Inval m een s ipeelhol Rechercheurs" deden huiszoeking Wijziging in distributie van kunstmest Bedorven vleesch in beslag genomen Ledencijfers r.k. werk- Eerste vollegronds-aardbei STRIJD TEGEN HET WATER Kerkdijk leven St. Marcellinus-procfissie te Boekelo DINSDAG 17 JUNI 1941 Bon geeft thans recht op bestelling van bepaalde hoeveelheid Voorraad van Bredasche lunchroom TOREN TE HANTUM- HUIZEN Rijkssubsidie voor restauratie verhoogd LIEDENVERBOND De volle aanvoer pas tegen einde Juni te verwachten VAN BEINUM TE DRESDEN Groote lof in de heele pers Herinneringen in Friesland FORENSEN VERGADEREN Afgifte van persoonsbewijzen Adviescommissie inzake aange legenheden nationaliteit en identiteit De bond werkt op velerlei terrein Elf personen op heeterdaad betrapt CATO ELDERINK t Schrijfster van Twentsche sagen en sproken M. Blokzijl niet langer bij de „Standaard" Ned. Instituut van Accountants Dé „Juni-opera-weken" te Zürich Sint Alfonsus-retraitenhuis Tentoonstelling van autografen Raadhuis problemen Oplichters maken Haagsch inge zetene f 2000 afhandig Dit jaar op 13 Juli MGR. ANT. V. D. VENNE Nieuw klooster te Raalte De bouw wordt voorbereid Scheepvaart onder Pauselijke vlag? Pr ijs verhooging biscuit en koekjes Academische examens Apothekers-assistent Nuttige handwerken L.O. Machinisten-examens UIT DE STAATSCOURANT Rijksinspecteur voor werkverruiming R ijk swat er staat Burgemeesters Landbouwonderwijs Examen gemeentebelangen Examen acte L.O. In de Nederlandsche Staatscourant van Maandagavond is verschenen de Kunst- hiestdistributiebeschikking III, inhoudende nadere regelingen voor het koopen, verkoo- Pen en afleveren van kunstmeststoffen. Ter toelichting op deze beschikking kan het Polsende worden medegedeeld: Het thans bestaande systeem van toewijzingen ^et bijbehoorende kunstmestbonnen blijft ge handhaafd. Teneinde een doelmatige spreiding der be schikbare hoeveelheden kunstmeststoffen te kunnen bereiken, moet de verdeeling niet. zooals m het seizoen 1940/41 gebeurde, van boven af, ti-W.z. beginnende bij den verkoop door produ centen, plaats vinden, doch de aan verbruikers toegewezen hoeveelheden door middel van be stellingen van kleinhandel, via tusschenhandel en groothandel, tot bü den producent-verkoopev Seraken, waarna deze laatstgenoemde weer via t*en weg der bestelling het beschikbare product kan leveren. In verband hiermede verliezen de kunstmestbonnen hun karakter van afleverings- konnen en krijgen het kenmerk van een bon. Welke recht geeft op de bestelling van een be paalde hoeveelheid kunstmeststoffen, opdat öeze na aankomst ter plaatse aan den betref- benden verbruiker afgeleverd kunnen worden. Zoodra een handelaar voldoende kunstmest- honnen van verbruikers heeft ontvangen, zendt hij deze bonnen met een aanvraagformulier aan het K.D.B., waarop hij een machtiging tot het betrekken van kunstmeststoffen ontvangt. Deze •machtiging zendt hy aan zijn leverancier (groot handel of via tusschenpersoon)welke den ont vangen machtigingen aan den verkooper uit de eerste hand zendt onder bestelling van de hoe- Veelheid waarop de machtigingen recht geven. Teneinde een en ander een wettelijke basis te Seven is de nieuwe beschikking ontworpen. Te vens zijn daarin overgangsregelen gegeven om Van het oude op het nieuwe systeem te geraken. Bij de diocesane Bonden bedroeg het verlies 1720 leden, d.i. 1.12 pet., tegen 1.4 pet. in 't vo rig kwartaal. Het totale ledental van het R. K. Werklieden verbond daalde in het !e kwartaal van dit jaar van 197.809 tot 195.936 of met 1873, wat betee- kent een verlies van 0.95 pet. Ook bij de zuster-centrale het Christelijk Na tionaal Vakverbond (N. C. V.) waren de ver liescijfers over het eerste kwartaal 1941 geringer dan voorheen, n.l. 1469 leden of 1.28 pet. Wat het N.V.V. betreft tast men nog altijd volkomen in het duister. Wij moeten ohs te dien aanzien met geruchten tevreden stellen, doch deze bieden geen vaste basis van ver gelijking. Wel wijst het uitblijven van cijfers van dien ki nt er o paldus het weekblad „Her stel", waaraan wij bovenstaande cijfers ontlee- nen dat deze centrale de ernstige crisis, waarin zij gewikkeld is nog niet heeft overwon nen. Zondagmorgen heeft de Bredasche re cherche in samenwerking met ambtenaren van den Vleeschkeuringsdienst een inval gedaan in een tiental hotels, café-restau rants en lunchrooms in het centrum van de stad, aldus meldt de Telegraaf". In negen van deze zaken werden geen of slechts klei ne overtredingen van de crisismaatregelen geconstateerd. In de tiende zaak echter werd in de ijskast een groote hoeveelheid vleesch gevonden, dat vermoedelijk ten deele van frauduleuze slachtingen afkomstig was. Aangetroffen werden n.l. niet minder dan 216 kalfspoot, dus van ten minste 54 kal veren, 7 kalfskoppen, 7 kalfslongen, 4 kalfs- tongen en 3 gekookte varkenstongen. Al dit vleesch was aan den bedrijfsleider van de lunchroom geleverd door een Haagsche Vleeschzaak en was niet ter invoerkeuring aan geboden aan het slachthuis te Breda. Op grond biervan werd de geheele voorraad welke be stemd was ter verwerking in bouillon, soep. Croquetten en hoofdkaas, in beslag genbmen en overgebracht naar het slachthuis te Breda, V'aar alle deelen door den veearts-keurmeester G. Kortman werd onderzocht. Dit onderzoek leverde verrassende en tevens ^schrikwekkende resultaten op. Slechts op eén der kalfskoppen werd een goedkeuringsmerk van de gemeente 's-Gravenhage van de maand «luni 1941 aangetroffen. Op alle andere deelen '■'as nergens epn goedkeuringsmerk te ontdok- ben en slechts op enkele pooten werd een spoor van blauwe kleur gevonden. De kalfslongen wa ren niet volgens keuringsvoorschrift ingesne den en waren niet van het verplichte stempel Voorzien. Eenige longen, zoo zegt het rapport let terlijk, waren afkomstig van doodgeboren of bijna doodgeboren kalveren, waarvan het? vleesch zeer dikwijls aanleiding geeft tot ernstige vleeschvergiftiging. Ook de kalfs- tongen waren niet gestempeld, terwijl de varkenstongen reeds zurig waren. Alle dee len, zoo besluit het keuringsrapport, waren bedorven en ten eenenmale ongeschikt vóór menschelijk gebruik. Het gemeentebestuur van Westdongeradeel beeft van het departement van Opvoeding, We gschap en Cultuurbescherming de mededee- 'lng ontvangen, dat het rijkssubsidie voor de ^stauratie van den 12en eeuwschen toren der f"ed. Herv. kerk te Hantumhuizen is verhoogd °t 50 procent der kosten met een maximum v^n 2250 gulden. Dit bewijst, dat van officieele ^lide het belang wordt ingezien van de restaura 's van dezen toren, welke tezamen met het veneens 12de eeuwsche kerkgebouw, een be- bbgrjjk cultuurhistorisch monument vormt. Hlykens de zoo juist verschenen cijfers om- vreht het ledental van het R. K. Werjdieden- arbond en de daarbij aangesloten organisaties, bet ledenverloop, dat sinds het uitbreken van eh oorlog in ons land te constateeren viel, in r'J sterke mate aan het verminderen. Dank bied, Zij e de voor eenige maanden ingezette propa- i bda-actie over de geheele linie, wijzen de bgste cijfers (lé kwartaal 1941) er op, dat ?-ich een stabilisatie in den toestand begint °S*r te doen. yver genoemde periode was het ledenverloop b^er groot dan voorgaande kwartalen, maar 12-t vooral °°b van beteekenis, dat reeds een Srèrfl vakbonden hun ledental wisten te ver- ^^oten en wel met 1626 leden zoodat nog ar twaalf vakbondep verliescijfers hadden te v ken. Deze verliezende Bonden leverden over tal eerste kwartaal van dit jaar nog een to- ach ter uitgang van 3760 leden op, waar- ter l. de balans over die periode nog een ach- Vgbhgang van 2134 aanwijst. Door dezen gang 1,2 was er ten slotte nog een verlies van hFtT3ct". wat echter tegenover de 3.14 pet. van V^^nge kwartaal op een enorme verbetering Maandag werden te Heemskerk de eer ste vollegrondsaardUlsien aangevoerd. Zij, brachten per doosje van vier ons 50 tot 60 cent op. Het is een simpel berichtje van weinig woorden, doch het maakt tevens duidelijk, waarom de aardbeien dit jaar zoo schaarsch en zoo duur blijven, dat elke huismoeder er hoofdschuddend van af ziet het smakelijke nroduct reeds nu ter tafel te brengen. 16 Juni verschijnt de eerste vollegronds-aardbei Andere jaren dat wil zeggen, na een orden telijk voorjaar met zonnige warmte is de vroege soort aardbeien van den vollen grond er zoo omtrent het begin van de maand Juni Zij volgen de kasaardbeien dan op den voet en brengen tevens den prps op een meer al gemeen bereikbaar peil. Maar dit jaar waren de kasaardbeien al opgesnoept en ook de on der glas gekweekte soortgenooten waren den- zelfden weg opgegaan, zoodat er nu nog maar enkele doosjes in den handel komen en voor. het groote publiek door hun gepeperde prijzen onbereikbaar blijven. Het behoeft niet nog eens gezegd, dat het koude voorjaar er de schuld aan is. In ieder geval is nu de eerste stap op den goeden weg gezet en dit jaar is de aardbei-victorie vanuit Heemskerk begonnen. Al beteekent dan ook deze eerste vol egrondsaardbef nog lang geen overvloed. Alles zal afr.angen van den zon neschijn in deze dagen, want voor alles be hoeven de vruchten zonnewarmte om ryp te v/orden. Is het weer goed, dan zal er deza week nog wat meer aanvoer komen. Maar her zal wel einde Juni worden, eer de volle aan voer er is. Het concert, dat Donderdag door de Dresde- ner Philharmonie onder leiding van Eduard van Beinum te Dresden is gegeven en waarop de zevende symphonic van Bruckner en de sym- phonie in b-dur van Mozart ten gehoore wer den gebracht, wordt, aldus meldt het A.N.P. na der, door de Dresdener pers uitvoerig gerecen seerd. De „Freiheitskampf" schrijft, dat men door dit concert kennis heeft gemaakt met een sterk sprekende dirigentenfiguur. Stormenderhand heeft van Beinum de toehoorders veroverd. Voor' de symphonie van Mozart beschikte hy over een losse hand en een frisch en tegeiyk warm uitdrukkingsvermogen. Met toewyding en be zieling vertolkte hij de schittering en de ver heven gedachten van Bruckner's symphonie. Zijn zeer dwingende, suggestieve dirigeerbewe- gingen haalden een maximum aan uitbeelding uit het orkest: hij bereikte daardoor een over weldigenden climax. De „Dresdener Nachrichten" noemt van Bei num een voortreffelijk vertegenwoordiger van zyn vak. Zijn kracht in het sterke en het fyne, in lijnen en kleuren, in licht en schaduw, is die van een geboren dirigent. Hij laat de instru menten leven en heeft niettemin het orkest ste vig in de hand. De „Dresdener Neuesten Nachrichten" consta teert, dat van Beinum met eenvoudige en dui- deiyke gebaren leidt. Hij past een mystiek pia nissimo toe om daarna te krachtiger de accen ten aan te geven. Hij deinst er ook niet voor terug het fortissimo tot aan de grens van het akoustisch mogelijke op te voeren. Volgens de „Dresdener Anzeiger" is de grond slag van alle weergaven bij van Beinum een door en door gezond musiceeren, een harmo nisch samenvlechten van elementen van ge voel en gedachte. Een schoonere en in den besten zin van het woord meer populaire ver tolking van Bruckner's Zevende kan men zich nauweiyks denken. Er bestaat een oud en trotsch woord, dat luidt, „Deus mare, Friso litera fecit", dit is: God schiep de zee maar de Fries den oever. Onwillekeurig herinnert men zich dit woora als men ziet hoevele dijken er in Frieslana reeds in oude tijden zijn opgeworpen in den strijd zoowel tegen „het wilde haf" (zooals de zee in de oude wetten genoemd wordt) als te gen het binnenwater. Het loont de moeite in den vacantietijd eens een tochtje langs enkele van die oude waterkeeringen Of „zeeburgen" om opnieuw met de oud-Friesche wetten te preken te maken. Sneek is daarvoor een uitstekend middelpunt. Het ligt n.l. in een streek, welke aan de Noord zijde door vroegere middelzeedijken en in het Zuiden door dijken begrensd wordt, welke het water der groote meren moest keeren. Al deze dijken liggen veelal hoog in het land en bieden een fraai uitzicht over veld en plas. Van Sneek uit fietsend in de richting IJlst, voert de weg over den Hemdyk, welke via Westhem naar Tjerkwerd leidt. Dit was een keering van het water uit den lagen Zuid West hoek en de bewoners ten Noorden er van heet ten dan ook binner.dijkers. Van Tjerkwerd gaat men langs een vroege- ren binnendijk naar Bolsward, waar men een der dijken der vroegere Middelzee en wel van haar Westelijke uitbreiding, bestreed. Van Bolsward naar Hartwerd gaande fietst men weldra op den Noordelijken middelzeedijk. In het Zuiden, op den voormaligen tegenoverliggenden oever lig gen de dorpen Folsgare, Tjalhuizum, Tirns en meer Oostelijk Scharnegoutum. Bij hét gehucht je Kliuw (dit beteekent splitsing) ten Oost\i van Hartwerd, gaat, aansluitende op den mid delzeedijk een oude binnendijk in Noordelijke richting. Het is. de slachtedijk, welke geheel Westergo doorsnydt en over Achlum en een punt tusschen Franeker en Herbayum ten slot te bij Ooster Bieruim den zeedijk bereikt. Het schijnt hier een zeer oude slaperdijk te betref fen, welke een kleine 30 K.M. lang is. Wie den middelzeedijk verder volgt kan ongeveer 6 K.M. verder „oversteken" naar Scharnegoutum, waar mede dan de voormalige Zuidoever der in de middeleeuwen drooggelegde Middelzee is be reikt. Even ten Oosten van Sneek voert ten slotte de Groenedyk door het lage land langs het Sneekermeer. Deze dök is de voortzetting van den Hemdijk en biedt niet minder mooie uitzichten over land en water in een eenzame streek. Al deze dijken betreffen stellig water keeringen, welke aangelegd zijn in een tijd, welke thans acht tot negen eeuwen achter ons ligt. met voorbeelden uit de geschiedenis toelichtte. Vooral in dezen tijd mag het van belang geacht worden, eenige aandacht aan dit onderwerp te wyden daar door de voortschrijdende mechani satie het handschrift op den achtergrond dreigt te raken. De collectie welke hier geëxposeerd is bevat meest autografen van schrijvers na 1880, o.a. Kloos. v. Deyssel en van de moderne sehry- vers Marsman. De Bourbon. De Jong, Wijdeveld, enz. Onder de handschriften va,n oudere schrij vers bevindt zich ook dat. van Chateaubriand. Mevrouw van de MortelHouben die een wel komstwoord had gesproken hoopte dat de ten toonstelling druk zou worden bezocht. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken is ingesteld een commissie van advies inzake aangelegenheden betreffende de nationaliteit van personen, in verband met de afgifte van persoonsbe wy zen In deze commissie zijn benoemd tot lid en voorzitter J. L. Len'z, hoofd der inspectie van de bevolkingsregisters; tot leden W. H. van Dreeht, hoofdcommies bij het departement van Justitie, J. W. van Gelderen, hoofdcommies r,y he' departement van Buiten land.sche Zaken; tot lid en secretaris A. L. Wilkeehuis, hoofd commies bij het departement van Binnen- landsche Zaken. Voorts is ingesteld een commissie van advies inzake aangelegenheden betreffende de iden titeit van personen, in verband met de afgifte van persoonsbewijzen. In deze commissie zijn licnoemd tot lid en voorzitter J. L. Lentz, hoofd der inspectie van de bevolkingsregisters. Tot leden mr. J. Heusdens, hoofdcommies bij het department van Binnenlandsche Zaken, dr. D. K. Rijkels, inspecteur van de volksgezond heid, J. van de Vosse, inspecteur van de be volkingsregisters. Tot secretaris A. L. Wil- keshuis, tevens secretaris der sub 1 genoemde commissie. Dezer dagen werd te Amsterdam de jaarver gadering van den algemeenen bond van foren sen gehouden De voorzitter, de heer C. D. van Vliet sprak een openingsrede uit, waarin hy in de eerste plaats een woord van afscheid en dank richtte tot den heer E. Enthoven, die als voozitter van het hoofdbestuur was afgetreden, daar hij op hield forens te zijn, en tot den heer mr. P. B H. van Groin Soeters, die om dezelfde reden als lid van het hoofdbestuur aftrad. Tevens heette hil den nieuwen secretaris-penningmeester, den heer mr. G. W. van Everdingen, welkom. Hierna gaf hij een overzicht van den stryd, welken de bond van zijn oprichting af heeft ge voerd tegen de forensenbelasting. Verder memoreerde spreker het veelvuldige contact met de Nederlandsche Spoorwegen, die een open oog blijken te hebben voor de be langen en de wenschen der forensen, waarbij de bond menige faciliteit kon verkrijgen voor de forensen. Dan wordt met het hoofdbestuur der posterijen gecorrespondeerd over de eerste postbestelling, die thans meestal zoo laat geschiedt, dat de fo rensen reeds naar hun werkgemeente vertrok ken zijn en zij dus eerst 's avonds van hun post kunnen kennis nemen. Verder wordt getracht verbetering te verkrij- gen van de rijwielstallingen in sommige foren sengemeenten, waar door het uitvallen van het autoverkeer veel meer dan vroeger door de fo rensen van de rywielstallingen gebruik wordt gemaakt en deze hierop niet ten volle berekend biyken te zijn. Ook de natuurbescherming is een terrein, dat voor de forensen van groot belang is en waar aan de bond zijn volle aandacht wijdt. Uit deze opsomming blijkt, dat de bond op velerlei gebied nuttig werk verricht, hetgeen ook door de forensen wordt ingezien, daar on langs nog een nieuwe afdeeling en wel voor Driebergen—'Zeist—Doorn en omgeving kon worden opgericht. Hierna werd de verdere agenda vlot afge werkt, de jaarstukken werden goedgekeurd, even- al^ de opneming in het hoofdbestuur van de heeren mr. A. C. Jaeggi (Wassenaar), J. P. E. Granpré Bolière (Baarn) en J. H. C. Kuylaars (Driebergen) De altredende hoofdbestuursleden, de heeren dr. H. van Beeck Vollenhoven (Heemstede) en C F. Gülcher Hilversum, werden by acclamatie herkozen. In de vacature, ontstaan door de pe riodieke aftreding van den heer H. Sleeboom (Nieuwer-Amstel)-Werd besloten voorloopig niet te voorzien, daar de heer Sleeboom zich niet voor een herkiezing beschikbaar had gesteld. Na de rondvraag, waorbij nog verschillende middels is architect Luthman gereed gekomen met zijn uitgewerkt ontwerp, maar zal het nu dicht voor de verwerkelijking staan? Amsterdam is nu zóóver, dat er weer een prijsvraag op een prijsvaag is gevolgd. De keuze tusschen een raadhuis in nieuw-zake lijken stijl en een in de thans heerschende middeleeuwsche mode zal straks moeten ge ïchieden. Gezien de tijdsomstandigheden geven We den middeleeuwschen trant de meeste kans. Het was de recherche te 's Gravenhage ter core gekomen, dat in perceel Jurriaan Kokstraat 130 vermoedelijk hazardspel gespeeld werd, in verband waarmede de recherche Maandagmid dag omstreeks vier uur een inval deed. Nadat een rechercheur aan de huisdeur van het per ceel, een portiekwoning, had gebeld, werd de deur geopend, waarop onmiddellijk een groo aantal politiemannen, onder leiding van den hoofdinspecteur Lorie en de inspecteurs Monsma en Teseling, binnendrongen. Het bleek toen, dat in een kamer aan de voor zijde elf mannen waren gezeten om een tafel waarover een groen laken was gespannen. Hierop bevonden zich een roulette en verschillende bak jes met geld en fiches. Tevens bleek men zich te goed te doen aan glazen bier. Begrijpelijker wijze waren de aanwezigen zeer verschrikt en alles wees er op, dat men reeds had gespeeld. De roulette, de fiches en het geld werden in beslag genomen, evenals het aanwezige bier, ter wijl alle aanwezigen in twee arre^antenauto's naar het bureau van den justitioneelen dienst A werden overgebracht. Aldaar zijn alle arrestan ten aan een verhoor onderworpen, waarna te gen acht personen proces-verbaal is opgemaakt, terzake het deelnemen aan hazardspel. Deze acht personen zy'n daarna heengezonden. Tegen de overigen, t.w. den 40-jarigen K. de V., be woner van het pérceel, den 46-jarigen A. de V die als croupier fungeerde en den 32-jarigen F. A. S. werd proces-verbaal opgemaakt terzake het gelegenheid geven tot hazardspel. Bovendien werd proces-verbaal opgemaakt terzake over treding van de drankwet. De drie laatstgenoem de personen zijn in verzekerde bewaring gesteld. Het gebeurde heeft in deze drukke buurt be- grypeiykerwijs veel belangstelling gewekt. Na een ongesteldheid van enkele weken, is Zaterdagavond te Enschede op 70-jarigen leeftyd overleden mej. Cato Elderink, die zich als schryfster van Twente's historie en folklore groote bekendheid en verdiensten heeft verworven. De thans overledene werd als dochter van een oude Enschedesche patriciërsfamilie op 28 Fe bruari 1871 geboren. Aanvankelijk was zy werk zaam in het oude Binnengasthuis en in het Wilhelminagasthuis te Amsterdam, waar zy haar diploma als verpleegster behaalde. Zij was de eerste gedplomeerde verpleegster uit Enschede, voor de forensen belangrijke vraagstukken wer- I Na de ervaringen, welke zy in Amstrdam op- den besproken, sloot de voorzitter onder dank zegging de geanimeerde vergadering. Wegens zyn benoeming tot hoofd van de afdeeling perszaken van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten heeft de heer M. Blokzyi zijn arbeid by het dagblad „De Stan daard" beëindigd, aldus deelt de redactie mede. In de buitengewone algemeene vergadering van het Nederlandsch instituut van Accoun tants van Zaterdag j.l. zyn tot lid van het in- siituut benoemd de heeren: E. J. Fortuin, Amsterdam, in het bezit van het accountants diploma van het Ned. Instituut van Accoun tants; J. de Jong, ec. drs, Utrecht; mr. B R de Swarte, ec. drs, Amsterdam; H. Veringa, ec. drs, Amsterdam, in het bezit van het accountantsdiploma van de universiteit van Amsterdam; J. Kuiper, ec. drs, Eindhoven; B. C. van Randwük. ec. drs, Zeist, in het bezit van het accountamsdlploma van de Ne derlandsche Economische Hoogeschcol te Rot terdam; H. J. P- Oude Groeneger, ec. drs., Nijmegen, in het bezit van het accountants diploma van de R.K. Economische Hooge- school Wilhelm Fürtwangler, die nog steeds niet ge heel her.teld is van de verwondingen, die hij in den afgeloopen winter by een ski-ongeluk heeft opgeloopen, zal op de aanstaande „Jum- opera-weken" te Zürich de opvoeringen van de „Entführung aus dem Serail" en „Der Frei- schütz" niet kunnen leiden. De directie van de „Operaweken" heeft thans besloten de opvoe ringen' van bovengenoemde opera's niet te la ten doorgaan en heeft nu den leider van de Staatsopera te München uitgenoodigd twee op voeringen van Wagner's „Die Walküre" te ko men leiden. Hierbij zullen medewerken Helena Br&un van de Weensche Staatsopera, Ger- maine Lubin van de opera te Parys, Hans Hot ter te München en Max Hirzel te Zürich. Het Sint Alfonsus-retraitenhuis van de paters Redemptoristen te Amersfoort heeft ondanks de bescheiden opkomst van 18 personen tydens de eerste retraite na 10 Mei 1940 een goed jaar kunnen afsluiten Van Juni 1940 tot Juni 1941 hebben namelijk 5000 katholieken deelge nomen aan de 82 retraiten, die hier werden ge geven Dezer dagen wordt tn de bovenzaal van de R. K. Openbare Leeszaal te Tilburg een ten toonstelling gehouden van Autografen uit de collectie van Ch. N ij pels. Mgr. prof. dr. Th. Goossens heeft de interessante tentoonstelling geopend, met een korte rede. waarin hij de be teekenis van het bewaren van handschriften In Publieke Werken schryft de redacteur voor bouwkunst, ir. J. Gerber, in een overzicht van de laatste tien jaren: De raadhuizen vormen een dankbaar, doch zeer s'ekelig onderwerp, Aller aandacht is steeds op den bouw vari raadhuizen gevestigd geweest en hoe meer belangstellenden, hoe in gewikkelder de materie wordt en hoe langer de afwikkeling duurt. Hoeveel tyd is er nu al gemoeid met het raadhuisvraagstuk in Den Haag Prijsvragen zijn gehouden voor de raadhui zen te Enschede, Leiden, Den Haag en Amster- oam. Van het Enschedésche raadhuis, volgens het ontwerp van architect Friedhoff. mochten wij althans het tot stand komen beleven. Met de overige'raadhuizen is zulks nog niet bet geval. In den eersten jaargang (1931) heb ben wij reeds een beschouwing gewijd aan het Leidsche raadhuisvraagstuk en thans. 10 jaar later, staan we eindelijk kort voor het in ge bruik stellen van het nieuw gebouwde raad huis. Er was aanvankelijk een ontwerp van archi tect Dudok. dat echter te modern werd geacht in het oude stadsbeeld. Men durfde het blijk baar niet aan. Het nieuwe raadhuis is zeer zeker niet in een modem kleed gestoken en het zal den zachtgeaarderi Leidenaars geen rillingen bezorgen. Wanneer men niet te nauw kijkt, zal men meenen zijn ouden renaissance- toren aan te treffen. Het is echter schyn of wel imita'ie, maar wie kykt er nu zoo nauw? Met de overige raadhuizen zijn we nog verder van huis. In onzen vierden jaargang (1935) gaven -we een verslag met afbeeldingen van het resul taat van de Haagsche raadhuisprysvraag. In- Zaterdagmiddag is een Haagsch ingezetene het slachtoffer geworden van drie brutale oplichters, die bij hem binnendrongen en den man volkomen wisten te overbluffen. Zich aandienende als rechercheurs deden zy een uitgebreide huiszoeking, fouilleerde den bewoner en namen tenslotte tweeduizend gulden mee. Tegen half drie werd er bij dezen bewoner van een bovenhuis aan de Pletter;; kade aan gebeld. De vrouw des huizes was niet thuis en dus deden de beide zoons van onderscheiden lijk 17 en 15 jaar de deur open. Drie mannen stormden naar binnen en de trap op. zy maak ten een dusdanig lawaai, dat de vader kwam toegesneld, om te zien, wt er aan de hand was. De mafmen waren toen al boven. „Beken nu maar gauw", zei hij, „want we zyn van de po litie en komen huiszoeking doen." De goede man was door dit optreden dusdanig overbluft, dat hy er niet aan dacht maar eer.ig legitimatiebewys te vragen. Danig onder (den indruk liet hy twee der „rechercheurs" het woonvertrek binnengaan om daar het onderzoek te beginnen. De derde bleef aan de trap de wacht houden. Toen de vrouw later thuis kwam, sloot hy die in de keuken op. De twee anderen waren intusschen met de huiszoeking begonnen, zy inspecteerden alle kamers, openden er alle kasten, doch troffen daarbü niets aan, dat hun belangstelling ver mocht te treffen. „Dan moeten we u nog even foullleeren", zeide na afloop van het onderzoek een der pseudo-rechercheurs en hij voegde de daad by het woord. Uit- den binnenzak van den man kwam een portefeuille te voorschijn, waarvan de inhoud werd doorsnuffeld. Acht bankbiljetten van f 100.en eenige biljetten van f 25.— en f 10.tot een gezamenlijk bedrag van twee dui zend gulden, vielen wel iri den smaak en werden in den zak van een der rechercheurs gestoken, die hem daarna een formulier ter waarde van dat bedrag liet teekenen, maar het zelf weer in den zak stak. Daarmee waren de formaliteiten ten einde en het drietal ging heen met de boodschap, dat zy op het bureau Ryswijkscheweg den officier om nadere instructies zouden opbellen. Zeer spoedig zouden zy evenwel met een auto terug komen om den man mee te voeren. Twee uur nadien was er evenwel nog geen politie verschenen, zoodat nu de werkelijke po litie in den arm genomen werd, die van huis zoeking niets afwist. De politie verzoekt thans opsporing van de drie „rechercheurs". Hun signalement luidt als volgt: De eerste man is ongeveer 1.70 meter lang. schraal postuur, bleek en smal gezicht, blond haar, ongeveer 35 jaar, lichtkleurige regenjas, vermoedelijk zonder hoed, glad geschoren. De tweede man is ongeveer 1.80 meter gezet postuur, blond haar, plat gezicht, bleeke gelaats kleur, ongeveer 35 a 40 jaar, beige regenjas, blootshoofds. De derde persoon is ongeveer 1.60 lang, ta- meiyk gezet, donker uiterlijk, bleeke gelaats kleur, wit rond gezicht, ongeveer 35 jaar, licht kleurige regenjas, donkere hoed en droeg al den tijd, dat hij in het huis was, aan den linker hand een bruinen glacé handschoen. De commissaris van politie van den centra- len opsporingsdienst verzoekt een ieder, die mo- geiyk inlichtingen omtrent bedoelde personen kan verschaffen, zich ten spoedigste aan zyn bureau, Laan Copes van Cattenburch 13, te vervoegen. deed, heeft zij in Enschede prachtig werk ver richt in dienst der tuberculosebestrijding. Eerst op lateren leeftijd is zy begonnen met de sudie van de Twentsche historie en folklore. De re sultaten dezer studie legde zy neer in tal van sagen en sproken, schetsen en gedichten, veelal in Twentsche dialect. Zij wordt beschouwd van dit dialect een der beste kensters te zijn. De oudste vertelsels en sagen zijn uit verschillende tijdvakken af komstig. V\ak is niet meer na te gaan, uit wel ken tyd zij stammen. Er zyn er uit het Napo leontisch tydvak, maar ook van eeuwen vroeger. De beide in den handel zijnde boeken van de hand van mej. Elderink, zijn „Oet et laand van aleer", dat reeds een tweeden druk beleefde, en „Twènter laand' en leu en léven", waarin een schat van Twentsche sagen en overleveringen, alsmede belangwekkende bijdragen op histo risch en folkloristisch gebied staat opgeteekend. Daarnaast heeft zij twee boeken geschreven, welke niet in den handel zyn en handelen over de geschiedenis van de familie Blijdenstein, n.l. „Een Twentsche fabriquer uit de 18e eeuw" en „Het geslacht Biydenstein". Op 28 Februari van dit jaar werd mej. Elde rink, op initiatief van de Oudheidkamer „Twen te", waarvan zy een actief bestuurslid was, op harteiyke wijze gehuldigd bij het bereiken van haar zeventigsten verjaardag. Niemand kon toen vermoeden, dat deze levenskrachtige vrouw slechts enkele weken later door een ernstige ziekte zou worden overvallen, waaraan zy is bezoeken. By gelegenheid van die huldiging zijn de. ver diensten van mej. Elderink nog eens in een helder daglicht gesteld en is haar werk op het gebied der Twentsche historie en folklore ge prezen als te zijn een werk van blyvende waarde voor het nageslacht. De groote St. Marcellinusprocessie te Boekelo kan biykens verkregen toestemming van de autoriteiten ook dit jaar weer worden ge houden. Deze midzomer-processie, de eenige inter- parochiale in Twenthe, trekt Zondag 13 Juli des namiddags vijf uur uit. Prof. dr. Post, hoogleeraar in de Kerkgeschie denis aan de R. K. Universiteit te Nu meg en, houdt de predicatie. Naar de Limb. Koerier verneemt is in de ernstige ziekte van Mgr. Ant. v. d. Venne, oud directeur van Rolduc, die dezer dagen door Z. H. Exc. Mgr. dr. G. Lemmens, van de H H. Sacramenten der Stervenden werd voorzien, geen verbetering te bespeuren. De toestand biytt vrywel dezelfde. Eenige jaren geleden kochten de Missionarissen van 't H. Hart te Tilburg 'n terrein, gelegen tus schen Raalte en Heino in de nabyheid van den rijksweg, om daar een nieuw klooster te stich ten, waar tevens "n Missieschool zal worden on dergebracht. Daar zullen de studenten, die thans zijn ondergebracht in het missiehuis te Velp. hun filosofische studies kunnen voltooien. Ten gevolge van de bijzondere tydsomstandigheden kon aan deze plannen geen uitvoering worden gegeven. Thans huurde de Congregatie evenwel een heerenhuis aan het Overysselsche kanaal in de onmiddellijke nabijheid van het station. Voorloopig zullen zich daar eenige paters en broeders vestigen om den definitieven bouw van een klooster op bovengenoemd terrein voor te bereiden. De Deutsche Zeitung in den Niederlanden bericht: Betreffende de berichten over de mogelijkheid eener handelsmarine onder pauseiyke vlag, waardoor Vaticaanstad zou moeten worden voorzien, verluidt van bevoegde zijde te Rome, dat een oplossing van dit vraagstuk in de toe komst niet uitgesloten ïykt te zyn. In verband met het feit, dat sinds Mei boter in plaats van vet verwerkt moet worden in biscuit en koekjes, heeft het departement van Landbouw en Visscherü een prijsverhooging voor deze producten toegestaan, verband hou dende met het vetgehalte van dit product, aldus meldt „Het Vaderland". LEIDEN. Geslaagd voor het candidaatsexamen rechten: mej. J. C. M. Knüppe, Den Haag; K. Staab, Rotterdam. AMSTERDAM. Geslaagd de dames M. Boon en W. Kwak te Amsterdam en M. J. Verboog te leiden. AMSTERDAM. Geslaagd voor het examen nuttige handwerken L. O. (aanteekening) de ames: A. Bullee, C. Matthieu, E. Biystra, F. Dykema, G. Arendzen. 's>-GRAVENHAGE. Geslaagd voor diploma A de heeren: P. A. van den Bosch (Amster dam), J. Chr. Schuehard (Amsterdam), J. H. Muller (Driehuis), W. K. Breman (Den Haag), D Stuvé (Amsterdam), J. Koppers (Amster dam* i Benoemd te tot rijksinspecteur vioor de werkverruiming in tydeiyken dienst ir. L. J R. Jongmans, thahs adjunct-rijksinspecteur voor de werkverruiming in tydeiyken dienst. Aan ir. P. van Tiel, te Utrecht, is op zyn verzoek met ingang van 1 September 1941 eervol ontslag verleend als technisch-hoofd- ambtenaax van den rykswaterstaat. Jhr. mr. R, A. van Ryckevorsel is met ingang van 1 Augustus 1941, opnieuw tot burgemeester van de gemeente Berlicum benoemd. W. A. G. van der Meulen is met ingang van 15 Juli 1941, opnieuw tot burgemeester van de gemeente Teteringen benoemd. H. Blok is met Ingang van 16 Augustus 1941, opnieuw tot burgemeester van de gemeente Almkerk benoemd. Voor het tydvak van I Juni 1941 tot I Juni 184? is wederom benoemd tot tydeiyk plant kundige aan de landbouwhoogeschool te Wage- ningen, dr. ir. S. J. Wellensiek, aldaar. D« arm van aan fiatsar Ijgeentoo- verjtaf: vóór hat verandaran van richting moat hij zich ervan over tuigen of da ma noeuvre VEILIG volvoerd zal kun nen worden I 's-GRAVENHAGE. Geslaagd J. J. J. Aerts (Rysbergen), H. J. Baarschers (Zwolle), M. C. M Bauland (Oeffeit), j. Berends (Deventer), H. Bergsma (Rijswyk), T. J. M. van Beuse- kom (Utrecht), F. J. Bingen (Tilburg), C. J. Blom (Duivendrecht), A. van den Boom gaard ('s-Gravenhage), J. J. A. G. Verstraelen 'Heel), B. H. Vos (Zuidbroek), H.' Aardappel (Wehe), J. L. Ancion (Brunssum), A. Anken (Middelstum), J. A. P. C. van den Bergh (Venraay), L. den Besten (Ermelo), H. A. v. den Biggelaar (Wychen), J. B. A. Biondina 'Middelburg), J. de Boer (Laag Halerveen), A. Polhuis (Ermelo), H. J. Bongertman (Zierik- zee), G. A. J. Boudrie (Tubbergen), P. H. Bo- vendeerd (Stevensweert), A. J. M. Braam <Gendt) en J. M. Wlertz (Schaesberg) MAASTRICHT (Kweekschool Br. Onbevl. Ontvangenis). Geslaagd de heeren J. v. Hasselt, Nieland; L. v. d. Made, Schiedam; J. Perrl, Maastricht; T. Alberts, Schiedam; H. Oorver, Amsterdam. VEGHEL (R.K. Kweekschool) Geslaagd de da mes P. E. E. Remer,, Asten; W. F. M. de Vel, Deurne; H. E. M. v. d. Weijden, Veghel en Ch. J. wygergans, Berlicum. UTRECHT. Geslaagd de dames J. van Bek- kum, J. E. Bogaardt, K. Bruninga, C. H. van Dooren, H. J. van Doomeveld, B. Th. Nottrot, allen 's Gravenhage en E. Beun te Rotterdam. DONGEN (Kweekschool St. Ger. MajeUa). Geslaagd de heeren A. C. Picokrie, Tilburg; J. P. M. Pynenburg, Dongen; J. M. van Rooy, Eindhoven; H. D. de Roy, Riel (N.B.); J. G. v, d. Sanden, Geldrop; G. W. Schets, Valkens- waard. HEERLEN (RJK. Kweekschool). Geslaagd de dames D. Bremmert, Th. Cobben, M. Delsing, allen Heerlen; B. Daemen, Amstenrade, zr. Bosco Valkenburg. BERGEN OJ ZOOM (Maria-kweekschool) Ge slaagd de dames A. P. H. Baeten, Wouw; J. W. Boenders, Bergen op Zoom; M. M. E. van der Eerden, Utrecht; E. L. Fontilus, Curasao; Ph. M. Th. .van Gurp, Bergen op Zoom; G. J. M. Huygens, Bergen op Zoom. HAARLEM 'Rijkskweekschool) Geslaagd de dames E. M. Augustinus, C. E. v. Dusschoten, H. E. Ehrbecker, E. de Flines, A. v. Huyzen, A. W. Jonker.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 3