Het aanschijn der aarde vernieuwen Aanzienlijke oorlogsbuit viel op Kreta in Duitsche handen v Welk lot zal Syrië ten deel vallen? Luchtaanvallen op Tobroek Verduistering .r Ex-Keizer Wilhelm overleden Ambtelijke bekend making VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 5 JUNI 1941 De besprekingen tusschen Roosevelt en Winant Japansch prinsje naar de bewaarschool Onderhandelingen van Japan met Rusland verloopen vlot Japansche pers keert zich tegen Batavia Ongeveer 5000dooden onder Britten en Grieken BARDOSSY BIJ GIANO J' "A. Prijsopdrijving van sigaren De brandstoffendistributie Chauffeur zag den trein niet naderen Duizend gulden op een gekregen lot PERSOONSBEWIJS VAN 1 JANUARI A.S. AF BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 ABONNEMENTEN: niet Inbegrip van het Zondagsblad 26 cents per week, per kwartaal 3.42 VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 23039 De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk gereau- ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iedere regel meer 16 cents. Verzet tegen ontworpen onteigeningswet Hotsji Sjimboen over relaties met VS. Waarschuwing aan lndië, politiek van besluiteloosheid te laten varen Besprekingen te Vichy en com mentaar te Berlijn Bommen op Beiroet VERZENDEN VAN PAKJES Naar en van het geheele neutrale buitenland weer mogelijk Italiaansch weermachtsbericht Rede van den Duce over vriend schap met Hongarije ENGELSCHE LUCHT- AANVALLEN BERLIJN, 3 Juni. (D. N. *B.). De voormalige Keizer van Duitsch land, Wilhelm II, is hedenochtend 1 1 uur 30 min. in Huize Doorn overleden. 20.000 boete aan twee grossiers opgelegd Distributie van vleesch en vleeschwaren Onderscheid tusschen genummer de en ongenummerde bonnen De werving voor de politie - En de voorziening voor den a.s. winter Auto op onbewaakten overweg gegrepen; een mede-inzittende zwaar gewond L)IT NUMMER BES I AA I UIT ZES BLADZIJDEN NIEUWE HAARLE COURANT Op de beide Pinksterdagen en gedu rende heel het octaaf bidt de Ka tholieke Kerk d.w.z. geestelijkheid en geloovigen met nog grooter aandrang en vurigheid: „Kom H. Geest, vervul de harten Uwer geloovigen en ontsteek in hen het vuur Uwer liefde. Zend Uwen Geest uit en zij zullen herschapen worden en Gij zult het aanschijn der aarde vernieuwen." Dit gebed is in onze dagen van wereld hervorming van een brandende actuali teit, want het aanschijn der aarde, dat door het oorlogsleed en het oorlogsge weld diep en smartelijk wordt door groefd, moet vernieuwd worden, opdat de vrede hersteld worde en de rechtvaar digheid kan gaan zegevieren. Deze bran dende actualiteit moet ook den H. Vader getroffen hebben, toen hij op den Twee den Pinksterdag in een radiotoespraak, Waarover 't Italiaansche persagentschap Stefani berichtte, den 50sten verjaardag van de encycliek „Rerum Novarum" van Zijn grooten voorganger Leo XIII her dacht. Gelijk vijftig jaren geleden een sociale en economische omwenteling een gebiedende noodzakelijkheid was ge worden om de tyrannie van het mee- doogenlooze kapitalisme en liberalisme te doorbreken en recht te verschaffen aan de geknechte arbeiders, van wie ve len verbitterd in den doolhof van het historisch materialisme verdwaalden, zoo eischt de huidige wereldsituatie we derom een algeheele vernieuwing. Dat deze vernieuwing wederom het sociale en economische gebied binnen haar ac tiviteit moet betrekken, is goeddeels te wijten aan het feit, dat de richtlenen, die dpor Paus Leo XIII in zijn encycliek Werden aangegeven, te langzaam en niet volkomen werden gevolgd, ook onder katholieken. Zooals wij reeds signaleer den, heeft men van zekere zijde het trachten voor te stellen alsof Paus Leo XIII met zijn vermaarde sociale ency cliek slechts poogde de ontevreden ar beiders te misleiden door zich van eenige van hun stellingen meester te maken en deze op „origineele wijze" met theologie te vermengen om zoodoende de macht en de heerschappij van de Kerk en de geestelijkheid uit te breiden ook op so ciaal en economisch terrein. Wij hebben deze voorstelling van zaken een den Ka tholieken in het algemeen en den katho lieken arbeiders in het bijzonder grie vende miskenning van de beteekenis en de zuivere bedoeling van dit Pauselijk document genoemd. Hoe gerechtvaar digd onze qualificatie was, heeft Paus Pius XII in zijn recente radiotoespraak bevestigd, toen hij eraan herinnerde, dat Leo XIII ervan overtuigd was, dat de Kerk zich over de maatschappelijke vraagstukken moest uitspreken om vast te stellen, of de grondslagen van een bepaalde sociale organisatie in over eenstemming waren met het natuur recht en de Goddelijke Openbaring. Het was deze overtuiging en deze overtui ging alleen, welke Leo XIII tot het schrijven van de Rerum Novarum-ency cliek dreef en welke Paus Pius XI tot den eveneens vermaard geworden zendbrief „Quadragesimo Anno" inspireerde. Door deze toetsing van de maat schappelijke vraagstukken aan het natuurrecht en de Goddelijke Openbaring gingen bedoelde Pausen hun bevoegdheden niet te buiten, gelijk som migen beweren, maar vervulden zij een onaf wij sbaren plicht, voortvloeiend uit hun taak het leven der Christenheid met hun leergezag te leiden in banen, welke naar het eeuwige einddoel van den mensch voeren, en stelling te ne men tegen dwalingen, welke het gevaar opleveren, dat de mensch zijn eeuwig einddoel zou missen. Het geestelijke en stoffelijke leven, het individueele en maatschappelijke leven, het godsdien stige en zedelijke en redelijke en orga nisatorische leven zijn niet van elkan der te scheiden, zij dienen een zuivere en gave harmonie met elkander te vor men, zij zitten onverbreekbaar aan el kander vastgekoppeld als beginsel en practijk. Een beginsel zonder practijk is een steriele formule, practijk zonder be ginsel is als een stuurloos varend schip, een speelbal van golfslag en branding, dat reddeloos zijn ondergang tegemoet gaat. Paus Pius XII besloot zijn radiotoe spraak met den wensch, dat de richtinggevende en moreele begin selen voor de drie fundamenteele waar den van het maatschappelijk en econo misch leven, n.l. het gebruik der stoffe lijke goederen, de arbeid en het gezin, neergelegd in de encycliek „Rerum No varum", thans reeds leiding zullen ge ven bij de organisatie van die nieuwe orde, berustend op vrede en gerechtig heid, waarop de wereld wacht en die uit den strijd van thans geboren moet wor den. Aan de vervulling van dezen wensch, die het aanschijn der aarde zal Ver nieuwen, zullen de Katholieken alleen dan positief en creatief kunnen meewer ken, wanneer hun harten vervuld zijn van den H. Geest en het vuur Zijner liefde. NEW-YORK, 4 Juni (D.N.B.). De ochtend bladen geven de opvatting van kringen in Washington weer, dat de thans met presi dent Roosevelt onderhandelende Londensche ambassadeur Winant opheldering oro- beert te verkrijgen, hoever de Vereenigde Staten met de hulp aan Engeland denken te gaan en wanneer die hulp verwacht kan worden. Volgens S.P.T. heeft de Amerikaansche ambassadeur in Londen. John Winant, na dat hfj een tweede bespreking met staats secretaris Cordell Hull had gevoerd, tegen over journalisten verklaard dat Engeland geen neiging vertoonde voor vredesonder handelingen. Hij sprak de geruchten, volgens welke hij vredesvoorstellen zou hebben mee gebracht, met den meesten nadruk tegen. Naar het A.NP. uit Washington meldt, staat het Maandag ingediende wetsontwerp, dat den President machtigt tot beslag op allen particu lieren eigendom in het belang van de landsver dediging, in het middelpunt van de politieke discussie. Zelfs de convooikwestie en het vraag stuk van de hulp aan Engeland zijn door dit hieuwe voorstel verdrongen. Het verzet tegen dit nieuwe wetsvoorstel, dat een voor vredestijd ongekende uitbreiding van de bevoegdheden van iet Witte Huis tegenover het particuliere be drijfsleven vormt, groeit met het uur en zal Waarschijnlijk tot zeer hevige debatten in de Volksvertegenwoordiging leiden. TOKIO, 4 Juni (D.N.B.). Volgens een Domeibericht heeft de Japansche gezant te Moskou, Nisji. die vanmiddag op zijn reis van Wladiwostock naar Tokio te Tsoeroegat is aangekomen, verklaard, dat de Russisch- Japansche onderhandelingen een vlot ver loop hebben. De besprekingen over een vis- scherij-accoord zoowel als over een han delsverdrag maken bevredigende vorderingen. Ue Japansche pers blijft aandacht wijden aan de verhouding tot de Vereenigde Staten. Naar de meening van de Hotsji Sjimboen is het voor Japan van doorslaggevende beteekenis duidelijke Beslissing over de betrekkingen de Vereenigde Staten te nemen De regeering Wordt er op gewezen dat de Vereenigde Staten ^oodra zij zich sterk genoeg gevoelen wel geen ?ogenblik zullen aarzelen Japan aan te vallen *°°r Japan is het echter een vitale vraag, oi et dan pas een gewapend conflict zal begin- v "en. TOKIO, 4 Juni. (Domei). Zijne Keizerlijke Hoogheid prins Josji, de tweede zoon van het keizerlijk paar, is vanmorgen voor het eerst naar de bewaarschool gegaan. TOKIO, 4 Juni (Domei). De bladen Miyako Sjimboen en Hotsji Sjimboen bevatten hoofd artikelen, waarin zij uiting geven aan hun on geduld over „de vijandigheid" van de Ne- derlandsch-Indische autoriteiten gedurende de in Batavia gevoerde besprekingen met Japan. Zij dringen er op aan, dat lndië „zijn politiek van besluiteloosheid" zal laten varen en ermede zal beginnen krachtige maatregelen tegen Ba tavia te nemen. De Hotsji Sjimboen raadt den Nederlandsch-Indischen autoriteiten aan de in haar bezit zijnde jongste voorstellen van Japan goed in overweging te nemen. Het blad legt er den nadruk op dat in haar besluit niet alleen het succes of het fiasco van de onder handelingen ligt, doch ook de toekomst van het Zuidelijke gebied "an den Stillen Oceaan Beide bladen vermoeden de hand van Engeland en de Vereenigde Staten achter „de dwaze stug heid" van Nederlandsch-Indië alsmede een verkeerd vertrouwen in de mogelijkheid, dat Engeland uiteindelijk de overwinning op de asmogendheden zal kunnen behalen. De Miyako Sjimboen herinnert in dit ver band aan het recente bezoek aan Batavia van Van Kleffens en Weiter resp. minister van Buitenlandsche Zaken en minister van Kolo niën van de Nederlandsche emigrantenregee- ring te Londen. Het blad schrijft, dat de hou ding van Nederlandsch-Indië ten opzichte van Japan sedert hun bezoek stugger geworden is De Hotsji Sjimboen noemt als bijkomenden factor voor de stugge houding van Neder- iandsch-Indië, dat Batavia de kracht van Ja pan onderschat, hetwelk men baseert op den tijd welke Japan besteedt aan de vijandelijk heden in China, welke het vijfde jaar zijn in gegaan, alsmede op de misplaatste meening, dat Japan niet in staat is zijn „druk" te rich ten op het Zuiden. Het blad betoogt, dat, uit gaande van deze dwaling, Nederlandsch-Indië probeert de handelsbesprekingen met Japan te rekken. De Hotsji sjimboen schrijft: Aangezien Josjizawa een laatste nota met onze minimum- eischen reeds heeft overhandigd aan H. J. van Mook, den directeur voor de afdeeling Econo mische Zaken, zouden wij tot Nederlandsch- Indië een ernstig woord van waarschuwing willen richten. De sleutel tot succes of mis lukken der onderhandelingen en tot de toe- ivomst van het Zuidelijk deel van den Stillen Oceaan, ligt in de handen van Nederlandsch- Indië. Wij dringen er bij Batavia op aan hier over ernstig na te denken en voorzichtigheid aan den dag te leggen. BERLIJN, 4 Juni (D.N.B.) Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Bij de gevechten op het eiland Kreta werden, naar tot dusver is vastgesteld, meer dan 8.000 Britten en 000 Grieken gevan gen genomen. Talrijke gepantserde gevechts wagens en stukken geschut, alemede groote hoeveelheden munitie, kleeding en levens middelen werden buitgemaakt. Het luchtwapen heeft gisteren industrieels installaties in het graafschap Essex en in Zuid- Engeland gebombardeerd. Ten Noord-Oosten van de Orkaden hebben gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht een koopvaardijschip van 4.000 brt. tot zinken gebracht en voor de Noordkust van Schotland twee groote vracht booten zwaar beschadigd. In den nacht van 2 op 3 Juni hebben torpedovliegtuigen twee tref fers geplaatst op een vrij grooi Britsch oor logsschip. In den afgeloopen nacht waren doeltreffende aanvallen gericht op de ravitailleeringshaven Huil en op de haveninstallaties aan de Engel- sche Zuid- en Oostkust. In Noord-Afrika levendige wederzijdsche activiteit van de artillerie voor Tobroek. For maties Duitsche duikbommenwerpers en tor pedovliegtuigen vielen op 2 Juni herhaalde ma len doelen rondom Tobroek aan en vernietigden in de haven een transportschip en plaateten een treffer op een Britsche luchtdoelbatterij. De vijand heeft overdag noch des nachts ho ven het Duitsche rijksgebied gevlogen. In de periode van 31 Mei tot 3 Juni verloor de vijand twintig vliegtuigen. Hiervan werden er 14 in luchtgevechten, door nachtjagers en de luchtdoelarti'lerie, en twee door mijnenve gers neergeschoten, terwijl de rest op den grond werd vernield. In dezelfde periode gingen tien eigen vliegtui gen verloren. BERLIJN, 4 Juni. (D.N.B.) De buit van de Duitsche troepen op Kreta is aanzienlijk. Volgens een voorloopige inspectie van het deels in den strijd veroverde, deels door het Britsche bezettingscorps op de vlucht achter gelaten oorlogsmateriaal bestaat de buit uit twintig pantserwagens, vijftig stukken ge schut. aanzienlijke hoeveelheden munitie en talrijke auto's. Onder de buitgemaakte stukken geschut bevonden zich twee batterijen kustgeschut van zwaar kaliber. Bovendien zijn verschei dene groote opslagplaatsen met kleeding en levensmiddelen, die de Britsche troepen op hun vlucht niet meer konden vernietigen, onbeschadigd in Duitsche handen gevallen. Naar verder van bevoegde zijde wordt mede gedeeld bieden overal op Kreta de wegen, waar langs de Enge'schen teruggetrokken zijn, een beeld van wanordelijke vlucht. Zij geven zoo een indruk hoe de Britten door de Duitsche stuka's aangegrepen en door Duitsche valscherm- en bergjagers uit hun stellingen verdreven werden. Halfvol eetgerei, kleedingstukken, aanteeken- boekjes en brieven lagen in wanorde verspreid en in 'n greppel langs den weg lagen de uitgebrande overblijfselen van auto's. Onoverzienbaar was de buit aan oorlogsmateriaal, uitrustingsvoorwer- pen, benzine en levensmiddelenvoorraden. Hier en daar vielen geheele colonnes Engelsche auto s den Duitschen troepen in handen. Ook een groot aantal automatische wapens met gewe'digp voorraden munitie werd buitgemaakt. Zooals verder wordt gemeld, kan, nu de slagvelden op Kreta opgeruimd en de geval len tegenstanders begraven zijn, het aantal dooden onder Engelschen en Grieken op on geveer 5000 geschat worden. Het aantal ge- wondeta is nog niet vastgesteld. In dit cijfer zijn niet de verliezen begrepen, die den Brit- schen strijdkrachten op den terugtocht over zee zijn toegebracht. Het staat vast, dat die verliezen tengevolge van de voortdurende aanvallen op talrijke transportschepen een veelvoud van de verliezen op Kreta zelf be dragen. Naar het A.N.P. bericht, heeft de plaatsver vangende Nieuw-Zeelandsche minister-president medegedeeld, dat na de ontruiming van Kreta nog niets bekend is over het lot van 2800 Nieuw- Zeelandsche soldaten. VICHY, 4 Juni (D.N.B.)Generaal Wey- gand, die, zooals gemeld, aan den gisteren gehouden ministerraad heeft deelgenomen, heeft een uitvoerig verslag uitgebracht over den toestand in Afrika. In het bijzonder, zoo verklaart men in Fransche politieke kringen, zou hij tijdens zijn onderhoud met den maarschalk en admiraal Darlan ge raadpleegd zijn over den toestand in Syrië. Van Fransche zijde, zoo wordt verklaard, bereidt men zich wat Syrië betreft op alle eventualiteiten voor, nu de Engelschen hun luchtaanvallen op Syrische steden en vlieg velden onverstoorbaar voortzetten en boven dien in een berichtencampagne over Syrië klaarblijkelijk een voorwendsel zoeken om een eventueele operatie tegen Syrië te on dernemen. „Frankrijk is niet slechte in woord en ge' schrift, maar ook door handelingen in zijn koloniale rijk bedreigd". Deze opvatting uitte men volgens D.N.B. vandaag te Berlijn'onder verwijzing naar de kabinetezitting, die gisteren te Vichy is gehouden. In dit verband herinnert men van Duitsche zijde aan de lucntbombarde- mente'n, die Frankrijk steeds heeft moeten doorstaan, zooals eerst onlangs te Sfax. Op een vraag van buitenlandsche journalisten werd vandaag In de Wilhelmstrasse verklaard, dat de bijzondere gemachtigde voor Noord-Afrika waarschijnlijk voldoende onderwerpen voor be sprekingen te Vichy had want bij de vroegere anti-Fransche handelingen van Engeland ko men nog de aanvallen in woord en geschrift waarmee Londen Frankrijk heeft bestookt en blijft bestoken. Bovendien zijn van zekere zijde begeerige blikken op Dakar geworpen. Het Fransche persbureau Ofi Bevestigt, dat Beiroet hedenochtend door Engelsche vliegtuigen is aangevallen. Om 6 uur 45 verschenen er vier Engelsche Bommenwer pers Boven de stad, die tal van Bommen wierpen op de petroleuminstallaties van de Shell. Een tank werd vernield, eenige Be stuursgebouwen geraakten in Brand. Een Fransen officier en een soldaat zijn door bomscherven gewond Later werd bericht dat tijdens den En gelschen bomaanval op Beiroet vier men- schen om het leven zijn gekomen De schade is aanzienlijk. De Engelschen hebben ook vlugschriften laten vallen. Pakjes (tot een gewicht van I kg.) konden tot dusver alleen naar en van Duitschland net protectoraat Bohemen en Moravië en Elzas Lotharingen worden verzonden. Dit wordt thans uitgebreid tot alle landen, waarmede postverkeer mogelijk is voor zobver deze al thans pakjes toelaten. Aangeteekende verzen ding kan geschieden eveneens, in de landen waar dit ts toegelaten, expresse-Bestelling Men wende zich, alvorens tot verzending over te gaan, om inlichting tot de postkantoren. ROME, 4 Juni (Stefani) In zijn weer machtsbericht nummer 364 maakt het Italiaan sche opperbevel het volgende bekend: In den afgeloopen nacht hebben onze vlieg tuigen bommen laten vallen op vliegvelden van het eiland Malta. In Noord-Afrika zijn opnieuw luchtaanvallen ondernomen op de basis Tobroek. Batterijen geschut en voor anker liggende schepen zijn getroffen. Een schip raakte in brand. Een an der schip is na een aanval ten Oosten van To broek in brand geraakt. In het gebied van Sol- loem hebben onze jagers twee vijandelijke toe stellen van het type Hurricane neergeschoten. Een vijandelijke bommenwerper is omlaag ge haald door het afweergeschut van onze torpedo jagers. In den nacht van 3 Juni heeft de vijand een luchtaanval ondernomen op Benghazi. In Oost-Afrika blijven onze garnizoenen en mobiele colonnes overal taai verzet bie den aan den vijand en overal een onvermoeide activiteit ontplooien. In het gebied van Galla en Sidamo was activiteit van de artillerie aan beide zijden van de oevers van de Omo Bottego. ROME. 4 Juni (D.N.B.). De Hongaarsche mi- nister-president, Bardossy. heeft vanavond te half zes in gezelschap van den Hongaarschen gezant bij het Quirinaal een bezoek gebracht aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken, waar hij een zeer hartelijk onderhoud met graaf Ciano had. Vervolgens begaf hij zich met Ciano naar het Palazzo venezia.-De bevolking juichte hem op zijn tocht door de stad hartelijk toe. Naar Stefani bericht heeft de Duce aan het einde van het diner, dat hedenavond in het Palazzo Venezia is aangeboden ter eere van den Hongaarschen minister-presi dent, Bardossy, den volgenden toast uit gesproken „Het is mij bijzonder aangenaam u te be groeten uit mijn eigen naam en uit naam var, ae fascistische regeering, en u op de hartelijR- ste wijze welkom te heeten. De betrekkingen van vriendschap vol vertrouwen, die sederi lange jaren Italië en Hongarije verbinden, vin den haar grondslag in ideëele motieven en in redenen van politieken en economischen aard Deze betrekkingen nebben voor de recente ge beurtenissen een bijzondere belangrijkheid en strekking gekregen ten gevolge van den strijd dien Italië en Duitschland voeren voor de ver overing van een nieuwe orde, en tengevolge van de weloverwogen toetreding van het Hongaar- sche volk tot de vernieuwende politiek van de spil De deelneming van de Magyaarsche natie hie;- aan heeft een krachtigen steun gegeven aan de vorming van het nieuwe Europa." In den nacht van Dinsdag op Woensdag vlogen enkele Britsche vliegtuigen boven °n; land. De hier en daar neergeworpen Brisant- en brandbommen richtten slechts onbeteeke- nende schade aan. Zonsondergang 5 Juni 21.57 Zonsopkomst 6 Juni 5.19 Maanopkomst 16.35 ondergang 3.14 BERLIJN, 4 Juni (D.N.B.) De laatste Duitsche keizer, Wilhelm II, is op 27 Jan. 1859 als oudste zoon van den toenmaligen prins Wilhelm en prinses Victoria van Groot-Brittannië, dochter van koningin Victoria van Engeland, geboren. Volgens een oud gebruik trad hij in 1869 met den rang van luitenant toe tot net eerste garde regiment te voet. In 1874 werd hij leerling aan het gymnasium te Kassei en van 1877 tot 1879 wijdde hij zich aan de universiteit te Bonn aan de studie van de rechts- en staatswetenschap pen. Tot 1882 diende de toenmalige prins Wil helm bij het eerste garderegiment te voet, het laatst a's kapitein en leider eener compagnie. Op 27 Februari 1881 trad hij in het huwelijk met prinses Augusta Victoria van Sleeswijk HolsteinSonderburgAugustenburg. Op den negenden Maart 1888 stierf zijn grootvader, Wilhelm I. Diens opvolger op den troon wordt de ernstig zieke kroonprins thans keizer Fried- rich III. Doch reeds na honderd dagen be zweek de vader aan een ernstigen kanker en op 15 Juni 1888 besteeg kroonprins Wilhelm als Wilhelm II den troon. Verscheidene kanseliers hebben elkaar tijdens de regeering van Wilhelm II, na het aftreden van Bismarck op 20 Maart 1890, opgevolgd. De volgende staatslieden hebben het kanselier schap van het Duitsche Rijk bekleed: van" 1890 tot 1894 generaal Caprivi, van 1894 tot 1900 vorst Hohenlohe, van 1900 tot 1909 vorst Buelów. van 1909 tot 1917 BethmannHollweg. in 1917 Michaelis en graaf Hertling en in 1918 prins Max von Baden. In de dagen der Duitsche in eenstorting begaf keizer Wilhelm II zich op 10 November 1918 naar Nederland, waar in het aldaar gelegen Amerongen op 28 November 1918 de formaliteiten van zijn troonafstand ver vuld werden. Na den dood van de Keizerin in 1921 traa Wilhelm II een jaar later in het huwelijk met prinses Hermine von SchoenaichKarolath. Sinds zijn vertrek uit Duitschland heeft Wil helm II op het aan een Nederlandsche adellijke familie behoorende kasteel te Doom gewoond, waar hij heden is overleden. Tijdens den wereldoorlog stond de vroegere Keizer in het middelpunt der vijandelijke propa ganda, welke vooral op de bewering steunde, dat Wilhelm II de schuld droeg aan den oorlog. Daar tegenover hebben de inmiddels door de toen maals oorlogvoerende mogendheden gepubli ceerde documenten aangetoond, dat het 't stre ven der regeering van Keizer Wilhelm geweest is, de botsing met Engeland en met de andere vroegere Geallieerden te vermijden. Wilhelm II zelf werd door het uitbreken van den oorlog verrast tijdens een reis naar het Noorden. Twee grossiers in tabaksproducten, v. d- K. en K. te Amsterdam, verkochten in de afgeloo pen maanden sigaren tegen veel te hooge prij zen. Uit een onderzoek, dat deskundigen van het Rijksbureau voor tabak en tabaksproducten instelden bleek, dat zij bij verschillende fa brieken in het land restantpartijen inkochten, die zij eenige prijsklassen te hoog lieten ban- derolleeren. Hierdoor steeg de prys per sigaar met ge middeld 5 ct. Meer dan een half millioen siga ren werd op deze wijze verhandeld De inspecteur voor de prijsbeheersching te Amsterdam stelde tegen de beide grossiers een vervolging in en veroordeelde elk tot een geldboete van f 10.000. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij vestigt er nogmaals met nadruk de aandacht op, dat de met „een rantsoen vleesch" gemerkte bonnen, welke on beperkt geldig zijn, recht geven op het koopen van een heel rantsoen vleesch (honderd gram. been inbegrepen) of een heel rantsoen vleescn- waren, dus op een hoeveelheid, welke tw e e- maal zoo groot is als kan worden gekoont tegen afgifte van een genummerden bon van de vleeschkaart. Evenzoo geeft een met „een rantsoen vleeschwaren" gemerkte Bon recht op het koopen van een heel rantsoen vleeschwaren, dus op een hoeveelheid, welke tweemaal zoo groot is als kan worden gekocht tegen afgifte van de voor vleeschwaren bestemde genummerde bonnen van de vieeschkaart, die slechte op een hall rantsoen vleeschwaren recht geven. In aansluiting op de ingevolge bevelen der Duitsche overheid, door hem uitgegeven Be kendmaking inzake de werving voor de politie (opgenomen in de avondbladen van 28 Mei j.L). deelt de wnd. inspecteur-generaal der Ned. po litie nader mede, dat het aanbeveling verdient, indien de sollicitanten bij het door hen in te vullen afstammingsformulier. tevens de moge lijk in hun bezit zijnde afschriften overleggen van de geboorteakten en doopbewijzen van hen zelf. hun ouders en grootouders, alsmede van de huwelijksakte hunner ouders, van de ge huwde adspirant-officieren overeenkomstige Be scheiden ook van hun echtgenoote. v 's-GRAVENHAGE, 4 Juni. Op grond van de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied nr. 201941 wordt bepaald: 1. Aan de joden in den zin van par. 4 der ver ordening van den Rijkscommissaris nr. 1891940 wordt verboden: a. Het publieke baden in zee-, strand- en zwembaden en overdekte badinrichtingen. b. Het betreden van publieke plantsoenen en lokalen, evenals het huren van kamers in Pu blieke logeergelegenheden (hotels, pensions, lo gementen) in zee- en strandbadplaatsen en an dere dergelijke plaatsen. c. Het bezoek aan paarderennen als toe schouwer. Handelingen in strijd met dezen maatregel zijn overtredingen en worden met hechtenis van maximaal zes maanden en boete tot 1000 gulden of met een van beide gestraft, voor zoover niet volgens andere bepalingen een hoogere straf is bepaald. Deze regeling treedt heden in werking. Op een verzoek van het R. K. Werkliedenver bond in Nederland, zooveel mogelijk te bevorde ren, dat reeds in de zomermaanden brandstoffen voor den komenden winter zouden kunnen wor den opgedaan mede om daardoor aan de moeilijkheden van transport e.d. in den winter te ontkomen— heeft de secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart geantwoord „Het ligt inderdaad in het voornemen, reeds binnenkort met de distributie van vaste brand stoffen voor het a.s. winterseizoen een aanvang te maken. Te dien einde worden dan ook thans reeds maatregelen getroffen om tot een spoedige uitreiking van de nieuwe brandstoffenkaarten te kuftnen overgaan. Tenzij deze plannen door een ongunstig verloop van de kolenpositie niet tot uitvoering zouden kunnen komen, mag er derhalve op worden ge rekend, dat het publiek Nj den aanvang van het nieuwe stookseizoen over een beperkten winter voorraad de beschikking zal hebben". Op den beruchten overweg Bij Raaite, waar reeds meermalen verkeersongelukken gescmeo- den, is Woensdagmorgen wederom een ernstig ongeluk gebeurd. Een uit de richting Zwci.e komende vrachtauto, eigendom van den neer Tj. Wagenaar uit Wolvega, Bestuurd door oen heer J. Muider, eveneens uit Wolvega. en Be laden met zakken kippenvoer, werd door een uit Zwolle komenden trein gegrepen en onge veer 200 meter meegesleurd. De auto werd to taal vernield. Ook het kippenvoer ging vei- ioren. Wonder boven wonder kwam de chauffeur met den schrik vrij, doch een mede-inzittende, de heer R. de Vries uit Steggerda, werd zwaar gewond uit de cabine gehaald. Hij is naar net ziekenhuis te Raaite overgebracht. Men vreest voor zijn leven. In den trein, die 22 minuten vertraging» had, reisde juist mede mevrouw Scheers, de echt genoote van een arts uit Zwolle, die, daar zij verpleegster geweest is, eerste nulp kon veriee- nen. De chauffeur beweerde den trein met ge zien te hebben. Een inwoner van Oudenbosch is wei op heei ongewone wijze de gelukkige winnaar gewor den van een prijs van duizend gulden uit de Winterhulp-loterij. Hij zat met een kennis in een café aldaar, toen den Bezoekers Winter- hulploten werden aangeboden. De kennis kocht er twee en gaf er een aan zijn metgezel. Haas. tig werden de couverts geopend en de metgezel bleek toen recht te kunnen doen gelden op duizend gulden. Zijn vreugde was natuurlijk groot. Of de gelukkige winnaar zijn minder fortuinlijken weldoener een deel van den prijs heeft afgestaan, vermeldt de historie niet. De Nederlandsche Staatscourant van 3 Juni bevat het Uitvoeringsbesluit Persoonsbewijzen III van den Secretaris-Generaal van Binnen- landsche Zaken, waarbij wordt bepaald, dat het steeds bij zich dragen van een persoonsbe wijs van 1 Januari 1942 af verplichtend is. Oorspronkelijk was. zooals bekend, de invoe ring gesteld op 1 October 1941. O O O Hoofdredacteur: H C. 3. A. BARON VAN LAMSWEERDE Bussum. Gewestelijk verantwooidelijk redacteur; W. G. A. M. VAN WILLIGE, Bloemendaal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1