Zwemonderwijs op de lagere school Rotterdamsche architecten exposeeren Welke bonnen zfjn geldig? In het Museum Boymans Duitsche commentaar bij dood van ex-keizer 1 VEELHEID VAN IDEEËN GRUTTERSWAREN VRIJDAG 6 JUNI 1941 Leveringen aan Zwitserland training van werk- Zes jaar wegens doodslag geëischt Voor de hoogere klassen onderdeel van de lichamelijke opvoeding Bemiddeling van de Ver. voor den N ederlandsch-Zwitserschen handel LOOZE MUSICI Een vakcursussen-orkest te Rotterdam ï^oksverbod in Den Haag oogeheven ^stributiebescheiden en dekens gestolen HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND UITGESLOTEN SLAGERS Inbreker gepakt eer de inbraak was ontdekt Zomervacantie van moeders Schiedammer stak bij twist een meesterknecht neer Oneerlijke dienstbode nam het er van Arbeidsvoorwaarden in het hotelbedrijf Leening stad Leeuwarden Bij het baden verdronken Rijksgevolmachtigden voor het sportwezen Lichamelijke oefening L. O. FAILLISSEMENTEN UIT DE STAATSCOURANT Belastingen Examen archiefambtenaar Academische examens Apotheker-assistent K Peulvruchten De secretaris-generaal van het departement Van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescher ming heeft aan de gemeentebesturen de vol- fe^de circulaire gezonden betreffende het zwem- «nderwijs: !n een land als het onze moet iedereen kun nen zwemmen. Zou deze stelling reeds voldoen de zijn om het zwemmen voor ieder Neder- 'andsch schoolkind verplicht te stellen, uit Weer dan een ander motief blijkt de wensche- (ikheid van het beoefenen der zwemkunst. Ik öcnk aan de groote hygiënische waarde van de oizydige zwembeweging, de heilzame werking Van zon en water op het menschelijk lichaam, verder aan het versterken van karaktereigen schappen als zelfvertrouwen, wilskracht, rein- ^cidsgevoel en saamhoorigheid'. Het zou mij niet moeilijk vallen nog meer motieven ten gunste van het zwemmen aan te voeren. Indien het dan ook practisch uit voerbaar zou zijn om het zwemmen voor de leerlingen der lagere scholen verplicht voor te schrijven, zou ik daartoe terstond over gaan. Echter ontbreekt deze mogelijkheid o.m. door gebrek aan voldoende zwemge- legenheden. Niettemiri is met de bestaande gelegenheden meer te bereiken, dan er thans tnede wordt bereikt. In vele gevallen is het mogelijk thans reeds met het geven van zwemonderwijs in de hoogere leerjaren (zesde en hoogere) van de lagere school een aanvang te maken. Het zwemmen be hoort als een onderdeel van het vak licha melijke opvoeding te worden aangemerkt en kan in klassikaal verband worden be oefend. Ik zou het op prijs- stellen, indien uw col lege deze aangelegenheid met voortvarendheid Ier hand zou willen nemen. Ik verzoek uw College daarbij contact te zoeken met de in hw gemeente gevestigde bijzondere scholen en besturen van de semi-gemeentelijke en Particuliere zwemgelegenheden, opdat een zoo 'Uim mogelijke samenwerking worde verkre gen. Eveneens is bij de uitvoering van boven bedoelde overleg noodzakelijk met den in specteur voor de lichamelijke opvoeding en den inspecteur van het lager onderwijs in uw hoofd-) inspectie. Indien tengevolge van het ontbreken van i'Qldoende zwemgelegenheden in uw gemeente het beoefenen van de zwemkunst niet aan stonds mogelijk is, zal ik het op prijs stellen, indien naar een spoedige oplossing van dit. i'raagstuk wordt gezocht, opdat in de toe komst ook in uw gemeente het zwemonderwijs bchoorjijk kan geschieden. De Vereeniging voor den Nederlandsch-Zwit- 5*rschen handel deelt mede, dat Zwitserland be- rcid is goederen en artikelen uit Nederland te betrekken, die het tot dusverre niet heeft inge- v°erd. Hierdoor ontstaan vele nieuwe mogelijk heden, die echter vaak bij de belanghebbenden diet bekend zijn. Het is daarom van groot belang voor alle be- ienghebbenden, zoowel lm- als exporteurs, dat aUen, die beschikken over laveringsmogelijk- heden zij het dan ook desnoods van kleine hoeveelheden zich wenden tot het secreta riat van de Vereeniging voor den Nederlandsch- ^Witserschen handel, Keizersgracht 755, te Am- st*i'dam. Deze vereeniging heeft thans een af deeling van haar secretariaat gevestigd in Zurich, ten einde een betere en snellere voorlichting en De- middeling ter beschikking te kunnen stellen van öe Nederlandsche exporteurs en van de Zwit- sersche importeurs. Bovendien zal deze afdee- hg een kern vormen voor de Zwitsersche leden öer vereeniging. °P initiatief van den Ncderlandschen Toon- hbnstenaarsbond en met steun van het Rijk en 6e gemeente zal te Rotterdam dezer dagen een l-R. vakcursussen-orkest voor werklooze musici gorden opgericht. Het doel van dezen cursus is ri- instandhouding en verhooging van de vak- j^kwaamhe'd van de deelnemende werklooze hPisici. Daartoe zal vijfmaal per week in de °chtenduren worden gerepeteerd. De deelnemers Ontvangen een vergoeding van ƒ2.50 per week ®0ven het steunbedrag. Het ligt niet in de be deling, het orkest in het openbaar te doen op laden, doch wel zal bij daartoe geschikte ge- ^kenheden een beroep op de medewerking van e£ orkest kunnen worden gedaan. Ter verzekering van een geregelde controle b het orkest, zoowel in artistiek als in zakelijk Spzicht, hebben B. en W. een Commissie van oezicht benoemd bestaande uit de heeren rhbard Flipse, mr. P. H. M. Hoogenbergh en ?r- -I- Thomassen. Reeds hebben zich 28 deel- Piers opgegeven, doch nog niet alle instru- nehten zijn voldoende vertegenwoordigd. y ha langdurige besprekingen is het bestuur sfh hen Nederlandschen boksbond er in ge- Vjjhjd het boksverbod in de gemeente 's-Gra- hür 0Peeheven te krijgen. De waarnemend Kenreester prof. ir. C. L. van der Bilt, Van toestemming verleend tot het houden openbare bokswedstrijden, weliswaar met 8c?. proe£tijd van 1 Juni tot 1 September, doch steien het succes van de tot dusver in andere het k georganiseerde wedstrijden, zal het aan het rStUUr van den hoksbond wel gelukken t, Verbod opgeheven te houden. VatTeds °P 13 Juli zullen in de groote zaal hocr)flen Dierentuin belangrijke wedstrijden ge- ï#Vn n w°rden. Als hoofdschotel staat de Al g1C£ewedstrijd Luc van Ham (Nederland) aker (België) op het programma. *'scht °fficicr bij de Rotterdamsche rechtbank wegens diefstal. Verdachte zou uit een kast in een logement distributiebescheiden hebben ge stolen ten nadeele van twee andere gasten en bovendien zou hij op 16 April j.l. twee dekens uit een auto hebben gestolen. Verdachte ont kende beide feiten. Hij was met de dekens doot een politieagent aangehouden, maar verklaarde ze te hebben gevonden en ze naar de politie te willen brengen. Eenige getuigen legden bezwarende verklarin gen af en de officier achtte het ten laste ge legde bewezen. Uitspraak 19 Juni a.s. *1- ja een jaar en drie maanden tegen den rseti varensgezel T. J. S. te Rotterdam, In de op 4 Juni j.l. te Leiden gehouden ver- eenigde vergadering van het hoogheemraad schap van Rijnland werd -mededeehng gedaan van de beëediging van gekozen hoofdingelan den en hoofdingeland-plaatsvervangers en van het door den heer M. Kevzer te Aarlanderveen genomen ontslag als hoofdingeland-plaatsver vanger van het 9e district. Kennis werd gegeven van een besluit van Ged. St. van Zuid- en Noord-Holland, waarbij de termijn van herziening van Rijnlands Al- gemeene Keur met 6 maanden werd verlengd. Besloten werd tot het verhoogen van de bij. drage aan de gemeente Amsterdam voor de verbetering van eenige wegvakken op den Spaarndamschen dijk onder Sloterdijk en tot verkoop van een strookje grond van den Spaarndamschen dijk, ingenomen door een daarop gebouwd woonhuis. Ten slotte werd de rekening van Rijnland ever het jaar 1940 vastgesteld, welke voor den gewonen dienst sluit met een totaal der ont vangsten ad f 456.168.69, een totaal der uit gaven ad f 446.504.58 en een batig saldo ad f9664.11 en voor den buitengewonen dienst met een totaal der ontvangsten ad f 1.007.548.19, een totaal der uitgaven ad f 956.140.44 en een batig saldo ad f 51.407.75. Naar aanleiding van een door een der leden in de vorige vergadering gedane vraag deelde het bestuur mede, dat aan de besturen der daarvoor in aanmerking komende polders het verzoek zal worden gedaan er op toe te zien dat geen veen wordt getrokken of gegraven langs waterkeeringen. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening ta oorlogstijd maakt bekend, dat wederom eenige slagers wegens frauduleuze slachtingen of hel voorhanden hebben van vleesch, afkomstig van frauduleuze slachtingen, voor geruimen tijd van het verkrijgen van een toewijzing van vee en vleesch door de Nederlandsche Veehouderij- centrale zijn uitgesloten. Het zijn de slagers: A. Leman, Julianastraa' Dedemsvaart; H. Stegeman, GV 1, Hellendoorn; G. G. J. Vonken, Kom 43 a, Budel; C. Beek man, Ossenveldweg 24, Apeldoorn; H. de Jong. Schrans 100, Huizum; J. Reiniger, Lange- leegte 119, Veendam; G. v. d. Kolk, Velserdum- weg 102, IJmuiden; B. G. Spoelstra, no. 135. Twijzelerheide; J. Buddemeijer, Markt 23, Box tel; K. U. Nijdam, no. 208, Garijp; W. de Boer no. 37, Schraard; C. A. Heemskerk. Rotterdam sche weg 12, Delft. Tegen deze slagers is proces-verbaal opge maakt. Woensdagochtend ruim kwart over vier zag een politieagent op de Bierkade te Den Haag eén man loopen met een zak op zijn rug. Dat was verdacht en daarom werd hij aangehouden Een hoeveelheid van 25 kg. boter, 8'/a kg. thee, 4 k.g. koffie en een baaltje rijst kwam uit den zak te voorschijn. De man die pech had hij zou juist zijn woning binnengaan verzon het voor iemand, die al meer met politie en justitie in aanraking kwam, nog al domme uit vlucht je; den zak van een onbekende te hebben gekregen. Denzelfden ochtend kwam een aangifte bij de politie binnen dat in een levensmiddelen magazijn aan de Theresiastraat was ingebroken. De dader was al gearresteerd voordat dit be richt werd ontvangen. 'vDe inbreker, iemand van 26 jaar, is over een schutting geklommen en bereikte verder via een afdakje en een lichtraam zijn doel. Hy is in bewaring gesteld. Uit het romantisch gelegen N.S.V.-Mütterer- holungsheim Schwalenberg in Lippe keerden heden na een vacantieverblijf van vier weken 30 Nederlandsche en Duitsche moeders te Her- zogenrath terug. De vacantiereis heeft de moe ders buitengewoon goed gedaan, zoowel in licha melijk als in ander opzicht. Aanstaanden Vrijdagavond verzamelen zich te Hengelo weer 50 Nederlandsche en Duitsche moeders, die een vacantiereis naar Schledehau- sen en Bad Grund gaan maken. Met name in de zomermaanden is het ver blijf in zulke N.S.V.-huizen met de mooie par ken en prachtige omgeving voor de moeders uit de kringen, waar met de handen gearbeid wordt, een bijzonder opwekkend en rijk gebeuren. (Van onzen correspondent) Nu het stratenplan van Rotterdam gereed is en slechts min of meer belangrijke detail kwesties nog op een oplossing wachten, komt het vraagstuk van het bouwen steeds meer naar voren. Er is reeds gebouwd in Rotter dam en er wordt nog gebouwd, de groote schaarschte aan materiaal ten spijt. En het oogenblik is misschien niet ver meer, dat er met volle kracht begonnen kan worden aan het grootsche werk van den herbouw. Geen wonder, dat de te Rotterdam gevestigde architecten zich zijn gaan bezinnen op hetgeen hun te doen stond. Velen hebben reeds belang rijke opdrachten. Maar er zal in Rotterdam zoo ontzettend veel te doen zijn, dat hetgeen men momenteel onder handen heeft, eerlang als een wissewasje zal kunnen worden beschouwd. Het was ongetwijfeld een goede gedachte van den Kring Rotterdam van den Bond van Ne derlandsche Architecten, zijn leden uit te noodi- gen, het een en ander van hun plannen ten toon te stellen, alsmede enkele belangrijke werkstukken, vroeger gemaakt, zoowel te Rot terdam als daarbuiten. Niet alle leden zonden teekeningen, foto's of maquettes van hun werk in. Maar wat in een der fraaie zalen van het Museum Boy mans bij eengebracht werd, vestigt wel de overtuiging, dat de Rotterdamsche architecten voor elke taak berekend zijn. Ze hebben letterlijk overal en alles gebouwd, van ultra-moderne fabrieken tot idyllische landhuisjes, zij maakten plannen voor schouwburgen en interieurs voor oceaan- stoomers, bouwden kerken en kloosters en in richtingen van allerlei aard, terwijl ze bovendien een open oog bleken te hebben voor de volks huisvesting, het in dezen tijd zoo actueele pro bleem. Het zou uiteraard te ver voeren, alle inzen dingen afzonderlijk te bespreken. We meenen echter gced te doen, de namen der inzenders te vermelden, alsmede hun voornaamste prestaties Ir. S. van Ravesteyn, wiens bouwkunstige fan tasieën steeds meer de aandacht trekken, stelt een maquette ten toon van den schouwburg, door hem voor Rotterdam ontworpen. Het komt ons voor, dat hij hier minder in zijn element is geweest dan bij Kunstmin te Dordrecht en de Diergaarde Blijdorp. Maar het gaat hier in ieder geval om een interessant experiment. Naar het schijnt, zal het inmiddels niet voor uitvoering in aanmerking komen. Irs. Van Tyen en Maaskant zijn o.a. verte genwoordigd met een maquette van een groot winkelcentrum, dat in het raam van het nieuwe Rotterdam gedacht is. De constructieve ge dachte is er sterker in tot uitdrukking gebracht dan het aesthetische element. Gaat het by de twee genoemde maquettes om zeer uiteenloopende projecten, die zoowel door karakter als uitvoering direct in het oog vallen, men mag er de rest volstrekt niet om verwaai- loozen. Van ir. E. H. Kraayvanger en H. M Kraayvanger zijn er kloosters, scholen etc., o.a. de Montessorischolen aan de Hoflaan en in de Robert Fruinstraat te Rotterdam, verder het Huis van den Arbeid te Utrecht en het Archief- gebouw van de R. V. S. aan de Westerstraat te Rotterdam. Van Jan Lelieveldt o. m. het kloos ter van de Eerw. Zusters Augustinessen te Bilt- hoven, van P. J. de Vries een ontwerp voor het Amsterdamsche raadhuis en een kloostergang van de kapel te Brielle; van Jan C. Teeuw en ir. J. A. Tillema zijn er woon- en landhuizen, van irs. A. v. d. Steur, W. A. C. Herman de Groot en K. I. Ruige het ontwerp voor het Ma ritiem Mpseum te Rotterdam en het Gebouw voor de Volksgezondheid aldaar; van A. en W. C. Pouderoyen „Nieuw Rhodenrijs" te Over- schie; van W. Th. ten Bosch het interessante districtspostkantoor aan de Dordtschelaan (1939) en woningbouw aan de Vroessenlaan te Rotterdam, alsmede een fleurige villa te Voor burg; van Corn. Elffers o. a. Sikken's Lakfa brieken te Sassenheim; van Granpré Molière, Verhagen en Kok teekeningen van het Tuin dorp Vreewijk te Rotterdam; van ir. J. W. C. Boks, ir. I. H. J. Brusse respectievelijk een kin derbewaarplaats en een teekening van de met uitgevoerde overdekking van het openlucht theater Dijkzigt; van J. P. J. Oud valt het prachtige kantoorgebouw van de Bataafsche te 's-Gravenhage te bewonderen, terwijl Jos en Alph. Th. J. Margry hun Katholieke kerk te Naaldwijk en het R. K. Broederhuis te Rotter dam laten zien. Irs. M. C. A. Meischke en W. Vermeer, A. J. M. Buys, H. Sutterland, D. Diir- rer, D. Speerstra, A. H. Stierman en anderen laten al of niet uitgevoerde ontwerpen van uit eenloopenden aard zien; irs. Brinkman en v. d. Broek o.a. de scheepshal van de Holland— Amerika Lijn. Verder zijn aanwezig J. C. H. van Ingen Sr., F. Kleinjan, A. Grijgsman en Wouter Hamdorff, A. B. Jungerius, ir. H. KatrA mer en ir. J. H. Albarda. Zoowel voor den leek als voor den vak man is er veel te zien en te waardeeren. Bij het beschouwen van al deze ontwerpen, waarvan bijna alle een eigen, onafhankelij- ken geest ademen, wordt men toch onwille keurig eenigszins angstig te moede om een veelheid, die helaas by een massalen her bouw van Rotterdam een te veel zal wor den. Tegenover deze veelheid van ideeën moet zelfs het college supervisors op den duur toch machteloos staan. Mer, kan in het Museum Boymans niet zien, hoe het nieuwe Rotterdam zal worden, maar de conclusie dringt zich als het ware op, dat het zaak zal zijn voor alle betrokkenen, zich over „het groote karwei" duchtig te beraden. De Rotterdamsche architecten hebben blijkens deze tentoonstelling bewezen, tegenover groot sche taken opgewassen te zijn. Een karwei als de herbouw van Rotterdam is echter iets, dat van hen enanderen het alleruiterste ver gen zal. Daarom is het intusschen goed, dat men zijn ,werk nog eens bekijkt en critiseert. Du choc des opinions, niet waar.... Voor de Rotterdamsche rechtbank had zich te verantwoorden de 20-jarige distil lateursknecht L. van N. te Schiedam, be schuldigd van poging tot doodslag op den meesterknecht J. A. Noordijk, van een bran derij te Schiedam op 1 Februari j.l. Ver dachte was ten laste gelegd, dat hij Noor- dyk met een dolkmes in den hals een steek heeft toegebracht, waardoor deze zoo ernstig werd gewond, dat de man op 24 Februari in het ziekenhuis overleed. Verdachte verklaarde, dat hij met Noordijk in de branderij, waar beiden werkzaam waren, twist had gekregen over een paar citroenen. Noordijk werd zoo boos, dat hij een hevel greep en ver dachte daarmee op het hoofd sloeg. Verdachte had toen in een driftopwelling zijn mes getrok ken en er mee naar Noordijk gestoken, die bloe dend neerzeeg. Verdachte zeide, dat het niet zijn bedoeling was geweest Noordyk ernstig te verwonden. De president mr. van Oosten Slingeland las een verklaring voor, die de verslagene in het ziekenhuis had afgelegd. Noordijk verklaarde hierin, dat verdachte had gedreigd hem met een mes te zullen steken. Toen hy zag, dat ver dachte zyn mes greep, nam de verslagene een hevel om zich te verded'gen. De ambtenaar P. Brendel, die bij den twist aanwezig was geweest, had getracht de mannen te scheiden, maar plot seling had hy Noordiik met een hevel zien slaan, waarop verd. met zyn mes stak, Enkele andere getuigen verklaarden nog, dat Noordijk eerst had geslagen. Mr. Reumer, de Officier van Justitie, achtte het ten laste ge legde bewezen. Toen Noordijk zag dat verdachte een mes greep heeft hy met den hevel geslagen en hierop heeft verdachte gestoken. De Officier eischte tegen verd., die als een gevaar voor de maatschappy moet worden beschouwd, een ge vangenisstraf van zes jaar met aftrek der pre ventieve hechtenis, door te brengen in een bij zondere gevangenis. Mr. J. A. Roest van Limburg, de raadsman van verdachte, bestreed de opvatting van den Officier, dat verdachte de bedoeling zou hebben gehad het slachtoffer te dooden. Pleiter was van oordeel, dat verdachte slechts wegens mis handeling kan worden veroordeeld en drong aan op uiterste clementie. Uitspraak 19 Juni a.s. 29 Mei deed een inwoner van Den Haag aan gifte, dat een bedrag van f 700 was gestolen, dat „geborgen" was in een heerencostuum, dat in een trapkast hing. Het onderzoek leidde tot aanhouding van een 22-jarige dienstbode, die een week tevoren haar dienst had moeten ver laten. Ze is nu in haar woning aangehouden, en had nog f 183 by zich. Ook werd haar vrien din gearresteerd, een 20-jarige dienstbode die van het geval afwist en ook in den buit had gedeeld. In haar bezit was nog f 215. De rest is besteed aan toiletartikelen, kleeding, bios copen, etentjes enz. De f 700 had de eerste jongedame meegenomen toen ze uit haar dienst ging; het geld had ze bij het schoonmaken van de kast ontdekt. Beiden zijn voorloopig hun vrijheid kwijt, De Nederlandsche Bond van Werkgevers in Hotel-, Restaurant-, Café- en aanverwante be drijven „Horecaf", te 's-Gravenhage, de Ned. Bond van Hotel-, Koffiehuis-, Restauranthou ders en Slijters, te Amsterdam, de Ned. R. K. Bond van Hotel-, Café-Restauranthouders en Slijters „St. Joseph", te 's-Gravenhage, de Ned Pond van Hotel-, Café- en Restaurantperso- neel, te Amsterdam, en de Ned. R. K. Bond van Hotel-, Café- en Restaurant-Geëmployeerden „St. Antonius", te 's-Gravenhage, hebben bij het College van Rijks bemiddelaars ingediend een verzoek tot het bindend vaststellen van een re geling inzake loonen, salarissen en andere ar beidsvoorwaarden voor het hotel-, café-, res taurant- en cafetaria-bedrijf. Bezwaren tegen inwilliging van bedoeld ver zoek kunnen schriftelijk worden ingebracht bij het College van Rijksbemido'elaars vóór of op 28 Juni. Het ontwerp der regeling ligt voor belang hebbenden ter inzage op de oureelen van ue districtshoofden der Arbeidsinspectie te Am sterdam, Haarlem, 's-Gravenhage, Rotterdam. Utrecht, Breda, Maastricht, Arnhem, Deventer en Groningen. In de gistermiddag gehouden vergadering van den Raad der gemeente Leeuwarden is beslo ten een geldleening aan te gaan met het be stuur van de Rijksverzekeringsbank tot 'n be drag van f 500.000 a pari op onderhandsche schuldbekentenis tegen een rente van 4 1/4 pet. De leening zal een looptijd hebben van 30 jaren; algeheele of gedeeltelijke buitengewone aflossing zal gedurende de eerste vijf jaren niet mogen geschieden, daarna zal dit uitsluitend eenmaal per jaar zijn en op den aflossingsver- schijndag, met inachtneming van een opzeg gingstermijn van 3 maanden en bovendien ge durende de op bovenvermelden termijn volgen de 5 jaren alleen tegen 1011/2 pet. en daarna tegen 101 pet. De opbrengst der leening zal dienen tot con solideering van de tot dusver met kasgeld ge financierde kapitaalverstrekking aan 't grond bedrijf, het electriciteitsbedryf, de gasfabriek, gemeentereiniging en het openbaar slachthuis. Donderdagmiddag is de veertien-jarige zoon van den heer H. Hagen te Lochem in de Berke! bij de Cloeze verdronken. Hij was met een ka meraad gaan baden, hoewel hy niet kon zwem men. Het lyk is nog niet gevonden. Benoemd zijn tot ryksgevolmachtigden voor het sportwezen de heeren K. J. J. Lotsy te Dordrecht, H. A. Stuling te 's Gravenhage en J. de Valk te Amsterdam. AMSTERDAM. Geslaagd voor de akte licha melijke oefening L.O. mej. L. M. J. Jansen te Den Haag. Opgegeven door v. d. Graaf Co., NV. (Afd. Handelsinformaties) Failliet verklaard 30 Mei' H. J. Tuntler, technicus, Rotterdam, Pleinweg 126 c. R.c. mr. J. C. Brongers. Cur. mr. C. J. de Vrlese, Rotterdam. 4 Juni: De Nalatenschap van A. C. Noordhock- Hegt (overleden. 8—3—1941), gewoond hebbende te Amsterdam, Jan Luykenstraat 90 huis. R.c. mr B'. de Gaay Fortman. Cur. mT. C. P. Kaïff, Kei zersgracht 497, Amsterdam. Harnr Prijs stukkenmeter. Almelo, Borner- broekschestraat 443. R.c. jhr. mr. G. W. Mollerus. Cur. mr H. W. L. Vrind, Almelo. L. J. van Drunen Pzn., aannemer wegenbouw. Rosmalen, Graafscheweg E 137 b. R.c. mr. W. H. Artëns. Cur. mr. W. L. M. Schryvers, Den Bosch, Oranje Nassaulaan. Gerrit de Waal, aardappelhandelaar, Aalburg, Polstraat no .177, R.c. mr. W. H. Ariëns. Cur. mr. Knltel, Den Bosch, Markt 3. P. Hoogendoorn. veehouder, wonende tc Tien- hoven. R.c. mr. A. D van Regteren Altena. Cur. mr. J. A. Star Busmann, Utrecht. H. van Emmerik, koopman, vroeger wonende te B'llthoven', gemeente de Bilt. thans te Utrecht aan de Boomstraat 2 A. R.c. mr. A. p. van Reg teren Altena. Cur. mr. A. Murman, Utrecht. Faillissementsstatistiek over de maand Mei 1941. Samengesteld door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co., N.V., Amsterdam: Noord-Holland (excl Amsterdam) 7; Amsterdam 14; Zuid-Holland (excl! Den Haag en Rotterdam) 8; Den Haag 6, Rotterdam 4; Utrecht 5; Gelderland 7; Nrd.-Bra bant 7; Limburg 1; Zeeland 2: Friesland 7; Gro ningen 1; Drente 2; Overijfhl 1. Totaal 72 faillissementen Totaal vanaf 1 Januari 1941 335 faillissementen. Totaal zelfde tijdvak vorig Jaar 651 failllsse- merrten. 'Vernietigd op grond van verzet de faillissemen ten van: J. van der Meer, expediteur, Huizum. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 15 Mei: Thomas Stienstra, broodventer, Leeuwarden: W. de Wit, siersmid. Sneek; 29 Mei: L. Neuburger en A. de Jong handelende onder den naam Nema's Han delsonderneming. Scheveningen; Hubevtus Emile a Campo, Maastricht. 3 Juni: Arie Koper, schil der, Zandvoort Gedeponeerde uitdeelingslyste-n: 21 Mel: C. Th. Degen, restaurateur en hote.hcu. der, Zandvoort. (Uitgesproken 2 November 1920). Geëindigd door het verbindend worden der eenige ultdeellngsHjst (na verzet). 25 Mei: A. Jansen, arbeider, Haarlem. Geëindigd door het verbindend worden der 2e. tevens 6lot- ultdeelingsltist. Uitk. 50 pCt. 30 Mei: Wijlen Jan Lanser, in leven landbouwer en kweeker te Aalsmeer. Idem Ultk. 0.05 pCt. 'i Juni: de N.V. Bloembollenkweekerij en handel J. Vrugt en Zonen, gevestigd tc Hillegom. Id< n. Ultk. 0.1449 pCt. B. Winkelaar. behanger en stoffeerder, Wor- me .veer. Idem. Uitk. nihil aan conc. crediteuren. BERLIJN, 5 Juni. (DN.B.). By het over lijden van den vroegeren Duitschen keizer wijst het blad van de beweging, de Völkischer Beo- bachter, op de tegenstellingen, waarvoor de jeugdige 29-jarige keizer reeds bij het aan vaarden van het bewind kwam te staan. Al was de keizer met den besten wil bezield, schrijft het blad, om Duitschlands positie als groote mogendheid te beschermen en zijn eco nomische welvaart omhoog te brengen, toch kon hij niet blijvend stand houden tegen den slappen geest van dien tijd, welke zich verzette tegen de volledige gebruikmaking van de Duitsche defensieve kracht. De Völkischer Beobachter herinnert aan den noodlottigen stryd der partijen, waarin de inwendige te genstellingen van het Duitsche volk met toe nemende scherpte aart het licht traden en aan het binnenlandsche conflict, dat op deze wyze gesomd. Ook zonder den wereldoorlog zou het toenmalige leiderssysteem aan een ernstige beproeving zyn blootgesteld. De taak van onzen tijd, zoo schryft het blad, om de uit elkaar loopende deelen des volks tot een nieuwe volksgemeenschap aaneen te sluiten, kon noch door het constitutioneele, noch door het par lementaire liberalisme opgelost worden. Pas de frontsoldaten van den wereldoorlog konden de noodzakelijke consequenties daaruit trekken door in het nationaal-socialisme een nieuw denkbeeld te scheppen. Dat Wilhelm II den vrede wilde bewaren, staat buiten twyfel. Zoo wel de gebreken van de Duitsche bewapening, als het feit van de omsingeling weerleggen ten duidelijkste de infame ophitsing van de schuld aan den oorlog. Het is kenmerkend, dat de politici van de Entente het niet hebben aan gedurfd het groote proces tegen den keizer te .beginnen, dat zij als handige demagogen had den aangekondigd. Het blad sluit zijn commentaar met de ver klaring: In den wereldoorlog is bevestigd geworden, dat van Wilhelm II geen leidende kracht uit ging. De noodlottige spanning tusschen de mi litaire leiding en de onbekwame kanseliers be wees de zwakte van een stelsl, welks vertegen woordiger op 9 November naar het buitenland ging en op 28 November afstand deed van de troon. Daarmede was de streep gezet onder een episode van de Duitsche geschiedenis, welke wy heden slechts, nu wij hierop te rugzien, moeten waardeeren als een tyd, die on geacht voortreffelyke individueeie prestaties ook in het goede slechts in staat was tot half slachtigheden, een tyd, rie uit den afkeer voor het realisme van de politiek van Bismarck bit tere vriichten moest plukken en die in den persoon van Wilhelm II toch de met zijn we zen overeenstemmende uitdrukking vond. De ontvanger der registratie en domeinen D. Molenaar is verplaa'st van het kantoor der registratie en successie te Haarlem naar de directie van 's rijks belastingen te Zwolle. De ontvanger der registratie en domeinen H. W. van Delden is verplaatst van het kan toor der registratie en domeinen te Hardegarijp naar het kantoor dier middelen te Veendam. De ontvanger der directe belas'ingen, Invoer rechten en accijnzen p. westerhof is verplaatst van het 3e kantoor der directe belastingen ie 's-Gravenhage naar de inspectie der directe belastingen aldaar. Geslaagd voor wetenschappelyk archiefambte naar eerste klasse dr. T. S. Jansma te Rotter dam. LEIDEN. Geslaagd voor het doctoraal klas sieke taal- en letterkunde: mej. M. Wilbrink. Lelden. Voor het candidaats wis- en natuurkunde, letter I: de heeren H. K. Roessingh, Leiden; C. Francken, Leiden. AMSTERDAM. Geslaagd voor het candidaats- examen rechten de heer J. W. Roodenboog. GRONINGEN. Geslaagd mej. G. Praams tra uit Marum. Ongebruikte bonnen blijven nog geldig tot en met de tusschen geplaatste data Bon Geldigheidsduur Hoeveelheid BROOD 24 21 t/m 22 Juni (extra) t/m 7 (11) Juni 100 gram roggebrood of ander brood of rantsoen gebak 200 gram brood of 2 rantsoenen gebak Broodkaart BLOEM 8 t/m 15 Juni 50 gram roggebrood ander brood, gebak of 35 gr. meel of bloem Bloemkaart AARDAPPELEN 4 t/m 8 Juni Ui Kilogram Aa rdappelkaart KOFFIE of THEE 34 t/m 22 Juni 40 gram thee of 250 gram koffiesurrogaat Algem. bonkaart SUIKER 31 t/m 8 Juni 1 Kilogram Algem. bonkaart VLEESCH 17 t/m 7 Juni 50 gram vleescn it vet of rantsoen vleeschwaren Ook 50 gram kip enz Vleeschkaart VLEESCH WAREN 17 t/m 7 Juni H rantsoen Vleeschkaart VET 17 18 t/m 11 (14) Juni t/m 11 (14) Juni 250 gr. boter of mar garine of 200 gram sla- of raapolie 250 gram boter met 15 cent reductie Vetkaart BOTER 17 18 t/m U tl4) Juni t/m 11 (14) Juni 250 gr. boter of 200 gr sla- of raapolie 250 gram boter Boterkaart MELK 19 t/m 8 Juni 1% liter Melkkaart KAAS 66 en 76 67 en 77 t/m 15 Juni t/m 15 (29) Juni 100 gram Algem. bonkaart EIEREN 97 en 51 t/m 8 Juni 1 el Algem. bonkaart PETROLEUM Periods ]0 t/m 15 Juni 2 liter voor de keuken Zegel 02 K.F. t/m 30 Juni 1 eenheid Bonkaart M. en N. voor kookdoeleinden BRANDSTOFFEN 5de periode t/m 30 Juni 1 Hl anthr. nootjes of 50 Kg. turfcokes Bon generator-anthr 5de periode t/m 30 Juni 50 stuks baggerturf Bon generatorturf ZEEP 35 t/m 29 Juni 1 rantsoen Algem. bonkaart SCHEERZEEP t/m 81 Augustus 50 gram scheerzeep of een tube scheer- erême of een pot scheerzeep Textielkaart (paars) HONDEN- EN KATTENBROOD 14 t/m 30 Juni Honden Groep 1 10 kg.: gr. 2 10 kg.gr. 3 8 kg. gr. 4 5 kg.; gr. 5 4 kg.; gr. 6 3 kg. Katten: 1% kg. Voederkaart 52 t/m 22 Juni 500 gram Algem. bonkaart Rijst, rtjstgrries, rUstemeel, rijs.te- bloem of gruttenmeel 32 t/m 15 Juni 250 gram Algem. bonkaart Havermout, haver vlokken, haver- bloem ot aard- appelmeelvlokken 24 (Zie ook hieronder) t/m 15 Juni 250 gram Algem. bonkaart Gort of Gortmont of Grutten 24 en 25 t/m 15 Juni 250 gram Algem. bonkaart Maizena, gries- meel, sago, aard appelmeel, puddingpoeder of eetbare stijfsel- producten 27 t/m 15 Juni 100 gram Algem. bonkaart Macaroni of Vermicelli of Spaghetti 26 t/m 15 Juni 100 gram Algem. bonkaart ulaas. 200 gram andere koekjes, 30 >00 gram gebakjes, 600 gram taart. w 1 re bak (boteriettei e.d.). 400 gram gevuld klein korstgebak (amandel. broodjes e.d.), een hoeveelheid van alia andsre niet genoemde gebakken artikelen waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. Rantsoen zeep 150 gram toiletzeep, 120 gram huishoudzeep, 150 gram zachte zeep, 250 gram zeep- poeder of 300 gram zachte zeeppasta of 20 kg. waschgoed te laten behandelen in een wasscherij. Rantsoen vleeschwaren 75 gram gerookt of gekookt varkens-, rund- kalfs-, paarden- of sehapen- vleesch en gerookte worstsoorten, 100 gram gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram leverartikelen, tongenworst en nierbrood 150 gr. bloedw.: 100 gr. kip. eend gans of kalkoen. 1 eenheid brandstoffen 1 H.L. anthraciet of steenkool; 75 K.G. industrie- of eierbriketten. UO K.G. bruinkoolbriketten2 H.L. cokes; 175 K.G. fabrieksturf195 K.G. persturf (300 stuks). 200 K.G. baggerturf (450 stuks)200 K.G. ovtrige soorten turf.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 3