beviBSvijk VE Het muziek-concours te Obdam Steenlegging nieuw woningcomplex E^uit de zaanstreek^) Daar gaan weer 'n paar schoenen 1 0 MAANDAG 16 JUNI 1941 NAAR DE ZAANSTREEK UIT DE DOLLENSTREEK De tweede dag MARKTEN Geen verlaging van vergunnings recht Schaken Burgerlijke Stand Uitreiking persoonsbewijzen Begin van brand Rubberfabriek bestaat 25 jaar Geslaagd Hinderwet IJMUIDEN Centraal Administratie bureau Burgerlijke Stand HEEMSKERK UITGEEST Aardbeienoogst HILLEGOM NOORDWIJK VIJFHUIZEN Vierde afdeeling Fanfare Derde afdeeling Fanfare Tweede afdeeling Fanfare Tweede afdeeling Harmonie Eerste afdeeling Harmonie Afd. uitmuntendheid Fanfare Afd. uitmuntendheid Harmonie Eere-afd. Fanfare Eere-afd. Harmonie De uitslagen DE REGELING VOOR DE VROEGE AARDAPPELEN Maximumprijzen vastgesteld OFFICIEELE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN LANDBOUW EN VÏSSCHERLI Distributie van aardappelen Stop I Dat is geen uittrekken. Da's schoenenmoord met voorbedachten radeMaak TJw veters "los en „trap" Uw schoenen niet uit (er zijn mannen die dat doenwant dan scheuren de stiksels en de hiel door, en de schoen sluit niet meer! In dezen tijd moeten we extra goed voor onze schoenen zorgen: ze geregeld poetsen en er bijzonder zuinig op zijn zélfs, wanneer we ROBINSONS dragen! In tegenwoordigheid van vele belangstellen den heeft de burgemeester, mr. H. J. J. Schol- tens. Zaterdagmiddag de officieele steenlegging verricht van het woningcomplex, dat voor de Woningbouwvereeniging „De Voorzorg" op het terrein aan den Avondweg in aanbouw is. Onder de genoodigden waren de gemeente secretaris, de heer A. A. Post, de heer van Kam pen, voorzitter van de Federatie van Haarlem- sche bouwvereeniglngen en bestuursleden van de woningbouwvereeniging „Goed Wonen", waarvoor op dit terrein eveneens een complex woningen gebouwd wordt. De voorzitter van „De Voorzorg", de heer A. J. v. d. Ploeg, sprak een welkomstwoord, waar na hij wees op den bijzonderen tijd. waarin de stichting van deze woningen geschiedt. Er wordt veel afgebroken, maar er wordt aan den anderen kant weer opgebouwd. Dit werk be wijst, dat men niet stil zitten wil, maar door bouwen. Spr. herinnerde er dan aan, dat dit plan het bestuur vele jaren heeft beziggehouden. Dat het thans uitgevoerd kan worden is verheugend; het is immers in het belang der volkshuisvesting, die voor de arbeiders goede woningen wil, waar licht en lucht ruim toegang hebben en waar een goed gezinsleven zal kunnen heerschen. Dat de vereeniging dit mooie doel kan bereiken is te danken aan de medewerking van Rijk en ge meente, die verleend wordt, niettegenstaande de moeilijke omstandigheden. Het bestuur is hier voor zeer dankbaar. Spr. zeide vervolgens, dat de plaats, Waarop dit woningcomplex gebouwd wordt, eens een historische plek zal wezen. De straten immers zullen de namen van de gesneuvelde Beverwij- kers dragen en velen, die er later passeeren, herinneren aan degenen, die het grootste offer voor hun vaderland brachten. Aan het slot bracht spr. dank aan wethouder van Dok en allen, die medewerking hadden verleend en hij noodigde daarna burgemeester Scholtens uit, den steen te leggen. Mr. Scholtens voldeed daaraan en zeide ver volgens, na een hartelijken gelukwensch, dat hij dankbaar was deze handeling te hebberr kunnen verrichten. Hij deed het in de overtui ging, dat dit alles een uiting zal zijn van jong Beverwijk voor een goede toekomst. Deze zal ook komen, mits men hard werkt en eendrachtig is Spr. twijfelde er niet aan, dat, wanneer men daarbij het gezinsleven hoog zal houden, Bever wijk een samenleving zal vormen, die als een goede plek in de kaart van ons land zal prijken. Tot slot sprak nog de heer van Kampen een woord van gelukwensch. Hij bracht hulde voor de activiteit der vereenigingen, die hier durf en moed demonstreeren. Spr. uitte den wensch, dat straks de gezinnen in deze woningen een gelukkige toekomst tegemoet zullen gaan. De afdeeling Velsen en omstreken van den Ned. Bond van Hotel-, Koffiehuis-, Restaurant houders en Slijters heeft aan den raad een adres gezonden, waarin wijziging wordt ver zocht van de verordening op de heffing van ver gunningsrecht. B. en W. stellen dén raad voor op' dit adres afwijzend te beschikken, omdat het volgens de wet niet mogelijk is het vergunningsrecht lager te stellen dan f 40.per vergunningsjaar. Aan adressanten is reeds in overweging gegeven, dat de vergunninghouders, wier aanslag hooger is dan f 40.—, daartegen bezwaren kunnen indie nen bij den gemeenteraad. Zaterdagmiddag hebben de schaakmeesters Ir. V. Steenis en R. Cortlever in het Statenhuis aan de Zeestraat al^erneerend simultaan ge speeld tegen 32 leden van de Hoogovenschaak club. Na 4% uur spelen was het volgende resultaat bereikt: gewonnen 22 partijen remise 4 partijen, tegen de heeren A. de Bruin, G. Zandbergen, J. Hillecamp en P. Stet; verloren 6 partijen, tegen de heeren P. Hart, N. Molenaar en H. Slings (schaakclub „Weeninck") en G. Paardekooper, G. L. de Haas en H. v. d. Plas (Hoogoven schaakclub) Na afloop werd aan beide séance-spelers het bekende boekwerk van Jan de Hartog „Hol land's Glorie" aangeboden. Geboren: A. M. Doesburg—Voorhout, z.; B. TolLimmen, d.; P. C. HeijnenZwart, z.; T. J LappöhnWind, d.; M. Tegelaarde Waard, z.; V. J. Koolman—v. Bijnen, d. Ondertrouwd: C. Druijven en J. E. du Pau. Getrouwd: J. Grapendaal en E. Klaassen; G. Grapendaal en J. A. A. Witvoet; P. Meerkerk en C. Duijn. Overleden: M. Zeegers, 82 jaar, wed. van S. Wetering, Alkm.weg 98; E. F. S. Schoonenberg, 67 jaar, echtg. van C. C. Kloet, wonende alhier, overleden te Velsen. De Burgemeester van Velsen verzoekt ons te willen mededeelen, dat gebleken is, dat er door vele personen, die niet in aanmerking komen voor het verkrijgen van een kosteloos persoons bewijs of een persoonsbewijs tegen het halve legesgeld, aanvraagformulieren hiertoe zijn in gediend. In verband hiermede vestigt hij er de aandacht op, dat slechts Aanvraagformulieren behooren te worden afgehaald en ingediend door hen, die on- of minvermogend zijn. Aanvragen van andere personen zullen ter zijde worden gelegd. Op een der opslagterreinen der papierfabriek ontstond een begin van brand in een hoop spaanders en afval van de houtstoffabriek. De fabrieksbrandweer werd onmiddellijk gealar meerd en onder leiding van den commandant, den heer J. Schilp, werd de vuurhaard met 4 stralen aangepakt. De brandweer mocht er in slagen, uitbreiding te voorkomen en het vuur te blusschen. Gehuwd: J. E. Nijssen en A. M. Schoorl; E. Schreuder en N. A. J. Visser; C. G. Rutte en C. J. Zwanenburg; W. G. J. Oushoorn en F. Huijer; E. P. Heere en A. Sint. Ondertrouwd: J. van Roden en M. van Hooff; M. J. Schouten en A. G. van Pel; W. J. G. Aldenhuijsen en B. M. van Dijkman; L. Vlegels en J. H. Tromp; J. Smakman en K. Bayer; Th. J. de Reus en A. S. van Egmond; F. Postma en A. H. E. Mol. De Rubberfabriek „Hollandia" aan den Ka- naalweg bestaat 1 Juli as. 25 jaar. In verband met de tijdsomstandigheden, zal de viering van dit zilveren jubileum een zeer bescheiden karakter dragen. Voor het examen Middenstandsdiploma Algé- meene Handelskennis slaagden onze plaatsge- nooten de dames E. Tol, en A. C. van Kampen. Voorts de heeren K. Boon en B. v. Leeuwen B. en W. hebben aan W. C. C. Duller, Huij- gensstraat no. 6971 te IJmuiden, vergunning verleend tot het uitbreiden en wijzigen van de stoomwasscherij in het perceel Huijgensstraat no. 69—71. Het Centraal Administratiebureau (C. A. B.) van het Visscherijbedrijf en aanverwante be drijven alhier, heeft, naar wij vernemen, beslo ten tot het invoeren van een centrale uitbeta- 'ing van loon aan losse werklieden. Een en an der houdt verband met de door den inspecteur der Directe Belastingen te Beverwijk aan het C A. B. verleende toestemming, namens de aan gesloten werkgevers de door de losse arbeiders verschuldigde loonbelasting in te houden. Dit alles voorzoover de loonen door het centraalbu- reau worden uitbetaald. Deze regeling heeft voor de losse arbeiders het belangrijke voordeel dat de loonbelasting kan worden ingehouden vo'gens* de weekloon tabel in plaats van volgens de dagloon- of uur loontabel, indien de arbeiders geacht kunnen worden, alle dagen der week te hebben ge werkt of voor arbeid bij het bedrijf ter be schikking te zijn geweest. Voor andere arbeiders, die niet de geheele week ter beschikking van het bedrijf hebben ge staan, blijven de dag- of uurloontabellen van toepassing. Voor de werkgevers ligt in deze regeling het groote voordeel, dat zij hiermede ontheven zijn van de verplichting, voor iederen lossen arbei der een werknemersverklaring, loonstaat of belastingkaart aan te vragen. Met het oog op de ingevoerde Ontslagverorde ning heeft het bestuur van het C. A. B. beslo ten, dat met ingang van het loopende vereeni- gingsjaar 1941 van ieder lid een vaste contribu tie van f 10 per jaar geheven zal worden-. Geboren: M. E. M. Bart—Boerlage, z.; I! KrukWill, d.; A. Berghuisv. d. Wal z. Overleden: J. H. J. de Rochemont, 59 j„ echtgen. van A. Wilkens, van Dslenlaan 15 Santpoort; T. v. d. Grift, 53 j., echtgep. van N. van Dijk, Umuiden. R.K. Middenstandsvexeeniging. Vrijdag avond werd een vergadering gehouden van ge noemde vereeniging onder leiding van den heer Jac. Castricum, ter gelegenheid van het Patroonsfeest op dien dag (St. Antonius) ;mede was aanwezig de geestelijk adviseur, de Wel eer w. heer kapelaan J. v. Adrichem. Bij de ingekomen stukken was een dank schrijven voor het gebrachte middenstandsoffer. De voorzitter memoreerde dat de midden- siandsavondschoolcursus in alle opzichten heeft voldaan; de deelnemers waren zeer erkentelijk voor de medewerking, in dezen door de Hanze betoond. Nog enkele zaken werden besproken, waarna de aanwezigen nog eenigen tijd gezellig bijeen bleven. Herwonnen Levenskracht. Zondag 15 Juni was het 25 jaar geleden, dat in 1916 het Comité van Herwonnen Levenskracht alhier werd op gericht. De beide bestuursleden, de heeren, C. Molenaar en J. Zonneveld, resp. secretaris en penningmeester van het pl. comité, vierden eveneens hun 25-jarig bestuurslidmaatschap Nadat des morgens een H. Mis van dankbaar heid was opgedragen in de parochiekerk van O. L. Vr. Geboorte, tevens tót intentie van de levende en overleden weldoeners van .Her wonnen Levenskracht", had des middags in de groote zaal van hotel „De Ooievaar" de feeste lijke bijeenkomst plaats. Op en naast de be stuurstafel stonden mooie bloemenmanden en bloemstukken van verschillende vereenigingen opgesteld. Onder de aanwezigen merkten we op verschillende vertegenwoordigers van zusteraf- deelingen uit den omtrek, een vertegenwoordi ging van 't „Witte Kruis" alhier, den weleerw. heer adviseur, den e'delachtb. heer burgemees ter, den heer J. J. F. Brugman, arts, den heer Van Slingerlandt, als afgevaardigde van 't Cen traal Bestuur van den Ned. R. K. Volksbond en den feestredenaar, den heer Verzuu, penning meester van Herw. Levenskracht. Na opening door den voorzitter, den heer N. Mors, kreeg de heer Verzuu het woord, die de levensloop van de afd. vanaf haar ontstaan naging en wees op 't belangrijke sociale en - charitatieve werk van het pl. comité. Hij huldigde voorts de beide ju- bileerende bestuursleden'en hoopte, dat het co mité zijn gouden feest moge vieren onder geluk kiger omstandigheden. In de 'oorbije jaren had de afd. Uitgeest het werk van „Herwonnen le venskracht" met circa 7500.— gesteund. Spr. eindigde met den wensch, dat het plaatselijk Comité het nog eens mocht beleven, dat door nog meer algemeenen steun der bondsleden de wachtlijst van aanvragers om opname, geheel zou verdwenen zijn. Daarna en ook nog later in den middag gaf het Dubbel Mannen Kwartet „Voluntate", onder leiding van den heer J. Mo lenaar, eenige mooie zangnummers ten ge- hoore. Van de sprekers, die hun beste wenschen aanboden en deze vaak lieten vergezeld gaan van het offreeren van bloemen of geschenken onder couvert, hetgeen nog al eens geschiedde, noemen wij den Edelachtb. Heer Burgemeester, die tevens sprak als voorzitter van 't plaatselijke Wit-Gele Kruis, den heer J. Schregardus, voor zitter van de pl. afdeeling van 't „Witte Kruis", den heer' Van Slingerlandt, als afgevaardigde van 't Centraal Bestuur van den Volksbond, den heer J. Brugman, arts, de plaatsel. voorzitter van den R. K. Volksbond, enz. enz.' De heer J. van Egmond bracht van het propagandacomité 43 nieuwe steungevers aan voor Herw. Levens kracht. Ook de weleerw. heer kapelaan, tevens geestel. adviseur, sprak «ran het einde nog een waardeerend woord tot bestuur en jubileerende bestuursleden. Na een dankwoord van den voor zitter, voor de betoonde belangstelling, geuite wenschen en ontvangen geschenken, sloot hij deze feestelijke bijeenkomst. Goedkoope levensmiddelen. De goedkoope levensmiddelen zijn deze week verkrijgbaar bij H. de Jong en vet bij H. Teeling. Schaap in de weide geslacht. Van den landbouwer W. alhier heeft men een schaap, dat in de weide liep, geslacht. De vacht heeft men laten liggen. Burgerlijke stand. Gehuwd: J. Zwart en J. de Bie. Arbeidsbemiddeling. Het Gewestelijk Ar beidsbureau, bijkantoor „IJmuiden", zal voort aan eiken Woensdagnamiddag van 23 uur in devoormalige Opènbare Bewaarschool zit ting houden. Geslaagd. Onze plaatsgenoote mej. C. Zon- jie slaagde voor 't examen onderwijzeres. Te Heemskerk werden Zaterdag de eerste vol- legrondaardbeien geoogst, welke per doos van 4 ons van 5060 cent opbrachten. Ook de eerste peulen uit de natuur deden Zaterdag haar intrede aan de markt. De Zaanstreek is een merkwaardige streek. Het landelijke en stedelijke karakter liggen er door elkaar verweven, zooals nergens elders. Nog merkwaardiger is, dat er over> deze streek en haar bewoners in ons land een geheel verkeerd idee leeft. Speciaal bij' de stedelingen. Veelal wor den de Zaankanters door hen nog- beschouwd als „boerkes". De Zaansche Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer heeft zich thans tot taak gesteld den strijd aan te binden tegen deze verkeerde op vatting.' Als eerste stap in de goede richting werd Zaterdagmiddag een aantal vertegenwoor digers van V.V.V.'s in Noord-Holland ontvan gen en rondgeleid door de Zaanstreek. Ruim vier uren waren nog te kort om deze selecte groep, bestaande uit directeuren en em- ployé's van V.V.V.-bureaux, iets te toonen, waar uit de rijke verscheidenheid van het Zaansche land kon blijken. Ontvangen in het Zaandamsche V.V.V.-bureau, dat sinds enkele maanden gevestigd is in de ruime bovenzaal van „de Karseboom", tegen over het bekende Czaar Peterhuisje, werden zij allereerst gevoerd naar het pittoresque hutje aan de Krimpersloot, waar Czaar Peter I van Rusland tweemaal een paar dagen gewerkt heeft omstreeks 170Ó, om het scheepStimmeren te lee- ren. Minder bezocht is de plaats op het oude sluis je, waar men tusschen twee scheefgezakte sluis wachtershuisjes door een onvergelijkelijk ge zicht heeft op de achter- en voor-Zaan te Zaan dam Per fiets werd vervolgens koers gezet naar Westzaan, waar het oude „Regthuis", thans raad huis, en de kortelings gerestaureerde Hervorm de kerk de bijzondere belangstelling trokken. Via het landelijke Assendelft ging het naar Krom menie met zijn gesneden geveltjes en het in dustriestadje Wormerveer. Uiteraard werd daar na niet verzuimd te Zaandijk het Zaansche mu seum en te Koog aan de Zaan de molen „het Pink" van de vereeniging „De Zaansche Molen" te lDezoeken. De meeste deelnemers wisten inderdaad niet, dat de Zaanstreek in zoo'n klein bestek gelegen heid gaf om zooveel te zien, waaruit het eigen karakter der streek kon blijken. Men meende verschillende deelnemers ver klaarden dit dat de Zaanstreek een en al landelijkheid was, zoodat dit bezoek bij hen inderdaad veel misverstand heeft opgehelderd. Het initiatief van de Z.V.V.V. werd daarom ten zeerste op prijs gesteld. Vooral, omdat men de indrukken, die men dezen middag had op gedaan, tenslotte vastgelegd kreeg in een wei- verzorgden g'ds van de Zaanstreek, waarvan de uitgifte dezer dagen juist gereed gekomen is. Burgerlijke stand. Geboren: Nicolaas Ja cobus, z. van N. T. van Dijk en F. Hartman; Jan Lodewijk, z. van A. Admiraal en J. L. van den Bor; Gerritje, d. van J. de Graaf en A. Witbaard; Gerhardus, z. van A. A. Bakker en D. Gruijs; Baukje Wllhelmina, d. van J. Westra en G. B. Schidl; Wilhelm Johannes, z. van E. Koomen en W. J. Jacobsen; Gerrit, z. van C. Baijens en T. Takken berg; Aldert, z. van D. Schaap en M. A. H. Bakker; Maria, d. van W. Kabel .en G. Vormer; Hendrika, d. van J. Bak ker en J. Lustenhouwer; Leonardus Bernardus, z. van J. A. van den Broek en C. Hoff; Jonan- nes, z. van R. A. Ploeg en J. Ooijevaar; Jos, z van G. Kroonenberg en' A. G. J. Schregardus. Ondertrouwd: P. Verdonk en K. A. de Boer; C. de Carpéntier en S. G. Tempelman; A. van Wageningen en P. Sneek; L. de Boer en W. Lieuwes; W. Drijfhout en M. Hopman; C. Heke laar en G. Capelle; A. Schaft en B. M. Bereod- sen; M. Dral en A. van der Valk; K. Knikker en C. P. Prinsze; G. G. Zijlstra en T. Kuijpers; S. de Jong en J. van Langelaar. Gehuwd: C. Koning en M. Geugjes; R. W. Hagen en G. Baijens; G. T. Vos en A. Prinsze. Overleden: Johannes Happe, 72 jr., wednr. van S. Oomen; Hendricus Jacobus Rouwendaal, 21 jr., ongeh. (won. te Krommenie)Trijntje Meij- sen, 65 jr., geh. met A. Ham; Jelte Rozema', 59 jr., geh. met A. Haven; Marie Martha Anna Kellner, 32 jr., geh. met J. Stam; Eduard Mau- rits Rudolf en Erica Marianna Elisabeth, resp. 6 en 3 jr., zoon en dochter van J. Stam en M. M. A. Kellner; Jacob, jr., z. van Gerrit Huy- ser en Antje van der Werf. De nieuwe brandspuit De gemeente heeft een nieuwe brandspuit aangeschaft, die naar wij meenen bij de gehouden demonstratie ge heel heeft voldaan. De capaciteit van 2400 L. werd bereikt. De vier uitmondingen welke na 't inlasschen van sprui ten acht stra1 en water kunnen geven zijn van zoodanige capaciteit dat in onze gemeente te gen eiken brand afdoende kan worden opge treden. Alles is zeer doelmatig en voor ieder bijzonder geval ingericht. Een duidelijke sirene kondigt de komst der brandweer aan. Het is voor onze gemeente een waardevolle aanwinst. Ernstige val Donderdagmiddag is het 10-jarig zoontje van H., tijdens het spelen bij een vriendje, uit den zolder van een schuur gevallen, waarbij 'zijn linkerschouder werd ver brijzeld. Nadat dr. Niekerk hem ter plaatse had verbonden is hij naar het academisch Zieken huis te Leiden overgebracht, Ned. Kath. Volksbond Vrijdag vergaderde de afdeeling Noordwijk van genoemden Bond in café „Flora". Bij de bestuursverkiezingen werd de heer L. van der Zalm als secretaris gekozen in de vac. Joh- de Haas, De geestelijk adviseur, pater J. de Boer, hield een interessante causerie over „Rerum Novarum". Landhoofd opgeblazen Zaterdagmiddag is door middel van springstof het landhoofd van de oude spoorbrug tot springen gebracht. Al hoewel de tijd van dit werk zooveel mogelijkk ge heim was gehouden was er uit den aard der zaak van de zijde van het publiek veel belang stelling. n v De tweede concoursdag van den R.K. Bond van Harmonie- en Fanfaregezelschap pen had niettegenstaande de minder mooie weersgesteldheid toch een groote belang stelling. Des morgens werd tot intentie van den bond, door den geestelijken adviseur, den weleerw. heer Bisschop in de parochie kerk te Obdam een H. Mis opgedragen. De jury werd nu gevormd door de heeren A L. Hasébroek en D. Speets, resp. toonkunste naars te Haarlem en Amsterdam. Hoewel er op het concours over het algemeen goed werd gemusiceerd, kan het muzikaal peil toch nog belangrijk worden opgevoerd. De helft van de deelnemende vereenigingen van het geheele concours wist een eersten prijs te behalen. Het feit, dat de jury de prijzen lang niet ca deau gaf, zal wel een stimulans zijn, om in de toekomst ook het artistieke peil van een werk wat op te voeren „TJV.V.EH.U." (Kwakel), Dir. Chr. v. 't Schip Het verplichte stuk „Clivia" werd met een wat scherp klankgehalte gespeeld; het ensemble was vrij goed. Gezien de kleine bezetting werd toch een bevredigende indruk gemaakt. Het stuk naar keuze, een ouverture van Gadonne. weTd verdienstelijk uitgevoerd. De stemming was echter niet steeds geheel zuiver. „Crescendo" (Abbekerk), directeur P. v. Wes ten. In de Ouverture Romantique van Cordon nier werd een vrij beschaafd klankgehaite ont wikkeld, ook aan de nuanceering werd zorg be steed. Het samenspel was goed. De algemeene in druk was zeer bevredigend. Ook het stuk naar keuze „Acacia" van Gadenne, had zeer te loven momenten. Het klankgehalte was hier heel goed. De voordracht van de melodie kon nog wat losser en vrijer zijn. „Acoordando" (Spierdijk), Dir. P. v. Westen. Hoewel de stemming soms even weifelende was. werd van het verplichte stuk „Chrysanthcma" van Mertens, over 't algemeen een muzikale uitvoering gegeven. Ensemble en klankgehalte waren goed. Ook de dynamische scbakeeriiig en nuanceering waren zeer prijzenswaardig. In het vrij te spelen werk „Louise de Bettignes' van Doyen, was men nog beter op dreef, de inzet was zeer mooi en er werd muzikaal gespeeld O.i. een prestatie, welke voor een tweede afdeeling heel goed kan worden genoemd. „St. Caecilia" (Wervershoef), dir. R. Kaag. „Tête Andalouse" maakte een zeer muz kalen indruk, maar te veel in détails, goede nu anceering viel on. op te merken; ook het en semble was goed. Het tempo had wat leven diger kunnen zijn, dan had het stuk brillanter geworden, hetgeen ook de bedoeling van den componist is. Het nummer naar keuze „Le Amitie", Ouverture van O. Tils, werd over 't algemeen goed uitgevoerd Het werk zelf is wat, monotoon, en .biedt niet veel kansen tot muzikale bijzonderheden. „Excelsior" (Limmen), dir. C. Peetoom. Het verplichte werk, „Tête Andalouse", werd zeer behoorlijk uitgevoerd, ook hier was dè voor dracht over het algemeen wat vlak en hadden we gaarne 'n meer vitaler en rhythimsch stu- wender spel gehoord. Stemming en samenspel waren zeer prijzenswaardig. Het stuk naar keuze, de Ouverture „Kalrrra" van Chevateria, maakte een correcten indruk, het stuk is naar verhouding van de lengte niet steeds boeiend. Ook in dit nummer had een levendiger voor dracht heilzaam gewerkt. „St. Pancratius" (Blokker), dir. Leo Koning. Het- verplichte stuk, de Suite ,,Sur la Glacé" van Corner, was aanvankelijk, wat de stem ming betrof, niet geheel rein; spoedig echter werd dit beter, de dirigent liet muzikaal spe len, met vitale voordracht en goede nuancee ring. Het stuk naar keuze was eveneens van denzelfden componist, „Les Trois Grases", een effectvol werk, waarin men de gegeven kansen niet onbenut liet. Fraai klankgehalte en uit stekende opvatting. Tevens kan men dit ook in technisch opzicht een heel goede prestatie noemen. „Dr. Nuyens" (Westwoud), dir. Leo Koning. Het verplichte stuk, Ouverture „Solese" van Precker, dat op zichzelf nu niet zoo heel rijk aan afwisseling is, werd echter door de goede muzikale opvatting nog aantrekkelijker ge maakt. Een bijzonder fraai klankgehal'e viel hier te constateeren, ook de stemming was zeer goed. Als vrij werk had men gekozen „Tête de Nuit" van Denefbourg. Dit tamelijk groote werk is rijker aan schakeering. dan het ver plichte; men had dus meer gelegenheid de mu zikale prestaties te demonstreeren en dit werd dan ook niet verzuimd. Kortom een uitsteken de indruk en weer zéér mooi klankgehaï e, dat ook in de forti beschaafd bleek. St. Caecilia (Haarlem,. Dir. S. Noom Het ver- plechte staük „Dei schone Galathee" van Suppé genoot een levendige en pittige vertolking. De clarinetpassages klonken voortreffelijk. Het be gin van het andante, dat zeer moeilijk is, vorm de het struikelblokje. Overigens een zeer goede vertolking. Als stuk naar keuze speelde men „Stradella" Ouverture van v. Flottow. Dit stuk had voortref felijke momenten. Ook in rhydhmisch opzicht werd zeer goed werk verricht. In totaal een mooie uitvoering. „Crescendo" (Purmerend). Dir. M. Kley. Wat het andante betreft kwam het verplichte werk er hier iets beter af. Overigens was het klankge halte wel wat scherp. Technisch een goede prestatie, hoewél we wat de voordracht betreft gaarne meer afwisseling in nuanceering hadden gehoord. Als vrij nummer koos men een Opera fantasie „Aïda" van Verdl. Deze groote Fantasie had uihstekende momenten. De voordracht was wat te vlak en kon vrijer en vitaies zijn geweest. Dom een te tamme speelwijze weid het geheel wai langdradig. Een wankel momentje in de stem ming scheen niet te voorkomen te zijn. „St. Hildegardus" (Tuijenhom). Dir. C. Peetoom. Het verplichte werk Ballet Egyp ien van Lugini had naast zeer te waardeeren ge deelten ook een zeer zwak moment, wat de stemming betrof. Alles klonk correct bestudeerd, maar de voordracht miae wel eenigszins de be zieling, welke het musiceeren boeiend moet maken. Overigens soms ook een fraai klank gehalte. Het stuk naar keuze „Die Beide Blinden' Ouverture van Méhul. Ook in dit werk bleef het bij een zeer goede technische prestatie. Goed klankgehalte en goed ensemble, maar hen. mu zikaal peil kwam niet pp het niveau, waarop wij het gaarne hooren. Het was ook hier weer de voordracht, welke meer gloed en vitaliteit had kunnen hebben. „Harmonie" (Zaandam). Dir. S. Kruyt. Het verplichte stuk. „Tarass Boulba" van Alex Geo-r ges werd direo al zeer mooi ingezet. Goed klankgehalte, goed ensemble en fijne nuancee ring, en boven alles een zéér muzikale voor dracht welke de aandacht tot de laatste noot boeiend hield. Als vrij nummer speelde men zeer brillant en mooi van opvatting de bekende Ouverture „Si j'étais Roi" van Adam. Alzoo werd al hans op artistieke wijze de laatste concoursdag besloten. Marschwedstrijd: „St. Caecilia" (Haarlem) le pr.. 67 p. „Crescendo" (Purmerend) le pr.. 73 p. Tamboers: „St. Caecilia" (Haarlem) le pr. 68 p. T.A.V.E.N.U. (Kwakel) le pr., 67 p. Concertwedstrijd: Vierde afd. Fanfare: T.A.VB.N.U. (Kwakel) 2e pr.. 199 p. Derde afd. Fanfare: Crescendo (Abbekerk) 2e pr., 200 p. Tweede afd. Fanfare: Accordando (Spierdijk) le pr., 228 p. Tweede afd. Harmonie: Excelsior (Limmen) 2e pr. 208 p.; St. Caecilia (Wervershoof) le pr. 228 p. Eerste afd. Harmonie: St. Pancratius (Blok ker) 2e pr.. 218 p. Uitmuntendheid Fanfare: Dr. Nuijens (West woud) 2e pr. 210 p. Uitmuntendheid Harmonie: St. Caecilia (Haarlem) le pr., 226 p.; Crescendo (Pur merend) le pr., 224 p. Eere-afd. Fanfare: St. Hildegardus (Tuitjen- horn) 3e pr.. 190 p. Eere-afd. Harmonie: Harmonie (Zaandam) le pr.. 269 p. De extra prijzen voor den marschwedstrijd werden gewonnen voor de sectie Harmonie door Crescendo (Purmerend) en voor de sectie Fan fare door Muzièklust (Obdam). De wisselbeker van wijlen Mgr. Aengenent werd derhalve gewonnen door Harmonie Z?an- dam, welk corps het hoogst aantal punten van hei cm-.ébuvs verwierf. Uitslag eerewedstrijd, afd. fanfare: „Muzièk lust", Obdam, le pr., 116 p.; Accordando, Spier dijk, 2e pr., 106 p. Harmonie-afd.: „Harmonie", Zaandam, le pr. 114 p.; „Sint Caecilia", Purmerend 2e pr. 98 p. „Muzièklust" Obdam behaalde op de beide concoursdagen het hoogste aantal punten in den eerewedstrijd. W S. BEVERWIJK, 11 Juni. Bloemenveiling 't Cen trum. De prijzen waren als volgt. Anemonen 5 16, Ranonkels 916. Margriet 7—12, Lathyrus 820, Lupine 24, Gladiolen 701.10. Wedg wood 8—16, Imperator 1017, White excelsior 9—18, Rembrandt 1115, Pr. Hals 1015, van Everdlngen 10—16, Hacrir.g 8—15, Huchtenburg 1016, rozen 2585, Phytrum 1330, Pioenrozen 16—35. Ixia 5—8, Jap. Iris 35—65. Papavers 8 - 30, Koornbloemen 1016, Umbellatum 26—72, Guberra 40—55, Snowbal 11—12, Holl. Anjers 5 6. Am idem 4055, Alles in gld. per 100 bos. LMvérse perkplanten per kistje 251.25, Cloxinia's 2070 c.. Spirea's 2030 c., beide per pot. LEIDEN. 14 Juni. Botermarkt Aanvoer 270 kg. Prima boeren 1.72%—1.75. Turfmarkt. Geen aan voer. BROEK OP LANGENDIJK. 16 Juni 60 bos uien 10—70; 300 stuks bloemkool 14.00, id. 2e scort, 11.20; .900 kg. rabarber 6.00 OUDEWATER, 16 Juni. Kaasmarkt. Aange voerd 121 partijen, 5445 stuks, 27225 Kgj Prijs f 39—40.50. Handel matig. Voor den afzet van de vroege aardappelen is nog geen definitieve regeling bekend gemaakt, doch zeer waarschijnlijk zal het rooiverbod, dat eenigen tijd geleden werd ingevoerd, op 20 Juni a.s. worden opgeheven, zoodat op 23 Juni de aardappelen in de distributie kunnen worden ge geven, meldt „De Tuinderij". De vroege aard appelen zullen dus ook in de distributie worden opgenomen. Aangezien het noodzakelijk zal zijn, voor de aardappelen één vasten prijs vast te stellen, zul len de gewone sorteeringen niet meer worden toegepast, maar zullen de aardappelen van 28 mm en hooger door elkaar moeten worden aan gevoerd, zoodat de consumenten groot en klein door elkaar zullen ontvangen. Bovendien zullen de aardappelen niet meer verpakt, maar los ver laden moeten worden. De vast te stellen prijzen zijn nog rriet be kend. Daarover is nog wel het een en ander te doen geweest. Nu tengevolge van het koude voor jaar de oogst aanzienlijk verlaat is, zullen de opbrengsten, welke voor de verschillende perio den van 14 dagen waren geschat, als basis voor de prijsberekening, zeer waarschijnlijk niet wor den bereikt. Intusschen is de eerste periode al verstreken, zonder dat aardappelen zijn aange voerd. Ook de helft van de tweede periode zal voorbij zijn, als de eerste aardappelen worden aangevoerd. Men hoopt in tuinderskringen nu dat met deze omstandigheden rekening zal wor den gehouden, waar nog bij komt, dat de nateelt in het gedrang komt tengevolge van deze ver lating van het seizoen, terwijl diverse kosten aanzienlijk hooger zijn. dan ze in den afge- loopen herfst in de berekening zijn opgenomen. Met ingang van Dinsdag zullen weer nieuwe maximumprijzen gelden voor den export van tuinbouwproducten naar Duitschland. De maximumprijs voor rabarber is gehand haafd op f 6per 100 Kg., voor stelen zonder blad, van minstens 30 c.M. lang en 15 mM. dik. De tomatenprijs is verlaagd van f 40.— tot f 36— per 100 Kg. voor A, B en C. Spitskool van f 11.— tot f 10.— per 100 Kg. Als nieuw product komen peulen op de lijst voor met f 30.per 100 Kg. Kaskomkommers A boven 50 Kg. f 11.—, B van 45—50 Kg f 8.50 en C van 3545 Kg f 5.50 per 100 stuks. Platglaskomkommers AA boven 85 Kg. per 109 stuks f 16.—, A van 70—85 Kg. f 13.—, B van 63 —70 Kg. f 10.—, C van 50—60 Kg. f 6.50 p. 100 st. Sla I A 20 Kg. per 100 st. f 1.50, I 17 Kg. f 1.25 per 100 stuks. Bloemkool I, meer dan 25 c.M. over den kop gemeten f 13.—,TI van 18—25 c.M. f 9.80 per 100 stuks. Eospeen, met minstens een halve Kg. gebroken peen aan een bos f 12.per 100 bos. Van den aanvoer zal, wanneer deze voldoende is om export toe te laten, minstens de helft voor export moeten worden bestemd. Het voor het binnenland bestemde gedeelte, dat den exportprijs niet kan opbrengen, zal dan ook voor export worden verladen. De peulen, welke niet aan de voor export te stellen eischen voldoen, zullen als afwijkend moe ten worden geveild en zullen dan als maximum prijs voor het binnenland hebben f 24per 100 Kg. Deze eischen zijn, dat de peulen groen moeten zfjn, terwijl de zaden hoogstens tot halve ontwik- ke'.'ng mpgin zijn gekomen. Overigens is en steel toegelaten, welke hoogstens 5 tot 6 c.M. mag zijn. De maximumprijs voor het binnenland voor CC tomaten en bonken is f 36.per 100 I<g. Voor de afwijkende soort, waaronder ook de on gesorteerde al öari 'niét volrijpe tomaten begre-' pen zijn, is de maximumprijs f 28.80 per 109 Kg HEM—ZUIIDERKOGGE, 13 Jur.1. Oroentenvel- ling: aardappelen 3440 ct. per kg. Rabarber 4.80 per 100 kg. bospeen 10.4013 per 100 boe. sla *11.60 per 100 krop, peulen 6872, stok- snijboonen 83 ct. per kg., snijbtet 7.70 per 10° kg. Aardbeien 1.05—1.75 per kg. De Secretaris-Generaal van het departement van Landbouw en Vis. scherij maakt bekend, dat In verband met de verhooging van het aard- appelrantsoen met een half kg., de detaillisten in de gelegenheid zullen worden gesteld op de aan hen uit te reiken toewijzingen 2 kg. in plaats van, zooals voorheen, 1% kg. per op de toewijzing vermeld rantsoen ta betrekken. In verband hiermede is bepaald, dat de plaatselijke verkoopkantoren van de V.B.N.A. op toewijzingen, welke zijn geldig verklaard tot 23 Juni a.s. of een lateren datum 2 kg. per op de toewijzing vermeld rantsoen aan de detaillisten zullen afleveren. Voor toewijzingen, welke zijn geldig ver klaard tot 22 Juni a.s. of een vroegeren datum blijft de af te leveren hoe veelheid gesteld op 1% kg. per rantsoen. No. 1 van de „Spaar-Uw-SchOenen"-ieHt van

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 2