Strijd om Kreta ten einde Ontmoeting Hitler-Mussolini op den Brenner Radiotoespraak van den H. Vader r Het laatste Britsche steunpunt bezet Dagorder van Göring Kreta voornaamste punt van bespreking Wapenstilstand tusschen Irak en Engeland Schepen en havenwerken van Tobroek bestookt Verduistering Drie dooden bij lucht aanvallen John Winant heden bij Roosevelt VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS >,Er zijn geen onneembare eilanden Groote brand aan de Hudson Recht tot requireering voor Roosevelt? Amerikaansche troepen op Groenland? Duitsche vliegtuigen boven Engeland Engelsche vliegtuigen boven Duitschland De besprekingen te Batavia Het gevonden vrouwenhoofd EXTRA-EIRANTSOBN BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) vooi Haarlem 26 cent per week; per kwartaal i£ 3.42. Bij onze Agenten 28^ ct. per week, per kwartaal 3.76^. DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE DINSDAG 3 JUNI 1941 - AVONDBLAD VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 23035 De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk gereau- ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iedere regel meer 16 cents. DU1TSCH WEERMACHTSBERICHT Uit het weekoverzicht van het D.N.B. Principieele richtlijnen voor het maatschappelijk en econo misch leven GENERAAL FREYBERG NIET OMGEKOMEN Nog strijd, in Irak EX-KONING GEORGE VAN GRIEKENLAND Vuur woedde over oppervlakte van een kwart vierkante mijl Ital. weermachtsbericht De Australische regeering JV. Een aantal huizen werd beschadigd Voor den duur van den nationalen noodtoestand Het plan-Hoover Protest van Panama Nieuwe stakingen AMERIKA EN IERLAND Vermoordde de gearresteerde zijn echtgenoote? Bon SI van de bonkaart algemeen SPAKENBURGERS VISCH- TEN IJS OP! DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BERLIJN, 2 Juni. (D. N. B.) Het opperbevel van de weermacht maak bekend De strijd om Kreta is geëindigd. Het geheele eiland is van den vijand bevrijd. Duitsche troepen hebben gisteren het laatste steunpunt van de ver slagen Britten, de haven van Sfakia, bezet. Bergtroepen hebben in het berg land ten Noorden van Sfakia het laatste Britsche verzet neergeslagen en da..rbij 3.000 gevangenen gemaakt. Het Duitsche luchtwapen heeft deze laatste zuiveringsactie doeltreffend gesteund. In het zeegebied tusschen Kreta en Alexandrië hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen met drie voltreffers een Britschen torpedojager, welke deel uitmaakte van een vlootformatie, vernietigd. De Führer inspecteert het Duitsche luchtwapen. De commandant van een eskader meldt zich (Weltbild-Pax-Holland) In Noord-Af rik a activiteit van de ar tillerie en verkenners voor Tobroek. Duitsche en Italiaansche gevechtsvliegtuigen hebben in de haven van Tobroek vijf kleine transport- Schepen tot zinken gebracht en met goed re sultaat vijandelijke luchtdoelbatterijen be schadigd. Vrij sterke formaties gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht' de Britsche ravitailleeringshaven Manchester met 'talrijke brisant- en brandbommen bestookt. Hevige ontploffingen en uitgebreide branden veroor zaakten nieuwe, groote verwoestingen in indus trie-bedrijven en opslagplaatsen. Andere lucht aanvallen waren gericht op havens aan de Zuidwest- en Zuidkust van Engeland. Ten Zuidoosten van Aberdeen en ten Noorden van Schotland vernietigde het luchtwapen twee vijandelijke koopvaardijschepen met te zamen 6.000 B.R.T. en beschadigde een ander groot koopvaardijschip op ernstige wijze. Noch overdag noch des nachts hebben ge vechtshandelingen van den vijand boven het gebied van het Duitsche rijk plaats gevonden. In het weekoverzicht van den militairen me dewerker van het D.N.B., generaal dr. Glaise von Horstenau. wordt o.a. net volgende ge zegd: Kreta, dat Churchill tot den dood toe zonder te denken aan een aftocht, had beloofd te verdedigen, is in Duitsche handen. Wat er nog te doen blijft op het eiland is een politie-actie, n.l. de schuilhoeken der bergen en wouden te zuive ren van vluchtelingen en ronddolenden, alsook de misdaden te laten uitboeten, welke hand langers van het imperium of laffe Kretensische franctireurs op weerlooze Duitsche soldaten be dreven hebben. De verovering van dit eiland beteekent een keerpunt in de geschiedenis van de oorlogvoering, want met deze eerste verove ring van een door Engeland verdedigd eiland is het vertrouwen van den Engelschman in het denkbeeld„eiland" in gevaar gebracht. De Duit sche weermacht van Adolf Hitler heeft met de verovering van het eiland Kreta een in de Oorlogsgeschiedenis revolutionnaire daad verricht, Welke geen bekronend slot is doch op de toe komst wijst. Het spook van de invasie jaagt dreigender dan ooit door de Engelsche pers, en heel openlijk werd in de Engelsche radio de vraag gesteld: „Wat wil Hitler met het Suez- kanaal en met de petroleum van het Midden- Oosten?" Berlijn, 2 Juni. (D.N.B.1. De rijksmaar- Schalk van het Groot-Duitsche rijk en opperbe velhebber van de luchtmacht heeft de volgende dagorder uitgegeven: Strijders op Kreta, kameraden: Een groote roemrijke daad in de geschiedenis van ons jong r^apen is voleindigd. Op Kreta waaien onze °verwinningsvlaggen. U, mijn valschermjagers eh landingstroepen, u mijn vliegers, hebt te za- hien met uw kameraden van het leger onder uw beproefde leiders van alle rangen eenige presta ties verricht. Oneindig trotsch en gelukkig meld jk den Führer de uitvoering van zijn bevel. Gij hebt voor de geheele wereld het woord van den ptthrer bewaarheid: er zijn geen onneembare eilanden. Ik wist het; een luchtmacht, die den h°od niet vreest en in harde gevechten op de bfoef is gesteld, kent slechts de overwinning. 00 moest ook deze eerste en koene operatie ®Ver zee als een onweer de vijanden in enkele 5en verpletteren. Hieraan hebben ook weer de Italiaansche ma- "he, formaties van de Italiaansche luchtmacht n troepen van het Italiaansche leger, als reeds 'kwijis te voren, hun aandeel, valschermjagers, bezield door een onstuiml- ?®n strijdlust, hebt gij, geheel op uzelf aangewe- ®n, in een heldhaftigen, verbitterden strijd den bhieriek sterkeren tegenstander geslagen. Waar aan land ging werd even heldhaftig storm ®'°open als taai tegenstand geboden. Alleen- aande strijders hebben, onder een gloeiende s h en 0p rotSachtigen bodem, het bovenmen- Wa u 6 gepresteerd. Uw kracht was het on- nkelbare geloof aan de zege en de wetenschap cj. n do trouwe hulp der kameraden in de lucht, hemel van den vijand schoon veegden en tui moelbaar uur na uur met transportvlieg- boi«en Verst:erkingen aanvoerden. Onder den sto agel van onze gevechtsformaties ver teer 6 het gesohut van den vijand, vluchtte de ken nstander uit zijn versterkte stellingen, zon- va ®h verbrandden Britsche oorlogs- en koop- Wan {schepen, die hulp wilden brengen. In oude en \.en .eederschap uit Narvik hebben vliegers de pfrgJagers het eiland bedwongen en daarme- Oostp^and uit de belangrijke stelling in het Worpen dee' van de Middellandsche Zee ge- Vm^a^eraden, het geheele Duitsche volk is ver- dankhan de diepste bewondering en oneindige uw jongste overwinning, ïoerd nS luchtwapen herdenkt Duitschland ge- Hreta v!1 tr°ts de helden, die in den strijd om feruen \n leven en hun lichamelijk welzijn of- Wmn. voorwaarts in den geest van de over- rs van Kreta! Leve de Führerl. OP DEN BRENNER, 2 Juni. (D. N. B.) De Führer en de Duce zijn vandaag op den Brenner bij eengekomen en hebben in tegen woordigheid van den Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, von Rib- bentrop, en den Italiaanschen mi nister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, een onderhoud gehad over den politieken toestand. Het onderhoud heeft eenige uren ge duurd. De besprekingen werden gevoerd in den geest van de hartelijkste vriendschap, waarbij de volledige overeenstemming van de opvattingen der regeeringsleiders van beide verbonden landen tot uiting kwam. Over het verloop van de bespreking die gis teren tusschen den Führer en den Duce op den Brenner is gevoerd de tiende ontmoe ting tusschen de beide regeeringsleiders verneemt het A.NJP. van welingelichte zijde qog de volgende bijzonderheden: Aan de besprekingen, die in totaal ruim vijl uur hebben geduurd, namen behalve de beiae ministers van Buitenlandsche Zaken, gedeel telijk ook de chef van het opperbevel van de weermacht, generaal-veldmaarschalk Keitel, er. de chef van den generalen staf van de Italiaan sche weermacht, generaal Caballero, deel. De besprekingen werden tegen den middag voor een gemeenschappelijke lunch in intie- men kring, waaraan slechts de bovengenoemde zes personen deelnamen, onderbroken. Generaal-veldmaarschalk Keitel én generaal Caballero hadden van hun kant gelegenheid voor een onderhoud in den geest van de har telijke wapenbroederschap over de Duitsch- Italiaansche samenwerking op militair gebiea. Van Duitsche zijde waren voorts op den Brenner aanwezig: de Rijkspersclief, dr.' Die trich; de leider van de partijkanselarij, rijks leider Bohrmann; voorts de Duitsche zaakge lastigde te Rome, prins Bismarck, en de Duit sche militaire attaché te Rome, luitenant- generaal Von Rintelen. Van Italiaansche zijde waren aanwezig: de Italiaansche ambassadeur te Berlijn, Dino Ai- fieri, generaal Gandin van den generalen stat van de Italiaansche weermacht, de Italiaan sche militaire attaché te Berlijn, generaal Kaï- ras, alsmede de chef van het Italiaansche protocol, Geisser-Celesia. Het uiterlijk verloop van de ontmoeting stond in het teeken van de succesvolle en met de overwinning bekroonde militaire operaties der As-mogendheden in de Middellandsche Zee en in Noord-Afrika, waarbij het in de Dfutsche en Italiaansche weermachtberichten van heden gemelde einde van den strijd op Kreta net voornaamste onderwerp van bespreking vorm de. VATICAANSTAD, 1 Juni (Stefani) Op Pinkstermorgen heeft Z. H. de Paus in zijn bi bliotheek ter gelegenheid van het feest van St Eugenius, .dat op Tweeden Pinksterdag gevierd werd, het H. College van kardinalen in audiën tie ontvangen. De kardinaal-deken Granito di Belmonte sprak wenschen uit. Ter gelegenheid van den 50sten verjaardag van de encycliek Rerum Novarum van Paus Leo XIII heeft Paus Pius XII een radiotoespraak gehouden. Hij herinnerde er aan. dat Leo XIII. toen hij zijn encycliek uitgaf, er yan overtuigd was, dat de kerk zich over de maatschappelijke vraagstukken moest uitspreken om vast te stel len, of de grondslagen van een bepaalde sociale organisatie in overeenstemming waren met het natuurrecht en de goddelijke openbaring. De encycliek vond een grooten weerklank, want vele landen hebben maatregelen genomen om verbetering te brengen in de levensvoorwaarden der arbeiders Paus Pius noemde nieuwe richtinggeven de en moreele beginselen voor de drie fun- damenteele waarden van het maatschappe lijk en economisch leven, nl. voor het ge bruik van stoffelijke goederen, voor den ar beid en het gezin. Hij sprak den wensch uit, dat de goederen, die door God voor iedereen geschapen zijn, ook volgens de be ginselen van rechtvaardigheid en naasten liefde aan ieder ten goede zullen komen, opdat zij den menschen een vruchtdragen- den vrede kunnen brengen en geen gevaar lijken toestand scheppen, waaruit strijd en afgunst kunnen voortkomen. Met het vraagstuk van net gebruik der goe deren is dat van den arbeid nauw verbonden. Het recht en de plicht om den arbeid te orga- niseeren, komen vooral den werkgevers en den werknemers toe. Als zij hun taak niet kunne: volbrengen, moet de staat tusschenbeide komen om den arbeid te regelen en te verdeelen. Volgens de leerstelling van de encycliek Re- Rum Novarum heeft de natuur een nauw ver band gelegd tusschen het particuliere bezit er. het bestaan der menschenmaatschappij, in het bijzonder het bestaan en de ontwikkeling van het gezin. Het gezin is de vruchtbare grond slag van de grootheid en de macht van eer volk. Alle rechtsnormen, die regels voor den privaten eigendom opstellen, moeten strekken tot vervolmaking van het gezinsleven. De Paus sprak den wensch uit, dat deze beginselen thans reeds leiding zullen geven bij de organisatie van die nieuwe orde, berustend op vrede en gerechtigheid, waarop de wereic wacht en die uit den strijd van. thans geborer moet worden. Ten slotte gaf de H. Vader Zijn Apostolischen Zegen. GENÈVE, 31 Mei. (D.N.B.) Het uit Engelsche bron afkomstige bericht, dat de opperbevelheb ber der Britsche troepen op Kreta, de Nieuw- Zeelandsche luitenant-generaal Freyberg, bij een vliegtuigongeval om het leven zou zijn ge komen, wordt thans door Reuter officieel tegen gesproken. VICHY, 1 Juni. (D.N.B.). Naar uit Bagdad wordt gemeld, heeft zich daar na het vertrek van Rasjid Ali el Kailani een veiligheidscommissie gevormd, die een wa penstilstand met de Engelschcn heeft ge sloten. Volgens de meening van oevoegde Iraksche kringen is tot overgave van Bagdad besloten, omdat men gevechten en vernielingen in de hoofdstad wilde voorkomen, vooral met het oog op het feit, dat Bagdad in een vlakte ligt en door gebrek aan natuurlijke versterkingen moeilijk te verdedigen is. Voorts wordt uit Beiroet gemeld, dat sedert 20 dagen in Transjordanië hevig wurdt gevoch ten tusschen Iraksche strijdkrachten onder Fauzi Kaukji en Britsche troepen, die de strijd krachten bij Bagdad moesten.versterken. De Britsche berichtendienst ïeeit medege deeld, dat de vroegere regent van Irak, Aodoel Illah, te Bagdad aangekomen is. in zijn gezel schap aldus Ofi bevonden zich de vol gende personen: Djemü Maftai, Ali Jaondat en Noeri Said. Er zou onmiddellijk een begin wor den gemaakt met de vorming van een nieuw kabinet. Naar Ofi verder uit Bagdad meldt, wordt bevestigd, dat de jonge koning Feisal, in gezel schap van Rasjid Ali en anders Iraksche per soonlijkheden. in Iran aangekomen is. Ook de militaire gouverneur van Bagdad heeft zich naar dit land begeven. Uit Beiroet wordt tenslotte gemeld, dat Za terdagmiddag vier Britsche vliegtuigen het vliegveld Neirab, bij Aleppo, hebben gebombar deerd. Berichten uit Beiroet maken onder verwijzing naar de berichten van reizigers, die uit Irak zijn aangekomen, melding van het feit, dat de ge vechten in het gebied van Mosoel en in de woestijn tusschen Transjordanië en Irak worden voortgezet. ROME, 3 Juni. (D.N.B.). De Mesaggero meldt uit Istanboel, dat ex-koning George van Griekenland in een proclamatie heeft aangekon digd, dat hij den strijd van het Nabije Oosten uit wil voortzetten. Associated Press meldt uit Cairo, dat ex-ko- ning George van Griekenland het ontslag van de Grieksche emigranten-regeering heeft aange nomen en den vroegeren minister-president, Tsuderos, met de vorming van een nieuw kabinet heeft belast. Op de Voorj aars-paar denmarkt, welke ook een dwergpaard aangevoerddat zich Speciaal de jeugd was bijzonder met het Zaterdag te Hoorn werd gehouden, was in veler belangstelling mocht verheugen, paardje ingenomen. (Foto Pax Holland) JERSEY CITY, 1 Juni. (D.N.B.). In een graansilo van acht verdiepingen, die aan de Hudson gelegen is, is Zaterdag een groote brand uitgebroken, die zich ten gevolge van den krach- tigen wind snel uitbreidde. Meer dan honderd meter hooge vuurzuilen schoten de lucht in. Een pakhuis in de nabijheid, verscheiden aanleg steigers en twee lichters geraakten eveneens in brand. Ook het vlakbij gelegen veerpontstation liep gevaar. De geheele brandweer van Jersey City werd gealarmeerd. New York en de kust wacht zohden drijvende brandspuiten. Naar Associated Press verder meldt, heeft het vier uur geduurd, voor men den brand meester was. De silo is geheel uitgebrand, evenals 20 ge laden goederenwagons en vier lichters. Vierhon derd stuks vee, die zich in de slachtplaats be vonden, gingen verloren. Men zegt, dat New Jersey sedert 1917 geen brand van dezen omvang heeft gezien. Associated Press wijst er op, dat deze brand is uitgebroken op een moment,' dat alle wapenfabrieken, sta tions, steigers en pakhuizen uit vrees voor sa botage bewaakt werden. Volgens de „New York Times" woedde de brand, welks oorzaak niet bekend is, over een oppervlakte van een kwart vierkante mijl. De reusachtige rookkolom was tot op een afstand van 150 km. te zien. Vele duizenden toonen tar we, waarvan, naar men zegt, een groot deel voor Engeland bestemd was, zijn vernietigd, ROME, 2 Juni (Stefani) In zijn communi qué no. 362 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: In Noord-Afrika hebben Italiaansche en Duitsche luchtformaties voor anker liggende schepen en havenwerken in Tobroek aangeval len. Vijf kleine vaartuigen werden tot zinken gebracht en verscheidene luchtdoelbatterijen werden midscheeps getroffen. Een benzine opslagplaats geraakte in brand. In den nacht van 1 Juni hebben Britsche vliegtuigen Benghazi gebombardeerd. Een vijandelijk toestel werd door het luchtdoelgeschut neergehaald. De uit vijf personen bestaande bemanning werd gevan gen genomen. Op Kreta hebben de Italiaansche troepen in samenwerking met de Duitsche eenheden de gestelde doelen bereikt. In Oost-Afrika is de toestand ongewijzigd ge bleven. BERLIJN, 31 Mei. (D.N.B.) Naar de Daily Express uit Canberra meldt heeft de Australi sche arbeiderspartij een uitnoodiging van den premier, Menzies, tot deelneming aan een na tionale regeering afgewezen. Zonsondergang 3 Juni 21.55 Zonsopgang 4 Juni 5.21 Maanopkomst 14.01 ondergang 2.19 Het Britsche luchtwapen heeft gedurende ae Pinksterdagen, voornamelijk in den afgeloopen nacht, weder eenige aanvallen op ons land ge daan. Een tamelijk groot getal brisant- en brandbommen werd omlaag geworpen. L>t meeste richtten in het geheel geen of onbe langrijke schade aan. Slechts in een plaats m het Westen des lands werd grootere schace teweeggebracht. Door omlaaggeworpen bri sant- en brandbommen werden drie woonhui zen geheel vernield, tien andere beschadigd Voorts kregen 175 woonhuizen glasschade Daarbij werden drie personen gedood en viei gewond. Van de branden, die tengevolge vai dezen aanval ontstonden, konden de meeste dadelijk gebluscht worden, de andere in den loop van de vroege morgenuren. Ten slotte werd ook nog een tramwissel beschadigd. NEW-YORK, 3 Juni (D. N- B.) De am bassadeur der V. S. te Londen, Winant, die uit Londen te New-York is aangekomen, zal heden een onderhoud hebben met president Roosevelt, zoo meldt de New York Herald Tri bune. Hiervan zou, naar het blad meent, de definitieve beslissing over een interventie van de Vereenigde Staten zou afhangen. Volgens de International News Service heeft ambas sadeur Winant van de Britsche regeering de opdracht ontvangen, president Roosevelt te ver zoeken om onverwijlde tienvoudige versterking van de tot dusver verleende hulp. Het Duit sche succes op Kreta heeft toonaangevende Engelsche kringen in de meening versterkt, dat Groot-Brittannië alleen door een actief ingrij pen van de Ver. Staten gered kan worden. De Britsche regeering verlangt thans op zoo snel mogelijke wijze zoo veel mogelijk vliegtuigen, tanks, stukken geschut en automatische wape nen. Een ambtenaar van het Departement van Buitenlandsche Zaken heeft verklaard, dat Winant uitsluitend naar de Vereenigde Staten is teruggekeerd om in het algemeen van gedachten te wisselen. Hij heeft geen bijzondere boodschap van de Britsche re geering meegebracht. Het is thans gewoon te van het Departement van Buitenlandsche Zaken, aldus de ambtenaar, dat de Ameri- kaansche diplomaten op sleutelposities af en toe een bezoek brengen aan de Ver. Staten tot het voeren van algemeene be sprekingen. WASHINGTON, 3 Juni. (D. N. B.) Het mi nisterie van Oorlog der V. S. heeft aan het Huis van Afgevaardigden een wet voorgelegd, welke president Roosevelt voor den duur van den nationalen noodtoestand machtigt, eigen dommen te requireeren van eiken aard, welke noodig zijn voor de nationale verdediging. As sociated Press meldt, dat Roosevelt, de marine en het federale productiebureau de voorgestel de wet reeds hebben goedgekeurd. Verder meldt Associated Press, dat de ma rine het Floyd-Bennettveld als luchtbasis voor het district New-York heeft overgenomen. Het Huis van Afgevaardigden heeft zonder debatten het wetsontwerp aangenomen, waar door Roosevelt gemachtigd wordt een onbe perkt aantal vice-admiralen te benoemen, die „bijzondere en ongebruikelijke" vlootopdrachten zullen krijgen. Het wetsontwerp is doorgestuurd naar den Senaat. De democratische senator Thomas heeft een door 37 senatoren onderteekende resolutie in gediend, waarin gevraagd wordt net plan- Hoover aan te nemen. Dit plan voorziet in het verstrekken van levensmiddelen aan de burger bevolking in de bezette gebieden in Europa. De resolutie stelt voor, dat de minister van Bui tenlandsche Zaken spoedig een effectief pro gram van hulpverieening ten uitvoer zal leg gen. Naar Associated Press uit Panama meldt, heeft de president van Panama den minister van Buitenlandsche Zaken, die op het oogen- blik in Washington vertoeft, opdracht gegeven tegen den bouw van vliegveldinstailaties in de omgeving van het Albrock-terrein, ten behoeve van de burgerluchtvaart, te protesteeren. United Press meldt uit Cleveland, dat de C. I. O. besloten heeft tot de staking van 4509 vormgieters in de fabriek van de American Aluminium Company. De staking zal op 4 Juni beginnen. Deze onderneming is een der voor naamste steunpilaren van de bewapenings industrie. 4500 leden van de tot de C. I. O. behooren- de havenarbeiders zijn in staking gegaan, meldt United Press, teneinde een loonsverhoo- ging voor vrouwelijke vakvereenigingsleden erdoor te krijgen. Een zesde deel van het aan tal leden zijn vrouwen. Als gevolg van deze staking staan de werkzaamheden in de 190 op slagplaatsen stil. BERLIJN, 3 Juni. (D.N.B.) De Britsche berichtendienst beweert, dat Amerikaan sche troepen op Groenland zijn aangekomen. Naar men zegt, zouden zij daar vliegvelden willen aanleggen. BERLIJN, 3 Juni. (D. N. B.) De Londen- sche nieuwsdienst meldt, dat de vijandelijke luchtactie boven Engeland vannacht slechts van „geringen omvang" geweest is. Er werden bommen geworpen op Noordoost- en Noordwest Engeland, welke „geringe schade" aanrichtten en „eenige slachtoffers" maakten. BERLIJN, 3 Juni. (D. N. B.) Vliegtuigen der R. A. F. hebben vannaent in verschillende groepen West- en Noord-Duitschland aangeval len. Afzonderlijke vliegtuigen wierpen brisant- en brandbommen op woonwijken, o.a. ook in Berlijn, waardoor schade aan gebouwen ont stond en eenige dooden en gewonden onder de burgerbevolking te betreuren zijn. Doelen wel ke van belang zijn voor de oorlogvoering werden niet getroffen. Drie vijandelijke toestellen wer den neergeschoten. TOKIO. 3 Juni (Domei) Koh Isjii. de plaatsvervangende woordvoerder van het bu reau van voorlichting, heeft in de persconferen tie verklaard, dat de besprekingen te Batavia in het belangrijkste stadum geraken In een zeer nabije toekomst, zoo voegde hij hieraan toe. ontvangen wij wellicht antwoord van Nederlandsch-Indië op onze voorstellen. Men zal zich herinneren, dat Kenbitsji Jos- jizawa, de leider van de Japansche delegatie bij de handelsbesprekingen in Batavia, tus schen Japan en Nederlandsch Indië. on 1 Mei een laatste voorstel aan Nederlandsch-Indië heeft gedaan maar dat de Nederlandsch-Indi- sche autoriteiten hem tot dusver niet geant woord hebben. In officieele kringen van Ned.-Indië verklaart men, zoo meldt het blad Tokio Asahi Sjimboen uit Batavia, dat men waarde hecht aan de voort zetting van de vriendschappelijke betrekkingen met Japan. De door de Japanners weergegeven pessimistische beoordeeling van het verdere ver- oop der handelsbesprekingen, zoo zegt men in Nederl.-Indië verder, is ongegrond. Wanneer Batavia op de Japansche verklaringen nog niet geantwoord heeft, vindt dit uitsluitend zijn oor zaak in technische redenen. De Ned.-Indische overheid is er op het oogenblik mede bezig, een definitief standpunt te bestudeeren. NEW YORK, 3 Juni. (D.N.B.) De Iersche ge zant te Washington Brennan, heeft, naar Asso ciated Press meldt, verklaard, dat de Iersche regeering teleurgesteld is over het besluit van Roosevelt om aan Ierland geen oorlogsmateriaal ter beschikking te stellen. Niet minder teleurgesteld is men over het af staan van slechts twee vrachtbooten want de Iersche regeering heeft gehoopt door aankoop of charteren tien a twaalf schepen te verkrij gen. De 52-jarige Amsterdammer een werklooze monteur, wonende in Amsterdam-Oost die in verband met net vinden van een vrouwenhoofd in het Merwedekanaal enkele dagen geleden te Rotterdam is aangehouden wordt, naar wij vernemen, verdacht van moord op zijn echtgenoote. De vermoorde vrouw blijkt n.l. zijn echtgenoote te zijn, die ai eeni- gen tijd werd vermist. De rest van het stoffelijk overschot is echter nog steeds niet gevonden. De arrestant is voor den Officier van Justitie te Amsterdam geleid. Hoewel de politie zeer bezwarende aanwijzingen tegen nem heeft, blijft hij hardnekkig ontkennen. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en VisscherU maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Woensdag 4 Juni tot en met Zondag 8 Juni a.s. de met „51" genum merde bon van de „bonkaart algemeen" recht geeft op het koopen van één el. Toen de Spakenburgsche visscher T. K. op het IJsselmeer bezig was met een kuilnet te vis- schen, bleef zijn net bij het sleepen van den kuil plotseling vastzitten. Toen het weer los raakte, schoven twee ijsschollen naar boven, die zich op den bodem hadden vastgezet. Het net scheurde, waardoor de vangst verloren ging. Hoofd redacteur: H C. J. A. BARON VAN LAMSWEERDE, Bussum. Gewestelijk verantwoordelijk redacteur: W. G. A. M. VAN WILLIGE, BloemendaaL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1