HET KIND ITALIË BON„K een Zomerjurk RHABARBER WOLLEN STOFFEN Worden de vrouwen slanker? toen en nu ER IS Bedrukte G. SCHOORL GEEN THEE? NEEM „WHO" MEE COMPAGNIE DES BRONZES \iC9o (Foto Recla) tïe aristocratische families van het oude Ro- tee hechtten er aan, dat hun zoons en dochters ^teieksch spraken en namen tot dit doel een ^teieksche gouvernante in huis. De Grieksche Gouvernante heeft nu afgedaan en ook de En- Golsche, die tot voor enkele jaren in geen enkel Guhzienlük huis ontbrak. Zij is vervangen door 'te ^raulein. Bij het groeien van de as zou ook talenkennis van den Italiaan zich kunnen bltbreiden, maar wij gelooven niet, dat deze GEEFT lOOl Ups op het Roldn INKOOP OUD ZILVER tegen de hoogste waarde Vraagt Uw winkelier LUXE ARTIKELEN EN VERLICHTING W°°< DE VROUW EN HAAR TIJD Oppervlakkig beschouwd aou men zeggen, dat "e opvoeding van het kind in het huidige Ro- tee niet eens zoo heel veel afwykt van die der teitieken en toch ligt er een groot verschil aan ten grondslag. In het oude keizerrijk namelijk *as de vader heer en meester over zijn kin- leren. hij meende zelfs de beschikking over 'even en dood te hebben. In geval een zoon Mismaakt geboren werd immers, was de vader Sereehtigd hem te dooden of hulpeloos op den °Penbaren weg achter te laten. In het moderne keizerrijk heerscht zijne konink^jke majesteit: ket kind, zoowel in het gezin als in de maat- tehappij. Nauwelijks ter wereld gekomen, werd de klei de Romein in de armen van zijn vader gelegd, teaama deze hem met een in speeksel gedrenk- ten vinger eenige vreemde teekens op het hoofdje maakte, die, volgens het heidensche &eloof, de macht hadden, de kwade geesten te verjagen. Om de zegeningen van de goden ^r het borelingske te doen nederdalen, wer den gedurende de eerste acht dagen allerlei Ceremoniën gedaan en offers gepleegd ter eere Van Juno en Ercoles, de voornaamste bescher mers van de kindsheid. Gewoonlijk vierde teen den achtsten dag het feest, waarop de kleine zjjn naam ontving. De plechtigheid be stond dan voornamelijk uit het wasschen van net kind in tegenwoordigheid van familieleden co vrienden. De cadeaux, die bij die gelegen heid werden gegeven, bestonden, evenals nu, hit rammelaars, drinkbekers en speelgoed, want Wc nu wordt het doopfeest tien of veertien hagen na de geboorte gevierd met veel genoo- "igden en veei eten en drinken. De kleine Romein kreeg een amulet om den hals om hem tegen den invloed van kwade Beesten te beschermen en tevens als teeken Van zijn vrijheid in tegenstelling met de kin heren der slaven, die een ijzeren ketting om hen hals moesten dragen. Wij zien, dat de Ka tholieke Kerk ook dit'gebruik gekerstend heeft, hoch naast de scapuliermedaille draagt de baby Van heden vaak een klein horentje, want er tejn maar weinig Italianen die niet, al is het Jn het verborgenste hoekje van hun hart, ge- teoven, dat de horen de macht heeft om den Invloed van „het booze oog" te weren. Wij tien den horen dan ook dikwijls in de wieg hangen op de plaats van of naast ons ivoren hruisje, wij zien hem aan den horlogeketting of hap den armband en op het land hangt hij biet zelden boven de deuren der boerenwonin gen In ieder geval is het altijd geraden, een horen in huis te hebben, want het mal occhio kan altijd op de loer liggen. Vooral het kinder leven wordt er door bedreigd. Laat vooral geen husmaakte of idioot zich ovfr de wieg van uw baby buigen en laat hij vooral niet aangekeken tvorden door een van die typen, die kennelijk een mal occhio hebben. De wieg, het wiegeliedje en de kindermeid Zijn dingen, die in den ouden tijd dezelfde Voorname plaats innamen als nu. De voedsters hebben ook nu nog niet haar aanzien verloren, Zooals in Holland, maar kraamverpleegsters behooren er tot de ongekende luxe. Daaren tegen is het de vroedvrouw, die verpleegster Cn dokter vervangt. Er zijn vroedvrouwen voor elle mogelijke categorieën: voor het volk, voor den middenstand, voor de aristocratie en voor het koninklijk huis. Alleen in het laatste en.... in abnormale gevallen wordt zij geflankeerd, doch nimmer geheel vervangen door den spe cialist. De bijstand, dien de jonge moeder en de baby in de eerste negen dagen noodig hebben, Wordt verleend door de moeder, de schoon moeder of door een gedienstige buurvrouw en, met de afwezigheid van een ijverige verpleeg ster, die de dikwijls recalcitrante baby de eer ste lessen in goed gedrag geeft, begint meteen de averechtsche opvoeding van den kleinen Italiaan. Grootmoeder douwdeint hem, als hij maar even 'n teeken van misnoegen geeft, en buurvrouw zorgt voor de dotjes of de spenen met suiker. Zij worden wat later afgelost door een daghitje, dat uitsluitend tot taak heeft het kind op den arm te houden, want kinderen, die zoet in de wieg liggen, behooren bij deze manier van opvoeden natuurlijk tot de uitzon deringen. Dit sprotje vervult een heel speciale taak in de Italiaansche familie. Zij is zooiets als een page in dienst van den kleinen majes teit, want in tram, trein of op de wandeling, Overal volgt zij hem. Gaat men bijvoorbeeld bij familie logeeren, dan wordt er in die plaats Zoo'n aankomend meisje gehuurd, alleen om de Uren van den dag het kind op den arm te houden. Om de eerste passen van den eenjarige te telden gebruikten de oude Romeinen- een soort hooi op vier wieltjes. In sommige streken van Ttalië ziet men dit looprek nog in zijn primi tieven vorm en elders lijkt het op zoo'n ding, dat wij ons alleen nog uit oude gravures her inneren met het aandoenlijke onderschrift: •aijn eerste passen." Als men bij hooge uit sondering ergens een box aantreft, dan kan teen er zeker van zijn, dat de moeder geen italiaansche is, want het is wel mogelijk, dat deze dit achter de tralies zetten van den baby te strijd vindt met haar moederlijk' gevoel. Zij beschouwt het als haar heiligen plicht, vrij aan tl <je impulsies van een kind, dat loopneigingen hrfigt, toe te geven, waar een kindermeisje ontbreekt, beult de moeder zich dan ook in die moeilijke maanden af en het is niet te terwonderen, dat er geen Italiaansche moeder is, of zij klaagt over haar lot. Als de kinderen fe.ter schoolgaan, moeten zij worden gehaald en gebracht, vooral, indien het meisjes zijn, en als ten één uuy de taak van de onderwijzeres af- Ndoopen is, begint die der moeder: bij al haar huiselijke plichten ook nog de kinderen helpen b'j hun geschiedenis, aardrijkskunde en Latijn, teaar zij zelf nog slechts een zeer flauwe her- steering aan heeft. tot zijn sterkste zijde zal behooren. C. P.—D. Groen zijden jurkje bedrukt met roode en rose bloemslingers Foto Dietrich (Model Haus der Mode in Wienj „De Directeur van het Rijksbureau voor de distri butie van textielproducten door den handel deelt mede, dat wordt bepaald, dat gekocht en af geleverd mag worden zonder inname van tex tielpunten: op bon „K" van de textielkaart voor vrouwen en meisjes van li jaar en ouder (bruine kaarteen zomerjapon van bedrukte kunstzijde of stof daarvoor." Er is weinig fantasie voor noodig, om te "bedenken, hoe er, na lezing van dit krantenberichtje, in vrouwenhoofden plannen ge smeed zijn om dit buitenpuntsche jurkje aan te schaffen of om het van het puntenvrij gekochte materiaal zelf in elkaar te zet ten. In de etalages van de modemagazijnen verscheen prom.pt een keur van imprimêtjes met het vrijgeleide „Bon K" en het wachten was nog maar op de zonnedagen, die het dragen van een gebloemd zijtje acceptabel maken. Want doet het u ook zoo bijzonder onaangenaam aan, op een grauwen, killen regendag in den zomer iemand tè licht en tè zomersch gekleed te zien Het is bijna erger dan zomerzon op winterbont te zien schijnen! "Vóórdat alle bloemen zich in bloei gehaast hebben hopen we toch, dat er reden mag zijn om 't gebloemde jurkje aan bod te doen komen en we beelden hierbij een model af met een ruim rokje en de moderne kimonomouw, dat vrij gemakkelijk na te maken is. De knoopen, die het lijfje vanaf den hoogen hals tot aan de ceintuur sluiten, zijn overtrokken met hetzelfde materiaal. Ze vormen met de smalle, omgestikte ceintuur de pretentielooze gamee^ing van het zeer eenvoudige japonnetje, waarvan het fijne plooiwerk rond de heupen de groote charme vormt. Strenge, ingestreken plooien voldoen zelden bij zulk luchtig materiaal als een bloemetjeszij, men ziet de rokruimte dan ook meestal ingehaald en ongedwongen neervallen. Soms worden op den rok twee tuitzakjes aangebracht, die even afstaan, of ook worden breede insteekzakken in de rokruimte verwerkt. Nog altijd ziet men gebloemde zij, gecombineerd met donker kleurige tule, overigens een der weinige materialen waarmee bedrukte zijde die aan zichzelf volkomen genoeg heeft harmonieert. Want eigenlijk vraagt zoo'n jurkje geen enkele bij komstigheid en geen garneering, hoogstens een effenkleurig zakdoekje in één der tinten, dat aan de ceintuur of eventueel in het zakje gestoken wordt. De blousende rug is nog altijd aan bod en komt in soepel ma teriaal ook geheel tot z'n recht. Men kan het effect bereiken door van het middel uit bretels van band in de jurk te zetten, die iets korter zijn dan de rug. WAAR BERGT GE VW ZAKDOEK? Een coquet effen zakdoekje,'zeiden we, kan het effect van de gebloemde jurk verhoogen. Zoo'n zakdoekje, dat alleen maar coquette plichten heeft, zit meesttijds met 'n onzichtbaar steekje in ceintuur of zakje. Verliezen zal dus niet zoo gauw het geval zijn. Een zakdoek verliezen is anders tegenwoordig een grootere ramp dan vroeger, want behalve iets goeds, misschien iets dier baars en mogelijk een herinnering, zijt ge meteen een punt, een heele punt kwijt. Vrouwen, past dus op uw zakdoek, ook wanneer ge een glad zomerjurkje draagt, en denkt er aan, dat de zakdoek langs de gladde zij uit mouw of ceintuur gemakkelijk wegglijdt. Inderdaad is er zooiets als een zakdoekenbergplaats-probleem. Er zijn vrouwen, die eeuwig en altijd een zakdoek in haar geslo ten vuist klemmen, wat lang niet altijd esthetisch is. Sommigen dragen den zakdoek aan den pols, in de mouw of in den omslag van de korte mouw, wat eeuwig 't risico van verliezen meebrengt, evenals wanneer de ceintuur bergplaats is. Weer anderen voeren haar zakdoek mee in haar kous, waardoor het zeer moeilijk is, hem in publiek te voorschijn te brengen, en de gemakzuchtig en gebruiken maar den grooten neusdoek van haar eega, wanneer zulks noodig is! D.e oplossing van het probleem wanneer ge er van hygiëni sche zijde bezwaren tegen hebt den zakdoek in uw tasch te bewa ren is slechts deze: voorzie uw jurk van een zak. Met ideeën dienaangaande is de mode kwistig genoeg. A. Bgl. -IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII- De rhabarber is een van de eerste plan ten, die in het vroege voorjaar het ontwa ken der natuur aankondigt. Zij is bij ieder bekend en wordt met graagte gegeten. Om haar goede eigenschappen is het gewenscht nog eens de aandacht op deze groente te doen vallen. Het moes, dat om zijn frisschen zuren smaak wordt gegeten, kan als broodbe legging de plaats innemen van appelstroop, jam of andere beleggingen. Velen maken geen gebruik van rhabar ber, daar men meent met het suikerrant soen niet uit te komen, omdat bij de be reiding nog al wat suiker noodig is. De sui ker kan echter geheel of gedeeltelijk door zoetmiddelen worden vervangen. Deze heb ben geen voedingswaarde, zoodat men de suiker op andere wijze tot zich dient te ne men. Het is niet juist by de bereiding van rha barber dubbelkoolzure soda te gebruiken, daar deze vitamine-c vernietigt en hierdoor de waarde van deze groente verloren gaat- Wel kunnen de stukjes rhabarber met ruim water worden opgezet en hiermede aan de kook wor den gebracht. Daarna wordt het zure vocht afgegoten in een kom en wordt er suiker of een zoetmiddel aan toegevoegd. Men heeft na afkoeling een gezonden, verfrisschenden drank. Voor de achtergebleven rhabarber, die men nu tot moes kookt, is minder suiker noodig. Ook kan men de ongeschilde rhabarberstengels in blokjes snijden, deze vervolgens wasschen en met het aanhangende water op een zacht vuur in ongeveer 15 minuten gaar koken. Daarna deze tot moes wrijven en desverkiezend met 'n weinig maizena of aardappelmeel binden. Eerst na afkoeling suiker toevoegen, daar de benoo- digde hoeveelheid dan veel geringer is. Ook kan de suiker geheel of gedeeltelijk door een zoetmiddel worden vervangen. De zuurgraad van de rhabarber is niet altyd een nadeel, by het conserveeren is het zelfs een voordeel. Men kan rhabarber inmaken, zonder dat deze nogmaals in de flesschen ver hit behoeft te worden. De plantenzuren houden de ontwikkeling van verderfveroorzakende bacteriën tegen. Men snijdt de ongeschilde rhabarberstelen in stukjes, wascht ze, zet ze met aanhangend wa ter op en laat ze fijn koken. Met dit moes wor den de goed uitgekookte (20 minuten) fles schen tot een paar vingers breed onder den rand gevuld. Tenslotte worden de flesschen met goed uitgekookte kurken gesloten, waarna men het boveneinde in gesmolten lak doopt, zooda nig dat de kurk geheel is bedekt. Nu volgen nog twee recepten. Deensch rhabarbergerecht 500 gr. rhabarber, ongeveer 70 gr. suiker (6 afgestreken eetlepels), 20 gr. aardappelmeel (2 afgestreken eetlepels). De ongeschilde rhabarber in stukjes snijden, wasschen, opzetten met ruim water, aan de kook brengen en het vocht afgieten. (Dit niet wegdoen, maar vermengen met suiker en koud laten worden. Na afkoeling heeft men een smakeiyken, frisschen drank). De rhabarber tot moes koken, vermengen met de suiker en binden met het aangemengde aardappelmeel. Alles door en door koud laten worden. Voor het gebruik neemt men diepe borden, doet hierin een portie van de vruchtenmassa en overgiet deze met gekookte, koude melk of taptemelk. Tenslotte strooit men er wat be schuit- of biscuitkruimels over. Inplaats van me'lk kan men een koude va nillesaus nemen. Rhabarberlimonade 3 kg. rhabarber, mooie roode stelen, ongeveer 2 liter water, een vanillestokje. De ongeschilde, in blokjes gesneden, gewas- schen rhabarber opzetten met het vanillestokje en alles samen laten trekken. Het vocht mag niet koken. Als alles flink uitgetrokken is, de massa door een doek of een paarde- haren zeef gieten en zonder persen uit laten lekken. Nu het sap meten en op eiken dl. (klein kopje) vocht 100 gram suiker toevoegen. Onder nu en dan roeren (zoodat suiker en citroenzuur oplossen) een dag laten staan, daarna de schoongemaakte flesschen er mee vullen. Afsluiten met een lapje, niet met een kurk. Het overgebleven moes kan tot het eerste ge recht verwerkt worden. De afbeelding toont een grillig pa troon, waarmede een fijne wollen stof in verschillende kleuren is bedrukt (foto I. T.) Bedrukte zijde' kennen we al tallooze jaren, en zonder het gemis aan be- drykte wollen stoffen als zoodanig gevoeld te hebben, waren we den vorigen winter toch blij verrast een alleraardigst jurkje te ontdek ken, dat vervaardigd bleek uit een met bonte bloemen bedrukt wollen materiaal. Het opende nieuwe gezichts punten, die we thans verwezenlijkt zullen zien als over eenige maanden de wollen stoffen, met fantasie-patro nen bedrukt, hun intrede zullen doen. 't Modevakblad I. T. maakt melding van deze noviteit, die door het „Deut- sches Mode-Institut" te Berlijn werd gelanceerd. Ook is men thans zoover, dat brokaat bedrukt kan worden. De statistieken van een Amerikaansche levens- verzekeringmaatschappU toonen aan, dat het gemiddelde gewicht van de vrouwen in de jaren 1932 tot 1934 drie tot vyf pond lager is dan tien jaar geleden. Aldus lezen wy in „De Verzeke ringsbode". Waar dit onderwerp de meeste vrou wen hevig interesseert, nemen wy het artikel hier verder over. „Dit geldt voor alle leeftyden boven 15 jaar, dus evenzeer voor jonge meisjes als voor oudere vrouwen. Welke mag wel de oorzaak van dit verschünsel zijn? Sinds vele jaren reeds wordt er by de propa ganda voor het slank worden terecht de aan dacht op gevestigd, dat slanke menschen betere levensvooruitzichten hebben dan dikke. De sterftestatistieken der levensverzekeringmaat- schappijen wüzen uit, dat al te magere menschen vatbaarder zyn voor tuberculose en longontste king en dat corpulente lieden daarentegen meer gevaar loopen voor hart- en vaatziekten, voor nieriyden en suikerziekte. Alles tezamen geno men blijft een saldo ten gunste van de slanken. Daarbij kwam de mode het slank worden en slank blyven voorschrijven. Waaraan die mdfle haar ontstaan te danken heeft is niet met zekerheid te zeggen. Ongetwyfeld heeft de wereldoorlog 19141918 geleid tot propaganda voor lichameiyke opvoeding en daar behoort slankheid bij. Ook de invloed van de slanke Amerikaansche filmsterren speelt een rol. Een direct gevolg van deze moderichting was het overdreven en daardoor gevaariyke „Hollywood- dieet", dat in den tyd van achttien dagen, met een dageiyksch kwantum van 585 calorieën tegen een normaal kwantum van 2500 een drastische gewichtsvermindering moest veroor zaken. By zeer groote vrouwen is de gewichtsafne ming in een tiental jaren wat grooter, bij kleine vrouwen wat kleiner. Bu een op zichzelf hoog lichaamsgewicht is het gemakkeiyker een sterke gewichtsafneming te bewerkstelligen, maar in 't algemeen is het gemiddelde drie tot vyf ponden, d.w.z. Amerikaansche ponden, overeenkomende met 453 gram. Nieuwe waarnemingen hebben voorts aan t licht gebracht, dat de vrouwen op het gewicht, dat zy 40 jaar oud zynde bereikt hebben, gedu rende het verdere leven biyven staan. Oudere gewichtstabellen geven aan, dat by vrouwen na het bereiken van het 40ste levensjaar nog een gewichtstoeneming van vyf pond verwacht kan Zie het enthousiaste artikel 8 April J.l. in onze bladen. Wij helpen U aan chique nieuwe kleeding: zonder punten van Uw oudg garderobe, door daadwer kelijk advies (ev. patronen-passen enz.» Ook Uw andere huishoudelijke proble men kunnen wy oplossen. Geopend alle werkdagen, beh. Woensd. - Donderdag TED. 46379 ROKIN 101 A'DAM AMSTERDAM BOKIN 42 OPGERICHT 1868 VOORHEEN KALVERSTRAAT 51 corsets Dcg Haag Scfievoningen O Rotterdam Arnhem Leiden Groningen Delft O Dordrecht Deze rauwkostboterhammetjes kun nen bij de thee gegeven worden, op een dag dat men over voldoende brood beschikt. Als de boterhammetjes dun gesneden worden, kan men de korst laten zitten, want het is nu niet de tijd om den aesthetischen zin vóór het practische te laten gaan en de sneetjes brood met een glas rond uit te steken. Daar gaan te veel broodresten mee verloren. Al besmeert men de boterhamme tjes uiterst zuinig, desnoods met ge roerde boter, voor menigeen is dat verkieselijker dan een belegging mei kwark, waarvan niet iedereen den smaak apprecieeren kan. Men zou de helft met kwark en de helft dun met boter, kunnen besmeren, ter, keuze. Komkommer, radijs, tomaat en worteltjes leveren verder de decora tieve belegging. Komkommer wordt in dunne schijven gesneden, die, vol gens de nieuwe regels van de voe dingsleer, niet geschild zijn. Radijzen worden in plakjes gesneden, tomaten voor de variatie in kleine reepjes, evenals de worteltjes. Een mooie kleur (maar ook méér vitaminen) geeft wat fijngehakte peterselie, over elk der boterhammetjes gestrooid. Men kan ook het radijsgroen fijnsnijden en over de radijsjes snipperen. De boterhammetjes zullen daardoor aan smakelijkheid niets inboeten. Wie vindingrijk is kan zoo zelf tallooze combinaties bedenken, het seizoen biedt er, volop gelegenheid toe. FABRIKANTEN: SEGER CO. POSTBUS 356 AMSTERDAM VAN RIJN'S MOSTERD - UTRECHT DEN HAAG sul lOOl'. 0oy vraagt UW WINKELIER OF DROGIST 11 CT. P. ZAKJE GELIJK AAN 1 POND SUIKER worden. Deze feiten, welke ook uit de tabellen der levensverzekeringmaatschappijen kunnen worden afgeleid, komen niet meer overeen met de uitkomsten van de meer recente onderzoekin gen. Toch zün de op behoud van een goede gezond heid gerichte opvoeding en de mode niet de hoofdoorzaken van de vermindering van het vrouweiyke lichaamsgewicht in onze dagen. Ver- moedeiyk wordt hierbij de voornaamste rol ge speeld door de fundamenteele veranderingen in de voedingswijze en men mag aannemen, dat ten deze de Amerikaansche cijfers evenzeer voor Europeesche verhoudingen gelden, omdat in Europa dezelfde veranderingen in het menu hebben plaats gevonden als in Amerika. Het streven naar een zoo „voedzaam" moge- ïyke voeding, d.w.z. een voeding welke zooveel mogelijk calorieën oplevert, is verdwenen. Thans wordt niet in de eerste plaats gelet op de kwan titatieve voedingswaarde van een maaltyd, maar wel op een juiste, gezonde samenstelling. In alle kringen is men ervan overtuigd, dat de voeding rykelijk vitaminen en minerale zouten moet be vatten: deze stoffen zün voor het leven onmis baar, hoewel zy geen of slechts geringe calori sche waarde bezitten. Voor salade en anderen rauwkost met een minimale voedingswaarde is een enorme voorliefde ontstaan. Het is ook een feit, dat de moderne mensch met zyn gewyzigde levensgewoonten en arbeids voorwaarden minder voeding behoeft dan de mensch in vroeget jaren, die uitsluitend licha- melyken arbeid verrichtte. Welke ook de speciale oorzaken van de afne ming van het gewicht der vrouwen wezen mo gen, zeker is, dat die oorzaken werkzaam zyn in een de gezondheid ten goede komende richting en daarom bevorderd dienen te worden. De voor lichting op dit gebied door de levensverzekering maatschappijen gegeven heeft in Amerika, en ook elders, vrucht gedragen. Natuuriyk hebben niet alle vrouwen aan gewicht verloren; het gaat uitsluitend om het gemiddelde en veler pogingen om te vermageren bleken nutteloos, omdat haar lichaamstype zich daartoe niet leende. Weer an deren hebben verkeerde, voor de gezondheid schadelyke methoden toegepast en zichzelf daarmee kwaad gedaan. Elke overdrijving op dit gebied schaadt. In het algemeen echter zal het voorkómen van corpulentie by dragen tot het vormen van een gezonder, over grooteren weer stand beschikkend geslacht. Men mag aan nemen, dat de ontwikkeling ten deze nog voort-, schrijdt in de goede richting.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 5