Nederlanders bij België en het N.S.K.K. in Frankrijk Voeding en volksgezondheid Sfax, een belangrijke haven in Tunesië AltLEIt TRUMPF JUNIOR AUTOMOBIELEN DONDERDAG 5 JUNI 1941 Vreeselijke wonden door den oorlog Succesvolle actie in de laatste tientallen jaren Overspannen? Emissie Nederl. Vlas Spinnerij te Tilburg m Voeding en volksgezondheid „Bouwkunst en Vriendschap" Rotterdam Ook dit jaar studieprijsvragen HOTEL DES PAYS-BAS UTRECHT WATERLEIDINGS- BELANGEN INPOLDERING BIJ KAMPEN A.N:V.V.-CONGRES Wij verwachten binnen enkele dagen een belangrijke zending COACHS en CABRIOCOACHS (4 pers:) 4 cyl. 4 tact BENZINE VERBRUIK pl.m. 8 Liter op 100 km. IMP. N.V. JAMES NEFKENS' AUTOHANDEL Laan van Meerdervoort 52c DEN HAAG Tel. 39 82 50 Binnenkort uit voorraad leverbaar bij de importrice en alle officieele Adler-agenten. Niet-commercieele vereenigingen en stichtingen Termijn van aanmelding tot IS Juni BEPERKING VERVOER LEVENSMIDDELEN Naar en in het zuidelijk grensgebied Begrafenis mr. M. W. Scheltema Wij luisteren naar Vrijdag 6 Juni TïlijrüicvLcttS Zznxxtvta&Cetteri Prov. Utr. Genootschap van Kunsten en Wetenschappen Fotografieën der koorbanken van St. Jan 350.000 aandeelen a 115 pet. voor credietaflossing en uitbreiding Bij het zeilen verdronken Academische examens v *n een tweede artikel vertelt de V.P.B.-ver- *'3ggever, die als gast van het N.S.K.K. een 6is door België en het bezette gedeelte van frankrijk maakte, o.m.: Dagenlang hebben wij ™ndgereden door het Belgische en Noord- ransche land op onze tochten langs de ver schillende afdeelingen van net N.S.K.K., waar de Wederlandsche leden van het nationaal-socia- Rstische motorkorps der W.A. dienst doet: •Brussel, Leuven, Yperen, De Panne, Duinker- k®b, Rjjssel, Lens, Arras, Souchy, Soissons. Com- Piègne, en wij hebben veel, gezien. In Senlis. Ret rustige dorpje ten Noorden van de oude hchtstad, van oudsher het middelpunt der Roord-Fransche jagersgeneuchten, legde hij de narukken van die tochten op papier vast. En achtergrond der gedachten van hem, die dit alles gezien heeft, wordt gevormd door een Sr°ot en wann gevoel van dankbaarheid, dank- paraheid om wat ons Nederlanders bespaard 's .gebleven. Een klein jaar geleden raasde over d®2e landen het oorlogsmonster. Hier duurde het enkele w'eken, bij ons slechts enkele dagen, 'haar de verschillen zijn groot Duinkerkeneen naam als vele andere, "ckend uit legerberichten, omstreden door de oorlogsberichtgeving en ook door de propagan da, maar wie in den regen op de breede Qua: des Hollandais heeft gestaan, wie heeft gezien, hoe deze stad één groote, onafzienbare puin hoop is, met aan den rand hier en daar een haar huizen, die begrijpt, dat deze „zegevie- cnde terugtocht" der Engelschen niet meer j® geweest dan een wilde redeloose vlucht en dat het niet meer geweest kan zijn. Op enkele pleinen zijn de grooie monumenten Bespaard gebleven, o.a. dat van den zeeheld "Jean Bart, die onbewogen neerkijkt op de puin- hocpen. Een paar fragmenten muur van een huis zijn blijven staan, een hoek van een paar hamers op de eerste verdieping. Een eenvoudig fonteintje is blijven zitten, nog met een eind J°oden waterpijp er aan. Er naast hangt aan ddn haakje een handdoek Zal deze stad ooit nog op te bouwen zijn? Wat is de ramp van Botterdam, aldus de correspondent, vergeleken by deze verwoesting, d'e ons nog zal blijven achtervolgen, als een nachtmerrie? Langs den weg van St. Winoksbergen dat dok zwaar beschadigd is naar Yperen heeft men over een grooten afstand de auto's laten ®fhan, die de Engelschen hier op hun vlucht Achtergelaten hebben. Minutenlang rijden wij tusschen twee hagen van gevechtswagens, per sonenauto's en vrachtauto's. Een vluchtig on derzoek leert, dat de wagens meerendeels in- Act waren, men heeft alleen, alvorens de voer- uiSen in den steek te laten, haastig met een geweerkolf een of ander vitaal deel van den fhotor vernield. Vele auto's hebben bijvoorbeeld Boen carburateur meer. Drie maanden lang is det technische bataillon „Döberitz" van het N s-K.K., dat gelegen was in De Panne, bezig geweest met het sorteeren en wegvoeren van dezen oorlogsbuit. Een klein gedeelte, ongeveer vijf procent van den totalen buit, heeft men, blijkbaar eveneens a:s een soort gedenkteeken aan dezen „zege vierenden" terugtocht van den vijand, hier la- Wn staan. Nagenoeg overal ziet men verwoeste huizen en Overblijfselen van opgeblazen bruggen. Dit op blazen der bruggen is naar zijn meening overi gens dikwijls met zooveel onverstand geschied, dat ook huizen in een wijden straal in den om- 'tek in puin liggen. Doch al deze vernielingen VaHen niet zoo op, als men Duinkerken eenmaal Sezien heeft.... Bovendien zijn wij hier in Ldgië en Frankrijk, waar de wederopbouw om Verschillende redenen nog niet met die energie ei' hand is genomen, waar wij bij ons lang- zArnerhand aan gewend zijn geraakt. Dit ver- fhil is wel zeer groot, als men bijvoorbeeld ~dhs, het middelpunt van l.et Noord-Fransche golendistriot, vergelijkt met Rotterdam. .Li Lens, dat nagenoeg geheel door de bevol- ■Rbg was verlaten, hadden zich 6000 man Fran- che troepen verschanst. De Duitsche aanval duurde twintig minuten. Eén golf stuka's en één golf gevechtsvliegtuigen waren voldoende om de 'ansche troepen met opgestoken handen uit ®ze stad des doods te doen vluchten.... Maar °e ziet deze stad er uit. Als wij op een der g'-oote pleinen staan, zegt schrijver, lijkt ®t nogal mee te vallen. Voor sommige ramen "h planken getimmerd, maar het meerendeel A" de gevels staat toch nog overeind. Als wij chter verder de stad In gaan door de straten, -en wij de huiveringwekkende werkelijkheid: r®ns is een stad van coulissen. Het Duitsche chtwapen heeft hier gewerkt met de nauw- gRdfigheid van een uurwerk: achter nagenoeg Sc^ed gevel gaat een krater of een puinhoop Overigens is de streek weer vol bedrijvigheid, Pyramiden afval van de kolenmijnen rijzen Als hooge bergen in het zacht glooiende land- JaP als altijd. Voor den oorlog werkten hier 7°00 arbeiders, thans weer 147.000. ls men de stad van het Noord-Westen na- öen, kieine v'erk: ziet men vele honderden gelijkvormige, bruine, houten huisjes, slechts enkele ante meters groot. ■.Noodwoningen voor de bevolking, wier hui- öen 'n de oorlogsdagen vernield zijn, zoudt u ëe? n?" vraagt de Duitsche officier, die het iliu ap door Lens begeleidt. „Maakt u geen 2 usies: dit zijn de huisjes van de mijnwerkers. Wo ftaan er al jaren. En het zijn niet eens h "'"een voor één famile, neen: in elk van die Ziel w°nen twee gezinnen. En dat noemde ter de n&tie der cultuurzoo besluit hij bit- Zuii "®°d geve, dat wij elkaar eindelijk beter Ach?1 leeren begrijpen, maar het is toch waar op,,! niet ten onrechte, als onze harten in ci apd komen bij het zien van dergelijke so- bpg^.^antoestanden bij een volk, dat zich ver- He c'e, over ons te kunnen zedemeesteren. u zich maar eens, hoe precieus hun •ty^'RAlige regeerders in hun redevoeringen het grj. ..socialisme" uitspraken, alsof zij dat be- p ln pacht hadden...." ëim!lit"SChera en Franschen is de overtui- doo Van 0611 correspondent hebben elkaar Op 2j. dezen oorlog léeren begrijpen. Hij heeft Schein t0c'bt gelegenheid gehad met vele Fran- °Ud 1 vrbdit te spreken, doch zegt hij die ^AnJieleerders an het slag Blum, Reynaud, tap kregen nooit eenig ander commentaar cipha!' 'ansche zijde dan een zwijgend schouder- cn, terwijl de besprekingen tusschen Lit! lipg l' cn Darlan met de grootste belangste' tenten" tspannlng werden gevolgd en de cou- aainplcj, elkens als er een verklaring naar band s biervan was verschenen, uit de hoejj.611 der verkoopers werden gegrist. Dit volk v°lgcnseel 8elec'en door den oorlog, dien het, heeft d°n V.p.B.-corresponaent, lichtvaardig meeg0n eroorzaakt, het heeft een evacuatie •te trii die men gerust als een der groot- bfag ijct .aden in twintig eeuwen geschiedenis eerst en het heeft zijn zonen zien vallen, tijaph Oor de ontzagwekkende kracht van den vajt °en door de verachtelijke arglistigheid Vi-Qp. Vr0eKeren bondgenoot, ten slotte lijden hde y I1 eu kinderen onder de weerzinwek- °kkade van dienzelfden vroegeren bondgenoot. Dit alles om een oorlog, die, ach teraf gezien, eigenlijk nooit populair is geweest by de Franschen. Dit volk heeft echter zijn ver lies genomen, zooals het een natie past, die zich in tragische momenten haar waarachtige grootschheid en ziele-adel weet te herinneren, ondanks het feit dat vroegere machthebbers „La douce France" tot een parodie hadden ge maakt van wat het kan zijn. De Franschman heeft de hand gegrepen, die de vroegere vijand hem toestak, ongetwijfeld t>ot heil van het nieuwe Europa, en het doet goed, in deze streken vele Nederlanders te ontmoeten, die dit eveneens begrepen hebben. De correspon dent zegt ten slotte, op zijn toeht vele landge- nooten te hebben ontmoet, die waarlijk niet alleen in de N.S.K.K. dienst genomen hadden om het hooge loon, de goede verzorging en het tientje zakgeld in de week, maar wel degelijk uit idealistische overwegingen van samenwer king in het groote Europeesche plan. En mis schien ook uit lust naar avontuur.... wat toch altyd een der beste eigenschappen van een generatie en een volk is. Nederlanders op bezoek bij het M.S.K.K. in België en Frankrijk. Journalisten bij de binnenhaven van Duinkerken (Foto Stapf) Bij de opening van de tentoonstelling „Voe ding in dezen tyd", hedenmorgen in de toon zaal van het gemeentelijk gasbedrijf aan de Groenmarkt 29 te 's-Gravenhage, heeft de di recteur-generaal van de voedselvoorziening, ir. S. L.« Louwes, een welkomstwoord gesproken, waarin hij verklaarde, dat deze tentoonstelling de eerste Is van een reeks, die in verscheidene plaatsen van ons land zal worden gehouden en die geheel gewyd is aan de voeding van dezen tijd. Spr. huldigde de commissie van voorbereiding voor hetgeen zij in korten tyd had tot stand gebracht. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visschery, dr. H. M. Hirsch- feld, heeft hierna de openingsrede gehouden, waarin hy er den nadruk op legde, dat ter ten toonstelling aanschouwelijk wordt voorgesteld, hoe wij, tot behoud van onze volkskracht, door een juiste samenstelling en bereiding van de maaltyden het grootste rendement kunnen ver krijgen zoowel van de bij de distributie ter be schikking gestelde als van de vrye voedings middelen. Spr. deed vervolgens enkele grepen uit het vele, wat de tentoonstelling te zien geeft. O.a. wordt de mogelijkheid getoond van ver vanging van bepaalde voedingsmiddelen door andere, zooals byv. vleesch door visch, garnalen of mosselen, een probleem, waaraan te zijner tyd nog 'een afzonderlijke tentoonstelling zal worden gewijd. Dr. Hirschfeld maakte de aanwezigen nog opmerkzaam op de afdeeling, waarin ls uitge beeld, wat de voorlichting door de overheid hier sedert 1935 heeft bereikt. In het vertrouwen, dat de tentoonstelling door alle lagen van de bevolking zou worden bezocht en daardoor zou bydragen tot een verruiming van de kennis omtrent een doelmatige voeding, wat vooral in dezen byzonderen tijd heel noo- dig is, verklaarde dr. Hirschfeld de tentoonstel ling voor geopend. Dr. C. van den Berg, directeur-generaal van de Volksgezondheid, heeft vervolgens een rede gehouden over „Voeding qn volksgezondheid". Hij verklaarde o.m., dat in ons land de bestrij ding van de gevaren, die uit ondeugdelijke le vensmiddelen voortvloeien, sedert langen tijd een onderdeel van de gezondheidszorg uitmaakt. Dit onderdeel is sedert een twintigtal jaren voortreffeiyk georganiseerd op den grondslag van de Warenwet en van de Vleeschkeurings- wet. De beteekenis van dit werk in de tegen woordige omstandigheden, waarin de beperkt heid van bepaalde levensmiddelen zoo gemakke lijk tot knoeierijen aanleiding geeft, is uiter aard zeer gestegen. Men heeft zoo vervolgde dr. Van den Berg bovendien geleerd, dat de voeding doelmatig moet zyn samengesteld. De moderne voedings leer heeft in de laatste decennia inzicht gekre- Mach. no. 16 gen in de groote beteekenis van de mineralen en de vitamines voor de gezondheid. Hierdoor is de zorg voor een doelmatige voeding toege voegd aan de zorg voor de volksgezondheid. Met deze nieuwe taak is de werkzaamheid op het gebied der voeding veel meer dan vroeger in het centrum van de volksgezondheid komen te staan. Van de wijze, waarop de Volksgezond heid haar taak op dit gebied vervult, zal voor een belangrijk deel de verbetering van den gezondheidstoestand van de bevolking afhan- kelyk zyn. Dr. van den Berg stelde vervolgens in t licht, dat wy vooral in Nederland in de laatste tientallen jaren op het gebied der volksgezondheid groote successen konden boeken. Ons land is daarbij gekomen op een peil, dat door geen enkel land wordt ge ëvenaard, aldus spr. Wij hebben dit goede peil veroverd uitsluitend door een krachti- gen, goed georganiseerden stryd tegen de ziekten, zeer in het bijzonder tegen de in fectieziekten. Willen wij in de toekomst den gezondheids toestand onzer bevolking nog belangrijk verbe teren, dan zullen wy het accent moeten ver leggen ook naar die ziekten, waarby de voe ding een belangrijke rol speelt. De actie der volksgezondheid moet thans worden gericht op degenen, die de spyzen sa menstellen en toebereiden; deze nieuwe taak is vooral sociaal-opvoedkundig. Daarom is zy bij uitstek geschikt voor de Nederlandsche or ganisatie der volksgezondheid, die immers haar groote successen op het gebied der infectie ziekten ook grootendeels door sociaal-opvoed kundigen arbeid heeft verkregen. De nieuwe organen, voor de nieuwe taak noo- dig, zijn de Voedingsraad, een onderdeel van den Gezondheidsraad, dat speciaal aan de voe ding .is gewijd, en het Centraal instituut voor voedingonderzoek te Utrecht. Bij beide instituten is een gelukkige samen werking verkregen tusschen den tak van over heidszorg, die belast is met de voedselvoorzie ning, welke ressorteert onder het departement van Landbouw en Visscherij en de onder het departement van Sociale Zgken ressorteerende volksgezondheid, die voor de doelmatigheid der voeding heeft te zorgen. Het departement van Landbouw en Visschery vertegenwoordigt hier- by het mogelijke, dat van Sociale Zaken het wenscheiyke. Dr. Van den Berg verklaarde tenslotte, dat het hem een voorrecht was, by deze tentoon stelling, die uitgaat van het kamp van net mogelijke, te mogen getuigen uit het kamp van het wenschelijke, hoe op dit gebied, door een harmonische samenwerking steeds getracht wordt, het wenschelyke en het mogelijke al thans zoo goed mogelyk in harmonie te bren gen. Mej. E. Mesdag, directrice van de huishoud school, die met de technische verzorging van de tentoonstelling was belast, sprak hierna over karakter en strekking der expositie. Zij maakte duidelijk de waarde van de voornaamste voe dingsmiddelen, waaruit de voeding thans wordt samengesteld, het belang van een doelmatige bereiding, welke noodzakelijk is, opdat de voe dingsmiddelen zooveel mogelijk in hun geheel aan de voeding zullen ten goede komen, en de wijze, waarop men van de beschikbare grond stoffen, volgens de richtlijnen van voedingdes- kundigèn, smakelijke maaltijden kan samen stellen. Zy eindigde haar toespraak met de hoop te uiten, dat deze tentoonstelling en de kleine, reizende exposities van de commissie Inzake huishoudelijke voorlichting, die in tal van plaat sen reeds duizenden bezoekers hebben getrok ken, in ruime mate ten goede zullen komen aan de gewoonten van ons volk op het gebied van de voeding en de spijsbereiding. Ook dit jaar schryft de vereeniging „Bouw kunst en Vriendschap" weer studieprysvragen uit. De onderwerpen zyn: le. Dorpskerk, hetzy voor den Protestant- schen, hetzij voor den Roomsch-Katholieken Eeredienst, met Pastorie enz. 2e. Gedeelte stadsbebouwing, bestaande uit een hoekpand met eenige aansluitende pak huizen. 3e. Een maandkalender Voor kantoorge- bruik. 4e. Reclame aan een tram- of lantaarnpaal. De jury bestaat uit de heeren Corn. Elffers, W. P. Meijer, H. M. Kraayvanger, ir. W. van Tyen en ir. A. van der Steur. Exemplaren van het programma worden toegezonden door den secretaris van „I tuw- kunst en Vriendschap", W. C. Pouderoyen, Straatweg 142 te Hillegersberg. VERGADERZALEN, LOUNGE EN BAR In de dezer dag te 's-Gravenhage gehouden 70ste algemeene vergadering der Vereeniging voor Waterleidingbelangen in Nederland werden tot eere-leden benoemd dr. ir. C. A. H. von Wolzogen Kühr, hoofd scheikundig-bacteriolo gische afdeeling van het Provinciaal Waterlei dingbedrijf van Noord-Holland, en W. F. J. M. Krul, directeur van het Rijksinstituut voor Drinkwatervoorziening, de eerste op grond van zyn schitterende onderzoekingen op het gebied van de metaalcarrosie. de tweede ter erkenning zijner groote verdiensten ten.aanzien der ont wikkeling van de drinkwatervoorziening ten plattelande. Na afdoening van de huishoudelyke zaken werden voordrachten gehouden, Dr. L. H Louwe Kooijmans sprak over: ,,De beteekenis van het biologisch onderzoek voor het Water leidingbedrijf'' en de heer A. van der Werff ver: „Eenige organismen, van belang voor het waterleidingbedrijf". Een uitvoerige gedachten- wisseling volgde, waarna mededeeUngen- wer den gedaan omtrent de werkzaamheid dér com missie voor materiaalvoorziening voor water leidingbedrijven en der keuringscommissie voor waterleidingsartikelen. De Raad der gemeente Kampen heeft, het besluit genomen tot inpoldering van het, land tusschen Kattenwaard en Ramspol. waardoor opnieuw 182 H.A. land aan het reeds groote grondbezit van de gemeente Kampen zal wor den toegevoegd. De uitvoering van het werk zal. met inbe grip van het stichten van vier boerderijen, 753.080 kosten. Het werk. waaraan pl.m. 400 arbeiders ongeveer anderhalf jaar zullen kun nen werken, wordt uitgevoerd in den geest van werkverruiming. De kostprijs van den grond za] gemiddeld ƒ2312.— per H.A. bedragen. De Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer is voornemens, de jaarlyksche congresvergadering te houden 26 Juni a.s. in hotel Krasnapolsky jn Amsterdam. De agenda vermeldt behalve de huishoudelijke zaken een voordracht van ir. Jan Gratama over oude Nederlandsche architectuur (Van een V.P-B.-corresjpondent uit Rome) Tot dusverre heeft Tunesië nog weinig van zich doen spreken in dezen oorlog. Dezer dagen verscheen echter het bericht in de bladen, dat de Engelschen de haven van Sfax hadden ge bombardeerd, waardoor de aandacht op deze haven is gevallen. De Fvansche publieke opinie vraagt zich af of in de toekomst nog meer Tune sische havens aan dcrgeiyke overvallen zullen blootstaan. Aan de kusten van de Middellandsche Zee liggen afgezien van de kleine kustplaatsen van minder beteekenis achtereenvolgens Sousse, Sfax en, 144 K M. meer Zuidelyk, Gabes, het Berbersche Takapes. Ongeveer 150 K.M. ten Zuid-Oosten van Gabes begint de grens van Ita- liaansch Tripolitanië. Op geringen afstand van de kust van Tunesië ligt het groote eiland Dzjerba, dat men houdt voor het eiland van de lotuseters uit de Odyssee. Voor Sfax liggen de kleine Kerkenna-eilanden, die de golf van Ga- bes afsluiten. De spoorwegen, die zoowel in Sousse als in Sfax hun eindpunt hebben, komen uit het bin nenland. In vroeger tyden mondde in de golf van Gabes de Chott ei Dzjerid uit. Deze is tegenwoordig niet meer dan een reusachtig zoutmoeras, waar door in Oosteiyke richting een dam loopt, welke zich door de woestyn voortzet tot aan Gabes. Aan de vroegere monding van den Choct, die ten tyde van de Ouden nog bestond, vertoonen zich thans kilometers breede zandduinen. Dit alles neemt niet weg, dat men zeggen kan, dat de geheele handel van het Zuiden van Tunesië en de zich daarbij aansluitende woestyngebieden en oases (uitvoer van dadels uit de Dzjerid, het vruchtbare gebied aan den gelijknamigen Chott), zich richt naar de kleine Syrte en leven en beweging brengt in de havens. Sfax, het oude Taparoera, een stad, die zich reeds geruimen tyd kenmerkte door een leven- digen handel, aan het Noordelyke uiteinde van de Golf van Gabes, telt tegenwoordig ongeveer 80.000 inwoners. Na de'hoofdstad Tunis ls Sfax de voornaamste groote stad. zy werd eerst in 1881 ten koste van zwaren strijd door de Fran schen op de Arabieren veroverd. De stad bezit een Arabische en een Europeesche wyk. Eerst genoemde, de Kasbah, is nog omgeven ücor een muur met schietgaten. De nabijheid van de hei lige stad van Tunesië, Kairoean bekend uoor de tapytindustrie en de groote moskee draagt veel by tot de levendigheid van Sfax. Sfax speelt op de kust van Tunesië niet alleen een belangryke rol als haven voor de verlading van phosphaat en ertsen, welke in ryken over vloed worden geleverd door de gebergten in de nabyheid en verderop (de Zuidelyke helft van Tunis is by na geheel bergland), doch eveneens als zetel van de uitgebreide oiyvencultuur, die er wordt beoefend. Verder vormt de visscnery een bron van inkomsten. Zooals alle steden in Tunesië en Algerië treft men te Sfax ruime „soukhs" aan. Dit zyn een soort van inheemsche markten met lange gaan- dcryen, waaronder de producten van de inheem sche kunstnyverheid worden uitgestald. Deze nijverheid heeft een hoogen trap van ontwikke ling bereikt. Onder de handwerkslieden vindt men goudsmeden, lederbewerkers, stoffenhande laars enz. Op de soukhs kan men ook tal van Oostersche parfums koopen. Om er echter goed te kunnen slagen en niet te veel te betalen moet men rekening houden met de gewoonte van de inheemsche kooplieden, welke schandelijk ple gen te overvragen. De huizen en stadspoorten, dikwijls opge bouwd uit steen, dat afkomstig ls van eerbied waardige ruïnes, vormen een schilderachtigen aanblik, evenals de moskeeën. De groote moskee dateert nog uit het einde van de tiende eeuw. Op grond van de verordening 145/40 hebben zich ruim 120.000 organisaties by den commis saris voor niet commercieele vereenigingen en stichtingen aangemeld. Nochtans is uit een daartoe door den com missaris, voornoemd ingesteld onderzoek geble ken, dat er nog vereenigingen, bonden, organi saties en stichtingen zijn, die verzüimd hebben zich als zoodanig op te geven bij den bevoegden procureur-generaal. De commissaris stelt deze nalatige bestu ren en personen, die met de dagelyksche leiding van niet-commercieele organisaties belast zyn, alsnog in de gelegenheid, zich onverwijld te melden. De strafbepalingen zyn dan niet van toepassing. Deze termyn van aanmelding wordt gesloten op 15 Juni a.s., na dien datum wordt artikel 6 der verordening 145/40 van kracht, dat luidt: „Personen, die de opgave niet tydig doen, of die bij de opgave onware of onvoldoende gegevens verstrekken, worden bestraft met ge vangenisstraf van ten hoogste twee jaar en met een geldboete van ten hoogste 2000.of met een dezer straffen." Verder deelt de commissaris mede, dat ver eenigingen en stichtingen, die hun vereenigings- of stichtingsorganen niet regelmatig of in het geheel niet aan hem toezenden, gelegenheid krij gen dit verzuim in te halen. Ten aanzien van deze onachtzaamheid laat de commissaris den zelfden termijn gelden als voor het verzuim van aanmelding, zoodat met ingang van 16 Juni a.s. zal wor'den onderzocht, welke vereenigingen of stichtingen in strijd met de bepalingen van ver ordening 145/40 handelen en deswege straf- rechtelyk zullen worden vervolgd. Den verzenders van levensmiddelen niet alleen i n, maar ook naar de in het dezer dagen ge publiceerde bericht reeds genoemde gemeenten wordt er op gewezen, dat zy van 10 Juni af on der overlegging van een vooraf door den ontbie der aan te vragen vergunning tot inslag een ge- leidebiljet (binnenlandsch paspoort) voor dit vervoer moeten vragen bij den ontvanger of sub ontvanger der invoerrechten of accijnzen over de plaats van afzending. Zij deen het beste, d'.n- trent het aanvragen van die documenten en de hiervoor te stellen zekerheid tijdig bij dien ambtenaar inlichtingen in te winnen. Op de begraafplaats Westerveld te Driehuis is Woensdag onder groote belangstelling ter aarde besteld het stoffelyk overschot van mr. M. W. Scheltema, griffier van de Provinciale Staten van Groningen. Aanwezig waren de Commissaris der Provincie Groningen, mr. J. Linthorst Ho'man, de leden van Ged. Staten E. H. Ebels, B. H. Bredman, D. J. Mellema, mr. N. Bolkestein en D. H. Vin kers, de waarnemende griffier, mej. mr. L. H. F. Wouda, L. II. Mansholt, oud-lid van Ged. Staten van Groningen, J. G. Scliilthuis, hoofd ingenieur van den provincialen waterstaat in Groningen, dr. ir. G. J. de Glee, directeur der N.V. Waterleiding My. voor de provincie Gro ningen, mr. P. W. J. H. Cort van der Linden, burgemeester van Groningen, L. F. Britzei, bur gemeester van Usquert, prof. mr. C. W. v. d. Pot, Groningen, mede namens de staatscom missie voor de waterstaatswetgeving, waarvan de thans overledene deel uitmaakte, prof. dr. W- M. v. d. Scheer, Groningen, mr. J. P. Focke- ma Andreae, oud-commissaris van de provin cie Groningen, mr. A. J. Backer, Commissaris der Provincie Noord-Holland, mr. A. Bruch, lid van Ged. Staten van Noord-Holland, mr. M. A. Stufkens, griffier van de Staten van Noord- Holland, mr. D. Reilingh procureur-generaal bij het gerechtshof te Leeuwarden, prof. dr. P. H. van Moerkerken, hoogleeraar an de Rijksaca demie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam, ir. F. Bakker Schut, inspecteur voor de volks gezondheid, directeur van het Nationale Plan, G. Redeker, hoofdingenieur-directeur van den rijkswaterstaat in Noord-Holland, mr. J. A. Vail- lant, administrateur ter provinciale griffie van Noord-Holland, namens de Vereeniging van provinciaal personeel in Noord-Holland, G. J. A. van Asch, Overveen, namens den Alg. Bond van provinciaal personeel In Nederland, E. J. Kroon, hoofdcommies ter provinciale griffie van Noord-Holland, mej. mr. A. A. G. Coops, ad ministrateur, namens het personeel der pro vinciale griffie van Noord-Holland, e. a. De Commissaris der Provincie Groningen, mr. J. Linthorst Homan, zei, dat met Scheltema een man is heengegaan, die belangryke plaat sen heeft vervuld, doch wiens beteekenis nog verre de eischen overtrof, u'slke aan den be- kleeder dier plaatsen mochten worden gesteld. Hy was een veelzydig ontwikkeld man, en hy heeft in vele functies steeds anderen van die veelzydigheid en van die ontwikkeling doen profiteeren. Een goed ambtenaar is meester der omstan digheden. Scheltema was dat niet alleen for meel, ambtelijk, hy was het ook geestelyk. Wellicht is dit bezettingsjaar daarvan het beste voorbeeld geweest, zooals hy niet alleen ons als Nederlanders, maar ook de ambteiyke Duitsche zyde met stygende waardeering vervulde voor zyn kennis en zijn kunnen, voor zyn recht schapenheid en zijn eerlijkheid by wat de tyden van hem vroegen. Mr. p. W. J. H. Cort van der Linden, burge meester van Groningen, sprak namens de be volking van de provincie en de stad Groningen. Verscheidene andere sprekers voerden nog het woord, waarna de oudste zoon bedankte voor de belangstelling. HILVERSUM L 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek, 6.50 Ochtend gymnastiek, 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek 8.00 BNO: Nieuwsbe richten, 8.25 Gewyde muziek (gr.pl.), 8.40 Gramofoonmuziek, 9.15 Voor de huisvrouw, 9.20 Gramofoonmuziek, 10.00 Celesta-en semble, 10.40 Declamatie, 11.00 Omroep orkest, 12.00 Frar.s Wouters en zijn or kest, 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten, 1.00 Ramblers, 1.30 Ensemble Bandi Balogh, 2.00 Nederlandsch Kamer orkest, solistpn en gramofoonmuziek, 4.20 Verkorte operette „Die Fledermaus", 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursbe richten, 5.45 Orgelconcert, 6.45 Boekbe spreking 7.00 BNO: Economische vragen van den dag, 7.25 Gramofoonmuziek, 7.30 Sport, 7.45 Gramofoonmuziek, 8.00 BNO: Nieuwsberichten, 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Het kleine Omroep-Mannenkoor, 8.50 Musiquette. 9.45 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek, 6.50 Ochtend gymnastiek, 7.00 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtendgymnastiek, 8.00 BNO: Nieuwsbe richten, 8.15 Gramofoonmuziek, 10.20 Or gelconcert, 11.20 Zang en plano. 11.45 Gra mofoonmuziek, 12.15 Het Groot-Amuse mentsorkest, 12.45 BNO: Nieuwe- en eco nomische berichten, 1.00 Gevarieerd pro gramma, 3.00 Voor -de vrouw en gramo foonmuziek. 3.45 Omroeporkest, 500 Gra mofoonmuziek, 5.15 BNO: Nieuws-, econo mische en beursberichten, 5.30 De Snaren- zangers, 6.15 Melodisten en solist, S.45 We trekkpn er op uit, 7.00 B'NO: Economi sche vragen van den dag, 7.15 Omroepor kest, 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Rot- terdamsch Philharmonisch orkest, 8.40 Banden met Vlaanderenland, 9.00 Het Rot- 1 terdamsch Philharmonisch orkest. 9.50 1 Gramofoonmuziek, 9.55 Avonriwijding. 1 10.00 BNO: Nieuwsberichten; Sluiting. "V.'AV.V.'.SV.SNV.V.V.V.SV.-.SW aken U weldadig kalm. Buisje 7ScL Woensdag is te Utrecht de 167e ledenvergade ring gehouden van het Provinciaal Utrechtsch Genootschap van Kunsten en Wetenschappen. De voorzitter van het genootschap, prof, dr. L. Rutten, hoogleeraar aan de Rijksuniversi teit te Utrecht, hield ter opening van de ver gadering een rede getiteld: ,,De lasten en lus ten der natuurwetenschap". Een groot aantal nieuwe leden werd benoemd. Van 8 tot en met 21 Juni wordt in de Open bare leeszaal te Den Bosch een tentoonstelling gehouden van door Martien CopDens te Eind hoven vervaardigde fotografieën van de koor banken van de kathedrale basiliek von St. Jan te 's-Hertogenbosch- Burgemeester Van Lanschot zal deze ten toonstelling Zondagmiddag a.s. om 12 uur openen. De Rotterdamsche Bankvereeniging bericht, dat zy de inschryving op f 350.000 gewone aan deelen Nederlandsche Vlas Spinnery te Tilburg in stukken van f 1000 nom. aan toonder, ten volle deeiende in de winst van 1 Februari 1941 af, tot den koers van 115 pCt. op 10 Juni 1941 openstelt. De storting op de toegewezen aandeelen moet geschieden op 23 Juni 1941. De officieele no- teering ter beurze van Amsterdam en Rotter dam van het geheele uitstaande aandeelenka pitaal zal worden aangevraagd. De uitgifte bedraagt oorspronkelijk f 500.000 gewone aandeelen, doch hiervan zijn f 150.000 aandeelen, ingevolge een- vroeger verleende optie, geplaatst by de Maatschappy voor Industrie financiering te 's'-Gravenhage. In verband met deze uitgifte verstrekt de maatschappy o.m. de volgende gegevens: De venncotsohap vervaardigt in hoofdzaak linnen garens voor weverijen en fabrieken van naaigarens. Werkte zy vroeger voornamelijk voor den export, thans voorziet zy mede in de zeer aanzienlyke binnenlandsche behoefte aan haar product. De fabriek werkt op volle capa citeit. Het geplaatste kapitaal der vennootschap zal voortaan f 1.000.000 gewone aandeelen bedragen. Preferentie aandeelen worden niet uitgegeven. Op grond van de jongste statutenwijziging ls aan houders van de aandeelen Nos. 1 tot en met 500 per aandeel een winstbewijs verstrekt. De vennootschap bezit, behalve de terreinen ce Tilburg, een industrieterrein te Gent (België), gelegen aan spoorweg en vaarwater. De voorraadpositie van de grondstoffen ls. dank zy het feit, dat gronds/of van Nederland- schen bodem wordt verwerkt, in vergelyking met tal van andere industrie-takken, bijzonder gun stig. De voorraden afgewerkt product zyn m verband met de sterke vraag naar vlasgarens niet groot. De grondstoffen zyn in de balans opgenomen tegen de laagste waardeering sinds 1918; hierin schuilt een belangryke stille reserve. De eindproducten (garens) zyn gewaardeerd tegen de laagste waarde sinds 1918, minus 10 pCt. Bedroeg het dividend over het boekjaar 1927/28 nog 5 pCt., in de crisisjaren na 1929 moesten de uitkeeringen worden gestaakt. Ovei 1939/1940 kon de dividendbetaling met een ult- keering van 6 pCt. worden hervat. Over het per 31 Jan. j.l. afgeloopen boekjaar is het divk' d vastgesteld op 15 pCt., waarvan reeds 5 pCt. als interim-dividend is uitbetaald. De winst over het afgeloopen boekjaar be droeg f 375.371, na afschryving op gebouwen en machines (f 156.546) en gratificaties aan per soneel (f 35.000). Van het winstbedrag werd ge doteerd aan statutaire reserve f 60.000, aan di videndreserve f 50.000, aan belastingreserve f 130.000, aan reserve diverse belangen f 45.371, waarna in totaal slechts 90.000 aan dividend en tantièmes tot uitkeerlng werd gebracht. De vooruitzichten van de Nederlandsche vlas- iudustri'e In het algemeen kunnen als gunstig worden beschouwd, terwyi die van de vennoot schap, in verband met de domineerende positie, die zy als verwerkster van vlaslint ten behoeve van weverijen en fabrieken van naaigarens hier te lande inneemt, eveneens gunstig mogen wor den genoemd. Gezien de situatie en de vooruitzichten van de vennootschap mag, onvoorziene omstandig heden voorbehouden, ook over het loopende boekjaar over het vergroote kapitaal een be vredigend dividend worden verwacht. Het doel der onderhevige uitgifte is om met behoud van de liquiditeit der vennootschap, over te gaan tot aflossing van het crediet van de Maatschappy voor Industriefinanciering en tot verdere uitbreiding van gebouwen en machines. Op het Alkmaardermeer is een zeilbootje, waarin de heer Kortlever, hoofd var. de Chris telijke school te St. Pancras. zyn twee zoontjes en een vriendje van dezen waren gezeten, om geslagen. De heer Kortlever wist zijn zoon tjes op den kant te brengen, doch was toen zóó uitgeput, dat hij by den oever wegzonk en verdronk. Het derde jongetje wist zichzelf te reddea DELFT. Geslaagd voor het propaedeutiseh examen voor civiel-Ingenieur: H J. Brinkhorst, Utrecht. Geslaagd voor het propaedeutiseh examen voor scheepsbouwkundig ingenieur: H. A. Ver beek, Veisen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 3