FRANKEN „HALF OM" MINDER VOEDSEL EN TOCH GEZOND NEDERLANDSCHE LANDBOUWBANK n.v. Welke bonnen zijn geldig? W. HOLTHUIZEN Bedevaart naar Heiloo Rekeningen Courant voor particuliere- en zakendoeleinden GRUr TTERS WAREN: AANGSFTEN INKOMSTEN-BELASTING Zondag 22 Juni a.s. fr Overleg is evenwel noodig A. J. CHRISTIAANSE ZONDAG 8 JUNI 1941 Behaalt den Prix d'excellence voor orgel - Vader en zoon Eet '•fes Sas fXiv Op tournee HAARLEM WILHELMINASTRAAT 37 TELEF. 17644 „ONWEDERS" Alleen aan '1 initiatief van 1) hebt U dat heerlijke te danken! Nu 17 ets. per B90 gr. Vooral dun snijden BLIJDE INCOMSTE VAN NEOMIST In de St. Jan-parochie H. H. Wijdingen HET WIT-GELE KRUIS Moedercursus Meer levertraan Enkele wenken (AMSTERDAM) Bijkantoor: GED. OUDE GRACHT 29 hoek JACOBIJNENSTRAAT - HAARLEM 66 en 76 67 en 77 K 14 24 NEDERL.-DUITSGHE KULTUURGEMEENSCHAP ALS GU IN UW TUINTJE ZIT KOL'S TEGELHANDEL KLEINE HOUTWEG 13 HAARLEM - TELEF. 16572 STAD albert de klerk Onze jeugdige stadgenoot, de organist Albert tie Klerk, zoon van den bekenden toonkunste naar en muziekcriticus Jos de Klerk, zag Zater dagavond op het Amsterdamsche Conservato rium zyn muziekstudies bekroond met de toe- 'enning van den Prix d'excellence, den Prijs uitnemendheid voor orgel. Een fait divers als een ander, zou men zeggen, at den doorsnee-lezer betrekkelijk weinig doet 11 waarvan alleen de ingewijden de volle aagwijdte begrijpen. Daarom bij deze plechtige bekroning van de uzikeie studie van enzen jaugdigen stad- fcSnoot Albert de Klerk is pas 23 jaar een e"ne toelichting, alvorens wij er toe overgaan an een gezellig praatje, dat we met den be loonde mochten hebben, enkele indrukken gegevens mee te deelen. De ,Prix" dan, zooals men in de muziekwereld ®8t. 'is als een promotie zonder titulatuur tot "tecster in de muziek. Vooral voor organisten die bevestiging van het meestenchap op het °ninklijk instrument een onderscheiding, dis ^•echts aan weinigen ten deel valt. In een tijds- '-'tloop van 57 jaar toch werd deze prijs op het j>°n. Conservatorium voor muziek te Amster- artr slechts aan eën zevental organisten toe- eekend. Het is ongeveer zestien jaar^geleden dat "ze stadgenoot Jacob Bijster het zoo vermaarde ""aedicaat verwierf, terwijl intusschen de exa- jnen-eischen nog danig werden verzwaard, en ..solisten-examen" als een tusschentrap werd beschreven. Zoo krijgt men wel eenig idee a" de waarde en de beteekenis welke aan het ""halen van den Uitnemendheidsprijs mogen rden toegekend. Straks zal dus in de annalen van het Amsterdamsche Conservatorium de naam Van Albert de Klerk worden toegevoegd aan de kleine eerelijst van organisten, wier bij zondere prestaties en begaafdheden werden heloond door het toekennen van dezen prijs, "•L de heeren De Wolf, v. d. Horst, Evert Cornells, Louis Robert Jan Nieland en Jacob ijs ter. Voor de stad, waar het wereldberoemde orgel St. Baaf staat, voor Haarlem met haar 'Oeiend muzikaal leven, is het zeker merk aardig, dat zij binnen enkele jaren reeds voor ve tweede maal zulk een laureaat tusschen "a"r muren telt. Toen we dan11 van den terecht hierom geluk- 'gen en trotschen vader van de op handen '-"de plechtige gebeurtenis vernamen, zijn we ""s met den promovendus zelf gaan keuvelen. d*ant van een regelrecht interview, met het be- ,€"de vraag- en antwoordspel, wilde cle jonge ""stenaar niets weten. En ach, neemt u het bescheiden jongen musicus van het rende mét Viaamschen inslag, als .Albert de »■- -» H* ÏCl A'erk, maar eens kwalijk dat hij daar niet van ter"g had! .Om het dan eens dichterlijk te zeggen, de rjVzen, vooral die der muziek, stonden aan de '®g van dezen gelukkige, die opgroeide in een Sezin ^'as. waar de muziek in velerlei uitingen bij en bij nacht beoefend werd. Immers, vader "A behalve componist, paedagoog, koor-diri- "L zanger en fluitist van erkende reputatie, "ok v - de musicoloog en de muziek-criticus van teekenis, en aan de laatste bezigheid werden, de bijgewoonde concerten, veelal de late st°nden en vaak een deel van den nacht be- sf6ed' De jonge de Klerk leefde dus wel in een g ,er, welke op zijn reeds vroeg aan den dag vj0reden muzikaliteit, een allergunstigsten in- larfd moet hebben gehad. Trouwens, daar zou der wel voor zorgen. 'jf jaar oud werd Albert dus reeds meege- 0 naar het oksaal van de St. Jozefkerk in ho, ^hsstraat, waar vader de leiding had van Mannenkoor en het eertijds zoo bloeiende j- --.-.uicnivour Cii iiut Cfc'i lij us zou uiuuiuiiuu al 'ëenskoor. Twee jaar later zette vader hem t"sschen de sopranen, waarvan hij al zeer eclig de aanvoerder werd, om bij gewenschte E. "tenten ook als attaque bij de alten te fun- 8hri ?n' zoodat er vaak van den eenen naar den hel en kant moest worden .geloopen om te 8rnPen' De trefzekerheid en de muziekkennis <de bij zulk een --gelukkige dispositie met 3ar dag' En als Hendrik Andriessen, die in die cr„ A organist was in dezelfde kerk, achter het zat en preludeerde of naspeelde, mocht Sotn meehelpen-4)ij het registreeren. En zoo vari Ead de jonge musicus z'n oogen en ooren iil0 ""eet af aan den kost gegeven dat op een t>la hij had dan sinds ongeveer een jaar Jich s EiJ mej. R. Drees toen de organist in„.. had verslapen, deze zijn plaats vond éle^°men door den negenjarigen Albert de y die alsof er geen vuiltje aan de lucht bgn"tfoïtus, Kyrie en Gloria reeds keurig IWfr Eaq en wel zóó, dat niemand er iets van later §emerkt! Als zoo'n bliksemsche jongen Th Reen goed organist zou worden. «iti uis schreef hij toen al zijn eerste compo- veiie V00r vriendjes en kennisjes, op groote VoQ "mziekpapier, zoodat ze de noten toch V^clfï"aar goed zouden kunnen ontcijferen. Van «"Ui v *-» Uy, Kreeg hij in die jaren solfège-lessen en dictée. en we behoeven wel niet te Bgen "icLee, en we uei '®eriii dat deze wel nooit zoo'n dankbaren tev.,,1" heeft gehad, en vooral niet een die 'ch0 2óó jong was. Albert de Klerk zelf be- 6rvari dan ""k me'; vele anderen uit eigen Etstg nS de beoefening van den zang als den ititi „^'ondslag voor iederen componist. Vah ^"hen bleef het orgel altijd een ideaal den jongen muziekstudent, al was het niet er waren tij'dpn, dat hij ook ja hij v wilde worden of bakker. Zooals u ziet "•hen an die beide laatste uitersten terug ge- Gymnasium werd afgeloopen en ge- 'léssen die studiejaren bereidde Hendrik An oden - Wiens rechterhand hij toen al was ge- u'6tdarn 1 voor op ziJn toelating tot het Am- h"is SChe Conservatorium. Daar maakte hij '""ené nie'. Anton Tierie voor piano en alge- Van "ziekleer, later met Smalt en George chtor(Jesse- Zijn leeraren voor orgel, waren ia" der 11f^0'8ens de heeren De Wolf en Bijster; 6ei'aar rst was zijn voornaamste en laatste n ^etkwo het 01"gelspel. iClert ls voorzeker, dat toen Albert wi 0- 1934 naar het Conservatorium ging, ylliijj, .'""zelfden lsten September zijn aan- h 0livok!'COg als organist der St. Josephkerk, i^ar van Hendrik Andriessen, die toen tr v0or^cht vertrok. Prachtiger gelegenheid reep Urende oefening getuigde Mozart .oTÏeen onmisbare factor is ""«cht Sdige organist zich wel niet hebben "'"ziek-analyse en instrumentatie ont- c"drji,eit de Klerk op het Conservatorium van l938Aildriessen- Verkreeg hij na het and-examen op 1 dit instituut het diploma, dat hem cum laude werd verleend, met groote onderscheiding voor improvisatie. En toen begon de groote studie voor den Prijs van Uitnemendheid, welke slechts verleend wordt aan hen, die hooge cijfers behalen ook voor de bijvakken, en die dus kunnen bogen op 'n zeer algemeene en hoogstaande muzikale ont wikkeling. Dat er ook gedurende de studiejaren op het Conservatorium niet is stil gezeten, om de on dervinding en de ontwikkeling op muzikaal ge bied zoo rijk mogelijk te maken, behoeft wel geen betoog. Gedurende de vacanties trok de jeugdige or ganist er met twee muziekvrienden, een violist en een cellist, op uit om concerten 'te geven in kleinere kerkjes, geheel op eigen risico georga niseerd. Dat een batig saldo van 7.50 het ééne jaar, een volgend jaar in een zelfde nadeelig saldo veranderde, was wel niet erg bemoedigend in financieel opzicht, maar de ondervinding op het gebied van orgeldisposities en de routine, welke hierbij werd opgedaan, wogen zeker ruim schoots op tegen de desillusioneerende ervaring, welke zij in hun portemonnaie gewaar werden. Er werd gespeeld op Vlieland, in Bergen, Schoorl, Driebergen en Bilthoven, in Blaricum en tot zelfs in Helmond, en de kritieken, welke na deze concerten in plaatselijke bladen ver schenen, waren voor de drié trekkende- kun stenaars' vaak een bron van intens vermaak. Doch niet slechts de kleinere orgels op het platteland en in de provincie, maar ook de grootere, en zelfs de beroemdste orgels, zooals in Antwerpen, Mechelen, Gent, Averbode en Orval, hebben gezongen onder cte vaardige han den van den voortvarenden jeugdigen speler, die zelfs, zooals men zich misschien nog her inneren zal, gedurende vijf weken het orgel be speelde in het Nederlandsche Paviljoen op de Wereldtentoonstelling in 1937, en op het orgel der Vaticaansche afdeeiing. Hij maakte er kennis met de voornaamste orgelbespelers en deed daardoor ongetwijfeld een schat van ervaringen op. Zoo verschafte o. a. de organist van de kathedrale kerk van Barcelona hem een aantal Spaansche oude onuitgegeven orgelwerken, waarvan hij er een, een Tiento van Pedro de Heredia, op het concert van zijn promotie speelde. In Haarlem zal men zich nog levendig zijn optreden herinneren met de H. O. V. of de R. K. Oratoriumvereeniging, terwijl hij zich ook door de Radio nog kort geleden liet hooren. Wat zijn toekomstplannen betreft, hij heeft er vele, al hangen ze, tengevolge der tijdsom standigheden, vanzelfsprekend w'el een beetje in ae lucht. Componeeren zal hij natuurlijk kunnen blijven doen en voor zijn werkzaamheid als dirigent zal misschein ook nu nog wel gelegenheid zijn of komen. Een rondreis echter naar de voornaam ste orgel-centra, om daar kennis te maken met de instrumenten en hun bespelers, er te let'ren van hun spelopvattingen, zal voorloopig nog wel tot de pia .vota blijven behooren. We mogen intusschen wel verwachten, dat een zoo succesvol debuut in de wereld der muziek, met haar talrijke mogelijkheden, voor een be gaafd jeugdig kunstenaar als Albert de Klerk, die in zijn ouderlijk huis zulk een rijp en ervaren mentor en een zoo geheel op muziek ingesteld milieu mocht vinden, gevolgd zal worden door een rijk artistiek leven, waarin hij de bevredi ging moge vinden, welke de Kunst schenkt aan allen die haar met toewijding en trouw weten te dienen. Met de vele vrienden, welke hij zich in den loop' der jaren heeft verworven, wenschen ook wij hem dit van ganscher harte toe. Proficiat, crescat et floreat. Sch. N.B. Op het door Albert de Klerk Zaterdag avond uitgevoerde muziekprogramma komen wij in ons blad van Maandagavond terug. ♦- ACCOUNTANT BELASTINGSPECIALIST - LID N.l.v.B. Op verzoek van zeer vele Katholieken van Haarlem, deelt de commissie voor de geestelijke belangen van den Kath. Volksbond mede, dat de bedevaart per extra-trein naar Heiloo, onvoorziene omstanigheden voor behouden, zal doorgaan. Maar dan moet ook het. aantal deelnemers grooter zijn dan vorig jaar. Do commissie vertrouwt er dan ook. op, dat de volledige besturen der onderafdeelingen van den Katholieken Volksbond met hun vaandel, daarnaast de leden met hun gezinnen en tenslotte alle Maria-vereerders(sters) en wie is dat niet in dezen hoogst ernstigen tijd? aan deze bedevaart zullen deelnemen Wij willen en verlangen toch allen naar een rechtvaardigen vrede op duurzamen grondslag? En welke moeilijke tijden hebben.wij allen niet te doorstaan. Laten alle katholieken nu eens een offer brengen. Want een bedevaart moet eigenlijk een offer zijn. Wij moeten de even- tueele vermoeienissen van zoo'n dag trotseeren. Maar het zal ons een groote voldoening schen ken, want Maria Iaat ook niemand ongetroost van Haar weggaan. En wat heeft Maria daar geen bijzonderen eeretdtel, als wij Haar aan roepen; „Maria ter Nood, help ons." De commissie doet een dringend beroep op geheel Katholiek Haarlem, om aan deze groot- sche Mariabedevaart deel te nemen. Nadere gegevens volgen nog, maar spoorkaar tjes kunt U nu reeds koopen bij de adressen, welke U in de advertentie vermeld vindt op de fotopagina. DE COMMISSIE VOOR DE GEESTELIJKE BELANGEN gebied alles weten, maar achteraf bezien is het nog slechts een zeer gering deel van deze ma terie. waarover zij met autoriteit kunner. spreken. Allereerst gaf de heer Aalders een overzicfu van de 45 wolkensoorten, waarvan wij ais voor naamste noemen de vederwolk, een sluier van vederwolken, schaapjes zonder schaduw, hooge laagwolk, schaapjes, laag van stapelwolken, laag van regenwolken, stapel-, onweers- en laagwoi- ken. Na een uitvoerige beschrijving te hebben gegeven van de ontwikkeling der wolken, die bij opkomende onweders zich vormen, gaf spreke enkele verschijnselen aan, die duiden op de komst van onweer. Zoo zien we bijvoorbeeld een groote waaierwolk, die zich steeds verder uit spant, of er zijn koppen in de lucht, die dres gend vooruit steken. Het onweder ontstaa doordat een koude luöbtmassa onder een war me schuift. Vóór de bliksem neerslaat is net dus doorgaans warm en broeiend. Het zwaï weer is meestal te onderkennen aan de lood grauwe lucht en den algemeenen angst, die on der de dieren ontstaat. Men kent locale, front- geografische en stormonweders, die, wat de hoe danigheid betreft, echter ieder afzonderlijk van de plaatselijke omstandigheden kunnen afhan gen. Steeds is echter de warmte de bron van ieder onweder. Jaarlijks wórden door den bliksem 5 perso nen op de 1 millioen menschen gedood. Spreker illustreerde zijn lezing met een fraaie serie foto's en gaf tot slot enkele nieu we opnamen van wolkontwikkelingen te zien. „Niets is veranderlijker- dan het weer." Deze wijsheid hooren de vacantiegangers nie' graag en in de zomersche dagen is er voor hen eigenlijk maar één vraag, die zij zelf goed zou den willen beantwoorden, n.l. wanneer krijgen we een onweersbui. Het is slechts den weerkundigen gegeven om bij berekening uit te maken wanneer de blik sem door de lucht zal schieten en de donder over de zwoele aarde roffelt. En ook zij weten er niet altijd het ware van, aldus de heer A. J Aalders uit Bussum, die gisterenmiddag voor den Haarlemschen Weer- en Sterrenkundigen Kring 'n interessante lezing hield over „Onwe ders". Velen verbeelden zich wel, dat zij op dit Gistermiddag werd de pas gewijde priester, de weleerw. heer G. de Wit, zoon van de pa rochie van St. Jan de Dooper, op feestelijke wijze bij den ingang van het St. Bavodorp in gehaald. Om kwart voor twee kwam vanuit de Am sterdamstraat een open koets, waarin gezeten waren de Neomist, zijn beide ouders en de pastoor der parochie, de zeereerw. heer P. Roo vers. Het rijtuig naderde de Kruistochtstraat waar een stoet bruidjes met witte bloemen was opgesteld. Hier werd de Neomist toegesproken door den voorzitter van het St. Bavodorp, den heer K. C Oonsen, die hem hartelijk welkom heette. Spr, bood den weleerw. heer de Wit een prachtigen bloemenmand aan. Na dit korte woord reed de Neomist, voorafgegaan door de bruidjes, naar de ouderlijke woning, gelegen aan de Kruis tochtstraat no. 25. Bijna huis aan huis wapperde de Nederlandsche vlag. Voor zijn ouderlijk huis gekomen, gaf de eerw heer de Wit zijn priesterlijken zegen aan alle vrienden, kennissen en buurtgenooten, die in grooten getale opgekomen waren, om den jong ge wij den priester te huldigen. De Neomist be dankte hierna in welgekozen woorden voor dit plechtig welkom, hem bereid. Des avonds celebreerde de eerw. heer de Wit een plechtig danklof, waarbij zeer vele parochi anen aanwezig waren. Zaterdagmorgen heeft Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem in de Kathedrale Kerk van Sint Bavo de Subdiakenwijding toegediend aan de eerw. heeren H. B. M. Bertels, G. J. Groen, C. A. v. d. Ham, M. J. A. Huiberts, W. A. Jut- fermans, W. G. Keijzer, H. J. v. d. Lee, A. C. Raadschelders, A. Saers, B. G. Stammeijer, G, C. J. Suyker, J. Tol, Th. A. Tulen, C. J. M. Vermeulen, C. J. Vink, J. v. 't Westeinde, W. B. J. Wüst, studenten van het Theologioum te Warmond; en aan den eerw. heer J. Tol, Aco- lyt-h van het Aartsbisdom Mechelen. En de H. Priesterwijding aan de eerw. hee ren C. Bakker, J. A, Blonk, G. A. de Bot, J, A. L. Cramers, H. j. J. Danckaarts, R. W. M, Geraets, J. A. Th. Goudt, A. Hammerstein, J. M. E. Keet, J. P. H. Koomen, P. de Lange, J. A. L. Laurent, N. M. Nooy, N. v. Paasohen H. v. d. Plas, Th. Scholtes, P. v. Vliet, G. J. B ae Wit, P. G. v. Zijp, studenten van het Theo- logicum te Warmond. Het Wit-Gene Kruis te Haarlem organiseert weer een moedercursus, op een avond inplaats van des middags. De cursus wordt gegeven door een docente, aangesteld door het Wit-Gele Kruis, afd. Haar lem, en is toegankelijk voor moeders, a.s. moeders en meisjes, vanaf 19 jaar. De algemeene geestelijke en lichamelijke ont wikkeling van het kind, de natuurlijke voe ding, de kunstvoeding, huidverzorging, kleeding, belemmeringen in de normale ontwikkeling enz. enz. Mèt de verzorging van het kind hangt heel nauw samen de verzorging der moeder; ook hierover zal gesproken worden. Werkt allen mede om het sterftecijfer van kraamvrouw en zuigeling steeds meer te doen dalen. Door hygiëne en juiste verzorging van moeder en kind kunnen wij dit bereiken. Gij, a.s. moeders, moet beslist dezen cursus volgen en moeders die reeds meerdere kinderen hebben, ook voor u is hij zeer nuttig. U zult er werkelijk geen spijt van hebben. Het is inder daad uw aller belang. Profiteert daarom van deze zoo uitgebreide en nuttige lessen. De on kosten zijn zeer gering voor het vele dat u zult leeren. Opgave moet ten spoedigste geschieden aan het Bureau van het Wit-Gele Kruis: Parklaan 75 te Haarlem, alwaar ook de cursus gegeven wordt op Maandagavond van 7.30—8.30 uur. In vele huisgezinnen rijst telkens weer de vraag: hoe gebruiken wij de rantsoenen zoo goed mogelijk? Om hierover de meening van een deskundige te vernemen had een redacteur van de Vereenigde Persbureaux een onderhoud met dr. H. van der Upwich, den bekenden Haag- schen arts, die zich reeds vele jaren bezig houd; met de moderne inzichten op het gebied der voedingsleer. Dr. van der Upwich maakte van deze gelegenheid gebruik om een aantal nuttige aanwijzingen voor onze voeding te geven „De toestand van de voedselvoorziening komt in groote trekken overeen met dien in Denemar ken tijdens den wereldoorlog," antwoordde dr. Van der Upwich op de vraag om het een en ander mede te deelen over de verhouding tusschen de voedselvoorziening en den gezondheidstoe stand van ons volk. „Ook in Denemarken moest men toen overgaan tot een drastische beperking van den vee- en pluimveestapel wegens gebrek aan buitenlandsch veevoeder tengevolge van de Engelsche blokkade. Op den zoodoende vrijge komen grond werden aardappelen en graan ver bouwd, om het tekort aan dierlijk voeasel aan te vullen. Het merkwaardige is nu, dat de sterfte in Denemarken in de jaren 1917 en 1918 afge- nomén is. Men moet dit m.i. toeschrijven aan liet feit, dat juist in die jaren meer aandacht geschonken werd aan het vitaminengehalte van het voedsel, terwijl bovendien de menschen min der overvloedig aten. Vaak meent men, dat veel en zwaar eten noodzakelijk is voor het be houd der gezondheid. Dit is een verkeerde op vatting, waarvan ik in mijn praktijk de gevolgen telkens bemerk." „U bent dus van meening, dat men over het algemeen ook met minder voedsel toch gezond kan blijven?" „Zeer zeker. Natuurlijk wil ik daarmede niet zeggen, dat men zonder ernstig te ver zwakken van alle voedingsmiddelen b.v. slechts 75 pet. kan nuttigen. Overleg is noodig. De moderne wetenschappelijke on derzoekingen wijzen uit, dat men in ieder geval er voor moet zorgen voldoende alka lische mineralen, die in knolgewassen, groente en fruit voorkomen, en vitaminen 'te gebruiken. Het komt er meer op aan, wé,t men eet. In dit verband vermeld ik nog, dat de levensverzekeringsstatistieken aan- toonen hoe zeer dikke menschen meer vat baar zijn voor een reeks van ziekten dan magere." „Wat denkt u van de huidige vetvoorzie- ning?" „Over het algemeen geeft het nuttigen van vet voedsel een gevoel van verzadiging. Daar er nu minder vet wordt gebruikt, blijft dit ge voel achterwege. Dit behoeft echter op zich zelf geen reden tot ongerustheid te zijn. Een ruimere vetvoorziening dan de huidige is, behalve voor menschen, die onder slechte weers omstandigheden zwaren handenarbeid verrich ten, overbodig. Maar men moet én van alle mogelijkheden om vet te krijgen gebruik ma ken én de spijzen oordeelkundig kiezen. Wei acht ik in verband met de benoodigde vitami nen een ruimere levertraanvoorziening van liet Nederlandsche volk noodzakelijk. Naar ik verneem, is er voldoende voor raad in Europa aanwezig, zoodat het meer een kwestie van distributie dan van pro ductie is. Hopelijk kan binnenkort op ruime schaal levertraan verstrekt worden, het is een volksbelang van de eerste grootte". „Kunt u mischien enkele aanwijzingen ge ven voor een goede keuze der voeding?" „Daar kan inderdaad niet genoeg de aan dacht op gevestigd worden: het Nederlandsche volk heeft meer dan ooit voorlichting op dit gebied noodig. Laat ik dus enkele regels ge- iven: 1. Eet veel fruit, groente en knolgewassen. Kook de groente kort, desnoods niet geheel gaar en gooi vooral het groentenat niet weg Kook de aardappelen gaar in de schil en pel deze er later af- 2. Maak gebruik van alle mogelijkheden, die de distributie biedt. Gebruik vooral de kaas, het wekelijksche ei en de melk. 3. Eet bij voorkeur echt bruinbrood en kauw dit goed. Drink niet bij den maaltijd; het is onnoodig en schadelijk. 4. Tracht bij den slager ook de vroeger min der gevraagde vleeschsoorten als hart, nieren en hersenen te koopen. Zij staan in voedings waarde niet achter bij spiervleesch. Ik hoop, dat deze, ook door den voedings raad gepropageerde wenken zoo goed mogelijk zullen worden opgevolgd. Zij kunnen er toe bij dragen, dat het Nederlandsche volk deze moei lijke tijden zonder nadeelige gevolgen te boven komt." Ongebruikte bonnen biyveri nog geldig tot en met de tusschen geplaatste data Bon Geldigheidsduur Hoeveelheid BROOD 24 21 22 t/m 22 Juni (extra) t/m 7 (11) Juni t/m j!2 Juni 100 gram rogge brooc of ander brood ol rantsoen gebak 200 gram brood of 2 rantsoenen gebak Broodkaart BLOEM 8 Lm 15 Juni 50 gram roggebrood ander brood, g e bak of 35 gr. meel of bloem Bloemkaart AARDAPPELEN 4 5 t/m 8 Juni t/m 15 Juni 1(4 Kilogram Aardappelkaart KOFFIE of THEE 34 t/m 22 Juni 40 gram thee of 250 gram koffiesurrogaat Algem. bonkaart SUIKER 31 42 t/m 8 juni t /m 6 Juli 1 Kilogram Algem. bonkaart VLEESCH 17 18 t/m 7 Juni t/m 15 Juni 50 gram vleescn af vet of (4 rantsoen vleeschwaren Ook 50 gram kip enz Vleeschkaart VLEESCH WAREN 17 18 t/m 7 Juni t/m 15 Juni (4 rantsoen Vleeschkasrt VET 17 18 t<m 11 (14) Juni t/m 11 (14) Juni 250 gr. boter of mar garine of 200 gram sla- of raapolie 250 gram boter met 15 cent reductie Vetkaart BOTER 17 18 t/m 11 114) Juni t/m 11 (14) Juni 250 gr. boter of 2ÜC gr. sla- of raapolie 250 gram boter Boterkaart MELK 19 20 t/m 8 Juni t/m 15 Juni 1liter Melkkaart KAAS t/m 15 Juni t/m 15 (29) Juni 100 gram Algem. bonkaart EIEREN 97 en 51 53 en 88 t/m 8 Juni t/m 15 Juni 1 el Algem. bonkaart PETROLEUM Periode t/m 15 Juni 2 liter voor de keuken Zegel BRANDSTOFFEN 02 K.F. 5de periode 5 de periode t/m 30 Juni t/m 30 Juni t/m 30 Juni 1 eenheid 1 Hl. aiithr. nootjes of 50 Kg. turfcokes 50 stuks baggerturf Bonkaart M. en N. voor kookdoeleinden Bon generator-anthr Bon generatorturf ZEEP 35 t/m 29 Juni 1 rantsoen Algem. bonkaart SCHEERZEEP t/m 81 Augaistue 50 gram scheerzeep of een tube scheer- crême of een pot scheerzeep Textielkaart (paars) HONDEN- EN KATTENBROOD t/m 30 Juni Honden Groep 1 10 kg.gr. 'i 10 kg.gr. 3 8 kg. gr. 4 5 kg.; gr. 5 4 kg.; gr. 6 3 kg. Katten1% kg. Voederkaart Peulvruchten 52 t/m 22 Juni 500 gram Algem. bonkaart Rgst, rijstgries, rljstemeel, rijste bloem of gruttenmeel 32 t/m 15 Juni 250 gram Algem. bonkaart Havermout, haver vlokken, haver- bloem of aard- appelmeelvlokken (Zie ook hieronder) t/m 15 Juni 250 gram Algem. bonkaart Gort of Gortmout of Grutten 24 en 25 t/m 15 Juni 250 gram Algem. bonkaart Maïzena, gries- meel, sago, aard appelmeel, puddingpoeder of eetbare stijfsel- producten 27 t/m 15 Juni 100 gram Algem. bonkaart Macaroni of Vermicelli of I Spaghetti 26 t/m 15 Juni 100 gram Algem. bonkaart Rantsoen gebak 160 gram koek (ontbijtkoek), 140 gram speculaas, 200 gram andere koekjes, 90 gram biscuits en wafels, 75 gram beschuit. 300 gram cake, 600 gram gebakjes, 600 gram taart, 500 gram gevuld groot korstgebak (boterletter e.d.), 400 gram gevuld klein korstgebak (amandel, broodjes e.d.), een hoeveelheid van alle andere niet genoemde gebakken artikelen waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. Rantsoen zeep 150 gram toiletzeep. 120 gram huishoudzeep, 150 gram zachte zeep, 250 gram zeep. poeder of 300 gram zachte zeeppasta of 20 kg. waschgoed te laten behandglen In een wasschertj. Rantsoen vleeschwaren 75 gram gerookt of gekookt varkens-, rund- kalfs-, paarden, of schapen, vleesch en gerookte worstsoorten, 100 gram gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram leverartikelen, tongen worst en nierbrood 150 gr. bloedw.100 gr. kip, eend gans of kalkoen. 1 eenheid brandstoffen 1 H.L. anthraciet of steenkool75 K.G. industrie- of eierbriketten 110 KG. bruinkoolbriketten; 2 H.L. cokes; 175 KG. fabrieksturf195 K.G. persturf (300 stuks). 200 K.G. baggerturf (450 stuks) 200 K.G. overige soorten turf. Zaterdagavond is in het Concertgebouw te Haarlem de werkgemeenschap Haarlem der Nederlandsch-Duitsche Kuituurgemeenschap piet haar arbeid begonnen. Het lag aanvankelijk fn de bedoeling prof. dr. Willem Mengelberg uit te noodigen het concert der Haarlemsche Orkest-verecnigin? te leiden, doch zijn vertrek naar het buiten land verhinderde dit. Het versterkt orkes'. gaf nu onder leiding van Generalmusik-direk- tor Dammer uit Keulen een concert, waarin de cellist Bram Hemerfk als solist optrad. Er werden werken van Bach, Haydn en Bruckner ten gehoore gebracht. De heer De Koek van Leeuwen begroette de aanwezigen, in de eerste plaats den Rijkscom missaris en diens echtgenoote. In diens aan wezigheid zag hy een bewijs> dat het streven van de Nederlandsch-Duitsche Kuituurgemeen schap hem zeer na aan het hart ligt. Verder begroette spr. den commissaris- generaal voor bestuur en justitié, den Beauf- tragte van den Rijkscommissaris in de provin cie Noord-Holland en dien voor de stad Am sterdam, den secretaris-generaal van het de partement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming, den commissaris der pro vincie, den regeeringscommissaris en burge meester van Haarlem, den voorzitter van den Nederlandschen Kuituurkring en de beide voorzitters van de Nederlandsch-Duitsche Kui tuurgemeenschap. Spreker zette hierna uitvoerig de doelstel lingen van de Nederlandsch-Duitsche Kuituur gemeenschap uiteen. WAGEN- EN CARROSSERIEFABRIEK LANGE HEERENSTRAAT 36-38 HAARLEM - TELEF. 14371 Wij bouwen alle soorten rollend materiaal. In bout en staal. Reparatie-inrichting en autoplaatwerk. Elcctrisch en autogeen lassen komt de tegelzetter het interieur van Uw huis verfraaien. Geen last van tocht, geen koude, geen rommel, die U hin dert. Daarom laat U nu een tegel-schoorsteenmantel maken, of Uw keuken, Uw hal, Uw trappenhuis betegelen. Tegels zijn niet duur, wél duurzaam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 5