Niemand vindt het leuk half beter thuis rond te han gen en de doorsnee-werkman is liever actief dan passief Arbeid geneest (therapie genees wijze) en de resultaten van het verblijf in de A.T.-werkplaats zijn dan ook vaak verrassend. Wat de A.T.-er doet? Och, dat varieert en hangt ook af van zijn normale werkzaamheden in het bedrijf en van de reden waarom hij in de A.T.-werkplaats te werk gesteld wordt. Bo vendien moet met 'smans capaciteiten reke ning worden gehouden. De Vinkebaan is vaak een drukke bijenkorf. Hier ziet men b.v. iemand bezig met het op knappen van ledikanten. „Ledikanten?" zal men zich afvragen. Ja, dat is weer een nieuwe spe cialiteit. Op verzoek van het Wenckebachfonds, dat in Sommige gevallen ook helpt met steun in natura, levert de Vinkebaan-werkplaats o.a. ook ledikanten aan het fonds af, dat daarvoor dankbare klanten heeft. Daar ziet men sleutels bijvijlen, hamerstelen maken, plaatjes ponsen Bovendien zijn A.T.-ers nog elders werkzaam een van de A.T.-ers speelt wacht op den volks tuin, een ander bedient den spijkerwagen op het terrein; ook helpen zij bij het opknappen van het Veiligheids- en Arbeidsmuseum en maken zij zich op deze wijze zeer verdienstelijk voor den Veiligheidsdienst. Dit alles kan gerekend worden tot het eigen werk van de A.T.-werkplaats te behooren. Iedere arbeider in de fabriek ontvangt voortaan dus niet meer een lossen hamer waar hij zelf maar den stéel aan moet maken, neen, een A.T.-er heeft dat reeds voor hem gedaan. De Construc tiewerkplaats ponst dus geen penningen meer. Voor duplicaten van sleutels kan thans de A.T.- werkplaats zorgen, terwijl voorheen hiervoor hulp van buiten noodig was. En er staan nog veel meer andere karweitjes op het programma, het maken van kladblocs voor kantoorpersoneel, de zorg voor de circulatie der veiligheidsplaten, het opsnijden van moerbouten, schoonmaken van materialen en gereedschappen, enz. Bovendien worden, wanneer er gelegenheid is, in het be drijf A.T.-ers geplaatst, b.v. in het magazijn bij het sorteeren van materialen, waarbij materia- lenkennis wordt opgedaan. En tusschen al deze A.T.-ers ziet men den lei der dan met dezen, dan met dien man een ge moedelijk praatje maken, adviezen gevend, in structies uitdeelend, gemoedelijk zeker, maar ook zoo, dat een ieder weet, waar hij aan toe is, want gewerkt moet er worden. „Klungelen' geneest niemand, en omdat de A.T.-er dit beseft en er gaarne naar handelt, krijgt hij ook een toeslag op zijn ziekengeld- of R.V.B.-uitkeering. Zoo heeft een ieder er pleizier van, de man in kwestie, die spoediger weer het oude werk kan hervatten en zijn oude verdiensten terug krijgt, en het bedrijf, dat minder lang met een vaak tobbenden en duren arbeider zit. En zoó voorziet de A.T.-werkplaats in een lang Het buiige weer van Dinsdag j.l. noopte des middags een pleziervaarder, die met zijn open bootje in het Merwedeka naal te Amsterdam voer, een schuil plaats tegen den neerstroomenden regen te zoeken, waartoe hij zich met zijn bootje onder de brug bij de keersluis even voorbij het Gemeentelijk Zwembad in het Diep begaf. Toen de bui was overgedreven, en de man met het bootje verder wilde varen, beleefde hij een avontuur, dat hem nog lang zal heugen. Bij het voortduwen van het bootje met den bootshaak bemerkte hij bij het ophalen hier- ven, dat zich iets zwaars aan den haak bevond. Bij het boven water halen zag hij, dat de haak verward was in het touw van een pakket, dat op den bodem moet hebben gelegen. Bij nadere beschouwing bleek het pakket met steenen ver zwaard te zijn, terwijl tevens een oor zichtbaar werd. Voorzichtig zette hij zijn pogingen voort cm het pakket boven water te krijgen. Dit lukte hem ook. Hevig schrok de man, toen bleek, dat het pakket een menschenhoofd bevatte. Aan de bemanning van een juist passee- rende politieboot deelde de man zijn bevindingen mede, de commandant van deze boot nam het lugubere pakket in ontvangst en zorgde voor de verdere alarmeering van het justitie- en politieapparaat. Vermoedende, dat de resten van het lijk wellicht nog in de nabijheid in liet water lagen, begon de commandant on middellijk met het afdreggen van de om geving, hetgeen echter niet het gewenschte resultaat opleverde Ook Woensdag is het dreggen ter plaatse, nu in meer uitgebreiden kring voortgezet, evenwel zonder resultaat. Bij de in het Binnen-Gasthuis te Am sterdam door de doktoren Hulst uit Lei den en Leusden van het Binnengasthuis verrichte schouw bleek, dat het gevonden hoofd moet hebben toebehoord aan een vrouw van vermoedelijk middelbaren leef tijd; met middelmatig lang, donkerblond, grijzenn haar, kleine ooren, bruine oogen, kleine mond met kunstgebit, terwijl de ge vonden sporen er op wezen, dat de vrouw op gewelddadige wijze om het leven was gebracht, zoodat op de Justitie en de politie de taak rust, deze zaak tot klaar heid te brengen. In verband hiermede verzoekt de Commis saris van politie, waarnemende de 7e Sectie, Bureau Linnaeusstraat 121 te Amsterdam, ieder die meent inlichtingen te kunnen verschaffen omtrent de identiteit van de vermoorde vrouw, ol omtrent de wijze, waarop dit hoofd daar te water is geraakt, zich met het politiebureau in verbinding te stellen. gevoelde behoefte. De stemming is er uitstekend en er heerscht een goede geest. Toch is men er nog niet. Want nu de mogelijkheid er is om arbeiders, die tijde lijk voor hun norma'e werk ongeschikt zijn ten gevolge van ziekte of ongeval, weer in het gareel te krijgen, nu wordt 't verlangen naar een A.V.O.-werkpla'ats, waar ongtevals- of ziekte-patiënten, die blijvend ongeschikt zijn voor hun normale werk, nuttige bezig heden kunnen verrichten, weer sterker. Wel licht zal in de toekomst die wensch eens vervuld kunnen worden. De huidige A.T.- werkplaats biedt de mogelijkheid er toe en bovendien zijn de eerste stappen geast. Daar is b.v. een rangeerder, die ten gevolge van een noodlottig ongeval een zijner bee- nen moest missen. In de A.T.-werkplaats is hij weer op streek geholpen, en thans is hij zoover, dat hij aan de Ambachtsschool 'n opleiding voor metaalbeweker (draaier of fraiser of slijper) kan volgen om daardoor weer op normale wijze zijn brood te kun nen verdienen. En verder kan genoemd worden het aan- "haffen van een naaimachine voor 't maken V n handzakken. Misschien zullen de veilig" .icidsmidcolen (handschoenen, helmen, schoe nen e.d.) in de Vinkebaan gerepareerd kunnen worden. Doch hier liggen nog verschillende moeilijkheden, zoodat wellicht later eens meer zal worden gezegd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 2