Zware slagen voor Britsche marine en koopvaardijvloot Antonescoe bij den Führer te München De instructies noot Josjizawa verzonden .r vereenigde katholieke pers Hoog en Progressief gn Uniform Verduistering De operaties in Syrië Midden-Engeland en vliegvelden bestookt De strijd in de eerste maanden van 1941 Amerik. Roode Kruis-bureau van Genève naar Lissabon 441 Britsche vliegtuigen in het Westen vernietigd Civiele verdediging in Lagerhuis ter sprake Duizenden bonnen gestolen DE ƒ50.000.— &UR. VOOR RfDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) vooi J"taarlem 26 cent per week; per kwartaal i, 3.42. Bij onze Agenten 28% ct. per week, per kwartaal 3.76%. DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE DONDERDAG 12 JUNI 1941 - AVONDBLAD VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 23051 De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iedere regel meer 16 cents. Mch?Chen' Beaverbrook verwacht sterker luchtaanvallen HANDELSACCOORD VAN MOSKOU MET TOKIO Luchtpostverkeer van Indië naar Hongkong gestaakt De aanvallen op het Brit sche eiland De actie in Noord-Afrika J' Bespreking bij aanwezigheid van Von Ribbentrop MüNCHEN, 12 Juni (D.N.B.) De Führer heeft hedenochtend om 11.00 uur den Roemeenschen staatsleider, generaal Antonescoe, in den Führerbau voor een bespreking ontvangen. Londen spreekt over „feilen tegenstand" Piétri overhandigt protest aan Hoare te Madrid Knox belooft drastisch op treden tegen stakers Matsoeoka brengt den Keizer verslag uit DE KABINETSRAAD TE VICHY Leden van Amerik. ambassade uit Parijs naar Lissabon BOMMEN OP RIJNLAND EN WESTFALEN Inbraak in distributiekantoor GESMOKKELDE TARWE DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN HAARLEMSCHE COURANT Men kan niet beweren, dat de nieuwe inkomstenbelasting als een donderslag uit den helderen hemel is komen vallen. Ten eerste kan Van een helderen hemel vooralsnog geen sprake zijn en ten tweede hebben sinds lahg tal van officieele uitspraken, mede delingen en aanduidingen de Neder- andsche belastingbetalers voorbereid op d fiscale dingen, die hun te wachten stonden en thans gekomen zijn. Wij be hoeven slechts te herinneren aan de her haalde verklaringen, dat wij in het hezette Nederland het niet neter, maar °°k niet slechter zouden krijgen dan de buitschers in het Groot-Duitsche Rijk, dat het peil onzer belastingen nog &1tijd de helft lager was dan dat van buitschland. Wanneer nu tóch sommigen hog hevig geschrokken zijn van de thans higestelde inkomstenbelasting dan moet dat voor een deel zeer zeker worden toegeschreven aan het feit, dat de Ne derlander nooit een erg willig belasting betaler is geweest. Het ontduiken van ®h knoeien met belastingaangiften werd thdertijd met ijver beoefend als een wel- ls-waar riskante, maar vaak lucratieve sport en in vertrouwden kring ging men Soms prat op zijn praestaties op dit ter- rein. Ten aanzien van evidente fiscale °hrechtvaardigheden zou een dergelijke Mentaliteit nog eenigszins te begrijpen Stjn, maar in tijden van nood, wanneer Sivare lasten op de gemeenschap rusten, behoort een ieder het hem toekomende deel ervan ten volle te aanvaarden en te dragen. Wie zich in zulke tijden ten °verstaan vail het onvermijdelijke uit eigen belang listiglijk zou trachten te °httrekken aan een gedeelte zijner fis cale verplichtingen, zou blijk geven van een ernstig gebrek aan gemeenschapszin, dat geen aanspraak mag maken op een dneraal pardon. Het draagt elkanders tasten geldt ook ten aanzien van de hscale lasten, waarbij de meer draag- hrachtigen uiteraard zwaarder worden heiast dan zij, die geen of weinig finan- cieele draagkracht bezitten. Bij een beschouwing van de nieuwe' inkomstenbelasting springen twee hoofdkenmerken direct in het oog: is voor de tot nog toe in ons land Segolden hebbende normen ongekend hoog, en zij is in sterke mate progressief. Dat zij ongekend hoog is en oek moet is het natuurlijke gevolg van de Migekende hoogte der staatsuitgaven en d onmiskenbare impasse, waarin onze 6chatkist dientengevolge is geraakt. De heer von Brucken Fock heeft in „Het Nationale Dagblad" van 24 Maart 1941 berekend, dat de gefundeerde en zweven de staatsschuld (vorderingen min ver plichtingen) met rond 140 mil.'ioen per Maand stijgt, en dat op het oogenblik Met een totaal aan staatsuitgaven van een kleine 3 milliard gulden te rekenen Valt. Aan deze geweldige uitgaven zullen ™lj in het bezette gebied het noofd moe- ten bieden. Tot deze uitgaven behooren °'a- de bezettingskosten, de kosten van de distributie, van het enorm uitgebreide bestuursapparaat, alsmede de voorschot- *eh van de schatkist voor Duitsche re kening. Naar de meening van den heer von Brucken Fock blijft het voorloopig hog een open vraag, of deze voorschot- eh gerestitueerd zullen worden. Indien het ermee gaat als met het saldo van bhze clearingrekening, dan zal men dter doen deze voorschotten als „a °nds perdu" gestort te beschouwen. Men ziet uit deze mededeelingen van eh economischen en financieelen N, S. •-deskundige, dat er alle reden is om d belastingschroef stevig aan te draaien. Men hoopt bovendien door deze aan- ienljjke belastingverhooging het infla- ie-gevaar te bestrijden. Tengevolge van e heerschende goederenschaarschte cht men koopkracht vrijgekomen, die °een emplooi kan vinden en een prijs- erhooging in de hand zou kunnen wer- ®h. Door de nieuwe belasting wil men h althans een gedeelte dier zgn. over- hge koopkracht aftappen ten bate hist 06 scllier onleschbaar dorstige schat- Het tweede hoofdkenmerk van de nieuwe inkomstenbelasting is haar d sterke progressiviteit. Juist omdat eze belasting zoo noog is, wordt haar progressief karakter m beginsel h eisch van een eenvoudige rechtvaar- j^Sheid. immers hoe zwaarder de be- stingdruk weegt, hoe zorgvuldiger men öjMt te streven naar een verdeeling van h druk overeenkomstig het financieele ei'standsvermogen van eiken indivi- üe®len taai sMnb, tot belastingbetaler Ofschoon de kaiopbrengst van de nieuwe mkom- ''belasting aanzienlijk hooger zal zijn le van de vroegere, zal voor verschil- ta en, relatief beschouwd, een lager krrv?f gelden. Met name huisvaders met len Sezinnen en kleine inkomens zul- lWe VerSehjkenderwijze in een voordee- jjj, Positie geraken. In beginsel en t0eC^ hunnen wij dit niet anders dan niet enkel omdat wij dat ^ij Vaardi^ achten, maar ook omdat ciat een juiste bevolkingspolitiek Cn' -Mroand b.v. met vier kinderen dn inkomen van 1500 's jaars be taalde vroeger in de gemeente Amster dam 20,94, maar bij de nieuwe regeling blijft hij onbelast. Over het algemeen brengt de nieuwe progressie voordeel bij gezinnen met vier en meer kinderen tot aan de inkomengrens van 8000 per jaar. De groote stoot wordt opgevangen door de ongehuwden en de kinderlooze gezinnen. Zoo betaalde een alleenstaan de vrijgezel of ongehuwde vrouw met een inkomen van 2000 vroeger in Am sterdam 138.71. Thans wordt dit ech ter 223.50. Bij een inkomen van 6000 worden deze cijfers respectievelijk 728.91 en 1553.25. Voor een inkomen van 100.000 springt de belasting van 34.641.43 naar 64.660. Tenslotte willen wij nog wijzen op het belang van het uniforme tarief der nieuwe .inkomstenbelasting. Men heeft gebroken met de oude me thode, waarbij iedere gemeente bepaalde opcenten kon heffen. Thans geldt in het geheele land hetzelfde tarief. Het zgn. „goedkoope wonen" in bepaalde gemeen ten met weinig of geen opcenten is uit, althans voor zoover dit „goedkoope wo nen" een gevolg was van het ter plaatse geldende belastingtarief. Andere facto ren, die van invloed zijn op de goed koopte of de duurte van het leven in een bepaalde gemeente, zooals huurprijzen van woningen (erfpacht) gas- en elec- triciteits-tarieven enz., enz., zulien na tuurlijk onverminderd hun kracht be houden. Of dus de nieuwe inkomstenbe lasting een merkbaren teruggang van forensen en anderen naar de groote steden tot gevolg zal hebben, staat nog te bezien. Met de uniformiteit van het tarief is intusschen de overzichtelijk heid van de nieuwe belasting ten zeerste gediend, en ook dit is een zaak van be- teekenis. NEW YORK, 12 Juni. (S.P.T.) Het hoofd kwartier van het Amerikaansche Roode Kruis deelt mede, dat het Europeesche bureau, het-, welk te Genève was gevestigd, naar Lissabon is verplaatst. BERLIJN, 12 Juni (D.N.B.). Het opper bevel publiceerde een samenvattend over zicht van de oorlogssuccessen tegen Enge land in de eerste maanden van dit jaar. Hierin wordt o.m. verklaard: In de eerste maanden van het oorlogs jaar 1941 heeft, de Duitsche weermacht in den strijd tegen Engeland te land. ter zee en in de lucht nieuwe groote overwinningen bevochten. De voornaamste taak van de vloot, de vernieling van de vijandelijke le vensaders door den handelsoorlog, werd in ononderbroken aanval door onder- en bovenwaterstriidkrachten volbracht, Duikbooten vielen op den Atlantischen Oceaan van de kusten van Groot-Brittannië tot heele- maal aan de westkust van Afrika negentien convooien aan, dreven ze in een taaie achter volging, die vaak verscheidene dagen duurde, uiteen en vernietigde ze ten deele op weinige schepen na. Daarbij werd het Britsche slag schip Malaya, dat midden op den Atlantischen Oceaan een con vooi probeerde te beveiligen, door torpedotreffers zwaar beschadigd. In totaal werd in de eerste vier maanden van dit jaar door onderzeeërs 978.000 ton, door bo venwaterstrijdkrachten 493.000 ton, dus tezamen 1.471.000 ton door de marine tot zinken ge bracht. Daarbij komen de aanzienlijke, in bij zonderheden nog niet te constateeren verliezen, die de vijand door de mijnen in afgelegm en nabije wateren heeft geleden. Voorts kon een alleszins groot aantal waardevolle prijzen door zeestrijdkrachten op Duitsche steunpunten af geleverd worden. De Marine heeft 71 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten, waarvan 52 door marineartillerie te land en 19 door strijdkrachten ter zee. Tegen over deze successen bedroegen de verliezen van de marine in deze periode een torpedoboot, drie duikboóten en drie kleinere oorlogsvaartuigen. Niet minder succesvol is de luchtoorlog tegen de Britsche marine en koopvaardij geweest. Bij aanvallen overdag en 's nachts Negen dagen lang werden de Duitsche transportvliegtuigen met munitie en lev deel der valschermjagers in de lucht schappen zich verzameld en zijn gereed troepen hij den aanval op Kreta door ensmiddelen verzorgd Terwijl een zweeft, hebben de reeds gelande man voor den strijd. (Orbis-Holland) LONDEN, 12 Juni (S.P.T.)Het Lagerhuis heeft gisterenavond in openbare zitting de kwestie van de civiele verdediging besproken. Hierbij kwam o.a. de eisch van den voorzitter van het Britsche vakvereenigingscongres, Gib son, ter sprake om de civiele verdediging onder eenhoofdige leiding te plaatsen en hiervoor een minister te benoemen die zitting heeft in het ooilogskabinet. Van verscheidene kanten is na melijk critiek uitgeoefend op het feit, dat de civiele verdediging onder meer dan een ministe rie ressorteert, waardoor deze organisatie niet altijd snel en soepel genoeg functionneert. De minister van Binnenlandsche Zaken, Mor- risson, die de sprekers namens de regeering be antwoordde zeide, dat de regeering er niet voor is dezen eisch in te willigen aangezien de civiele verdediging zoowel een burgerlijke als een mili taire aangelegenheid is, waarover meer dan een ministerie zeggenschap moet kunnen hebben. De regeering tracht hierbij een zoo groot mogelijke samenwerking tot stand te brengen en zij is van meening, dat de critiek niet gerechtvaardigd is. In het Hoogerhuis werd gelijktijdig een debat over hetzelfde onderwerp gevoerd, waarbij lord Beaverbrook voor dê eerste maal in zijn kwali teit van minister zonder portefeuille het woord voerde. Naar het D.N.B. meldt verklaarde hij daar bij o.m.: „Wij hebben alle reden ons voor te bereiden op verdere, sterkere luchtaan vallen". De minister gaf verder uitdrukking aan de meening, dat Engeland op deze ver sterkte aanvallen is voorbereid. In verband met een door lady Astor naar vo ren gebrachten eisch tot het treffen van betere maatregelen voor de behoeften der burgerbe volking na luchtaanvallen merkte lord Beaver brook op, dat de productie veel belangrijker was dan het resultaat van de luchtaanvallen op de burgerbevolking. De productie moet namelijk onder alle omstandigheden in stand gehouden worden. MOSKOU, 12 Juni (DJJ.B.) De Japansche am bassadeur te Moskou, Tatekawa, en de volks commissaris van Buitenlandschen Handel, Mi- kojan, hebben sedert 17 Februari onderhandeld over een handelsovereenkomst en een ruil- en betalingsverdrag. Naar het agentschap Tass meldt, zijn van weerskanten concessies gedaan. De onderhandelingen zijn met succes bekroond en de ontwerp-overeenkomsten zijn op 11 Juni geparafeerd. Naar Domei bericht, is het nieuwe handels- accoord voor den tijd van vijf jaar gesloten. SJANGHAI, 12 Juni (D.N.B.) Het lucht postverkeer van Britsch-Indië naar Singapore en Hongkong is, naar in Simla bekend is ge maakt, gestaakt. De redenen voor dezen maat regel zijn tot dusver nog niet medegedeeld. werden rondom Groot-Brittannië en op den Atlantischen Oceaan acht Engelsche oor logsschepen tot zinken gebracht en 24, waar onder twee kruisers en acht torpedojagers, beschadigd. Bij onvermoeide activiteit tegen convooien en afzonderlijk varende gewapende koop vaarders brachten gevechtsvliegtuigen, waaronder met grooten actieradius, en stuka's in hetzelfde gebied 170 schepen van omstreeks 764.000 ton tot zinken. In totaal verloor Engeland van het begin van het jaar tot eind Aprii op dit terrein van den strijd aan eigen of beschikbare scheeps ruim-te dopr gevechtshandelingen van de Duitsche marine en het luchtwapen 2.235.000 ton, terwijl meer dan 1.200.000 ton werd beschadigd. Met de grootste hevigheid zette het lucht wapen daarnaast den strijd tegen het Britsche eiland voort. Achtendertig in omvang steeds toenemende groote vergeldingsaanvailen waren gericht op Engelsche verkeerscentra, havens en industriegebieden. De hoofdstad Londen was het doel van dertig luchtaanvallen, waaronder twaalf groote vergeldingsaanvailen. Het zwaarte punt van de vergeldingsaanvailen van het luchtwapen nu lag op de voor den oorlog be langrijke Britsche havens met haar werkinstal- laties. Dat haar prestatievermogen 'hierdoor zeer sterk benadeeld werd, lijdt geen twijfel. Bijzonder hevig werden ook de sleutelposities van de Britsche oorlogsindustrie getroffen: deze is daarmee in haar productievermogen nog meer belemmerd. Een reeks succesvolle aan vallen op de uitgangspunten van het Britsche luchtwapen verminderde de trefkracht daarvan. Ook op deze plaats moet terwille van de historische waarheid opnieuw worden verklaard dat Engeland begonnen is met de nachtelijke aanvallen op Duitsche steden en daardoor met het meestal zonder mikken uitwerpen van bom men op woonwijken, en wel ondanks alle waar schuwingen. Toch probeerde het Duitsche lucht wapen zoolang mogelijk den vergeldingsaanval op de Engelsche burgerbevolking te vermijden tot het evenwel tenslotte gedwongen werd, daar de Engelsche vliegtuigen met steeds minder scrupules hun bommen uitwierpen, nu ook zelf op deze wijze op te treden. Duitsche formaties jagers en afweergeschut werden de aanvallen van den tegenstander op Duitsch gebiea en op de bezette gebieden met toenemend succes af. Door Duitsche luchtdoel artillerie werden tot eind April 97 vijandelijke vliegtuigen omlaag gehaald. Het aantal der in luchtgevechten boven Groot-Brittannië en het vasteland neergeschoten Britsche vliegtuigen bedraagt 271. Voorts werden 73 Britsche vlieg tuigen op den grond vernield. Bij elkaar verloor het Britsche luchtwapen alleen al op dit strijd- tooneel tijdens de eerste vier maanden van dit jaar 441 vliegtuigen. De verliezen van het Duit sche luchtwapen bedroegen nog lang geen vijf tig procent hiervan. De Duitsche oorlogvoering ter zee en in de lucht tegen Engeland had er in genoemde pe riode bijzonder veel voordeel van, dat Italië in de Middellandsche Zee voortdurend sterke Britsche zee- en luchtstrijdkrachten vast hield. Om de situatie in de Middellandsche Zee te verlichten werd begin Januari voorloopig een Duitsch vliegercorps onder generaal-vlieger Geisker in Beneden-Italië gedetacheerd. In samenwerking met Italiaansche vliegtuigforma ties hield dit door aanvallen overdag en 's nachts het Engelsche steunpunt Malta onder den duim, berokkende den Britschen strijdkrachten ter zee de zwaarste verliezen, bracht een aanzien lijk aantal vijandelijke schepen tot zinken en bestreed met groot succes de Britsche lucht havens in Egypte en Cyrenaica. Korten tijd later besloot de Führer, zoo ver volgt het rapport, het „Duitsche Afrika-corps" onder leiding van luitenant-generaal Rommel uit te zenden naar Noord-Afrika. Duitsche ver kenners, die terstond na de ontscheping in actie kwamen, rukten 22 Februari tot een punt ten Westen van El Agheila op. Nog voor generaal Rommel zijn strijdkrachten had geconcentreerd, rustte hij zich 24 Maart ten aanval. Reeds op 31 Maart braken pantsertroepen van dit corps door de Britsche stellingen ten Oosten van El Agheila. Bij een rustelooze achtervolging van den tegenstander werden Al Agheila, Benghaz. en Bir Tengeder ingenomen. Een deel van de troepen zwenkte hier af naar het Noorden, noopte nog denzelfden dag bij El Mechili een sterke vijandelijke groep tot den strijd en ver sloeg haar vernietigend. De tegenstander ver loor hierbij behalve talrijke dooden en gewon den veel meer dan 2000 gevangenen en een groote hoeveelheid oorlogstuig. De overige strijd krachten namen zonder acht te slaan op hevige zandstormen en groote ravitailleeringsmoeilijk- heden 8 April de belangrijke kustplaats Derna in. Nog op 10 April bereikten Duitsche en Ita liaansche troepen de omgeving van Tobroek. waar hun versche, sterke Britsche strijdkrachten tegemoet traden. Tobroek werd omsingeld, terwijl snelle strijdkrachten voorbij deze stad opruk ten naar Bardia en dit 12 April innamen. Den dag daarop viel de grensvesting Capuzzo den bondgenooten in handen en de Egyptische grens werd overschreden. Tegenaanvallen van den vijand werden onder zware verliezen opgege ven; evenzoo alle pogingen van den tegenstan der om uit Tobroek te breken. In nauwelijks twee maanden, zoo vervolgt het rapport, heeft het Duitsche Afrika corps on der bijzonder moeilijke omstandigheden en onder zware gevechten tegen sterke Britsche strijdkrachten meer dan 1800 K.M. afgelegd en in een veldtocht van drie weken geheel Cyre naica, met uitzondering van Tobroek, heroverd. Het Duitsche en het Italiaansche luchtwapen benevens de Italiaansche marine steunden de operaties te land door verkenning over groote gebieden en doeltreffend ingrijpen in den strijd, door stoutmoedige aanvallen op colonnes, sche pen en havens benevens door het leggen van mijnen in het Suezkanaal. In deze gevechten werden tot eind April bij geringe eigen verlie zen 72 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. De moeilijke taak van het transport over zee uit Italië naar Noord-Afrika werd onder es corte van Italiaansche zee-strüdkrachten snel en succesvol verricht. Dank zij de zelfopofferen de activiteit van deze strijdkrachten bleven de verliezen van transportformaties bij dezen overtocht binnen zeer enge grenzen. Zonsondergang 12 Juni 22.02 Zonsopgang 13 Juni 5.16 Maanopkomst 0.13 ondergang 8.48 Ter eere van den hoogen gast stond voor den Führerbau een eerecompagnie van de Waffen S. S. met muziekcorps aangetre den, die den Roemeenschen staatschef on der de tonen van den presenteermarsch de militaire eerbewijzen bracht. De Führerbau was naar aanleiding van de bespreking met de Duitsche en Roe- meensche, alsmede met de Italiaansche vlaggen versierd. De Führer verwelkomde den Roemeen schen staatschef in de hal van den Führer bau en begeleidde hem vervolgens in zijn werkvertrek, waar in tegenwoordigheid van den minister van Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop, onmiddellijk met de be spreking werd begonnen. VICHY, 13 Juni. (D.N.B.) In militaire kringen verneemt men bijzonderheden over de operaties in Syrië. De Britsche strijd krachten zijn, nadat zij aanzienlijke ver sterkingen hadden gekregen en met steun van de Britsche vloot, een hevigen aanval op den rechtervleugel der Franscbe stellin gen tusschen het Hermongebergte en de Middellandsche Zee begonnen. Zoo zijn de aanvallers er in geslaagd de Litani over te steken en ten Noorden van deze rivier op te rukken in de richting van Saida. In deze zone waren de Engelsche aanvallen zóó heftig, dat de heldhaftige tegenstand van een Fransch bataljon werd gebroken, doch pas na een verbitterden strijd van twee dagen. De rest van de Fransche troepen heeft zich achter de Litani teruggetrokken en de verdediging van Saida georganiseerd. Meer naar het Oosten, in de streek yan Merdz-Ajoem, was de aanval eveneens zeer hef tig. De Franschen moesten de stad ontruimen en trokken naar het Noorden, in het Hermon gebergte, terug. Op den straatweg tusschen Deraa en Damascus zijn de Britsche troepen tot staan gebracht na verbitterden strijd tus schen Gabaghi en Kissee. Op de andere sec toren van het Zuidelijke front konden alle Fransche stellingen behouden blijven. Naar de Britsche berichtendienst meldt zijn de geallieerde troepen, die langs de Sy rische kust opereeren, op feilen tegenstand gestcoten. Volgens een A. N. P .-bericht uit Beiroet heb ben de Drusen onder bevel van hun leider sul tan Pasja Atrasje naar de wapens gegrepen er. voeren zij in het gebied van den Djebei Droes een guerilla tegen de Engelsche soldaten Voorts wordt gemeld dat de Fransche ambas sadeur in Spanje, Piétri, Woensdag een tweede bezoek heeft gebracht aan den Engelschen am bassadeur, sir Samuel Hoare, wien hij een pro testnota overhandigde van Frankrijk tegen den aanval op Syrië. BERLIJN, 12 Juni. (D.N.B.). Duitsche ge vechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht voor den oorlog belangrijke objecten in Midden-Engeland en een aantal vliegvel den op het Britsche eiland met succes aan gevallen. Men kan aannemen, dat aanzien lijke verwoestingen zijn veroorzaakt. Volgens den Britschen berichtendienst strekte de activiteit der Duitsche luchtmacht zich in den afgeloopen nacht over een „tamelijk groot gebied" van Engeland uit. Bijzonderheden wa ren nog niet bekend. In de Midlands en in het Noorden en Oosten van Engeland moet „eenige schade" zijn aangericht. WASHINGTON, 12 Juni (D.N.B.) De minister van Marine, Knox, heeft op een vergadering van luchtvaartindustrieelen verklaard, dat oproerige elementen, die de vakorganisaties gebruiken als dekmantel voor hun bedoelingen, voortaan als vijan den van den staat behandeld zullen wor den. De regeeringsmaatregelen tegen de staking in de vliegtuigfabriek te Inglewood beteekenen, aldus Knox, geen gevaar voor den arbeid d®r vakvereeniginger. of voor het stelsel der collectieve arbeidsovereen komsten. Maar zij zijn een uitdaging tot degenen, die van deze rechten gebruik Willen maken om de vrijheid der Vereenigde Sta ten aan te vallen. TOKIO. 12 Juni «D.N.BJ De Japan sche regeering zond heden de in de laatste dagen opgestelde instructies naar Josjizawa te Batavia. De inhoud daarvan zal nog he den bekend worden gemaakt. Minister Mat soeoka werd hedenmorgen ontvangen door den Keizer, om verslag uit te brengen over de Nederlandsch-Indische kwestie en het be sluit der regeering om Josjizawa terug te roepen. De Japansche pers wijdt opnieuw veel aan dacht aan het dreigende conflict met Neder- landsch-Indië. Asahi Sjimboen herinnert aan de besprekingen van het vorige jaar Juni, toen een accoord tot stand was gekomen tusschen den toenmaligen minister van Buitenlandsche Za ken, Arita, en den Nederlandschen gezant m Tokio, generaal J. C. Pabst, om Japan te voor zien van Nederlandsch-Indische producten, ten einde aan de Japansche vraag te voldoen. De onderhandelingen kwamen in vollen gang met de aankomst te Batavia van den Japanschen af gezant Ichizo Kobajasji, den minister voor Han del en Industrie, op 12 September van het vo rige jaar. Kobajasji werd vervangen door Ken- kitsji Josjizawa, maar, zoo merkt het blad op, de onderhandelingen in Batavia vorderden niet, hetgeen te wijten was aan de traagheid en on oprechtheid van Nederlandsch-Indië. Ook het blad Jomioeri Sjimboen beschul digt de Nederlandsch-Indische autoriteiten van gebrek aan oprechtheid, hetgeen, naar het blad betoogt, aanleiding geworden is voor de Japansche regeering om tot terug trekking van haar delegatie uit Batavia te besluiten. Het blad interpreteert evenwel de terugtrekking van de Japansche delegatie als een stap van de Japansche regeering om Ne derlandsch-Indië een laatste kans te geven zijn houding te herzien en niet als een ver breking van de diplomatieke betrekkingen met Batavia. Naar de meening van het blad zal Josjizawa opdracht krijgbn van zijn re geering, de Nederlandsch-Indische autori teiten eraan te herinneren, dat er voor hen een ongelukkige toestand zou kunnen ont staan, indien zij tot de conclusie zouden overhellen, dat de terugtrekking van de Ja pansche edlegatie uit Batavia beteekent, dat Japan zijn naar het zuiden gerichte politiek heeft opgegeven. VICHY, 12 Juni. (D.N.B.). De minister raad, die, zooals gemeld, Woensdag bijeen is gekomen, «heeft zich, naar uit welingelichte bron verluidt, vooral bezig gehouden met den toestand in Syrië. Naar verder wordt gemeld zijn aan de Spaan- sche grens in Irun, komende uit Parijs, 108 em- ployé's van de Amerikaansche ambassade te Pa rijs aangekomen, onder wie zich slechts twee di plomaten bevonden. De Amerikanen zijn op door reis naar Lissabon, waar zij zich naar de Ver eenigde Staten willen inschepen. Zü verklaarden, dat de diplomaten der ontbonden ambassade verdeeld zijn over de missies in Berlijn, Vichy en Madrid. BERLIJN, 12 Juni. (D.N.B.). In den afgeloo pen nacht zijn vijandelijke vliegtuigen in ver spreide linie boven West- en Noord-Duitschland verschenen. Zij richtten hun aanvallen in hoofd zaak op het industriegebied van Rijnland en Westfalen. De vijand liet een aantal brisant- en brandbommen vallen waardoor eenige personen getroffen werden en eenige schade werd aange richt. Volgens de tot dusverre ontvangen berich ten zijn twee Britsche vliegtuigen neergeschoten. In het gebouw van den distributiedienst der gemeente Monster is Woensdagnacht ingebroken. De daders verschaften zich toegang door het verbreken van een ruit. Alle kasten en laden in het uitreikingslokaal werden overhoop ge haald. Hoewel het juiste aantal bonnen, dat door de inbrekers buit gemaakt is, nog niet vaststaat, kan men toch aannemen, dat eenige duizenden bonnen gestolen zijn. Een rijksac countant stelt een onderzoek in. Men heeft met hulp van een speurhond ge tracht, een spoor van de daders te vinden, het geen gedeeltelijk is gelukt. Rijksambtenaren hebben Dinsdag in Epen (gemeente Wittem) beslag kunnen leggen op 500 K.G. gesmokkelde tarwe. De smokkelaars wisten te ontkomen. Bij de trekking van heden in de vijfde klasse der Nederlandsche Staatsloterij is de prijs van f 50.000 gevallen op lot no. 6696, terwijl de pre mie van f 30.000.voor den laatst getrokken hoogen prijs viel op het lot 4203, dat met een duizendje uit de bus kwam. Hoofdredacteur: C. 3. A. BARON VAN LAMSWEERDE, Bussum. Gewestelijk verantwoordelijk redacteurs W. G. A. M. VAN WILLIGE, Bloemendaaf,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1