'In de leerschool van den ootmoed r VRIJE DAGEN EEN BOEK VOOR MOEDERS PRIMA MARTERS M MAAKT NU ZELF UW KLEEDING! oöbefr BONBONS VOEDT U GOED VOOR HET KLEINE MEISJE in kort geding flA Leer omgaan met taptemelk -TOMATENSAUS SANITAIR REESINK Fa. SPIER DAMES EN MEISJES, J. v.VOLLENHOVEN's WILDHANDEL N.V. ,Heliy KOFFIE OP? „WHO" IN DE KOP G. SCHOORL S 5»* w ZONDAG 1 JUNI 1941 Op den eersten Pinksterdag van het vorige jaar werd mère Philip pine Duchesne, eerste missiezuster van de Société du Sacré Coeur, za lig verklaard. Zij was een felle vrouw, die door veel gehoorzamen en zurijgen en wachten haar trot sche natuur heeft geadeld. Nog na haar dood schijnt zij te moeten wijken naar den achtergrond: op den dag van haar zaligverklaring woedde in ons land de oorlog en het artikel, dat wij haar ter eere schreven, is in het tumult verloren gegaan. 1. Eet bruin brood! Kook bij voorkeur pap van de minst verfijnde graanproducten, heele gort, havermout, ongebuild tarwe- en roggemeel. 2. Maak uitsluitend gebruik van aard appelen in de schil. 3 Denk aan peulvruchten als derde be langrijke bron van zetmeel; gebruik ze, mei het oog op de eiwitwaarde, zoo mogelijic te zamen met aardappelen, bladgroente, vleesch, melk (of taptemelkpoeder) 4. Gebruik uw volle rantsoen melk; melk is niet alleen een uitnemend kindervoedsel, maar ook onontbeerlijk in de voeding van volwassenen. Ook kaas is een belangrijk voedingsmiddel. Vul het rantsoen zoo mogelijk aan met karnemelk, taptemelk, taptemelkpoeder, yoghurt, kwark. 5. Groente en fruit zijn trouwe bondge- nooten bij het samenstellen van een doel matige voeding. Het dagelijksch gebruik van rauw fruit of rauwe groente is noodzakelijk. Dit heen o.a. tot gewoonte worden door appels, tomaten, komkommers, tuinkers, fijngesneden bladgroente, wortelen, kool raap, radijs en ramenas als broodbelegging te gebruiken. 6. Denk bij vleeschgebruik ook aan de organen (lever, nier, hart); zij vormen een vollediger voedsel dan spiervleesch. 7. Visch en vooral vette visch (ook mos selen en garnalen) zijn eveneens waarde volle hulpmiddelen voor het bereiken van een volledige voeding. DE VOEDINGSRAAD teekentng M. Bijvoet Meer dan ooit streven we naar practische kinderkleeding, ook mei hei oog op de schaarschte aan waschmiddelen. Dit iuin- pakje voor een vier of vijfjarig meisje bestaat uit een geruit katoenen broekje en een schor tje, afgebiesd mei heizelfde ruit je. Hei schortje, dat als jurkje fungeert, sluit mei knoopen tot onder aan toe. Wasschen en strijken is bij dit makkelijke mo delletje echter in een ommezien gebeurd, ook al door de afwezig heid van mouwtjes, die vervan gen zijn door de breede schou- dersirooken. Wanneer men niet over voldoende elastiek beschikt om van boven door hei broekje ie rijgen, dan kan men de voor zijde op een rechten band zeiten en hei elastiek alleen aan den achterkant inrijgen. Ook kan men er een ouderweisch klep- broekje mei knoopsluiting van maken. Hei hoedje moei flink gesteven worden, de klep wordt gevoerd mei stijf gaas. De ach terzijde van den bol wordt in den nek mei een knoopje vast gemaakt. A' Bgl' Een verrassing voor de kinderen Een pikante saus zal voor vele huisvrouwen een uitkomst betee- kenen, nu het moeilijk is om goe de jus te maken. Voor deze saus gebruiken we, ter verhooging van de voedingswaarde, taptemelk. Een halve liter taptemelk, twee afgestreken eetlepels aardappel meel of maizena, iy2 afgestreken eetlepel boter, wat zout, een bouil lonblokje of wat aroma, een eet lepel tomatenpuree, een theelepel tje geraspte ui. Laat een klein stukje van de bo ter smelten en in de pan rond- loopen; giet er de taptemelk in, laat die aan de kook komen en los er dan het bouillonblokje in op. Meng het aardappelmeel of de maizena met een klein scheutje koud water tot een vloeibaar papje, giet dit roerende in de melk en laat de saus een oogenblik door koken, steeds roerende. Neem de pan van het vuur, klop met een vork vlug de in kleine klontjes ver deelde boter door de saus, en daar na de tomatenpuree en het thee lepeltje geraspte ui. Maak ze ver der op smaak af met wat zout en misschien wat aroma. VOOR ALLE UNIEKE AANBIEDING 2-vellig ƒ65.- 3-vellig ƒ110.— Noorsche en Roodvossen Pracht qualiteiten ƒ40. POELIER NOORDEINDE 113 DEN HAAG TEL. 116107 - 116108 12V2ct. Vraagt Uw winkelier INKOOP OUD ZILVER tegen de hoogste waarde HUIZE „WESTEINDË" TE 'S-GEAVENHA" JV DE VROUW EN HAAR TIJD Philippine Duchesne werd in het Jaar 1769 geboren te Grenoble, waar haar vader advocaat bij de rechtbank was, in de dagen van het an cien régime, dat de Fransche revolutie voorbe reidde. Als ouderlijk erfdeel ontving zij een niet te buigen noch te breken hooghartigheid en een ontembare impulsiviteit. Zij was eerlijk, royaal, edelmoedig, volstrekt in haar bewondering en in haar afkeer, met een sterken aanzet naar onvrouwelijke heerschzucht. Een opvoeding van bijna Spartaansche strengheid en eenvoud trok nog scherper de harde lijnen van haar wezen Met grooten ernst studeerde zijwiskunde en oude talen, temidden van enkele jongens, en voor wat der vrouw is had zij maar weinig be langstelling. Maar tegen den tijd van haar eerste H. Com munie ging zij naar een school van de Visitatie in haar woonplaats. In dezen tijd schijn: de beslissing over haar temperament vol bestaan gevallen te zijn. Zij leerde er de liefde kennen, die zachtmoedig en nede rig is, en zij begon te begrijpen, welke don kere demonen haar heftige natuur dreig den te gaan beheer- schen. Voor het eerst maakte zich een diep en heilzaam besef van onmacht meester van haar trotse he zieL Toen vader Duches ne, die zijn plichten als katholiek niet ver vulde, begon te ver moeden, dat de vroom heid van zijn radicale dochter wel eens op ten kloosterroeping kon uitdraaien, haalde hij haar thuis. De vader lijke voorzienigheid wenschte, dat de dochter trouwde. „Neeh", zei Philippine gedecideerd en af doende. En daarmee waren alle discussies te voren gesloten. Zij pleegde voortaan slechts een lijdelijk maar hardnekkig verzet en vermeed alle amoureuze gelegenheden. Het lag heelemaal in de lijn van haar heet gebakerde natuur, dat zij bij een toevallig be zoek aan een klooster maar meteen besloot er te blijven en zelfs aan haar eigen verdriet om dit wreed besluit eenvoudig geen aandacht schonk. Het was evenwel niet de bedoeling van Onzen Lieven Heer, dat het leven van mademoiselle Philippine een trotsche hemelvaart met vlie gende vaandels zou worden. In 1789 brak over Parijs en over Frankrijk de hel van de Revo lutie los. De Constituante besloot tot ophef fing van de kloosters. Ook Philippine Duchesne, die de geloften nog niet eens had afgelegd, moest met haar medezusters het klooster ver laten. Zij boog voor Gods beschikking en vocht heldhaftig om de voor haar natuur zoo zware berusting. Zij deed wat zij te doen vond in de nieuwe omstandigheden. Dat was veel en het was zeer gevaarlijk bovendien. Maar Philippine Duchesne kende geen vrees. Zij zocht de pries ters op die zich schuil hielden, om aan de guillotine te ontkomen, en bracht hen bij zie- ken en stervenden. Zij bezocht de gevangenis sen en troostte en vond zelf kracht in den hel denmoed van zoovelen, die den dood ingingen om Christus' wil of om het strafbaar feit van hun adellijken naam. Intusschen verliepen de jaren. Toen Frank rijk eindelijk herademde, bleef Philippine een zaam achter, met niets dan het voor haar trots en haar doortastendheid pijnlijk besef, dat er van haar jeugdig idealisme wel heel weinig was terechtgekomen. Wel had zij haar vroegere "ister teruggekocht, maar waar bleven zij die het bewoond hadden? Tenslotte kwam zij in contact met de jonge stichting van de Société du Sacré Coeur, die haar militante natuur aantrok door den Jezu- ietengeest van de constituties. Gods liefste heiligen waren voor haar de strenge Ignatius en de avontuurlijke Xaverius. Zij schonk het klooster, dat zij had gekocht, aan de jonge overste en stichteres en deed er zelf haar in trede. Daarmee begon een nieuwe periode van training voor de niet meer zoo heel jonge vrouw. Moeder Barat, de wijze en soepele vrouw, begreep zoo goed wat Philippines hef tig temperament behoefde. Zij stond haar veel strengheden, waken en vasten, toe. Maar zij gaf haar bovenal gelegenheid tot de uiterste moeilijke prestatie van haar ijzeren wil: dien wil in gehoorzaamheid te buigen en geheel af stand te doen van het wel edelmoedig, maar voor haar ondernemingsgeest toch altijd nog te natüurlijk verlangen, zich te wijden aan het barre pionierswerk onder de Indianen. Zij was reeds negen en veertig jaar, toen haar eindelijk werd toegestaan met vier zusters te vertrekken naar Louisiana. In St. Louis zouden zij een huis vindenmaar na een zeereis van maanden en maanden, vol gevaren en ontbe ringen, bleek er tenslotte geen huis te zijn. Doodmoe en beroofd van alle illusies trokken rij toen naar het arme, eenzaam gelegen dorp St. Charles, dat tien mijlen verder lag. Zij begonnen er een leven van bittere ar moede. Maar Philippine Duchesne en haar ge zellinnen waren vrouwen van ras. Zü begonnen lederen dag om vier uur in den morgen en wijdden de eerste stille uren aan Hem, om Wien zij dit leven hadden gekozen. De overige uren werkten zij als paarden. Zij leden honger, zij woonden in een huis dat den wind van de open vlakte niet tegenhield. Zij sliepen op den grond, gewikkeld in een buffelhuid, midden tusschen de kinderen. Al het werk, in huis, in den stal en op het land, deden zij zelf. En zij waren allen vrouwen van fijne beschaving en hooge ontwikkeling. Eén van haar had zelfs verkeerd aan het hof van Napo leon. Een uitgelezen beproeving, voor mère Duches ne in het bijzonder, was pater van Quicken- born S.Jdie met enkele paters en novicen tijdens de regeering van koning Willem III uit Vlaanderen was uitgeweken. Had hij, mensche- lijk en onheilig, het land aan mère Duchesne? Ontbrak het hem misschien doodgewoon aan goeden smaak? Natuurlijk, hij had als zoon van Ignatius zijn stevige opvatting van gehoorzaam heid, maar mère Duchesne had die ook. Daarom is het niet heelemaal begrijpelijk, dat hij om kleine oneenigheden haar soms zoo zware straf fen oplegde. Vaak verbood hij haar de H. Com munie te ontvangen. Een attentie, die moeder Philippine hem van haar armoede bereidde, werd met bevroren reserve van de hand ge wezen. Hij is in Gods hand een meedoogen- loos werktuig geweest. Het leek er soms op, dat mère Duchesne ver geefs den Oceaan was overgestoken, zoo karig bleven de vruchten. Zij scheen een nutteloos instrument, geschapen om vernederd te worden. Ondanks haar helderen geest was zij verstoken van de gave der talen. Zij kon zich bij de jonge Roodhuiden niet verstaanbaar maken, zoodat slechts de allernederigste diensten in het huis houden en bij de kinderen haar konden worden toevertrouwd. Zij zorgde als een moeder. Toen eindelijk de stichtingen van de sociëteit zich vermenigvuldigden langs de oevers van den Mis sissippi en een laat succes haar deel scheen te worden. beteekende dat het einde van de P taak, die zij eens zoo onstuimig begeerd had tot leiden en organi- seeren was zij niet geschapen. Voortaan leefde zij op den achtergrond van net leven, dat zich meer en meer ook van haar terug trok. Eén vreugde wachtte haar nog: een pater stond er op, da: zij hem naar een nieuw missiegebied vergezel de. Hij wist wat hij deed. Acht volle uren lag zij iederen dag roerloos geknield voor het tabernakel, den zegen afbiddend over ....L zün werk. Aldus vond deze op actie en heer- schen ingestelde vrouw, die voor groote dingen bestemd scheen, in bid- denden ootmoed haar sublieme voltooiing. God alleen weet, welke groote dingen zij heeft ge daan. Op 83-jarigen leeftijd schonk hij haar de rust, die op aarde, door de bewogenheid van haar aanleg en de beweeglijkheid der omstan digheden, haar deel niet was geweest. IN TE /.V;, (foto Georgi) Als wg een weekend of een paar vacantieweken mogen leven buiten de gebondenheid van het regelmatig daagsch bestaan, demonstreeren wij dat graag in een gemakkelijke kleedij en trouwens we voelen ons veel pret tiger en vrijer in kleeren, die buiten de daagsche conventie staan. Over onderwerpen als: stemming en oude rok, humeur en hoed, zelfbewustheid en nieuwe jurk zouden dan ook even zoo vele hoofdstukken te schrijven zijn, want een vrouw is, onbewust of bewust, uitermate gevoelig voor haar eigen verschijning. Zoudt u zich bij voorbeeld kunnen voorstellen, dat u prettig vacantie kunt houden in den rok en blouse, die ge dag in dag uit op kantoor gedragen hebtBovendien zijn er de andere factoren, die hun rol spelen, wanneer we voor vacantie- dagen vacantiekleeren wenschen; va cantie beteekent tegenwoordig immers: buiten zijn, de natuur in trekken op de fiets of te voet, en vanzelf sprekend dragen we daarbij, wat ge- eigend is voor beweging in de vrije natuur, wat practisch is en tegen een stootje kan ofwel wat volop de ge legenheid laat te profiteeren van de milde zon. Dit laatste zal het geval zijn, wanneer we een tijd aan zee doorbrengen. De Pinkster-vacantiekleeren staan ech ter meestal in het teeken van het weifelend seizoen; want Pinksteren pleegt zoo te vallen op een datum, die op den kalender met zoel en zonnig soms weinig te maken heeft. Een ste vige rok, een blouse met als aanvul ling een wollen vest en een lichte jurk voor de verrassing van een zonnedag kunnen voor het weekeinde voldoen de zijn. Die lichte jurk, die zomersch en vroo- lijk zal zijn, moet echter ook tegen een stootje kunnen en vooral gemak kelijk te wasschen en te strijken zijn, met het oog op een eventueel langer verblijf van huis. Het ideaal van de witte jurk, die zoo charmant en zoo vrouwelijk kan zijn, zullen velen dit seizoen laten varen om wille van de zeepschaarschte. Hoe een aardige op lossing gevonden is om het onberispe lijke wit toch voor een gedeelte te handhaven, laat de foto zien, waarop twee jurkjes zijn afgebeeld, die de mo derne vindingrijkheid demonstreeren. Als u de foto met aandacht bekijkt, ziet u, dat twee lappen stof voor den rok zijn gebruikt, zóó, dat hetzelfde modieuze effect, maar bij de beide jurken in tegenovergestelden toon, werd verkregen. Het breede heupstuk, dat de over gang vormt van lijfje naar rok, de monstreert als 't ware een compromis tusschen de modelijnen van de hooge en de lage taille. De kimonomouw past zich bij dit, als ietwat nonchalant bedoelde model, goed aan; maar vergist u zich bij eventueel namaken van het jurkje met in de ruimteverdeeling, die een accu rate hand vraagt om een even char mant effect als hier te geven. De sluiting van den hoog-aangeknipten hals met eenvoudig boord suggereert het sportief-vlotte van dit jurkje. Meer sluiting is voor het lijfje overbodig, voldoende zijn de groote knoopen van den rok, die tot aan den zoom gezet zijn. Deze wijze van sluiten is prac tisch omdat men van kleedij kan ver wisselen zonder de coiffure al te zeer in wanorde te brengen, iets wat elke vrouw in vacantiedagen, als ze liefst zoo min mogelijk aan de toilettafel verwijlt, kan apprecieeren. A. Bgl. Als de jonge moeder voor de eerste maal de wieg klaar maakt om het jonge leven, dat haar wordt toevertrouwd, in neer te leggen, aanvaardt ze daarmee een groote verantwoor ding. Dat hulpelooze wezentje moet zij lichame lijk en geestelijk doen uitgroeien tot 'n gezond, evenwichtig mensch, dat in zijn leven zal kun nen voortbouwen op een goede jeugd. De verstandige jonge moeder zal dan ook, zonder daardoor zichzelf te verliezen, te rade gaan bij ervaringen van ouderen en zich laten voorlichten door juist gekozen lectuur over dit onderwerp. Wat haar waarschijnlijk een „em- barras du choix" zal bezorgen, omdat er in deze eeuw van het kind zóóveel lectuur, over al wat des kinds is, is verschenen, dat de stakkerdjes er, wat de opvoeding betreft, soms zelf de dupe van zijn geworden. Men kan dan óók zonder boeken een goede opvoedster zijn, maar iets anders is het, wat de verzorging van het eerstelingetje betreft, waarbü de onervaren moeder voor tal van pro blemen en vraagteekens kan komen te staan. Een goede handleiding kan dan van groot nut zijn. Zulk een handleiding is het pas verschenen werk „De Kindertijd", een boek voor moeders, door Dr. Charlotte Bühler en Dr. J. W. van Lookeren Campagne, dat de uitgeversmaat schappij „Holland" te Amsterdam het licht heeft doen zien. Een prettig boek, in royaal formaat, typo grafisch goed verzorgd, de beknopt gehouden tekst in rustigen, wijden druk. Blanco bladen bieden ruimte voor aanteekening en breken den tekst evenals de met zorg gekozen foto's. Het eerste deel, verzorgd door Dr. van Loo keren Campagne, is gewijd aan de lichamelij ke verzorging van het kind, in vier hoofdstuk ken respectievelijk behandelend: het eerste levensjaar, het tweede levensjaar, het vijfde tot tiende en het kind boven het tiende jaar. Voeding, kleeding, voorkoming van infecties zijn hier op deskundig-zakelijke wijze behandeld als een algemeenen richtsnoer, waarop elke moeder de gedetailleerde verzorging van het eigen kind kan afstemmen. Het tweede gedeelte, dat dezelfde hoofdstuk- indeeling volgt, behandelt de geestelijke ver zorging. Hier is Charlotte Bühler aan 't woord en het is wel onnoodig te zeggen, dat een ge schrift van deze vrouwelijke Weensche profes sor, die als eerste psychologe zich gewijd heeft aan de studie van de allervroegste kindsch- heid, de moeite waard is. Charlotte Bühler, zoo vertelt ons Jo van Ammers—Küller in haar boek „Twaalf interes sante vrouwen", is een vrouw van zeldzame begaafdheid. Zelf moeder van twee kinderen, is zij evenzeer geleerde als charmante vrouw van de «wereld. Toen haar dochtertje 'n kleine baby was, maakte ze, op aansporing van haar man, die toen voor een wetenschappelijken ar beid dit speciale materiaal behoefde, een stu die van haar allereerste geestelijke ontwikke ling. Zij noteerde nauwkeurig tot in de klein ste details al de gedragingen van het kind. Ze deed het anders dan de meeste jonge moeders, die een dagboek aanleggen over den groei en de ontwikkeling van haar eerstgeborene en het vullen met verrukte beschouwingen. Ze deed 't met de zakelijke nauwkeurigheid van een we tenschappelijk geschoolde, met haar sterk in geboren behoefte om door te dringen in het wezen der verschijnselen. Deze beschouwingen en onderzoekingen aan haar eigen baby werden de allereerste opzet van het groote werk, dat ze later voltooide. In Amerika heeft ze haar studie voortgezet en geëxperimenteerd op kinderen van de meest uiteenloopende rassen en de meest verschillen de levensomstandigheden. Ook in ons land heeft zij niet lang geleden geruimen tijd gewerkt. Het zeer merkwaardige van Charlotte Bühler, die als professor toch ook vrouw en moeder is, is haar groote zakelijkheid. Dit komt bij de behandelde stof in „De Kindertijd" zeer sterk uit. Ze constateert slechts of liever ze heeft geconstateerd en legt het resultaat van haar ervaringen tot richtsnoer voor anderen vast, in zakelijken, glashelderen stijl, zonder een syllabe overbodigen woordenballast. Juist daardoor geeft ze in de beknoptheid van vier hoofdstukken zeer veel waardevols. Ongeacht de levensbeschouwing, die de ouders zijn toegedaan, zullen ze met groot nut van dit boekwerk kennis nemen. Ook in donkere tijden zijn er dagen die ge vierd moeten worden en vooral verjaardagen van kinderen mogen niét meer, dan noodzake lijk is, door de tijdsomstandigheden aan fees telijkheid inboeten. Tractaties in vloeibaren en vasten vorm dragen altijd het hare bij om de stemming er in te brengen of er in te hou den, Niet alleen de smaak is hierbij van be lang, maar ook de wijze van opdienen. Het rietje in de limonade, het mooie papiertje om de lekkernij zij verhoogen de feestvreugde. Ook is het steeds een succes, als kinderen op een huiselijk feestje getracteerd worden op iets, dat gewoonlijk alleen maar in een restau rant of speeltuin wordt gegeven. Kent u bij voorbeeld de melkdranken, die in verschillende melkbars te krijgen zijn? Behalve dat het melk is met een vruchtensmaak, is deze drank ge woonlijk ook schuimend en mousseerend. We geven u hier een recept van zoo'n schuimen den drank, die, als er gedeeltelijk spuitwater gebruikt wordt, ook zal „prikken", zooals de kinderterm luidt. Tevens een recept van een gezonde versna pering, die we ook in dezen tijd zelf kunnen maken, zonder van onze bonnen en ons huis houdgeld veel te gebruiken. Schuimende vruchtendrank (46 glazen) 2 dl. gesuikerd bessensap (helft van een fleschje) of 2 dl. bessensap en ongeveer een eetlepel suiker, een halve liter water of een kwart liter water en een kwart liter spuitwa ter, een half ons taptemelkpoeder. Meng het melkpoeder aan met een half kopje water tot een glad papje. Voeg onder voort durend roeren met een garde (eiwitklopper) de rest van het water en het bessensap met de suiker toe. Klop den drank schuimig en zorg, dat er geen klontjes van melkpoeder in blij ven zitten. Als spuitwater wordt gebruikt, voeg dit dan toe na het schuimig kloppen. Schenk de glazen vol en presenteer ze meteen (Bij lang staan wordt het schuim eenigszins taai). Open Hangop-sandwiches (20 stuks) 5 dunne sneetjes bruin brood, 1 ons hangop, een bosje radijs, wat sterrekers, zout en des- gewenscht peper. Besmeer de sneetjes brood met een dikke laag hangop en snijd ze in vieren of: snijd met een glas drie of vier kleine rondjes uit elke boterham en besmeer deze met hangop (dit kost echter meer brood). Beleg de stukjes met halve radijsjes of met sterrekers. Strooi er daarna wat zout over. Leg de sandwiches op een schotel en geef ze ter afwisseling met zoete versnaperingen. Het is van belang voor de huisvrouw, dat ze het tot nu toe betrekkelijk weinig gebruikte voedingsmiddel taptemelk in zijn eigenaardig heden leert kennen. Taptemelk is, door haar gebrek aan vet, eer der geneigd tot aanbranden dan volle melk. Een eenvoudig hulpmiddel daartegen bestaat in het van te voren met water omspoelen van de pan, waarin taptemelk zal worden gekookt, of beter nog het eenigszins invetten van die pan met wat boter (het vette papier van een pakje boter is hiervoor reeds voldoende). Voorzichtigheidshalve roeren we af en toe in de pan met taptemelk, terwijl we bij het be reiden van een pap of een ander meelgerecnt dit roeren nu en dan herhalen, vaker dan we het bij een pap van volle melk gewend zijn. Als we hierop maar even letten, zullen we verder geen moeilijkheden ondervinden en zullen we de taptemelk aanvaarden als een van de middelen, welke de gezinsvoeding ten goede komen. Pappen, vlaas, eenvoudige puddingen, verschillende soepen (aardappel-, erwten-, boo- nen-, selderij-, tomatensoep) en sausen (bloem kool-, koolraap-, peterselie-, kaas-, tomaten saus), maar ook warmemelkdranken (chocola demelk, slemp, anijsmelk) laten zonder bezwaar de vervanging van melk door taptemelk toe. Een recept van een eenvoudig dagelijksch gerecht moge daarvan het bewijs geven. Griesmeelpudding (4 a 5 personen) een liter taptemelk, een ens griesmeel, 5 afgestreken eetlepels suiker, een pakje vanillesuiker. jBesmeer den bodem van de pan met wat bo ter en breng er de taptemelk in aan de kook. Meng griesmeel, suiker en vanillesuiker droog door elkaar, strooi het mengsel roerende in de kokênde taptemelk en laat onder voortdurend roeren het meel gaar worden en de pap de gewenschte puddingdikte aannemen. Giet de massa in een met koud water omgespoelden vorm en zet dien op een koele plaats tot de pudding koud en stevig is. ZÜTPHEN - ROTTERDAM, AMSTERDAM (,F0 EENORACHTSWEG 3 TILANUSSTR. 77 huis - TELEF. 55879 AMSTERDAM (OOST) Zendt ons een briefkaart met den naam van dit blad aan E.N.S.A.I.D. INSTITUUT Tolsteegsingel 54 te Utrecht en beplakt met 35 cents aan postzegels. (Porto briefkaart Inbegrepen) en wij zenden U een mooi boek met ruim 100 maten en modellen en tevens een gratis apparaat om U te laten zien hoe gemakke lijk onze methode is om THUIS alle klee ding te leeren maken en vermaken. 'corsets Den Haag Scheveningen Rotterdam Arnhem Leiden Groningen Delft Dordrecht' Hoest bonbons por doos overal verkrijgbaar I Imp-iRotterd. Prod. Mi}. WITTE HUIS - Rotterdam FABRIKANTEN: SEGER CO. POSTBUS 356 AMSTERDAM AMSTERDAM ROKIN 42 OPGERICHT 1888 VOORHEEN KALVERSTRAAT 51 biedt aan Dames en Meisjes een aangei naah1 ïuis voor korteren of langeren tijd. tige prijzen 1.50 a 3.per dag v°° kam* Tehuis matige logies met voll. pension, desgew. alleen met ontbijt. Westeinde 27 en 31, Telef. H3 »>Sta Mi-, "iet ter ""Dy

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 6