Nieuwe inkomstenbelasting afgekondigd CHEFFIN REGENJASSEN I UITEENZETTING OVER DE WERKING VAN HET NIEUWE STELSEL Voorloopige aanslagen Distributiezorgen op de vacantiereis KöLNER KAMMER-ORCHESTER ERICH KRAACK ZONDAG 1 JUNI 1941 Aftrek Landbouw T ariefgroepen Andere belastingen Toelichting Geen copie van het Duitsche stelsel Op welk tijdstip ontstaat inkomen Winst Naamlooze vennootschappen JOHN. KENNIS CO. SINGEL 462 - AMSTERDAM-C VROUW UIT RAAM GEVALLEN Korten tijd na het ongeval overleden Behartigenswaardige wenken Denk aan de bonnen Medewerking gewenscht LOTTE HELLWIG-JOSTEN, Viool BEATRICE REICHERT, Cello Ifenlo, National Heerlen, Stadsschouwburg Maastricht, Stadsschouwb. Apeldoorn, Park Tivoli Utrecht, ceb. v. k. w. Rotterdam, Koninginnekerk Tilburg, Stadsschouwburg Breda, Concordia VOOR ONZE AFDEELINCEN DAMES- EN KINDERCONFECTIE vragen wij een over veel ervaring beschikkende Alleen zij, die zelfstandig kunnen inkoopen, gelieven schriftelijk te solliciteeren J. C. RAMING, BREDA OFFICIEELE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN HANDEL, NIJVERHEID EN SCHEEPVAART Distributie van terpentijn en lijnolie voor schilders OFFICIEELE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN LANDBOUW EN VISSCHERIJ Inlevering peulvruchlenbonnen JROOTE MOGELIJKHEDEN 'N TROUWE KLANT Afschrijving op huizen Levensverzekering Speculatiewinsten Uitkeeringen tusschen ouders en kinderen Hardheidsclausule Overgangsregeling Zaterdag is verordening no. 105 verschenen, welke het „Besluit op de inkomstenbelasting 1941" bevat. De werking van het nieuwe stelsel is in het kort aldus, dat de belasting plichtigen in den loop van 1941 op hun salarissen, loonen en pensioenen, enz., loonbelasting afgehouden zien worden, dat voorts van de dividenden, welke na een zekeren datum zullen worden uitgekeerd, dividendbelasting afgehou den zal worden in den loop van hetzelfde jaar en dat de belastingplichtigen Voor hun overige inkomsten in 1941 een voorloopigen aanslag zullen ont vangen, gegrond op de inkomsten van 1940. Na afloop van 1941, dus in 1 942, zullen de belastingplichtigen moeten aangeven of opgeven hoeveel in komen zij in 1941 hebben gehad. Over dat inkomen zal de belasting worden berekend en van deze be lasting zal worden afgetrokken hetgeen ingehouden is aan loonbelasting en aan dividendbelasting, terwijl tevens zal worden afgetrokken het bedrag van den voorloopigen aanslag. Deze voorloopige aanslag zal in 1941 eerst vrij laat in het jaar tot stand komen. De belastingplichtigen, die zulk een aanslag kunnen verwachten, zullen er dus verstandig aan doen hun personeele belasting wat vlugger af te be talen dan zij anders gedaan zouden hebben. De belasting over de laatste vier maanden van het belastingjaar 1 940-*41 der oude inkomstenbelasting wordt geheel met de belastingplichti gen verrekend of aan hen teruggegeven. Gedeeltelijk, namelijk voor de loon- trekkenden, berust deze verrekening of teruggaaf op het besluit der loon belasting. Voor zoover dit het geval is wordt een ontheffing verleend welke op den ouden aanslag inkomstenbelasting (1940-'41) wordt afgeboekt, of anders wordt teruggegeven. Voor het overige gedeelte dit betreft dus de inkomsten niet uit loon wordt de ontheffing afgeboekt op den voorloopi gen aanslag in de nieuwe inkomstenbelasting over 1941. De oude aanslag 1940-'41 moet dus voor zoover hij niet betrekking heeft op loon, geheel worden betaald. Hierbij valt nog op te merken, dat de belastingadministratie voor belastingplichtigen, die boven hun loon niet meer dan f 500.andere inkomsten hadden, de geheele ontheffing verleent, alsof ook deze inkomsten loon waren. Dit is voor haar eenvoudiger en zeker niet in het nadeel van den belastingplichtige. Op enkele andere punten van den overgangstoestand wordt hierna nog teruggekomen. Hoofdstuk 1 regelt den belasting plicht. Binnen- en buitenlandsche Nederlandsche belastingplichtigen zjjn naar den maatstaf van hun zui ver inkomen aan een directe belas ting onderworpen. De gehuwde vrouw is niet zelve belastingplichtig, behalve de duurzaam gescheiden le vende vrouw. Hoofdstuk 2 zegt dat het zuiver inkomen, in een kalenderjaar geno ten, het onzuiver inkomen is, ver minderd met de onverrekende ver liezen van vorige jaren en de per soonlijke verplichtingen. Het onzui ver inkomen bestaat uit 1. de zui vere opbrengst van eigen onderne ming en van arbeid, 2. zuivere op brengst van vermogen, 3. zuivere inkomsten in den vorm van perio dieke uitkeeringen voor zoover niet reeds onder 1 en 2 vallend, 4. zui vere inkomsten uit speculatie, voor zoover zij niet vallen onder 1 Breedvoerige omschrijvingen regelen wat, °h<Jer ^opbrengst" en „winst" te verstaan la hoe deze technisch berekend dienen te borden. De kosten van verwerving worden in hindering gebracht op de inkomsten, waartoe betrekking hebben. Öe kosten van verwet ving, die afgetrokken "^ogen worden zijn de volgende: 1. Uitgaven, die onmiddellijk of middellijk v°or de vervulling van een dienstbetrekking thoeten worden gedaan, zooals contributiën v°°r vakvereenigingen, aanschaffingskosten Van gereedschappen en beroepskleeding, dan s,'el afschrijving (artikel 2) op zoodanige goe den. 2- Uitgaven, noodig voor het vervullen van dan één dienstbetrekking. 3- Kosten van verzekering en onderhoud van ^hroerende goederen, belastingen, die op on- °erènde goederen rusten, grondrenten en erf- Pa-chtcanons, alsmede kosten van verhuring verpachting van onroerende goederen. d Afschrijvingen op gebouwen en verhuur- e r°erende goederen (artikel 2). Kosten en belastingen, vallende op de ^®i'zilvering van coupons en dividendbewijzen uitgezonderd de dividendbelasting, geheven 1841° ns het l3esluit °P de dividendbelasting 1 alsmede kosten van vermogensbeheer. 0 interest van schulden en kosten van het v*-* ®n het verlengen van geldleeningen, a r zoover de schulden of geldleeningen zijn de ?jjgaan of opgenomen ter verwerving van inkomsten. an het onzuiver inkomen worden ter bere- 'llng van het zuiver inkomen afgetrokken: het' verlies, dat de uitkomst vormde van heiri palen van het onzuiver inkomen In de dat vo°rafgegane kalenderjaren, voor zoover i,kflVPr'*s niet bij het bepalen van het zuiver ciei.j111 en over het laatste dier jaren in mln- nS kon worden gebracht V(v> De v01Sende persoonlijke verplichtingen, ka t zoover zij niet bedrijfs- of beroeps- p cn van verwerving van inkomsten zijn: tCn ensi°enen, altijddurende renten, lijfren. verstCn andere Periodieke uitkeeringen en Pm Rekkingen, interessen van schulden en ®n voor lijfrenten pgr aJtrek voor lijfrentepremiën bedraagt V0oreeheel kalenderjaar ten hoogste; tarief 6en belastingplichtige, vallende in ValieJl 1 t 600, voor een belastingplichtige lastinr,0,. tariefgroep 2 f 1200, voor een be- ®ahspr lchtige' vallende in tariefgroep 3 en öap rJlak hebbende op aftrek voor niet meer PhchtiJf kinderen, f 1.500. voor een belasting- vaUende in tariefgroep 3 en aan spraak hebbende op aftrek voor meer dan drie kinderen, f 1.800. Lijfrenten en andere al dan niet van het le ven afhankelijke periodieke uitkeeringen en verstrekkingen aan bloed- en aanverwanten in de rechte linie en in den tweeden graad der zijlinie zijn niet voor aftrek vatbaar, tenzij zij de tegenwaarde voor een prestatie vormen Evenmin is aftrek toegelaten ter zake van on derhoud van de echtgenoote van den belas tingplichtige, tenzij zij duurzaam gescheiden van hem leeft. De opbrengst van landbouwbedrijven wordt afzonderlijk geregeld. Landbouw bedrijf in den zin van dit be sluit is elk bedrijf, dat gericht Is op het met behulp van natuurkrachten winnen van plan ten of plantendeelen, dan wel op het fokken telen of houden van dieren. indien daarbij hoofdzakelijk voortbrengselen van het eigen landbouwbedrijf worden verbruikt, zooals akkerbouw, tuinbouw, fruitteelt, bloembollen teelt en boomkweekerij veehouderij, vetweiderij en pluimveehouderij Als landbouwbedrijf of onderdeel van een landbouwbdrijf worden mede beschouwd: binnenvisscherij en vischteelt; nevenbedrijven van den landbouw, met in begrip van de jacht, indien het jagen van een landbouwbedrijf In verband staat; het gebruik van de eigen woning, indien dit met de uitoefening van een landbouwbedrijf rechtstreeks verband houdt. Een der volgende hoofdstukken regelt het bedrag der belasting, dat verschuldigd is vol. gens de bij dit besluit behoorende tabel. Ten behoeve van de toepassing van de tabel wor den de belastingplichtigen binnenlandsche zoowel als buitenlandsche ingedeeld In een van de tariefgroepen 1, 2 en 3. Onder tarief groep 3 vallen de belastingplichtigen, die aan spraak op kinderaftrek hebben. Onder tarief groep 1 of 2 vallen de belastingplichtigen, die geen aanspraak op kinderaftrek hebben. Daar van vallen onder tariefgroep 2: De gehuwde belastingplichtigen, De ongehuwde belastingplichtigen, die voor 1 September van het kalenderjaar den leeftijd van 65 jaar hebben bereikt en De ongehuwde belastingplichtigen, die ge huwd geweest zijn en uit wier huwelijk een kind is geboren. Onder tariefgroep 1 vailen de ongehuwde be lastingplichtigen, die niet onder tariefgroep 2 of 3 vallen. Buitenlandsche belastingplichtigen kunnen slechts dan aanspraak op kinderaftrek hebben, indien zij wonen op het grondgebied, dan wel de nationaliteit bezitten van een staat, die in overeenkomstige gevallen kinderaftrek ver leent aan personen, binnen het Rijk wonen of de Nederlandsche nationaliteit bezitten. Omschreven wordt, voor welke kinderen kin deraftrek geschiedt. Zuivere inkomsten, die reeds afzonderlijk belast zijn, worden niet belast op voet van de tabel van dit besluit. Met den aanslag worden verrekend: De dividendbelasting, betrekking hebben de op het onzuiver inkomen (artikel 5, lid 1) begrepen opbrengsten. De in het kalenderjaar of het belasting tijdvak ingehouden loonbelasting. De over het kalenderjaar of het belasting tijdvak van den belastingplichtige nage vorderde loonbelasting, zonder de bij de navordering toegepaste verhooging. De krachtens een besluit ingevolge arti kel 59, lid 1, 1ste, ingehouden belasting, betrekking hebbende op in het zuiver in komen begrepen bedragen. De voor het kalenderjaar of het belas tingtijdvak opgelegde voorloopige aanslagen. Overtreft de aanslag de er mede te ver rekenen bedragen, dan dient het verschil binnen een maand na de dagteekening vaji het aanslagbiljet te worden voldaan. Over treffen de te verrekenen bedragen den aan slag, dan wordt het verschil teruggegeven Ten aanzien van buitenlandsche belasting plichtigen, die voor de loonbelasting aanspraak hebben op kinderaftrek, doch voor de inkom stenbelasting niet, kan de secretaris-generaal van het departement van Financiën bepalen, dat een hooger bedrag als verrekenbaar wordt, beschouwd dan volgens lid 1, 2e en 3e, verre kenbaar is Het besluit treedt in werking op den da.g zij ner afkondiging en draagt den naam „Besluit op de inkomstenbelasting 1941". Van bevoegde zijde ontvangen wij de volgen de toelichting op het besluit tot invoering der Inkomstenbelasting-1941 De tabel aan het slot van het tarief bevat een kolom voor ongehuwden (tariefgroep 1' voor gehuwden zonder kinderen (tariefgroep 2> en voor personen die aanspraak hebben op Kin deraftrek (tariefgroep 3). Wie niet meer dan 10 kinderen heeft, kan zijn belasting uit de tabe aflezen. Wie meer kinderen heeft zal een klei ne berekening moeten maken. Evenals bij de loonbelasting zijn ongehuwden van 65 jaar en ouder met gehuwden gelijkgesteld, evenals jon gere gehuwden uit wier vroeger huwelijk een kind is gesproten. De reductie wegens kinderen verdwijnt bij d zeer hooge inkomens geleidelijk. Ongehuwden zijn nooit meer inkomstenbelas ting verschuldigd dan 65 pCt. van hun gehee»e inkomen, voor de anders belastingplichtigen bedraagt het maximum-percentage 55. Tot bij een inkomen van f 12.000 is het tarief van de inkomstenbelasting nagenoeg gelijk aan dat van de loonbelasting. Het tarief begint voor ongehuwden met f 475 inkomen, voor gehuwden zonder kin deren bij f 775, voor personen met 2 kin deren bij f 1175, voor personen met 5 kin deren bij f 1975 en voor personen met 7 kinderen bij f 4525. In al deze gevallen be draagt de belasting over een vol jaar f 16 Uit deze cijfers blijkt, hoezeer het gezin is ontzien. In menig geval zal de belasting la ger zijn. dan onder de oude inkomstenbe lasting het geval was. De nieuwe inkomstenbelasting heeft menigen trek gemeen met de Duitsche. Bij het ontwer pen is intusschen wel naar onderlinge vergelijk baarheid gestreefd, doch niet naar het maken van een copie. De nieuwe inkomstenbelasting sluit aan bij het Nederlandsche privaatrecht ei', bij Nederlandsche toestanden. Evenals vroeger worden erfenissen, legaten, loterijprijzen, door amateur-sportbeoefenaars gewonnen prijzen en andere bateD van dien aard niet tot het inkomen gerekend. De nieuwe regeling huldigt wel een ruimer standpunt, doordat zij ook bepaalde baten uit speculatie tot het inkomen rekent. Het groote verschil met vroeger is, dat meestl niet meer van belang is, of men in een gegeven geval te maken heeft met slechts één bron van inkomen (b.v. één bedrijf) dan wel met een aantal verschil lende bronnen (b.v. twee afzonderlijke be drijven) Tot het inkomen rekent het besluit al datgene wat: le Opbrengst is van onderneming of ar beid, of 2e. opbrengst is van vermogen, of 3e. behoort tot de inkomsten in den vorm van periodieke uitkeeringen, of 4e. behoort tot de inkomsten uit specu- latip Men kan zeggen, dat iemand inkomen geniet zoodra hij rijker is geworden, ook al kan hij zijn verrijking niet omzetten in geld. Maar mer kan ook het standpunt innemen, dat eerst dan sprake is van inkomen, wanneer het verwor vene an geld beschikbaar komt. De nieuwe inkomstenbelasting heeft dit laat ste standpunt tot regel verheven. De thans ar, de Vereenigde Staten en elders geblokkeerde dividenden zullen b.v., al naar gelang van de positie in individueele gevallen, worden belas; als inkomen van het jaar, waarin zij ginda rentegevend worden b.v. door boeking of een rentegevende rekening-courant of waar in zij ter beschikking komen van een gemach tigde, die daaruit betalingen en aankoopen kan doen. Doen deze gevallen zich geen van beide voor, dan zullen deze dividenden pas worder beschouwd als inkomen van het jaar, waarlr het gebokkeerd zijn van het dividend op andere wijze een einde neemt. Bti het bepalen van de winst van een bedrijl of van een vrij beroep worden echter geldvor deringen, welke nog niet opeischbaar zijn, toch in aanmerking genomen. Dividenden in den vorm van aandeelen worden met andere divi denden gelijkgesteld. Datgene wat voor werk nemers wordt gestort in een werknemersspaar fonds wordt geacht, door hen te zijn genoten ook al kunnen zij er nog niet aan komen. Eei. uit 1937 dateerende overgangsbepaling ten aan zien van de werknemersspaarfondsen is ver dwenen Het besluit maakt onderscheid tusschen wins' uit landbouwbedrijf en winst uit niet agrarisch bedrijf. Deze onderscheiding is voor de inkom stenbelasting eigenlijk niet van belang. Zij kan slechts verklaard worden in verband met de mogelijkheid van'n nieuwe zakelijke belasting op bet bedrijf, waarbij de bedrijfswinst een der grondslagen zal zijn. De landbouw zal waar schijnlijk buiten deze belasting vallen. De winst van alle bedrijven en van alle zefstandig uitgeoefende beroepen wordt overi gens beheerscht door dezelfde bepalingen. Ook bij een beroep als dat van den arts en dat van den advocaat en bij het ambt van notaras spreekt het besluit van „winst". in de gevallen waarin de winst uit een volledige boekhouding kon worden bepaald, zijn de balansen het uit gangspunt voor de winstberekeningen. In de overige gevallen wordt uit den omzet de bruto winst afgeleid, en vervolgens uit de brutowinst de nettowinst. Het besluit bezit hier slechts naar den uiterlijken vorm iets nieuws. Een spe ciale regeling bevat het besluit met betrekking tot boekjaren, welke niet met het kalenderjaar (belastingjaar) samenvallen. De winst over het kalenderjaar, wat het bedrag betreft, is gelijk aan de winst van het boekjaar, dat in het ka lenderjaar eindigt, mits in den loop van net kalenderjaar twee boekjaren van twaalf maan den elkander opvolgen. Indien iemand bij het liquideeren of het over dragen van een bedrijf of van een zelfstandig uitgeoefend beroep winst maakt, is daarvan de eerste vijfduizend gulden belastingvrij. Of hij iiquidatiewinst maakt, wordt beoordeeld aan de hand van de balans, welke hij zou hebben opgemaakt, indien hij het bedrijf of beroep hap voortgezet. De liquidatiewinst boven vijfduizend guldee wordt, inden de belastingplichtige hierom ver- I zoekt, belast naax een speciaal tarief. Het hel- fangspercentage bedraagt daarbij niet minder dan 15 en niet meer dan 37jé. Het tarief wordt nog toegepast in gevallen waarin inkomen genoten wordt, dat weliswaai ineens los komt, doch eigenlijk in een reeks van jaren is verdiend, Aftrek wegens onderhoudsuitkeeringen aan ouders of aan kinderen is voortaan niet meer toegestaan. Omgekeerd zullen deze uitkeeringen niet woi-den beschouwd als inkomen van degenen, die ze ontvangen. Is de uitkeering betrek kelijk hoog, dan ,zal de door den uitkeerder verschuldigde belasting wel verminderd worden. Immers dan kan de bepaling in werking komen, welke toestaat, rekening te houden met buitengewone lasten, welke op den belasting plichtige drukken. Deze regeling sluit aan bij die van de loonbelasting. Vroeger kenden ouders nog al eens periodieke uitkeeringen toe aan studeerende meerderjarige kinderen. Meestal werd daartoe een notarieele IN POPEL1NE EN GABARDINE Te Rotterdam is mevr. D. VersteegHaaften, die woonde aan de Vredenoord Kade uit het raam van de tweede verdieping op straat ge vallen. Het slachtoffer liep een schedelbasis- fractuur op en is ter verpleging naar het zie kenhuis aan den Bergweg vervoerd, waar zij later aan de bekomen kwetsuren is overleden. Dezen zomer zullen weer tienduizenden Nederlanders naar buiten trekken om nieu we krachten voor hun dagelijksche werk te verzamelen. In verband met de hierover gerezen vragen had een redacteur van de V. P. B. een onderhoud met den heer S. de Hoo, directeur van het Centraal Distribu tiekantoor. Bij die gelegenheid vernam de journalist een aantal belangwekkende bij zonderheden over de wijze, waarop men tij dens zijn zomervacantie het meeste gemak van zijn bonnen en den minsten last van de distributie zal hebben, in 't belang van alle partijen. „De levensmiddelenvoorziening van hotels en pensions geschiedt op basis van het te ver wachten bezoek. Daarom is het zoo belangrijk den trek naar buiten tevoren eenigszins te kunnen schatten, hoewel dat door allerlei bij zondere omstandigheden zeer moeilijk is," ant woordde de directeur van het Centraal Distri butiekantoor, op het verzoek om het een en ander mede te deelen omtrent de distributie regeling, die voor hotels, pensions, jeugdherber gen enz. is getroffen met het oog op het aan staande vacantieseizoen. „Mijns inziens zal de onmogelijkheid om naar het buitenland te gaan het toerisme in eigen land stimuleeren. Andere factoren echter, als b.v. het ontbreken van autoverkeer, voor toe risten verboden gebieden en de fietsbandendis tributie, zullen een ongunstigen invloed uitoefe nen. Verleden jaar bijv. was de trek naar bui ten ook zeer grillig, sommige streken werden druk bezocht, andere niet." Hoe men daarmede rekening houdt, vertelde de chef van het bureau Verbruik van het Cen traal Distributiekantoor. „Op welke wijze wordt er voor gezorgd, dat alle bedrijven over een voldoenden voorraad levensmiddelen beschikken?" „Alle bedrijven zijn ingedeeld in twee klassen. De groote, in totaal ruim 12 a 15000. ontvangen van ons bureau de toewijzingen om van hun leveranciers levensmiddelen te betrekken. De kleine, ten getale van ruim 20.000, zijn geheel afhankelijk van de bonnen van hun cliënteele en de in zeer beperkte mate verstrekte losse bonnen van de plaatselijke distributiekantoren. Als basis voor de toewijzing is het jaar 1939 gekozen. De seizoenbedrijven krijgen datgene, waar zij in twaalf maanden recht op hebben, in de enkele maanden, dat zij in bedrijf zijn. De bedrijven, die het geheele jaar geopend zijn, krijgen niets extra. Ten slotte is het verbruik in hotels en pen sions slechts een gering deel van het totale verbruik van voedsel, maar het zeer gedifferen tieerde karakter maakt nu eenmaal, om een eerlijke verdeeling te verzekeren, een omvang rijke administratie noodzakelijk." „Kunt u voor de as. vacantiegangers eenige algemeene wenken geven?" „Gaarne, want een goede voorlichting van het publiek maakt de zaken veel eenvoudiger. Voorai wil ik er op wijzen, dat men moet zorgen zijn bonnen op reis niet te verliezen. Nieuw'e bonnen worden slechts in beperkte mate cn niet dan na de grootste moeite verstrekt. Verder moet het publiek er goed van door drongen zijn, dat de gedistribueerde artikelen uitsluitend op bonnen te verkrijgen zijn. Vroe ger was men gewoon op reis eens echt veel en lekker te eten, meer dan thuis gewoonlijk, maar dat is nu uitgesloten. Een ander belangrijk punt is, dat het aan bevelenswaardig is niet korter dan één week in een hotel te blijven, niet drie dagen hier en drie dagen daar. Immers, als men de bonnen, die een week geldig zijn, in een hotel heeft afgegeven, heeft men geen bonnen meer om in diezelfde week in een ander hotel te logeeren. Dit geldt natuurlijk niet voor de artikelen, waarvoor men wis selbonnen kan krijgen, zooals vleesch en boter, maar wel voor aardappelen, enz. Over het algemeen kan men voor een ver blijf van één dag beter brood en dergelijke zelf meenemen. Een kleinigheid, die wellicht wordt vergeten, is ook het meenemen van zeep, want die wordt niet meer in de hotels gegeven." „Het publiek kan zeker tot een vlotten gang van zaken bijdragen?" ..Zeer zeker, want juist een prettige verhou ding tusschen hotelier en publiek kan veel wrij ving voorkomen. Beide partijen moeten wat geven en nemen. Het publiek moet niet te veel- eischend zijn. Dat heeft trouwens geen zin, daar de hoteliers toch niet meer krijgen dan waar zij recht op hebben. Overigens ben ik er van overtuigd, dat een goede onderlinge verstandhouding zal worden bereikt en er is dan ook alle reden om aan te nemen, dat ook dezen zomer vele tienduizenden een aangenaam verblijf zullen hebben in eigen land." 3BHH1 N.V. Internationale Concert.Directie Ernst Krauss HHSBHH Dinsdag 10 Jnnl - 8 nur: CONCERTGEBOUW (Kleine Zaal» in het kader der Ncderlandsch-Duitsche Kultuurgemeenschap Solisten Claudio MONTEVERDI; Anton VIVAI.DIJoh. Seb. Bach; Joh. Christian BACH; W. A. MOZART Kaarten a ƒ3.—, f 1.50, ƒ1.— voor leden der NDKG 1,50, 1.— cn 75 rents, alles inbegrepen, dagelijks bij Alsbach Dover, Kalverstr. Broekmans Van Poppcl, van Baerlestr.Nieuwe Muziekh., Leid- schestraat 50 en aan het Concertgebouw. Woensdag 4 Juni - 8 uur: Donderdag 5 Juni 8 uur: VrUdag 6 Juni 8 uur: Zondag 8 Juni - 2.30 uur: Maandag 9 Juni - 8 uur: Woensdag 11 Juni - 7.30 uur: Donderdag T2 Juni - 8 uur: Vrijdag 13 Juni - 8 uur M zaterdag 14 Juni7.30 uur: Dett H33g, Diiigentia MM De Secretaris-Generaal van het departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat de hoeveelheden terpentijn en lijnolie, welke op de door de plaatselijke distributiediensten aan schilders uit te reiken bonnen kunnen worden betrokken, voor de periode van 1 Juni 1 Juli 1941 als volgt zijn vastgesteld: 1 Liter kunstterpentijn per bon voor terpentijn en 1 liter rauwe lijnolie of gekookte olie of standolie per bon voor lijnolie. De Secretaris.Generaal van het departement van Landbouw en Vis scherij maakt bet volgende bekend met betrekking tot de distributie van peulvruchten. Zooals destijds is gepubliceerd geeft de met „33" genummerde bon van de „Bonkaart Algemeen" tot en met Woensdag 4 Juni a s. recht op het koopen van peulvruchten. In verband met het feit. dat deze bonnen op Woensdag in plaats van Maandag afloopen, is het noodzakelijk de wijze van inlevering dezer bonnen eenigszins te wijzigen. De detaillisten dienen deze bonnen op de gewone wijze gedurende het tijdvak van Dinsdag 3 Juni tot en met Vrijdag 6 Juni a.s. in te leveren, waarbij degenen, die als regel op Maandag moeten inleveren dit op door de plaatselijke distributiediensten vast te stellen dagen behooren te doen. De detaillisten, die op Dinsdag of Woensdag hun bonnen hebben in geleverd en gedurende die dagen nog bonnen van hun klanten ontvangen, mogen deze ook indien het aantal meer dan negen stuks bedraagt, te zamen met. den volgenden bon voor peulvruchten inleveren, d.i. derhalve na afloop van de van 2 Juni t.e.m. 22 Juni a.s. Ioopende distributieperiode. vorden U geboden door advertentie- t-eclame in de rubriek „Omroepers. Laat die U niet ontglippen. De prijf can geen bezwaar zijn, want voor lechts 52 cent per regel komt Uw Saken-Omroeper onder de aandach an 90.000 gezinnen PARAMARIBOPLEIN 2 I I'ARAMARIBOSTRAAT 5 I bev. 4 kamers w.o, suite, badkam wascht,, keuken en war. Huur f 37 p. m. Bevr. Won. Bur. W. STEIJ OER, Baarsjeswe# 306 I. Tel. 86749. Amsterdam, TARAMARIBOSTRAAT 4 huis bev. 4 kamers, w.o. suite, badkam., wascht keuken, tuin en tuinhuis. Huur 42 p. m. Bevr. Won. Bur. W. STEIJGER, Baarsjesweg 306 I, Tele foon 86749 Amsterdam. Nietwaar, U bent 'n trouw lezer van onze rubriek „Omroepers", u moogt er graag eens in grasduinen. De zakenman weet van Uw speurlust te profiteeren, hij plaatst Zaken-Om roepers, die onze rubriek Juist zoo veelzijdig doen zijn en die Uwe regel matige belangstelling Inderdaad mo- tlveeren. Iets nieuws is ook het belasten van de winst, welke door bepaalde houders van aandeelen in besloten vennootschappen wordt behaald bij verkoop van hun aan deelen of van een deel ervan. Deze houders zijn die, welke alleen, of te tarnen met hun verwanten, in den loop van de laatste vijf jaren voor meer dan V* ge deelte van het nominaal gestorte kapitaal aan deelhouder zijn geweest. Als verwanten gelden daarbij uitsluitend de echtgenoote, de bloed en aanverwanten in rechte linie, en de broers, zusters, zwagers en schoonzusters van den be lastingplichtige. Hetgeen aandeelhouders bij liquidatie van een besloten of van een andere N.V. ontvangen boven het gestorte kapitaal, wordt tot het in komen gerekend (art. 36 lid 2 van het besluit) Het is te voorzien, dat de bepaling over de liquidatie-uitkeeringen van, een N.V. niet dan wei op milde wijze zal worden toegepast, indien de N.V. liquideert binnen een nader vast te stellen termijn Bepalingen ter bevordering van liquidatie van N.V., welker bedrijf ook in andere rechtsvorm kan worden voortgezet, zijn n.l. in voorbereiding. Verheugend nieuws voor huiseigenaren is, dat voortaan bij het bepalen van het inkomen zal worden afgeschreven op hui- zenbezit, ook al exploiteert de belasting plichtige dit bezit niet in de uitoefening van een bedrijf Interesten, welke geacht worden begrepen te zijn in uitkeeringen, door levensverzekerings maatschappijen gedaan, zullen voortaan belast baar zijn, doch alleen voor zoover deze inte resten geacht worden te zvjn gekweekt na 1 Januari 1941. Deze regeling heeft uitsluitend betrekking op uitkeeringen, welke ingevolge kapitaalverzekeringen worden gedaan. Het be zigen van de levensverzekering als belasting vluchtheuvel wordt hierdoor voorkomen. We gens betaalde levensverzekeringpremiën mag voortaan niets worden afgetrokken. Voor lijfrentepremiën is het anders. Lijfren ten zullen n.l. in de toekomst, evenals in het verleden ten volle belast worden. Daarom zijn betaalde premiën voor het verkrijgen van lijf renten (koopsommen daaronder begrepen) bin nen zekere grenzen aftrekbaar gesteld. Deze grenzen hangen af van de grootte van het gezin en zijn vrij ruim gesteld (b.v. voor ge huwden met 1, 2 of 3 kinderen f 1500.— per jaar). De niet in loondienst zijnde belasting plichtige, of de loontrekker, die geen pensioen- vooruitzichten heeft, en die daarom door een lijfrenteverzekering zichzelf en zijn weduwe en weezen wil „pensionneeren", zal voortaan niet meer achterstaan bij den belastingplichtige, die in dienstbetrekking is en uitzicht op pensioen heeft De aandacht verdient voorts het belast wor den van speculatiewinsten, welke buiten bedrijf zijn behaald. Hieronder vailen winsten, welke behaald zijn bij een verkoop binnen betrekkelijk korten tijd na den aankoop of bij een verkoop, die voor den aankoop is geschied (termijn zaken). Onder betrekkelijk korten tijd moet hierbij worden verstaan een termijn van twee jaar voor gebouwen en gronden en een termijn van een jaar voor andere goederen, voor effec ten of voor vreemd geld. Koop en verkoop van binnenlandsche obligaties op binnenlandsche beurzen blijft buiten aanmerking. Ook in verband met deze bepaling verdien; het aanbeveling, dat de belastingplichtige alle aan- en verkoopnota's van effecten eenige jaren bewaart. akte opgemaakt. In de toekomst zal dit geen zin meer hebben, want de uitkeering zal niet aftrekbaar zijn. Hier tegenover staat, dat voor meerderjarige studeerende kinderen kinderaf trek wordt veleend, tenminste zoolang de kin deren nog geen 25 jaar zijn. Volgens het besluit is de secretaris-generaal van het departement van financiën bevoegd voor bepaalde gevallen of groepen van gevallen tegemoet te komen aan onbillijkheden van overwegenden aard, bij de uitvoering van het besluit Personen, die minder dan f 4 000.loon genieten en voor niet meer dan f 200.an dere inkomsten hebben, zullen in den regel niet worden aangeslagen. Een uitdrukkelijke verrekening van ingehouden loonbelasting blijft dan achterwege. Dat dit een groote administratieve vereenvoudiging beteekent, behoeft geen betoog. De nieuwe inkomstenbelasting zal voor het eerst worden geheven over het inkomen van het kalenderjaar (belastingjaar) 1941. De oude inkomstenbelasting heeft in theorie a.1 het in komen belast, dat tot en met 31 December 1940 is genoten. In theorie: want bij het bepalen van dit inkomen moest, volgens de oude wet, worden uitgegaan van een heele reeks onder stellingen. Het werkelijke inkomen, dat in het jaar 1940 genoten is, zou eigenlijk nimmer tot maatstaf voor de belastingheffing strekken, in dien het invoeringsbesluit hierin niet op een bijzondere wijze voorzag. Kennelijk heeft dit besluit het niet billijk geacht, dat de personen, die in 1940 aanzienlijke bedrijfswinsten hebben gemaakt, over deze winsten in werkelijkheid nimmer belasting zouden betalen. Uitgaande Van het feit, dat de belasting plichtigen hun inkomen over 1940 toch moeten aangeven in verband met het vaststellen van voorloopige aanslagen voor 1940, heeft men kunnen bepalen, dat zekere bestanddeelen van het inkomen van 1940 worden overgeheveld naar het jaar 1941, indien zij aanmerkelijk meer bedroegen dan in 1941. De eerste f 1.000.— van het verschil wordt niet overgeheveld. De overheveling vindt uit sluitend plaats ten behoeve van den defini tieven aanslag over 1941. Bij den voorloopigen aanslag voor 1941 wordt het inkomen van 1940, op de gewone wijze berekend, als uitgangspunt genomen. De overheveling, zooals deze in het invoeringsbesluit is neergelegd, kan wel eens tot onbillijkheden leiden, vooral indien het jaar 1941 buitengewoon slecht voor den belasting plichtige is. Voor deze gevallen zal nog een nadere regeling getroffen worden. Bij de over heveling worden alle inkomsten uit eigen on derneming en uit arbeid in aanmerking ge nomen. Échter wordt loon (in den ruimsten zin) buiten beschouwing gelaten, voorzoover het niet tantième is. Het loon wordt echter ten volle bij de vergelijking medegeteid, indien dit meetellen in het voordeel van den belasting plichtige is. Het invoeringsbeluit bevat voorts nog een be paling, welke er toe strekt onverrekende ver liezen, welke bij bestendiging van de oude in komstenbelasting verrekenbaar zouden zijn ge weest, ook voor de nieuwe inkomstenbelasting Verrekenbaar te maken. Voor de verrekening van dividendbelasting is voor 1941 een bijzondere voorziening getrof fen, omdat in dit jaar nog veel binnenlandsche dividenden zijn uitgekeerd zonder inhouding van dividendbelasting. Zoodra de nieuwe dividendbelasting in wer king zal zijn getreden, zullen de genieters van binnenlandsche dividenden bij de uitbetaling nota's ontvangen, waarop de inhouding van dividendbelasting is vermeld. Deze nota's moe ten zij zorgvuldig bewaren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 5