Berlijn noemt blokkeering van tegoed volkomen ongerechtvaardigd Honderdduizenden bonnen gestolen Granaat ontploft Britsche aanval bij Kissoe afgeslagen m .r Verduistering Drukke besprekingen te To britsche aanvalspoging -'1\ lp/ Weer bon-vrij schoeisel EEN BLAD VALT VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 17 JUNI 1941 Welke nieuwe actie tegen Engelschen voorbereid J V "Y Britsche garantie voor Irak Generaal Grossi overleden AAN KANAALKUST KIO Fransche vliegers bestoken Britsch eskader Engelsche vliegtuigen boven Duitschland Vliegvelden voor V.S. langs de Braziliaansche kust? Rede van Churchill tot de Ver. Staten Wijziging in distributie van kunstmest bur. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 ABONNEMENTEN: Tiet inbegrip van het Zondagsblad 26 cents per week, per kwartaal 3.42 VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 23059 De prijs der advertentiën bedraagt^5 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- ên Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iedere regel meer 16 cents. Braziliaansch leger versterkt Distributiekantoor te Amsterdam geplunderd Vijftien vliegtuigen neergehaald Mijnen gelegd in haven van New York SYRIË m Admiraal Soejetsoegoe over dreigend conflict met VS. Gewonden en vernieling op den Amsterdamschen Straatweg te Utrecht (J.a. babyschoeiselmeer maten van kinderschoenen op bon „2" DE STRIJD OM DAMASCUS 5000 Joden strijden aan Britsche zijde BRITSCH VOORSTEL AAN ARABISCHE LANDEN Masri Pasja weigert inlichtingen te verstrekken Uruguay en de kwestie der steunpunten Arbeid adelt KABINET TE LISSABON VERGADERT Rapport van gezant te Washington besproken Bon geeft thans recht op bestelling van bepaalde hoeveelheid De oorlögsbegrooting van Nederlandsch-Indië Wijzigingen ophanden in kabinet-Churchill? Geen zitting verwacht van Duitschen Rijksdag Rede van den G.-G. te Batavia Japansche ambassadeur uit Londen vertrokken DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BERLIJN, 16 Juni. (A. N. P.) In de Wii- helmstrasse verklaarde men vandaag, dat de onmiddellijke blokkeering van alle Duit sche en Italiaansche tegoed, alsmede dat der bezette landen, zooals die door Roose velt bevolen is, van Duitsche Zijde „volko men ongerechtvaardigd" wordt geacht. Naar men zeide wordt de kwestie van het nemen van tegenmaatregelen nog bestudeerd. S. P. T. meldt uit Berlijn: De nieuwe ontwikkeling der gebeurtenissen in Amerika, Nederlandsch-Indië en Syrië en de actie der Duitschers in het Oostelijk deel der Middellandsche Zee zijn de punten, die deze Week in de wereldpers de eerste pagina's heb ben gevuld. Zooals hier verder werd verklaard, heeft Sumner Welles een protest bij de rijks- regeering aangekondigd, De laatste berichten uit Japan over de on derhandelingen te Batavia zijn minder somber dan die der vorige week. Ofschoon het nu wei vaststaat, dat Josjiza.wa teruggeroepen zal wor den, blijkt ook, dat de mogelijkheid voor nieu we onderhandelingen blijft bestaan. Deze wee. kan een opheldering der positie brengen. Morgen spreekt maarschalk Pétain naar aan leiding van den eersten verjaardag van zijn regeering. Natuurlijk wordt de rede van den maarschalk hier met groote belangstelling te gemoet gezien. Het staat echter niet vast, oi Pétain over de verhouding tot Engeland en de gebeurtenissen in Syrië zal spreken. De nieuwe actie die wordt voorbereid, en, volgens rijksminister dr. Göbbels. Churchill zal verbluft doen staan, zal blijkens aan wijzingen in de pers niet gericht zijn tegen de Britsche eilanden zelf. „Duitschland kiest zelf zijn positie en zijn doel", aldus zegt men hier. Voorspellingen in dezen zijn uit den booze. Dat de toestellen echter, die na de verovering van Kreta zijn vrijgekomen, gebruikt zullen worden om beweging te brengen in het Afrikaansche front, kan als zeker worden aangenomen. Het Duitsche opperbevel zorgt steeds voor verras singen en het kiest zelf het oogenblik, waarop deze verrassingen plaats vinden. „Binnen twee maanden weten wij echter meer", is alles wat de hoogste autoriteiten hieromtrent loslaten. Zonsondergang 17 Juni 22.05 Zonsopkomst 18 Juni 5.16 Maanopkomst 2.01 ondergang 14.28 ANKARA, 16 Juni. (D.N.B.) De Turksche radio meldt uit Bagdad, dat de tegenwoordige Iraksche regeering een garantieverklaring van de zijde van Engeland gekregen heeft. TURIJN, 16 Juni. (Stefani). Generaal Ca- millo Grossi. senator en voorzitter der commis sie voor den wapenstilstand met Frankrijk, is plotseling overleden. RIO DE JANEIRO, 16 Juni. (S.P.T.) Het Braziliaansche leger is versterkt met een regi ment infanterie Dit nieuwe regiment, dat het nummer 16 zai dragen, wordt in den staat Na- tal gestationneerd. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag jJ. zijn uit het Distributiekantoor Amsterdam- Oost, 2e Oosterparkstraat, ontvreemd na genoeg alle daar voorradige distributiebon nen, alsmede verschillende stempels. Het aantal ontvreemde bonnen loopt in de hon derdduizenden. Ook worden verschillende distributiekaarten vermist. De bonnen en kaarten betreffen nagenoeg alle distributiegoederen. Zoo zijn gestolen: I 2000 vetkaarten, 1400 vleeschkaarten, 100 vleeschkaarten, 1900 aardappelkaarten, 500 aardappelkaarten, 200 Algemeene Distributiebonboekjes, 500 bloemkaarten, 1000 boterkaarten. 1500 boterkaarten, 1480 brandstoffenkaarten J, 1301 idem K, 195 idem L, 400 idem M, 200 idem N, 500 broodkaarten, 100 papkaarten, 700 series petroleumzegels, 800 schoenenbonnen I, 100 melkkaarten, 300 Benzinevergunningen van 60 Liter, 100 idem voor 30 Liter, 400 caeaokaarten, 800 idem II, en voorts een zeer groot aantal bonnen voor: aardappelen, boter, brandstoffen, brood, eieren, havermout, kaas, koffie of thee, Biaizena, margarine, peulvruchten, rijst, spijs olie, suiker, tarwebloem toiletzeep, vermicelli, vieesch. vleeschwaren, zeep, terpentijn, genera- toranthraciet en generatorturf, lijnolie, melk, textiel HA en G. Tevens zijn ontvreemd: een aantal reductie- bewijzen a 1,50 en 15.en voorts eenige stempels, o.a.: „Distributiekantoor Amsterdam (O.) „Amsterdam (O.) D.K. 602" Handteekening: „P. J.- A. Blansjaar" „Advies gegrond op schriftelijke bewijsstuk ken, gebaseerd óp normen, vastgesteld bij circu laire d.d. 6/2 '41 No. 161.556/B. 1.1.1. doss. 328". De Commissaris van Politie, waarnemende de 7e Sectie (Bureau Linnaeusstraat 121 te Amsterdam Oost) waarschuwt hiermede het publiek tegen het koopen van de hierboven- genoemde distributiebescheiden, verzoekt Voorts een ieder die meent; inlichtingen in zake dezen diefstal te kunnen verschaffen, zich ten spoedigste in verbinding met zijn bureau te stellen. Berlijn, 16 Juni (DNS) Naar het DNB Vah bevoegde zijde verneemt, is vanmiddag een poging van afzonderlijke Britsche ge- Vechtsvliegtuigen om onder sterk escorte van Ja6ers de Kanaalkust te naderen, met zware ^liezen voor de Britter, afgeslagen. Bij de bchtgevechten, die ontstonden, schoten Duit se jagers dertien Eugeische jagers en een t:sto]-Blenheim neer Een ander Britsch T^tei Werd door iuchtdoelartillerie omlaag ®ehaald, zoodat de totale verliezen der Britten Bftien vliegtuigen bedragen. t, BEW YORK. 16 Juni «SPT> Het leggen van Jhen in ae haven van New York. waarmede sfceren ts begonnen, neeft m internationale 0lnêen alhier vrij groote verbazing gewekt. te cleeJ wordt medegedeeld dat deze maat- Sel, welke tot September van kracht zal zijn. jjt onderdee] uitmaakt van het opieidings- Bramma van het Amerikaansche leger. Naat\ Be/roet naar Beiroet I Asoer ZUID Ra fid Dsjestn t jf SI airia)I mtóersara >\RASCHEJA Mardoes \Haengug S. Mezzei oera Kidr j Made mi Katana 'J' \0V B A Nfg O yN Belati f }i, hasBEJA* S mjÜDÉL Saöein Adtoan ^Merdj-Ayoem Seran o Kiswe 5EAUFO Sjadar G/ladij V\BANIAS L KANA TRIBNIN Gabaghlb p A k. Hamala Keunetra 5a na me Spoorweg Wegen naai JF Oera 10 km kaaRT Van PELV Op deze kaart zijn met zwarte pijltjes de opmarschrichtingen der Britten in het Zuidelijkste deel van Syrië aangegeven. De opmarsch der hoofdlegers begon in Palestina en Transjordanië, later verdeelde zich de hoofdmacht in 5 colonnes een colonne opereerde langs de kust in de richting van Sidon (Saida), een twee de in de richting van Merdj-Ayoem, een derde via Banias in de richting tan Keu netra, terwijl twee colonnes via Dera de hoofdwegen naar Damascus volgden. De meeste gevechten hadden plaats ten Zuiden van Sidon, ten Noorden van Merdj- Ayoem, ten Westen van het llermon-gebergte en bij Sassa Hardnekkigen tegen stand ondervonden de Britten langs de hoofdwegen naar Damascus, vooral bij Kis we (Kissoue), waar de Franschcn de Britten een viertal dagen ophielden. Sana- mein, Oabaghib en Keunetra werden door de Franschen herhaaldelijk uit de lucht gebombardeerd TOKIO, 16 Juni (D.N.B.) Onder voorziter- schap van Konoje is vandaag een buitengewone liaisconferentie gehouden tusschen de regee ring en de weermacht. Hierbij zijn, naar Domei meldt, „dringende vraagstukken" besproken. Aanwezig waren de minister van Buitenland- sche Zaken, Matsoeoka, de chef van den gene- ralen staf, generaal Soegijama, de beide weer machtsministers, de minister van Binnenland- sche Zaken, Hiranoema en de staatssecretaris van de Rijkskanselarij. In aansluiting hierop is tusschen vertegen woordigers van het leger en de marine een be spreking gevoerd, waarna de minister van Oor log, generaal Togo met de vertegenwoordigers van de marine een onderhoud heeft gehad. Verder meldt D.N.B. dat, op een vergade ring van den centralen raad der beweging tot ondersteuning van de politiek van den Keizer de voorzitter, admiraal Soejetsoegoe in tegenwoordigheid van minister-president Konoje gesproken heeft over de Japansche vraagstukken van binnenlandsche en bui- tenlandsche politiek. Hij zeide, dat een Amerikaansche deelneming aan den oorlog ook Japan tot oorlog zou dwingen. Op binnenlandsch gebied is de dringendste taak de verwezenlijking van de nieuwe orde op ieder gebied van het dagelijksche leven en het bereiken van den krachtigsten verdedigingstoe stand. Op het gebied der buitenlandsche poli- iek moet Japan een definitieve beslissing ne men ten aanzien van China, de Zuidzee en het vraagstuk van eventueele Amerikaansche deel neming aan den corlog. Het pact van drie is ge sloten door landen met overeenstemmend? denkbeelden en bedoelingen. Het berust op het verlangen naar een nieuwe wereldorde, zooals ook de Keizer gezegd heeft. Het laat geen ruim te voor het overwegen van voordeelen en nut. Indien dus de Vereenigde Staten aan den oor log gaan deelnemen beteekent dat, met het oog op de Japansche traditie van trouw en eer, dat ook het Japansche rijk in den strijd gaat. Het vraagstuk van de Zuidzee kan eveneens niet stilzwijgend gepasseerd worden, omdat het voer Japan de beslissing tusschen dood en leven be teekent. Voor de oplossing dezer vraagstukken zijn de grootste vastbeslotenheid en paraatheid van het Japansche volk noodig. Naar voerts wordt bericht, publiceeren bijna alle bladen te Tokio de verklaring van admiraal Soejetsoegoe met groote opschrif ten. Tokio Asahi Sjimboen schrijft, dat het keizerrijk thans besluiten moet aan den oor log deel te nemen, wanneer Amerika in den corlog komt. De Hotsji Sjimboen eischt Zondagmiddag omstreeks een uur is te Utrecht op den Amsterdamschen Straatweg hoek Bloekstraat 'n granaat ontploft. De 18-ja- rige Van W., wonende in de Houtstraat alhier, had van een vriend een gevonden granaat ge kregen. Waarschijnlijk in de meening, dat dit geen gevaar meer kon opleveren, vervoerde Van W. het projectiel onder zijn arm op straat. Op den Amsterdamschen Straatweg liet hij de wei degelijk geladen granaat vallen, waardoor een geweldige ontploffing ontstond. Van verscheidene huizen in de buurt sprongen de ruiten en door de rond vliegende granaatscnerven werden zes om-, standers in meer of mindere mate gewond. De jongen zelf kwam ei nog goed af. Hij ver wondde een zijner handen, doch bleef verder zonder letsel. Een wielrijder, een van genoemde zes personen, liep ernstige verwondingen op aan de bovenbeenen. De G.G. en G.D. vervoerde eenige zwaargewonden naar het Stedelijk en Academisch Ziekenhuis. De lichtgewonden kon den na verbonden te zijn naar huis gaan. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. De secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat met ingang van heden de verkoop van een aantal soorten schoeisel, hetwelk tot dusverre op een zg. bon ,,2" moest worden ge kocht, weer vrij van bon zal kunnen geschieden. Het betreft de volgende soorten schoeisel: 1 babyschoeisel 2 pantoffels met een cosy-zool en boven werk van stof 3 rubberbadschoenen 4 klompsokken. Voorts zal, teneinde tegemoet te komen aan den veel geuiten wensch van het publiek om meer schoeisel voor kinderen beschikbaar te stellen, de grens voor kinderschoenen, welke op bon „2" verkrijgbaar zijn, uitgebreid worden van maat 23 tot maat 27. Van heden af is dus kinderschoeisel tot en met maat 27 op bon ,,2" verkrijgbaar. Bovendien zullen sandalen met leeren- of rubberzooi op bon „2" verkrijgbaar zijn. Tenslotte wordt de aandacht er op gevestigd, dat niet alleen zomerschoeisel en kinderschoei- sei op bon „2" verkrijgbaar is, doch ook een aantal soorten schoeisel, hetwelk gebruikt kan worden, om het normale schoeisel te sparen voor den komenden winter. In het bijzonder zij hier gewezen op schoenen met houten zool, pantoffels met leeren zool en gymnastiekschoe nen, welke gedurende den zomer zeer goed ge bruikt kunnen wordep om het normale schoei sel te vervangen. VIOHY, 16 Juni. (D.N.B.) Volgens de hier ontvangen berichten valt van het ope ratiegebied Damascus niets te melden. Fransche verkenningstroepen zijn in actie geweest in de streek van Koeneitra. Bij Kissoe hebben sterke Engelsc.he gepantser de strijdkrachten heftige aanvallen onder nomen, doch zonder succes. Bij een tegen aanval hebben de Franschen acht EngeJ- sche tanks vemieid. Volgens een bericht uit Beiroet hebben zes Fransche jachttoestellen, die in het gebied van Derzaa-Soeida opereerden om de Fransche strijdkrachten te land te steunen, 18 Britscne iagers van het type Gladiator ontmoet. In weer wil van hun numerieke minderheid aanvaard den de Franschen den strijd. In een verbitterd gevecht werden drie Engelsche vliegtuigen ze ker en is een vierde waarschijnlijk neergescho ten. Eén Fransch vliegtuig moest binnen de vijandelijke linies dalen. Uit Beiroet wordt voorts gemeld, dat Fran sche luehtmachtafdeelingen, die gisteren pas in Syrië waren aangekomen, onmiddellijk in actie kwamen. Zij vielen met succes Britsche sche llen aan, die voor de Libaneesche kust opereer den. Verscheidene treffers werden op de oor logsschepen geplaatst. Verder meldt Ofi uit Beiroet: Ons lucht- wapen van de marine heeft gisteren om 19.00 uur een hevigen aanval gedaan op Britsche zeestrijdkrachten aan de kust. Een Britsche torpedoboot werd ter hoogte van Saida getroffen en ging in vlammen op. Een tweede torpedoboot tverd beschadigd. Hedenochtend vroeg bij het aanbreken van den dag kwamen onze schepen met vijan deiijke zeestrijdkrachten, bestaande uit twee kruisers en vier torpedobooten, in contact Wij leden geen verliezen. Naar Reuter meldt, maakt het officieele communiqué van het Britsche hoofdkwartier bekend, dat de gevechten in den centralen sector van Syrië in hevigheid zijn toegeno men. Het te Damascus verschijnende blad Al Sias- se verneemt, dat een afdeeiing van 5000 Joden aan de zijde der Engelsche troepen vecht. Men vraagt zich af, aldus het blad, hoe deze Joden betaald worden en of zij misschien hopen, van Syrië een tweede Palestina te kunnen maken. De Arabieren zijn échter door ervaring wijf geworden en zullen hun land tegen Engeland en het Zionisme weten te verdedigen. De te Aleppo verschijnende Al Gihad roept alle Arabieren op, Frankrijk te steunen in den strijd tegen de Engelsche onderdrukkers. Nu bewezen is, dat Engeland van Palestina en de andere Arabische landen een groot Zionistisch centrum wil maken, moet aan den Engelschen invloed in het Oosten voor goed een einde ge maakt worden. DAMASCUS, 16 Juni (D. N. B.) Naar uit Bagdad wordt gemeld, heeft dc onlangs benoemde Irakeesche gezant te Cairo, Noeri Said Pasja, opdracht gekregen den Arabi- schen regeeringen een Ëngelsch voorstel voor te leggen, dat neerkomt op de vorming van een Engelsch-.vrabischen staat. Syrië, de Libanon, Palestina en Transjordanië zou- "den daartoe behooren, Aan het hoofd zou de, in Engelschen dienst staande emir van Transjordanië komen. Egypte zou als tegen prestatie een deel van het schiereiland Sinai krijgen, alsmede een deel van de Palestijn- sche woestijn. Palestina zou een zekere autonomie krijgen en de Joden zouden bij het bestuur een vooraanstaande plaats in nemen. Daarentegen zou men de Arabieren in Palestina aanmoedigen,, naar Transjor danië en Syrië te emigreeren. Het A. N. P. bericht, dat net van Britsche zijde tegen den gevluchten en vervolgens na wekenlang zoeken gearresteerden voormaligen chef van den Egyptischen generalen staf, Masri Pasja, ingesteld onderzoek volgens berichten uit Cairo buitengewoon ..ïoeilijk is. Masri Pasja bevindt zich in de Britsche militaire gevange nis. Het onderzoek wordt geleid door ambtenaren van den Britschen geheimen dienst. Tot dusver heeft Masri Pasja echter geweigerd ook maar iets te zeggen, hoewel alle mogelijke maatrege len werden toegepast. De Egyptische openbare meening volgt, even als voorheen, de affaire Masri Pasja met de grootste belangstelling, ofschoon in de pers op grond van een verordening van den Britschen militairen censor geen enkel woord over dit geval gepubliceerd mag worden. BERLIJN, 17 Juni (D.N.B.) In den algeloopen nacht is de R.A.F. naar West- Duitschland gevlogen, waarbij negen Britsche bommenwerpers werden neergeschoten. Op verschillende plaatsen werden bommen gewor pen, voornamelijk op woonwijken De bommen veroorzaakten eenige schade aan gebouwen en maakten verscheidene slachtoffers onder de burgerbevolking. Er werd geen militaire schade aangericht. De krachtige afweer verhinderde dat de vijand zijn bommen goed kon plaatsen. De reeds gemelde buitengewone successen der Duitsche jagers van gistermiddag vonden een aanzienlijke voortzetting bij het optreden van Duitsche naChtjagers, welke de vijandelijke vliegers afweerden. In totaal werden in den nacht van 16 op 17 Juni negen Engelsche ma chines door nachtjagers neergeschoten. vastbeslotenheid in deze crisis en de Mijako Sjimboen acht den tijd gekomen voor Ja pan, definitief te beslissen, daar het den sleutel voor den afloop van den oorlog in handen heeft. NEW YORK, 17 Juni (D.N.B.) De Washington Times Herald zou vernomen heb ben, dat de regeering der V. S met Brazilië onderhandelingen voert over de inrichting van militaire vliegvelden langs de Braziliaansche kust. Hierover verneqjn t de New York Daily News: In de Braziliaansche ambassade wordt be vestigd, dat dergelijke onderhandelingen te Rio de Janeiro gevoerd worden. In tótaal zou den de V. S. daartoe een crediet beschikbaar willen stellen van negentig millioen dollar. De vliegvelden zouden Breziliaansch bezit worden, doch door het Amei*aansche leger gebruikt kunnen worden. -Op deze wijze, schrijft het blad. zou men vermijden, de Amerikaansche vlag ten Zuiden van de Rio Grande te vertoonen, het geen den Spaansch-Amerikaanschen landen aanstoot zou kunnen geven. Uit Montevideo meldt het D.N.B.: La Tribuna keert zich scherp tegen bepaalde geruchten Waarin aan de regeering van Uruguay het voor nemen wordt toegeschreven, steunpunten aan de kust ter beschikking van de V.S. te stellen. Het blad vraagt, of men werkelijk voornemens is, de iandskust aan de V. S. uit te leveren en schrijft: Door het beslag leggen op Engelsche vlootsteunpunten in de Caraïbische Zee bereidt Noord-Amerika zich reeds op den oorlog voor Het gaat daarbij niet slechts om maatregelen ter verdediging van de V. S„ doch om het in richten van vooruitgeschoven posten voor een later optreden tggen Zuid-Amerika. Het vader land mag noch "verkocht noch uitgeleverd wor den en aan dergelijke ..inblazingen' mag geen gehoor geschonken worden. STOCKHOLM, 17 Juni (D.N.B.) In een radiorede, die de Britsche premier, Churchill, tot de Ver. Staten gehouden heeft ter gelegen heid van het feit, dat de Amerikaansche uni versiteit van Rochester hem het doctoraat ho noris causa heeft verleend, beriep hij zich ter inleiding op het „gevoel van verwantscnap en eenheid," dat tusschen de beide kusten van den Atlantischen Oceaan bestaat en in dezen tijd van wereldcrisis een bemoediging en opwekking voor hem is. „Een wonderbaarlijke gebeurtenis rolt zich voor onze oogen af", vervolgde Churchill. Helaas is het ons niet gegeven te weten hoe het einde zal zijn. Zeker is evenwel, dat de huidige ge beurtenissen ons leven diep zullen schokken. Wij allen aan beide zijden van den Oceaan voelen, dat ons lot en dat van vele geslachten op het spel staat. Nadat Churchill met klem betoogd had, dat men „trotsch en verheugd" moet zijn ondanks alle tegenslagen in een dermate verheven tijd perk te leven en na voorts gesproken te hebben van de „van haar zetel verdreven gerechtig heid", van de „met voeten getreden rechten dei- zwakken" en de „groote vrijheid", richtte hij zich o.a. met de volgende verklaring tot de Ver. Staten „Een jaar lang bieden wij, Britten, alleen tegenstand, gesteund door uw steun en uw hoogachting en overeind gehouden door onzen onbedwingbaren wil en onze hoop op uw gewel dige hulp. Wat er ook moge komen, wij zullen ons tot het einde goecihouden. En thans biedt de oude leeuw alleen tegenstand aan de jagers, die moorddadige wapenen bezitten." Tot besluit vergeleek Churchill den oorlog met een reis en zei: „De tijd dringt evenwelv Iedere maand, die verstrijkt, draagt bij tot ver lenging en tot de gevaren van de reis, die gemaakt moet worden. Vereenigd zullen wij het houden, verdeeld echter zullen wij vallen." Er bestaat een oude vereeniging met een jong vermogen, een grooten naam en een edel initiatief, welke Arbeid adelt" heet en dezen dag ons het onderwerp geeft voor deze over peinzing. .Arbeid adelt." Is er actueeler leuze denkbaar voor onze dagen? Niet geld en vermogenmaar de nobele daad onzer handen adelt den mensch. Ar beid is geen schandemaar een eer. Nooit is het geluk van den arbeid zoo algemeen erkent als na een periode van inzinking door den doem der werkloosheid. In het zweet onzes aan- schijns moeten we na Adams val ons dagelijksch brood verdienen. Maar het gebed om dit dagelijksch brood, door Christus zelf ons op de lippen gelegd in het „Onze Vader", adelt dit zwoe gen en werken. Het feest van den arbeid is de symboliseering van de waarde door de huidige maatschappij aan den arbeid gehecht. Gedenken we immer dat arbeid adelt! LISSABON, 16 Juni (S.P.T.)De Portugeesche ministerraad is Zaterdagavond in het paleis de Sao Bento bijeengekomen. In welingelichte krin gen neemt men met stelligheid aan, dat hel rapport van den Portugeeschen gezant te Washington, dr. Joao de Bianchi, over zijn onderhoud met Sumner Welles is besproken. Dit onderhoud, waarbij de Portugeesche nota naar aanleiding van Roosevelts uitlatingen over de Azoren en de Kaapverdische eilanden is be handeld, wordt in Lissabon bevredigend ge noemd. In de Nederlandsche Staatscourant van Maandagavond is verschenen de Kunst- mestdistributiebeschikking III, inhoudende nadere regelingen voor het koopen, verkoo- pen en afleveren van kunstmeststoffen. Ter toelichting op deze beschikking kan het volgende worden medegedeeld: Het thans bestaande systeem van toewijzingen met bijbehoorende kunstmestbonnen blijft ge handhaafd. Teneinde een doelmatige spreiding der be schikbare hoeveelheden kunstmeststoffen te kunnen bereiken, moet de verdeeling niet, zooals in het seizoen 1940/41 gebeurde, van boven af, d.w.z. beginnende bij den verkoop door produ centen, plaats vinden, doch de aan verbruikers toegewezen hoeveelheden door middel van be stellingen van kleinhandel, via tusschenhandel en groothandel, tot bij den producent-verkooper geraken, waarna deze laatstgenoemde weer via den weg der bestelling het beschikbare product kan leveren. In verband hiermede verliezen de kunstmestbonnen hun karakter van afleverings- connen en krijgen het kenmerk van een bon. welke recht geeft op de bestelling van een be paalde hoeveelheid kunstmeststoffen. opdat deze na aankomst ter plaatse aan den betref- fenden verbruik^- afgeleverd kunnen worden. Zoodra een handelaar voldoende kunstmest bonnen van verbruikers heeft ontvangen, zendt hij deze bonnen met een aanvraagformulier aan het K.D.B,, waarop hij een machtiging tot het betrekken van kunstmeststoffen ontvangt. Deze machtiging zendt hli aan zijn leverancier (groot handel of via tusschenpersoon), welke den ont vangen machtigingen aan den verkooper uit de eerste hand zendt onder bestelling van de hoe veelheid waarop de machtigingen recht geven. Teneinde een en ander een wettelijke basis te geven is de nieuwe beschikking ontworpen. Te vens zijn daarin overgangsregelen gegeven om van het oude op liet nieuwe systeem te geraker. LONDEN, 16 Juni (S.P.T.). In politieke krin gen te Londen doen geruchten de ronde, dat er enkele wijzigingen in het kabinet Churchill op handen zijn. Volgens deze geruchten zou Amery, de minister voor Indië en Birma, zijn ambt neerleggen en vervangen worden door sir Staf ford Cripps, den Britschen ambassadeur in Rusland, die op het oogenblik in Londen ver toeft. Amery zou minister van Oorlog worden. Andere geruchten spreken echter van een be noeming van Amery tot opvolger van Duff Cooper in het ministerie van Voorlichting. Voorts verluidt in setni-officieele kringen te Londen dat Griffith, den voorzitter van den En gelschen mijnwerkersbond, een plaats in het kabinet zal worden aangeboden. BERLIJN, 16 Juni (ANP) De ln het buiten land verspreide geruchten over bijeenroeping van den Duitschen Rijksdag worden in poli tieke kringen hier niet bevestigd. SJANGHAI, 16 Juni (DNB) Te Batavia is officieel medegedeeld, aat de oorlogsuitgaven van Nederlandsch-Indië in het komende be- grootingsjaar waarschijnlijk ongeveer 250 mil lioen dollar zullen bedragen De staatsschuld zou daardoor in het jaar 1941 stijgen tot 137 millioen gulden. Het tekort za) waarschijn lijk 95 millioen gulden bedragen. Naar S.P.T. verdèr bericht heeft, ter ge legenheid van de opening van den Indischen Volksraad, de gouverneur-generaal :e Batavia, jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, een groote rede uitgesproken waarin hij uiting gaf aan zijn vast vertrouwen, dat het economische leven in Nederlandsch Indië normaal zou blij ven, indien tenminste geen oorlogshandelingen noodzakelijk zijn. In politieke kringen te Tsjoengking wordt aan deze rede van den gouverneur-generaal een zeer groote beteekenis gehecht, daar van weerskanten de wensch werd geuit, de han delsbetrekkingen tusschen China en Neder landsch Indië te verbeteren. In verband hier mede schrijft het orgaan der Tsjoengking-re- geering, dè Central Daily News. dat de be trekkingen tusschen China en Nederlandsen indië sinds langen tijd zeer nauw zijn. Tegen woordig leven 1,2 millioen Chineezen in Neder- randsch Indië, die een belangrijk aandeel heb ben in de economische ontwikkeling van het land. TOKIO, 17 Juni. (D. N. B.) De Japansche ambassadeur te Londen is, naar E-omei meldt. Maandag naar Lissabon vertrokken, om van daar via Amerika naar Japan terug te keeren. De ambassadeur had Voor zijn vertrek een langdurig onderhoud met den Britschen mi nister-president, Winston Churchill. O O O Hoofdredacteur: H C. 3. A. BARON VAN LAV.SWEERDE, Bussum. Gewestelijk verantwoordelij'k redacteur: W. G. A M. VAN WILLIGE. Bloemendaal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1