TAD de Groet Haarlem, 9 Juni FRANKEN Albert de Klerk verwerft twee prijzen WANDGEDIERTE „Mijn moeder teerde het me cL rrKJ^XaF 0!M' MAANDAG 9 JUNI 1941 Prijs van uitnemendheid voor orgel en toonkunst J ubileumsprijs Jubileum-prijs van Toonkunst De pluimvee-sport EERSTE PLECHTIGE H. MIS Van den neomist G. J. B. de Wit DRUK BEZOEK IN DE BADPLAATS Fa. H. v. LOON - Tel. 23037 VRIJE BRANDSTOF RERUM NOVARUM-HER- DENKING TE HEEMSTEDE Deelname van vele vereenigingen GROOT FEESTCONGERT Der Haarlemsche Orkest- vereeniging - 40-JARIG JUBILEUM C. J. VAN TILBURG Orgelconcert in de Groote Kerk Dame in levensgevaar BURGERLIJKE STAND Gr. Houtstraat 98 Haarlem - Tel. 16772 AGENDA Bioscopen 10 Juni Bioscopen Apotheekdiensten 99 is bij iedereen in de gratie? Zelfs onbelegd is een snee een tractatie* bakt het. Nu 17 ets. per 800 gr» Vooral dun snijden 99 t-t In de Bach-zaal van het Amsterdamsch Conservatorium was Zaterdag j.l. een se lect publiek bijeen, zoowel uit de hoofd stad zelf als uit Haarlem, om de orgelvoor dracht bij te wonen, die Albert de Klerk zou houden vóór de toekenning van den Prijs van Uitnemendheid. De familie-leden, intimi en bekenden u:t Haarlemsche muziekkringen vooral namen een groot deel van de plaatsen in beslag. Op iedere rij haast zag men Haarlemsche gezichten en we gelooven stellig, dat wanneer hetzelfde concert tij voorbeeld in de groote Haarlemsche Con certzaal zou hebben plaats gevonden, ook deze tot in de uiterste hoeken bezet zou zijn geweest. De aanwezigen waren gespitst op een interes sante auditie en naar van zelf spreekt het meest op het orgelconcert met orkest door Ai- bert de Klerk zelf, voor deze gelegenheid ge schreven en op zijn Improvisatie, 'n kunstvorm, waarin hij, naar bekend mag heeten, een zeld zame hoogte heeft bereikt. Aan de jurytafel hadden plaats genomen de leden der Commissie van beoordeeling, de hee- ren prof. Fritz Heitmann (uit Berlijn), Flor Peeters (uit Mechelen) en Willem Andriessen, terwijl dr. Walter Boer als gedelegeerde van üe Regeering eveneens aanwezig was. Uit het uitgebreide en interessante klassieke en moderne orgelrepertoire, waarover het exa men had geloopen, was een vijftal karakteristie ke orgelwerken gekozen, om dezen avond vóór de pauze ten gehcore te worden gebracht. De examinandus om hem zoo nog eens te noemen opende met de levendige en in zuiver technisch opzicht zeer veeleischende Praelu- dium en fuga in a kl. t. van J. S. Bach. Hij liet dit volgen door de niet minder speelsche eu geestige variaties, welke onze Hollandsche mees ter uit de 17e eeuw, de veel te weinig bekende en gespeelde J. P. Sweelinck, Vondei's roemruchte tijdgenoot, schreef op het echt va- derlandsche liedje: „Onder een Lindegroen." Daarna volgde een stemmig, op den vierden hypophrygischen kerktoon geïnspireerd werk van den Spaanschen componist S. de Heredia: een muziekstuk in imiteerenden stijl, veel ge lijkenis vertoonend met het Ricercare en in dien zin voorlooper van de meer gecompliceerde fuga. Een werk met een eigenaardig droefgees- tigen inslag, waarin de geheimzinnige, medita tief stille sfeer slechts momenteel onderbroken werd door een wat levendiger rhythme en krachtiger nuanceering. Als voorbeeld van de Spaansche orgelmuziek uit de 18e eeuw werke lijk zeer typeerend. Het Preludium en fuga in E gr. t. van Vin cent Lübeck (1654—1740), met Böhm en Buxte- hude voorlooper van Joh. Seb. Bach, bleek even eens een zeer mooi werk te zijn, vol fantasie en imposant van factuur. Deze serie werd besloten met een modem werk van Flor Peeters, den oiganist der Mechelsche Kathedraal: Variaties en finale over een oud-Vlaamscfi lied. En zeld zaam rijke en zwierige bewerking van een in teressant thema, vol lyrische mogelijkheden, welke door den componist dan ook terdege zijn uitgebreid en welke met fijnen zin voor regis tratie door Albert de Klerk werden verwezen lijkt, al zullen, ten gevolge der bijzondere or geldispositie van het overigens keurige orgel der Bach-zaal, enkele effecten op een grooter orgel neg meer tot hun recht komen. Dat alles voorgedragen werd met verfijnden smaak voor registratie, met accuratesse van aanslag en gelijkmatige rhythmiek en met ge zond en innig muzikaal inzicht, behoeven we zeker wel niet te memoreeren. Evenmin dat een langdurig en warm applaus den jeugdigen kun stenaar na ieder werk ten deel viel. Na de pauze kregen we het Orgelconcert met begeleiding der versterkte orkestklasse. Willem Andriessen dirigeerdede componist zelf had zijn plaats achter het orgel weer ingenomen. We hadden het voorrecht reeds eerder ten dee:e kennis gemaakt te hebben met de compositie, doch thans, voorzien van een uiterst vaardige en piftige orkestratie, maakte het werk een waarlijk uitstekend effect. Een frissctoe, opge wekte musiceerlust spreekt er uit en wat er vcoral in opviel was de warme melodiek van het in alle deelen goed volgehouden en uitgeweid-, te thema. Bij het hooren van die zangerige viool- en fiksche koperpartijen werd men onwil lekeurig herinnerd aan de meesleepende muziek van „le vieux père Franck", wiens breede me- lcdiestroom en wiens rijke instrumentatie den jengen componist, naar wij bevroeden, voor den geest moeten hebben gezweefd, toen nij deze bladzijden schreef. Wij zullen ongetwijfeld nog wel gelegenheid hebben, wanneer het werk straks door een of meer onzer groote orkesten wordt ter hand genomen want het Is dit zeker waard op enkele détails nader in te gaan. Intusschen werd het filer ten doop ge houden en wel met volledig en welverdiend suc ces, zoowel voor den componist als voor den leider, WUlem Andriessen en alle medewer kenden. Dan werd als slotopgave door Willem An driessen aan den jongen musicus namens prof. Fritz Heitmann een tweetal thema's ter band gesteld, waaruit hij een keuze kon maken voer zijn improvisatie, waarmee de plechtigheid voor 't toekennen van den prijs zou worden besloten. Want dat deze ondanks een ondeugende toe speling van Willem Andriessen moest volgen, stond voor ieder als een paal boven water! Genoemde thema's waren: een oud-Duitscfï thema van Johann Gottfried Walther (1684 1748), tijdgenoot en intiemen vriend van J. S. Each, en een oud-Nederlandsch thema. Albert de Klerk koos, na een oogenblik overleg met directeur Willem Andriessen, het eerste. Een werkelijk interessant thema met vele mogelijk heden. Een levendig rhythmisch en melodieus gegeven, dat hij onmiddellijk in een driedubbele fuga verwerkte van voornaam klassieke allure met Imposant slot-effect: een zachter, contras- teerend gedeelte in langzamer tempo volgde om ten slotte na een breede en waardige oplossing over te gaan in een nieuwen fugatischen opzet met krachtig geaccentueerde onderbrekingen steeds rijker wordend aan beweging en kleur en eindigend in een grandioos wervelende finale met lang triomfantelijk slotaccoord. Het was de muziek van een die wéét, een die, opgevoed als hij is van kindsbeen af in stevig klassiek mu- zlkalen geest, begaafd met warme muzikaliteit en een technische beheersching van het instru ment als weinigen, hun gedachten maar den vrijen loop behoeven te laten, om al improvi seerend, steeds weer nieuwe mogelijkheden te ontdekken. We kregen hier een prachtig staal ook van meesterschap over den vorm: dit was muziek van een jongen, frisschen geest, maar van klassieke evenwichtigheid en ondanks alle spontaneïteit prachtig van beheersching. Allen, die- deze unieke prestatie beluisterden, hebbenden ongetwijfld een onvergetelijken in druk hiervan naar huis meegenomen. Een da verend applaus beloonde den jongen kunste naar voor het geschonken kunstgenot. Jammer voorzeker, dat deze improvisatie niet op een gramofconplaat kon worden vastgelegd! De beraadslaging der leden van de beoordee- lingscommissie was men begrijpt zulks na hetgeen we hierboven schreven zeker wel al van zeer korten duur en de mededeeling, welke WUlem Andriessen namens zijn mede-commis- s:eleden deed, dat de Prijs van Uitnemendheid aan Albert de Klerk met algemeene stemmen was toegekend, werd natuurlijk met applaus be groet. In zijn geestige toespraak herinnerde Wil lem Andriessen er aan, hoe hij, bij het hoorei» van Albert de Kerk's orgelspel, had terugge dacht aan de jaren, dat zijn eigen vader hem, in dezelfde kerk waar Albert de Klerk nu het orgel bespeelt, de begeleiding van den kerkzang leerde en wel op hetzelfde orgel. Hij schetste bet buitengewone voorrecht van organist te zijn, vooral van kerkorganist, en zette in het lich« de verheven taak van den kunstenaar, die ae menschen sticht en opheft in hun beste en diepste godsdienstige oogenblikken. Hij sprak de hoop uit dat Albert de Klerk nog lange ja ren met een door de kunst gelouterd, eerlijk en oprecht karakter zou mogen dienen, tot stich ting en vreugde van de menschen, van zijn ouders en tot geluk ook van zichzelf. ..Tevens deelde hij onder daverend appla-us van de aanwezigen mede, dat aan Albert de Klerk de Jubileumsprijs van Toonkunst was toege kend, gesticht door wijlen Joh. van Heel, voor bijzonder begaafde leerlingen. Een bedrag aan geld onder couvert en een speciaal voor deze gelegenheid vervaardigd diploma werden hier bij den musicus overhandigd. Sinds 1932 werd deze prijs niet meer uitgereikt. Van de gelegenheid tot felicitatie maakten talloozen gebruik en het was maar juist op het nippertje, dat de Haarlemmers den laatsten trein konden halen, die hen, met den bekroon den stadgenoot en diens familie, huiswaarts bracht. Doch wie men ook sprak, ieder was onder den indruk en verheugd om het bijzondere voor recht een bekroning als deze te hebben mee gemaakt. Een plechtigheid, welke men niet spoedig zal vergeten. Sch. Zaterdagmiddag hield de heer G. S. Th. van Gink voor de Haarlemsche Pluimvee- en Ko- nijnenfokkersvereeniging „Nut en Sport" in het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond aan dc Tempeliersstraat 'n lezing over de pluimvee- sport, en wel speciaal over de groote hoenders en krielhoenders. De organist Albert de Klerk, die j.l. Zaterdag geslaagd is voor het examen van den Prijs van Uitnemendheid aan het Amsterdamsch Conservatorium, welke prijs in geen zestien jaar meer is toegekend (foto Stapf) „30 jaar geleden," aldus de heer van Gink, „was de groote hoenderafdeeling de hoofdscho tel van de pluimvee-tentoonstelling. Sindsdien is er echter veel veranderd. Vooral de laatste jar^n worden hoofdzakelijk krielhoenders ge fokt. Dit komt zeer waarschijnlijk door het feit, dat de meeste menschen veel kleinere tuinen hebben dan vroeger, waardoor ze du§ minder ruimte hebben om een groot soort kippen er op na te houden. Bovendien zijn de krieltjes oök veel zuiniger om te houden; men kan drie kriel kippen tegen één grooten hoender hebben, ze leggen ook goed eieren en de kuikentjes verzor gen ze steeds trouw. Maar gelukkig zijn er ook nog wel fokkers te vinden, die uitsluitend groote hoenders teelen. Het is alleen jammer, dat voor deze menschen centrale leiding ontbreekt. Het zou daarom wel te verkiezen zijn, dat er een groote bond werd gesticht, die alle mogelijke belangen van zijn leden zou behartigen. Aan de hand van de aanwezige hoenders be sprak <je heer v. Gink de verschillende soor ten en de fouten, die de eieren bezaten. Er wa ren, volgens spr., zeer mooie exemplaren bij, die uitstekend voor de teelt geschikt zijn. De aanwezige pluimvee-liefhebbers hebben onge twijfeld nog veel kunnen opsteken van wat de lieer van Gink op zoo'n geanimeerde wijze aan hen vertelde. Zaterdagavond celebreerde de neomist G. de Wit in de St. Jansparochie een plechtig Lof. Onder het zingen van een welkomstlied werd de wijdeling in, de feestelijk versierde kerk aan de Amsterdamstraat binnengeleid, voorafgegaan door een stoet van bruidjes. De assistentie bij het Lof werd verleend door de kapelaans J. Oudshoorn en W. de Lange. Zondagmorgen droeg de neomist zijn eerste plechtige H. Mis op. Onder het zingen van het „Venl Creator" schreed de neomist, wederom voorafgegaan door een stoet van bruidjes, naar het feestelijk versierde priesterkoor. Assisten tie werd verleend door pastoor P. Roovers als presbyter-assistens en de kapelaans A. Trouw borst, diaken, en J. Oudshoorn, subdiaken. Na het evangelie hield de oudkapelaan der parochie, de Weleerw. heer A. Trouwborst, de feestpredikatie, waarvoor hij als tekstwoorden koos: „Lof en eer aan den Vader, den Zoon en den H. Geest". Spreker schetste de verheven heid van het priesterschap en wees op de grootsche taak, die de neomist hierdoor te vervullen kreeg. Het was een ontroerend moment toen de ouders en familieleden uit de handen van den neomist de H. Communie ontvingen. Aan het einde van de H. Mis werd de meer stemmige cantate ,De Priester" gezongen. In de woning van zijn ouders hield des mid dags d neomist een zeer druk bezochte receptie, waarbij tevens een rijke schat van cadeau's, speciaal voor het priesterlijk ambt te zien was. Tot slot van dezen jubeldag werd des mid dags om half vijf een plechtig Danklof gecele breerd door den neomist,met assistentie van pastoor P. Roovers en kapelaan A. S. van Rijn. Een plechtig Te Deum besloot dezen schoonen dag, waarop de parochianen van de St. Jan en vooral het Bavodorp den pasgewijden pries ter een treffende hulde hebben gebracht. Na de goede Pinksterdagen mocht Zandvoort pok Zondag niet klagen over het drukke bezoek, Reeds in alle vroegte trokken files wielrijders langs den Zeeweg en de Zandvoortsohelaan de badplaats binnen,1 maar oök per trein en per tram arriveerden duizenden bezoekers. Op het strand en langs de boulevards heersch- te een gezellige drukte en alle inrichtingen maakten goede zaken. Jammer was het. dat de enkele regenbuien vielen. De vlucht van het lucht tegen den middag eenigszins betrok en er strand ving toen onmiddellijk aan, Talloozen zochten hun rijwiel of de tram en den trein op, maar duizenden gaven den moed niet op en be volkten de consumptie-inrichtingen. Na een uurtje was het leed weer geleden en brak» het zonnetje weer door de wolken. Onderwijl wist de tram de gasten niet te verwerken en stonden de menschen in een rü van de „schapenhokken" in de Haltestraat tot de Schoolstraat. De politie regelde echter op uitstekende wijze het drukke verkeer. Ondanks den regentegenslag is Zand voort uiterst tevreden. GEGARANDEERD TOTALE UITROEIING MARNIXSTRAAT No. 116 - HAARLEM Zuiveraars v. Rijks- en Gemeentegebouwen Naar aanleiding van de oprichting der werkgemeenschap Haarlem van de DuitschNederlandsche Cultuurgemeenschap werd in het Concertgebouw een groot concert gegeven. Ook de Rijkscommissaris was in de kamer der solisten aanwezig. Van links naar rechts: Bram Hemerikcellist; de Commissaris van Noord-Holland, mr. A. Backen Karl Dammer, generaalmuziekdirecteurdr. M. Buy el; Rijkscommissaris dr. Seyss-Inquar t; Oberdienstleiter Seidel en burgemeester S. L. A. Plekker (foto Stapf) ter vervanging van anthraciet, brech- cokes enz., kunnen wij U heden vrij blijvend aanbieden voor verwarming PRIMA VEENKLUITEN voor zoover hiervan voorradig, tegen den prijs van 4.— per 100 K.G. franco bergplaats. Levering geschiedt direct in volgorde van de ingekomen bestel lingen. x KOLENHANDEL KRUL N.V. OVERVEEN TELEF. 23517 en 24028 Op grootsche wijze is gisteren te Heem- stede een Rerum-Novarum-herdenking ge houden. Des morgens droeg de geestelijke adviseur van den R. K. Volksbond, kapelaan R. Oud, in de kerk van den H. Bavo een H. Mis uit dankbaarheid op, waaronder velen ter H. Tafel naderden. In de feestelijk versierde groote zaal van het R. K. Vereenigingsgebouw had de herdenkings commissie een ontbijttafel aangericht. De zaa) was versierd met bloemen en palmen, waartus- schen de vaandels van den Volksbond en zijn onderafdeelingen prijkten. Aan het gemeen schappelijk ontbijt namen o.a. deel wethouder C.-A. M. Jonckbloedt; de Katholieke raadsleden E. v. Lent, N. J. v. d. Linden en J. W. v. d. Erf; bestuursleden van de Hanze, K. J. M. V. en de St. Jozefgezellenvereenigingen. De voorzitter, de heer A. H, Meeuwenoord, toonde zich in zijn welkomstwoord zeer verheugd dat de. Katholieke bevolking van Heemstede haar dankbaarheid kan toonen jegens de groote Pausen, die de sociale encyclieken hebben uitge vaardigd. Spontaan klonk da-arna het Strijdlied met be geleiding van den pianist J. Nibbering. De heer H. A. Meeuwenoord herinnerde eraan hoe in de loop der jaren in alle talen door ge leerden van alle richtingen ontelbare commenta ren van blijvende waarde geschreven zijn over de encycl'eken. De invloed, dien deze zendbrieven op de sociale ontwikkeling in ons vaderland heb ben gehad, is wel van zeer groote waarde. Nadat spreker de strekking der encyclieken ge schetst had, sprak hij den wensch uit, dat in het nieuw begonnen tijdperk zoowel werkgevers als werknemers zullen arbeiden aan het nakomen der pauselijke grondwetten, die van waarde zijn voor tijd en eeuwigheid. Vervolgens voerde het woord de heer F. Spit, lid van het centraal bestuur van den R. K. Volksbond. Schaepman, aldus spreker, dichtte eens „de scheppingen der menschen verrijzen en vergaan"; ons werk heeft echter blijvende waar de, omdat het gevestigd is op het eeuwigheidsbe ginsel. Uitvoerig schetste spreker de treurige ar beidstoestanden 50 jaar geleden. Gelukkig heeft de R. K. Arbeidersbeweging dgn oproep van den Paus begrepen. Vele werkgevers, ook die buiten de Katholieke kerk staan, moeten thans, dus na 50 jaren, erkennen dat de sociale toestanden verbeterd zijn door de encyclieken, vooral door Gastdirigent: Karl Dammer Solist: Bram Hemerik Ter opening der Werkgemeenschap-Haarlem en omstreken der Nederlandsch-Duitsche Kui tuurgemeenschap werd een groot Feestconcert gegeven door de versterkte H. O. V., onder lei ding van Generalmusikdirektor Karl Dammer uit Keulen. Het programma, door dirigent Karl Dammer samengesteld, was buitengewoon interessant. Be halve het hier reeds bekende derde Braaden- burgsche Concert van Joh. Seb. Bach (voor strijkorkest zonder solo-Instrumenten), speelde de solo-cellist Bram Hemerik een tamelijk on bekend Concert van Haydn en deed Dammer ons kennis maken met de Vijfde Symphonie van Anton Bruckner. Ondanks de belangstelling sedert een vijftien tal jaren voor de groote symphonische werken van Bruckner getoond, worden deze werken eigenlijk nog sporadisch uitgevoerd. Bij de „Bad" in Haarlem b.v. van 1931'41 slechts viermaal een symphonie; de 2de, 3de, 4de en 7de. Ver blijdend was het dus voor kunstminnend Haar lem thans de 5de te kunnen hooren. Bruckner's Symphonieën moest men al eerder, vóór die van Gustav Mahler hebben leeren ken nen, want ze vormen een schakel tusschen Beethoven-Schubert eener- en Mahler ander zijds. Maar, zij het wat laat en niet in chro nologische volgorde, ze komen zoo langzamer hand dan toch op het repertoire. Die late erkenning van Buckner'g genialiteit Is echter geen louter Nederlandsch verschijnsel. De groote Duitsche musicoloog Walter Nie mann schreef reeds 30 jaren geleden, dat pu voor Gustav Mahler's werk met zijn dood een langzaam naderend einde was" gekomen, men na Mahler voldoening bij diens eersten leermees ter en grooten voorganger Bruckner zoekt. Of Bruckner's symphonieën bij het geheele groote-concert-publiek belangstelling zullen blijven wekken, is nog aan twijfel onderhevig. Zoekt men bovenal rustig, ingetogen, gemoede lijk, plechtstatig en verheven werk, dan zal Bruckner bevredigen, doch verlangt men daar nevens geagiteerd, hartstochtelijk, meeslepend, dramatisch en verbijsterend werk, dan moet men zijn heil niet bij dezen componist zoeken. Der gelijke gemoedsgesteldheden zijn aan een Bruck ner vreemd, kan hij dus niet uitbeelden. In alle Bruckner-werken domineert een plechtstatig, een meer religieus karakter. De componist is voor alles de op God vertrouwende mensch. Zijn schrijfwijze, bijzender die voor het koper-ensemble, zijn thema-aanwending o.a. koralen en bovenal de geest duidt op een diep-religieuze overtuiging. Ook uit de .Vijfde symphonie spreekt die geest. Bruckner schijnt dit werk eens zijn fantastische sympho nie te hebben genoemd, maar deze benaming slaat vermoedelijk slechts op den omvangrijken gecompllceerden bouw, niet het minst op dien der Finale. Muziekkenners uit Bruckner's tijd hebben juist de vijfde, de „Kirchensymphonie" ge noemd.. Er komen niet alleen koraalachtige the ma's ln voor, doch de grandiose afsluiting laatste deel der Finale ls als het ware één groote koraalfantasie. Het eerste deel der Vijfde heeft een z.g. klas sieke inleiding. Deze heeft bij Bruckner echter een geheel andere beteekenis. Ze bevat het the matisch materiaal voor het geheele werk. Bij na al dat matriaal is terug te brengen tot die inleiding. Terecht mocht de componist zelf spre ken van een „Kontrapunktisches Meisterstude". Het Scherzo bevat iets bijzonders inzake vorm. Men kan hier evenals in den hoofd vorm (eerste deel) spreken van expositie, door werking en reprise van thema's. Is het Adagio een echt melodieus stuk, innig en warm van karakter en betrekkelijk kort voor een Bruckner-Adagio, de Finale overschreidt in groote mate de toenmalige grenzen. Het is op zichzelf genomen een cyclopisch stuk, een sa menvatting, een goed geslaagde verbinding van verschillende elementen uit Sonate- en Fuga- vorm. Dirigent Dammer heeft de omvangrijke en veeleischende „vijfde" na enkele repetities tot uitvoering gebracht. Daarbij in aanmerking ne mende, dat het strijkorkest bijna verdubbeld was, men dientengevolge niet kon spreken van een vaststaand ensemble, dient de uitvoering te gelijk te worden geprezen. Er waren wel kleine feilen te ontdekken, b.v. rhythmische onëffen- heden, onevenwichtige klankverhoudingen, on zuiverheden (hoorns), doch ze kwamen niet te talrijk en in sterke mate voor, zoodat ze den algemeenen indruk geen groote schade berok kenden. Bijzonder vielen op: fraaie pianissimo's, no bele en afgeronde klank van het koper-ensem ble, sterk sprekend pizzicato- en staccatospel, frappante dynamische contrascten (zonder eenige overdrijving), warm-gevoelvolle toon van het strijkorkest en bovenal stijlvolle voordracht wat klonken die koraalthema's imposant en waardig! en intens innerlijke spanning tot in de grootste onderdeden. Dammer leidde beheerscht en kalm, het or kest reageerde bewonderenswaardig op zijn soms met zeer klein en sober gebaar aangegeven intenties. Het derde Brandenburgsch Concert voldeed niet in zijn geheel. Metrisch en rhythmisch sloot de finale niet zuiver. Wellicht was het nogal vlugge tmpo wat ongewoon voor de spelers. Het Cello-concert in D-dur, één der z.g. kleine concerten, vermocht als werk niet geweldig te boeien. Mooie cello-toon van den solist Bram Hemerik, muzikale voordracht (Adagio!), vir tuoos gespeelde cadensen en volgzame begelei ding door het strijkorkest vergoedde daarentegen veel. Voor dirigent, solist en orkest langdurige bij valsbetuigingen; bloemen vertolkten den dank der Werkgemeenschap aan solist en dirigent. Zooals Zondagmorgen reeds gemeld, werd dit concert door tal van civiele en militaire autoriteiten o.a. Rijkscommissaris Seys-In- quart, Ortskommandant Flöh en burgemeester Plekker, bijgewoorid. O. K. Het Volksconcert van de H.O.V,. dat op Dins dag 10 Juni a.s. 8 uur in de Gem. Concertzaal zal worden gegeven, wordt geopend met de Sym phonie in Bes. gr. terts van Joh. Chr. Bach. De hobo-solo in het prachtige tweede deel wordt gespeeld door Jac. Moolenijzer. Corry Koppen zal het Pianoconcert in G. gr. terts van W. A. Mozart voordragen. Het tweede programmadeel vangt aan met de Ouverture „La Princesse Jaune" van C. Saint- Saëns, dat gevolgd word^ door de „Prélude a l'Après midi d'un Faune" van Cl. Debussy. Het concert wordt besloten met drie deelen uit de .Impressions d'Iialie" van G. Charpentier. Drie muzikale schilderijtjes, die indrukken weer geven uit het zonnige Italië. Het eerste, Sere nade met een cellosolo, gespeeld door den solo- cellist en een altviool achter het podium, gespeeld door den soloalt van het orkest. Tet tweede, a la Fontaine, schildert ons een tafereeltje aan de bron en het derde, Müles, een stemming op de bergpaden met muilezels en hun drijvers. s Rerum Novarum. Er is een betere geest van naastenliefde gekomen, die in de Tien geboden staat voorgeschreven. Wij hebben al een halve eeuw gevochten tegen de cultuur der begeerte, omdat het Christendom de liefde voorschrijft. De leuze „Naar de nieuwe Gemeenschap" drukt den wil uit om een betere samenleving op te bouwen, om een bouwwerk voor de toekomst op te rich ten, om door de juiste sociale verhoudingen het waarachtig Christendom frisch leven te geven. Wij bouwen aan het erfdeel onzer vaderen met Gods hulp en steun. Wij zullen de fiere pioniers navolgen, wij zullen blijven opzien naar onzen Paus van Rome. Nadat het gezelschap „Roomsche Blijdschap" had gezongen, behandelde kapelaan R. Oud de godsdienstig-geestelijke vraagstukken der en cyclieken. De arbeider heeft te zorgen voor zijn gezin, al dus Spreker, maar zijn zorgen moeten niet zoo danig zijn. dat hij geen tijd meer heeft om zijn godsdienst te beleven. De arbeid is een. middel om de eeuwige zaligheid te verwerven, godsdienst staat niet buiten het sociale vraagstuk. Een keurkorps van leiders propageert de Pau selijke ideeën. Toen spreker den naam van den heer de Bruyn noemde, klonk een spontaan ap plaus. Spr. wees er op, dat de strijd tegen den vrouwenarbeid het christelijke gezinsleven meer waarde heeft gegeven. De arbeidersstand respec teert zich zelf en wordt gerespecteerd. Uit de ar beidersgezinnen zien wij thans vele priesters komen. Er zijn nog patroons, die leven in de cultuur der begeerte. Ook voor die patroons moeten we eerbied hebben, al behoeft dit geen slaafsche eerbied te zijn. De leiders der sociale beweging zullen dan alles doen om verbetering te krijgen. Ook in Heemstede moeten de verschillende groepeeringen en standen in vriendschap samen werken. Onze geest moet vernieuwd worden. Bij ons zelf moeten wij onderzoeken of onze hou ding juist is. Spreker sloot dan ook met de woorden van Henri de Greeve: „Verbeter de wereld, maar begin bij je zelf". De heer E. van Lent, voorzitter der Hanze, noemde deze bijeenkomst een treffend bewijs van hét ineensmelten der verschillende standen.. De laatste tien jaar zijn er weinig ernstige tegen stellingen geweest tusschen patroons en arbei ders, zeker mede tengevolge van de encyclieken. Spreker deed tenslotte de toezegging alles in het werk te zullen stellen om de samenwerking zoo goed mogelijk te doen zijn. De heer J. Preyde, voorzitter der K. J. M. V„ stelde vast, dat de middenstand zeer groot be lang heeft bij een welvarenden arbeidersstand en dat het herdenkingsfeest daarom beide tot groote dankbaarheid stemt. *De bijeenkomst werd besloten met het lied „De nieuwe Dag". Des avonds celebreerde pastoor A. F. C. van Noort met assistentie van de kapelaans R. Oud en C. M. Schuttelaar een plechtig Lof in de pa rochiekerk van O. L. Vr. Hemelvaart. De cen- traal-praeses der St. Jozefgezellenvereiging, rector H. J. Drost, hield een feestrede met als tekst „Zij bleven volhouden in de leer der Apos telen en der gemeenschap". Het Lof werd door zeer velen bijgewoond. Op het altaar prijkten te midden van een zee van licht de vaandels der standorganisaties en der afdeelingen van den Katholieken Volksbond. Dinsdag 10 Juni viert onze collega, de heer C. J. van Tilburg, zijn veertig-jarig jubileum als journalist. Van deze 40 jaar was hij 37% jaar bij Haarlem's Dagblad werkzaam, 'n'reeks van jaren als chef der redactie. In verband met de tijdsomstandigheden zal het ongetwijfeld belangrijke feest niet herdacht worden. Degenen, die den heer Van Tilburg echter willen complimenteeren, kunnen dit doen des middags tusschen 3.30 en 5.30 uur aan zijn woning, Valkenburgerlaan 23 te Heemstede. Het programma van de orgelbespeling in de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem, op Dinsdag 10 Juni 1941, 's avonds van 89 uur, door den heer George Robert, luidt: 1. Veni creator (4 Versets), Jean Titelouze (15631633); 2. Fan tasia en Fuga g kl. t„ J. S. Bach; 3. Ave Maris Stella (3 Versets), Marcel Dupré; 4. Twee Rhapsodieën over Bretonsche liederen, C. Saint- Saëns; 5. Choral III, C. Frank. Zondagmiddag werd op het strand te Zand voort gewaarschuwd, dat in zee tegenover het hotel „Groot Badhuis" zich een dame in levens gevaar bevond. De heeren Ternes en de Jongh sprongen in een vlet en bemerkten, dat de vrouw tegen een mui trachtte op te zwemmen, hetgeen haar niet ge lukte. De toestand van het slachtoffer was zeer gevaarlijk. In bewusteloozen toestand werd zij aan wal gebracht, waar dr. C. A. van Fraassen kunstmatige ademhaling toepaste. De 33-jarige dame uit Haarlem ls per zieken auto naar haar woning overgebracht. Geboren; 5 Juni: A. Heiliegersvan den Oosterkamp zoon; 6 Juni; U. van der SchaafLageveen, zoon; E. C. Vink—van Daalen, dochter; E. S. Neger- zegt Puntje. „De zuinigheid brengt rijkdom inl" Daarom gooi de ze nooit oude kleeren weg. Wonderlijk, wat die niet kon tooveren van een afgedragen mantel of ja pon. Daar heb ik héél wat van opgestoken. En in dezen tijd van textiel- schaarschte komt het me wat goed te pas. Met een frisch, nieuw kraagje of een vlotte ceintuur, of een mooi galon van De Groot maak ik weer nieuw van oud. ]a! De Groot is een adres waar ik dolgeluk kig mee ben! Gebouw St. Bavo: Jaarfeest R. K. Volksbond 7.30 uur; R. K. Bevolkingsbureau 730 uur; St. Caecilia 8 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van Beeld houwwerken, 105 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a: te bezichtigen van 3—5 uur en van 7—9 uur. Kunsthandel Leffelaar: Wagenweg: Exposl'te van schilderijen en teekeningen door C- Spoor, 10—5 uur. Rembrandt: „Als mannen op reis gaan", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Cinema Palace: „D. III 88", 2. 630 en 8.45 uur. Luxor; „Bruidegom in angst", 2.30 6 30 en 3.45 titir. Frans Hals: „Luchtkasteelén", 2:30, 6.30 ®n 8.45 liur. Spaame; „Een hopeloos geval", 8 uur. Gebouw St. Bavo: Mariacongregatie, 7.30 uur» St. Caecilia, 7.30 uur. Bestuur en personeel „Ar beid Adelt", 7.30 uur. Groote of St. Bavokerk: Orgelconcert door George Robert, 8—9 uur. Gem. Concertgebouw: H.O.V.-Zomerconcert uur; tuinzaal: „Kölner Kammer Orchester' 8 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van beeld houwwerken, 105 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a: bezichtigen van 3—5 uur en van 7—9 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg: Exposi 1 van schilderijen en teekeningen door C. Spoor» 105 uur. Rembrandt: „Als mannen op reis gaan", 2-30, <5.30 en 8.45 uur. Cinema palace; „D. III 88", 2, 6.30 en 8.45 uur- Luxor; ,3ruidegom in angst", 2.30, 630 e 8.45 uur. Frans Hals: „Luchtkasteelen", 2.30, 6.30 8.45 uur. Spaarne: „Een hopeloos geval", 8 uur. De Zondags- en avonddiensten der apothefc®® zullen tot en met Vrijdagavond worden K genomen door de volgende apotheken: Apothe van Rijn N.V., Kleine Houtweg 15, tel. 103rV Firma C. G. Loomeyer en Zn., Zijlweg 12495; Schoterbosch-apotheek, Rijksstraat 19, tel. 12711; Apo'heek Schotsman, Binn weg 206208, Heemstede, tel. 28320. te manExner, dochter; J. Winklervan Zee» zoon; E- 7 Juni: A. E. Buijs—Veeken, zoon; SchreursVan Kempen, zoon; H- NI. van Noort, zoon; 8 Juni: A. A. Vogel—van Dijkman, z0 ujer-" Hijlkema—Rombach, dochter; C. KoeKe^^^, van den Kerkhof, zoon; D. Drenth oVt»n» dochter; E. W. C. Hassink—van Koning zoon; H. C. Heilig—Bakker, dochter; uder» 9 Juni: W. M. J. van der Tuuk—j g. dochter; M. W. C. Sluijter—Bouma, z°on' Keevel—van der» Heuvel, zoon. -j, ffi' Ondertrouwd: 9 Juni: T. Slot en H' bink. c glee- Gehuwd: 9 Juni: K. Ronner en A. °- ker" thuiizefl» Overleden: 5 Juni: C. A. Beerthuu jaar, Hagesjraat; t aVclceri' 6 Juni: M. C. Rutte—Sintenie, Jan straat; van dc 7 Juni: M. E. W. HoogewooninK— ^uts. Hoek, 71 jaar Acaciastraai; H. 3- \\t" 74 jaar, Ramplaan; 8 Juni: S. G. v. d. Putten, 18 Jaar' gangstraat. Voe""u 8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 2