Vriendschapsverdrag van Duitschland met Turkije Naar schatting 200 Britsche tanks bij Solloem vernield of veroverd „Toestand in Syrië zeer bevredigend Gisteravond door Von Papen en Saradjogloe te Ankara onderteekend Verduistering v .r Nota's gewisseld en persverklaring Derde slag om deze vesting beslist Darlan richt zich tot Gaullisten in Syrië VEREENIGDE katholieke pers Royal Airforce verloor 90 toestellen in 4 dagen Stimson vraagt crediet voor St. Lawrence-project Kardinaal Gerlier naar Frankrijk terug Het blokkeeren der Amerik. saldi in Italië Woordvoerder te Vichy verklaart: Ook Ezra en Koeneitra op Britten heroverd DE KOMENDE ORDENING VAN EUROPA Veiligheidsinstallaties aan Turksche kusten Groote dorpsbrand in Polen DONDERDAG 19 JUNI 1941 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR RfDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) vooi Haarlem 26 cent per week; per kwartaal jf 3.42. Bij onze Agenten 28y2 ct. per week, per kwartaal 3.76y2. DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 23062 De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iedere regel meer 16 cents. BERLIJN, 18 Juni. (D.N.B.) Op Woensdag oni 21.00 uur is te Ankara door den Duitschen ambassadeur, Von Papen, in op dracht van de Rijksregeering en door den Turkschen minister van Buitenlandsche Zaken, Saradjogloe, namens de Turksche regee ring, een vriendschapsverdrag tusschen Duitschland en Turkije on derteekend. J' "A. ERNSTIG VLIEGONGELUK BIJ BOEKAREST Alle 15 inzittenden van lijn- vliegtuig gedood Wang Tsjing Wei over doel van zijn bezoek aan Tokio M Minister Padilla over Mexico's politiek Groote bedoelingen van Brit- schen generalen staf HORTHY 73 JAAR HET OPTREDEN VAN BENDEN OP KRETA Britsche pers ontevreden over politiek der regeering Iraksche gezant te Cairo aangekomen Ook Bern verontrust door maat regel van Roosevelt PéTAIN EN DARLAN OP INSPECTIEREIS Mededeeling over Fransche levensmiddelenpositie Fautzi Kautzji werkt met Franschen samen Bezorgdheid te Londen Belangwekkend betoog in „Aftonbladet" Amerik. ambassadeur nog niet door Franco ontvangen EEN HARDHANDIGE SCHOONHEIDSKUUR Militair bevelhebber in Servië benoemd NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT j Het verdrag heeft den volgenden tekst: „Het Duitsche Rijk en de Turksche republiek, bezield door den wensch de betrekkingen der beide landen te baseeren op wederzijdsch vertrouwen en oprechte vriendschap, zijn onder voorbehoud van de tegen woordige verplichtingen van beide landen, overeengekomen een verdrag te sluiten. Hiertoe heeft de Duitsche Rijkskanselier tot zijn gevolmachtig de benoemd ambassadeur Franz Von Papen, en de president van de Turk sche republiek, den minister van Buitenlandsche Zaken, Saradjogloe, die op grond van de hun verleende volmachten de volgende bepalingen zijn overeengekomen Artikel 1. Duitschland en Turkije verplichten zich wedrzijds de integriteit en onschendbaarheid van hun staatsgebied te eerbiedigen en geenerlei maatregelen te nemen, die direct of indirect tegen den anderen verdragspartner zijn gericht. Artikel 2. Duitschland en Turkije verplichten zich, in de toekomst in alle vraagstukken, die hun wederzijdsche belangen raken, met elkaar in vriendschappelijk contact te treden, teneinde bij het behandelen van der gelijke vraagstukken tot overeenstemming te geraken. Zonsondergang 19 Juni 22.06 Zonsopkomst 20 Juni 5.16 Maanopkomst 2.46 ondergang 16.35 BERLIJN, 18 Juni. (D.N.B.) De Royal Air force heeft in de periode van 13 tot 17 Juni negentig vliegtuigen aan alle fronten verloren, waarvan 53 van 13 tot 16 Juni, de overige 37 den 17den en in den afgeloopen nacht. In dezelfde periode verloor het Duitsche iuchtwapen 25 vliegtuigen, waarvan 22 van 13 tot 16 Juni en 3 den 17den en in den afge loopen nacht. BOEKAREST, 18 Juni. (D.N.B.) Het üjn- vliegtuig van den dienst BoekarestSofia is vanochtend om acht uur twintig bij het opstij gen op het vliegveld van Boekarest van geringe hoogte neergestort en verbrand. Alle inzitten den, twaalf passagiers en drie leden der be manning, werden gedood. Onder de passagiers bevonden zich negen Duitschers, twee Bulgaren en een Roemeen. Het vliegtuig was een Dou- glasmachine van de Roemeensche luchtvaart maatschappij Lares. Het vliegveld was door den regenval van verscheidene dagen drassiger dan gewoonlijk en op het moment van den start re gende het nog steeds. De machine nam een langen aanloop tot in den hoek van het vlieg veld. De piloot schijnt te hebben geconstateerd, dat hij bij een normalen aanloop buiten het vliegveld tegen hekken en schuttingen zou vliegen. Daarom trok hij de machine te fel op, waardoor het toestel neerstortte. Naar D.N.B. verder meldt zijn, tegelijk met de onderteekening van het Duitsch- Turksche vriendschapsverdrag, de volgende nota's gewisseld door de Duitsche en Turk sche regeeringen over de economische be trekkingen tusschen beide landen. ,.Met verwijzing naar de gelukkige sluiting van het Duitsch-Turksche verdrag van heden heb ik de eer ter kennis van uwe excellentie te brengen, dat mijn regeering bereid is zooveel maar eenigszins mogelijk is, de economische betrekkingen tusschen Duitschland en Turkije te bevorderen met inachtneming van de mo gelijkheden, besloten in de economische struc tuur beider landen en met als grondsuag de er- Varingen, die de beide landen tot wederziidsch hut met elkaar in den oorlog hebben opgedaan. De beide regeeringen zullen weldra onder handelingen openen om zoo spoedig mogelijk in een verdrag de grondslagen neer te leggen voor de uitvoering van deze overeenkomst." Voorts is na de onderteekening de volgen de verklaring door pers en radio van beide landen gepubliceerd: „Met verwijzing naar I de gelukkige sluiting van het verdrag geven de wederzijdsche gevolmachtigden uitdruk king aan den wensch» dat de pers van bei- de landen evenals de wederzijdsche radio in haar publicaties en uitzendingen steeds re kening houden met den geest van vriend schap en wederzijdsch vertrouwen, die de Duitsch-Turksche betrekkingen kenmerkt." WASHINGTON, 18 Juni. (D.N.B.) De mi- bister van Oorlog, Stimson, heeft vandaag in het Huis van Afgevaardigden een crediet aan gevraagd van 285 millioen dollar voor vergroo- ling yan de St. Lawrence-rivier en de electri- ®che centrales aan deze rivier. De St. Lawrence- rivier, zoo verklaarde de minister, is belangrijk v°or het transport van oorlogsmateriaal uit het Midden-Westen, terwijl de electrische centrales 'troom leveren voor de bewapeningsindustrieën. Tokio, 18 Juni. (D.N.B.) Wang Tsjing Wei h®eft heden na zijn bezoek aan het keizerlijk kaleis een verklaring afgelegd omtrent het doel Van zjjn bezoek aan Japan. Dit bestaat o. m. Merin, dat hij het Japansche volk dank wil brengen voor de aan China verleende onder steuning. Voorts zullen met de Japansche re dering principieele problemen besproken wor- ?en betreffende de samenwerking. Het wasvoor hem, Wang Tsjing Wei, een bijzondere eer, ont ogen te zijn door het Keizerlijk echtpaar. ■°rgen, zoo ging hij voort, beginnen de be- ^ekingen met de regeeringsinstanties te Tokio. Mexico CITY, 18 Juni. (D.N.B.) De mtnis- q1/ van Buitenlandsche Zaken, Padilla, heeft J3 een persconferentie verklaard, dat Mexico et voornemens is, evenals de Vereenigde Sta- sde Duitsche consulaten te sluiten en de ui (jer spiimogendheden te blokkeeren, aan een daartoe geen aanleiding bestaat. Op de ssg, wat de regeering dacht te doen, wanneer O Vereenigde Staten aan den oorlog zouden hm enien' antwoordde Padilla: „Wij houden t)V. aan de bepalingen van onze continentale e„nreenkomst. Alle verplichtingen, die wij .te- g °Ver Amerikaansclie landen hebben aange- zullen wij eerlijk nakomen." ROME, 18 Juli (Stefani). De gepantserde Britsche strijdkrachten, die voor Soüoem zijn verslagen, bestonden uit twee Britsche divisies, welke dienst deden bi) de defensie van Engeland en zeer kort geleden naar N'oord-Afrika waren overgebracht. Een van deze divisies was de bekende elfde divisie huzaren. Hoewel men nog niet juist den omvang kent van de zeer zware verliezen, die de Engelschen bij Solloem hebben geleden, raamt men het aantal Britsche tanks, dat vernield of in handen van de Duitschers is gevallen bij de Duitsch-Italiaansche omsin- gelingsmanoeuvre, op ruim 200. Ter aanvulling op het Duitsche weer- machtsbericht van vandaag verneemt het D.N.B. het volgende: Op den voorgrond der gevechten staat de slag bij Solloem, die sinds 15 Juni is ont brand en gisteren zijn hoogtepunt had be reikt. Het weermachtsberieht van vandaag maakt melding van de volledige overwinning der Duitsch-Italiaansche wapenen. Het Engelsche offensief in Noord-Afrika is met zware Britsche verliezen ineengestort. Ofschoon de Britten daar met superieure pant serstrijdkrachten aanvielen, gelukte hun noch de ongetwijfeld met deze operatie bedoelde door braak door het front der spilmogendheden, noch het voor het verwerven van verdere gunstige stellingen van vertrek noodzakelijke binnen dringen. Integendeel moeten belangrijke deelen van de Britsche pantsertroepen als verslagen be schouwd worden'en komen deze voor een ver der gebruik niet meer in aanmerking. Het Duit sche Afrikacorps heeft al zijn stellingen weer ten volle in de hand. De in den strijd geworpen Duitsche en Italiaansche formaties zijn supe rieur gebleken aan de sterke Britsche offen sieve troepen in de verdediging en den tegen aanval. De vijand werd op vele, verschillende plaatsen verslagen met medewerking van In golven optredende gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers. Deze gevechten bij Solloem moeten worden beschouwd als de derde slag om Solloem. Alle drie deze slagen zijn geleverd aan gene zijde van de grens van Itallaansch Cyrenaica op Egyptisch gebied. De eerste slag om Solloem begon op 15 September. Het was een Italiaan sche aanvalsslag, die leidde tot de snelle in eenstorting van het daar opgerichte Britsche front. Ongeveer een verrel jaar later begon een groot Britsch verlichtlngs-offensief, in het verloop waarvan op 9 December 1940 de twee de slag om Solloem ontbrandde. Ondanks ver bitterde afweergevechten konden de Italianen de veroverde stellingen niet houden. Het door de Britten veroverde gebied ging weer verloren in den loop van het op 2 April j.l. begonnen of fensief van het Duitsche Afrikacorps onder generaal Rommel, waarbij op 15 April ook Solloem weer in handen kwam van de spil mogendheden. Het schijnt, dat de sedert 15 Juni ontbrande derde slag om Solloem .voor afzienbaren tjjd de verwachtingen der Britten betreffende een definitieve verlichting van hun positie aan het Suezkanaal teniet heeft gedaan. De eerstvolgende tijd zal leeren in hoeverre de ze gevoelige nederlaag nog verdere onaangena me gevolgen voor de Britsche positie in het Oosten van de Middellandsche Zee met zich mee zal brengen. Uit buitgemaakte kaarten van den gene ralen staf blijkt, dat 't oppercommando van het Britsche NijUeger met zijn offensief bij Solloem groote bedoelingen had. Pijlen op de kaarten, die de richting van den aan val aangaven, wijzen in de richting van Tobroek en Derna. Een door den Londenschen berichtendienst bekend gemaakt communiqué van het Britsche hoofdkwartier in Caïro meldt, dat m Libye de Britsche strijdkrachten In felle aanvallen ge weken zijn voor den vijandeHjken druk en zich teruggetrokken hebben op haar oude stellingen. BOEDAPEST, 18 Juni. (D.N.B.) De rijks bestuurder, Horthy, is vandaag 73 jaar gewor den. De ochtendbladen wijden lange artikelen aan deze gebeurtenis en huldigen Horthy als den schepper van het nieuiwe Hongarije. VICHY, 18 Juni. (D. N. B.) De plaatsvervan gende premier, admiraal Darlan, heeft van avond een radiorede gehouden tot de in' Syrië strijdende Gaullisten, waarin hij hun de dwa ling' voor oogen stelde, die zij na den wapen stilstand hebben begaan en waarvoor verant woordelijk zijn degenen, die zich destijds in de situatie en in hun plichten vergist hebben. Men verklaarde hun, dat de strijd tegen Duitsch land en Italië moest worden voortgezet. Darlan stelde aan de aanhangers van De Gaulle de vraag, of zij ooit andere tegenstanders dan hun Fransche broeders tegenover zich hebben ge had, of zij in Dakar, in Gabon en thans ifl Syrië ooit ook maar een enkelen Duitscher of Italiaan tot tegenstander hebben gehad. Men nad bij hun aanwerving na den wapenstilstand besloten hen niet tegen Franschen te laten strijden. Verklaard moet worden, dat men nen uitsluitend tegen Pranschen in den strijd heeft gebracht. Tot slot spoorde de admiraal de Gaullisten aan zich weer te scharen onder de vaan, die voor Frankrijk alleen meetelt. In naam van den maarschalk kon hij hun verklaren, dat deze be reid is hun dwaling te vergeven. Voor de Gaul listische leiders bestaan natuurlijk geen veront schuldigingenZjj zullen meedoogenloos worden gestraft. BERLIJN, 18 Juni (DNB) De vroegere Grieksche premier Tsoederos heeft eenige dagen geleden van Cairo naar Londen ge seind: „De vrouwen van Kreta nebben als furiën gevochten en gewoed". Van Duitscne zijde wordt vastgesteld, dat een zeer be voegd persoon hier de Duitsche en neutrale berichten bevestigt over de talrijke over vallen van Kretensische benden, waarbij vooral vrouwen zich steeds weer schuldig maakten aan verraderlijke aanvallen op gewonde Duitsche soldaten. De Londensche correspondent van het Ma- drileensche blad A.B.C. meldt: In Syrië zijn de wenschen van Engeland niet in vervulling gegaan. Voor Damascus ver scherpt zich de Fransche tegenstand. In Libye is het Britsche offensief mislukt. Ondanks aangename berichten uit Amerika staat daar om de Engelsche pers vol protesten tegen de politiek der Britsche regeering. De Daily Herald toornt er tegen, dat nog niets veran derd Is in de gebrekkigs productie-activiteit in Engeland sedert twintig maanden. Alle dag bladen, met Inbegrip van de Times, zijn het er over eens dat eindelijk energiek opgetreden moet worden tegen de „luiaards", de eeuwig ontevredenen en tegen het zelfbedrog. Een ar beidersleider heeft verklaard? „Engeland heeft zijn mannen niet alleen op Kreta in den steek gelaten, maar in het vaderland zeif ook, waar er nog menschen zijn, die de vaderlandsliefde gepacht hebben voor hun particuliere belangen Onbevoegdheid der verantwoordelijke chefs is de voornaamste oorzaak voor de moeilijkheden in de bewapeningsindustrie. BARCELONA, 18 Juni (DNB) Na een bezoek aan Montserrat in Barcelona is de Aartsbis schop van Lyon, Kardinaal Gerlier. vergezeld door den Bisschop van Carcassone naar Frank rijk teruggekeerd. DAMASCUS, 18 Juni. (D.N.B.) De nieuwe Iraksche gezant in Egypte, Noeri Said, is van daag in Cairo aangekomen. De Iraksche regee ring heeft voorts den tot dusver in Ankara aan wezigen Irakschen ambassadeur, Ghaleb Kai- lani, vervangen door Sahib Nadji. ROME, 18 Juni (D.N.B.)De gisteren ge publiceerde blokkeering van Amerikaansche saldi in Italië vormt, naar in officieele krin gen verklaard wordt, een eersten maatregel om de vermogenswaarden op te nemen, waartegen vervolgens de tegenmaatregelen der Italiaansche regeering gericht zullen worden. Deze maatregelen zullen genomen worden naar de mate van de verdere hou ding van Amerika ter bescherming van de belangen van Italië en van de door het Amerikaansche optreden benadeelde Itali aansche onderdanen. Ten aanzien van de in strijd met het Volken recht zijnde maatregelen, die president Roose velt eenige dagen geleden heeft genomen tegen de in de Vereenigde Staten aanwezige buiten landsche saldi hebben nu ook de Zwitsersche autoriteiten in een officieus commentaar een standpunt bepaald. Daarin wordt verklaard, dat door deze bevriezingsmaatregelen ondanks de voorgenomen verzachtingen voor de niet in den oorlog verwikkelde landen, belangrijke Zwitser sche belangen worden betrokken. Op het oogen- blik worden van den kant van Zwitserland di plomatieke stappen in Washington gedaan met het doel zich te oriënteeren ten aanzien van de door de Amerikaansche regeering ook jegens Zwitserland voorgenomen maatregelen en ze te harmonieeren met den neutralen status van Zwitserland en zijn practische behoeften. In Zwitsersche financieele kringen heeft de door Roosevelt bevolen bevriezing, welke in te genspraak staat tot de overigens algemeen er kende regels van het Volkenrecht, groote onrust gewekt. Inderdaad staan, voor Zwitserland groote oelangen op het spel, want de Zwitsersche saldi in de Vereenigde Staten bedragen volgens een raming van de Amerikaansche Federal Reserve Bank ongeveer 6 milliard francs. VICHY, 18 Juni (D.N.B.). De chef van den Staat, maarschalk Pétain. die zooals reeds is gemeld een inspectiereis onderneemt in het departement Haute Vienne, in het bijzonder Limoges, vertrekt vanavond uit Vichy. Ditmaal zal de maarschalk ook ver gezeld worden door den plaatsvervangenden minlser-president, admiraal Darlan. Voor de reis, die twee dagen duren zal, is een omvangrijk program opgesteld. Naar het A.N.P. meldt is te Vichy een of£i- cieuse mededeeling gepubliceerd over de Fran sche levensmiddelenpositie, waarin o.a. wordt gezegd, dat als gevolg van de Engelsche blokka de jaarlijks vier millioen ton aan voedingsstof- ten voor Frankrijk zijn komen te vervallen. In totaal bedroegen deze invoeren uit het koloniale rijk en uit het buitenland jaarlijks 6.6 millioen ton. Het Fransche koloniale rijk leverde 27 pro cent van den toevoer aan levensmiddelen voor het moederland. Het veronachtzamen van de exploitatie van den geheelen bodem van het moederland door de vorige regeeringen is eer tweede oorzaak van de huidige slechte voedings positie van het Fransche volk, zoo wordt verdei in deze mededeeling gezegd. 99 VICHY, 18 Juni (D.N.B.). Een woordvoer der van het Fransche ministerie van Oor log heeft Woensdagmiddag verklaard, dat de militaire toestand op het Syrische oorlogs- tooneel zeer bevredigend is. Het Fransche tegenoffensief, dat sedert drie dagen op ver schillende punten van het front aan den gang is, is over het geheel gunstig verioopen Door afzonderlijke aanvallen werden in het bijzonder de verbindingen achter het front van den tegenstander bedreigd. In het zui den van den Libanon, in het bijzonder in het gebied van Merdzj Ajoem, dat door de Franschen heroverd is, worden nog steeds verbitterde gevechten geleverd. Daarentegen hebben de bij Saida in den strijd geworpen Australische troepen geen nieuwe aanvallen ondernomen, sedert de Britsche vloot zich van de Libaneesche kust heeft verwijderd. Volgens een in Vichy ontvangen bericht uit Beiroet hebben de Fransche troepen in den loop van gisteren de punten, die den dag te voren veroverd waren, geconsolideerd. De vijand ondernam zonder succes tegenaanvallen Het Fransche Iuchtwapen heeft talrijke batterijstel lingen van den tegenstander gebombardeerd, evenals troepenconcentraties. Naar uit Jeruzalem verluidt .heeft daar een Britsch militair deskundige verklaard dat de moeilijke terreinomstandigheden aan het centrale front van Syrië den toestanc „zeer somber" maken. Daar komt bij, dat deelen der Fransche strijdkrachten zijn doorgebroken en met hun vooruitgeschoven eenheden in de buurt van Iblis staan. Ook uit andere bron wordt bevestigd, dat de toe stand in geheel Syrië zich werkelijk ten gunste van de Franschen ontwikkeld heeft. Ook Ezra en Koemeitra zouden door hen heroverd zijn. Aan de kust, ongeveer dertig K.M. ten Zuiden van Beiroet, is de toestand stabieler geworden. De Australische troepen zijn hier nog niet weer in contact geweest met de Fransche strijdkrachten, die ten noorden van Saida in de buurt van Nahr- damoer nieuwe stellingen hebben ingenomen. Reuter bevestigt, dat de Syrische plaatsen Ezra, Merdzj Ajoem en Koeneitra zijn her overd door de Franschen, die met gemotori seerde colonnes opereeren tegen de Engel sche verbindingslijnen. Naar S. P. T. meldt deelt de commandant van ce Fransche strijdkrachten in Syrië mede, dat de Vichy-vliegtuigen voortaan, behalve door de blauw-wit-roode kokarde, ook kenbaar zullen zijn aan gele en roode langs den remp geschil derde banen. Het Romeinsche blad Tevere verneemt uit Damascus, dat de Arabische strijder Fautzi Kautzji aan de grenzen van Syrië, Irak en Transjordanië met de Fransche strijdkrachten samenwerkt, alsmede met de stammen uit Irak. die een guerilla voeren, waardoor de Britsche verbindingswegen worden verstoord. De poging van een Britsche colonne uit Irak, om langs den Euphraat Noord-Syrië aan te vallen, is ver ijdeld door een bekwame manoeuvre van Fautzi Kautzji, die er in slaagde een Britsche ravitail- leeringscolonne gevangen te nemen, na de be geleidende Australiërs te hehben verdreven. Het langzame vorderen van den Syrischen veldtocht wordt in Londen pijnlijk gevoeld, ai- dus meldt de Londensche correspondent van Nya Dagligt Allehanda. In Londen zoo schrijft de Zweedsche cor respondent heerscht groote onrust over het feit, dat tot dusver geen belangrijke plaats in Syrië, Damascus noch Aleppo, genomen is. of schoon men reeds voortdurend heeft hooren zeggen, dat de beide steden bedreigd worden. Aan den anderen kant spreekt men in Londen de vrees uit dat de Britsche vloot voor de beide fronten in Syrië en Libye wellicht niet vol doende zal zijn. Bovendien vreest men een aan val van de Fransche vloot. BERLIJN, 18 Juni. (A.N.P.) In de Berliner Börsenzeitung vestigt Karl Megerle de aan dacht op een artikel in het Zweedsche Afton bladet, dat zich bezig houdt met de econo mische en politieke reorganisatie van Europa, onder het opschrift „Een Europeesche Sta tenbond". De wereldstructuur bevindt zich in een toe stand van reorganisatie, of men wil of niet. Dat proces is onafhankelijk van den afloop van den oorlog. Reeds de Wereldoorlog en de wereld crisis hebben geleerd, dat een economische struc tuur, die is aangewezen op lange toevoerwegen voor' den aanvoer der belangrijke goedfren, levensgevaarlijk is. Dat stelsel heeft bijgedragen tot den strijd om de politieke macht tusschen de landen. De oorlog van thans heeft tot een afweerreactie geleid. Er valt een algeheele mobi lisatie der middelen van het geheele Europeesche vasteland waar te nemen. Reeds in den Wereld oorlog zagen de klanten van Europa in de over- zeesche streken zich genoodzaakt een industrie op te bouwen. China, Britsch-Xndië, Australië. Zuid-Afrika, Zuid-Amerika en Canada zijn daar mede begonnen. De Vereenigde Staten gingen over tot een energieke uitvoerpolitiek. Daardoor is het economische leefgebied van Europa inge krompen en daaruit vloeit voort, dat men de eigen markt moest organiseeren. Thans is dit proces in vollen gang. Een in kleine staten gesplitst Europa, dat wordt omringd door reusachtige wereldmarkten, kan zijn politiek bestaan niet handhaven. Alleen in een verbonden Europa zal men met succes een eigen markt kunnen organiseeren, een hoogen levensstandaard en politieke vei ligheid kunnen garandeeren. Binnen dit stel sel kunnen de afzonderlijke Europeesche zones haar groote rol spelen. In een zoo georgani seerd Europa zijn de Europeesche landen niet langer figuren op het schaakbord der wereldpolitiek, want een oorlog tusschen Europeesche staten wordt technisch onmo gelijk. Het nieuwe Europa zal niet autarkisch zijn. Maar de behoefte aan de vitale goederen moet het uit eigen gebied kunnen dekken. De niet- vitaie goederen zouden voor den wereldhandel worden overgelaten. Niettemin zou een groote wereldhandel mogelijk worden gemaakt door de prestaties der verschillende Europeesche volken en hun vindingrijkheid. Op dezen grondslag kan dan ook een wereld vrede gevestigd worden. Men moet het, aldus Megerle, toejuichen, dat deze gedachten juist opkomen in Zweden, dat bijzondere aanleiding heeft om over deze dingen na te denken. In deze richting vindt men, indien er een sleutel voor een blijvenden Europeeschen en wereldvrede is. de oplossing. Op het oogenblik, dat Europa zich bewust wordt van de economische lotsgemeenschap en het voor Engeland en de Vereenigde Staten twijfelachtig wordt, of zij dit Europa kunnen blokkeeren, vervalt voor hen ook de prikkel tot het ontketenen van oorlogen. Ook de meening. dat door een hooger Europeesch levenspeil en door de voortbrenging van kostbare beschavings goederen groote mogelijkheden voor .een wereld handel opkomen, wordt door de Duitsche erva ring bevestigd. I9TANBOEL, 18 Juni. (D.N.B.) De maritie me autoriteiten hebben medegedeeld, dat m het Turksche kustgebied aan de Zwarte Zee, de zeeëngten en de Aegeïsche Zee veiligheidsinstal laties zijn aangebracht en versterkt. Op 30 plaatsen zullen vuurtorens, misthoorns en licht boeien worden aangebracht. WARSCHAU, 18 Juni. (D.N.B.) In het dis trict Sokolof heeft een door een feilen wind aangewakkerde groote brand binnen den tijd van twee uur in het plaatsje Korczef in totaal 235 gebouwen, waaronder 42 woonhuizen en 87 schuren, verwoest. Twee derde gedeelte van het dorp werd een prooi der vlammen. MADRID, 18 Juni (SPT) De Amerikaan sche ambassadeur in Spanje is tot op heden nog niet door generaal Franco in audiëntie ontvangen. Zooals reeds gemeld werd, zou deze audiëntie verleden week plaats vinden. Gene raal Franco heeft Madrid Dinsdag verlaten en Is naar Ceceres vertrokken. BOEDAPEST 18 Juni (S.P.T.). In een café in het Hongaarsche stadje Miskolo ergerde de amateur-bokser, Mirko Horthovic, er zich over dat een bankbediende, Stefan Kolciac, zijn ver loofde voortdurend fixeerde. Deze ergenis werd zoo hevig dat Horthovic plotseling opstond en den jongeman op deskundige wijze het zieken huis in sloeg, waar hij een maand lang moest worden gerepareerd en bijgewerkt. De amateur bokser werd voor deze mishandeling tot 6 maan den gevangenisstraf, betaling der dokterskosten en tot een aanzienlijke schadevergoeding aan Stefan Kolciac veroordeeld. Thans is Mirko Horthovic, die zijn straftijd uitgezeten heeft, tegen de betaling dezer schade vergoeding in beroep gegaan. Stefan Kolciac, die vóór het pak slaag van den bokser als eén monster van leelijkheid bekend stond, is thans een ware Adonis geworden en verheugt zich in de gunst van vele jonge en mooie vrouwen. Een jaar geleden had hij onwezenlijk groote, vooruit stekende en vuilgele tanden, die zijn gezicht iets roofdierachtigs gaven. Rond zijn mond lag steeds een valsche grijns en zijn neus had een kolossale afmeting. Al deze gelaatstrekken had de bokser ernstig beschadigd, zoodat vernieuwing nood zakelijk was. Een knappe tandarts zorgde voor een keurig blank gebit, een schoonheidsspecia list behandelde het gebroken neusbeen en zette er een kunstbeentje voor in de plaats. Een kleine operatie deed den leelijken grijns op Kolciac's gezicht voor goed verdwijnen. De rechtbank heeft een jury van vrouwen in gesteld, die rapport hebben uitgebracht over deze kwestie. Haar oordeel was eensluidend. De herboren Kolciac kon niet met den vroegeren Kolciac vergeleken worden. De bokser Horthovic is op grond hiervan van de betaling der schade vergoeding vrijgesteld. BERLIJN, 18 Juni (DNB) Tot militair be velhebber in Servië fs de voorzitter van den rijksluchtbeschermingsbond, generaal der lucht- afweerartillerie von Schroder benoemd. Hij heeft dezer dagen zijn nieuwe functie aan vaard. Hoofdredacteur: H C. 3. A. BARON VAN LAMSWEERDE, Bussum. Gewestelijk verantwoordelijk redacteur: W. G. A. M. VAN WILLIGE. Bloemendaal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1