VE de Greet Provinciale Staten van Noordholland Laatste Nieuws Strijd voor Solloem gunstig voor as De Hanze boekte ledenwinst kunt t wem Sluiting der Duitsche consulaten in V.S. Sterk Fransch verzet in streek van Damascus WOENSDAG 18 JUNI 1941 Gemeente laat terrein ontginnen Reeds 9000 persoonsbewijzen verstrekt UIT DE ZAANSTREEK Rede van den commissaris; herdenking Mr. J. B. Bomans en Mr. M. Slingenberg UIT OE BOLLENSTREEK P. H. BORGHOUTS Sleutel weg? Tel. 11493 De SSeuteispeclalist, L. Veerstr. 10 MARKTEN Bestuur stelt zijn zetels beschikbaar Ten behoeve der voedsel voorziening Bloemenkeuring uitgesteld Middenstandsdiploma Veiling van huizen Festival Geslaagd 55 jaar getrouwd IJMUIDEN HAL B BIJNA GEREED 11/ Gr. Houïstréal 98 Haarlem - Tel. 16772 Ernstig ongeval Geslaagd Ingebroken X ASSENDELFT SCHOOLJEUGD GAAT TE WATER Gevonden en verloren Een bijzonder mensch Verklaring NOORDWIJKERHOUT Verklaring van Roosevelt op de persconferentie Staking op vliegvelden ST REEKCOMMISSIES VOOR LANDBOUW Ingestelde door dc commissie Post hum a AALSMEER HELPT DE WATERTOERISTEN Burgers verschaffen nachtlogies BEV Gisterenavond is in het K.S.A.-gebouw he Jaarvergadering gehouden van de R. K. Mid- censtandsvereeniging De Hanze. In zyn openingswoord herdacht de voorzit ter, de heer N. J. Out, de standgenooten, die hun leven voor het vaderland gegeven hebben. Voor hun zielerust werd een gebed gestort. Hierna vroeg de voorzitter de aandacht van de leden voor het triduum, dat van Maandag 30 Juni tot Donderdag 3 Juli in de kapel van bet Rustoord zal worden gehouden en hij sprak daarbij de verwachting uit, dat vele leden aan deze dagen van geestelijke hernieuwing zullen deelnemen. Zondag, 6 Juli volgt dan de groote jaarlijksche bedevaart haar Heiloo, waarvoor spr. eveneens de aandacht van alle leden vroeg. De secretaris en penningmeester, de heeren Lubbers en Van Doorn, brachten vervolgens hun jaarverslagen uit. De rekening sloot met een bedrag van 1158,34, waarin begrepen is een nadoelig saldo van 82,55, hetwelk evenwel ge dekt wordt uit het batig saldo van vorige jaren. Het bezit der vereeniging daalt daardoor tot 189,11. De rekening werd in orde bevonden. De heer M. de Weijer gaf een overzicht van het werk, dat de Santos-commissie gedurende het afgeloopen jaar had verricht. Hoewel de com missie door de omstandigheden in de uitvoe ring van haar taak belemmerd werd, is toch een flinke activiteit ontplooid, waarvan het re. sultaat bevredigend was. Het verslag van den heer De Weijer vormde tevens 'n voortreffelijke propaganda voor het mooie doel van het San tosfonds. De stujversactie is een uitstekend mid del om dat doel te bereiken. Dank zij het werk van de commissie is de belangstelling hiervoor gewekt; het ideaal van de commissie is alle leden in deze actie te betrekken. Ter vergade ring konden wederom acht nieuwe leden wor den gewonnen. De propaganda voor uitbreiding van 't leden tal der organisatie heeft tot resultaat gehad, dat een 25-tal nieuwe Hanzeleden ken worden ingeschreven. De Voorzitter riep hun een hartelijk welkom toe en deelde daarbij tevens mede, dat het be stuur besloten heeft om en bloc af te treden teneinde ook de nieuwe en jongere leden in do gelegenheid te stellen zich over de leiding van de organisatie uit te spreken. In verband hier mede werd de verkiezing van twee bestuursle den, wegens aftreden van den heer Welkers en ter voorziening in een vacature, voorloopig aangehouden. De nieuwe leden werden vervolgens door den geestelijken adviseur, kapelaan Van Ginkel, ge ïnstalleerd. Zijneerw. wees er op, dat de orga nisatie er niet is om kleine voordeelen na te streven. Uw taak is veel grootscher. Het is de plaats, waar de groote vraagstukken belicht wor den en waar de leden zich een juist inzicht kunnen verwerven. Door zich te verdiepen in de groote waarden, zal men vanzelf ook den onderlingen band versterken, hetgeen den bloei der organisatie ten goede zal komen. Bij loting werden twee leden aangeweaen voor gratis deelneming aan de driedaagsche retraite te Bergen. Voorts werden twee moois boekwerken, han delende over het zakenleven, verloot, een at tractie, welke zeer op prijs werd gesteld. Aan het slot van de vergadering deelde de voorzitter nog mede, dat de pogingen, om hier ter plaatse een jonge-middenstandsvereeniging te vormen, geslaagd zijn. Reeds is een 50-tal jonge middenstanders tot de vereeniging toe getreden. Spr. hoopte, dat de K.J.M.V. zal bloeien en dat zij straks zal bijdragen tot het versterken van de Hanze-gelederen. Ten behoeve van de voedselvoorziening heeft Jhr. H. Boreel voor de tweede maal aan de gemeente gratis in gebruik aangeboden een ge deelte van het landgoed „Westerhout", voor de beplanting met voedselgewassen. Het terrem, dat naby de Kaag is gelegen, heeft een opper vlakte van 2.50 H.A. B. en W. hebben dit aanbod gaarne aan- .vaard en zijn voornemens het terrem ais ob ject van werkverruiming te doen spitten, egali- seeren, zaaiklaar maken, bezaaien enz. De volgens de Natuurschoonwet 1928 en de Bodemproductiebeschikking 1939 vereischte ver gunningen zijn reeds verleend. Voorts mag ver wacht worden dat het Departement van Sociale Zaken de gebruikelijke bijdrage uit het Werk- loosheidssubsidiefonds zal toestaan. De loonen komen ten laste van den gewonen dienst der begrooting en de bijkomende kosten behooren ten laste van den kapitaaldienst te worden ge bracht om in een gelijk aantal jaren als het terrein in gebruik is gegeven, naar den gewo nen dienst te worden overgebracht. B. en W. vertrouwen echter dat de zuiver ten laste van de gemeente komende uitgaven uit de opbreng sten zullen kunnen worden bestreden. De algeineene leiding en het dagelijksch toe- shcht worden opgedragen aan de Ned. Heide- maatschappü. B. en W. stellen den raad voor hen te mach tigen tot de uitvoering der werkzaamheden en de noodige gelden beschikbaar te stellen. Gevonden: pasfoto, bl. kindermuts, heeren- portemonnaie met inhoud, rammelaar, leeren wameshandschoen, bakkersmand met een aantal brcoden, motorhandschoen, badpak met hand doek, 2 ceintuurs, rood badpak met handdoek, jongensjas, huissleutel, bl. sleuteltje aan leeren riempje. Verloren: persoonsbewijs, paspoort in porte feuille, zw. portemonnaie met inhoud, polshor loge, wit tennisshirt, doos blouse en das, cein tuur, damespolshorloge, actetasch met inhoud, tennisschoen, 3 gouden ringen, driewielig kin derrijwiel, zw. damesportemonnaie, zw. kinder schoentjes, portemonnaie met inhoud, identi teitsbewijs, zilverbon van 2.50, legitimatiebe wijs v. Leer, vleesch-, textiel-, aardappel- en vetkaart, bril, textielkaart, damespolshorloge, dameshandschcen, 10 boterbonnen no. 17, nuis, sleutel, 4-kleurenpotlood. De door de tuinbouwstudieclub georganiseerde keuring van snijbloemen, bloemwerken en groen ten, welke keuring Zaterdag a.s. gehouden zou worden, is tot nader order moeten worden uit gesteld. Te Alkmaar slaagden voor het middenstands diploma de volgende leerlingen van de R.K. U.L.O.-school voor jongens: J. Martens, L. Lan- gedijk, A. Kiebert, A. Bakkum, A. Schutte, G. Zeelenberg, uit Beverwijk, en A. de Rooy, uit Castricum. Voorts slaagden voor het diploma: L. Bakker H. Th. de Blanken, W. P. Blokker, J. de Boer, A. H. Boereboom, C. Boon, A. Sasanda, G. A. Dekker, J. Zijp, Th. J. Groen, G. A. Pleeging, A. N. Tromp, H. A. Vessies, B. Wesseüngh en H. F. v. d. Wijst, uit Beverwijk, en C. J. v. d. Lem', uit Wijk aan Zee. Vrijdag 27 Juni a.s. zal een belangrijke veiling van huizen plaats vinden. Ten overstaan van den candidaat-notaris W. Boerlage zullen in café „Flora" aan den Zeeweg niet minder dan 46 woningen verkocht worden. Naar wij vernemen heeft het bestuur van- Van Leer's Personeelvereeniging het plan opge vat om een festival te organiseeren. Hiertoe heeft zij een verzoek gericht tot enkele zang en muziekvereénigingen van de diverse bedrij ven hier ter plaatse, n.l. de Harmonie „De Een dracht", het Symphonie-orkest Hoogover Kunstkring" en het Hoogenoven Zangkoor „Door Zang tot Vriendschap". Het ligt in de bedoeling dit festival te orga niseeren op een terrein van het park „Roos- wyk". Behoudens goedkeuring van de autoriteiten, ligt het in de bedoeling dit festival over 2 maan den te houden, indien er ook bij de overige vei- eenigingen voldoende deelname bestaat. Voor het diploma Algemeene Handelskennis slaagden onze plaatsgenooten^de heeren J. v. d Laan, J. J. Koopman en C. de Reus. Het echtpaar T. Beunder en N. Beunder— Moolhuizen herdacht gisteren den dag, dat het 55 jaar in den echt was verbonden. Niet minder dan 9000 persoonsbewijzen zijn tot heden reeds aan ingezetenen der gemeente Velsen verstrekt. Men is thans bezig met het afwerken der let ter G en naar de heer R. Broersen, die met de leiding van het uitreiken des persoonsbewijzen is belast ons mededeelde, verloopt deze uitrei king bijzonder vlot. Een staf van 10 getrainde ambtenaren zorgt er voor, dat het lange wach ten, zooals dit bij het uitreiken van de legiti- matiekaarten het geval is, geheel niet voor komt, daar men nu reeds alles over een veel grootere tydsruimte kon verdeelen. Zij, die om een of andere dringende reden niet aan de uitnoodiging gevolg hebben kunnen geven, doen goed door anderen daarvan kennis te geven aan den leider van dit bureau, opdat later een nieuwe oproep kan worden gegeven. Zij die met vacantie gaan of zich tijdelijk el ders gaan begeven, dienen hiervan eveneene kennis te geven. Als de organisatie even vlot verloopt als nu het geval is, zal het waarschijnlijk October wor den voor den heer Van Zijp, wiens naam als laatste voorkomt op de lijst, zyn persoonsbewijs in ontvangst zal kunnen nemen. Het dak van de vischhal B. is nagenoeg ge reed gekomen. Vele maanden heeft men noodig gehad om het oude glazendak te verwijderen en te doen vervangen door een nieuw dak. Aan- vankeiyk lag het in de bedoeling van het Staatsvisschershavenbediyf om na de voltooiing van de nieuwe Hal C, een begin te maken met het sloopen van de oude Hal B, daar vooral het dak in een zeer slechten toestand verkeerde, waardoor groote lekkages aan de orde van den dag waren. Door de tijdsomstandigheden heeft men evenwel van deze vernieuwing moeten af zien en zich moeten beperken tot het vernieu wen van het dak, hetgeen voor de betrokken kantoren reeds een zeer belangrijke verbetering is. Ook de oude bekende vischhal is gisteren weer op haar oude plaats teruggebracht, vanwaar uit zij al meer dan 40 jaar haar geluid heeft doen klinken over wijden omtrek, teneinde de koopers te waarschuwen dat de visehafslag gaat begin nen, of dat de vangst van een laat binnenge komen visschersvaartuig nog verkocht wordt zegt Puntje Textiel. „Van een oude japon een nieuwe tooveren is niet zoo'n kunst, als menigeen denkt. Maar... U moet het juiste adres kennen voor het kraagje, voor de nieu we knoopen, de ceintuur, het corsage, enz. U zult eens zien wat een succes U er mee hebt, als U voor de fournituren naar De Groot gaat," zegt Puntje. De heer B. wonende in de Beukenstraat te IJmuiden-Oost had het ongeluk tijdens het lossen van trottoirbanden van een wagen, welke in de Hadleystraat stond, een dezer banden op zyn hand te krijgen, waardoor vier vingertop- Pen van dit lichaamsdeel werden verbrijzeld. De heer Bakker van de E.H.B.O. die spoedig ter plaatse eerste hulp verleende,bracht het slachtoffer naar het St. Antonius Ziekenhuis over. Bij de te Amsterdam gehouden Praktijk examens Boekhouden slaagden onze plaatsge- nooten, de heeren Alph. Vink en O. G.iertsen. In het kantoor van het zwembad „De Heeren duinen" is dezer dagen ingebroken. De dader meest zich evenwel tevreden stellen met enkele nfct waardevolle voorwerpen als b.v. wat snoep goed, een stopwatch en een aantal zwem-abon- nementen. De politie is er in geslaagd den dader reeds te grijpen. Distributienieuws Op 19. 20. 23. 24. 26 en 27 Junj a.s. zullen de nieuwe bonkaarten worden uitgereikt. Hiervoor dient men zich te vervoegen volgens de beginletter der geslachtsnaam en op tijd als hieronder aangegeven. Voor de Zuid (openbare school) op 19 Juni A tot en met K; op 20 Juni L tot en met Z; voor de Kerkbuurt (Patronaatsgebouw tegenover de R.K. Kerk)cp Maandag 23 Juni A tot en met K; op Dinsdag 24 Juni L tot en met Z; voor de Noord (in het Speeltuingebouwtje Lange Helt> op Donderdag 26 Juni A tot en met K; op Vrij dag 27 Juni L tot en met Z. De lokalen zijn ge opend van 9 tct 12 en van 2 tot 5 uur. Ook door het bestuur onzer gemeente zijn maatregelen genomen om het zwemonderncht aan de schooljeugd by het onderwys in te scha kelen. Hiertoe is een regeling 'getroffen met de directie van het zwembad „Adrichem" aan den Hoflanderweg, waar het onderricht gegeven zal worden. In verband met de beschikbare ruimte zuilen voorloopig alleen de leerlingen van de vier u. 1. o.-scholen gaan zwemmen. De leerlingen van de lagere scholen zullen eerst na de groote vacantie aan de beurt komen. Het ligt n.l. in de bedoeling, om tydens de vacantie het tweede basin van de zweminrichting in orde te doen brengen, zoodat dit straks door de geheeie schooljeugd gebruikt kan worden. Bij de politie zijn inlichtingen te verkrijgen omtrent de navolgende gevonden en verloren voorwerpen: De Provinciale Staten van Noord-Holland kwamen Dinsdagmorgen ter Provinciale Griffie in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van den commissaris der provincie, mr. A. J. Backer. De voorzitter herinnerde in zyn openingsrede aan hetgeen hij by zyn ambtsaanvaarding sprak en verzocht den Staten deze woorden in ge dachten te blijven houden. Vervolgens gaf de commissaris een verklaring over de benoeming van het nieuwe lid van Ged. Staten De Rijks commissaris deelde n 1. op tien Mei mede, dat hij met het oog op de inmiddels zoozeer ge wijzigde omstandigheden de voorziening van vacatures in het college van Ged. Staten aan zich wenschte te houden. Op 21 Mei benoem de hii dan ook den heer J. Saai in de vacature- Bomans. Spreker was er van overtuigd, dat de nieuwe functionaris alles zal doen om zyn ambt te vervullen en dat hij zich zal laten leiden dc-or hetgeen de behartiging van de provinciale be langen van hem eischt. Spreker zeide van de leden te verwachten, dat zy den heer Saai, ook al is deze niet met hun medewerking benoemd, loyaal tegemoet zullen treden en vertrouwen schenken. Dit is des te beter mogeiyk, omdat 'net niet zoozeer aankomt op het accentueeren van politieke verschillen In de vertegenwoordi gende lichamen, doch veeleer op het eendrach telijk, op zakelijke wyzie en met een klaar be sef voor de realiteit behartigen van het al gemeen welzyn. In de vacature-Slingenberg is nog niet voorzien. De heer Saai heeft de taak van den heer v. d. Wal overgenomen en deze zal op zyr. beurt die van (Jen heer Bomans overnemen. De taak van den heer Slingen berg is gevoegd bij die van den heer Wit- teman. Spr. herdacht dan het overlijden van mr. J. B. Bomans en mr. M. Slingenberg. Dat de heer Bomans inderdaad een zeer bij zondere persooniykheid was, kan niemand van degenen, die met hem in aanraking kwamen, willen ontkennen. Wat was het, dat dezen man tot een in zoo hooge mate boeiend mensch maakte? Was het. de blik uit zijn oogen, die zoo warm menschel yk konden glanzen, of in mo menten van strijd zoo fel konden fonkelen, v;as het zijn warme stem, met haar vele regis ters, was het zijn gave om met treffende gebaren van merkwaardige plastiek zijn woor den te onderstrepen? Zeker, dit alles droeg er toe bij om door den persoon van den heer Bo mans geboeid te raken en toch waren dit niet anders dan uiterlijkheden, die hun oorsprong vonden in dat diep menschelijke hart, waarvan die sprekende blik zijner oogen, dat klankvolle timbre van zijn stem en 't zinvolle gebaar zy- per handen oe weerspiegeling waren. Dit warm kloppende, menschelijke hart paar. de zich aan een bijzonder scherp verstand en een ryp inzicht in de maatschappelijke ver houdingen. Dex wijze, waarop hy zich gedurende meer dan 25 jaren aan de belangen van de gemeen schap heeft gewijd, verdient stellig waardeering. Reeds in den eersten tijd van zijn optreden in het publieke leven ging zyn belangstelling uit naar de sociale zorg voor ons volk en het was niet ten onrechte, dat men hem in de vroe gere dagen den naam gaf van den roomsehen Pieter Jclles. Deze bijzondere belangstelling voor de so ciale taak van de overheid is hem in latere jaren bijgebleven en degenen, die hem van naby hebben kunnen gadeslaan in zijn onver- moeiden arbeid in het belang van de werk verschaffing en werkverruiming in deze pro vincie weten, hoe zeer hij juist in dit deel van zijn arbeid opging. Zijn groote en warme liefde voor de provincie Noordholland maakte, dat hij zich voor zijn werk met geheel zijn persoonlijkheid kon inzetten. Zijn scherpe geest en zijn helder verstand vergemakkelijk ten hem zijn arbeid in hooge mate, zelfs zoo zeer, dat men meermalen den indruk kreeg, dat hij zijn zaken spelenderwys behandelde. Zijn speelsche geest gaf somtijds aanleiding tot de opmerking, dat men den heer Bomans moeilijk au sérieux kon nemen, doch deze op merking was stellig niet gerechtvaardigd. Ze ker, een speelschen geest bezat hij in hooge mate. Zijn gedachtengang kon herhaaldelyk sprongen en wendingen maken, dievoor an deren niet terstond waren te volgen. Zij wa ren dikwijls als de arabesken, die hij tijdens langdurige besprekingen placht neer te teeke nen. Doch evenals tijdens het maken van deze eigenaardige, soms wonderlijk schoone teeke- ningen zijn geest in ernstige gedachte gevan gen bleef, zoo bleven ook zyn woorden, hoe speelsch zij soms ook klonken, voor degenen, die hem met aandacht wisten te beluisteren, immer een ondertoon van ernst en waarach tigheid behouden. Achter zyn humor, die ver- frisschend en opwekkend was en die hem ook in moeilyke tijden nimmer verliet, school een ernst, die ee.i oppervlakkige beschouwer niet achter hem zou hebben gezocht. Zijn leven Is stellig niet zonder zorgen geweest en ook aan de zorgen, welke de vervulling van zijn ambt medebracht, is hy niet luchthartig voorbijge gaan. Hy heeft zich evenwel door deze zorgen nimmer laten ter neder slaan, doch met de kracht en de opgewektheid, die eigen waren aan zijn natuur, heeft hij steeds deze zorgen kunnen weerstaan. Een brillant spreker -en ridderlijk bestryder van zijn tegenstanders in de vergadering van de Provinciale Staten, was hij in de vergaderingen van het College van Gedeputeerde Staten een .collega, die in be langrijke mate zijn stempel op deze byeen- komsten drukte. Juist in dezen kleineren kring kwamen zijn goede menschelyke eigenschappen zoo ten volle tot uiting en juist daar kon men telkens weer ervaren, hoezeer hy zich met hart en ziel aan zijn taak gaf. De gebeurtenissen van den laatsten tijd hadden ook hem niet onberoerd gelaten en brachten ook in zijn ambtelijk leven zorgen voor hem mede. Doch ook hier manifesteer den zich zijn geest en wilskracht alsmede zyn realiteitsbesef, die hy in vroegere perioden aan den dag had gelegd. Hij bleek de ontwik keling van de omstandigheden ten volle te verstaan en met zijn warm kloppend hart, dat jong is gebleven tot op zijn laatsten dag, voorvoelde h'j, dat deze veranderingen zouden komen, besefte hij, dat deze veranderingen moesten komen. Met zijn gaven zou hy ook in de komende tijden stellig belangryk werk hebben kunnen verrichten. De Almachtige God heeft echter anders beschikt en dezen trouwen dienaar tot Zich geroepen. Wanneer men het leven van mr. Bomans naast dat van Mr. Slingenberg plaatst, wordt men getroffen door de groote overeenkomst, welke hun levensloop vertoont. Evenals Mr. Bo mans heeft ook Mr. Slingenberg zich reeds jong aan de publieke zaak gewijd. Ook hij deed op jeugdigen leeftijd zijn intrede in den ge meenteraad van Haarlem, alsmede in de Pro vinciale Staten van Noord-Holland. Ook hij was Wethouder der gemeente Haarlem en in hetzelfde jaar als de heer Bomans nam hij zitting in het College van Gedeputeerde Sta ten. Evenals de heer Bomans heeft de heer Slingenberg deel uitgemaakt van de Vergade ring van de Staten-Generaal, zij het niet in de Tweede, doch in de eerste Kamer. Beiden hebben zij een groot deel van hun tijd en van hun zorgen aan de belangen van de gemeen schap geschonken en ik geloof niet ver bezij den de waarheid te zijn, wanneer ik beweer, dat het bij beiden juist de provinciale belangen waren, die het meest hun aandacht hadden. Hij was een harde, stoere werker, die, waar hij ook werd geroepen, klaar stond om het al gemeen belang te dienen en zelfs, nadat hij een ministerspost had bekleed, weer bereid was, om een moeilijke en in de laatste jaren zoo verant woordelijke taak in het. Provinciaal Bestuur op zich te nemen. Evenals de heer Bomans heeft hij de huidige omstandigheden niet in een houding van lij delijk afwachten over zich laten komen. Huldigen wij hun nagedachtenis door het in- achtnemen van een korte stilte en betrekken wij in deze herdenking tevens de andere Staten leden, die sedert de vorige zitting aan hun fa milie en aan hun werkkring zyn ontvallen. i in verband met de benoeming van den heer j. Saai tot lid van het College van Ged. Sta ten, gaf de heer Baas (A.R.) een körte verkla ring, waarin hij o.m. zeide, dat hij geen cri- tiek wilde uitoefenen op het besluit van den Rijkscommissaris, maar dat hy evenals zijn ver schillende relaties in de Staten door den kor ten tijd, die achter de benoeming ligt zich nog geen oordeel kon vormen over deze benoeming Spreker zelf was er nog niet van overtuigd dat deze benoeming in het waarachtig belang van het gewest gedaan was. Hierna werden goedgekeurd de geloofsbrieven van de nieuwe leden O. Bosker uit Wieringen, Mr. J. Roelse uit Hilversum, A. J. M. Ange- nent uit Haarlem en Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink uit Heemstede. Na de beëediging dei- nieuwe leden en de behandeling van de inge komen stukken werd tot buitengewoon lid der Staten benoemd de heer E. Luden. Tot slot van de eerste zitting werd de reke ning van de provinciale inkomsten en uitgaven over 1939 goedgekeurd, sluitende met een batig saldo van f 1.525.638,19%. De gewone inkomsten bedroegen f 34.112.247,99% en de gewone uitga ven f 32.586.609,80. De vergadering werd daarna verdaagd tot Dinsdag 8 Juli. Wit Gele Kruis In het Patronaatsgebbmv van de St. Victor-parochie hield het Wit Gele Kruis afd. Noordwijkerhout een ledenvergade ring, w'elke maar matig bezocht was. De voor zitter, burgemeester van Ierser, opende met een woord van welkom en gaf een overzicht van de werkzaamheden van het afgeloopen jaar, waar na de secretaris, de heer E. L. Horsthuis, na voorlezing der notulen, het jaarverslag uitbracht. Het aantal leden en hospitantleden blijft steeds stijgende. Per 31 December 1939 stonden 601 gezinsleden als lid of begunstiger ingeschre ven en bovendien nog 52 inwonende kinderen boven 18 jaar. Deze getallen bedroegen op 31 December j.l. respectievelyk 613 en 47. Op 1 Januari stonden aan het consultatie bureau ingeschreven 111 kinderen. In den loop van 1940 werden 124 kinderen nieuw ingeschre ven, bijna alle uit Noordwijkerhout. Het aantal consulten bedroeg 1630 en het aantal huisbezoe ken 198. Deze getallen bedroegen het vorig jaar respectievelijk 1893 en 153. Het bureau was ge opend elke Donderdag van 1 tot 3 uur en is nu geopend eiken Dinsdagochtend van 9.45 tot 12 uur. Geen enkele van de zuigelingen is in den loop van het jaar overleden. Wat de t.b.c.-bestrijding betreft het volgende: Op 1 Januari werden 2 patiënten verpleegd in Maria-Oord te Gennep, 1 in Berg en Bosch en 1 in Hoog-Blaricum. In den loop van het jaar werden nog 3 patiënten opgenomen in Berg en Bosch. Het aantal verpleegdagen be droeg in totaal 1402, waarvoor 2224.25 werd be taald. Door de subsidies van Rijk en Provincie, de bijdragen der gemeente, Armbesturen én ouders bleven de uitgaven, inzake de t.b.c.- bestrijding, nog 69.29 beneden de inkomsten Ook het Prov. Verpleegfonds heeft nog voor 1 patiënt 45 bijgedragen. Het aantal huisbe zoeken, voor de t.b.c.-bestrijding door de Zuster huisbezoekster afgelegd, bedroeg 508. Op 1 Ja nuari 1940 stonden 43 en op 1 Januari 1941 41 gezinnen onder toezicht. Wat de wijkverpleging betreft het volgende: Door de Zuster-wijkverpleegster werden voor verpleging, hierbij inbegrepen de verpleging van t.b.c.lijders, 2376 bezoeken afgelegd. In de kli niek vonden 1763 verplegingen plaats. Er werden 535 keer verplegingsartikelen uitgeleend, welke direct na gebruik moeten terugbezorgd wtorden Ook de kraamverpleging gaat er op vooruit, hei aantal patiënten is steeds stijgende; de op brengst bedroeg 392.50, deze is nimmer zoo groot geweest (in 1939 321.50). Op 1 Januari 1939 bedroeg het aantal werkende leden- van de E.H.B.Ö. 32 en op 1 Januari 1940 45. De uitgaven bedroegen 335.47 meer dan de in komsten; dit bedrag zou niet zoo groot geweest zijn, indien het Prov. subsidie voor het consul tatiebureau op tijd was binnengekomen, daar dit 301.25 bedroeg. Uit alles blijkt, dat het jaar 1940 heusch niet ongunstig is geweest Moge 1941 nog rijker vruchten afwerpen. Den secretaris werd dank gebracht voor dit mooie verslag en tevens voor zijn uitstekend financieel beheer, waarvan hem, nadat de con trole-commissie verklaard had, dat alles in orde bevonden was, décharge werd verleen. Bij de bestuursverkiezing, welke nu volgde, werd de heer Horsthuis herkozen, terwijl in de vaca tures, ontstaan door het bedanken van de hee ren C. Deutekom en A. Vos, wegens hoogen leeftijd, werden gekozen de neeren C. v. d Klauw, Langevelderweg lg, en J. van Schooten. Kerkstraat 40. De rondvraag leverde niets bijzonders op, w'aarna de voorzitter de vergadering sloot on der dank, den wensch uitsprekend, dat de vergaderingen in het vervolg wat beter bezocht zullen worden. Gedeeltelijk gecorrigeerd) WASHINGTON, 18 Juni (D.N.B.) Op de vraag, welk onbehoorlijk optreden de Ameri- k&ansche regeering den Duitschen consuls ver wijt, heeft president Roosevelt in de perscon ferentie geantwoord, dat dit optreden van „sub versief karakter" geweest is. Op de vraag of een dergelijke actie ook in het voornemen ligt teger^pndere landen, verklaarde Roosevelt, dat hij daaromtrent op dit oogenblik nog niets kan zeggen. President Roosevelt heeft gisteren op de persconferentie ontkennend geantwoord op de vraag, of hij voornemens is de Amerikaansche koopvaarders te bewapenen. Een uitvoerverbod voor Japan wees hij voorts af. Eenige honderden arbeiders, die werken aan de inrichting van twee vliegvelden en van ver dedigingswerken in fort Kamehamea op Hawaii zijn in staking gegaan, zoo meldt Associated Press uit Henoloeloe. De oorzaak van de sta king is gelegen in looneischen van de arbeiders. ROME, 18 Juni (Stefani). De groote strijcl welke is ontbrand aan het front van Solloem op 15 Juni en met bijzondere hevigheid is voort gezet op 16 en 17 Juni verloopt gunstig voor de strydkrachten van de as. Na de hevige Engcl- sche aanvallen te hebben doorstaan, zijn de Iialiaansch-Duitsche troepen tot tegenaanval len overgegaan en hebben zij een omsingelings manoeuvre uitgevoerd rondom de groote vijan delijke strijdmacht, welke verwoede pogingen ondernam om aan de omsingeling te ontkomen, doch gevangen bleef in de tang van de gepant serde Italiaansch-Duitsche strijdkrachten. Ter wijl de laatste gevechten zich afspelen tusschen de omsingelden en de omsingelaars, zijn de troe pen van de as reeds begonnen met de zuive ringsactie in de veroverde zone. De totale ver liezen van den vyand aan manschappen, ge pantserde en gemechaniseerde strijdmiddelen, oorlogsmateriaal en wapenen zijn aanzienlijk. De houding van de Italiaansche en Duitsche troepen was boven eiken lof verheven. m NEW YORK, 18 Juni (D.N.B.)De As sociated Press meldt uit Cairo, dat de En- Makelaar Administratie van Vaste Goederen Kenaustr. 5 b. Tel. 17130 Haarlem gelsclien zich door het toenemende Fransche verzet in Syrië genoodzaakt zien, hun strijd krachten aldaar te versterken. Volgens dc verklaringen van Britsche militaire kringen komt dit Fransche verzet vooral in hevige tegenaanvallen tot uiting. Het sterkst Is de tegenstand in de streek van Damascus. De commissie-Posthuma heoft Streekccm- missies ingesteld om de boeren bij te staan in den productieslag 1941. In het gewest Noord-Holland zijn o.m. de volgende streekcommissies in 't leven geroepen. ZAANLANDSCHE GEMEENTEN. UITGEEST. ASSENDELFT: P. C. Glijnes, Uitgeest, voorzit ter; J. C. Kraaij Czn„ Zaandam; W. Noorii, Assendelft; C. Visser, Westzaan; J. Brinkman, Assendelft. HAARLEMMERMEER: P. Ouwerkerk, Hoofd, dorp. wnd. burgemeester, voorzitter; G. Kam per, Vyfhuizen; A. J. de Wildt, Ni-euw-Vennepf D. van Wieringen, Abbenes, W. L. Nanninga, Vijfhuizen. CASTRICUM, HEEMSKERK, BEVERWIJK' VELSEN, BLOEMENDAAL, HAARLEM, ZAND- VO'ORT: mr. Scholtens, burgemeester van Be verwijk, voorzitter; N. Passchier, Beverwyk; Th- Aardenburg, Beverwijk P. de Wildt, Castricum» E. Vogelenzang, Eloemendaal. AALSMEER, UITHOORN, NIEUWER' AMSTEL: ir. C. Koeman, Aalsmeer, voorzitter! M. W. v. d. Schans, Bovenkerk; P. C. van Wees, Amstelveen: A. Noordam, Aalsmeer; D. C. vatl Wieringen, Amstelveen. HEEMSTEDE. BENNEBROEK, HILLEGOM, LISSE, SASSENHEIM, NOORDWIJK, NOORD. WIJKERHOUT: C. van Zijverden, Hillegom, voorzitter; H. van Zonneveld. Hertia. Sassen- heim; H. Warmerdam Pzn., De Zilk, Noordwij kerhout; F. de Vink, Lisse; W. v d. Marei, Hillegom. AMSTERDAM, SLOTEN, HALFWEG: B- Biesheuvel Azn„ Spaarndam, voorzitter: J- F- Gehrels, Sloterdijk; J. C. v. d. Biil Halfweg: J. Barendregt, Sloterdijk: J. Evcrtsen, A'dam. WORMER EN OMGEVING: D. Hilie, Wijda- wormer, voorzitter; G. C. Knibbe Ezn„ Lands meer; G. Pli. Roeleveld. Upendam; J. Bakker. Wijdewormer; J. Uitenthuis, De Rijp. Het secretariaat van V.V.V. „Aalsmeer" deelt ons mede, dat de burgerij bereid is om op vrü groote schaal nachtlogies te verschaffen. In het bijzonder watertoeristen, die nu 's nacht, inge volge een maatregel van den rijkscommissaris, niet in de booten mogen overnachten, zün met deze bereidheid gebaat. Op zichzelf is bet een verheugend verschijnsel, dat V.V.V., ba daarvoor een campagne te hebben ge-oerd, dn resultaat heeft bereikt. Tot nu toe toonde de Aalsmeersche bevolking zich over het algemeen niet genegen gasten nachtlogies te verschaffen Wat de oorzaak van deze plotselinge wijziging van houding kan zijn, valt niet na te gaan. Het is in ieder geval te hopen, dat de verkre gen winst ook voor de toekomst kan worden geconsolideerd. De watertoeristen kunnen di- bevorderen, door zich waardig te gedragen. PURMEREND, 16 Juni. „Afslagver. Beemsten Purmerend en Omstreken". Peulen 41.0048 P. 100 kg. Aardbeziën 24—46 cent per do00sj,o Bloemkool 3.0014 per 100 stuks. Spinazie —19 per 100 kg. Sla 0.76—2 per 100 krop. AndU vie 19.00 per 100 kg. Radijs 1.60 per 100 Raapstelen 2.90, R&barber 6.00 per 100 kg. vvo telen 10.00—13, Prei 14.00—19 per 100 bos. TER AAR. 17 Juni. Centrale Veiling. PeuR» 3.00, Kassnijboonen 6—7.20, Aardbeien 39 cent- TER AAR, 16 Juni. Cenrrale Veiling. sPuV oo, 5071 cent, Andijvie 47-^56 cent, Sla 0-5?—-J- Vellen 6 cent, Peulen 3.604.20, Tuint»00' 5.2Ö. Kassniiboonen 7—7.60, Wascbpeen 8.00, r- 25—29 cent. Peterselie 3—3.90. Kroten 3.90, barber 4.90, Bospeen 9.00—13, Selderie t„ Bloemkool 814 cent, Komkommers 12—14 Aardbeien 2033 cent, Tomaten 20 cent. BEVERWIJK, 17 Juni. Bloemenveiling 't trum. De prijzen waren als volgt: pioen!5f®:rUni 45, Irissen 2.5010, Papavers 8—23, 1735, Korenbloemen 815, Lathyrus pj- Umbellatum 20, alles In guldens per 100 bos- verse potplanten 745 cent. BROEK OP LANGENDIJK, 18 Juni. 60 Uien 10.70, 250 stuks Bloemkool 13.00, Uuu Rabarber 6.00. BODEGRAVEN, 17 Juni. Kaasmarkt. Aa"^g' 296 partijen Goudsche kaas. Totaal 13320 s wegende 119880 Kg. Prijs met RM. Ie soort 1 tot 41.50. rfandel vlug. PURMEREND, 17 Juni. Gemeentel. „KaasbHaP- Verhandeld 17 partijen, wegende 76000 Kg' Q pi. del vlug. Hoogste prijs 40 plus 35.25. idem 18.5022. r PURMEREND17 Juni. Kaasmarkt AaIVoO 575 kg. Handel vlug. 2 kleine boerenkaas per 50 kg. rvdefG II Veemarkt. Aangevoerd totaal 452 ru cldc- 124 vette koeien vooi de levering, l'*> |o0.00 koeien 350.00—425. metig. 115 melkkoeien V£,tte —525, matig. 5 stieren voor de leverini260. kalveren voor de levering. 45 pinken 2 r de matig. 332 nuchtere kalveren: slacnt rKe«f levering, fok 38.00—56, matig. 22 'ette 0-**' voor de levering. 24 magere varkens scn8peö matig. 461 biggen 16.00—34. matig. 2" 28.0"^ 30.00—45, matig. 136 bokken en Selt™, £10 70, matig. 779 lammeren 20.00—32, S° (W eieren 1.05 per kg. Ouae kippen en hans (v,y en rood 1.00—3 en ouae kippen en 2.0° 1.003, aanvoer 1500 stuks. Konijnen 200 eenden 11.70 per stuk. ROTTERDAM, 17 Juni. Veemarkt. Heden^^,-- nuchtere kalveren, 80 grasKaiv«v«. cn r>- 90 bokken en geiten, 2 zuiglammerc 565p0 runderen. Prijzen per st"kmelkocien areKOcl 450—340, kalfkoeien 575.00—450—3430o, P 365.00280—230,. vaarzen 350.00 z» ken 285.00—210—165. „,ooter' Aanvoer melk- en kalfkwien Wts handel stil, pryzen stable1. Varelget. V»,g0 gewoon, handel kalm. prijzen lete n^. m»1 zen en pinken aanvoer als vorige v» handel, prijzen bleven prijshoude AanVOcr 3e WOERDEN, 18 Juni. Kaasmarkt. Handel vb*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 2