alph. elsenburg prof. dr. e. drerup Het mond- en klauwzeer E.N. A.van MEVE R D E N Engelsche Zuid- en Westkust aangevallen Britsche tankaanval afgeslagen Elly Beinhorn-Rosemeyer komt naar Nederland WINTERHUIP#NEDERIAND Prof. dr. A. K. M. Noyons t Kerkelijk leven Mgr. Dr. B. Eras viert zijn veertig-jarig priesterfeest P. G. Wodehouse in een Duitsch interneeringskamp DINSDAG 3 JUNI 1941 Zij zal hier voordrachten houden Eervol ontslagen als hoogleeraar te Nijmegen HUREN VAN BOOTEN HUIZEN Prijs verhoogingen zijn strafbaar AFSCHEID DIRECTEUR M.H. IN DEN HAAG Crisisproducten Aanbod aan het buitenland is verboden DICK WALESON OVERLEDEN BEGRAFENIS MR. M. W. SCHELTEMA DE N.Z.H.R.M. IN 1940 JONGETJE VERDRONKEN Architecten exposeeren in Rotterdam 'Rijksuniversiteit te Utrecht afd. Haarlem Stichter van het Physiologisch Instituut te Utrecht Bij het spelen doodelijk gewond Honderdjarige te Leeuwarden Stadtheater Muenster E.H.B.O.-examen tfxtTIlgoëdêrIn Medewerking van de boeren gevraagd bij de bestrijding ZWEMMER VERDWEEN IN DE DIEPTE Kindje verdronken SPORT E VENEMENTEN TE ZANDVOORT ACCOUNTANT, lid ned.uniev.acc AMSTERDAM - TEL90361 JAN LUyKENSTR.8 na 6 uur 2 3123 DE CONRADSPREMIE UITGEREIKT Aan ir. Ch. H. J. Driessen Daar schreef hij een nieuwen roman„Money on the bank" DE OORLOG IN CHINA De oorlogsverliezen van Engeland Verklaring van Bardossy Wij luisteren naar Woensdag 4 Juni Britsche hulpkruiser vernietigd Dr. H. NANKING'S Zetpillen tegen Aambeien aoinecL^votmi Weermachtsberichten van Zondag EEN NIEUWE EGYPTISCHE VERDEDIGINGSZONE Opvarenden van de Zam-zam te San Sebastian De wereldbekende vliegenferster Elly Bein- ®ornRosemeyer zal een korte reis maken door Nederland en hier eenige voordrachten houden. De tijdstippen, waarop zij haar voor orachten zal houden in alle belangrijke ste den van ons land, staan reeds vast. Bekend werd zij in het bijzonder door haar "lucht naar Afrika, waarheen zij in 1931 te. Staaken opsteeg. Gelukkigerwijs bereikte zij haar doel, Bolava fn Portugeesch Guinea, na uren vliegtijd. Haar terugvlucht werd min der door het geluk begunstigd, daar zij o.a. een noodlanding in een woestijn moest ondernemen. ^et een ander vliegtuig kwam zij weder in Berlijn aan. In hetzelfde jaar startte zij te Berlijn voor een wereldvlucht, die zij maakte °ver Voor-Azië, Calcutta, over het Himalaja- êebergte naar Bangkok, over het efland Bali, haar Port Darwin in Australië. Als einddoei van haar vlucht bereikte zij over Santiago ten slotte Buenos Aires. Op den 31.000 k.m. langen 'ocht behoefde zij slechts drie noodlandingen t® maken. In den zomer van 1933 bracht zij de vroegere Duitsch-Afrikaansche koloniën een oezoek. In de jaren 1934 en 1935 ondernam zij pen vlucht door Midden- en Zuid-Afrika. In J935 vloog zij in 6% uur van Gleiwitz naar Beutari in Klein-Azië; zij keerde nog denzelf den dag naar Berlijn terug. Ook in de daarop Volgende jaren volbracht zij nog verscheidene topprestaties, zooals b.v een vlucht van Ber lin naar Cairo en terug £*eze vluchten, waarbij zij ook foto's maakte. ®higen vaak met ongehoorde moeilijkheden gepaard, die al haar energie en besluitvaardig heid opeischten. Vermeld zij nog, dat Elly feinhorn ter erkenning van ai deze prestaties talrijke onderscheidingen ontving en meerma- 'on door de hoogste autoriteiten van verschil- *tide landen werd ontvangen. Aangezien de vele persstemmen over haar Voordrachten eenstemmig verkondigen, dat Elly Boinhom het niet alleen verstaat te vliegen, hiaar ook aangenaam en boeiend te spreken, hunnen de Nederlanders, die in de luchtvaart belangstellen, rekenen op een paar boeiende bfen bij de voordracht; Avonturen in vijf we- pjddeelen (met lichtbeelden) en bij de film "°e Iros vliegt naar Siam" (met voordracht). Het bestuur der St. Radboudstichting heeft "Ah prof. dr. E. Drerup op zijn verzoek wegens et bereiken van den zeventigjarigen leeftijd P^et ingang van 15 September 1941 eervol ont- 'ag verleend als gewoon hoogleeraar in de jrtieksche letterkunde, staatkundige geschiedenis bb staatsinstellingen van Griekenland bij de acuiteit van letteren en wijsbegeerte der R. K. ^diversiteit te Nijmegen, onder dankbetuiging voor de door hem in deze functie bewezen Wensten. Als gevolg van de verordening, die bepaalt, 'at alle pleiziervaartuigen uit de kuststrook moe- «h worden verwijderd, zijn er vele booten over gebracht naar plassen en meren, die dieper in het land liggen. Vanzelfsprekend kan hierdoor Plaatselijk tekort ontstaan aan behoorlijk uit geruste ligplaatsen en bootenhuizen. Dit heeft b-di. in Reeuwijk een aantal lieden aanleiding -egeven om voor de huur van boothuizen bui- etisporig hooge prijzen te vragen. In sommige gevallen vroeg men voor een ligplaats, welke h°rmaal ƒ35 kost, ƒ200. gemachtigde voor de prijzen vestigt er met JJadruk de aandacht op, dat dergelijke prijsver hogingen strafbaar zijn. Men mag niet meer 9ragen of betalen dan den prijs, die op of voor hïei 1940 gebruikelijk was. Tegen overtredin- h zal zeer streng worden opgetreden, htocht iemand bemerken, dat hem in een der- geval te veel wordt gevraagd, dan kan jhj zich tot de plaatselijke politie wenden of tot ,eP inspecteur voor de prijsbeheersching in het °6t] 'beffende gebied. He directeur van Maatschappelijk Hulpbe- b°n in Den Haag, de heer L. Hoejenbos, heeft t s zoodanig afscheid genomen in een bijeen- °mst in ene der zalen van Pulchri Studio, ^^r het voltallige personeel aanwezig was. iei opvolger van den heer Hoejenbos, de 6r W. C. A. Riem Vis, ging in groote trek- ^eP de loonbaan van den scheidende na en ,°°d een schilderij aan, dat den heer Hoe- hbos voorstelt en is vervaardigd door Chris ^beau. .Wethouder Buurman hoopte, dat de dienst hen geest van den heer Hoejenbos zou wor- 4 h voortgezet. Deze zal den dienst nog als jViSeUr blijven bijstaan. Gaarne aanvaardde gemeentebestuur het schilderij ^ad ^adat de heer Hoejenbos een dankwoord gesproken werd een receptie gehouden ^arop velen hem ten afscheid de hand kwa- drukken. ttia blijkt noodig, er nadrukkelijk aan te her- De,^11' dat het te koop aanbieden en verkoo kt h'an crisisProducten, met bestemming naar buitenland, verboden is. Van ehs bij besluit van den secretaris-generaal Sch bet departement van Landbouw en Vis- gev 1J yan 23 September 1940 is dit verbod uit- tredgrdigd, maar het wordt herhaaldelijk over al ji n- Nederlandsche handelaren namelijk doen, Schean niet door bemiddeling van buir.enland- verb Vertegenwoordigers in Nederland, in dit (nacu?d offertes, hetzij aan a-s Duiiscne weer- Wh', h?tz« aan civiele instanties of particu- Qei, in het buitenland, hod 5?Bjke aanbiedingen, in strijd met het ver- VQorcZlJ» in verschillende opzichten schadelijk. tetrw?84 doorkruisen zij de van overheidswege Üeu to exP°rtregelingcn. Het kan niet wor- dat behalve de nauwkeurig over- Vof(j 01nen kwanta nog andere hoeveelheden Qaaj, n uitgevoerd. Is een offerte eenmaal ge- bewoon'1 geapcePteerd, dan is het echter buiten eer^ baoeilijk een uitvoervergunning te wei- vab Zab et sPreekt dus vanzelf, dat deze gang brengt n °nze voedselvoorziening in gevaar veeia] fnd®r bezwaar is, dat deze aanbiedingen bordenrreëel ziJn- Het blijkt n.l., dat offertes V°°rradigedaan zonder dat men de goederen Ingaan In geval op het aanbod wordt btif,p„ hoopt men de goederen alsnog wel te Qaar riV"kriJgen' e offertes bovendien dikwijls aan ver-. scheidene instanties tegelijk worden gericht, wek ken zij in het buitenland een geheel onjuisten indruk van de voedselpositie hier te lande. Voorts worden door deze aanbiedingen de mogelijkhe den van frauduleuzen uitvoer vergroot. Daarom is het dringend noodzakelijk, dat aan het gestelde verbod streng de hand wordt ge houden. Alleen de centrale crisis-organisaties, die voor den uitvoer van de onderscheidene pro ducten monopolies bezitten, kunnen- ontheffing van het verbod verleenen. Zonder zoodanige ontheffing mag men dus geen offertes doen, noch op aanbiedingen in gaan, wanneer men weet of kan vermoeden, dat de artikelen voor het buitenland bestemd zijn. Dit geldt ook voor offertes of verkoopen aan hier te lande gevestigde vertegenwoordigers van bui- tenlandsche afnemers. Op de naleving van het verbod zal met de grootste gestrengheid worden toegezien. De directeur-generaal van de voedselvoorzie ning heeft, met instemming van de Duitsche autoriteiten in dezen geest circulaires naar alle desbetreffende instanties doen uitgaan. Na een langdurige ziekte is op 39-jarigen leef tijd te 's-Gravenhage overleden de violist Dick Waleson. Hij was in 1902 in Cheribon geboren, studeerde aan de Technische Hoogeschool te Delft en be haalde daar het ingenieursdiploma, doch ging zich korten tijd daarna geheel aan de muziek wijden. Als 2e concertmeester-werd hij aan de Haarlemsche Orkest Vereeniging verbonden en in 1933 stichtte hij met de heeren Nap de Klijn, Guillaume Hesse en Giel Smit het Waleson- strijkkwartet, dat aanvankelijk veel moderne en later in hoofdzaak klassieke werken vertolkte. Het Waleson-kwartet trad niet alleen hier te lande, doch ook te Londen, Parijs en andere ste den op. In de laatste jaren was in de samenstelling van het kwartet eenige wijziging gekomen, doch sedert de ziekte van den heer Waleson is het niet meer opgetreden. De bijzetting van het stoffelijk overschot van wijlen mr. M. W. Scheltema, in leven griffier van de Provinciale Staten van Groningen, zal geschieden Woensdag op de begraafplaats Wes- terveld, na aankomst van trein 13.46 uur. Aan het graf zal beperkte gelegenheid tot spreken worden gegeven. De Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaat schappij heeft haar jaarverslag over 1940 uitge bracht. In het afgeloopen jaar heeft de N.Z.H. R.M. bewezen, dat zij niettegenstaande de moei lijke omstandigheden haar werk kan volbrengen. De reddingsbooten van de N.Z.H.R.M. kwamen 108 keer in actie en 244 menschen konden door de bemanningen der booten in veiligheid worden ge bracht. Dit zijn, zoo zegt het jaarverslag record cijfers, waaruit duidelijk blijkt, welke hooge eischen in 1940 aan personeel en materieel wer den gesteld. De toestand liet niet na een merkbaren in vloed te doen gelden op de inkomsten in het af geloopen jaar Aan jaarlijksche bijdragen ontving N.ZH.R.M. ruim f 11.000.— minder dan in 1939. Doch de paraatheid der met motorreddingsboo- ten uitgeruste stations is belangrijk opgevoerd, het materieel voldoet aan hooge eischen en de bemanningen zijn bereid om zich met inzet van al hun krachten te geven. De Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaat schappij ziet de toekomst dan ook met vertrou wen tegemoet. i Zondag is te Purmerend de 8-jarige A. Tim mermans spelenderwijs in het Noord-Hollandsch Kanaal geraakt. Toen men het jongetje na een kwartier op het droge had gebracht, trachtte men door kunstmatige ademhaling de levens geesten weder op te wekken, evenwel zonder resultaat. De kring Rotterdam van den Bond van Ned. architecten heeft met ingang van vandaag tot 16 Juni as. een tentoonstelling ingericht van werken van enkele leden in een der zalen van het Museum Boymans te Rotterdam. Een drtigtal architecten heeft specimina van zijn werk. bestaande uit teekeningen. fo to's of maquettes ingezonden en de expositie maakt een zeer weiverzorgden indruk. Ir. S. van Ravesteijn exposeert een maquette van zijn schouwburgontwerp voor Rotterdam en voorts treft men uitgevoerd werk. werk. dat schetsmatig is en voorts vele voorbeelden van semi-permanenten bouw. zooals men dien in R'dam thans veel aantreft. Belangwekkende gegevens over alle soorten bouwwerken, huizen bouw. scholen, kerken e.d. kan men vinden, zoodat deze tentoonstelling ook voor den leek een zeer aantrekkelijk object zal zijn. De senaat der rijks-universiteit te Utrecht heeft, in samenwerking met de studentenver- eenigingen en met het Universiteitsfonds, ter gelegenheid van het 305-jarig bestaan der uni versiteit een eersten universiteitsdag georgani seerd, wslke op 23 Juni a.s. zal worden gehou den. De bedoeling van dezen dag is den band tus- schen afgestudeerden van de Utrechtsche uni versiteit, de docenten en de studenten te ver sterken. Des morgens zal er een plechtige bij eenkomst in de Domkerk worden gehouden, terwijl des middags faculteitsgewijze door alum ni over de vraag zal worden gesproken: „Wat kan de universiteit voor u doen en wat gij voor de universiteit?" Dezer dagen is aan alle afgestudeerden, wier adressen bekend zijn. een oproep tot dezen uni versiteitsdag met nadere bijzonerheden toege zonden. Aian belangstellend»; oud-Ultrechtsche studenten, die dezen oproep niet ontvingen, wordt verzocht alsnog ten spoedigste hun adres op te geven aan het bureau van den Universi teitsdag, Drift 3, Utrecht. In de maand Mei zijn bij den penningmeester de volgende giften voor Winterhulp-Nederland, Afd. Haarlem, ingekomen: G. A. de Th. 10, Personeel Haarl. Auto Centrale 22,50; N.V. Union f 50,—; J. L. B. Sr. 10,—; J. W. L. 100,Perolin Comp. 10,Dr. A. K. K. 10,Personeel N.V. Gebr. Brinkmann 13.54; Th. v. H. 10,—; C. H. 10,—; N. N. 30,—; J. H. 10,—; A. G. B. 10,—; S. L. A. P. 42,26; Kleinere giften 119,92. Nagekomen giften op de collecte van 2 Mei 467,45. Entreegelden Kweektuin 280, Het totale bedrag is 1205,67, Te Utrecht is Eersten Pinksterdag op 63-ja- rigen leeftijd overleden prof. dr. A K. M. Noy ons, hoogleeraar in de physiologie aan de rijks universiteit te Utrecht. Adriaan Karei Marie Noyons was 7 Januari 1878 te Utrecht geboren. Na het gymnasium in zijn geboortestad te hebben afgeloopen, studeer de hij aan de Utrechtsche universiteit genees kunde en werd er in 1902 assistent in de expe- rimenteele physiologie. In 1906 werd hij arts en vestigde hij zich als geneesheer te Utrecht. Twee jaar later promoveerde hij op een proef schrift, getiteld: „Over den autotonus der spie den" tot doctor in de geneeskunde. In 1909 volgde zijn toelating als privaat-docent in de physiologie aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Het jaar 1912 bracht zijn benoeming tot hoog leeraar in de experimenteele physiologie aan de universiteit te Leuven. Vijftien jaar lang was hij aan deze instelling van hooger onderwijs verbonden. In dezen tijd ging zijn studie vooral naar het onderzoek van stofwisseling, in het bijzonder de calorimetrie getuige zijn werk „The differential calorimeter and the determi nation of human metabolism" in 1927, het hart, den vasomotorentonus en hersencircu'.a- tie. In 1927 keerde hij naar zijn geboortestad te rug, waar hii was benoemd tot hoogleeraar in de physiologie aan de rijksuniversiteit. Hier stichtte hij het Physiologisch Instituut, dat een der modernste en best- ingerichte laboratoria cp dit gebied is. Verscheidene publicaties van prof. Noyons' hand verschenen in wetenschappelijke tijd schriften. Ziin wetenschappelijk werk vond erkenning in zijn benoeming tot lid van de Pauselijke Aca demie voor Wetenschappen en in zijn benoe ming tot correspondeerend lid van de Academie der Medicijnen van België. De Vlaamsche Ver eeniging ter bevordering der geneeskunde ken de voor het tijdperk 19351937 de Palfijnme- daille aan prof. Noyons toe als blijk van hulde voor zijn wetenschappelijk werk De overledene was officier in de Orde van Oranje-Nassau. Professor Noyons was voorts eere-doctor aan de Gentsche Universiteit, Commandeur in de Leopold-orde en begiftigd met vele buitenland- sche onderscheidingen. Ook was hij lid van het college van curatoren van het Stedelijk Gymnasium te Utrecht en van den Academi- schen Senaat. De studenten, die in Utrecht met den hoog leeraar samenwerkten, hebben zijn groote werkkracht leeren waardeeren. Zijn uren- en urenlange arbeid op het laboratoium en zijn scherpzinnige en heldere colleges hebben hem doen kennen als een geniaal en kundig hoog leeraar. In het katholieke openbare leven nam prof. Noyons een groote plaats in. Zoo was hij be stuurslid van de Stichting, die o.m. de sanato ria Meliomare en Dekkerswald exploiteert, voor zitter van het bestuur van het St. Antonius Ziekenhuis te Utrecht (waar hij thans ont sliep), terwijl hij in de studentenwereld een groote plaats innam. Zijn belangstelling voor de R. K. Studentenvereniging „Veritas" en voor „Eigen Huis", waar hij zich gaarne tus- schen de studenten bewoog, is van groote be- teekenis geweest. De plechtige Requiemmis zal worden opge dragen in de St. Aloysiuskerk te Utrecht Don derdag te 10.30 uur, waarna te 11.30 uur de begrafenis plaats heeft op het R. K. kerkhof aan de Biltstraat aldaar. Eind vorige week was. toen het 5-jarige jongetje C. V. uit Giessendam bij het spelen over' een hek klom en daarbij door een speel makkertje werd teruggetrokken, een ijzeren hekpunt in zijn buikje gedrongen. Toen men het kind had bevrijd, bleek de verwonding doordat de spijl diep in het lichaampje was gedrongen, zoo ernstig, dat de kleine in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Maan dag fs het jongetje daaraan overleden. Te Leeuwarden hoopt de wed. J. Kreger Reinhart 10 Juni 100 jaar te worden. Zij is in die stad geboren en nooit van woonplaats ver anderd. De oude vrouw, die bij haar zoon inwoont en uit een sterk geslacht voortspruit, heeft nog een goed geheugen en weet nog vele bijzonderheden te verhalen uit den ouden tijd van Leeuwar den. Het Stadtheater Muenster zal 21, 22 en 23 Juni a.s. resp. in Arnhem, Rotterdam en Dordrecht uitvoeringen geven van de opera „Don Gio vanni". Geslaagd voor het EJH.B.O.-examen zijn mevr. D. C. van Baasbankoos, mej. J. C. Roos, mevr. W. J. E. L. VerschoorPieters Graafland, mej. W. J. E. L. Verschoor, mevr. B. VenemaKooiman, mej. A. Gerbranda en de heeren L*s- C. H. Brandt, C. A. Branden burg, R. M. André, W. J. Aukes, K. Groustra, L. M. Jasperse, G. A. M. Loogman, L. Harc- boom, C. Masohhaupt, P. Roorda, P. H. Schroder, M. J. van Tussenbroek; E. W. Vene ma en R. Vos. 1/e.AnDI ID f7. \A/ A I "1 AS - 167 - N.Z. VOORBURGWAL 165-147 Iel. 0087-49315- Telegf.-adre»: ..Facta" Cretonnes - Chinties en alle andere lijden en katoenen lanlasie-slo"en In verband met net feit, dat het aanvanke lijk sporadisch voorkomende mond- en klauw zeer zich de laatste weken, voornamelijk in Zuid-Holland, eenigermate heeft uitgebreid, heeft de directeur van den Ve.eartsenijkundigen Dienst, prof. dr. H. C. E. Berger, zich tot de veehouders gewtend met een opwekking, bij de bestrijding van deze ziekte medewerking te ver leenen. Hierbij wijst de directeur er op, dat vooral onder de tegenwoordige omstandigheden moet worden getracht te voorkomen, dat dit lijden een grooten omvang onder den Neder- landschen veestapel zou aannemen. Over het algemeen aldus prof. Berger vertoont de ziekte tot dusverre een goedaardig karakter en blijft zij in een veebeslag, waarin zij optreedt, veelal tot enkele, in den regel jongere, dieren beperkt. De andere dieren schijnen uit een vorig epizoötie nog een zekere onvatbaar heid te hebben overgehouden. Echter doen zich als gevolg van een en ander aanvankelijk zekere moeilijkheden voor ten aanzien van het winnen van het zoogenaamde reconvalescente serum. Men is in het huidig stadium dan ook in hooge mate aangewezen op de veterinaire politie maatregelen. Zullen deze een zoo nuttig mogelijk effect sorteeren, dan is in de eer. te plaats de medewerking der veehouders vereischt. De directeur van den dienst doet op dez- medewerking een beroep en legt er den nadruk op, dat de veehouders, wanneer zij meenen, verschijnselen van mond- en klauwzeer onder hun dieren te bespeuren, daarvan onmiddellijk aangifte behooren te doen. Ook stelt hij in he+ licht, dat een goede verpleging van de zieke dieren, mede ter voorkoming van de zooge naamde naziekten, van het allergrootste belang is. Alleen de dierenarts kan den boeren in dit verband de juiste voorlichting geven, zoodat het noodig is, dat zij hem raadplegen. De directeur van den Veeartsenijkundigen Dienst eindigt zijn tot de boeren gerichte op wekking met er op te wijzen, dat een deugdelijke samenwerking tusschen de veehouders en den dienst de mogelijkheid schept, dat gevaren, die bij het optreden van het mond- en klauwzeer kunnen dreigen, zooveel doenlijk worden afge wend. De medewerking der boeren is in het belang in de eerste plaats van henzelven, maar tevens van heel het Nederlandsche volk. Te Hellendoom is Eersten Pinksterdag de 15- jarige G. J. Jansen, afkomstig uit zwolle, bij het zwemmen in een ouden Reggearm verdronken. Het slachtoffer was met vijf vrienden gaan zwemmen en verdween plotseling in de diepte. De reddingspogingen van zijn kameraden faal den. De toepassing van kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. De 5-jarige G. Bas, wonende aan het kanaal Aa te Emmererfscheiderveei* (gemeente Em- men), werd Eersten Pinksterdag vermist. Later werd na eenig zoeken zijn lijk opgehaald uit het kanaal. Vermoedelijk is het kind bij het bloe metjes plukken langs den waterkant in het water geraakt. De harddraverijen, welke jaarlijks te Zandvoort gehouden worden, zullen dit jaar plaats vinden op Zondag 13 Juli op den grooten boulevard. Het wielercriterium, dat verleden jaar voor het eerst in Zandvoort verreden werd, zal op Zondag 10 Augustus gehouden worden. Op de te Rotterdam gehouden algemeene ver gadering, door 500 leden van het instituut van Ingenieurs bezocht met het doel, het gebouw en de installaties van de nieuwe beurs en van den dierentuin „Blijdorp" aldaar te bezichti gen, is tevens de Conrad's premie, in den vorm van een gouden medaille, plechtig uitgereikt aan ir. Ch. H. J. Driessen, hoofdingenieur, chef van den dienst van Weg en Werken bij de Ne derlandsche Spoorwegen. De Conrad's premie, ingesteld in 1870, wordt iedere vijf jaar uitgereikt aan het instituuts lid, dat in die periode de beste verhandeling in een der werken van het instituut heeft ge leverd of de nuttigste vinding in het vak vav den ingenieur heeft medegedeeld. Thans was het tijdvak 1936 t.m 1940 aan de beurt en werd, na een advies van jhr. C. J. A. Reigersman, prof. dr. ir. H. G. Nolen en prof. ir. F. Westendorp, de studie van ir. Driessen voor zijn verhandeling betreffende „Nieuwe in zichten bij de berekening van den bovenbouw der spoorwegen" bekroond. In die verhandeling werden eerst de tot dus ver gevolgde berekeningswijzen aan een cri- tische beschouwing onderworpen. Daarna volgdp de beschrijving van een uitgebreid onderzoek van den bovenbouw der Nederlandsche Spoor wegen, alsmede de wijze, waarop vele span- nirrgsmetingen zijn geschied en werd ten slotte aan de hand van de resultaten dier metingen en van beschouwingen, welke van een helder en veelzijdig wiskundig inzicht blijk gaven, een nieuwe berekeningswijze voor den bovenbouw opgesteld, die tot eenvoudige voor de practijk gemakkelijk bruikbare formules en correc ties leidde. Rekening werd gehouden met de radbelasting, den radstand, den dwarsliggers- afstand en met den invloed van de snelheid De berekeningswijze vindt toepassing bij de Nederlandsche Spoorwegen, wordt door het Verein Mitteleuropaischer Eisenbahn Verwal- tungen aanbevolen en heeft ook elders in het buitenland de aandacht getrokken. De uitreiking van het eere-cnetaal geschiedde door den president van het Instituut, dr. ir. J. A. Ringers, aan wien zelf in 1926 de Conrad's premie werd toegekend. Dr. Ringers verbond aan de plechtigheid een eeresaluut aan de directie der Nederlandsche Spoorwegen, die in de zoo moeilijke tijden van het opkomend motorgwegverkeer bezuiniging na bezuiniging moest invoeren en aan ir. Driessen verzocht, de oplossing te vinden voor het con- strueeren van een economisch verantwoorden bovenbouw, die het mogelijk zou maken, zwaar dere treinen met grootere snelheid te doen loopen. Het mag voorts geziegd worden, dat hulde toekomt aan de spoorwegdirectie, die onverdroten voortging nieuwe verkeersmiddelen te bouwen en ondanks allen drang naar be neden een schitterende organisatie in stand hield. De directie zorgde er voor, dat geen enkel vitaal punt onderbemand werd. Zij bleef steeds waakzaam, dat het personeel door de beste mannen werd aangevuld. Het resultaat is belichaamd in hetgeen het bedrijf alle dagen sinds den oorlogstijd geeft. Men schrijft ons uit Rome: Op 1 Juni j.l. heeft Z. D. Hoogw. Mgr. Dr. Bernard Eras, procurator van het Nederlandsch Episcopaat te Rome, zijn veertigjarig priester feest gevierd. Aanvankelijk was het de wensch van den jubilaris, wegens de tijdsomstandigheden dien dag in alle stilte in den kleinen huiselijken kring van het Pauselijk Nederlandsch Priester college, waarvan hij directeur is, te herdenken. Doch de 73 Nederlandsche geestelijken, die in Rome verblijf houden, hebben op initiatief van Z. Hoogw. Excellentie Mgr. Adrianus Smets, ti tulair aartsbisschop van Gangra en consultor van de H. Congregatie voor de Oostersche Kerk, en van Z. Hoogw. Excellentie Mgr. Dr. Olaf Smit, titulair Bisschop van Paralo en kanunnik van den St. Pieter, hun wensch kenbaar gemaakt, dit feest minstens met een kerkelijke plechtig heid te vieren. De jubilaris heeft op dien Pinkstermorgen in de met smaak versierde hal van het Neder landsch College, een plechtige H. Mis met assis tentie opgedragen. Na deze plechtigheid werd aan Mgr. Eras het feestcadeau aangeboden, be staande uit een bronzen kruis, ontworpen en uitgevoerd door den Nederlandschen kunste naar Brinkgreve en bestemd tot verfraaiing van de eetzaal van het college. Tot dit geschenk hebben alle 73 Nederlandsche geestelijken in Rome hun feestgave bijgedragen. Daarenboven kwamen vele andere Nederlan ders dien dag Mgr. Eras hun gelukwenschen aanbieden. Ofschoon het niet tot de gewoonte der Romeinsche geestlijkheid behoort, 't veer tigjarig prieterschap te herdenken, hebben toch vele leden van de Romeinsche Curie en vele Romeinsche vrienden van den jubilaris blijk ge- geven van belangstelling voor dit feest. Vermel denswaard zijn nog de ontelbare gelukwenschen, uit het Vaderland ontvangen, waaronder op de eerste plaats die van het Hoogw. Nederlandsch Episcópaat en de vele bloemstukken, die op dien dag aan het College zijn bezorgd, geschonken door vrienden van den Jubilaris zoowel uit Ro me als uit Nederland. BERLIJN, 31 Mei, O.P.T.). P. G. Wode house, de bekende Engelsche hiumoristiscne schrijver, die in een Duitsch interneeringskamp vertoeft, heeft dezer dagen een nieuwen roman voltooid. Het boek draagt den titel „Money on the bank". De schrijver heeft de rechten tot publicatie aan het Amerikaansche weekblad Life aangeboden, dat reeds een novelle, die Wodehouse in gevangenschap schreef heeft ge publiceerd. Toen Wodehouse ongeveer een jaar geleden op zijn villa te Le Touquet gevangen werd genomen, zeide hij tegen zijn vrouw: „Het is zoo erg niet liefste, misschien kan ik nu een ernstig boek schrijven." De Berlijnsche correspondente van Life ver klaarde evenwel tegenover den Nederlandschen correspondent van S.P.T., dat het nieuwe boek zeer geestig en vroolijk was. De gevangenschap schijnt tot nu toe niet veel invloed op Wode house te hebben gehad. TOKIO, 31 Mei (D.N.B.). De vlootafdee- ling van het keizerlijke hoofdkwartier publiceert een samenvattend communiqué over de resul taten der Japansche vloot- en luchtoperaties in China gedurende de laatste vijf maanden. Sedert het uitbreken van den oorlog hebben de Japansche marineluchtstrijdkratfhten 2049 Chineesche vliegtuigen vernietigd. Boven het geheele front in China bezitten de luchtstrijd krachten de hegemonie. De marine heeft thans alle Chineesche wateren volledig geblokkeerd. Langs de Parelrivier en den Jangtse zijn talrijke stellingen van Chineesche guerillatroepen ver nield. Aan de smokkelarij van wapenen voor Tsjang Kai Sjek is een einde gemaakt en zelfs de belangrijkste toevoerweg, die Hongkong met het binnenland verbindt, is thans afgesneden. De weg van Birma is voorgoed onbruikbaar ge maakt door het bombardeeren van verscheidene bruggen. De herbouw van de Chineesche lucht vloot is verhinderd door de aanvallen op een aantal nieuwe vliegvelden en op belangrijke steden. NEW-YORK, 2 Juni. (D.N.B.). Volgens Ame rikaansche berichten uit Engelsche bron zouden de tot dusver door Engeland in den oorlog ge leden verliezen 101.056 man bedragen, t.w. bij het landleger 74.164, bij de vloot 15.896 en bij de luchtmacht 10.996 man. Omtrent den aard van de verliezen bij het landleger wordt nog gemeld, dat 7.879 man gesneuveld zijn, 19.619 gewond, terwijl 743 man vermist worden. 5.482 stierven een natuurlijken dood en 30.450 werden gevan gen genomen. Voor de vloot luiden de dienover eenkomstige cijfers: gesneuveld 4.442, gewond 3.553, vermist 7.323, natuurlijke dood 81, gevangen genomen 517. Voor de luchtmacht: gesneuveld 6.326, gewond 1.338, vermist 1.045, natuurlijke dood 308, gevangen genomen 1.979. BOEDAPEST, 2 Juni. (D.N.B.). Voor zijn ver trek naar Rome heeft Bardossy tegenover het Hongaarsche telegraaf-agentschap verklaard, dat hij door zijn bezoek aan Rome een traditio neel gebruik volgt, dat in overeenstemming is met den geest van het driemogendhedenverdrag. Dat hij deze reis niet eerder heeft ondernomen, is een gevolg van de oorlogsgebeurtenissen der laatste weken. Hij denkt twee dagen te Rome te blijven. Zijn bezoek is in de eerste plaats een beleefdheidsbezoek. Hij zal gelegenheid heb ben om in persoonlijk contact te treden met Mussolini en Ciano. Politieke gissingen ten aan zien van zijn reis zijn volkomen overbodig, daar de Hongaarsche politiek, zooals bekend is, ge heel de lijn van de Duitsche en Italiaansche volgt. Op 5 Juni zal Z. H. de Paus den Hongaar- schen minister-president, Bardossy, in officieele audiëntie ontvangen. HILVERSUM L 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek, 6.50 Ochtend gymnastiek, 7.00 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtendgymnastiek, 8.00 BNO: Nieuwsbe richten, 8.15 Gewijde muziek (gr.pl 8.25 Gramofoonmuziek, 9.15 Voor de huisvrouw, 9.20 Gramofoonmuziek, ïO.OO Het Sylvestre Trio en gramofoonmuziek, 11.20 Omroep orkest, 12.00 Orgelspel, 12.25 Voor den boer, 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Maastrichtsch Stedelijk Or kest, solist en gramofoonmuziek, 2.15 Amusementsorkest en solist, 3.00 Voor de vrouw, 3.20 Pianovoordracht en gramo foonmuziek, 5.00 Gramofoonmuziek, 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursbe richten, 5.45 Orkest Eloward, 6.15 Voor den binnenschipper, 6.30 Omroeporkest, 7.00 BNO: Economische vragen van den dag, 7.25 Gramofoonmuziek, 7.30 Volks zang met pianobegeleiding, 8.00 BNO: Nieuwsberichten, 8.15 Spiegel van den dag, 8.30 Gevarieerd programma, 9.45 Gramo foonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek, 6.50 Ochtend gymnastiek, 7.00 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtendgymnastiek, 8.00 BNO: Nieuwsbe richten, 8.15 Gramofoonmuziek, 10.20 Pia novoordracht, 10.40 Declamatie, 11.00 Gra mofoonmuziek, 12.15 Romancers. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten, 1.00 Omroeporkest, 1.45 Gramofoonmuziek, 2.30 Verkorte opera: „Don Pasquale" (opn.), 4.00 Het Haagsch Trio en gramo foonmuziek, 5.15 BNO: Nieuws-, economi sche en beursberichten, 5.30 Salonorkest, 6.15 Ensemble Bandi Balogh, 6.45 Repor tage, 7.00 BNO: Brabantsch praatje, 7.15 Gramofoonmuziek, 7.30 De vestigingswet Kleinbedrijf 1937 ail), causerie, 7.45 Gra mofoonmuziek, 8.00 BNO: Nieuwsberich ten. 8.15 Het Residentie-orkest en solist, 8.55 Declamatie, 9.15 Het Residentie-or kest, 10.0010.15 BNO: Nieuwsberichten; Sluiting. BERLIJN, 2 Juni (D.N.B.) De Britsche admiraliteit maakt bekend, dat de hulpkruiser Salokian (10.000 b. r.'t.) tot zinken gebracht is De naaste bloedverwanten van de omgekomen leden .der bemanning zijn op de hoogte gesteld. De hulpkruiser was het vroegere passagiers schip van de Bibby-lijn Shropshire. werken pijnstillend en genezen in korten tijd de ontstoken slijmvliezen. tmaakt het in- Verkrijgbaar bij alle Apothekers eo Drogiate* i (I. 1.50 per doosje van 12 stuks. D>. R RANNIHG'a Fkar*. Oam. Fatri.k. NV. DEN HAAG. BERLIJN, 1 Juni Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Op Kreta maakte de zuivering van het Zui delijke deel van het eiland van de overblijfse len van Britsche en Grieksche troepen goede vorderingen. Bij Herapetra is gisteren de ver binding met de uit het Oosten opgerukte Ita liaansche troepen tot stand gebracht. Tot dus ver zijn ongeveer 10.000 Britten en Grieken ge vangengenomen. Ten Zuiden van Kreta hebben formaties Duit sche gevechtsvliegers lichte Britsche zeestrijd krachten aangevallen, een torpedojager door bommen zwaar beschadigd en vier jagers van het type Hurricane zonder eigen verliezen neer geschoten. In hetzelfde gebied heeft het Duit sche luchtwapen een koopvaarder van 3000 brt. en eveneens een met munitie geladen kust- schoener tot zinken gebracht en een betrekke lijk klein troepentransportschip zwaar getrof fen. Vliegtuigen, die een gewapende verkenning uitvoerden, hebben gisteren op den Atlanti- schen Oceaan een Britschen onderzeeër tot zinken gebracht. Formaties gevechtsvliegtuigen bombardeerden in den afgeloopen nacht voor den oorlog be langrijke installaties aan de West- en Zuid kust van Engeland. Vooral in het havengebied van de Mersey ontstonden alleszins groote bran den. Ten Oosten van Peterhead werd een groote vrachtboot zwaar beschadigd. Op 30 Mei hebben gevechtsvliegtuigen een patrouillevaartuig in de haven van Fraserburgh vernietigd. Noch overdag, noch 's nachts heeft de vijand gevechtshandelingen boven Duitsch gebied ge daan. ROME, 1 Juni Het Italiaansche communi qué luidt als volgt: In Noord-Af rik a is aan het Zuidelijk front van Tobroek een vijandelijke met tanks gesteunde aanval met verliezen voor den tegen stander afgeslagen. Het luchtwapen bracht een Engelsch met munitie geladen vaartuig tot zin ken, dat naar Tobroek voer. De bemanning, die in het water ronddreef, werd opgevischt. Te To broek werden door andere vliegtuigen haven werken en versterkte stellingen met bommen bestookt en een munitiedepot tot ontploffing gebracht. In den nacht van 30 op 31 Mei lie ten Engelsche vliegtuigen eenige bommen op Benghazi vallen. De operaties ter algeheele bezetting van het eiland Kreta gaan met succes voort. De Ita liaansche af deelingen, die gisteren met de Duit sche strijdkrachten contact gekregen hebben, zitten de Engelschen, die zich naar het Zuide lijk deel van het eiland terugtrekken, op de hielen. In Oost-Afrika zijn den vijand bij de gevech ten van de laatste dagen in de omgeving van Debarek, in het gebied van Amhara, aanzien lijke verliezen toegebracht. In het gebied van Galla en Sidamo hebben onze troepen bij ver scheiden ontmoetingen met succes tegenstand geboden. BERLIJN, 3 Juni (D.N.B.) De Egyptische minister van Defensie heeft, naar Reuter meldt, de inrichting van een nieuwe verdedigingszone bekend gemaakt, welke de „Westelijke verdedi gingszone van Cairo" genoemd wordt en die zich uitstrekt van den linkeroever van den Nijl naar het Westen. SAN SEBASTIAN, 31 Mei. (D.N.B.). Uit Irun zijn hier vandaag 126 Amerikaansche burgers, n.l. 63 mannen, 52 vrouwen en II kinderen, aan gekomen. Het waren passagiers van de Zam-Zam. Zij zullen doorgaan naar Lissabon, waar zü zich naar de Vereenigde Staten zullen inschepen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 3