pHtiiSjiAyi Wordt Go Ahead met Pinksteren tweede klasser f A KRUSCHEN Alleen bij PHILIPS! Heracles fan weer uitloopen <0 V V TfrliliTfïaxdtye* Winstvoorstellen van „Kwatta" aangehouden N.V. EGRO Koning Bienfait Belemmeringen in Britsche vliegtuigindustrie Wervelstorm teistert De voetbalcompetitie Kerkelijk levert VRIJDAG 30 MEI 1941 Vijf koopvaarders vermist Italiaansche duikbooten behouden teruggekeerd Na reis om Afrika ABE OVER POLITIEK VAN TOKIO Voornaamste doel: oplossing van conflict in China" NOORD-ITALIë Opleiding van Britsche vliegers in V. S. Gebrek aan steenkolen in Engeland Diplomatieke besprekingen te Tokio Duitsche scholen te Brussel met Belgische gelijkgesteld PHILIPS Kroatische krijgsgevangenen worden vrijgelaten Nieuwe Hongaarsche zender P§§1 Arrestaties te Heerlen Overtreders van distributie- en hamsterwetten betrapt WANDELSPORT VIERDAAGSCHE VAN 22—25 JULI OFFICIEELE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN HANDEL, NIJVERHEID EN SCHEEPVAART Japanners bombardeeren Chineesche voorraden Spaansch gouverneur bezoekt Gibraltar De luchtbescherming te Istanboel Promotie-degradatie Wij luisteren naar.... Zaterdag 31 Mei Pijnen A.T.O.-BEAMBTE STAL UIT EEN LOODS Zes maanden tegen verdachte geëischt BIJSLAGREGELING IN DE TEXTIELINDUSTRIE Ter vervanging van duurte- toeslag Gang van zaken tot heden bevredigend MIJNARBEIDER GEDOOD H.H. WIJDINGEN Audiëntie Rheumatische pijnen Moderne Houtbewerkingsmachines Noord-Holl. Machinehandel Wormerveer - Tel. 81574 VERCADMXUMMEN LAKKEN - SLIJPEN ENSCHEDE ZUURSTOF, STIKSTOF EN LUCHT: GENèVE, 30 Mei (D.N.B.) Naar de kondensche bladen melden, heeft het bij zondere comité der subcommissie van con- tröle op de Engelsche staatsuitgaven, dat lit 32 leden van het Lagerhuis uit alle Partijen bestaat, een buitengewoon pessi mistisch gesteld verslag over de arbeiders- Waagstukken in de Britsche vliegtuigindus trie gepubliceerd. Het comité zegt daarin, dat de productie der pigelsche vliegtuigindustrie er sterk onder ijJdt, dat elke arbeider een of meer dagen van week niet op het werk verschijnt. In som mige gevallen bedraagt het aantal afwezigen 7^1 twintig procent. In de eerste maanden van ~Jt jaar zijn vele arbeidskrachten uitgevallen as gevolg van ziekte door het ongunstige win- erweer. ook de vijandelijke luchtaanvallen, °oral op de verbindingswegen, als spoor- en Warn lijnen, zijn in hooge mate oorzaak van de ^Wezigheid der werklieden. De Daily Telegraph "®Mjft hierover het volgende: -Het is een waarheid, die men niet genoeg h verkondigen, dat Groot-Brittannië thans nog zeer ver van verwijderd is, de oorlogs- Protiuctie van Duitschland te overvleugelen of P te halen. Bijna dagelijks staat Engeland ^genover gebeurtenissen op diplomatiek en jauitair gebied, welke er aan herinneren, dat •htler nog steeds het strategische initiatief j^g in handen heeft. Dit initiatief dankt hij Jj®11 de Duitsche superioriteit in de wapenpro- Uctie." De Daily Herald noemt het opvallend, at de slechte verdeeling van werkkrachten en ®t onvoldoende gebruik daarvan niet alleen rfPerkt blijven tot de vliegtuigindustrie, doch vCh uitstrekken tot alle wapenbedrijven van 061 land. Naar het agentschap Stefani uit New York meldt, verklaart men in Amerikaansche scheepvaartkringen, dat de Engelsche han delsschepen Port Wellington (8301 ton), City of Winchester (7210 ton), Kenordge (1708 ton) en het voor Engeland varende Noorsehe tankschip Pelagos (12.423 ton) henevens het s.s. Old Begger (1221 ton) tot ®ihken gebracht of gekaapt zijn. Naar Reuter meldt behoorde de torpedoboot- ^Ser Mashona, wiens ondergang door de Brit- admiraliteit is medegedeeld, tot de Tribal- ji^sse. De bemanning bedroeg in vredestijd jJO man. Hy is in Maart 1939 gereedgekomen had een inhoud van 1870 ton. Zijn snelheid meer dan 36 knoopen. Zooals voorts het Britsch-Indische centrale ^stkantoor bekend maakt, zijn de in dei^ tijd J~n 15 November tot 2 December in Indië voor April noch in Mei heeft men de wekelijksche hoeveelheid van 4.5 millioen ton, die noodig is, kunnen produceeren. Met het oog op de behoeften der oorlogsindustrie heeft men reeds den wenk gegeven, dat particulieren in den komenden winter waarschijnlijk zeer weinig kolen zullen krijgen. ROME, 30 Mei (D.N.B.). De oorlogscorrespon dent van de Popoio di Roma, die zelf aan boord van een duikboot vanuit Massoea naar Italië is teruggekeerd, meldt dat alle Italiaansche duikbooten, die destijds in de Roode Zee heb ben geopereerd, behouden in een Italiaansche haven zijn aangekomen. Uit het bericht blijkt dat deze groep Italiaan sche duikbooten de voor de haven v&n Mas soea kruisende Engelsche vloot heeft kunnen passeeren, op open zee kon komen en na een maandenlange reis rondom Afrika een Italiaan sche haven heeft bereikt. Etl: geland afgeleverde zeepoststukken verloren -Men neemt aan, dat de postschepen oor vijandelijke zeestrijdkrachten tot zinken Jh gebracht. HSINGKING, 30 Mei. (D.N.B.) De vroegere aPansche minister-president, generaal Abe, ®eeft gisteravond tegenover de pers een verkla ag afgelegd over de door Japan te volgen poli- 'ek. Hy vatte deze in de volgende drie punten «amen: 'e- Het voornaamste doel van Japan blyft de Mossing van het Chineesche conflict. 2®. De Japansche politiek tegenover Nanking a' geen wijziging ondergaan. Ik heb inlichtin- lf:n ontvangen, aldus Abe, dat op dit punt vol- °mcn overeenstemming bereikt is tusschen den minister van Buitenlandsche Zaken, Matsoeoka, den ambassadeur Honda, jm. De vrees omtrent een mogelijke crisis tus- hen Japan en de Vereenigde Staten is zoolang 'gegrond, als Japan voldoende vastberadenheid n den dag legt. ItOiME, 30 Mei. (S. P. T.) Het geheele noor- g uik deel van Italië is door een zwaren storm te?aard gaande met hevige wolkbreuken, ge- e 'terd. Van woningen zijn de daken afgerukt Iruitboomen zijn ontworteld. Vooral rondom Ijj aan heeft de wervelstorm schade aangericht. 6tl het dorp Illasi zijn vier woningen ingestort ty We ernstig beschadigd. In het dorp Cassano jvfden de kerk en het schoolgebouw verwoest. het afknappen van telegraafpalen is in Ver^Maatsen de verbinding met de buitenwereld roken. Vj^ASHINGTON, 30 Mei (D.N.B.) De minister tig Oorlog, Stimson, heeft in de persconferen- Medegedeeld, dat 7 Juni een groot opleidings- Vhiram hegint om 8000 leden van het Britsche 'rit ,*'aPen in de Vereenigde Staten te scho- Voq z<*>wel militaire als civiele scholen zullen lebr °Pleiding van Britsche vliegers worden 29 Mei. (D. N. B.) Naar de ligt f?**® correspondent van de Nya Dag- AHehanda meldt, is de positie van de En- steenkolenmarkt zeer ernstig. Zij draagt ot he ongerustheid der regeenng bij. In TOKIO, 29 Mei (DM.). De Duitsche am bassadeur heeft vandaag een uitvoerig onder houd gehad met den Japanschen minister van Buitenlandsche Zaken, Matsoeoka. De Britsche ambassadeur heeft vanmiddag met dezen bewindsman een gesprek van een uur gevoerd. BRUSSEL, 30 Mei. (A.N.P.) De secretaris generaal van Onderwijs heeft krachtens een ver ordening van 20 Mei 1941 alle diploma's van de Duitsche scholen in Brussel gelijkgesteld met die van alle Belgische scholen. Daarmede krijgen de houders van dit diploma het recht, deel te nemen aan de wettige examens van de Belgische universiteiten, hetgeen hun tot dusver niet mo gelijk was. Alleen «Je „PhiliShave'" 6 heeft zes roteerende beitels, een speciaal ontwikkelden motor die altijd, hoe stug de baard ook is, op de juiste snelheid draait. De huidspanner houdt de huid strak en verzekert snel en grondig scheren. Het ap paraat met den ronden kop. Prijs,.»..fL 24.80 ZAGREB, 30 Mei. (Stefani) Medegedeeld wordt, dat de Kroatische soldaten, die in Ser vië en Bulgarije gevangen zijn genomen, vry- gelaten worden. BOEDAPEST, 30 Mei (S.P.T.) Te Klausen- burg in het Zevengebergte is een nieuwe Hon gaarsche radiozender gebouwd, die binnen en kele dagen in werking zal worden gesteld. B&gMm a. In Heerlen heeft de speciale dienst van de gemeentepolitie de laatste dagen eenige malen een goeden slag weten te slaan ten aanzien van overtredingen van de distributie- en hamster- wetten. Een handelaar R. werd o.a. betrapt op een viervoudige textiel-overtreding, in verband waarmede hij werd gearresteerd en ingesloten. Op verzoek van de politie te Heerlen werd in verband met deze zaak ook een handlanger L. W. te Amsterdam gearresteerd en op trans port naar Heerlen gesteld. Een groote partij textielwaren werd in beslag genomen. De politie arresteerde eveneens v. d. L. en P. te Heerlen. De eerste had 's nachts bij P. een doos met honderd dubbele stukken uit een ma gazijn weggehaald, waarvan P. bij de politie aangifte deed nadat v. d. L. reeds gearresteerd was. By het verhoor bleek van diefstal geen sprake te zijn. v. d. L. en P. dreven nameiyk samen een belangrijken kettinghandel en P. was van v. d. L.'s daden geheel en al op de hoogte geweest. Wegens overtreding van de crisiswetten zijn beiden ingesloten. P. bovendien nog wegens het doen van een valsche aangifte. Het onderzoek in deze zaak wordt nog voortgezet en meer arrestaties zijn binnen enkele dagen te ver wachten. Bijzondere omstandigheden voorbehouden zul len de nationale vierdaagsche afstandsmarschen dit jaar worden gehouden van 22 tot en met 25 Juli a.s. te Nijmegen. De deelnemers en de deelneemsters zullen in. eigen voeding en huisvesting moeten voor zien. Alle inlichtingen hieromtrent worden gaarne verstrekt door het secretariaat der Ver- eeniging tot bevordering van Vreemdelingen verkeer „Nijmegen Vooruit", Keizer Karei- plein 9 te Nijmegen. Dit secretariaat verstrekt op aanvraag gratis een lijst van hotels en pen sions, welke tegen gereduceerde prijzen logies beschikbaar stellen. De inschrijving voor deze marschen sluit op 8 Juli te 12 uur. Het secretariaat van den Nederlandschen Bond voor Lichamelijke Opvoeding, Valken- boschplein 12 te 's-Gravenhage (tel. 394846) zendt op aanvraag gratis het reglement voor de nationale vierdaagsche afstandsmarschen toe. Op het Binnenhof te Den Haag ter gelegenheid van de installatie van Rijks minister dr. Seyss Inquart als Rijkscommissaris, wel ke plechtigheid een jaar geleden plaats had (foto Departement v. V. en K.) Distributie van gasolie WAARSCHUWING De Secretaris-Generaal van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat dezer dagen gasolie in distributie 7,al worden gebracht, welke een laag vlampunt heeft. Het kan zelfs voorkomen, dat het vlam punt nog iets lager ligt dan dat van normale petroleum (kerosine). Ter voorkoming van ongelukken is bet van groot belang, dat derhalve de noodige voorzich tigheid bij net gebruik van deze olie wordt in acht genomen. Dit geldt vooral voor gloeikop- motoren. Schippers, motordrijvjers en machinisten dienen dus op te passen, dat geen lekkage voor komt en dat in het algemeen groote zindelyKheid in de motorkamers wordt betracht. Men hoede zich ervoor met vuur of open licht te komen in de nabijheid van open bunkers, tanks of vaten, welke deze vloeistof bevatten. Indien reparaties aan tanks, die deze gasolie bevat hebben, of in de nabijheid ervan, moeten worden verricht, zal tevoren een zeer grondige reiniging en ontgassing van de tanks noodig fcijn. EEN JAPANSCHE BASIS IN INDO-CHINA, 30 Mei (Domei) Formaties Japansche ma rinevliegtuigen hebben Silin in de provincie Kwangsi aan een stelselmatig bombardement onderworpen, waarbij zware schade is aange richt. Silin is een belangrijke stapelplaats van Tsjoengking aan den weg van Koengking naar Poseh, naar de Japansche marine in de Zuid- Chineesche wateren heeft bekend gemaakt. Het regende bommen op militaire inrichtingen en pakhuizen, die naderhand in vlammen gehuld waren. Alle vliegtuigen keerden veilig op hun basis terug., LA LINEA, 30 Mei (S.P.T.) De militaire gouverneur van het Spaansche gebied rona Gibraltar, Munos Grande, heeft Donderdag het bezoek van den gouverneur van Gibraltar, Lord Gort, beantwoord. Den gouverneur werd mili taire eer bewezen. ISTANBOEL, 30 Mei (SP.T.). De gouverneur van Istanboel heeft Woensdag een uiteenzet ting gegeven over de genomen en te nemen luchtbeschermingsmaatregelen. Tevens heeft hij scherper optreden aangekondigd tegen degenen die aan de verplichting om een schuilkelder aan te leggen nog niet hadden voldaan. De gou verneur maakte bekend, dat deze lieden ge straft konden worden tot een maximum vtan 50 ponden en gevangenisstraf tot een maximum van 6 maanden. IBiiTi t°jirné *r KaTnmer~0r tester „Erich Kraack" zal in de maand Juni een ee door ons land maken. Het orkest tijdens een uitvoering in het Palazzo Pitti te Florence (occhi-Stapf) Zooals dat te doen gebruikelijk is, worden op de beide Pinksterdagen in totaal vier wedstrijden gespeeld voor het kampioen schap van Nederland. Een aantal promo tiewedstrijden die overigens evengoed op Tweeden Pinksterdag gespeeld hadden kunnen worden zijn eveneens voor Eer sten Pinksterdag vastgesteld. Evenals de voetbalbond zullen ook wij een traditie in eere houden en wel deze, dat wij Van de wedstryden, welke op het Hoogfeest van Pinksteren worden gespeeld (Eersten Pinksterdag dus) geen verslagen opnemen. Wél zullen natuurlijk de resulta ten in het overzicht worden opgenomen, omdat deze nu eenmaal voor het verdere verloop van de diverse competities onont beerlijk zijn. In Velsen kan men de Pinksterdagen va- cantie houden, omdat voor de rood-witten geen enkele ontmoeting is vastgesteld. A.D.O. en P.S.V. ontmoeten elkaar echter tweemaal evenals Heracles en Be Quick. De Almeloërs achten wij in staat om hun beide wedstrijden te winnen, al zullen ze eerst even over hun nederlaag in Den Haag heen moeten komen. Moeilijker wordt het voor AD.O, dat welis waar weer een kansje heeft gekregen, maar dan toch flink aan het winnen moet slaan om dit te kunnen benutten. Op eigen veld tegen P. S. V. zal dit misschien wel gaan, al is het zonder twijfel een moeilijke opdracht. In Eind hoven echter wordt het nog een tikje zwaar der, omdat ook P.S.V. niet heelemaal kansloos is en de Zuiderlingen bovendien voor eigen pu bliek niet graag geslagen zullen worden. Er is dus een redelijke mogelijkheid dat Heracles zijn voorsprong weer kan hernemen. Hoe het ook zij, na de Pinksterdagen zal de beslissing weer een heel eindje dichterby zyn. Voor de promotie-degradatie in afdeeling 1 gaat E. D. O. zijn geluk beproeven by Z. F. C. De Zaandammers, die Jaap Mol uit hun ge lederen hebben moeten verwijderen, zijn met een teleurstellende nederlaag bij K F. C. ge start en zullen nu dus zeker moeten winnen willen zy niet zoo goed als worden uitgescha keld. Natuurlijk hebben de Zaandammers de kans geheel in eigen hand, maar E.D.O. is een waardige kampioensploeg, waarin de combina tie uitstekend klopt en waar verschillende eer ste klas kwaliteiten aanwezig zyn. De vraag is nu maar of de Haarlemmers in staat zijn, dit hun gastheeren aan het verstand te brengen. Doen we Z. F. C. onrecht, wanneer we be weren, dat E. D. O. in staat moet worden ge acht minstens één puntje mee naar huis te nemen? In afdeeling II trekt Emma naar Overmaas dat ook al niet byster overtuigend is begonnen. Ook hier achten we het niet uitgesloten, dat de gasten van hun reisje eenig plezier zullen beleven. In het Oosten is Go Ahead's lot beslist, wan neer het by Rigtersbleek zou verliezen en ook by een gelijk spel, is de toestand voor de rood-gelen hopeloos. Na de -nederlaag op eigen veld, mogen de Deventenaren in Rigtersbleek ook niet op een al te mooi resultaat hopen tenzy de heeren in een laatste krachtsinspan ning de tweede klassers weten te overrompe len. Vitesse speelt nu thuis tegen P. E. C., dat in Zwolle met niet minder dan 51 van de Arnhemmers won. Het zal de Geldersche club zonder twijfel slecht zitten, dat P.E.C. haar de eerste nederlaag en dat op zoo smadelyke wyzc, bezorgde. Men kan er dus op rekenen, dat zy op wraak zint en de mogelijkheid is zeker groot, dat de opzet zal slagen ook, ondanks de groote cyfers van de vorige week. Overigens moeten de Vitessenaren niet vergeten, dat P. E. C. ook zoo ongeveer voor zyn laatste kansje vecht en dus niets onbeproefd zal laten om zijn tweede zege op de voormalige leiders te boeken. In het Zuiden speelt Limburgia, dat met een fraaie zege begon, ditmaal thuis tegen Ficus, dat in zyn eersten wedstrijd eveneens twee punten vergaarde. We slaan de prestatie van Limburgia by Standaard echter hooger aan dan die van Picus tegen R.B.C. en meenen dat zulks ook wel in het resultaat van Zondag a.s. tot uiting zal komen. Standaard gaat naar R. B. C. om te trachten daar zyn misstap goed te maken. Gemakkelijk zal dat daar niet gaan, maar aanwezig is de kans op victorie in ieder geval. In h!pt Noorden krijgt het leidende L. S. C. bezoek van G. R. C„ dat het zoet der overwin ning in zyn eersten promotiewedstryd niet wist te smaken. De kans op een L.S.C.-zege is zeer groot, maar in de Noordelijke promo tiecompetitie pleegt het soms zoo eigenaardig toe te gaan, dat we er maar liever geen be wering van maken. ■ANW.VWA'.W.VtNW.W.V.W.S HILVERSUM L 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek, 6.50 Ochtend gymnastiek, 7.00 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtendgymnastiek, 8.00 BNO: Nieuwsbe richten, 8.15 Gewijde muziek (gr.pl.), 8.45 Gramofoonmuziek, 9.159.20 Voor de huisvrouw, 10.00 Ernstige muziek (opn.), 12.00 Amusementsorkest, 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten, 1.00 Omroeporkest en gramofoonmuziek, 2.00 Voor het gezin, 2.20 Orkest Eloward, en semble Bart Ekkers en pianospel, 3.40 Gra mofoonmuziek, 4.20 Ensemble „Hortus Musicus" en solist, 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursberichten, 5.30 Orgel spel, 7.007.15 Vragen van den dag, 7.45 Voor den boer, 8.00 BNO: Nieuwsberichten, 815 Spiegel van den dag, 8.30 Omroepor kest en solisten, 9.45 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II- 301.5 M. 6 45 Gramofoonmuziek, 6.50 Ochtend gymnastiek, 7.00 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsbe richten, 8.15 Gramofoonmuziek, 10.20 Om roeporkest en soliste (opn.), 11.05 Gramo foonmuziek, 11.10 Mei-programma (opnJ. 12.15 Ensemble Erica Helen, 12-45 BNO. Nieuws- en economische berichten, l.uu Gramofoonmuziek, 2.00 Het Rotterdam-sch Philharmonisch Orkest en solist, 245 Sportpraatje, 3.00 Het Rottera&msch Plnl- harcnonisch Orkest, 4.00 Gramofoonmu ziek, 4.25 Ensemble Bandi Balogli, 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursbe richten, 5.30 De Melodisten en solist, 6.00 Gramofoonmuziek, 6.15 Stephen Jansen s vocaal dames-ensemble en gramofoonmu ziek, 6.45 Reportage, 7.00 B'NO: Groningsch praatje, 7.15 Gramofoonmuziek, 7.30—7.45 Werkers ontmoeten elkaar, 8.00 BNO: Nieuwsberichten, 8.15 Spiegel van den dag of gramofoonmuziek, 8.30 Bonte avond, 10.00 BNO: Nieuwsberichten, sluiting. hebben veelzijdig pijnuitdrijvende werking. Voor de rechtbank te Groningen stond Don derdag terecht een beambte van de A. T. O., verdacht van het stelen van verschillende goe deren uit een loods. Zoo had hij pakjes siga retten, chocolade, vet en dergelijke dingen weggenomen. De verdachte bekende. Zyn chef bracht een zeer gunstig rapport over hem uit en verjelde, dat verdachte zou worden aange steld als controleur, omdat er zooveel gesto len werd. De officier van Justitie, mr. N. J. Mein- dersma, achtte de feiten zeer ernstig, doch wil rekening houden met de zeer gunstige rappor ten over verdachte uitgebracht. Spr. eischte een gevangenisstraf voor den tyd van 6 maan den De verdediger, mr. R. ten Kate, hield een uitvoerig pleidooi, waarin hy de omstandighe den van den verdachte naar voren bracht. Spr. vroeg de uiterste clementie. J. J. de V., uit Sappemeer, stond terecht wegens diefstal van een portefeuille met ruim f 3000 inhoud. Voor het geld kocht hij van den bestolene paarden. De verdachte ontkende de portefeuille te hebben weggenomen, doch beweerde haar te hebben gevonden De officier van Justitie meende, dat in ieder geval bij den verdachte de bedoeling heeft voorgezeten, zich het geld toe te eigenen. Spr vroeg een gevangenisstraf voor den tijd van één jaar. Mr. H. J. Buwalda, de verdediger, achtte het ten laste gelegde niet bewezen. Wegens het slachten van schapen in de wei de stond H. H. te Veendam terecht. Hem was ten laste gelegd diefstal van vee uit de weide. Verdacht bekende een schaap te hebben ge slacht, doch ontkende er meer te hebben ge stolen. De officier van Justitie achtte het ten laste gelegde bewezen en vorderde een gevangenis straf van 1 jaar. Mr. Buwalda pleitte cle mentie. De rechtbank veroordeelde Donderdag A. de R., uit Oude Pekela, wegens diefstallen van rijwielen, overeenkomstig den eisch tot een gevangenisstraf van IV jaar met aftrek van den tijd, in voorloopige hechtenis doorge bracht. C. H. K., te Sappemeer, die veertien dagen geleden terecht stond wegens een overval in het postkantoor te Hoogezand, werd veroor deeld tot vijf maanden gevangenisstraf met af trek van den tijd, in voorloopige hechtenis doorgebracht. De eisch luidde tien maanden. De persdienst van het N.V.V. bericht: De bij het N. V. V. aangesloten Algemeene Nederlandsche bond van textielarbeiders, in sa menwerking met de andere textielarbeidersbon- aen en een achttal werkgeversorganisaties, wendde zich 21 Maart 1941 tot het college van rijksbemiddelaars met het verzoek om, In af wachting van het tot stand komen eener col lectieve arbeidsovereenkomst, de bestaande, in de tweede helft van 1939 ingevoerde duurte- toeslagregelingen, op te heffen en een bijslag regeling in te voeren, die aan alle arbeiders en arbeidsters wekelyks een van den werktijd on- afhankelyke vaste uitkeering toekent, waarvan de grootte, naar gelang den leeftijd, den bur gerlijken staat en de gezinsomstandigheden van den betrokken arbeider, varieert van 75 cent tot drie gulden. Tevens werd door de werknemers- en werkgeversorganisaties een dringend beroep op het college gedaan om er Bij den waarne- menden secretaris-generaal van 't departement van Sociale Zaken op aan te dringen, dat deze bijslagen noch geheel, noch ten deele zouden worden gekort op de werkloosheids- of steun- uitkeeringen. Als gevolg hiervan mocht een dezer dagen een achttal werkgeversorganisaties van het col lege van rijksbemiddelaars het bericht ontvan gen, dat op htm verzoek gunstig was beschikt, terwyi hun tevens werd medegedeeld, dat by den waarnemenden secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken reeds stappen waren ondernomen, om toestemming te ver- krygen, dat de voorgestelde byslagen niet in mindering behoeven te worden gebracht op de werkloosheids- of steunuitkeeringen. Khenen •j den Chrebfoeberg De agenda van de jaarvergadering der Stoom- chocolade- en cacaofabriek „Kwatta" te Breda, welke Donderdag is gehohden, vermeldde o.m., het voorstel, uit de netto-winst over 1940 ad f 1.042.947 (v. f 434.403) op de pref. aan- deelen 6 pet. (onv.) en op de gewone aandee- len 15 pet. (v. j. 6 pet. plus 5 pet. uit onver deeld saldo) uit te keeren. De voorzitter, de heer A. J. M. van Iersel, stelde de vergadering echter voor, de be handeling van deze agendapunten tot nader datum te verdagen, met het oog op het door de Duitsche overheid kenbaar gemaakte prin- cipieele standpunt, betreffende de hoogte der winstuitkeeringen bij naamlooze vennootschap pen. De vergadering ging hiermee accoord. Ook het voorstel om het dividend, dat over de f 525.000 ingekochte eigen aandeelen zal worden uitgekeerd, te bestemmen voor het fonds voor personeelsbelangen, werd aange houden. Het bestuur zal zoo spoedig mogelijk nieuwe voorstellen aan een opnieuw op te roepen ver gadering voorleggen. Als commissaris is herkozen de heer A. R. van der Vlug? en gekozen dr. H. Ostrowski, beiden te 's-Gravenhage. Bij de rondvraag deelde de heer Van Iersel, in antwoord op een desbetreffende vraag van den heer Voorhoeve mede, dat sinds 1 Januari de toewijzingen, tengevolge van de cacao- distributie, sterk verminderd zijn. Door artikelen te fabriceeren, waarvoor nog grondstoffen aan wezig zyn, kan de directie de fabriek op vollen gang houden. Er is tot nu toe reden tot te vredenheid, maar over de toekomst valt weinig te zeggen. De rantsoeneering is zoodanig, dat de fabricage zoo lang mogelyk gerekt wordt. Onder deze regelingen vallen ook groote eigen voorraden, want er mag slechts hetzelfde per centage worden verwerkt, dat ook aan de con currenten is toegestaan. Hierna werd de vergadering gesloten. Hedenmorgen om half vyf is In de staats mijn Wilhelmina te Heerlen de 26-jarige hou wer H. J. Klaassen by werkzaamheden in een pyler onder vallend gesteente bedolven ge raakt en gedood. De ongelukkige was gehuwd en vader van één kind. Hy woonde te Ter- winselen. ZH-Exc. Mgr. J. Buckx zal in het begin van de maand Juni de H.H. Wijdingen toedienen in de kapel van het scholastikaat der Witte Paters te 's Heerenberg. 6 Juni ontvangen de tonsuur en twee lagere wijdingen: fr. R. v. Waesberghe uit Hulst, fr. J. Aarden uit Oudenbosch, fr. A. Gieles uit Roo sendaal en fr. St. Wellens uit Roosendaal. Het exoTcistaat en acolythaat, ontvangen: W. van Meer uit Breda en fr. C. v. Waesberghe uit Hulst, Het subdiakonaat en diakonaatzullen wor den toegediend aan fr. L. Tax uit Borgvliet en aan fr. K. v. Rythoven uit Oosterhout. resp. 6 en 7 Juni. Eveneens 7 Juni het priesterschap aan fr. Fr. Gommers uit Oud-Gastel. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week alleen Dinsdag en Donderdag audiëntie verleenen. ZH-Exc. de Bisschop van Breda zal Zondag, Dinsdag. Vrijdag en Zaterdag van de volgende week geen audiëntie verleenen. Reeds tientallen van laren w«srden miljoenen lijders aan over de heele wereld, door Kruschen van dit lijden verlost Neem toch ó^k onder voortdu rende controle van scheikun- dige-apotheker G. J. Logger By apoth. en drog. 1.62, 1.47, 0.76, 0.41 prima constructie NIEUW en GE BRUIKT. - Levering uit voorraad Hooge Bothofstr. 112 Tel. 5636 gecomprimeerd en ln vloei baren toestand <LV. W. A. HOEK* MACHINE- EN ZUURSTOFFABRIEK Hoofdkant. Schiedam. Fabrie ken te Schiedam, Amsterdam, Groningen. Utrecht. Hengelo Dieren Tandjong Prlok en Soerabaja Proefstation voor Bouwmaterialen en Bureau voor Chemisch Onderzoek Amsterdam, Da Costakade 104. Tel. 83047

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 3