De Britsche aanvallen bij Solloem r Stuka's bij Solloem in actie Verduistering Bijna 32000 ton door U-booten vernietigd Kailani over den strijd in Irak Duitsche maatregelen tegen Amerik. saldi Pétain herdenkt een jaar bewind DE DAG ONTWAAKT Merdzj-Ajoem door Franschen heroverd J V VEREENIGDE katholieke pers WOENSDAG 18 JUNI 1941 OCHTENDBLAD DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE Voorspel van groot offensief in Noord-Afrika? ~Y Wang Tsjing Wei te Tokio James Roosevelt te Lissabon Witboek over gebeurtenissen in Joego-Slavië „Börsenzeitung" bespreekt Churchills rede Weygand naar Zuid-Algiers Geen navicerts voor Petsamo &UR. VOOR RfDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) vooi Haarlem 26 cent per week; pesr kwartaal i3.42. Bij onze Agenten 28^ ct. per week, per kwartaal 3.76y2. VIJF EN ZESTICSTE JAARGANG No. 23060 De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iedere regel meer 16 cents. Duitsche bommen op tanks bij Fort Capuzzo De strijd der Italianen in in Oost-Afrika Vliegtuigfabriek bestookt in Gloucester Duitsch weermachtsberieht Kustgebiedén van Engeland en Schotland gebombardeerd De ondergang der postboot „St. Patrick" Nog geen verliescijfers over Britsche schepen Uruguay bereid bases af te staan aan V. S.? „Iedere Arabier beschouwt Engeland als vijand" HET ACCOORD VAN MADRID MET HET VATICAAN Ook Rome blokkeert vermogens van Amerikanen „Volgt mij, dan zullen wij oprijzen uit den nacht" Dokarbeiders staken te Manchester Financial News over inflatie Sir Campbell te Lissabon De samenzwering van generaal Simiwitsj Het passeeren der Fransche demarcatielijn ISÉiÉl Spijt en straf Generaal Bergeret naar Syrië als commandant luchtwapen „Krachtig Fransch tegen offensief" Fransche torpedoboot vernietigd Wat Darlan aan Leahy mededeelde Wijziging van leeftijdsgrens voor dienstplichtigen in V.S. Gandhi verwacht steeds scherper conflict in Britsch-Indië Nieuwe versterkingen voor de Azoren Interessante vondsten in het IJsselmeer NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BERLIJN, 17 Juni (D.N.B.). In aanvul ling op het weermachtsberieht van vandaag verneemt het D.N.B. nog, dat de Britsche leiding in het Oostelijk deel van de Mid- dellandsche Zee thans aanzienlijke strijd krachten in Syrië en Lybiq heeft samenge trokken, die daar in zware gevechten gewik keld zijn. Wanneer het de bedoeling is geweest daar baar Duitsch voorbeeld een „bliksemoorlog" te Voeren, dan is uit het huidige verloop van de gevechten te constateeren, dat de operaties blijk baar aanzienlijk langzamer verloopen, dan men Van Britsche zijde had verwacht. In ieder geval wordt het zeer duidelijk, dat de voor de eerste maal gemelde sterke aanval van de Britten bij Solloem als "net voorspel van een groot Britsch offensief in Noord-Afrika is te beschouwen. Kenmer kend voor de daar klaarblijkelijk beraamde doorbraak door het front der spilmogend- heden is het in den strijd werpen van een groot aantal pantserwagens, dat ongeveer te vergelijken is met den beroemden strijd tus- schen pantserwagens bij Kamerijk, in den wereldoorlog. De vijand heeft echter bij deze aanvallen tot- dusver als gevolg van den goed ontwikkelden afweer ook aanzienlijke verliezen aan pantser- Wagens geleden. Het is belangwekkend te con stateeren, dat het Duitsche weermachtsberieht tijdens den tweeden grooten slag tusschen pant serwagens bij Kamerijk van 20 tot 23 Mei 1940 hooit dergelijke groote verliescijfers heeft ge publiceerd als thans bij den strijd tusschen Pantserwagens bij Solloem. Op het Europeesche oorlogstooneel trekken Vooral de opmerkelijke successen van den Quitschen afweer tegen de aanvallen van het Britsche luchtwapen de aandacht. Bijzondere hadruk moet gelegd worden op het feit, dat de afweer ook tijdens den nacht is toegenomen en dat door nachtjagers alleen negen vliegtuigen Werden neergeschoten. Naar van bevoegde zijde te Berlijn wordt medegedeeld hebben Duitsche gevechtsvliegtui gen en duikbommenwerpers gisteren aanvallen gedaan op concentraties van vijandelijke pant serwagens in het gebied ten zuiden van Fort Capuzzo in Noord-Afrika. Talrijke gevechtswa gens konden, naar uit de ontploffingen en bran den bleek, bij deze aanvallen beschadigd of ver nietigd worden. BERLIJN, 17 Juni. Naar het D.N.B. verneemt, zijn in den slag bij Solloem tot dusverre Engelsche gepantserde strijdkrach ten ter sterkte van een regiment geheel vernietigd. Andere gepantserde afdeelingen, die reeds voor den strijd gereed waren, wer den door Duitsche vliegers ontdekt en door bomaanvallen verstrooid. Zij leden eveneens zwaren verliezen. Naar het D.N.B. voorts verneemt is een po ging van de Britsche luchtmacht om Benghasi te bombardeeren verijdeld. Door welgericht af- weervuur werden de vliegtuigen gedwongen zich naar zee te verwijderen. De bommen, die zij lie ten vallen, misten haar doel en kwamen in hef water terecht. Volgens bericht uit New York verhaalt de correspondent van P. M., Neville, die onlangs uit het Nabije Oosten is teruggekeerd, hoe een Britsch soldaat hem in Egypte verteld heeft, dat hij dumdum kogels voor zichzelf gemaakt heeft, „daar men tegen de Duitschers hard en meedoogenloos moet zijn." Giornale d'Italia meldt over de gevech ten in het gebied van Galla en Sidamo, dat de tegenstand van de Italiaansche troepen in het geheele meren- en rivierengebied ten Oosten van Gimma voortduurt. Met het oog op de groote overmacht van den vijand zijn de Italiaansche colonnes tot den bewe gingsoorlog overgegaan. Aan de gevechten nemen de autoriteiten, de partij, het leger, het luchtwapen en de marine deel, daar iedereen, die geschikt is om te strij den, soldaat is geworden. Evenals bij Amba Alagi staat generaal Gaz- zera, die van den hertog van Aosta het opper bevel heeft overgenomen, te midden van zijn strijdende troepen. Zonsondergang 18 Juni 22.06 Zonsopkomst 19 Juni 5.16 Maanopkomst 2.24 ondergang 15.31 TOKIO, 17 Juni. (D.N.B.) De president der regeering van Nanking, Wang Tsjing Wei, is Dinsdagochtend in Tokio aangekomen, waar hij door den Japanschen minister-president, prins Konoje, den minister van Buitenlandsche Zaken Matsoeoka, andere leden van het kabinet en autoriteiten van de Japansche weermacht werd verwelkomd. Woensdag vindt een audiëntie plaats bij den keizer. Wang Tsjing Wei blijft acht dagen in Japan, gedurende welke hij tal van besprekingen zal voeren, vooral met prins Konoje en Mat soeoka, alsmede met de autoriteiten van de weermacht. BERLIJN, 17 Juni (DNB) Duitsche gevechts vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht, naar aan 't DNB wordt gemeld, met goed suc ces 'n fabriek voor vliegtufgonderdeelen in het graafschap Gloucester in Zuid-Engeland ge bombardeerd. Er konden verscheidene branden worden waargenomen. BERLIJN, 17 Juni (D.N.B.). Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: „In Noord-Afrika duren de gevechten aan het front van Solloem, waaraan aan beide zijden sterke strijdkrachten deelnemen, voort. Afdeelingen van Duitsche en Italiaan sche luchtmacht hebben zich met succes ge mengd in den strijd op den beganen grond. Stuka's verstrooiden colonnes Britsche voertuigen en troepenconcentraties; ge- vechts- en vernielingsvliegtuigen bestreden een Britsche gepantserde afdeeling, die klaar stond om aan het gevecht deel te nemen. De vijandelijke verliezen aan pantserwagens zijn aanzienlijk gestegen. De luchtmacht heeft verscheidene havens aan de Zuidwest- en Zuidoostkust van Engeland en aan de Oostkust van Schotland gebombardeerd. Gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht verscheidene Britsche vliegvelden met bommen bestookt. Bij Plymouth Is een koop vaarder van 3000 ton door bommen vernield, aan de Schotsche oostkust werd een vrachtschip ernstig beschadigd. Pogingen van Britsche vliegtuigen, om over dag de Duitsche bocht en het bezette gebied binnen te vliegen, mislukten onder zware verlie zen voor den vijand. Bij luchtgevechten en door afweergeschut werden 15, door patrouillevaar tuigen 2 Britsche vliegtuigen neergeschoten. In den afgeloopen nacht heeft de vijand op eenige plaatsen in West-Duitschland brisant- en brand bommen laten vallen. Verscheidene burgers zijn om het leven gekomen, andere werden gewond. Verder werden in woonwijken huizen vernield of beschadigd. Ook eenige fabrieks- en spoor weginstallaties werden getroffen. Nachtjagers hebben 9 Britsche vliegtuigen neergeschoten. Tusschen 13 en 16 Juni heeft de vijand in to taal 53 vliegtuigen verloren. Daarvan werden er 48 door de luchtmacht en 5 door de marine neergehaald. In dezelfde periode gingen 22 Duitsche vliegtuigen verloren." BERLIJN, 17 Juni (DNB) Volgens door het opperbevel van de weermacht ontvan gen berichten hebben Duitsche duikbooten in het Noordelijke en Centrale gedeelte van den Atlantischen Oceaan in een taaien aan val uit krachtig beschermde convooien vijf groote gewapende koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 31.933 br. ton tot zinken gebracht. BERLIJN, 17 Juni. (D. N. B.) Van bevoeg de zijde verneemt het D. N. B., dat de Brit sche postboot St. Patrick, die tusschen Ier land en Enge^nd door Duitsche bommen werpers tot zinken is gebracht, was-gewa pend met stukken geschut van 10 c.M., die bet vuur openden, zoodra de Duitsche toe stellen in zicht kwamen. Zooals men van Duitsche zijde opmerkt is bet feit, dat Engeland niet alleen zijn vracht schepen, maar ook zijn passagiersschepen be wapent en daarmede wapengeweld uitlokt, ken tekenend voor de wijze waarop de Britsche re dering menschenlevens minacht. Verder wordt vernomen, dat het Duit sche reddingsvliegtuig, hetwelk gisteren bo ven het Kanaal is neergeschoten, drie En- Re isch en aan boord had, die kort tevoren Pit het water waren gered. Ook wijst het D.N.B. op de zware verliezen, 0ie het Duitsche luchtwapen aan bet Engel- the luchtwapen op 16 Juni heeft toegebracht. Officieele Britsche bronnen geven toe, dat bij gevechtshandelingen boven het Kanaal viji hegtuigen verloren zijn gegaan. Dit is echter tl te laag. Het Duitsche luchtwapen en de veer hebben 17 vliegtuigen bij gevechten bo en. het Kanaalgebied neergeschoten. Verder heeft de Britsche admiraliteit naar de ~PgelsChe berichtendienst meldt, medegedeeld, (,at zij de publicatie van de Britsche verlies- ljfers aan koopvaardijtonnage in de afgeloo- niet-oorlogsvoerend te schouwen en den sche pen van dit Amerikaansche land het recht toe te kennen zich voor onbepaalden tijd in de havens van Uruguay op te houden. Dit betee- kent practisch, dat Uruguay bereid is steun punten aan de Vereenigde Staten af te staan. In verband hiermede verklaarde de Argen- tijnsche minister van Buitenlandsche Zaken, Ruiz Guinazu tegenover de pers; „bij ons de partement is officieel-van een dergelijke hou ding van Uruguay nog niets bekend". Pen - maand moet uitstellen, daar „nog niet alle Ervoor vereischte cijfers zijn ontvangen". Buenos AIRES, 17 Juni (SPD Naar ïn '!!1Sclichte kringen venuidt, zou Uruguay de bio» 'ing hebben iedere Amerikaansche V^nclheW die zich in staat van oorlog be- üt met een niet-Amerikaanschen staat, als TEHERAN, 17 Juni. (D.N.B.) De nationale Iraksche minister-president, Kailani, heeft op zijn reis naar Iran, nog op Iraksch gebied, een vertegenwoordiger van het D.N.B. een onderhoud toegestaan. Hij zeide dat het Iraksche leger, hetwelk op den niet-uitgelokten Engelschen aanval niet voorbereid was, verdedigingsstellin gen had betrokken. De Engelschen brachten een sterke luchtmacht en groote gemotoriseerde af deelingen in den strijd, die afkomstig waren uit Palestina en Transjordanië, waar zij waren bij eengebracht voor den strijd op den Balkan. Daar hadden zij echter niet gebruikt kunnen worden door de snelle Duitsche overwinning. In een maand tijd schoten de Irakeezen 150 Engelsche vliegtuigen neer. De laatste slag bij Kazimein was een prachtige verrichting van het Iraksche leger: 400 Engelschen sneuvelden, 13 Britsche tanks werden vernield. Kailani schreef t Engelsche succes toe aan de luchtmacht, waar tegenover de Irakeezen, die zelf geen luchtmacht hadden, in hun loopgraven hulpeloos stonden. Op aanraden van het legerbevel begaf Kailani zich naar de Iraksche grens. Dit vertrek werd gemotiveerd door het bericht, dat Britsche ge motoriseerde colonnes reeds Bigi en Mosoel be reikt hadden. Dat de strijd werd gestaakt, is volgens Kailani te wijten aan de technische en numerieke meerderheid der Engelschen en ook aan de ligging van de Iraksche vlakte, die gun stig was voor een vijandelijk offensief van luchtmacht en gepantserde afdeelingen. Kailani verklaarde voorts, dat hij met vol- ledigen steun van het volk een neutraliteits politiek volgde, zoodat hij ook de betrekkingen met Italië niet had verbroken. Engeland was daarmede echter niet tevreden en wilde Irak in oorlog brengen en voor zijn zelfzuchtige doel einden opofferen. Nadat het volk het handjevol Engelsche huurlingen uit de regeering gejaagd had begon Engeland den strijd om zijn satel lieten weer aan de macht te brengen. Het was Kailani's overtuiging, dat de Ara bieren met alle mogelijke middelen den strijd zullen voortzetten. Engeland moet ook den meest afgelegen hoek van het land bezetten om opstanden en revoluties te verhinderen. Het zal Engeland niet mogelijk zijn zoo besloot de premier zijn positie in Irak te consolideeren of aanhangers te verwerven, 'want iedere Arabier beschouwt Engeland als Vijand, MADRID, 17 Juni. (D. N. B.) Het staatsblad publiceert thans den tekst van de op 7 Juni tusschen de Spaansche regeering en den H. Stoel gesloten overeenkomst. De apostolische nuntius zal volgens deze overeenkomst in over leg met de Spaansche regeering een lijst van zes geestelijken opstellen, die als opvolgers op bisschopszetels in aanmerking komen. Z.H. de Paus kiest uit deze lijst de voor hem aanne melijke drie geestelijken uit en deelt de namen aan de Spaansche regeering mede, die dan een van deze drie benoemt. Voorts belooft de regeering zoo spoedig mo gelijk, in den geest van de katholieke traditie van Spanje, een nieuw concordaat te sluiten. Tot zoolang blijft het voorloqpig concordaat van kracht. De prelaten kunnen de bezetting der posten in het bestek van het canonieke recht vrijelijk doen geschieden, doch moeten de be noemingen tevoren meedeelen aan de Spaan sche regeering, opdat deze eventueel politieke bezwaren te berde kan brengen. De Spaansche regeering verplicht zich ten slotte geen wetten uit te vaardigen over aangelegenheden, weike de Kerk betreffen, zonder tevoren met den H. Stoel in verbinding te zijn getreden. BERLIJN, 17 Juni (D.N.B.). De regeering der Vereenigde Staten heeft door een op 14 Juni uitgevaardigde verordening van den president de vermogens van Duitsche staats burgers in de Vereenigde Staten geblok keerd. Op bevel van de Duitsche regeering zullen derhalve ten aanzien van alle in het Duit sche rijk zijnde vermogens van staatsbur gers der Vereenigde Staten met onmiddel lijke inwerkingtreding de noodige maatrege len genomen worden. Volgens bericht uit Rome publiceert de Itali aansche Staatscourant vandaag een verordening over de in Italië zijnde saldi van staatsburgers der Vereenigde Staten. Volgens deze verordening is het Italiaanschen burgers en buitenlanders, ook als trustee, verboden betalingen te verrich ten aan Noord-Amerikaansche staatsburgers. Iedere beschikking van staatsburgers der Ver eenigde Staten over saldi of grondbezit in Italië is van rechtswege nietig. De verordening treedt vandaag in werking. Door de Duitsche en Italiaansche saldi te blokkeeren hebben de Amerikaansche oorlogs ophitsers, naar het Giornale d'Italia schrijft, den spilmogendheden geheel openlijk den econo- mischen oorlog verklaard. Italië heeft de Ameri kaansche maatregelen in alle kalmte ter kennis genomen en de vereischte tegenmaatregelen ge nomen. Vergelijkt men de zuiver financieele zijde van - deze kwestie, dan blijkt hieruit, dat Italië een aanzienlijk voordeel heeft, want ter wijl Amerika in Italië 145 millioen dollar heeft belegd, bedraagt het Italiaansche vermogen in Amerika 52 millioen dollar aan investeeringen, tien millioen aan in beslag genomen schepen en een millioen dollar aan in Amerika opgeslagen goederen. VICHY, 17 Juni (D.N.B.). Ter gelegenheid van het feit, dat zijn regeering een jaar ge leden aan het bewind is gekomen, heeft maarschalk Pétain een radiorede tot bet Fransche volk gehouden, waarin hij zijn oproep van 17 Juni 1940 herhaalde. Hij verklaarde thans met vastere stem te kunnen spreken, nu Frankrijk den weg naar boven heeft betreden. Helaas, zoo zeide hij, kan een groot aantal Franschen nog niet inzien, dat Frankrijk zich verheft. Deze Franschen hebben wel een slecht geheugen indien zij meenen, dat hun toestand thans tragischer is dan een jaar geleden. Pétain herinnerde aan het leed dat Frankrijk kort na zijn ineenstorting heeft doorgemaakt, en wees er op dat het grootste deel van het Fransche volk, dat toen in de verschrikkingen van den oorlog vluchtte, in zijn haardsteden is teruggekeerd. Ten bewijze van 't Fransche her stel maakte Pétain ook melding van den arbeid op landbouwgebied. Men is er in geslaagd een millioen hectare land te ploegen. „Gij kunt mij gelooven", aldus vervolgde hij, „indien ik zeg, dat dit niet het oogen- blik is om u verbitterd terug te trekken en u wanhopig in uzelf op te sluiten. Ge zijt niet verkocht, noch verraden of verlaten. Gij lijdt, en ge zult nog lang moeten lijden, want wij hebben nog niet voor al onze fou ten betaald. De beproeving, die wij door staan, is hard. Vele goede Franschen, in de eerste plaats arbeiders en boeren, dragen die beproeving waardig. Zij helpen mij in mijn zware taak. Maar ik heb nog een betere hulp noodig. Komt tot 'uzelf en legt uw angst af. Volgt mij, dan zullen wij oprijzen uit den nacht, waarin een verschrikkelijk avontuur ons gebracht heeft". BERN, 17 Juni (DNB) De Daily Telegraph en Daily Mail maken melding van een staking der dokarbeiders te Manchester, die twee dagen geduurd heeft. Deze arbeiders, zoo meldt de Daily Telegraph, hebben hun werk neergelegd, omdat zij weiger den des nachts in de haveninstallaties te wer ken en omdat de meesten van hen den kilome terslangen weg van hun werkplaatsen naar huis met een leege maag moeten afleggen. Voor de een of andere verzorging in de dokinstal laties is zoo goed als heelemaal niet gezorgd. De Daily Mail schrijft hierover, dat de eer ste poging van Bevin om „vliegende arbeiders colonnes" aan het werk te zetten, In Manches ter mislukt is. De arbeiderscolonnes van Bevin hebben slechts onlusten onder de plaatselijke arbeiders veroorzaakt en men heeft hen ten slotte weer naar huis moeten sturen, nadat een staking, die twee dagen geduurd heeft, was uitgebroken. De inflatieschroef draait in Engeland met een angstwekkende snelheid," aldus ver klaart het Londensche blad Financial News in een artikel over de Engelsche valuta- en financieele politiek. Aan den eenen kant stijgen de loonen en aan den anderen kant gaan de prijzen voor de niet gerantsoeneerde goederen bijna onophou delijk omhoog. Met het oog op deze feiten is het doelloos, zoo meent het Engelsche blad, dit .probleem eenvoudig te ontkennen. Op dit ge bied is zelfvoldaanheid nauwelijks minder ge vaarlijk dan op militair of economisch gebied. Het blad vraagt zich af, op welke wijze de re geering het verantwoordelijkheidsbesef van den werkenden stand wil wekken, wanneer zij voortdurend optimistische verklaringen over het het ontbreken van eenigerlei inflatieverschijn selen aflegt. Slechts door het feit te erkennen dat wij midden in een Inflatie verkeeren, zoo vat dit blad zijn oordeel samen, kan den arbei ders duidelijk worden gemaakt, dat het noodig is hun looneischen te beperken en zuinig tot het uiterste te zijn. LISSABON, 17 Juni.. (D.N.B.). James Roose velt is vandaag te Lissabon aangekomen, waar bij 's middags de Portugeesche pers ontving en verklaarde, dat hü rechtstreeks uit Cairo kwam en daar Harriman had ontmoet, met wien hij over aangelegenheden van het Nabije Oosten en over Engeland had gesproken. Op een vraag van een Fortugeesch journalist over de uitlating in de laatste rede van James vader over de Portugeesche eilanden in den Atlantischen Oceaan, antwoordde deze, dat hij geen politicus was. Over twee of drie dagen keert hij naar de Vereenigde Staten terug. LISSABON, 17 Juni. (D.N.B.) De voorma lige Britsche gezant te Belgrado, Campbell, is vergezeld van zijn twaalf vroegere medewerkers uit Madrid alhier aangekomen. De Britsche di plomaten zullen over enkele dagen naar En geland vertrekken. BERLIJN, 17 Juni. (D.N.B.). Het ministerie van Buitenlandsche Zaken publiceert als wit boek no. 7144 documenten, die den achtergrond van de samenzwering der officieren van gene raal Simowitsj onthullen. De Duitsche politiek heeft, zooals bekend, sedert het uitbreken van den oorlog op den Bal kan er naar gestreefd daar den vrede te waar borgen en de plannen der vijanden van het rijk om hier een nieuw front tegen Duitschland op te richten, te verijdelen. Hiertoe werden, te zamen met Italië, de territoriale geschilpunten tusschen Roemenië eenerzijds en Hongarije-Bul- garije anderzijds op vreedzame wijze beslecht en deze landen opgenomen in het driemogendhe- denpact. De documenten geven thans ook een antwoord op de vraag hoe of het kwam, dat de opneming van Joego-Slavië in dit tegen een uitbreiding van den oorlog gerichte machtsblok waardoor dus Joego-Slavië de zekerheid had gekregen, dat het niet bij den oorlog betrokken zou worden plotseling door een officiersclique teniet kon worden gedaan. De documenten beantwoorden dus de vraag, boe een dergelijke ontwikkeling veroorzaakt kon worden, waarvan de noodlottige gevolgen voor Joego-Slavië van tevoren konden worden over- BERLIJN, 17 Juni (DNB) De redevoering van Churchill, waarin hij zijn dank heeft betuigd voor het eeredoctoraat van een Noord-Ameri kaansche universiteit, Is voor de Berlijnsche pers aanleiding te wijzen op de verborgen be doeling van deze Amerikaansche onderschei ding. Deze benoeming moet Churchill de ge legenheid geven om de katastrophale politiek van Washington nog aan te wakkeren, zoo schrijft de Berliner Börsenzeitung. Opdat de Amerikanen niet al te duidelijk de Britsche inmenging in hun eigen aangelegenheden mer ken, wilde men het Churchill mogelijk maken een nieuw hartroerend appel tot de Amerikaan sche bevolking te richten. Churchill verlangt echter zeer veel van de Amerikanen. Hij ver langt alles. Hij doet een beroep op hun vrees en onthult zoodoende de kern van zijn acade mische dankbetuiging. Vervolgens schrijft het blad, dat de wan hopige toestand van Engeland door Churchill nog nooit zoo openlijk is toegegeven en de Britsche premier nog nooit zichzelf zoo heeft gelogenstraft. De „aantrekkelijke oorlog", dien men tot in het oneindige dacht te kunnen ver lengen, is, volgens de eigen woorden van Churchill, een „gevaarlijke reis" geworden. Tot het verlengen van deze reis op eigen kosten valt geenerlei neiging meer te bespeuren en daartoe ziet men geen mogelijkheden meer „Generaal Tijd" heeft uitgediend", zoo schrijft het blad. Verstandigen lieden in Amerika zal het wel duidelijk zijn, dat bij dezen stand van zaken niets meer te redden valt en dat men hoogstens nog deelgenoot in de Britsche neder laag kan worden. VICHY, 17 Juni. (D.N.B.) De algemeen ge volmachtigde van de Fransche regeering m Afrika, generaal Weygand, is Maandagmiddag uit Algiers vertrokken om zich naar Foghar m Zuid-Algiers te begeven. Hij zal daar ma noeuvres van de Fransche koloniale strijdkrach ten bijwonen. NEW YORK, 17 Juni. (D.N.B.) De woordvoer der van de Britsche regeering heeft medegedeeld, dat Engeland de uitreiking van navicerts voor de Finsche haven Petsamo heeft gestaakt. De schepen met bestemimng Petsamo zouden daar worden vastgehouden, naar Associated Press meldt. VICHY, 17 Juni. (D. N. B.) De algemeene gedelegeerde van de Fransche regeering in de bezette gebieden publiceert thans de voorschrif ten inzake het passeeren van de demarcatielijn in beide richtingen, waarvoor de Duitsche overheid, na de onderhandelingen met dc. Fransche regeering, aanzienlijke verlichtingen verleend heeft. Er bestaat voortaan de moge lijkheid om in dringende en ook in minder dringende gevallen de demarcatielijn zonden veel formaliteiten te passeeren. Dringende gevallen worden genoemd: ern stige ziekten, begrafenisen, geboorten; minder dringende gevallen: huwelijken, definitieve te rugkeer in de woonplaats, ziekenbezoeken, za kelijke aangelegenheden enz. Op drie plaatsen van overgang t.w. in Moulins, Langon en Cha- lon sur Maine worden bijzondere bureaux in gericht, die terstond de vergunningen verlee- nen. Tot dusver konden deze alleen in Parijs verkregen worden. „Ik héb er zoo'n spijt van," jam merde een oude vrouw die gestolen had, voor den rechter. „Ik ben van zoo'n fatsoenlijke familieik héb er zoo'n spijt van!" „Maar het feit is heel ergik moet gevangenisstraf eischen," sprak de officier van Justitie. En de rechter zuchtte: „Ja, spijt en straf gaan dikwijls samen!" Dat moeten we in ons leven vaak overdenken. „Berouw komt na de zonde," luidt een aloud spreekwoord. Het berouw is een goed ding, indien dit maar niet alleen vrees voor straf isvoor de straf die óók 'n gezellin van het ktoaad is! De wijze rechter sprak zijn ver maan niet alleen tot de oude aan geklaagde maar tot ons allen en wij nemen zijn vermaan over voor deze rubriek: „spijt en straf gaan dikwijls samen." Daaraan moeten we tijdig denken! Als we kwaad doen geeft het niet wanneer we er spijt over hebben, want de straf volgt in vele gevallen toch. Spijt en berouw zijn noodige elementen maar beter is ze te voor komen. ANKARA, 17 Juni. (D.N.B.). De Turitsche omroep bevestigt in een bericht uit Beiroet, dat Fransche troepen de stad Merdzj-Ajoem teft zuidwesten van Damascus na verbitter den strijd hebben heroverd. Ook van Engel sche zijde wordt dit bericht bevestigd. Naar het ANP te Vichy heeft vernomen, Is de staatssecretaris van het ministerie van Luchtvaart, generaal Bergeret, vandaag naar Syrië vertrokken om daar het opper bevel over de Fransche luchtstrijdkrachten op zich te nemen. Naar Reuter uit Cairo meldt, is in Syrië „een krachtig tegenoffensief der Fransche troepen gaande bij Merdzj Ajoem en Ku- neitra." Daar wordt hevig gevochten. Het communiqué van het Fransche ministerie van Oorlog van gisterenavond meldt o. a., dal de Fransche troepen aan een aanzienlijk deel van het front tot tegenaanvallen zijn overge gaan. In het gebied tusschen Hermon en Dzje- bel Droes zijn de pantserformaties en gemoto riseerde afdeelingen evenals de infanterie- detachementen tamelijk diep in den rug van de vijandelijke troepen doorgedrongen en kheb ben daar verscheidene door de Engelschen be zette dorpen aangevallen. Tijdens een gecombineerde operatie van de Fransche luchtstrijdkrachten en marineviiegtul- gen is een Britsche torpedojager getroffen en onbestuurbaar geworden. Aan boord van een anderen torpedojager is brand waargenomen. Drie Britsche Gladiator-vliegtuigen zijn onmis kenbaar neergeschoten. Naar voorts de Fransche admiraliteit mee deelt, is bij de operaties ter zee bij de Syrische kust een torpedoboot vernietigd. Zeven leden der bemanning kwamen om het leven. VICHY, 17 Juni. (D.N.B.) Omtrent het be zoek, dat de Amerikaansche ambassadeur, Leahy, gisteren heeft gebracht aan den plaatB- vervangenden premier, Darlan, wordt uit Ame rikaansche kringen vernomen, dat Darlan op nieuw uiting heeft gegeven aan Frankryks vaste besluit, zich ia Syrië met alle middelen te verdedigen. Evenzoo zal Frankrijk bij iede- ren aanval op zijn imperium handelen. WASHINGTON, 17 Juni. De militaire com missie uit het Huis van Afgevaardigden heelt het voorstel goedgekeurd, waardoor de grens van den 'dienstplichtigen leeftijd van 36 tot 28 jaar wordt verlaagd, aldus meldt United Press aan haar bladen. NEW YORK, 17 Juni (DNB) Associated Press publiceert een interview met Gandhi te Bom bay. In dit interview heeft de Indische leider verklaard, dat de burgerlijke ongehoorzaam heidscampagne nog heviger kan worden. HU had het gevoel, dat de strijd langzamerhand steeds scherper vormen zal aannemen. LISSABON, 17 Juni (D.N.B.). Aan boord van de Gileanes is gisteren een contingent van de Portugeesche marine vertrokken naar de Azoren ter versterking van de marinebasis Ponta Del- gada. Vandaag is weer een troepentransport ingescheept op de Joa Belo. BU het afscheid waren de minister van Koloniën en de onder staatssecretaris van Oorlog aanwezig. Het water van den Noordoostpolder wijkt steeds verder van de kusten. Dit heeft tot ge volg, dat de zee stéeds meer van haar geheimen moet prijs geven. Na de gevonden steenresten, die door prof. Van Giffen waardevol werden geacht, komen thans op ongeveer een kilometer uit de kust, onder Kuinre, verscheidene boom stammen te voorschijn, die in vermolmden toe stand verkeeren. Voorts worden iets verder Zuidwaarts twee formidabele keien zichtbaar. Doch het zijn niet. alleen historische vondsten die de zee prijs geeft. Even voorbij net stadje komt n.l. een in betrekkelijk gaven toestand verkeerende motorvlet te voorschijn. Compleet met motor. Deze zal waarschijnlijk afkomstig zijn van de Zuiderzeewerken. Hoofdredacteur: H C. 3. A. BARON VAN LAMSWEERDE, Bussum. Gewestelijk verantwoordelijk redacteurs W. G. A. M. VAN WILLIGE, Bloemendaat

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1