Nieuwe distributiekaarten Politieagent schoot arrestant neer N I V A Aulsf PH. ELSENBURG SPIRIN Onverklaarbare sterfgevallen Bloembollen-export naar Duitschland Rotterdamsche zaak in hooger beroep WINTERHULPEN ederland 5 MAANDAG 16 JUNI 1941 Hoe de uitreiking zal geschieden I N.V. AL Restitutie wegenbelasting Alle kaarten in één boekje Milliarden muggen boven Urk Engelsche luchtaanvallen HUBERT CUYPERS' JUBILEUM Prof. J. van Dam te Berlijn Procureur-generaal eischt Vier maanden gevangenisstraf aé ^««4t \ï4/ Wij luisteren naar Dinsdag 17 Juni Huisslachtingen en pluimveehouders textiel-goederen tVof. Mr. J. H. VALGKENIER KIPS Vijftig jaar geleden gepromoveerd RIJTIJDENBESLUIT IS NOG VAN KRACHT PLATTELANDSJEUGD NAAR DE STAD Twee kinderen te Amsterdam plotseling overleden Aanzienlijk grooter dan in 1940 Feestelijkheden in voorbereiding GEBRUIK DUITSGHE TAAL Het requisitoir Ontvangen giften Ivf :-... Het officieele in groene kleur uitgevoerde legitimatiebewijs, dat iedere medewerker en medewerkster van Winterhulp Nederland in zijn bezit moet hebben en op aanvrage moet toonen (foto Pax-Hollandj Goed geschoren - goed getuimdf TANDPASTA in tuben van 25 en 60 ets. Neerlands beste Tandpasta I De verdediging Examen akte L. O. N De secretaTis-generaal van de departe menten van Landbouw en Visscherij en van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat dezer dagen op nader door de plaatselijke distributiediensten bekend te maken data tot de uitreiking van nieuwe distributiekaarten zal worden overgegaan. Sooals bekend is, werden bij vorige uitreikin gen aan kinderen beneden den leeftijd van vier jaar halve kaarten voor vleesch, brood en aard appelen en bovendien een papkaart verstrekt, terwijl voorts kinderen van vier jaar en ouder alsook volwassenen h e e 1 e kaarten ontvingen. Ten einde de uitreiking zoo vlot mogelijk te doen verloopen, zijn ditmaal de kaarten tot stel len vereenigd, welke als volgt worden uitgereikt: Aan volwassenen en kinderen, die op 1 Juli 1941 reeds 4 jaar of ouder zijn: 1 stel kaarten A, bestaande uit: 1 vleeschkaart (blad Al) 1 broodkaart (bladen A2 en A3) 1 kaart diversen (blad A4) 1 kaart algemeen (blad A5) Aan kinderen, die op 1 Juli 1941 nog Seen 4 jaar oud zijn: 1 stel kaarten B, bestaande uit: y2 vleeschkaart en 1 papkaart (blad BI) broodkaart (blad B2> 1 kaart diversen (blad B3) 1 kaart algemeen (blad B4) Bovendien wordt aan kinderen, die op 1 Juli 1941 14 jaar of ouder, doch nog Seen 21 jaar oud zijn, extra uitgereikt: 1 kaart E (1/5 broodkaart) Voorts worden aan jonge kinderen nog zeep- bonkaartjes uitgereikt en wel als volgt: Aan kinderen, die op 1 Juli 1941 nog Seen 2 jaar oud zün: 1 kaart P bestaande uit: 6 bonnen voor zeep en 6 bonnen voor toiletzeep. Aan kinderen, die op 1 Juli 1941 2 jaar of ouder, doch nog geen 8 jaar oud zijn: 1 kaart Q, bestaande uit: 6 bonnen voor zeep. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor het gemak van het publiek thans ook bepaalde bonnen zijn gedrukt voor kaas en eieren, die op de kaart „Diversen" van de stellen A en B voor komen. Deze kaart Diversen" bestaat verder uit de bonnen voor bloem, waarvoor vroeger een aparte bloemkaart bestond, alsmede uit een aantal bonnen gemerkt met „Reserve". De met „Reserve" gemerkte bonnen zullen worden aan gewezen voor het koopen van aardappelen. Op de kaart voor „Diversen" van stel B, welke aan kinderen beneden vier jaar wordt uitgereikt, komt slechts de helft van het aantal bonnen voor aardappelen van de kaart voor „Diversen" van stel A voor. Tegelijk met deze uitreiking zullen ook bon kaartenstellen worden uitgereikt voor hen, die zwaren of zeer zwaren arbeid verrichten. Deze personen ontvangen: indien zwaren arbeid wordt verricht: 1 stel kaarten C, bestaande uit: vleeschkaart, y aardappelkaart, (reserveblad Cl), 34 vet- kaart, y, broodkaart (blad C2); indien zeer zware arbeid verricht wordt: 1 stel kaarten D, iy vleeschkaart (bladen Dl en D2), 2 vetkaarten en 1 aardappel- kart (blad D3), 1 broodkaart (bladen D4 en D5). Ten slotte wordt medegedeeld, dat de uit reiking van de nieuwe boter- en vetkaarten op «en later tijdstip zal plaats vinden. Degenen, die huisslachtingen verrichten of Verricht hebben, en de pluimveehouders, die voor kippenvoer in aanmerking willen komen, dienen alle distributiekaarten van zichzelf, hun gezinsleden en inwonend personeel gézamen- Uik mede te brengen, ten einde de noodige aanteekeningen op deze kaarten te laten aan brengen, waarbij dan tevens 't vereischte aan bal vleesch- en eierbonnen van de boekjes zal Worden verwijderd. l^^rf^r^gj^jjoENFABRIEKEN - DEVENTER 1 i ANK™UccTATcc VOILES - ETAMINES N.Z. VOORBURGWAL 165-167 Tol. 52087-49315 Telegr.-adres: ..Facta" Cretonnes Chintzes en alle andote zijden en katoenen tantasie-stolten €1 Woendag 18 Juni zal het vijftig jaar geleden dat prof. mr. J. H. Valckenier Kips, oud- hoogleeraar te Delft, thans wonende te Lochem, kan de rijksuniversiteit te Leiden promoveerde *°t doctor in de rechtswetenschap. öe A.N.W.B. deelt het volgende mede: Houders van 60-dagenkaarten der motorrij- ^Sen belasting, die niet meer in het bezit zijn kh een rijvergunning en dus de kaart niet •«er kunnen opgebruiken in het tijdvak van ®en jaar na de uitreiking, kunnen momenteel restitutie v< aantal dagen. restitutie verkrijgen voor het niet gebruik ^oen verleden jaar de ruimere mogelijkheid JJh het verkrijgen van een 60-dagenkaart werd bengesteld, werd niet voorzien, dat de rijver- khningen zoo sterk zouden worden beperkt, 's thans is geschied. Aangezien door deze beperking velen ernstig gedupeerd, ook wat de wegenbelasting be- V^1-, heeft de A.N.W3. aan het departement t\ir Pinanciën verzocht in deze gevallen resta te If te willen verleenen over de niet veroruix- t^hagen van de kaart. De A.N.W.B. heeft ver- a bwen, dat het verzoek zal worden ingewil- V, Ben beslissing zal echter eerst eind Juni ^«htoetgezien kunnen worden, de geldigheids- van de eerste kaarten, die onder de nieu- voorwanden uitgereikt zijn, verstrijkt trou- eerst op 1 Augustus as. De nieuwe distributiekaarten ontvangt het publiek ditmaal niet, zooals den y>ri- gen keer, als losse kaarten, maar in den vorm van boekjes, die alle kaarten en bonnen bevatten, welke voor één persoon noodig zijn. Dat is wel zoo handig. De uitreiking kan hierdoor vlotter gaan en er is ook minder kans op abuizen. Daarbij zijn de kaarten voorzoover dat mogelijk was vereenvoudigd. De broodkaart bijvoorbeeld is aanmerkelijk kleiner geworden door invoeren van bonnen, welke elk recht geven op vier rantsoenen, dat is dus 4 maal 100 gram brood. Aangezien een half brood pl.m. 400 gram weegt, zal men dus op een van bovenbedoelde bonnen een half brood kunnen koopen. Daar naast blijven er ook een aantal bonnen van 100 gram bestaan. De heele broodkaart is gesplitst in twee bonbladen. Van elk nummer zullen vier bon nen elk recht geven op vier rantsoenen en vier bonnen elk op één rantsoen. Men zal ervaren, dat dit beter voldoet en.... het geeft een belangrijke papierbesparing. Ook de bonkaart „algemeen" is aanzien lijk verkleind, terwijl de bloem-, kaas- en eieren-bonnen met die voor aardappelen vereenigd zijn op een kaart „Diversen". Men behoeft zich dus in het vervolg niet meer af te vragen of een bepaalde bon nu eigenlijk voor kaas of koffie is. Verder is de vleeschkaart voor kinderen ge combineerd met de halve papkaart, zoodat er minder kans bestaat, dat deze laatste zoek raakt. Al met al beteekent de invoering van deze bonboekjes een verbetering. Mocht men echter de voorkeur geven aan losse kaarten, dan is er geen bezwaar tegen, dat ze gescheiden worden. Het eenvoudigste zou natuurlijk zijn, dat iedere Nederlander hetzelfde boekje kreeg, maar aan gezien rekening moet worden gehouden met den leeftijd der menschen en den aard van hun arbeid, moesten er toch verschillende soorten boekjes komen. Daarom is het verstandig aan de hand van bovengenoemde bekendmaking zorgvuldig na te gaan wat men voor zichzelf en voor iederen huisgenoot ontvangen moet en de boekjes on middellijk bij de uitreiking aan het loket zorg vuldig door te zien. Het is helaas verre van overbodig, er nog eens op aan te dringen, dat men maatregelen neemt tegen verlies. Verloren bonnen kunnen nu een maal niet vervangen worden en wie zijn boekje verliest, is meteen alles kwijt. Hier is nu een maal niets aan te doen. Het distributiesysteem is uiterst gecompli ceerd. Het Centraal Distributiekantoor is er echter van overtuigd, dat elke vereenvoudiging van groote waarde is. Uit deze wijze van bun delen der kaarten blijkt, dat men zooveel moge lijk het belang van het publiek in het oog houdt en niets verzuimt om tot een eenvoudiger opzet te komen. De muggenplaag is dit jaar zoo groot, dat het des avonds boven het Urker top en langs de dijken lijkt, of er brand woedt. Milliarden IJsel- meermuggen drijven als wolken over het eiland en meermalen is er geen vierkante centimeter onbezet. De bevolking ondervindt er den groot sten hinder van, vooral doordat de vergaarbak ken voor het regenwater, die voor de water voorziening moeten zorgen, er door verstopt raken. De muggenplaag is in de afgeloopen ja ren nog niet zoo groot geweest als thans. Men wijt dit aan het feit, dat de vischstand in den N.O. polder steeds meer achteruit gaat. De A.N.W.B. schrijft ons: Een aantal autobestuurders en -ondernemers, die motorrijtuigen gebruiken blijkt in de mee ning te verkeeren, dat 't rijtijdenbesluit sedert de mobilisatie buiten werking is gesteld. Enkele chauffeurs ontvingen reeds een bekeuring, om dat zij niet in het bezit waren van het voorge schreven werktijdenboekje. Deze ervaringen geven den A.N.W.B. aanleiding de aandacht te vestigen op de bedoelde voorschriften. Het werk boekje moet worden aangevraagd op de ge meentesecretarie. Het vorige jaar bracht een 800-tal leerlingen van Groningsche stadsscholen een bezoek aan het platteland van Groningen om land en be woners beter te leeren kennen. Dit bezoek ge schiedde per fiets, waarbij de jongelui in de boerderijen overnachtten en aten. Deze tochten onder auspiciën van de „Groninger Gemeen schap" door een comité georganiseerd, hadden zeer veel succes. Thans heeft het comité gemeend, de platte- landsjeugd iets meer van de stad te moeten laten zien dan zij bij een gewoon bezoek te zien krijgen. Reeds meldden zich een 500-jongeren, meest leerlingen van U.L.O.-scholen. Geduren de twee nachten krijgen zij van ouders der schoolgaande jeugd in de stad „logies met ont bijt", terwijl des daags bezoeken zijn vastgesteld aan het electriciteitsbedrijf, een moderne fa briek, een museum en verschillende historische gebouwen. De kinderen van het land zullen on getwijfeld de stad anders leeren kennen dan alleen als een oord van vermaak. Zij zullen zien, dat ook hier gewerkt wordt aan voor de ge meenschap onmisbare dingen. Het gevoel van verbondenheid tusschen stad en platteland en de geslotenheid van ons volk zullen er zeer ze ker door groeien. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag vlogen enkele Britsche vliegtuigen boven ons land. Een aantal brisant- en brandbommen werd omiaag geworpen. Een licht gewonde is te vermeiden. Overigens werd een aantal koeien en- paarden gedood en ontstond" eenige onbeteekenende terreinschade. Eenige boerenhoeven werden licht beschadigd. Twee jongens uit één gezin, woonachtig aan den Haarlemmerdijk te Amsterdam, zijn deze week op nog niet te verklaren wijze plotseling ongesteld geworden en overleden. De kinderen zijn resp. 11 en 9 jaar oud. Zij kwamen thuis uit school en klaagden over buik pijn. Een dokter werd ontboden, die onmiddel lijk overbrenging van de patiënten naar het Julianakinderziekenhuis te Amsterdam gelastte. Daar zijh de jongens korten tijd later overleden. Ook een derde jongen uit hetzelfde gezin is ernstig ziek geworden en in het Julianakinder ziekenhuis opgenomen. Hij vertoonde dezelfde braakverschijnselen als zijn broertjes, wier lijk jes door de politie in beslag zijn genomen. De sputa der kinderen zijn onderzocht. De kinderen hebben verklaard, dat zij niets aparts hebben gegeten. Zij hebben hetzelfde voedsel als de andere huisgenooten gebruikt. Nader is gebleken, dat het overlijden der beide jongens, wonende op den Haarlemmerdijk te Amsterdam, waaromtrent wij reeds berichtten, het gevolg is van een baccilaire dysenterie- besmetting en dat hier dus niet zooals aan vankelijk vermoed werd sprake is van vergif tiging. Hoewel er nog geen officieele publicaties zijn gedaan over het resultaat der onderhandelingen over den bloembollenexport, die vorige week in Berlijn zijn gevoerd, weet het Weekblad voor Bloembollencultuur te melden, dat het contin gent, dat voor den invoer van bloembollen in Duitschland is toegestaan, wederom aanzienlijk grooter is dan dat van het vorige jaar. Dit re sultaat kan worden toegejuicht, daar er groote behoefte bestond aan mogelijkheden tot groote ren uitvoer, om het vak door deze tijdén heen naar een betere toekomst te leiden. De prijzen, die betaald zullen worden, zijn nog onbekend, doch zullen ongetwijfeld spoedig openbaar gemaakt worden. Wel is bekend, dat het systeem van „vaste prijzen", zoowel voor den binnen- als den buitenlandschen handel, zal worden ingevoerd, evenals dat bij andere tuinbouwproducten het geval is. De uitvoering hiervan moet nog worden afgewacht. In October zal de bekende componist Hubert Cuypers zijn vijftigjarig jubileum als toonkun stenaar gedenken. Ter viering hiervan is een eerecomité opgericht, waarvoor zich rpeds vele vooraanstaande Nederlanders hebben opgege ven. Verder is een Werkcomité samengesteld, dat tot taak heeft Hubert Cuypers een groot- sche hulde te bereiden. De plannen hiervoor zijn nog in voorbereiding, doch wij kunnen reeds mededeelen. dat de feestelijkheden geopend zullen worden met een kerkelijke plechtigheid en dat voorts een reeks concerten in stad en land gegeven zal worden, waarop zijn compo sities ten gehoore zullen worden gebracht. Het administratie-adres Huldiging Hubert Cuypers is: Sarphatistraat 66, Amsterdam. Te lefoon 51641. Inzake de bekendmaking over het gebruik der Duitsche taal in voor Duitsche instanties be stemde stukken wordt ter aanvulling mede gedeeld, dat dit voorschrift ook voor „Dienst stellen" van het rijkscommissariaat geldt. Naar wij vernemen, is de secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Weten schap en Cultuurbescherming, prof. dr. J. van Dam, eenige dagen naar Berlijn om deel te ne men aan het slot van de conferentie voor bui tenlanders, welke van 4 tot 18 Juni in de Duit sche hoofdstad wordt gehouden onder auspiciën van het Deutsche Auslandwissenschaftsinstitut. Het Haagsche gerechtshof heeft Zater dag onder presidium van mr. Van Romondt het hooger beroep van den officier van justitie te Rotterdam behandeld tegen den thans 47-jarigen agent van politie L. B. te Rotterdam, wien ten laste is gelegd, „dat hij op of omstreeks 12 Mei 1940 aldaar hoogst ondoordacht, roekeloos, lichtvaardig en onvoorzichtig een of meer schoten heeft gelost uit een geladen pistool in de rich ting van het lichaam van F J. Farinaux; tengevolge waarvan deze spoedig is over leden". De Rotterdamsche rechtbank had bij vonnis van 10 April 1941 den verdachte ont slagen van rechtsvervolging, daar zij het feit wel bewezen, doch niet strafbaar oor deelde, o.a. op grond van art. 3 van de schietvoorschriften voor politieambtenaren. De officier van justitie had een maand hech tenis geëischt. Als getuigen had het openbaar ministerie, dat door den procureur-generaal, dr. R. van Ge- nechten, werd vertegenwoordigd, opgeroepen D. van Hunen, F. H. J. de VOs, P. D. Doode- waard en B. J. Voorhout. Verdediger was mr. K. W. Zieleman, te Rot terdam. Op een desbetreffende vraag van den presi dent antwoordt verdachte, dat hij hoorde, dat er uit huizen geschoten werd. Militairen onder leiding van een luitenant B. brachten toen op straat twee arrestanten aan, die verdachte en een collega naar het politiebureau moesten leiden. Volgens de geruchten zouden beide ar restanten geschoten hebben. Verdachte en zijn collega gelastten daarop de beide arrestanten, die de handen op den rug moesten houden, voor hen uit te gaan. Nabij den Zwaanhals ge komen, traden uit de menigte twee personen naar voren, die zich zoodanig in de lijn voor de beide arrestanten en de achter hen loopen- de agenten (verdachte en zijn collega D. van Hunen) begaven, dat deze niet het oog op hen konden houden. Op zeker oogenblik bracht Farinaux de handen van den rug af. Verdachte meende, dat Farinaux een wapen bij zich had, wat hij uit de overneming van den luitenant had opgemaakt. Verdachte heeft toen een waarschuwingsschot gelost, dat eenige verwar ring deed ontstaan. Toen verdachte den indruk kreeg, dat Farinaux verzet wilde plegen, heeft hij opnieuw geschoten. Daarna is Farinaux ge wond en gevallen en is verdachte met hem achtergebleven. Zijn collega Van Hunen is met den mede-arrestant Doodewaard verder gegaan. Als eerste getuige werd gehoord de agent D. van Hunen, die met den verdachte de beide ar restanten wegleidde. Onderweg kwam men een volksoploop tegen, waaruit twee mannen te voorschijn traden. De beide agenten hadden den indruk, dat die mannen de arrestanten wilden verlossen. De beide arrestanten moesten met de handen op den rug loopen, maar de arrestant F. bracht zijn handen naar voren. Verdachte B. loste toen een waarschuwingsschot en toen dat niet hielp schoot hij op de beenen van F. De Procureur-Generaal wees er op, dat, wan neer op de beenen geschoten wordt, men niet in den rug geraakt kan worden. Zoowel F. als de mede-arrestant D. zijn in den rug getroffen. Voorts werd o.m. gehoord P. D. Doodewaard, fabrikant te Rotterdam, die tegelijk met het slachtoffer F. gearresteerd werd. Hij werd door militairen uit huis gehaald.. Dit geschiedde, naar deze verklaarde, omdat hij N.S.B.-er was. Ge tuige kan niet zeggen, of F. zijn handen van den rug nam. Ook heeft hij geen waarschuwings schot gehoord. Deze getuige heeft niet gezien, dat er twee mannen op de arrestanten toekwa men. Hij heeft 5 a 6 schoten gehoord. Ook werden nog als getuigen gehoord de luite nant De Vos, die Farinaux arresteerde in diens woning en de weduwe van Farinaux. De Procureur-Generaal, mr. Van Genechten, requisitoir nemend, begon met te zeggen, dat het vrij ongewoon is, dat de procureur-generaal zelf in strafzaken optreedt. Wanneer dit hier geschiedt, dan is dat, omdat de hoogste belan gen van staat en volk hierbij betrokken zijn, al is de zaak ook schijnbaar betrekkelijk onbe langrijk. Het staats- en volksbelang vloeit hier uit voort, dat dit de eerste in hooger beroep behandelde zaak is van één van de gevallen, waarin, aldus de proc.-gen., onschuldige volks- genooten tijdens den oorlog zijn gedood door andere Nederlanders, alleen omdat zij nationaal- socialist waren. Hét is, in het belang van volk en staat, hoog tijd, dat er in deze aangelegenheden recht wordt In de periode van 3 tot en met 7 Juni heeft Winterhulp Nederland in totaal f 28.695,89 aan gitten ontvangen. V.'-.l U* 4» WHH H 'S gedaan. Immers, niet alleen zijn deze volksge- nooten onschuldig gedood, maar zij worden na hun dood daarenboven nog belasterd. In dit land heeft een systematisch gehits door onver antwoordelijke kringen plaats gehad, lastertaal, dat de N.S.B. landverraad heeft gepleegd, dat N.S.B.-ers geschoten hebben op Nederlandsche soldaten, hetzij Duitschland behulpzaam zijn geweest bij het binnenrukken van het land. Lastertaal, die in officieele publicaties is voor gekomen, vindt misschien zijn directen oor sprong in de legerdagorder, uitgaande van een zeer hoog officier, die hier zelf wegens smade lijke vlucht zal terechtstaan. Het is noodig, dat de Nederlandsche justitie, én om der recht vaardigheids wille én om een tragisch misver stand in het Nederlandsche volk op te helderen, deze zaken met zorg onderzoekt. Waar er landverraad is geschied, hetzij aan de zijde van burgers hetzij aan de zijde van offi cieren, die temidden van een dapper strijdend leger op de smadelijkste wijze hun plicht ver zaken, of het N.S.B.-ers zijn of niet, het open baar ministerie zal hen vervolgen en de Ne derlandsche rechterlijke macht zal hen veroor- deelen. Wie door bewijzen gesteunde feiten be kend kan maken, hij brenge ze onbevangen en onbeschroomd te onzer kennis, maar wie, zoo als met velen het geval is, gedreven alleen uit politieken haat, op geniepige wijze lastertaal vertelt, begaat niet alleen een lage daad, maar handel ook rechtstreeks tegen het belang van het Nederlandsche volk en het Nederlandsche vaderland in, aldus spr. Dr. Van Genechten ging dan de arrestaties van Doodewaard en Farinaux na en merkte op, dat luitenant De Vos op de straat de twee man nen overgegeven heeft aan twee agenten van politie, die daar passeerden of reeds daar wa ren. Hij had de aangehoudenen niet gefouil leerd. Ofschoon hij het zich niet meer herin nert, gelooft hij niet, dat hij den agenten heeft gezegd, dat er geschoten was op zijn colonne, doch hij meent zonder meer gezegd te hebben, dat de twee burgers overgebracht moesten wor den naar een politiebureau. Hij was gejaagd en is onmiddellijk doorgetrokken met zijn co lonne naar den Bergsingel, waar hij twee da gen later nog stond. Het is voldoende zijn verhaal te hooren aldus de procureur-generaal om te beseffen, op welke onverantwoordelijke en schandelijke wijze er hier tegen behoorlijke burgers is op getreden. Zonder eenige controle, zonder zeifs schoten te hebben gehoord, zonder zelfs een gesprek met de burgers te voeren, werden deze twee onschuldigen gearresteerd. Het waren im mers maar N.S.B.-ers. Om hen te fouilleeren, daartoe had de luitenant, die zelf zooveel tijd had om, terwijl zijn colonne stil stond, twee huizen binnen te gaan, geen gelegenheid. Fari naux en Doodewaard werden overgeleverd aan de politie. Ook deze fouilleerde hen niet. De twee agenten gelasttten hen, voor hen uit te loopen met de handen op den rug. Toen schijnt er op zeker oogenblik publiek in de richting van dit groepje te hebben geloopen. De heer Farinaux had toen het ongeluk, waarschijnlijk uit zenuwachtigheid, zijn handen naar voren te brengen. B. heeft toen onmiddel lijk op hem gevuurd, twee schoten lossende waarvan ten minste een hem doodelijk trof. Spr. oefende voorts critiék op het politie onderzoek, dat in het begin werd ingesteld. Hij noemde het een wonder, dat de schuld van den verdachte nog kon komen vast te staan. Spr. kon niet meegaan met het betoog van de recht bank, waar deze zegt: „Farinaux en Doodewaard waren aan verdachte en zijn collega, als men schen, die voor de militaire macht gevaar op leverden in een stad, waar telkens uit huizen geschoten werd door burgers, aangewezen en ter overbrenging naar een politiepost overge geven." Waar zijn de bewijzen, dat telkens uit huizen geschoten werd door burgers? Waarom worcen deze burgers, aldus spr. die uit huizen op militairen geschoten hebben, dan niet ver volgd? Spr. heeft alle gevallen, waarin beweerd werd, dat burgers op soldaten geschoten hebben, zooveel mogelijk laten onderzoeken. Er is, aldus spr., in geen enkel geval'iets anders dan laster lijke of door grootspraak of vreesachtigheid ingegeven verhalen overgebleven. Hetgeen hier gebeurd is, is een klassiek voor beeld van een dergelijk verhaal. Op 'het looze gerucht van een aantal burgers worden twee volksgenooten met ruw geweld uit hun huis gesleept. Er wordt niet naar wapens gezocht, zij worden niet verhoord, zij worden niet ge fouilleerd, maar ééri hunner wordt als een stuk wild neergeveld. Ik wil de schuld van verdachte niet grooter maken dan zij is, aldus spr. Hij is niet de grootste schuldige in dit opzicht. Veel schuldiger is de getuige De Vos, die, zonder zich ook maar eenigszins van de waar heid van het gerucht te overtuigen, op mede- deeling van schieten, dat hij zelf niet gehoord heeft, met verwaarloozing van zijn eigenlijke militaire taak, zonder huiszoeking, zonder ver hoor, zonder fouilleeren deze twee menschen aan de politie overlevert. Ik heb er reeds op gewezen, hij zal de verantwoordelijkheid van zijn daden moeten dragen en ik zal ook zijn vervolging gelasten. Nog veel schuldiger zijn zij, die De Vos in deze stemming hebben gebracht, nX de krin gen, die, toen het vaderland in gevaar was, gedreven door lage partijschap niets anders hebben gedaan dan een vaderlandslievend deel van het volk op lage wijze te belasteren en het andere deel van het volk tegen hen op te hitsen en die, toen de nood aan den man kwam, ter wijl dit volk nog in vollen strijd stond, zich aan hun verantwoordelijkheid hebben onttrokken en naar het buitenland zijn gevlucht. Maar ook B. draagt schuld. Als politieman had hij zeker de personen, die hü moest over brengen, moeten fouilleeren. Wanneer hü dat niet deed, dan had hü, die zeer kort achter Farinaux liep, rliet op het lichaam, maar op de beenen moeten mikken. Zün verontschuldi ging, dat er een groep menschen op hem toe kwam loopen, snijdt geen hout. Wanneer zü kwaad in den zin hadden, dan zou zün optreden hem nog slechts in grootere moeilükheden heb ben gebracht. Hü verkeerde geenszins in den noodtoestand, die hem het schieten- op de bee nen belemmerde, aldus spr. Spr. wilde ten volle rekening houden met de grootere schuld van anderen, maar an- derzüds moet er rekening worden gehouden met het ontzaglüke leed, dat hier veroor zaakt is. Een man in de kracht van zün leven is als een dier gedood. Een jonge vrouw blüft onverzorgd achter, want ook de commissie, die haar materieele schade moest vergoeden, is daarbü zoo schriel mogelük te werk gegaSn. De kinderen missen hun va der. Dit alles mag niet worden vergeten. Rekening houdende met dit alles requi- reerde spr. tegen verdachte een gevange nisstraf van vier maanden, met vemiètiging van het vonnis der rechtbank. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgym nastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Och tendgymnastiek. 8.00 B.N.O.Nieuwsberich ten, 8.25 Gramofoonmuz. (9.159.25 voor de huisvrouw). 11.00 Declamatie. 11.20 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 12.0o Musetteorkekst „Les Gars de Paris". 12.25 Het kwartier van den Arbeid. 12.45 B.N.O. Nieuws- en economische berichten. 1.00 Zang met pianobegeleiding .en gr pl- 1-30 Sprankelende middagklanken. 3.00 Gramo foonmuziek. 3.30 Pianovoordracht. 4.20 Schrammelkwartet en sqliste. 4.45 Sport en spel voor de jeugd. 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 En semble Bandi Balogh. 6.00 De Lichte Toets. 6.45 Causerie: „Ons Planetarium."' 7.00 B.N.O.: Vragen van den dag. 7.15 Het Aar- denhoutsch Vrouwenkoor, solisten en Om- roepstrijkorkest. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberich ten. 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Geva rieerd programma. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.45 Politiek weekpraatje (opn.). HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsbe richten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.40 Decla matie. 11.00 Amabile-sextet en gramofoon muziek. 12.15 Ramblers. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Orgelconcert. 1.30 Gramofoonmuziek. 3.30 Voor de zieken. 4.00 De Goldbergvariaties van Joh. Seb. Bach, causerie met gramo foonmuziek. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursberichten, 5.30 Omroep-Harmonie- Orkest. 6.10 Gramofoonmuziek. 6.30 U hebt 't gehad op de lagere school, 6.45 De Jeugdsportclub. 7.00 B.N.O.: Vragen van den dag. 7.15 Gramofoonmuziek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoon muziek. 8.30 Radiotooneel. 9.25 Gramo foonmuziek. 9.40 Nederland voedt zich zelf. Productieslag 1941. 10.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. Sluiting. Dr. H. Nanning's Wctcniebappelük bpfiëaiacb bereid ia Dr. H. NANNING'i Pb.n» Cbe» Fabriek. N.V.. DEN HAAG. Mr. K. W. Zieleman, als verdediger optre dende, vroeg zich af, hoe de procureur-gene raal gemeend heeft het juridisch bewijs tegen dezen verdachte te moeten leveren. Het requi sitoir was er meer één tegen getuige De 1 'os dan tegen verdachte. In de eerste plaats pleit te spr. vrijspraak, subsidiair bevestiging van het vonnis. Hü wees er op, dat het er bij den verdachte niet om ging. dat de arrestanten N. S. B.-ers waren. Voor den politieman wa ren zij arrestanten en meer niet. Uit niets is komen vast te staan, dat verdachte een voor oordeel had tegen N. S. B.-ers. Hij zou een niet-N. S. B.-er evenzoo, behandeld hebben. Op zeer goede gronden mag pl. concludeeren, dat de beide mannen, die op de arrestanten afkwamen, er wel geweest zün, al heeft ge tuige D. die dan ook niet gezien. De politie man, die de arrestanten overbracht, volgde daarmede slechts een ambtelük bevel op. Lui tenant De V. had immers de arrestanten over gegeven. De eisch, dat de politie, toen zü de mannen overkreeg, nog had moeten fouilleeren, gaat te ver, gezien de opwindende stemming, welke toen in Rotterdam heersehte. Bewezen is niet, dat de wonden veroorzaakt zijn door kogels van dezen verdraclite. Pl. wenschte nie mand te belasten, maar ook de andere agent kan een fout gemaakt hebben, want dfe heef; ook geschoten. En nog meer schoten zijn ge lost, achter de agenten. De verdachte moet dus worden vrü gesproken. Zoo het Hof geen vrijspraak kan geven, dient aangenomen te worden, dat verdachte uit noodweer gehan deld heeft. Het vonnis der rechtbank dient dan te wor den bevestigd. De uitspraak werd bepaald op 25 Juni. COEVORDEN (Rijkskweekschool). Gesl. de dames: M. A. Süderius, Roswinkel en G. Wage naar, Ommen, en de heeren R. W. den Besten, Hardenberg, T. Bults, Zwartemeer, H. Hidding, Stieltjeskanaal, W. Meijer, Coevorden, W. Sche pers, Emmen en J. H. Toorman, Coevorden. DEVENTER (Rükskweekschool)Geslaagd G. Hoefman, Larensche Broek; Ph. H. Holstege, Loo; G. Kronenberg, 't Joppe; C. A. Baer, Raal- te; M. J. de Feyter en F. Hoekstra, Deventer. ZEIST. Bü het eindexamen van de St. Jozef kweekschool te Zeist slaagden voor de akte L.O.: Fr. Polycarpus (R. Hüttermann), Azelo; Fr. Servatio (J. A. B. v. Halteren), Zeist; J. H. J. Doodkorte, Sneek; W. II. C. v. Engen, Nieuwer- sluis; A. N. de Goey, Utrecht; H. Heikens, Win schoten; E. G. J. Koot, Amersfoort; W. Kranen- dijk, Haarlem; J. M. v. d. Linde, Leeuwarden; J. C. Lommelaars, Bergeük; O. Petrovics, Hil versum; H. P. Quekel, Mierlo; J. H. M. Rethans, Haarlem; H. M. M. v. d. Zijden, Uithoorn. Afge wezen geen. Deze examens zijn geëindigd. NIJMEGEN. (Büz. kweekschool De Klokken- berg). Geslaagd de dames G. v d. Heuvel te Bennekom, H. Hoogland,' A. Peiffer, P. J. van Pernis, E. J. Smit allen te Nümegen. De nee- ren J Algera te Nümegen, j. Arendshorst te Vriezenveen, J. Faber te 's Hertogenbosch, O. C. van Hemesen te Ede, J. Hogendorf te Veen- wouden, H. J. Krol te Nümegen, A. Kruithof te Ede, H. Lemstra te Driel (OHA. H. Meüers te Diepenheim, C. van Ommen te Achterberg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 3