Haarlem, 3 Juni „FRANKEN" DIRECTEUR VAN HAARLEMS POSTKANTOOR FEESTELIJK GEHULDIGD „HASiF OM" DINSDAG 3 JUNI 1941 Groote belangstelling bij zijn 40-jarig ambtsjubileum AGENDA P. T. T. prijst zich gelukkig met dezen hoogst bekwamen en menschlievenden ambtenaar m Uitreiking brandstoffenkaarten De feestrede St. Elisabeth's Gasthuis STADSSCHOUWBURG „De weg is beter dan de herberg Tweejarig meisje aan brand wonden overleden Personalia Bedevaart naar Heiloo Vergunningen DE EERSTE ZOMER- DRUKTE Trams naar Zandvoort reden af en aan Bioscopen 4 Juni STADSNIEUWS Distributienieuws Centrum Zuid MEISJE TE WATER GERAAKT Met hindernissen gered BANKEN IN DEN HOUT Neomist in de St. Jansparochie Chopin recital en causerie door George Hamel Groot feest-concert Orgelconcert in de Groote Kerk Programma van Chopin-avond door Theo van der Pas Uitspraken Rechtbank BURGERLIJKE STAND Voor U heeft iets nieuws bedacht: is na dagen nog lekker en zacht. .HALF OM' nu 17 cent Bioscopen Apotheekdiensten UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL Ter gelegenheid van zijn veertigjarig ambtsjubileum is de directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Haarlem, de heer J. C. Smid, den Eersten Pinksterdag op feestelijke wijze door het geheele perso neel gehuldigd. Vele sprekers hebben in hun toespraken den noesten arbeid en den on- verflauwden ijver van den heer Smid ge schilderd en naast hun gelukvtrenschen heb ben zij hem dank gebracht voor de groote menschlievendheid, die zijn leven siert. De groote hal van het Hoofdpostkantoor was tot op de laatste plaats bezet door genoo- digden en was versierd met fraaie bloemen, palmen en de Nederlandsche driekleur. De directeur-generaal van het P.T.T.-bedrijf was vertegenwoordigd door den heer T. van Houwelinge, inspecteur van het Spoorweg kantoor te Utrecht. Bij de huldiging waren o.m. aanwezig de oud directeur van het Postkantoor te Haarlem, de heer J. H. Th. Pfaff, en diens echtgenoote, de heeren A. J. Bruggeman, inspecteur der P T.T. te Haarlem., J. E. Bethe, controleur van de afd. Postwaarden te Haarlem, B. C. Sluyk, adjunct districtshoofd namens het Hoofd van het Tele foondistrict en vele ambtenaren van het post kantoor. Verhinderd waren de heeren A. P. F. Duinstee, hoofd-inspecteur der P. T T., belast met de algemeene leiding van den Postdienst; hoofd-inspecteur H. C. Velser, belast met de algemeene leiding van den Telegraafdienst; in specteur W. R. Vin Goor, chef Vierde Afdeeling Hoofdbestuur Postdienst; Administrateur D. Pasman, chef Zesde Afdeeling Hoofdbestuur en J. W. Groenijk, chef Tiende Afdeeling Hoofd bestuur. Om drie uur schreed- de jubilaris in gezelschap van zijn echtgenoote en familieleden onder de toonen van „Wilt heden nu treden" uit Va lerius' Gedenckklanken binnen. Nadat door het Haarlemsch Postaal Mannenkoor onder leiding van den heer P. M. Germes het „Herders Zon dagslied" van C. Kreutzer ten gehoore was ge bracht, richtte de voorzitter van het huldigings comité, de heer G. A. Klunhaar, een hartelijk welkomstwoord tot den heer Smid en diens fa milie, tot de aanwezige autoriteiten, de vertegen woordigers van verschillende vakorganisaties en alle aanwezigen. Spreker verheugde zich er over dat zoo talloos velen waren opgekomen voor dezen jubelmiddag. Als intermezzo bracht het koor een „Hymne aan den Vrede" van Henri van Nieuwenhoven en voerde de Haarlemsche Postfanfare de „Pe tite Suite van Jean Filleul uit. Namens het geheele personeel van de P.T.T. hield de heer G. A. Klunhaar, chef van het bureel expeditie, afd. brief- en pakketpost aan de Baljuwslaan, hierna een feestrede, waarin hij allereerst uitvoerig de loopbaan van den jubi laris beschreef. Vooral legde hij er den nadruk op, dat het voornemen tot deze huldiging geheel spontaan het denkbeeld is geweest van het per soneel. „Uit uw loopbaan blijkt, aldus spreker, hoe gij uw ambtelijk leven hebt opgebouwd door ijver en energie. Altijd zijt gij een wer ker geweest en nu nog. Gij hebt het werk lief om den arbeid zelf en niets is u te veel. Uit alles is wel gebleken, dat gij door uw helderen kijk, inzicht en vakbekwaamheid tot in de kern van iedere zaak doordringt. Op voortreffelijke wijze weet gij steeds het per soonlijk belang met dat van den dienst te vereenigen. Door al deze voortreffelijke eigenschappen hebt gij een groot aanzien onder uw personeel verworven. Om mijn woorden nog meer relief te geven, hebben wij besloten u een geschenk aan te bieden, dat voor u steeds een dankbare en prettige herinnering moge zijn." Namens het geheele personeel overhandigde de heer Klunhaar den jubilaris een prachtigen fau teuil en eenige boekwerken. Ook mevrouw Smid liet spreker in de hulde van dezen middag deelen en hij besloot zijn toe spraak met den wensch, dat de jubilaris nog vele jaren met denzelfden ijver, lust en toewij ding zijn taak zou mogen vervullen. Als oudste en meest intieme vriend sprak hierna de heer T. van Houwelinge namens den directeur-generaal van de commissie van beroep, die zijn hartelijke gelukwenschen vogde bij die van den directeur-generaal en ln het bijzonder het licht liet vallen op de pret tige stemming, die dank zij de loyale houding van den heer Smid steeds in de commissie van beroep heerscht. De heer v. Houwelinge sprak de hoep uit, dat den jubilaris nog veel kracht en gezondheid geschonken zou worden om te blij ven werken in dienst van het bedrijf en het dierbaar vaderland. De heer Brugman vnd dezen mijlpaal in een ambtelijke loopbaan van een dergelijke beteeke- nis, dat men deze gelegenheid moest bijwonen. „Deze bijeenkomst, aldus spreker, is ook bij zonder geschikt om de saamhoorigheid in het P. T. T.-bedrijf te demonstreeren. Samen vie ren wij nu feest als eenheid en als schakels aan denze'fden ketting, die de P. T. T. in werking stelt. Uw staat van dienst, die een zoo respecta belen omvang heeft, is alleen al waard, ge memoreerd te worden." Nadat spreker den ju bilaris namens het geheele bedrijf in Nederland had gecomplimenteerd met zijn veertigjarig jubileum, reikte hij hem als blijk van groote erkentelijkheid en waardeering de oorkonde van het bedrijf over. De controleur van de Postwaarden in Haar lem, de heer J- Bethe, noemde den directeur in zijn toespraak een zeer mensch'ievend mensch (hartelijk applaus) en vond terecht aanleiding om naast zijn gelukwenschen tot den jubi'aris het Haarlemsche personeel te feliciteeren met zijn directeur. Namens het hoofd van het Telefoon-district Haarlem, prees de heer B. C. Sluyk de prettige samenwerking welke tusschen den telefoon- en postdienst bestaat dank zij het wijze beleid van den heer Smid. De heer R. J. H. Leenders, die namens de broederschap van directeuren, hoofd commiezen en commiezen der P. T. T. zijn ge lukwenschen aanbood, schilderde in het bijzon der de wijze waarop de directeur het hart van zijn personeel gewonnen had. „Dit hebt gij weten te bereiken, aldus spreker, door naast een ambtenaar ook een mensch te zijn. Als de wijze Diogenes nog eens met zijn lantaarntje door Haarlem zou wandelen, zou hij in ieder geval op 't post kantoor een mensch vinden. De wijze waar op u het personeel probeert te begrijpen, waardeeren wij hoogelijk. Moogt gij nog vele jaren onder gunstiger omstandigheden dan thans tot heil en zegen van ons personeel in Haar'em den schepter zwaaien. Namens de vakgroep van den Ambtenaren bond voerde de heer W. Flooren het woord en legde er den nadruk op, dat de jubilaris vooral op sociaal terrein zooveel leed verzacht heeft. „Uw devies was altijd en dat zal 't blijven: Zoo als ik wensch behande'd te worden, wil ik ook anderen behandelen". Sprekende namens de Haarlemsche postagen- ten wees de heer K. A. Wieswerda op de sfeer van elkander begrijpen en waardeeren, die steeds door den directeur werd geschapen. Nadat mevrouw R. J. PfaffBeudler een per soonlijk woord van dank en hulde had gespro ken, complimenteerde haar echtgenoot, de oud directeur van het postkantoor, den jubilaris en diens familie met dit ambtsjubileum. Tot slot bracht de heer F. Lansheer namens de sport- en amusementsvereeniging van de P. T. T. in Haarlem in dichtvorm een loflied, dat besloten werd met 't „Jubileumslied" van P. M Germes. Nadat de Post Fanfare koraalmuziek ten ge hoore had gebracht, dankte de heer Smid voor de vele hartelijke gelukwenschen en den lof, die hem tijdens deze huldiging was gebracht. „Het valt mij moeilijk, a'dus de directeur, thans de juiste woorden te kiezen die mijn ge dachten op het oogenblik weergeven. Een reeks gebeurtenissen gaan mijn oogen voorbij, maar boven alles staat een gevoel van dankbaarheid aan de hooge macht om in deze moeilijke tij den dezen dag te herdenken. Op de eerste plaats betuig ik mijn harteMjken dank aan den direc teur-generaal voor zijn persoonlijk schrijven en allen, die mij hebben toegesproken. Maar tevens dank ik allen voor hun steun en medewerking, vooral in dezen tijd, waardoor wij sterk wor den. Hierna had een langdurig défilé plaats van alle gasten en leden van het personeel, die den jubilaris en zijn echtgenoote persoonlijk felici teerden. De leiding van deze feestelijke huldi ging was in handen van den secretaris van het huldigingscomité, den heer J. Hafkenscheidt. Op 28 en 30 Mei werd aan het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis, alhier, examen gehouden voor het diploma Ziekenverpleging A. De examencommissie bestond uit: H.H. Re- geeringsdeskundigen: dr. J. G. A. Kerssemakers, Alkmaar; dr. I. Wessel, Hilversum; dr. W. F. Bijv'oet, Bussum en dr. M. J. W. Rienks, Den Helder. Voorts de deskundigen van de inrichting: dr. P. A. Heeres, dr. J. Pij. Joosten Hattink, dr. Tj. Halbertsma, dr. W. E. de Ruiter en voorts de dames M. J. Rebel, adjunct-direc trice, en zr. M. J. S. S. de Rey, docente. Geslaagd zijn de volgende zusters: J. M. R. Laming, Q. J. M. Schoen, A. C. Th. van Bos veld Heinsius, M. A. van der Meer, S. E. S. Heersink, L. van Capelle, J. J. Gunning, I. Wes- terwijk Bosdijk, M. vhn Ravenswaay, J. Mete- lerkamp, M. Teer, R. Memesz, G. H. du Pui, J. Zielstra. De Spaansche schrijver Cervantes, de on sterfelijke vader van Don Quijote, heeft eens gezegd, dat de weg beter is dan de herberg. En Thérèse Bahr, de hoofdpersoon uit Dick Ouwen- dijk's blijspel met bovengenoemden titel, zegt het hem na, op persoonlijke wijze en minder met woorden dan metterdaad. De „herberg" is hier het heilig huisje, waar de algemeene mensch zich met zijn beginselen en conventies veilig voelt; de „weg" is de vrije baan, waarop een eerlijk, maar eigengereid karakter zijn zwerflust wil uitleven, innerlijk overiuigd van zijn goed recht Een gevolg van dit onmaatschappelijk stel ling nemen is, dat Thérèse, zich nog niet rijp achtend voor een ideaal huwelijk, gaat samen leven met den man, dien zij lief heeft; Daniel Cassange. En het is begrijpelijk, dat deze han delwijze opschudding verwekt in den fatsoen lijken, christelijk opgevoeden kring van familie en kennissen. Der» kring wordt door den schrijver met veel geest ten tooneele gebracht. HU bereikt er geen dramatische handeling mee en het voortdurend gemis van dien voornaamsten factor vormt ongetwUfeld de zwakheid van het stuk. Hij laat zün levens-echte sujetten praten, ieder naar zijn eigen aard en geheel volgens den loop der gebeurtenissen, waardoor we een interes santen dialoog te genieten krijgen. De leider van den kring is de referendaris Holkema, superieur en peter van de jonge amb tenares Thérèse. Als goedhartig, zelfingenomen, tegelijk ruim voelend en bekrompen denkend mensch is hü uitmuntend geteekend. De vrien denkring constateert welwillend, dat het onge huwde paar te goed is voor zUn aanstoot ge vende positie en vindt het middel om alles in het reine te brengen. Holkema zal Daniel een baan aan het departement bezorgen, de jonge lui kunnen huwen en zullen dan weer met God en met de maatschappü verzoend zün. Alles lijkt in orde te zullen komen, want de aanstaande echtgenoot toont zich erg dank baar voor de geboden hulp. Maar de goedbe doelde pogingen stranden op het verzet van Thérèse. ZU wil wel trouwen, maar niet om een verleden goed te maken. ZU heeft alles zuiver bedoeld en zal dus met opgeheven hoofd naar het altaar gaan. ZU zoekt het huwelUk op haar weg, niet in de herberg. Hier staan twee partüen onverzoenlijk tegen over elkander. Maar terwUl we de eene partU volkomen doorzien, omdat ze drie bedrijven lang haar opvattingen uiteenzet, laat de an der die van het meisje en haar meevoelen den vader ons omtrent haar inzichten te voel in het duister. Thérèse wekt symoathie, omdat zU als een gaaf en sterk karakter wordt voorgesteld en de oppervlakkigheid der gemak zuchtige wereld in het licht zet, maar wij zien haar niet als een levend persoon. En we begrij pen niet, hoe zy ooit heeft kunnen samengaan met een slappeling als den onuitstaanbaar soe- pelen Daniel. Het einde is, dat Thérèse zich losmaakt van den jongen man, die haar geestelijk verraadt en daardoor het geluk van de herberg misloopt. Wat er dan gezegd wordt tusschen vader en dochter klinkt wel heel mooi en het heeft zUn waarde, mêar het maakt de tragedie van een onmaatschappelUk wezen niet tot een blüspel. En het lijkt ons vreemd, dat een katholiek ac teur zoo'n diepgaand conflict tot geen betere oplossing wist te brengen. Het stuk, dat in een prUsvraag van de ge meente Amsterdam met den eersten prijs be kroond werd, vond bü het Nederlandsche Too- neel, onder regie van Cor van der Lugt Mel- sert, een verzorgde uitvoering. Ank van der Moer was een galve Thérèse, Anton Roemer een puike Holkema, Louis de Bree een füne vader en Guus Oster speelde de ondankbare rol van Daniel zoo goed als 't maar kon. Magda Jans- sens, Mies Elout, Myra Ward, Hélène Berthé en Louis van Gasteren gaven allen een over tuigend type. In de pauze en op weg naar huis kon men de schouwburgbezoekers levendig hooren praten over de strijdvragen in het stuk. Dat is geen goed teeken. Een tooneelvoorstplling is geen debatavond. Het werk van Ouwendjjk is inte ressant. maar de tooneelliefhebber komt er aan tekort. H. B. v. d. S. A branch! a branch my kingdom for a branch! Shakespeare, Richard III (on geveer) Charivarius verzoekt ons het volgende op te nemen De Hout is de vreugde voor wie snakt naar wat groen en wat bruin en wat lucht en wat rust en wat stilte. Maar het park is nog niet van zün meubels voorzien en gelükt op een zaal zonder stoelen. Hoe wordt, vraagt in spanning de burger zich af, nu de zetel waarop ik mij vlye? Een plank op twee pooten, geschikt voor een cel, een kweekplaats voor ruggegvaatskrom- ming? Een uur met een boek in dien heerlüken Hout is de zaligste zenuwverkwikking. Maar v/ie houdt dat uit op zoo'n ijl karakas, op zoo'n karikatuur van een zetel? Een kat of een hond, niet te groot van formaat, kan er wellicht ge- noeglük op liggen, maar het is voor een mensch als een kan zonder oor, als een drilboor of bijl zonder handvat. Een bank is bestemd voor een stut van het lüf, maar wat steun geeft een stoel zonder leuning? Een bank zonder leuning verdient niet dien naam, tenzij die verlengd wordt tot pijnbank. Een tak is genoeg zie wat Groenendaal deed met zün simpele sierlijke zetels; zü passen zoo wel in een lomrijke laan, ongekunsteld, rustiek, rustbelovend. Wat dunkt u, Vereeniging Herulem's Bloei, zou die weeld' ook den vreemdling niet trekken? Mijn stem heeft geen kracht, maar uw invloed is groot is voor u hier geen taak te verrichten? Draag het uwe er toe bü dat ons vorstelüke park tot een steedsch paradysje gedeie. Een leuning, genadig gemeentebestuur! Neem mün koninkrük geef mü een leuning. (Met instemming plaatsen wü bovenstaande dichterlijke ontboezeming van onzen stadge noot. De beteekenis van comfortabele banken voor de aantrekkelükheid van een park wordt inderdaad veelal onderschat. Red.) Het meisje van twee jaar, dat Vrüdagmiddag in haar ouderlüke woning aan den Vergierdewg in brand was geraakt, is den Eersten Pinkster dag aan de bekomen brandwonden overleden. Bü het op 27 en 31 Mei gehouden examen aan de Haarlemsche Kweekschool voor pedicure cn voetkunde slaagden de dames: A. J. J. Finke- meier, Bloemendaal; M. J. H. Bey, Haarlem; D Hoes, Haarlem en de heer K. BerchBeelen- kamp. Zandvoort De jaarlijksche bedevaart naar Heiloo, uit gaande van de commissie voor geestelijke belan gen ln den Katholieken Volksbond, is vastge steld op Zondag 22 Juni. Verwacht wordt dat velen naar O. L. Vr. ter Nood zullen optrekken. De tocht gaat per extra-trein of per rijwiel. Nadere mededeelingen zullen volgen. De regeeringscommissaris van Haarlem heeft de volgende vergunningen verleend: aan I. Rab ble te Haarlem voor de oprichting van een car- tonnagefabriêk in een perceel toegankelük aan Het is wel buitengewoon gelukkig uitgeko men, dat de eersfe zomerdagen van dit jaar juist op Pinksteren zijn gevallen, want nu heeft iedere bewoner van de groote stad naar harte lust kunnen profiteeen van wat de natuur zoo vriendelijk was toch nog te willen bieden. Reeds Zaterdag trokken vele optimistische Pinkstergangers naar de oorden, die zü voor zich en de hunnen hadden uitgezocht, en den ge- heelen Zondag door zwermde men uit naar zee en strand. De grootste drukte ech'er begon pas op den 2en Pinksterdag, toen letterlijk ieder een „de zon opzocht." De trans der N.Z.H.T.M. reden op alle tra jecten om de tien minuten en dan nog telkens met drie of vier wagens. Den geheelen dag door moesten verkeersagen ten in Haarlem op post staan om de stroomen vacantiegangers in goede banen te leiden.. Op Zandvoort was het drukker dan het sinds jaren op Pinks' eren het geval geweest is en de N.Z.H.T.M kan nog op geen 50.000 reizigers na zeggen hoeveel passagiers men deze twee da gen vervoerd heeft Ook in Haarlem waren de café's en restau rants steeds druk bezet, terwijl de ijscoman van een ware hausse in zijn product kon spre ken. Vooral dun Gebouw St. Bavo: Jaarfeest R.K. Volksbond, 7.30 uur. St. Caecilia, 8 uur. Bestuur „Tus schen 't Riet", 8 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van beeld houwwerken, 105 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a: te bezichtigen van 3—5 uur en van 7—9 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg: Expositie van schilderijen en teekeningen door C. Spoor, 105 uur. Rembrandt: „De Zanger van hare Hoog heid", 2.30. 6.30 en 8.45 uur. Cinema-Palace: „Robert en Bertram, de va gebonden op ski's", 2, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals; „De geluksvogels", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor: „Trenck, de Pandoer", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Spaame: „Zün beste vriend," 8 uur. Zondag is de heer J. C. Smid, directeur van het Haarlemsche Post- en Telegraaf kantoor, ter gelegenheid van zijn 40-jarig ambtsjubileum gehuldigd. De heer G. A. Klunhaar, ref. P.T.T. (midden), biedt den jubilaris namens het personeel een fauteuil en eenige prachtige boekwerken aan (Foto Stevens) Voor de uitreiking van de brandstoffenkaar ten zijn Woensdag in Haarlem-Noord aan de beurt in het gebouw van den Nederlandschen Protestantenbond, Berkenstraat 10, de straten met de beginletters S tot en met T; dat zün dus: Saenredamstraat, Santpoorterplein, Sant poorter-, Satumus-, Scheeper-, Scheldestraat, Schoterboschplein, Schoterboschstraat, Scho tersingel, Schoter-, Schoterveen-, Schotervlie- landstraat, Schotervoetpad, Schoterweg,, Schut ter-, Semarang-, Sillem-, Sinneveld-, St. Bavo-, Sirius-, Slamatstraat, Soendaplein, Soenda-, Soerabaja, Solo-, Soutman-, Spaanschevaart- straat, Spaarndammerdijk, Spaarndamscheweg, Spaarnhoven-, Spaamrijk-, Sparenberg-, Spar ren-, Sperwer-, Spionkop-, Stalp. v. d. Wie- lenstraat, Statenbolwerk, Steenbok-, Strom- straat, Stuyvesantplein, Stuyvesant-, Sumatra- straat. Tafelberg-, Talma-, Tamarinde-, Ter Cleef-, Temate-, Ter Spütstraat, Tesselschadéplein, Tesselschadestraat, Tetterode-, Thorbeeke-, Timor-, Transvaal-, Tugela- en Tweede Hoo- gerwoerddwarsstraat. Gebouw St. Bavo, Smedestraat 23, de stra ten met de beginletters O tot en met S, dat zijn dus: Olycanstraat, Omvalspoort, Oost-Indische-', Oranjeboomstraat, Oranjekade, Oranjestraat, Oude Groenmarkt, Oude Raamstraat. Paarlaarssteeg, Parklaan, Park-, Patientie- straat, Peuzelaarsteeg, Pieter Kies-, Pieter-, Popeling-, Prévinairestraat, Prinsenhof, Prin- sesselaan en Pijntorenstraat. Raaks, Raamvest, Ravelingsteeg, Regentesse- laan, Ridderstraat, Ripperdapark, Ripperda- steeg, Ripperdastraat,, Riviervischmarkt, Rol landstraat, Holsteeg, Roosveldstraat, Rozema- rünsteeg, Rozen- en Ruychaverstraat. Schagchelstraat, Schapenplein, Schermer straat, Schoutensteeg, Slagerspoort, Smede straat, Sophiaplein, Sophiastraat, Spaarne-, Spek-, Spoorwegstraat, Stationsplein, Sterre- boschstraat, Stoofsteeg, Stuverstraat. Het jongste artikel van Haarlem in het begin van deze eeuw" dat in ons Zater dagavondblad verscheen, handelde over het Brongebouw, „de instelling, die onze stad tot badplaats zou maken". Boven een afbeelding van de drinkhal, die veel later werd afgebroken dan het gebouw zelf. Op de foto ziet men het publiek nog gekleed volgens de mode uit het begin van deze eeuw (Foto Archief V K P Agentschap Badhuisstraat, de straten met de beginletters T tot en met V, dat zijn dus: Teding van Berkhout-, Tempeliers-, Ten Ka- te-, Ter Kaar-, Terheiden-, Teslastraat, Teij- lerplein, Teijlerstraat, Theemsplein, Thomson- laan, Trompstraat, Tuindorplaan, Tuinlaantje, Tuinwijklaan, Tweede Emma-, Tweede Theems-, Tweede Vooruitgang-, Tweede Zuidpolderstraat en Twijnderslaan. Uit den Boschstraat. Vaart-, Van Beresteijn-, Van der Hulst-, Van Eedenstraat, Van Heijthuizenweg, Van Hogen- dorp-, Van Keulen-, Van Kinsbergen-, Van Koetsveld-, Van Marum-, Van Merlen-, Van Nievelt-, Van Oorschot-, Van Oosten de Bruijn-, Van Wassenaerstraat, Van Zeggelenplein, Van Zeggelen-, Viersterrenstraat, Vlaamsche Weg, Vlietzorg-, Volta-, Voorhelm-, Voorhoutstraat, Voormalige Oude Weg, Voorting-, Vooruitgang-, Vosmaer-, Vredenhof-, Vijfhuizerstraat en Vij verlaan. Gisteren, Maandag, om 4.30 uur is een 8-jarig meisje uit de Bloemertsteeg bij het spelen in het water van de Bakenessergracht terechtgekomen. Een koopman van 65 jaar, wonende op de Bakenessergracht, heeft het meisje met een red- dingshaak opgepikt. Hij was juist bezig het kind op den wal te halen, toen een 20-jarige glazen- wasscher uit Amsterdam een reddingspoging ondernam, door pardoes in het water te springen Dit had tengevolge, dat het meisje uit den haak geraakte en weer in het water terecht kwam. De glazenwasscher heeft toen het kind gegrepen en toegereikt aan den koopman. Terwijl die twee menschen bezig waren, was een schilder aan den overkant van de Bakenes sergracht gekleed te water gegaan, om aan de reddingspogingen deel te nemen. Toen hij echter bij de plaats van het ongeval aankwam, was het meisje reeds gered. Onverrichterzake kon hij terugzwemmen. de Kleverlaan en genummerd aldaar 28 e, f, S, j. k; aan J. Lottgering, alhier tot uitbreiding van de chemische wasscherij en ververü in de per- ceelen aan de Amsterdamsche vaart 28a en 30a; aan Th. J. Kuiper alhier tot oprichting van een banketbakkerij in perceel Reitzstraat 13 te Haarlem. Binnen veertien dagen kan men tegen deze be slissingen in beroep gaan bij den wnd. secr.-gen. van het Departement van Sociale Zaken. Op Zaterdag 7 Juni zal de eerw. heer G. de Wit, zoon der parochie van St. Jan de Dooper, de H. Priesterwijding ontvangen. De bewoners van het Amsterdamsche kwartier willen dit groot gebeuren feestelijk gedenken en daarom hebben zij de regeeringscommissaris voor Haar lem verzocht of zij den neomist dien dag om streeks half twee aan den ingang van het Bavo- dorp mogen inhalen. De vergunning daartoe is thans verleend. De neomist wordt verwelkomd aan de Kruistochtstraat, hoek Zomervaart. De voorzitter van St. Bavo, de heer K. C. Donsen, zal een kort woord spreken, waarna een stoet van bruidjes den wijdeling zal vergezellen naar de ouderlijke woning aan de Kruistochtstraat 25. Op dien feestdag mogen alleen de bewoners van de Kruistochtstraat de Nederlandsche vlag uitsteken, zij zal echter ook wapperen uit de pastorie van de parochiekerk. Alle bewoners van deze straat worden verzocht zooveel mogelijk te willen vlaggen. Des avonds om zeven uur wordt de neomist in de kerk feestelijk ontvangen, waarna een plech tig Lof gecelebreerd zsl worden. De parochianen worden den volgenden dag, op s Juni, eveneens verwacht in de plechtige H. Mis, die om kwart voor tien begint. D;en mid dag zal de neomist van twee tot half rier reci- pieeren in het ouderlijk huis. Donderdagavond 5 Juni zal de pianist George Hamel in de bovenzaal van restaurant „Lido" om acht uur een causerie houden over Chopin, die gevolgd zal worden door een piano-recital. Op Zaterdag 7 Juni zal in het Concertgebouw te Haarlem een groot feest-concert worden gege ven ter opening van de werkgemeenschap Haar lem en omstreken der Nederlandsch-Duitsche Kuituurgemeenschap Het versterkte orkest der Haarlemsche Orkestvereeniging onder leiding van Generalmusikdirektor Dammer (Keulen) met medewerking van den cellist Bram Hemerik, zal het volgend programma ter uitvoering bren gen: Bach: Brandenburgisches Konzert; Haydn: Cello-concert D-dur no. 2; Bruckner: 5e Sym- phonie. Het programma van de orgelbespeling in de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem op Dinsdag 3 Juni 's avonds van 8—9 uur, door den heer George Robert, luidt: 1 Fantasia super: Komm,. heiliger Geist, Herre Gott, J. S. Bach. 2 Toccata, Adagio et Fuga C.gr.t., J. S. Bach. 3 Concert F gr.t., G. F. Handel. Allegro moderato. Andante maestoso. Adagio. Allegro. 4 a. Siciliano; b. Gavotte, Padre Martini. 5 Toccata, G. Muffat. Na de werkelük phenomenale successen van zün Chopin-avonden in Den Haag, Amsterdam, Utrecht en Vrijdag j.l. in Leiden eveneens voor een zeer groot en enthousiast publiek zal Theo van der Pas op Woensdagavond a.s. in on zen Stadsschouwburg hetzelfde programma ten gehoore brengen als in de zooeven genoemde ste den. Het programma vermeldt de Ballade As gr. t. op. 47, Scherzo bes kl. t. op. 31, Prélude Des gr. t. op. 28, Phantasie f kl. t. op. 49 en Acht Etudes. De Haarlemsche Rechtbank deed heden uit spraak in de zaak tegen een handelsreiziger, die 10 Maart uit een pakhuis in Haarlem groote hoeveelheden koffie, thee, cacao en an dere levensmiddelen ontvreemd had. De man werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 1 jaar en drie maanden met aftrek van voor arrest. De groenteboer en zün vrouw, die zich met den verkoop van deze goederen hadden be zig gehouden, werden veroordeeld tot 6 en 8 maanden gevangenisstraf. De eischen waren respectievelijk 114 jaar, 4 maanden en zes maanden. De kantoorbediende, die twee weken geleden terecht moest staan als verdacht van verduis tering in dienstbetrekking, werd vrijgesproken. Geboren: 31 Mei: A. H. BroekhuizenHart, z.; 30 Mei: J. Cardol—van den Brink, d.; 31 Mei: G. I. PippoloVenier, z.; 30 Mei: W. E. Bouwmande Graaff, d.; 30 Mei: A. C. Smidt —Sluis, z.; 31 Mei: W. A. Böhm—Boon, d.; 31 Mei: J. C. Moolenaars—Kroon, d.; 31 Mei: E. H. Kamerbeek—van der Keemel, d.; 31 Mei: Gebouw St. Bavo: Jaarfeest R.K. Volks bond, 7.30 uur, Proza en Poëzie, 8 uur, Kern- v/ergadering, 8.30 uur, Bestuur Transportar beiders, 8 uur. Rechtskundig Bureau, 7.30 uur. Stadsschouwburg: Pianorecital door Theo van der Pas, 7.30 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van beeld houwwerken, 105 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a: te bezichtigen van 35 uur en van 79 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg: Expositie van schilderijen en teekeningen door C. Spoor, 105 uur. Rembrandt: „De Zanger van hare Hoog heid", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Cinema-Palace: „Robert en Bertram, de va gebonden op ski's", 2, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals: „De geluksvogels", 230, 6.30 en 8.45 uur. I.uxor: „Trenck, de Pandoer", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Spaarne: „Zijn beste vriend", 8 uur. De Zondag- en avonddiensten worden waar genomen door de volgende apotheken: C. G. Loomeyer, Bartel jorisstraat 11, tel. 101751 Park-apotheek, Kleverparkweg 13, tel. 11793; Teyler-apotheek, Teylerplein 79, tel. 17946; Heemsteedsche apotheek. Binnenweg 98, tel. 28197. H. van Haalem—Ketting, z.; 31- Mei: H. M. Mentjox—Meüer, d.; 1 Juni: E. J. A. Peters Brans, d.; 1 Juni: J. M. Veenmgsvan den Berg, d.; 2 Juni: A. M. JoostenLokerman, d.; 2 Juni: A. A. CramerBakker, z.; 2 Juni: J. E. de Ruiter—Janssen, d.; 1 Juni: C. de Groot- Manshanden. d.; 2 Juni: A. T. Huitema—Leek, d.; 2 Juni: E Pruijkemaker—Wolff, z.; 1 Juni: G. M. Steenkistvan der Pot, z.; 1 Juni: M. L. Nieuwenhuizen—Janij. d.; 1 Juni: W. F. Over zetHeuving, z. Overleden: 31 Mei: T. H. G. M„ 3 jaar, zoon van T. J. H, M. van Beek, Rijkstraatweg; 31 Mei: H. L„ 14 m„ zoon van H. L. Ummels, Lange Poellaan; 1 Juni: S. van Hemert—Gemser, 69 jaar, Bakerstraat; 1 Juni: H. G. J. Uilkens, V2 jaar, Anjelierstraat; 1 Juni: IJ. de Winter— Gonggrijp, 83 jaar, Leidschestraat; 2 Juni: J- Schornagel—Bosch, 64 jaar, Cornelissteeg; 2 Juni: H. J. Serné, 87 jaar, Prinsen Bolwerk. Ondertrouwd: 3 Juni: J. Lennings en C. H- Groenendaal; 31 Mei: J. A H. Hartman en M- Polak. Gehuwd: 31 Mei: R. S. Bakker en S. C- Meesman. Drukte met de Pinksterdagen. De moo e Pinksterdagen hebben een ononderbroken stroom van wielrijders en voetgangers, uit alle richtin gen komende, naar de Bloemendaalsche dreven gevoerd, om van het prachtige weer, de moow natuur en het heerlijke strand te genieten. De talrijke wandelgroepen, die den Tweeden Pink sterdag aan de wandel'marschen door een Sant- poortsche vereeniging georganiseerd, deelnamen, haden hun route gekozen door een groot deel van Bloemendaal, en gaven den geheelen midda2 een fleurig beeld aan het verkeer. Ongevallen op den weg.. Op den Hoog6 Duin- en Daalscheweg vormde de race-hellin? in de richting Zomerzorgerlaan voor velen eefl verboden attractie. Een twintig-jarig Haar lemsch meisje, mej. J. H., moest dezen gevaarlij ken tocht met een val bekoopen. Zij raakte in de bocht de macht over haar stuur kwüt en üeP bü haar val vrij ernstige verwondingen aan hoofd en handen op, die door Dr. Drijber ter plaatse werden verbonden. Per autowerd zU naar huis gebracht. Op dezelfde plaats kwamen later op den dag twee wielrijders in botsing. Het ongeval liep, me enkele kleerscheuren, voor de betrokkenen vrv goed af. De zes-jarige S. uit Haarlem, die van de BP*" kert by Kraantje-Lek naar beneden holde, kwam in onzachte aanraking met een anderen knaaP en werd dientengevolge vrü ernstig gewond, I"®* dat Dr. Bos ter plaatse de eerste hulp had ve leend, is de jongen per taxi naar zijn wonn -> vervoerd. Oproep. Gisterenmiddag circa half vier Y/ai- op het kruispunt Bloemendaalsche wegM''1' renwegJulianalaan een op den Bloemenda scheweg fietsend acht-jarig meisje aangere door een tot dusverre onbekend gebleven P soon, die, staande op het pedaal van rijn den Militairenweg ln verboden richting ,.„e Het meisje viel en liep vrij ernstige inwenrstg kneuzingen op. Dr. Talsma verleende de ee hulp- n a, 18- De aanrijder ontkwam. Het was een l" pg jarige jongeman, in bruin pak, met een bri Commissaris van Politie verzoekt degenen. van deze aanrijding getuige zijn geweest. voor het geven van inlichtingen aan zün B te Overveen te vervoegen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 2