Dr. Johan Wagenaar overleden NEDERLANDSCHE EN DUITSCHE KUNST Boerderij in vlammen Bij Examens Nestor van deNederlandsche componisten KINDJE ONVERZORGD ACHTERGELATEN Overtreder dacht dat hij gesnapt was Jongeman doodt zijn moeder Utrechtsche Bankvereeniging L'andbouw-voormannen voor de radio De wisselwerking in vroeger eeuwen Kerkdijk leven HOTEL „DE HEERS WOENSDAG 18 JUNI 1941 Hij gaf zichzelf aan, doch de politie wist nog van niets Verzending van kleeding- stukken 'Aan in Duitschland werkende Nederlandsche arbeiders Onbegrijpelijk drama te Lopik Wordt overgenomen door de Incassobank N.V. VERONGELUKTE ZEILER GEVONDEN WINDMOLEN IN EERE HERSTELD En een nieuw ontwerp Landbouwgereedschappen en machines grootendeels verloren Uitzending in verband met den productieslag NIET HOOGER PRIJZEN VOOR PASFOTO'S Dan die op 9 Mei 1940 VER. TOT BESTRIJDING DER TUBERCULOSE Inspireerende invloed TE HOOGE PRIJZEN BEREKEND PRIJSAANDUIDINGS- BESLUIT OVERTREDEN BESTRIJDING VAN DEN COLORADOKEVER Invaliditeits- en ouderdoms renten Engelsche luchtaanvallen Gemeentebelangen Wij luisteren naar Donderdag 19 Juni Examen acte L. O. PASTOOR S. J. HORSTINK lnplaats van pastoor H. Schoe- maker te Cothen benoemd Apothekers-assistent H.H. WIJDINGEN Bij de paters van Cadier en Keer Benoemingen in het Aarts bisdom H.H. Wijdingen aan Nederlander^ in Frankrijk HOTEL „SCHIMMELPENNINCK" Examen gemeentefinanciën Te 's Gravenhage is Dinsdag op, 78-jarigen leeftijd overleden de bekende componist dr. Johan Wagenaar, oud-directeur van het Conservatorium te Den Haag. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal geschieden Vrijdag a.s. om 2 uur op de begraafplaats Oud Eik en Duinen te Den Haag. Johan Wagenaar,, de nestor onzer Nederland- •che componisten, en niet alleen de oudste in laren, maar ook naar verdienste de meest ge respecteerde, is op 1 November 1862 te Utrecht geboren, waar hij vanaf 1875 aan de Muziek school onder leiding van Richard Hol zijn op leiding ontving behalve in harmonieleer en com positie ook in piano, orgel en viool. Wat later «haakte hij nog contrapuntstudies bij Sam. de Lange in den Haag en bij von Herzogenberg te Berlijn. Aanvankelijk werd hij organist van de Domkerk te Utrecht, welk ambt hij tot 1919 be kleed heeft. In dat jaar legde hij ook het direc toraat neer van de Utrechtsche muziekschool, tiat hij in opvolging van Richard Hol bekleed had, na eerst leeraar aan genoemde onderwijs inrichting geweest te zijn. Wagenaars werkzaamheid in het Utrechtsche muziekleven omvatte ook de leiding over het Plaatselijke toonkunstkoor, waarmee hij zich van 1904 tot 1925 bleef belasten. Voorts was hij ook nog in den loop van dien tijd directeur van de Toonkunstkoren te Arnhem en te Leiden, en laatstelijk, van'19251929, van Toonkunst te 's-Gravenhage, in welke stad hij sedert 1919 directeur was van het Kon. Conser vatorium voor Muziek, een functie, die hij tot voor eenige jaren bekleed heeft. In 1917 heeft de Universiteit van Utrecht hem het doctoraat, honoris causa verleend, en ook werd Wagenaar in den loop der jaren met binnen- en buiten- landsche orden onderscheiden. Johan Wagenaar is een zeer vruchtbaar com ponist geweest. Van zijn werken herinneren wij hier aan de Symphonietta, die hij in 1917 Schreef als dankbetuiging voor het hem door de Utrechtsche Universiteit verleende eeredocto- taat. aan de symphonische gedichten „Fritjofs Meerfahrt" (1886), „Levenszomer", „Saul en David" (1913), de ouvertures „Koning Jan", «.Concertouverture", „Cyrano de Bergerac" <1905), „De getemde feeks", „Driekoningen avond" (1928)de ouverture voor Gozzi's comedie «De filosofische prinses" (1931), verder orkest- Stukken als „Romantisch intermezzo" (1894), „Marcia funèbre", „Avondfeest en bruidsmarsch" (1917), „Intermezzo pastorale" (1928), „Fancy fair" en „Wiener Dreivierteltakt" (1929). Op het gebied van het muziekdrama schreef hij de quasi-emstige opera „De doge van Venetië" (1901) en de burleske opera „De Cid" (1914), verder de zangspelen „De schipbreuk", „Proef- zingen" en „De fortuinlijke kist", de cantate „Jupiter amans", voor koor „Ode aan.de vriend schap", „Chanson", een vijfstemmig madrigaal, een vierstemmig „Canticum", drie resp. vier-, vijf- en zesstemmige Hymnen, de scène „Aveux de Phèdre" voor sopraan en orkest uit Racine's treurspel (1935), een Larghetto voor hobo en strijkorkest (1934), stukken voor de combinatie koperblazers en orgel, werken voor orgel alleen, alsook voor piano, en een strijkkwintet. Het is een eerbied afdwingend oeuvre, dat Johan Wagenaar bij zijn veeleischenden werk kring als uitvoerend en onderwijzend musicus tijdens zijn lange leven gewrocht heeft. Het is thans niet het oogenblik om in enkele regels te trachten vast te stellen, wat hij voor het mu ziekleven van ons land beteekend heeft Daar toe zal later van lieverlede de gelegenheid ge boden worden. Zeker is, dat zijn artistieke ver schijning te gecompliceerd is, om snel gedeter mineerd te kunnen worden. Daartoe heeft zij ook te diepen invloed uitgeoefend op vele ge bieden van het Nederlandsche muziekleven. Van hoeveel invloed is de paedagoog Wagenaar in zijn lange leeraarsloopbaan niet geweest op de vorming van zoovele talenten. Wat heeft Wa genaar in zijn beste jaren niet beteekend als organist; hjj was een der belangrijkste organis ten in ons land, waar de orgelkunst zulk een oude en voorname traditie is- En welk een uit zonderlijk figuur is hij gewe'est juist in ons land, waar de muziek-dramatische kunst in het ge heel geen traditie is, als opera-componist, meer in het bijzonder nog wel als componist van komische opera's en parodistische cantates, ter wijl de kunst ten onzent over het algemeen toch waarlijk niet naar den humor neigt. Hiermede ziin slechts enkele van de vele facetten aan het levenswerk van Johan Wage naar vluchtig aangeroerd. Zij wachten grooten- deels nog op onderzoek en nadere uitwerking van hun beteekenis. Maar zeker is, dat wij in Johan Wagenaar een gave en alzijdig ontwik kelde muzikantenfiguur bezeten hebben van een.formaat, zooals muzikaal Nederland er on der zijn generatiegenooten geen tweede bezat, sedert Alphons Diepenbrock gestorven is. En het stemt tot goede verwachting nopens de ver dere ontwikkeing der vaderlandsche toonkunst, dat in Nederland thans verscheidene jongere talenten van beteekenis werkzaam zijn aan de verdere ontwikkelingvan een evolutie, waarin Johan Wagenaar een belangrijke schakel vormt. Zonder een figuur als Wagenaar zouden be paalde mogelijkheden voor de Nederlandsche toonkunst zich zeker niet geopend hebben Ben vrouw, wonende in de Adelheidsstraat te Bussum en wier man in Frankrijk werkt, heeft 'erleden week Woensdag haar woning verlaten, Waar zij haar VA -jarig kind onverzorgd achter liet. Vrijdag is zij even thuis gekomen en heeft het kind toen geholpen en het wat te eten ge geven. Daarna is zij weer weggegaan. Dinsdag morgen twaalf uur was zij nog niet terug. Maandag had de grootmoeder kennis gekre gen van de afwezigheid van de moeder en zich baar het kindje begeven, dat zij in een erbar- «nelijken toestand, vervuild en uitgehongerd, aantrof. Een dokter, die spoedig gewaarschuwd Was, gelastte onmiddellijke overbrenging van het kind naar de St. Gerardus-Majellastichting. Daar wordt de kleine nu liefderijk verpleegd. De politie tracht de „moeder" op te sporen. Een Hagenaar, die buiten de distributie om *°°r 23 p. kg. vijf kilogram thee had gekocht van een Haagsche winkelierster, die de thee op haar beurt weer betrokken had van een iniwo- her uit Rijswijk, voelde zich zóó weinig op zijn fcemak, toen hij in het bezit van dezen on rechtmatig verkregen voorraad was, dat hij de thee voor niets aan een vierden man in den kettinghandel liet en zich aanmeldde bij de po rtie. De man had afgesproken, de thee te zullen Verkoopen aan een kennis, op een afgesproken tijdstip onder de klok op het Plein te Den Haag. Op het bepaalde tijdstip ontmoetten de heide mannen elkaar. Toen echter de adspi- «Wnt-kooper zich er van wilde overtuigen of de thee van goede kwaliteit was en daartoe het hak losmaakte, werd de verkooper zóó beangst Voor de ontdekking, dat hij het hazenpad koos te meer daar hij twee mannen in de richting Van de klok zag wandelen. Thiuis gekomen zijn de was het z. i. zonder twijfel, dat die wande laars rechercheurs waren. Aangezien de man er van overtuigd was, vandaag of morgen toch te zullen worden gearresteerd, leek het hem heter aan alle onzekerheid een einde te maken en zich aan te geven bij de politie. Deze wist •chter van niets. Natuurlijk maakte zij tegen den zondaar pro- ®e6-verbaal op. Nu de uitvoer van gedragen wollen goede ren Uit Nederland reeds in beginsel is toege- hebben de Nederlandsche autoriteiten Glans ook de verzending Van nieuwe kleeding- 6tUkken aan de in Duitschland werkende Ne derlandsche arbeiders toegestaan. Voor het ver zijgen van de daartoe noodige vergunning en verzending der kleedingstukken is de vol gende regeling getroffen: De familieleden der arbeiders moeten bij de bevoegde instantie der openbare arbeidsbemid deling in Nederland een verzoek indienen tot het verkrijgen van de uitvoervergunning. In dit Verzoekschrift moeten naam en adres van den Ohtv er te verzenden goederen worden aangeduid. jT® instantie van de openbare arbeidsbemidde- hg onderzoekt het verzoekschrift en stuurt door naar 't Crisis Uitvoer Bureau in Den Veaae, Piet Heinplein 6, teneinde de uitvoer- JShnning te doen uitreiken. vergunning wordt onverwijld' aan den in- y "tlor van het verzoekschrift toegezonden, hen"13, kledingstukken per postpakket aan ontvanger verstuurd kunnen worden. Het 'anger alsmede de hoeveelheid en de soort biljet van de uitvoervergunning moet met het pakket verzonden worden. Voor de vergunning moet aan kosten ƒ0.50 betaald worden. For mulieren vor de verzoekschriften zijn ver krijgbaar bij het Crisis Uitvoer Bureau, waar ook eventueele bezwaren te berde moeten wor den gebracht. De rustige buurtschap De Graaf, onder de gemeente Lopik, werd Maandag opgeschrikt door een gebeurtenis,, welke een droevigen achtergrond had, aldus meldt „De Telegraaf". De veekoopman v. d. Roest, die van de markt terugkeerde, werd tot zijn groote ontsteltenis gewaar, dat zijn vrouw vermoord was. Zijn zoon, eenig kind, vond hij dood in de schuur achter de woning. Radeloos snelde de veekoopman naar buiten, waar juist dr. Blankenstein arriveerde, die zijn dagelijksche bezoek aan de woning kwam brengen, aangezien de vrouw van den veekoopman al langen tijd bedlegerig was en onder voortdurende doktersbehandeling stond. De zoon bleek de moeder door wurging om het leven te hebben gebracht. Sporen in de woning wezen uit, dat de acht tienjarige zoon na de vreeselijke daad gepleegd te hebben, door het raam is geklommen. Daar na heeft hij in de schuur zichzelf van het leven beroofd. Het drama heeft in deze buurtschap groote ontsteltenis gewekt en de deelneming met den veekoopman is algemeen. Men tast vol komen in het duister over de beweegredenen, want nimmer had zich in dit gezin een oneenig- heid voorgedaan. De verstandhouding tusschen moeder en zoon was altijd zeer goed en ook de vader kon het met zijn eenig kind uitstekend vinden. De zoon werkte mee op de boerderij er. wanneer vader naar de markt ging, zorgde hij, dat alles goed verliep. Maandagmorgen, toen de veekoopman Lopik vroeg verliet, was er niets voorgevallen, dat duidde op oneenigheid. Zooals gewoonlijk be loofde de zoon de zaken goed te behartigen. Moeder lag ziek te bed en hij was dus de eenige op wien alle verantwoordelijkheid rustte. Ver moedelijk heeft de jongen twist gekregen met zijn zieke moeder en in een vlaag van waanzin haar van het leven beroofd. De chef-veldwachter van Lopik heeft het onderzoek geleid bij ont stentenis van den burgemeester en het parket gewaarschuwd. De lijken zijn door de politie is beslag genomen. Naar wij vernemen, heeft de Utrechtsche Bankvereeniging N.V. te Utrecht Woensdag 11 Juni haar loketten gesloten. De oorzaken van dezen maatregel zijn: de ernstige verliezen, welke zij in de laatste jaren geleden heeft en die haar geplaatste kapitaal en haar reserves aanmerkelijk overtreffen. Na overleg met de Nederlandsche Bank N.V. en gesteund door zeer belangrijke hulp, door be vriende relaties geboden, heeft de Utrechtsche Bankvereeniging N.V., die reeds eerder met de Incassobank N.V. onderhandelingen had ge voerd, omtrent overdracht van haar bedrijf, met de Incassobank een overeenkomst gesloten, krachtens welke de Incassobank aan de credi teuren van de Utrechtsche Bankvereeniging vol ledige betaling van hun vorderingen garandeert, hetgeen impliceert, dat ook de spaarders van de Utrechtsche Bankvereeniging, afdeeling bank- boekjes N.V. op volledige betaling kunnen reke nen. De Incassobank opent heden, Woensdag 18 Juni, In het gebouw der Utrechtsche Bankver eeniging te Zeist een bijkantoor. Aan de algemeene vergadering van aandeel houders der Utrdchtsehe Bankvereeniging N.V zal worden voorgesteld in liquidatie te gaan. Thans heeft men het lijk van den Woensdag j.l. op de Loosdrechtsche plassen verongelukten zeiler Albers uit Hilversum gevonden. Zooals men zich herinneren zal was de boot van Albers die als Ti goed zeiler bekend stond tijdens het stormachtige weer omgeslagen. Alhoewel hij zich aanvankelijk op de omgesla gen boot wist drijvende te houden, mocht het niet gelukken hem te redden. De ingelandenvergadering van den Zuid- en Noordeinderpolder te Alphen aan den Rijn be sloot tot grondige restauratie en wederinbedrijf- stelling van den z.g. „Dikke Molen" nabij het dorp Zwammerdam. De eeuwen-oude molen, die sinds 1929 buiten bedrijf was gesteld en van zijn wieken was ont daan, zal onder leiding van den molenbouwer Dekker uit Leiden een ware verjongingskuur ondergaan en met gestroomlijnde wieken en modem wateropvoerwerktuig worden uitgerust, teneinde de bemaling van den 1133 H.A. grooten polder geheel met ■windkracht te kunnen ver zorgen. In den Aderpolder gaat men nog iets verder: daar wordt het versleten motorgemaal aldus besloot de ingelandenvergadering van den polder te Rijpwetering vervangen worden door een nieuwen windmolen, te bouwen onder lei ding van den Leidsehen molenbouwer Dekker. Teneinde aan het materialenvraagstuk tege moet te komen, is tot dit doel de buiten be- drijfstaa»de molen van den Zuidpolder bij Haarlem aangekocht; onderbouw en romp worden echter geheel nieuw en de wieken en het wateropvoerwerktuig volgens de moderne begrippen. Dinsdagmiddag omstreeks half zes is de boer derij van den heer N. C. M. Brantjes aan den Kagerweg in den Zuidwijkenneerpolder bij Be verwijk dopr brand vernield. In korten tijd stond de schuur in lichter laaie. Er ontwikkelde zich een dusdanige vlammenzee, dat bijna niets ge red kon worden. De brandweer was spoedig ter plaatse. Met groote felheid grepen de vlammen, die in de met riet bedekte boerderij een goede prooi vonden, om zich heen. In nog geen half uur was van de fraaie boerenhoeve slechts een roo- kende puinhoop overgebleven. Spoedig sloeg het vuur over naar het woon huis, en ook daar werd alles vernield. Een groot deel van den voorgevel stortte met donderend geweld omlaag, terwijl van het huis slechts de geblakerde muren bleven staan. Met de grootste moeite konden eenige paarden, karren en wat huisraad worden gered. Overigens zijn alle land bouwgereedschappen en machines verloren ge gaan. De snel om zich heen grijpende vlammen en de groote hitte maakten het onmogelijk meer in veiligheid te brengen. Verzekering dekt de schade. Woensdagavond 18 Juni van 20.1521.35 zul len de leiders van alle groote landbouw-organi- saties voor de microfoon het woord richten tot ons volk in verband met den productieslag. Achtereenvolgens spreken de voorzitter van den Chr. Boeren- en Tuindersbond, prof. mr. P. A. Diepenhorst, de voorzitter van den R. K Boeren- en Tuindersbond, de heer A. N. Fles- kens, de leider van het Nederlandsch Agrarisch Front, de heer 'E. J. Roskam Hzn., en de voor zitter van het Nederlandsch Landbouwcomité, de heer H. D. Louwes. Ten slotte zal dr. F. E. Posthuma, de voor zitter van de desbetreffende commissie, waarin de organisaties samenwerken ter ondersteuning' van den productieslag, het woord voeren. Het groote belang van onze voedselvoorzie ning en in verband daarmee ook van het vraag stuk van de organisatie van onzen landbouw vraagt de bijzondere aandacht voor dezen uit zending, welke geschiedt over Hilversum 1. In den laatsten tijd is het herhaaldelijk voor gekomen, dat fotografen voor het maken van pasfoto's prijzen berekenden, welke ver uitgin gen boven het toelaatbare. De gemachtigde voor de prijzen vestigt er de aandacht op, dat overeenkomstig de prijzenbe- schikking 1940 no. 1 voor het vervaardigen van pasfoto's geen prijs mag worden gevraagd, wel ke hooger is dan die, welke 9 Mei 1940 werd berekend. Overtreding van deze bepaling zal worden gestraft. In het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid kwam Dinsdagmiddag de Nederlandsche Cen trale Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose in algemeene vergadering bijeen, onder voorzit terschap van dr. L. C. Kersbergen uit Haarlem. In zijn openingswoord herdacht deze in gevoel volle woorden en met groote waardeering den onlangs ontslapen ondervoorzitter, mr. M. Slin- genberg uit Haarlem. Het jaarverslag over 1940 en de rekening en verantwoording van den secretaris-penning meester werden vervolgens goedgekeurd, waarna ook de begrooting voor het jaar 1942 werd af gehandeld. Hierna volgde de verkiezing van drie bestuursleden. Dr. A. Schuckink Kool uit Utrecht was alleen herkiesbaar en werd herkozen; in de plaats van dr. B. H. Vos werd gekozen de heer I. Wessel, arts te Hilversum, terwijl in de vaca ture J. G. A. Honig werd voorzien door de be- Dr. F. A. J. Vermeulen, referendaris bij het Rijksbureau voor monumentenzorg, heeft on langs op uitnoodiging van de Deutsch-Nieder- laendische Gesellschaft in Duitschland eenige voordrachten over de Nederlandsche kunst historie gehouden, waarover hij dezer dagen aan een redacteur van het A.N.P., die hem een on derhoud had verzocht, het een en ander heeft verteld. Op vorige reizen naar Berlijn, Leipzig, Wee- nen, München, Dusseldorf en andere steden, zoo zeide dr. Vermeulen, had ik reeds gelegenheid gevonden de eeuwenoude kultureele banden tus schen Nederland en Duitschland en de waarde daarvan voor de geheele Germaansche volken familie te belichten, en daarmede zijn we tijdens de jongste reis uiteraard voortgegaan. Vooral te Weenen, waar, in samenwerking met de organi satie „Kraft durch Freude" de Deutsch-Niedcr- laendische Gesellschaft een bijeenkomst op bree- den grondslag had belegd, mocht ik voor een grooten kring van toehoorders de bestaande be langstelling voor ons land en zijn kunstgeschie denis verdiepen. De beteekenis van onze kunst voor Duitschland is niet minder groot dan die van de Duitsche voor ons land. Ik heb getracht duidelijk te maken, dat de groote historische lijn van ontwikkeling in onze volkscultuur in alle groote périoden van onze geschiedenis steeds geloopen heeft van en naar Duitschland. Dit is de wisselwerking, die tusschen deze beide cul tuurvormen sinds eeuwen heeft bestaan en wan neer aan het eind van de zeventiende eeuw onze kunst is teruggeloopen, dan is dat voor een niet onbelangrijk deel te wijten aan politieke oor zaken, die het achterland van ons verwijderen. De nieuwe toestand leidt weder tot ver sterking van onze kultureele banden met het Duitsche gebied en hierdoor ziet de Neder landsche kunst nieuwe mogelijkheden voor zich ontstaan,hetgeen aan haar zelfstan dige waarde slechts ten goede kan komen. Tevens brengt deze nieuwe toestand de be langrijkste vormen van Duitsche kunst nader tot ons volk, waardoor een vruchtdragende wisselwerking mag worden verwacht, zonder gevaar voor een vergroeiing, die het eigen karakter van de Nederlandsche of van de Duitsche kunst ongetwijfeld zou schaden en waaraan ik zeker niet zou willen medewer ken. Het is, naar ik meen, juist de bedoeling van den Führer, dat het zelfstandig landseigen ka rakter van de kunstcentra behouden blijft en daarvan heb ik het bewijs vooral te Weenen ge zien, waar de oud-Weensche kunstbeoefening volkomen ongerept wordt gelaten. De Weeners koesterden, dat is mij opnieuw gebleken, intense belangstelling voor Nederland en zijn kunst vormen, waarvan zij uitnemend op de hoogte zijn. Zij hebben een juist begrip van de banden, die tusschen het oude Oostenrijk en Nederland van oudsher bestaan. Wat de zooeven genoemde wisselwerking be treft, in de middeleeuwen was er een bevruch tende invloed van de Duitsche kunst in de Ne derlanden, de 16e eeuw bracht de groote op komst van de Renaissance in ons land en zoowel in die eeuw als in de 17e zien we talrijke Ne derlandsche kunstenaars naar Duitschland gaan om daar werkzaam te.zijn voor groote opdracht gevers. Ook Frederik Hendrik, wiens dochter gehuwd was met den grooten Keurvorst van Brandenburg, heeft er veel toe bijgedragen, dat de Nederlandsche kunstenaars invloed in Duitschland verkregen. Pieter Post, diens zoon Maurits en ook Jacob van Campen hebben vele architectonische kunstwerken in Duitschland geschapen, Post vooral in het Kleefsche gebied, doch ook verder, tot in Berlijn. Het latere Est land en Dantzig zijn eveneens zeer sterk door Nederlandsche kunst beïnvloed geweest. In zui delijke richting heeft deze doorgewerkt tot het oude koopmanscentrum Augsburg, tot München en zelfs tot Konstanz. Het graf van keizer Fre derik III in den Stefansdom is gesierd met beeldhouwwerk van den Nederlander Nicolaas Gerhard van Leiden, de Frankenthaler Mahler- schule was reeds aan het eind van de 16e eeuw een Nederlandsch schilderscentrum. De Duitsche kunst heeft van haar kant inspi reerend op onze kunstenaars, o.a. op Rembrandt gewerkt. In de 17e eeuw was Duitschland door den dertigjarigen oorlog verzwakt en dientenge volge zijn daarna vele verbindingen tusschen deze beide deelen van het Germaansche volk verloren gegaan. In het begin van de 19e eeuw leefde de invloed der Duitsche romantiek weer wat op, hetgeen vooral in de dichtkunst en de muziek tot uiting kwam, doch sindsdien is de natuurlijke en voor ons kleine land onmisbare wisselwerking met het achterland meer en meer teloor gegaan. Langzamerhand is het „intellect" in ons land zich toen al te eenzijdig gaan oriën- teeren op Frankrijk en Engeland. Tegenover de Latijnsche kunst is ons volk over het algemeen in wezen vreemd blijven staan, hetgeen begrijpelijk is, omdat zij niet met onzen volksaard overeenstemt, zooals juist wel met de Germaansche kunst het geval Is. De Nederland sche volksaard heeft nu eenmaal van nature de meeste overeenkomst met den aard van de be volking in Noordwest-Duitschland en Rijnland, zoozeer zelfs, dat tussclien de Nederlandsche (uitgezonderd dan wellicht de specifiek Noord of Zuid-Hollandsche) en de N.W. Duitsche volksaard, dialecten en zeden nauwelijks belang rijk verschil bestaat, in ieder geval veel minder dan bijv. tusschen N.W. Duitschers en Zuid- Duitsche volksgroepen. Deze gelijkheid van op vatting en taal In den omgang in de genoemde gebieden is opvallend in het „levenslied" bijv. van de matrozen en wat de bevolking be neden den Moerdijk tegenover die van Westfalen en Rijnland betreft, o.a. in de viering van het carnaval en In verdere zeden en gebruiken. Het is daarom te betreuren, dat een zoo'groot deel van het Nederlandsche volk in ander op zicht nog meent zich van het Duitsche verwij derd te moeten houden, in plaats van ertoe mede te werken, dat de wederkeerige verstandhouding wordt verbeterd. Immers wanneer straks de oorlog voorbij is en de Führer zijn inzichten zal doen gelden, dan zal ons volk allicht een groo- tere zelfstandigheid verkrijgen, indien het bereid is gebleken tot nauwe samenwerking met het groote Duitschland dan wanneer zulk een grondslag ontbreekt. Deze samenwerking moet berusten op handhaving van het eigen karakter van onze kunst en kuituur, doch met gebruik making van dë geestelijke en economische voor- deelen, welke een zoo uitgestrekt achterland kan bieden aan onze kunstenaars. Daarom ook werk ik aldus dr. Vermeulen er zoo gaarne toe mede om betere begrippen en meer waardeering, zoowel van het verleden als van den nieuwen tijd te bevorderen. Deze arbeid vindt in Duitsch land een goeden bodem en biedt mvj groote be vrediging, ook omdat ik het als Nederlander mijn plicht acht op die wijze de kennis en waar deering van de Nederlandsche kunst en kuituur te helpen verbreiden. noeming van dr. F. N. Sickenga uit Almen. In de vacature-Slingenberg werd voorloopig niet voorzien. De vergadering nam een bestuursvoorstel aan, behelzende, dat de giften van 1940, alsmede het batig saldo van de exploitatiekosten in het ver- pleegfonds zullen worden gestort. Een handelaar in oude materialen en afval stoffen te Arnhem verkocht in de eerste maan den van 1941 herhaaldelijk groote partijen goe deren tegen- prijzen, die ver lagen boven de hem volgens de Oude-materialen en afvalstoffenbe- schikking no. 3/1940 toekomende. Het ging hier bovendien om transacties van tusschenhande- laar tot tusschenhandelaar, kettinghandel dus, waartegen het Rijksbureau voor oude materia len en afvalstoffen optrad door gedurende twee weken sluiting van het bedrijf te bevelen. De inspecteur voor de prijsbeheersching te Arnhem veroordeelde den handelaar wegens prijsopdrijving, hierbij rekening houdende met de gemaakte extra-winst, tot een boete van 1500. Een geheel overeenkomstig geval, waarbij echter de omzet en dus ook de winst aanzien lijk kleiner waren, deed zich voor te Nijmegen. Ook hier tnoest het bedrijf twee weken gesloten worden, terwijl de inspecteur voor de prijsbe heersching een boete van 550 oplegde. De politie te Apeldoorn maakte ift de laatste dagen van Mei proces-verbaal op tegen verschil lende handelaren in levensmiddelen en textiel- goederen, die hun waren in étalages, in winkels en op marktkramen niet of niet duidelijk ge prijsd hadden. De winkeliers K., Z., G. en O. te Apeldoorn, alsmede de koopman S» te Enschede zagen zich nu allen door den inspecteur voor de prijsbeheersching te Arnhem wegens over treding van artikel 1 van het Prijsaanduidings besluit 1941 veroordeeld tot 30,boete. Nu op enkele plaatsen in ons land wederom de Coloradokever is waargenomen, doet de Plantenziektenkundige Dienst nogmaals een beroep op alle verbouwers van aardappelen, hun gewas geregeld en nauwkeurig op de aan wezigheid van dit insect te onderzoeken. Van elk geval, waarin de kever of larven ge vonden worden of als men deze meent gevon den te hebben, moet onmiddellijk mededeeling worden gedaan aan de politie ter plaatse. De Plantenziektenkundige Dienst neemt dan on middellijk alle maatregelen, die noodig ziin om het insect aldaar geheel uit te roeien. De Coloradokever is ongeveer 1 c.M. lang, ovaal van vorm, met gele dekschilden, waarop tien overlangsche zwarte strepen. De larven van den Coloradokever zijn rood van kleur en hebben een gezwollen achterlijf. Zij vreten gaten in de bladeren van de aard appelplant. Waar men gaten in de bladeren waarneemt, moet dus nauwkeurig naar de aan wezigheid van larven gezocht worden. Daar de kever, vooral bij warm en zonnig weer. vliegt kan men dezen ook op andere plaatsen dan in aardappelvelden vinden. Als men op den weg of in het veld den ovalen gelen kever met de overlangsche zwarte strepen vindt, moet men dezen onmiddellijk vangen, opdat hij zich niet verder verplaatsen kan. Tot nu toe is de bestrijding van den Colora dokever in ons land zeer gunstig verloopen. Om een volledig succes te behalen is de medewer king van alle aardappelverbouwers noodig. 1 Mei 1941 werden 48726 weduwenrenten en 15703 weezenrenten krachtens de Invaliditeits wet genoten, terwijl op genoemden datum krach tens art. 373 dier wet 109839 personen in het genot waren van een als vrucht hunner verze kering verkregen ouderdomsrente van drie gul den per week. Voorts genoten 84878 personen een invalidi- teitsrente, als bedoeld in artikel 71 dier wet. Krachtens artikel 24 der ouderdomswet 1919 waren op vorengenoemden datum 92611 personen in het genot van een als vrucht hunner verze kering verkregen ouderdomsrente van drie gul den per week. Dinsdagnacht vloog een vrij groot aan tal Britsche vliegtuigen boven ons land. Op verscheidene plaatsen werden brisant- en brandbommen neergeworpen. De aangerichte schade was echter naar verhouding gering en beperkte zich in hoofdzaak tot terreinschade, met name aan veldvruchten. Op eenige plaatsen werd ook een aantal koeien en paarden gedood of zoodanig gewond, dat ze afgeslacht moesten worden. Elders werd een electrische leiding beschadigd. Op weer een andere plaats ontstond een kleine boschbrand. die echter snel gebluscht werd. Een aantal woonhuizen hier en daar liep glasschade op. Dooden of gewonden zijn gelukkig niet te be treuren. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor diploma GA 1: F. A. Brekelmans, Klundert; P. F. Breugel- mans, Roosendaal en Nispen; A. H. B. Briels, Oosterhout; T. van de Bunt, Velsen; J. H. A. Buskens, Eindhoven; T. van Dam, Utrecht; J. C. Davids, Budel; L. C. M. Dekkers, de Lier; H. F. van Denzen, Noordwijkerhout; W. J. van Doom, Terneuzen; C. J. P. van den Elshout, Oosterhout; A. A. B. J. Engbersen, Breda; F. E. Franken, Sint Janssteen; W. J. A. van Gastel, Breda; P. A. Briels, Eerssel; J. Buning, Assen; J. A. Dekker, Goes; A. L. G. J. van Dieren, A. A. M. Carpay, Heusen; K. Dane, Willemstad; Bussum; P. G. C. Doesburg, IJsseïstein; G. Donia, Velp; T. G. Drupsteen, Assen; J. Faber, Voorschoten; K. D. Fleurke, Zwolle; K. Flipse, Westkapelle; A. A. Ganzeman, Amersfoort; C. G. A. Geesink, Hengelo; G. M. Gerrits, Nistel- rode; F. H. A. Bu.ssen, Meerlo; H. Drenth, Ter Apelkanaal; G. Dreenthen, Stad Hardenberg; A. Drost, Beilen; K. Drost, Enschede; G. Engelkens, Sellingen; R. Ensink, Groningen; J. van Essen, Oldemarkt; P. H. van Eijk, Riel; S. J. Frelier, Bellingwolde; A. Wendelaar Bonga, Ferwerd. HILVERSUM I, 413-5 M. 6.45 Gramofoonmuziek, 6.50 Ochtend gymnastiek, 7.00 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtendgymnastiek, 8.00 E'NO: Nieuwsbe richten, 8.25 Gramofoonmuziek, 9.159.25 Voor de huisvrouw, 11.00 Voor den boer, 11.20 Zang met pianobegeleiding en gra mofoonmuziek, 12.00 Frang Wouters en zijn orkest, 12.45 BNO: Nieuws- en econo mische berichten, 1.00 Puszta-orkest, 1.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Groninger Orkest- vereeniging, 3.2o Groninger Orkestvereeni- ging, 4.00 Gramofoonmuziek, 4.30 Galerij van hedendaagsche Italiaansche Zangers, causerie met gramofoonmuziek. 5-15 BNO: Nieuws-, economische en beursberichten, 5.30 Amusementsorkest en solist, 6.15 Causerie: Technische prestaties in de toe komst, 6.30 Ramblers. 7.00 BNO: Vragen van den dag. 7.15 Het Harmonie-orkest van het Nederlandsch Orkest 's-Graven hage. 7.45 Sport en lichamelijke opvoeding, 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.30 Omroep orkest en soliste. 9.45 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsbe richten. 8.15 Gramofoonmuziek, 10.20 Pia novoordracht. 10.40 Declamatie, 11.00 Gra mofoonmuziek, 11.30 Omroeporkest. 12.15 Omroeporkest, 12.45 BNO: Nieuws- en eco nomische berichten. 1.00 Celesta-ensem ble. 1.40 Orgelconcert, 2.00 Omroeporkest, 2.45 Gramofoonmuziek, 3.00 Omroeporkest, 3.30 Voor de zieken, 4.00 Gramofoonmu ziek, 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursberichten, 5.30 Zang en piano. 6.20 Cello en piano, 6.45 Reportage. 7.00 BNO: Persoverzicht voor binnen- en buiten land, 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Ik was er zelf bij, causerie. 7.45 Gramofoonmu ziek, 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Omroep-Svmphonie-orkest en solist, om pl.m. 8.55 Causerie over Da Palestrina, 9.40 Voor den boer, 10.00 BNO: Nieuwsbe richten. Sluiting. blijft men kalm en helder, indien men vooraf MIJNHARDT'S Zenuwtabletten gebruikt. Koker 75 cent. Bij Apothekers en Drogisten AMERSFOORT. (R. K. Kweekschool O. j_. Vrouw ter Eem). Geslaagd de dames M. G. v. d. Poel, Benschop; A. W. van Putten, Utrecht; C. C. C. M. Schaap, Amersfoort; A. C. Ver steeg, Vleuten; J. A. Wagener, Amersfoort. AMSTERDAM. (RK. Kweekschool „De Voorzienigheid"). Geslaagd voor het examen L.O. de dames A. C. van den Berg, Zilk, A. J. J. M. Broekman, Utrecht; O. Wulterkens. Am sterdam, B. Th. Dijkzeul, Aerdenhout, J. M. M. Douwes, Amsterdam; E. M. Evers, Amsterdam. UTRECHT. (Rijkskweekschool). Geslaagd de dames: A. M. Balk, A. J. Glasz, C. E. den Hertog, W. van Royen en F. P. J. Vermeulen, allen te Utrecht, en C. W. van Lunteren De Bil't. Naar wij vernemen heeft Z. H. Exc. de Aarts bisschop van Utrecht ingetrokken de benoeming van den zeereerwaarden heer H. J. M. Schoe- maker tot pastoor te Cothen en benoemd tot pastoor aldaar den zeereerwaarden heer S. J. Horstink, die sinds 19"i8 pastoor was te Oldc- mark (Overijsel). AMSTERDAM. Geslaagd de dames A. N. Willemse te Zwolle en C. van Veen te Dedems- vaart. Zondag 6 Juli zal Z. H. Exc. -Mgr. dr. G. Lammens, in de parochiekerk van Hulsberg de wijding van het subdiaconaat toedienen aan de eerw. paters van de Sociëteit voor Afrikaansche Missiën (Paters van Cadier en Keer) uit het missie-seminarie te Aalbeek: C. Ligtvoet, Oosterhout; Th. van Velzen, Rijp wetering; C. v. d. Plas, Amsterdam; Th. Brock- hoff, Amsterdam; J. Beumers, Helden-Panuin- gen; J. Gooren, Blitterswijk; J. Leferink. Sim- pelveld: J. Wagemakers, Zwijndrecht en B. Wieggers, Siewend (Gld.) Het H. Priesterschap zal worden toegediend aan de eerw. fraters: J. Engelen, Echt; W. de Jong, Den Haag; J. Koenders, Utrecht; J. Lochtman, Kerkrade; M. van Oudheusden, Der. Haag; H. Portier, St. Michiels-Gestel; W. Rul- kes, 's-Heerenberg en P. de Vries, Woudsend. Z. H. Exc. de Aartsbisschop heeft benoemd tot pastoor te Oldemark den weleerw. heer J- L. M. Gerritsen, kapelaan der St. Ludgerusparochie te Hengelo. Z. Exc. Mgr. E. V. Mennechet, Bisschop van Soissons, zal 29 Juni as. de volgende H.H. Wij dingen toedienen: Het H. Priesterschap aan Gerard Hermans, van Hillegom; Mathieu Dame, van Delft; Corn. Dane, van Roosendaal; het Subdiaconaat aan Alfons Horsch, van Vaals; Jan Rode, van Groningen; Antoon Ver laan, van Amsterdam; de 2 laatste mindere Orden aan Daniël Teub- ner, van Nijmegen; Harry Wolfs, van Peperga; de 2 mindere Orden aan Jacques Jansen, van Amsterdam; Nico Bakker, van Wcrvershoof; Laurent Konijn, van N. Beemstcr HOTEL - CAFé RESTAURANT „DE HERTENKAMP" in onmiddell. nabijheid van Staatssp BEZUIDENHOUT 19 DEN HAAG IN RESTAUR .AU CARR6 DES CHAMPIGNONS" Dir. J A. BIEMANS - TEL. 3265 - EINDH<?VEN vindt U een uiterst gesolgneerde bedieninc ROTTERDAM 's GRAVENHAGE. Geslaagd: W. J. Akkerman, Haarlem; J. van Baren, Zutphen; A. T. v.Beek, 'g Gravezande; D. van der Bend, Zwolle; G'. J. M. Beerentsen, Nijmegen; J. Bouwer, Meppel. Voorheen Gelderschekade 22 Thans gevestigd SCHIEKADE 112 Te bgreiken met Trantl. 4614 TELEF 44716 Wij hopen U spoedig weer tot onze vaste bezoekers te mo gen rekenen Bel. aanbeve! H. YPMA

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 3