Vitesse en P.E.C. eindigen gelijk I I J E.D.O. en Emma dicht bij huis m Santpoort kraakt V.V.Z. met 8-2 V.V.Z. had na rust niets in te brengen P.S.V. behoudt zijn kans op den landstitel door een, I— O-zege op V.S.V. Picus leidt in het Zuiden Ook Elinkwijk en H.F.C. winnen Fraaie prestatie van Elinkwijk Be Quick-A.D.O. 1 -1 P.S.V.-V.S.V. 1-0 MAANDAG 16 JUNI 1941 Heracles is nog geen kampioen van Nederland en Vitesse mag zich voorioopig nog geen eerste klasser noemen: zietdaar de eerste en voornaamste indrukken van een guren, weinig zomerschen voetbaldag. P.S.V. was in Eindhoven zoo verstandig zijn laatste kansje niet te verspelen en al was de overwinning op V.S.V. (10) maar van zeer bescheiden afmetingen, zij leverde den Eindhovenaren toch maar de twee puntjes op, waardoor deze nog met Heracles gelijk kunnen komen. Be Quick kon in Groningen zijn tweede zege op A.D.O. niet bevechten, maar speelde er toch met 11 gelijk. De verwachte beslissing in de promotie-competitie is nog niet gevallen, omdat Go Ahead ondanks zijn degradatie geen krimp gaf en den favoriet Vitesse het beslissende puntje afhandig maakte. Daar P.E.C. het vervolgens klaarspeelde bij Rigtersbleek te winnen, moeten de Arnhemmers en Zwol lenaren nu in een beslissingswedstrijd uitmaken, wie van hen zal promoveeren. Duitschland wint van Kroatië HONKBALCOMPETITIE 9 1 Zwaluwen slaan Ajax met 31 H.F.C.Rapiditas 43 Z.F.C.K.F.C. 2—0 OvermaasC.V.V. 31 De Volewijckers met 21 geklopt Weer vier doelpunten van Bakkutn De laatste thuiswedstrijd van Be Quick in de kampioenscompetitie is teleurstellend geweest; noch de Groningers noch de Hagenaars konden een spel ontplooien dat maar eenigszins ver mocht te boeien en het feit, dat eerst na ruim tachtig minuten spelen het eerste doelpunt kwam, spreekt voor de machtelooze pogingen, welke beide voorhoedes daartoe in hét werk stelden. A. D. O. maakte nog het meeste er van; met invallers voor doelman Koek en rechtsbuiten Vreeken, waardoor de voorhoede in de samen stelling Neuteboom, de Heer, Westhoven, Ever- steyn en Tap speelde, bleek de Haagsche ploeg in technisch opzicht de meerdere van Be Quick en vooral in de voorhoede kwam dit verschil duidelijk tot uiting. Echter niet zoozeer in het combinatiespel (aan weerskanten werd veel te kort gespeeld) als wel door individueele presta ties, daar b.v. Westhoven es. het spel beter aanvoelden. Ongetwijfeld werd het den gasten gemakkelijker gemaakt door het falen van den Be Quickspil Kammeyer, die, enkele momenten van goed doorzetten daargelaten, geen vat kon krijgen op het Haagsche binnentrio, waardoor Van der Linden en Pienter meer werk kregen dan onder normale omstandigheden noodzake lijk zou zijn geweest. Vooral in de eerste helft bleven de withem- den ver beneden de verwachtingen. Linksbuiten Bottinga zakte, na een behoorlijk begin, al heel spoedig af en Prins was op den rechtervleugel zeer zwak. Toch kregen de Groningers het eerst gelegenheid om zich van een voorsprong te. verzekeren, maar bij een voorzet van Bottinga kwamen Kooyk en Blijham in het Haagsche doel terecht terwijl de bal van de bovenlat terugketste. Direct daarop bofte A.D.O. ook geenszins toen Eversteyn op tactische wijze over den uitloopenden Be Quick'-doelman, Ger- naat, heenspeelde en Van der Linden nog juist opdook om het leer van de doellijn weg te trappen. Dit waren de beste kansen; alle an dere vielen minder op. De comercijfers 5—1 voor A. D. O. illustreeren wel het Haagsche overwicht in deze speelhelft. Na de hervatting bezorgde een prachtige kop bal van Blijham, uit een voorzet van Hogen- birk, aan doelman Kraak een hachelijk mo ment en slechts door het weggeven van een hoekschop kon de situatie gered worden. Direct daarop kreeg de aanvalsleider van Be Quick weer een goede kans, doch nu werd hij op ongeoorloofde wijze van het leer geloopen. Scheidsrechter Nijs liet den onzes inziens ver dienden strafschop echter achterwege. Aan den anderen kant was het Neuteboom, die den strijd in het voordeel van A. D. O. had kunnen beslissen toen 'hij, alleen voor doelman Gemaat staande, niet schoot, doch een pass naar binnen gaf, waarna Van der Linden kon opruimen. Acht minuten voor het einde kwam echter toch het alleszins verdiende doelpunt voor de Hagenaars: Westhoven schoot hard in, Ger- naat stopte het leer, doch kon het niet klem- vast krijgen, waarop Tap zijn werk deed. 01. Dit doelpunt leek de beslissing te zijn. Even wel scoorde Be Quick, indirect uit een hoek- schop, den gelijkmaker. Prins zette voor, de bal kwam bij linksbuiten Bottinga die hoog voor het Haagsche doel zette. Met een fraaien kop bal wist Van Kooyk den stand daarop gelijk te maken. Hoewel de laatste minuten voor Be Quick waren, bleef het winnende doelpunt uit. Dit was onder de gegeven omstandigheden ook niet ver diend geweest. Ten .aanschouwe van 40.000 toeschouwers heeft het Duitsche voetbalelftal een 51 over winning op Kroatië behaald. Wel namen de gasten de leiding, doch nog voor de rust maak te rechtsbuiten Lehner gelijk. In de tweede helft waren de Duitschers voortdurend sterker en voerden geleidelijk den stand op tot 51. De uitslagen van de Zaterdag voor de .compe titie van den Nederlandschen Honkbalbond ge speelde wedstrijden luiden als volgt: Eerste klasse: QuickBlauw-Wit O—0 V. V. G. A.—E. D. O. 11—18 Overgangsklasse A. P. C.Zeeburgia 66 CatchersDos 421 Tweede klasse A.: Z. R. C.—A. F. C. 2 17—12 Tweede klasse B.: O. V. V. O.—V. V. G. A. 2 19—26 RapSchoten 17—16 Tweede klasse C.: WatergraafsmeerSpartaan 320 Derde klasse A.: T. I. W.Catchers 2 13—11 Derde klasse B.: D. W. S. 2—V. V. G. A. 4 23—18 Derde klasse C.: Kraaien—B. P. C. 14—20 MadjoeZeeburgia 2 1615 De stand is nu: Heracles 7 5 1 1 11 21—6 P.S.V. 7 3 3 1 11—10 A.D.O. 8 2 3 3 7 13—16 Be Quick 7 2 2 3 6 r-i CO V.S.V. 7 0 3 4 6 7—12 Ajax heeft gisteren aan den Middenweg te Amsterdam den strijd aangebonden tegen een Zwaluwen-elftal, waarin o.m. Kick Smit, Vente en van der Engel meespeelden. De hoofdstedelin gen hebben het niet tot een overwinning kun nen brengen. Al aanstonds waren de Zwaluwen veruit in de meerderheid en toen Keizer een tam schot van Vente in het v.eld terugsloeg, was van der Engel er aanstonds bij om te doelpunten (01). Tot rust bleef het daarbij. Na de hervatting nam Ajax aanvankelijk het initiatief en bij een schermutseling voor het Zwaluwendoel wist Corndorffer gelijk te maken (1—1). Hierna zakte het spelpeil vooral aan de zijde der Zwaluwen. Toch namen zij de leiding, toen Vente, ver buiten het strafschopgebied, den bal kreeg en een enorm schot loste, dat doel trof (12). Ten Velde maakte er tenslotte 13 van. Onze foto geeft het oogenblik weer, waarop Ajax gelijk maakt. Doelverdediger Kraak is uitgeloopen, doch heeft gemist, en de bal gaat keihard' in (Foto Pax-Holiand) In een spannenden wedstrijd, waarin de ver dedigingen domineerden, heeft P.S.V. de kam pioenen van afdeeling II met één goal versla gen. Verdedigend gaven de beide ploegen elkaar niet vee) toe; bij V.S.V. waren de backs wat beter doch dat verschil werd opgeheven door dat Trines, de stopperspil van hetZuidelijke team, den stuggen centralen half van V.S.V. De Vries in de schaduw stelde. In spelopbouw en aanval echter was P.S.V. stellig de baas. Of schoon Poulus wederom een heel goeden wed strijd speelde, was het voedende deel' van de middenlinie de kanthalfs dus bij P.S.V. als geheel zeker beter dan bij V.S.V. en bovendien .vervulden de beweeglijke Eindhovensche bin- 'nenspelers van Elderen en de Hooge hun rol van schakelspeler beter dan Balvers en God schalk aan de overzijde. Ook in de voorhoede had de thuisclub een overwicht. Ofschoon ook de Eindhovensche aanvalslinie behoudens een periode van ongeveer een kwartier in de eerste helft geen grootsche dingen deed, was haar spel toch vlotter dan dat der IJmuidensche voorhoede. In deze laatste linie werd nogal slordig gecombineerd en weinig geschoten en bij de enkele goede kansen die zij kreeg misten Balvers en Van der Lugt op soms hopelooze wijze. Ofschoon de kleine Eindhovensche aan vallers door de stoere IJmuidensche verdedigers zeer zwaar gedekt werden kwamen zij met snel, geraffineerd spel veelvuldig door het cordon heen, maar de afwerking der aanvallen 'was meestal slechts matig en daar kwam nog bij, dat Michel goed op dreef was. In het veld waren bij V.S.V. Poulus en Noet de besten; bij de thuisclub blonken Trines (o.i. de beste man van het veld) en Roosendaal uit. De inzet van den strijd was levendig. Na een periode van verkenning werd. P.S.V. sterker; de thuisclub beheerschte het middenveld en dien tengevolge kreeg zij het initiatief. In deze periode ontkwam de IJmuidensche goal op soms wonderbaarlijke wijze aan een doorboring. Bij een prachtigen aanval, waaraan de geheele Eindhovensche voorhoede deel had, kwamen Middel en Roosendaal vrij voor doel; ook Mi chel werd gepasseerd doch de bal stuitte nog van den paal het veld in. Juist voor de rust werkte V. S. V. zich los en bij een tweetal door braken van Sterk kwam Boumans veste op haar beurt ernstig in gevaar. Na de thee begon V. S. V. met een offensief en daar de Eindhovensche verdediging nogal eens slap optrad ontstonden er enkele hachelijke momenten. P. S. V.'s halflinie wist het spel echter vrij spoedig te verplaatsen. De thuisclub nam het heft weer in handen, maar de zwaar gedekte Eindhovensche voorhoede hield het spel meestal te kort zoodat succes langen tijd uit bleef. Er was reeds 25 minuten gespeeld voordat het langverwachte succes kwam. Na een keu rige pass van Van Elderen schoot Hunting hard en laag in (10). Daarmede was het hek van den dam: P.S.V. bleef de situatie beheer- schen. Roosendaal, hoewel extra bewaakt, brak nog enkele malen gevaarlijk door. Een maal passeerde hij met een prachtig diagonaal schot zelfs Michel, maar Noet trok den bal met een keurigen omhaal uit het doel. Een omzetting van de Velsensche voorhoede had geen merkbare gevolgen. Vlak voor het ein de loste de onberekenbare Van der Lugt nog een geweldigen kanjer, dien Boumans slechts met de grootste moeite tot corner kon ver werken. Bakkum scoort Santpoort's tweede doelpunt in den wedstrijd tegen V.V.Z. (Foto Stevens) In de beide Westelijke afdeelin- gen zijn E.D.O. en Emma, zonder zelf te spelen, gisteren dicht bij huis gekomen. Hun voornaamste concur renten slaagden er niet in eenige winst te behalen en de Haarlemsche en Dordtsche club hebben nu voor hun promotie uit twee wedstrijden nog maar één puntje noodig. Het welk ze zeker ook wel zullen be halen. Voor K.F.C., dat zijn degradatie goed in zette, is het wel een geduchte strop, dat.hei na zijn eerste overwinning vier winstpunten moest prijsgeven. Vooral de 2—0 nederlaag, welke de Kcogers Zondag tegen Z.F.C. leden, is een geduchte tegenvaller en beteekent prac- tisch het einde van hun eerste klasserschap. Dit blijkt wel duidelijk uit den volgenden stand E. D. O. 2 2 0 0 4 7—2 K. F. C. 3 1 0 2 2 2—5 Z. F. C. 3 1 0 2 2 4—6 Met C.V.V. staan de zaken precies hetzelfde. Ook de Charloische ploeg stak veelbelovend van wal, waarna vier punten verloren gingen. De 31-nederlaag tegen het vrijwel kanslooze Overmaas, doet hier de deur dicht. Emma 2 2 0 0 4 101 C.V.V. 3 1 0 2 2 5—9 Overmaas 3 1 0 2 2 4—9 In het Oosten zijn Vitesse 'en P.E.C. dus ge lijk geëindigd. Terwijl de Arnhemmers in Deventer tevergeefs Go Ahead de tweede nederlaag trachtten toe te trengen, en er met 2—2 gelijk speelden, slaagde P.E C. erin den zeer moeilijken wedstrijd bij Rig- .ersbleek op fraaie wijze met 10 te winnen. Een beslissingswed strijd tusschen Vitesse en P.E.C. is hierdoor noodzakelijk geworden. P E.C. 6 3 2.1 8 11— 7 Vitesse 6 3 2 1 8 9—8 Rigtersbleek 6 2 1 3 5 6—7 Go Ahead 6 0 3 3 3 6—10 In het Zuiden heeft Picus zich aan het hoofd van de ranglijst gehandhaafd door R.B.C. op eigen bodem met 1—0 te slaan. Miranda trok naar Standaard en won daar zijn tweeden wed strijd met 43. Picus Miranda Limburgia R.B.C. Standaard 6— 5 8— 3 9->- 4 3— 7 4—11 In het Noorden werd de wedstrijd L.S.C. W.V.V. uitgesteld Op wel zeer duidelijke wijze heeft Santpoort gisteren V.V.Z. aan het verstand gebracht, dat het meedoogenloos is in zijn pogen om de twee de klas te bereiken. De Zaandammers, die vorige week nog vol hoop van meet gingen, zijn nu practisch al gedegradeerd, want zelfs de meest verstokte Zaandammer zal niet aannemen, dat het na de verpletterende 82 nederlaag' bij Santpoort nu plotseling beter zal zijn. Santpoort staat er daarentegen nu prachtig voor. Santpoort 2 2 0 0 4 134 Q.S.C. 2 10 12 3—5 V.V.Z. 2 0 0 2 0 2—9 In de andere afdeeling heeft H.F.C. de ver wachtingen niet beschaamd en Rapiditas met een 43 nederlaag huiswaarts gevonden. Elink wijk behaalde een even fraaie als nuttige zege op Volewijckers, dat in Utrecht met 21 ver loor en nu naar de derde plaats is teruggedui- keld. Het zal hier tusschen Elinkwijk, H.F.C. en de Volewijckers ongetwijfeld nog flink span nen. Rapiditas is practisch reeds uitgeschakeld. Elinkwijk H.F.C. Volewijckers Rapiditas Voor de tweede klas a van afdeeling II stre den ditmaal Laakkwartier en De Musschen te gen elkaar, een ontmoeting, die in een 32 zege voor de thuisclub eindigde. In b bleef de Hollandiaan het goede pad be wandelen. V.F.C. keerde met een 31 nederlaag uit Vlaardingen terug. Op weinig overtuigende wijze heeft H.F.C. zijn plaats in de 2e klasse verdedigd. Zeer 3 2 1 0 5 8—6 3 1 2 0 4 9—8 3 1113 8—4 3 0 0 ST 0 5—12 zeker was de overwinning verdiend, doch wil H.F.C. geen derde klasser worden, dan zal men in de nog resteerende wedstrijden beter voor den dag moeten komen. Een feit van beteekenis is echter, dat de H.F.C.-voorhoede kans heeft" gezien om 4 goals te maken. Sinds Maart '40 was dit niet meer gelukt. Dat geeft den burger moed.... Het elftal van Rapiditas heeft over het algemeen een zwakken indruk achtergela ten. Na 10 min. spelen komt het eerste Haar lemsche doelpunt. Snel neemt Gentiss den bal mee naar voren om een afgemeten voorzet te geven. Aanvankelijk mist Drijver, doch het leder komt weer terug en dan doet hij het beter door onhoudbaar in te schieten (10). Lang behoudt H.F.C. dezen voorsprong niet, want door een fout van v. Alphen kan rechtsbinnen Snijders gelijk maken (11). Wanneer er 20 min. zijn gespeeld wordt het sensationeel. Eerst geeft Gentiss een keurige pass naar Drijver, die hard inknalt 21, maar een halve min. later is het alweer 2—2. Een schot van Blum stompt Schrass hoog weg. Linksbuiten de Wit is er vlug bij en kopt het leder in het net. Bij H.F.C. speelt Gentiss een schitterende partij; hij was o.i. de beste speler van het veld Een kwartier voor de rust is het Hagenaar, die uit een voorzet van Drijver, met een enorm hard schot H.F.C. «weer de leiding bezorgt. De rechtsback v Essen raakt nu bij Rapiditas ge blesseerd en wordt vervangen door Presser, die de spilplaats inneemt, waardoor Koster op de backplaats terecht komt. Na de hervatting schijnt Rapiditas er beter in te komen. Wel ziet H.F.C. kans om door toedoen van Klein de Groot, die na een soloren scoort, den stand op 42 te brengen, maar dan komen de Weespenaren nog even gevaarlijk op zetten. Vooral de linksbuiten de Wit neemt het H.F.C.-doel eenige malen onder schot. De achterhoede der Haarlemmers staat nu onzeker te spelen, Dikwijls heeft Schrass den bal niet klemivast en het wordt nog oppassen, als 10 min. voor het einde Zeegers hard op doel schiet en Kammeyer daarbij het ongeluk heeft om in eigen doel te trappen 4—3. The Good Old weet echter stand te houden en daarmede de overwinning te behalen. Op volkomen verdiende wijze is Z. F. C. er in geslaagd met dezelfde cijfers waarmede het zijn eersten wedstrijd van K. F. C. verloor, revanche op Koogers te nemen. Z. F. C. speelde ditmaal veel beter dan in de vorige wedstrijden, hetgeen waarschijnlijk aan een paar wijzigingen in het elftal was toe te schrijven. Als linksbuiten stond ditmaal een juniorlid, Michel, opgesteld, die dadelijk bewees het spel uitstekend onder de knie te hebben. Het was dan ook voor de thuisclub erg jammer, dat deze speler kort voor de rust dusdanig op zijn arm viel, dat hij niet, verder kon spe'en. Na de rust werd hij door Roos vervangen. Niet alleen, dat het spel van den Z. F. C.-aanval beter was dan voordien, doch het plaatsen en samenspel klopte meer. Behalve dat de tweede klassers dan ook regelmatig K. F. C. goed partij gaven, waren er tal van periodes, waarin Z. F. C. den toon aangaf. De strijd was dit keer veel vinniger dan in de eerste ontmoeting, doch de uitstekend leidende scheidsrechter Vervoort, onderdrukte elke poging tot unfair spel. In het laatste kwartier zag hij zich helaas genoodzaakt den K. F. C.-midvoor de Boer naar het kleedlokaal te verwijzen, daar deze hand tastelijk tegenover een Zaandammer optrad. De strijd was van goed gehalte en bovenal span nend. De verdedigingen domineerden voortdu rend. Eerst toen K. F. C. inzag, dat de strijd waarschijnlijk puntloos eindigen zou, verander de het van tactiek en legde het zwaartepunt in den aanval, doch kort daarop werd dit door Z. F C. afgestraft, want uit een doorbraak bracht van Marle den stand op 10, terwijl dezelfde speler kort daarop den voorsprong tot 20 ver grootte, met welken stand ook het einde aan brak. Reeds na één minuut nam Overmaas de lei ding. Verwey leidde keurig een aanval van de thuisclub. Mastenbroek wilde ingrijpen, hij trap te echter den bal hard tegen den paal, Zonrui- ter liep toe en joeg het leder langs v. d. Oever (10). Overmaas speelde met het nooöige zelf vertrouwen verder, terwijl CVV gedeprimeerd scheen. Over het algemeen ging het spel gelijk op maar i°ch Was, wat Overmaas lief zien, door gaans een tikje beter verzorgd dan het spel van CVV. Aan beide kanten ontstonden er eenige kansen, die echter door slecht schieten ver knoeid werden. In de tweede helft ging Overmaas meer druk uitoefenen op het doel van CW en het was slechts aan het onvoldoende schieten van haar voorhoede te wijten, dat het nog zoo lang duur de, voordat de voorsprong vergroot werd. On- dertusschen zat ook CW niet- stil, maar 't spel van haar voorhoede was zóó doorzichtig, dat de verdediging van Overmaas er over het al gemeen niet veel moeite mee had. Na 32 mi nuten vergrootte Overmaas zijn voorsprong door toedoen van Verwey, die uit een voorzet van Romijn met een kopbal een fraai tweede doelpunt maakte (20). Twee minuten later viel de beslissing, toen Verwey er in z'n tentje tus schen uit trok, twee tegenstanders passeerde en daarna met een schltterend schot den stand op 30 bracht. CVV veranderde toen haar op stelling en dit had reeds dadelijk succes, toen v. d. Herik den achterstand met een fraai schot verkleinde (31). Daarna maakte Verwey nog een doelpunt, dat echter wegens buitenspel werd afgekeurd. CVV was tegen het einde wel iets sterker, doch in dén stand kon zij geen wij ziging meer brengen. Elinkwijk heeft de fraaie prestatie geleverd, aan Volewijckers een 21-nederlaag toe te brengen. Gelijk bekend, hebben de Amsterdam- sche gasten al hun competitie-wedstrijden, 22, gewonnen, In hun promotie-wedstrijd tegen H.F.C. werd het een gelijk spel, van Rapiditas werd daarna' met 50 gewonnen, doch in hun vijf en twintigsten wedstrijd van dit seizoen heb ben zij een nederlaag geleden. Hoe Elinkwijk dat heeft klaargespeeld? Terecht heeft men ingezien, dat de aanvalslinie van Volewijckers zeer gevaarlijk is, mits men deze linie in staat stelt, haar goede spel te ont plooien. En dat heeft men den Amsterdammers nu juist belet, want de zeer goed spelende en geen enkel risico nemende achterhoede van Elinkwijk greep in elke situatie resoluut in, en wist zóó snel te handelen, dat vele aanvallen van de gasten juist op het beslissende moment onschadelijk werden gemaakt. Daarbij had deze achterhoede veelal den steun van den spil Hal, die goeddeels in teruggetrokken positie speelde, waardoor wel is waar aan den aanval eenige steun werd onttrokken, doch door groot en open spel wist men dit in letterlijken en figuur lijken zin te overbruggen. Dat wil evenwel nog niet zeggen, dat de aanval van Volewijckers geheel onschadelijk werd gemaakt. Menig goed gericht schot kreeg Post te verwerken en hij deed dit op solide wijze. Vóór ten aanschouwen van een buitengewoon talrijk publiek werd begonnen, bood men elkaar over en weer een fraaie bloemenmand aan en werden vriendelijke toespraken gewisseld. Van den aftrap nam Elinkwijk, dat tegen wind in speelde, het leder méde en bedreigde al direct het Amsterdamsche doel. Spoedig volgde Volewijckers dit voorbeeld, doch bepaald ge vaarlijk is men nog niet. Na 2^ minuut neemt Elinkwijk de leiding: op den rechtervleugel is Blom in duel met den links-achter de Boer; deze laatste komt te vallen, waarvan Blom profiteert om snel en goed voor te zetten en G. Jansen weet met een fraaien en juist gerichten kopbal het eerste doelpunt te scoren, 10. Groote vreugde in het Elinkwijkkamp en een goerie moreele steun voor de spelers. Men is dan ook direct opnieuw aanvallend, zéér enthousiast, zóó zelfs, dat de scheidsrech ter, die heel den strijd uitstekend heeft geleid, aan de gasten eenige vrije schoppen toekende, bij het onschadelijk maken waarvan vooral Hol zich onderscheidde. De gelijkmaker komt na 13 minuten. Rechtsbinnen de Jong zendt van grooten afstand een hard schot in, dat Post ten deele verrast, althans via zijn vinger toppen belandt de bal in het doel. (11). Nadat wegens een ongevalletje de strijd even is onderbroken, bouwen de Volewijkers steeds uitstekend de aanvallen op, doch de achter hoede en tenslotte doelman Post blijven fle situatie meester. De aanvallen als men wil uitvallen van Elinkwijk zijn zeer snel en ge vaarlijk, doch voeren evenmin tot het ge- Toen de uitstekend leidende scheidsrecnter Twisterling „rust" aankondigde en de stand bij den wedstrijd SantpoortV.V.Z. nog 11 luid- de, zal niemand van de talrijke toeschouwers hebben vermoed, dat Santpoort deze ontmoe ting uiteindelijk met 82 zou winnen Het was inderdaad een eigenaardige wedstrijd, deze strijd tusschen de oud-I.V.C.B.-ers Sant poort en V.V.Z. en in de eerste helft was de ontmoeting niet alleen eigenaardig, maar ook bepaald zwak wat betreft bet spelgehalte. Een V.V.Z.-elftal, dat met den moed der wanhoop vocht om z'n plaats in de tweede klasse te rechtvaardigen, maar er nimmer in slaagde een behoorlijk spelpeil te bereiken. Wel konden de Zaandammers door hun soms fanatieke pogin gen om te trachten „voetbal" te spelen, het den Santpoorters bepaald lastig maken, zoo lastig zelfs, dat ook het Santpoort-elftal er weiri? of niets van terecht bracht. Maar voetbal, dat met een doorsnee tweede klasser op één lijn gesteld kon worden, was het niet. Integendeel, spel- teehnisch leek het Zaansche getrap nergens naar en slechts aan het sterk doorgevoerde „al" j braak"-systeem was het te danken, dat de pal" tijen, vrijwel in evenwicht bleven. Santpoort verviel daarbij in de fout het spel veel te kort te houden en omdat de Zaandammers boven dien in hun enthousiasme steeds eën fractie van een seconde eerder bij den Dal waren dan liun tegenstanders, was het initiatief veelal aan Zaansche zijde. Het viel dan ook niet te ver wonderen, dat V.V.Z. het beste van het spel had in de eerste helft, voorzoover er dan van („spel" sprake kon zijn en de 10 voorsprong na een kwartierspelen was dan ook volgens de spelverhouding volkomen verdiend. Uit een der vele aanvallen van den rechtervleugel Schim melHappe scoorde Oly een handig doelpunt. Santpoort trachtte te vergeefs het juiste antwoord te geven aan de Zaandammers. Het kon hierin niet sla gen, maar dat de thuisclub tenslotte over de beste techni sche kwaliteiten bleek te beschikken, was voor iedereen duide lijk. Het was tenslotte meer geluk dan wijs heid, dat Bakkum het gelijkmakende doel punt kon scoren, toen het leder voor .de Zaansche veste ette lijke malen was gemist door vriend en vijand en de Santpoort-crack eindelfjk kans zag den bal het laatste beslis sende trapje te geven (11). Bakkum kreeg even later een prachtkans zijn elftal nog voor de rust de leiding te geven, maar bij een toegestknen penalty trapte het Santpoort- „kanon" in den grond, zoodat keeper Huisman geen moeite had de situatie te redden. Met ge lijken stand werd dan ook gedraaid. De pauze had haar uitwerking op de Sant poorters niet gemist en het bleek al spoedig, dat de rood-broeken xiegen de Zaansche spel methode het juiste tegenwapen hadden gevon den. V.V.Z. trachtte ook nu met een „stopper- spil" de zaak schaakmat te zetten en hoéwei Huisman individueel soms heel goed werk deed. was het elftal op -en dergelijk systeem niet in gesteld en de Santpoorters hadden in de eerste - helft de kat blijkbaar eens uit den boom geke- ken.. Het spelbeeld was dan ook direct vee; aan trekkelijker en Bakkum gooide het spel onmid dellijk „open". De vleugelspelers renden langs de lijn alsof er geen V.V.Z.-kanthalfs bestonden er. de doelpuntenregen barstte Ibs. Kalden bach was de eerste, die van de stevige bewaking van Bakkum profijt trok en een handigen voorzet van Gerrits keurig benutte (21). En toen de Zaansche doelman kort hierna den bal slecht uittrapte, was Bakkum' er als de kippen bij om eerst zijn bewaker fraai te omspelen en daarna deelman Huisman met een geweldig harden schuiver te passeeren. De Santpoort-midvcor kreeg hierna den smaak te pakken, want spoe dig hierna deed hij op onnavolgbare wij zo uit een voorzet van Gerrits het V.V.Z.-net opnieuw trillen en een schitterende combinatie tusschen deze beide spelers stelde Bakkum wederom 111 staat, thans met z'n hoofd, het vijfde doelpunt te scoren. Santpoort had den strijd gewonnen en de vraag was nog maar met hoeveel de rood- broeken zouden winnen. De rood-blauwe voor hoede speelde en scoorde er lustig op los en Tromp met twee en Gerrits met een doelpunt., brachten den stand op 81, waarna Romanesco den eindstand op 8—2 bracht. Bakkum (Eigen toto) wenschte resultaat, zoodat de rust met gelijken stand ingaat, In de tweede helft heeft de thuisclub het voordeel van den wind, dat nu wel niet z°° groot was, maar bij hoog gespeelde ballen toch goed merkbaar. Het begin is weer voor de gast- heeren, en eenige hoekschoppen worden ëe' forceerd. Daaruit ontstaan kansvolle momen ten, doch de defensie van de gasten: v. Geider- De Boer, en tenslotte Kuyper, weet meester te blijven van het terrein. Er volgen dan eenige corners op het Elinkwijk-doel, evened^ niet ongevaarlijk, doch ook hier wordt alle Se" vaar bezworen. Als er 18 minuten is gespeeld, komt het 810 te moment voor Elinkwijk: Blom neemt e® hoekschop, plaatst daaruit het le"er precies op Hol» het hoofd van den lang van stuk zijnden die het leder onhoudbaar inkopt. (21). fraai staaltje tactiek, waarvoor men wel vaak geoefend zal hebben, doch welke °e'. ning nu ruime belooning vond, daar dit punt het beslissende voor dezen strijd te zfjn. Tijdens de rust van den voetbalwedstrijd AjaxZwaluwen werd de fx ^01,1 estafette geloopen tusschen de ploegen van A.A.C., A.V. 1923 en Quljjn;iand) (Foto PaX-HO'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 4