Londen wijst Fransche protest af Definitieve instructies aan Josjizawa Britsche druk op het front versterkt Madagascar achter Vichy Verduistering De luchtaanvallen op Engeland AANSLAG OP DUITSCHE DIENST1NSTANTIE VEREENIGDE KATHOLIEKE PERiS Verloop der operaties Het bezoek van Antonescoe aan München De houding der Ver. Staten Spoorverkeer in Roemenië voor burgers verboden Het „expeditie-corps" der Ver. Staten Amerika en deMaleische staten Antwoord van Huil op de Portugeesche nota St. Jansprocessie te Laren SUR. VOOR R£DACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) vooi Haarlem 26 cent per week; per kwartaal K 3.42. Bij onze Agenten 28y2 ct. per week, per kwartaal f l.76y2. DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE ZATERDAG 14 JUNI 1941 - OCHTENDBLAD VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 23054 De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iedere regel meer 16 cents. DE BRITSCHE INVAL IN SYRIË Het oordeel van Ber- lijnsche kringen Fransche ministers beraadslagen Ook Réunion trouw aan Pétain HET FRANSCHE TANK SCHIP NIET GEZONKEN WEYGAND VAN INSPECTIE REIS TERUG Geen bijzonderheden over de besprekingen LEAHY CONFEREERT MET PéTAIN EN DARLAN Fransche advocaat te Sjanghai vermoord JAPAN EN NEDERLANDSCH-INDIE Haven van Beiroet gebombardeerd Eischen van de Japansche pers Verder meldt het D.N.B. uit Tokio, dat de Met ingang van hedenmiddag twaalf uur Ickes over de mogelijkheid eener distributie van benzine Nieuwe Ghileensche ambassadeur op weg naar Londen te Lissabon Megerle over Portugals nota aan Amerika Volmachten voor Hongaarsche regeering verlengd Duitsche gevechtshandelingen in Afrika en op den Oceaan Britsche vliegtuigverliezen SterfdagGeboortedag Talrijke Joden gearresteerd Uit het rijk van den Blanken Radjah Serawak krijgt een grondwet De verhouding tusschen Tokio en Nanking Rijksminister Funk in Presburg Moordenaar van vier veld wachters overleden BOMMEN OP GIBRALTAR Werk der fyereeniging onder de Kopten Engelsche diplomaten in Spanje aangekomen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 4 \VlCHY, 13 Juni (D.N.B.) Naar uit welin- *eüchte Fransche kringen verluidt, is de tweede Protestnota der Fransche regeering, die de Fran- fche ambassadeur in Madrid, Pietri, heeft over handigd aan den Engelschen ambassadeur, Sir oamuel Hoare, gehouden in den meest beslis- en vorm. De Fransche regeering stelt in de h°ta opnieuw bijzonder prijs op de constateering, Cat in Syrië uitsluitend en alleen Franschen ^rijden. Voorts worden de Engelsche regeering gevallen ter kennis gebracht, waarin de En- gelsche gevangenen uitdrukking hebben gegeven aah hun verbazing, dat zij zich in de gevechten tegenover Franschen bevonden. Op grond van h®ze ondubbelzinnige bewijzen wijst de Fran- che regeering in de nota op de scherpste wijze he door Engeland opgegeven voorwendsels voor en opmarsch in Syrië van de hand en herhaalt anr energiek protest tegen dezen overval, «euter meldt, dat in de protestnota van-Vichy °ah Groot Brittannië O.m. wordt verklaard, „dat tankrijk vóór de ontvangst van nadere op- Weringen vermijden zal iets te ondernemen, ^aardoor het conflict vergroot of uitgebreid u kunnen worden. Ingeval het conflict zich echter uitbreidt, zal Frankrijk zich gedwongen Zlen de noodige maatregelen te nemen voor de erdediging van zijn gebieden." Naar uit het Reuterbericht verder blijkt, heeft de Britsche regeering het Fransche Protest van de hand gewezen en Vichy hitgenoodig, den Franschen troepen in Syrië instructie te geven den tegenstand *®£en de Britsche maatregelen op te geven. Omtrent het verloop van de militaire opera- tie« in Syrië op 2 Juni maakt het Fransche °Pperbevel aldaar bekend, dat aan de kust st®rke Britsche strijdkrachten de Fransche' stellingen onder vuur hebben genomen. In het Bebied van Merj Ayoem is een aanval van vijan- tieüjke pantserstrijdkrachten op het Litani-dal Rfgeslagen. In de streek van Damascus heeft de tegenstander ten Oosten van den weg van e°®aida naar Kissoeje een hevigen aanval on- ^ruomen. In den nacht van 10 op 11 Juni heeft het Fransche luchtwapen in het gebied van Sa- Pamaja en aan de kust vijandelijke formaties ^hhder eigen verliezen doeltreffend met bom- bestookt. ïn het communiqué van het Fransche mi serie van Oorlog over de situatie in Syrië V'°rdt verklaard, dat de druk van den tegen - "'-ander de laatste 24 uur in alle sectoren van front is versterkt. Aan de kust kon hij tot üe nabijheid van Soeëida oprukken, waar de ^ansche strijdkrachten ondanks de hevigste 111 hardementen zwowel van de land- als de '6e®ijde blijven standhouden. Bij Merj Ayoem °h de tegenstander in een Fransche voorpos- hstelling vasten voet krijgen. Ten Oosten van etl Hermon zijn felle gevechten gaande. De te ten te beschieting van de haven van Beiroet °rdt in dit communiqué bevestigd, eveneens "iet succes uitgevoerde actie van Fransche chteenheden tegen gemotoriseerde vijandelijke "■^eelingen tem zuiden van Soeëida. 4 ®et A.NP. verneemt van welingelichte zijde 10 Berlijn: ens'1 verhouding tot de omstandigheden, waar- jj. öer de Fransche defensie in Syrië op gang Sehracht, acht men in politieke kringen ,te V- Ü.n tot dusver het verloop van de acties 6c)°r Frankrijk gunstig. De vraag, of de Fran- bet n op <*en duur zuden zijn opgewassen tegen o* aanstormen van de Engelschen, laat men tjeeh- Men noemt het echter opmerkelijk, dat «n ansche tegenstand er een van 100 pCt. is Sjj Zlet daarin een feit, waaraan ook Engelsche ttr °eSSen naar de opvatting van de Wilhelm- rtSse niets vermogen te veranderen. Een Steele overwinning van de Engelschen in le le volgens de opvatting in politieke krin- i05! te Berlfjn zonder beteekenis voor den af- tr,Van 0611 oorlog. Y0rl, New York meldt het S.P.T.: In de New (ch Herald Tribune schrijft de bekende Fran- le 6 auteur, Henry Bernstein, een serie artike- Öig °y®r de diverse oorzaken van de tegenwoor- houding van Frankrijk. VoJgens hem was h Juni 1940 een groep politici, behoorend bije rechterzijde, waaronder Laval, die in de opkomsten van de Kamers in Bordeaux de Ijjlj hiatie van Frankrijk als de eenige moge- redding van het land bepleitte. tea rhstein zegt voorts, dat Poincaré, Clemen- W en Poch in hun rapporten aan de Fransche atl,4-png p®tain steeds hebben geschetst als een ÖUi^hgelschen generaal, die liever met "land op goeden voet had gestaan. VICHY, 13 Juni (D.N.B.). Het legioen van Madagascar verzekert onbeperkt achter den persoon en het werk van den maar schalk te staan. Het veroordeelt iedere dissi dentie. Het bevestigt zijn hechte voornemen om met alle ten dienste staande middelen bij te dragen tot de verdediging der inte griteit van het Fransche koloniale rijk. Deze boodschap heeft de voorzitter van het Fransche frontstrijderslegioen op Madagas car aan den gouverneur-generaal van Ma dagascar gezonden. De gouverneur van het eiland Réunion heeft aan den Franschen minister van Koloniën, vie- admiraal Platon, een telegram gezonden, waarin hij de aanhankelijkheid en trouw van deze Fransche kolonie in den Indischen Oceaan opnieuw tot uitdrukking brengt. Teneinde de verbinding met de Fransche kolonie Somaliland, die sedert maanden door de Engelschen wordt geblokkeerd, te handha ven, heeft de Fransche regeering, naar thans wordt medegedeeld, een geregelden vliegdienst ingesteld, die gemeenschappelijk door de Fransche luchtvaartmaatschappij Air prance het Fransche luchtwapen en de marine on derhouden zal worden. In de maand Mei zijn drie vluchten gemaakt. VICHY, 13 Juni. (D. N. B.) Over dé torpe deering van het Fransche tankschip Alberta in de Middellandsche Zee wordt nog bekend, dat zeven leden der bemanning om het leven zijn gekomen en eenige andere zijn gewond. Het schip zelf kon een haven binnenloopen. VICHY, 13 Juni. (D. N. B.) Generaal Wey- gand is van een nieuwe inspectiereis naar Marokko en FranSch West Afrika terugge keerd. BERLIJN, 13 Juni (A.N.P.). De vraag, of men nadere bijzc«iderheden zou kunnen hoorer. over den inhoud van de besprekingen, die ge voerd zijn tijdens het bezoek van den Roe- meenschen staatsleider, generaal Antonescoe, aan München, is Vandaag in de Wilhelmstrasss tegenover vertegenwoordigers van de pers ont kennend beantwoord. Voor Duitschland, zoo verklaarde men slechts, is ook de diplomatie een front in den strijd tegen Engeland. Dit front, zoo voegde men er hier aan toe, werkt dag én nacht, .precies zooals het militaire. VICHY, 13 Juni. De Amerikaansche ambassa deur in Frankrijk, admiraal Leahy, bracht Don derdagavond om zes uur een bezoek aan maar schalk Pétain om met hem de situatie in Syrië te bespreken. Aldus meldt United Press aan haar bladen. De Amerikaansche ambassadeur werd door den eersten secretaris Mathews bege leid. Leahy verzocht Pétain om een verklaring over de gebeurtenissen in Syrië. Zoowel Pétain als de plaatsvervangend minister-president, admi raal Darlan, verzekerden opnieuw, dat zich geen Duitsche troepen in Syrië bevinden. Het onderhoud tusschen de Fransche staats lieden en admiraal Leahy duurde ongeveer twin tig minuten. Tijdens dit onderhoud werd ook de aangele genheid der twee Fransche protest-nota's, die aan den Britschen ambassadeur in Madrid, Sir Samuel Hoare, waren gezonden, te berde ge bracht. SJANGHAI, 13 Juni (D.N.B.) De bekende Fransche advocaat' Auxion de Ruffe is Vrijdag ochtend op de trap van zijn in d,e Fransche nederzetting gelegen kantoor door 'n onbekend gebleven dader met drie schoten vermoord. De dader wist te ontkomen. Omtrent de beweeg redenen voor dezen aanval op den advocaat, die reeds meer dan dertig jaren in China woont en vroeger in consulairen dienst was- test m®n volkomen in het duister. Dit is reeds de tweede aanslag met doodelijken afloop, welke hier in kort tijdsbestek op een vooraanstaand Fransch- man is gepleegd. «h v«jdi agmiddag zijn de Fransche ministers secretarissen voor een beraadslaging bij- Bekomen, in het middelpunt der bespre- ^en stond de toestand in Syrië. k6*1 ha1S?e vBegtuigen hebben in den afgeloo- ^°hibarrt opnieuw de haven van Beiroet* ge- Be f»,-. r<3, naar het agentschap Ofi meldt. «*Schot(£che luchtdoelartillerie heeft hevig «^htstrrri56^8 heeft Bet Fransche legioen van voo rs een solidariteitsbetooging gehou- ïv"11 Va' 06 Striiders in Syrië en in een tele- f®tain rj11 aanhankelijkheid aan maarschalk qe e verzekering gegeven, dat zij bereid zijn eehheid van het imperium te strijden. TOKIO, 13 Juni, (DJM.B.) De woord voerder van het Japansche departement van Voorlichting heeft heden in de pers conferentie verklaard, dat de regeering de- finitievc instructies gezonden heeft aan Josjizawa, den leider van de Japansche dielegatie te Batavia. Het antwoord, zoo verklaarde hij, is op gesteld met inachtneming zoowel van de houdipg van Nederiandsch-Indië tegenover Japan als vam den internationalen toestand. De Jomioeri bevat een onderhoud met Josji- awa, waarin deze verklaart, dat er met Neder- landsch-Indië geen compromis meer mogelijk is. Hij acht het derhalve niet noodig, zich voor zijn vertrek naar Tokio waarvan de datum zou zijn bepaald op 29 Juni a.s. met de autoriteiten van Nederlandsch-Indië in ver binding te stellen. Gezien de starre houding van Batavia, wordt de toestand steeds moei lijker. Domei meldt uit Tokio: Sommige vooraanstaande dagbladen dringen er bij de regeering op aan, een krachtig stand punt in te nemen tegenover de Nederlandsch- Indische kwestie. Zoo schrijft Nitsji-Nitsji; Het heeft geen nut de* onderhandelingen voort te zetten wegens hte „gemis aan oprechtheid" aan de zijde van Nederlandsch-Indië. Het blad voorspelt, dat de terugroeping van den leider van de Japansche delegatie, Josjizawa, thans wel onvermijdelijk lijkt. De terugroeping van Josjizawa uit Batavia moet echter niet als het einde van de kwestie worden opgevat. Het voornemen van Japan om Nederlandsch-Indië te maken tot een „samen gesteld element" in Oost-Azië's ruimte van ge meenschappelijke welvaart blijft onveranderd van kracht. De hulpbronnen van Nederlandsch-Indië mogen niet worden gemonopoliseerd door een exploitatie-politiek van Nederland, Engeland of de Ver. Staten, waarvan Nederlandsch- Indië zoo afhankelijk is. Wanneer de onder handelingen mislukken, moet een nieuwe stap wordeh voorbereid om de „rechtvaardige eischen'' van Japan ingewilligd te krijgen, waarbij het geheele land de regeering zal steunen. De Hotsji is zelfs voorstander van een nog krachtiger houding en meent, dat Nederlandsch- Indië in beginsel en in feite het Japansche voorstel voor de inrichting van een gebied van gemeenschappelijke welvaart in Oost-Azié heeft verworpen. Niet alleen is er geen moeilijkheid meer tot verdere onderhandelingen, doch een langer verblijf van de Japansche delegatie te Batavia wordt thans een eerekwestie voor Ja pan en aan Josjizawa dient thans te worden opgedragen onmiddellijk te vertrekken. Het blad dringt er verder bij de regeering op aan, tegelijkertijd met de terugroeping van de Japansche delegatie uit Batavia „geen tijd te verliezen om de meest doeltreffende maat regelen toe te passen, teneinde het gestelde doel te bereiken". Een terugtrekking van de delegatie zonder krachtige maatregelen zou geen zin hebben. Nitsji-Nitsji verscheidene berichten uit Hanoi, Bangkok en Batavia publiceert, volgens welke Engeland en de Ver. Staten de gelegenheid van de mislukte onderhandelingen tusschen Batavia en Tokio aangrijpen, om den Japanschen han del met Fransch-Indochina, Thailand en NederL-Indië nog meer dan tot dusver te be lemmeren. De Vereenigde Staten, zoo schrijft het blad, probeeren de geheele petroleumproductie in Nederlandsch-Indië op te koopen. Bovendien zou waarschijnlijk negentig procent van de geheele productie aan tin en rubber in Malakka en Fransch-Indochina naar de Ver. Staten gaan. Tevens oefent Engeland druk uit te Bangkok, om Japan van den handel uit te schakelen en biedt het Thailand petroleum in ruil aan. Ten slotte werken Engeland en de Ver. Staten met Britsche en Amerikaansche firma's en met Chineesche zakenlieden in de Zuidzee samen, om in Thailand en Fransch Indochina de geheele rijstproductie op te koopen. Alles bij elkaar, zoo schrijft het blad, kan men van een duidelijke blokkade tegen Japan spreken, en temeer, nu Fransch-Indochina plotseling slechts de helft van het rijstcontingent van de volgende drie maanden naar Japan wil uit voeren. Tegenover deze berichten van het Japansche blad heeft de woordvoerder van het regeerings- bureau van voorlichting Vanmorgen verklaard, dat hieraan nauwkeurig aandcaht dient te worden geschonken. De woordvoerder zeide echter op het oogenblik nog niet te weten, of hierover reeds officieele inlichtingen beschik baar zijn. Zonsondergang 14 Juni 22.04 Zonsopgang 15 Juni 5.16 Maanopkomst ondergang 11.08 Zonsondergang 15 Juni 22.04 Zonsopgang 16 Juni 5.16 Maanopkomst 1.14 ondergang 12.17^. BOEKAREST, 13 Juni (S.P.T.). Met ingang van Zaterdag 14 Juni te twaalf uur des mid dags zullen burgers niet dan met bijzondere toestemming gebruik mogen maken van de Roemeensche spoorwegen. Zulk een toestem ming kan alleen door de politie of de gendar merie worden uitgereikt. De bepaling geidt niet voor .militairen in actieven dienst, voor reser visten, die in het bezit zijn van een oproep- bevel,voor het spoorwegpersoneel en voor po- litie-ambtenaren. Verder werd in Roemenië bij decreet van de regeering bepaald, dat voor dringende defensie zaken vereischte uitgaven voortaan niet meer onderworpen zijn aan de bepalingen, welke voor de openbare financiën gelden. LISSABON, 13 Juni. (S. P. T.) De Portu- geesche bladen bevatten berichten uit Was hington, waarin de oprichting van een Ame- rikaansch „expeditiecorps" wordt gemeld. Bij de uitrusting en de opleiding zou dit corps „absolute prioriteit" genieten boven elk ander onderdeel van leger en vloot. Het expeditie corps zal, volgens inlichtingen die daaromtrent zijn uitgelekt, bestaan uit een divisie mariniers eh een bijzondere legerdivisie. Verder meldt S. P. T. uit Washington, dat de minister van Binnenlandsche Zaken, Ickes. tegenover de pers heeft gesproken over de mogelijkheid van een nenzine-distributie. De minister behoudt deze mogelijkheid slechts voor, wanneer het beroep op het publiek tot vrijwillige beperking van het benzineverbruik niet tot het gewenschte resultaat zou leiden. Ickes is van meening, dat de benzinedistri butie slechts dan noodzakelijk wordt. wan*ee: de verbruiksbeperking door het publiek onvol doende blijkt te zijn, om de dezen winter ver wachte schaarschte aan transportmiddelen in de Oostelijkije staten meester te worden. SJANGHAI, 13 Juni. CD. N. B.) Het te Bangkok verschijnende dagblad Krangdek Varasab meldt, dat de Malelsche staten in ge val van oorlog onder toezicht van de Ver. Staten zouden worden geplaatst. Dit bericht, dat volgens hier ontvangen in lichtingen met het oog op de veelomvattende militaire voorbereidingen op het Maleische schiereiland te Bangkok allerwege het groot ste opzien heeft gewekt, wordt door genoemd blad aangevuld met de mededeeling, dat de gouverneur, Sir Shenton Thomas, reeds dien overeenkomstig instructies aan de plaatselijke autoriteiten heeft gegeven en de Maleische bevolking heeft aangespoord rust en orde te bewaren, indien deze ernstige situatie zich mocht voordoen. LISSABON, 13 Juni (S.P.T.) De voormalige Chileensche minister van Buitenlandsche Za ken, dr. Manuel Bianchi, die tot ambassadeur bij de Britsche regeering is benoemd, is per vliegtuig te Lissabon aangekomen. Hij zal zich an hier naar Londen begeven om zijn nieuwen post te aanvaarden. LISSABON, 13 Juni (A.N.P.). In hot ant woord, dat de Amerikaansche minister van Bui tenlandsche Zaken, Huil op de Portugeesche nota heeft gegeven, wordt gezegd, dat de „Ver eenigde Staten van de verklaringen van Portu gal en zijn voornemen om de neutraliteit en de souvereine rechten van het land tegen lederen aanval te verdedigen, kennds hebben genomen. De regeering der Vereenigde Staten kan van haar kant categorisch verklaren, zoo wordt verder in de antwoordnota gezegd, dat zij geenerlei agressieve bedoelingen tegen de sou- vereiniteit of de territoriale integriteit van het een of andere land koestert. De regeering en het volk der Vereenigde Staten leven in vrede en vriendschap met alle andere naties en heb ben steeds het beginsel van niet-aanvallen en met-inmengen in de betrekkingen tusschen de staten onderling verdedigd. De Amerikaansche regeering heeft meermalen aan dit beginsel haar steun toegezegd. De Amerikaansche politiek is gebaseerd op het onvervreemdbare recht van zelfverdediging. BERLIJN, 13 Juni (D.N3.). Karl Megerle schrijft in de Berliner Börsenzeitung, dat de Portugeesche nota van 30 Mei aan de Veree nigde Staten de kern van de geheele interven- tiepolitiek van Roosevelt raakt. Deze politiek, zoo schrijft Megerle, wordt hier ontzenuwd als een opzettelijke bedoeling om zich niet te be kommeren over de souvereine belangen van andere staten onder het voorwendsel, dat an deren dergelijke schendingen van het recht be ramen. Het door minister van Buitenlandsche Zaken Huil op 10 Juni aan den Portugeeschen gezant in Washington overhandigd antwoord, volgens hetwelk de Vereenigde Staten naar hun eigen opvatting hebben te beslissen of, wanneer en waar Amerikaansche belangen aan gevallen of bedreigd worden, heeft in Portugal weinig indruk gemaakt. Megerle wijst in dit verband op de Portugee sche pers, die verklaart, dat het beter zou zijn, wanneer Roosevelt zich in het geheel niet met Portugal had beziggehouden. Het feit blijft echter bestaan, zoo schrijft Megerle verder, dat een klein Europeesch land zich bedreigd voelt, wanneer Amerika zich bezighoudt met zijn be zittingen. Met deze zorg staat Portugal niet alleen, nu Amerikaansche kringen zich voort durend bezighouden met het afstaan van Ier- sche steunpunten. Ook een Amerikaansch dé menti, volgens hetwelk Amerika aan Ierland een dergelijk verzoek niet heeft gericht* kan het feit van den Noord-Amerikaanschen druk op Ierland niet uit de wereld helpen. Want het is bekend, dat men aan de Iersche democratie voor het handhaven vqn de Iersche neutrali teit de levering van Amerikaansch bewape ningsmateriaal heeft geweigerd in dé overwe ging, dat met deze wapens een Engelsche over val kan worden afgeslagen. De verklaring van Portugal en het démenti inzake Ierland, aldus verklaart Megerle ten slotte, vormen geen verontschuldigingen, doch aanknoopingspunten voor het agressieve ka rakter van Roosevelts politiek, alsmede bewij zen voor het feit, dat de Europeesche volken de inmengingspolitiek vastbesloten van de hand wijzen. BOEDAPEST, 13 Juni (D.N.B.)Het Huis van Afgevaardigden heeft vandaag de buiten gewone volmachten der regeering tot 2 januari 1942 verlengd. BERLIJN, 13 Juni (D.N.B.) Naar de Londensche berichtendienst meldt, zijn in Mei 5400 personen in Groot Brittannië ge dood door luchtaanvallen. Gewond werden 5200 personen. Verder meldt het D.N.B., dat de Engelsche tankvloot een nieuw zwaar verlies heeft gele den. Een tankschip van 5000 brt., waarvan, de naam nog niet bekend is, is dezer dagen in het Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan op reis naar Engeland door een torpedotreffer tot zinken gebracht. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 11 op 12 Juni steunpunten van het Britsche luchtwapen in Noord-Afrika met suc ces aangevallen. Bomtreffers werden op de ge stelde doelen waargenomen. Italiaansche bom menwerpers vielen in den nacht van 11 op 12 Juni de Britsche versterkingen van Tobroek aan. Van de DuitschItaliaansche stellingen uit wer den zware ontploffingen en branden waargeno men. Duitsche verkenningsvliegtuigen hebben in den nacht van 11 op 12 Juni constateerd, dat groote branden woedden in de haven van Alexandrië. Een Duitsch verkenningsvliegtuig verraste dezer dagen, naar van bevoegde zijde te Berlijn wordt meegedeeld, bij Solloem een Britsche co lonne op marsch in een dalketel. De bestuurder daalde tot honderd meter en ging tot den aan val over. Met vernietigende uitwerking vielen de bommen van geringe hoogte op de voertuigen. De Britsche colonne werd vernietigd. De ravitailleeringsmoeilijkheden voor de bij Tobroek ingesloten Britsche troepen zijn sedert de bezqfting van Kreta door Duitsche landings eenheden en door de vernieling van talrijke Britsche schepen nog toegenomen. Hoe groot het gebrek aan scheepsruimte voor de Britten op de Middellandsche Zee is, blijkt reeds hier uit, dat sinds weken alleen nog zeer kleine Britsche vaartuigen van nauwelijks 100 ton trachten de vernielde haven .van Tobroek bin nen te varen. Maar ook deze pogingen stranden op de waakzaamheid van Duitsche en Italiaan sche vliegtuigen. De laatste dagen is weer een vrij groot aantal schepen vernield in de wate ren van Tobroek. Zij hadden voor een deel mu nitie aan boord en vlogen na het vernielende vuur der Duitsche wapens in de lucht. In de maand Mei hebben, naar aan het D.N.B. wordt medegedeeld, Duitsche jachtvlieg tuigen aan het luchtfront boven Engeland in den strijd tegen Britsche jagers 57 overwinningen behaald. Hierbij werden 41 Spitfire en 16 Hurri cane toestellen neergeschoten. De verliezen aan Duitsche jachtvliegtuigen aan het Britsche front bedroegen in dezelfde maand 17 vliegtuigen. Bij een aanval van Duitsche jagers heeft lui tenant-kolonel Galland hedenmiddag boven Zuidoost-Engeland binnen enkele minuten twee Britsche jachtvliegtuigen van het type Hurri cane neergeschoten. Hij heeft hiermede zijn 61ste en 62ste overwinning in de lucht behaald. De Duitsche jagers leden geen verliezen. BfeRLIJN, 13 Juni. (Ö.N.B.). Duitsche ge vechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 12 op 13 Juni, naar zoojuist bekend wordt, ter hoogte van Aberdeen een Britschen koopvaarder van 5800 brt. met succes aangevallen. Het schip werd door een bomontploffing zwaar beschadigd en geraakte in brand. Bij het vertrek der Duit sche vliegtuigen dreef het onder groote rook ontwikkeling zonder vaart op het water. Onze sterfdag zal eens voor ons allen, naar we bidden en hopen, onze geboortedag worden. We zullen dan als 't ware opnieuw geboren worden in het eeuwige Iepen bij God. Daarom viert de Moederkerk den sterfdag harer heiligen niet als een rouwdag van sterven, maar als een blij feest der geboorte. De vermaarde monnik van St. Gallen Helperick heeft dit reeds op het einde der 9e eeuw aldus schoon uitgedrukt: „Ieder waar Christen weet, dat de Heiligen bij het afleggen van dit vergankelijk leven tot een beter leven overgaap van duisternis naar licht, van zwoegen naar eeuwige rust, uit den kerker naar de vrijheid, uit knechtschap naar heerschappij. Vandaar dan ook, dat de Kerk ge woon is den dag van hun sterven niet sterfdag maar geboortedag te noe men. Terecht immers heeten zij ge boren te worden, die uit de benauwd heden dezer wereld als uit den schoot van een allerengsten kerker hun in trede doen in de ipijd-lichtende ruim ten der Hemelen." Sterven is dan ook niet een vergaan maar een opgaan voor de in God ge storvenen naar hun en ons aller eeuwigg bestemming vol blijheid en geluk. De laatste dagen is in het bestek van een anti- Duitsch streven in Amsterdam-Zuid een mis dadige springstofaanslag gepleegd op een dienst- instantie van de Duitsche weermacht, waarbij persoonlijke en materieele schade is ontstaan. De uitvoering van den aanslag doet een nauw keurige bekendheid met de plaatselijke omstan digheden veronderstellen. Het onderzoek van de Duitsche „Sicherheitspolizei" heeft uitgewezen, dat de verantwoordelijkheid voor den misdadigen aanslag rust op de in Amsterdam-Zuid wonende Joden in het bijzonder op de uit Duitschland hierheen gekomen Joodsche emigranten die sedert maanden een systematische en voort durende toenemende anti-Duitsche activiteit ontwikkeld hebben. Op grond hiervan heeft de „General-Kom- missar für das Sicherheitswesen", krachtens de verordening 33/40 van den Rijkscommissaris op het intrekken van vermogens, bevel gegeven tot inbeslagneming vanhet stamvermogen („Grondvermogen") van een aantal Joden. Tegelijkertijd zijn talrijke Joden in het bij zonder Joden die uit Duitschland geëmigreerd zijn gearresteerd. Zij worden naar een ar beidskamp gebracht. BATAVIA, 13 Juni (S.P.T.)In het rijk van den „Blanken Radjah van Serawak" op Borneo is dezer dagen een voorloopige grond wet van kracht geworden, welke op 29 Septem ber van dit jaar zal worden vervangen door een definitieve, welke thans door een comité, be staande uit Engelschen en leden der inheem- sche bevolking, wordt uitgewerkt. Dit beteekent het einde van een der laatste absolute monarchieën. De Radjah, Sir Charles Vyner Brooke, heeft zelf den stoot tot het in voeren van een grondwet gegeven en er de voor naamste richtlijnen voor aangeduM. Het rijk Serawak beslaat een oppervlakte van ongeveer 100.000 vierkante kilometers en het in wonertal bedraagt 600.000, waarvan het mee- rendeel bestaat uit Mialeiers, Dajaks en Chinee- zen. In 1841 ontving James Brooke, een groot vriend en vertrouweling van den sultan van Brunei, het sultanaat en sindsdien regeert de familie Brooke als absoluut heerscher over het rijk. De tegenwoordige Radjah heeft drie doch ters en geen zoons, zoodat hij opgevolgd zal wordeij door zijn broeder. Serawak staat onder Engelsche bescherming, zoodat het zich feitelijk in oorlog met de as- mogendheden bevindt, iets, waarover de inwo ners zich tot nu toe weinig het hoofd hebben gebroken. SJANGHAI, 13 Juni (D.N.B.). Naar uit Nanking wordt gemeld zijn de president Wang Tsjing Wei, de minister van Financiën, Tsjau Foe Hai, de minister van Buitenlandsche Za ken Hsoe Li Ang, de minister voor de Propa ganda, Ling Pai Sjen met andere hooee Nang- kingsche regeeringsambtenaren naar Tokio vertrokken, waar de Japansche ambassadeur Honda reeds verscheidene weken onderhande lingen voert ter opheldering van de verhou dingen tusschen Tokio en Nanking. Naar in politieke kringen alhier wordt aangeduid, zou de reis in verband staan met de kwestie der uitbreiding van de machtsbevoegdheden der Nankingsche regeering. PRESBURG, 13 Juni (D.N.B.) De Duitsche Rijksminister van Economische Zaken en presi dent van de Duitsche Rijksbank, Walter Funk, is vandaag in Presburg aangekomen. Onmiddel- iijk na zijn aankomst heeft hij een bezoek ge bracht aan minister-president Tuka. In aan sluiting hierop werd hij door den president van den staat Tiso ontvangen. Naar wij vernemen, is thans via den procureur- generaal te Laren bericht ontvangen, dat ook dit jaar vergunning wordt verleend voor het houden van de St. Jansprocessie op 24 Juni a.s. In het krankzinnigengesticht te Eindhoven is in den ouderdom -van 42 jaar overleden Ye Wijkstra, afkomstig uit Lucaswolde (gemeente Grootegast). In April 1929 veroordeelde de rechtbank te Groningen hem tot vijftien jaar gevangenisstraf, wegens moord op de vier veld wachters van Grootegast, aldaar gepleegd einde Januari 1920. ALGECIRAS, 13 Juni. (D.N.B.). In den nacht van Donderdag op Vrijdag is in Gibraltar lucht alarm gemaakt. De zoeklichten traden in wer king en ontdekten drie vliegtuigen, die door het luchtdoelgeschut beschoten werden. Er werden negen bommen geworpen. Men hoorde drie zwa re ontploffingen. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Na ongeveer een kwartier verdwe nen de vliegtuigen weer. Drie bommen zijn gevallen op de dokinstalla ties en hebben twee kruisers beschadigd, die daar voor reparaties in de haven lagen, twee bommen kwamen neer in de nabijheid van het radiostation en een in de haven aan den uit gang naar zee. Ondanks het woedende vuur van het afweergeschut werd geen enkel vliegtuig ge troffen. MÜNCHEN, 12 Juni (DNT.B.). Naar in kerkelijke kringen wordt vernomen, werkt een door het Vaticaan benoemde speciale commis sie op het oogenblik richtlijnen uit voor de her- eeniging van de Koptische Kerk met de Moe derkerk. BARCELONA, 13 Juni (D.N.B.). Vanochtend zijn met een extra trein 122 Engelschen uit Portbou alhier aangekomen. Het gezelschap be staat voor het grootste deel uit Engelsche di plomaten met hun gezinnen, die op den Balkan werkzaam waren. Onder hen bevindt zich ook de vroegere Engelsche gezant in Joego-Slavië, Sir Ronald Cambell. De reizigers hebben hun reis naar Madrid en Lissabon voortgezet, waar zjj zich zullen inschepen om naar Engeland te gaan. Hoofdredacteur: H C. 3. A. BARON VAN LAMSWEERDE, Bussum. Gewestelijk verantwoordelijk redacteurs W. G. A. M. VAN WILLIGE. Bloemendaal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1