Strijd om Kreta beslist Senaat spreekt zich Roosevelts niet uit over rede Nederland in het Europa van morgen Nieuwe bonnen zijn weer aangewezen Duizenden gevangenen en aanzienlijke buit Britsche torpedojagers vernietigd Zullen de Engelschen Syrië gaan bezetten? Distributiestamkaarten niet vernietigen! Verduistering Terugtrekkend Britsch eskader bestookt Gewezen. Duitsch gezant gearresteerd Steunpunt op Antigua aan de V.S. r M Slechts uitzondering voor kaas VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Maatregelen verlangd tegen brandstofgebrek Zevenduizend gulden boete Toekomstproblemen houden reeds thans de aan dacht bezig BUR. VOOR RfDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) vooi Haarlem 26 cent per week; per kwartaal 3.42. Bij onze Agenten 28^ ct. per week, per kwartaal /v3.76^ Geen Duitsche troepen staan op Syrischen bodem J' V Ital. weermachtsbericht Torpedojager „Harward" vloog in de lucht Op bevel van de Amerikaansche justitie Groot mailschip voor troepen transport aangewezen? Iraksche auto's weer te Aleppo DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE VRIJDAG 30 MEI 1941 - AVONDBLAD VIJF EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 23031 De prijs der adverteniiën bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk gereau- ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iedere regel meer 16 cents. t i'H Kolonel Lindbergh pleit weer voor vrede Meeningsverschillen in de pers Prijsopdrijving in Den Haag Keerpunt De tijd dwingt Verhooging van loonen in Frankrijk Besluit van ministerconferentie te Parijs DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN In den vervolge zijn zij niet meer geldig na afloop der distributieperiode Aardappelen Vleesch Melk Eieren Kaas Peulvruchten ter aanvulling aardappelrantsoen Toilet- en huishoudzeep Zeep voor wasscherijen Honden- en kattenbrood NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BERLIJN, 30 Mei (DNB). De strijd om Kreta is beslist. De Engel- schen bevinden zich volkomen op den aftocht, aldus de jongste door het DNB ontvangen berichten. Verscheidene duizenden Britsche en Grieksche gevangenen zijn vol gens deze berichten binnenge bracht. Een groot aantal stukken zwaar en licht geschut, pantser wagens, auto's en oorlogsmateriaal werd buitgemaakt. Op 27 en 28 Mei werd de hard nekkige afweer van de Britsche en Grieksche formaties door de Duit- sche troepen gebroken. Op 29 Mei achtervolgden de Duitschers in gloeiende hitte en ondanks groote terreinmoeilijkheden onvermoeid den verslagen vijand. BERLIJN, 30 Mei (D. N. B.) Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gisteren overdag Britsche zeestrydkrachten in de wateren van Kreta aangevallen en twee torpedojagers tot zinken gebracht. Duitsche en Italiaansche artillerie heeft gisteren concentraties van Engelsche voer tuigen by Tobroek met succes beschoten. Daarby geraakten verscheidene Britsche auto's in brand. Voorts vernietigden Duit sche batterüen een Britsch munitiedepot bü Tobroek, dat onder geweldige ontploffingen in de lucht vloog. BERLUN, 30 Mei (S.P.T.). Van alle gebieden <fce aan de Middellandsche Zee grenzen, is Syrië hier in het brandpunt der belangstelling Bekomen. Berichten uit Londen bewijzen de Sritsche belangstelling voor dit Fransche ge bied. Van Engelsche zijde is er op gewezen, dat ^e Duitsche successen op Kreta aan de over- toacht in de lucht te danken zijn, want dagen lang zijn de Engelsche troepen aan de aan dien van de stuka's blootgesteld geweest, zon- ber zich Voldoende te kunnen verweren. In politieke kringen te Berlijn verzekert toen naar aanleiding van het feit, dat het Britsche ministerie voor Economische Oor logvoering Syrië als door den vijand bezet gebied heeft verklaard, dat deze maatregel onrechtvaardig is, omdat er geen Duitsche troepen op Syrischen bodem staan. Men is voorts in dezelfde kringen van oor- öeel, dat Churchill voornemens is Syrië te he etten om zoodoende althans gedeeltelijk het Baksche leger van buitenlandsche hulp af te dijden en het Suezkanaal te beschermen. Ver scheidene Engelsche bladen, o.a. de Times, heb ben reeds berekeningen gepubliceerd, hoeveel ^Idaten voor de bezetting van Syrië noodig ®°uden zijn. Nu verlangt de News Chronicle de Utilitaire bezetting van Syrië, een eisch, die boor de Engelsche pers reeds dagen is voor bereid. In dit verband heeft de aandacht van de buitenlandsche kringen te Berlijn zich weer op Duitsch-Fransche onderhandelingen ge bigd. De besprekingen duren nog steeds J°°rt, aldus is in de Wilhelmstrasse verklaard. Men kan echter van officieele zijde geen mede- aellngen doen over de voornaamste punten, die P het oogenblik behandeld worden. Men ver- 'jst slechts naar de Fransche verklaringen in- de voorloopige resultaten. Van groot be- *SnS is de verklaring van generaal Dentz, vol- Welke Syrië tegen eiken aanval verdedigd worden. Aangezien het is voorgekomen, dat per- ®°nen, aan wie persoonsbewijzen zijn uitge mikt, de distributiestamkaarten, welke als cntiteitsbewijs waren gebruikt, hebben vernletigd, wordt er voor zoover noodig met aahruk de aandacht op gevestigd, dat de bistributiestamkaarten met betrekking tot be distributie onverminderd van waarde hjven. De distributiestamkaarten dienen erhaive zorgvuldig te worden bewaard. Zonsondergang 30 Mei 21.50 ^^Hso; P&ang 3i Mei 5.24 Maamopkomst 923 ondergang 0.49 ROME, 30 Mei. (Stefani) In zijn weermachts bericht nr. 359 maakt het Italiaansche opperbe vel het volgende bekend: In den nacht van 30 Mei hebben Italiaansche luchtformaties de havenwerken van La Valetta op Malta gebombardeerd. In Noord-Afrika: Activiteit van artillerie en patrouilles in den sector van Tobroek Italiaan sche luchtformaties bombardeerden vijandelijke inrichtingen en schepen in de haven van To broek. Twee hulpvaartuigen en een schip van 2.000 ton werden tot zinken gebracht. Een benzine-opslagplaats werd vernield, andero luchtformaties bombardeerden concentraties van gemotoriseerde strijdmiddelen en munitie depots in de omgeving van een versterking. Ita liaansche jachtvliegtuigen verdreven Britsche toestellen, die Benghasi probeerden aan te val len. Twee vijandelijke machines werden neer gehaald. Op Kreta overvielen onze landingstroepen den vijand en maakten eenige honderden krijgsge vangenen, alsmede een aanzienlijken buit aan wapens en munitie. De krijgsverrichtingen worden met doeltreffenden steun van de lucht formaties voortgezet. Vijandelijke vlootstrijdkrachten, herhaalde malen aangevallen door de Italiaansche luchtmacht in het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee zooals .vermeld in het weermachtsbericht van gisteren zijn bezig zich ijlings terug te trekken naar Alexan- drië. Zij staan bloot aan voortdurende bom bardementen door onze vliegtuigen. De vijandelijke torpedojager Harward werd door onze toestellen ernstig getroffen en is in de lucht gevlogen. Men is bezig de drenkelingen te redden. Tot dusver werden 229 zeelieden uit het water opgehaald, van wie 26 ernstig gewond waren. Ten Zuiden van Syracuse werd het tot een con- vooi behoorende schip Comte Rosso getorpe deerd en tot zinken gebracht Het grootste deei van de opvarenden is gered In Oost-Afrika heeft de vyand, gesteund door vliegtuigen, opnieuw onze verschansing van Uolchefit, ten noorden van Gondar, aangeval len. Onze troepen deden een snellen tegenaan val, waarbij zy den vijand verdrev.en en hem zware verliezen toebrachten. NEW YORK, 30 Mei (DNB) Op bevel van den minister van Justitie, Jackson, hebben de immigratie-autoriteiten vandaag den vroegeren Duitschen gezant te Weenen, dr. Kurt Heinrich Rieth, die sinds ver scheidene jaren den Duitschen diploma- tieken dienst heeft verlaten en sedert einde Maart in de Vereenigde Staten vertoefde, gearresteerd. Rieth is naar Ellis Island overgebracht, waar in een proces beslist zal worden of hij uit het land moet worden gezet. Volgens Associated Press is op het ministerie van Justitie verklaard dat tot arrestatie is be sloten, omdat Rieth In tegenstelling met de voor hem bij de uitreiking van zyn visum af gelegde verklaring voor andere persoonlijke doeleinden naar de Vereenigde Staten is ge komen. Dr. Rieth werd sinds eenige dagen hoor de New Yorksche pers aangevallen, die hem econo mische en propagandistische activiteit verweet. BERLIJN, 30 Mei (D.N.B.). Reuter meldt, dat op Barbados door den gouverneur uit naam van den Engelschen Koning en door den consul der Vereenigde Staten uit naam van de Amerikaansche regeering een over eenkomst is geteekend, volgens welke op Antigua (een der eilanden boven den wind in West-Indië) steunpunten aan de Ver eenigde Staten worden verpacht. Naar verder wordt gemeld heeft het Ameri kaansche ministerie van Marine het passagiers schip America, dat op reis is. naar West-Indië en door de regeering van de United States Lines is overgenomen, telegrafisch bericht gezonden terstond terug te keeren. Het ss. America (27.000 ton) heeft opdracht gekregen om na een kortstondig verblijf in Ha vana de reis af te breken, en de passagiers in Newport-News in plaats van in New York af te zetten. De New York World Telegram ver moedt, dat deze maatregel doet voorzien, dat het schip marine-infanterie naar een onge noemde plaats van bestemming moet vervoeren, daar Newport-News veelvuldig als haven van inscheping voor troepentransporten gebruikt wordt. BEIROET, 30 Mei (SP.T.). Als gevolg van het weer openstellen van de grenzen tusschen Syrië en Irak zijn Donderdag te Aleppo 13 auto's met levensmiddelen, petroleum en ben zine uit Irak aangekomen. v iV-.. f "•X De zusters en helpsters voor de verzorging van moeder en kind voor de in Nederland wonende Rijksduitschers, waren dezer dagen gasten van den Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss Inquart (foto SS-PK. Fritz/Stapf) WASHINGTON, 30 Mei (D.N.B.) De Senaat heeft geweigerd in te gaan op een voorstel van den democratisohen senator Pepper om president Roosevelt een votum van vertrouwen wegens zijn redevoering te geven. De voorzitter van de Senaatscommis sie voor Buitenlandsche zatcen, George, meende, dat zulk een votum een nutteloos en betreurenswaardig debat zou uitlokken en geen enkel doel zou hebben. De leider der republikeinsche fractie, MOnary, pro testeerde tegen het voorstel van Pepper om terstond een uitspraak te doen. Ket voorstel werd toen voor onbepaalden tijd uitgesteld. Volgens bericht uit New York neeft de minis ter van Binnenlandsche Zaken, lekes, geëischt, dat voortaan des avonds geen wedstrijden meer gehouden zullen worden als baseball e. d., ten einde electriciteit tg sparen voor de bewape ningsdoeleinden. Voorts heeft Ickes de invoe ring van den zomertijd verlangd alsmede ben- zinelooze Zondagen en dergelijke maatregelen, om te voorzien in het dreigende tekort aan olie en electriciteit. Deze verklaring van den minister is van bijzondere beteekenis als aan vulling op een mededeeling van de federale commissie voor den aanvoer van brandstoffen, volgens welke het ernstigste gebrek aan brand stoffen in de geschiedenis van de Vereenigde Staten te verwachten is. Naar voorts wordt gemeld, is in het ver slag van het bewapeningsbureau van de Vereenigde Staten over het eerste jaar sinds zijn oprichting meegedeeld, dat in het verloop van het jaar veertig milliard dol lar aan bewapeningsdoeleinden is uitge geven. In een massa-vergadering te Philadelphia var het comité „America First" heeft Lindbergh verklaard, dat indien Amerika de door presi dent Roosevelt voorgestelde politiek volgt, er een oorlog tusschen het Oostelijk en het Westelijk Halfrond zal ontstaan, welke wellicht genera ties lang zal duren. Lindbergh critiseerde voor al de bewering van Roosevelt, dat de controle over de Kaapverdische eilanden de voorwaarde vormt tot de veiligheid van Amerika. Opnieuw waarschuwde hij tegen een inmenging in der. Europeeschen oorlog. Wanneer het Amerikaan sche volk zich aan een dergelijk avontuui waagt, moet het eerst eens de balans naslaan van de politiek der interventionlsten, een ba lans van onafgebroken nederlagen, beginnend* bü Polen, via Finland, Noorwegen, Nederland, België, Frankrijk tot aan Joego-Slavië en Grie kenland. Desondanks verlangen de interventio- nisten, dat ook Amerika onvoorbereid aan den oorlog deelneemt. Engeland heeft het beste menschenmateriaal van Europa in den strijd geworpen en toch Is zijn positie van maand tot maand slechter geworden. In dezelfde mate zijn de Engelsche verzoeken om hulp aan Amerika toegenomen. Vervolgens hield Lindbergh opnieuw een piel dooi voor een vrede door onderhandeling, welke Engeland niet zou vernietigen. Een dergelijke vrede was na het einde van den Poolschen veldtocht mogelijk geweest, doch door de in- terventionisten stelselmatig gesaboteerd. Het volk wil thans niet meer bedrogen worden, maar het wil ae waarheid van de regeerir.g vernemen. De regeering moet duidelijk later weten, wat zij denkt te doen. Terwijl naar het DNB verder meldt de New York Post in verband met de rede van president Roosevelt en zijn persconferentie er over spreekt, dat er in het politieke klimaat van Amerika een fundamenteele verandering is ont staan. zijn, andere bladen van een volkomen tegenovergestelde meening. De New York World Telegram schrijft, dat er in het Congres en in het geheele land over de beteekenis der redevoering van Roosevelt gron dige meeningsverschillen bestaan. Het valt te betreuren, zoo schrijft het blad. dat de rede de reeds heerschende verwarring nog vergroot heeft. Dat de Engelschen. afgezien van hoffe lijke officieele reacties, teleurgesteld zijn. noemt het blad begrijpelijk, waarna het zegt dat de persconferentie van gisteren de hoop der in terventionlsten nog meer heeft doen bekoelen. Ook de New York Sun schrijft, dat de pers conferentie van gisteren op de openbare mee ning teleurstellend en verwarrend gewerkt heeft. In de New York Journal schrift Hearst: „Er zijn in Amerika nog altijd twee gedachtengan- gen. De eene meent dat Duitschland yan alles de schuld draagt. de andere huldigt 't stand punt. dat Engeland de ontwikkeling niet duldt van een land, hetwelk de Engelsche wereld- overheersching en handelshegemonie kan be dreigen en dat Engeland den oorlog verklaard heeft omdat Duitschland weer als wereldmacht en als mogelijke handelsrivaal van Engeland is opgestaan. De eerste gedachtengang vereischt de deelneming van de Vereenigde Staten aan den oorlog, terwijl de tweede richting de mee ning vertegenwoordigt, dat Duitschland naar 't voorbeeld van de Monroeleer de „Vereenigde Staten van Europa" wil oprichten, welke van Britsche inmenging bevrijd zouden moeten zijn. Roosevelt is door het volk der Vereenigde Sta ten gekozen tot zyn leider. Men mag echter hopen, dat deze onder zün leiding even groot, vrij en bloeiend blijven als onder de minder- imperialistische beginselen van de stichters. Naar voorts wordt gemeld heeft de Fede ral Shipping Board gisteren de eigenaars van nog dertien Amerikaansche passagiers- en vrachtschepen ervan in kennis gesteld, dat hun schepen voor verdedigingsdoelein den zullen worden gerequireerd. In een tapijt- en beddenhandel te 's-Graven- hage bleek men zich niet te houden aan de prijsvoorschriften. Een onderzoek, dat op ver zoek van den inspecteur voor de prysbeheer- sching te 's-Gravenhage werd ingesteld door deskundigen van het rijksbureau voor textiel producten en door den rijksaccountantsdienst, bracht aan het licht, dat de prijzen van vele goederen uit oude voorraden verhoogd waren, terwijl bq gestegen verkoopprijzen van nieuwe goederen dezelfde winstpercentages werden ge handhaafd. Zooals bekend is, mogen slechts de in geld uitgedrukte winstmarges worden aan gehouden. Verdachte L., directeur van het bedrijf, gaf de overtreding toe. Hij werd veroordeeld tot een geldboete van ƒ7.000. Het is reeds ontelbare malen gezegd en geschreven, dat ook Nederland in het toe komstige Europa een nieuwen koers zal moeten kiezen, wil het zijn plaats in het gemeenebest der staten van het vasteland van Europa behouden. Dit besef had, zooals bekend, de oprichting van het genootschap „Nederland en Europa" ten gevolge, welks doeleinden reeds eerder werden bekend ge maakt. Tqdens een vraaggesprek, dat een redac teur van de Vereenigde Persbureaux met den zaakvoerend secretaris van dit genoot schap, den heer K. W. Boekholt, had, heeft deze een nadere omschrijving van het doel en streven gegeven. De uiteenzetting van den heer Boekholt is byzonder belangwek kend, omdat uit zyn woorden een diepgaand inzicht blijkt in de moeilijkheden van velen om dezen nieuwen koers te aanvaarden. „Wy beleven in onze dagen een revolutionnai- ren stormloop tegen oude begrippen en begin selen, waarvan de gevolgen nog niet te over zien zyn," zoo verklaarde de zaakvoerend se cretaris van het genootschap, dat onlangs werd opgericht onder voorzitterschap van prof. dr. G. A. S. Snijder. „Wij zien nu, hoe nagenoeg geen enkel gebied van het persoonlijke of maat schappelijke" leven onberoerd blijft door dezen storm, die met ontzagwekkende snelheid over de landen gaat en er is veel in de dingen, welke wy waarnemen, dat wij niet kunnen begrijpen, zoo zeer zijn wij namelijk verbonden met de oude tradities en begrippen. Willen wij echter onze plaats in de orde van Europa, welke na dezen oorlog tot stand zal komen, behouden, dan zullen wij het toch tot begrip moeten bren gen van het ongewone en nieuwe. Daarom moe ten wy de zaken, leeren bezien, los van al onze oude vooroordeelen, hoe lief die ons ook in vele gevallen geworden zyn. Wanneer men onzen tyd eenmaal van dat standpunt uit beziet dus los van persoonlijke gevoelens van sympathie en antipathie voor bepaalde tydsverschjjnselen dan kan men zich niet aan den indruk onttrekken, dat wy op een keerpunt van de geschiedenis staan. Dit keerpunt treffen wy dus op nagenoeg alle ge bieden der samenleving aan, waarbij men met het oog op het algemeen belang van ons volk in het byzonder moet letten op de economische, sociale en wetenschappelijke aangelegenheden. Er zyn dus velen, die betreuren, dat wy leven in een grooten tijd. Zy mogen echter by dien rouw om de dingen van het verleden, die zyn weggevaagd, bedenken, dat de geschiedenis reeds meer van die keerpunten heeft gekend. Men herinnere zich bijvoorbeeld de Fransche revolutie waarvoor men tegenwoordig dik wijls nog zooveel sympathie koestert die een einde heeft gemaakt aan het feodale stelsel en het absolute koningschap ten koste van stroo men bloed. In dienzelfden tijd werden de stoommachine en de weefstoel uitgevonden met als gevolg een opbloei van de industrie. De eeuw der groote uitvindingen brengt dan met zich mede de ont wikkeling van het industrieele kapitalisme en zijn tegenhanger; het Marxisme. Steeds grooter worden de fabrieken, steeds grooter wordt de productie; de hoofdzaak is echter reeds niet meer de voortbrenging van goederen maar de noteering van de aandeelen aan de beurs. Het moderne kapitalisme is niets meer dan de almacht van het goud in de handen van een kleine groep, waartegen de arbeidersbewegin gen hoe machtig ook in schijn in feite vrijwel machteloos stonden. De wereldcrisis, welke juist achter ons ligt» had dan ook een werkloosheid ten gevolge, zoo als het menschdom nog niet beleefd had. Nu bevinden wij ons in een oorlog, die, ongeacht den afloop, ongetwijfeld grooten invloed zal nebben op de economische en sociale verhou dingen in Europa. Het laat zich aanzien, dat bij de nieuwe ordening van Europa de hoofdrol toe bedeeld zal worden aan het Duitsche Rijk. Hoe deze ordening zich zal voltrekken, staat uiteraard nog niet vast; men zou misschien een voorbeeld kunnen nemen aan het werk der Hanze in de Middeleeuwen. In ieder geval staat het wel vast, dat wij ons reeds thans aan het studeeren moeten zetten op de vraagstukken, die zich bij deze ordening zullen voordoen; daaraan zal waarschijnlijk niemand kunnen twijfelen. Deze studie is nu wat het genoot schap „Nederland en Europa" zich ten doel stelt. Daarby bepaalt het genootschap zich niet tot enkele onderdeelen op economisch of sociaal terrein, maar het bestrijkt zoowel de gebieden van landbouw, handel en industrie als van we tenschap, kunsten en verkeer, in het kort sa mengevat: het geheele geestelijke en materieele leven. Aan hen, die meenen dat de tyd voor een dergelijke, actieve medewerking aan de nieuwe ordening nog niet gekomen is, moet geantwoord worden, dat integendeel de tijd dringt om met man en macht aan het werk te gaan, ten einde een plaats voor Nederland in het nieuwe Europa te veroveren. Uit alle streken van ons land en uit alle kringen mocht het genootschap reeds teekenen van sympathie en instemming ont vangen". Ten slotte verzocht de heer Boekholt ons nog mede te deelen, dat zij, die alsnog blyk wen- schen te geven van hun belangstelling, dit kun nen doen door zich te wenden tot het secreta riaat van het genootschap „Nederland en Europa", Nieuwe Havenstraat 36 te 's-Graven hage. PARIJS, 30 Mei (D.NJ3.) Donderdag is onder voorzitterschap van den minister van Financiën, Bouthillier, te Parijs een ministerieele bespreking gehouden, waaraan deelnamen' de minister Van Landbouw Cazlot, de verkeers minister Berthillot, de minister van Arbeid Bélin, de minister voor Industrieele Productie Fucheux, staatssecretaris Barnaud en staats secretaris Lehideux. De conferentie besloot om met ingang van 1 Juni de loonen en salarissen welke abnormaal laag zijn te verhoogen, in ver band met de stijging der kosten van levens onderhoud, die wegens het gebrek aan levens middelen, de verhooging der prijzen voor land bouwproducten en de hoogere Kostprijzen ont staan is. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visschery maakt bekend, dat in den vervolge de voor het koopen van distriboitiegoederen aan te wy- zen bonnen niet meer, zooals tot dusverre het geval was, nog eenige dagen na afloop van de distributieperiode, voor welke zy geldig zijn verklaard, mogen worden ge bruikt. Een uitzondering geldt voor de bonnen, welke recht geven op kaas; deze mogen, evenals tot dusverre, nog ge durende twee weken na afloop van de dis tributieperiode voor het koopen van kaas worden gebruikt. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de regeling volgens welke bonnen, die zyn geldig verklaard voor een op Maandag beginnende distributie-periode, ook reeds op den daaraan voorafgaanden Zaterdag en Zondag mogen worden gebruikt, blijft ge handhaafd. De volgende bonnen zyn aangewezen voor het koopen der daarbij vermelde rantsoenen: Bon „04" van de aardappelendistributiebon- kaart: 2 Juni tot en met 8 Juni, 1% kg. per bon. Bon ,17 vleesch" van de vleeschkaart: 31 Mei tot en met 7 Juni per twee bonnen 100 gram vleesch. been inbegrepen of één rantsoen vleeschwaren. Bon ,,17 worst, vleeschwaren" van de vleesch kaart; 31 Mei tot en met Jani. per twee bonnen één rantsoen vleeschwaren. Een rantsoen vleeschwaren bedraagt: 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, kalfs- paarden- en schapenvleesch en voor gerookte worstsoorten. 100 gram voor gekookte worst soorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongeworst en nierbrood. 150 gram voor bloedworst of 100 gram verduurzaamde kip eend gans of kalkoen, been inbegrepen. Bon „19" van de melkkaart: 2 Juni tot en met 8 Juni, 1% liter per bon. Bon „97" van de „bonkaart algemeen": 2 Juni tot en met 8 Juni, één ei per bon. Bon „67" en „77" van de „bonkaart alge meen": 2 Juni tot en met 15 Juni (kooptijd tot en met 29 Juni) 100 gram kaas per bon. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visschery maakt bekend, dat ter aanvulling van het aardappelrantsoen nog maals een rantsoen peulvruchten beschikbaar zal worden gesteld. Gedurende het tydvak van Maandag 2 Juni tot en met Zondag 22 Juni geeft de met „52" genummerde bon van de „bonkaart algemeen" recht op het koopen van 500 gram peulvruch ten. Het koopen op dezen bon is reeds geoor loofd op Zaterdag 31 Mei. Gedurende het tydvak van Zondag 1 tot en met Zondag 29 Juni, geeft de met „35" ge nummerde bon van de „bonkaart algemeen" recht op het koopen van 150 gram toiletzeep i nieuwe samenstelling) of 120 gram huishoud zeep of 200 gram zachte zeep (oude samen stelling van voor 1 Januari 1941) of 150 gram zachte zeep (nieuwe samenstelling van na 1 Januari 1941) of 300 gram zachte zeeppasta of 250 gram zeeppoeder of 600 gram waschpoeder. Volledigheidshalve wordt er op gewezen, dat waschpoeder niet gekocht kan worden door bet publiefc doch uitsluitend wordt beschik baar gesteld ten behoeve van de wasscherijen. Voorts blyft de bepaling van kracht, dat de oude voorraden zeepvlokken, zelfwerkende waschmiddelen en vloeibare zeep, welke zeep- soorten thans niet meer worden aangemaakt, nog mogen worden uitverkocht, met dien ver stande, dat elke bon recht geeft op het koopen van 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelf werkende waschmiddelen of 200 gram vloeibare zeep. De bestaande regeling ten aanzien van de wasscheryen blyft onverminderd van kracht. De wasscheryen zyn derhalve verplicht voor elke twintig kilogram droge vuile wasch een zeepbon van het publiek in ontvangst te nemen. Zooals reeds voorgeschreven is, dienen de wasscheryen eerst een bon van hun klanten in ontvangst te nemen en eerst daarna een hoe veelheid van twintig kilogram waschgoed, het- zy ineens, hetzij bij gedeelten, in behandeling te nemen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bo venstaand voorschrift ook geldt voor de zooge naamde „waschverzenders", die slechts als tusschenpersoon tusschen het publiek en de wasscheryen optreden. De wasch van kantoren, hotels, café's enz. voor zoover het handdoeken, poets- en stof doeken, servetten, tafellakens e.d. betreft, kan ter behandeling worden gegeven, zonder dat daarby bonnen behoeven te worden afgegeven. Het ryksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstyd maakt bekend, dat van 1 tot en met 30 Juni 1941 op bon no. 14 van de voeder- kaart voor '-onden wordt beschikbaar gesteld: voor groep 1 10 kg. hondenbrood; voor groep 2 10 kg. hondenbrood; voor groep 3 8 kg. hondenbrood; voor groep 4 5 kg. hondenbrood; Voor groep 5 4 kg. hondenbrooa; voor groep 6 3 kg. hondenbrood. Op bon no. 14 van de voederkaax-t voor katten, wordt over deze periode 1% kg. kattenbrood beschikbaar gesteld. Na 30 Juni 1941 Is bon na 14 van bedoelde kaarten ongeldig en mag deze niet meer wor den aangenomen. Hoofdredacteur: H C 3. A. BARON VAN LAMSWEERDE, Bussum. Gewestelijk verantwoordelijk redacteur: W. G. A. M. .VAN WILLIGE, Bloemendaal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1