Arbeidsdienst voorloopig vrijwillig v Toespraak van generaal Dentz tot de troepen in den Levant Zijn echtgenoote vermoord Bonnen voor de volgende periodes Verduistering r Weygand's verblijf te Vichy Fransche ministerraad opnieuw bijeen VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Een onderhoud met commandant Breunese Aanleg van olieleiding door de Ver. Staten Bezoek van Molotof aan Tokio? Duitsche luchtactie boven Engeland Bevredigend antwoord van Batavia aan Tokio? Nota van Deensche regeering aan IJsland Berucht inbreker-gepakt Prijslijsten ook aan of op bakkerswagens Prijsopdrijving voor schoeisel Bur. VOOR RfDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) vooi Haarlem 26 cent per week; per kwartaal 3.42. Bij onze Agenten 28*4 ct. per week, per kwartaal 3.76y2. DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE VRIJDAG 6 JUNI 1941 - AVONDBLAD VIJF EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 23041 De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iedere regel meer 16 cents. Staking in de vliegtuigfabriek Inglewood in Californië De „Shipping-Pool" der Ver. Staten J' Ex-president Zamora te Dakar geïnterneerd Toestemming voor vertrek naar Zuid'Amerika Geheime genootschappen in Syrië opgeheven Arrestant heeft thans bekend Brood en gebak Aardappelen Melk Eieren Suiker Vleesch Politiehond had een scherpen neus UIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT (Van onzen Haagschen redacteur) De Arbeidsdienst is na eenige maanden van voorbereiding een feit geworden. We zijn zelfs reeds min of meer vertrouwd geraakt met de instelling, die we voorheen alleen als een buitenlandsche merkwaar digheid -beschouwden. Een persoon lijk onderhoud met den comman dant heeft ons in de gelegenheid gesteld eenige zaken omtrent den Arbeidsdienst, welke nog in een waas van geheimzinnigheid sche nen gehuld, tot klaarheid te bren gen. Dat heeft zijn beteekenis, om dat de Arbeidsdienst bij wetgeving tot een openbare functie is ge- Worden. De heer Breunese vertelde ons, dat na drie maanden van intens werken de gang er begint In te komen; Dinsdag 10 Juni zullen 24 kam pen zoo goed als volledig bevolkt zijn, zoodat het aantal vrijwilligers, dat zich heeft gemeld, dan 4000 bedraagt. Het gaat vanzelfsprekend fiiet zoo vlot met de oprichting van die kampen om de eenvoudige reden, dat de materialen voor tien opbouw niet voor het grijpen liggen. 50 kampen zijn reeds uit Duitschland gekomen, hadat zij hadden gediend voor den Rijksarbeids- tiienst aldaar. Dit aantal is - i lange na niet Voldoende om alle jonge menschen te herber- 8en, die bij een directe doorvoering van de Verplichting, die in de verordening is vastge legd, zouden worden opgeroepen. Immers voor een zoodanige halfjaarlijksche lichting, welke Uit 26.000 tot 30.000 man zou bestaan, heeft Uien 160 kampen noodig. Daarom zijn er met nadruk nogmaals op gewezen, dat voorloopig de Arbeidsdienst geheel vrijwillig zal blijven, zoowel voor jongens als voor meisjes. Trouwens voor de meisjes zijn er nog heel wat problemen die om een oplossing vragen en men kan er op rekenen, dat de aantallen meisjes die in een Arbeidsdienst kunnen worden on dergebracht, aanmerkelijk lager zullen lig gen, dan die van de jongens. Men moet commandant Breunese zelf heb- Oen ontmoet en met hem over den Arbeidsdienst hebben gespróken, om te weten hoezeer hij van *ijn idealen vervuld is. Men kan hem open hartig bedenkingen en moeilijkheden onder °ogen brengen, hij zal ze begrijpen en misschien heter nog dan de vrager zelf doorzien, maar dan zal ook duidelijk blijken, dat hy vervuld Is van een hardnekkigen wil en een besliste Vastberadenheid om door te zetten, wat hii Mogelijk en nuttig acht. Nuttig.... dat acht hy het ideaal van den ■Arbeidsdienst, de opvoeding tot gemeenschap en saamhoorigheid, die wellicht beter in het woord eh de practijk van het: „Ik dien'-' ligt opge goten, dan in de theoretische omschryving, daarmede het doel van den Arbeidsdienst iD tie verordening werd vastgelegd. Mogeiyk ook acht de heer Breunese het ideaal, tifadat hy een grenzelooze waardeering en liefde hezit voor zijn jongens. „Van die Hollandsche Jongens kun je van alles maken", zei hy. Hy *11, dat ze in de kampen leeren elkaar begrij pen en elkaar helpen, los van allen klassen- Beest, los van alle godsdienstige of politieke ver scheidenheid. Dat die geest van saamhoorig- hcid nu reeds in voldoende mate in de kam- hen aanwezig is, betwyfelde de commandant «elf. Hij kwam er zelfs openiyk voor uit, dat Met alle leiders uit het kader geheel door dongen bleken van den waarachtigen geest. ®n dat, men moet den heer Breunese daarvoor hennen, heeft hem er toe gebracht byzondere Maatregelen te treffen, teneinde dat te be reiken, wat hij verwezeniykt wil zien. Veel Mirners bleef voor den 3en Maart overgelaten *an het initiatief van den kampcommandant. "Mar. zoo zeide de heer Breunese, kwamen heel Gelukkige dingen uit1 voort, maar de kans op Minder gelukkige bleef niet uitgesloten. Nu «yenwel zijn vele punten, welke overal aanlei- Mng gaven tot verschil van practyk en inzicht, opgehelderd en algemeen geregeld. Nog andere Maatregelen heeft hy getroffen, om de unifor miteit van den Arbeidsdienst n van den geest 5 scholen. ^e sportleider werd het kon moeiiyk an- oocs practisch alleen als sportleider opge- °ed, niet als kampleider. In dit alles voltrekt ch thans een verandering. Set beginsel is, dat de leiding van een kamp Met een verzameling alleen, maar ieder op *i§en terrein specialistisch gevormden bestaat, otiere leider moet het leven van den Arbeids- ^Mhst in zijn geheel hebben meegemaakt, prac- *Mche zoowel als theoretische bekwaamheden ^zitten, in den tijd van zyn specialistische v°riuing de algemeene vorming niet hebben eMvaarloosd, kortom hy moet in alle opzichten e'tiing kunnen geven en bovenal doordrongen van de Arbeidsdienstgedachte. ïhans volgt men in de Opleidingskampen een qeer uniform leerprogram; bovendien worden ti 'ustituten voor speciale opvoeding, voor mu- J? en zang, sport, administratie en arbeids- Me elc' bev°lkt met diegenen, die reeds in de C«Mene Opleidingskampen werden gevormd, tier Voor wie nog geen plaats was in het kader ^..Vrijwilligers kampen. Ook in deze Instituten "ah i tbans of in de naaste toekomst, anders n het verleden, het kampleven doorgevoerd. M>1- pMchtigheid van de vlaggenparade heeft aar Plaats gekregen in de Instituten, die in Haag zijn gevestigd. Degenen, die opgeleid Sjtien voor de muziek, zullen evengoed aan tie j? hioeten doen als de gewone jongens in «ampen. Ti 11 slotte wordt ook van de hooger staven in „rgd, dat zy het leven van den Arbeidsdienst Ui Pvactijk hebben leeren kennen. Daartoe is hhteren een oriënteeringscursus ingericht. l>0oBCUrsisten. ten tieele gerecruteerd uit deze *'sch e staven, exerceeren, presteeren prac- veldarbeid, ontvangen onderricht en Mseeren gemeenschapsavonden, juist als in Commandant Breunese (Foto N.AD.) de gewone kampen. Hierdoor beleven zy den Arbeidsdienst, op welke beleving de ontwikke ling van den Arbeidsdienst ten slotte rust. De toekomst van de kampen ziet de com mandant van den Arbeidsdienst zeer gunstig in. Hij zeide daaromtrent het volgende, mede in verband met den dwang, die van overheids wege als overgangsmaatregel te wachten is: Het, is volstrekt niet onmogelijk dat de kam pen voorloopig voldoenden toevoer van vrijwil ligers krijgen. Zou dit echter niet het geval zijn, dan kan de secdetaris-generaal gebruik maken van een tweede bevoegdheid, hem in artikel 4 der verordening verleend, de bevoegdheid, om het vervuld hebben van een diensttijd van een half jaar in de kampen als voorwaarde te stellen voor de toelating tot bepaalde werk zaamheden. Hy kan in overleg met zyn ambtgenooten b.v. bepalen, dat jongelieden, die aan een uni versiteit wenschen te worden toegelaten, of die in overheidsdienst willen treden, eerst een ar beidsdienst-halfjaar achter den rug moeten hebben. Dergelijke overgangsmaatregelen zul len naar alle waarschynlijkheid worden getrof fen en het ware zeer toe te juichen, indien het vrye bedrijfsleven ten deze niet by de overheid zal achterbiyven en van het nieuw aan te nemen personeel eveneens zal vergen, dat het zyn eereplicht jegens zyn volk heeft ver vuld. Doch al ware dit alles anders, al hadden wy voldoende legerlngs-ruimte, dan zouden wü nog allereerst want dat is het allervoornaamste moeten wachten tot wy een voldoende ge schoold en ervaren kader ter beschikking heb ben. WASHINGTON. 6 Juni (DNB) Met het oog op de mogelijkheid eener schaarschte aan benzine in de Oosteiyke gebieden van de Vereen. Staten als gevolg van het gebrek aan tanksche pen, heeft het Huis van Afgevaardigden een wet aangenomen, waarin de aanleg van een petro- leumleiding van Texas en Illenois naar de Noord-Oosteiyke Staten wordt, goedgekeurd. De wet, welke tot dezen aanleg machtigt binnen 't bestek van het defensieprogram van de Ver. Staten, is geldig tot eind Juni 1943 en moet al leen nog door den Senaat worden aangenomen. De Associated Press raamt de kosten van aanleg van de petroleumleiding uit Texas op zeventig millioen dollar en is van meening. dat de aanleg van de leiding 12 tot 15 maanden in beslag zal nemen. De staking van 7000 leden der vakorganisatie C.I.O. heeft, naar uit Inglewood in Californië gemeid wordt, het bedrijf der groote fabriek van de North-American-Aviation Cy. stilgelegd. De fabrieksleiding wilde met de haar resteerende 2000 werklieden het bedrijf laten doorgaan, doch moest hiervan weldra afzien. De stakers, die een loonsverhooging eischen. hebben de fabriek met posters omgeven. De North American Aviation heeft op het oogenbik legerorders aan vliegtui gen ten bedrage van 200 millioen dollar. Ambtenaren van het bureau voor de bewape ning hebben verklaard, dat met de staking in de vliegtuigfabriek Inglewood 't aantal stakers in 'de bewapeningsindustrie zijn hoogtepunt sinds het begin van het jaar bereikt heeft. Het aantal stakers in deze industrie bedraagt daar mede 52.800. Sinds 't begin van 't jaar ziin door stakingen 2.25 millioen werkdagen aan orders voor het ministerie van oorlog verloren gegaan. Omtrent de vorming van Roosevelt's „Ship ping-Pool" meldt het D. N. B. uit Washington, dat tie reederijen aan den Atlantischen Oceaan en in de Golf van Mexico zich bereid hebben verklaard 23 schepen, elk van meer dan 3.500 ton, aan de „Shipping-Pool" der regeering af te staan. De federale scheepvaartautoriteiten hadden ocrspronkeiyk ongeveer zestig schepen ver langd. Naar S. P. T. meldt, heeft het ministerie van Oorlog Donderdag bekend gemaakt, dat uit piloten van het Amerikaansche luchtwapen een afdeeling zal worden samengesteld om de voor Engeland bestemde machines naar de ha vens aan de Oostkust te vliegen alwaar de ma chines voor het Britsche rijk worden inge scheept. Op deze wijze zullen de piloten be langrijke ervaringen opdoen op het gebied van lange afstandsvluchten. De Times van heden publiceert volgens een S. P. T.-bericht uit Londen een belangryk ar tikel over de opleiding van Engelsche piloten in de Vereenigde Staten. De militaire lucht- vaartdeskundige schrijft hierin o.m.; „Wan neer de oorlog langen tijd duurt, zal er eerder gebrek aan menschen dan aan vliegtuigen ko men." Het plan om Britsche piloten in Ame rika op te leiden acht de Times dan ook van het grootste belang, Zonsondergang 6 Juni 21.58 Zonsopkomst 7 Juni 5.19 Maanopkomst 17.55 ondergang 4.02 TOKIO, 6 Juni (D.NB.) De Hotsji Sjimboen meent te kunnen aankondigen, dat Molotof nog in den loop van den zomer een bezoek aan Tokio zal brengen, waar bij een verdere uitbreiding van de Japansch- Russische betrekkingen verwacht kan wor den. BERLIJN, 6 Juni (D.N.B.). Volgens een com muniqué vlan het Britsche ministerie van Lucht vaart en Binnenlandsche Veiligheid hebben Duitsche vliegtuigen in den nacht van Donder dag op Vrijdag eenige gebieden in Schotland met bommen bestookt, die „eenige schade" heb ben aangericht. LONDEN, 5 Juni (S.P.T.). De vroegere presi dent der Spaansche republiek, Alcala Zamora, die onlangs door een Spaansch gerechtshof tot 15 jaar verbanning is veroordeeld, bevindt zich volgens de „News Chronicle" te Dakar aan boord van een Fransch schip, waarop hy is geïnter neerd met 700 andere vluchtelingen. De Fransche autoriteiten hebben nu aan de Spaansche vluchtelingen toéstemming verleend naar Zuid-Amerika te vertrekken. VICHY, 6 Juni (D.N.B.) De Hooge Com missaris in Syrië, generaal Dentz, heeft, naar Ofi uit Beiroet meldt, voor de Fransche troe pen in den Lavant een toespraak gehouden, waarin hij o.a. het volgende verklaarde: ,,Ik wil allereerst den nevel wegvagen, waar mede een dwaze propaganda tracht uw hori zon te verduisteren. Men heeft gezegd, dat Frankryk Syrië in den steek laat. Dit is on juist. Men heeft gezegd, dat Duitsche regimen ten de Fransche regimenten hebben afgelost en dat de Fransche regimenten zich terug trokken. Dit is onjuist, en gij weet het wel. Thans, evenmin als vroeger, zijn er Duitsche troepen in Syrië en den Libanon. Men heeft gezegd, dat de Duitsche troepen in Lattaquieh aan land zijn gezet. Dit is onjuist. Men heeft gezogd, dat een afdeeling van 600 sol daten met een hospitaalschip in Bei roet is aangekomen. Dit is onjuist en gö weet het precies zooals ik. Wat blijft er van al deze leugens over? Niets. De horizon is thans gezuiverd en de weg is dui- deiyk. Waar leidt hy ons heen? Ik zal het u zeggen. De regeering heeft besloten haar politiek tegenover Duitschland te veranderen. Waarom? Omdat zij wil, dat het door de blokkade uit gehongerde, door de demarcatielijn verscheur de en door de gevangenschap van honderddui zenden zyner zonen in zijn toekomst getroffen Frankryk kan leven. Wat verwacht de regeering van de nieuwe politiek? zy verwacht heel eenvoudig, dat Frankrijk in den komenden winter niet van honger, koude en ellende sterft. Het is aller eerst noodig, dat Frankrijk leeft. Dit is de wer kelijkheid. Wat verlangt men daarvoor van ons? Verlangt men, dat wij de wapens tegen den een of ander zullen opnemen? Neen. Verlangt men van ons, dat w'y iemand te hulp roepen? Neen. Men ver langt heel eenvoudig van ons dit eischt de maarschalk dat wy het bezit van de gebieden, die ons toebhooren of die ons zijn toevertrouwd, handhaven. Is dit iets, dat het teerste geweten zou kunnen kwetsen? Iets, wat strijdig is met De strijd in Noord-Af rika. Luitenant-generaal Rommel bestudeert met generaal Gariboldi en den Italiaanschen minister van Koloniën de stafkaart (Orbis-Holland) de eer? Neen. Het bevel is duidelijk. Onze be zittingen verdedigen, verdedigen met onze eigen strijdkrachten. Ik weet, dat gy dit bevel zult uitvoeren, omdat het zoo duideiyk is als de degen van den maarschalk. Wanneer het noodig is, zullen uwe vuisten het geweer en het stuur wiel van de tankwagen omklemmen en zult gij in de vliegtuigen stappen en de vlag laten wapperen, de vlag; die naast ae Libaneesche vlag en naast de Syrische vlag wappert. Gij zult haar vast in handen houden, omdat het een plicht is, omdat het een eer is en omdat het de wensch van de Libaneesche en Syrische volken is, die niemand anders aan hun zyde willen hebben dan u. Gij hebt mij gehoord, gij hebt mij begrepen. Generaal Dentz eindigde met de woorden: „Gaat thans naar uw posten". BERLJJN, 5 Juni (S.P.T.). Het bezoek van Weygand aan Vichy en het onderhoud tusschen maarschalk Pétain en den Ame- rikaanschen ambassadeur, Leahy, zyn de hoofdpunten, die de aandacht van Beriyn- sche politieke kringen gespannen houden. Een officieele woordvoerder wees, naar aan leiding van de vraag van een buitenlandsch journalist inzake het bombardement van Beiroet, waardoor groote schade is aange richt, op de verklaring van admiraal Dar- lan, die Engeland met ernstige maatregelen bedreigt, indien Londen zijn acties tegen Frankrijk voortzet. In politieke kringen heeft het bericht van de Times sterk de aandacht getrokken. Dit blad, dat steeds de opinie van Downingstreet nauw keurig weergeeft, schreef gisterenmorgen, dat de strijd in Syrië ieder oogenblik kan ontbran den en wijdde eenige beschouwingen aan de persooniykheid van generaal Weygand. In En geland heeft men steeds verwacht, dat deze ge neraal zich zou verzetten tegen een nauwe sa menwerking met Duitschland, maar volgens de Times heeft zijn gevoel voor discipline over zyn geweten gezegevierd, zyn tegenwoordigheid te Vichy was niet te danken aan het feit, dat hij maarschalk Pétain en admiraal Darlan op de gevaren, die aan hun politiek verbonden zijn wilde wijzen, maar omdat hij een uitstekend kenner van Syrië is en daardoor de beste in lichtingen kan verschaffen over de maatrege len, welke tegen een mogelijken aanval geno men kunnen worden. Engeland heeft zyn hoop op Weygand laten varen, zoo zegt men te Berlyn. tilt Beiroet meldt S. P. T.: De Hooge Com missaris voor Syrië, generaal Dentz, heeft alle geheime genootschappen in Syrië opgeheven en hun bezittingen verbeurd verklaard. Het uit voeren van dezen maatregel is opgedragen aan de Sureté générale, die sinds eenigen tyd aan generaal Dentz ter beschikking is gesteld. De 58-jarige Amsterdammer, die in verband met het vinden van een vrouwenhoofd in het Merwedekanaal verleden week door de politie te Rotterdam is gèarresteerd, verdacht van moord op zyn echtgenoote (van wie het gevon den hoofd zou zijn), heeft hedenochtend san den rechter-commissaris bekend, deze gruwe lijke misdaad te hebben bedreven. Nadere bijzonderheden konden, terwille va* het loopende onderzoek, nog niet door de po- itie worden verstrekt. VICHY, 6 Juni (SPT) De Fransche mi' nisterraad is Vrijdag opnieuw bijeengekomen onder voorzitterschap van maarschalk Pétain. Van officieele zijde wordt over de zitting van Dinsdag verklaard, dat alle ministers en onder staatssecretarissen hun volle instemming heb ben betuigd met de politiek van den vice- voorzitter van den ministerraad, den minister van Buitenlandsche Zaken, admiraal Darlan. TOKIO, 6 Juni (D.NJ3.). Volgens een be richt van het blad Asahi Sjimboen uit Batavia, zou de woordvoerder van de Neder- landsche delegatie voor de handelsbespre kingen met Japan verklaard hebben, dat 't antwoord van Nederlandsch-Indië ieder oogenblik verwacht kan worden en dat het Japan ongetwijfeld tevreden zal stellen. KOPENHAGEN, 6 Juni (D.N.B.) Inzake de door het IJslandsche Althing genomen be sluiten in de kwestie eener ontbinding van het bondsverdrag tusschen IJsland en Denemarken, heeft de Deensche regeering in een thans ge publiceerde nota haar standpunt bepaald. Hier in wordt aan de IJslandsche regeering het vol gende medegedeeld: De Deensche regeering mist niet het begrip voor de door de tegenwoordige omstandigheden ontstane moeilijkheden, welke de door het Al thing genomen besluiten hebben kunnen ver oorzaken. Zij betreurt het evenwel, dat het Al thing op dit oogenblik gemeend heeft aldus zijn opvatting te moeten verkondigen over de op beide staten betrekking hebbende rechtsver houding. De Deensche regeering, die inmiddels met voldoening de verklaring vernomen heeft, dat IJsland het op het oogenblik niet goed acht. maatregelen te nemen tot verwezenlijking der opheffing van het bondsverdrag, neemt kennis van de ontvangen mededeeling als een aan kondiging, dat de regeering van IJsland aan het einde van den oorlog in onderhandelingen wil treden. Ten aanzien hiervan yerklaart de Deensche regeering, dat zy, zoodra de omstan digheden zulks toelaten, van haar kant bereid zal zyn, in onderhandelingen te treden op grondslag der bepalingen van de bondswet en met bijzondere inachtneming van de wenschen .van het IJslandsche volk. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visschery deelt mede, dat de volgende bonnen zyn aangewezen voor het koopen der daarby vermelde rantsoenen Bon „22" van de broodkaart; 9 Juni t.m. 22 Juni, 200 gram brood of twee rantsoenen gebak per bon. Eén rantsoen gebak is: beschuit 75 gram; biscuits en wafels 90 gram; speculaas 140 gram; andere koekjes 200 gram; koek 160 gram; cake 300 gram; gevuld klein korstgebak (b.v. aman delbroodjes) 400 gram; gevuld groot korstge bak (b.v. boterletter) 500 gram; taart en ge bakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit mee] of bloem gebakken producten, welke hierhoven niet ge noemd zyn, geldt, dat een rantsoen een hoe veelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. Bon „05" van de aardappelendistributiebon- kaart: 9 Juni tot en met 15 Juni, 1 1/2 K.G. per bon. Bon „20" van de melkkaart: 9 Juni tot en met 15 Juni, 1 3/4 liter per bon. Bon „53" en „88" van de bonkaart algemeen: 9 Juni tot en met 15 Juni, één ei per bon. Bon ,42" van de bonkaart algemeen: 9 Juni tot en met 6 JuH, 1 K.G. suiker per bon. Bon „18 vleesch" van de vleeschkaart: 8 Juni tot en met 15 Juni, per twee bonnen 100 gram vleesch, been inbegrepen of één rantsoen vleeschwaren. Bon „18 worst, vleeschwaren" van de vleesch kaart: 8 Juni tot en met 15 Juni, per twee bonnen één rantsoen vleeschwaren. Een rantsoen vleeschwaren bedraagt: 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, kalfs-, paarden- en schapenvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpen sen, knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en r.ierbrood, 150 gram voor bloedworst, of 100 gram verduurzaamde kip, eend, gans of kalkoen, been inbegrepen. De bonnen, die zyn geldig verklaard voor een jp Zondag of Maandag aanvangende distribu tieperiode, mogen reeds den daaraan vooraf- gaanden Zaterdag worden gebruikt. Gedurende de laatste weken werd te Arnhem eenige malen ingebroken en in den nacht van Woensdag op Donderdag J.L op zeer brutale wijze in een vijftal woningen aan de Mesdag laan. Hierbij viel den dader, wien het alleen om geld en distributiebescheiden tc doen was, een vry aardige buit in handen. Kort voor de Pinksterdagen had de politie de hand weten te leggen op een bende van vyf inbrekers, welk feit er toe leidde, dat eenige der inbraken kon den worden opgehelderd en tevens een dertigtal gestolen rywielen en een aantal autobanden te voorschijn kwamen. De politie hield rekening met de mogeiyk- heid, dat niet alle leden van dit illustere ge zelschap waren gearresteerd, weshalve het on derzoek aanvankeiyk in dezelfde richting werd voortgezet, evenwel zonder resultaat. Daar de Woensdag j.l. nog opereerende in breker een voorliefde aan den dag legde voor stille buitenwijken, welke uit beboscht terrein zyn te naderen en een afdoende bewaking waar van de politie voor groote moeiiykheden plaatst, werden bij de surveillance politiehonden in geschakeld. Over alle buitenwijken was gedu rende de critieke uren een uitgebreid net van posten gespannen, waarbij een groot aantal honden was ingedeeld. Spoedig werd de inspanning, die van het recherchepersoneel en in hoofdzaak van de hondenbrigade werd gevergd, met succes be kroond. In den afgeloopen nacht namelijk waarschuwde de hond van een patrouille, welke dienst deed op den Paasehberg, zyn geleider, dat er onraad was. Geleid door den scherpen neus van het intelligente dier kwam de patrouille, met de grootste om zichtigheid voorwaarts gaande, by een tuin van een villa, waarin zy een man vond, die een vergeefsche poging deed om te ont vluchten. De man werd aangehouden en by nader on derzoek bleek, dat men hier te doen had met een ouden bekende van de politie, die zich reeds eerder aan inbraken had schuldig gemaakt. De man werd overgebracht naar het politiebureau, waar het onderzoek werd voortgezet. De politie slaagde er daarbij in, het grootste gedeelte van het ontvreemde geld en een aantal distributie kaarten op te sporen. Na voltooiing van het onderzoek zal de dader ter beschikking van de justitie worden gesteld. Aangezien de bepalingen van het Prijsaan- duidlngsbesluit 1941 niet voldoende biyken te zijn doordrongen tot de bakkerij, vestigt het Centraal Bureau voor het bakkersbedryf er de aandacht op, dat krachtens dit besluit niet al leen de artikelen in de winkels op de voor geschreven wijze moeten zijn geprijsd, doch dat de voorschriften dienaangaande ook gelden voor den verkoop door middel van bakkers wagens aan huis. De bakkerswagens zuilen in verband hier mede moeten zijn voorzien van op duidelyk zichthare en leesbare wijze aangebrachte prysiysten, jvaarop vermeld staan alle, in den wagen vervoerd wordende artikelen en de daarvoor geldende pryzen. Gebleken is, dat wegens het niet nakomen van dit voorschrift reeds processen-verbaal zyn opgemaakt, zoodat belanghebbenden in hun eigen belang dringend wordt aangeraden om, voor zoover dit nog niet is geschied, hun bak kerswagens op de hierboven omschreven wijze van prysiysten te voorzien. Ter vermyding van misverstanden zy er voorts de aandacht op gevestigd, dat men rhet zal kunnen volstaan niet het eenvoudig depo- neeren in de kar van een getypte pryslijst. doch dat de prysvermelding op duldehjk zicht bare en voor ieder leesbare wqze zal moeten geschieden door bevestiging aan op of aan de broodwagens. Ambtenaren van den Crisisopsporingsdienst hebben, in samenwerking met de Edesche politie, bü schoenwinkeliers te Ede een onder zoek ingesteld. Hierby kwam aan het licht, dat eenigen in overtreding waren en zich schuldig maakten aan het verkoopen van schoenen zon der bon. Twee winkeliers, genaamd H. en S„ werden bovendien geverbaliseerd wegens ernstige prijs- opdryving. By hen werd de geheele voorraad schoenen, te zamen eenige duizenden paren, in beslag genomen. Hoofdredacteur: H C. 3. A. BARON VAN LAMSWEERDE, Bussum. Gewestelijk verantwoordelijk redacteur: W. G. A. M. VAN WILLIGE, Bloemendaal,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1