Natte velden en zachte wickets op de eerste wedstrijddagen Ttdim&aal den dag DE SFEER VAN UW WONING NIEUW MOLEST-RISICO Gouden regen I». W. HltWI» Totalen waren aan den la: igen kant ZONDAG 1 JUNI 1941 Cricketrubriek Goede batting-prestaties BARDOSSY NAAR ROME WINTERHULP^NEOERLAND Navolgenswaardig voorbeeld Mariene en Bert\ BEURS VAN NEW YORK De openingswedstrijd Fraai debuut De bowler lachte Schroefbout tusschen machine geworpen Clearingkoersen FAILLISSEMENTEN Handel lusteloos, stem ming gedrukt Omzet 110.000 shares N.V. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND" MINDER COURANTE EN INCOURANTE FONDSEN AMSTERDAM (C.) TELEFOON 47190 door OWEN RUTTER Het was Zondag j.l. koud, nat en winderig, te koud voor cricket. En toen tegen zeven uur de laatste bal gebowld was, vond iedereen het welletjes. Vrijwel overal waren de terreinen en wickets zacht door den hevigen regen die op Hemel vaartsdag en de dagen daarna gevallen was. Voeg daarbij het gure weer, waardoor een verblijf aan de wickets verre van aangenaam was en voorts de ongeoefendheid van de meeste spelers, dan zijn de lage totalen wel te ver klaren. De gelegenheid om constant te oefenen is er ook al niet geweest, want met het beschikbare materiaal moet zeer zuinig worden omgespron gen. Bij sommige vereenigingen is het aantal beschikbare bats uiterst gering. Doch het oefe nen in cricket bestaat met alleen uit batten. Ook fielden, vangen en aangooien op het speel veld, een onderdeel dat nog veel te veel ver waarloosd wordt bij de oefeningen, is zeer nuttig. Den minder fraaien inzet van het seizoen ge heel aan de weergoden wijten, zou overdreven zijn, al is cricket onverbrekelijk verbonden met de hoogtij van het jaar. Zeker is, dat wij er van houden als van lente en zomer, dat wij cricket vereenzelvigen met wat de natuur op haar best en mooist aan ons biedt. En niet alleen warmte en stralende zonneschijn, ook regenbuien en zelfs regendagen maken deel van onzen zomer uit en cricket kunnen we ons niet denken zon der de kille voorjaarsdagen. Zóó was het op Hemelvaartsdag en ook weer j.l. Zondag, doch op beide dagen kon toch zoo tegen een uur of twaalf begonnen worden. van het seizoen werd gespeeld op Hemelvaarts dag tusschen VR.A. en A.C.C. in het Bosch plan. Ofschoon V.R.A. zijn sterksten batsman Wittebol miste, was dit geen beletsel voor de thuisclub om de bezoekers een nederlaag toe te brengen. Wij zagen een zeer agressieve 34 van Jan Smit, een stijlvolle innings van D. Ingelse, die een veertigtal runs bijeensloeg en een fraaie 25 van Jo van den Bosch, den coiping-man van V.R.A. Sanders Jr. was in het begin van den wedstrijd lang niet op dreef met zijn bowlen, later ging het vlotter en kwam hij ook wat vinniger van de pitch. Tegenover het totaal van 141 door V.R.A. gemaakt, stelde A.C.C. 112, zoodat de Wandelwegclub met 29 runs verloor Met iets bezadigder batten had A.C.C. echter de overwinning niet kunnen ontgaan, want toen de honderd op het bord verscheen, was A.C.C. pas drie batsmen kwijt. Toen echter Ch. Lungen na een stijlvolle 29 uit was, nam Klink den bal weder ter hand en van honderd voor vier, werd het innings voor112! Zes batsmen vielen dus voor 12 runs. Klink, die zeer goed bowlde, had de fraaie cijfers van 7 voor 28. De reserves van Rood en Wit haalden te Am sterdam een knap stukje werk uit, om, totaal ongeoefend, A.C.C. 2 'n nederlaag met 4 wickets toe te brengen. En drie dagen later won Rood en Wit 2 wederom, thans van het Haarlemsche C.V.H. Zonder de vier voetballers van H.F.C., waar onder Hagenaar en van der Togt, bracht het eerste elftal van Rood en Wit Zondag jJ. een bezoek aan de hoofdstad, waar V.V.V. beslissend geslagen werd. J. van Baasbank begon zijn loop baan als aanvoerder wel heei goed door den toss te winnen en gunde V.V.V de pret om eerst met den natten bal te bowlen. Toen Rood en Wit zes man uit had voor 80 runs, scheen V.V.V. op weg om de Haarlemmers voor een redelijk totaal uit te krijgen, doch J. Nijhuis, een speler uit het tweede elftal die zijn debuut voor het eerste maakte, dacht er anders over. Naar alle kanten van het veld sloeg hij de bowlery van V.V.V. voor zich uit en tot tweemaal toe lichtte hij een bal voor zes op den Wandelweg. In ge zelschap van Rolf Kramer, die met 61 niet uit bleef en een paar uur uitstekend, zij het wat langzaam, had staan batten, werd het totaal 156, waarop van Baasbank de innings sloot. (J. Nij huis 33). Het was tevens een sportieve decla ratie van v. Baasbank, die V.V.V. evenveei gun de, (2 uur 20 min.) als hij zelf gebruikt had. Maar V.V.V. bracht er aan bat niets van te recht en was voor een schamel totaal van 44 uit. J. Nijhuis was de bowler die V.V.V. de das omdeed. Hij nam zes wickets voor 27 runs. Der halve een fraai debuut in eerste klasse cricket. V.V.V. lijkt ons dit seizoen eerder zwak dan sterk, maar één zwaluw maakt nog geen zomer en na één wedstrijd is beoordeelen niet een voudig. Memoreeren we nog met een enkel woord de beide totalen van H.C.C.3(109) enH.C.C.2 (114 voor 5), dan is ook de koen van hooge to talen opgesneden, want voor de rest was de bowler aan het woord, die in zijn vuistje lach te. En de successen zijn daarom den bowler van harte gegund omdat, wanneer het seizoen iets meer vordert, zon en warmte terug zomen, en daarmee de harde wickets en snelle velden en dan de bowler naar alle windrichtingen wordt geslagen. Dan is het de „arme" bowler die onder een brandende zon moet rondtollen! Doch op 25 Mei j.l. boekten de bowlers de meesté suc cessen. Een paar grepen laat het U zien. De gebroeders Oosterholt van R. K. Excelsior uit Schiedam namen elk een vijftal wickets voor een schijntje runs, waardoor HB.S. voor 66 aan den kant zat. Huinder van H.B.S. bowlde in de tweede innings 5 voor9! Sparta trok met een zwak elftal naar de Keizer Karelstad en was voor 38 uit, daar C. Fiege (4 voor 28) en H. Burki (4 voor 13), zoowat onbespeelbaar wa ren. Quick droomde al van een inningsoverwin ning. De Bruin van Sparta dacht er echter an ders over en nam acht wickets voor slechts 22 runs. En Quick kwam met een totaal van 45 nog maar juist met beide hakken over de sloot. Molenaar, de fastbowler van Hermes, zette het seizoen zeer goed in door uit een totaal van 81 zes batsmen van A.C.C. te bowlen voor slechts 17 runs, doch ook D. Trent's cijfers magen niet onvermeld blijven (4 voor 11). Met de twee laatste batsmen op de mat, kon Hermes eerst het totaal van A.C.C. overschrijden. De eerste inningsnederlaaig van het seizoen is al weer een voldongen feit en is in de Domstad gevallen, waar de plaatselijke ontmoeting tus schen Kampong en Hercules op een débacle voor Hercules uitliep. Met innings en 35 runs ver loor de club van Dix. Rutgers bowlde 7 voor 16 voor Kampong en J. Daudey sloeg in de tweede innings van Hercules een fraaie 35 bijeen, doch buiten Dix, die 5 voor 38 nam, was er niemand bij Hercules die het spelpeil van Kampong wist te benaderen. Dient hier gezegd, dat Hercules een paar goede spelers kwijt is, die inmiddels de Studentensta hebben verlaten en zich elders gevestigd hebben. Aan het slot van onze wekelijksche beschou wing moeten we helaas een onaangenaam voor val signaleeren. V.V.V. 2 is tegen Hercules niet opgekomen. Heden ten dage een gelukkig zeld zaam verschijnsel, maar voor de thuisclub zeer onaangenaam, die maar zit te wachten wanneer het den bezoekers eens belieft op te komen da gen. Het kost V.V.V. een flinke boete en tevens een straf punt! BOEDAPEST, 31 Mei. (D. N. B.) Officieel wordt medegedeeld, dat de Hongaarsche mi nister- president en minister van Bultenland- sche Zaken, Bardossy, Maandagavond naar Rome zal vertrekken om een bezoek aan de Italiaansche regeering te brengen. Hij zal ver. gezeld zijn van den chef der persafdeeling, den kabinetschef van het departement van Bui- tenlandsche Zaken en den Italiaanschen ge zant te Boedapest, Talamo. Winterhulp-Nederland deelt mede: Van een firma in de provincie ZuidTHolland mocht het provinciaal bureau te Den Haag een aanzienlijk bedrag ontvangen, in verband met de wijziging der omzetbelasting. Genoemde wij ziging was oorzaak, dat deze firma van talrijke leveranciers credit-nota's voor teveel berekende bedragen heeft ontvangen. Van het standpunt uitgaande, dat het vrij wel onmogelijk zou zijn, de diverse kleine be dragen te verdeelen onder haar cliënten en de firma er ook zelf geen voordeel uit wilde trek ken, heeft zij het totaal-bedrag spontaan ter beschikking van „Winterhulp-Nederland" ge steld, in de overtuiging, dat hierdoor het voor deel aan de gemeenschap komt. Wij hopen, dat velen deze gezonde uiting van gemeenschapszin zullen navolgen, om op deze wijze hun steentje bij te dragen ter leniging van den nood in de komende wintermaanden. Op een textielfabriek te Tilburg werd een arbeider door zijn afdeelingsbaas beboet wegers een begane onoplettendheid. De arbeider ont stak hierover zoo in woede dat hij een ijzeren schroefbout in een kaardenmachine wierp. De bout kwam tusschen de walsen terecht en be schadigde de machine zeer ernstig. De schade wordt geraamd op f 1000, terwijl de machine geruimen tijd buiten bedrijf moet blijven. Tegen den driftigen arbeider is proces-verbaal opge maakt. 's-GRAVENHAGE, 30 Mei. Koersen voor stortingen op 31 Mei 1941 tegen verplichtingen luidende in: Belga's 30.1432. Zwitsersche francs 43.56 Fransche francs 3.768. Lires 9.87. Deensche kronen 36.37. Noorsche kronen 42.82. Zweedsche kronen 44.85. Tsjechische kronen (oude schulden) 6.42. Dinar (oude schulden) 3.43. Dinar (nieuwe schulden; 4.23. Turksche ponden 1.45%. Lewa 2.30. Pengö (oude schulden) 36.519. Pengö (nieuwe schulden) 45.89. Zloty (oude schulden) 35.00. Zloty (nieuwe schulden) 37.68. Lei 1.28. je arm «vin fleeter itgeentoo- verstaf: vóór het veranderen van richting moet hij rich ervan over tuigen of de ma noeuvre VEILIG volvoerd zal kun nen worden I Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V., Amsterdam. Uitgesproken: 29 Mei. P. G. de Ruyter en G. H. van der Klis, garagehouders (Mobil Garage), wonende te Am sterdam, resp. Amsteidijk 72-72a en Dan. Willink- plein 8-24a. R.c. Mr. A. C. N. P. Ruys, curator Mr. F. W. van Dijk. Heerengr. 314 te Amsterdam, N. Voncken-Koonen, bakker, wonende aan de Ganzeweide 84 te Heerlerheidc-Heerlen. R.e. Mr. Th. van Boornlnck, curatör Mr. J. Camps te Heer len Th. Hcllinga, schilder en behanger ,t Meer bij Heerenveen. R.c. Mr. Baron van Harinxma thoe Slooten, curator Mr. W. T. van der Ley te Hee renveen. K. de Jong, expediteur, te Irnsunv. R.c. als- voren, curator Mr. B. D. van Raay te Leeuwar den. J. L. van der Zwaag. kcopman te Wanswerd. R.c. alsvoren, curator deurwaarder J. van der Woude te Dokkum'. G. van Mii, bakker, te Niftrik gem. Wijchen. R.c. Mr. F. M. Pleyte, curator Mr. G. W. C. Bijvoet te Nijmegen, Lange Burchtstraat 39. C. Willems te Ewijk, aan het Roth. R.c. als- voren. curator Mr. P. H. K. Hoho te Nijmegen, van B'rdeckhuystnstr. 42. H. de Koning te Ursem, ten huize van KL. Broertjes. R.c. Mr. H. Th. A. van der Loos, cu rator Mr. F. Zeiler te Alkmaar. In de week van 26 t.m. 31 Mei 1941 werden in Nederland 20 faillissementen uitgesproken. Opgeheven wegens gebrek aan actief: J. L. de Langen te Amsterdam'. 28 Mei. M. Rodrigues Nunes te Amsterdam Gedeponeerde uïtdeeiingslijsten 29 April, de Inkoop-Vereen. „Mercurius" te Am sterdam. Geëindigd door het verbindend worden der slotuitd. lijst, Uitk. 7.7084 pet. 10 Mei. A. Zwaan te Bussum. Geëindigd door het verbindend worden der uitd. lijst. Uitk 26.011 pet. 2 Mei. B. Ebinger, sporthandel „Olympla" te Amsterdam'. Geëindigd door het verbindend wor den der eenige uitd. lijst. Uitk nihil, (3 pref f 236.69). 3 Mei. C. V. Neidecker en Co., hand. o. d. naam Travelers Bank te Parijs. Idem. Uitk. nihil, pref 100 pet. 4 Mel. J. Vds Hzn. te Blaricum. Idem. Uitk. 13 pet. 11 Mei. H. Sibbel te Amsterdam. Idem. Uitk nihil (2 pref. 63.706 pet.) 1 6Mci. P. J. Dirrijl te Amsterdam, Idem'. Uitk 5,1 pet. 17 Mel. K. Groot v.h. te Purmer, thans te Hoorn Idem. Uitk. 49.638 pet. 18 Mei. Tj. de Boer te Amsterdam. Idem. Uitk pl.m. 1 pet. Venn. d. Fa. Bresser en ten Bosch te Am sterdam.'. Idem'. Uitk. nihil. 20 Mei. Venn. o. fa. J. F. Kroner en Trapman te Amsterdam. Idem. Uitk. nihil (2 pref. f 79.13). J. F. Kroner te Amsterdam, Idem. Uitk. nihil. C. P. Trapman te Amsterdam. Idem. Uitk nihil. P. W. G. Rijnja tc Bussum. Idem. Uitk'. 1 pet. 28 Mei. N.V. Zuid Nederlandschc Stoomboot- dienst te Amsterdam. Idem. Uitk. 1.09 pet. P Gottschaik te Amsterdam'. Idem. Uitk nihil. Bert Herkings was student in de medicijnen. Zijn studiegenooten hielden hem voor een hu meurig persoon. In gezelschap toonde hij zich den meesten tijd afzijdig: een enkele maal voerde hij het hoogste woord, of haalde opeens de dolste dingen uit. Aan geld ontbrak het hem nooit; want zijn ouders waren gefortuneerd en als eenigst kind werd hem niets geweigerd. En hoewel zijn medestudenten hem aangaan de dit fortuin wel eens geluksvogel noemden, want niet allen konden uit een goed gevulde beurs putten, voelde Bert zich juist de onge lukkigste van allen. Bert had kennis gehad met Mariene, een knap meisje, en om een kleinigheid was hun verkeering uitgeraakt. Hij had getracht deze weer in het reine te brengen, maar aangezien men Mariene van stijfhoofdigheid kon beschul digen, was hij in zijn pogingen niet geslaagd. Hij kon haar echter nier vergeten. Maar soms schudde hij de gedachten aan haar met kracht van zich af en stortte zich in het vermaak, om dan later weer tot de conclusie te komen, dat zijn aanstellerii I bespottelijk was en hij hierdoor Mariene toch met uit zijn gedachten kon bannen. Bert zocht afleiding in zijn studie, doch ook dit was tevergeefs. Hij was in pension by mevrouw Vinkers, een officiersweduwe, waar hij Anton Neermans, eveneens een student en daar in den kost, had leeren kennen. Zij werden goede kameraden. Op een avond vertelde Bert hem hetgeen tus schen Mariene en hem was voorgevallen. „En daar zit jij nu zoo over te treuren," zei Anton. „Je bent wel gek. Meisjes genoeg, kerel." „Ik hield van Mariene enik houd nog van haar. Ik durf je gerust zeggen dat zij de eenige is en de eenige zal blijven, die iets voor mij beteekent. Kijk, dit is haar foto." Anton floot even tusschen zijn tanden. „Een beeld," vond hij. „Misschien is er al een ander met wien zij denkt gelukkiger te zuilen zijn," zei Bert met heesche stem. „Vroeger, als ik hoorde, dat iemand dwaze dingen voor een meisje uithaal de, vond ik dit belachelijk, maar nu denk ik daar anders over. Ik begrijp nu, waartoe een meisje iemand kan drijven. En ze brengt je gansche karakter er door in de war. Eerst was ik aity'd opgeruimd en nu ben ik dikwijls nurksch en onverdraaglijk. Ik wind mij aan stonds op endenk maar aan mijzelf. Later zie ik er dan wel het verkeerde van in: maar dan is het gebeurd. Zooais vanmorgen nog bij het ontbijt ben ik tegen mevrouw Vinkers uit gevallen, omdat de eieren te zacht waren. Daar kon mevrouw toch niets aan doen; want de schuld is natuurlijk aan die stoethaspel in de keuken te wijten. Later had ik er spijt van...." „En daarom werd toen zeker voor mevrouw Vinkers die reuze-doos bonbons bezorgd," lach te Anton. „Maar hoor eens, dat kan op deze manier niet met je blijven voortgaan. Dat nurksche moet je absoluut afleggen; want an ders raak je er zoo aan gewoon, dat je het niet meer-kwijtraakt. En wat moet dat dan worden, als je eenmaal dokter bent? Patiënten houden niet van een ontevreden gezicht. Die wenschen een geneesheer met een opgewekt karakter en die als medicijn vooi hen moet wezen. Je bent jong, maak van jezelf geen onhebbelijk mensch. Daar ben je nu al goed mee op weg. Berust in hetgeen je overkomen is. Hoe dikwijls zul je in je leven niet bij patiënten voor een dergelijk geval staan?? Wat kun je hun dan zeggen, om deze geestelijke inzinking te boven te komen? Een dokter heeft ook moreele verplichting tegen over hen. Kom, man, kop op! Blijf toch niet zoo bij de pakken neerzitten. En denk aan je toekomst." „Ik ben niet waard, dat je zooveel woorden aan mij besteed," zei Bert, Anton weemoedig aanblikkend. „Maar gelijk heb je. Ik ben op weg een vervelend heerschap te worden." Hij sprong op en vervolgde: „Laten wij vanavond de blommetjes eens buiten gaan zetten. Alles op mijn kosten natuurlijk." Dit was weer een bui om te kunnen vergeten. Morgen verviel hij opnieuw in dezelfde apathie Dit wist Bert vooruit. Hij had het al dikwijls meegemaakt. Ik ben een vent van niks, schold hij zich uit. Ik heb geen greintje wilskracht meer. Een week was sindsdien verloopen. Anton zag, dat zijn betoog weinig invloed op Bert had uitgeoefend. Hij vond de situatie zeer erg voor zijn vriend en bedacht op welke manier hij hem kon redden; want Bert scheen meer en meer zijn studies te verwaarloozen. Hij besprak met mevrouw Vinkers het geval, met wie zij gemoedelijk omgingen, en noemde ook den naam van het meisje. „Mariene," zei ze. „En hoe ziet zij er uit? Weet u dat ook? Ik heb een nicht die Mariene heet en die kennis heeft gehad met een rijken jongen; maar ik ken zijn naam niet." Toen haalde de weduwe een foto, die ze hem liet zien. t „Maar dat is zij!" zei Anton verwonderd. „Zij is de dochter van mijn zuster. Ook toe vallig dat meneer Herkings bij mij in pen sion is." Toen staken zij, als samenzweerders, de hoof den bij elkaar en er werd besloten, dat Mariene te logeeren zou worden gevraagd. „En dan laten wij verder maar alles aan het toeval over," glunderde Bert „Ja. En wie weetknipoogde de weduwe. „Ik moet alleen, als Mariene mocht vragen, hoe jullie heeten, voor meneer Herkings een ande ren naam zoeken." ,Noem hem maar Jansen," vond Anton. „Dit is het gemakkelijkste." Beiden waren zeer benieuwd, of Mariene de uitnoodiging zou aannemen. Mevrouw Vinkers had haar zuster geschreven. Mariene stuurde zelf het antwoord- Ze wilde dolgraag een week bij tante komen doorbrengen. En nu was het jonge meisje gearriveerd. An ton stond op den uitkijk tegen dat zij aan kwam. „Verduiveld," mompelde hij. „Ze is nog mooier dan ik dacht. Ik hoop nu maar, dat het op een verzoening uitloopt, anders zal het er met Bert niet beter op worden en zijn wij nog verder van huis. Dien avond gaf Anton voor een afspraak met een vriend te hebben en zou Mariene, zooals haar tante en hij bedisseld hadden, Bert de thee op zijn kamer brengen. Dit gebeurde. Mevrouw Vinkers stond in de gang te luisteren. Ze had gezegd: „Wil jij even de thee bij meneer Jansen klaarzetten; dan kun je meteen met hem kennismaken. Hij is zeer charmant." Plots hoorde de weduwe een uitroep en ge rinkel van scherven. Toen was het even stil. Daarna klonk de stem van Bert: „En is alles nu vergeven en vergeten, schat?" „Ja, Bert. Alles. „Wat 'n toeval, dat ik jé hier ontmoet." „Ja, wat 'n toeval dat jij hier gelogeerd bent, liefste." Mevrouw Vinkels wist genoeg. Ze belde haas tig Anton op, om hem het goede nieuws over te brengen. „Den hemel zij dank!" zei Anton. „Die is voor de menschheid gespaard en hy en uw nicht zullen gelukkig zijn. En u zult éen gezelliger pensiongast hebben en ik een prettiger kame raad. Zoo zyn wij voor onze moeite ook be loond-" Maar de grootste belooning voor mevrouw Vinkers was, toen Mariene, nadat zij op de hoogte van het trucje was gebracht, haar ju belend van geluk om den hals vloog en zei: „Ik zal nooit vergeten, wat u voor mij gedaan hebt, tante." (Nadruk verboden). NEW YORK, 31 Mei. Op de New Yorksche Effectenbeurs was de handel vandaag uiterst lusteloos. De omzet was de kleinste sedert Augustus 1940, daar de speculanten na den voor- afgaanden feestdag en met het oog op den Pink sterdag niet aan den handel deelnamen. Zeer kleine vraag bestond er slechts voor een paar luchtvaartaandeelen en enkele specialiteiten. Voor het overige was de stemming gedrukt. De ondernemingslust werd verder nog beperkt doo: de ontwikkeling van den toestand buiten het Westelijk halfrond, door de toenemende - egee- ringscontróle op het bedrijfsleven en door de onzekerheid, die er bestaat ten aanzien van de plannen der regeering. Chemische fondsen wa ren bepaald flauw. Allied Chemical leed een ver lies van omstreeks twee punten. Staalwsavden waren nauwelijks prijshoudend, daar men wegens de prioriteitsmaatregelen voor staal een spoedige inkrimping van het particuliere verbruik waar schijnlijk acht. Ook petroleum- en automobiel- aandeelen konden zich slechts met moeite hand haven. De overige afdeelingen waren gedrukt binnen wat nauwere grenzen. De beurs sloot flauwer. Vandaag werden 345 fondsen verhandeld. Daarvan zijn er 93 in koers gestegen, 127 gedaald. De noteeringen der 125 overige bleven onver anderd. Slotk Slotk Slotk Slotk NEW-YORK Air Reduction Allied Chem American Can American Radiator Amer Rolling Am Smelting Am. Sugar Refining Amer Tel Te] Am. Tobacco B Am Waterworks Anac. Copper Atchis Topeka Baldwin Locomotive Baltim Ohio Bethlehem St anada Pacit Oom Investm J. I. Case Ches Ohio Chicago Rock Isl. Chrysler Corp Cons Edison Delaw Huds Detroit Edison C. Dupont dTIem Eastman Kod Gener Electric Gen Foods Crp Gen Motors Goodyear Tyr Hudson Motor Int. Harvester Intern. Nickel International Paper Int Tel a lei Kenn Copper Mack Trucks Incorp. Montgomery National Biscuit Co N Central Norfolk Western Nord Amer. n.a Northern Pacific Packard Pennsylvania Proctor Chamble P Serv of N.J Pullman Incorporat. Pure Oil Company Radio Corp Reading Company Republic Steel Reyn Tobac B. Sears Roebuck Shell Union Oil Socony-Vac Southern Pacific Southern Railway standard Brands St, Oil N.-Jer# Texas Gull Sulphur Tw Fox Film Union Carbon Union Pacific Unit. Aircraft United Corpor. United Fruit r-n- Un. State8 Ind. Ale Un St. Rubber Un St steel On. St. Steel nr Western Union Westing house Woolworth WISSELKOERSEN NEW YORK 31/5 29/5 Weenen Stockh Montreal Mntr.Lnd B. Aires P B.Aires M York c. Shanghai 31/5 29/5 28/5 27/5 39 39 38% 145% 146 146% 147 78% 78% 78 6% 13% 39% 15 6% 6%t 13% 13% 40% 40% 14% 14% 150% 150% 150% 62 62% 62% 62% 4 26% 4 26% 25% 4% 25% 27% 13% 26% 13% 27% 13% 27% 3',* 3% 69% 69% 69% 70 3% 3% 29% 29% 29% 54 55% 53% 53% 35% 35% 34% 55% 55% 55% '55% 17% 17% 17% 17% 9% 9% 9% 9% 20 20 20 20 142% 143% 142% 141% 121 121% 120% 121 28% 28% 28% 28% 35% 35% 35% 35% 36% 37 37% 37% 16% 16% 1678 16% 2% 2 7s 2% 2% 48% 48% 46% 47% 24% 24% 24% t 24% 14 13% 14% 2 2 2 35% 35% 35%t 36 25% 25% 25% 33% 33% 33% 15% 15% 15% 15% 12 12% 12% 187 188 188 12% 13 12% 6% 6% 2% 2% 2% 2% 24% 84% 23% 50% 50% 50% 50% 22 21% 22 22% 27% 27% 27% 27% 9Vs 9% 9% 9% 3% 3% 14% 3% 3% 14% 14% 18 18 18 18% 28% 28 28% 28% 69% 68% 69% 68% 14 14% 14% 14% 8% 11% 9 9% 9% 11% 11 12% 12% 12% 12% 5% 5% 5% 5% 36% 37 37% 37 34 32 34% 33 7, 5% 5% 5% 5% 68% 77% 68% 67% 67% 77% f 80 79 38 37% t 40% 39% A A A A 60 60 60 60% 22% 22% 22% 22% 20% 20% 207S 20 7s 53% 53 52% 53 116% 117% 22% 23 22% 23 85% 86 86 26% 87 26% 26% 26% :-recht- ex ■coup.. 1 blea MAKELAARS IN EtFEClEN AMSTERDAM - KEIZERSGRACHT 21c TEL 42600 (4 lijnen) Speciale afdeeling voor het verhandelen van KERKELIJKE LEEN I NO LN 62%% 95 90 91 86 enz. (kl. enz. (kl. (kl. cp.) 91 101 92%% 92% 94 65 95%% 96% 32%% 27 88 76 99%% 65 55 91%% 68 A'dam c. Londen Parys Beriyn Brussel Rome Madrid Zwitóeri Zw vrit - 4.03% 4.03% 2.32 2.32 40.05 40.05 5.26% 5.26% 9.25 9.25 23.21 23.21 23.24 23.24 81/5 29/5 4.75% 4.75% 23.86 23.86 87.75 87.50 4.60 4.61% 29.78 29.78 23.80 23.80 23.45-823.45-8 5.50 5.54 In de jaarlyksche algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Stoomvaart My. „Nederland" werd aan directie en commissa rissen uitstel verleend inzake het overleggen van de jaarcijfers en het jaarverslag over 1940 De heeren P. E. Tegelberg en P. van Leeu wen Boomkamp werden als commissarissen herkozen. 79 79 75 60 80 7%% 22 24 86 91 Sedert de vorige opgave werden door de firma D. W. BRAND, Keizersgracht 215 te Amsterdam, de volgende fonaben verhandeld: OBLIGATIëN Frankfort a /Main 1925 7 Kleef 4 Roosendaal Nispen 3% Gereformeerde Kerk te Overschie (f 50) 4 Gereformeerde Kerk te Rotterdam (kl. cp.) 3''. Gereformeerde Kerk te Rotterdam-Char- lois (f 75.—) 4 Meteoor, Betonfabriek De 6 Nederlandsche B'ankinstelling cp.) 4 (4% 93 Nederlandsche E'ankinstelling cp.) 4 (5 93 Nederlandsche Grondbriefbank 4 Standaard, Dagblad De (kl. cp.) 4% Vereeniging voor Christ. Hooger Mid delbaar Onderwijs te Zeist 4 c/„ Vereeniging voor Christ. Verzorging van Krankzinnigen in Nederland 4 ZutphenEmmerik, Tramweg Maatschap pij 3 ZutphenEmmerik, Tramweg Maatschap- Pij 2% OBLIG. R.K. INSTELLINGEN (BINNENLAND) Antonius Abt, Par. v. d. H. te Schevenin- gen 4 Ignatius, Par. v. d. H. te Nijmegen 3 Joannes Stichting te Nieuwveen 4 Maria Magdalena, Par. v. d. H. te Am sterdam 3% Odulfus, Par v. d. H. te Assenatelft 3 Vereeniging v. d. H. Catharina van Se- ncn te Voorschoten 4 WilUbrordus, Par. Armbestuur H. te Was senaar 4 OBLIG. R.K. INSTELLINGEN (BUITENLAND) Benedlctyner Abdij te Munsterschwar- zasch 7 Christelijke Liefde te Paderborn 1 Franciscanessen v. d. H. Familie te Mayen 7 Katholisches Gesellen Hospitum te Keu len 7 Vincentius a Paulo, Zusters v. d. H. te Freiburg 7 PANDBRIEVEN Algemeene Maatschappij tot beleenen en aankoopen van met vruchtgebruik en periodieke uitkeeringen belaste Waar den (kl. cp.) 7 Holland Canada Hypotheekbank (kl. cp.) 5 o/„ Nieuwe Nederlandsche Amerikaansche Hypotheekbank (kl. op.) 5 Residentie Hypotheekbank 3% ey (kl. cp.) Rotterdamsche Scheepshypotheekbank (kl. cp.) 4 cf„ AANDEELEN Apollo, Stearine Kaarsenfabriek (Cert.) 140 Bandoengsche Kininefabriek 400 Bogota, Handel- Industrie Maat schappij 126 -/«, Bol te Gorter N.V132%% Djolonaöro Cultuur Maatschappij 112'%% Goedhart's Aannemings Bedrijf, Gebrs. 45 's-Gravenhage Woonstad, Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Goede ren Groninger Lemmer Stoomboot Maat schappij 120 Haarlemsche Machinefabriek v.h. Gebrs. Figee 110 108 Hommo ten Have's Zaadteelt Zaad- handel 115 Kampar Sumatra Goud Exploratie Maat schappij 2%% Beijersche Bierbrouwerij 22 Lint's Industrie- en Handel Maatschap pij A. N. de (Pref.) 102 Maastrlchtsche Zinkwit Maatschappij (f 240.—) 120 Meelfabrieken der Nederlancteche Bak kerij (a f 50.230 Meijer;], Tramweg Maatsch. De (f 250) 5 Nationale Bank voor Belaste Waarden 68 Nederlandsche Fabriek van Bakkerij- werktuigen v.h. G. J. Benier 80 Nederlandsche Grondbriefbank 95 Nederlandsche Middenstandsbank 55 NederlanSsche Middenstandsbank (Scrips) Overijselsche Kanalisatie Maatschappij (Gew.) Purperhoedenveem 46 Senefelder, Drukkerij Vereenlgd Bezit van Indische Fondsen 165 Volharding, Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen De te Rot terdam io% NIET VOLGESTORTE AANDEELEN Amsterdamsehe Hypotheekbank 20 gest nihil Arnhem. Levensverzekering Maatschap pij 10 gestort no Haarlemsche Hypotheekbank 10 gest. f 25 toe Nederlandsche Bankinstelling enz. 20 gestort 15 10 5 10 Rotterdamsche Scheepshypotheekbank 10 gestort f 275.toe Utrechtsche Hypotheekbank 10 gestort nihil Utrechtsche Hypotheekbank 20 ge stort li f.12%% Vaderlandsche Bank voor Belaste Waardfen f 1Ó0 gestort f 200.toe Westlandsche Hypotheekbank 10 gestort nihil OPRICHTERSBEWIJZEN Algemeene Friesche Hypotheekbank f 420. Algemeene Waarborg Maatschappij f 85. Betuwsche Stoomtramweg Maatschappij f s Gooische Stoomtramweg Maatschappij f 40.— f 50.—f 60.—. f 75.—, f 80.— Hollandsche Hypotheekbank f 80.f 82 50 Nederlandsche Fabriek van Rijtuigen en Spoor wagens J. J. Beijnes f 140.— ^SC Hoogovens en Staalfabrieken f 180 Moesi Ilir, Petroleum Maatschappij f 2.50 Utrechtsche Hypotheekbank f 275. WINSTBEWIJZEN Amsterdam Thee Cultuur Maatschappij f 7.50 Suiker Cultuur Maatschappij f 50. DIVERSEN Barisan Mijnbouw Maatschappij (Kest.bew.) f 22 Vereenigde Tapijtfabrieken (Amort.bew.) f 215.— Nederlandlsche Rubber Unie (Rest.bew.) f 210.— Vereenigde Transatlantische Hypotheekbanken (Rest.bew.) 3% 5 40 2%% 47 30 heeft U zelf geschapen door Uw meubilair met zorg naar eigen smaak te kiezen. Een oorlogsramp kan dit alles volkomen vernietigen en de vergoeding van overheidswege opent U slechts de mogelijkheid het eerst noodige aan te schaffen. Biedt Uzelf de kans op volledig herstel door U tegen schade door oorlogs- molest te verzekeren bij SINGEL 126—130 21 (Nadruk verboden) Ik hoorde Max op Ausop mopperen, maar na tuurlijk ging het niet aan, dien armen drom mel er de schuld van te geven. Hij had er waarachtig niets aan kunnen doen. Alles wat Max hem gezegd had, was niets anders, dan den brief te overhandigen aan de blanke Miss en te zien of ze naar Elopura vertrok. Noreen had eenvoudig tegen hem gezegd, dat zij van plan veranderd was; en het land in zou trek ken om haar broer op te zoeken. Ik kon 't waarachtig niet helpen, dat ik be wondering voelde voor haar manier van doen, omdat het schip zeker al In volle zee moest geweest zyn, voordat men haar miste. Haar volgende ontmoeting was geweest met Wyllard te Kilapis, waar zij heel vroeg in den morgen aankwam, na een bootreis van twee dagen. Ik had er een maand salaris voor over ge had, als ik dat gezicht van Wyllard eens had mogen zien, toen hij naar de landingsplaats kuierde om de post In ontvangst te nemen en hij haar uit het bootje zag te voorschijn ko men. Het had haar niet veel moeite gekost hem de baas te worden. Zoo gauw hij hoorde, dat wy den vorigen dag vertrokken waren, besloot zij ons terstond te volgen. Natuurlijk had hij haar trachten terug te houden: gezegd dat ze veel uit te staan zou hebben, dat de weg niet te doen was, dat ze best op een bende vijandelijke Dusuns zou kunnen stooten enzoo- voort. Dit had haar in haar voornemen echter niet anders dan bevestigd. „En hier ben lk nu," zoo eindigde zij haar verhaal, en keek rond of ze zeggen wou; „en lk blijf hier." „Max, geef me nog "n sigaret." Natuurlijk moest men de vastbeslotenheid van dit meisje wel bewonderen, maar even natuur lijk had ik van mijn kant besloten, dat zij ter stond terug zou moeten keeren. In de komen de weken zou ik genoeg werk aan den winkel hebben, dan dat ik gelegenheid zou kunnen vinden, om ook nog op een koppig meisje te kunnen letten. Zachtheid had hier geen reden van bestaan, evenmin als zoetsappigheid. Zij moest dien nacht met ons kampeeren en dan den terugweg aanvaarden. Ik maakte uit. dat Max haar tot Kilapis zou brengen. Vandaar zou Wyllard met haar mee kunnen gaan tot Malang. Toen zij haaT cigarette had opgestoken, zei ik heel ernstig: „Het spijt mij wel, miss Loder, maar U moet nu wel inzien, dat het totaal on mogelijk is voor U, om met ons mee te gaan Wij zullen U vannacht hier wel kunnen huis vesten, maar morgen kunt U met uw broer heel in de vroegte teruggaan." Noreen blies rookwolkjes uit haar sigaret met haar hoofd achterover en haar kin vooruitge stoken als een onveilig signaal. Toen zei ze, bedachtzaam kijkend naar het rieten dak; „Nu ik zoover gekomen ben, zou ik er we! prijs op stellen, mee te gaan als u er niets op tegen hebt." „Dat is onmogelijk," zei ik kortaf. „Waarom?" vroeg zij, haar smalle hazel- nootoogen op mij richtend. „Op de eerste plaats is het leven in de jungle niet geschikt voor een blank meisje," verklaarde ik. „Ik hou er wel van," antwoordde zij, „en als ik er niets om geef, waarom zoudt u er zich dan druk over maken? Ik ben gewoon aan de jungle. En ik ben heelemaal niet verwend." „De Resident kan geen reizigers opnemen in deze expeditie," zei Max tegen haar, die blijkbaar vond, dat hij ook 'n duit in het zakje moest doen. „En wie verlangt dat dan van hem?" riep zy uit „Ik zal mijn weg wel vinden." Toen kwam Rufus met grof geschut: „Er zal ook gevochten worden," wist hij te vertellen. „U kunt niet „Kan ik dat niet?" onderbrak Noreen hem. „Heb ik u dan niet verteld, dat ik daar juist voor gekomen ben?" „Ja, allemaal goed en wel, maar ik kan een dergelijke verantwoordelijkheid onmogelijk op mij nemen," zei ik weer. „Dat begrijpt u zelf toch ook wel? De Gouverneur „Och, de Gouverneur!" barstte zij los: „Ik zal u wel een brief geven waarin ik u van alle ver antwoordelijkheid ontsla. Is dat goed?" „Nee, dat is niet goed!" viel ik uit, driftig wordend, eensdeels om mezelf en ook om haar, nu ik geen kans zag haar voor rede vatbaar te maken. Zonder haar gelegenheid te geven om mij nog te antwoorden, kneep ik mij er tusschen- uit en wenkte Max om mij te volgen. Ik wilde hem eens onder vier oogen spreken en hem zeggen, te zorgen, dat zij deed wat haar gezegd was. „Kijk eens hier," zei ik, zoo gauw wij buiten het gehoor van het kamp waren: „Dat varkentje moet jij maar' wasschen, t' is mijn schuld niet.' „De mijne ook niet," protesteerde hij. „Je denkt toch niet, dat ik haar gevraagd heb, hier naar toe te komen?" „Nou, zij is je zuster. Ongetwijfeld kun jij ei wat aan doen, dat zij vertrekt?" „Ik?" vroeg Max bitter: „Kun je dat?" Hij spaarde mij de moeite om die netelige vraag te beantwoorden en ging verder: „Jij kunt het ook niet. Jij kunt je woorden evengoed sparen als ik. Zij gaat met ons mee. Dat zit ons nu eenmaal in 't bloed." Ik zag wel in, dat met hem niet te praten was. Ik droeg hem dan ook maar op een slaap gelegenheid voor haar te zoeken. Toen kwam Rufus op mij afzetten. Noreen was geen tien minuten met hem alleen geweest, maar toch was die kleine duivelin er op de een of andere manier in geslaagd, hem voor haar te winnen. ZiU was gereed voor de onder neming. Zij' zou het akelig vinden, om alleen in Elopura te moeten zitten. Zij kon met de jungle wel overweg en wij konden haar gerust uit aller lei vechtpartijen houden. Misschien kon zij wel op de een of andere manier ons van dienst zijn Ik hoorde dit allemaal in de grootste ver bazing aan, vroeg hem of hij gek geworden was en ging terug om zelf nog eens met haar te be ginnen. Zoo gauw ik met haar alleen was, liet zij haar j'y suis, j'y reste-houding varen en begon vleie rig te doen. Natuurlyk was ik niet van plan mij daardoor van mijn stuk te laten brengen. Maar hoe jongensachtig ze dan ook was, ze had voldoende charme voor een meisje en die wist ze allemachtig goed te gebruiken. Zij had er met hart en ziel naar verlangd om met ons mee te kunnen, vertelde zij. Het betee- kende toch zoo erg veel niet. Zij wilde bij Max zyn. Hij was al wat zij ter wereld bezat. Zy zou ons heusch niet in den weg loopen. Zij be zwoer dat ze dit niet zou doen. En aan het wer ken in de jungle was ze gewoon. Zij kende Maleisch en wist hoe ze met de inlanders om moest gaan. Zij zou alles doen wat haar gezegd werdbehalve teruggaan. „En ik ben van zoover gekomen, mijnheer Huntley," zoo eindigde zij „Wilt u me nu niet meenemen? t Is toch zooveel niet, wat ik vraag. Dat kunt u niet weigeren." Kort en goed: zij wist mij om te praten, zoo- als ze even te voren Rufus had gedaan en daarvoor de anderen. Ik kan dat gerust toegeven en daarmee is die zaak afgeloopen. Hoe zij het klaar kreeg, weet ik tot nu toe nog niet, wan' ik was naar haar toegegaan met het vaste be sluit, dat zij terug zou en moest, zoo vast be sloten als ik maar ooit in mijn leven over iets geweest ben. Ik gaf tegen beter weten in, toe Ik rilde als ik eraan dacht, wat Z. E. zou zeggen. Maar ik zat er nu mee. Zij ging haar gang en teen wy den volgenden morgen vertrokken, ging zij moe- Ik moet zeggen dat ze marcheerde als de beste van ons. Nu zij haar zin gekregen had, paste zij goed op, zich niet teveel met ons te be moeien. v Naarmate de dagen verliepen, begonnen 00 mijn vooroordeelen in kracht af te nemen. Me moest wel van haar houden. Zij was altijd gehumeurd (behalve 's morgens heel vroeg wat zij waarschijnlijk van haar vader Selee,,j had: om nooit te uitgelaten te zijn voor VJ uur 's morgens). y Wat wel het gelukkigste van alles was: had een wonderbaarlijke verandering bij Ru fcij teweeggebracht. En toen zij een paar dagen ons was, bemerkte ik op een gegeven oogen0 dat hij geschoren was. „Ho," zei ik, „ik dacht dat wij hadden ais sproken onze baarden te laten groeien op de tocht?" Rufus keek me onnoozel aan. hjj. „Ik ben van idee veranderd," antwoord'de ruj zei 't een beetje kortaf „Ik vind zoo'n 0 van drie of vier dagen zoo afschuwelijk wa (Wordt vervoib

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 2