Aantal werkloozen in gehalveerd vijf jaar Beursoverzicht HALF OM" „FRANKEN"! Haarlem, 10 Juni Bedevaart DINSDAG 10 JUNI 1941 Feestavond voor medewerkers van Winterhulp naar Heiloo RIETMATTENMAKERIJ DER BLINDEN Fransch communiqué over den strijd in Syrië AGENDA Nagekomen Marktberichte^ STADSNIEUWS DE KERFSTOK DER HAAR LEMMERS Haarlemmers, Bennebroekers en Velsenaren in Concert gebouw bijeen NUTSSPAARBANK TE HAARLEM Gaan we bijen houden? Een Volksbond-retraite Van 58 Juli Criminaliteit neemt toe Jaarfeesten R.K. Volksbond Keuring van waren „Indië op plaatjes" 50 jaar getrouwd BURGERLIJKE STAND Kernavond R. K. Volksbond uitgesteld NS Frauenschaft-Deutsches Frauenwerk met grootsche Mariahulde op Zondag 22 Juni a.s. Gevonden voorwerpen en dieren Viering van het koperen feest WATERPOLO Nieuw waterpolotrainingsschema Aanvankelijk zwak, later algemeen herstel Verder verloop HEEMSTEDE Neem op Uw bon toch prima brood 99 van 't Succes is groot! Nu 17 ets. per 800 gr. Vooral dun snijden Bioscope^ 11 Juni Bioscopen Apotheekdiensten NIEUWE EXPORTPRIJZEN voorn VAaTW b^pmmingen Door de goede zorgen van de gemeentelijke statistici zijn we in staat een interessant over- zioht te geven van het verloop der bij de Ar beidsbeurs ingeschreven werkloozen gedurende de jaren 1936/1941, telkens op den len April. Bij het beoordeelen van de cijfers moet men met eenige factoren rekening houden, waarvan dc voornaamste is de mobilisatie, die haar invloed vanzelfsprekend heeft op de cijfers van 1 April 1940. Des te opmerkelijker is het, dat het totaal daardoor weiswaar belangrijk daalde, maar dat bepaalde groepen zelfs hoogere of bijna gelijke cijfers te zien geven. Zoo beleefden de Handels- en Kantoorbedienden het hoogste aantal in de vijf jaren-reeks, n.l. 586. De belangrijke daling, die op 1 April j.l. werd vastgelegd, heeft op deze groep betrekkelijk weinig invloed gehad. Uit de statistiek blijkt, dat er nog 403 bij de gemeen telijke Arbe'dsbeurs staan ingeschreven, terwijl het er twee jaar geleden maar 262 waren. Het aantal werklooze metaalbewerkers is in een jaar tijds gehalveerd" en vergeleken bij 1936 met 38 pCt. verminderd. Ook de cijfers der bouwvak-arbeiders en fabrieksarbeiders zijn re gelmatig verbeterd, n.l. respectievelijk met 55 en 40 pCt. in 5 jaar tijds. Met het vrouwelijk personeel is het anders ge gaan dan met de mannelijke groepen. Het oor spronkelijke aantal was 296. verleden jaar bleven er maar 89 over die werk zochten, maar dit jaar Cijfers op 1 April Totaal ingeschreven bij de Arbeidsbeurs Handels- en Kantoorbedienden Metaalbewerkers Bouwvakarbeiders Fabrieksarbeiders Land- en Tuinbouwarbeiders Vrouwelijk personeel Leeftijd 20 jaar en jonger 21 tot 30 jaar 31 tot 64 jaar 65 jaar en ouder zijn het er weer 134 geworden. De werkloosheid heerscht voornamelijk bij het personeel voor hui selijke diensten. Een beschouwing van de werkloosheid in ver band met den leeftijd der ingezetenen levert ook enkele interessante feiten op. De statistiek wijst uit, dat in de periode van 1 April 1940/1941 het aantal werkloozen tusschen 31 en 64 jaar met sprongen omlaag is gegaan, wel met bijna 35 pCt. Daartegenover staat, dat de jonge men- schen tusschen 21 en 30 jaar weer in grooter aantal zonder emplooi zijn gekomen. Hier geeft de curve duidelijk den invloed van de mobilisatie aan. In April 1939 waren er nog 1517 van dien leeftijd zonder werk, een jaar daarna iets meer dan de helft en nu weer 78 méér. Een factor, die de aandacht zal trekken, is die betreffende de werkloosheid van jongens be neden de 20 jaar. Drie jaar achtereenvolgens was ze niet de moeite waard. Thans ligt het cij fer weer een eind boven dat van 1938, hoewel het geenszins verontrustend mag heeten. Wanneer we de totaal-cjjfers beschouwen, dan mogen we meer dan tevreden zijn. In vijf jaar tijds is de werkloosheid jaar op jaar gedaald, soms langzaam, dan weer verblijdend vlug. In April 1936 vroegen 6651 handen om werk, 1 April 1941 waren het er slechts 3297, een daling dus van meer dan 50 pCt. Portemonnaie m.i„ Gen. de la Reystraat 55. Portemonnaie cn.i., Honecoop, L. Lakenstraat 13. Portemonnaie m.i., Schotz, Padangstraat 6. Portemonnaie m.i., Vermeulen, Byzantiumstr. 71 Riem,, v. d. Veldt. Schalkwijkerstraat 13rd. Dasspeld, Roodenburg, Schotersingel 117. Shawl, Bureau van Politie Smedestraat, Tasch met vleesch, Veen, Voorheimstraat 30. Taschje m.i., Schraai, Rijksstraatweg 312. Kindertrui, v. Osch, Preangerstraat 35. Vulpotlood, de Boer, Lombokstraat 2. Vulpen, v. d. Linden, Vrijburglaan 26, Overveer. 1936 1937 1938 1939 1940 1941 6651 6226 5747 5675 4305 3297 265 308 264 262 586 403 1048 897 871 811 836 402 1747 1690 1255 1315 1105 783 1482 1617 1791 1842 1593 902 185 243 215 255 121 69 296 164 160 141 89 134 541 373 95 92 86 140 1794 1625 1631 1517 772 850 4167 4115 3885 3912 3307 2145 149 113 136 154 140 162 Gisterenavond werd in het Gem. Concertge bouw een feestvoorstelling gegeven voor de vaste medewerkers van „Winterhulp Nederland", afdeelingen Haarlem, Bennebroek en Velsen. Medewerking aan dezen avond verleenden het ensemble „The Harlem Kings", onder leiding van Jan Monnikendam, en de Haarlemsche Too- neelvereeniging „Jacob van Lennep". Onder de aanwezigen merkten we op den heer S. L. A. Plekker. regeeringscommissaris van Haarlem en directeur van Winterhulp, den heer Rombach, vertegenwoordiger van den Be- autftragte der Provinz Noord-Holland en den heer P. D. de la Saussaye, secretaris van Win terhulp, afdeeling Haarlem. De heer M. van Leeuwen, chef van de hoofd- afdesling der organisatie voor Noord-Holland, sprak een optningswoord, waarin hij alle aan wezigen welkom heette namens den provin cialen directeur van W.H.N., den heer D. G. Avenarius, die door een tijdelijke afwezigheid t feest niet kon bijwonen, en namens de plaat selijke directies en gemeentebesturen, die dezen avond hadden georganiseerd. Het is. aldus spr., vooral aan den heer J. van den Burg, pro pagandist van W.H.N., te danken, dat de zaal zoo prachtig gevuld is. Hierna verwelkomde de heer van Leeuwen de Duitsche gasten in hun eigen taal. Vervolgens wees spr. op de verkeerde houding, die som mige menschen aannemen tegenover „Winter hulp". „We moeten alleen vragen of het doel van Winterhulp goed is! En zoo ja dan ver dient ze al onzen steun en hulp. Gij, medewer kers van Winterhulp, die door Uw socialen ar beid in aanraking zijt gekomen met zoovele ge zinnen, weet hoe hoog de nood is, W.H.N. heeft in het afgeloopen jaar oprecht eenig licht gebracht in hun duister bestaan." Spr. gaf speciaal den vrouwen een pluim op haar hoed, daar zij met opoffering, naast huh huishoudelijke plichten, nog zooveel voor W.H. N. gedaan hadden. Hierna werd door de tooneelvereeniging „Ja cob van Lennep" opgevoerd het aardige spel van vergissingen „De andere vrouw", van Fr. Morris en Wijats. Aan de aanwezigen werden tijdens de pauze gratis consumpties aangeboden waarvan na tuurlijk door allen gretig gebruik werd ge maakt. Iedereen ging dan ook na de feestvoor stelling voldaan naar huis. het saldo over 1940 f 100.662 Cv. j. f 104.219)Na afschrijvingen op onroerend goed en kantoorin richting en bijschrijving op de pensioenrekening, kan f 79.503 worden toegevoegd aan de reserve, welke dan f 1.115.503 bedraagt. Aan het verslag over 1940 ontleenen wü het volgende: Het kostte de Spaarbank geen moeite om aan de aanvragen om terugbetaling te voldoen. Door beleening van haar effecten kon zij gelden op nemen bij de Nederlandsche Bank. Uit rente en aflossingen van de beleggingen en door geleide lijken verkoop van fondsen kon de schuld aan de Nederlandsche Bank geleidelijk worden af gelost. De omstandigheden zijn nog niet van dien aard, dat nu reeds mag worden gerekend op terugbetaling daarvan uit het voordeelig verschil tusschen inlagen en terugbetalingen. De verhouding tusschen inlagen en terugbeta lingen is echter in de eerste vier maanden van het nieuwe boekjaar gunstiger. Dat nog niet een belangrijk gedeelte van het opgenomen bedrag naar de Spaarbank is terug gevloeid, is ten deele gevolg van het feit, dat verscheidene inleggers voor hun tegoed vaste belegging hebben genomen, maar vooral door het ontstaan van een geleidelijke doorwerkende schaarschte van eerste levensbehoeften. Hoewel het bedrag der inlagen in 1940 met f 4.213.021 <v. j. 5.332.206) onder de gegeven om standigheden niet ongunstig was, is dit toch het laagste sedert de laatste 10 jaren. Het bedrag der terugbetalingen was met f 6.597.790 zelf iets lager dan dat van 1939 (f 6.766.906). Het saldo-tegoed der inleggers daalde door deze ontwikkeling tot f 8.732.204 (v. j. tot f 10.892.985). Na aftrek van alle bedrijfsonkosten bedraagt Ook de bijenteelt verheugt zich in de alge- meene belangstelling, die de voedsel-productie thans geniet. In tuinen van particulieren wordt elk hoekje benut en menigeen komt tot de ont dekking, dat ergens in dien tuin of desnoods op een balcon of plat nog ruimte is voor enkele bijenkasten. Het houden van bijen is echter een heel apart, veel kennis en ervaring vereischend werk, dat slechts in gunstige jaren «net honingop- brengst beloond wordt. Wie het alleen om dit kostelijk voedings- en genotmiddel te doen is, kan zich veel teleurstelling besparen, door zicii eerst eens op de hoogte te stellen van wat er zooal in de bijenhouderjj komt kijken. Een mooie gelegenheid is hiervoor de open bare practische les in bijenteelt, die gegeven wordt door den heer Joh. Vlietstra op bijen stand Mellona, Santpoort-station op 15 Juni, drie uur. De Katholieke Volksbond organiseert voor haar leden een retraite in Bergen van 58 Juli. Velen laten zich nog afschrikken door verschillende moeilijkheden. Hierover behoeft men zich echter geen zorgen te maken, want de commissie voor geestelijke belangen zal ze oplossen. Stel echter eerst de vraag bij u zelf: „Zou ik dit jaar een retraite gaan maken?" Velen zullen dan tot het besluit komen, dat het toch nuttig voor het geestelijk leven zal zijn wan neer men een retraite bezoekt. Wendt u dus voor de Volksbond-retraite bij onderstaande le den, liefst voor 20 Juni a.s. G. Scholte, gebouw St. Bavo; B. Reijnders, Zomervaart 134; Th. Uiterdijk, Leidschestraat 24zwart; F. A. Puts, Nassaustraat 12rood; J. Gortzak, Bantamstraat 64; M. G. Doek, Voorduinstraat 40; A. van Rijn, Nachtegaalstraat 52; G. Stevens, Merovinger- straat 64. In de eerste drie maanden van dit jaar wer den door de politie in Haarlem 11 processen- verbaal opgemaakt tegen overtreders van de arbeids- en veiligheidswet. Acht dronkaards konden in de cel op verhaal komen van hun nachtelijke avonturen. 1341 Haarlemmers kre gen in deze periode een bon wegens overtre ding van de rijwiel- en motorwet of het niet goed afschermen van hun lampen. Maart vda-> voor de alcohalliefhebbers een drge maand. In Februari overtraden drie winkeliers de win kelsluitingswet. De criminaliteit is blijkens de statistische gegevens van 1941 thans in Haarlem sterk toe genomen. Er werden in de eerste drie maanden van dit jaar bijna duizend misdrijven gepleegd; in Maart alleen al 387. Vergelijkt men dit getai met dat van het vorig jaar over dezelfde maand (108), dan ziet men een aanmerkelijke stijging. Tijdens de Jaarfeest-avonden van den R. K. Volksbond blijkt herhaaldelijk, dat vele. bezoekers geen rekening houden met het juiste uur van aanvang. Dit te laat komen tijdens het spel is zeer storend voor hen, die behoorlijk op tijd aan wezig zijn. De voorzitter verzoekt ons daarom voor de resteerende avonden (11, 13 en 17 Juni) nadrukkelijk te vermelden, dat precies half acht het scherm wordt gehaald en degenen, die te laat komen, met het zoeken naar hun plaatsen moeten wachten tot na het eerste bedrijf. Met het oog op het verplichte sluitingsuur is het n.l. noodzakelijk, niet later dan half acht met het spel te beginnen. De korte toespraak van den voorzitter wordt gehouden na het eerste bedrijf. Door den Keuringsdienst van waren werden in Januari, Februari ejr Maart wegens ondeug delijkheid 59 partijen uit den handel verwij derd. Vergeleken met het aantal goederen, cfat het vorig jaar verwijderd werd is dit een goede verbetering. Toen waren het n.l. 96 partyen. In totaal werden 1580 monsters genomen door den Dienst waaronder 1363 van melk en melk producten, 73 van brood en 144 van andere waren. Voor leden en introducée's van de vereeni- ging „Oost en West" afdeeling Haarlem en Omstreken wordt Zaterdagmiddag 14 Juni om half drie in de tdoneelzaal van hotel „De Leeuwerik" een serie gekleurde opnamen ver toond va,n „Indië op plaatjes", welke vervaar digd is door den heer J- C. Mol. directeur van de N.V. „Multifilm". De heer J. M. Bosman zal deze interessante serie toelichten. In het Haarlemsch Tehuis voor Ouden van Dagen aan den Schotersingel herdenkt het echt paar van DoornVerwey vandaag den dag, dat het 50 jaar geleden in den echt werd verbonden De volgende week, wanneer mevr. van Doorn 77 jaar zal worden, wordt het huwelijksfeest ge vierd. Geboren, 6 Juni: M. J. Slendéss-Diesveld, d. 8 Juni: A. W. M. Schuurmans-Brounts, d. Overleden. 7 Juni: P. H. C. M. A.. 17 d.. d. van C. J. J. Jacques. Kamperlaan 9 Juni: A. A. Kiiller, 88 j., Kleine Houtweg J. N. Hekhuijsen 51 j.. Olieslagerslaan 9 Juni: J. J. C. Donck 69 j.. Ripperdapark 9 Juni: F. M. J.. 2 mnd.. d. van A. G. Barnhoorn. Kam perlaan 8 Juni: C. Sint 70 j., Lombokstraat 8 Juni: M. E. Henneke-Jansen 73 j„ Wes tergracht. De kemavond van den Kath. Volksbond, kring Amsterdamsche buurt, kan hedenavond door bijzondere omstandigheden niet doorgaan. Nadere by zonderheden zullen nog volgen. In een druk bezochte vergadering sprak op Zondag 8 Juni in de gymnastiekzaal van de Deutsche Schule mej. Wulkow uit Amsterdam voor de leden van de NS Frauenschaft-Deut sches Frauenwerk en voor genoodigde Neder landsche vrouwen over de inrichting van de jeugd- en kindergroepen van de NS Frauen schaft-Deutsches Frauenwerk. Spreekster bracht naar voren van hoe groote waarde deze organi satie ter verlichting van de taak der huisvrouw in Duitschland gebleken is. Uitgaande van de Commingle voor de Geestelijke Belanden. De reiskosten der bedevaart zijn 1.25 met inbegrip van programma van gezangen, Misgebeden en oefening van den H. Kruisweg. Voor de bruidjes en kinderen onder de 10 jaar is de prijs 0.50. Voor de rijwielbedevaart zijn de onkosten 0.20 voor verplicht programma. Kaartjes en programma's zijn verkrijgbaar aan het Gebouw St. Bavo en by de com missieleden B. Reijnders. Zomervaart 134. Th. Uiterdijk, Leidschestraat 24 zwart; F. A. Puts, Nassaustraat 12 rood; J. Gort zak, Bantamstraat 54; M. G. Doek. Voor duinstraat 40; A van Rijn, Nachtegaal straat 52. S. Stevens, Merovingestraat 64. Voor verdere mededeelingen zie men de biljetten in de kerkportalen en by de com missieleden. Inlichtingen aan het bureau van Politie Sme destraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Armband, Bureau van Politie Smedestraat. Badpak, Hooyer, Kampersingel 14. Boek, Jörs, Bosch en Vaartstraat 1. Bril, Barmentloo, Da Costastraat 47. Ceintuur, v. Zomeren, Brouwerstraat 37. Doos met fleschjes, Zonneveld, Damiatestr. 10; Heerenhandschoenen, Bur. van Politie Scnedestr Hond, v. Santen, Teslastraat 31. Hond, Fiegs, L. Lakenstraat 8. Regenjas, Langeveld, de Genestetstraat 22. Halsketting, Bur. van Politie, Smedestraat. Kussensloop, Bureau van Politie. Smedestraat Mantel, Meyers, Santpoorterplein 11, Mes, Snoek, Ged. Raamgracht 6. Heden viert de Rietmattenmakerij van de gemeenteiyke Nazorg haar 12%-jarig bestaan. Het feest vond plaats in een zaal van de werkinrichting aan de Botermarkt, waar per soneel en tewerkgestelden waren verzameld. De heer E. P. Schuyt opende de bijeenkomst en hield de volgende toespraak: De arbeid voor onze geestelijk en lichamelijk misdeelden wordt in dezen tijd dagelijks voor nieuwe problemen gezet. Toch willen we her denken dat we 12 jaar geleden aan onze ar- beidsinrichtingen een afdeeling voor blinden en een afdeeling voor het maken van rietmat ten door geestelijk misdeelden vormden. De werkmeesters dezer afdeelingen, de hee- ren A. de Vries en H. J. Kenselaar. zijn derhalve 12 ys jaar aan onze arbeidsinrichtingen verbon den, terwijl een drietal blinden, de heeren L. P. Dekker, H. Hoogkamer en A. Smit 12 jaar alhier werkzaam zijn. Velen Uwer zullen zich 27 Januari 1938 nog wel levendig herinneren, aldus spr., toen we in de zalen van het Concertgebouw voor een 1400 belangstellenden het 12)4-jarig jubileum van onze Haarlemsche Werkinrichting vierden. Het 12)4 "jarig bestaan van onze manden- en rietmattenmakerij zou mogelijk heden stil zijn voorbij gegaan, als niet eenige blinden tot mij gekomen waren met het verzoek vandaag het werk te mogen onderbreken, om hun werk meester te danken. Deze herdenking biyft ech ter geheel „onder ons" en niemand ontving een verzoek tot bijwoning. Van 27 Juni 1925 tot op heden werden op deze arbeidsinrichtingen 104 mannen en vrou wen geplaatst, t.w. 93 geestelijk misdeelden (60 mannen en 33 vrouwen) en 11 blinden. Nu wer ken er: 47 geesteiyk misdeelden (29 mannen en 18 vrouwen) en 7 blinden. We begonnen in 1925 dit werk met een 7-tal mannen onder leiding van den werk meester S. de Boer, die sinds eenige jaren van een welverdiende rust geniet. De arbeidsinrichting werd door ons gemeen tebestuur ondergebracht in een oud pakhuis, Donkere Sparane 34, met groot gebrek aan licht en lucht, doch het zou nog 10 jaar du ren vóórdat we dit gebouw aan de Botermarkt te onzer beschikking kregen, dat dank zij een gift \an 10.000.van particulier zijde be trokken kon worden. Na het vormen van een afdeeling blinden en een afdeeling vrouwen bleek het pakhuis te klein en betrokken we gedeelten van de schoolgebouwen: Parklaan en Friesche Varken markt, terwijl in 1929 voor de afd. rietmatten een oud gebouw aan de Nassaulaan betrokken werd. Deze laatste afdeeling vertrok na eenige ja ren naar een oud houten hulpschoolgebouw in de Keystraat, waar ze momenteel nog onderge bracht is. Laten we hopen, dat ook de rietmattenma- kery nog eens over voldoende en flinke lo kalen de beschikking krijgt, want verplaat sing van dit werk naar de landelijke omge ving van Haarlem, waar tevens ruimte be schikbaar komt voor tuinbouw, is een drin gende eisch. Veel dank zijn wij verschuldigi daan mr. A. Bruch, toen wethouder van Onderwys, nu lid van Ged. Staten van Noordholland, ging spr. voort. Krachtig is dit werk gesteund door de com missie van toezicht en de Blindencommissie, welke onder voorzitterschap stonden van de heeren A. G. Boes, mr. Blankevoort, Vliegen, Westerveld, Vincent Loosjes en mr. van Dam. Ik wensch de heeren De Vries en Kenselaar van harte geluk met dezen dag en hoop, dat ze nog vele jaren als gemeente-ambtenaar werk zaam zullen zyn. Dagelijks kom ik met hen in aanraking en ze hebben getoond niet alleen goed vakman te zijn, doch ook en dit is voor het werk haast nog belangrijker de gave te bezitten om leidng te geven en een sfeer van vertrouwen te scheppen. Dit werk vraagt bijzondere menschen, die met hoofd en hart zich geheel geven. Spr. com plimenteerde vervolgens de blinden, die jubi leerden en noodigde allen uit voor een samen zijn in de lokalen waar den te werk gestelden een tractatie wachtte, aangeboden door de afd. „Haarlem" van de Ned. Ver. tot Verbetering van het lot der blinden. Vervolgens sprak de wethouder van Volksge zondheid, dr. C. A. Götte, die o.m. zeide: „Het is v oor mij een bijzonder genoegen namens den regeeringscommissaris voor Haarlem aan het bestuur, het personeel en de arbeiders van deze inrichting myn gelukwenschen te mogen aanbieden. Ook in deze dagen is dit een ge- I beurtenis, die niet onopgemerkt voorby mag 1 worden gegaan. 12% jaar op zich is niet veel, maar 12% jaar werk voor het nut van het al gemeen is zeer belangrijk. Dit werk vergt niet alleen vakkennis hoe wel dit ook zeer voornaam is maar vooral gemeenschapszin en opoffering". Spr. zei ver der, dat het practisch resultaat van de werk inrichting groot is. Het oorspronkelijke doel van de Nazorg, de verlichting van het leven voor geestelijk en lichameiyk ongelukkigen, is vol komen bereikt. Dr. Götte sprak namens het gemeentebe stuur zijn groote waardeering uit voor het werk van de beide werkmeesters en complimenteerde speciaal den heer Schuyt, die voor deze taak al zyn krachten heeft verzameld en hierin zeer zeker geslaagd is. Spr eindigde met de hoop en verwachting uit te spreken, dat dit werk nog vele jaren in het belang van de gemeenschap succes mocht behalen. Als blijk van waardee ring bood spreker namehs de gemeenschap aan de jubilarissen een geschenk onder couvert SiSiïL Hierna sprak een der blinden, de heer L. Dekker, en bood aan zijn werkmeester, den heer A. de Vries, een geschenk aan. Namens de te werk gestelden en het perso neel overhandigde mej. C. M. van Maris den werkmeester, den heer H. J. Kenselaar, een verchroomd staanden aschbak. Een der jubileerende blinden, de heer A. Smit, bracht in het bijzonder zijn erkentelijk heid tot uitdrukking voor het werk van den heer Schuyt en zijn echtgenoote, aan welke laatste hy een bloemenhulde bracht. Aangezien het voor menige zwemvereeniging thans moeilijker is dan in andere jaren, haar leden bij elkaar te houden, heeft de Ne derlandsche Zwembond gemeend er wél aan te doen, de vereenigingen bekend te maken met een schema .van waterpolotraining, dat zijn sporen heeft Verdiend. Het is nJ. de methode, die de bekende waterpolotrainer Frans Kuyper sinds 1935 toegepast heeft bij de oefening van het Nederlandsch Zevental en waarmede hij dit zevental tot de derde plaats in de rij der lan den wist te doen opklimmen. Het is de bedoe ling, dat de vereenigingen aan de hand van dit schema haar polo-oefeningen inrichten. Hier door wordt bereikt, dat de frissche en levendige clubgeest wordt gehandhaafd, tërwyl de zwem mers en zwemsters lichamelijk en geestelijk fit blijven. Bovendien wordt het ploegverband en de samenhoorigheid ontwikkeld. Meerdere vereenigingen bezitten reeds een eigen trainingsschema. De N.Z.B. wü thans schema te kunnen toonen. hierin eenheid brengen, zy beschouwt het n.l. als een groot voordeel, wanneer alle clubs vol gens het door haar naar voren gebracht schema zouden oefenen De spelers raken dan gewend met het speltype van het Nederlandsch Zeven tal. Bovendien zal de keuzecommissie dan uit een Veel grooter aantal spelers kunnen kiezen. En dat zal een groot voordeel zijn, want de keuze blijft nu meestal beperkt tot spelers van een klein aantal clubs uit het Westen. Een ander voordeel van de algemeene toepas sing van het plan is, dat het spelpeil over de geheele linie omhoog zal gaan. Vooral ook, om dat het speltype dat door dit systeem wordt verkregen zeer mooi is. Bij het Boedapester Tournooi Van 1937 noemden de Hongaren het reeds het spel der toekomst. In het schema worden de drie elementen van het spel, het zwemmen, de baltechniek en de tactiek uitvoerig behandeld. Daar vele spelers gaarne in de praktijk deze training zouden volgen, heeft de heer Kuyper sinds eenigen tyd met zijn keurploeg op ver schillende plaatsen in ons land demonstraties gegeven, die buitengewoon zijn geslaagd. Men hoopt, op deze wijze, de waarde van het nieuwe AMSTERDAM, 10 Juni 1941. De berichten omtrent de economische on derhandelingen tusschen Nederl. Indië en Ja pan bieden nog geen opheldering. Zooals be kend gaat het om de petroleum-leveranties aan Japan; de onderhandelingen hebben nog steeds geen vlot verloop en dit geeft de Japanscne pers aanleiding tot ongunstige opvattingen om trent het uiteindelijk resultaat hiervan. Vol gens haar zou er geen mogelijkheid meer be staan voor een overeenkomst, waar tegenover welingelichte Japansche kringen zouden ver klaren, dat de onderhandelingen worden voort gezet. Uiteraard kan de invloed van deze on zekere situatie op de beurs niet uitbly- ven. De markt verkeert in de laatste dagen in een gedrukte stemming, waarin allereerst onze koloniale fondsen betrokken worden, maar tot dusverre is er van dringend aanbod geen sprake geweest en veroorzaakte slechts Itcht aanbod niet onbelangrijke koersverliezen. Het aanzien van het Damrak was heden niet gunstiger dan dat van vorige dagen. Behalve net hierboven genoemde vraagstuk waren ver schillende andere gactoren, die reeds lang tot terughoudendheid aanleiding gaven, van in vloed, waarom de handel weer nergens tot zijn recht kwam. De stemming was ditmaal aan vankelijk licht verdeeld, waarbij een zwakkere ondertoon overheerschte. Gedeciderd flauw waren weer onze koloniale fondsen, welke alle vraag moesten ontberen en waarin andermaal licht aanbod voldoende bleek, te zijn voor een verdere koersdaling. In den Suikerhoek o.a. boekte H.V.A. een nieuw verlies van 5 a 6 op 378, waarna voorloo- pig van herstel geen sprake was. Vorstenlanden Cultuur bleef echter op 105105% onveranderd, Javaasche Cultuur en Nisu werden 3 a 5 la ger geadviseerd, sep. op 222 en 220. Van Indische Credietinstellingen noteerde Koloniale Bank circa 3% lager op ongeveer 177 en moest Ned. Ind. Handelsbank op onge veer 120 5% prijsgeven. Rubberaandeelen waren ook weer flauw; de handel bleef echter voorloopig beperkt tot A'dam Rubber, welk fonds aanstonds 4 a 5 pet. lager werd verhandeld tot 231232. Tabakken bleven weer bij opening buiten be schouwing. De adviesprijzen toonden geen ver andering. Oude Deli gold ongeveer 258, Deli Batavia 195 en Senembah 200. Op de Scheepvaartafdeeling was de stemming andermaal zwak. Scheepvaart Unie boekte een verder verlies van 3 a 4 op 154155, Holl. Am. Lijn verloor op 137% en 108 1% a 2 pet. Voor Japanüjn gold een 1 pet. lagere advieskoers n.l. 137, Booten circa 1% lager op 151. Op de Petroleumafdeeling opende Koninklijke Olie prijshoudend, maar liep aanstonds iets terug van 224% tot 223%. Van binnenlandschp industrieelen kon Uni lever herstellen tot 112, Aku liep en op tot 132%—133% en Philipslampen werd ruim 1 pet. hooger verhandeld tot 194%. Op de beleggingsmarkt was de stemming voor Nederlandsche Staatsfondsen prijshou dend. De nieuwe leening handhaafde zich op 08 A —98% en de 3—3% pCt. 1938 op 88%—88%. By verder Verloop gaf blijkbaar de techni sche positie aanleiding tot een bevredigend herstel. Er ontwikkelde zich op verschillende punten goede vraag, waarna de beurs vast sloot. H. V. A. kon na tot 375 te zijn terugge- loopen, tot 378—383—390 herstellen. Vorsten landen gold 106%A'dam Rubber liep 3 a 5 pCt., Scheepvaart Unie herwon 3 a 4, Philips lampen golden 200, Koninkiyke Olie kon onder vrij levendige vraag tot 229% monteeren. Prolongatie 2% pCt. (Ongecorrigeerd.) Vischwedstrijd. Zondagmorgen hield de VischClub „De Dageraad" onder Hoofddorp, een onderlingen wedstrijd op Witvisch. De vangst, in totaal 437 stuks, was wel heel bevredigend. De le prijs, grootste visch en in totaal 34, werd gewonnen door Plusje; 2. H. v. d. Braak Jr. 89; 3. Reinier 52 stuks; 4. H. Schoo 52 stuks; 5. J. v. Norde 45 stuks; 6. J. Bos 42 stuks; 7. L. Beek 39 stuks; 8. A. Spoor 23 stuks; 9. v. d. Braak Sr. 21 stuks; 10. J. Volders 20 stuks. Het Fransche ministerie van Oorlog heeft Maandag te 20.25 uur het volgende communi qué over de militaire operaties in Syrië gepubli ceerd. „De Britsche en Gaullistische troepen, die gis teren over de Syrische grens zyn gerukt, heb ben hun aanval in den middag .van den 'ien en in den ochtend van den gen Juni versterkt In de streek tusschen den Dzjebel Druz en de uitloopers van het Hermongebergte zijn de aan vallen ondernomen door aanzienlijke strijd krachten van alle wapens, waaronder een groot aantal pantserwagens. Onze dekkingsafdeelin- gen hebben, met steun van artillerie en lucht macht, eiken meter grond verdedigd en den tegenstander ernstige verliezen toegebracht. Een aanzieniyk getal pantserwagens is vernield. Langs de kust van den Zuidelijken Libanon zyn afdeelingen cavalerie en gepantserde strydkrachten over de rivier de Litoni terug geslagen. Een verbitterde strijd duurt voort langs de hoofdlinie LitoniMerdsjAjoem— KoeneitraSjeik Meskin. Enkele Britsche vlieg tuigen hebben de vliegvelden van Aleppo, Rajak en Damascus en de bases van Merdsj Ajcem gebombardeerd. Onze jagers hebben drie Hurri canes neergeschoten. Onze eskaders bommen werpers zyn in volle actie gekomen tegen vijan- deiyke strydkrachten die in gevecht zyn met onze plaatselijke afdeelingen. Tijdens een gevecht tusschen onze vloo(strijd krachten en een sterkere vyandeiijke vlootmacht by de Libaneesche kust is een Britsche terpedo- bootjager ernstig beschadigd. Getrouw aan hun militairen plicht bieden onze strydkrachten over al een hardnekkig verzet tegen de numeriek sterkere en krachtig gewapende vijandelijke trydkrachten." In Fransche militaire kringen verklaarde men Maandagavond, dat de hoofdaanval der Brit sche troepen in Syrië uitgaat van Doraa, aan het begin van een natuurlijken toegangsweg naar Damascus. De vyand is echter overal op hardnekkigen tegenstand der Fransche troepen gestooten. De vyandelyke luchtaanvallen waren vooral gericht op de luchtbases Rajak (Beiroet), Mezza Metta (Damascus) en Nerab (Aleppo). De Engelsche vliegtuigen hebben ook vlug schriften laten vallen. Op naar beurt heeft de Fransche luchtmacht de vyandelyke marsch- colonnes aangevallen. Gebouw St. Bavo: Mariacongregatie, 7.30 uur, St. Caecilia, 7.30 uur. Bestuur en personeel „Ar beid Adelt", 7.30 uur. Groote of St- Bavokcrk: Orgelconcert doof George Robert, 89 uur. Gem. Concertgebouw: H.O.V.-Zomerconcert 8 uur; tuinzaal: „Kölner Kammer Orchester" 8 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van beeld houwwerken, 105 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a: 10 bezichtigen van 35 uur en van 79 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg: Expositia van schilderyen en teekeningen door C. Spool) 105 uur. Rembrandt: „Als mannen op reis gaan", 2.30, 5.30 en 8.45 uur. Cinema Palace: „D. III 88", 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor: „Bruidegom in angst", 2.30, 6.30 °n 8.45 uur. Frans Hals: „Luchtkasteelen", 2.30, 6.30 ett 8.45 uur. Spaarne: „Een hopeloos geval", 8 uur. Gebouw St. Bavo: Jaarfeest R. K. Volksbond, 7.30 uur; Proza en Poëzie, 8 uur; Bestuur Bak kers, 7 uur; Bestuur Bouwvakarbeiders, 8 uur; Rechtskundig Bureau, 7.30 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van beeld houwwerken, 105 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a: te bezichtigen van 35 uur en van 79 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg: Expositi® van schilderijen en teekeningen door C. Spoor» 105 uur. Rembrandt: „Als mannen op reis gaan", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Cinema Palace: „D. III 83", 2, 6.30 en 8.45 uur. Luxor: „Bruidgom 1 in angst", 2.30, 6.30 ®n 8.45 uur. Frans Hals: „Luchtkasteelen", 2.30, 6.80 ea 8.45 uur. Spaarne: „Een hopeloos geval", 8 uur. De Zondags- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Apotheek van Rijn N.V., Kleine Houtweg 15, tel. 10539. Firma C. G. Loomeyer en Zn., Zijlweg 34, tel 12495; Schoterbosch-apotheek, Ryksstraatweg 19, tel. 12711; Apotheek Schotsman, Binnen' weg 206208, Heemstede, tel. 28320. Voor de verschillende tuinbouwproducten met ingang van Dinsdag 10 Juni weer nieü"e prijzen vastgesteld. Voor export naar Duitschland gelden de vol gende prijzen Rabarber stelen, zonder blad, minstens c.M. lang en 15 m.M. dik, 6,— per 100 KS" Tomaten A, B en C 40,— en Spitskool ll\^ per 100 Kg.; Kaskomkommers A boven 50 KS' 12,—, B van 45—50 Kg. 9,— en C va° 3545 Kg. 6,per 100 stuks. Platglaskomkommers, (groene .en witte) boven 70 Kg. 14,—; B van 60—70 Kg. ÏO™. C van 50—60 Kg. 1,per 100 stuks. Sla I A 20 Kg. 2,—; I 17 Kg. 1.50 per lüu krop- Bloemkool I, meer dan 20 c.M. middeHu 14,— en II van 16—20 cM. middellyn 100 per 100 stuks. n Radijs 1.60 per 100 bos en bospeen, waarv® het gewicht aan gebroken peen per bos is ve hoogd van 0,4 tot 0,5 Kg. 13,per 100 H03' Van alle op deze lijst voorkomende artike moet weer minstens 50 pCt. voor export schikbaar worden gesteld, terwijl, wanneer h binnenlandsche gedeelte den maximumpry's n' opbrengt, deze hoeveelheid eveneens voor c port dient te worden verladen. De maximumprijs voor de binnenlandse producten is, CC tomaten en Bonken /L per 100 Kg. Deze prijs geldt voor alle Jomat Voor de ongesorteerde (ook de volrype) i® maximumprys 32,per 100 Kg. ,eti Ten aanzien van de verpakking van toniaw- is bepaald, dat te beginnen met 10 Juni de naten voor 50 pCt. in kartonnen en voor 50 P in houten pootjesbakken moeten worden d3^ gevoerd met een inhoud van 12% Kg. In ar houten bakken behoeven geen randen, 1110 wel bodempapier te worden aangebracht. ROTTERDAM, 10 Juni. Heden werden veemarkt aangevoerd 1900 dieren, waaron 13 paarden, 12 schapen, 596 nuchtere kalve j 122 graskalveren, 101 bokken en ge':erlLeI- zuiglammeren en 1050 runderen. Pryzen Fjj stuk: melkkoeien 565450345, kalfk°® r„ 575—450—345, varekoeien 355—275—225, zen 350—280—200, pinken 285210—165. Overzicht: De aanvoer van melk- en —gji koeien was als vorige week met tam® handel en stijgende prijzen. Varekoeien eli voer als vorige week met kalmen hande iets hoógere pryzen. Vaarzen en pinken kleinen aanvoer, matigen handel, de P waren iets stijver. ccn' BEVERWIJK, 9 Juni. Bloemenveiling trum N.V. Anemonen 4—14, Ranonkels pu Phytrum 2040, Pleno's 3, Margriet 7 I'b piric 36, Lathyrus 720, Wedgewood 8ullCpceP perator 1120, Yellow Queen 914, H «i-—1 burg 8—15, Dr. Haering 10—14, Fr. Hals V'>' Rembrandt 1015. White Excelsior 8 8-',n, Everdingen 9—15, Ixla's 5—8. PaP»*?™ g^jt£ Duizendschoon 20, Gladiolen 4575, iw po?* Pioenrozen 1535, Umbellatum 40D "^B^E. T. N.V. Postelein 7.50—14, Spi^'pel^ em i.juxt« r 6.50, Peulen 92 Prei 45—46. Hout 5—°'3 8.00 per 10 kg. Asperges 3075, Peen iu g-O, 10.00 per 100 bos. Bloemkool 616. cen„n- per 100 stuks. Aardbeien per doos 30 „E® BEVERWIJK, 9 Juni. Vereen. Veil»»" 5 2 nemerland" en „Vrije Veiling". SpinaZjf cept L-f Postelein 1518 cent per kg. Sla 1-3 I-N1"0 krop. Wortelen 1013 cent per "„„dijs „ps- 4.86, Raapstelen 68 cent per kg- per 1.6, Selderie 913. Peterselie 914 ce ulep i (1- Tomaten 36—44, Prei 43 cent per kg. en cent per bos. Waschpeen 27 cent per „„Hbo kool i 16. II 9—12.8 cent per stuk. y, lOg. 6872 cent per kg. Asperges 65—'" t per blauw 55—62, idem dun 24—40 cenv j0 Aardbeien 2844 cent per doosje. Tongcn pet IJMUIDEN, 10 Juni. Vischafslag. i50^l3 per stuk. Pufschol 17.25. Pufschar 5° kg. as.qtgï- Consignatievisch. Kleine Makre f a einë Schar 24.00, Bot 47.00—v van den heden aangekomen Kustvisscher H. D. 131 117. OPEN BOOTEN 307 %00 IJm.: 328 14.—. 397 14,—. 826 lf„(-eVoer<1 WARMENHUIZEN, 10 Juni. AaWS kg. rabarber .4.806.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 2