bur. voor redactie en administraties Britten Zondagmorgen Syrië binnengerukt Bevelhebbers zijn Dentz en Wilson r Hider ontvangt Koning Boris 21.250 ton Het gevonden vrouwenhoofd Verduistering Duikboot vernietigt Voorloopig accoord van Madrid met Vaticaan Weer luchtaanvallen op Tobroek VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 9 JUNI 1941 Troepen van De Gaulle nemen deel aan den opmarsch vanuit het Zuiden V.S. en Fransche eilanden in West-Indië Von Papen bij Saradjogloe J'V De bommen op Dublin Voorloopig nog koffie DE ONDERHANDELINGEN TE BATAVIA Sluitingsuur voor café's Officieel Roemeensch communiqué SMEDESTRAAT 5 TELEOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 23045 ABONNEMENTEN: wiet inbegrip van het Zondagsblad 26 cents per week, per kwartaal 3.42 De prijs der advertentiën bedraagt 35-cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iedere regel meer 16 cents. I Britsche landingspoging Beiroet gebombardeerd Boodschap van Pétain aan Franschen in- den Levant Verklaring van Cordell Huil Duitsch weermachtsbericht Luchtwapen brengt 21.000 ton tot zinken BRITSCHE BOMAANVAL ÖP DUITSCHLAND Ovér benoeming van bisschoppen en lagere geestelijkheid ALEXANDRIë OPNIEUW GEBOMBARDEERD Duitsche luchtactie boven Cornwall en Schotland Britsche patrouilleschepen verloren gegaan FATALE WERVELSTORM IN BRITSCH-INDIë Havenbrand in Florida Ital. weermachtsbericht Slag in Oost-Afrika duurt voort Nadere bijzonderheden over den moord Een wintermantel DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Antwoord van Batavia onbevredi gend geacht; accoord nog i mogelijk? Batavia protesteert te Tokio „Onafhankelijke ontwikke ling der economie" Plaatselijke verordeningen gelden niet meer NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Naar Reuter bericht is van Engel- sche zijde officieel medegedeeld, dat strijdkrachten van De Gaulle en Britsche troepen Zondagmorgen Vroeg om twee uur Syrië zijn bin nengerukt. Volgens bericht uit Vichy deelde het Fransche opperbevel in Syrië en Libanon mede: De Britsche troepen hebben Zon dag van 3.45 uur af de zuidelijke grenzen van Syrië en Libanon aan gevallen. Zij zijn in contact geko men met de voorhoeden, die den strijd overeenkomstig de opdracht hebben aanvaard. Het vliegveld Mezze in de buurt van Damascus is hedenochtend door Engelsche vliegtuigen gebombardeerd. Er werd geen groote schade aangericht en er zijn geen personen om het leven gekomen. Naar voorts wordt gemeld hebben de strijdkrachten van Engeland en van De Gaulle zich Zondagochtend vroeg in beweging gezet in de rich ting van den Dzjebei Droes in het zuiden van Syrië. De Fransche hooge commissaris van Syrië en Libanon, generaal Dentz, heeft het opperbevel over de Fransche troepen of» zich geno men. Zooals de Engelsche berich tendienst meldt, voert aan Britsche zijde generaal Wilson het opper bevel over de operaties in Syrië. Voorts wordt gemeld, dat de Fransche regeering een communiqué heeft gepubli ceerd, waarin o.a. gezegd wordt: „De Engelschen en de aanhangers van De Gaulle hebben Syrië aangevallen, dat, vol gens hun bewering, door Duitsche troepen zou zijn bezet. Een zekere mijnheer Catroux heeft een proclamatie uitgevaardig.d waarin hij de bevoking der onder Fransch mandaat staande gebieden tot opstand tegen Frank rijk aanhitst. De Fransche regeering herhaalt, wat zij reeds verzekerd heeft,n.l. dat zich geen Duitsche troepen in Syrië bevinden. Enge land pleegt derhalve een nieuwe, ongerecht vaardigde aanvalshande g tegen 't Fran sche imperium. Wij verdedigen dit imperium tot de uiterste grens van onze krachten". Ook heeft 't Fransche ministerie van Oor- loe zlóndagavond om 22 uur 30 het volgende °fficieele communiqué uitgegeven over den En- kelschen aanval op "Syrië: ..Van Palestina en Transjordanië komende ®ritsche troepen en strijdkrachten van De Gaulle hebben op 8 Juni des ochtends de Le- ^antstaten (Syrië en den Libanon) aangevallen. ^°lgens de eerste berichten, die zijn ontvan gen, hebben sterke gemotoriseerde en pantser- ®anheden, gesteund door artillerie, de Syrische ^®ns overschreden en trachten zij op de naar Ganiascus leidende wegen op te rukken. Onze w°epen van alle wapensoorten, die door den fciét te kwalificeeren Britschen en Gaullisti- ®chen aanval niet verrast zijn, doen dapper plicht. De gevechten duren voort. Een Britsche zeestrijdmacht, oestaande Uit een pantserschip, twee kruisers en vijf torpedojagers, die ten zuiden van Beiroet kruiste, heeft in de ochtenduren aan de Libaneesche kust een contingent betrek kelijk zwakke, met machinegeweren bewa kende strijdkrachten aan land gezet, welke zonder verwijl gevangen genomen werden. Ket luchtwapen van den vijand heeft zonder Ucces de vliegvelden van Damascus en Aleppo -stookt en dat van Rayrak met machinegeweer- UUr beschoten. Volgens O. F. I. heeft het Fransche opper de61 in Syrië bekend gemaakt, dat Bei- 3?®t Zondag door de Engelschen om 15 uur Het bommen is aangevallen; de eerste maal hder resultaat. Bij een tweeden aanval wer- u twee kleine reservoirs van de National ®trolemn getroffen, waardoor een belangrijke at)d is ontstaan. trp*aar vo°rts wordt gemeld zijn te Vichy om- ut het verloop van de militaire operaties Wel en den Libanon tot dusver nog slechts iv, uige bijzonderheden bekend geworden. Uit ker,^ede Uiüitaire kringen in Vichy wordt be- j, u, dat de Engelsche aanvallen zoowel van estina als van Transjordanië zijn uitge- Wüi en in de richting van Merj Ayoum, ter- kra..c°ncentraties afvallige Fransche strijd- i in de nabijheid van Mafra worden Wt? Het aanvalsfront strekt zich uit van Hik rt Aycmm in den Libanon tot in de zuide- lati Van Djebel Droese. Het is echter geen ijj Ugesloten gevechtslinie; de vijand tracht afzonderlijke colonnes op te rukken. WoMtr in Fransche militaire kringen verluidt gebied, waarin na den opmarsch Britsche strijdkrachten in Syrië en den Libanon de eerste operaties plaats vinden, door den loop van den jordaan aangegeven Direct achter de grens is het terrein in dit gebied zeer bergachtig en daarom zeer moeilijk. In het centrum wordt het doorsneden door het dal, dat den Libanon van den Anti Libanon scheidt. Verder naar het oosten, waar het terrein een woestijnachtig karakter aanneemt, is het beter geschikt voor militaire operaties, in het bijzonder voor het gebruik van gemo toriseerde en pantserstrijdkrachten. Volgens den Engelschen berichtendienst heeft sir Miles Lampson, de Britsche am- bassadeur in Cairo aan Syrië en den Liba non de krachtdadige hulp van Groot Brit- tannië en zijn geallieerden beloofd op voorwaarde, dat zij zich volledig aansluiten aan den kant van De Gaulle. Voorts wordt gemeld, dat maarschalk Pétain de volgende boodschap voor de Franschen in den Levant heeft gericht aan den hoogen commissaris en opperbevelheb ber in Syrië, generaal Dentz: Franschen van den Levant. De landen, waar gij leeft en voor welker welvaart gij sedert jaren hebt gewerkt, zijn thans het voorwerp van een niet te kwalificeeren aanval. Deze aanval wordt, evenals in Dakar geleid door Fransch, die zich geschaard hebben onder de vanen van den op stand. Gesteund door de Britsche imperiale troepen schrikken zij er niet voor terug het bloed te vergieten van hun broeders, die de een heid van het imperium en de Fransche souve reiniteit te verdedigen. Door de smart, die door dit feit veroorzaakt wordt, kan het vrije Frank rijk in alle stelligheid den trots plaatsen niet het eerst de wapens te hebben opgeheven tegen zijn voormalige bondgenooten. Thans evenmin als in Mers-el-Kebir, in Dakar of in Sfax Vóór het geweld kwam de list. Sedert eenige dagen beweerde inderdaad de propaganda, die het voorwendsel smeedde voor den aanval, dat de Duitsche/ troepen in grooten getale in onze Levanthavens aan land gingen, dat Frankrijk op het punt stond Duitschland de gebieden uit te leveren, welker verdediging ons is toevertrouwd. Gij, die ter plaatse zijt, weet dat alles onwaar is; gij weet, dat de enkele vliegtui gen, die op deze gebieden een tusschen- landing hebben gemaakt, thans uit Syrië zijn vertrokken, met uitzondering van vijf of zes, die niet meer in staat zijn om te vliegen. Gij weet, dat er geen enkele Duitsche soldaat noch in Syrië noch in den Libanon is. Gij zijt dus het voorwerp van een hoogst ongerecht- vaardigden aanval, waartegen ons geweten in opstand komt. Eerst thans wordt de Fransche souvereiniteit in den Libanon voor de eerste maal bedreigd. Dat kunt gij van mij gelooven. Uw hooge commissaris heeft het u ook reeds tweemaal gézegd. Ilc herhaal het voor u. Gij strijdt voor een rechtvaardige zaak, voor de zaak van de onaantastbaarheid van de gebie den, die de geschiedenis aan het vaderland heeft toevertrouwd. Gij zult ze weten te ver dedigen. Mijn wenschen en die van geheel Frankrijk begeleiden u. w.g. Philippe Pétain. WASHINGTON, 9 Juni. (D.N.B.). De Amerikaansche staatssecretaris Cordell Huil heeft betreffende de houding van Washington tqn aanzien van de eilanden Martinique en Guadeloupe in West-Indië een verklaring afge legd. Hij opende het perspectief, dat oorlogs schepen en vliegtuigen der Vereenigde Staten dagelijks bij deze eilanden zouden patrouillee ren. De Fransche officieele instanties zouden zéch verplicht hebben geen goud van daar te verzenden, zonder de Vereenigde Staten er van Jn kennis te stellen. Deze maatregelen zijn op genomen in een overeenkomst tusschen de Ver eenigde Staten en admiraal Roberts den Fran schen hoogen commissaris voor de Fransche bezittingen op hetWestelijk halfrond. Admi raal Roberts staat er borg voor, dat de Fran sche bezittingen op dit halfrond zich zullen onthouden van iedere activiteit, die de Ameri kaansche belangen zou kunnen benadeelen. De Vereenigde Staten zijn bereid den Franschen eilanden verlof te geven levensmiddelen en be langrijke revitailleeringsmaterialen in Amerika te koopen op voorwaarde, dat zij niet naar frankrijk of Fransch Noord-Afrika worden doorgezonden. Een bepaald bedrag van de thans bevroren Fransche fondsen zal worden vrijge laten voor den aan aankoop van levensmidde len voor de eilanden. ANKARA, 6 Juni. (S. P. T.) De Duit sche ambassadeur in Ankara, von Papen, heeft gisteren een langdurig onderhoud ge had met den Turkschen minister van Bui- tenlandsche Zaken, Saradjogloe. Zonsondergang 9 Juni 22.00 Zonsopkomst J0 Juni 5.17 Maanopkomst 21.42 ondergang 5.41 OBERSALZBERG. 7 Juni (DNB) De Führer heeft in tegen woordigheid van den rijksminister van Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop. Koning Boris van Bulgarije voor een bezoek ont vangen. BERLIJN, 8 Juni (D.N.B.). Het opperbevel der weermacht maakte Zondag bekend: Een onderzeeër onder bevel van kapitein-lui tenant Hessier heeft 21.250 b. r. ton tot zinken gebracht. Daarmede heeft het schip bij deze onderneming zeven vaartuigen van 42.641 b. r. ton vernietigd. Het luchtwapen heeft in den afgeloopen nacht aan de westkust van Schotland drie ge wapende vijandelijke koopvaarders van 21 br. ton tot zinken gebracht. Twee andere groote schepen werden in de Schotsche wateren en op den Atlantischen Oceaan beschadigd. Een ge vechtsvliegtuig vernielde aan de Oostkust van Engeland een vijandelijk patrouillevaartuig door voltreffers van bommen. In Noord-Afrika heeft Duitsch-Italiaansche artillerie Britsche schepen in de haven van To- broek doeltreffend onder vuur genomen. Het Duitsche luchtwapen viel met succes vijande lijke artilleriestellingen en collonnes vracht auto's aan. Overdag noch des nachts heeft de vijand ge vechtshandelingen verricht boven Duitsch ge bied. BERLIJN, 9 Juni (D. N. B.) De Royal Airforce is in den nacht van 8 op 9 Juni naar West- en Noordwest-Duitschland gevlogen en heeft op verschillende plaatsen brisant- en brandbommen uitgeworpen, dies lechts geringe schade aan gebouwen veroorzaakten. Er ont stond geen schade aan militaire of voor de oorlogvoering belangrijke inrichtingen. Onder de burgerbevolking vallen verscheidene dooden en gewonden te betreuren. MADRID, 7 Juni. (D. N. B.) In het ministe rie van Buitenlandsche Zaken is vandaag door den Pauselijken nuntius, Mgr. Cicognani, en den minister van Buitenlandsche Zaken, Serra no Suner, een voorloopige overeenkomst onder teekend, welke de toepassing der privileges bij het bezetten van bisschoppelijke zetels regelt De Overeenkomsten hebben betrekking op de benoeming van ^aartsbisschoppen, bisschoppen, apostolisch bestuurspersoneel en op de bezetting van de pastoorsplaatsen in Spanje. De onder handelingen worden voortgezet om een nieuw concordaat af te sluiten. Na de onderteeke- ning wees de minister van Buitenlandsche Za ken in een toespraak op de beteekenis van de overeenkomst en gaf tegenover den nuntius uit naam van het Spaansche volk uitdrukking aan zijn vreugde. Maandag zal de minister van Buitenlandsche Zaken ter eere van Mgr. Cicognani een recep tie geven, waaraan de leden der regeering en vertegenwoordigers der weermacht en partij zullen deelnemen. BERLIJN, 9 Juni (D.NB.) Het Brit sche vlootsteunpunt Alexandrië, waarop in den nacht van 4 op 5 Juni een felle lucht aanval is gedaan, heeft Zaterdagavond zijn tweeden zwaren bomaanval beleefd. Om vangrijke vernielingen zijn aangericht in de oorlogshaven en aan de militair-econo misch belangrijke installaties in de omgeving van de haven. De Duitsche vliegtuigen zijn alle op hun bases teruggekeerd. lil het communiqué van het Engelsche mi nisterie van Luchtvaart en dat van Binnenland- sche Veiligheid werd Zondag medegedeeld, dat zich in den afgeloopen nacht boven Cornwall en Noord-Schotland vijandelijke bedrijvigheid in de lucht heeft voorgedaan. In Noord-Schotland werden bommen uitgeworpen Verder verneemt het D.N.B. dat Zaterdag avond voor de Nederlandsehe kust een Brit sche bommenwerper van het type Bristol- Blenheim door Duitsche jagers is neerget schoten. Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, heeft de admiraliteit het verlies bekend gemaakt van de patrouille-vaartuigen Thistle en Evesham. KABOEL, 9 Juni. (D. N. B.) Volgens berich ten uit Britsch-lndië zou een wervelstorm in het gebied van de Barissal, een der voornaam ste zijarmen van den Ganges, vonschikkelijke ver woestingen hebben aangericht en groote over stroomingen hebben .veroorzaakt. Talrijke dor pen zouden daarbij volkomen vernield zijn. On- geveer^OOO personen zouden het slachtoffer v|in dezen storm zijn geworden. JACKSONVILLE (Florida), 9 Juni (D.N.B.) Een havenbrand heeft de ^aden van de Clyde-Mallory-scheepvaartmaatschappü vernield en aanzienlijke materieele schade aangericht, welke op 800.000 dollar geraamd wordt. Twee pakhuizen, waarin hoofdzakelijk koelmachines waren opgeslagen, zijn verbrand en voor de kade liggende passagiersschepen leden brand schade. Negen brandweerlieden moesten naar een ziekenhuis vervoerd worden. De oorzaak van den brand is niet bekend. ROME, 8 Juni. (Stefani). Het 368e Italiaan - sche weermachtsbericht, dat Zondag is uitgege ven, luidt als volgt: In den afgeloopen nacht hebben onze vlieg tuigen luchtbases op Malta gebombardeerd. In Noord-Afrika valt te land niets te melden. De luchtmacht heeft herhaalde malen in den nacht van Vrijdag op Zaterdag en gisteren de batterijen en militaire installaties van de ver sterking Tobroek getroffen, waardoor brand en vernieling werden veroorzaakt. In de omgeving van Siwa werden gemotoriseerde Britsche strijdmiddelen gebombardeerd. Vijandelijke vliegtuigen deden aanvallen op Benghasi en Derna. In Oost-Afrika wordt de slag in het gebied van Galla en Sidamo voortgezet. In het gebied van Gondar wees het garnizoen van Wolsjefit opnieuw een uitnoodiging om zich over te geven van de hand en bracht den vijand na stoutmoe dige uitvallen gevoelige verliezen toe. BERLIJN, 7 Juni (SPD Het protest der Iersche regeering, naar aanleiding van het bombardement van Dublin, wordt in de bui tenlandsche kringen te Berlijn nog steeds be sproken. Van officieele zijde is hedenmiddag verklaard, dat het onderzoek naar aanleiding van het bombardement van Dublin wordt voortgezet en zijn einde nadert. Door verscheidene omstan digheden wordt dit onderzoek bemoeilijkt. Zoo spreekt men van bevoegde zijde over een don keren nacht en mistvorming, waardoor het zicht in den nacht van het bombardement bij zonder moeilijk was. Zooals de officieele woord voerder in de Wilhelmstrasse zeide was het onderzoek reeds zoo ver gevorderd, dat van daag of morgen een antwoord aan de Iersche regeering tegemoet kan worden gezien. ISTANBOEL, 7 Juni (D.N.B.) Turkije heeft het voornemen den detailhandel in koffie tot een monopolie van den staat te maken. Tege lijkertijd wordt bekend, dat 30.000 zakken koffie uit Brazilië in Turkije zijn aangekomen. De politie heeft ons thans nadere mede deelingen verstrekt over den vreeselijken moord op een 52-jarige Amsterdamsche vrouw, wier hoofd bij toeval in het Mer- wedekanaal op 27 Mei j.l. is gevonden. Dank rij het buitengewoon knappe speurderswerk van den hoofdinspecteur van Loo, chef van het bureau Linnaeusstraat, inspecteur Bijls- ma van den justittieelen dienst en re chercheurs van het bureau Linnaeusstraat en d© Centrale Recherche, is deze moord tot volledige klaarheid gebracht. Zooals men zich zal herinneren, werd op 27 Mei door iemand, die in een bootje op het Merwedekanaal voer, bij het afduwen met een staak, een pakket gevonden, waarin zich tot zijn grooten schrik een vrouwenhoofd bevond. Het pakket werd overgegeven aan een juist pas- seerende politieboot, waarvan de bemanning on middellijk aan het dreggen sloeg. In het Vrouwenhoofd, dat zeer verminkt was, bevon den zich een prop en een zakdoek. Het hoofd was verpakt in een vaatdoek, het geheel door windsels omgeven. De politie heeft met deze weinige gegevens een nader onderzoek inge steld, dat met een uitstekend resultaat be- Fore de beroemde molens aan de Zeswielen onder den rook van Alkmaar zal het fraaie exemplaar op den voorgrond moeten verdwijnen, omdat ter plaatse een be gin gemaakt is met den aanleg van drie kanaalvakkenn.l. onder de gemeenten Alkmaar, Oudorp, Heerhugowaard en Ursem (foto Pax-HoUand) kroond werd. Zij ging namelijk de signalemen ten van alle vermiste vrouwen na en vond tenslotte dat het hoofd het meest geleek op de photo van een sinds 5 Mei in Amsterdam- Oost vermiste vrouw. Alleen de oogen klopten niet geheel, doch dat behoefde geen bezwaar te zijn daar het lichaamsdeel reeds geruimen tijd in het water moet hebben gelegen. De politie heeft toen een huiszoeking verricht in de woning van de volgens het overeenstem mende signalement vermiste vrouw. Daar wer den windsels en een vaatdoek gevonden, die precies geleken op de windsels van den vaatdoek, die op het vrouwenhoofd waren aangetroffen. De recherche achtte dit voldoende bewijsma teriaal om tot de arrestatie van den bewoner van het huis, een 52-jarigen monteur, over te gaan. Deze monteur verbleef toen in HUlegers- berg ten huize van een echtpaar, waarvan de vrouw in nauwe betrekking met den monteur stond. De monteur werd op een ander motief dan moord door de Hillegersbergsche politie gearresteerd en naar Amsterdam overgebracht, waar hij door de recherche van de hoofdstad werd verhoord. Hij toonde zich zeer verrast, toen hij van den moord werd beschuldigd, bleef zeer kalm en ontkende hardnekkig. Het onder zoek werd niettemin voortgezet bij de vrouw In Hillegersberg, met wie de monteur een verhou ding had. Deze vrouw bekende verschillende ge schenken to hebben gekregen van den monteur, oa. een naaimachine en kleeren, die afkomstig bleken te zijn uit de woning van den monteur De moordenaar had op 8 Mei bij de po litie zelf aangifte van de vermissing van zijn vrouw gedaan! Bij de'kleeren, die de vrouw in Hilligersberg van een monteur had gekregen, bevond zich ook een wintermantel, welke oorspronkelijk aan do vermoorde vrouw had toebehoord en de po litie vond het al heel vreemd, dat toen de mon teur aangifte deed van de vermissing van zijn vrouw, zij dezen wintermantel niet zou hebben aan gehad. Tenslotte vond de politie zooveel belas tend materiaal tegen den verdachte, dat deze laatste tegenover den rechtercommissaris een volledige bekentenis aflegde. Hij gaf dan toe, dat hij op 5 Mei in zijn woning in Amsterdam-Oost ruzie had gehad met zijn vrouy. Deze ruzie nu liep tenslotte zoo hoog, dat hij zijn vrouw naar de keel vloog en haar worgde. De dood trad onmiddellijk in. Hij heeft vervolgens het lijk naar den zolder gesleept en het daar ontleed. De stukken van het lichaam heeft hij buiten het huis gebracht en op verschillende plaat sen in het water gegooid. Behalve het hoofd is thans nog een stuk van het stoffelijk overschot gevonden, terwijl de politie op de plaatsen, door den moordenaar aangewezen, naar de restanten zoekt. Tijdens den moord woonde een zoon het echtpaar heeft twee kinderen, waarvan er een gehuwd is en de andere nog thuis is in de woning, waar de moord is gebeurd. Deze zoon was echter op zijn werk (de moord geschiedde overdag) en heeft niets van het vreeselijke drama, dat zich in zijn huis heeft afgespeeld, bemerkt. De monteur had namelijk gezorgd, dat alle bloed- en andere sporen bij de thuiskomst van den zoon verdwenen waren. De moord is met een mes gesohièdt, terwijl ook een zaag is gebruikt. Ook de buren waren geheel on kundig van het schrikkelijk feit, dat, nu het bekend geworden is, groote ontsteltenis in de buurt heeft gewekt. De dader is opgesloten. Hij toonde bij het verhoor een groote kalmte en nauwelijks eenige ontroering. O O TOKIO, 7 Juni (Domei). Uit Batavia wordt gemeld: Ofschoon het antwoord van Nederlandsch- Indië als onbevredigend wordt beschouwd, zal de Japanscfie delegatie nog een laatste poging doen om door verdere onderhande lingen tot een overeenkomst te geraken. Men is van gevoelen, dat „eenige tijd" noodig zal zijn om vast te stellen of de Nederlandsch-Indische autoriteiten al dan niet werkelijk het voornemen hebben de besprekingen tot een sueeësvol besluit te brengen, aldus verluidt van den kant van de Japansche delegatie. Het Nederlandsch-Indische antwoord op het Japansche voorstel van 7 Mei is aan den Japan- schen gedelegeerde voorgelegd tijdens een bij eenkomst van gisteren, die 90 minuten duurde, waarna Josjizawa te kennen gaf, dat hij wel licht de Nederlandsehe delegatie zou verzoeken zekere onopgehelderd gebleven punten toe te lichten, aangezien zij in strijd zijn met de Japansche formuleering. Te kennen gevende, dat zijn geduld op de proef werd gesteld, maar niet was uitgeput, zeide Josjizawa: „Ik kan thans niet zeggen, of ik den Nederlandschen ge delegeerden zal verzoeken hun houding verder te herzien. Ik zal mijn best blijven doen om het doel van mijn missie tot stand te brengen. Wanneer echter blijkt dat het onmogelijk is een bevredigende oplossing te bereiken, dan blijft er geen andere weg over dan terug te keeren naar Japan". Uit kringen der Japansche delegatie wordt vernomen, dat het Nederlandsehe antwoord betrekking heeft op alle punten, maar slechts weinig punten behelst, welke de Japanners als bevredigend kunnen beschou wen. Verder verluidt, dat Josjizawa nieuwe instructies uit Tokio verwacht, alvorens regelingen te treffen voor een verder con tact met de Nederlandsehe vertegenwoor digers. TOKIO, 7 Juni (D.N.B.). De Nederlandsehe gezant, generaal Pabst, heeft hier hedenoch tend bij het Japansche ministerie van Buiten landsche Zaken een protest ingediend tegen de recente verklaring van den woordvoerder van het bureau van voorlichting der regeering, die de Nederlandsch-Indische overheid in verband met de handelsbesprekingen in Batavia van onoprechtheid beschuldigd had. Uit cffic'cole Japansche kringen wordt hier omtrent vernomen, dat van Japansche zijde geen antwoord op dit protest van Nederlandsch- Indië verwacht kan worden, daar het overbodig is, zoo verklaart men hier, ten aanzien hiervan een standpunt uiteen te zetten. Zooals de correspondent van Aneta te New York meldt, bevestigt de Nederlandsch-Indische antwoordnota aan Japan opnieuw, dat Neder- landsch-Indië op een onafhankelijke ontwikke ling van zijn economie staat en dat het zich tegen de mogelijkheid moet beveiligen, dat zijn grondstoffen in Duitschland terecht komen. In de antwoordnota is echter het aanbod vervat „de handelsbetrekkingen met Japan op ver standige basis verder te ontwikkelen". Aldus meldt United Press-aan haar bladen. Krachtens een onlangs door den Hoogen Raad gewezen arrest hebben alle gemeen telijke verordeningen ten aanzien van sluitingsuren, sluiten op Zondag enz. voor het hotel-, restaurant- en cafébedrijf ten gevolge van de verordening van den Rijks commissaris, waarin het sluitingsuur voor genoemd bedrijf wordt bepaald op 11 uur, hun verbindende kracht verloren, aldus be richt Horecaf. Dientengevolge mag in die gemeenten, waar tot heden een vroeger sluitingsuur dan 11 uur gold, het bedrijf toch tot 11 uur open blijven. Geheele of gedeeltelijke Zon dagssluiting is hiermede dus eveneens van de baan. BOEKAREST, 7 Juni (D.N.B.). In een offi cieel Roemeensch communiqué dat door de bladen met vette letter wordt gepubliceerd, wordt medegedeeld, dat een reeks kwaadwillige elementen of elementen, die altijd alarmeerende geruchten verspreiden, onlangs geprobeerd heb ben onrust onder de bevolking te zaaien. Sinds eenige dagen wordt door de vijanden van Roe menië steeds aangekondigd en herhaald, dat Roemenië over eenige dagen aan een oorlog zal deelnemen. De argumenten van deze onrust stokers zijn de passieve beschermingsmaatrege len en het oproepen van reservisten. Dit zijn echter slechts maatregelen, welke „de regeering met het oog op den tegenwoordigen toestand wel moet nemen. De oproeping van reservisten overschrijdt niet de reeds geruimen tijd gele den vastgestelde grens tot opleiding van reser visten binnen het bestek der reorganisatie ran het leger. Op de rij af zijn thans in de maanden April, Mei en Juni een derde deel van de reservisten die opgeleid moesten worden, opgeroepen. In het communiqué wordt de bevolking ten slotte opgeroepen, aan dergelijke geruchten geen ge loof te héchten. Hoofdredacteur: H C. 3. A. BARON VAN LAMSWEERDE, Bussum. Gewestelijk verantwoordelijk redacteur: W. G. A. M. VAN WILLIGE, Bloemendaal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1