Duitsche nota aan Washington Eindgevechten bij Solloem Zware nederlaag voor Britsche politiek en diplomatie Stoere Hollanders varen uit Avondvierdaagschen De nieuwe bonnen .r Koning Boris bezoekt Presburg Verduistering Engelschen verloren 200 pantserwagens trokken tienduizend wandelaars r Prachtig weer en goede stemming Veertig menschen veilig binnengebracht Engelsche vliegtuigen naar West-Duitschland Aardbeving geregistreerd Londensche pers tracht te bagatelliseeren Zeereddingsdienst staat altijd klaar VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 VRIJDAG 20 JUNI 1941 VIJF EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 23065 ABONNEMENTEN: met inbegrip van het Zondagsblad 26 cents per week, per kwartaal 3.42 De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, iedere reael mee/ 16 cents. Amerik. personeel in Europeesche landen moet worden terug geroepen Rome zendt nota van soort gelijken inhoud BRITSGH OFFENSIEF TEGEN DAMASGUS Ultimatum van Wilson aan Dentz? Eeredoctoraat voor Roosevelt J V Duitsch weermachtsbericht Alexandrië zwaar gebombardeerd BERLIJN ANTWOORDT DUBLIN Schadevergoeding aangeboden voor bomschade Ital. weermachtsbericht Strijd stelde zware eischen aan de troepen HET V RIEN DSCHAPSPACT BERLIJN—ANKARA Verklaring der Wilhelmstrasse DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN 18735 KRIJGSGEVANGENEN OP KRETA Veertig geredden Een kapitein vertelt Brood, gebak Aardappelen Melk Eieren Suiker Koffiesurrogaat/thee VERKLARING VAN DEN HEER VAN MOOK NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BERLIJN, 19 Juni (D.N.B.). Den Ameri- kaanschen zaakgelastigde te Berltfn is van daag in het ministerie van BuHenlandsche Zaken een nota overhandigd, waarin de rijksregeering erop wijst, dat het gedrag van de Amerikaansche consulaire ambtenaren en van het Amerikaansche reisbureau „Ame rican Express Company" sedert langen tijd aanleiding heeft gegeven tot ernstige protes ten. Daarom ziet de Rijksregeering zich ge dwongen de Amerikaansche regeering te verzoeken alle Amerikaansche ambtenaren en Amerikaansche employé's van de consu laten der Vereenigde Staten in het Duitsche Rijk, alsmede in Noorwegen, Nederland, Bel gië, Luxemburg, de bezette deelen van Frankrijk, in Servië en in de door de Duit- »che troepen bezette deelen van Griekenland tot uiterlijk 15 Juli 1941 uit deze gebieden terug te roepen en de consulaten te sluiten. Tevens wordt in de nota de sluiting ge- eischt van de filialen van de American Ex press Company in de bovengenoemde gebie den en de térugroeping van het Amerikaan sche personeel van deze maatschappij tct uiterlijk 15 Juli 1941, daar de American Express Company en het personeel hiervan zich op een wijze hebben gedragen, die strijdig is met de belangen van het Duitsche rijk. Te Rome wordt officieel medegedeeld: Het ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft Donderdag de ambassade der Ver eenigde Staten een nota doen toekomen, waarin, onder verwijzing naar het feit, aai de houding en de activiteit van de AmeriT kaansche consulaten in Italië tot veel pro testen aanleiding geven, wordt medegedeeld, dat de Italiaansche regeering van de ïe- geering der Vereenigde Staten uiterlijk 15 Juli de terugroeping verlangt van de Ame rikaansche consulaire ambtenaren en het consulaire personeel, alsmede de sluiting van de consulaten in Italië, in de gebieden, die onder het Italiaansche oppergezag staan en in de gebieden welke door de Italiaan sche troepen zijn bezet. De Italiaansche regeering heeft zich voorbehouden ook de burs' „van de American Express Com pany in Italië te sluiten. PRESBURG. 19 Juni (D.N.B.). Koning Boris van Bulgarije is vanmiddag om 15 uur 30 uit Weenen in Presburg aangekomen. Hij begaf zich terstond naar het presidents paleis, waar hij met president dr. Tiso een langdurig, hartelijk onderhoud had, waaraan later ook minister-president dr. Tuka deel nam. Koning Boris wordt door zijn hof- minister, den gezant en afdeelingschef van de kabinetskanselarij, dr. Georg Handjieff, vergezeld. BERLIJN, 19 Juni (BNB) Naar de Brit sche berichtendienst meldt hebben de En- gelschen vanochtend, nadat generaal Dentz «en ultimatum van generaal Wilson had afgewezen, een offensief tegen Damascus geopend. Omtrent den militanen toestand in Syrië melden de laatste te Vichy ontvangen be richten, dat het front de laatste 24 uur voor de Franschen een verdergaande gun stige ontwikkeling heeft ondergaan Overal kwam het tot felle gevechten. In het bij zonder ondernamen de Engelschen ten Koorden van Kissoeje hedenochtend aan vallen, die echter met aanzienlijke verliezen Voor de Britten konden worden afgeslagen. Ook heeft een Fransch oorlogsschip Austra lische troepenconcentraties beschoten ten Zuiden van Saida. In de berichten omtrent den militairen toestand, welke nier worden ontvangen, vordt er op gewezen, dat de stemming onder de Fransche troepen in Syrië Juist de laatste 24 uur belangrijk beter i? gewor den en dat de strijdvaardigheid van de troepen uitstekend is VICHY 19 Juni. (D.N.B.) Naar aanlei ding van het bericht van den Britschen "Michtendienst over een zgn. ultimatum y?n den Britschen opperbevelhebber in het *}"abije Oosten, generaal Wilson, aan den Franschen opeprbevelhebber in Syrië, ge- koraal Dentz, verklaart men in welingelichte kringen alhier, dat van het Fransche mi nisterie van Oorlog geen bevestiging is te ^rijgen over de juistheid van dit bericht. Het bericht van den Britschen berichten- Ienst, zoo zegt men, past in het kader van ne Engeische pogingen tot intimidatie, ten- hide den vijand met alle middelen murw maken en zijn verdedigingskracht te ver- iammen. j^^HLIjn, 19 Juni. (D.N.B.) Naar de Lon- versche berichtendienst meldt, heeft de uni- het^it van Oxford aan president Roosevelt Wt ctoraat honoris causa verleend. S.P.T. Hrie hieraan wo. dat dit. eeredoctoraat werd eud in het civiele recht. Zonsondergang 20 Juni 22.06 Zonsopkomst 21 Juni 5.16 Maanopkomst 3.11 ondergang 17.37 BERLIJN, 19 Juni. (D.N.B.). Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: By de eindgevechten ten Zuiden van Solloem in Noord-Afrika zijn opnieuw Britsche pantser wagens vernield en in luchtgevechten zes Brit sche vliegtuigen neergeschoten. In den ochtend van den 18den Juni hebben Duitsche gevechts vliegtuigen opnieuw militaire doelen van de Britsche vlootbasis Alexandrië met succes be stookt met zware brisantbommen. In de wateren rondom Engeland heeft de luchtmacht in den afgeloopen nacht twee vijandelijke koopvaarders met een gezamenlijken inhoud van 5000 ton, die in een krachtig beschermd convooi ten Noord oosten van Cromer voeren, tot zinken gebracht. Gevechtsvliegtuigen hebben met succes de havenwerken van Great Yarmouth en vliegvel den in het Zuidoosten van Engeland gebombar deerd. In versterkte mate zijn den laatsten tijd overdag en des nachts mijnen gelegd voor tal rijke Britsche havens. Opnieuw heeft de Britsche scheepvaart daardoor ernstige belemmeringen ondervonden en verliezen geleden. Afdeelingen gevechtsvliegers van de luchtvloot van generaal veldmaarschalk Kesselring hebben in die opera ties een bijzonder belangrijk aandeel gehad. Duitsche jagers hebben gisteren overdag vier Britsche jagers neergeschoten, toen Britsche vliegtuigen het bezette gebied langs de Kanaal- kust trachtten te naderen. De vijand heeft in den afgeloopen nacht een gering aantal brisant- en brandbommen op het kustgebied van West-Duitschland laten val len. Eenige burgers kwam om het levan of werden gewond. In woonwijken, onder meer te Hamburg en Bremen, werden eenige gebouwen vernield of beschadigd. Nachtjagers en afweer geschut hebben buitengewoon veel succes gehad. Zij schoten acht der aanvallende Britsche toe stellen neer. Bij het afweren van vijandelijke luchtaanval len op Duitsch gebied hebben zich de volgende bemanningen van nachtjagers zeer onderschei den: 1. Oberfeldwebel Gildner, Unteroffizier Pop- pelmeyer en Unteroffizier Schlein. 2. Eerste luitenant Prinz zu Lippe, Unteroffi zier Renette. 3. Eerste luitenant Semrau, Un teroffizier Peter en Unteroffizier Behrens. Ober feldwebel Gildner behaalde in den afgeloopen nacht zijn 12de nachtelijke overwinning. DUBLIN, 19 Juni. (D.N.B.) De pers alhier pu bliceert vandaag- de antwoordnota van de Duit sche regeering op het Iersphe protest over de op 31 Mei op Dublin neergeworpen bommen. De rijksregeering constateert in de nota, dat het nauwkeurige onderzoek door de bevoegde Duitsche instanties over dit bombardement geen aanknoopingspunt heeft opgeleverd voor de schuld van Duitsche vliegers. Met het oog op de mededeeling van de Ier- sche regeering. dat volgens haar onderzoek de op Dublin neergeworpen bommen van Duitscn fabrikaat zijn en rekening houdende met de op de plaats van het kanaal in kwestie heerschende zeer krachtige hoogtewinden heeft de rijksregee ring de mogelijkheid open gelaten, dat Duitsche vliegtuigen tot boven de Iersche oostkust zijn afgedreven zonder dat de piloten dit hebben ge merkt. Bij dezen stand van zaken heeft de rijks regeering niet geaarzeld haar oprecht leedwezen uit te spreken en zich, rekening houdende met de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Duitschland en Ierland, bereid verklaard voor het beklagenswaardige verlies aan menschen- levens, alsmede voor het ontstane nadeel voor personen en de materieele schade schadevergoe ding te geven. ROME, 19 Juni (Stefani) Het 379ste com muniqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: In Noord-Afrika bleef de luchtmacht te rugtrekkende resten der Britsche troepen be stoken. Men gaat thans over tot de zuivering van het terrein, terwijl de gevangenen en het door den vijand achtergelaten materiaal bijeen gebracht worden. Het aantal bulten gevecht ge stelde vijandelijke pantserwagens bedraagt on geveer 200. Tijdens luchtgevechten zijn nog zes vijandelijke toestellen neergeschoten. Gedurende de vier dagen van den slag bij Solloem heeft de Britsche luchtmacht dus 42 toestellen verloren. De verdedigingswerken van Tobroek en Mersa Matroeh zijn gebombardeerd. In Oost-Afrika is de algemeene toestand in het gebied van Galis en Sidamo onveranderd gebleven. Bedrijvigheid van artillerie rondom Gondar. Naar het D.N.B. van welingelichte zijde ver neemt, heeft de driedaagsche slag bij Sölloem den troepen buitengewoon zware eischen ge steld. Des middags was de gemiddelde tempe ratuur 55 graden Celsius. De bemanning der pantserwagens hadden het nog zwaarder ten gevolge van de hitte, die zich in de wagens ont wikkelde. De bataljonscommandant van het infanterieregiment. dat den Halfapas moest verdedigen, heeft zich bijzonder onderscheiden. Drie dagen lang hield hü dezen pas met zijn Duitsche en Italiaansche troepen tegen de tal rijke aanvallen van een groote overmacht, tot hij met zijn dappere mannen door tegenaan vallen ontzet werd. BERLIJN, 20 Juni (D.N.B.) De R.A.F. is vannacht met zwakke strijdkrachten naar West-Duitschland gevlogen. Reeds bij de na dering konden de vijandelijke vliegtuigen ver spreid worden. Oo eenige plaatsen vielen bri sant en brandbommen, die slechts geringe schade in woonwijken aanrichtten. Belangrijke militaire doelen werden niet getroffen. JENA, 19 9uni (DNB) Woensdag om 13 uur 15 minuten 2 seconden hebben de seismometers van de Reichsanstalt für Erdbebenforschung in Jena een zware aardbeving geregistreerd, welker haard op een afstand van ruim 3500 K.M. lag. De haard zal waarschijnlijk hebben gelegen in den Noordwesthoek van Iran, ten Zuiden van de Kaspische Zee. BERLIJN, 19 Juni (D.N.B.). De belang rijkste punten van de Britsche reactie op het sluiten van het Duitsch-Turksche vriendschapsverdrag ziet men in politieke kringen alhier in de verrassing te Londen en in het feit, dat van Engelschen kant de sluiting van het verdrag tusschen Berlijn en Ankara gevoeld wordt als een buitengewone nederlaag van de Britsche politiek en diplo matie. De beteekenis van het Duitsch-Turk sche accoord deze overtuiging sprak men vandaag in de Wilhelmstrasse uit zal stellig door de toekomst worden bewezen. Volgens bericht uit Stockholm tracht bijna de geheele Londensche pers het Duitsch-Turksche vriendschapsverdrag als zonder beteekenis voor te stellen, waarbij alle bladen denzelfden ge- dachtengang volgen. In het bijzonder wordt er op gewezen, dat het Turksch-Engelsche verdrag door het nieuwe verdrag niet geraakt wordt. Overigens tracht men het pact te bagatellisee ren door te beweren dat Turkije het alleen heeft gesloten op grond van de laatste militaire gebeurtenissen in het Zuidoosten. Als eenig blad geeft de Daily Mail toe, dat het pact een suc ces voor Duitschland beteekent. „Engeland is verrast zoo zegt men vol gens S. P. T. in de Wilhelmstrasse. Men neemt niet eens de moeite dit te ontkennen. Ironisch wordt gezegd, dat Whitehall weJ zeer goed op de hoogte moet zijn van de bedoelingen van de Rijkskanselarij. De Daily Express schrijft dat een der gelijk pact veel kan beteekenen. Times en Daily Mail maken zich bezorgd over de clausule van het overleg in de aangelegen heden, die gemeenschappelijke belangen van Duitschland en Turkije raken. Men is in de Wilhelmstrasse van oordeel, dat deze Britsche toelichtingen niets aan het feit af delen, dat het accoord als een slag voor het Britsche prestige wordt beschouwd. BERLIJN, 19 Juni (A_NP.) Ten aanzien van het vriendschapsverdrag tus6cheh Öuitsch- land en Turkije wordt in de Wilhelmstrasse verklaard: Het sluiten van een verdrag van vriend schap tusschen Duitschland en Turkije is er een teeken voor, dat alle politieke ge beurtenissen en veranderingen van de laatste jaren niet vermocht hebben, de oude banden van vriendschap tusschen Duitsch land en Turkije te verstoren. De vriend schap, die sinds den tijd van Frederik den Grooten onafgebroken bestaat, heeft op de slagvelden van den wereldoorlog haar vuur proef doorstaan en door haar duurzaamheid een diep gevoel van kameraadschap tus schen de beide dappere naties te voorschijn geroepen, dat ook door misverstanden, die zich nu en dan voordeden niet kon worden verstoord. De schepper van het nieuwe Turkije. de onvergetelijke staatsman en soldaat. Kemal Ataturk, had uit eerbied voor de oude banden van vriendschap en voor de wederzijdsche ge meenschappelijke belangen de bestaande nauwe handelsbetrekkingen tusschen de beide landen zoo uitgebreid, dat Duitschland weer tot den eersten klant en eersten leverancier van Turkije weid. zooals dit reeds voor den Wereld oorlog het geval was. Duitschland heeft niet alleen belangrijke grondstoffen, die het drin gend noodig heeft als chroom koper wol. ka toen, tabak, enz. van Turkije betrokken doch ook alle landbouwoogsten. welke anders (jlechts moeilijk een afzetgebied gevonden hadden als vijgen', rozijnen, noten enz geregeld van Tur kije overgenomen O O O BERLIJN, 19 Juni (DNB) Naar het DNB van bevoegde zijde verneemt, bedraagt het to taal aantal der bij de gevechten op Kreta in Duitsche handen gevallen krijgsgevangenen volgens de tot dusver verrichte tellingen 18.735 man. Onder hen bevinden zich 5608 Grieken, 13.123 Britten en eenige leden van andere na tionaliteit. De Britsche gevangenen bestaan uit 5.659 Engelschen. 2883 Australiërs, 1593 Nieuw-Zee.anders en de rest uit leden van het Britsche rijk, welker nationaliteit nog nauw keurig wordt vastgesteld. Het feit, dat Nijmegen dit jaar weer met zijn historische Vierdaagsche belooft te komen, heeft waarlijk geen nadeeligen in vloed gehad op de deelname aan de avond vierdaagschen, welke momenteel in verschil lende plaatsen in den lande worden gehou den. Meer dan tienduizend wandelaars zijn Woensdag in den vooravond van meet gegaan. Er werd gewandeld in Amsterdam, in Haar lem, Zaandam, Leiden, Amersfoort. Ede, Hoorn en Enkhuizen. En volgens de berich ten die ons bereikten, was de stemming overal prima. Het behoeft overigens geen betoog, dat het prachtige zomerweer daarbij een duchtig woordje meesprak. Amsterdam, dat omstreeks zes uur drie duizend deelnemers rond het Olympisch stadion had verzameld, leverde het leeuwenaan deel van deze sportieve en wandelgrage schare. De De avond-vierdaagschen zijn begonnen en Amsterdam spant de kroon met een record-aantal deelnemers en deelneem sters Der eersten avond op marsch (Foto Pax-Holland) wandelaars waren in hun vele bekende variaties opgekomen, jongen en ouden, groepen en indi- vidueelen, geüniformd en niet geüniformd, maar allen bezield met de beste voornemens om deze tochten te volbrengen en vooral om een paar op gewekte en prettige avonden buiten te zijn in de zomersche natuur De individueelen startten op het Stadionplèin, de groepen maakten eerst hun opwachting in het Olympisch stadion; aan het hoofd het Amster- damsch Politiebataljon onder leiding van kapi tein van Kleef die in de Nijmeegsche Vier- daagschen zijn sporen al ruimschoots verdiend heeft. Er waren overigens tal van dingen die aan deze „groote" Vierdaagsche herinnerden. Daar waren op de eerste plaats de blinkend opge poetste decoraties, waarmede niet alleen de dames, maar ook de heeren zijn die ook al zoo ijdel? zich hadden gesierd. En dan waren er de vele liederen, die we zoo dikwijls in de dreven rond Nijmegen hoorden opklinken, op d,e eerste plaats natuurlijk het wijd en zijd bekende Vierdagenlied. Trouwens dat is zoo verwonderlijk niet. Een wandelaar zingt graag. Hij doet het eerder dan een wielrijder en hij heeft er ook meer gemak van, omdat hij er des te vlotter en soupeler op marcheert. De deelname was in de Amstelstad beduidend grooter dan het vorig jaar. Tegen de drieduizend wandelaars van nu startten er bij de vorige ge legenheid slechts iets meer dan de helft en de twintig groepen van 1940 waren nu tot meer dan zestig uitgegroeid. En dat was dan nog maar alleen in Amsterdam In Zaandam, onder den rook van de hoofdstad dus, startten 111 wandelaars, waarvan de helft in drie groepen was ondergebracht Evenals in de hoofdstad was ook hier het traject 20 kilometer lang. Er waren geen uitvallers. Woensdag werd de eerste wandeltocht schon den in Haarlem van de avondvierdaagsche, die georganiseerd werd door door N.H.W.B. Een groote groep deelhemers startte des avonds vanaf het gebouw Rosehaghe in de Hoof- manstraat. Er bestond veel animo voor dezen eersten tocht. In opgewekte stemming werd de wandeling volbracht. Tegen elf uur kwamen de laatste deelnemers binnen, allen nog frisch en monter. Hedenavond. 19 Juni, morgen 20 en Zaterdag 21 Juni worden de volgende wandel tochten gehouden. In Arnhem was er reeds lang voor den start aan de Roserïtiaaischestraat groote be drijvigheid. Ruim 700 deelnemers waren aan den start verschenen. Hiertoe behoorden twaalf rereènigingen en vierhonderd individueelen. Een openingswoord werd gesproken door den voor zitter van den N.W.B., die voor deze gelegen heid naar Arnhem was overgekomen. Daarna werd het startsein gegeven en vertrokken 'ie oeelnemers onder groote belangstelling van het publiek voor hun eersten tocht. Een vijftiental deelnemers moest door de colonne Arnhem-Zuid van de E.H.B.O. wegens bles sures behandeld worden. De wandeltocht ter opening van den wan delweg rond Hilversum is met Pinksteren, wegens omstandigheden niet doorgegaan; twee van de drie schoolwandeltochten konden even min worden gehouden. Maar de avond-vier- daagsche kreeg haar fiat en er wérden 280 deelnemende dames en heeren. al of niet m verenigingsverband, geregistreerd. Zij allen verschenen Woensdagavond aan den start in het Gemeentelijk Sportpark en hebben het parcours van ongeveer 20 K.M. af gelegd, ondanks de warmte 'en het feit, dat oe meesten op den eersten avond reeds den wan delweg hadden ,,genomen." Ook nu was er, slechts een enkele uitvaller. iVan een V.P.B.-verslaggever) Dagelijks staat de Nederlandsche Zeered dingsdienst klaar om slachtoffers van de oor logshandeling op zee een veilige haven binnen te brengen. Van de verrichtingen van deze stoere Hollandsche zeelieden vertelt een ver slaggever van de Vereenigde Persbureaux, die in de gelegenheid was met een der schepen een tocht te maken. „De Nederlandsche Zeereddingsdienst, op gericht in Augustus 1940, heeft een twee ledig doel", verklaarde de directeur van den Zeereddingsdienst, de oud-luit. ter zee F. Heyman, toen de verslaggever hem ver zocht een uiteenzetting te willen geven over deze organisatie. „In de eerste plaats is ons doel het redden der bemanningen van onder de Nederlandsche kust verongelukte oorlogsvaartuigen en vliegtuigen en verder van opvarenden der handels- en visscherij- vloot, die eveneens onder gevaarlijke om standigheden hun arbeid verrichten. Voorts het verleenen van de eerste medische hulp aan gewonden door de zich aan boord be vindende artsen en verplegers. De schepen van den dienst zijn voornamelijk met man schappen van de koopvaardij- en visschers- vloot bemand „Hoe is de Zeereddingsdienst georganiseerd?" „Een aantal schepen, volledig als hospitaal schip uitgerust, is in verschillende havenplaat sen langs de Nederlandsche kust gestationneerd. Deze schepen liggen voortdurend onder stoom om onmiddellijk te kunnen uitvaren, terwijl de bemanning, die uitsluitend uit Nederlanders bestaat, dag en nacht aan boord blijft. Hierdoor wordt het mogelijk gemaakt, dat een schip bin nen vijf minuten, nadat het bevel tot uitloo- pen is gegeven, naar zee vertrekt. Zoodra eenig bericht van een ongeval bij ons binnenkomt, worden de schepen, die zich in de havens bevinden, welke het dichtst bij de aan gegeven plaats liggen, uitgezonden. De schepen zijn als particuliere hospitaal- schepen wit geschilderd en omgeven door een breeden. rooden band boven de waterlijn, ter wijl op verschillende plaatsen, waar zulks het best zichtbaar is, het roode-kruisteeken is aan gebracht. Zij voeren de roode-kruisvlag in top en de Nederlandsche vlag aai}, den achtersteven. Het Nederlandsche Roode-Kruis heeft het be schermheerschap over den Nederlandschen Zee reddingsdienst op zich genomen, terwijl van het bestaan van de organisatie, via Genève, kennis is gegeven aan de Roodè-Kruisinstanties der oorlogvoerende mogendheden." „Heeft de dienst reeds veel menschen kun nen redden?" „Zeer zeker. Op schitterende wijze vol brachten de bemanningen hun taak, zoodat tot nu toe 40 menschen van verschillende nationaliteit gered konden worden. In Fe bruari j.l. werd een aantal leden der be manningen als belooning voor hun presta ties met de Roode-Kruismedaille onder scheiden." Het reddingswerk is niet zonder gevaar. Men zal zich bijvoorbeeld herinneren, hoe in den af geloopen winter groot opzien werd verwekt, toen een schip van den Nederlandschen Zeerec- dingsdienst, hoewel het was voorzien van al de internationaal erkende teekenen van het Roode Kruis, bij de beoefening van het pracn- tige humane werk, dat deze dienst verricht, werd beschoten door een Engelsch oorlogs vaartuig, tengevolge waarvan eenige leden aer bemanning het leven lieten. „Een ander schip is op een mijn geioopen. Maar het werk wordt voortgezet. Zoo wordt de Nederlandsche vlag hooggehouden op een wijze, die zeevarend Nederland alleszins waardig is." De heer Heyman noodigde ons vervolgens uit, mee te gaan met een schip van den diensc. dat juist in den afgeloopen nacht de beman ning van een Engelschen bommenwerper, die bij de kust was neergeschoten, van den verdrin kingsdood had gered. De auto bracht ons naar een stil, schilder achtig stadje aan een onzer zeegaten. Heel ui de verte zagen wij als een donkere massa het wrak van het Engelsche vliegtuig boven water uitsteken. Tijdens de vaart vond de kapitein gelegen heid iets over zijn belevenissen van den afge loopen nacht te vertellen. „Ja, het was een moeilijke redding," zei ae kapitein, onder het spreken strak turend over het water met zijn verraderlijke zandplaten „Midden in den nacht kregen wij bericht, dat een vliegtuig in het water was neergestort. Wij 'voeren uit en ontdekten gelukkig noodseinen. Met mijp schip kon ik de plaats des onheus niet bereiken wegen het ondiepe water, zoo dat onze stuurman er in de vlet heen roeide. Hij ontdekte zes vliegers, die tot hun middel in net water stonden, drie van hen ondersteunden nun kameraden, die gewond waren. De stuur man nam de gewonden in de vlet, terwijl de overigen zich zwemmend aan de vlet vasthiel den. Zoo bereikte hij met bovenmenschelijke inspanning het schip. Bij het aan boord nemen van de gewonden dreef de vlet weg, maai de mannen waren gered en dat is het voornaamste. Natuurlijk waren zij zeer dankbaar, telkens weer herhaalden zij: „You saved our life, you saved our life." Nou, wij waren ook blij, dat alles zoo goed afgeloopen was en voeren snel naar de haven terug, waar de geredden door de Duit sche autoriteiten op uiterst correcte wijze ver der werden verzorgd." Intusschen was de boot het vliegtuig tot op eenige honderden meters genaderd, maar ver der ging het wegens de zandplaten niet. Geen nood, de vlet werd gestreken en daarin de tocht voortgezet, tot wij het wrak bereikten. Als een lamgeslagen vogel lag het vlieg tuig in het water. De motoren waren diep in het zand gedrongen, de staart afgebro ken, het scheen een wonder, dat de beman ning er nog zoo goed was afgekomen. Toen wij weer waren teruggekeerd, hieven de machines hun stampend geluid weer aan. Nij dig sloeg de schroef in het schuimende water, stralend scheen de zon over het glinsterende water, begrensd door groene dijken; een enkele kerktoren en wat geboomte braken den vlak ken horizon. Op een zandplaat lag een zeehond, die bij onze nadering snel in het veilige water glipte. Men kon zich nauwelijks voorstellen, dat deze vredige omgeving in den afgeloopen nacht het tooneel van een ramp was geweest. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de volgende bonnen zijn aangewezen voor het koopen der daarbij vermelde rantsoenen. Bon „23" van de broodkaart; 23 Juni t.m. 6 Juli, 200 gram brood of twee rantsoenen gebak per bon. Eén rantsoen gebak is; beschuit 75 gram, biscuits en wafels 75 gram, andere koekjes 75 gram, speculaas 140 gram, koek 140 gram. cake 300 gram, gevuld klein korstgebak (b.v. amandel broodjes) 400 gram, gevuld groot korstgebak 'b.v. boterletter) 500 gram, taart of gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierboven niet zijn genoemd, geldt, dat een rantsoen een hoeveel heid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. Bon „07" van de aardappelendistributie - bonkaart: 23 Juni t.m, 29 Juni, 2 K.G. per bon. Bon „22" van de melkkaart: 23 Juni t.m. 29 Juni 1 y, liter per bon. Bon „37" van de „bonkaart algemeen": 23 Juni t.m. 29 Juni, een ei per bon. Bon „99" van de „bonkaart algemeen": 23 Juni t.m. 6 Juli, een ei per bon. Bon „56" van de „bonkaart algemeen": 23 Juni t.m. 6 Juli, 1 K.G. suiker per bon. Bon „46" van de „bonkaart algemeen": 23 Juni t.m. 20 Juli, 250 gram koffiesurrogaat of 40 gram thee per bon. De bonnen welke geldig zijn verklaard voor een op Zondag of Maandag aanvangende distri butieperiode, mogen reeds den daaraan vooraf- gaanden Zaterdag worden gebruikt. Uit Tokio meldt het D.N.B.: Volgens een Domeibericht uit Batavia, heeft de heer H. J. van Mook, hoofd van de afdeeling Economische Zaken, aan de pers verklaard, dat zijn regee ring er geen bezwaar tegen zal maken, indien particuliere Japansche industrieele ondernemin gen het voornemen hebben in Nederlandsch- Indië een bedrijf op te richten. Hoofdredacteur: H C. 3. A. BARON VAN LAV.SWEERDE, Bussum. Gewestelijk verantwoordelijk redacteuri W. G. A. M. VAN WILLIGE, Bloemendaaf,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1