Het wonder van Pinksteren v i. N m Achtervolging der Britsche troepen op Kreta voortgezet Engelsche gemotoriseerde troepen in de buitenwijken van Bagdad DE GEEST IN DEN STORMWIND .r Verduistering Nieuwe inkomsten belasting La Valetta op Malta bestookt G ONTWAAKT DE GEEST DER VERTROOSTING De onderhandelingen te Batavia m De nederdaling van den H. Geest Vereeniging met Italianen kwestie van tijd Rasjid Ali Kailani in Iran aangekomen De Duitsche ex-Keizer zwaar ziek Hoogfeest Van Pinksteren Vijf Engelsche vrachtschepen tot zinken gebracht Baby bij brand zwaar gewond VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUR. VOOR R£DACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) vooi Haarlem 26 cent per week; per kwartaal 3.42. Bij onze Agenten 28V2 ct. per week, per kwartaal 5.76y2. DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE ZONDAG 1 JUNI 1941 - OCHTENDBLAD VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 23034 De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iedere regel meer 16 cents. J' Ickes leider van olie verzorging in V. S. ft: 1 Duitsch weermachtsbericht Vele Engelschen gevangen genomen Britsche luchtaanvallen in Syrië Amerikaansche consul naar Emir Abdoellah Nog hoop op gunstige wending der ziekte Convooi van Kreta te Gibraltar aangekomen DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Italiaansch weermachtsbericht Tobroek opnieuw gebombardeerd Pinkstervuur Wegens het Hoogfeest van Pink steren zal dit blad Maandagavond en Dinsdagmorgen niet verschijnen. DE DIRECTIE NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Het Hoogfeest van Pinksteren, onder welke omstandigheden het in den ioop der eeuwen al mocht worden gevierd, bleef altijd het feest van de ver nieuwing der harten door de zegepraal van den Heiligen Geest. Denkt men over die zegepraal na, dan schijnt het soms alsof het historische Pinksterwonder in het verdere verloop der geschiedenis slechts schoksgewijze voortgang vinden kon. Een gestadige ontwikkeling van de werking des Heiligen Geestes, een rustig voortbloeien van het genadeleven, dat een ongestoorden vooruitgang zou vertoonen, is althans his torisch niet waarneembaar. De Kerkge schiedenis en dit geldt in het bijzonder voor de geestelijke geschiedenis van de Katholieke Kerk moge onafgebroken vruchtbaar zijn in heiligheid, toch vertoont zij een afwisseling van bloei eh verval, vu righeid en verslapping, waarbij allerhande Uitwendige factoren werkdadig blijken, soms in zeer tegenstrijdigen zin, zoodat het moeilijk is, de voorwaarden nauwkeurig te bepalen, waaronder het geestelijke leven het gunstigst tot uitdrukking komt. Nu eens zien wij in tijden van bittere vervolging de geestelijke spankracht van de geheele ka tholieke kerkgemeenschap zich heldhaftig ontladen in talrijke grootsche initiatieven en daden; dan weer worden wij gewaar, dat in omstandigheden, die naar het uiter lijk beoordeeld den voortgang allerminst belemmeren, soms plotseling de kiem van het verval tot wasdom geraakt. Maar ook het tegendeel vertoont zich. Vervolgingen, die op den duur den geest veriammen, zijn even weinig zeldzaam als gunster, die bij dragen tot den bloei. Een zoeken naar zui ver historischen voortgang van de Pink stergebeurtenis wordt dan ook herhaalde lijk door de geschiedenis teleurgesteld of ontspoord. Vergeten wij echter niet, dat er gezegd is: Het Rijk Gods is binnen u. Zeker, de werking des Heiligen Geestes mag en kan niet worden vereenzelvigd met een louter inwendige manifestatie van Gods vertroosting voor de ziel. Al wat innerlijk leeft zoekt van nature expansie naar bui ten. Zooals een geloof zonder de liefde een dood geloof zou zijn, zoo is de vertroosting zonder de vruchtbaarheid in offer, gebed en goede werken ook geen ware Goddelijke vertroosting. Er bestaat een zichtbare Kerk, en het is met deze zichtbare gemeenschap van geloovigen, dat de Heilige Geest zal zijn tot het einde der tijden om haar allen troost te geven, dien zij noodig neeft, zoodat de poorten der hel haar niet kunnen over weldigen. Maar om het geheim van deze vertroosting te verstaan, moeten wij den blik niet richten op het uitwendig waar- öeembare. Vaak is het voorkomen van de Wereldsche dingen bedrieglijk voor ons ver duisterd verstand. „Mijn Rijk is niet van deze wereld" antwoordt de Heiland op de Vraag van Pilatus, of Hij een koning is. .■Gij zegt het. Ik ben Koning. Maar mijn Kijk is niet van deze wereld". Duidelijk Wordt aangewezen, dat het Godsrijk be staat, maar even duidelijk wordt ontkend, dat het vereenzelvigd zou mogen worden met historische gemeenschapsvormen van Wereldschen en tijdelijken aard. Het be staat even duidelijk als deze Rijken der Wereld, maar het bestaat op een andere Wijze, krachtens een andere binoing. Welke is die binding der eenheid in het Rijk, waarvan Jesus Christus de Koning is? Die binding wordt in de Heilige Schriftuur en met name in de Evangelische beloften aangeduid als de «•Vertroosting". Dit is op het eerste gehoor een raadselachtig woord. Ik ga van u weg, 2®gt de Verlosser tot Zijne Apostelen, maar zal u Mijnen Geest zenden, den Trooster, eh Hij zal met u zijn tot het einde der tijden. Hier wordt aan den „Spiritus Pa- taclitus" een zeer bijzondere werking toe geschreven. De kracht, die uitgaat van Sijne aanwezigheid, is de kracht van een °heindige vertroosting. Waarom een ver troosting? Waarom staat er bijvoorbeeld ftiet „bezieling" of een woord van dezen aard, waarbij buiten beschouwing blijft, of <3eze kracht werkdadig is in tijden van v°orspoed of in tijden van ieea. Immers vertroosting veronderstelt een zekere droef heid. De Kerk met haar liturgische jubel feesten, is toch niet altijd gedompeld in rouw, dat zij altijd moet worden vertroost? ^ij kent toch het groote geneim van de Vreugde. Zij smeekt kort voor Pinksteren 111 een harer gebeden de oratie van den vierden Zondag na Paschen tot God, dat öe harten narer geloovigen temidden van he Wisselvalligneden dezer wereld altijd ge- vestigd mogen zijn, waar de waarachtige vreugde te vinden is! De kathoiieke gods- ienst is de godsdienst van de blije „vrij- eih der kinderen Gods'die niet langei h verhouding tot hun Meester staan als enstknechten op het erf, maar als zonen huis! Waarom wordt dan dat woord •■vertroosting'' gebruikt om de werking aan e huiden van den Heiligen Geest? Ziehier net antwoord. Voor den chris ten, ofschoon hij de ware vreugde kent ja, juist omdat hij de ware vreugde ^evonden heeft is het leven in de wereld beproeving van zijn geestelijke blijd- aP. Dio beproeving moge in den tijd veranderen van vorm of gedaante, naar het wezen is zij onaflaatbaar. Er was geen tijd perk der geschiedenis en er zal er nooit op aarde een aanbreken, waarin de onderdaan van het Rijk Gods niet wordt beproefd. Spijts onze christelijke levensvreugde, spijts onze liturgische gemeenschapsfeesten, noe men wij deze aarde een tranendal. Dit is niet omdat wij jegens de weldaden der schepping ondankbaar zijn, maar omdat wij, temidden der weelden van de schep- oing, rondgaan als geroepenen tot hooger lot dan louter het deelgenootschap aan de heer lijkheden der aarde. Zij blijft daarom een ballingsoord, en wfj blijven beproefden. Daarom hebben wij de Vertroosting noodig Zij is de kracht, die ons aan de beproeving doet weerstaan. Hoedanige vormen de be proeving ook aanneemt, door de werking van den Heiligen Geest in onze harten kunnen wij altijd den weerstand vernieu wen. Zoo hernieuwt zich dan toch het Pink sterwonder geregeld, maar het her nieuwt zich onder telkens andere his torische omstandigheden. Gelijk de volhar ding van den belijder afwijkt van den moed der martelaren, gelijk de ijver der kerk leeraren een andere deugd is dan de zuiver heid der maagden of de vrome berusting der heilige weduwen, terwijl toch al deze onderscheiden deugden in het Godsrijk voortkomen uit dezelfde kracht der liefde zoo ook wisselen de beproeving en de weer stand, maar de vertroosting blijft dezelfde goedheid Gods, een vurige, een wonderbare goedheid, waarop wij ten allen tijde mogen en moeten vertrouwen. De troost van het Pinksterfeest is de zekerheid, dat wij met God aan onze zijde sterker zijn dan de wereld< en dat zelfs de poorten van de hel tevergeefs worden opengestuwd door het kwaad, zoolang het goede krachtig is in onze harten. Zonsondergang: 1 Juni 21.52 Zonsopgang 2 Juni 5.22 Maanopkomst 11.35 ondergang 1.23 Zonsondergang 2 Juni 21.53 Zonsopgang 3 Juni 5.22 Maanqpkomst 12.47 ondergang 1.53 Zonsondergang 3 Juni 21.55 Zonsopgang 4 Juni 5.21 Maanopkomst 14.01 ondergang 2.19 TOKIO, 31 Mei. (D.N.B.) De woordvoer der van het inlichtingenbureau der Japansche regeerir.g heeft bevestigd, dat de handelsonder handelingen met Nederlandsch-Indië op een critiek punt zijn gekomen. HU verweet het be stuur »an Nederlandsch-Indië onoprechtheid, omdat het de gegeven beloften niet gehouden had. Over de verdere houding van Japan is nog niet beslist. Nederlandsch-Indië moet beslui ten, of het oprecht met Japan wil onderhan delen of niet. WASHINGTON, 31 Mei (D.N.B.). President Roosevelt heeft den minister van Binnenland- sche Zaken, Ickes, benoemd tot leider van de petroleumverzorging in kwesties der nationale verdediging. ■i m x m (Teekenlng G. Doré) BERLIJN, 31 Mei. Het oppercommando der Duitsche weermacht deelt mede: Op het eiland Kreta hebben de Duitsche troepen de achtervolging van den verslagen vijand naar het Oosten voortgezet en de verbinding met de bij Herakleion staande Duitsche valschermjagers tot stand ge bracht. De vereeniging met de van het Oos ten uit verder oprukkende Italiaansche troe pen is nu nog een kwestie van korten tü<l. Duitsche formaties gevechtsvliegtuigen heb ben ook gisteren weer vijandelijke troepencon centraties en terugtochtswegen gebombardeerd. Bijzonder doeltreffende luchtaanvallen waren gericht op havens aan de Zuidkust, waaruit de resten van de Britsche troepen trachten te vluchten. Ten Zuiden van Kreta vielen Duitsche ge vechtsvliegtuigen een formatie Britsche zee- strUdkrachten aan en beschadigden een torpe dojager zoo hevig, dat hU als verloren beschouwd kan worden. Britsche afdeelingen welke naar het eiland Gaudos gevlucht waren, werden aange vallen. Een radiostation werd vernield. In Noord-Afrika werd een nachtelUke uitvals- poging van den vijand uit Tobroek afgeslagen. Door artillerievuur kon een vrij groot Britsch munitiedepot tot ontploffing gebracht worden. Duitsche formaties duikbommenwerpers be streden Britsche stellingen luchtdoelgeschut bU Tobroek. Torpedovliegtuigen beschoten met boordwapens vyandelijke troepenconcentraties. Duitsche en Italiaansche formaties vliegtuigen vielen met goede uitwerking benzineopslagplaat sen van den vüand aan. Een duikboot onder bevel van den luitenant ter-zee eerste klasse Heinrich Liebe heeft vij andelijke schepen met te zamen 44.000 b.r.t. tot, zinken gebracht. In den afgeloopen nacht werden aan de Brit sche Westkust -met succes havens gebombar deerd. Vooral in het gebied van de Mersey en in de havenwerken aan het kanaal van Bristol ontstonden talrijke branden. De vUand vloog noch naar het rUksgebied noch naar de bezette gebieden. Bij de gevechten op Kreta hebben zich de leden van een regiment bergjagers, bestaande uit den eerste-luitenant Bauer, den Oberfeld- webel Burkhartwieser, den Feldwebel Falten- meier en den Oberjager Kehrer door bUzondere dapperheid onderscheiden. In den strijd tegen Groot-Brittannië had de bemanning van een verkenningsvliegtuig, lui tenant Hofmann, onderofficier Gabler en Ober- gefreiter Masuhr bijzonder succes. Duitsche bergtroepen hebben by de achter volging van den verslagen vijand op Kreta op 30 Mei des ochtends den Britschen tegenstand bij Rethymno na een hardnekkig gevecht gebro ken. 1500 Engelschen en Grieken werden ge vangen genomen en er werd veel materiaal buit gemaakt. Ten Zuiden van Rethymno heeft zich op 30 Mei een gesloten formatie van ruim duizend Engelschen, welke door het snelle oprukken van de Duitsche bergjagers van haar Nieuw-Zee- landsche en Grieksche afdeelingen was afge- sneden, aan de achtervolgende Duitsche troe pen overgegeven. DAMASCUS. 31 Mei. (D.N.B.). Het Britsche garnizoen in Habbaniyah zou door groote trans porten troepen en materiaal uit Transjordanië aanzienlijk versterkt zijn. Met vermijding van de over Roetbah gaande wegen zouden deze transporten naar Habbaniyah vervoerd zUn. In een bericht van Ofi uit Beiroet wordt gezegd, dat de toestand in Irak zich de laat ste 48 uur heeft ontwikkeld in het voordeel van de Engelschen. Gemotoriseerde Britsche afdeelingen zijn bjj Ramadi over den Eufraat getrokken en staan reeds in de buitenwijken van Bagdad, aldus dit bericht. Het was de bedoeling geweest, dat de minister van Economische Zaken, Sjahbani, zich met de verdediging van Bagdad zou belasten, doch in- tusschen is er een commissie gevormd, welke het stadsbestuur op zich heeft genomen en voorbe reidselen voor de overgave treft. Het bericht meldt voorts, dat de premier, Kailani, de hoofd stand in noordelijke richting heeft verlaten. Het denkbeeld van een nieuwe basis van verzet in het gebied van Mosoel schijnt men te hebben laten varen. Uit Teheran meldt het D.N.B.: Volgens een door de bladen gepubliceerde officieele mededeeling is de Iraksche minister-presi dent, Rasjid Ali el Kailani met eenigen zijner ministers en verscheidene Iraksche officieren in Iran aangekomen. Naar het A.N.P. meldt heeft men in alle po litieke kringen te Berlijn een optimistische mee ning over het hardnekkige en veelbelovende ver zet der Irakeezen, ook, wanneer de Iraksche hoofdstad bedreigd wordt. Men ziet daarbU geenszins over het hoofd, dat de militaire toe stand van het oogenblik in Irak wordt geken merkt door hevige Engelsche aanvallen. Uit Beiroet meld. het D.N.B.: De bladen alhier publiceeren een officieel communiqué over de actie van de Engelsche luchtmacht van Woens dag tot Vrijdag. Woensdag vloog een Engelsche machine boven Tripolis, doch moest wegens het hevige luchtdoelgeschut terugkeeren. Later bom bardeerde een ander toestel Der ez Or, zonder schade van beteekenis aan te richten. Een vyan- delijk vliegtuig werd bij Nerab in de buurt van Aleppo neergehaald. Bovendien werden de vlieg velden van Pamyra en Rayak geoombardeerd, waarbij echter slechts oppervlakkige schade werd aangericht. VrUdag probeerde een Britsch vlieg tuig vier bommen te werpen op het station van Homs. De bommen kwamen echter naast het station terecht en doodden een burger. S.P.T. meldt uit Jeruzalem, dat de Amerikaan sche consul in Jeruzalem naar Transjordanië is afgereisd om een bezoek te brengen aan Emir Abdoellah. Verscheidene Amer;kaansche oorlogs correspondenten en -operateurs zUn te Jeruza lem aangekomen. BERLIJN, 31 Mei (D.N.B.) Naar uit Doorn wordt vernomen laat de gezondheidstoestand van den vroegeren Duitschen Keizer den laat- sten tijd veel te wenschen over. Gisteren werd over het verloop van zUn ziekte medegedeeld, dat zyn toestand ernstig moet worden be schouwd. De Hertogin van Brunswijk, een doch ter van Wilhelm II, was toen reeds te Doorn aangekomen, om aan het ziekbed van haar va der te vertoeven. Hedenochtend deelde de hofmaarschalk van Huize Doom in antwoord op een desbetref fende vraag mede, dat er eenige verbetering in den toestand van den vroegeren Keizer gekomen was. Er bestaat zelfg hoop, zoo voegde men hieraan toe, op een gunstig verloop van zUn ziekte. Desondanks blijft de toestand van Wil helm II nog altijd ernstig. De vroegere Kroon prins wordt hedenochtend in Doorn verwacht. ALGECIRAS, 31 Mei. <D. N. B.) Te Gibral. tar is een convooi van Kreta aangekomen niet Britsche troepen aan boord. Het werd be schermd door torpedobooten. Van een vlieg- tuigmoederschfp en een slagschip weiden een groot aantal gewonden en een aantal dooden aan land gebracht. „De Geest Gods zweefde over de wateren." Dit woord van diepen zin, waarmee het Boek der Schepping opent, vindt een verheven pa rallel in den Introitus van Pinksteren: „De Geest des Heeren heeft de aarde ver vuld." Gods Geest werkt in de wereld. De schoon heid der schepping, die haar oorsprong vind: in den Vader, openbaart in het groen en de bloesempracht van deze eerste lentedagen meer in het bijzonder den overvloed der lief de van den H. Geest, Wiens eigen aard de volheid is, de voltooiing, het over vloedige en overstroomende. Doch meer verhe ven nog dan m den overvloed der schepping, verkondigt de bovennatuur, deze tweede schep ping, ons den rijkdom van den Geest. Met de krachten van onze natuur kunnen wij God erkennen, Hem liefhebben en ons aan Hem wegschenken. Bovennatuur daarentegen betee- kent niet, dat wij onszelf wegschenken, doch dat God zich wegschenkt aan ons, dat wij worden van goddelijk geslacht. Dat is het grenzenlooze, het oneindige, dat is de H. Geest De H. Geest maakt ons tot tempels der God heid: „Wij zullen tot Hem komen en ons ver. blUf bij Hem nemen." Gods Geest vervult de aarde. Op dien Pink stermorgen, toen het gedruisch van een plot seling opgestoken wind Joden en vreemdelingen deed samenstroomen voor het huis der Aposte len, werd de stichting van Gods Kerk voltrok ken en begon het tijdperk van den H. Geest, van Zijn werking in de Kerk en in de zielen. In Zijn genade culmineeren Verlossing en Christendom. Gods Geest kwam in den stormwind. Ook nu gaat een storm over de wereld en de landen zuchten onder het geweld van zijn vlagen. Doch door dien storm heen gaat toch ook de bezielende en leven-brengënde Adem Gods. Immers de Geest waait waar Hij wil. Wan neer wij maar krachtig geworteld staan in God zal de storm, die schudt aan den boom van ons leven, wel de dorre blaren en doode takken wegvoeren, maar de levenskracht van den stam niet breken. Onze kleine gehechtheden zal de wind misschien wegvagen, maar als de storm over ons is heengegaan, zullen wU, meer ont hecht, ook vryer en met ruimer hart staan voor God en daardoor beter bereid zijn voor de komst van den H. Geest. „Veni, Sancte Spiritus!" Bij de koudheid der wereld is Hij het, Die het vuur ontsteekt, dat zelfzuchtigen met liefde vervult, Die de armen rijk maakt mat goddelijk leven. Vredebrenger als geen ander, maakt Hij de zielen één ifi eenzelfde goddelijke liefde. De hoogmoed der wereld wekt tweedracht en verwarring, de liefde des Geestes vereenigt en geeft inzicht. De menschelijke torens van Babel blUven gebrek kige en onvoltooide probeersels en eindigen in een spraakverwarring der bouwlieden, maar de Geest vereenigt de verstrooide familie der vol keren, omdat de Geest de taal spreekt der liefde, die kinderen en grijzen gelijkelijk ver staan. „Joden en Proselyten, Cretenzen en Arabie ren: wij hcoren hen in onze eigen taal verkon digen de groote Werken Gods." De liefde vereenigt de volkeren. Hoe verder de menschheid zich verwijdert van liet Pink stervuur, hoe sterker de verwarring der geesten aal toenemen. Slechts de Geest kan redding brengen: de Gesst van Waarheid, Die de be hoeften van het menschenverstand bevredigt, de Geest van Liefde. Die de verlangens van ons hart verzadigt, de Geest van Sterkte. Die den opbouw schraagt en bij beproeving ons steunt, om sterk te staan in den storm. Alleen van dien Geest zingt de H. Kerk in de praefatie. dat „over geheel het aardrijk de wereld jubelt in overstroomende vreugde." Moge op dezen Pinksterdag de liefae van den H. Geest het nart van iederen geioovige ver vullen, opdat de storm, die de wereld teistert, door hun liefde tot een Pinksterstorm worde, die het aanschijn der aarde zal vernieuwen en ons den door Christus beloofden vrede zal bren gen. Eerst toch wanneer wij als nieuwe, uit God geboren menschen geleerd hebben „recta sapere", smaak te hebben in wat recht is en de ware wUsheid bezitten, zullen wij ons ook in de vertroosting van den H. Geest mogen verheugen. Kom dan, kom o Schepper, H. Geest! Laat Uw Pinksterstorm ons leven doorwaaien, alle kleinheid wegvagen en ons aandraven tot geest drift en zielegrootheid; ontsteek in onze harten het vuur, dat niet doodt, maar nieuw leven Wekt door zijn gloed, dat Pinkstervuur eener zuivere en sterke liefde tot God en de men schen. K. Zaterdag is een verordening afgekondigd, bevattende „Be sluit op de Inkomstenbelasting 1941". De inhoud dezer veror dening, alsmede een uitvoerige toelichting daarop, is elders in dit nummer opgenomen. ROME, 31 Mei. In zyn communiqué no. 360 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend- Italiaansche luchtformaties hebben op nieuw gedurende den nacht van 30 op 31 Mei de haveninrichtingen van Valetta op Malta gebombardeerd. Op het eiland Kreta zetten de Italiaansche troepen hun krijgsverrichtingen voort ten ein de de gestelde doelen te bereiken, hetgeen ge schiedt in nauwe samenwerking met de Duit sche strijdkrachten. Engelsche vliegtuigen heb ben bommen laten vallen op eenige plaatsen van Italiaansche bezittingen in de Egeïsche Zee. Een vijandelijk toestel werd door het lucht doelgeschut neergehaald. In Noor d-A f r i k a hebben Italiaansche en Duitsche vliegtuigen onder bescherming van Italiaansche jagers vijandelijke luchtdoelbat terijen in Tobroek gebombardeerd. Op 28 Mei overdag hebben Duitsche bombardementsvlieg tuigen gemotoriseerde strijdmiddelen van den vijand in de nabijheid van een belegerde ver sterking aangevallen. waarbU zij ten Noorden van Mersa Matroe een groot vijandelijk schip troffen en zwaar geschadigden. In O o s t-A f r i k a bleven onze garnizoenen dapper verzet bieden aan den druk van de vU- andelijke strijdkrachten, welke numeriek In de meerderheid zijn. De luchtvaartmedewerker van Stefani meldt in aansluiting op 't weermachtsbericht, dat bij den aanval tegen Valetta belangrijke resultaten werden behaald. Branden werden waargenomen, terwUl materiaalopslagplaatsen op de kade ern stig door bommen beschadigd werden. NEW VORK, 31 Mei. (D. N. B.) In New Yorksche marinekringen, zoo meldt de Asso ciated Press, is de vernietiging bekend ge maakt van de Britsche vrachtschepen Gregaiia (5802 ton), Esmond (4976 ton). Bengore Head (2609 ton) en Empire Caribon (4861 ton). De schepen voeren in convooi en waren uit de Ver. Staten met oorlogsmateriaal aan boora op weg naar Engeland Ook wordt de vernietiging gemeld van het Britsche vrachtschip City of Kimberly van 6169 ton. Het moge ons vreemd voorkomen, dat op Pinkstermorgen de Qeest der Waarheid, de derde Persoon der Hei lige Drievuldigheid zich manifesteerde in de gedaante van vurige tongen boven de hoofden der apostelen, we moeten dit groot-historisch gebeuren in zijn vlammende beteekenis weten te verstaan. Door den Heiligen Geest te zenden voltooide Christus op Pink sterdag de stichting Zijner Kerk. De Geest der Waarheid nam bezit van de geloofsverkondigers en in alle talen brachten zij Christus' leer tot de vol ken met een geestkracht en een ge loofsijver als een verteerend vuur. Dit vuur moet ook ons ontsteken. Onze lauwheid, onze onvolkomenheden moeten we uitbranden in het Pink stervuur van den HartenwekkerDie van angstige visschers manmoedige geloofshelden maakte. Vuur daalde uit den hemel over de hoofden der leerlingen Gods vuur moet ook onzen tragen geest ontsteken en doen opvlammen tot een alles verwinnende daadkracht. Gods Geest is als een vuur dat ons verteert, dat ons loutert, ons reinigt, ons doet branden als een offer, ons doet opvlammen in geest drift en ijver. Ieder onzer moet deel hebben aan het Pinkstervuur, dat de wereld verwarme en verlichte. Heden heeft Christus Zijn Kerk gesticht. De vlam in de Godslamp zal nooit uit gaan. De poorten der hel zullen haar niet overweldigen. Want de Vertroos ter is gekomen in de gedaante van vuur. Zaterdagmiddag omstreeks twee uur brak door tot nog toe onbekende oorzaak brand uit in een woning, staande in de Dorpsstraat te Loenen aan de Vecht en bewoond door het echtpaar R. De brandweercommandant, de heer H. de Rui ter, werd direct gewaarschuwd en hU was met de manschappen van het Loenensche vrijwillige brandweercorps en de motorspuit spoedig ter plaatse. De bewoonster was in de benedenverdieping van de woning bezig, twee harer kinderen te wasschen. Het geschrei van haar negen weken oud kindje, dat op de bovenverdieping in een wiegje lag, was aanleiding voor de vrouw, bo ven te gaan kijken. Zij ontdekte toen, dat de bovenverdieping in brand stond en dat ook het wiegje reeds door het vuur was aangetast Met groote moeite wist de kordate vrouw den baby naar buiten te brengen. Een inmiddels toege schoten man wist de andere twee kinderen in veiligheid te brengen. Het jongste kindje bleek ernstige brand wonden aan hoofd en handen te hebben beko men. Op medisch advies werd het terstond per auto naar de Rijksklinieken te Utrecht overge bracht en aldaar ter verpleging opgenomen. De brandweer slaagde er in, den brand te beperken tot de bovenverdieping. Een naast gelegen perceel kon voor het vuur worden be hoed evenals enkele in de nabijhid staande ko- ienopslagplaatsen. Hoofdredacteur: H C. J. A. BARON VAN LAMSWEERDE, Bussum. Gewestelijk verantwoordelijk redacteur: W. G. A M. VAN WILLIGE, Bloemendaaf,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1