Wang confereert met prins Konoje Eerste journalistenkamp geëindigd Steeds meer belangstelling voor de Avondvierdaagschen r Verduistering Een jaar geleden: Compiègne Vele wandelaars kregen reeds hun onderscheiding Brugwachter door trein gegrepen Het inleveren van metalen De strijd in Syrië VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS De vermiste Amerikaansche duikboot Fransche visschersvaartuigen door Engelschen beschoten Duitsche luchtaanvallen op Engeland Tournooi van penridders in de slotgracht De moord te Rijsbergen ZATERDAG 21 JUNI 1941 - AVONDBLAD BUR. VOOR RfDACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) vooi Haarlem 26 cent per week; per kwartaal J 3.42. Bij onze Agenten 28V2 ct. per week, per kwartaal 3.7óy2. DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 23067 De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 1—3 regels 48 cents, iedere regel meer 16 cents. Kwesties betreffende nauwere samenwerking tusschen China en Japan besproken Japans buitenlandsche politiek J' V Beschouwingen in de Berlijnsche pers Engelsche vliegtuigen boven Duitschland Meteoor veroorzaakt boschbrand DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Ernstig ongeluk op de spoorbrug bij Waddinxveen Doublé- en verzilverde voor- werpen vallen buiten inleveringsplicht Een verdachte in arrest gesteld Troepen van De Gaulle lijden zware verliezen Ongeluk bij het zwemmen HAARLEMSCHE COURANT TOKIO, 21 Juni (D.N.B.). In de ambtswo ning van den minister-president is Zaterdag ochtend een uitvoerige bespreking gehouden tusschen Wang Tsjing Wei en zijn minister van financiën eenerzijds en prins Konoje en den mi nister van Buitenlandsche Zaken, Matsoeoka, anderzijds. Daarbij zijn kwesties en maatrege len met het og op een nauwere samenwerking van China en Japan, vooral ook op economisch gebied, besproken. In aansluiting daarop was Wang Tsjing Wei de gast van den minister van Marine Oikawa en van den chef van den admiralen staf, Na gano. Talrijke hooge officieren woonden den maaltijd bij in de marineclub. Daarna had Wang Tsjing Wei een onderhoud met den mi nister van Marine en met vooraanstaande per sonen van de Japansche vloot. Vanmiddag zal Wang Tsjing Wei de leden van de buitenland sche pers ontvangen. In een overzicht van den woordvoerder van het inlichtingenbureau der regeering, Koh Isjii, voor den centraien raad van „Taisei Yokoesen- kai" over de internationale positie en de bui tenlandsche politiek van Japan heeft volgens de pers net vraagstuk van de Amerikaansche houding tegenover den Europeeschen oorlog een bijzonder groote plaats ingenomen. Naai Isjii mededeelde, heeft ongetwijfeld de leen- en pachtwet de voorwaarde en de waar schijnlijkheid voor de toekomstige houding van Amerika in dezen oorlog aan de zijde van En geland geschapen. Deze houding hangt aller eerst af van de verdere ontwikkeling van den oorlog. In den laatsten wereldoorlog is het mogelijk geweest Amerikaansche troepen di rect op het Europeesche contingent af te zotten en de geallieerden van groote hoeveelheden oorlogsmateriaal te voorzien. Thans echter is de toestand geheel anders. Japan staat ais partner van het Driemogendhedenpact over- heerscnend aan den anderen kant van den Stillen Oceaan en speelt een sterke rol door dat het den Vereenigden Staten belangrijke punten in overweging geeït. Onder deze omstandigheden moet de regee ring van Amerika twee- of driemaal overleg gen of Amerika aan den oorlog zal deelnemen of niet. De laatste serie Britsche nederlagen op den Balkan en in Lybië heeft de stemming van die Amerikanen bekoeld, die optimistische verwachtingen koesterden met betrekking tot de vooruitzichten in dezen oorlpg- Amerika be vindt zich thans op een kruispunt, waarbij de beslissing afhangt van Roosevelt, die dicta toriale volmachten in handen heeft. In dezen moeilijken internationalen toestand, zoo ver klaarde Isjii verder, schrijdt Japan bij het scheppen van een nieuwe orde in Oost-Azië voort. Wat den oorlog betreft dient men vast te stéllen, dat de sPilmogendheden een geweldig overwicht bezitten op den vijand. Het feit dat Britsche koopvaardijschepen dagelijks door Duitsche duikbooten en vlieg tuigen tot zinken worden gebracht vormt een zwaren slag voor Engeland. Tevens is het bom bardeeren van Engeland uiterst noodlottig te achten. In de Japansche buitenlandsche politiek is geen verandering gekomen, zoo verklaarde Isjii ten slotte. Japan is sedert het sluiten van het Driemogendheden-pact in September 1940 niet afgeweken van den daarbij ingeslagen weg. Voor het afsluiten van het pact tot aan de defini tieve beslissing zijn alle kwesties voor en tegen overwogen. De Tenno heeft bij deze gelegen heid door een decreet den te volgen weg aan gegeven en het Japansche volk zal in zijn natio nalistische politiek op dez^n weg voortgaan. NEW YORK, 21 Juni. (D. N. B.) In Ame rikaansche vlootkringen acht men het zeker, dat de vermiste duikboot 9 op den bodem van de zee ligt. Het vaartuig was bezig met duik- oefeningenb uuiten de haven van Portsmouth en zou na twee uur weer boven komen. Eemge oogenblikken, nadat deze tijd verstreken was verscheen er aan de oppervlakte der zee een rookbom, hetgeen beteekend, dat de duikboot zich in nood bevond. De reddingsboot Falcon, vliegtuigen en 21 duikers werken op de plaats des onheils, doch hebben tot dusver geen con tact- met het vaartuig gekregen. -ERLIJN, 21 Juni (D.N.B.). De Matin meldt hit Lorient, dat weer twee Fransche visschers- booten ter hoogte van het eiland Le Croix door een Engelsch vliegtuig zijn aangevallen. Een ber vaartuigen is gezonken. De uit twaalf ^°ppen bestaande bemanning ging in een reddingsboot, die door het andere vaartuig °P sleeptouw genomen werd. De kapitein van he gezonken bcot meldt, dat de Engelsche ma chine herhaaldelijk in scheervlucht bommen «et vallen, waarvan een den scheepswand °Penscheurde. Berlijn, 21 Juni (Disks.) Naar het britsche ministerie van Luchtvaart meedeelt, vannacht op eenlge punten in Engeland hommen geworpen door Duitsche vliegtuigen. ®Üzonderheden werdén niet bekend gemaakt. Dezer dagen werd een Britsch vliegtuig neergeschoten. De uit zes koppen bestaan sche reddingsboot gered. bij een vlucht over de Hollandsche kust de bemanning werd door een Nederland- Schimmelpenningh) Over het eerste kamp der journalisten, te Vaassen gehouden, meldt het A.N.P.:' De eerste lichting journalisten, welke op initiatief van den Raad van Voorlichting van dé Nederlandsche pers een week op het oude kasteel „De Cannenburgh" bij Vaas sen op de Veluwe heeft doorgebracht, is vanmorgen afgezwaaid. Het v»as eenerzijds een moedig afscheid. Men was gekomen als collega's en wist niet wat deze vacantie- week in dit romantisch oord zou brengen Het kwam zelfs dezen heeren. die toch wel iets gewend zijn, nog wat vreemd voor. Nimmer werden journalisten op deze wijze bijeengeroepen. Anderzijds werd dit afscheid gekenmerkt door een sf«er van voldoening en dankbaarhéid. De organisator van deze kampenreeks zei het aan het slot zoo te recht: ,,Gij kwaamt als mijnheeren en gij gaat heen als kameraden". Zoo was het en niet anders. Alles zat intusschen mee, er was letterlijk niets, dat roet in het eten gooide. De geheele week was het historisch slot overkoepeld dooi een strak blauwe lucht, de gansche bevolking van Vaassen en vooral de jeugd leefde van het begin af met de door de heete zomerzon ge bronsde kasteelbewoners mee en ook het pro gramma, dat de cultureele organisator Goed- huys en kampcommandant Learbueh hadden verzorgd, droeg er toe bij, dat de stemming niet beter en het succes niet grooter hadden kunnen zijn. Woensdag sprak de heer Nachenius over het onderwerp „Volk en ras". Hij hield een breed gedocumenteerd betoog, waarin er op werd ge wezen. dat de rassentheorie hierop gefundeerd is, dat het noordras, waarvan de Germanen een onderdeel vormen, ten onder dreigt te gaan Deze ondergang dient in het belang van ons volk te worden voorkomen. Het noordras wordt thans opgesloten in een belachelijk klein gebied en juist daardoor dreigen er allerlei gevaren voor dit ras. Het dient weer sterk te v."orden, op dat het weer een sterke politieke macht in de wereld zal gaan vormen. Voorwaarde hiertoe is echter, dat het gezond blijft en dat de leidende figuren, die in alle lagen van het volk worden aangetroffen, naar voren zullen treden. Zij vooral mogen niet uitsterven. Zonsondergang 21 Juni 22.01 Zonsopkomst 22 Juni 5.11 Maanopkomst 3.38 ondergang 18.38 Zonsondergang 22 Juni 22.01 Zonsopkomst 23 Juni 5.11 Maanopkomst 4.09 ondergang 19.38 BERLIJN, 21 Juni (D.N.B.) Dat heden een jaar geleden, 21 Juni 1940, toen in het bosch van Compiègne de Duitsche wapenstil standsvoorwaarden werden medegedeeld aan Frankrijk, in zekeren zin het nieuwe Europa geboren werd, is de leidende gedachte van alle beschouwingen der Berlijnsche pers. In het licht van de inmiddels ontstane verdere mili taire en politieke ontwikkeling bespreken de bladen de gebeurtenis uit het gezichtspunt, dat toen de betrekkingen tusschen Duitschland en Frankrijk op een verstandigen grondslag ge plaatst werden en vooral, dat £oen de ineen storting begon der traditioneele continentale politiek van Engeland. Zoo schrijft de Völkischer Beobachter: de weermacht van den Führer had niet alleen de onnatuurlijke bevoorrechting van de Europee sche randmogendheid Frankrijk weggenomen, doch tevens voor eens en altijd den Engelschen elke loonende mogelijkheid tot gewapende ope raties en politieke samenzweringen op het vaste land ontnomen. De Berliner Börsenzeitung noemt de wapen stilstandsvoorwaarden een „historisch stuk" in zooverre, dat het welbewust breede mogelijk heden voor nieuwe wegen naar een nieuw Euro pa heeft opengelaten. Ook in Frankrijk heeft men zich er inmiddels van overtuigd, dat aar zelen en dralen slechts nadeelig kunnen zijn. Zoo heeft het nieuwe Europa in wording steeds vastere vormen aangenomen. Vergeten wij niet, aldus het blad, dat wij op 21 Juni 1940 het be gin van deze ontwikkeling voor de toekomst beleefden. De Berliner Lokal Anzeiger wijst er op, dat het Frankrijk van maarschalk Pétain begonnen is zich bezig te houden met het denkbeeld van het nieuwe Europa. De ontmoeting van den Führer met den grijzen maarschalk na den wapenstilstand noemt het blad een ..symboli sche bijeenkomst, welke de gebeurtenis in het bosch van Compiègne in het licht van een wending in de geschiedenis vertoont". BERLIJN, 21 Juni (D.N.B.). De R. A. F. heeft vannacht op verscheidene plaatsen in Noorc'west-Duitschland, welke militair econo misch onbeteekenend zijn, brisant- en brand bommen laten vallen. In eenige plaatsen ont stond onbelangrijke schade aan huizen. Ver scheidene burgers werden gedood en gewond. Dat wij Nederlanders een sportief volk zijn, komt in de Avondvierdaagschen, welke alom in den lande gehouden worden, wel zeer duidelijk tot uiting. Het aantal deel nemers groeit nog steeds en ook de belang stelling voor de prestaties van de tippelaars is enorm. En er zijn verschillende vriende lijke attenties aan het adres van de spor- tievé wandelaars bewezen, hetgeen door deze niet weinig nordt gewaardeerd. Bij het Olympisch Stadion te Amsterdam was het weer drukker- dan op de beide vorige dagen. Er waren weer heel wat deelnemers bij gekomen, die een avondje op stap wilden en wanneer de belangstelling van de wandelaart zich ook hedenavond in stijgende lijn blijft be wegen, zullen ongeveer vierduizend deelnemers uen laatsten tocht meemaken. Ook gisteravond was de stemming weer op perbest, een aangelegenheid, waarover We ove rigens nu niets meer behoeven te vertellen. Zij, die de wandelaars op pad hebben gezien en de liederen hebben gehoord, die zij ten beste gaven, kunnen daarover meepraten. IrfHaarlem heeft een gedeelte van de wandelaars de Vierdaagsche reeds beëin digd. Dat waren de deelnemers, die op Za terdagavond verhinderd waren en nu in de gelegenheid waren gesteld, reeds Dinsdag avond de marschen te beginnen. Zij ont vingen kruis en plaquette van den N.W.B. in het gebouw „Rosehaghe" aan de Hoof- manstraat. Daar arriveerden gisterenavond aan het ge bouw „Rosehaghe" het eskadron marechaussees uit Overveen, dat met 33 man de grootste groep vormde; de wandelsportvereenigingen S.D.O.G. met 23 deelnemers; Allards Oog met 18 deelne mers; Onder Door met 16 deelnemers en de Overveensche Trekkers met 13 deelnemers. Aan alle wandelaars, waaronder zoowei jongens en beeren als meisjes en dames, werd het kruis van den N.W.B. door den voorzitter van het comité Haarlem, tevens bestuurslid van den Noord-Hollandschen Wandelbond, den heer H. H. Winters, met een toepasselijk woord overhan digd. De verschillende wandelsportvereenigingen kregen nog een groepsprijs, bestaande uit een plaquette. Bovendien ontvingen nog 20 perso nen een nummertje 2 bij hun kruis. Zij hadden met dezen tocht voor den tweeden keer aan de Avond-Vierdaagsche meegedaan. Ook was er een aantal ééndag-wandelaars (ters), die een speciaal speldje ontvingen. De zen kwamen zelfs uit Den Haag, Amsterdam én Uithoorn. Totaal namen 243 personen aan de marscher. deel. Gedurende de eerste dagen is er niemand uitgevallen. Vrijdagavond echter meldde de eer ste uitvaller zich aan. Tijdens de tochten hadden de tippelaars wel veel te kampen met de echte wandel-kwaal; de blaren. Gelukkig was het Roode Kruis telken male present en konden dus de meeste voet euvels verholpen worden. Met de marechaussees trok ook nog mee een marketentster, die uit een Yaatje, dat ze bij zich droeg, den mannen zoo nu en dan een frisschen dronk aanbood. Nadat 243 wandelaars uit Zaandam aan den tweeden avond hadden deelgenomen, meldden zich Vrijdagavond voor den derden avond 250 deelnemers aan. Onder begunstiging van fraai weer togen de wandelaars welgemoed op marsch. De route voor dezen avond liep vanaf gebouw Thalia, Zaandam via de Oostzijde \iaar 't Kalf, langs den Wormerdijlf en den Leeghwaterweg naar den Guisweg, Westzaan door, om langs den Westzanerdijk en Hoogendijk aan het be ginpunt terug te keeren. Reeds om half tien arriveerden de eerste wandelaars en vanaf dat moment kwamen achtereenvolgens de anderen binnen, opgewacht door talrijke belangstellen den. De deelnemers, die reeds Dinsdagavond wa ren begonnen aan deze avond-vierdaagsche en Vrijdagavond dus hun 4 maal 20 K.M. er had den opzitten, kregen na afloop hun herinne ringsmedaille mede. RIO DE JANEIRO, 21 Juni. (S.P.T.). In de nabijheid van Manzos aan de Amazone, in het stroomgebied van de Papajos, is een reusachtige boschbrand ontstaan, die volgens de verklaring der inwoners, „door vuur uit den hemel'' zou zijn aangestoken. Vele personen hadden in den nacht een vuurstraal uit den hemel naar bene den zien schieten en eenige oogenblikken later was de brand ontstaan. Inderdaad zijn deze waarnemingen juist gebleken. Nadat men den brand met behulp van meer dan 500 man tegen den morgen meester was geworden, heeft men 'n enormen meteoorsteen ontdekt, die niet min der dan 300 K.G. woog en een reusachtig gat in den grond had geslagen. Een onderzoek heeft aangetoond, dat de -meteoor bijna uitsluitend uit nikkel en koper bestaat. De heer Wouter Hulstijn, persadviseur van den secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, hield een referaat over 't voor dit gezelschap wel heel bekende on derwerp; ,,Het schrijven voor de krant". Hij be toogde. d^t de krant, naast een uiteressanten in houd en een aangenamen vorm, vooral gezag moet hebben. Verder moet zij leerzaam zijn zonder echter in schoolmeesteren" te vervallen en zij moet moreel op een hoog peil staan. Het ;ztjn deze richtlijnen, welke de journalist bij zijn dagelijksche werk in acht dient te nemen. Een hoogtepunt van dit eerste kamp vormde ongetwijfeld de voetbalwedstrijd, waartoe de kasteelbewoners wellicht geïnsprreard door het in de hal hangende portret van den krijgslus tigen ridder Maarten van Rossum de Vaas- sensche jeugd hadden uitgedaagd en welke strijd Woensdagavond werd gestreden. De Vaas- sensche voetbalploeg vocht als goid het hier een levenskwestie en ook de penridders stelden alles in het werk om. als overwinnaars het strijdperk te verlaten. Het elftal van Vaassen had even wel een voordeel, dat uiteindelijk beslissend bleek te zijn. Het liet zich aanmoedigen door een groote schare dorpsgenooten, wier kreet; „Laat je niet kisten door die journalisten" dermate inspi reerde, dat de wedstrijd met 75 in het voor deel van Vaassen eindigde. Misschien was de lichamelijke toestand van de kampbewoners, als gevolg van dit tournooi, oorzaak, dat de voorlaatste kampdag heel rus tig begon, 's Middags hield de procureur-gene raal bij het Haagsche gerechtshof, mr. dr. R. van Genechten, een met veel overtuigingskracht uitgesproken voordracht over de levenshouding van den mensch, die dezen tijd verstaat Op deze voordracht en ook op die van den vorigen dag volgden uitvoeringen en in kameraadschap pelijke sfeer gehouden gedachtenwisselmgen. In tegenwoordigheid van enkele gasten ook journalisten die'in den loop van den middag met buitengewoon kampceremonieel van het station waren gehaald en die zonder eenige moeite in de kampfamilie werden opgenomen werd Vrijdagavond in de groote hal van het romantische ridderslot het afscheidsfeest van dit eerste kamp gevierd in den vorm van een gezelligen kameraadschapsavond.. Dat het aan stemming en originaliteit niet ontbrak, behoelt natuurlijk nauwelijks te worden gezegd. Heel lang duurde dit samenzijn. De kameraadschap werd voor eeuwig bezegeld. Het feest wera op geluisterd door den bekenden Veluwschen klein kunstenaar Jan van Riemsdijk, die, bijgestaan door zijn echtgenoote, op het bordes van het eeuwenoude slot zijn Veluwsche liedjes zong. Zijn bijdragen tot het welslagen van dit festijn, een mooi en interessant voorbeeld van nationa le volksche kunst, oogstten grooten bijval. Aan het slot van den avond sprak de heer Meyer Schwencke, de algemeene organisator van deze kampen, plaatsvervangend president van den Raad van Voorlichting, een toepasselijk woord van afscheid. Zooals in het begin reeds werd gezegd, merkte hij op, dat men als mijnheeren was gekomen om als kameraden weg te gaan. De sfeer, welke dit eerste kamp kenmerkte en welke ongetwijfeld ook die van de drie nog volgende kampen zal zijn, had niet be ter geschetst kunnen worden. Dit is van groot belang zoo voegde hij er aan toe. Gij allen komt uit alle deelen van Neder land, gij zijt van elke godsdienstige en po litieke richting en gij hebt u in de afgeloo- pen week één gevoéld. Het is gebleken, dat er in feite geen verschillen tussöhen u be staan. Gij bleekt kameraden te zijn, die slechts één doel voor oogen hebben: het belang van het Nederlandsche volk. Dit feit is daarom zoo belangrijk, omdat het voor u het bewijs moet zijn, dat wat in kleinen kring kan, ook in een geheel volk mogelijk is. Vrijdagochtend werd in de slotgracht een tour nooi gehouden. Het geschiedde volgens alle re gelen der kunst, echter met dit verschil, dat de strijdende ridders gedragen werden door wan kele roeibootjes in plaats van steigerende ros sen, dat het wapen een ordinaire bezem was in plaats van een lans en dat de verliezers niet in het zand ploften, maar in het water, wellicht tot groote hilariteit van de groote scholen kar pers, welker ru§t op dezen uitgezochten zomer morgen wreedaardig werd verstoord. Spontane instemming had de heer Wouter Hulstijn, toen hij na afloop van dit spiegelge vecht in warme bewoordingen den organisatoren van dit kamp dank bracht voor hun arbeid en voor de wijze, waarop zij in dit gezelschap van diverse pluimage een kameraadschappelijke en eensgezinde sfeer hadden weten te brengen, het geen voor de eenheid van het Nederlandsche volk van onschatbare beteekenis is. Nadat het gezelschap opgravingen nabij het kasteel onder leiding van dr. Bursch had be zichtigd, is deze eerste lichting afgezwaaid. Van morgen reeds is de tweede lichting aangetreden. Op de spoorbrug over de Gouwe in de ge meente Waddinxveen heeft Vrijdagmiddag om streeks half drie een ernstig ongeluk plaats ge had. Een der brugwachters, de 46- jarigevJ. S., wo nende te Waddinxveen, was in den tijd, gelegen tusschen het passeeren van! den trein uit Den Haag en den trein uit Rotterdam in de ma chinekamer gegaan, welke onder de brug is inge- gebouwd. Hij zette daar den benzinemotor in werking, teneinde, zoodra de trein van Rotter dam was doorgekomen, de brug te draaien voor eenige schepen, die passeeren moesten. S. heeft zich iets langer dan gewoonlijk in de machinekamér opgehouden, omdat hij, naar achteraf gebleken is, eenige werklieden, die re paratiewerkzaamheden verrichtten onder de brug moest' waarschuwen, dat de brug gedraaid zou worden. Toen de brugwachter weer boven het brug dek kwam bemerkte hij tot zijn grooten schrik, dat de trein van Rotterdam reeds zeer dicht genaderd was. Hij heeft toen onmiddellijk ge tracht via de naast de rails liggende brugleggers het andere baanvak te bereiken. Dit gelukte slechts ten deele. Een zijner beenen werd nog juist door den trein gegrepen en ernstig getrof fen bleef S. liggen. Een dokter uit Gouda, die spoedig ter plaatse was, verleende de eerste hulp, waarna het slachtoffer naar het Van Iterson- Ziekenhuis te Gouda is overgebracht. Het on derbeen zal, naar wij vernemen, moeten worden geamputeerd. De federatie ter behartiging van de belan gen van den handel in gouden en zilveren werken verzoekt ons te willen mededeelen, dat de directie van het rijksbureau voor non ferro-metalen haar heeft medegedeeld, dat doublé sieraden en verzilverde sieraden buiten den inleveringsplicht vallen. Ditzelfde geldt voor roestvrij staal (Zilmeta e.d.) en verzilverde zinken voorwerpen. In de Senaatszaal van 't Dogenpaleis te Venetië had op 15 Juni de officieele toe treding plaats van Kroatië tot het Driemogendheden-pact. De Kroatische staats leider dr. Pavelitsch tijdens zijn rede (OrbisHolland) De vorige week is, zooals bekend, in een greppellangs een zandweg in de buurschap Diunt, onder Rijsbergen, het lijk gevonden van den 39-jarigen landbouwerszoon J. G., uit Uli- coten. De door dr. J. P. L. Hulst uit Leiden ver richte sectie op het lijk wees uit, dat G„ die per rijwiel van Rijsbergen in de richting België reed, na door een revolverschot in den rug zwaar te zijn gewond, van zijn rijwiel moet zijn geval- •len, vervolgens in den greppel geworpen en door een schot in het hoofd, van korten afstand ge lost, moet zijn gedood. Na een uitvoerig onderzoek gelukte het, aldus bericht de Telegraaf, zooveel aanwijzingen in een bepaalde richting te krijgen, dat overge gaan kon worden tot arrestatie van een 25-jari- gen inwoner van Ginneken, van wien vast staat, dat hij met den vermoorde in ketting- handslaffaires was betrokken. Hoewel de gearresteerde pertinent ontkent bij den moord betrokken te zijn, is hij toch voor- loopig in de marechausseekazerne te Strijbeek in verzekerde bewaring gesteld. BERLIJN, 21 Juni (DN.B.). De Engelsche nieuwsdienst meldt omtrent den strijd in Syrië, dat de strijdkrachten van De Gaulle, die in het kustgebied een hevigen strijd voeren met Fran sche troepen, die sterk in de meerderheid rijn, zware verhezen geleden hebben. Voor de kust van Libanon zouden drie groote Fransche torpedojagers met de Britsche mari ne „kat en muis" gespeeld hebben. Deze torpe dojagers waren steeds weer heimelijk de kust genaderd om dan de Australische stellingen en batterijen snel onder vuur te nemen. Het agentschap Ofi iveldt uit Beiroet, dat de Britsche artillerie Vrijdagmiddag met de be schieting van Damascus is begonnen. Vooral het stadsdeel Mühadscherin is hierbij betrokken ge weest. De Syrische regeering heeft reeds door de consuls van Irak en Neschd een protest, la ten indienen bij de Britsche autoriteiten en op de reactie gewezen, welke de beschieting van Damascus in de Arabische wereld wel moet hebben. Tijdens het zwemmen in de Lunterschebeek pnder Scherpenzeel dook de 18-jarige W. Hen- driksen in te ondiep water en kwam daarbij met zijn hoofd met den bodem in aanraking. Nadat zijn vrienden hem op het droge hadden gebracht, waarschuwden zij onmiddellijk dr. Renke, die constateerde, dat de nekwervel ern stig was beschadigd. De jongeman werd naai het ziekenhuis in Amersfoort overgebracht, waar hij echter eenige uren later overleed. Hoofdredacteur: H C. 3. A. BARON VAN LAMSWEERDE. Bussurru Gewestelijk verantwoordelijk redacteun W. G. A. M. VAN WILLIGE. Bloemendaal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1