DE VROUW EN HAAR TIJD Kamerplanten vragen een nieuwen bloempot HOE „De moeite waard" Kiest den juisten schoen bij Uw kleeding V BONBONS MODE-TIJDSCHRIFTEN PROBEERT U EENS Intelledueele en intelligente vrouwen Van gecondenseerde melk! G. SCHOORL HANDSCHOENENMAGAZIJN COMPAGNIE DES BRONZES GEEN THEE? NEEM „WHO" MEE! gaan we om met ons AARDAPPELRANTSOEN De grove wandelschoen past bij de sportieve swagger. Bij de sportpantalon een sportief model Het „glazen" muiltje bij de avondjurk INKOOP OUD ZILVER legen de hoogste waarde HET SPECIAAL voor Dames, Heeren en Kinderen fa. De Boevé-Götz (C. J. Raimond) LUXE ARTIKELEN EN VERLICHTING 1001 Tips op hei Roldn Vraagt Uw winkelier In het voorjaar, als de vogels cen ei leggen, de menschen verhuizen en de boomen groen Worden, is het tijd om ook eens naar de vensterbank te kijken, waar de potplanten maar ge duldig staan te groeien en te bloeien, overgeleverd aan uw al of niet goede zorgen. Een kamerplant is geen dood dmg, dat uw kamer siert zooals e«n schilderij of een beeld, blaar een levend en groeiend iets, dat z'n dankbaarheid voor eeh toegewijde verzorging ont plooit in een rijkdom van wel geschapen blad en kostelijke bloemen. Om goed te gedijen vraagt Oen potplant behalve de dage- üjksche verzorging ook af en toe versche aarde en wanneer dit noodig blijkt, een grooteren bloempot. Dit is het geval, ten eerste wanneer de plant arm- p tierig wordt, want dan Is ver- g sche aarde noodig, en ten tweede, wanneer haar wortels li onder het potgat uitgroeien, S want dan groeit de plant uit den pot, zooals een kind uit p ï'n schoenen groeit. De eigenlijke tijd voor het f| Verpotten is half April tot half Mei; nu de milde voorjaars- temperatuur zoo lang op zich laat wachten regelt men ook bet seizoen van verpotten hier naar. Bij het kiezen van een nieuwen bloempot houde men er rekening mee, dat de plant niet een te grooten pot evenmin gebaat is als met 'n te kleinen. De gewone aardewerkpotten, die men voor een centen- bedrag bij den bloemist koopt, zijn voor de plant het best, omdat ze poreus zÜn. De fraai bewerkte, geglazuurde sierpotten zÜn de vijand van de arme plant, die er in hioet leven, want de onporeuze wanden belem meren de ademhaling van de wortels en de Vocht-circulatie. Om de plant het hare te geven, dus een gewone aardewerk pot; maar als we het °og ook Iets willen gunnen, als we dan zoo ge steld zijn op een sierpot, kan het voorbeeld Van de foto nagevolgd worden, namelijk den bloempot In den iets wijderen sierpot zetten. Een geheel nieuwe aardewerk pot wordt vóór de plant er in gaat, zóó lang in 't water ge- Kgd, totdat de wanden zich volgezogen hebben, Wat men bemerkt, doordat zich geen luchtbel letjes meer ontwikkelen. Laat men dit achter wege, dan onttrekt de potwand teveel vocht san de aarde. Gebruikte, groen uitgeslagen hotten worden met water en een borstel van binnen en van buiten goed afgeboend, waarna zij door en door moeten drogen. Vult men den hieuwen bloempot met aarde als de potwand hog nat is, dan smeert men de poriën dicht, Waardoor de uitwaseming van de plant wordt tegengehouden. Het loskloppen van de plant uit den te kleinen pot gebeurt door den pot verkeerd om tegen een hard voorwerp te stooten, waardoor de kluit loslaat. Met de gespreide vingers van dè linkerhand houdt men de plant tegen; de aardkluit, die met de wortels één prachtig ver groeid geheel vormt, zet men dan zóó over in den grooteren pot. Vóórdien zijn op het potgat Van den nieuwen bloempot een paar scherven of steentjes gelegd, opdat het overtollige giet- Water ongehinderd onder uit den pot kan weg sijpelen. De rand, die tusschen de aardkluit en den potrand overblijft wordt aangevuld met versche aarde, die men met een houtje of een lang potlood tot onderaan toe aandrukt. Dit moet voorzichtig gebeuren om fijne worteluit- Deze Coleus of populair genoemd: Brandnelelplant, is met den bloempot in een wijderen sierpot gezet (Foto Floralia) loopertjes niet te beschadigen. De aarde moet voor deze bewerking niet te droog zijn, want dan heeft men moeite met aandrukken, maar ook niet te nat, want dan wordt er een koek gevormd. De intuïtie, .die de ware plantenlief hebbers leidt bij de verzorging van Flora's kin deren, wijst hier den weg vanzelf. De nieuwe aarde, die noodig is, zal men als regel bij den bloemist betrekken. Men krijgt dan bladgrond met broeiaarde ofwel zoogenaam- der boschgrond, een mengsel van zwarte aarde en compost. Wie buiten woont en er maar met een schop op uit hoeft te gaan, die kan den grond nemen van doorgevroren molshoopen of boschgrond, waar wat oude koemest doorheen wordt gewerkt. Het spreekt vanzelf, dat een plant die snel groeit meer keeren verpot moet worden dan een traag groeiend gewas, zooals een palm of cac tus. Een jongen palm verplant men om de twee, drie jaar, een ouden om de vier a vijf jaar. De onderste wortels snijdt men dan met een scherp mes weg, want palmen groeien snel boven den pot uit. Cactussen verpot men over het algemeen slechts om de drie of vier jaar. Toont het uiterlijk van de plant, dat de wortels gezond zijn, dan kan men inplaats van verpotten, vol staan met het wegnemen van de bovenste laag aarde tot ongeveer de helft; het aanvullen ge beurt dan met nieuwe aarde. De Voedingsraad, die door zijn regelmatige publicaties in de dag bladen, de huisvrouw ter zake kun dige leiding geeft in dezen tijd van voedingsproblemen, heeft thans een boekje in brochurevorm uitge geven, onder den titel: „Richtlijnen voor de hedendaagsche voeding". De namen van de samenstellers, Dr. van 't Hoog, privaat-docent in de voedingsleer, en Martine Wittop Koning, leerares koken en voe dingsleer, waarborgen de gedegen heid van dit werkje, dat waard is door elke huisvrouw in studie ge nomen te worden. Kookkunst moet thans méér zijn dan het beheerschen van de voed selbereiding; in dezen tijd zou fei telijk elke huisvrouw, die ondanks de levensmiddelenschaarschte, de gezondheid van haar gezin op peil wil houden, een cursus moeten vol gen, welke haar volledig inlicht omtrent de functie van het voed sel voor het menschelijk lichaam, zoodat ze begrip krijgt van de sa menstelling van menu's en recep ten in rantsoeneeringstijd. Dit alles vindt men in dit waar devolle boekje, waarin de uitgebrei de stof op zeer bevattelijke wijze is behandeld. Wie niet wetenschap pelijk is ingesteld, laat bestudee ring van de voedseltabellen ach terwege, maar doet haar voordeel met de vele nuttige recepten vgn stamppotten, soepen, enz. Bij de voorbeelden van goede menu's voor zomer- en wintertijd is met aardappelschaarschte reke ning gehouden. De uitgave is zakelijk en eenvou dig, aangepast aan elke beurs. VWWWWWWWWWWWSWi Het voorjaar inspireert tot fleurige klee ding. De vindingrijke weet met allerlei trouvailles een eenvoudig zomerjurkje aan trekkelijk te maken en de zomermode is zelden zoo aantrekkelijk geweest als de laatste jsren. In Byers Mode für Alle's Mei-nummer vindt men een overvloed van modellen, die men zelf kan maken of waarnaar men een bestaand jurkje kan veranderen. Zakken, knoopen, cein tuur, borduurwerk, het zijn details, die, goéd aangebracht, de charme van het geheel kunnen verhoogen. Voor mantels is soutachebewerking 'zeer in trek. De strijkpa'ronen hiervoor zijn bijgevoegd. „CERVELLES DE VEAU" Het gebruik van hersenen is in ons land nog Wet algemeen bekend. In Nederlandsch-Indië en het buitenland worden hersenen als een lekker- Wj beschouwd. In oude kookboeken treft men feeds recepten voor hersenen aan. In Zuid- ^"fankrijk, Italië en Spanje gelden zij bij de Wuristen als een spécialité. Waarom dan ook niet eens in eigen keuken er van gebruik ge- Waakt. Hersenen bevatten vrij veel vet en phosphor- koudende bestanddeelen. Hersenen worden in land dan ook niet vernietigd, maar ver kerkt in verschillende vleeschwaren. Het Is echter een uitstekend gerecht om als vleesch Gegeten te worden. fijnproevers waardeeren speciaal de „kalfs hersenen". Men kan echter ook zeer goed run her- en schapenhersenen gebruiken. Hier volgen een tweetal recepten voor de be dding. GEKOOKTE HERSENEN 2 stel kalfshersenen, 10 gram zout per liter w®t«r, azijn, wortel en peterselie. De hersenen worden voor het bereiden in °ud water gelegd en zooveel mogelijk van vlie- en bloedvaten ontdaan, daarna gewasschen geblancheerd (d.l. opgezet met koud water, JW de kook gebracht en afgegoten). Het gaar (V geschiedt voorzichtig in water met zout f'uden) en een scheutje azijn. De kooktijd is dnfvVeer 20 minuten. De hersenen worden in Kse, sctiuine plakken gesneden en overgoten et saus. saus kan men nemen; gebruinde boter, saus k°uillonsausie. kaassaus of een pikante Kalfshersenen met saus, spinazie en aardap- 'WctaV0 Belden in Indi® aIs een heel bijzondere gvj^wd opgediend met sla en een slasaus zijn °ok zeer smakelijk. Wip001 de bereiding van slasaus zonder ei en gaat men als volgt te werk: th n neme 20 gr. bloem, 20 gr. boter, 21/2 melk, wat zout, wat citroensap, peper, aro- mosterd. lan boter roerende met de bloem verwarmen, *atenhlerhand de melk toevoegen en de saus '«od t en- De saus onder nu en dan roeren, koelen Z'Ch 8een vlies vormt, geheel laten af kruip' °p smaak vermengen met wat zout, met en en ohroensap. Desgewenscht bijkleuren eigeeleeri weinig gele keukenkleurstof of z.g. GEBAKKEN HERSENEN Zout kalfshersenen, boter of margarine, Og P>ePer, eiwit, paneermeel, ten ersen®n voor het bereiden in water zet- °htdoe°Veel m°8el«k van vliezen en bloedvaten De w Wasschen en blancheeren (zie boven). bpprt Sf!"cn in dikke plakken snijden, deze pa- bruin en gaar bakken. Opdienen met De Voedingsraad. ,.Die Mode" opent haar Meiblad met een A" tweetal kleurplaten van katoenen avond jurken. Dit zeer verzorgde blad, dat de Ween- fche en Berlijnsche mode in beeld brengt, heeft thans als verrassing twee harmonica bladen ingevoegd, met fotografische afbeeldin gen van de nieuwste Weensche creaties. Naast sportkleeding, enkele modellen voor den avond en strandkleeding (het nieuwste is hier de pofbroek, sluitend onder de knie) brengt vDie Mode" hoeden en hoogzomer- kleedij, aardiger om te bekijken dan om na te volgen. Maar daarvoor is het dan ook een „showblad". Nu ook de aardappel, volksvoeding in de meest uitgebreide beteekenis van het woord, gerantsoeneerd werd, moeten wij zoeken naar oplossingen, waardoor onze maaltijden toch vol doende voedzaam blijven. Eenmaal in de week eten wij een stevige peulvruchtensoep, waarvan de grondstof; de bruine boonen, capucijners en zoolang de voor raad strekt de groene erwten, ons gelukkig weer verstrekt wordt. Ook van capucijners kunnen wij een smakelijke soep geheel op de manier van de bruine boonensoep klaar maken. Aanvulling met brood of roggebrood bij deze soepen is zeker aan te bevelen. Ook worden éénmaal in de week de aardap pelen door rijst vervangen. Voor de meesten zal ook die verandering geen bezwaren opleve ren. Kunnen we bijvoorbeeld gehakt of haché klaar maken, dan past hier rijst uitstekend bij. Kerryrijst is al (mits uitvoerbaar!) een bui tengewoon smakelijk gerecht. En wanneer wij het zonder vleesch moeten stellen, dan bijvoor beeld rijst met ragoutsaus en spinazie, garna- lengehakt met rijst, een of andere smakelijke saus, zooals tomatensaus, en sla. Zeer voedzaam is ook een goed gebonden, dikke groentensoep, met als het kan balletjes vleeschgehakt of namaakballetjes en veel ver sche groenten, zoo mogelijk pannekoeken of 'n voedzame griesmeelpudding toe. Af en toe kan het gróótste gedeelte van de aardappelen door peulvruchten vervangen wor den. WD geven er dan versche sla bij. Eenvoed- zamen smakelijken maaltijd vormen bruine boo nen met bruine saus, heel weinig aardappelenen sla; witte boonen met tomatensaus, heel wei nig aardappelen en sla. Éénmaal in de zeven weken vervangen wij de aardappelen door macaroni of spaghetti. Jam mer, dat beide meelproducten maar in zoo'n kleine hoeveelheid verstrekt kunnen worden. Met zoowel macaroni als spaghetti kunnen wij zulke smakelijke maaltijden samenstellen, zoo als poulet (wanneer dit er is) met macaroni, ragoutsaus en sla; garnalengehakt met spa ghetti, ragoutsaus en spinazie; gebakken kaas- plakken met tomatensaus, macaroni en sla. Op deze manier blijven er laten wij het. ruim nemen vier dagen van de week, waar over wij het rantsoen moeten verdeelen en op een of meerdere van deze dagen wordt natuur lijk een stamppot gegeten; en in dezen tijd van het jaar met de heerlijke voorjaarsgroen ten een stamppot van gekookte of rauwe groen ten. Ook dan kan het gebruik van aardappelen tot een minimum teruggebracht worden en een gedeelte van de aardappelen door rijst worden vervangen. Een smakelijken stamppot maken wij van raapstelen, aardappelen en rijst. Een verhou ding is natuurlijk moeilijk te geven, omdat ieder In het maandschrift „De tweede To ren" schrijft M. C. onder het hoofdje „De moeite waard" de volgende ontboe zeming: „Een aantrekkelijk huwelijks- en gezinsleven vraagt nóóit om een ixitel- lectueele maar wel om een intelligente vrouw en moeder. Er is een groot, ingrijpend verschi tusschen intelledueele en intelligent vrouwen." Keurig in een lijstje, boven aan d vrouwenpagina van „De Tijd", prijkt deze uitspraak van Famke. Er is du wel een bijzondere waarde aan t hechten Ik heb getracht den diepen zin er van te ontdekken, maar ik ben slecht gedeeltelijk geslaagd. Het lijkt mij, dat zij wil beloeren dat voor een aantrek kelijk huwelijks- en gezinsleven nooi een intelledueele, maar wel een intel ligente vrouw en moeder noodig is. Nu is nooit een groot woord. Bij dt oneindige verscheidenheid van men schen en dus de oneindige verschei denheid van mogelijkheden in de bepaling van wat „aantrekkelijk" is zou ik dat woord niet durven gebrul ken, maar ik moet toegeven dat i' geen Famke ben. Ik heb wel begrepen, dat een intei ledueele vrouw blijkbaar niet dat is. een intelligente vrouw is heel ieti anders. Tusschen haar beiden is een groot, ingrijpend verschil. Je schijnt het een of het ander te moeten zijn. Zeg maar, wat je worden wil, intellec tueel of intelligent, of zou het ooi- mogelijk zijn, het geen van beiden o allebei te zijn? En dan, hoe staat het met de ma: nen? Vraagt een aantrekkelijk huwelijks en gezinsleven ooit of nooit om een tntellectueelen er, niet of wel om eer intelligenten man en vader? En is er geen verschil tusschen in tellectueele en intelligente mannen? Of hebben mannen nóch intellect nöc.h intelligentie noodig? En waarom staan er op de mannen- pagina van de krant niet zulke mooie uitspraken? Ik vind, dat de mannen werkelijk te kort gedaan worden. M. C. is blijkbaar een vrouw, waarvan wij om redenen van hoffelijkheid liever niet zullen uitmaken of zij intellectueel dan ivel intelligent is. Ware zij echter intelligent, dan had zij kunnen ontwa ren dat kranten er geen „mannenpa- gina" op na houden en dan zou zij ook 'laar ongevraagd medelijden met de mannen als een geheim in haar hart ■lewaard hebben. Zou zij dus een intel- 'ectueele vrouw zijn? Haar optreden pleit in alle geval voor 7amke, die staande houdt, dat het hu welijks- en gezinsleven niet om een in- tellectueele vrouw vraagt. Dit wil zoo veel zeggen als dat een gelukkig gezins leven de intellectueele vrouw en moeder aiet per se noodig heeft. Wie zal het tegendeel beweren? Het wil echter niet eggen dat de intellectueele vrouw per 'e ongeluk moet aanbrengen, al was het -'Ileen hierom dat een intellectueele vrouw ook intelligent kan zijn. Maar dan ligt het ook voor de hand dat men oprecht wenschen moet dat de vrouw en de moeder intelligent zijn, d.w.z. dat -.ij die hoedanigheden van geest en hart 'ezitten die het practische verstand uit maken. Nu zal M. C. toch wel begrijpen lat niet iedere intellectueele vrouw deze hoedanigheden de hare mag noemen en -eker dat een vrouw deze hoedanigheden •an bezitten zonder nu bepaald tot de Intellectueelen te behooren. Zij mag dus liet uitroepen: Zeg maar ivat je wor- ien wilt, intellectueel of intelligent" want dit hangt niet af van een wille- heurigen wil, maar van aanleg in de al- 'ereerste plaats. Wat de mannen betreft, leze zijn bij Famke niet aan de orde geweest, evenmin als de katten en hon- ien of b.v. de vitaminen. Maar als we M. C. een tip moffen geven: zij houde zich aan de intellectueele mannen. Die zullen haar geschrijf misschien weinig aandacht schenken. Een intelligente man echter zal na lezing van M. C.'s ontboezemingen zeker en vast uitroepen „Mijn glaasje zoo vol niet", een uit drukking die hij niet van de intellectu eelen maar van het intelligente volk ''eeft geleerd. (Teekeningen Ria Exel) AUigator mèt driekwart hak bij een mantelpakje Een vrouw staat voor haar kleerkast en staart peinzend omlaag Deze toestand kan alleen dan ontstaan, wanneer zich op den bodem van bovengenoemd meubelstuk een bepaald quan tum, let wel quantum, schoenenparen bevindt, dat problematisch op vrouwelijke hersenen in werkt. De veronderstelling nu, dat de vrouw, die zich graag met wat variatie kleedt, een uit gebreide hoeveelheid schoenen zal bezitten, is misschien op het oogenbiik wat optimistisch, maar toch zeker niet gewaagd te noemen. Immers, schoeisel, waaraan „geen Ieder of rub ber" is verwerkt, alsmede strandsandalen met houten zoól zijn koning, bovendien wès hage disschoeisel tot voor korten tijd zonder bon te krijgen en daarenboven is wel géén vrouw, die zich voor kleeren interesseert, dezen schoenen distributietij d op kousevoeten Ingestapt! Het gepeins betreft dus hier de oplossing van het probleem, hoe den juisten schoen met het juiste kleedingstuk te combineeren. En dat dit soms verkeerd zal uitvallen, is niet zoo zeer de schuld van onzen meerderen of minderen smaak, dan wel van het feit, dat er nu eenmaal bepaalde normen hiervoor vastgesteld zijn, die iedereen, met of zonder smaak, zal kunnen toepassen en dan weet, dat ze de goede combinatie „aan" heeft. Hoe vele vrouwen zullen niet, voor de kleer kast staande, de schoenen kiezen, waar ze „zin" in hebben of die er toevallig het netste uit zien? Ziet men niet vaak het sportmantelpakje met hooge hakken en de gekléede ruim- klokkende jas met een lagen sportschoen ge combineerd? En toch is het een feit, dat dit schoeisel het beter zou „doen", als men den sportschoen bij het sportpakje droeg en dè hooge hakken bij den klokmantel, die er dan ééns zoo elegant zou uitzien. Bij een gekleed mantelpakje zullen half hooge hakken of een blokhak het t beste doen, dit laatste vanzelf sprekend alleen wanneer men een onberispelijk stel onderdanen bezit. Bij de sportjas of swagger kan men met succes een wandelschoen dragen en het is de laatste jaren heusch niet meer het saaie, poë- zielooze conforme model, dat dergelijke wan delschoenen vroeger nu eenmaal kenmerkte. Men kan ook op dit gebied de meest fantasti sche modellen dragen, In allerlei kleuren, met of zonder stroomlijnhakken, die inderdaad alleen ln haar eigenschap van sportiviteit het elegante hooge hakje beconcurreeren. En blijven we nog even op sportgebied, dan is het duidelijk, dat men wijselijk bij de sport pantalon ook den echten, platgehakten sport schoen zal aantrekken. Voor den namiddag de gekleede pumps Rest ons iets te zeggen van de avondjurk, waarbij nien kan overgaan tot zilver en goud, hooge hakken of open sandaaltjes of een leeren „muiltje" zooals op de teekening, dat zoo bij zonder is, dat een avondjurk, die het volkomen bedekt, niet geheel van tragiek ontbloot is. Zoo is dus het probleem van den juisten schoen bij uw kleeding opgelost en voelt de op ieder uur van den dag door kleedingvraag- stukken gekwelde vrouw zich van een dezer moeilijkheden verlost. Staat men dan al na denkend voor zijn kleerkast, dan hoeft men niet uren lang besluiteloos omlaag te staren, wat u tevens voor een stijven nek behoedt. NOORL in haar gezin naar de verschillende omstan digheden te werk moet gaan. Groenten zullen wij meer dan voorheen inkoopen, terwijl het nu werkelijk zaak wordt het volle rantsoen, dat toegemeten werd, uit te buiten en de aard appelen af te boenen in de schil te koken en met schil en al door den stamppot te stampen. De bereiding van een dergelijken raapstelen stamppot is als volgt: Raapstelenstamppot (met gekookte groenten). De raapstelen schoonmaken, d.w.z. wortel tjes verwijderen, in stukjes verdeelen, eenige malen goed wasschen. Opzetten met het aan hangende water, half gaar koken. De gewas schen aardappelen onder ln de pan leggen, daarop tusschen twee laagjes groenten, de ge wasschen rijst en het zout, zooveel water toe voegen tot de rijst geheel onder staat. Alles te zamen nog ongeveer drie kwartier zachtjes door laten koken, de massa losjes door elkaar roeren en met zooveel boter als mogelijk door laten stoven. Spinaziestamppot (met rauwe groenten) Spinazie leent zich al bijzonder goed om rauw tot een smakelijken stamppot verwerkt te worden. De bereiding is als volgt: De groenten eerst natuurlijk heel goed uit zoeken, zoodat onkruid en zaadjes verwijderd worden, daarna eenige malen heel goed was schen en uit laten lekken. Zijn wij in het be zit van een vleeschmolen, dan gebruiken wij een grof mesje voor het fijn malen van de spi nazie, terwijl het uitlekkende vocht opgevan gen moet worden; anders wordt de groente fijngehakt. Intusschen zijn de aardappelen met weinig water of op stoom gekookt (indien een dikke schil het noodig maakt, gepeld) en fijngestampt. De rijst is apart in hooikist, kookzak of kran ten gaar gekookt. Door de fijngemaakte aard appelen wordt de spinazie met de rijst geroerd onder toevoeging van wat boter of vet, kokende melk of melkpoeder, dat met water aange maakt is. Den stamppot alleen even heel goed heet laten worden en direct opdienen. Inplaats van rijst kan ook havermout of gort- mout door de groenten en aardappelen ver werkt worden. Uw kokin. In vele winkels prijken blikjes gecondenseer de taptemelk en menige huisvrouw zal wel eens zoo'n blikje mee naar huis hebben genomen, om te probeeren, hoe deze „nieuwigheid'1 smaakt, die voor den oorlog immers vrijwel uitsluitend werd gebruikt door de bewoners van streken, waar weinig of geen versche melk te krijgen is. Over het algemeen kan de Inhoud van deze blikjes sterker verdund worden, dan daarop staat aangegeven: gesuikerde gecondenseerde taptemelk of vóór den oorlog ingeslagen gecon denseerde volle melk met suiker kan verdund worden met 3 a 4 maal zooveel water; gecon denseerde ongesuikerde volle melk met 3 maal zooveel water. Men kan deze voor alle gevallen, waarin men anders versche melk met suiker neemt, verwer ken, dus vooral in puddingen en andere nage rechten, pappen en pannekoeken. Het voordeel is dan dat op deze wijze niet alleen het melk- doch tevens het suikerrant soen voor andere doeleinden beschikbaar blijft. Huisvrouwen die moeite hebben om met het sui- kerrantsoen uit te komen zullen dus stellig van zoo'n blikje gecondenseerde taptemelk met sui ker veel gemak kunnen hebben! Evenals versche taptemelk, taptemelkpoeder en karnemelk bevat ook gecondenseerde tapte melk vele der noodzakelijke voedingsstoffen, behalve het vet en de daaraan gebonden vita minen, welke eraan onttrokken zijn. Het is dus onjuist te denken, dat deze producten wei nig waarde hebben voor onze voeding, want vooral als bron van eiwitten, koolhydraten en mineralen (o.a. de kalk en de fosfor) verdienen zij onze volle aandacht. Voor de huisvrouw, die het macaroni-rant- soen eens op andere wijze wil benutten, nu kaas gerantsoeneerd en ham moeilijk te krijgen is, is het volgende recept geschikt: MACARONIPAP (4 personen). Benoodigdheden: 7% dl. water, 2 a 2% dl. gecondenseerde melk met suiker, 125 g. maca roni, eventueel 50 g. krenten of rozijnen. Meng de gecondenseerde melk aan met het water en breng het aan de kook. Strooi er de in stukjes gebroken macaroni in. Laat de ma caroni zachtjes gaar koken (circa 30 min). Laat naar verkiezing de laatste 10 minuten de goed gewasschen krenten of rozijnen meekoken. En wanneer ook u kinderen hebt, die hun pap met scheppen suiker „lekker" plegen te ma ken, geef hun dan eens de volgende pap, die zonder eenige toevoeging al zoet genoeg is: RIJSTEBRIJ OF ANDERE PAP (4 perso nen) Benoodigdheden: 9 dl. water, 2% dl. a 3 dl. gecondenseerde melk met suiker, 125 g. rijst. Wasch de rijst, meng dê gecondenseerde melk aan met water en breng ze aan de kook. Strooi er dan de rijst in en laat ze op een klein vuur zachtjes doorkoken. Kook ter afwis seling een citroenschilletje of een vanillestokje mee of strooi er voor het opdoen wat gemalen cocos overheen. Breng het brandstofgebruik en de aanbrand- kansen tot een minimum terug door de rijst ln kranten of in de hooikist te koken. Maal des- verkiezend de rijst tot rijstegries de totale kooktijd wordt daardoor 20 minuten. Gebruik bij gebrek aan rijst andere ter be schikking staande bindmiddelen, b.v. haver mout, boekweitegort, bloem, parelgort, maizena. aardappelmeel. Ja wanneer we dat maken van de voorra dige gecondenseerde melk, die voor het meeren- deel thans toch moet worden opgebruikt, dan vroolijken we niet alleen den disch op, doch bovendien kunnen de huisgenooten tijdig de waardevolle stoffen benutten, die gecondenseer de melk in geconcentreerden vorm bevat. Zoo als van diverse zijden immers reeds werd mede gedeeld, is de duurzaamheid van gecondenseerde melk beperkt en is het verstandig, geconden seerde melk. die het vorige jaar werd bereid, te verbruiken of in elk geval goed in het oog te houden, door er een proefje van te nemen. AMSTERDAM ROKIN 42 OPGERICHT 1868 VOORHEEN KALVERSTRAAT 51 •s-GRAVENHAGE Veenestraat 3 Tel. 112401 y corsets Den Haag Schovcningen Rotterdam Arnhem Leiden Groningen Dellt O Dordrecht DEN HAAG VAN RUN'S MOSTERD - UTRECHT Zie het enthousiaste artikel 8 April JJ. in onze bladen. Wij helpen u aan chique nieuwe kleeding: zonder punten van Uw oude garderobe, door daadwer kelijk advies (ev patronen-passen enz t Ook Uw andere huishoudelijke proble men kunnen wy oplossen. Geopend alle werkdagen, beh. Woensd - Donderdag TEL. 46379 ROKIN 101 A'DAM FABRIKANTEN: SEGER CO. POSTBUS 356 AMSTERDAM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 5