Hitier ontvangt Koning Boris Bomaanvallen op Malta en Halfar 0P DEN WEG DER WIJSHEID .r Voorloopig accoord van Madrid met Vaticaan Drukke militaire actie in en om Syrië Verduistering Het gesprek van Winant met Roosevelt DE DAG ONTWAAKT) Schepen bestookt midden op den A tl. Oceaan Beteekenis der aanvallen op Alexandrië DE ONDERHANDELINGEN TE BATAVIA Feest Van de H. Drievuldigheid Ministerraad te Rome neemt aantal besluiten De arrestatie van den gewezen Egyptischen stafchef Voorlojopig nog koffie Russische geleerden vlogen boven het Poolgebied VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 8 JUNI 1941 - OCHTENDBLAD *UR. VOOR RfDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) vooi Haarlem 26 cent per week; per kwartaal 3.42. Bij onze Agenten 28V2 ct. per week, per kwartaal 3.76^. DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE VIJF EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 23044 De prijs der advertentien bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mecfedeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iedere regel meer 16 cents. Over benoeming van bisschoppen en lagere geestelijkheid Meeningsverschillen tusschen Wavell en De Gaulle Communiqué uit Vjchy Duitsch weermachtsbericht Londen meldt verlies van torpedojager JV. "X „Engeland meent posities aan Midd. Zee te kunnen houden" Wijziging in voorgestelde onteigeningswet Ital. weermachtsbericht MATSOEOKA ONTVANGT AMBASSADEURS Antwoord'van Batavia onbevredi gend geacht; accoord nog mogelijk? Batavia protesteert te Tokio „Onafhankelijke ontwikke ling der economie" De bommen op Dublin DIT J\IUMMhK BhSTAAl UII ZES BLADZIJDEN' LAVAL HEDEN TE VICHY VERWACHT Londen wil blokkade tegen Vichy verscherpen Past op uw kinderen FELLE BRAND TE ZEIST Japan erkent Kroatië NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT OBERSALZBERG. 7 Juni (DNB) De Führer heeft in tegen woordigheid van den rijksminister van Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop, Koning Boris van Bulgarije voor een bezoek ont vangen. Madrid, 7 Juni. (D. N. B.) In tiet ministe- 'ie van Buitenlandsche Zaken is vandaag dooi beh Pauseiyken nuntius, Mgr. Cicognani, en minister van Buitenlandsche Zaken, Serra- J'o Suner, een voorloopige overeenkomst onder tekend. welke de toepassing der privileges bij Jjet bezetten van bisschoppelijke zetels regelt P® overeenkomsten hebben betrekking op de "«noeming van aartsbisschoppen, bisschoppen, ahostoliseh bestuurspersoneel en op de bezetting J'an de pastoorsplaatsen in Spanje. De onder handelingen worden voortgezet om een nieuw ««ncordaat af te sluiten. Na de onderteeke- h'hg wees de minister van Buitenlandsche Za- a«n in een toespraak op de beteekenis van de °vereenkomet en gaf tegenover den nuntius lit naam van het Spaansche volk uitdrukking &an zijn vreugde. Maandag zal de minister van Buitenlandsche 4aken ter eere van Mgr. Cicognani een recep- ~e geven, waaraan de leden der regeering en Vertegenwoordigers der weermacht en partij *"Hen deelnemen. ANKARA, 7 Juni. (S.P.T.) Alhier ontvan gen berichten maken melding van 'n koorts achtige militaire activiteit in Syrië. Generaal Weygand wordt elk oogenblik in Beiroet ver wacht. Naar voorts in diplomatieke kringen verluidt, is er oneenigheid ontstaan tusschen generaal Wavell en generaal De Gaulle. 0 Deze laatste zou namelijk gewezen hebben op het belang van een onmiddellijke actie tegen Syrië, en er op hebben aangedrongen deze actie met Pransche troepen te ondernemen. Generaal Wavell is daarentegen van meening, dat een afwachtende houding de ware bedoelingen van Vichy aan het licht zal brengen en aan de we reld het bewijs zal leveren, dat de Fransch- Duitsche samenwerking zich ook op militair ge bied uitstrekt, hetgeen dan de verklaringen van admiraal Darlan en generaal Dentz voldoende zou ontzenuwen. Naar verluidt, heeft de ziens wijze van generaal Wavell- den doorslag gegeven en generaal De Gaull eis hierop naar het Tsjad-geb-ed vertrokken. Men verneemt voorts in diplomatieke kringen van de Turksche hoofdstad, dat Londen over het besluit van generaal Wavell ontstemd is en nu den Britschen opperbevelhebber uitdrukkelijk gelast heeft handelend tegen Syrië op te treden, waarbij het tijdstip van den aanval slechts mag afhangen van de militaire voorbereidingen. Naar S.P.T. verder meldt, wordt in een offi cieel communiqué, dat te Vichy over den toe stand in Syrië is uitgegeven, verklaard, dat de ontwikkeling der gebeurtenissen in het Nabije en het Midden-Oosten, vooral in Syrië, met groote aandacht worden gadegeslagen. Zeer in het bij zonder wordt tot rust en kalmte aangespoord en er wordt verklaard, dat de geruchten die uit verscheidenen bronnen stammen, met nauw gezette objectiviteit zullen worden beoordeeld. Eén ding is echter duidelijk, zoo gaat het com muniqué verder: Engeland verspreid geruchten over een inval van Duitsche troepen in Syrië om zelf een militaire actie in dit land te rechtvaar digen. Luchtwapen vernietigt 30.500 ton BERLIJN, 7 Juni. (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: De strijd van 't luchtwapen tegen de Brit sche koopvaardij was ook gisteren bijzonder succesvol. Een gevechtsvliegtuig heeft 400 R.M. ten westen van de Afrikaansche kust een vrachtschip van 3.000 br. ton, dat deel Uitmaakte van een krachtig beschermd con- vooi, tot zinken gebracht. Aan de westkust van Schotland hebben gevechtsvliegtuigen twee groote koopvaardijschepen met tezamen 21.500 br. ton vernietigd. Twee andere groote Schepen werden aan de monding van de .fheems aangevallen eri zwaar beschadigd. ®en batterij vèrdragend geschut van de Uiarine heeft vijandelijke schepen voor Fol kestone beschoten. tP>n N°ord-Afrika geringe wederzijdsche activi- van artillerie en patrouilles. De vijand vloog "ch overdag, noch des nachts naar hét gebied u het Duitsche rijk. j de gevechten om Kreta hebben zich bij stoutmoedige uitvoering vari bijzondere op- a°ht door bijzondere dapperheid onderschei- n: de eerste luitenant ter zee Oesterlin, de rste stuurman Kreibohm, de eerste machinist- tj6 °^icier Schnell en de matroos Strecker. Bij 1^. ^vechten op Kreta hebben zich voorts de bat ^ant Swart en de tirailleur Brosig van een taljon luchtafweer van het leger bijzonder .verscheiden door het feit, dat zij in dappere vallen een Britschen gepantserden gevechts- oeen van middelbare grootte, die gereed stond Weg te rijden en te schieten, hebben buitge- 'aakt. T'er aanvulling op het weermachtsbericht ah vandaag wordt door het D.N.B. nader Medegedeeld: De eerste week van Juni was vol van tal- li ke doeltreffende ondernemingen van het uitsche luchtwapen tegen scheepsdoelen in liet zeegebied rondom Engeland en op den A 1U11UUU "aptischen Oceaan. Yj^uorai 0p g junj en jn den nacht op 7 Juni Schen aan de Duitsche bommenwerpers ver- va ^ene bijzonder waardevolle groote eenheden tot Britsche koopvaardijvloot ten offer. In bedroegen de verliezen gisteren en in den gf;h, op 7 Juni 30.500 br. ton. aan tot zinken bracht, - !chi e scheepsruimte en 15.000 ton aan be- Pt;(aciiSde tonnage. De succesvolle aanval op een ti... ch convooi in het midden van den Atlan tis, Afri,en Oceaan 400 K.M. ten westen van de ton aansche kust in den loop waarvan 13.000 bor®root;e vrachtschepen door voltreffers van Üe tot zinken werd gebracht, maakt voor iq d Sche scheepvaart opnieuw duidelijk dat t«n Ze. Verre, 2000 K.M. van de Engelsche kus- ^Uiklfel6gen zeegebieden niet - slechts Duitsche Vlie^n, maar ook Duitsche lange-afstands- i>eqrej 8en de naar Engeland varende convooien Sen vSen' Opmerkelijk is het tot zinken bren- Scbip an een 15 000 ton metend Britsch stoom- v,!*! ci(" smalle zeebocht van het Loch Ewen. ^0eker.r 'f van d't schip in een der vele schuil- "at ^pn de Schotsche westkust duidt er op. ben n nSelschen bijzonder waardevolle sche- ®everi en tiidroovenden, maar meer veiligheid a0ing r,n °mweg laten nemen van lossen der be beid ?r bchters in afgelegen zeebochten. Bij vail6ll e in de monding van de Theems aange- *>ehee] c"ePen betreft het eveneens twee groote, ppKeladen Oceaanstoomers, waarvan de ««g on 8000 4011 meter)d schip, een voltreffer p «kviJl !let achterschip, waarna een hooge J1 langd V'* het inwendige van het schip sloeg a tWeBrir'ee brand verschijnselen waren te zien. t»ne Volt SChip- 6root 7000 ton- kreeg verschei- °P het*'-61'5' die zware vernielingen aanricht- maand de Britsche koopvaardij heeft getrof fen, komt tot uitdrukking in de zware ver liezen van het Britsche aanvoerwezen. In totaal werden van 1 tot 6 Juni alleen door strijdkrachten van het Duitsche luchtwapen 85.400 ton scheepsruimte der vijandelijke koopvaardij tot zinken gebracht en 15 sche pen met minstens 75.000 ton door brisant- en brandeffect zwaar beschadigd. De Londensche berichtendienst maakte heden bekend, dat het Duitsche luchtwapen de Brit sche zeestrijdkrachten na het tot zinken bren gen van de Bismarck van den vroegen morgen tot middernacht bijna zonder tusschenpooz.er heeft aangevallen en met een hagel van bom men heeft bestookt. Daarbij is de torpedoboot- jager Mashona zoo zwaar getroffen, dat hij is gezonken. Zonsondergang 8 Juni 31.59 Zonsopkomst 9 Juni 5.18 (Vlaanopkomst 20.32 ondergang 4.55 Zonsondergang 9 Juni 22.00 Zonsopkomst 10 Juni 5.17 Maanopkomst 21.42 ondergang 5.41 NEW YORK, 7 Juni. (D.N.B.) Omtrent den inhoud van het gesprek van twee uur dat gevoerd is tusschen den Amerikaan- schen ambassadeur te Londen, Winant. en den vice-president, Wallace, in tegenwoor digheid van den voorzitter van de Senaats commissie voor Buitenlandsche Zaken, en de leden dier commissie, meldt de Associa ted Press uit Washington o. m. het vol gende: Winant heeft medegedeeld, dat de Engelschen er vast van overtuigd zijn het Suezkanaal en de posities aan de Middel landsche Zee te kunnen houden De opvattingen van de Britsche regeerir.g heeft Winant aldus uiteengezet, dat de Engel- sc.hen gelooven over voldoend sterke strijd krachten in Afrika te beschikken om tegen dit van Hitier opgewassen te zjjn. Het verlies van Griekenland en Kreta beteekent niet, dat daar na de geheele Middellandsche Zee verloren gaat. Het Britsche luchtwapen heeft de luohtheer- schappij boven de Britsche eilanden, het Ka naal en de „invasiehavens" in Noord-Frankrijk, veroverd. Het aantal tot zinken gebrachte' schepen op den Atlantischen Oceaan is welis waar ernstig, maar de stijgende curve is den laatsten tijd meer horizontaal geworden, waar aan de Amerikaansche patrouille ter zee een toenemend aandeel heeft. Winant heeft volgens dit bericht verder ver klaard, dat hjj geen voorstellen heeft inge diend om het program van hulpverleening aar. Engeland door de Vereenigde Staten te wijzi gen. Er is geen sprake van klachten, dat de Ver eenigde Staten nalatig zouden zijn geweest me' hun leveranties. Ten slotte heeft Winant, naar Associated Press meldt, de verklaring van Roosevelt her haald, dat hij geen vredesvoorstellen heeft mee gebracht. Omtrent deze verklaring van den president meldde S. P. T., dat zij eindigde met de woor den: „Winant heeft zelfs geen neefje in den tienden graad van een vredesaanbod meege bracht." Naar S. P. T. uit Washington meldt zijn als gevolg van de oppositie tegen het wetsontwerp, waardoor president Roosevelt gemachtigd wordt ten allen tijde persoonlijken eigendom in be slag te nemen, thans eenige wijzigingen hieru? aangebracht. Zooals het wetsontwerp thans luidt, kan Roosevelt alleen die fabrieken doen bezetten, die in dienst staan der bewapenings industrie en waar gevaar voor staking dreigt dek en aan den scheepswand. ^chtwtrCfkracht' waarmede het Duitsche aPen in ne eerste week van deze ROME, 7 Juni. (Stefani) In zijn weer machtsbericht no. 367 maakt het Italiaan sche opperbevel het volgende bekend: Vannacht hebben onze vliegtuigen vlieg velden op Malta gebombardeerd. In de eer ste uren van dén ochtend ondernamen onze jachtvliegtuigen een aanval op het vlieg veld van Halfar. Op den beganen grond staande vijandelijke machines werden in brand geschoten. Aan het front van Tobroek in Noord- Afrika werd een vijandelijke aanvalspoging verijdeld. Luchtformaties bleven de verde digingswerken der vesting bestoken, waarbij branden ontstonden. Voltreffers kwamen neer op de barakken in de zone van Sidi el Barrani. In Oost-Afrika zijn hardnekkige gevechten gaande in het gebied van Galla en Sidamo langs de rivier Omo-Bottego. In de streek van Gondar werd een poging van Soeda- neesche afdeelingen, om een van onze gar- nizoens te 'omsingelen, verijdeld. Naar S.P.T. uit Berlijn meldt beheerschen de berichten over de luchtaanvallen op de drie Britsche steunpunten in de Middellandsche Zee hedenmorgen de voorpagina's der Duitsche bla den. De eerste Duitsche luchtaanval op Alexan drië schijnt volgens de officieele berichten het gewenschte resultaat te hebben opgeleverd. Ita- liaansche vliegers hadden het vorige jaar, on der ongunstige omstandigheden, reeds enkele aanvallen ondernomen. Op het oogenblik liggen de Duitsche bases veel dichter bij deze Brit sche haven. Kreta ligt op een afstand van 550 K.M. van Alexandrië en Solloem in Noora- Atrika, dat als basis minder beteekent, niet verder dan 450 KM. De beteekenis van Alexandrië voor de Britsche vloot wordt te Berlijn hoog aan geslagen. Ofschoon de dokken aldaar slechts schepen van minder dan 15.000 ton kunnen opnemen en grootere eenheden in Gibraltar en Malta moeten worden gerepareerd, is Alexandrië een belangrijke ravitailleerings- havén voor de Middellandsche Zee-vloot wat betreft de brandstofvoorziening. De Duitsche aanval heeft ongetwijfeld een zekere bezorgdheid in Engeland gewekt. Dit blijkt uit het feit, dat de militaire medewerker van Reuter, sir Hubert Gough, er onmiddellijk een lange beschouwing aan heeft gewijd, die door de „Völkischer Beobachter" wordt geci teerd. Gough schrijft o. a. dat de Britsche ma rine-basis Alexandrië door lange kuststrooken omgeven is, waarop reeds een aantal iucht- Steunpunten is aangelegd, die, indien noodza kelijk, kunnen worden uitgebreid. Bovendien maakt de kust van de Middellandsche Zee een scherpen hoek bij de grens van Palestina en Egypte, zoodat er 2 flanken zijn, waardoor Alexandrië uit de lucht kan worden beschermd De toegang tot dezen hoek wordt door Cyprus beschermd, waar eveneens nieuwe luchtsteun- punten kunnen worden aangelegd. Ofschoon dus. volgens Engelsche opvatting Alexandrië ver dedigd, kan worden, blijkt uit het van Duitscne officieele zijde gemelde resultaat van den jong- sten aanval, dat tot nu toe hiervoor blijkbaar met voldoende maatregelen zijn genomen. Ofschoon de krachi; van den aanval op Gi braltar niet vergeleken kan worden met den aanval op Alexandrië, o. a. wegens de veel groo tere afstanden, die de Italiaansche vliegers moeten afleggen, wordt door dezen aanval toch duidelijk, dat de positie van de Engelsche vloot in de Middellandsche Zee niet meer zoo veilig is. Verder heeft men m deskundige kringen te Berlijn uitgerekend, dat de positie van de Britsche eilanden werkelijk moeilijk wordt, op het oogenblik, dat 15.000.000 ton scheepsruimte gezonken is. Dit beseft men naar alle waarschijnlijkheid bok in Enge land en daarmee blijven de oogen van Lon den meer op de overzijde van den Atlanti schen Oceaan, dan op de landen rondom de Middellandsche Zee gericht. TOKIO, 7 Juni (DNB) De minister van Buitenlandsche Zaken, Matsoeoka, heeft heden na elkaar besprekingen gevoerd met de am bassadeurs van Engeiand, Frankrijk en Duitschland. De Italiaansche ambassadeur had een langdurig onderhoud met den leider der Europeesche afdeeling in het departement van Buitenlandsche Zaken. Over den inhoud van deze besprekingen is niets bekend geworden. TOKIO, 7 Juni (Domei). Uit Batavia wordt gemeld Ofschoon het antwoord van Nederlandsch- Indië als onbevredigend wordt beschouwd, zal de Japansche delegatie nog een laatste poging doen om door verdere onderhande lingen tot een overeenkomst te geraken. Men is van gevoelen, dat „eenige tijd" noodig zal zijn om vast te stellen of de Nederlandsch-Indische autoriteiten al dan niet werkelijk het voornemen hebben de besprekingen tot een succesvol besluit te brengen, aldus verluidt van den kantvan de Japansche delegatie. Het Nederlandsch-Indische antwoord op het Japansche voorstel van 7 Mei is aan den Japari- schen gedelegeerde voorgelegd tijdens een b'j- eenkomst van gisteren, die 90 minuten duurde, waarna Josjizawa te kennen gaf, dat hij wel licht de Nederlandsche delegatie zou verzoeken zekere onopgehelderd gebleven punten toe te lichten, aangezien zij in strijd zijn met de Japansche formuleering. Te kennen gevende, dat zijn geduld op de proef werd gesteld, maar niet was uitgeput, zeide Josjizawa: „Ik kan thans niet zeggen, of ik den Nederlandschen ge delegeerden zal verzoeken hun houding verder te herzien. Ik zal mijn best blijven doen om het doel van mijn missie tot stand te brengen. Wanneer echter blijkt dat het onmogelijk is een bevredigende oplossing te bereiken, dan blijft er geen andere weg over dan terug te keeren naar Japan". Uit kringen 'der Japansche delegatie wordt vernomen, dat het Nederlandsche antwoord betrekking heeft op alle punten, maar slechts weinig punten behelst, welke de Japanners als bevredigend kunnen beschou wen. Verder verluidt, dat Josjizawa nieuwe instructies uit Tokio verwacht, alvorens regelingen te treffen voor een verder con tact met de Nederlandsche vertegenwoor digers. TOKIO, 7 Juni (D.N.B.). De Nederlandsche gezant, generaal Pabst, heeft hier hedenoch tend bfj het Japansche ministerie van Buiten landsche Zaken een protest ingediend tegen de recente verklaring van den woordvoerder van het bureau van voorlichting der regeering, die de Nederlandsch-Indische overheid in verband met de handelsbesprekingen in Batavia van onoprechtheid beschuldigd had. Uit officieele Japansche kringen wordt hier omtrent vernomen, dat van Japansche zijde geen antwoord op dit protest van Nederlandsch- Indië verwacht kan worden, daar het overbodig is, zoo verklaart men hier, ten aanzien hiervan een standpunt uiteen tè zetten. Zooals de correspondent van Aneta te New York meldt, bevestigt de Nederlandsch-Indische antwoordnota aan Japan opnieuw, dat Neder- landsch-Indië op een onafhankelijke ontwikke ling van zijn economie staat en dat het zich tegen de mogelijkheid moet beveiligen, dat zijn grondstoffen in Duitschland terecht komen. In de antwoordnota is echter het aanbod vervat „de handelsbetrekkingen met Japan op ver standige basis verder te ontwikkelen". Aldus meldt United Press aan haar bladen. ROME. 7 Juni (D.N.B.). De ministerraad heeft vandaag in een zitting van twee uur onder voorzitterschap van Mussolini behalve een aantal zuiver bestuurstechnische maat regelen, op voorstel van (jen Duce, de vol gende wetsontwerpen en maatregelen goed gekeurd. Opvoeding en vakopleiding van oorlogswezen worden overgenomen door de jeugdorganisatie van den lictorenbundel. Het kapitaal van het credietinstituut voor openbare werken wordt verhoogd van 120 tot 510 millioen lire. De taak van den chef van den generalen staf der weer macht bij de voorbereiding van den oorlog en de verdediging der natie wordt vastgesteld over eenkomstig de huidige behoeften. Onder den chef van een generalen staf der weermacht worden geplaatst de chefs van de generale staven der drie weermachtsdeelen. De functie an plaatsvervangenden chef van den generalen staf der weermacht wordt opgeheven. De party- secretaris zal in de toekomst in zqn kwaliteit van minister van staat betrokken worden bq de uitwerking van alle wetgevende maatregelen van politieke beteekenis. Goedkeuring van een crediet van 500 millioen lire voor de uitvoering van dringende openbare werken in de provincies Ljoebljana, Fiume, Zara, Spalato en Cattaro. Dit betreft in hoofdzaak aan te leggen wegen en werken, die aan de tot dusver verwaarloosde gebieden een nieuwen economischen en socialen bloei zullen geven. Voorts werd goedkeuring gehecht aan de vol gende maatregelen: Invoering van speciale cursussen in vreemde talen aan de Italiaansche hoogescholen, ver hooging van de maximumgrens voor postchèques van 1000 tot 5000 lire, uittrekken van 15 mil lioen lire voor de exploitatie van kolenlagen in Albanië en 50 millioen lire voor de exploitatie van petroleum by Pates in Albanië. BERLIJN, 7 Juni (SPT) Het protest der Iersche regeering, naar aanleiding van her. bombardement van Dublin, wordt in de bui tenlandsche kringen te Beriyn nog steeds be sproken. Van officieele zyde is hedenmiddag verklaard, dat het onderzoek naar aanleiding van het bombardement van Dublin wordt voortgezet en zqn einde nadert. Door verscheidene omstan digheden wordt dit onderzoek bemoeilijkt. Zoo spreekt men van bevoegde zyde over een don keren nacht en mistvorming, waardoor het zicht in den nacht van het bombardement bij zonder moefiyk was. Zooals de officieele woord voerder in de Wilhelmstrasse zeide was het onderzoek reeds zoo ver gevorderd, dat van daag of morgen een antwoord aan de Iersche regeering tegemoet kan worden gezien. Gods Wisheid leidt de wereld ontwijfelbaar naar haar doel. Door de geschiedenis heen loopt de lijn van Gods wereldbestuur, soms onmiskenbaar sprekend uit de gebeurtenissen, soms voor ons, die de waardijen der eeuwig heid bezien met de oogen onzer tijdelijkheid, verborgen en niet nawijsbaar. Ons beperkt kenvermogen acht het onbelangrijke veelal be- langrqk. Wij leven in een sfeer van dagelijks verouderende actualiteit, maar God die het eeuwige Heden is, in Wien geen gisteren en geen morgen wordt gevonden, doorgrondt we zen en ziel Zyner schepping. „Hij doorziet de afgronden en zetelt boven de Cherubijnen" (Graduale). De waardeering door God is een geheel an dere dan die, welke wij aan de dingen toeken nen en Zijn plannen met de wereld zqn veelal anders dan wij wenschen en juist achten. Wy willen naar eigen inzicht het leven op aarde en den weg naar den hemel bepalen, terwyi ons tegenover Gods Wijsheid veeleer de oot moed (>ast. die Pauius, van Gods geest door drongen, deed stamelen „O diepte van den rijkdom van de wüsheid en de kennis van God! Hoe ondoorgrondeiijk zijn toch Zqn raadsbesluiten, hoe onnaspeur lijk Zijn wegen! wie heeft de gedachten des Heeren gekend? Of wie is Zijn raadsman ge weest?" (Epistel). Wij voelen ons geschokt door oorlog of vre de, maar het wonder van ons gedoopt zijn in den Naam van Vader, Zoon en H. Geest is in wezen van veel ingrypender beteekenis, dan de actueele gebeurtenissen van den dag. Door het Doopsel immers werden wij geheven uit de sfeer van deze aarde in de wereld der Al lerheiligste Drieëenheid, laatste doel en eer ste oorsprong van alles, wat is. De drie-eene God geeft ons in weergalooze erbarming deel aan Zijn goddelijk leven. Door het H. Doopsel worden ^ij gedompeld in het oneindig rijke leven van de Allerheiligste Drievuldigheid. „Geprezen zij de Heilige Drievuldigheid en onverdeelde Eenheid, want Zij heeft ons barmhartigheid bewezen" (Intr.) Maar als het dan waar is, dat wij krachtens deze genade deelachtig zqn geworden aan de goddelijke natuur, dan moeten wy het bene den onze waardigheid als kinderen Gods ach ten pns nog langer overdreven te hechten aan de wereld of ons zorg te maken over de din gen der aarde. Wij behooren aan God en zijn bestemd om Zijn leven mee te leven Dat ver heven leven van den Vader, Schepper, van Wien alles zijn oorsprong vindt, van het Woord, Gedachte en Evenbeeld des Vaders, dat ons door Zqn Bloed de genade der verlossing schonk en ons tot kinderen en erfgenamen maakte, van den Geest, eeuwigen Uefdeadem tusschen Vader en Zoon, Voltooier van ons genadeleven, onzen Trooster en Helper en den Geleider op enzen weg. Alle groote mysteriën van schepping, verlossing en heiliging, die de H. Kerk ons in den loop van het jaar heeft voorgehou den in haar leer en gebeden vat zy op dezen Zondag samen in één grootsche hulde aan de bron van alle genade: de Allerheiligste Drieëenheid, die het groot Heelal door Haar goddelijke macht Bezielt. Alle dingen toch zijn uit den Vader, door den Zoon en in den H. Geest. „Want uit Hem en door Hem en in Hem is alles: Hem zij heerlijkheid in eeuwigheid". Zoo wordt heel het wereldgebeuren be- heerscht door het mysterie van Gods barm hartigheid. Deze lichtende weg dei genade, die door heel de geschiedenis van net mensch- dom heen loopt, wordt slechts doorkruist door den weg der zonde. Even zeker als de Kerk gelooft aan de my steriën Gods, gelooft Zij ook aan het myste- rium iniquitatis, aan het geheimenis der zon de. De zonde trekt over de wereld en laat in de geschiedenis een spoor na van bloed en vuil, treurnis en vervloeking. Het zedelijke kwaad staat in een volkomen tegenstelling met het wezen Gods. Het is het opmerkeiyke in de zonde, dat de mensch de gave van zijn vrijen wil. het hem door God geschonken vermogen, misbruikt om aan God vyandige daden te stellen. Tegenover den af grond van Gods liefde ligt hier de afgrond van onbegrijpelijken waanzin. Tegen dezen waanzin voert de H. Kerk sinds haar stichting op Pinksterdag een voortdu- renden strijd, omdat de zonde, grootste en treurigste aller wereldproblemen ook de grootste wereldcatastrophe is. En by dezen strijd, hoe dikwijls ook schijnbaar tevergeefs herhaald, blijft zq overtuigd van Haar uit eindelijke zege, omdat zij de belofte draagt van de voortdurende hulp van den Drieëenigen God, die niet zal toelaten dat de poorten der hel Haar zullen overweldigen. „En zie, Ik ben met u alle dagen tot het einde der wereld." (Evang.) Sterk in het geloof aan deze belofte zal de Christen, die dien naam waardig is, door alle tijden heen het blijde optimisme in zich dragen, dat voortspruit uit deemoed en ver trouwen. Want aan het eindpunt aller wegen staat God, op den weg der barmhartigheid, zoo goed als op den weg der zonde Hy is de uiteindelijke Overwinnaar, Dien niemand kan ontloopen en Hij zal de wereld overtuigen van zonde, van gerechtigheid en van oordeel. K. CAIRO, 7 Juni. (S.P.T.) Omtrent het vin den van den vroegeren chef van den Egypti schen generalen staf, Aziz el Masjri Pas;a, wordt nog gemeld dat deze heden in een kleine oase is gearresteerd. Ook zijn begeleiders wer den gegrepen en gevangen genomen. Mas.iri Pasja, die bekend staat ais een tegenstander der Britsche politiek, had eenigen tijd geleden getracht Egypte per vliegtuig te verlaten, doch zag zich gedwongen ten Westen van Cairo een noodlanding te maken. Algemeen zijn destijds geruchten 'verspreid, dat Masjri Pasja naar Irak ontkomen zou zijn, dooh deze geruchten zijn telkens door de Egyptische regeering ca tegorisch tegengesproken, daar de Egyptische autoriteiten, aangezien zijn vliegtuig in de buuit van Egypte gevonden was, het onmogelijk acht ten, dat de chef van den generalen staf net land z»u hebben verlaten. Zijn arrestatie be vestigt thans dit vermoeden. Masjri Pasja heeft zich al dien tijd schuil gehouden in een kleine oase, waar hy, vermomd als een eenvoudig Ara bier, zich vry kon bewegen. Door een onvoor zichtigheid lekte zyn identiteit echter uit en kon hij worden gearresteerd. VICHY, 7 Jtini (D.N.B.). Naar uit welin gelichte kringen verluidt, wordt Pierre Laval, die sinds zijn vertrek uit de regee ring op 13 December 1940 in de Fransche hoofdstad vertoefde, Zondag a.s. in Vichy verwacht. Laval zal voor vacantie een tijd gaan vertoeven op zijn landgoed Chateldon bij Vichy. Zooals uit Londen wordt vernomen schrijft de Daily Express d.d. 5 Juni, dat men het voor nemen heeft de blokkade tegen Vichy te ver scherpen en geen navicerts om humanitaire redenen meer te verleenen. ISTANBOEL, 7 Juni (D.N.B.) Turkije heeft het voornemen den detailhandel in koffie tot een monopolie van den staat te maken. Tege- ïykertyd wordt bekend, dat 30.000 zakken koffie uit Brazilië in Turkye zqn aangekomen. Voor den rechter verschenen als getuigen twee kinderen van acht en- negen jaar.... onschuldige frissche knapen uit een fatsoenlijk gezin. Een jonge onverlaat had in de nabijheid van een spoorweg-emplacement, waar de hinders aan 't spelen waren, wa gons opengebroken en de kleinen daarna aangezet den boel er maar uit te halen. Zelf bleef hij buiten schot en liet anderen de kastanjes uit het vuur halen. Onsympathiek en laf, noemde de Officier van Justitie dit terecht. En eischte een zware straf omdat aldus onschuldige kinderen tot dieven wor den opgeleid. Het geval moge een leering zijn voor velen. Past op -uw kinderen. Er sluipen geniepige individuen rond die van uw kroost misdadigers maken tot eigen gewin. Heeft Christus niet gezegd, dat het beter ware, met een molensteen om den hals in de diepte der zee te wor den geworpen, dan één dezer kleinen, die tot Hem waren gebracht, te ergeren? ARCH AN GELSK, 7 Juni (S.P.T.). De vlie genier Tserewitsjniji is met zijn viermotorig toe. stel, gemerkt „SSSR N169" op het vliegveld van Archangelsk geland, na meer dan 20.000 K.M. over het Oostelük deel der Russische Poolgebieden te hebben gevlogen. De SSSR N169 heeft onderweg drie landingen op ys- schotsen gemaakt. Tijdens het oponthoud aldaar waren de zich aan boord bevindende geleerden in staat interessante waarnemingen te verrich ten. Als uitgangspunt voor de Pool vluchten diende het eiland Wrange]. De SSSR N—169 zal binnenkort naar Moskou terugvliegen, alwaar de geleerden van het Pool- instituut het meegebrachte wetenschappeiyke materiaal zullen bestudeeren en uitwerken. Reeds thans kan worden vastgesteld, dat de vliegers op hun expeditie veel belangwekkende gegevens hebben opgedaan. Zaterdagmiddag brak te Zeist achter Nooit- gedacht brand 'uit in een ongeveer zestig meter lange loods van- den poelie Driessen. Door den brandbaren inhoud van de loods greep het vuur met groote snelheid om zich heen, waardoor ook twee varkens een prooi der vlammen werden. Een brandweer bestreed het vuur met drie stralen, doch kon niet verhinderen, dat ook een schuur van den heer Van Barneveld aan de Laan van Beek en Royen verloren ging. TOKIO, 7 Juni (DNB) De minister van Bui tenlandsche Zaken, Matsoeoka, heeft heden aan de Kroatische regeering meegedeeld, dat Japan Kroatië erkent. Hoofdredacteur: H C. 3. A. BARON VAN LAMSWBERDE, Bussum. Gewestelijk verantwoordelijk redacteur: W. G. A. M. VAN WILLIGE. Bloemendaal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1