Een goede vriend Britsche troepen ten Zuiden van Sidon tot staan gebracht Antonescoe bij den Führer te München De nieuwe bonnen Verduistering r De instructies voor Josjizawa verzonden Beruchte inbrekers in de val EEN BLAD I VALT VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 13 JUNI 1941 TOESPRAAK VAN CHURCHILL Britsche rijk zet den oorlog voort Ontspanning tusschen Washington en Vichy Koning Boris bij Mussolini JV. Tweede nota van Vichy aan Londen Weer Britsche luchtaanval op Duitschland Engelsche vloot ondersteunt de operaties MOORD IN EEN BOSCH fiUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 ABONNEMENTEN: Het inbegrip van het Zondagsblad 26 cents per week, per kwartaal 3.42 VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 23053 De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iedere regel meer 16 cents. den ïoo tep van Leo xra en Pius XI' die ver P Bliksem ingeslagen in het Vaticaansch Museum Matsoeoka brengt den Keizer verslag uit DE OPERATIES IN SYRIË Merj Ayoem bezet? Boodschap van Pétain aan het leger in den Levant Generaal Weygand in Rabat Fransch tankschip getorpedeerd MüNCHEN, 12 Juni (D.N.B.) Een hunner was lid geweest van een gangstersbende in Amerika Onder Rijsbergen werd man door revolverschot gedood Waar niet geweend wordt DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN VISCHVERGIFTIGING Een doode te Maastricht Bij instorting ingesloten Vier mijnwerkers ongedeerd bevrijd Aardappelen Melk Eieren Kaas Vleesch Rijst enz. Havermout enz. Gort enz. Vermicelli enz. Maizena enz. Bloemkaart Nederlandsche Postmuseum NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Een goede buur is beter dan 'n verre vriend, zegt het Neaerlandsche spreekwoord, maar het beste is een goede buur, die tevens ook een goede Vriend is. Zulk een buur en vriend bezit °hs land en volk in den voorzitter van de Deutsch-Niederlandische Gesellschaft Staatsraad Helfferieh, die onlangs te Berlijn den vertrouwenslieden der in Berlijn en omgeving werkende Neder- landsche arbeiders een geslaagden bier- avond heeft aangeboden. Op dezen bier avond heeft Staatsraad Helfferieh ver- Btandige en behartigenswaardige woorden gesproken, die, indien zij goed worden verstaan en toegepast, van groote be tekenis zullen blijken voor de bevor dering van een goede verstandhouding tusschen Nederland en Duitschland, het doel, dat de Deutsch-Niederlandische Gesellschaft zich stelt en dat ook hier te lande, vooral met het oog op heden ®h toekomst, door velen wordt nage leefd. Volgens het door het Ned. Pers kantoor uit Berlijn aan het A.N.P. Verstrekt verslag, waarvan men ook een eh ander in ons blad heeft kunnen lezen, wees staatsraad Helfferieh eerst °P de beteekenis en de waarde van den arbeid, en wel in dezer voege: „Welke taal wordt er tusschen de Duitschers en de Nederlanders beter verstaan dan de taal van den arbeid? Het is geen Volapük en geen Espe ranto, maar de taal van den arbeid, die in alle landen wordt gesproken. Arbeid houdt ook ethiek in. Arbeid brengt troost. Arbeid beurt op. Som migen zeggen zelfs dat arbeid gods dienst is en misschien ligt daarin wel eenige waarheid. In ieder geval is arbeid een groote zegen. Arbeid heelt Wonden, ook wonden der volken." Wij, katholieken, behooren niet tot de hier genoemde „sommigen", die arbeid 111 het algemeen zonder meer met gods dienst willen of kunnen vereenzelvigen, 'haar wij kennen in den goeden geest verrichten en op goede doeleinden ge- richten arbeid een hooge zedelijke en godsdienstige waarde toe. Men heeft °ns wel eens willen aanwrijven, dat wij lh tegenstelling met „de Germaansche teoraaP', die den arbeid een eer en een segen acht^ een „Jodenmoraal" zouden huldigen, die den arbeid aïièen maar als een vloek en een schande zou aanvaar den. Doch een dergelijke voorstelling yan zaken is even tendentieus als on- JUist. Na de erfzonde heeft God tot het eerste menschenpaar gezegd. „In het Zv/eet uws aanschijns zult gij uw brood eten". Alleen de moeite, welke sinds dien met den arbeid gepaard gaat, was een straf. Het was het opleggen van een hlicht en een levensnoodzakelijkheid, die Vóór den zondeval, toen Adam en Eva d°S in paradijselijken staat leefden, diet in dien vorm aanwezig waren. Mag. dr- P. de Bruin S.J. heeft Kortgeleden 111 de aula der R. K. Universiteit te Nij megen ter gelegenheid van de Sociale studiedagen de katholieke opvatting van den arbeid en zijn waarde duidelijk Uiteengezet. Arbeid is levensplicht, ver bid naar Gods gebod en in dienenden Seest voor oe gemeenschap. Eigen en alSerneen belang vioeien hier samen tot eeu offer met godsdienstige en moreele baarde. Men moet werken om te kun- den leven, maar ook om God te dienen ed in God den medemensch. Geestelijke arbeid zoowel als lichamelijke hebben ktoot nut voor de gemeenschap en ver- lehen beide waardeering. En bij die fde gelegenheid voegde de neer Henri ermans nog daaraan toe: „Godsdienst eeft 'het volk een gezonden zin voor arbeid, welke ook God dienen is, goed als bidden" k *tet „Ora et labora" (Bid en werk) Schouwt de katholiek als een eersten y^dspiieht. Hij erkent den plicht tot eid en het recht op arbeid van iede- tot arbeid in staat zijnden mensch. als loon van dien arbeid vergt hij grond van de rechtvaardigheid v bstens een menschwaardig bestaan D r den arbeider en zijn gezin. Deze atting van den arbeid ligt ook ten cii ^slag aan de groote sociale ency- onrechte onlangs van zekere zijde ben aangevochten en gekleineerd. 0vebeze opvatting stemt in hooge mate fje, een met die, welke door staatsraad erich werd uiteengezet. Wij vallen arb °°k Van harte zijn woorden bij, dat een groote zegen is en wonden, Vap Wonden der volken, heelt. Het is hei]ZeIfsPrekend, dat de arbeid om dezen Uw men invloed te kunnen uitoefenen Scdwaardig dient te zijn, ook ten öighg611 Van de belooning en de omstan- vicht. waaronder hij moet worden w ij hebben in den aanvang van hit artikel staatsraad Helfferieh Vrieil een goeden buur en een goeden Uit o Van ons land en volk genoemd, ëtoucj 6<ien wij echter niet zoozeer op ^aard6Van zijn uitspraak over de hooge arbeici 611 bindende kraent van den °b gr We'ke wij onderschrijven als wel bet2elf b van hetgeen hij daarna volgens te veel de aandacht wordt gevestigd op de „Duitsch-Nederlandsche bloedver wantschap" en dat men ook niet te veel over de taalverwantschap moet uitwei den. Ook doordat men b.v. van Duitsche zijde het Nederlandsch als een soort plat-Duitsch voorstelde, is, volgens hem, reeds menig misverstand ontstaan. Wanneer men den Nederlanders zegt, dat zij plat spreken, voelen zij dat als een beleediging. Wat ook is te begrijpen. Want in het Nederlandsch beteekent „plat" weer heel iets anders dan in het Duitsch. De taalverwantschap brengt, aldus zeide hij, de twee volken niet zoo dicht bij elkaar als het gezamenlijk werken. Door in een ander land te gaan werken leert men dat land het beste kennen. Staatsraad Helfferieh ging zelf als jonge man naar Nederlandsch-Indië. „Je gaat den verkeerden kant uit," zeide men tegen hem, maar die kant was juist de goede kant. Zijn beste jaren heeft hij, zooals hij zelf getuigde, in Nederlandsch-Indië doorgebracht. Hij verklaarde, daar een groote hoogachting voor de Nederlanders en hun arbeid te hebben gekregen. Op die hoogachting volgde eerbied, op dien eerbied liefde voor Nederland. Hij hoopte, dat het met de Nederlanders ten aanzien van de Duitschers ook zoo zou gaan. Hij zeide de Nederlanders goed te kennen en bij zondere menschen te achten. De Neder lander houdt niet van dwang en is niet te dwingen. Men moet hem overtuigen, en wel met argumenten. Wij meenen, dat staatsraad Helfferieh in deze toe spraak een getuigenis van goede vriend schap en zuiver begrip ten aanzien van Nederland en de Nederlanders heeft gegeven, waarvan de beteeenis, zoowel door den persoon, die haar aflegde, als door de omstandigheden, waaronder zij werd afgelegd, hoog moet worden aan geslagen. Ook tusschen stamverwante volkeren kan de brug van een duurzame toenadering en samenwerking over de klove van tegenstellingen, misverstanden en scheidende gebeurtenissen heen slechts geslagen worden, indien die brug gedragen wordt door de pijlers van wederzijdsche tastbare hoogachting, eerbied, liefde en uit en dooi zichzelf gewonnen overtuiging. Zonder die pij lers zou zulk een brug in de lucht komen te hangen en bij den eersten den besten windstoot in het water vallen. Wij zijn staatsraad Helfferieh dankbaar voor zijn woorden, die kennelijk mede-geïnspi reerd werden door zijn erkentelijkheid voor de ervaringen, die hij in Neder landsch-Indië indertijd heeft opgedaan en tot de kost- en dierbaarste van zijn leven rekent. dat verslag zeide. Hij wees er n.l. er van Duitsche zijde wel eens BERLIJN, 13 Juni (D.N.B.) Voor ver tegenwoordigers van de Dominions en de in Engeland verblijf houdende emigrantenregee- ringen van België, Noorwegen, Polen enz. heeft minister-president Churchill in het oude St James Prlace een rede uitgesproken, waarin hij onder meer zeide: „Men kan niet zeggen, hoe het verloop van dezen oorlog verder zal zijn, aangezien hij zich meedoogenloos over steeds breedere gebieden uitstrekt Engeland weet dat deze oorlog hard zal zijn en verwacht dat hij lang zal duren. De hoofdstukken en wederwaardigheden van den oorlog kunnen noch voorspeld noch afge meten worden. Engeland zal er naar streven te land en ter zee met alle middelen weer stand te bieden. Het zal ook voor de hoogste beproevingen, al was het een inval in het eigen land, niet terugschrikken." BERLIJN. 12 Juni (D.N.B.). Volgens den Britschen berichtendienst is in Londen of ficieel bekend gemaakt, dat bij een gedach- ténwisseling van Churchill met de verte genwoordigers van de Dominions en de „geallieerde regeeringen" die vandaag in Londen is gehouden, besloten is den oorlog tegen Duitschland en Italië voort te zetten „tot de overwinning is behaald". VICHY, 12 Juni (S.P.T.). Alhier con stateert men een ontspanning in de betrek kingen met Washington. De verklaring van Cordeli Hull in verband met de Portugee- sche nota wordt als een gunstig teeken be schouwd. ROME, 12 Juni (Stefani). Koning Boris van Bulgarije is ter gelegenheid van zijn be zoek aan bet Italiaansche koningspaar in het Palazzo Venezia door den Duce ontvangen. Het onderhoud duurde omstreeks twee uur. VATICAANSTAD, 12 Juni (S.P.T.). Woens dagnacht is tijdens een hevig onweder de blik sem ingeslagen in het museum van het Vati- caan. De koepel op het dak aan de tuinzijde werd eerst getroffen en vervolgens een prachtig marmeren Venus-beeld, dat volkomen verbrij zeld werd. Een begin van brand in den koepel kon gelukkig onmiddellijk worden gebluscht. Zonsondergang 13 Juni 22.03 Zonsopgang 14 Juni 5.16 Maanopkomst 0.46 ondergang 9.59 TOKIO. 12 Juni (D.N.B.) De Japan- sche regeering zond heden de in de laatste dagen opgestelde instructies naar Josjizawa te Batavia. De inhoud daarvan zal nog he- den bekend worden gemaakt Minister Mat soeoka werd hedenmorgen ontvangen door den Keizer, om verslag uit te brengen over de Nederlandsch-Indische kwestie en het be sluit der regeering om Josjizawa terug te roepen. De Japansche pers wijdt opnieuw veel aan dacht aan het dreigende conflict met Neder landsch-Indië. Asabi Sjimboen herinnert aan de besprekingen van het vorige jaar Juni, toen een accoord tot stand was gekomen tusschen den toenmaligen minister van Buitenlandsche Za ken, Arita, en den Nederlandschen gezant in Tokio, generaal J. C. Pabst, om Japan te voor zien van Nederlandsch-Indische producten, ten einde aan de Japansche vraag te voldoen. De onderhandelingen kwamen in vollen gang met de aankomst te Batavia van den Japanschen af gezant Ichizo Kobajasji, den minister voor Han del en Industrie, op 12 September van het vo rige jaar. Kobajasji werd vervangen door Ken- kitsji Josjizawa, maar, zoo merkt het blad op de onderhandelingen in Batavia vorderden niet. hetgeen te wijten was aan de traagheid en on oprechtheid van Nederlandsch-Indië. Ook het blad Jomioeri Sjimboen beschul digt de Nederlandsch-Indische autoriteiten van gebrek aan oprechtheid, hetgeen, naar het blad betoogt, aanleiding geworden is voor de Japansche regeering om tot terug trekking van haar delegatie uit Batavia te besluiten. Het blad interpreteert evenwel de terugtrekking van de Japansche delegatie als een stap van de Japansche regeering om Ne derlandsch-Indië een laatste kans te geven zijn houding te herzien en niet als een ver breking van de diplomatieke betrekkingen met Batavia. Naar de meening van het blad zal Josjizawa opdracht krijgen van zijn re geering, de Nederlandsch-Indische autori teiten eraan te herinneren, dat er voor hen een ongelukkige toestand zou kunnen ont staan, indien zij tot de conclusie zouden overhellen, dat de terugtrekking van de Ja pansche edlegatie uit Batavia beteekent, dat Japan zijn naar het zuiden gerichte politiek heeft opgegeven. BERLIJN, 12 Juni (D.N.B.). De Britsche regeering heeft hedep, naar de Londensche be richtendienst meldt, ten aanzien van Syrië een tweede nota ontvangen van de regeering te Vichy. De nota is de regeering toegezonden door tusschenkomst van den Britschen ambassadeur te Madrid. Sir Samuel Hoare. BERLIJN, 13 Juni. (D.N.B.) Britsche bombar dementsvliegtuigen zijn in den nacht van 12 op 13 Juni naar West- en Noord-Duitschland ge vlogen en hebben op verschillende plaatsen brisant- en brandbommen laten vallen, welke grootendeels woonwijken troffen. Verscheidene gebouwen leden schade en verscheidene burgers werden gedood of gewond. VICHY, 12 Juni (D.N.B.). Omtrent «ie militaire operaties in Syrië deelt het Fran- sche ministerie van Oorlog mede, dat op 12 Juni de strijdkrachten van den tegenstan der, die Woensdag de Litani hadden over schreden, ten Zuiden van S«don tot staan zijn gebracht. Een aanval van pantseraf- deelingen op de Fransche stellingen benoor den Merj Ayoem werd afgeslagen. Ten Oos ten van het Hermongebergte heeft de te genstander, ten Zuiden en Zuid-Oosten van Kissoeje, ondanks de krachtigste aan vallen de Fransche verdedigingsstelUngen niet kunnen indrukken. In den loop van den elfden Juni heeft het Fransche lucht- wapen zijn actie tegen vijandelijke colon nes en concentraties voertuigen voortgezet, welke vooral bij Sanamein ten Zuiden van Kissoeje zware verliezen leden. In den nacht van 11 op 12 Juni heeft het Britsche luchtwapen de haven van Beiroet zon der resultaat gebombardeerd. In het communiqué wordt vermeld, dat En gelsche vlooteenheden door fel artillerievuur de actie der te land opereerende vijandelijke troepen blijven ondersteunen. In bevoegde Fransche kringen spreekt men de in een deel van het buitenland in omloop zijnde bewering tegen, dat Damascus door Britsche troepen zou zijn ingenomen en dat de Britsche strijdkrachten in den frontseetor van de Liba- neesche kust geen Franschen tegenstand ont moeten. De Fransche minister van Oorlog, generaal Huntziger, heeft uit naam van maarschalk Pétain een oproep gericht tot de Syrische en Libaneesche bevolking, waarin hij zegt, dat de schrik van een onrechtvaardigen oorlog, welke ontketend is onder valsche voorwendsels, is ge komen over een gebied, voor welks welvaart Frankrijk steeds gestreden heeft. Ondanks de groote wanverhouding tusschen het aantal aan vallers en dat der verdedigers, bieden de Fran sche troepen verbitterden tegenstand aan den indringer, die al het mogelijke belooft, maar alleen geweld en ellende brengt. De bevolking van den Levant wordt opgeroepen haar geloof aan Frankrijk te behouden. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De Engel sche berichtendienst meldt, dat Britsche afdeelingen in Syrië Merj Ayoem hebben bezet. Uit Vichy meldt het D. N. B.: Maarschalk Pétain heeft aan de weermacht in den Levant de volgende boodschap gericht; „Ik ben met mijn gedachten bij u in den harden strijd, dien gij voert voor de verdedi ging van de souvereine gebieden, die Frankrijk u heeft toevertrouwd Het geheele land en ik uiten eenstemmig de beste wenschen voor u in den strijd welken gij voert. Frankrijk is trotsch op zijn zonen, die heldhaftig in dit ver verwijderde gebied op prachtige wijze hun plicht als soldaten vervullen. Weest ervan over tuigd, dat gij niet tevergeefs strijdt." Generaal Weygand is Woensdag in Rabat aangekomen. Hij werd door generaal Nogues en andere burgerlijke en militaire persoonlijk heden van het protectoraat ontvangen. De Fransche admiraliteit deelt mede, dat, het Fransche tankschip Alberta op de Middelland- sohe zee door een Engelsche duikboot is ge torpedeerd. Het schip werd beschadigd, doch is niet gezonken. De Führer heeft hedenochtend om 11.00 uur den Roemeeiischen staatsleider, generaal Antonescoe, in den Führerbau voor een bespreking ontvangen. Ter eere van den hoogen gast stond voor den Führerbau een eerecompagnie van de Waffen S. S. met muziekcorps aangetre den, die den Roemeenschen staatschef on der de tonen van den presenteermarsch de militaire eerbewijzen bracht. De Führerbau was naar aanleiding van de bespreking met de Duitsche en Roe- meensche, alsmede met' de Italiaansche vlaggen versierd. De Führer verwelkomde den Roemeen schen staatschef in de hal van den Führer bau en begeleidde hem vervolgens in zijn werkvertrek, waar in tegenwoordigheid van den minister van Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop, onmiddellijk met de be spreking werd begonnen. BOEKAREST, 13 Juni. (D.N.B.) Staatsleider generaal Antonescoe is Donderdagavond, in ge zelschap van den Duitschen gezant, Freiherr von Killinger, van zijn bezoek aan München te Boe-' karest teruggekeerd. Hij werd o.a. verwelkomd door zijn echtgenoote, alsmede door den minis ter van Oorlog, Jacobici, den minister van Staat Michael Antonescoe en de onderstaatssecretaris sen voor Leger, Luchtmacht en Marine. De Haagsche politie is er in geslaagd, twee inbrekers te arresteeren, van wie één reeds een lang strafregister heeft en ook voor de politie in Den Haag een oude bekende is. Dinsdagmorgen j.l. werd een inbraak ont dekt in een levensmiddelenwinkel aan de Van Alkemadelaan, hoek Waalsdorperweg te Den Haag. Het onderzoek van den centralen opsporings dienst wees uit, dat de daders via een brand gang en door overklimming van een schutting aan de achterzijde van het perceel waren bin nengekomen. Uit een kantoortje werd een klein bedrag aan geld vermist en uit den winkel eeni ge kilogrammen onverpakte koffie en thee, als mede een groot aantal busjes cacao, in totaal ongeveer 40 K.G. en zeven reepen chocolade. Nog denzelfden ochtend ontdekte een tuin man, die werkzaam was op het landgoed Arends dorp, in een plantsoentje op den hoek van de Oostduinlaan en de Ruychroklaan een hoop zand. Uit nieuwsgierigheid deed hij het zand uit elkaar en zag toen twee zakken, waarin bus jes cacao waren geborgen Hij waarschuwde on middellijk de politie, die de cacao in beslag nam en het zand weer in den oorspronkelijker) 'oestand bracht. Eenige politiemannen stelden zich vervolgens verdekt op en wachtten. Het volgende bedrijf in deze zaak liet toen niet lang op zich. wachten, 's Middags na derden twee mannen, die een koffer droe gen. In de omgeving van het plantsoentje stapten zij van hun fietsen en begaven zich naar het plantsoentje. De politiemannen gre pen in, arresteerden de beide mannen en brachten hen over naar het hoofdbureau. Hier bleek dat men een goede vangst had ge daan. Het waren de 37-jarige E. en de 23-jarige van der R. Vooral E. is een berucht inbreker. Hij is Nederlander van geboorte, doch is vele jaren in Amerika geweest en is daar herhaalde malen voor misdrijven, o.a. inbraken, gearres teerd en tot gevangenisstraffen veroordeeld. Ook heeft hij eenige jaren in de Sing-Sing-gevangenis gezeten. E. is lid geweest van een gangsters bende en maakte indertijd New York Pitts burgh en Buffalo onveilig. Later werd hij uit Amerika naar Nederland uitgewezen. Hiér zette E. zijn praktijken voort. In 1937 maakte hij met twee anderen zich schuldig aan een roofoverval op een postauto in de J. P Coenstraat te Den Haag welke roof voorafging aan geweldpleging op den chauf feur van dezen auto. Hij en zijn beide hand langers werden toen aangehouden, waarna E. tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf werd veroordeeld. Oningewijden zouden achter E. nooit een misdadiger hebben gezocht, daar bij steeds eerste klas gekleed ging en zich in gezelschap ook keurig voordeed. Van der R is ook meermalen met de politie in aanraking geweest en heeft eveneens eenige jaren in de gevangenis doorgebracht. De centrale opsporingsdienst begaf zich on middellijk naar het adres, dat E als zijn woon plaats had opgegeven. Dit bleek evenwel een valsche opgave Na een nauwkeurig onderzoek wist men het juiste adres te vinden. Bij een huiszoeking op de kamer van E. werden tien busjes cacao alsmede twee reepen chocolade gevonden Ten huize van Van der R. vond men een aantal inbrekerswerktuigen. In het gehucht Diunt onder de gemeente Rijsbergen op ongeveer een K.M. van de Bel gische grens, is Donderdagmiddag rond 12 uur een moord gepleegd, waarbij een tot dusver onbekende ongeveer 40-jarige man door een op zeer korten afstand gelost schot uit een revolver op slag werd gedood. Het was ongeveer 1 uur, dat de aandacht van een surveilleerend marechaussee en een rijksambtenaar getrokken werd door een rijwiel met een koffer en een regenjas op den bagagedrager, dat midden in een zijlaantje op den grond lag zonder dat van den berijder iets te bespeuren "iel. De beidt politiemannen begaven zich naar het rijwiel, vermoedend, dat het van een smokkelaar was. die bij hun nadering dekking had gezocht. Bij het rijwiel gekomen, ontdekten zij evenveel in een greppel op ongeveer twee meter afstand van het rijwiel het lijk van een man, die door een schot uit een revolver midden in het voor hoofd was gedood. Het onderzoek der politie wees uit, dat de vermoorde langs bosch- en heide-wegen uit de richting Ginneken naar de Belgische grens was komen fietsen. Vlak bij de plaats van het mis drijf is hij, blijkens remsporen van het rijwiel, door iemand opgewacht of tegengehouden en op zeer korten afstand neergeschoten. Op onge veer een meter van het lijk werd namelijk een patroonhuls van het kaliber 765 gevonden, en ongeveer twee meter verder een niet afgescho ten patroon van hetzelfde merk en hetzelfde kaliber. Omwonenden hadden te rond 12 uur een schot hooren vallen, waaraan zij echter geen bijzondere aandacht hadden besteed. Bij onderzoek van de kleeding van den ver moorde werden geen papieren gevonden waar uit de identiteit kon worden vastgesteld. Aan gezien op het slachtoffer geen oezittingen wer- den aangetroffen, wordt aan roofmoord ge dacht. Het lijk is overgebracht naar Rijsbergen waar dr. J. P. L. Hulst uit Leiden de sectie zal verrichten. Het onderzoek, dat onder leiding staat van burgemeester Raaymakers van Rijs bergen, wordt met kracht voortgezet, mede met hulp van een politiehond. In dit tranendal onzer beproeving, op deze doorgaansreize naar het ge luk aan gene zijde der bergen, dienen we te overdenken dit aloude ware spreekwoord: waar niet wordt ge weend wordt ook niet gelachen. De dichter Frederik van Eeden heeft gezongen dat alle vreugd uit lij den wordt geboren. Op Sacraments dag hebben we overpeinsd, dat het vreugdemaal onzer verlossing inge steld is op den vooravond van Chris tus' lijden en sterven. Straks op het feest van het Goddelijk Hart herinne ren we ons in het bijzonder, dat de liefde van het Goddelijk Hart Zijn lij den en dood aan de menschheid schonk om het menschdom na Adams val te verlossen. Wij zijn hier op aar de om beproeving te ondergaan, om te lijden en daarom zeiden de hei- densche Grieken reeds in de oudheid, dat de goden hen, die ze beminden, vroeg in hun jeugd tot zich namen. Wij moeten het lijden leeren liefheb ben om den Franciscaanschen lach te verstaan van de blijheid over al het geschapene in en door God. O O Woensdagavond laat werd de veertigjarige mej Th. te Maastricht door haar broei', toen hij thuiskwam, dood aangetroffen Het onder zoek wees uit. dat hier waarschijnlijk van vischvergiftiging sprake is. Hij het gezin V in Maastricht vertoonden vier leden eveneens vergiftigingsverschijnselen, na het eten van paling, welke in de stad was gekocht. De politie onderzoekt de omstandigheden van deze vergiftigingsverschijnselen en de her komst van de visch. Woensdag heeft op de 400 meter-verdieping van Staatsmijn Emma te Heerlen een instor ting plaats gehad, waardoor vier mijn werkers, die op taohtig meter van deze instorting werkten, werden in gesloten. Aanstonds werd met het oprui- mingswerk begonnen. Na vijf uur hard werken konden de mijnwerkers uit hun benarde positie worden bevrijd. Zij hadden geen letsel opge- loopen. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend dat de volgende bonnen zijn aangewezen voor het koopen der daarbij vermelde rantsoenen. Bon „06" van de aardappelendistributieöon- kaart: 16 Juni t/m. 22 Juni, \y„ K.G. per bon. Bon „21" van de melkkaart: 16 Junj t/m. 22 Juni, lJi liter per bon. Bon „36" en „98" van de „bonkaart alge meen": 16 Juni t/m. 22 Juni, één ei per bon. Bon „68" en „78" van de bonkaart alge meen": 18 Juni t/m. 29 Juni, 100 gram kaas per bon. De bonnen blijven geldig tot en met 13 Juli a.s. Bon „19 vleesch" van de vleeschkaart: 16 Juni t/m. 23 Juni, per twee bonnen 100 gram vleesch, been inbegrepen, of één rant soen vleesch waren; bon „19 worst, vleeschwa- ren" van de vleeschkaart: 16 Juni t/m. 23 Juni, per twee bonnen één rantsoen vleescnwaren. Eén rantsoen vleesch waren bedraagt: 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, kalis-, paarden- en schapenvleesch en voor gero-.kte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoor ten, rolpens en knakworst, 125 gram voor lever artikelen, tongenworst en nierbrood, 150 gram voor bloedworst, of 100 gram verduurzaamde kip, eend, gans of kalkoen, been inbegrepen. Bon „43" van de „bonkaart algemeen": 16 Juni t/m. 13 Juli, 250 g«am rijst, rijstemeel, rijstebloem, rijstgries of gruttenmeel (gemengd meel) per bon. Bon „44" vêtn de „bonkaart algemeen": 16 Juni tot en met 10 Augustus: 250 gram haver mout, havervlokken, haverbloem, aardappel- meelvlokken, gort, gortmout of grutten per bon. Bon „45" van de „bonkaart algemeen": 16 Juni tot en met 10 Augustus: 250 gr. gort, gort- meel of grut.ten per bon. Op bon „54" van de „bonkaart algemeen": 16 Juni tot en met 10 Augustus 100 gram vermi celli, macaroni of spaghetti per bon. t Bon ,.55" van de „bonkaart algemeen": 16 Juni tot en met 10 Augustus: 100 gr. maizena, sago, aardappelmeel, dan wel een hoeveelheid puddingpoeder of puddingsauspoeder, welke 100 gr. zetmeel bevat, met uitzondering van rijst gries (dat eveneens onder de benaming van puddingpoeder in den handel is), welk artikel op den rijstbon verkrijgbaar is. De hoeveelheid puddingpoeders mag verdeeld zijn over twee pakjes, waarvan elk ten hoogste 50 gr. zetmeel bevat, dan wel drie pakjes, waarvan elk ten hoogste 35 gr. zetmeel bevat. De hoeveelheid puddingsauspoeders, welke op één bon wordt gekocht, mag ongeacht de samenstelling over niet meer dan zes pakjes verdeeld zijn. De bonnen van de bloemkaart welke gedu rende het tijdvak van Maandag 16 Juni tot e- met Zondag 13 Juli a.s. recht zullen geven op een half rantsoen gebak of 50 gram brood of 35 gram meel en bloem, zullen bii afzon derlijke bekendmaking worden aangewezen. De bonnen welke zijn geldig verklaard voor een op Zondag of Maandag aanvangende distributieperiode mogen reeds den daaraan vooraf gaanden Zaterdag worden gebruikt. Het Nederlandsch Postmueeum, Kortenaer- t-ade 11, Den Haag, is wegens werkzaamheden aan het gebouw tot nadere aankondiging ge sloten Hoofdredacteur: H C. J. A. BARON VAN LAMSWEERDE, Bussum. Gewestelijk verantwoordelijk redacteur: W. G. A. M. VAN WILLIGE. Bloemendaal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1