Kroatië tot pact van drie toegetreden Amerika blokkeert het tegoed van Italië en Duitschland Krachtig optreden in ernstig geval van verboden slachtingen Britsche vloot bij Beiroet bestookt Meer aardappelen Britsche troepen hebben Sidon bezet Luchtaanval op Alexandrië Eerste Zomerkamp voor journalisten Toespraken van Ciano en Pavelitsj Verduistering .r VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 16 JUNI 1941 Plechtigheid in het Dogenpaleis te Venetië J V Portugeesche gezant bij Sumner Welles Vergeldingsmaatregelen van Rome Vijf daders en helers voor onbepaalden tijd naar een concentratiekamp in Duitschland gezonden f Rantsoen wordt van 23 Jüm af 2 K.G. per week Franschen bieden krachtig Verzet bij Damascus Engelsche vliegtuigen boven Duitschland MONTENEGRO WORDT ONAFHANKELIJK BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEOON 21543 EN 21544 GIRO 22884 ABONNEMENTEN: met Inbegrip van het Zondagsblad 26 cents per week, per kwartaal 3.42 VIJF EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 23057 De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk gereau- ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iedere regel meer 16 cents. De onderteekening Koning Gustaaf 83 jaar dn, Duitsch weermachtshericht Bomaanval op Cyprus to, bt gericht, tc teek de eer te beurt gevallen het protocol Slblt K Rnen' waarbij Kroatië zich volledig aan- £>Uits b de beginselen, die de leiders van Italië, bland en Japan bezielen bij de bundeling Voet in wissel bekneld Rangeerder overreden en gedood Doodelijk ongeval FRANSCH LEGERCOMMUNIQUé Generaal Legentilhomme in Syrië gewond TORPEDOJAGER JERSEY GEZONKEN Commentaar van Völkischer Beobachter Ital. weermachtshericht DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN DUITSCHLAND EN TURKIJE Nooit doortocht van troepen geëischt Finsch vrachtschip verloren gegaan Op het kasteel „De Cannenburgh" te Vaassen NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT v V i^—i VENETIË, 15 Juni. (D.N.B.). In het histo rische DogenpaJeis te Venetië is heden te twaalf uur het protocol geteekend, waarbij Kroatië toetreedt tot het driemogendheden- pact. Het protocol werd geteekend door den Duitsche minister van Buitenlandsche Za ken, Von Ribbentrop, vertegenwoordiger van het nationaal-socialistische Duitschland, den Italiaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Oiano, en de vertegenwoordi gers 'der andere landen, die tot het driemo- gendhedenverdrag zijn toegetreden. De tekst van het protocol luidt als volgt: „De regeeringen van Duitschland, Italië en Japan eenerzijds en de regeering van Kroatië anderzijds stellen door haar onderteekenende ge volmachtigden het volgende vast: Art. 1. Kroatië treedt toe tot het driemogend hedenpact, dat op 27 September 1940 door Duitschland, Italië en Japan is geteekend. Art. 2. Voorzoover de in artikel 4 van het driemogendhedenpact genoemde gemeenschap pelijke technische commissies vraagstukken be handelen, die betrekking hebben op#de belan gen van Kroatië, zullen aan de beraadslagingen der commissies ook vertegenwoordigers van Kroa tië deelnemen. Art. 3. De tekst van het 'driemogendhedenpact Is aan dit protocol als bijvoegsel toegevoegd. Het Protocol is geredigeerd in het Duitsch, Itali-, aansch, Japansch en Kroatisch. Elke tekst geldt als origineel. Het wordt van kracht op den dag Van de onderteekening. De verschillende afgevaardigingen van de landen, die bij het driemogendhedenpact aan gesloten zijn, begaven zich in één groot gezel schap, met graaf Ciano aan het hoofd,- naar de senatprenzaal van het Dogenpaleis, waar de onderteekening plaats vond. Rechts van graaf Ciano liep dr. Pavelitsj, links minister Von Ribbentrop. Een duizendkoppige menigte ont ving het gezelschap met een stormachtig ge- Juich. In de senatorenzaal nam graaf Ciano in het, midden achter de tafel plaats, rechts van hem de poglavnik, Pavelitsj, de maarschalk van Kroatië, Kfatemik, en de Kroatische minister van Buitenlandsche Zaken, Lorkowitsj. Links haast hem zaten minister Von Ribbentrop,' de Japansche ambassadeur en de gezanten van Hongarije, Bulgarije, Roemenië en Slovakije. Na een korte welkomsttoespraak van graaf Ciano werd het protocol voorgelezen en daar- ha onderteekend. Voor Duitschland teekende minister Von Ribbentrop, voor Italië graaf Ciano, voor Japan ambassadeur Horikiri, voor Kroatië dr. Pavelitsj en voor Hongarije, Roe menië, Bulgarije en Slovakije resp._ de gezanten Villani, Grigorcea, Kradjof en Galvaneck. Nadat het protocol door allen was ondertee- hend, verhief graaf Ciano zich van zijn zetel en legde de volgende verklaring af: „Op het oogenblik van de plechtige onder teekening van het verdrag, waarbij Kroatië tot ^et driemogendhedenpact verklaart toe te tre den, begroet ik ook namens de gevolmachtigden Van Duitschland en Japan en namens de ver tegenwoordigers van Hongarije, Roemenië, Slo wakije en Bulgarije U, poglavnik, en het Kro- atische volk, dat van nu af deelneemt aan de statengemeenschap, die zich spontaan en vrij willig heeft gevormd op den grondslag van het driemogendhedenverdrag. Ik begroet u met bij zondere voldoening, omdat in dien groet niet Alleen onze groote vreugde over de deelneming Van Kroatië aan ons werk tot uitdrukking *?mt, maar ook ons vertrouwen in den jongen Kroatischen staat, die is geboren uit een lan- 6eh en hartstochtelijken strijd om de nationale °hafhankelijkheid, en verder onze vriendschap Voor Kroatië en ons vertrouwen in zijn toe komst. Toen in September 1940 Duitschland, Japan ®h Italië te Berlijn het driemogendhedenver- "rag sloten, was het niet onze bedoeling, alleen 'dot het oog op den oorlog een voorbijgaande Vereeniging van staten tot stand te brengen, '"aar de blijvende grondslagen te leggen voor ®eh algemeene samenwerking, waaraan alle sta- ®d konden deelnemen, die met Duitschland, ^aPan en Italië het verlangen der volkeren ehsehen te verwezenlijken naar een wereld je, die berust op rechtvaardigheid en op den ''ede in gerechtigheid, die steeds het hoogste I oei is geweest van de groote mannen, die ons leiden, en welken zij voor Europa en de wc- 6id met hun genie en de overwinning der wa- Peden zullen weten te verbeteren. VVij hebben de onafhankelijkheid van Kroatië jgejuicht als een daad van gerechtigheid, als j der vele daden van gerechtigheid, waardoor fouten en de schuld van het systeem van j. jailles hersteld worden en dank zij den eren wil van den Führer en den Duce de j geëffend is voor de verwezenlijking van de ^Vensrechten der volkeren,die wij beschermd ®nschen te zien door een nieuwe orde ter be- v jring van den welstand, de stabiliteit en de j^Sheid der volken. Jv oorlog, dien het nationaal-socialistische ter ®hland en het fascistische Italië te land, j en in de lucht tegen Engeland voeren, re deze voorwaarde en dit doel. Tegelijkertijd U6r leggen wij met de spontane medewerking kom bevriende volken de grondslagen voor den flej eriden vrede. Dit is de beteekenis van het Uit, j0f=endhedenverdrag bn van de voortdurende kruj'ding van zijn werkingssfeer, die tot uiting in det feit, dat zich om Duitschland, Ja- iu eri Italië steeds nieuwe volken scharen, die Utleke h erwinning dezer gemeenschappelijke po- hun lot beveiligd zullen zien." •fel !*et Kroatisch antwoordde de poglavnik: XIi der krachten voor de reorganisatie van Europa en Azië. Deze gebeurtenis is voor het Kroati sche volk van groote en beslissende beteekenis, daar het ons twee maanden na het verrijzen van onzen staat mogelijk wordt gemaakt, toe te treden tot de gemeenschap der staten, die, vernieuwd door sociale en politieke revoluties, door de genialiteit van hun leiders worden be zield en gedragen door de goedkeuring van hun volk. Wij zijn er trotsch op, mede te werken in deze gemeenschap van mogendheden, nu Kroatië zich reeds door de daad zijner verrij zenis bewust had geschaard aan de zijde der staten, die de oude democratisch-parlementaire stelsels verwerpen en hun hooge politieke taak vervullen met een grijot rechtvaardigheidsgevoel. Ik ben den duce van het fascistische Italië, den Führer van het Groot-Duitsche rijk en den mi nister-president van het rijk van de Rijzende Zon er dankbaar voor, dat zij het mij, als den vertegenwoordiger van Kroatië, mogelijk hebben gemaakt, opnieuw uiting te geven aan den wil van mijn volk tot leven en medewerken aan den internationalen arbeid der as-mogendheden en der bevriende en verbonden staten." Na de plechtigheid wenschten graaf Ciano en Von Ribbentrop den poglavnik geluk. Zonsondergang Zonsopgang 16 Juni 22.05 17 Juni 5.16 Maanopkomst 1.37 ondergang 1324 NEW YORK. 15 Juni (D.N.B.) Volgens een bericht van de „New York Times" uit Was hington heeft de Portugeesche gezant Bianchi in een onderhoud met Summer Welles verlangd, dat de Amerikaansche regeering haar houding ten aanzien van de Portugeesche eilanden ln den Atlantischen Oceaan duidelijk omschrijft De verzekering van Huil, aldus heeft de ge zant gezegd, dat Amerika geen voornemens ten aanzien van de eilanden heeft, houdt geen re kening met Roosevelt's verklaring, volgens wel ke de Vereenigde Staten een „defensief be lang" bij de eilanden hebben Men vermoedt, dat Portugal een nieuwe nota tot Washington zal richten. STOCKHOLM, 16 Juni (D.N.B.). Koning Gus taaf van Zweden viert heden zijn 83sten ver jaardag. De koninklijke familie komt heden op het slot Drottningholm bij Stockholm bijeen. WASHINGTON, 15 Juni (D.N.B.). Pre sident Roosevelt heeft de onmiddellijke blokkeering gelast van alle Duitsche en Ita- liaansche saldi benevens die van alle be zette Europeesche landen, voor zoover zulks niet reeds eerder was geschied. Voorts heeft hij, naar Associated Press verder meldt, op dracht gegeven tot inventarisatie van alle buitenlandsche eigendommen in de Veree nigde staten. Het agentschap Stefani bericht in dit ver band uit Rome, dat de fascistische regcering dadelijk vergeldingsmaatregelen heeft genomen en de onmiddellijke inventarisatie heeft gelast van alle eigendommen der Vereenigde Staten in Italië. In het Italiaansche communiqué wordt verder gezegd, dat de Italiaansche vergeldingsmaatre gelen precies dezelfde zullen zijn. die Roosevelt ten opzichte van Italiaansch bezit in de Ver. Staten bevolen heeft. Volgens Associated Press berust Roosevelt's namens den onafhankelijken staat °*tle dan "8 Italië bli dank ik u voor den groet, dien gij na- en de andere staten, die bij het Het rijkscommissariaat maakt bekend: Daar de gevallen van verboden slachtingen een dergelijken omvang hebben aangenomen, dat de belangen eener stelselmatige verzorging met levensmiddelen voor de Nederlandsche bevolking en vooral een voldoende verzorging met vleesch hierdoor in gevaar gebracht kunnen worden, heeft de „Generalkommissar für das Sicherheitswesen" zich genoodzaakt gezien, tegen de aanstichters van dergelijke sabotagehandelingen krachtig op te treden. Dientengevolge heeft de Duitsche „Sicherheitspolizei" in een bijzon der ernstig geval van verboden slachtingen op groote schaal te Utrecht dr volgende personen, die als daders en helers hieraan deel hadden, voor onbepaalden tijd naar een concentratiekamp in Duitschland gestuurd. Het betreft: W. G. van Wees. B. K. Tj. Visscher. M. A. van Wees. J. K. van der Heiden. J. W. Soesbergen. Alle betrokken personen wonen te Utrecht. Het asociale optreden van elementen, die de volksgemeenschap scha de berokkenen en die ondank^ herhaalde waarschuwingen zuiver uit winstbejag een onbehoorlijken handel drijven met de levensmiddelen, welke ter beschikking staan van de geheele gemeenschap, moet hiermede in het openbaar aan de kaak worden gesteld. De genomen maatregelen moeten tevens als waarschuwing dienen voor al degenen, die nog steeds welbewust probeeren, de voorschriften te omzeilen, welke de overheid in het belang der waarborging van de levensmiddelenvoorziening van de gemeenschap heeft uitgevaardigd. 1 2 3 4 5 BERLIJN, 15 Juni (D.N.B.) Het opper bevel van de Duitsche weermacht deelt mede: „Duikbooïen hebben in het Noorden van den Atlantischen Ooeaan vier vijandelijke koop vaarders en een tankschip met een gezamen- lijken inhoud van 29.000 ton tot zinken gebracht. De luchtmacht heeft met succes havenwerken en wapenfabrieken in het Zuiden en Zuidoosten van Engeland gebombardeerd. Bij het afweren van vijandelijke vliegtuigen, die het bezette gebied binnen trachtten te vliegen, hebben zich meermalen luchtgevechten ontsponnen, waarbü een vliegtuig van het type Bristol-Blenheim is neergeschoten. In, Noord-Afrika bedrijvigheid van artillerie en verkenningsafdeelingen bij Tobroek. Lichte Duitsche en Italiaansche gevechtsvliegtuigen hebben de haven- en verdedigingswerken van Tobroek herhaaldelijk met goed gevolg aange vallen. Op een Britsch vliegveld hebben zij verscheidene op den grond staande vliegtuigen met bommen en machinegeweervuur vernield. Een Britsche jager en drie gevechtsvliegtuigen zijn bij luchtgevechten en door afweergeschut neergehaald. In het Middellandsche Zee-gebied heeft een af deeling gevechtsvliegers op 13 Juni met suc ces een aanval gedaan op militaire installaties en een fabriek op het eiland Cyprus. Ter hoog te van Beiroet hebben Duitsche gevechtsvlieg tuigen een Britsch vlooteskader aangevallen en op een zwaren kruiser eèn voltreffer geplaatst. In den afgeloopen nacht hebben zwakke vij andelijke afdeelingen op eenige plaatsen in West-Duitschiand brisantbommen laten vallen, die echter slechts weinig schade aanrichtten." l^TVi 1 Lie tiimcit! övttucii, ctit wxj ucu blij 0f?endheden-verdrag zijn aangesloten, tot De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat met ingang van Maandag 23 Juni a.s. het aardappelrantsoen zal worden verhoogd met een half K.G., derhalve ylan 1 1/2 tot 2 K.G. per week. i In verband met dezen maatregel zullen de detaillisten in de gelegenheid worden gesteld op de aan hen uit te reiken toewijzingen 2 K.G. in plaats van, zooals voorheen, 1 1/2 K.G. per op de toewijzing vermeld rantsoen te betrekken. In verband hiermede is bepaald, dat de plaat selijke verkoopkantoren van de V.B.N.A. op toewijzingen, welke geldig zijn verklaard tót 23 Juni a s. of een lateren datum, 2 K.G. per op de toewijzing vermeld rantsoen aan de detail listen zullen afleveren. Voor toewijzingen, welke geldig zijn verklaard tot 22 Juni a.s. of een vroe- geren datum blijft de af te leveren hoeveelheid gesteld op 1 1/2 K.G. per rantsoen. Te Roermond raakte Zaterdagmiddag de rangeerder J. C. G. Gijsen, die op het stations emplacement. bezig was met het koppelen dei wagens van een rangeerenden goederentrein, met zijn voet bekelmd in een wisselpunt. Eer de man zich kon bevrijden, was hem een der wagens genaderd welke hem in de lengte over het lichaam reed. G. was op slag gedood, Hij was 44 jaar oud en laat een vrouw en vier kinderen achter. Zaterdagmorgen was het 11-jarig dochtertje van den heer J. Karsten uit Oudijk-Westwoud, op een melkauto geklommen om vlugger in de kerk te zijn. Daar de wagen echter niet bij de kerk te Zwaag stopte sprong het kind er af. Hij kwam echter zoo ongelukkig te vallen, dat zij spoedig overleed. VICHY, 15 Juni. (D. N. B.) Het Fransche legerberichij van heden meldt, dat Saida (Sidon) door de Engelschen ingenomen is. De Fransche troepen, aldus Vichy, bieden tegenstand aan de gecombineerde geweldige krachtsontplooiing van de Britsche strijdkrach ten te land en :er zee. Aan de Libaneesche kust werden zij in den afgeloopen nacht op Noorde lijker stellingen teruggetrokken, nadat zij aan vankelijk Sidon hadden heroverd en zich daar gisteren den geheelen dag hadden gehandhaafd. In het gebied van Merz Ajoem ten Zuiaen van Damascus konden de Engelsche strijdkrach ten en de strijdkrach en van de Gaulle geen vorderingen maken. Een uit Irak tomende Brit sche pantserafdeeling, die op 1.0 Juni met de Fransche voorposten te Aboe Fssal in. contact was gekomen, heeft gisteren deze vooruitge schoven aeunpunten ingenomen. De Fransche troepen werden bij hun tegenstand doeltreffend ondersteund door de activiteit van de lucht macht. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben Fransche luchta rijdkrachten den vijand zeer gehinderd door herhaalde bombardementen ten Zuiden van Saida. Gisteren hebben eskaders Fransche bommenwerpers, om den druk van den tegenstander aan de kust te verminderen, vermetele aanvallen gedaan op de Britsche schepen en deze gedwongen zich voonoopig van de kust te verwijderen. Deze acties hebben er zeer oe bijgedragen dat de Fransche troepen Saiaa tot den nacht konden behouden om dan de voorgeschreven manoeuvre, om het contact met den vijand te verbreken, uit te voeren. De lucht macht heeft nieuwe vers erkingen uit het moe derland gekregen. Een Reuterbericht, dat de Fransche troepen Kissoejé, ten Zuiden van Damascus, hebben ont ruimd, wordt, naar 't Fransche persagentschap Ofi uit Beiroet meldt, onjuist genoemd. Zaterdag heeft de Engelsche vloot het front bij Saida onophoudelijk gebombardeerd. In den avond van 13 Juni hebben Engelsche gepant serde strijdkrachten een aanval op de verdedi gingslinie van Saida ondernomen, die betrekke lijk gemakkelijk werd afgeslagen. De aanval werd den 14den Juni des middags herhaald, doch eveneenszonder resultaat. De Fransche vloot en de luchtmacht hebben met succes een gemeenschappelijke afleidings manoeuvre tegen de Britsche vloot ondernomen. In het gebied van Merz Ajoem zijn sterke vij andelijke vliegtuigafdeelingen in actie gekomen, doch haar operaties hadden maar weinig uit werking. In het Zuiden worden geen operaties gemeld. Te Beiroet, dat eiken nacht aan lucht aanvallen blootstaat, en te Damascus is het vol komen rustig. De voormalige gouverneur van Dzjiboeti, ge neraal Legentilhomme, die met de Britsche in vasietroepen in Syrië tegen zijn Fransche land- genöoten strijdt, is, volgens den Engelschen be richtendienst, door bomsplinters gekwetst. Legentilhomme had zich na de ineenstorting van Frankrijk bij den kring van De Gaulle aan gesloten en na zijn vertrek uit Dzjiboeti met de Engelschen gevochten tegen de Italianen in Britsch-Somaliland, dat hij destijds ook met hen verliet. BERLIJN, 16 Juni (D.N3.) In den afgeloopen nacht vloog de vijand op verschillende plaatsen Noord- en West-Dultschland binnen en wierp in verspreide aanvallen, deels bij slecht uitzicht, op verscheidene plaatsen brisant- en brandbommen Een groot aantal der bommen viel zonder schade aan te richten op het open veld. Overigens werd vooral schade aan huizen aangericht in woon wijken. BERLIJN, 15 Juni (D.N.B.)De Britsche admiraliteit deelt mee, dat xde torpedojager Jersey op een vijandelijke mijn geloopen en ge zonken is. De Jersey behoorde tot de Javelin-klasse met een inhoud van 1600 b.r.t. werd in 1939 vol tooid en had een normale bemanning van 183 koppen. beschikking op zijn volmachten krachtens de wet i. z. den noodtoestand. De noodige maatre gelen worden door het ministerie van Finan ciën ten uitvoer gelegd. In een verklaring van het Witte Huis wordt gezegd, dat alle finan- cieele transacties onder toezicht van de regee ring zullen komen te staan. De New-Yorksche bladen pubiiceeren de blok keering met vette letters en maken zeer uiteen- loopende berekeningen van het bedrag der oe- vroren gelden. Volgens Associated Press vallen ook patentrechten en orders van Duitsch-Ita- liaansche firma's onder de bepaling. De „Völkischer Beobachter", zoo meldt D.N.B. verder, publiceert e?n artikel. „Autarkie en uit voer", waarin het blad de bewering van Huil weerlegt, volgens welke een overwinning der as-mogendheden de vernietiging van den we reldhandel met catastrophale gevolgen voor het, economische leven van het Amerikaansche vas teland zou beteekenen. Het blad schrijft, dat er in de Duitsche economische politiek geen elementen aanwezig zijn voor een verhindering der samenwerking tusschen het Europeesche handelsgebied en alle andere Handelsgebieden ter wereld. De vredeseconomie van het Euro peesche vasteland zal steeds een groote be hoefte aan grondstoffen hebben, die zij moet dekken door invoer van overzee. Verder sluit de Duitsche valuta-politiek een verstandige weder- inschakeling van het goud in het internationa le valutaverkeer niet uit, zoodat zij toelaat, dat ook de steriele Amerikaansche goudvoorraden vruchtbaar wordeii. De Vereenigde Staten al dus het blad, zullen blij zijn. wanneer na de overwinning der As een koopkrachtig Europa de reusachtige overschotten aan grondstoffen in Zuid-Amerika, welke de Ver. Staten niet kunnen opnemen, weer invoert. De stijging van het Zuid-Amerikaansche levenspeil komt dan indirect ook de Noord-Amerikaansche industrie ten goede. ROME. 15 Juni (Stefani) Het 375ste com muniqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „In den nacht van 13 op 14 Juni heeft de Italiaansche luchtmacht de vlootbasis Alexan drië gebombardeerd. In Noord-Afrika hebben afdeelingen van de Duitsche en de Italiaansche luchtmacht herhaaldelijk bommen geworpen op de vestingwerken van Tobroek waarbij groote branden uitbraken. Boven Tobroek zijn twee Hurricanes neergeschoten. De vijand heeft lucht aanvallen gedaan op Benghazi en andere plaat sen van Cyrenaica. Twee Engelsche vliegtuigen zijn door Duitsche jagers neergeschoten, een derde toestel werd door het Italiaansche af weergeschut neergehaald. De bestuurder werd gevangen genomen. In het gebied van de Egeïsche Zee hebben Engelsche vliegtuigen bommen op het eiland Rhodos geworpen. In Oost-Afrika hebben wij in hen avond van 10 Juni een vijandelijken aanval on de riviei de Baro, in het gebied van Galla Sidamo, af geslagen. Onze bewegingen en die van den vijand worden belemmerd door het slechte weer en den zeer slechten toestand der wegen. Bij Gondar beperkte activiteit der vijandelilke artil lerie die door onze artillerie bestreden wordt. In de Middellandsche Zee heeft een Italiaan sche duikboot een watervliegtuig van het type Sunderland neergeschoten Tijdens den strijd om Kreta heeft, naar thans blijkt, de onder bevel van corvetten-kapitem Logatelli staande duikboot een vijandelijk vloot eskader aangevallen en door twee torpedo's een torpedobootjager tot zinken gebracht." O O O BERLIJN, 14 Juni. (S. P. T.) Aan vele ge ruchten heeft de verklaring, die de Berlijnsche correspondent van het officieele Turksche persbureau uit Duitsche officieele bron heeft ontvangen, een einde gemaakt. Duitschland. aldus is deze correspondent gemachtigd te verklaren, heeft er nooit aan gedacht, van de Turksche regeering den doortocht van troe pen en materiaal te eischen. Deze duidelijke woorden, de passage over Turkije in de laat ste rijksdagrede van Hitier en de vriendelijke woorden bij de jongste rede van Mussolini zul len, zoo meent men te Berlijn, het hunne bijdragen tot de verbetering in de betrek kingen van de asmogendheden met een land waar de bevolking nog steeds, onder Engel schen invloed, op de overwinning van Enge land hoopt. De houding van Turkije tegenover Syrië ts aanleiding geweest tot enkele geruchten, die echter in Engeland zelf weinig geloof vinden Van buitenlandsche zijde te Berlijn is op een artikel in de Times gewezen, waarin gezegd werd, dat het feit, dat Turkije troepen aan de Syrische grens heeft samengetrokken, niet beteekent dat, zooais vele geruchten willen, de Turksche regeering het gebied rond Aleppo wil bezetten. Het is vei der de vraag, of En geland, dat Turkije op het oogenblik als een slagboom tusschen zijn bezit in het Naburige Oosten en de legers van de asmogendheden beschouwt, een Turksche inmenging in Syrië, die op Duitschland geen goeden induk zou maken, zou goedkeuren. NEW YORK, 16 Juni. (D. N. B.) In scheep vaartkringen wordt het verlies als gevolg van een oorlogshandeling gemeld van het Finsche vrachtschip Daphne van 1939 b.r.t. Bijzonder heden zijn niet beschikbaar. Het schip was op 18 Maart van Newportnews vertrokken. Op het uit de veertiende eeuw dateerende kasteel „De' Cannenburgh", dat een der mooiste bouwwerken uit dien tijd mag wor den genoemd en dat in al zijn onderdeelen doet spreken van Nêerlands roemvolle his torie, is Zaterdag het eerste zomerkamp voor journalisten, georganiseerd door den Raad van Voorlichting der Nederlandsche Pers, zoowel plechtig als vroolijk ingewijd. Bij hun aankomst hier ten kasteele moeten de tientallen gasten, onder wie vele genoodig- den, vergezeld van hun dames, en verder de 25 persbroeders-zomerkampleiders, welke laatste hier een geheele week zullen verwijlen, zich gewaand hebben als edellieden uit een roem rucht verleden, in plaats van moderne persrid ders, van wie de komende weken telkens een nieuwe ploeg zal verschijnen, om de oude te vervangen. Het kasteel met zijn natuurschoone omgeving lyerkt ongetwijfeld bezielend, maar het zou hier toch niet veel meer dan een rustige, particu liere logeerpartij zijn, indien niet de kamplei der had gezorgd voor een programma, dat klinkt als een volledig klokkenspel. „Waar Maarten van Rossum zijn stoute plan nen voor rooftochten bedacht" zoo lezen wij in den aanhef van het kampprogramma „waar de diepte van het valluik der ter doodveroor- deelden u den adem zou benemen, waar ge heime gangen mysteries van een hard, doch schoon verleden verborgen houden, daar.... wordt het zomerkamp voor journalisten gehou den." Als eerste genoodigde was de secretaris-gene raal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, dr. T. Goedewaagen, vergezeld door zijn echtgenoote, aanwezig. Verder waren van dit departement o.a. de heer W. Hulstijn, persoonlijk persreferent van den secretaris-generaal, Max Blokzijl, hoofd van. de afd. perswezen, N. Oosterbaan, hoofd van de afdeeling algemeene propaganda en vervol gens de S.S.-onderschaarleider A. Meyer Schwencke, plaatsvervangend voorzitter van den raad van voorlichting der Nederlandsche Pers, tevens organisatieleider van het kamp, drs. W. Goedthuys, plaatsvervangend voorzitter van het Verbond van Nederlandsche Journalisten, W. Leaibuch secre.aris van genoemd verbond, K. W. Boekhoit, secretaris van het genootschap „Nederland en Europa" en dr. F. L. Bursch van de Volksche Werkgemeenschap en conservator van het Museum van Oudheden te Leiden, te vens directeur van het Rijksbureau voor oud heidkundig bodemonderzoek, die de leiding heeft bij de in de buurt van het kasteel gehouden wordene opgravingen en die tevens daar ai.en zai rondleiden. Als eere-gast was aanwezig de heer H. J. Sperling. Tegen den avond werd een feestelijke ope ningsmaaltijd gemeenschappelijk genuttigd. Als organisatieleider van het kamp heette de heer Meyer Schwencke allen hartelijk welkom op het slot. Spreker noemde het samenzijn een historisch moment in de geschiedenis van het Nederlandsche perswezen. Het zomerkamp van journalisten, aldus spreker, is geen kamp in den gewonen zin des woords, het is tevens het begin van een meer systematische opleiding van den journalist. Meer dan vroeger zal alle aandacht worden besteed aan de opleiding van onze Nederlandsche krantenschrijvers, want zij zijn het, die voorlichters moeten worden. De deelnemers aan dit eerste kamp zijn in zekeren zin pioniers. Zij hebben dezelfde moeilijkheden te overwinnen, die alle pioniers nu eenmaal moeten overwinnen. Wij kunnen er echter trotsch op' zijn, tot diegenen te behooren. die het aangedurfd hebben, de werkelijkheid onder de oogen te zien. Wanneer zij straks, na afloop van den te houden cursus, naar huis gaan. dan zullen zij, daarvan was spreker overtuigd, met meer zekerheid en meer arbeidsvreugde hun werk hervatten, want dan weten zij, waarvoor zij werken: voor de toekomst van het Neder landsche volk Drs. Goedthuys dankte in het bijzonder den secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten voor diens aan wezigheid en sprak het vertrouwen uit, dat de komende dagen door alle deelnemers in volle dige. kameraadschap zouden worden doorge bracht. Dr. Goedewaagen zeide van de hier te houden bijeenkomsten vele verwachtingen te koesteren. Spr. dankte de organisatoren van dit kamp voor de gelegenheid, hem geschonken, om dezen avond een voordracht te houden, waarbij spr., van huis uit philosoof, gaarne de rechten en plichten van de journalisten van den philosofi- schen kant zal bezien Met de verzekering te geven, dat de belangen der journalisten, met wie hij zich solidair ver bonden weet, hem als secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kun sten zeer ter harte gaan, verklaarde spreker dit eerste journalistenkamp voor geopend. Ten slotte heeft de heer N. Oosterbaan, hoofd van de afdeeling tdgemeene pro paganda van het departement van V. en K„ in een geestige tafelrede zijn beste verwachtingen uitgesproken voor het welslagen van dit kamp en voor de samenwerking tus schen pers en propaganda in een nieuwen staat. De maaltijd werd besloten met het gemeen schappelijk zingen van een vroolijk, speciaal voor deze gelegenheid geschapen, lied. ROME, 14 Juni (D.N.B.) - De Italiaan sche Hooge Commissaris voor Montenegro, graaf Mazzolini, heeft op zijn aangekondigde inspectiereis door Montenegro in een rede te Antisari de verzekering gegeven, dat Monte negro zijn onafhankelijkheid en zijn vlag zal herkrijgen. Hoofdredacteur: H C. J. A. BARON VAN LAfv.SWEERDE, Bussum. Gewestelijk verantwoordelijk redacteur: W. G. A. M. VAN WILLIGE, Bloemendaa!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1