Tentoonstelling „Pro Arte Christiana" Cultuurtechnische werken 0 ONE HOUR 0 CLEANING SERVICE Svlihan ZATERDAG 21 JUNI 1941 PRACHTIGE INZENDINGEN Restaurant DORRIUS HET FRIESCHE „0ELEB0RD" Groot spionnageproces te Sofia Hedendaagsche religieuze kunst te Amsterdam geëxposeerd Paramenten mmmmm Historische vondst Graf van Emanuel de Gusealo bij Groningen gevonden V' y. 1 INBRAAK TE NAARDEN DIEFSTALLEN IN ERMELO OPGEHELDERD Maximumprijs voor beenderen i ddël landschep-zee Hasjem Fort Capuzzo Boeg-boeg 'Solloem EGYPTE L v Y B I E Cy renaica Fort Mad dal er a 100 km Hoofdweg Karavaanweg naar Siwa Oude en nieuwe gevelversieringen OPENLUCHTSAMENKOMST DER N.S.B. Examens Wij luisteren naar Zondag 22 Juni Maandag 23 Juni Amerikaansche olie-export onder controle Onderwijzeres bij het Voor bereidend onderwijs Academische examens In het Stedelijk Museum te Amsterdam is he denmiddag geopend een tentoonstelling van he dendaagsche religieuze kunst Het is de stich ting „Pro Arte Christiana", die deze expositie heeft georganiseerd, en het is haar tweede, Want twee jaar geleden hebben we in het Ste delijk Museum eveneens een overzicht gehad van de moderne kunst die van godsdienstigen aard is. Het is goed, dat men niet gewaagd heeft van kerkelijke kunst, doch van reli gieuze kunst. Deze twee begrippen dek ken immers elkander niet altijd. Er is heel wat kunst, die door gevoelens van gods dienstigen aard wordt ingegeven, doch daarmede nog niet beantwoordt aan de li turgische eischen, welke de Kerk in een be paald geval meent te moeten stellen. Daar mede is het godsdienstige karakter van zulk een kunst zeker niet veroordeeld, maar het is mogelijk dat zij op bepaalde practische punten de gegeven voorschriften niet volgt of dat haar wezen en expressie, hoe waar devol ook, minder geschikt zijn voor het stichten van de menigte. Natuurlijk roeren we hier een punt aan dat bijzondere moeilijkheden op kan leveren. In de grootste perioden der godsdienstige kunst zien We, dat de grootste en meest persoonlijke mees ters rustig hun talent in dienst kunnen stellen Van de kunst die de kerk behoeft. Zij geven dan, volgens een vaste iconographie, volgens vaste zinnebeeldige teekens, uitdrukking aan een vereering, een mystieke bezieling, geldend Voor allen die een godsdienstige samenleving en Cultuur helpen vormen. Ieder vindt in hun kunst „het zijne". Maar later is die schoone ge meenschappelijkheid verstoord en er kwam een Verwijdering tusschen den stijl der kunst en de gevoelens der gemeenschap (voor zoover zij nog bestond). Sinds dien tijd is ook het peil der kerkelijke kunst zéér gedaald. Men heeft ge noegen genomen met allerlei fabrieksgoed, Waaraan schoone oorspronkelijkheid en sterke Uitdrukking ontbraken. De opleving, die nu al eenige tientallen jaren aan den gang is, stuitte vaak op onverstand en had groote moeilijkheden te overwinnen. In een uitgave, waarin hij de nieuwe kunst- Werken behandelde die te zien zijn in de St. Agneskerk te Amsterdam, heeft Jan Engelman een vijftal jaren geleden deze conflicten eens als volgt geschetst: „De gewijde kunst is een zeer ernstige zaak, die voor de Kerk van groot gewicht is. Al is het waar, dat ook in het armelijkste of wansmakelijkst uitgedoste kerkgebouw dezelf de heilige geheimen worden gevierd, hetzelfde verheven Offer wordt opgedragen als in de prachtigste kathedraal, het mag toch een on ontkoombare eisch heeten, dat het uiterlijke zooveel mogelijk in overeenstemming dient te zijn met het innerlijke. De Katholieke Kerk heeft er altijd naar gestreefd, God te dienen in schoonheid en er zijn tijden ge weest, waarin haar geest den ganschen Euro- peeschen kunststijl doordrong, tijden ook, waarin de grootste genieën en heroën van den geest zich repten, om hare monumenten en ontwerpen te sieren met het beste, dat zij konden voortbrengen. Verval van die grootheid is niet uitgebleven. Ongeloof en individualisme, een zeer ingewikkeld proces van maatschappelijke en intellectueele ont voogding, heeft op tal van plaatsen die lei dende functie ondermijnd. Maar er zijn, hoe duister het ook in den voorhof des tempels geworden moge zijn, teekenen te bespeuren, dat men terug wil naar de verloren hiërarchie der waarden, dat de wereld op een keerpunt Staat, dat men die verheven eenheid van eeuwigheidsverlangen en aardsche ordening, die harmonie van geest en stof, opnieuw begeert. Sommige profetische geesten spreken van „de nieuwe middeleeuwen". Wat hiervan kome. het is een feit, dat vooral de heden daagsche gewijde kunst elementen bevat, die wijzen op een ernstigen inkeer, op verlangen naar een nieuwe volheid, die sober moet zijn, groot van houding en zonder schijn-construc- ties. Zij imiteert geen historische stijlen meer, zij varieert, zoo vrij als haar kan worden toe gestaan, den geestelijken zin der geslachten uit de groote tijden, zij onderzoekt en vindt nieuwe oplossingen in nieuwe materialen. Zij wil de stem zijn der aanbiddende menigte, zonder af te dalen van het geestelijke niveau, waarop zij begon." In deze regels werd een hooge eisch gesteld «n een weidsch perspectief geopend. En indien Ooit, dan verkeert thans de wereld in een perio de waarin nieuwe grondslagen gelegd kunnen borden. Misschien is de „opleving", waarvan wij Gewaagden, nog maar pionierswerk geweest voor bet schoone dat moet komen. Doch hierover hebben wij geen zekerheid. Met de tentoonstelling in het Stedelijk Museum voor °ogen, moeten wij zeggen dat er ernstig wordt Bewerkt aan „de nieuwe kathedraal". Natuur lijk zijn er ook de noodige vergissingeri, zwak heden, tastende experimenten, onzeker van vormvermogen. De beste en nobelste bedoeling Beeft geen resultaat als het reëele kunsttalent, bet vermogen om met zekerheid in de vormen bet innerlijk geziene te openbaren, niet aanwe lf is. Zelfs is het merkwaardig, dat sommige bekende kunstenaars in hun uitingen sterker borden, naarmate zij zich meer aansluiten bij 6eeevens der traditie. Maar ondanks die niet Beslaagde dingen is dit een belangrijke expositie, öie ons een levendig beeld geeft van den huidigen ®tand der godsdienstige kunst. Uiteraard is het meeste werk afkomstig van Een crucifix van Cephas Stauthamer, op de tentoonstelling van „Pro Arte Chris tiana" in het Stedelijk Museum te Amsterdam (Foto Stauthamer) katholieke kunstenaars. Maar ook bij de Pro testanten is een opleving, ook daar heeft men behoefte aan een zinrijke liturgie en een schoone beeldende uitdrukking van den Bijbel. En zoo zijn er op deze tentoonstelling, meer dan op vroegere, ook werken te zien van Protestantsche kunstenaars, die zich op de godsdienstige kunst toeleggen. Op de bijzonderheden dezer expositie, die ge durende de zomermaanden te zien zal zijn, ko men wij nog terug. Maar wij vermelden reeds in 't bijzonder, dat naast de hedendaagsche kunst werken is tentoongesteld een zeer fraaie collec tie kerkelijke paramenten uit vijf eeuwen. Waar vooral ook de naaldkunst in de laatste jaren weer zoo rijk gaat opbloeien, bieden deze para menten, met hun diepe, bestorven kleuren, een mooi vergelijkingsmateriaal. Moge de tentoonstelling een druk bezoek trekken Zooals wij zeiden ,deze tweede tentoonstelling is ruimer van geestelijke draagwijdte: niet meer uitsluitend gewijd aan katho'ieke religieuze kunst, maar daarbij ook aan reli gieuze kunst van protestantschen huize, waar voor de tentoonstellingscommissie, die onder practische-leiding van Herman v. d. Eerenbeemt deze expositie tot stand heeft gebracht, groote medewerking heeft ontvangen van dr. R. Mie- dema, directeur van het Instituut voor Kerke lijke Kunst te Utrecht. De bijzondere attractie, die voorts aan deze tentoonstelling is verbonden, is de kleine doch zeer zorgvuldig geselecteerde expositie van paramenten van de vijftiende eeuw af tot in onze dagen toe. Unieke kostbaarheden zijn daar onder, waarvan de oudste is een koorkap uit den Bourgondischen tijd, afgestaan door het Aartsbisschoppelijk Museum te Utrecht en als men zoo in korte, maar zeer sprekende trekken, die ontwikkeling van de kerkelijke paramentiek hééft gadegeslagen, dan belandt men vanzelf bij het werk van de bekendste kunstenaressen op dit gebied in onze dagen, als mevrouw Brom- Fische.r, Johanna Klijn en Johanna Wichmann. In het algemeen is deze tentoonstelling zeer in het bijzonder van belang door de toegepastp religieuze kunst, welke zij laat zien en daar- rr der neemt het email weer een zeer voorname plaats in. Dit neemt niet weg, dat er toch ook op het gebied van de schilderkunst nog heel wat te genieten valt. De laatste zaal is daar vrijwel uitsluitend voor ingeruimd en voorts is er belangrijk glas in lood, voorwerpen van edel smeedkunst alsook een gevarieerde inzending van beeldhouwwerk. Dit alles hebben, woekerend met de schaar- sche middelen, die deze tijd slechts beschikbaar stelt, de architecten C. van Moorsel en H. B. Martens tot een overzichtelijke en smaakvolle tentoonstelling ingericht, hetgeen uiteraard nog niet mogelijk geweest zou zijn, indien de direc teur der gemeentelijke musea jhr. D. C. Roëll en de conservator jhr. Sandberg niet zoo onbe perkt hun medewerking verleend hadden. Met deze vluchtige weergave van enkele eer ste indrukken, meenen wij thans te moeten vol staan. De tweede tentoonstelling van Pro Arte Christiana, die vanaf Zondagmiddag voor het publiek toegankelijk zal zijn, zal den geheelen zomer geopend blijven. En ongetwijfeld zullen zeer velen haar bezoeken. N. Z. Voorburgwat b.h. Spui, Amsterdam. PLATS DU JOUR EN LA CARTE In de onlangs verschenen brochure over den arbeid der Directie van den Landbouw als grond slag voor de verhooging der bodemproductie komt een hoofdstuk voor. dat het ontwikke lingsplan van dezen arbeid in den eerstkomen- den tijd bespreekt. Dit hoofdstuk bevat verschil lende belangwekkende punten, en tot de voor naamste daarvan kan men rekenen die. welke bandelen over boschbouw en over cultuurtech nische werken. Een van de wenschen van de Directie van den Landbouw is n.l. dat het Staatsboschbeheer in staat dient te worden gesteld om alle uitgaven voor uitbreiding en het normale onderhoud der onder zijn beheer staande bosschen uit te voeren als normaal werk, dus niet in werkverschaffing. Ook de Cultuurtechnische Dienst dient Uit eigen begrooting die werken te kunnen uitvoerfen, v/elke als normale werken tot bevordering van de bodemproductie kunnen worden beschouwd, dus niet in werkverschaffing. Met het uitspreken van deze wenschen heeft de Directie van den Landbouw de aandacht ge vestigd op een der voornaamste euvelen, welke de laatste jaren de ontginningspolitiek aan kleefden. Het zwaarste argument voor het uit voeren van ontginningen, zoowel voor het ver krijgen van bosschen als van cultuurgrond moet zijn dat door het uitvoeren van deze werken de rijkdom en de waarde van den Nederlandschen bodem toeneemt. Tot voor kort was men buiten de kringen van den landbouw voor dit argument over 't algemeen te weinig gevoelig'. Uitbreiding van cultuurgrond achtte men niet zoozeer noodig, er was immers toch reeds overproductie op velerlei gebied; de boeren kostten den staat toch reeds zooveel. De eigenlijke reden was echter, dat men het belang van den landbouw voor het Nederlandsche volksleven en voor de welvaart niet voldoende begreep. Het uit voeren van ontginningen achtte men een onproductief werk. Dit blijkt uit het feit, dat in de jaren, waarin het in ons land doodzonde was werkloozen produc tieven arbeid te laten verrichten, het wel geoor loofd was hen bij ontginningen te werk te stel len. Langzamerhand is deze meening door den drang der omstandigheden wel veranderd, maar de meening, dat het winnen van cultuurgrond niet alleen wenschelijk is in tijden van voedsel- schaarschte, is nog te weinig gemeengoed. Het gevolg hiervan is, dat het uitvoeren van cultuur technische werken nog steeds niet zoo vlot ver loopt als men wel zou wenschen. Het wordt nog te veel beschouwd als een object voor werkver schaffing en is nog gebonden aan te veel admi nistratieve maatregelen. Nog niet zoo lang geleden heeft de voorzitter van den Kath. Ned. Boeren- en TUindersbond, de heer Fleskens, hierop gewezen in een artikel, geplaatst Vn het orgaan van dien bond. Hij schrijft daar, dat honderden objecten zijn stil gelegd en dat andere honderden objecten niet zijn aangevangen; dat wegen, waterloopen, m e eerste weg van den Noord-Oostpolder naar de Overijselsche kust wordt van n verharding voorzien. Met stoom walsen wordt de weg geëffend .(Foto Pax-Holland) Te Aduard bij Groningen worden sinds ver leden jaar in opdracht van Rijksmonumenten zorg door Prof. A. van Giffen opgravingen ver richt om te zoeken naar overblijfselen van de voormalige Cisterciënserabdij ,.St. Bernaert te Adwert". Reeds zijn de grondslagen van de abdij kerk komen vast te staan die gebouwd was naar het voorbeeld van de moederkerk der orde te Citeaux. Vóór de plaats, waar eens het hoogaltaar gestaan heeft, is het vrijwel nog ongeschonden graf gevonden van Ema nuel de Suscalo, die eens bisschop van Cremona was, daarna monnik werd te Adu ard en voor wien ongeveer veertig jaar later abt Fredericus pogingen gedaan heeft om zijn zaligverklaring te verkrijgen. In ieder geval heeft deze Italiaan in zijn orde eenige vereering als Zalige genoten. Het gebeente zal, na sinds 1298 in de abdij kerk en sinds 1580, toen het klooster verwoest werd, diep onder den grond te hebben gerust, nu dank zij de welwillendheid van Monumen tenzorg en van Prof. A. van Giffen naar de abdij der hervormde Cisterciënsers O. L. Vr. van Sion te Diepenveen worden overgebracht. Niet letterlijk dus gaat in vervulling, wat de zalige Emanuel kort na zijn aankomst tot de monniken zeide^ toen hij de plaats van zijn graf aanwees: „Hier is mijn rustplaats in de eeuwen der eeuwen, hier zal ik wonen, want deze plek heb ik uitverkoren." (Zie over hem: Prof. R. Post in Arch. Aartsb. Utr. XVIII (1922) 130 en Kroonenburg, Neer- lands Heiligen in de M. E. IV, 136). 'n Gemantelpakt meisje zou even De aapjes in Artis wat geven De scheur in haar mouw Verhielpen wij gauw Er is niets meer van zichtbaar gebleven. Chemisch reinigen en persen Mantelcostuum 2.56 Japon vanaf f. 2.05 Regenmantelf. 2.56 Colbert costuum f. 2.97 Amsterdam - v. Baerlestr. 1 9 - Tel. 22286-27368 Jan van Galenstraat 47 Tel. 81 362 Haarlem - Lalden - Den Haag Hilverium Bever»,>k e. \v- Het Boxtelsche politiecorps heeft zijn gedragen. Het eeresaluut chef, inspecteur G. Copier, ten grave voor het stoffelijk overschot (Foto Het Zuiden) grondverbeteringen, ruilverkavelingen In half afgewerkten staat werden neergelegd en dat het materiaal maandenlang ongebruikt ligt. Dit alles hoofdzakelijk om redenen van financieel-admi- nistratieven aard. In ditzelfde artikel wijst de heer Fleskens er op, dat de cultuurtechnische werken niet opgevat moeten worden als werk verschaffingsobjecten, maar als werken, die een voudig in het belang van den landbouw, in het belang van den boer, en niet het minst in het belang van ons geheele volk ten uitvoer moeten worden gelegd, omdat zij nuttig en noodig zijn. Deze woorden van den voorzitter van den Katholieken Boerenbond bewijzen, dat de Di rectie van den Landbouw het bij het rechte einde heeft, als zij ten aanzien der uitvoering van verschillende werken meer zelfstandigheid wil toegekend zien aan Staatsboschbeheer en Cultuirrtechnischen Dienst, en als zij de uit voering van deze werken wil zien losgemaakt van de werkverschaffing. Hoe eerder in dezen toestand verandering komt, hoe beter, want zulk een verandering kan zeer veel bijdragen tot een beter resultaat van cien' productieslag. Hiermede is dus niet alleen de landbouw, maar het geheele Nederlandsche volk direct gebaat. E. Tijdens afwezigheid van de bewoners hebben dieven aan een perceel aan de v. Dycklaan te Naarden een bezoek gebracht tusschen 2.30 en 4.30 uur. zy zijn waarschijnlijk binnen gekomen door een niet gesloten keukendeur. Het schij nen personen geweest die met de situatie ter plaatse goed op de hoogte waren linia recta zijn zij naar de slaapkamer gegaan, waar zij het slot van de linnenkast wisten te verbreken en er zich wisten meester te maken van f 950 aan geld en sieraden ter waarde van ongeveer f 1.000. Elk spoor der daders ontbreekt tot op heden. De Ermelosche politie is er in geslaagd op heldering te brengen in een reeks van diefstal len van eieren, aardappelen en andere levens middelen, alsmede van rijwielen, die den laat- sten tijd in de gemeente Ermelo op groote schaal gepleegd werden. Tientallen fietsen ver dwenen de laatste weken, zonder dat men de(n) dader(s) kon vatten. Thans heeft de politie twee mannen gearres teerd, die zich schuldig hebben gemaakt aan deze diefstallen. Twee inwoners uit Harderwijk zijn aangehouden ter zake van diefstal van levensmiddelen. Uit het onderzoek bleek, dat zij de gestolen waren weer aan een handelaar te gen lage prijzen van de hand déden. Ook deze heler werd aangehouden. Voorts is een persoon uit Ermelo gearresteerd wegens diefstal van fietsen. Deze man is na ver hoor overgebracht naar het huis van bewaring te Zutphen. Men hoopt hiermede den hoofddader van de fietsendiefstallen gevat te hebben. De secretaris van het departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart heeft bepaald, dat de prijs, waartegen beenderen te koop aangeboden of verkocht worden, ten hoogste f 5.50 per 100 kg. franco fabriek bedraagt en niet f 5.50 per kg., zooals in onze vorige edi tie abussievelijk werd vermeld. kaart van pelt Drie dagen lang heeft de slag om en nabij Solloem geduurd; Britsche strijdkrachten haddon felle aanvallen gedaan om zich van Bardia en Fort Capuzzo meester te maken ten einde langs deze belangrijke strate gische posten hun front tot Tobroek te verlengen. Deze pogingen zijn mis lukt; om niet in handen van de Duitsch-Italjaansche omsingelingsmanoeu vre te vallen moesten de Britten op hun oude stellingen terugtrekken. De kaart geeft met dikke zwarte lijn het Britsche front aan na den slag bij Solloem (Kaart van Pelt) De vergroote belangstelling, welke er ln dezen tijd valt waar te nemen voor het eigene van het heem, voor alle uitingen van volks cultuur, volkskunst en volkstraditie, zal on getwijfeld tot gevolg hebben, dat de toerist, die eigen land bereist, niet alleen zijn oogen openzet, voor het mooie in de natuur, maar oat hij ook let op wat verhaalt van het ver leden van volk en land. De bouw en de ver sieringen der oude boerderijen vormen ln dit opzicht wel zeer aantrekkelijke objecten. Wat de versieringen betreft, de Friesche boer derijen hebben in hun „Oelebord" waarvan nog lang niet zeker is of men deze benaming wei met „uilenberg" mag verdietschen een bijzonder mooi en belangwekkend gevlltee- ken, dat reeds tal van volkskundigen heeft beziggehouden. Oorspronkelijk verstond men ender een oelebord het driekantige houten bord aan de einden van de vorst der schuur, aangebracht tegen het inwateren, doch later 1.- de naam overgegaan op de versiering, welke er op is aangebracht. Deze bestaat uit twee uitgesneden gestileerde zwanen, welke met den rug naar elkaar toe zijn geplaatst. Tus schen deze vogels, (welke ook overigens in de Friesche folklore een rol spelen) bevindt zich ten verticale lat, waarin vele merkwaardig ge vormde figuren zijn uitgesneden, zooals het vier- of het zesspakige rad, hart, klaverdrie, op en neerwaarts gerichte halve manen, de levensboom en vele andere. Aan de hand van verschillende werken op het gebied der Nederlandsche zinnebeelden is het een vruchtbaar werk deze symbolen te determineeren. Men komt dan tot merkwaar dige resultaten. Over den oorsprong van het oelebord, dat in verschillende typen in Friesland en in den kop van Overijssel voorkomt, is het laatste woord nog niet gesproken. Wel schijnt thans vast te staan, dat dit gevelteeken een geschie denis van vele eeuwen bezit. Hierover zijn zoo wel de veel bestreden Prof. Wirth als de oriëntaliste mej. dr. A. Roes, die beiden het oelebord-«bestudeerd hebben, het eens. Alleen de interpretatie is verschillend. Intusschen is in Friesland de belangstelling voor dit als specifiek Friesch opgevatte sym bool sterk gestegen en thans wordt er bijna geen nieuwe boerderij gebouwd, of de witte zwanen prijken hoog op de schuur. De toerist, die Friesland doorkruist, moet zijn aandacht maar eens aan de oufie en nieuwe gevelver sieringen schenken. Naar het A.N.P. meldt,, is te 's-Gravenhage, op het terrein van „Houtrust", een openlucht samenkomst van de N.S.B. gehouden, waar ir. Mussert het woord gevoerd heeft In zijn rede zeide hij o.a., dat zich thans, evenals aan het einde der 18e eeuw, een revo lutie over Europa aan het voltrekken is en, zooals 150 jaar geleden het nieuwe het oude heeft verdrongen, aldus spr„ zoo zal dat thans ook gebeuren in na' ianaal-socialistischen en fascistischen zin. Spr. zette uiteen, dat er 'n bond van Germaan- sche staten zal komen en wie dien bond aan valt, aldus spr., krijgt niet met een stuk, maar met het geheel van 150 millioen inwoners te doen en spreker zou wel eens willen zien, wie ter wereld die nog klein zou kunnen krijgen. Ook besprak spr. de in den loop der jaren gevoerde actie tegen de N.S.B., waarbij hij zeide. dat het de Engelsche Secret Service was, die de hetze tegen de N.S.B. aanvoerde. Voorts deelde spr. mede, dat de generaal, die de Grebbelinie moest verdedigen, het eerst op de vlucht was geslagen en zich daarvoor voor liet gerecht, zal moeten verantwoorden. De° N.S.B., zoo zeide spr., is in een jaar tijds driemaal zoo sterk geworden. Wanneer straks, zoo besloot hij, de vrede zal zijn hersteld en de werkelijke opbouw zal ge schieden, dan moeten wij tot Hitier kunnen zeggen: Hier staat het Nederlandsche volk, gij kunt ons gerust de zorg voor de toekomst van Nederland toevertrouwen. Er zal straks een nieuw Nederland komen en wanneer dan ook de verbinding met Indië zal zijn hersteld en Indië voor Nederland behouden zal zijn geble ven, dan kunnen zij, die al dien tijd het contact met ons hebben moeten missen, terugkeeren ln dat nieuwe Nederland. BERGEN OP ZOOM. (Maria-Kweekschool) Geslaagd de dames; M. A. Sijm, Westwoud, W. J. P. Spee, Delft, J. E. van Sprundel, Bergen op Zoom, A F. Vetter, Curasao, HILVERSUM L 413.5 M. 8.00 Gewijde muziek (gr.pl.), 8.30 BNO: Nieuwsberichten, 8.45 Gramofocnmuziek, 11.15 Bach-cantate, 12.0 Rococo-octet. In de pauzen: Nederlandsche liedjes, 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten, 1.00 Nederlandsch Verbond voor Sibbe- kunde: Vragenbeantwoording, 1.15 Het Nederlandsch Pianoduo en gramofoonmu- ziek. 2.00 De Romancers en de Harmony Sisters. 2.45 Dialoog. 3.20 Ensemble Amen- de, 4.00 Gramofoonmuziek. 4.45 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek, 5.15 Gramofoonmuziek. 6.00 Gramofoonmu ziek, 6.10 „Die Front reicht ihrer Heimat Jetzt die Hand" voor leden van de Duit- sche Weermacht, 8.00 BNO: Nieuwsberich ten. 8.15 Spiegel van den dag, 8.30 Rot- terdamsch Philharmonisch Orkest en so liste, 9.00 Gramofoonmuziek met toelich ting. 9.45 „Bij de knorhanen en bij de beesten". HILVERSUM II. 301.5 M. 8.00 Gramofoonmuziek, 8.308.45 BNO: Nieuwsberichten, 10.00 Zondagmorgen zonder zorgen. 12.15 Kinderkoor „De Me rels", 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten, 1.00 De Melodisten en solist, 1.30 Ensemble Bandi Balogh, 2.00 Cyclus „U en de muziek". 2.15 Utrechtsch Stede lijk Orkest, solist en gramofoonmuziek, 5.30 ANP: Sportuitslagen, 5.35 De Ram blers. 6.00 Declamatie, 6 20 Groot Amuse mentsorkest, 6.45 Sport van den dag, 7.10 Gevarieerd programma, 8.00 BNO: Nieuws berichten, 8.15 Gramofoonmuziek, 8.30 Omroeporkest, gemengd operette-koor en solisten, 9.30 Radiotooneel, 10 00 BNO: Nieuwsberichten, sluiting. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek, 6.50 Ochtend gymnastiek, 7 00 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsbe richten. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.), 8.45 Gramofoonmuziek, 9.159.20 Voor de huisvrouw, 1100 Frans Wouters en zijn orkest, 11.2511.45 Declamatie, 12.00 Pia novoordracht en gramofoonmuziek, 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten, 1.00 Trioconcert en gramofoonmuziek. 2.00 Omroeporkest. 2.30 Ensemble Bandi Balogh. 3.00 Uitzending voor de Vrouw en gram'cfoonmuziek, 3.45 Gramofoonmuziek, 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursberichten, 9.30 Omroeporkest, <5.15 Gramofoonmuziek, 6.30 Orgelspel, 7.00 BNOEconomische vragen van den dag. 7.25 Rococo-octet, 7 45 Politiek week- praatje, 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Spiegel van den dag, 8.30 Het Wendling- kwartet, 9.45 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek, 6.50 Ochtend gymnastiek, 7.00 Gramofoonmuziek, 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsbe richten. 8.15 Gramofoonmuziek, 10.20 Gra mofoonmuziek, 11.00 Declamatie, 1120 Zang met pianobegeleiding en gramofoon muziek, 12.15 .Salonorkest. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten, 1.00 Het Amusementsorkest en solisten. 2.00 Stedelijk Orkest van Maastricht, soliste en gramofoonmuziek, 4.00 Musiquette, 4.30 „Papoes-muziek", causerie met gramo- foonplaten. 5.15 BNO: Nieuws-, economi sche en beursberichten. 5.30 Gramofoon muziek, 6.15 Omroep-Harmonie-orkest, 6.45 Reportage. 7.00 BNO: Friesch praatje, 7.15 Pianovoordracht, 8.00 BNC: Nieuws berichten, 8.15 Gramofoonmuziek, 8.30 Ons schemeruurtje, 9.20 Voor den boer, )S 9.55 Gramofoonmuziek. 10.00 BNO: Nieuwsberichten, sluiting. SOFIA, 21 Juni. (D.N.B.) Met betrekking tot het groote spionnage-proces, dat op 3 Juli voor de militaire rechtbank alhier begint, deelt het G.M. mede, dat van de acht schuldigen slechts vier als hoofdbeklaagden zullen ver schijnen, nj. vier Russische emigranten, leden van het vroegere tsaristische leger. Als voor naamste schuldige wordt genoemd de militaire attaché aan het vroegere Engelsche gezantschap te Sofia, kolonel Smith-Ross. Zijn voornaam ste medeplichtigen waren vooral de beide amb tenaren van de Engelsche consulaire afdeeling alhier, Charles Anders en de genaturaliseerde Engelschman van Russische afkomst Grinewitsj. Smith-Ross en Anders konder onder bescher ming van hun diplomatieke onschendbaarheid het land tijdig verlaten. Grinewitsj is op een nog niet opgehelderde wijze verdwenen. Een der agenten, een Russische emigrant, heeft in de gevangenis zelfmoord gepleegd. In de me- dedeelingen van het O.M. worden de groote sommen vermeld, waarmede kolonel Smith-Ross zijn actie in Bulgarije gevoerd heeft. WASHINGTON. 20 Juni (D.N.B.)Krachtens een beschikking van president Roosevelt zijn alle petroleumproducten onder de uitvoercontróle geplaatst. De uitvoer van de Oostkust is alleen nog toegestaan naar het Britsche rijk, Egypte en het Westelijk Halfrond. Het Witte Huis voegt hieraan toe, dat de tankschepen tot de maximum-capaciteit zullen worden gebruikt, ten einde de Oostkust en de andere Amerikaansche republieken van olie te voorzien. President Roosevelt heeft bij decreet den acht- urigen werkdag voor de bewapeningsprojecten aan de Panamakanaaizone, in Alaska en Puerto Rico ingetrokken. De verlenging van den ar beidsduur voor de arbeiders, die bezig zijn met den bouw van kazernes, het aanleggen van vliegvelden, verdedigingswerken en andere mili taire installaties, wordt gemotiveerd met de verklaring, dat er een „buitengewone crisis" be staat en dat de landsverdediging vereischt, dat deze installaties zoo snel mogelijk w<*den vol tooid. De verlenging van den arbeidsduur ln de genoemde gebieden is noodzakelijk omdat het moelijk is nog meer arbeiders te verkrijgen. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor het examen voor onderwijzeres bij het voorbereidend onder-' wijs de dames: M. Hamers te Goes, J. M. van Liere te Kloetinge, A. Koopman te Nieuw-Am- sterdam, M. Profijt te Hoogeveen. UTRECHT. Geslaagd voor het theor. tand- heell(. ex., Ie ged.: C. L. Stratimgh, F. Walcft, S. Herweyer, J. A. de Korte, G. M. Kalkman, A. J. Syriër, mej. L. J. Joppe, C. K. de Wit, J. P. B. Verhey Pols. Voor het 2e gedeelte; P. F. X. Sanders, C. Kersbergen. Tandarts-examen: F. Holm, J. L. Slotema, J. j. W. Brands en J. H. M. OostwegeL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 3