Haarlem zet het seizoen goed in Adverteeren doet Verkoopt ALS U VERZAMELAAR IS NIEUW MOLEST-RISICO FIRMA F. HUISSEN G0EDK00PER Weet U al JUuffrwrft Hollan dla-wedstrij den Strijd om de wickets tusschen vader en zoon Familieberichten t Cripps voert besprekingen te Stockholm De toren van Minnertsga gerestaureerd Warenhuis in nieuwen vorm Cricketrubriek Goed spel van U.V.V. BENSDORP N.V. AUTOMOBIELEN MOTORRIJWIELEN 20 ZONDAG 8 JUNI 1941 Arabische aanval op Joodsche kolonie 'Luchtlijn van Madrid naar Spaansch-Guyana Treinongeluk in Roemenië Sir Walter Monckton neemt „voorloopig ontslag" Aanzienlijk tekort op begrooting van Nederlandsch-Indië Hongaarsch defensieminister naar Italië Twee en een half milliard lire voor Italiaansche marine SEIN STOND IN VER- KEERDEN STAND Drie maanden hechtenis geëischt tegen rangeerder RADIOTOESTELLEN Nieuwe voorschriften inzake het opbergen in meubelopslagplaatsen Fraai monument van noordelijke baksteenarchitectuur Middenstandswinkeliers te Rotter dam in één gebouw Mr. J. Woltman overleden Oud-secretaris-generaal van het departement van Defensie Bestrijding van draaihartigheid bij kool BESCHERMING VAN DIEREN ROEIEN VIJZELSTRAAT 1 - AMSTERDAM-C. JUWELIER REPARATIE - INKOOP - TAXATIE Examens ziekenverpleging Lichamelijke opvoeding Lichamelijke oefening FA ILL1SSEMENTEN De strijd tusschen de oude achten werd een teleurstelling De uitslagen Verlies en winst Vader en zoon Academische examens Akte L. O. TE KOOP GEVRAAGD HET MOTORPALEIS, Scheepenslr. Ill, Rotterdam de* todwn wedt toto1» vewcMjnen mt'iwdw OFFICXEELE PUBLICATIE VAN HET DEPAR' VAN LANDBOUW EN VISSCHERU Rooiverbod vroege aardappelen ]0gstir Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in 0°rvan pet maakt bekend, dat bij besluit van den secretaris-generaal aarfl' departement van Landbouw en Visscherij het rooien v appelen tot nader order verboden is. da®^! STOCKHOLM 7 Juni (SPT). Tegelijkertijd met den Engelschen ambassadeur in Moskou, Sir Stafford Cripps, is hier de Engelsche gezant in Helsinki, Vereker, aangekomen. Vereker was van 1937 tot 1939 gezant te Moskou, zoodat men kan aannemen, dat hij met Sir Stafford Cripps een onderhoud zal hebben aangaande de actu- eele Russische vraagstukken. Aan deze bespre kingen zal ook de Engelsche gezant in Stock holm deelnemen. DAMASCUS, 7 Juni (DN.B.) De Joodsche kolonie Nissa in Palestina is door Arabieren aangevallen. Een Jood werd gedood en een Enge^schman gewond. MADRID, 7 Juni. (S. P. T.) Het Spaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft offi cieel medegedeeld, dat een nieuwe luchtlijn ge opend is tusschen Madrid, het eiland Fernan do Po, Santa Isabel en Spaansch-Guyana. Deze dienst wordt onderhouden door de Spaansche Luchtvaartmaatschappij BOEKAREST, 7 Juni (D.N.B.). De sneltrein, die uit de Boekowina naar Boekarest ging, is hedenmorgen bij Albetsji in botsing gekomen met een personentrein. Tien personen werden gedood, dertig gewond. GENEVE, 7 Juni (D.NJ3.). De „Daily Herald" meldt, dat de directeur-generaal van het minis terie voor <je inlichtingen, sir Walter Monckton zijn „voorloopig ontslag" heeft ingediend. Hij was het eens met den minister voor de inlich tingen, Duff Cooper, volgens wien het ministe rie zijn dienst op grond van de het thans ter beschikking staande machtsbevoegdheden niet volledig ten uitvoer kan leggen. Ingeval geen verbetering ontstaat, wil hij aftreden. Al deze feiten zijn den eersten minister ter kennis ge bracht. SJANGHAI, 7 Juni. (D. N. B.) Naar uit Ba tavia gemeld wordt, vertoont de staatsbegro ting van Nederlandsch-Indië voor 1942 een aan zienlijk tekort, zonder dat tot dusver maatrege len overwogen zijn om aan dit tekort tegemoet te komen. Voor het loopende jaar, zoo worat verder gemeld, wordt een ongunstige ontwikke ling van den Nederlandsch-Indischen buiten- landschen handel in vergelijking met het vo rige jaar verwacht. De export wordt vooral be lemmerd door het tekort aan scheepsruimte. BOEDAPEST, 7 Juni. (D. N. B.) De Honved- minister Bartha is Zaterdagmiddag naar Italië vertrokken. ROME, 7 Juni. (D.N3.). De vereenigde Ita liaansche Kamercommissie voor de begrooting en voor de weermacht hebben gisteren het wets ontwerp goedgekeurd, dat voorziet in de verdere financiering der oorlogskosten der marine ten bedrage van 2% milliard lire. Het Arnhemsohe gerechtshof heeft zich bezig gehouden met de treinbotsing, welke in Augus tus 1940 op het spoorwegemplacement te Zwolle piaats vond en waarbij een conducteur werd gewond. In den nacht van 27 op 28 Augustus botsten nabij het Zwolsche station twee goederentreinen tegen elkaar, de eene komende uit Amersfoort, de andere van het station Zwolle. De botsing ontstond, doordat de goederentrein uit Zwolle langs een sein reed, dat op veilig stond, maar dat, zoolang de trein uit Amersfoort niet was gepasseerd, op onveilig had moeten staan. De 47-jarige rangeerder E. D., die dien nacht dienst deed als wisselwachter en opdracht had, voor het sein te zorgen, werd strafrechtelijk vervolgd, omdat het aan zijn schuld te wijten zou zijn geweest, dat de botsing gebeurde. D. was reeds disciplinair gestraft met inhouding van een halven dag loon. De rechtbank te Zwolle veroordeelde hem tot f 20 boete, suhs. tien dagen hechtenis, tegen welk vonnis hij in hooger beroep kwam. D. was aangewezen voor de bediening dei wissels. De sèinhuiswachter had Het druk met de telefoon en gaf verd. opdracht, de seinen te bedienen, waartoe hij ingevolge het dienstroos ter bevoegd was, Verd. had, toen de trein uit de richting Zwolle gepasseerd was, verzuimd, het sein weer op onveilig te zétten. Verd. ver klaarde evenwel, dat hij daartoe geen opdracht had gehad. De advocaat-generaal, mr, Hermans, achtte het gepleegde feit ernstig en eischte thans drie maanden hechtenis. Het hof zal 20 Juni uitspraak doen, Ten aanzien van radiotoestellen, welke zich in meubelopslagplaatsen bevinden, zijn met in gang van 7 Juni 1941 de volgende voorschriften van kracht. Zoowel de eigenaar van een radiotoestel, dat zich in een meubelopslagplaats bevindt, als de exploitant van de betreffende opslagplaats zijn verplicht, hiervan onverwijld kennis te geven aan het Hoofdbestuur der P.T.T.. Technische Dienst Radio, Scheveningscheweg 6, 's-Graven- hage. Verkeert de exploitant van een meubelop slagplaats in onzekerheid, of zich bij de bij hem opgeslagen goederen radio-toestellen bevinden, dan dient hij zich voor zoover mogelijk hierover Wj de eigenaars dezer goederen zekerheid te verschaffen. De exploitanten van meubelopslag plaatsen dienen van heden af, wanneer zich onder de bij hen onder te brengen goederen radiotoestellen bevinden, er voor zorg te dra gen, dat deze toestellen op zoodanige wijze wor den geplaatst, dat controle op eenvoudige wijze mogelijk is. Reeds eerder bij hen ondergebrachte radiotoestellen kunnen blijven, waar zij zich thans bevinden. Verzegeling van radio-toestel len, ondergebracht in meubelopslagplaatsen, kan achterwege blijven. In 1939 werd onder leiding van den heer A. Baart, architect B.N.A. te Leeuwarden begon nen met de restauratie van den toren der Ne- derl. Herv. Kerk te Minnertsga, welke in 1505 gebouwd was en wat den top betreft in 1818 hersteld of gewijzigd werd. De toren verkeerde in bouwvalligen toestand, als gevolg waarvan het restauratiewerk meer tijd heeft gevraagd dan verwacht werd. Thans is de restauratie gereed gekomen. De kasten bedragen in het geheel ruim f 32.000. Alle oude materialen zijn weer ver werkt, terwijl in Friesland en Utrecht oude steen is aangekocht; voorts leverde een Drie- sche steenbakkerij nieuwe groote baksteenen, z.g. moppen. De bovenbouw is geheel van kleine gele Frie- sche steen opgetrokken, waarbij het zadeldak met zijn opgaande topgevels overeenkomstig vele voorbeelden van Friesche torens is hersteld. In de tot den grond loopende boognis van den westelijken torenmuur is een ingang gemaakt, terwijl het lichtraam daarboven weer van ge metselde traceeringen is voorzien. Van het inwendige dient vooral het zich op een hoogte van 10 meter bevindende kruisge welf voorzien van ribben en met hoog opgebo gen gewelfvelden, te worden genoemd. Het be staat geheel uit Friesche moppen in schoon metselwerk en vormt, evenals trouwens het ge- heele bouwwerk, een sprekend en fraai monu ment van noordelijke baksteenarchitectuur, dat door een gelukkige restauratie thans voor bet nageslacht behouden is. van postzegels, boeken, porcelein, schilderijen of wat ook, dan is Uw collectie natuurlijk Uw trots. Voor U is zij oneindig veel meer waard dan haar geldswaarde. Maar zelfs deze wordt U bij oorlogsschade van overheidswege niet vergoed. Verzeker haar daarom met Uw andere eigendommen bij SINGEL 126—130 AMSTERDAM (C.) TEL. 47190 Naar de Rotterdamsche Middenstandsver- eeniging Handel en Nijverheid ons mededeelt, is de bouw van een groot gebouw, waarin een zeventigtal middenstandswinkeliers een plaats zal krijgen, aanstaande. Architect Jac. Ouwer- kerk te Rotterdam heeft voor dit gebouw, dat een semi-permanent karakter draagt, de plan nen ontworpen. In het algemeen is gerekend op een duur van acht jaren. Dit middenstandsgebouw, dat een totale op pervlakte krijgt van 3100 M2 zal worden neer gezet op den hoek van de nieuw geprojecteerde Noord-Zuidverbinding, den Parkweg en de Van Oldenbameveltstraat, welk terrein voorloopig niet voor massalen definitieven bouw in aan merking komt. Elke winkel krijgt een opper vlakte van 5 x 10 meter. Een zijde van het gebouw op den beganen grond wordt geheel ingenomen door étalages; voorts treft men op de verdieping behalve een bar en een café-restaurant een ruime vergader zaal aan, alsmede een cafetaria boven de straat. In het andere deel van het gebouw ko men de winkels op den beganen grond en op de eerste verdieping. Vorts is een bijzonderheid, dat in het gebouw een gezamenlijke expeditie zal worden ingericht, waarvan elke winkelier gebruik zal kunnen ma ken. De benoodigde gelden moeten ten deele door de deelnemende winkeliers worden gefourneerd 'n stichting is daartoe in oprichting ter wijl de gemeente Rotterdam voor het overige eventueele financieele verplichtingen op zich Z8rl nemen. Men hoopt over eenige weken reeds met den bouw te kunnen beginnen. Binnen vier weken denkt de architect het nieuwe middenstands- warenhuis te kunnen optrekken. Vrijdag is te 's-Gravenhage op 74-jarigen leef tijd overleden mr. J. Woltman, oud-secretaris generaal van het departement van Defensie. Mr. Woltman was 17 October 1866 te Terband in Friesland geboren. Hij promoveerde in 1891 te Leiden in de rechten en vestigde zich toen als advocaat en procureur te Heerenveen, waar hij tot 1912 de praktijk uitoefende. Van 1906 tot dat hij Heerenveen verliet was hij lid van de Provinciale Staten van Friesland, tevens was nu van 1905 tot 1912 secretaris van den Voogdij raad te Heerenveen. Van 1912 tot 1917 was de heer Woltman ha van den Octrooiraad en trad tevens op als me dedirecteur van het Bureau voor den Industriee- len Eigendom. In laatstgenoemd jaar werd mi', Woltmanr benoemd tot administrateur bij het toenmalige departement van Oorlog als hoofd van de eerste af deeling. In die functie heeft de heer Woltman zich een uiterst bekwaam en voortvarend man getoond, waardoor op hem de keuze kon vallen voor het ambt van secretaris-generaal. Op 1 Mei 1922 aanvaardde hij deze functie, welke hij 'tot 1 Januari 1933 bleef vervullen. In de jaren 1928—'29 heeft hij groot aandeel gehad in de samensmelting van de departementen van Oor log en Marine, waarna hij in Juni 1929 werd benoemd tot secretaris-generaal van het depar tement van Defensie. Na het afsluiten van zijn ambtelijke loopbaan werd de heer Woltman in 1933 voorzitter van de commissie-taakonderzoek voor de departementen van algemeen bestuur. Mr. Woltman was lid van de centrale commis sie voor het georganiseerd overleg voor ambte narenzaken, 'en lid van de centrale commissie voor de statistiek. Hij was ridder in de Orde van den Neder- iandschen Leeuw en commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. De teraardebestelling zal Woensdag geschie den om twaalf uur op de begraafplaats te Ter band bij Heerenveen. Blijkens de in voorafgaande jaren verrichte onderzoekingen en de in de practijk opgedane ervaringen is de draaihartigheid bfj kool zeer goed te bestrijden door eenige malen herhaalde bespufting in het hart der koolplanten binnen de daarvoor geschikte tijdvakken en met eenige werkzaam gebleken middelen. De tijdvakken, waarbinnen de bespuitingen moeten worden uitgevoerd en welke verband houden met de vliegtijden der koolgalmuggen, zullen op dezelfde wijze als voorheen, 'dus door per radio en in de pers gepubliceerde berich ten, aan de belanghebbenden bekend gemaakt worden. De schaarschte aan verschillende bestrij dingsmiddelen heeft een bijzondere regeling noodig gemaakt. De voornaamste middelen zijn oplossingen van 0.1 pet. nicotine en ly pet. zeep in water of 2 pet. pyridine en ly pet. zeep in water. Teneinde de zekerheid te schep pen, dat de zeep, die voor bereiding der sproei- vloeistof beschikbaar is gesteld, ook uitsluitend voor dit doel wordt gebruikt, zal de zeep ge mengd met pyridine en eenig water in den han del gebracht worden. De samenstelling van het mengsel is zoodanig, dat 1 kg. ervan in 20 liter water, dus in een sterkte van 5 pet. moet worden opgelost om een sproeivloeistof te verkrijgen. De bereiding van het pyridine-zeepmengsel is in handen gesteld van de N.V. Utrechtsche Asphaltfabriek, Oranjestraat 2 b. 's-Qtraven. hage en de Aseptafabriek, Zuideinde 97-99, Delft. Belanghebbende koolverbouwers kunnen zich, eventueel via hun organisatie, tot deze fabrie ken wenden. Koolverbouwers, die nog eenigen voorraad van nicotine of pyridine doch niet van zeep bezitten en bij voorkeur den ouden voorraad eerst willen verbruiken, kunnen in plaats van zeep een uitvloeier aan de sproeivloeistof toe voegen Het is mogelijk, dat daarmede ook goede re sultaten bereikt kunnen worden, doch dit is nog niet uit ervaring bekend. Nadere inlichtingen verstrekken de Planten- ziektenkundige Dienst te Wageningen, de amb tenaren van den Dienst, zoomede de Rijks tuin, bouwconsulenten. In de te 'sGravenhage gehouden jaarvergade ring van de Nederlandsche Vereeniging tot be scherming van dieren werden in de vacatures mej. S. Groshans, mevr. G. C. Kapteynv. d. Haas ende heer C. Ch. Walraven (allen niet herkiesbaar) gekozen: mevr. E. von Ilsemann gravin van Aldenburg Bentinck, T. D. Sigling, majoor-paardenarts op non-actief mr. S. Rink en in de vacature jhr. mr. J. E. W. Twiss Quar- les van Ufford (op eigen verzoek afgetreden) ds. W. E. M. Hoekzema, te Loenen a. d. Vecht. Na een gemeenschappelijken maaltijd hield de heer T. D. Sigling een populair wetenschappe lijke causerie over het hoefbeslag en de goede behandeling van het paard. De achtste acte van de film „Een S.O.S. voor het dier" lichtte het gesprokene toe. Als slot werd vertoond een inte ressante acte dezer film: „Enkele roofvogels in ons land", toegelicht door den tweeden secre taris van het hoofdbestuur, den heer G. Nieu- wenhuijsen. Bij de behandeling van de voorstellen der af- deelingen, o.a. over het voederen der vogels in den winter, gebruik yan rij- en trekdieren, werd in verband met dit laatste de aandacht geves tigd op het verleenen van een bewijs voor het mogen besturen van paard en wagen, nu er zoo veel misstanden op dit gebied bestaan. Binnenkort zal het hoofdbestuur een vergade ring uitschrijven voor inspecteurs deux, vereeni ging, bijzonder met het oog op het veevervoer. GRONINGEN. Geslaagd voor het diploma ziekenverpleging A de Dames: N. Tiggelaar, A. Tilma, F. Veenstra, J. A. H. Sanders, T. Wiersma, ,H. C. Wolthuis en M. Zuidema, allen opgeleid in het academisch ziekenhuis te Gro ningen. De examens zijn afgeloopen. AMSTERDAM. Geslaagd voor candidaats- examen aan de academie voor Lichamelijke Opvoeding de dames: J. Botje, M. A. van Ges- sel, D. W. de Gruyter, E. G. Harff, M. M. Keuls, J. E. I. Köhler, H. S. van Pernis, M. F. J. E. van der Putten, O. D. Schreinemachers, M. Welbergen. AMSTERDAM, 7 Juni. Geslaagd de heer J. Galle, Den Haag. Opgegeven door v. d. Graaf Se Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Failliet 'Verklaard: 5 Juni: Antonius Gerardus Welling, zonder be roep, Didanï, B. 130. R.c. mr. F. M. Pleyte. Cur. jhr. mr. H. C. M. van Nispen tot Pannerdeni, Arn hem, Kastanjelaan 53. W- Scheffer, koopman, Witmarsum. R.c. mr. H. W. A. Schipperijn. Our. mr. J. P. Winsemlus, Sneek. De N.V. „Met Volle Zeilen", te Den Haag, Lange Houtstraat 3. R.c. mr. F. Donker Curtius, mr F. C. Stahle, Den Haag. De N.V. voorheen A. J. Vos en Co., te Sche- veningen, Treilerdwarsweg 2. R.c. mr. F. J. de Jong. Cur. mr. R Stapel, Den Haag. H. Kronheimer, kcopman, Den Haag, Har derwijkstraat no. 183. R.c. mr. J. Andel. Cur. mr. M. J A. Steenhuis, Den Haag. 6 Juni: W. F. van Dongen, koopman, Dongen, Tramstraat 40. R.c. mr. A. Bisschop Beele. Cur. mr. H. M. Janvier, Kerkstraat 24, Dongen. Th. Vermeulen, O. Pekela, Wartburgstraat 268. R.c. jhr. mr. W. W. Feith. Cur. mr. H. F. van der Laan, te Veen dam. Hermannus Wilken, timmerman-aannemer. Era- men. R.c. mr. A. Jonker, Stationsstraat 26, Em- men. In de week van 2 t.m'. 7 Juni 1941 werden in Nederland 15 faillissementen uitgesproken. Vernietigd na gedaan verzet: 4 Juni: P. O Oostveen, Amsterdam. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 13 Mei: J. KooienIJzerman, weduwe van J. Kcolen, Hal steren. Gedeponeerde ultdeellngslijsten: 12 Mei: N.V. „Park Zuid", bouwmaatschappij, Amsterdam. Geëindigd door het verbindend wor den der slotuitdeelingslijst Ultk. nihil aan conc. cred. 9. Goldberg, zich noemende en schrijvende Ray Forest, vroeger wonende te Amsterdam', thans te New-York. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeeiingslijst. Nationale Verzekering eni Herverzekering Maat schappij, Den Haag. Geëindigd door het verbin dend worden der slotuitdeelingslijst. Otto Blouw, schilder, Nieuwe Schans. Geein- idigd door het verbindend worden der eenige ujt- deellngslijst. De tweede en laatste dag van het Hollandia- roeifestijn bij 's Molenaarsbrug werd gelukkig begunstigd door uiterst fraai zomerweer. De belangstelling was dan ook dezen dag aan merkelijk toegenomen Toch bleven de pres taties beneden de verwachtingen, vooral de met zooveel spanning tegemoet geziene strijd tusschen de oude achten werd voor de toe schouwers een teleurstelling. Het roeien van de uitstekende Nereusploeg was dermate goed, dat het pleit reeds op de helft vdn de baan volkomen in het voordeel van de Amsterdam mers was beslist. Voortdurend liep Nereus op Laga en Njord uit en zonder een noemenswaar dige eindspurt te slaan gingen de Amsterdam- sche studenten met een voorsprong van 1 lengte op Laga als eerste over de eindstreep. De jonge acht A leverde een spannenden strijd op tusschen Triton en Laga. De Utrech tenaren, die feeds eerder in het seizoen bewe zen hadden over een aardige ploeg te beschik ken. lieten zich ook nu niet onbetuigd. Voort durend lag Triton met een kleinen voorsprong aan den kop en hoewel Laga voortdurend trachtte door felle spurts den achterstand in te halen, lukte dit niet, zoodat Triton een ver dienstelijke overwinning behaalde. In de jonge acht B gaf Njord goed partij aan het sterk roeiende Nereus. Slechts met een 14 lengte wisten de Amsterdammers de overwinning te behalen. Logger (Poseidon) herhaalde zijn overwinning in de oude skiff tegen Marres van de Laak, ter wijl dit eveneens het geval was met Willem III in de oude twee tegen Argo. Een aantrekkelijken strijd gaven de lichte vie ren van Triton, Argo en Willem III te zien. De Wageningsche studenten deden aardig werk, doch door het verkeerd nemen van een piket werd de ploeg, nadat zij als eerste over de eindstreep gegaan was, gediskwalificeerd, waar door Triton winnaar werd. Van de 15 heerennummers won Nereus 4 num mers, Triton drie, Willem III twee, terwijl de overige nummers verdeeld werden. Een - eind resultaat, dat voor Njord en Laga beslist teleur stellend is. Te vermelden vallen ook nog twee baanrecord verbeteringen, t.w. in de beginnelingen skiff en in de jonge vier A. Wesseling (Die Leythe) bracht het in 1935 gevestigde record van De Hoop van 8 min. 15 sec. op 7 min. 58 2/5 sec., terwijl Triton's jonge vier Laga's record van 7 min. 213/5 sec., in 1932 gevestigd, bracht op 7 min. 19 3/5 sec- De uitslagen luidden: Beginnelingen skiff: 1. Die Leythe (M. F. A. Wesseling) in 7 min. 58 2/5 sec.; 2. Willem III. Jonge vier A: 1. Triton in 7 min. 19 3/5 sec.; 2. Argo 2 lengten; 3. Laga. Jonge skiff A: 1. Willem III (C. Neumeyer) in 8 min. 5 1/5 sec.; 2. De Maas op taflengte. Jonge aoht B: 1. Nereus in 6 min. 27 4/5 sec.; 2. Njord Vi lengte; 3. Laga 4 lengten. Oude skiff: 1. Poseidon (D. Logger) in 8 min. 19 sec.; 2. De Laak. Lichte vier: 1. Triton in 7 min. 431/5 sec.; 2. Willem IH 2 lengten; 3. Argo ver achter. Beginnelingen twee: 1. De Hoop in 9 min. 9 3/5 sec.; 2. Willem III 1 lengte; 3. Triton y meter. Beginnelingen vier: 1. Nereus in 7 min. 46 3/5 sec.; 2. Njord I 1 lengte; 3. Njord n ver achter. Oude twee: 1. Willem III in 8 min. 281/5 sec.; 2. Argo 1 lengte. Jonge acht A: 1. Triton in 6 min. 48 4/5 sec.; 2. Laga lengte; 3. Njord ver achter. Jonge vier B: 1. Delftsche Sport in 7 min. 41 sec.; 2. De Hoop 4 lengten; 3. Daventria 6 lengten. Oude acht: 1. Nereus in 6 min. 36 sec.; 2. Laga 1% lengte; 3. Njord 2 lengten. Dames: Stijlsnel skiff: 1. Willem m (mej. B. Stom); 2. Nautilus (mej. G. van Leeuwen). Stijlsnel achten: 1. De Vliet; 2. Nereus. Vieren: 1. De Maas; 2. Dordtsche; 3. Delft sche Sport. Stijl oude skiff: 1. Willem III (mej. B. Stom) 2. De Hoop (mej. E. F. M. Sanders). Stijl beginnelingen vier: 1. Dordtsche; 2. De Vliet; 3. Willem UI. Dubbele vier: 1. De Hoop; 2. De Vliet. Pinksteren ligt alweer een week achter ons en heeft aan duizenden sportliefhebbers genoegen verschaft. Vooral de cricketers hebben volop van de zon kunnen genieten. De velden zagen er schitterend uit en al waren de wickets op sommi ge velden nog niet geheel betrouwbaar, over het algemeen genomen vernam men slechts weinig klachten, hetgeen al heel veel zeggen wil, want van „huis uit" is een cricketer lastig en veel- eischend. En het is altijd de batsman die het meeste klaagt, want o zoo gauw gooit hij de schuld van zijn falen op het wicket! Op een ideaal wicket voor een batsman mag de bal niet boven de stumps uitkomen, niet veel lager blijven dan de hoogte van de palen, maar vooral niet shooteren. Een shooter dat is een bal zoodra deze den grond geraakt heeft in het geheel niet opkomt doch plotseling en keihard doorschiet betee- kent voor een batsman meestal het einde van zijn innings, tevens het einde van al zijn droo- men. Doch nog slechts zelden hoort men den naam shooter uitspreken integendeel met vroe ger toen deze aan de orde van den dag was. Maar toen waren de wickets lang niet zoo mooi als thans, nu op alle velden alle aandacht aan het prepareeren van een wicket wordt geschon ken. In vroeger dagen dacht men er eenvoudig niet aan om 'n wicket 'n avond voor den wedstrijd wa ter te geven en te rollen. Men kwam op het veld, verkleedde zich (hoe zijn ook de kleedgelegenhe den verbeterd!) en de aanvoerder riep zijn man netjes samen om het spel te beginnen. Soms stond het gras hoog, aan den horizont wel wat erg hoog, maar wat deerde zulks? Het spel was er niet minder om, evenmin als de animo. En ontmoet men thans spelers uit vroeger dagen, dan uiten zij slechts één roep: „zulke velden hadden wij vroeger moeten hebben!" Naar aanleiding van het schitterend grastapijt op het terrein van Rood en Wit aan de Span jaardslaan, wandelde eens een heer het veld op en vroeg toen aan den terreinknecht: „kunt U mij ook zeggen hoe ik zoo'n terrein als dit in orde kan maken want ik heb een groot landgoed met uitgestrekte velden?" Waarop de terrein knecht lakoniek antwoordde: „Zeker, mijnheer, dertig jaar rollen, maaien en onderhouden!" Nu gaan wij in vogelvlucht de terreinen waar op met Pinksteren gespeeld is, bezoeken en ma ken onzen start te Nijmegen, waar Quick het sei zoen wel bijzonder fraai heeft ingezet. Eerst moest het Rotterdamsche Sparta er aan geloo- ven, thans was de Stichtsche uit Bilthoven het slachtoffer, nog wel met innings, hetgeen Quick een extra punt opleverde, SCHC daarentegen een verliespunt. In de morgenuren wees nog niets op een overwinning voor Quick, want reeds waren zeven batsmen uit voor een 50 runs. Toen kwam de aanvoerder van Quick, Maas den Har- tog op de mat met Engelsman samen die voor het achtste wicket een stand van meer dan hon derd runs opzetten, waarvan Engelsman er 64 voor zijn rekening nam. Tweemaal joeg hij een bal hoog en ver het veld uit en het was een machtig gezicht den bal in de omliggende bos- schen te zien verdwijnen. Tegen een totaal van 150 runs konden de Bilthovenarèn niet op en waren tweemaal voor een laag totaal uit. Fiege en Burki, de beide stockbowlers van Quick, wa ren onweerstaanbaar en bezorgden den grooten Quickaanhang een prettigen -dag. De beide Haarlemsche clubs hebben het lang niet slecht gedaan, Haarlem zelfs heeft met twee opeenvolgende overwinningen het seizoen wei heel goed ingezet, terwijl Rood en Wit, al verloorhet tegen VRA, een zeer goed figuur heeft geslagen, daar Van der Togt en Hagenaar, twee goede allrounders, op het appèl ontbraken. Eerst zag Haarlem kans VW een lesje te ge ven en al bracht Haarlem het in de eerste in nings niet verder dan een totaal van 100 runs, VW was dit aantal nog veel. te machtig en was voor 72 aan den kant gezet. Het fielden van het Haarlem X-tal, dat met uitzondering van aanvoerder Kleefstra, uit zeer jonge spe lers bestaat, was een openbaring en het zeer talrijke publiek heeft van prachtige staaltjes fielden kunnen genieten. Op den tweeden dag kwam Elxcelsior bij Haar lem op bezoek en wederom boekte de Schoter club twee winstpunten. Het werd een ontmoe ting met vrij hooge totalen (142 tegen 139) en een spannend slot. Miet de twee laatste batstnen van Excelsior op de mat moest er nog een zevental runs gemaakt worden. Hard sloeg de aanvoerder van Excelsior den eersten bal, dien hij kreeg voor vier, doch op den tweeden werd hij uitgevangen en was de spanning ten einde. In het „Boschplan" op Amstelveen ontving het Amsterdamsche VRA het Haarlemsche Rood en Wit, twee oude tegenstanders in oe eerste klasse. Hier nu vertoonde het wicket wat „kuren" en waar de grasmat niet zoo fraai als anders gf" schoren was, waardoor het veld niet „liep", de lage totalen te verklaren. Maar 73 was wel heel weinig, dat Rood en Wit bijeensloeg. De la Mar, ex-Haarlem-speler, was topscorer met 27 en onder zijn score noteerden wij eenuit" geloopen zes! Een zeer zeldzaam voorkomend geval op een cricketveld. De la Mar sloeg n.l- een bal naar een van de verste hoeken van het terrein, waarop vier runs werden geloopen. De ingooi, die hierop volgde, was zóó hard, dat de bal voorbij' wicketkeeper Ingelse schoot en nog maals twee runs geloopen werden! Met slechts een drietal spelers uit voor 5® runs stonden de VRA-papieren op volle winst, maar cricket zou cricket niet zijn, als het geeo verrassingen inhield. Plotseling begonnen wickets als kegels te vallen en van 3 voor 50 stond het 8 voor 64, waardoor VRA's winstkan sen wel sterk gedaald waren. Maar Klink, aan voerder van VRA, hield zijn zenuwen in be dwang en met prachtige slagen sloeg hij de ont brekende runs bijeen. Tot groote vreugde van den talrijken VRA-aanhang natuurlijk. De sportvereeniging van de Twentsche bezit in het „Boschplan" een aantal zeer fraaie terreinen, omzoomd door tennisbanen. Een vrien delijk gebouwd clubhuis (met fraaie kleedgele genheid) vormt de afscheiding tusschen d® cricketvelden en de tenniscourts en met niet genoeg klem wordt de hoofdstedeling uitgenoo- digd om eens de terreinen van VJR.A. en de T.B- te komen bezichtigen. Maakt men geen gebruik van een rijwiel, het Aalsmeer locaaltje brengt U via een „overstapje" voor de somma van vijl heele centen binnen een kwartier in een omge ving, die, wanneer eenmaal bezocht, tot meerdert uitstapjes noodt, zoo fraai is de natuur daar. A.C.C., de club van den Wandelweg, moest voor Maandag j.l. een beroep op het T.Bank doen, waar het Sparta ontving. Maar Sparta moest het onderspit delven daar het tegen het bowlen van vader en zoon Sanders niet op kc®* Tegen V.R.A was het de junior die de meest® wickets nam, thans veroverde Sanders Sr. er zeven, voor slechts 17 runs, het andere drietal voor zijn zoon latende. Een merkwaardige vete raan is deze Sanders overigens, die de 50 reeds nadert, doch elk seizoen onder de eerste klasse bowlers weet te schitteren. Sparta was uit voor 46, een totaal dat A.C.C. met 41 runs wist te overschrijden. Voodat we nog een paar re gels aan het Utrechtsche U.V.V., de oude cl«& van Jan Vos en de van Dillen's wijden, nog ia® over vader en zoon Sanders. De junior runde nl* het vorig jaar zijn vader uit, waarop de zoon riep: „Maar je had sneller moeten loopen vader". „Zoo", antwoordde de vader, „je vergeet dat ik tegen de vijftig loop" Van de gelegenheid dat U.V.V. naar Amster dam kwam, hebben wij gelegenheid gemaakt deze club weer eens aan 't werk te zien. En deze 2e klasser doet het lang niet slecht. Tegen R.I scoorden de Utrechtenaren het hooge totaal van 156, waarvan J. van Beest een fraaie 39 en 38 van v. Woersem. De oude rot Gravendaal zorgd® door goed bowlen dat R.l.o. uit was voor 137, doch het meeste pleizier deed ons 't fielden van U.V.V., dat zeer scherp was en tot het einde bleef. Op 15 Juni vindt de plaatselijke derby tusschen Kampong en U.V.V. plaats en krijgt Kampong aan U.V.V. een harde noot te kraken- AMSTERDAM. Geslaagd voor het doótoraal examen geneeskunde de heeren A. Sunier, J* J. Pilon, W. Gijtenbeek en A. L. C. van Lier* LEIDEN. Geslaagd voor het doctoraal ®*a* men rechten: F. E. Vlieland er Hein, Den Haag- UTRECHT. Geslaagd voor het semi-arts' examen L. M. de Sonnaville, G. Peterse, H. U* Kalt, L. B. E. van Hoogenhuüze. Arts examen: F. B. Heberlein, mevr. F- C' „e Leeuw—Bernard, a. van 't Riet, J. H- Waal Malefijt, p. Zuidema, j. I. Debruijne, R. Borst. Prop.-examen theologie* W. PeU®" boer, D. C. C. Stap. AMSTERDAMGeslaagd aan de gemeen t®* lijke kweekschool: de dames C. Boekei, A. ee, C. Matthieu, E. Blijstra en F. Dijken®. 's-GRAVENHAGE. (Rijkskweekschool, ningin-Emmakade 36). Geëxamineerd 6 daten. Geslaagd: de dames: H.Franken, S* Kervezee en C. J. Richel, allen te 's-GraY®1^ J. de Haas te Leiden; S. Kamstra Middelhamis en J. L. E. Zomer te Rijswijk- Rectificatie Na een kortstondig, gedul dig gedragen en smartelijk lijden is in het Sanatorium te Lage Vuursche, Baarn. overleden onze geliefde Zuster, de Eerw. Zuster RITA v. d. Congregatie O. L. Vr. Amersfoort (in de wereld Geertruida van Paridon) in den leeftijd van ruim 65 jaren. Namens Broers, Zusters en familie: P. v. PARIDON Amsterdam-O. Pasteurstraat 41 De plechtige Uitvaart zal plaats vinden in de Kapel van het Sanatorium op Maandag 9 Juni a.s., des morgens om 9 uur. Eenige en algemeene kennisgeving BUSSIJM JAARLIJKSCHE ALGEMEENE VERGADERING VAN AANDEEL HOUDERS, te houden op Zaterdag 14 Juni a.s., te 11 uur, ten kantore der Vennootschap te Bussum. De punten van behandeling liggen van af heden ter inzage ten kantpre der Vennootschap, alsmede ten kantore van, DE AMSTERDAMSCHE GOE- DERENBANK te Amsterdam. Aandeelhoud.e.rs, die tot deze ver gadering wenschen te worden toe gelaten. zijn gehouden, overeenkom stig art. 22 der statuten, hunne aan deden tenminste twee dagen vóór de vergadering te deponeeren bij DE AMSTERDAMSCHE GOEDEREN- BANK te Amsterdam of ten kan tore der Vennootschap te Bussum, tegen uitreiking van een rggu, dat tevens tot toegangsbewijs voor de vergadering strekt. 1 DE DIRECTIE In verhouding tot het aantal personen, die men op het goede mement n.l. dan wanneer deze in een bepaalde behoefte wenschten te voor zien bereikt, zijn de kosten van couranten-reclame lager dan die van welk ander adver tentiemiddel ook. Daarom: spaar door cou ranten-reclame. CEBUCO Heerengracht 258 Amsterdam-C. ALLE MERKEN EN MODELLEN Brieven met uitersten contantprijs aan: tandeeh* wHarfagea k Vraagt V 'n abonnement aan bij onzen vertegenwoordiger: Fr. W. BRAND, Postbus 256, Amsterdam. Aan de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentral® de bevoegdheid verleend, den datum te bepalen, met mg van aardappelen, geteeld op tuinbouwteelt pe^ ning, mogen worden gerooid. Deze datum zal zoowei geroaa^' bericht als per circulaire aan de veilingen worden bekenaj*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 4