Sculpture uit Kennemerland I I deGreet Haarlem, 7 Juni HALF OM FRANKEN Waarom treur je ★groote clown?* INCASSO-BANK N.V. HAARLEM CREDIETEN SAFE-DEPOSIT EBedeVaarlv naar. Hei loo De Boschloop en training Poëzie en romantiek in steen 40-jarig jubileum bij N.V. Stork-Hijsch Slot defect? Tel. 11493 De Sleutelspecialist, L. Veerstr. 10 Uw RADIO defect?' RADIO-MOORS N.V. ZATERDAG 7 JUNI 1941 Belangrijke expositie in het Frans Hals Museum onder auspiciën van het Ned. Kunstverbond I KRUISWEG 59 Nederlandsche menschen- redder bestolen Na 1V2 jaar zijn de dieven gepakt Jaarvergadering van Haarlemsch Ziekenfonds BURGERLIJKE STAND Bijna 7000 baden genomen Wat Arie Klaase ervan denkt STAATSEXAMEN A B ONDERWIJZERSAKTE RESA ARNHEM Lezing over de „Hohe Messe" Door prof. dr. G. v. d. Leeuw op 24 Juni in het Concertgebouw WEEKMENUE VAN DE CENTRALE KEUKEN Jeugdige fietsendief De heer L. N. ten Haqken 25 jaar onderwijzer Gevonden dieren en voorwerpen Comité van Katholieke Actie te Haarlem met grootsche Mariahulde op Zondag 22 Juni a.s. rijn nichtje mtj." Gr. Houtstraat 98 AGENDA Bioscopen 99 99 mits dun gesneden, Maakt U direct tevreden. bakt het echte 8 Juni Bioscopen Apotheekdiensten Bel op 14609 Academische examens STAD Op initiatief van het Nederlandsch Kunst verbond, afd. Haarlem, heeft in het Frans Hals-museum momenteel een belangrijke expositie plaats der werken van eenige be- kende beeldhouwers uit Kennemerland. De „Kunst der drie dimensies" is wel een Zeer edele, zuivere en ware. Zij gebruikt immers het geometrisch lichaam voor haar gegeven, dus den meest volkomen zinnelijk waarnaam- baren vorm, die op 's menschen gezichtsvermo gen, maar óók op het tastvermogen is aange wezen. Zij is dus méér waar dan de schilderkunst, die eveneens het tridimensionale kan uitbeel den, echter slechts met den schijn der derde afmeting, daar zij op een plat vlak beeldt. Over 't algemeen is, in ons land, de schilder kunst populairder dan de beeldhouwkunst. Mis schien vindt dit zijn oorzaak, omdat er hier meer schilders dan beeldhouwers zijn. Wij herinneren ons een vroolijke bui van een bekend Nederlandsch beeldhouwer, omdat hem door een kennis werd gevraagd eenige bijzon derheden te verschaffen omtrent den beeld houwer Milo, die de schoone Venus zou hebben vervaardigd. (De beeldhouwer is echter onbe kend, vandaar dat men deze „Venus" steeds aanduidt met de plaats „Milo", waar het wel licht gevonden of gemaakt werd!) Wij memoreeren dit feitje, als bewijs van de groote onbekendheid van velen met de edele tridimensionale kunst. Een der interessantste exposanten is onge twijfeld de dieren-beelder S. Klinkenberg, die een extra ruimte in 't oude museum beschik baar kreeg, evenals Nel Bakema. Klinkenberg is een meester in het beelden van dieren! Zijn kunst is gestyleerd, maar tóch glanzen er vele realistische „diamantjes" in zijn voornamen stijl. Hij brengt steeds het synthetische van ieder dier, dit uitend in lichaamsvorm, standen en houdingen. Bovendien „vertelt" hij gelijkertijd iets over hun bestaansleven. Zoo laat hij de lugubere hyena's, die hij ver vaardigde in coromandelhout, schouder aan schouder en hebzuchtig rennen naar hun buit. Het prachtig gehoornde manenschaap echter klimt en kloutert onvervaard omhoog, terwijl de goudkat rustig zit, met een hoogen rug, zeer tevreden en gemoedelijk. Een der prachtstukken is een Maleische beer (in teakhout). Zéér levenswaar en toch vol schoonen stijl werd dit grappige dier verbeeld, met zijn ronden rug, zijn neerhangenden kop en naar binnen staande pooten. Welk dier men ook bewondert, 't is alles even prachtig, verrassend! We zien een ekster en een kouwtje, een zelfbewusten mantelbaviaan, of een kruipende waraan, spelende beertjes of een jong leeuwtje, met vreugde en enthousiasme, omdat het zoo meesterlijk werd gedaan. En uit het vogelrijk zien we er inderdaad „van diverse pluimage": kuif- en staartmeesje, roodborstje en koekoek, een uiltje en een heel klein eendje. Waarom loopt half Haarlem eigenlijk niet uit om dit goede en geestige, verdienstelijke en in teressante werk te bewonderen? De entrée, van slechts 25 cent, kan toch geen bezwaar opleve ren. In het kabinet naast dat van Klinkenberg, exposeert mej. Nel Bakema. Haar portret van den schilder Boot is zeker sympathieke kunst. Een teedere sfeer hangt om deze beeltenis. Haar „Vlinderdans" is vol sier en gratie, zooals „Jo hannes de Evangelist" vol devotie is. Diepzin nig is deze kunst niet, maar weer om andere eigenschappen te apprecieeren. Enkele goede „koppen" dienen voorts vermeld te worden. In de groote zaal boeit ons het meest: Tj. Visser, met zijn sterke kunst. Statuetten als: „Danseressen": „Op de Spring plank" enz. vallen niet alleen op om de zui verheid van beelding, maar óók om de hooge artistieke en expressieve waarden. Zijn bron zen wandschalen, visschen voorstellende, zijn vol eenvoud en stijl. Geestig is de schaal met: „Grooten eten de kleinen". Theo van Reyn is in de groote zaal ruim ver tegenwoordigd. Hij mag een knap portrettist genoemd wor den. Zie b.v. „Dr. Jac. P. Thysse". De eerbied van den kunstenaar komt zelfs in de afmeting uit! Knap is dit werk zeker, evenals het bij zonder sympathiek portret: „Mijn Moeder". Er zijn voorts van dezen bekwamen beeldhou wer uitstekende kinderkopjes. Zijn kinderteeke- ningen, die men in een ander kabinet kan be wonderen, munten uit door teerheid en gaaf heid. Dit is wel zeldzaam attractioneele kunst, te meer daar een wereld van teederheid soms met een ijle potloodtechniek werd verkregen en opgewerkt. Van M. Andriessen bewonderen wij vooral zijn „Jongenskop" (aardewerk) een licht en vlot werk, maar met de intensiteit van het sprankelende leven. De monumentale „deur", met de tien tafereelen, dwingt respect af voor zijn kunnen en compositioneel talent. Noemen we tenslotte met lof het beeld „Pru- dentia", welks opvatting misschien aanvecht baar is. Mevr. Loeff gaf, naast enkele verdienstelijke „koppen", een aardig relief in hout, voorstel lende Vondels bekende regels: „Vast gescha keld en verbonden in liefde en leed". Van Prof. Wenckebach is dan nog de kop „Don Quichotte". De Prof. gaf hiervan een afwijkende beelte nis van de traditioneele, waar de dolende ridder in hoofdzaak als een waanzinnige werd voorge steld. Deze beeltenis is vol liefde en verheven medelijden en ook vol begrip voor Cervantes' hoofdfiguur, die lang zoo „gek" niet was. als sommigen verkeerdelijk aannemen. K. de H. tegen zakelijke of persoonlijke zeker heid. Ten nadeele van den bekenden Nederland- schen menschenredder Kerkman te Zandvoort werd in October 1939 ruim driehonderd gulden ontvreemd. Deze gebeurtenis lokte een groote verontwaardiging uit en door de politie werd aanstonds een uitgebreid onderzoek naar den diefstal ingezet. Alle nasporingen leverden echter geen enkel resultaat op. Het medeleven met den sympathieken menschenredder was zoo groot, dat de actie voor schadeloosstelling volkomen slaagde. Aanhoudend heeft de politie haar aandacht aan deze zaak besteed, waarvan iedereen dacht dat er toch nooit licht in zou komen. Het nauwkeurig onderzoek is thans bekroond met de arrestatie van twee jeugdige Zandvoorters. die een volledige bekentenis hebben afgelegd. Van het gestolen geld was echter geen spbor meer te bekennen. Een deel was uitgegeven aan diverse „uitstapjes en versnaperingen", ter wijl een ander deel was verbrand en wat baar geld in zee was geworpen. Onder voorzitterschap van dr. O. Deggeller Jr. hield het Haarlemsch ziekenfonds op zijn alge- meene jaarvergadering, welke werd bijgewoond door de vertegenwoordigers der leden en de deelnemers. De uitgebrachte verslagen van den secretaris, penningmeester en administrateur deden zien dat het veelbewogen jaar 1940 ook zijn stempel heeft gedrukt op het ziekenfonds en wel spe ciaal ten aanzien van de vele mutaties in de ledenregisters. Immers, na de capitulatie keer den honderden leden, die destijds waren afge voerd wegens militairen dienst, terug. Daarnaast was het aantal nieuw-ingeschrevenen belangrijk hooger dan het vorige jaar. De netto-vermeerdering van het aantal leden vanaf 16 jaar per uit. December '40 beliep 2033, waardoor het ledental op dien datum steeg tot 25782 en met, inbegrip van de kinderen onder 16 jaar tot 37270 zielen. De toes'agen op contributies aan daarvoor in aanmerking komende personen bedroeg 28.154, waarvan bijgedragen werd door de deelnemers en de gemeenten Haarlem en Heemstede ƒ21.468, zoodat ten laste van de exploitatierekening uit dien hoofde werd geboekt, ongeveer 6700, het geen ongeveer 1500 beneden 1939 was. De kosten voor medische-, pharmaceutisch en tandheelkundige verzorging bedroeg 256.371, terwijl voor z.g. technische hulpmiddelen, als brillen, breukbanden, buikbanden, elastieken kousen, steunzoolen etc., werd uitbetaald 11.160. De uitkeeringen bij bevallingen beliepen 11.160, waar uit blijkt dat het aantal geboorten belang rijk kan worden genoemd. Vorenstaande bedra gen, vermeerderd met incassoloonen, genoemde toeslagen op contributies', salarissen, verdere verplichtingen en noodzakelijke reserveeringen vormden het totaal der ontvangsten. De kasomzetten van het Haarlemsch Zieken fonds en de bij H. Z. ondergebrachte administra ties van het Specialisten Bureau, Bloemen- daaisch-, Zandvoortsch en Vechtsche Zieken fonds stegen tot ongeveer 750.000. Geboren: 6 Juni: D. M. RoozenBarnhoom, d.; 6 Juni: C. M. Zwartde Ligt, z.; 5 Juni: C. BeekhuijsCalandt, d.; 6 Juni: H. M. van der VeldtSchrama, z. Overleden: 5 Juni: J. van EekBoxma, 76 j., Middenweg: 5 Juni A. Robbeson, 43 j., Maerten van Heemskerkstraat. Van 15 Mei tot en met 1 Juni 1941 zijn in de gemeentelijke zwem- en badinrichtingen aan de Houtvaart en de Delft bijna 7000 baden ge nomen. In de Houtvaart werden 3701 (11137) baden genomen, in de Delft 3125 (5145). loketten te huur vanaf 5.- en hooger „De training van athleten is van zeer groot belang, uit eigen ondervinding wee» ik dat. Laten deelnemers aan den in Den Hout te houden Boschloop dezen wenk ter harte nemen!" Dit zeide ons de secretaris van het comité van den Boschloop, de heer Arie Klaase, in een onderhoud, dat wij hadden met dezen oud-athleet, die destijds vele successen heeft behaald op den langen afstand. „In 1924 werd ik lid van H.A.V. „Haar lem". In den winter van dat jaar deed ik mee aan de training van de vereeniging. Tijdens het seizoen nam ik deei aan de lange afstandswedstrijden over 5000 meter. Hier bleek al, dat ik veel profijt van mijn training getrokken had. Mijn successen namen s'eeds toe. Eenige jaren later, toen ik onder leiding van den coach Kïeigs- man trainde, oefende ik vier maal per week. Bovendien kwamen hier nog de verschillen de massages bij, die eveneens onontbeerlijk •- zijn." „Aan welke wedstrijden hebt U zooal mee gedaan?" „In DuitsChland, Engeland en België heb ik deelgenomen aan een aantal oefenwedstrijden. Ook heb ik nog verscheidene successen ge boekt in de wedstrijden om de nationale kam pioenschappen en om den Prins Hendrik beker. Ik herinner me tevens nog een interessan ten landenwedstrijd West-DuitschlandNeder land, die te Dortmund werd gehouden. Hierbij werden de Duitsche vertegenwoordigers op den langen afstand voor de eerste maal geklopt Mijn collega Gerbrands won tenslotte dezen wedstrijd. De tijd, dien ik maakte, was 15 min. 39.4 sec. In het Amsterdamsche Stadion heb ik mee gedaan aan de Olympische Spelen. Ik kwam hierin uit met den Zweed Wilde, den Ameri- VRAAUÏ ONS PROSPECTUS: B.B.S (extraneus) A en B Mulo-diploma (Bekende schrifteltlke cursus) (Eigen opname) I Voor de interessante expositie van beeldhouwwerk uit Kenne merland, welke in het Frans Hals Museum te Haarlem onder auspi ciën van het Nederlandsch Kunst verbond gehouden wordt, heeft de bekwame kunstenaar Aart van Dobbenburgh bovenstaand affiche ontworpen, dat reeds in breeden kring groote aandacht heeft ge trokken. Met veel kunstgevoel heeft zijn meesterhand dit poëtisch meisjes kopje in steen gegrift. Een bijzon dere charme kenmerkt dit fraaie model met haar groote melancho lische oogen an onbevangen mond. Een teere sereniteit glanst over haar gelaat, dat omlijst is door de lange lokken, die over haar licht gewelfde schouders hangen. Dit beeld uit het land der poëzie en. romantiek, dat onze wereld in- staart, is een stille uitnoodiging om te vertoeven in de weelderige tuinen van de schoone kunst kaap Smith en den Fin Pavo Nurmi. In de negende ronde stond ik aan den kop van de zeventien deelnemers. Men meende toen, da'~ ik de overwinning in de wacht zou sleepen. Toen de tiende ronde inging, was ik echter reeds gepasseerd door den Pin. den Zweed en den Amerikaan. Met den tijd van 15 min. 36.6 sec. werd ik zesde. Verder heb ik vele malen duels gehouden met Jan Zeegers. In 1939 heb ik voor het laats'- deelgenomen, als veteraan, aan een wedstrijd bij Kraantjelek". De heer Klaase is thans geen actief deelnemer meer aan wedstrijden. Maar zijn zwak voor de athletiek-sport heeft hij nog niet verloren. Met liefde heeft hij de taak van secretaris der commissie van den Boschloop op zich genomen, waardoor hij anderen laat profiteeren van zijn ervaring. Behalve de heer Klaase zitten nog twee an dere oud-athleten in het comité, namelijk de heeren W. Duiker en Mr. W. Veniet. Dezen hebben vooral naam verworven op den sprint. De Christelijke Oratorium Vereeniging heeft prof. dr. G. van der Leeuw uit Groningen be reid gevonden een lezing te komen houden over de „Hohe Messe" van Joh. Seb. Bach op Dins dag 24 Juni a.s. des avonds om acht uur in de tulnzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw. Professor van der Leeuw schreef te zamen met Anthon van der Horst het kortgeleden ver schenen boek „De Hoogmis van Joh. Seb. Bach en mag dus zeker een kenner bij uitstek worden genoemd van het phenomenale werk, dat de C.O.V. zich voorstelt, op Vrijdag 27 Juni a.s. uit te voeren. De lezing, welke oorspronkelijk alleen voor de leden der C.O.V. was uitgeschreven, zal thans in beperkte mate óók voor publiek toegankelijk zijn en wij twijfelen er niet aan, of velen zullen van deze gelegenheid gebruik maken het werk, kort voor de uitvoering, door het beluisteren van deze lezing, nader te leeren kennen. Het menue van de Centrale Keuken voor de week van 11 t/m. 17 Juni is als volgt samen gesteld 11 Juni Woensdag spinazie (stamppot). 12 Juni Donderdag sla (stamppot). 13 Juni Vrijdag peulVruchtensoep. 14 Juni Zaterdag andijvie (stamppot). 16 Juni Maandag sperciebonen (stamppot). 17 Juni Dinsdag groentesoep. Door de politie is een 15-jarige jongen aange houden, die Donderdag en Vrijdag twee fietsen had gestolen, waarna hij ze verkocht. De op brengst heeft hij gedeeltelijk versnoept. De fietsen zijn opgespoord en in beslag ge nomen. De jongen is aan de justitie overgeleverd. Heden herdacht de heer L. N. ten Hacken, onderwijzer aan de R. K. Jongensschool te Over- veen zijn 25-jarig ambtsjubileum. Des morgens droeg de zeereerwaarde heer G. van Niekerk een plechtige H. Mis uit dankbaarheid op, waarna in de pastorie een korte huldiging plaats vond. Pastoor Niekerk hield als voorzitter van het schoolbestuur een korte toespraak, waarin hij de verdiensten van den jubilaris uiteenzette en een geschenk onder couvert aanbood. Vervolgens sprak de heer B. J. van Oploo, uit naam van het hoofd der school, dat wegens ziekte niet aanwezig kon zijn een huldigings rede uit, waarna hij namens het inderwijzend personeel een geschenk aanbood. nioren, jongens, in het gebouw „Flora", Pre- toriaplein. 7—8 uur: Repetitie „Sancta Lucia", senioren, leerlingen, in gebouw „Flora", Pretoriaplein. 89.30: Repetitie „Sancta Lucia", senioren. Orkest, in het gebouw „Flora", Pretoriaplein. Ten einde eikaars bezoek niet le hinderen wordt allen R. K. Vereenigingen verzocht, bij het uitschrijven van een vergadering vooraf overleg te plegen met het algemeen secreta riaat: mej. W. van der Singel, Kleverlaan 194. telefoon ,23608 en bij vaststelling hiervan tijdig mededeeling te doen. Heden was het 40 jaar geleden, dat de heer A. L. J. Koning in dienst trad op de werf Con rad N.V., later gefusionneerd met de N.V. Stork- Hijsch. Om 11 uur werd de jubilaris heden morgen met zijn echtgenoote op het directie- kantoor ontvangen, waarbij hij door den di recteur der N.V., den heer dr. ir. J. J. Borren, werd toegesproken. Sp. releveerde daarbij de verschillende werkzaamheden, door den jubila ris verricht, voordat hij tot werkmeester in de mechanische afdeeling werd aangesteld. De heer Borren wees op de belangrijkheid en veelzijdig heid van dezen functionaris en bracht den ju bilaris dank en hulde voor net vele, dat hy In die jaren gepresteerd heeft. Hij overhandigde hem tenslotte een gouden horloge, benevens een enveloppe met inhoud. Op het met bloemen versierde afdeelings- kantoor werd de jubilaris hierna hartelijk toe gesproken door den heer A. de Munnik, voorzit ter van het jubileumcomité, die hem namens alle werklieden, collega's en bazen, een gouden horlogeketting bij het van de directie ontvan gen horloge aanbood. Mevr. Koning werd een mand bloemen aan geboden. Hierna volgde een huldiging in een der lo kalen der N.V. door- de technische en admi nistratieve beambten. Hierbij was het de heer Schornagel. die de gevoelens van allen vertolk te en den jubilaris een radiotafel en rookstel aanbood. Voor mevr. Koning waren er weder om bloemen. Tot slot van deze huldiging dankte de jubilaris voor de vele blijken van belang stelling. Inlichtingen aan bet bureau van politie Sme destraat, utisluitend tusschen 11 en 13 uur. Broche, v. Gelder, K. v. Manderstraat 103; Collier, bureau van politie, Smedestraat; foto's, Fotohandel, Rijksstraatweg 14; foto's, Haseblink, Vaartstraat 7 zw.; gewicht, bureau van politie, Smedestraat; kinderhoed, Vring. Overtonweg27 dameshorloge, Groeneveld, W. Pyrmontstraat 21 twee honden, Kennel Fauna, Fr. Varkenmarkt 24; dameshandschoen, de Vries, Vooruitgang straat 83; kinderjas, Blokker. Frankestraat 19 rood; kat, Kennel Fauna, Fr. Varkenmarkt 24; oord, Franssen, Rollandstraat 35; portemonnaie m. i., v. Woensel, Gr. Houtstraat 41; regenkapje, Kuiten. Westerhoutstraat 3; sleutels, de Boer, Koudenhorn 46; vulpotlood, Borstlap, Berken laan 7, Bloemendaal; vulpen, Blaauw. Waal Maefijtlaan 14, Aerdenhout. Algemeen Secretariaat: Kleverlaan 194, Haarlem. Katholiek Bureau voor Huwelijksvoorlichting, Parklaan 75. Spreekuur van den medischen leider, dr. P. K. J. Tervooren, dagelijks van 1.30 tot 2.30 uur. R. K. Centraal Pensionbureau voor Haarlem, Parklaan 59. Inlichtingen dagelijks. Maandag 8 uur vergadering van de St. Vin- centiusvereéniging Conferentie St. Bavo Kathe draal in het gebouw Nieuwe Groenmarkt 22. Dinsdag 2.30 uur vergadering van deMartha- vereeniging in het Tehuis Koninginneweg 8. 79 uur training R.K.A.V. „Holand" op het sportveld aan ds Kleverlaan. 7.30 uur spreekuur van den geestelijken lei der van het Katholiek Bureau voor Huwelijks voorlichting, Parklaan 75. 8 uur repetitie „St. Caecilia" in het gebouw „St. Bavo". Woensdag 7.30 uur spreekuur van den voor zitter der St. Vincentiusvereeniging, conference Bavo Kathedraal, Koninginneweg 105. Donderdag 10.30 tot 12 uur en van 8 tot 9 uur: Spreekuur R. K. Reclasseering in het ge bouw Bakenessergracht 26. 79 uur training R.K.A.V. „Holand" op het sportveld aan de Kleverlaan. Vrijdag 56 uur: Repetitie R. K. Gem. Man- dolinevereeniging „Sancta Lucia", afd. junio ren, meisjes, in het gebouw „Flora", Pretoria- plein. 67 uur: Repetitie „Sancta Lucia", afd. ju- Uitgaande van de Commissie voor de Geestelijke Belangen. De reiskosten der bedevaart zijn 1.25 met inbegrip van programma van gezangen. Misgebeden en oefening van den H. Kruisweg. Voor de bruidjes en kinderen onder de 10 jaar is de prijs 0.50. Voor de rijwielbedevaart zijn de onkosten 0.20 voor verplicht programma. Kaartjes en programma's zijn verkrijgbaar aan het Gebouw St. Bavo en bij de com missieleden B. Reijnders, Zomervaart 134. Th. Uiterdijk, Leidschestraat 24 zwart F. A. Puts, Nassaustraat 12 rood; J. Gort zak, Bantamstraat 54; M. G. Doek, Voor duinstraat 40; A van Rijn, Nachtegaal straat 52. S. Stevens, Merovingestraat 64. Voor verdere mededeelingen zie men de biljetten in de kerkportalen en bij de com missieleden. zegt Puntje, is heelemaal niet knap. En toch zijn alle jongens dol op haar. Hoe dat komt? Och, ze ziet er altijd geweldig leuk uit. Dat is plotseling gekomen, nadat ik haar eens den raad had gegeven voor haar kraag jes, ceintuurs, knoopen, corsages, enz. altijd naar De Groot te gaan. inder daad, dat helpt beslist bij het vermaken van Uw kleeding. Haarlem - Tel. 16772 4 Gebouw St. Bavo: Gewone zittingen, 46 uur. Geel Wit, 6.30 uur. Gem. Concertgebouw: Feestconcert der Neder landschDuitsche gemeenschap, 8 uur. Frans Halsmuseum; Expositie van beeld" bouwwerken, 105 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a: te bezich'igen van 35 uur en van 79 uur. Kunsthandel Leffelaar; Wagenweg: Expositie van schilderijen en teekeningen door C. Spo°r> 10—5 uur. Rembrandt: „Als mannen op reis gaan", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Cinema Palace: „D. III 88", 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor; „Bruidegom in angst", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals: „Luchtkasteelen", 2.30, 6.30 en 5.45 uur. Spaarne: „Een hopeloos geval", 8 uur. „HALF OM" NU 17 CENT VOORAL DUN SNIJDEN Gebouw St. Bavo: Ontbijt Winfried, 9 uur. Haarlems Gemengd Koor, 5 uur. Gem. Concertgebouw: Jan Klaassen, levende poppenkast van Joh. Frevel, 3 uur. Rembrandt: „Als mannen op reis gaan", l-30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur; 11.30 uur: „Oerwereld in het oerwoud". Cinema Palace: „D III 88", 11.30, 3.45, 6.30 en 3.45 uur. Luxor: „Bruidegom in angst", 1.30, 3.45, 63 sn 8.45 uur. Frans Hals: „Luchtkasteelen"', 2, 4.15, 6.30 e" 3.45 uur. Spaarne: „Een hopeloos geval", 1.30, 3.30, uur doorloopend. De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Apothee. van Rijn N.V., Kleine Houtweg 15, tel. l053y' Firma C. G. Loomeyer en Zn., Zijlweg 34, te_; 12495; Schoterbosch-apobheek, Rijksstraatweg 19, tel. 12711; Apotheek Schotsman, Binnen weg 206208, Heemstede, tel. 28320. Kru isstr. 38 VAN OIUS BEKENI» LEIDEN. Bevorderd tot doctor in de en wijsbegeerte op proefsohrift, getiteld: melberg en die Oranje Vrijstaat" de heer F- du Toit Spies, geboren te Edenburg O.V-S- wonende te Amsterdam. DOOR A. H. KOBER 2 (Nadruk verboden) „Zooals u ziet mijne heeren, ik leef nog en heb zeker geen groote schade aan mijn gezond heid geleden," begon de oude gentleman glim lachend, ofschoon het verband om zijn hals en zijn zeer bleek gezicht in tegenspraak met zijn woorden waren. „Ik ben, zooals u misschien weet, een oude liefhebber van het circus en het circusvolkje, en zoo stelde ik ook belang in den nieuwen clown, dien mijn vriend Bertram Mills uit Amerika naar Londen heeft gehaald. Ik heb mister Golden toen uitgenoodigd om ha zijn laatste optreden in Olympia met mij naar Richmond te gaan, waar ik te zijner eere een klein souper wilde geven. Mister Golden had overigens gewenscht om zoo onopvallend moge lijk Olympia te verlaten en daarom een anderen Uitgang gekozen dan gewoonlijk. Alles verliep zooals was afgesproken. Mister Golden ging, nadat ik hem aan mijn andere gasten voorgesteld had, goedgeluimd aan tafel, at en dronk met ons en nam aan het geani meerde gesprek deel „Mag ik u even onderbreken?" viel hem een rechercheur in de rede. „Had u tevoren al met mijnheer Golden gesproken? En dan: wie wa ren de andere gasten? Zijn er ook dames bij ge weest?" Lord Lemaile glimlachte vriendelijk, ofschoon hij boos was over deze interruptie en ant woordde „Ik heb pas in mijn huis gelegenheid gehad mister Golden persoonlijk te leeren kennen. Dat was dan ook het doel van mijn uitnoodiging voor een souper, waaraan slechts nog enkele van mijn clubvrienden deelnamen het zal wel niet noodig zijn, hen hier met name te noemen maar natuurlijk geen dames. Slechts mijn dochter heeft den beroemden gast bij zijn bin nenkomen kort begroet en zich daarna naar haar kamer begeven.... Mag ik voortgaan? Dus: toen het souper was afgeloopen en mijn vrienden naar de aangrenzende kamers gingen, waren mister Golden en ik toevallig een oogen- blik in de bibliotheek alleen, en wij spraken over ditjes en datjes, over zijn werk en zjjn engagementen en zijn inderdaad zeer groote in komsten. Opeens ik had den beroemden clown juist over een voorstel gesproken, dus op zeer vriendelijken toon springt hij in de grootste opwinding vanuit zijn fauteuil en het volgend oogenblik voel ik zijn handen om mijn keel klemmen. Ik verweerde mij natuurlijk uit alle macht.... er vielen een paar stoelen om mijn vrienden schoten toe, wij werden geschei den. ja en dat Is alles, mijne heeren!" „Is de clown gearresteerd? Wordt hij wegens het toebrengen van lichamelijk letsel aange klaagd? Is hij in handen van de politie?" Lord Lemaile, nog ietwat verhit door zijn bericht, hief bezwerend de handen op: „Neen, mijne heeren, alstublieft geen opwin ding en geen opzien! Ik ben met mister Golden allang in het reine; ik neem aan, dat hij een oogenblik zijn zelfbeheersching verloren heeft, misschien tengevolge van zijn zeer inspan nend dagelijksch werk, in elk geval heeft hij mij verzekerd, dat hij mij een verklaring, die tegelijk de verontschuldiging voor zijn gedrag is, zal doen toekomen en daarmee is de zaak afgeloopen." De oude heer onderstreepte het woord afgeloopen met een handbeweging en stond op, daar hij de conferentie als geëindigd beschouwde. Maar men stelde hem nog enkele vragen „Waar is mister Golden op het oogenblik?" Lord Lemaile haalde de schouders op. „Vermoedelijk te Londen in zijn hotel, of mis schien al op weg naar zijn volgende engagement, ik zou het u heusch niet kunnen zeggenIn ieder geval werd hij op zijn wensch nog giste rennacht door mijn chauffeur naar zjjn kwartier te Londen teruggebracht." „U hebt zooeven over een voorstel, dat u den clown deed, gesproken?" vroeg een ander, de journalist Wilson Nash. „Heb ik over een voorstel gesproken?" ant woordde Sir Arthur Lemaile haastig. „Neem mjj dan niet kwalijk, dat ik een verkeerde uitdruk king heb gebezigd dan ben ik bepaald ver keerd begrepen Wilson Nash zorgde dat hij de laatste was. die heenging. Nu kon hij Sir Arthur onder vier oogen zijn verontschuldigingen aanbieden voor de vragen, die voor hem blijkbaar pijnlijk waren geweest. „Maar mijn lieve jonge vriend," stelde Le maile hem op zijn gemak," nu neemt u de zaak toch wel wat te ernstig op! Er is geen sprake van, dat u mij gekrenkt zou hebben. Uw vragen hebben mij wat vermoeid dat is alles, en u zult het wel begrijpenVoor het overige: de zaak Is toch eigenlijk van geen openbaar belang en gaat slechts den heer Golden en mij aan. Zoo zou ik het geval ook liefst behandeld wil len zienDus tot ziens, beste vriend!" Wilson Nash had bereikt wat hij wilde: dé an dere heeren waren intusschen verdwenen en hij kon nu ongemerkt den chauffeur van Lord Le maile gaan opzoeken. Hij vond hem voor de ga rage staan, bezig den wagen af te spuiten. „Lord Lemaile heeft mij zooeven gezegd," zoo begon hij zonder omwegen, „dat u gisterennacht mister Golden, den clown, naar zijn hotel te Londen hebt gereden; maar hij kent den naam van dat hotel niet. Hoe heet het?" Eigenaardig: de chauffeur scheen van deze vraag te schrikken, wierp een vluggen blik naar de garage, ging er een paar passen verder van daan en fluisterde toen, alsof het een geheim moest blijven: „Empire, Tavistock. Op dat oogenblik verscheen degene, die dit niet had mogen hooren: Maud, de eenige doch ter van Lord Arthur; zij was achttien jaar, groot en slank met een gelijkmatig, mooi ge zicht, dat door de donkere oogen en de zware zwartblauwe haren iets ernstigs kreeg. Maud kwam uit de garage, waar zij zooeven, waarschijnlijk in een gesprek met den chauffeur door Nash gestoord, in gevlucht was. „Zult u mister Golden nog ontmoeten? Hebt u hem al ontmoet?" vroeg zij ietwat opgewon den. „Helaas niet mejuffrouw." „Mister Golden is vannacht uit Londen ver trokken, dat heb ik de juffrouw al gezegd," on derbrak de chauffeur. Maud wenkte Nash met haar mee te komen „Bent u journalist of rechercheur, mijnheer?" „Journalist, mejuffrouw! Wij zijn zooeven door uw vader ontvangen „Ik weet er alles van! Het ging over dat ongeluk met mister Golden Waar u zich blijkbaar bijzonder voor in teresseert, mylady?" Maud keek hem een oogenblik streng aan. „Ja, ik wil niet loochenen, dat ik mij voor dit eigenaardig geval interesseer," zei ze lang zaam en beslist. „En uw vader daarentegen zou liever elke relatie tusschen u en den heer Golden verhin deren?Heb ik dat niet goed geraden?...." Maud knikte. Opeens, nadat zij een oogenblik naast elkaar door de breede laan hadden gewandeld, die naar den ingang leidde, schoot het bloed naar ha»r wangen. n „Ik denk er ineens aan, dat u mij rmsscn verkeerd begrijpen zult," zei ze zacht. schien gelooft u wel, dat u hier getuige o geworden van een romantische liefdesgeschie^ nis. En heusch mijnheer Nash, dat is niet geval." Nash glimlachte. en „Dat zou ik me ook maar moeilijk kun voorstellen: een schoonheid uit de hooge a tocratie en deze foei'eelijke clown met zijn terhoofd! Want hij zal er in civiel wel even lachelijk uitzien als in de manege?" woeg „Dus u kent hem werkelijk nog niet?" fe. Maud. „Bent u heusch journalist en geen chercheur?" ^re- „Joumalist, mejuffrouw op myn woord! Maar mag ik vragen waarom u een afkeer van rechercheurs hebt?" billen „Omdat ik vrees, dat rij mister Golden n>" arresteeren, hem naar de gevangenis bre angSt antwoordde het mooie meisje, terwijl er in haar oogen stond. „En dat zou ik v0 groot en wreed onrecht houden!" da® „Uw vader heeft er ons van verzeke o^et- mister Golden niet den minsten last oende vinden," zei hij tenslotte, „is dat niet v om u gerust te stellen?" k-baarbeici In Maud's donkere oogen was dans te lezen. (Wordt vervolgd''

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 2