Nieuw Duitsch offensief in Egypte te verwachten? Het requisitierecht voor Roosevelt Wat zal Berlijn doen bij Britschen opmarsch door Syrië? v .r DE DAG ONTWAAKT Matsoeoka's pijp Verklaringen door de Wilhelmstrasse De ontmoeting tusschen Führer en Duce Verduistering Aanvallen op convooien voor de Britsche Oostkust Ontslag aan werknemers Belangrijke transporten zouden naar Noord- Af rika zijn gebracht Annexeeren Van bedrijven hierdoor mogelijk Gewezen diplomaten uit Moskou vertrokken Washington en vichy Versnelde inrichting der Amer. bases op Groenland Grensincidenten tusschen Malakka en Thailand VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUR. VOOR RfDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) vooi Haarlem 26 cent per week; per kwartaal 3.42. Bij onze Agenten 28V2 ct. per week, per kwartaal 3.76y2. DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE WOENSDAG 4 JUNI 1941 - OCHTENDBLAD VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 23036 De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iedere regel meer 16 cents* De Duitsche tactiek op Kreta Nieuwe Russische staatsleening ÖE RELATIES TUSSCHEN Kolengebrek in Portugal WEER BOMMEN OP DUBLIN Eire krijgt uit V.S. levensmidde len, maar geen wapens J' Koude in de Sovjet-Unie Duitsch weermachtsbericht Duitsch oordeel over Irak Maar ook onderhandelingen op economisch gebied NIEUWE REGEERING IN IRAK GEVORMD Bij het zwemmen verdronken A merikaansche marine vordert weer schepen Maatregelen tegen prijsop drijving in wapenindustrie AMERIKAANSCHE PILOTEN VOOR TSJOENGKING? Junimaand Madrid zorgt voor Fransche belangen in Palestina FRANSCH KABINET WEER BIJEEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT LONDEN, 3 Juni (SPT) In politieke kringen in de Brltsche hoofdstad verheelt men zich niet, dat het verlies van Kreta een ernstige slag voor de Britsche verbin dingslijnen met het imperium beteekent. Men vraagt zich af, waartegen de volgende Duitsche militaire actie thans zal zijn ge richt, Syrië, Egypte of Cyprus. Uit het feit, dat de Duitsche activiteit in het ge bied van Solloem de laatste dagen belang rijk is toegenomen, wordt door sommigen geconcludeerd dat het strijdtooneel zich voorloopig hoofdzakelijk naar Egypte zal verplaatsen. In dit verband wordt gewezen op geruchten, volgens welke de Duitschers er tijdens de operaties op Kreta, waardoor groote Engelsche vlooteenheden gebonden waren, in geslaagd zouden zijn niet on belangrijke troepen- en materieel.transpor- ten naar Noord-Afrika te brengen. Het feit, dat generaal Weygand op het oogen- blik te Vichy rapport uitbrengt, wordt even eens met de mogelijkheid van grootere Duit sche operaties in Noord-Afrika in verband ge bracht, ofschoon sommigen van meening zijn, dat Weygand's bezoek aan Pétain in de eerste plaats betrekking heeft op de defensie van Syrië. „Er bestaan geen onneembare eilanden meer." Aldus heeft, zooals bekend, rijks maarschalk Göring in zijn dagorder aan het luchtwapen gezegd. Deze woorden geven volgens SPT een aanduiding van de be- teekenis, die in verantwoordelijke militaire kringen te Berlijn aan de verovering van Kreta wordt gehecht. Algemeen heerscht hier de overtuiging, dat het Duitsche offensief in de Middel- landsche Zee met de grootste energie zal worden voortgezet. Wat Kreta zelf betreft is de blijdschap over de overwinning groot. In verantwoordelijke kringen overschat men deze echter geenszins. Typisch wordt deze gedachtengang tot uiting gebracht in een artikel in de Frankfurter Zeitung. Het blad constateert, dat niemand in Duitschland zich tot een onbezonnen onder, schatting van den tegenstander zal laten ver leiden. De strijd in de wateren om Kreta is van historische beteekenis, maar toch aarzelt men hier deze gevechten, waarin het Duitsche lucht wapen zijn superioriteit heeft bewezen, beslis send voor den afloop van den oorlog te noemen. Intusschen houdt men er terdege rekening mede, dat Engeland zijn positie in Irak en Libye niet zonder slag of stoot zal prijsgeven. Welingelichte kringen achten de mogelijkheid zelfs vrij groot, dat Engeland in de naaste toe komst een actie zal ondernemen om Syrië te bezetten. Op Kreta gevangen genomen Britsche of ficieren hebben, volgens het D. N. B., een stemmig verklaard, dat na de hevige voor bereiding door bomaanvallen en het schie ten met machinegeweren de valschermja gers zoo plotseling zijn neergedaald, dat de Britten geen mogelijkheid meer hadden in dekking te gaan. Bij de verovering van Maleme doken de Duitsche valschermjagers temidden van de vijandelijke stellingen op, zoodat een doeltreffende afweer niet meer mogelijk was. „Ik vrees, dat de verliezen der Nieuw-Zee- landsche troepen in de gevechten op Kreta zeei zwaar zijn," zoo seinde de Nieuw-Zeelandsche premier, Fraser, aan zijn plaatsvervanger Nash, volgens een bericht uit Wellington. Zooals reeds in het kort gemeld heeft Nash aangekondigd, dat komende week het parlement bijeengeroe pen wordt voor het vernemen van bijzonder heden over deze gevechten. Ook in Australië hebben deze diepen indruk gemaakt, zoodat de Australische premier gisteren verklaarde: „Het gevaar is groot, doch wij moeten het vastbera den tegemoet treden." De Japansche „bond tegen het rooken" heeft den minister van Buitenlandsche Zaken, Matsoeoka, verzocht afstand te willen doen van zijn pijp. De bond heeft, vol gens Domei, den minister geschre ven: „Aangezien de heer Matsoeo ka door de Japansche jeugd zeer vereerd wordt, is het zeer waar schijnlijk, dat de afbeeldingen van den minister, waarop hij met zijn geliefkoosde pijp in den mond staat, de jongelieden tot navolging van de rookgewoonte verleiden." WASHINGTON, 3 Juni. (S.P.T.) Het m het Congres ingediende voorstel om den president te machtigen particuliere eigen dommen in beslag te nemen zoolang de noodtoestand duurt, wordt in Congreskrin gen zeer verschillend opgenomen. In het al gemeen beschouwt men een dergelijk voor stel als slechts in oorlogstijd gerechtvaar digd. Bij talrijke senatoren heeft de stap van het Witte Huis eenige verwondering gewekt. In kringen, welke nauwe betrekkingen BERLIJN, 3 Juni. (A.N.P.) Van buiten landsche zijde is vandaag in de Wilhelm strasse de vraag gesteld, welke houding men van Duitsche zijde zou aannemen bij een eventueelen Engelschen opmarsch naar Syrië. Van Duitsche zijde werd geantwoord, dat dit een Engelsch-Fransche aangelegenheid zou zijn. Op welke wijze Frankrijk geneigd zou zijn de thans bestaande Duitsch-Fran- sche verhouding in een dergelijk geval in te schakelen, is een vraag, die men slechts in het practische geval zelf kan behandelen Theoretisch valt daarover vooruit niets te zeggen. In politieke kringen van de Duitsche hoofdstad herinnerde men in dit verband aan de ondubbelzinnige woorden van he' Fransche staatshoofd, maarschalk Pétain, BERLUN, 3 Juni (A.NP.). De ontmoeting, die de Führer gisteren met den Duce op den Brenner heeft gehad, staat uiteraard in het middelpunt der gesprekken in politieke en buitenlandsche kringen alhier. Evenals bij vorige dergelijke gelegenheden is ook thans niets uitgelekt over de besproken onderwerpen. Officieus en officieel wijst men te Berlijn op het communiqué en vooral op den langen duur van dit nieuwe hartelijke onderhoud tusschen de beide aspartners. In de Wilhelmstrasse vestigde men de aandacht op de omstandigheid dat deze ontmoeting uit den aard der betrek- hingen tusschen de verbonden mogendheden voortvloeit. Het is voldoende bekend, zoo ver klaarde men, dat de beide staatslieden zoowel ha als ook voor groote gebeurtenissen bijeen komen om het verleden te overzien en de toe komst te bespreken. MOSKOU, 3 Juni. (D. N. B.) De leden van het vroegere Joego-Slavische gezantschap hiet aan het hoofd den voormaligen gezant Gawrilowitsj hebben vanmiddag Moskou verlaten. Naar verluidt willen zij zich naar •Ankara begeven. Vanmiddag zullen even- ®ens de leden van het vroegere Belgische gezantschap onder leiding van den gezant Seyndrickx vertrekken en zich via Sibe- fïë en Wladiwostock naar Amerika bege ven. De vroegere I^oorsche diplomaten zijn feeds eenige dagen geleden uit Moskou ver trokken. ■Naar S.P.T. bericht hebben R»dio Moskou en andere Russische zenders gisteren in een ~Peciale uitzending de uitschrijving van een ieuwe staatsleening, ten bedrage van 9,5 mil- hard roebel, aangekondigd. De opbrengst van /,eZe leening is bestemd voor de uitbreiding .&h de industrieele en agrarische productie. De °°ptijd der leening bedraagt 20 jaar, de rente Procent. s Russische volkscommissaris van Financiën, _Werev, heeft gisteren in een rede de bevolking gewekt op de nieuwe staatsleening in te „'Rijven. Swerev betoogde hierbij, dat de jaar- Oksche staatsleeningen tot de voornaamste °nnen van inkomsten van den staat behooren h dat het derhalve een eereplicht van iederen ussischen burger is er aan deel te nemen voor 'hstens een maand salaris. ^Washington, 3 juni (s.p.t.) „Daden, niet tu^en zullen de toekomstige betrekkingen j)a,s°hen Frankrijk en de Vereenigde Staten be- kri6n In dezen toon is, naar in welingelichte biii?Ben Washington verluidt, de door den „i van Buitenlandsche Zaken Cordell Huil UienWei'hte nota over de Fransch-Duitsche sa- ^.erking aan den Franschen ambassadeur in hington, Henry Haye opgesteld. ko"uSSABON' 3 Juni (DNB) Gebrek aan steen- Weg? heeft de directie der Portugeesche spoor- ïaakj1 hieuwe dienstbeperkingen genood vdort' sneltrein LissabonBordeaux loopt *Üe hog slechts viermaal per week. Op here lijnen is de dienst eveneens beperkt, BERLIJN, 3 Juni. (A.N.P.) Naar men in politieke kringen alhier verneemt, zou naar aanleiding van de bommen, die enkele dagen geleden op Dublin gevallen zijn, een Iersche protestnota naar Berlijn onderweg zijn. Er is hier in ieder geval nog geen démarche ondernomen, naar men in de Wilhelmstrasse meedeelde. Op de vraag van buitenlandsche journalis ten, of van Duitsche zijde een onderzoek naar deze kwestie wordt ingesteld, werd ge antwoord dat dit eerst kan geschieden, als Duitschland over den gang van zaken is in gelicht. Volgens bericht uit New York heeft de Iersche gezant Brennan in een onderhoud met den vice- minister van Buitenlandsche Zaken, Sumner Welles, medegedeeld, dat Ierland bereid is het aanbod van Roosevelt om levensmiddelen ter waarde van 500.000 dollar te sturen, aan te ne men. Volgens de New York Herald Tribune heeft de Iersche gezant echter uiting gegeven aan zijn teleurstelling over het feit, dat Amerika aan Ierland geen wapens zal leveren. Verder meldt het blad, dat de Iersche minister van Verdedi ging, Aiken, die voor het koopen van wapens sinds eenigen tijd in Amerika vertoeft, binnen kort naar Ierland zal terugkeeren. Zonsondergang 4 Juni 21.56 Zonsopkomst 5 Juni 5.20 Maanopkomst 15.16 ondergang 2.47 WASHINGTON, 3 Juni (S.P.T.) President Roosevelt heeft de versnelde inrichting van de Amerikaansche bases op Groenland be volen. De werkzaamheden van de verdedi gingswerken zullen nog deze week een aan vang nemen. MOSKOU, 3 Juni (D.N.B.). In enkele gebie den van de Sovjet-Unie is een sterke tempe ratuurdaling opgetreden. Te Leningrad en Ar- changelsk heeft het gisteren enkele malen ge sneeuwd. In eerstgenoemde stad daalde de ther mometer tot zes graden onder nul. Ook te Mos kou heeft het vanochtend gesneeuwd. BERLIJN, 3 Juni. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Marine en luchtwapen hebben ook in de maand Mei den handelsoorlog tegen Groot Brit- tannië met goed succes voortgezet. De vijand verloor in deze maand in totaal 746.000 brt. koop- vaardijscheepsruimte. Hiervan werden 479.000 brt. door 't duikbootwapen, 215.000 brt. door 't luchtwapen en de rest door bovenwaterstrijkrach- ten van de marine tot zinken gebracht. Hierin zijn niet begrepen de verliezen, welke de vijand geleden heeft door het varen op mijnen. Het luchtwapen heeft gisteren overdag en in den afgeloopen nacht bij aanvallen op krachtig beschermde convooien voor de Britsche Oostkust vijf koopvaardijschepen ernstig be schadigd. Gevechtsvliegtuigen hebben in den Atlantischen Oceaan, ten Westen van de Fa- roer-eilanden, bomtreffers geplaatst op een groot koopvaardijschip. Overdag werden bovendien de havenwerken aan de monding van de Tyne en van de Humber gebombardeerd. In Noord-Afrika geringe bedrijvigheid van ar tillerie voor Tobroek. De vijand heeft overdag met enkele vliegtui gen, beschermd door het laag hangende wolken dek bommen geworpen op Sleeswijk—Holstein. De projectielen richtten slechts onaanzienlijke schade aan. Jachtvliegtuigen schoten daarhij twee Britsche gevechtsmachines neer. In den afgeloopen nacht liet de vijand op ver scheidene plaatsen van West- en Noord-Duitsch- land brand- en brisantbommen vallen. Enkele afzonderlijke vliegtuigen drongen door tot Ber lijn. De aanvallen eischten geringe verliezen aan dooden en gewonden en veroorzaakten schade aan gebouwen in, woonwijken. Er ontstond geen schade aan militaire inrichtingen of aan inrich tingen, welke van belang zijn voor de oorlogvoe ring. Nachtjagers en luchtdoelartillerie schoten drie van de aanvallende Britsche vliegtuigen om laag. Tijdens de gevechten op Kreta heeft zich een compagnie bergjagers onder bevel van den eersten luitenant Walter bijzonder onderscheiden. De compagnie drong tot ver in den rug van den vijand door, bezette een brug welke in gereed heid gebracht was om in de lucht te laten vlie gen en beschermde deze brug voor de hierop aansluitentde achtervolgingsgevechten. BERLIJN, 3 Juni. (D.N.B.) Ter aanvul ling van het heden uitgegeven weermachts bericht verneemt het D.N.B. het volgende: Sihds Februari zijn de ver-liezen van de Britsche koopvaardijvloot nog geen enkele maand beneden de 700.000 br. ton gebleven. Schakelt men de recordmaand April met meer dan een millioen vernietigde ton uit, dan ligt het gemiddelde bij omstreeks 730.000 br. ton per maand, hetgeen overeen komt met ongeveer 1.022.000 gewichtston lading of sinds 1 Februari meer dan 34.000 ton per dag. Dit constante verliescijfer is bovendien eigenlijk progressief, want de Engelsche tonnage slinkt van maand tot maand. Volgens de New York Herald Tribune schrijft de Londensche Daily Mail van vandaag in haar hoofdartikel, dat als opschrift draagt „Wordt Wakker", het volgende: „De wapenproductie is ontoereikend. Men dient derhalve een aanval te doen op de Brit sche oorlogvoering. Haar leiders hebben niets uit de Duitsche tactiek inzake het optreden van het luchtwapen en pantserwagens geleerd." Het blad eischt van Churchill, dat hij op radi cale wijze het thuisfront zal wakker schudden. „Wanneer beginnen wij eindelijk den oorlog te winnen? Wanneer laten wij de Britsche fa brieken en scheepswerven op maximum-capa citeit werken? Wanneer zijn wij verlost van de meesterlijke terugtochten?" zoo vraagt het blad. „Engeland heeft thans tijd gehad een groot strategisch plan uit te werken, doch de me thode van het improviseeren wordt voortgezet. Er is iets niet in orde. Engeland heeft nieuwe ideeën, een aansporing en een verandering noo- öig en Churchill mag wat dit betreft niet aar zelen. Het lot van de regeering hangt af van een prompte, doortastende actie." en zijn minister van Buitenlandsche Zaken, admiraal Darlan, dat Frankrijk zijn grond gebied zal verdedigen, waar dan ook. Duitschland is uiteraard bereid, zoo kon men vandaag te Berlijn vernemen, den Franschen dit heiligste recht van een natie toe te staan. „Omtrent de Dardanellen en den toegangs weg van de Zwarte Zee naar de Middelland- sohe Zee is te Berlijn noch in den zin van geografische, noch van territoriale wijzigingen iets bekend." Met deze verklaring werd vandaag in de Wilhelmstrasse geantwoord op een vraag van buitenlandsche journalisten. Van Duitsche zijde werd hieraan toegevoegd, dat men uitsluitend aan de belanghebbende volken overlaat in hoeverre zij gevolgtrekkin gen maken uit de nieuwe feiten als gevolg van de gebeurtenissen op Kreta. Duitschland stelt slechts belang in de kwestie welke positie En geland inneemt. Voor de hand ligt welke con clusies Engeland moet trekken. Ook heden deelde men te Berlijn niets mede omtrent de verhouding DuitschlandTurkije. „Te Berlijn gelooft men niet, dat met den wapenstilstand tusschen Engeland en de En- gelsdhe satellieten van de nieuwe Iraksche re geering het verzet van de nationale kringen in Irak tegen Engeland ten einde is." Deze opvat ting huldigde men vandaag zeer algemeen in politieke kringen alhier, waarbij men er voor al op wees, dat niet de nationale krachten den wapenstilstand hebben gesloten. TOKIO, 3 Juni (DNB) Volgens een bericht van Tokio Asahi Sjimboen uit Bangkok is het grensgebied van Thailand en Bxitsch. Malakka den laatsten tijd aan beide zijden door troepen versterkt. Door het uitdagende optre den van de Britten zijn er reeds eenige malen botsingen aan de grens voorgevallen. Steeds weer probeerden de Engelschen over de grens te komen en bij de conflicten met de Thailand- sche grenswacht gaven zij steeds als oorzaak op, dat de grenslijn onduidelijk is. Zoo werd de Engelsche druk op Thailand sterker. Aan den anderen kant hebben de Engelschen de methoden van hun economische politiek je gens Thailand volkomen gewijzigd. In tegen stelling tot de laatste maanden, waarin zij op Bangkok den sterksten economischen en fl- nancieelen druk uitoefenden om Thailand aan hun zijde te dwingen, probeeren zij het thans met de methode der economische steunverle ning. Op het oogenblik vertoeft de Thailand- sche minister Nibira op uitnoodiging van de Britsche overheid in Singapore, om onderhan delingen te voeren over de levering van petro leum, welke Thailand dringend noodig heeft. Nibira heeft bovendien reeds een onderhoud gehad met den opperbevelhebber der Britten in het Verre Oosten, generaal Popham. De En gelschen hadden als tegenprestatie voor de le vering van petroleum voorgesteld die produc ten af te nemen, welke thans door Japan ge kocht worden. Deze onderhandelingen tusschen Thailand en de Engelschen, zoo betoogt het blad, verdienen de grootste aandacht van Ja pansche zijde. VICHY, 3 Juni (D.N.B.). Naar Ofi uit Bagdad meldt, heeft Djemil Madfai in Irak een nieuwe regeering gevormd. Minister president is Djemil Madfai, minister van Buitenlandsche Zaken Ali Jaoedat, minister van Binnenlandsche Zaken Moestafa Omari. Zooals Reuter meldt heeft Djemil Madfai reeds lang voor een vriendschappelijke samen werking met Engeland bepleit. „Het kabinet", aldus vervolgt Reuter, „bestaat geheel uit de machtigste leiders, die Engelsch gezind zijn". Dinsdagmiddag omstreeks 2.15 uur werd op het politiebureau te Enschede kennis gegeven, dat. een jongen by het zwemmen in het Twen teRijnkanaal zou zijn verdronken. Onmiddei- lijk begaven eenige politie-agenten zich naar de aangegeven plaats, doch eenige uren dreg gen leverden geen resultaat op. Omstreeks 4.30 uur begaf de 32-jarige H. L. uit Den Haag, die tijdelijk te Enschede vertoefde, zich te water en slaagde erin het lijk naar boven te bren gen. De levensgeesten waren toen reeds gewe ken. Het bleek te zijn de ongeveer 12-jarige J. Slag, wonende aan de Johan Wijnoltsstraat te Enschede. Het lijk werd naar het R. K. Zie kenhuis overgebracht. met de regeering onderhouden, woAlt er op gewezen, dat deze machtiging gevraagd wordt om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. Roosevelt zou niet van plan zijn voorloopig van deze volmacht een noemens waard gebruik te maken. Men geeft echter toe, dat het voorstel, na aanneming door het Congres, een rechtsgrond beteekent voor het door den staat annexeeren £'an bedrijven, welke voor den oorlog van be lang zijn. Zooals verder wordt gemeld heeft de repu- blikeinsche afgevaardigde van het Huis van Afgevaardigden Engel gisterenmiddag tegen over de pers verklaard, dat volgens zijn mee ning de uitgaven voor de nationale defensie op veel economischer en rationeeler wijze zouden kunnen worden verdeeld en besteed dan tot nu toe het geval is geweest. „Er worden groote fouten gemaakt," zoo verklaarde Engel, „cüe ons allen geld kosten." „Ten gevolge van het feit," aldus Engel, „dat de productie en de verdeeling der grondstoffen steeds meer onder staatstoezicht worden ge plaatst en dit in een tempo, dat veel hooger is dan in welk land ter wereld ook, moet een ambtenaren-apparaat worden geschapen, dat een geforceerde groei-periode doormaakt. Hier door worden fouten onvermijdelijk en gaat er veel arbeidstijd en ontzaggelijk veel geld ver loren. Ik kan aantoonen," zoo vervolgde En gel, „dat van de voor den aanleg van een aan tal militaire opleidingskampen en andere mi litaire projecten uitgetrokken 800 millioen dol lar bijna 250 millioen letterlijk verkwist zijn door onoordeelkundige toewijzing van orders aan bepaalde firma's, door betaling van steek penningen en door onoordeelkundige organi satie." Engel verklaarde ten slotte, dat een belang rijke misstand zou kunnen worden opgeheven, indien de groote staats-opdrachten niet langer door de autoriteiten aan bepaalde firma's zou den worden toegewezen, hetgeen de corruptie sterk in de hand werkt, doch in het vervolg bij openbare inschrijving zouden worden gedistri bueerd. WASHINGTON, 3 Juni. (S.P.T.) Het ministerie van Marine deelt mede, dat de „President Coolidge" en „President Cleve land" van de „American President Lines ltd." te New York ten behoeve van de Amerikaansche marine zijn gevorderd. De Coolidge en de Cleveland zijn de twee eenige groote passagiersschepen van de Ame rican President Lines, welke deze maatschap pij nog in de vaart had. De President Coolidge meet 21.936 ton, de President Cleveland 12.568 ton. Verder wordt bericht dat president Roo sevelt den minister van Binnenlandsche Zaken, Ickes, tot verantwoordelijk leider van de geheele petroleum-industrie heeft benoemd. Deze benoeming, die, naar officieel wordt verklaard, geschied is op grond van de be palingen ingevolge den nationalen noodtoe stand, heeft betrekking op alle aangelegen heden, die productie, distributie en con sumptie van Amerikaansche petroleum be treffen. Naar voorts in welingelichte kringen te Washington wordt vernomen zal waarschijnlijk binnenkort een federale instantie worden in het leven geroepen, die belast wordt met de controle op de benzine- en olievoorraden voor de Amerikaansche markt. Het ligt daarbij m de bedoeling, dat alle petroleum-verkoop-orga- nisaties, voor zoover deze voor het verkeer in de Vereenigde Staten zelf leveren, onder staats controle worden gesteld. De petroleum-maatschappijen zullen voorts worden verplicht Iedere prijsverhooging te mo- tiveeren, door den desbetreffenden regeerings- ambtenaren inzage van de boeken te geven. Zooals S.P.T. verder meldt heeft de „Natio nal Defence Board" heden een reeks van maat regelen uitgevaardigd ter bestrijding van on rechtmatige prijsopdrijving in de bewapenings industrie en ter voorkoming van een te snelle prijsstijging ten gevolge van de bewapenings conjunctuur. Voor dit doel wordt een speciale contröie- afdeeling gesticht, wier taak daarin zal bestaan streng toezicht te houden op de prijsbeweging der voornaamste grondstoffen voor de oorlogs industrie en op de vrachttarieven van de spoor weg- en scheepvaart-maatschappijen. De regeerings-prijscommissaris van de „Na tional Defence Board" heeft voorts maximum prijzen vastgesteld voor nikkelschroot en nik- kelhoudende materialen, dit in verband met her feit, dat de handel hierin de laatste dagen woe kerwinsten heeft gemaakt. TOKIO, 3 Juni. (DNB) Domei publiceert be richten uit Singapore, Sjanghai en andere plaatsen, volgens welke de Vereenigde Staten aan de regeering van Tsjoengking pileten ter beschikking stelt. Amerikaansche piloten en deskundigen van het luchtwapen zouden uit den actieven dients treden en in dienst van de regeering van Tsjoengking gaan. De woordvoerder van het inlichtingenbureau zeide naar aanleiding hiervan het volgende: „Indien deze berichten juist zijn, zou het alleen een verspilling van menschen en materiaal zijn." Na de maand der Moeder-Maagd zijn we thans de maand van het Goddelijk Hart ingegaan. Bij decreet der Heilige Verga dering der Kerkgebruiken van 22 April 1875, werd de acte van toewij ding aan het H. Hart van Jezus goed gekeurd. Liefde en wederliefde zietdaar met twee woorden het zoet geheim van Mei en Junimaand ver klaard. Want als de kerkelijke schrij ver vraagt: „Wat is 't hoofdvoorwerp der vereering van het H. Hart?" ant woordt hij: „Dat hoofdvoorwerp is geen andere dan de matelooze liefde onzes Heeren Jezus Christus, waarvan Hij ons gedurende gansch Zijn leven, maar hoofdzakelijk door Zijn lijden en sterven en door de instelling van het Allerheiligst Sacrament des Al taars, dat Wonder der Liefde, zulke schitterende bewijzen gegeven heeft." Aan de vereering van den symbolischen zetel der liefde van Jezus: Zijn Hart, zijn de namen van een Bernardus, Thomas, Bonuventu- ra, Theresia, Catharina van Siëna e.d. onafscheidelijk verbonden. Margare- tha Maria Alacoque, kloosterzuster te Paray-le-Monial, kreeg in de 17e eeuw de openbaring dezer vereering te ver breiden. En Paus Clemens XIII gaf in 1765 aan enkele kerken, die er om gevraagd hadden, verlof het Godde lijk Hart te vereeren. Thans is de devotie verbreid over gansch de aarde sedert Pius IX in 1856 het bevel gaf, dat het feest van het H. Hart jaar lijks door heel de Kerk zou worden gevierd. VICHY 3 Juni. (S.P.T.). Daar sinds het te rugroepen der Fransche consuls uit Palestina geen consultaire betrekkingen tusschen Frank rijk en Engeland in Palestina meer bestaan, heeft de regeering van Vichy door haar gezant in Madrid, Piétri, bij den Spaanschen minister van Buitenlandsche Zaken Serrano Suner den wensch uitgesproken, dat Spanje, in zijn eigen schap als katholieke groote mogendheid, de be scherming van de materieele en religieuze be- iangen van Frankrijk in Jeruzalem er, in de heilige plaatsen op zich zal necnen. De Spaan- sche regeering heeft aan dezen wensch gevolg gegeven. De directeur-generaal van den arbeid vestigt ie aandacht op het volgende: Bij zijn beschikking van 21 Mei 1941, welke 1 Juni 1941 in werking is getreden, wordt met ingang van dezen datum zijn vergunning van 1 Juli 1940 (zgn. drieweken-vergunning) inge trokken. Hiermede komt de aan de werkgevers opgelegde verplichting, om bij ontslag van tij delijk personeel aan het bevoegde districtshoofd der arbeidsinspectie een kennisgeving in twee voud te zenden, te vervallen. Eén van deze kennisgevingen werd door be doeld districtshoofd gezonden aan de gemeente secretarie van de gemeente, waarin de arbeider zijn woonplaats heeft. Na ontvangst hiervan kon het gemeentebestuur den werkloozen arbei der zoo noodig in de steunregeling opnemen. Nu deze gedragslijn niet meer kan worden gevolgd, moet de uit tij del ij ken dienst ontslagen werknemer een ontslagbewijs overleggen, om eventueel voor steunuitkeering in aanmerkina te kunnen komen. In verband hiermede wordt zoowel werkge vers als werknemers gewezen op het bepaalde bij artikel 1638 aa van het burgerlijk wetboek, waarbij o. a. aan den werkgever de verplichting wordt opgelegd bij het eindigen der dienstbe- tiekking den arbeider op diens verlangen een getuigschrift uit te reiken. Dit getuigschrift moet o. a. den duur der dienstbetrekking be vatten. Met dit getuigschrift kan de arbeider zien melden bij het betreffende arbeidsbureau, waar hij dan als werklooze wordt ingeschreven, waar na hij tegen overlegging van dit getuigschrift by het gemeentebestuur eventueel voor steun in aanmerking kan komen. Ter voorkoming van misverstand wordt nog opgemerkt, dat het overleggen van een ontslag- bewijs ten behoeve van de opneming in de steunregeling en voor de inschrijving bij de ar beidsbemiddeling slechts noodzakelijk is voor ontslagen personeel uit tijdelijken dienst in in dustrie- en handelsbedry ven en in landbouw bedrijven. Afgezien van bovengenoemde verplichting tot het uitreiken van een ontslagbewijs aan ont slagen arbeiders, behooren de werkgevers in de akkerbouw- en veehouderijbedrijven voor elk ontslag voorloopig vergunning te hebben van ae arbeidsinspectie. Voor deze bedrijven zal echter een nadere regeling worden getroffen. VICHY, 3 Juni (D.N.B.). De ministerraad is vanochtend om elf uur onder voorzitter schap van maarschalk Pétain bijeengeko men. Aan deze vergadering nam ook deel de gisteren te Vichy gearriveerde algemeen gedelegeerde van de Fransche regeering in Afrika, generaal Weygand. Afwezig was ech ter admiraal Darlan, die met Pinksteren enkele dagen voor herstel van krachten was vertrokken en nog niet teruggekeerd. Hij werd vanmiddag nog alhier verwacht en zou dan een bespreking voeren met Weygand. Naar voorts wordt gemeld, heeft de hoog leeraar in het Volkenrecht aan de Sorbonne, professor Le Fur, aan vertegenwoordigers van het agentschap Asip verklaard, dat hij den En gelschen aanval op Sfax veroordeelt en in strijd met het Volkenrecht acht. Le Fur verklaarde dat het Volkenrecht een bombardement van een niet verdedigde vijandelijke handelshaven ver biedt. Bovendien is Sfax geen vijandelijke haven, doch een haven van een niet-oorlogvoerenden en vroeger geallieerden staat. Dit vormt een internationale misdaad. Er is voor het optre den van Engeland slechs één verklaring te vin den, n.l. zijn wil om deze phosphaathaven en de schepen te vernielen, die levensmiddelen naar Frankrijk zouden overbrengen. In den laatsten tijd heeft Groot Brittannië ten nadeele van Frankrijk viermaal he Volken recht geschonden, t.w. door het bombardement van Sfax, het tot zinken brengen van een vis- schersboot, het opbrengen van een tankschip en het bombardement van Syrië. Dit alles zijn da den, die het Volkenrecht verbiedt. Wanneer der gelijke handelingen voortduren heeft Frankrijk het recht vergeldings- en afweermaatregelen te nemen. Hoofdredacteur: H C. 3. A. BARON VAN LAMSWEERDE, Bussum. Gewestelijk verantwoordelijk redacteur: W. G. A. M. VAN WILLIGE, Bloemendaal

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1