Uit het land van GROENENDAAL Gouden regen SPORT EN WEDSTRIJDEN Myra, het elfje en kabouter Zwartvoet Het Oude Slot KERKLIJSTEN S ZATERDAG 21 JUNI 1941 HANDELSWETENSCHAPPEN STAATSPRAKTIJK-DIPLOMA BESA ARNHEM door OWEN RUTTER VOETBAL Goede kansen voor Onze Gezellen Samenstelling K.F.C.-elftal R.C.H. 3 wint den Stads Editie beker Tournament Tennispark „De Hooge Berg" ATHLETIEK Het athletiek-tournooi van D.E.M.Beverwijk De eerste wedstrijd in het kader van de fusie WIELRENNEN H.R.C. Excelsior Boschloop 1941 WATERPOLO LA WNT EN NIS Eindenhout-tournooi Wedstrijden in de Zaanstreek ZAADVEREDELING IN HAARLEMMERMEER Een nationale taak ■grew.' - BENZINETOEWIJZING VOOR TUINBOUWERS Zaandam t -m r fC-" mm -> 258 MARKTEN 4-20- VRAAGT O.Na fKUÖJE&CTU b Boekhouden en Handelscorrespondentie Boekhouden M O (Bekends «cnrlftelflke cursus) 37 Nadruk verboden „Zeker," zei Z.E., en hy leunde terug in zijn Btoel. Toen begon Noreen te spreken en haar stryd te voeren, zooals zy dat opvatte, voor Max. Ik heb nooit iemand zoo kunnen bewonderen. Zy moet bepaald van te voren geweten hebben, dat wij tegen haar zouoen zijn Maar nu brak zij los. en als zy eenmaal op dreef was, sloeg zy weinig acht meer op de tegenwoordigheid van den hoog- sten gebieder in ons Territorium Zij voerde aan, dat zij de eenige Europeaan was, waarnaar Jeludin zou willen luisteren zy had vriendschap met hem gesloten. Ook met de Dayang. Zy hadden haar eenmaal uitstekend behandeld, en er was geen reden om te ver onderstellen dat zij dit een tweeden keer niet zouden doen. En bovendien was er alles voor te zeggen, dat zy het was, die gaan zou Max was haar broer. Als zy gevangen genomen was, zou hy haar direct te hulp gekomen zyn Hem zou het zeker toegestaan zyn, nat te doen. Dus moest zij ook gaan. Wat was er hier voor een verschil? Men zou hem niet belet hebben zyn plicht te doen. Waarom zou men haar wel wil len beletten, omdat zij toevallig een meisje was? Zy kon met beloven, Max mee terug te brengen. Maar in ieder geval zou daar meer kans toe zijn, wanneer zy ging, dan dat een ander gaan zou. Jeludin haatte iederen blanke in het Ter ritorium. Maar zy was een meisje, en als zoo danig zou hy haar tenminste ontzien, juist zoo als hy dat eerst ook had gedaan( zy verzocht Z.E. tenslotte, haar te laten gaan. Proctor zat zwygend te luisteren en bleef in gedachten verzonken, toen zij uitgesproken was. Rufus, bij wien zeker al de oude grieven weer boven kwamen, vulde ongevraagd de ontstane stilte. „Hy zou je niet meer loslaten I" riep hy op gewonden uit. „Hoorde je dan niet wat Zyne Excellentie zei? Hy zou je daar houden En dan maakte je ons 't werk dubbel moeilyk." „Ik zou oen man eens willen zien, die me ergens zou willen houden, waar ik niet biyven wil," zei Noreen dapper. Rufus slaagde er steeds in, haar strijdvaardigheid te prikkelen Toen wendde zy zich tot Z.E.: „U moet het me heusch niet kwalyk nemen, mynheer," zeide zy. „maar ik verzoek u werkelyk heel dringend, my te laten gaan. Begrijpt u, ik ken Jeludin nu Ik weet precies, wat ik tegen hem moet zeggen. Ik kan me op zyn standpunt stellen Ik ken zijn taal. ik weet met hem om te gaan, kortom, ik geloof niet, dat hij me iets zou weigeren, als ik er alleen naar toe ging. Maar, hoe 't ook zy, laat u me gaan." De Gouverneur stond op. „Welnu, wy zullen er eens over nadenken,' zei hy. „Ik ben u werkelyk heel dankbaar voor uw aanbod. Het is moedig en aanlokkeiyk en men mag uw broer wel gelukwenschen. Maar ik kan u nu nog geen uitsluitsel geven. Wij zul len er eens over praten en zullen u dan den uit slag wel mededeelen." Hij was slim, de Gouverneur. Ik merkte wel, dat hy ook gevoelig was voor haar kwaliteiten, waarmede zy iemand kon overhalen en voor haar pleitenden toon. Wanneer hij kortaf „neen" had gezegd, kort en bondig zou zij ongetwijfeld weer opnieuw zijn begonnen en dan had zy hem misschien wel overgehaald zijn toestemming te geven. Maar nu moest zy zich tevreden stel len met zyn belofte, om de zaak eens onder de oogen te zullen zien. Ik opende de deur voor haar en zy stapte kalm het vertrek uit. Het moet gezegd zyn, dat Proctor zeer fair was tegenover Noreen. Hy kon niet ten volle met haar voorstel instemmen, maar hy wilde haar ook niet afschepen, zonder er eerst eens over gepraat te hebben. Zooals dit by krygsraden ge- oruikelyk is, vroeg hy het jongste lid van de conferentie het eerst naar zijn meening. Onnoodig te zeggen, dat Rufus er geweldige bezwaren tegen maakte. „Ik zou het een blaam vinden voor den Gou verneur, wanneer hy zooiets toestond," ver klaarde hij. Hy wilde nog heel veel meer zeggen, maar Proctor legde hem het zwygen op. „Een stem tegen," merkte hy eenvoudig op en keerde zich toen tot my: „Mynheer Huntley?" „Ik ben het met Yule niet heelemaal eens, mynheer," antwoordde ik. „Ik geloof dat juf frouw Loder, beter dan wie ook, in staat is, om mvloed op Jeludin uit te oefenen. Zyn eerbied voor haar, dien ik zeer goed opmerkte, dien dag, dat hij haar van het fort naar het kamp terug bracht, is niet zonder indruk op mij gebleven." Ik wierp een zijdelingschen blik naar Rufus. terwijl ik dit zei. Ik had er een soort kwaadaar dig genoegen in. toen ik zyn kaak naar voren zag schieten, en zyn gezicht nog rooder zag wor den, dan het reeds was. Ik was ook wat bly, oat de aanwezigheid van den Gouverneur hem be lette, om den storm te laten uitrazen, die in hem opkwam. Het was niet slecht voor hem. „Maar ik vind het unfair tegenover juffrouw Loder gehandeld," ging ik verder, „wanneer wy naar zouden laten gaan, zonder eerst alles in het werk te stellen Jeludin tot reden te brengen.' „En wat zoudt u dan wel willen voorstellen?" „Si Kusau is in Malang, myiheer. Hy kent Jeludin. Bij zijn vorige zending bracht hij het er ook heel goed af. Ik zou willen voorstellen dat hij eerst eens zou gaan probeeren, of Jeludin er niet toe zou te brengen zijn, om Max vry te laten. De Gouverneur viel mij dadelijk by. Er wer den bevelen naar Higgins in Malang gestuurd, waarin hem bericht werd, Si Kusau naar het fort te zenden. Overigens was het moeilijk hem nauwkeurige instructies te geven. Wy konden Jeludin geen waarborgen aanbieden voor de By al het mooie, dat het huidige land van Groenendaal biedt en bij al de goede zorgen die ook heden 't gemeentebestuur toont om het den tegenwoordigen en toekomstigen bewoners zoo aangenaam en prettig mogelijk te maken, blijft er toch altijd een merkwaardig gevoel van spijt hangen, wanneer men tot de ontdekking komt, dat een vorig geslacht zóóveel aandacht aan het nieuwe schonk, dat de belangstelling voor het historische, waaraan men weliswaar geen uitzichten op een zonnige toekomst kan verbinden, maar waaruit men toch wel moed kan putten om de tegenwoordige moeilijkheden te dragen, daarbij in het niet verdween. De geschiedenis van het Oude Slot in de laatste kwart-eeuw is feitelijk nie erg eervol voor de geschiedenis van Heemstede, omdat een vorige generatie zich niet om de laatste resten van dit Slot en de daarby behoorende slotbrug, die steeds meer door den tand des^tyds wordt aangevallen, heeft bekommerd. Wanneer er voor het Oude Slot wat meer belangd- stelling was geweest, was nooit de tegen woordige behuizing ontstaan, opgebouwd uit de resten van wat eens het Kasteel was en die thans wordt bewoond door den literator-anjer- kweeker, den heer E. Erens. Als men de ruïne zoo had gelaten, was het al erg geweest, maar nu men er een stijlloozen vierkanten burcht van heeft gemaakt, is het nog veel erger geworden. Alleen zou men er uit kunnen concludeeren, dat, wanneer inderdaad alle materiaal van de vroegere ruïne daarvoor gebruikt is geworden, met wat goeden wil en liefde voor een histo risch monument, het zeer wel mogelijk geweest zou zyn, het Oude Slot zooveel mogelijk in zyn vroegeren vorm en schoonheid te doen herryzen. Vanzelfsprekend had dit geld gekost, misschien veel geld zelfs, maar wie weet wat men van het kasteel had kunnen maken. Een voorbeeld van wat men met een dergelijk slot kan doen, toont Assumburg, dat zoo schilderachtig ligt aan den weg Heemskerk-Uitgeest. Men is er in geslaagd,- van dit kasteel een uitstekende jeugdherberg te maken, die zich in vrij korten tijd een uit stekenden naam als zoodanig heeft verworven. Men stelle zich eens voor: het Oude Slot opge trokken op de plaats waar het misschien eeuwen heeft gestaan en de groote ruime zalen nu eens niet bevolkt met hoofsche ridders en beminne lijke jonkvrouwen, maar met frissche, gezonde jongelui, die op vacantie zijn. En als er dan een slotvoogd by is, zooals Assumburg er een heeft, of in elk geval heeft gehad, die met muziek, zang en gezonde jolijt zyn jeugdigen gasten prettige avonden weet te bezorgen, zou het Oude Slot weldra een even goeden naam hebben gekregen, niet omdat er zoo'n dappere ridder woonde, maar omdat het er zoo gezellig en onberispelyk was. Maar dit zal nooit meer gebeuren, want het Oude Slot^ is weg en komt nooit meer terug; de brug ligt verweerd en half ingestort over de uitgedroogde sloot die eens de slotgracht was en het is niet eens waarschijnlijk, dat de vele nieuwe bewo ners die zich in de laatste decennia te Heem stede hebben gevestigd iets weten van het Oude Slot en zijn historie. Het beste wat men in dit geval kan doen, is, dat men de oude brug maar gauw opruimt en wanneer de terreinen nog geen bestemming hebben, ze dienstbaar maakt aan den productieslag! Het verdwijnen van het Oude Slot dat niet van vandaag of gisteren dateert, heeft dus waarschijnlyk wel heel andere gevolgen dan men vroeger zelfs kon vermoeden. Er blykt uit, dat men niet te voorzichtig kan zijn met het opruimen van gebouwen, want wat vandaag als onbruikbaar wordt beschouwd, krijgt morgen een uitstekende bestemming die men vandaag niet kon gissen. Er zit in deze geschiedenis een les, die naar verwacht kan worden, niet zonder uitwerking is gebleven en het is alleen maar de vraag of de prys voor deze ervaring niet te hoog is geweest. In den promotie-degradatiewedstrijd vierde klasse zyn de kansen van Onze Gezellen sinds den laatsten Zondag enorm gestegen om zich uiteindelyk in de derde klasse te handhaven. R.O.D.I. en Halfweg speelden nl. tegen elkaar gelyk, waardoor RODI definitief werd uitge schakeld. Men zie den stand: Halfweg Onze Gezellen RODI 3 1 2 0 4 5—3 2 1 1 0 3 4—2 3 0 12 1 1—5 Morgen krygt Onze Gezellen op zyn terrein bezoek van het reeds uitgeschakelde RODI en de kansen dat de Haarlemmers dezen wedstrijd tot een goed einde brengen, zyn inderdaad gun stig. In Amsterdam wonnen de Gezellen reeds met 20. Een eventueele Haarlemsche zege zou de kans op behoud sterk doen stygen, want dan zouden de Gezellen immers met een punt voorsprong de volgende week naar Halfweg trekken. Met spanning wordt het resultaat van morgen dus tegemoet gezien. Voor den promotiewedstryd tegen E.D.O., welke Zondag a.s. te Koog a. d. Zaan gespeeld wordt, is het K.F.C.-elftal als volgt samenge steld Doel: Klokkemeyer. Achter: Fromberg, Hille. Midden: Kaayk, Nieuwenhuizen, Bley. Voor: Lamie, Roggeveen, de Boer, Kok, Kruiver. Vrydagavond werd op het H. F. C.-terrein de finale om den Stads Editie-Beker gespeeld tusschen R. C. H. 3 en Haarlem 3 A. R- C. H- 3 wist dezen wedstryd met 7—1 te winnen, nadat de rust reeds met een 40 voorsprong was ingegaan. blijkt byzonder groot en het aantal inschrij vingen voor beide tournooien is weer hooger dan in 1940. Het aantal te spelen partijen bedraagt ongeveer 200, maar op een achttal banen en onder de beproefde leiding van wedstrijdleider Dr. Th. de Crauw kan een flink programma worden afgewerkt. De aantrekkelykheid van dit steeds populaire tournooi wordt nog vergroot door de inschrij ving van tal van sterke spelers. Wij noemen hiervan o.a. Hughan, Leembruggen, M. Wetse- laar, Wilton, Bouman, Wiegers, Jhr. de Roy van Zuidewijn, v. d. Kruk, Fabius, Hoeke, Eenhoorn. Ook in de dubbelspelen komen zeer sterke com binaties uit. In het heerendubbelspel o.a. HughanLeembruggen, WiltonBouman en Wetselaar—Hoeke en in het gemengd dubbel spel Hughanmevr. Hughan, Wetselaarmevr Wetselaar, Hoekemej. Schmier en Dr. Zalfstra mej. Blikslager. Met een dergelijke sterke deelneming kan het jaarlijksche tennistournooi óp Eindenhout weer het hoogtepunt van het Haarlemsche ten- nisseizoen worden. Maandagavond zes uur wordt een aanvang gemaakt met het B-tournooi. Zondag, 22 Juni a.s., des morgens te 10 uur, zullen voor de spelers, die geregeld van de ba nen van bovengenoemd tennispark aan ae Pijls- laan 99 gebruik maken, de jaarlijksche onder linge wedstryden aanvangen. Het belooft, gezien de vele inschrijvingen, evenals vorige jaren weder een opgewekt ten nisfeest te worden. Door de wedstrijdleiding, onder aanvoering van de heeren %F. A. van Riet en A. Luii, zijn de noodige voorbereidingen getroffen voor een vlot verloop van de wedstrijden, waartoe het gebruik van een achttal banen verder zal bij dragen. Behalve de wisselbekers, heeft de eigenaar van het park, de heer H. Roozekrans, weder een aantal fraaie prijzen beschikbaar gesteld voor de winnaars. Na afloop van het tournament, op Zondag 29 Juni a.s., zullen deze prijzen des avonds op de gebruikelijke wijze aan de deelnemers wor den uitgereikt in een der zalen van het park. Het jaarlijksche athletiek-tournooi van de bekende Beverwyksche Sportvereeniging „D. E.Mdat Zondag a.s. zal plaats vinden, heeft aan belangrijkheid gewonnen, daar voor het. eerst hl de geschiedenis van de R. K. Athle- tiek-beweging ook aan een groepje niet-katho- lieken gelegenheid tot deelname is gegeven. De besprekingen tusschen do N.A.U. en den D.H.S B„ over 'verstrekkende samenwerking in de toekomst, schynen in een stadium te ver- keeren, dat belde instanties hun goedkeuring hebben gehecht aan den wensch tot wederzijd. sche deelname. Hiervgn hebben de te Beverwyk woonachtige leden van de H.A.V. Haarlem" vooral gebruik gemaakt, zoodat onder de deelnemers o.a. ook de namen van Schaap, Geenhuizen, v. d. Kluft, Koopman, Lamoree e a. staan vermeld. Ongetwijfeld winnen de wedstrijden daardoor aan belangrijkheid, hoewel jammerlyk juist veel DHSB-chacks zullen ontbreken, om een vergelyking volledig te doen zyn. Zco missen we b.v. op het sprintnummer den Amsterdammer De Lange en zyn eeuwi- Sen rivaal Peelers, om het tegen Schaap en Van Geenhuizen op te nemen. Op de 5000 M. daarentegen wordt een felle stryd verwacht tusschen Koster, Haarlem, Kor- tekaas. Holland, Tuijn, Geel-Zwart en Vessies. DEM. Op kogel en discus krijgt de DEM-er Duyn ditmaal behoerlyken strijd van Mulder en Van der Kluft, Haarlem, benevens Groen, Olympla. Het polsstokhoogspringen wordt een overwin ning voor Lamoree, omdat hy als concurrent voor den veteraan Kapteln eenige jaren te Iaat komt. De wedstrijden beginnen des middags om twee uur en zullen om pl.m. vyf uur eindigen. De H.R.C. „Excelsior" hield Woensdag- en Vrijdagavond trainingsritten over een afstand van 40 K.M. De uitslagen waren als volgt: Woensdag: 1. C. de Gier, 2. M. Taverne, 3. H. v. Es, 4. W. Fennis, 5. B. Fennis. Vry dag: 1. Ch. Schelfaut, 2. M. Taverne, 3. J. Westbroek, 4. H. v. Es, 5. B. Fennis, 6. J. Smit (pech), 7. T. Jansen. Jun.: 1. G. Evers, 2. Bakhoven, 3. Evers. Zondag a.s. vindt er een clubontmoeting plaats met „De Jonge Kampioen", vertrek 10 uur. „Excelsior" heeft ingeschreven met ongeveer 12 leden voor deelname aan den boschloop. Het bekende jaarlijksche tournooi op het Tennispark Eindenhout zal definitief doorgaan. Evenals zulks in de voorafgaande jaren het ge val was, wordt ook thans een open A- en B- toumooi gehouden en wel van Maandag 23 tot en met Zondag 29 Juni a.s. De belangstelling van de zijde der spelers Voor de zomercompetitie van den K. N. Z. B. werden Vrydagavond in de Zaanstreek de na volgende wedstryden gespeeld: Te Zaandam: heeren Neptunus I—A.Z. 187Ó 1 .4—4; te Zaandam neeren Neptnunus 2—A. Z. 1870 4 6—1; te Westzaan; heeren Kroosduikers 1D.A.W. 1 1-1; te Zaandijk; heeren Nereus 3—Dolfijn 3 10; te Zaandyk: dames Nereus 2Krcostduikers 1 1—3. Binnenkort zal ir. C. Koopman in Hoofd dorp een demonstratie geven in verband met de teelt van peulvruchten voor een stu diecommissie, die op dit gebied werkzaam is. Dit feit vestigt de aandacht op het zaad- veredelingsstation in Hoofddorp, dat daar nog niet zoo lang is gevestigd. Het werk, dat er wordt verricht, is landsbe lang, want er worden uitsluitend nieuwe ras sen voor den landbouw gewonnen. De geheele akkerbouw kan hiervan profiteeren en vooral de handel in zaden. Doch evenzeer vorrnt het uitgebreide weten schappelijke onderzoek, dat ir. Koopman en zijn assistenten instellen, een rijke bron van ken nis. Duitschland is op het gebied van zaadver- edelen vergevorderd, maar ock moeten Frank rijk, Zweden, België en Denemarken worden genoemd. Het werk in Hoofddorp beperkt zich dan ook allerminst tot de 25 H.A., welke de gebouwen van het station omringen. Door het raadplegen vanbuitenlandsche litteratuur wor den eigen prestaties critisch bezien, terwyl een laboratorium gelegenheid biedt to-b het nemen van vele proeven. De uitkomsten worden zeer nauwkeurig geregistreerd en in grafieken ver werkt. Dit alles is het resultaat van zeventien jaren gestaag arbeiden voor één doel. Voor dien tyd bestond een zoo gespecialiseer de instelling als het zaadveredelingsstation in ons land nog niet. Ir. Koopman moest toen het initiatief nemen, dat de Wieringermeer met Nederlandsch gras zaad zou worden ingezaaid. Van dat oogen- blik af dateert zijn aanraking met het werk, dat nu zijn levenswerk is geworden. Hii heeft gemaakt, dat het nut van zaadveredeling in ons land werd ingezien. Begonnen met een eigen bedrijf, een parti culier zaadveredelingsstation dus, is ir Koop man nu directeur van een zaadveredelings station van Centraal Beheer geworden. In feite komt dit directeurschap hierop neer, dat „Cen traal Beheer" het bedrijf te Goes van ir. Koop man met alle rassen heeft overgenomen en hem evenwel met uitgebreider financieele mogelijkheden in de gelegenheid heeft ge steld zijn wetenschappelijken arbeid voort te zetten. Een veelomvattende en grootsche taak wacht, een taak van jaren. Dit beseft men pas goed, als men weet, dat een kruising tusschen twee soorten wel 12 jaren vergt. En natuurlijk heb ben maar betrekkelijk weinig kruisingen han delswaarde. Om dit na te gaan, worden zij da gelijks in hun groei vergeleken met standaard rassen. Komen nieuwe rassen boven deze stan daarden uit en blijven zy constant, dan is een product verkregen, dat voor den handel groo te waarde vertegenwoordigt: bepaalde rassen zijn dan veredeld en kunnen nu vermeerderd worden. Hiervoor zyn in ons land aparte ver- meerderingsbedrijven, welke uiteraard een ze kere controle, uitgaande van het zaadverede lingsstation, niet kunnen ontberen. Gedurende vele jaren wordt aldus onder leiding van en aangespoord door ir; Koopman gewerkt. Teleur stellingen zyn daarbij niet achterwege gebleven. Maar als na vele mislukkingen een kruising een goede uitkomst biedt, is de vreugde ook dubbel Sinds zijn eerste zege, de winning van den Zelkaschokker (erwt), een verbetering van den Mansholt-schokker, heeft ir. Koopman ver scheidene van deze oogenblikken beleefd. O.m. had zijn vondst om den groeitijd van erwten te bekorten door ze in Nederlandsch- Tndië op de hoogte van de theetuinen te doen uitzaaien en in ons land verder 'te telen suc ces en vond navolging. Dit zyn zoo de pleizie- rige zijden van het moeilijke zaadveredelen. Daarnaast vragen nog vele wenschen om ver- vujling. Het werk Is bijvoorbeeld nog altijd on voldoende beschermd. Patent-verleening voor rassen schijnt op juridische bezwaren te stui ten. Merken werkt knoeierij in de hand. Welis waar benadert registratie op de rassenlijst van het Instituut voor Plantenveredeling in Wage- ningen een zekere bescherming, doch het feit, dat prof. Broekema niemand verantwoording schuldig is bij het samenstellen van die rassen- lijst biedt, naar de meening van velen, weei geen exacte garantie. Naar de meening van ir. Koopman kan er gphter nog veel ten goede veranderen. Verge leken bij den tijd, dat hij aan zijn levens werk moest beginnen, is er veel ten goede ver anderd en een lichtpunt is het, dat van re- geeringswege de laatste jaren veel meer dan voorheen aandacht wordt geschonken aan we tenschappelijk werk van het soort, dat in Hoofddorp wordt verricht. Zonder twijfel zal dit het zoeken naar bronnen voor een goed proefvëldwezen een stuk vergemakkelyken. De tuinbouwers hebben zich al menigmaal afgevraagd, of de mogelykheid nog zal bestaan, om in het komende seizoen de producten per motorvaartuig aan de veiling aan te voeren. De vrees werd wel eens geuit, dat daarvan niet veel zou kunnen komen, vanwege de benzine positie in ons land. Over het algemeen was de verwachting, dat de beroepsvervoerders, de vrachtvaarders, wel het eerst aan de beurt zouden komen bij eventueele toewijzingen. Naar aanleiding van een eenige dagen gele den gehouden vergadering schrijft de Bevrach tingscommissie te Alkmaar aan de veilin gen een circulaire, waarin zy de medewerking van de veilingen verzoekt voor de afgifte van benzine aan tuinbouwers. De tuinbouwers die nen in den vervolge hun aanvragen om benzine- toewyzingen te richten tot de veilingen, die daarvoor formulieren ter beschikking hebben. Na volledige en nauwkeurige invulling moeten de formulieren weer bij de veilingen worden in geleverd, waarna ze met het advies van de vei lingen aan de Bevrachtingscommissie moeten worden toegezonden. Den veilingen wordt verzocht, de aanvragen zoo objectief mogeiyk te behandelen en alleen die tuinbouwers voor een toewyzing voor te dra gen, die niet van een vrachtvaarder gebruik kunnen maken en die hun producten niet boo mend (kloetend) op de veiling kunnen aan voeren. PAROCHIE VAN DEN H. BONIFATIUS ZONDAG de stille H.H. Missen 6 en 7 uur; half 9 de Hoogmis; 10 uur de Kindermis, uit sluitend voor de kinderen; de laatste H. Mis om 11 uur. Onder de H.H. Missen schaalcollecte voor heb Gesticht „De Goede Herder"; om 5 uur Maria-Congregatie (meisjes) afd. I; 7 uur Lof. In de week de H.H. Missen 6.30, 7.15, 8 en 9 uur. MAANDAG de H. Mis van 6.30 in het St. Jozefgesticht; om 8' uur Maria-Congregatie (meisjes) afd. II. WOENSDAG geen H. Mis om 7.30 uur, maar 10 uur gezongen Huwelyksmis met Veni Crea tor; 11.30 uur catechismus voor de meisjes en de jongens; 8 uur Maria-Congregatie, afd. geh. dames. DONDERDAG 11.30 uur biechtgelegenheid voor de kinderen van de St. Bonifatiusschool; 7 uur Lof. VRIJDAG 11.30 uur biechtgelegenheid voor de kinderen van de St. Bonifaciusschool; 7 uur Lof; 7.30 uur Recollectie voor oud-retraitanten. ZATERDAG onder de H. Mis Van 8 uur alg. H. Communie voor de kinderen. Van 4 uur tot half 9 gelegenheid om te biechten; 7 uur Lof. As. ZONDAG, 5e Zondag van de maand; pa- tronessefeest' van den Kath. Vrouwenbond „O. L. Vrouw van Altijddurenden Bijstand"; om half 9 H. Mis met alg. H. Communie van de dames-leden. 1 .«--st 4 T 5 - W": Kom er vlug in, besten vriend, anders zyn we misschien ge vangen, voor we binnen zyn. Nee maar, wat een prachtige ruimte! Kom, Zwartvoet, laten we eens een dansje maken op onze mooie vondst. Ja, Ja, bromt Zwartvoet en meteen wordt hij beetgepakt door zyn vriendje en samen springen ze in 't rond. Het gaat zoo wild, dat Zwartvpet's muts op een paddenstoel waait. Nu Zwartvoet en Puntmuts een veilig holletje gevonden heb ben, gaan wy eens kyken, hoever het zeilschip is gekomen. Zie, ze hebben de poolzeeën al bereikt. Nee, maar, wat is er nu met het schip gebeurd? Het is tegen een groote ijsschots aangeloopen en kan niet voor- of achteruit. Kabouter Korbsik bekijkt met een lantaarn den voorsteven, bygestaan door zyn vrienden. „Er zal meer vreugde zijn in den hemel over één zondaar, die zich bekeert, dan over negen en negentig rechtvaardigen, die geen bekeering behoeven." Zal er ook geen vreugde zijn in den hemel over de bekeering van de heidenen? Want ook de heidenen zyn zondaars; ofschoon de meest on schuldige zondaars. Maar zy hebben de erfzonde nog op hun ziel en misschien ook nog wel per soonlijke zonden als zij tegen de stem van hun geweten, (want ook heidenen hebben een ge weten) hebben gehandeld. Daarvan zullen zij niet gemakkelijk vergeving verkrijgen zonder H. Doopsel. We weten: er is ook een doopsel van begeerte en een doopsel des bloeds. Sommige van de martelaren van Oeganda b.v. die door de Kerk heilig verklaard zijn, hebben alleen dat doopsel des bloeds ontvangen, omdat zij nog catechu menen waren, toen zij stierven voor het geloof. Een heiden nu kan het doopsel van begeerte ontvangen, zender dat hij eigenlijk nog weet, wat doopsel is, zonder dat hij zelfs een begrip van God heeft, tenzij heel vaag. Een heiden kan dus zalig worden. Niemand gaat verloren buiten zijn eigen schuld en God, Die de harten en nieren doorgrond, kent de heiden-zielen van binnenen van buiten en we kunnen het daarom gerust aan Zijn oneindige rechtvaardigheid overlaten, wat JHij zal doen met de oprechte heidenziel. Volgens ons menschelijk inzicht is het echter moeilijk voor een heiden om zalig te worden. Anders zou Christus niet met zooveel nadruk gezegd hebben, dat Zijn volgelingen moesten* gaan in de geheele wereld om de volken te pre diken en hen te leeren. onderhouden, al wat Hij hun geboden had. Zal er dan geen vreugde zyn in den hemel, als zoovelen uitgaan om die opdracht des Heeren te vervullen; om den volken te prediken en hen te leeren onderhouden wat God geboden heeft? En zullen de engelen zich niet verheugen als de missionarissen komen, niet met één ziel maar met de duizenden zielen, die zij voor Christus en den hemel hébben gewonnen? St. Bonifacius Missiehuis, Hoorn. Giro 120937. Father G. v, LEEUWEN, Directeur. LEIDEN, 20 Juni. Veemarkt. Aanvoer 389 run deren, 83 kalveren, 2183 schapen, 683 varkens. 17 stieren. 105 kalf- en melkkoeien 300.00—560, tamelijk. 263 varekoeien 200.00360, tamelijk. 11 graskalveren 90.00200, matig. 36 pinken 170.00 260, matig. 7 vette kalveren, 76 nuchtere kal veren, 81 weideschapen, ooien duurder. 2102 lammeren 17.CC27, tamelyk vlug. 188 mestvar- kens 24.0045, 467 biggen 17.0020 en 28 zeu gen 60.0085, matig. LEIDEN, 20 Juni. Kaasmarkt. 53 partijen Goudsche kaas: I 41.5053, II 40.00, 8 partijen Lcidsche kaas I 39.00. Per 50 kg. Handel zeer stug. i ALKMAAR, 20 Juni (N.V. Alkmaarsche Ex portveiling) Aardappelen 2840 per 100 kg.; Aardbeien 2651 per doos; Aalbessen 24 per 100 kg.; Andijvie 6.5)014.00 per 100 kg'.; Asperges 35—75 per 100 kg.; Bloemkool I f 9.80—13.00, id. II 7.90 per 100 stuks; Druiven 2.74 per kg'.; Knolselderie ±.001.50 per 100 stuks; Komkommers 6.5016.00 per 100 stuks; Peterselie 5.207.00 per 100 bos; Postelein 0.410.70 per bakje; Peulen-30.00 per 100 kg.; Rabarber 4.80—6.00 per 100 kg.; Radijs 2.60—5.70 per 100 bos; Selderie 10.40—16.50 per 100 bos; Spinazie 0.562.18 per 8 kg.; Snyboonen 70.00 per 100 kg. Dubbele sper- cieboonen 0.90l.OO per kg.; Tomaten 36.00 per 100 kg.; Uien 6.90—19.20 per 100 bos! Wortelen 10.4013.00 per 100 bos. TER AAR, 20 Juni. Centrale Veiling. Spinazie 8393 cent, Andijvie 1256 cent, Sla 0.2U1.50, Vellen 520 cent, Peulen 3.00, Doperwten 2.10 —4.15, Capucijners 3.454.25, Tuinboonen 3.50 4.50, Snijboonen 6.207.40. Postelein 1622 ct„ Waschpeen 1216 cent, Prei 1020 cent, Radijs 3.50, Rabarber 6.00, Bospeen 9.6012, Selderie 1.303.50, Bloemkool 4— J3 cent, Komkommers 713 cent, Tomaten 18 cent. Aardbeien 2342 cent, Peterselie 3.80. ZWOLLE, 20 Juni. „De Tuinbouw" Bieten 10.50—12, B'ospeen 12.00, Radijs 4.304.70 per 100 bos. Natuursla Ia 1.50, I 1.25. Bloemkool I 13.00, II 9.80, Komkommers AA 16.00, A 13.00, B 10.00, C 6.50, per 100 stuks. Andijvie 10.00— 19, Peulen 30.00, Postelein 14.0016, Spinazie 15.4025.50, Raapstelen 45.10, Rabarber 6.00, Aardbeien 210.00, Dubb. Boonen 110.00 per 10° kg. PURMEREND, 20 Juni. „Afslagver. Beemster, Purmerend en Omstreken". Peulen 24.0030, Doperwten 33.0042 per 100 kg. Kersen 42 cent per doos. Aardbeziën 3254 cent per doosje. Komkommers 4.0013 per 100 stuks. Bloemkool 3.0013 per 100 stuks. Spinazie 6.0018, Poste lein 22.00 per 100 kg. Sla 0.501.50 per 100 krop. Andijvie 3.0020 per 100 kg. Rao^s 3.40 4.60 per 10C bos. Rabarber 6.00 per 100 kg' Wortelen 9.6012, Prei 7.0017 per 100 bos. BEVERWIJK, 20 Juni. Vereen. Veilingen „Ken- nemerland" en „Vrije Veilingen". Spinazie 10 23, Postelein 1519 cent per kg. Sla 11.50 per 100 krop. Rabarber 4.86, Raapstelen 510 et. per kg. Wortelen 12, Radijs 35.8, Selderie 7 13, Peterselie 78 cent per bos. Tomaten 36, Uien 37.5, Waschpeen 2830 cent per kg- Bloemkool I 13, II 7.59.8, Komkommers I 13, U 6 een tper stuk. Snijboonen 4042, Dubb. Boo nen 5259, Tuinboonen 3035, Peulen 30 cent per kg. Aardbeien 3654 cent per doosje. Aard beien 2.503, Druiven 1-70, Asperges wit 6075, idem blauw 50, II 20 cent per kg. BLOKKER, 20 Juni „Op Hoop van Zegen" Sla 1.50, Rabarber 6.00, Bospeén 12.00, Bloemkool 9.8013, Komkommers 9.0011, Peulen 30.00, SJaboonen 85.0097, Tomaten 44.00, Aardbeien 1.121.60, Perziken 1219.10, Bismarck 1.80 1.91, Bindsla 7.00—11. Pruimen: Golden Japan 20—26, Blauwe Pruimen 812, Witte Pruimen 19—28 cent per stuk. ZWAAG, 20 Juni. „Bangert en O.". Aardappe len 40.00—42, kleine 50.0053, kriel 46.0048, Spinazie 16.00—24, Postelein 17.00—25, Uien 14 15 cent per bos. Slaboonen 0.971.16, Tuin boonen 1517, Doperwten 4042, Peulen Sjj' Tomaten 3133, Waschpeen 10, Bospeen 812> Andijvie 10—14, Sia 0.70—1.50, Bloemkool 7.70— 13, Komkommers 6.5011, Radijs 4.10, Rabarber 4.80—6, Perziken 2225, Aardbeien 1.09—1.7«> Blauwe Pruimen 79 cent per stuk. Roode bessen I.17. Prcleficbessen 1.782, Japanpruimcn 28— 30, Selderie 4.506.20, Asperges 15. EnKHTJIZEN, 20 Juni. Gemeentelijke Vischaf- slag. Aan den Gemeentelijken Vischafslag werd gisteren aangevoerd door totaal 104 vaartuigen 35000 pond nest, 14250 pond koraal, 6350 pon<± pos en 2330 pond lij naai. Nestprijs 50 cent pe* mand van 75 pond Pos gold 7cent per pond- Aal 31 tot 77 cent per pond. Een partij b°l bracht 41 cent per pond op. Pos stijgt weer in prijs. Heden werd aange voerd door 48 vaartuigen 2000 pond pos. 1500JJ pond nest, kleine partijen bot en baars en 60" pond aab p°s gold 7.5 cent per pond (vorig® markt T cent pe- pond), aal 31 tot 77 cent Pe pond. Bot 41 cent per pond en nest 50 cent pe mand van 75 cent. WARMENHUIZRN. 20 Juni 6000 kg. Rabarbei HOOFDDORP, 19 Juni. Granen en Zaden- (Boerennoteeringen). B. Witte Tarwe ^2'S Rogge 11.25, Brouwgerst 11.75, Chevalier Oer» II.15 Wintergerst 10.75. Haver 9.25, Duiven boonen 14.75, Paardenboonen 13.00, Bruine BO° nen 23.25, Groene Erwten 13.25, Hale ErWjf- 19.75, Gele Mosterd 18.75, Kanariezaad Karwijzaad 31.75, Blauwmaanzaad 44.00—* Koolzaad 17.25. alles per 100 kg. zonder baai- WOGNUM, 20 Juni. Komkommers 140 ,,tn Bloemkool 7.0013, Slaboonen 0.921, Ppu' 0.30, Wortelen 9.60—12, Sla 1.10—1.50. 21 cent, Aardbeien 1.44—1.86, Rabarber BROEK OP LANGENDIJK, 21 Juni. 9850 KS- Tomaten: A 36.00, B 36.00, C 36.00, CC 34.W* 3600 kg. Rabarber 6.00. NOORDSCHARWOUDE, 21 Juni. 6600 kg- barber 4.80. vrylating van Max. Evenmin zou het doenlyk zyn, hem aan zyn eed te herinneren. De eenige hoop, die wij koesterden, was, dat Si Kusau erin zou slagen hem voor reden vatbaar te maken, zoodat hy Max uit vrye beweging zou los laten. Ik wist, dat Kusau wel zou weten hoe zich te gedragen, wanneer Jeludin mocht weigeren, maar ik beken gaarne, dat ik het een vergeef- sche poging vond. Ik kon geen aanleiding vin den, waarom Jeludin Max zou vrijgeven. Van Jelüdin's standpunt bezien, was Max de beste troef, die hy in zyn handen kon hebben. Toch moesten wij het maar probeeren en in ieder geval zou Kusau allicht er achter komen, welke eischen Jeludin zou stellen voor Max' uitlevering. Het werd aan my overgelaten om onze be slissing aan Noreen over te brengen. Een paar dagen later gingen wij allen naar Malang met de Brunei, nadat Noreen Z. E. nad weten over te halen, haar te laten meegaan, zoodat ze in staat zou zyn, zoo spoedig moge lijk den uitslag van de poging te vernemen. De nederzetting leverde een triesten aanblik op Overal waar men keek, zag men de sporen van den overval. Verkoolde palen staken boven de puinhoopen uit. Stukken gebogen ijzer, ver splinterde talken, verbrande kleeren en asch. Het gras begon reeds op te schieten op de plek waar eerst de kantoren gestaan hadden, en de noodgebouwen die Higgins er had laten neerzet ten, deden de plaats er nog troosteloozer uitzien. Men kon maar al te goed zien, hoe goed Jelu-- din's mannen zich van hun taak hadden S kweten. Wij bleven aan boord van de Brunei en ho den niet lang op Jelüdin's antwoord te wacht® want Si Kusau reisde snel. s> Toen ik hem zag, wist ik al dat het mis w Hy liep gebogen een heel andere Kusau fl degene, die de vlakte was overgekomen op d dag, toen hij ons bericht bracht, dat Jeludin ons wilde onderhandelen. „j- Nu had hy Jeludin in een heel andere s ming aangetroffen. Hij had een boodschap teruggebracht, die aan duideiykheid niet wenschen overliet: ninih „De tijger vecht niet met den aap, en eve spreekt Pangeran Jeludin bin PanScr-an- Ga dong Yoesoel Ali met ondergeschikten. neer de Prentah wenscht te onderhandelen het leven van een blanke, laat hem^dan oo blanke sturen, om erover te praten." verd®r Dat was alies. Wij waren dus geen stap dein GGl'St Het viel niet gemakkelijk uit te maken, er nu moest gedaan worden, wy wilden in liever niet aanvallen, zoolang Max zi ,o0veh' Jelüdin's handen bevond Ik wilde wel S ^en. dat Jeludin hem geen kwaad zou ber van maar kon daar nu toch niet zoo zeker m ge. zyn. Het was een andere Jeludin v9^r. d do°r worden arrogant, vijandig, bedwe zyn eersten triomf. (Wordt verV°' ,lsd->

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 6