Weer belangrijke kabinetsraad onder Darlan te Vichy PEDDELAARS- RADIO Complete kruidenierswinkel bij elkaar gehamsterd Pavelitsj bij den Führer Zijn echtgenoote vermoord .r Verhouding tot Londen en V.S. verslechterd Nieuwe bomaanvallen op Syrië Hoe valschermjagers op Kreta mishandeld werden Verduistering Bomaanvallen op Alexandrië De vesting Gibraltar gebombardeerd Het bier wordt duurder Dure nieuwsgierigheid VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 7 JUNI 1941 Om het lot der Fransche bezittingen Slachting op groote schaal in Twente Drie Vrachtauto's noodig om den voorraad te vervoeren Economische rechter legt gevoelige straffen op bezoek van Molotof aan Tokio? Göring en von Ribbentrop ook aanwezig Verkoop van los melkpoeder verboden J Bevredigend antwoord van Batavia aan Tokio? Maximum-prijzen vastgesteld BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 ABONNEMENTEN: met inbegrip van het Zondagsblad 26 cents per week, per kwartaal 3.42 VIJF EN ZESTICSTE JAARGANG No. 23043 De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk gereau- ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iedere regel meer 16 cents. De gevaren voor Dakar Ontmaskerd, complot had tien koeien en vijftig varkens omgebracht Oproep van radio Beiroet tot soldaten van De Gaulle Britsche vloot voor Syrische kust Interview voor de D.A.Z. Duitsch wee» machtsbericht Drie koopvaarders bij Schotsche kust tot zinken gebracht Ital. weermachtsbericht Duikboot in Middellandsche Zee tot zinken gebracht Accijns verhoogd van f 2.20 tot f 2.60 per hectolitergraad Echtpaar, dat naar Engelschen zender luisterde, krijgt f 2500.boete Beleediging van het Duitsche Rijk Arrestant heeft thans bekend Voor ansjovis en producten daarvan Voor finten ROOI VERBOD VROEGE AARDAPPELEN DIT NUMMER BESTAAI UIT ACHT BLADZIJDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VICHY, 6 Juni. (D.N.B.) Onder voor zitterschap van den plaatsvervangenden premier, admiraal Darlan, is vanochtend te Vichy een Kabinetsraad gehouden. Naar in welingelichte Kringen verluidt hadden de Beraadslagingen in de eerste plaats betrekking op de situatie m Syrië Voorts neemt men aan dat de kabinets raad de jongste persverklaringen over Frankrijk van den Amerikaanschen minis ter van Buitenlandsche Zaken, Cordell Huil, heeft behandeld. Ook verluidt in welingelichte kringen dal behalve de algemeene gedelegeerde van de Fransche regeering in Afrika, generaal Wey- gand, de resident-generaal van Tunis, ad miraal Esteva, en de gouverneur-generaal van Fransch West-Afrika, Boisson, ook de gouverneur-generaal van Algerije, admiraal Abriai, en de resident-generaal van Marok ko, generaal Nogues, te Vichy zijn ontbo den Reeds hieruit kan men. zoo wordt ver klaard, den aard en de draagwijdte van de thans gehouden regeeringsbesprekingen af leiden. Naar voorts wordt bericht verklaren oevoeg- he Fransche kringen te Vichy, dat zil met be dekking tot. de verklaring van den Amerikaan schen minister van Buitenlandsche Zaken, Huh inzake Frankrijk geen standpunt kunnen inne men, voordat de nauwkeurige tekst van dez- verklaringen m Vichy is ontvangen Wat de opmerking van Huil betreft, dat Amerika neï ais een onvriendelijke daad zal beschouwen. Wanneer Frankrijk de politiek van samenwer king zou aanvaarden, verklaart men m politie ke kringen alhier, dat Frankrijk zelf over z\m belangen beslist. In dezelfde kringen wijst men erop. dat Frankxijks politiek door de verklarin gen van maarschalk Pétain en admiraal Danan Onherroepelijk is bepaald. Naar S. P. T. uit Berlijn meldt herhaalde men in officieele Duitsche kringen heden middag het antwoord, dat reeds vaak, naar aanleiding van de vraag van de buitenland sche journalisten aangaande de verhouding van Roosevelt tot de regeermg van Pétain, gegeven is: „Dit is een Fransche aangele genheid. Frankrijk zelf moet het antwoord op de merkwaardige uitlatingen van Cor- del) Huil geven." Ondertusschen gelooft men hier niet, dat Vi chy zich sterk door de bedreigingen van Huk zal laten beïnvloeden. In neutrale landen beerscht de overtuiging, dat Darlan zich defi nitief aan de zijde van de „nieuwe orde" er. van de asmogendheden heeft geschaard. Zoo wordt alhier de aandacht gevestigd op een ar tikel van de Tribune de Lausanne, waarin de schrijver verklaart, dat Frankrijk Engeland zijr bedoelingen niet duidelijker nad kunnen maken Intusschen wijzen de uitlatingen van Hul, reeds op den Invloed van Winant, den Ameri kaanschen ambassadeur in Londen, die volgers Amerikaansche berichten, welke ook m de Duitsche pers met aandacht zijn gevolgd, den president heeft voorgesteld de diplomatieke bi- trekkingen met de regeering van maarschalk Petain te verbreken, indien Darlan de politiek van Lavai blijft volgen. Van bevoegde zijde wijst men er hier op, dut Amerika Frankrijk schijnbaar wel veei heeft beloofd, maar tot nu toe weinig heeft geschon ken. Voor zoover bekend zijn vier tevensmidde- lenschepen te Marseille aangekomen. Over tl- nancieele hulp is wel gesproken, maar volgens ce verklaring van officieele kringen alhier ziet het er hiermede ongeveer juist zoo uit ais met de levensmiddelen. Verder is men te Berlijn van meening dat üt berichten uit Vichy over het onderhoud tus- schen admiraal Leahy en Pétain, In tegenwoor digheid van admiraal Darlan, waarin Leahy heeft gezegd, dat de regeering der Vereemgde Staten Dakar ais haar belangensfeer beschouwt ongunstig zijn voor de Angelsaksische mogend heden. Pétain zou n.l. verklaard hebben, da: Frankrijk zijn koloniaal gebied tot eiken prijs zal verdedigen. Hoewel deze kwestie in Duitsche officieele kringen een Fransche aangelegenheid wordt genoemd, volgt men de ontwikkeling met groote aandacht In de Wilheimstrasse is in verband hier mee door een officieelen woordvoerder ver klaard, dat de verhouding tusschen Enge land en de regeering van Vichy de laatste 48 uur slechter is geworden. De verklaringen van Huil worden als een soort ultimatum opgencmen Men is het eens over het Fran sche antwoord, dat bij den huidigen stand der betrekkingen tusschen Frankrijk en Duitschland reeds van te voren vaststaat. Zoo wordt de spanning tusschen Engeland en Vichy grooter, maar tegelijkertijd groeit ook de spanning tusschen de Vereenigde Staten en Duitschland. In buitenlandsche kringen is de situatie hedenmiddag „onoverzichtelijk" genoemd, maar tevens is de gedachte uitgesproken, dat de naaste toekomst groote ophelderingen zal brengen. Een Zweedsch ingenieur heeft naar S.P.T. bericht een 4-lamps- radio-ontvangtoestel geconstrueerd, dat speciaal voor het meevoeren op de fiets gemaakt is. Op het stuur is de luidspreker bevestigd, welke een zeer helder geluid geeft. In de fietstasch. die aan de bovenste framebuis of achter het zadel aangebracht kan worden, bevindt zich de ontvanger met lampen en batterij. De bedieningsknoppen van het miniatuur-toestel zullen aan den luidspreker gemonteerd wor den. zoodat men onder het trap pen zonder bezwaar de nieuwsbe richten zal kunnen hoor en. Of, als het zeer warm is en de tocht ver moeiend. wat vroolijke muziek op kan zoeken en zoodoende nieuwe energie verzamelen. De ambtenaren van den crisiscontröle- dienst zijn in Twente een groot complot op het spoor gekomen van frauduleuze slach tingen. Bij tientallen personen uit de buurt van Enschede, die vleescb hadden gekocht van een combinatie, welke naar nu vaststaat, in de laatste zes weken niet minder dan tien koeien en vijftig varkens frauduleus had geslacht, en aan den man gebracht, zijn met medewerking van het parket te Almelo verschillende huiszoekingen gedaan, waarbij veel vleesch in beslag kon worden genomen Eenige personen hadden geprobeerd aan een vervolging te ontkomen door het vleesch te wecken maar dat heeft niet geholpen, want de ambtenaren hebben het geweckte vleesch duidelijk als frauduleus ge slacht herkend. Er zijn verschillende perso nen in bewaring gesteld. Ook Vrijdag waren weer velen gedagvaard om te verschijnen voor den economischen rechter te Den Haag, teneinde zich te verant woorden voor overtredingen der distributiewet- ten. Er schijnen ook onder de huidige omstan digheden nog zeer vele Nederlanders te zijn, die meenen, dat de betreffende wetten niet voor allen gelden, en, wanneer zij daartoe de kans krijgen, zich willen bevoordeelen door het over treden daarvan, hetzij om hiervan financieel voordeel te genieten, hetzij om, zonder daartoe BEIROET, 6 Juni (ANP) Britsche bom menwerpers hebben een nieuwen aanval gedaan op de haven van Beiroet, waar door de anti-Brltsche stemming onder de bevolking zeer toegenomen is. vooral om dat de Britten tot slot pamfletten uit wierpen, waarin zij verklaarden met voor- hemens te zijn de bevolking en haar steden te bombardeeren. Verder wordt gemeld dat Britsche ge vechtsvliegtuigen Woensdag net Fransche militaire kamp te Kassimiyet in net Zuide lijke deel van den Libanon nebben aan gevallen. Het kamp werd met de ooord- tvapens van de Britsche vliegtuigen be schoten. De iuchtdoelartillerie trad m Werking Naar voorts wordt bericht neeft radio ~eiroet gisteren een oproep gericht tot de sol isten van De Gaulle in Palestina en Egypte, "'sarin zij werden aangespoord terug te keeren P den ingeslagen weg en zich niet door Groot Uttannië te laten misbruiken voor een aan- a' op Frankrijk en zijn koloniën st r 1111 Jeruzalem wordt gemeld, is de emmmg m net kamp van De Gaulle met het httid °og op de wankelende positie van Enge- „p. m het Nabije Oosten, tot het nulpunt da aala Deserties ziJn aan de orcte van den Ook zou er muiterij zijn voorgekomen, jjo'1|f"raaJ De Gaulle Is in Palestina aange- te 0En de stemming onder zijn soldaten verbeteren. Volgens de laatste te Vichy uit Beiroet ®ahgekomen berichten heerscht voor de yHsche kust een druk verkeer van de r'tsche vloot, dat den schijn wekt, alsof v'°otcordon voor de kust wordt gelegd ^gelijkertijd landingsmanoeuvres wor- «n den °hdernomen. Men merkt hierbij volgens N. P. op, dat de kruisende eenheden ,jnen te steunen op een bijzonder ster- n 'uchtafweer en met het oog hierop zijn tgezooJit Sj^°. 6 Juni (D.N.B.) De Hotsji lh„i °en meeht te kunnen aankondigen, dat *°lotof *en 111 11611 '°°P van den zomer by ')PZf"'k aan Tokio zal brengen, waar- ftuss Verdere uitbreiding van de Japansch- 6 betrekkingen verwacht kan wor- SALZBURG, 6 Juni (A.N.P.). Wij verne men van welingelichte zijde: Het Kroatische staatshoofd, dr. Ante Pavelitsj, is vanmorgen per extra-trein voor zijn eerste officieele bezoek aan Duitsch land alhier aangekomen. De minister van Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop, en andere autoriteiten waren ter verwelkoming aanwezig. Von Ribbentrop vergezelde Pa velitsj naar diens hotel en vervolgens hiel den de heeren een eerste bespreking in het landhuis Fuschl, waarop een déjeuner volg de. Hieraan namen de naaste medewerkers van von Ribbentrop deel benevens het ge volg van den proglafnik, waaronder enkele ministers, militaire en burgerlijke autoritei ten. Later werd van welingelichte zijde ver nomen dat het Kroatische staatshoofd, dr. Ante Pavelitsj, vanmiddag om drie uur door den Führer vo<>r een alleszins uitvoerig onderhoud is ontvangen, waaraan ook rijks maarschalk Göring en de minister van Bui tenlandsche Zaken, von Ribbentrop, deel namen. Pavelitsj begaf zich met de heeren van zijn gevolg, den Kroatischen gezant te Ber lijn en den Duitschen gezant te Agram na zjjn bespreking met von Ribbentrop per auto naar den Berghof, waar Hitier, Göring en von Ribbentrop hem op het bordes ontvin gen en van harte wetkom heetten, terwijl de militaire eerbewijzen werden gebracht en het rood-wit-blauw van de Oostasji's aan den vlaggemast wapperde. De bespreking nam terstond een aanvang in de groote hal van den Berghof. Naar D. N. B. bericht verliep het onder houd op den Berghof in den geest van de hartelijke vriendschap, die tusschen net Duitsche en het Kroatische volk bestaat Na de bespreking overhandigde dr. Pa velitsj den Führer een vlag uit den zeven jarigen oorlog en een schaakspel van Fre- derik den Groote. Vervolgens stelde hij de heeren van zijn gezelschap voor. Bij aankomst en vertrek werden den Kroatischen staatsleider de militaire eer bewijzen gebracht. BERLIJN, 6 Juni (D.N.B.) In een aan de Deutsche AUgemeine Zeitung verleend inter view heeft dr Pavelitsj, de proglafnik var, Kroatië, verklaard, dat de eeuwenlange ver bondenheid en wapenbroederschap tusschet. Duitschland en Kroatië een vriendschap tot stand heeft gebracht, welke in net heden en in de toekomst altijd de grondslag der betrekkingen tusschen de beide landen zal zijn. Dit broeder lijke gevoel van vriendschap wordt versterkt door de dankbaarheid voor Duitschlar.ds hulp bij de stichting van den Kroatischen staat Het spreek: dus van zelf, dat het Kroatisone volk ernaar moet streven, met alle krachten aan het groote werk der nieuwe ordening van Europa mee te werken. Het Kroatische staatshoofd zeide voorts dat Bosnië is uitverkoren, het kernland van Kroatië te worden. Aan de groote mogelijkheden van Bosnië dient thans met alle middelen, welke den staat ter beschikking staan, de noodige aandacht gewijd te worden Ten slotte wees de proglafnik er nog op, dat Kroatië binnen zeer korten tijd geen werkloozen meer zal hebben, waartoe het feit zal bijdragen, dat reeds 5.000 Kroatische arbeiders naar Duitschland gegaan zijn, die nog door vele andere duizenden gevolgd zullen worden. BERLIJN, 6 Juni. (D.N.B.) Na de inneming van Kreta zijn nauwkeurige onderzoekingen ge opend naar de gruwelijke daden, welke de Kre- tensische benden en in burger gekleede Britsche soldaten op gewonde valschermjagers en op vliegers, die een noodlanding moesten maken, gepleegd hebben. Een Duitsch officier, die na den aanval der eerste gevechtstroepen met zijr. eenheid het vliegveld Maleme bezette, verklaar de onder eede o. a. het volgende „Ik lag met mijn troep op de hoogte 1.5 K.M ten Zuiden van het vliegveld in stelling Wh bereikten de hoogte op 24 Mei tegen den mid dag. Op den weg daarheen zagen wij talrijke doode valscherm jagers liggen, die op afschu welijke wijze verminkt, waren. Achter een ooscn- je vonden wij nog twee gewonden, die alvorens den laatsten adem uit te blazen verklaarden dat deze gruwelijke daden door Kretensische burgers en ook door Britsche soldaten bedre ven waren, die In burgerkleeding gestoken als vrijschaarsoldaten rondtrokken." De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij heeft het crisis- zuivelbesluit (melkpoeder) in dier voege gewij zigd, dat een nieuw artikel wordt toegevoegd luidende als volgt: „Onverminderd net oepaalde ln eemg andei wettelijk voorschrift is het verhandelen, afleve ren en vervoeren van melkpoeder door 'n detail list aan een consument verboden. Het verbod geldt niet indien de détaillist net melkpoeder verhandelt, aflevert en vervoert ir de verpakking, waarin hij dit heeft betrokken." Hieruit blijkt dus. dat de verkoop van los melkpoeder verboden is. het recht te hebben, zich in het bezit te steller, van levensmiddelen of anderszins Zij schijnen niet voldoende te beseffen in hoe groote mate zij daarmede de volksgemeenschap cenadeelen, daar immers juist die wetten er zijn om te zorgen dat de beschikbare voorraden ge lijkelijk worden verdeeld. Maar indien zij te- t recht hebben gestaan en zij hun vonnis hebben vernomen, dan moeten zij toch wel beseffen hoe ernstig zij zich hebben misdragen tegenover hun landgenooten, want de straffen, welke worden opgelegd door mr de Vries, den economischen rechter, zijn zwaar, en in de gevallen, dat dt verdachten niet tot een flinke gevangenisstraf worden veroordeeld, zijn de geldboeten zoc hoog, dat de voordeelen uit de overtredingen verre worden overtroffen. In sommige gevallen gaat de economische rechtér bij het uitspreken van het vonnis zelfs boven den eisch van den officier van justitie. Vrijdag was dit b.v. het geval ten aanzien van een 38-jarigen directeur van een N.V., J. de K., wonende te Wassenaar. Deze had een varken gekocht en dit laten slachten, terwijl hij reeds in het bezit was van een aanzienlijken voor raad levensmiddelen. In zijn requisitoir memoreerde de officier van justitie hoe de politie bij huiszoeking in de woning van verdachte een completen kruidenierswinkel had aangetroffen. Niet minder dan drie vrachtauto's waren noodig oen deze voorraden te vervoeren. Dit loopt de spuigaten uit, verklaarde de officier van justitie. Niettegenstaande kelders vol lagen is verdachte doorgegaan met koopen, hoe wel een hoeveelheid vet, die eveneens werd aangetroffen, reeds aan bederf onderhevig bleek te zijn. Hier dient een voorbeeld te worden gesteld en verdachte wordt niet vrij gepleit door het feit. dat hij, na de ont dekking, de voorraden ter beschikking van de armen heeft gesteld. Een gevoelige straf is hier op haar plaats. De verdediger merkte in zijn pleidooi o. m. op, dat hier een wraakneming in net spel was van iemand, die de zaak had verraden, en die op den dag der inbeslagneming de echtgenoote van verdachte had opgebeld en haar nog meer bedreigingen had toegevoegd. In zijn vonnis verklaarde mr. de Vries, dat het hier niet gaat om verraad, waarbij hij tot verdachte zeide: U beschouw ik ais een ver rader der volksgemeenschap, u had een grooten voorraad en heeft toch daarna nog meer ge kocht. Wat u gedaan hebt is verraad plegen aan de volksgemeenschap, iets wat thans hon derdmaal zwaarder gestraft moet worden dan vroeger. In verband hiermede veroordeelde mr. ae Vries den verdachte tot een langdurige ge vangenisstraf. Vervolgens stond de echtgenoote van dezen verdachte terecht, die boter zonder bon nao gekocht. De officier van Justitie wilde in dit gevaJ geen gevangenisstraf opleggen, doei: eischte een hooge geldboete, -waartoe mr. de Vries haar veroordeelde. Ook de leveranciers in deze zaken zagen zich veroordeeld tot langdurige gevangenisstraffen of hooge geldboeten. Wij namen dit geval als voorbeeld, doch dat wil niet zeggen, dat de andere gevallen nic-t ernstig waren. De economische rechter behan delde vele gevallen van overtreding der distri- butiewetten, zooals clandestien slachten, net koopen en verkoopen van boter, eieren, spijsolie en suiker zonder bon, het verleenen van bemid deling voor het tot stand brengen van trans acties buiten de distributie om, het in het be zit hebben van varkens zonder aangesloten te zjm bij een landbouwcrisisorganisatie, het niet opgeven van voorraden motorbrandstof, het verhandelen van pootaardappelen. enz. In al deze gevallen werden gevoelige straf fen, gevangenisstraf of hooge geldboeten, geëischt, waaruit duidelijk blijkt hoezeer de rechterlijke macht het voornemen neeft om met alle strengheid op te treden tegen dii ingewortelde kwaad. Voor velen zaJ het on getwijfeld een waarschuwing beteekenen om, Indien zij dit niet doen uit overwegin gen van solidariteit met hun landgenooten. dan toch uit vrees voor de zware straffen, af te zien van overtreding der distributie- be palingen. Mr. de Vries drukte het zoo kernachtig uit tegenover een boterboer, die zich te verant woorden had voor het verkoopen van boter zonder bon. Deze verdedigde zich door te zeg gen, dat hy elders de benoodigde bonnen nad gekocht, waarop hij ten antwoord kreeg: Da> is nu juist niet de bedoeling. De distributie- wetten zijn er Juist om te zorgen, dat ieder zijn portie krijgt en dat de rijkeren niet bevoordeeld worden boven de minder gegoeden. Zonsondergang 1 Juni 21.59 Zonsopkomst 8 Juni 5.18 Maanopkomst 19.16 ondergang 4.16 r Zonsondergang 8 Juni 21.59 Zonsopkomst 9 Juni 5.18 Maanopkomst 20.32 ondergang 4.55 .BERLIJN, 6 Juni (D.N.B.) Het opperbevel an de Duitsche weermacht maakt bekend: Het luchtwapen zet den strijd tegen de Britsche ravitailleerings-scheepvaart met goed succes voort. In den afgeloopen nacht hebben gevechts vliegtuigen voor de Schotsche oostkust uit krachtig beschermde vijandelijke convooien drie koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 15.800 ton tot zinken gebracht en vier andere groote schepen zwaar beschadigd. In 't gebied van de Middellandsche Zee hebben formaties van het Duitsche luchtwapen in den nacht van 4 op 5 Juni een bijzonder succesvollen aanval gedaan op het Engelsche vlootsteunpunt Alexandrië. Door bomtreffers m de buurt van de Britsche olieopslagplaatsen ontstond een groote brand, die door de bemanningen nog langen tijd na het vertrek kon worden waargenomen. In Noord Afrika bestreed de Duitsch-Italiaan- sche artillerie Britsche geschutstellingen. mu nitieopslagplaatsen en installaties voor den wa tertoevoer bij Tobroek met goede uitwerking. Door den vijand werden overdag noch des nachts gevechtshandelingen boven het Duitsche rijksgebied verricht. ROME, 6 Juni. (Stefani). In zijn communi qué no. 364 maakt heet Italiaansche opperbe vel het volgende bekend; Gedurende den nacht van 6 Juni heeft de Italiaansche luchtmacht de vesting Gi braltar alsmede de vliegvelden van Hali- far en Micabba op het eiland Malta ge bombardeerd. Een Italiaansche torpedo boot tn het centrale bekken van de Middel landsche Zee, heeft een vijandelijke duik boot tot zinken gebracht Gedurende den nacht van 5 Juni hebben vijandelijke vliegtuigen bommen laten vallen op het eiland Rhodus in den Dodekanesus. In Noord-Afrika werd aan het front van Solioem een vijandelijke aanvaispoging ver ijdeld. Onze bijzonder actieve artillerie heeft schepen welke in de haven van Tobroek ge meerd lagen, gebombardeerd. Luchtformaties bestookten opnieuw de ver dedigingswerken van Tobroek met bommen. Een Hurricane-machine werd door onze jagers neergehaald. Vijandeijke vliegtuigen lieten bommen vallen op Benghazi en Derna. in net gebied van Bardia heeft men een groep En gelsche soldaten onder bevel van een officier gevangen genomen, die met een motorboot van het eiland Kreta gevlucht waren. In Oost-Afrika bombardeerde de vijandelijke artillerie intensief, maar met gering resultaat, onze stellingen langs de rivier Omo m den sector Abalti (Gala en Sidamo). Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Financiën is de bieraccijns met veertig cent per hectoliter graad verhoogd, nJ. van f 2.20 op f 2.60. Dit besluit treedt in werking met ingang van 10 Juni 1941. Ten aanzien van de hoeveelheden bier, daar onder begrepen de nog niet geheel afgewerkte brouwsels, welke de bierbrouwers op 10 Juni 1941 voorhanden hebben, wordt de verhooging van den accijns nagevorderd. De bierbrouwers zijn verpiicnt van de bij ben op 10 Juni 1941 aanwezige hoeveelheden bier vóór 15 Juni 1941 aangifte te doen bij den ontvanger der accijnzen, onder wiens kantoor de brouwerij is gevestigd. Het Duitsche Landesgencht te Den Haag be handelde een zaak tegen een echtpaar in Den Haag, dat er van beschuldigd werd in de maan- aen December en Januari eenige malen naar een Engelschen zender geluisterd te hebben. Het echtpaar gaf de ten laste gelegde feiten toe. Het had heel goed geweten, dat het in over treding was, maar het had zijn nieuwsgierig- neid niet kunnen bedwingen. De Staatsanwalt vroeg voor ieder der ver dachten een boete van f 3000 en inbeslagneming van het radiotoestel. De rechter veroordeelde den man tot f 1500 en de vrouw tot 1000 gulden boete met inbeslag neming van het radiotoestel. Een jonge boschwacnter en zijn vrouw, wo nende in de omgeving van Breda, hadden zich te verantwoorden wegens het feit, dat zij zich op 8 Maart tegenover een aantal Duitsche mili tairen en eenige in dienst van de Duitsche Weermacht zijnde Nederlanders beleedlgend over het Duitsche rijk en de Duitsche Weer macht hadden uitgelaten De verdachten ont kenden, doch de getuigen drie Nederlanders en een Duitsche onderofficier stemden in hun verklaringen geheel overeen. Die Staatsanwalt vorderde tegen den man acht en tegen de vrouw twee maanden hechte nis. De rechter veroordeelde de vrouw conform den eisch en den man tot zes maanden hech tenis. TOKIO, 6 Juni (D.N.B.). Volgens een be richt van het blad Asahi Sjimboen uit Batavia, zou de woordvoerder van de Neder- landsche delegatie voor de handelsbespre kingen met Japan verklaard hebben, dat 't antwoord van Nederlandsch-Indië ieder oogenblik verwacht kan worden en dat het Japan ongetwijfeld tevreden zal stellen. De 58-jarige Amsterdammer, die in verband met het vinden van een vrouwenhoofd in het Merwedtkanaal verleden week door de politie te Rotterdam is gearresteerd, verdacht van moord op zijn echtgenoote (van wie het gevon den hoofd zou zijn), heeft Vrijdagochtend aan den rechter-commissaris bekend, deze gruwe lijke misdaad te hebben bedreven. Nadere bijzonderheden konden, terwille van het loopende onderzoek, nog niet door de po- itie worden verstrekt. In een op 5 Juni j.i. afgekondigde beschik king worden de maximum-prijzen vastgesteld voor ansjovis, filet en ansjovisproduoten, zoo wel als pastei. Voor ansjovis, die in kleine hoeveelheden wordt verpakt, is een aantal standaardver pakkingen voorgeschreven. De kleinste hoeveel heid bedraagt 10 stuks in flacons. De winkelier mag daarvoor 0.52 vragen. Keulsche potten, inhoudende 100 stuks, kosten ƒ3.60, blikken van 4 K.G. netto kosten ƒ9.25. Voor alle daar tus schen liggende soorten van verpakking zijn de prijzen precies aangegeven. Ansjovispastei in tuben van 65 gram mag 0.64 kosten, andere vischpastei, waarin ansjo vis verwerkt is, is eveneens in de prijslijst op genomen. Ansjovisfilet is opgenomen in blikken en pot jes van verschillende grootte; los uitgewogen mogen de filets 2.— per V, K.G. kosten. In een afzonderlijke publicatie van den gemach tigde voor de prijzen ls een volledig overzicht der nieuwe prijzen opgenomen. De finten, een vischsoort, die tot de narmg- achtigen behoort, genieten op het oogenblik een veel grootere populariteit dan vroeger het ge val was Daar het niet uitgesloten moet worden ge acht, dat deze verhoogde belangstelling voor de fint tot overmatige stijging der prijzen aanlei ding kan geven, maakt de gemachtigde voor de prijzen bekend, dat met ingang van 5 Juni de pi ijzen voor finten en fintproducten geregeld zyn. Voor den visscher, den rooker en den verwer ker werden maximum-verkoopprijzen vastge steld, terwijl voor grossiers en détaillisten maxi mum-winstmarges zijn voorgeschreven. Een en ander is gepubliceerd in de Staats courant van Donderdagavond. De secretaris-generaal van net departement van Landbouw en Visscherij heeft bepaald, dat het rooien van vroege aardappelen en daarmee gelijk gestelde aardappelen is verboden. Dit verbod geldt niet, indien van het verbod ontheffing is verleend door of vanwege de stichting Nederlandsche Groenten- en Fruit - Centrale; evenmin indien het rooien geschiedt op of na een door de Centrale vast te stellen datum. Het verbod geldt evenmin aardappelen, geteeld onder glas. O O O Hoofdredacteur: H C. 3. A. BARON VAN LAN.SWEERDE, Bussum. Gewestelijk verantwoordelijk redacteur: W. G. A. M. VAN WILLIGE, Bloemendaal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1