Papierafval levert Amsterdam electriciteit Laatste Nieuws Commissaris E. H. Tenckink gaat heen Per mail-coach door Kennemerland Schillen brengen zes en een halve ton per jaar op Drastische maatregelen van Ickes verwacht Japarische pers keert zich tegen Batavia DONDERDAG 5 JUNI 1941 Eervol ontslag verleend WERK AAN DEN WINKEL VOOR HUISSCHILDERS Bijna 700 woningen krijgen een verfje Gevonden voorwerpen AT H LET I EK NATIONALE WEDSTRIJDEN VAN H.A.V. Tinus Osendarp neemt hieraan deel H.A.V. Haarlem organiseert onderlinge wedstrijden BEVERWIJK VELSEN Begin van brand EEN BOUTJE VERMIST Gekoelde spinazie Een geslaagde proef Gouden echtvereeniging Dieven en diefjes Omzet B.E.T.-veiling VELSEN-NOORD R.K. Blindenavond IJMUIDEN V.S.V.HERACLES Huizenveiling O.I.V. Kennemer-spelers gehuldigd Kath. Sociale Actie Speciale dienst Schillen Schillen drogen! Ook beenderen (lata StJimmeljgenninghX Kolonel Knox dringt aan op snelleren scheepsbouw De verliezen der Britsche vloot in Mei Kolenschaarschte dreigt in Engeland Motoriseering van het Mexicaansche leger Engelsch verkeersvliegtuig vermist Herderlijk schrijven der Duitsche bisschoppen verwacht Bardossy bij den Koniné paaiic.uM<*e au&ëntie antwaoggo. STAD Naar de .Staatscourant" meldt, is aan den heer E. H. Tenckink eervol ontslag ver leend als commissaris van politie der ge meente Haarlem. De heer Tenckink is 4 November 1884 in Grand Rapids in de Par West geboren, en is dus thans 56 jaar oud. Hij begon zijn politio- neele loopbaan als volontair bij de politie te Hilversum, werd op 1 Februari 1905 adjunct inspecteur bij de politie in Middelburg, op 1 April 1907 adjunct-inspecteur te Zeist, in Augus tus 1908 inspecteur van politie te Gouda. Op 1 November 1914 kwam de heer Tenckink te Haarlem en op 1 Juli 1919 volgde zijn benoe ming tot hoofd-inspecteur van politie, chef van den justitieelen dienst. Sinds 3 Augustus 1923 heeft hij de functie van commissaris vervuld. Op 1 November 1939 was de heer Tenckink 25 jaar in dienst van de gemeente Haarlem. Bij deze gelegenheid werd hem de gouden medaille der gemeente toegekend. uws Nu men werkelijk merken kan, dat het voor jaar in het land is, komt er weer veel werkge- legenheid, niet in het minst "/oor de schilders. Dat blijkt wel uit de verschillende aanbeste dingen van verfwerk. Maandag 2 Juni werd door het bestuur van de Coöp. Woningver. „Eigen Woning" aanbe steed het verven van een complex van 108 wo ningen aan en nabij de Byzantiumstraat en van 56 woningen aan en nabij het Weltevreden plein. Op Vrijdag 6 Juni zal worden aanbesteed het verfwerk van 31 arbeiderswoningen aan en nabij de Eiken- en Beukenstraat in Haarlem-Noord door het bestuur van de Coöp. Woningver. „Eigen Haard" G. A. Woensdag 11 Juni is de aanbesteding van het bestuur der woningstichting „Patrimonium" voor het verven van 318 woningen aan en nabij de Zocherstraat, Johan de Breukstraat en Vrouwehekstraat en 81 woningen, gelegen aan en nabij den Kloppersingel. Door het bestuur van de woningbouwver. „St. Bavo" zal op Maandag 16 Juni worden aanbesteed het verfwerk van 99 woningen aan en nabij de Nachtegaalstraat en 6 woningen aan en nabij de Leeuwerikstraat te Haarlem-Noord. In totaal zullen 699 woningen voorzien wor den van een frisch verflaagje. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Armband, kantoor Spoorwegen Haarlem; Broche, Jansen, Zaanenstraat 65; Broche, Grandia, Zaanenlaan 76; Regenjas, Poelgeest, Frankenstraat 16; Regenjas, Ter hout, Ramplaan 8; Portemonnaie m.i., Kuiken, Brouwerstraat 111; Rijwielpomp, Schreuder, Ged. O. Gracht 4; Portemonnaie, Verstraten, Hazebroekstraat 7; Rozenkrans, Klumper, Hof v. Egmond, 30; Rozenkrans, v. Wijk, A. L. Dyserinckstraat 82; Tennischoen, Ruijgrok, T. v. Berkhoutstr. 14rd.; Damesschoen, Scheffer, Dorreboomstraat 13; Tasch mi., ter Meer, Keizersgracht 820, Am sterdam; Actentasch m.i., Brinkman, Kerkhofstraat IA; Taschje mi., Roode, Pijlslaan 122. De N. A. U. en de N. T. C. hebben aan de H. A. V. Haarlem toestemming verleend, om op Zondag 13 Juli groote nationale wedstrijden te organiseeren. Aan de voorbereidingen wordt reeds druk ge werkt. Alle moeite wordt gedaan om een groot aantal van de bekendste athleten uit ons land naar Haarlem te doen komen. Het pro gramma is met zorg samengesteld en omvat de volgende nummers: 100 meter A-klasse, 400 C, 800 B, 1000 C, 1500 A en B met voorgift, 3000 A en B 4 x 100 estafette, 800 juniores, polsstok A, B, C, discuswerpen A, en B, terwijl een in vitatie-wedstrijd over 200 meter zal plaatsvin den, waarvoor Tinus Osendarp reeds zijn mede werking toezegde. Verder wordt overwogen om een 4 x 100 meter estafette voor enkele vooraanstaande voetbal- vereenigingen uit te schrijven, o. a. voor Ajax, Bloemendaal, Haarlem enz. Ook is de kans groot, dat nog een 2 K.M. zal worden inge- lascht voor een groep deelnemers uit den Bosch loop Den Hout. Ter voorbereiding van den wedstrijd om den P. H. Beker, houdt de H. A. V. Haarlem Zon- Het wijst niet op wijs beleid als de richtingaan wijzer nog wijst hoewel er na de bocht niets meer te wijzen is. Wijst uw ver geetachtige medeauto mobilisten daar eens opl 'n Richtingaanwijzer is een nuttige heiper, maar dag 15 Juni onderlinge wedstrijden. Hieraan kunnen ook niet N. A. U.-leden deelnemen. Voor deze invite's zijn de nummers 100 meter, 1000 meier en hoogspringen met aanloop open. De wedstrijden worden gehouden des morgens van 10 tot 12 uur en van 24 uur. De in vitatienummers worden o. m. 's morgens afge werkt. Inschrijvingen kunnen tot 12 Juni plaats vinden bij onderstaande adressen: H. Bocage, Bennebroekerlaan 27, Bennebroek; J. Hermans, Ceramstraat 11, Haarlem; W. Len- seling, Keizer Karelstraat 16, Haarlem; H. de Roode, Zeestraat 42, Zandvoort; J. Koopman, Telweg 19, Heemskerk. Twee bekende hoogleeraren prof. Molkenboer en prof. Asselbergs (A. van Duinkerken), hebben gisteren, in gezelschap van enkele studenten, een bezoek gebracht aan de historische plaatsen in onze omgeving. Voor hun tocht door Kennemerland waar nog zoo veel aan de glorie van lang vervlogen tijden herinnert, had het wetenschappelijk gezelschap een vervoermiddel gekozen, waarmede net zoo ongeveer in den stijl bleef van het doel van den tocht. Het was een origineele gemoedelijke post koets, die de reizigers weliswaar langzaam, maar ook zeer gedegen door Kennemerlands dreven voerde. Het gezelschap, dat op deze wijze uit Haarlem was gekomen, bracht allereerst een bezoek aan burgemeester mr. Scholtens, ten raadhuize, en bezichtigde daar de historische plattegronden van Beverwijk, die een onderdeel vormen van de belangwekkende studiën, welke mr. Scholtens over de historie van Beverwijk verricht. Vervolgens werd de Kennemer Oudheidkamer bezichtigd, waarna een bezoek werd gebracht aan het historische tuinhuisje, waarin de schrijfsters Betje Wolff en Aagje Deken eens hun letterkundigen arbeid verichtten. Van hier vertrok men naar Heemskerk, waar het kasteel Marquette bezocht werd. De secre taris dier gemeente, de heer H. van Benthem, zelf een ijverig historicus, speciaal waar het be treft de geschiedenis zijner gemeente, fungeerde daarbij als gids. Nadat nog een bezoek was gebracht aan het „Huldtooneel", waar eens de graven van Hol land op het schild werden geheven, vertrok het gezelschap weer naar Beverwijk. Alvorens naar Haarlem terug te keeren ver wijlde men nog eenigen tijd op huize „Scheii- beeck", het buiten van mevr. v. Hattum-Dek- ker, dat den naam*bewaart aan de plaats, waar de groote dichter Vondel eens een veilig en lief lijk toevluchtsoord vond. Gisterenmiddag ontstond een begin van brand in de woning van den heer H. aan den Driehuizerkerkweg, doordat de vlam in een pan sloeg. Het vuur greep snel om zich heen, doch de bewoners die het onheil vlug be merkten, konden met behulp van eenige em mers water den brand blusschen, waardoor de schade tot den keukeninventaris beperkt bleef. Bij de politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent de navolgende gevonden en verloren dieren en voorwerpen: Gevonden: zakmes, ring met sleutels, acte- tasch met inhoud, heerenhandschoen, leeren riem, wit kinderrokje, br. handschoen, Lipc- sleutel, actetasch, 4-kleuren-potTood, autoband, huissleutel, bankbiljet, zilveren rozenkrans, pantoffel, gr. pet, br, portemonnaie, nikkelen damesarmband, heerenrijwiel, gr. heerenhoed. Verloren: identiteitsbewijs, br. portemonnaie met inhoud, heerenportemonnaie, handtasch met inlhoud, zes bankbiljetten, zilveren arm band, doos inh. damesschoenen, glacé hand schoenen, gouden zegelring, paar regenpijpen, textielkaart, identiteitsbewijs, kinderstoeltje, bouvier, portemonnaie m- i„ grauwe tamme eend met witte bout, bankbiljet, br. ceintuurtje, por temonnaie m.i. Zooals men weet is onlangs een groote party spinazie het waren omstreeks 10.000 kisten waarvoor tengevolge van den grooten aan voer geen afzet kon worden gevonden, In een koelhuis opgeslagen. Het geld hier een proef, waarvan men het resultaat met belangstelling tegemoet zag. Naar wij thans vernemen is het grootste deel van deze spinazie dezer dagen verkocht aan fabrieken en drogeryen, tegen een prys die, zoo deelde men ons mede, niet tegenvalt. Het blijkt nu, dat de proef vrij goed geslaagd is. Spinazie van eerste Kwaliteit leent zich voor dit doel zonder veel bezwaar. Vóór de afleve ring van de gekoelde spinazie werd eerst ge sorteerd, waarbö de kisten van mindere kwa liteit uitvielen. Deze blijken een bewaring in het koelhuis niet te kunnen ondergaan. Intusschen heeft de aanvoer van spinazie thans een normalen omvang aangenomen, zoo dat de markt hem kan verwerken. Het echtpaar C. de GelderCuyp, wonende Corverslaan 89, hoopt Woensdag 18 Juni den dag te herdenken, waarop het vóór 50 jaar in den echt werd verbonden. De marechaussee heeft drie personen aange houden, verdacht van diefstal van geslacht vee. Deze lieden bleken bovendien nog andere vergre pen op hun geweten te hebben, o.a. rywieldief- stal. Zij zijn ter beschikking van de justitie ge steld. De politie spoorde een drietal jongens op, van 10 tot 14 jaar, die ettelijke toonbankladen hadden gelicht. De opbrengst van deze dievery was in spoepgoed omgezet. De omzet van de B.E.T.-veiling bedroeg over de maand Mei f 50.662.21. De nieuwe blindenfilm van den Ned. R.K. Blindenbond zal niet in het R.K. Vereeni- gingsgebouw vertoond worden, maar in de bios coop „De Pont", hedenavond om 8 uur. As. Zondag zullen de IJmuidenaren den strijd aanbinden tegen Heracles. Voor de Oosteiyke kampioenen is deze wed- stryd van veel beteekenis en naar wij vernemen zullen vele supporters van Heracles naar IJmuiden komen. V.S.V. zal als volgt in het veld komen: Michel (d.), Broek en v. d. Gevel (a.), Poulus, De Vries en Van Qsch (m.), Stek, Balvers, v. d. Lugt, Godschalk en Sterk Cv.). De Almeloërs zullen in de volgende opstel ling verschijnen: P. Dekkers Cd.)Koldewijn en A. Dekkers (a.) Wanningen, Lassche en Entjes (m.), Jaarsma, v. d. Veen, Veldhuis, Dircknick en Krabshuis (voor) Deze wedstrijd zal geleid worden door scheids rechter Pijnenborgh. Voor den wedstryd V.S.V.Heracles zal de belangrijke wedstrijd V.S.V. 2Stormvogels 2 voor de promotiecompetitie der reserve le klasse voorafgaan. Deze voorwedstrijd zal om half 12 aanvangen. Vrijdag 6 Juni a.s. zullen door den candidakt- notaris-plaatsvervanger W. Boerlage in het „Wapen van Velsen" aan de Kalverstraat open baar verkocht worden: drie woonhuizen met erven en grond aan de Spilbergenstraat 23, 25 en 27. Voorts 2 woonhuizen met erven en grond. Wijk aan Zeeërweg 142 en 144, twee garages, met erven en grond De Ruyterweg 172 en 178. De R. K. Voetbalvereeniging „O. I. V." zal voor de tusschenronde van den stadseditiebe ker morgenavond half acht een wedstrijd spe len tegen R. C. H. 3. Deze wedstrijd wordt ge speeld op het O. I. V.-terrein, P. C. Hooftlaan te Driehuis. De winnaar van dezen wedstryu dingt mede in de demi-finale. Nu men op de kleintjes moet passen, heeft ook datgene, wat men vroeger achte loos als onnut wegwierp, groote waarde gekregen. Men had de beschikking over zoo veel papier, dat men in het gebruik op een stukje meer of minder niet keek. De pa pierfabrieken zorgden immers wel weer voor steeds nieuwen aanvoer en wat had nu eigen- lijk zoo'n verbruikte papiersnipper nog voor beteekenis? Men herinnert zich wel licht nog den grap van den man, die zijn versleten scheermesjes kwijt wou raken. Hij stopte ze netjes in een pak, omdat de vuil nisman ze niet wou hebben, die bang was er zijn vingers aan te bezeren. Hij wierp ze in den Amstel, maar een visscher haalde ze op en bezorgde ze bij hem thuis. Hij liet ze quasi-nonchalant achter zich op straat vallen, maar een voorbijganger, al te ge dienstig van aard, vond ze en liep hem achterna. Enzoovoorts. Tot hy ze ten einde raad als een groote schat in zijn tuin be groef opdat latere geslachten nog eens bü toeval zouden kunnen ontdekken hoe men zich anno negentien honderd zooveel van zijn baard ontdeed. De man-in-kwestie heeft thans geen moeite om dezen stalen afval kwyt te raken. De over heid is er tuk op, nademaal het immers waar devol materiaal is. En zoo is het ook met de snippers papier. In Amsterdam wordt b.v. jaar lijks niet minder dan 30.000 ton oud-papier verbrand voor het opwekken van electrische energie hetgeen een voldoende hoeveelheid zou zijn om alle Nederlandsche papierfabrieken vier maanden van grondstof te voorzien! Het gebruik van lompen voor de papierfabri cage is bekend. Het is de laatste jaren afgeno men, doordat de lompen voor dit doel voor het grootste gedeelte vervangen worden door oud papier. Volgens de cijfers over 1938 heeft in dat jaar onze papierindustrie 53.000 ton oud papier verwerkt, tegen ruim 80.000 ton houtslijp en cel lulose. In de huidige omstandigheden neemt het percentage oud papier, dat in de papierfabricage gebruikt wordt, toe, zoodat naar schatting ongeveer de helft van de hoeveelheid grondstof, fen, waaruit nieuw" papier gemaakt wordt, uit oud papier bestaat. G E c c T HEM 'UST NA Dc BOCHT Tydens den gisteravond gehouden clubavond van „De Kennemers" zijn de spelers K. Groot, L. Horeman en K. Steeman gehuldigd wegens het feit, dat zü allen 200 of meer wedstrijden voor de Kennemers in NVB-verband hebben ge speeld. De voorzitter, de heer Max. Lindner, bood den spelers onder hartelyke woorden een blij vend aandenken aan. De jaarvergadering van het plaatseiyk comité van Kath. Soc. Actie wordt gehouden op Dins dag 10 Juni a.s. in het KS.A.-gebouw. De agenda vermeldt o.a. jaarverslagen en bestuursverkiezing, wegens periodieke aftreding sim d,e keeren «J. L, g,.Ro&t sa N. Zuurbier. Ook in Amsterdam zal een afvalophaaldienst worden georganiseerd. Eerst zajn de kleinere steden, waar de organisatie zooveel gemakkely- ker en dus vlotter is, aan de beurt. Men hoopt echter in Augustus in alle zestig steden boven de 20.000 inwoners den ophaaldienst in werking te hebben. En dan komen de drie grootste ste den aan de beurt. De „vodden" b.v. hebben hooge waarde gekregen voor de textielindustrie. De wolverwerkende industrie moet thans voor een groot deel, in plaats van ruwe wol, kunst wol als grondstof gebruiken. „Kunstwol" is geen nagemaakte wol, zooals men licht zou denken, doch het is wol, die verkregen wordt uit afval len van wollen stoffen, tricot en confectie, dus echte wol, die, al eens gebruikt en uit lompen gehaald, opnieuw voor verwerking geschikt wordt gemaakt. Hetzelfde gebeurt met katoen: ook afvallen van katoen worden weer zoodanig bewerkt, dat zij opnieuw gebruikt kunnen Worden voor de vervaardiging van katoenen garens en weefsels. En het spreekt vanzelf, dat, hoe langer de hui dige omstandigheden duren, des te grooter het aandeel wordt, dat de afvalstoffen moeten leveren voor de vervaardiging van nieuwe pro ducten. Daarom is een speciaal stelsel ontworpen voor het ophalen van deze afvalstoffen. Daar zit heel wat aan vast, voor de overheid zoowel als voor den „voddenman". De overheid moet de garantie hebben dat de voddenophaler er niet by slecht weer den brui aangeeft of tegen het einde van de week al zooveel heeft verdiend, dat hij de laatste dagen het wel gelooft. Is hij ziek, dan dient een plaatsvervanger aanwezig te zijn, kortom het moet zoo perfect georganiseerd zijn, dat de huisvrouw nauwkeurig weet op welk uur en op welken dag de voddenkoopman steeds weer by haar zal aanbellen. Dan kan ze daarmede bij het bewaren van den afval rekening houden, want anders wordt het weghalen te ongeregeld en de lust bij de huisvrouw om al dien „rom mel" te bewaren, daalt tot beneden vriespunt. Daarom wordt een wijkindeeling opgebouwd, zóó, dat de voddenkoopman een behoorlijk loon in zyn wijk kan verdienen en maximumprijzen voor de verschillende afvalstoffen de verdiensten garandeeren. Die wijkindeeling is echter lang geen sinecure. Want er moet voor gewaakt worden, dat de eene voddenkoopman een „vette" wijk kan bedienen, die heel veel opbrengt, en de andere zijn zolen verslijt in een „magere", wier opbrengst zeer gering is. Dat te bepalen, is een ingewikkeld werk, niet in het minst om dat er in feite geen staat op te maken valt hoeveel afval een wijk kan „opbrengen". Men kan wel voorschriften geven, dat men het afval niet mag wegwerpen, maar de huisvrouw mag het ook zelf verwerken» of bewaren, het is immers haar eigendom. En daar men thans uiteraard zuinig is geworden, is ook de hoeveel heid afval sterk verminderd, waardoor de or ganisatie in een stad als Amsterdam zooveel te meer aandacht behoeft. Vandaar, dat de gewone „voddenkooplieden" hier nog zonder meer hun taak vervullen, een taak, die desal niettemin evenzoo belangryk voor de volksge meenschap is. Want ook in Amsterdam mag er geen waardevol afval verloren gaan. De organisatie was voor de schillenophalers iets gemakkelijker omdat het schillenophalen een regelmatig terugkeerend werk is, waarbij voor de schillen aan de huisvrouw niets betaald wordt. Er komt hier dus geen handel aan te pas, wat by ander afval, als daar zijn oude kleerenv oud ijzer of andere materialen en wat al niet, Wel het geval is. Doch ook het schillenophalen is van groote beteekenis geworden. Per week wordt per persoon gemiddeld in Amsterdam ruim een kilogram schillen afgegeven, totaal rond 44.000 ton des jaars. Dat is voor een waarde van 650.000! Natuurlijk is door de aardappelrantsoeneering ook dit afval in hoeveelheid achteruitgegaan, al eet lang nog niet iedereen den aardappel- in-schil! Een schillenboer kan op een gemiddeld in komen van 1900 per jaar rekenen. Hiervan moet hü evenwel zijn vervoermiddel bekostigen. Teneinde prijsregelend te kunnen optreden, is door de gemeente onder voorzitterschap van den directeur der stadsreiniging een commissie benoemd, waarin verder als leden zijn opgeno men een afgevaardigde der Voedselcommissie van de provincie, een vertegenwoordiger van de veehouders en één van de schillenophalers, ter- wül als secretaris tevens waarnemend voorzit- □a arm van aan fletser Is geen tea- verstaf: vóór hot veranderen van richting moet hij zich ervan over tuigen of da ma noeuvre VEILIG volvoerd zal kun nen worden! ter de hoofdingenieur van den dienst optreedt. De prijs over de afgeloopen v/interperiode bedroeg twee cent en is voor het zomer-halfjaar op een cent per K.G. vastgesteld en wel ge leverd op de boerderij. Behalve m de maanden Mei en Juni is de vraag naar veevoeder zoo groot, dat de schillen tegen genoemde prijzen gretig worden afgenomen. In geval, dat er in verhouding veel bladgroente bij is, waardoor de voedingswaarde aanmerkelijk daalt, wordt in overleg met een beoordeelingscommissie uit de schillenophalers een lageren prijs bepaald. Om verzekerd te zijn, dat men te allen tijde zyn schillen voor den vastgestelden prijs kan afleveren, worden proeven genomen om ze in te kuilen of wel te drogen. Deze bewerking zal echter slechts dan geschieden, indien het blijkt, dat de ingezamelde hoeveelheid grooter is dan die, welke het vee in de omgeving direct kan consumeeren. In de maanden, wanneer voor het vee overvloed van gras in de weide is, kunnen op deze wijze voor de minder gunstige tijden de schillen als veevoeder worden bewaard. In totaal zijn thans na zorgvuldig onderzoek 350 vergunningen uitgereikt. Op de uitgereikte vergunningen zijn de verschillende bepalingen van het Rijk als ook eenige voorschriften ge drukt. De vermelding van de toegewezen wijk met stratenlijst is afzonderlijk aan de vergunning gehecht, waardoor het mogelijk is dat het hoofd van den dienst ze naar behoefte kan wijzigen. Het blijkt namelijk in de practijk. aldus de heer A. M. Noppen in het Technisch Maandblad voor Gemeentereiniging, dat de eene buurt per hoofd meer schillen aflevert dan de andere, zoodat de eene schillenooer in verhou ding een te groot en de ander een te klein kwantum ontvangt. De dienst heeft het in de hand om zoo op gemakkelijke wijze een correc tie aan te brengen. Al het rollend materieel is voorzien van een schild, waarop de wijk met naam en adres duideiyk staat vermeld. Voorts zijn de schillenophalers nog belast met de inzameling van beenderen, welke in een afzonderlijk vat worden bewaard, om op gezette tyden aan een der sectieposten te worden af gegeven. Volgens de gegevens betreffende het geslach te vee in Amsterdam kunnen wekelijks rond veertig duizend K.G. beenderen vrij komen; het spreekt vanzelf, dat dit cijfer nimmer in de practijk zal worden behaald. Op het oogenblik zamelen de schillen boeren wekelijks gemiddeld acnttien duizend K.G. beenderen in, terwijl de slagers nog gemiddeld twaalf duizend K.G. afgeven, waardoor hier 75 procent van alle beenderen hun gewenschte bestemming voor verdere verwerking vinden. Hoewel dit cijfer ten opzichte van het theoretisch bereikbare reeds hoog is te noemen, zal het wellicht nog mogeiyk zijn, de door de schillenboeren ingezamelde hoeveelheid met eenige percen ten op te voeren. Over het algemeen is gebleken, dat het rege lend optreden inzake het ophalen van schillen en andere etensresten een gunstigen invloed op de inzameling heeft en alle partijen tevreden zijn. Bovendien begrijpt de burgerij, hoe noodig het is, dat dit afval voor de melk-produceerende dieren wordt bestemd, zoodat zij aan een en ander haar volle medewerking verleent. (Berichten reeds geplaatst in een deel der vorige oplage) Rijen vuilnisemmers mpt ^afgal" en rom mei' die thans toch dikwijls zoo Het persbureau United Press meldt aan de bladen: Men verwacht te Washington, dat de tot co ordinator voor de petroleumindustrie benoemde minister van Binnenlandsche Zaken, Ickes, bin nenkort drastische maatregelen zal uitvaardi gen, om een reserve aan brandstof voor het Amerikaansche leger en de vloot te vormen. Men houdt hier rekening met rantsoeneerings- maatregelen, waaronder zooals gemeld mogeiyk zelfs een verbod tot autorijden op Zondag. Er wordt in dit verband op gewezen, dat al leen al in den staat New York 2,5 millioen autobezitters regelmatig weekend-tochten on dernemen. Uit Washington meldt S.P.T.: Kolonel Frank lin Knox heeft Dinsdag in een groote rede te Washington voor de vereeniging van Ameri kaansche scheepsbouwers verklaard, dat het noodig is dat de schepen sneller gebouwd wor den. Hy verklaarde, dat het niet voldoende is schepen te bouwen, doch dat het noodzakelyk is dit snel te doen. „De scheepsbouwers", aldus de minister van Marine, „moeten tegen de klok vechten en zeven dagen in de week gedurende de volle 24 uur werken." In verband met de groeiende oppositie tegen de levering van oorlogsmateriaal naar niet- democratische landen, voornamelijk naar Japan en Rusland, welke gedurende de laatste dagen ook sterk in de Amerikaansche pers tot uiting is gekomen, heeft de begrpotingscommissie be sloten hierover te interpelleeren. Vertegenwoor digers van het Witte Huis en het staatsdepar- tement zullen Woensdag in een geheime zitting van de begrootingscommissie een uitvoerig rap port uitbrengen over de werkzaamheden van het export-contrölebureau, dat de levering van oorlogsmateriaal moet toestaan. Volgens een besluit van het Amerikaansche scheepvaartbureau zullen in de toekomst alleen Amerikaansche schepen worden gebruikt voor hét verkeer van Amerikaansche en Canadee- sche havens naar Australië en Nieuw-Zeeland. Door dezen maatregel komen twaalf Engelsche schepen, die dezen dienst onderhielden, voor aadern doeleinden vrij. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) BERLIJN, 4 Juni. (D.N.B.) In aansluiting op het weermachtsbericht van vandaag verneemt het D.N.B., dat de verliezen der Britsche vloot in Mei die van April nog overtreffen. Door de Duitsche weermacht zijn in Mei tot zinken ge- bracht: een Britsche slagkruiser, 7 kruisers, H torpedobootjagers, 7 motortorpedobooten, 3 hulp kruisers, 4 duikbooten en 6 patrouille- en wacht schepen. Door de Italiaansche weermacht zii® tot zinken gebracht: 5 kruisers, 2 duikbooten en een torpedobootjager. Door de Duitsche en de Italiaansche weermacht zijn in Mei 2 slag schepen, 2 vliegkampschepen en een groot aan tal kruisers, torpedobootjagers en andere lichte oorlogsschepen beschadigd. STOCKHOLM, 4 Juni. (D.N.B.) Engeland wordt komenden winter door een ernstiger ko lenschaarschte bedreigd dan tot dusver bekend was, zoo schrijft de Londensche correspondent van Nya Dagligt Allehanda. Er zy'n thans 100.000 mijnwerkers minder aan den slag dan by het begin van den oorlog. Anderzijds heelt de oorlogsindustrie aanzienlijk meer steenkool noodig. MEXICO CITY, 4 Juni. (S.P.T.) Het Mexi caansche ministerie van Oorlog heeft een plan ontworpen om het leger te reorganiseeren. Vol gens dit plan zullen verschillende afdeelingen van de artillerie en van de cavalerie worden ge motoriseerd. BERLIJN, 4 Juni (D.N.B.). De Britsche be richtendienst meldt, dat een verkeersvliegtuig, hetwelk dienst deed tusschen de Scilly-eilande® en Penzance in Cornwallis, met zes inzittenden verloren is gegaan op een vlucht, die anders 20 minuten duurt. De opsporingspogingen heb ben geen resultaat gehad. BERLIJN, 4 Juni (D.NB.). Naar in katho lieke kringen wordt vernomen zal op den twee den Zondag in de maand Juli in alle katholieke kerken een herderlijk schrijven der Duitsche bis schoppen worden voorgelezen. Dit zal zich be zighouden met de godsdienstige verzorging va® die kringen welke, zooals het in den brief heet. .„in deze dagen by honderdduizenden hu® woonplaatsen verlaten", hetzij om hun arbeids dienstplicht te vervullen, hetzy voor verdere opleiding of omdat hun aandeel in den oorlog geen vaste woonplaats mogelijk maakt. Be' herderiyk schrijven wijst op de wenschelijkheid. dat deze menschen in hun nieuwe woonplaats steun en hulp vinden. Der geesteiykheid wordt opgedragen aan deze actie haar geheel bijzon dere aandacht te wijden. TOKIO, 4 Juni (Domei). De bladen MiyakO Sjimboen en Hotsji Sjimboen bevatten hoofd artikelen, waarin zij uiting geven aan htm on geduld over „de vijandigheid" van de Ne* derlandsch-Indische autoriteiten gedurende de in Batavia gevoerde besprekingen met Japan; zy dringen er op aan, dat Indië „zijn politiek van besluiteloosheid" zal laten varen en ermed® zal beginnen krachtige maatregelen tegen Ba tavia te nemen. De Hotsji Sjimboen raadt den Nederlandsch-Indischen autoriteiten aan in haar bezit zijnde jongste voorstellen van Japan goed in overweging te nemen. Het blad legt er den nadruk op dat in haar besluit nieC alleen het succes of het fiasco van de onder handelingen ligt, doch ook de toekomst van het Zuidelijke gebied van den Stillen Oceaan- Beide bladen vermoeden de hand van Engeland en de Vereenigde Staten achter „de dwaze stug heid" van Nederlandsch-Indië alsmede eC® verkeerd vertrouwen in de mogelijkheid, da Engeland uiteindelijk de overwinning op asmogendheden zal kunnen behalen. De Mïyako Sjimboen herinnert in dit ver band aan het recente bezoek aan Batavia vR|* Van Kleffens en Weiter. resp. minister va»* Buitenlandsche Zaken en minister van niën van de Nederlandsche emigrantenrege6^ ring te Londen. Het blad schryft, dat de hoU ding van Nederlandsch-Indië ten opzichte va*» Japan sedert hun bezoek stugger geworden De Hotsji Sjimboen noemt als bijkomende factor voor de stugge houding van Ned®* ja de® landsch-Indië, dat Batavia de kracht van pan onderschat, hetwelk men baseert op tijd welke Japan besteedt aan de vyandelU heden in China, welke het vyfde jaar zy® gegaan, alsmede op de misplaatste meenin»J dat Japan niet in staat is zyn „druk" te ric ten op het Zuiden. Het blad betoogt, dat,'\ijg gaande van deze dwaling, Nederlandsch-I® probeert de handelsbesprekingen met Japa® rekken. De Hotsji Sjimboen schrijft: Josjizawa een laatste nota met onze mini®®®, eischen reeds heeft overhandigd aan H. J- Mook, den directeur voor de afdeeling Eco mische Zaken, zouden wij tot Nederland Indië een ernstig woord van waarschuw^ willen richten. De sleutel tot succes of lukken der onderhandelingen en tot de komst van het Zuidelijk deel van den S Oceaan, ligt in de handen van Nederlan Indië. Wy dringen er bij Batavia op aa® „gjd over ernstig na te denken en voorzicht B aan den dag te leggen. ROME, 4 Juni (D.N.B.) De Honga^^! minister-president en minister van landsche Zaken, Bardossy, die te Rome0p koningsgraven in het Pantheon, a:srnL,id8»t het gedenkteeken voor den onbekenden jgte® bij de eerezuil voor de gesneuvelde fff*G j» het Kapitool kransen heeft neergejw en op op iel jft.apuooi Kransen irccii ~i«r het Quirinaal door den koning»®*"^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 4