Vichy protesteert te Londen Zes koopvaarders en hulpkruiser tot zinken gebracht r Schip der V.S. tot zinken gebracht WERP UW ZORG OP DEN HEER Verduistering Melkinrichting knoeide met vetgehalte Amerika beperkt uitvoer van petroleumproducten DE DAG ONTWAAI Wegens Britsch ultimatum aan Somaliland Wang's bezoek aan Tokio De ondergang van de 0.9 Een moderne rattenvanger Van Hameln VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 22 JUNI 1941 - OCHTENDBLAD DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE jv Italiaansche consulaten in V.S. gesloten Engeischen bombardeerden Benghazi Staat van beleg in Turksche provincies duurt voort Luchtaanvallen op Grimshy en Great Yarmouth 25 Britsche vliegtuigen neergehaald Bom op Duitsch ziekenhuis Boodschap van Roosèvelt aan het Congres Zondag van het Verloren Schaap Ex-Koning Peter en zijn regeering naar Londen Reconstructie van Britsche oorlogskabinet? Verklaring aan de pers Inplaats van een fluit gebruikt hij echter een luidspreker HET SPOORWEGONGELUK BIJ BOLOGNA De laatste eer Onderhoud van Göbbels met Pavolini Koning Boris te Sofia Geen ruilverkaveling „De Hoeven- sche beemden" DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN BUR. VOOR R£DACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 23068 De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels 48 cents, Iedere regel meer 16 cents. Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) vooi Haarlem 26 cent per week; per kwartaal 3.42. Bij onze Agenten 28y2 ct. per week, per kwartaal 3.7óy2. ltal. weermachtsbericht A rtilleriebedrijvigheid bij Tobroek DU IT SC H WEERMACHTSBERICHT De strijd in Noord-Afrika Afgeslagen Britsche aanval Bij pogingen bezette gebieden binnen te vliegen Blokkeering van Zwitsersche en Zweedsche saldi opgeheven Leveranciers bedrogen en clan destien boter gefabriceerd Het oordeel in Berlijn en Rome Redevoering van Lindbergh Staking op Amerikaansch vrachtschip Britsche tegenspraak VICHY, 21 Juni. (D.N.B.) De Fransche re geering heeft door haar ambassadeur in Ma drid, Piétri, den Britschen ambassadeur in Ma drid, sir Samuel Hoare, een protestnota doen overhandigen tegen de houding der Engeischen jegens Fransch Somaliland. De nota is in ge lijken tekst door den Franschen ambassadeur te Washington, Henri Haye, aan de regeering der Ver. Staten overhandigd. In den tekst van de Fransche protestnota betreffende het optreden der Engeischen ten aanzien van Fransch Somaliland wordt o.m. gezegd: Op negen Juni heeft generaal Wavell als al gemeen gedelegeerde van de Britsche regeering mededeeling gedaan, officieel door brieven en circulaires, van een direct ultimatum, waarin Fransch Somaliland categorisch opgeroepen werd om zich aan te sluiten bij de beweging van De Gaulle, anders zouden de inwoners van Fransch Somaliland door de brutale toepassing van een rigoureuze blokkade tot den honger worden veroordeeld. Generaal Wavell verduide- TOKIO, 21 Juni (DJSf.B.). Wang Tsjing Wei heeft in een verklaring bij de ontvangst van buitenlandsche journalisten verklaand, dat China in samenwerking met Japan alles in het werk zal stellen, om het nationale bedrijfsleven tot het welzijn van het Chineesche volk te ont wikkelen. China is bereid, aldus Wang Tsjing Wei, met derde staten samen te werken voor zoover deze zich bereid toonen, aan den op bouw van Oost-Azlë mee te werken. China ver wacht voor den wederopbouw van zijn bedrijfs leven de hulp van Japan en verder de militaire hulp van Japan voor het herstel van zjjn lands verdediging. Wang zeide voorts, dat de meer derheid van het Chineesche volk de noodzake lijkheid van een vrede tusschen Japan en China inziet. Daarom kan verwacht worden, zoo meende hij, dat ook Tsjoengking tot deze over tuiging zal geraken. Ten aanzien van de hou ding der regeering van Nanking tot Engeland, verklaarde Wang, dat principieel alleen die staat vriendschap verwachten kan, die zich vriendschappelijk jegens China gedraagt. PORTSMOUTH, 21 Juni (D.N.B.) De com mandeur van de duikbooten op den Atlantischen Oceaan, admiraal Edwards, heeft geseind, dat hij gelooft de duikboot O. 9 te hebben ontdekt op 440 voet diepte. Hij heeft drijvende voor werpen gevonden, die behooren tot de inwen dige uitrusting en die een teeken vormen, dat de boot door den waterdruk is gebroken. Hij is er vrijwel zeker van dat alle aan boord zijnde mannen zijn omgekomen. lijkte zijn voornemens nog door te verklaren, dat de verscherping van de blokkade van Fransch Somaliland terstond zou worden afgekondigd, wanneer de kolonie weigerde aan de zijde vaD Engeland te strijden. Dit in de historie weergalooze ultimatum staat gelijk met de veroordeeling van een be volking, die op een volstrekt onontgonnen bo dem leeft, tot den langzamen hongerdood. Men streefde daarbij het doel na, haar te dwingen, rebel te worden jegens haar vaderland. Fransch Somaliland heeft echter door de eenstemmig heid van zijn civiele en militaire bevolking zijn trouw aan de regeering van maarschalk Pétain te kennen gegeven. In den loop van de beide laatste maanden, nu Fransch Somaliland is omsingeld door de Britsche en Gaullistische troepen, hebben van de 2000 Franschen, die in dit gebied wonen, slechts zes de grens over schreden en dit waren misdadige individuen. De door de Britsche overheid genomen maat regelen die de uitvoering van een rigoureuze blokkade ten doel hebben, hebben hun vruch ten reeds gedragen. In de maanden Ma. axt en April deden zich bij de kleine kinderen sterf gevallen voor tengevolge van ontoereikende voeding. RIO DE JANEIRO, 21 Juni. (S.P.T.) In de havenstad Porte Allegre woedt sinds eenigen tijd een hevige muizen- en rattenplaag, welke den handel reeds groote schade heeft toegebracht. Op aanraden van een leeraar in de natuurlijke historie, Alberto, zijn de autoriteiten nu een ge heel nieuwe methode in de bestrijding van het ongedierte gaan toepassen, namelijk met behulp van luidsprekers. Deze toestellen zijn door de gemeente in alle kelders, magazijnen en silo's van de havenwijk geplaatst en op een centrale ingeschakeld. De eerste proefneming had een overweldigend succes. Tegen het vallen van de duisternis klonk plotseling overal in de haven een cacaphonie van hondengeblaf en het miau wen van katten. Bijna onmiddellijk nadat het gekrijsch was aangevangen kwam uit alle gaten een stroom van ratten en muizen te voorschijn, welke onder angstig gepiep een uitweg zocht en vond in degereedstaande vallen, welke door rattenvangers der gemeente daarop een tijdje onder water werden gehouden. Een bezwaar der nieuwe methode is echter, dat eenige der om wonenden bij den burgemeester kwamen kla gen, dit zij last van hun zenuwen kregen, daar het bij het doordringende gegier en geloei on mogelijk bleek te slapen. ROME, 20 Juni. (D.N.B.) Over het treinongeluk bij Bologna meldt Stefani nog het volgende: Op het station San Giovanni in Persiceto zijn de locomotief en zes wagons van den sneltrein Rome—München ontspoord. De oorzaak van de ontsporing was de te groote snelheid van den trein, die, tegen de instructie, op een zijspoor de toelaatbare maximum-snelheid van twintig kilometer heeft overschreden. Aan een dierbare(n) overledene willen we zoo gaarne de laatste eer bewijzen. We doen het soms met een te pompeuze begrafenis. We denken de nagedachtenis waarlijk te vieren door al te veel wereldsch vertoon. En we meenen voor de(n) lieve(n) doo- den ook een duren grafsteen te moe ten oprichten. Wanneer het in ons vermogen ligt zijn al deze uiterlijke symbolen van waarachtige innerlijke droefheid te waardeeren. Doch meerderen maken zware schulden om al het uiterlijk te kunnen tot stand brengen. Daarmede is iemands nagedachtenis waarlijk niet gediend. De fraaiste gedenksteen voor een beminden vader bijvoorbeeld of een lieve moeder die ons met hun voor beeld zijn voorgegaan, is het volgen van hun voorbeeld en hen te doen voortleven door onze goede werken, Wij kunnen zoo ontzettend veel door onze gebeden en edele daden voor de zielen der afgestorvenen doen, doch we kunnen daarnevens hun 't schoon ste eerbewijs brengen door hun lich tend spoor te volgen. De geestelijke gedenksteen die een zoon, een doch ter voor hun ouders oprichten in hun later leven is van hechter graniet en symboliseert een hoogere eer, dan de natuursteen welke verweert. BERLIJN, 21 Juni (D.N.B.). Rijksminister dr. Göbbels heeft vandaag een eerste uitvoerig on derhoud gehad met den Italiaanschen minister voor Volksopvoeding, Pavolini, over de samen werking der beide spilmogendheden op de ge bieden, die hun ministeries betreffen. SOFIA, 20 Juni. (D. N. B.) Koning Boris van Bulgarije is Donderdagmiddag van zijn buitenlandsche reis te Sofia teruggekeerd. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij heeft aan Gede puteerde Staten van Noordbrabant doen.weten, lat de ruilverkaveling „De Hoevensche Beem den" in het Westen der provincie geen door gang zal vinden. Hoofdredacteur: H C J. A. BARON VAN LAN.SWEERDE, Bussum. Gewestelijk verantwoordelijk redacteurs W. G. A. M. VAN WILLIGE Bloemendaal. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT NEW YORK, 21 Juni. (D.N.B.) Naar de Associated Press meldt, is vandaag de stui ting van alle Italiaansche consulaten in de Ver. Staten bevolen. Het consulaire perso neel moet het land vóór 15 Juli verlaten. Naar de Associated Press verder meldt moeten voorts alle „agentschappen" en or ganisaties der fascistische regeering met uitzondering van de ambassade gesloten worden Zonsondergang Zonsopkomst Maanopkomst 4.09 22 Juni 22.07 23 Juni 5.17 ondergang 19.38 ROME, 21 Juni (Stefani). Communiqué no. 381 van het Italiaansche hoofdkwartierder Ilaliaansche weermacht luidt als volgt: In Noord-Afrika wierpen vijandelijke vlieg tuigen eenige bommen op Benghazi. Zij vielen ook een van onze luchtbases aan. Bij Tobroek wederzijdsche artillerie-bedrij vigheid. In Oost-Afrika dwingt de hardnekkige tegen stand van onze troepen den vijand tot uit puttende hergroepeeringen en tot het ontkete nen van aanvallen, die bloedig verloopen. Zonsondergang 23 Juni 22.07 Zonsopkomst 24 Juni 5.17 Maanopkomst 4.47 ondergang 20.34 BOEKAREST, 21 Juni. (D.N.B.) Naar Ra dio Ankara meldt heeft de groote Nationale Vergadering Vrijdag met algemeene stemmen >p voorstel van den minister-president de ver enging van den staat van beleg met zes maan den aangenomen voor de volgende provincies: Istanboel, Koerklaroli, Tekirdah, Kodjaeli. De staat van beleg werd afgekondigd op 23 No vember 1940. President Inonoe is naar Istanboel vertrokken, waar hij, naar Stefani meldt, in de presiden- tieele villa Florya een tijd vacantia zal houden V BERLIJN, 21 Juni. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Duikbooten hebben in het Noorden van den Atlantischen Oceaan zes vijandelijke koopvaarders en een met een katapult- vliegtuig uitgerusten hulpkruiser, totaal 52.900 br. ton, tot zinken gebracht. Gevechtsvliegtuigen vielen gisteren en in den afgeloopen nacht met succes scheepsdoelen in cien mond van de Humber aan. Zij boorden een Vrachtschip van 6000 br. ton in den grond en beschadigden twee groote handelsschepen zwaar. Verdere doeltreffende luchtaanvallen waren ge- ï'cht op de belangrijke ravitailleeringshaven Grimsby en de havenwerken van Great Yar mouth, alsmede tegen vliegvelden in de Mid lands en Oost-Engeland. Bij een nachtaanval op de groote Schotsche fabriek van licht metaal Port William werden fabrieksgebouwen door bomtreffers van zwaar kaliber vernield. Een vrij sterke afdeeling Duitsche gevechts vliegtuigen heeft in den nacht van 20 op 21 Juni het Britsche vlootsteunpunt Alexandrië gebom bardeerd. In Noord-Afrika hebben Duitsche torpedo vliegtuigen bij Boegboeg door scheervluchten Britsche troepenconcentraties en autocolonnes aangevallen. Bij Tobroek hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen barakken en benzineopslag plaatsen met bommen in brand geworpen. De vijand heeft in den afgeloopen nacht met zwakke krachten op eenige plaatsen van het Noord-Duitsche kustgebied brand- en brisant bommen- geworpen. De burgerbevolking leed eenige verliezen. In woonwijken ontstond onbe langrijke schade aan gebouwen. Nachtjagers schoten een Britsch gevechtsvliegtuig neer. Omtrent den strijd in Noord-Afrika meldt het D. N. B. nog de volgende bijzonderheden: Batterijen van het Duitsche luchtdoelgeschut hebben gisteren gewapende Britsche koop vaardijschepen onder vuur genomen, die pro beerden de haven van Tobroek te verlaten. Er werden treffers geplaatst op twee groote vrachtschepen. Steekvlammen sloegen omhoog, zoodat de doeltreffend beschoten schepen de poging opgaven en met sterk verminderde snelheid naar de haven moesten terugkeeren. Pogingen van kleine Britsche formaties om den ring om Tobroek te doorbreken, werden door eenheden van het Duitsche Afrikacorps, onder bloedige verliezen voor den vijand ver ijdeld. In den sector van Solloem hebben verken ningsvliegtuigen van het Duitsche Afrikacorps geslaagde aanvallen ondernomen en den Brit ten verliezen toegebracht. Eenheden van het Uuitsche Africacorps schoten bij Solloem een Britsch vliegtuig neer en namen den bestuur der gevangen. Duitsche gevechtsvliegtuigen ondernamen gisteren, ondanks hevigen Britschen afweer, een geslaagden aanval op Tobroek. Benzine opslagplaatsen en barakken werden doeltref fend met bommen bestookt. Reusachtige bran den werden waargenomen, dikke zwarte rook wolken belemmerden tot op vele kilometers het Uitzicht. Een Britsche stelling luchtdoelgeschut aan de haven van Tobroek werd met goed geplaatste bomtreffers tot zwijgen gebracht. Een Hurricane werd neergeschoten en viel in zee. In het samenvattend rapport van het opper bevel van de weermacht is vermeld, dat het aantal gevangenen op Kreta 10.700 Britten en 5000 Grieken bedraagt. Inmiddels, zoo ver neemt het D. N. B. van bevoegde zijde, is het aantal gevangenen na afloop van de jongste Zuiveringsactie in de bergen van Kreta nog toegenomen. Het bedraagt in totaal 18.735 tean, n.l. 13.123 Britten en 5608 Grieken. Duitsche duikbooten, die de laatste dagen met groot succes in het Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan opereerden, hebben Verscheidene Britsche schepen en e.en in .Brit schen dienst varend koopvaardijschip van te zamen meer dan 40.000 brt. tot zinken ge bracht. Duitsche Messerschmitt-jagers hebben in totaal twee Bristol Blenheim machines en vijf Spitfires neergeschoten, toen vanmiddag, zoo- Sis reeds is gemeld, zes Engelsche bommenwer pers de Fransche kanaalkust trachtten aan te Vallen. Drie Me 109 worden vermist. Door neer geworpen bommen ontstond geringe schade. BERLUN, 21 Juni (D.N.B.) In den nacht Vau 19 op 20 Juni hebben Britsche vliegtui- 8en een industriestad in West-Duitschland met k°inmen bestookt. De operatiezaal van een ^ekenhuis, dat van tal van Roode Kruistee- kens voorzien was, werd door een bom verwoest. ln de buurt van het ziekenhuis bevindt zien ®een enkel militair doel of belangrijke mili- aire inrichting. BERLIJN, 21 Juni (D.N.B.) Zaterdagmid dag hebben Engelsche gevechtsvliegtuigen, zwaar beschermd door jagers, getracht de bezette gebieden binnen te vliegen. Zij wer den in den luchtslag, die zich ontwikkelde, met zware verliezen afgeslagen. Duitsche jagers schoten 23, luchtafweergeschut 2 Britsche vliegtuigen neer. Vijf eigen vlieg tuigen worden vermist. BERLIJN, 21 Juni. (D.N.B.) Naar uit Washington gemeld wordt, heeft president Roosevelt in een boodschap aan het Congres BERLIJN, 21 Juni (D.N.B» Reuter meldt, dat ex-Koning Peter van Joego-Slavië in En geland is aangekomen. Verder meldt Reu'er, dat de vroegere Joego slavische regeering zich eveneens in Londen zal vestigen. In ieder menschenleven vinden wij de botsing met de zonde. Even zeker als de mensch God ontmoet in zijn leven, zoo zeker ontmoet hij ook het kwaad, welks wezen afgekeerdheid is ïan God. Of wij nu door te zondigen het con flict scheppen in eigen innerlijk leven, hetzij wij in botsing komen met de zonden van .an deren, het mysterium iniquitatis, het geheim der boosheid, ontmoeten wij op onzen weg. Maar steeds ook zullen wij ervaren, dat het kenmerk der zonde is: wanorde en ongeregeldheid. Inner lijke verdeeldheid bij onze persoonlijke zonden, wanorde in de menschelijke samenleving bij de ontmoeting met de zonden van anderen. Want één slechts is de Regelaar, God. E11 alles wat daarom van God afwijkt, kan krachtens zijn streving slechts cngeregelheid en wanorde scheppen. Omdat God zich bevindt op ieders weg, staat daar voor den met vrijen wil begiftigden mensch ook tevens onontkoombaar de eisch Hem te kie zen of aan Zijn Wil en wet achteloos voorbij te gaan. Zijn Wil nu, die Hem dreef bij ae wonderbare daad der Schepping en de nog wonderbaarlijker daad der Verlossing, was het dat het tegenwoor dige zou uitmonden in de eeuwigheid. Daaraan ontleent deze wereld haar zin en haar beteeke- nis. Het wereldsche is er om het religieuze te dragen. Alles wat is, is als een stroom, een processie, die van God uitgaat en tot God te rugkeert. Niets is dan ook zinneloozer, niets ook getuigt van een grooter gebrek aan werkelijk heidszin, dan deze wereld te willen zien zonder God. Zonder God verliest iedere opbouw zijn grondslag en alle dingen der wereld hun doel, zooals de Oratie van dezen Zondag het ons inprent: „God, zonder Wien niets besten dig, niets heilig is". Maar ook al kennen wij deze waarheid, wij weten tevens dat wij met onze door de erfzonde verzwakte natuur tot het kwade zijn geneigd. Ook de Christen voelt bij zijn opstijgen naar God den last van zijn gehechtheid aan de aar de. Met Paschen stond hij met Christus op tot een nieuw leven, met Pinksteren ontving hij de mannelijke kracht van den H. Geest. Maar nu moet hij het ontvangen licht verder dragen in de wereld der grauwe werkelijkheid. Temidden van de zorgen, moeiten en riooden van het leven van iederen dag voelen wij onze eigen zwakheid en dreigt de zwaarte van den strijd tegen eigen zondigheid en de zonden der wereld ons met moedeloosheid te vervullen. Christus heeft Zich nimmer de zwakheid van aen mensphelijken wil ontveinsd en dezen wil steeds ook in Zijn vrienden en leerlingen gezien als geketend aan de zonde. Hij noemt Petrus een satan en over Zijn leerlingen klaagt Hij: „O, ongeloovig geslacht, hoe lang nog zal Ik u dulden?" Heel de miezerige kleinheid van het al te menschelijke stond Hem duidelijk voor oogen. E11 toch verwacht Hij van deze zedelijk zoo gezonken menschheid het allerhoogste: „Weest volmaakt, zooals uw Hemelsche Vader volmaakt is." De aan zichzelf overgelaten menschelijke wil moet in de botsing met de zonde ten onder gaan. Toch kon Christus den eisch tot de hoogste volmaaktheid stellen, omdat Hij tegelijkertijd den mensch ook brengt de verlossing uit de. zonde en aan allen, die in Hem gelooven, Zijn eigen geest en Zijn eigen genadekracht schenkt. Daarom was Zijn plaats temidden van tolle naars en zondaars. „Deze ontvangt zon daars en eet met hen!" Door Zijn kracht werden deze tollenaars en zondaars gedreven tot de hoogste top pen van heiligheid. Tot de vrouw, die stond in den stroom van het al te menschelijke, klonk de stem: „Zalig zijn de zuiveren van harte, want zij zullen God zien." En zij, die aan nie mand behoorde, daar zij aan allen behoorde, werd door dit woord getrokken tot de hoogste liefde, omdat zij vertrouwde op de sterke liefde van Christus. Ook wij staan hulpeloos in den strijd tegen de zonde, wanneer wij meenen dien strijd alleen te moeten strijden. Indien wij denken alleen door de kracht van onzen goeden wil de botsing met de zonde te boven te kunnen komen, dan zullen wij fiasco na fiasco ondervinden. De verantwoordelijkheid voor onze verlossing ligt echter niet op ons alleen, maar op ons mét God-, Onze nederlaag tegenover de zonde komt veelal voort uit een vermetel zelfvertrouwen en te weinig vertrouwen op God. Willen wij overwinnaar blijven, dan moeten wij ons meer bewust maken van Gods voortdu rende liefdevolle zorg voor ons. „Werp uw zorg op d en H e e r." (Graduale)Niet alleen de zorg om de nooden en kommer van dit grauwe leven, maar ook de zorg om ons gebrek aan liefde, om onze gehechtheid aan het aardsche. Wat de zonden van anderen ons ook mogen aandoen, welke verwarring en chaos de zonde ook moge brengen in de wereld, hoezeer ook ons eigen zieleleven moge verscheurd zijn door de zonde, deze waarheid blijft onomstootelijk: „Hij draagt zorg voor u." (Epistel) Zooals het Boek der Openbaring ons beschrijft gaan over deze wereld de ruiters van ondergang en dood: de ruiter op het vuurroode paard, die volk doet opstaan tegen volk; de ruiter op het zwarte paard, die honger brengt en gebrek, en het vale paard, waarop de dood is gezeten. Maar over diezelfde wereld gaat ook de rui ter op het witte paard, die „Getrouwe en Waar achtige" wordt geheeten en Wiens Naam is: „Het Woord van God." En op den zoom van Zijn kleed staat geschreven: „Koning der koningen en .Heer der heeren." (Openb. 19. 1116). Mogen wij dezen ruiter volgen. Want Hij zal allen twijfel en zorg, allen angst en onrust van ons wegnemen en ons met Zich meevoeren naar de overwinning over zonde en dood. K. Bij de afdeeling technische controle van den oentralen crisis-contröledienst waren klachten ingekomen) volgens welke een melkinrichting te Apeldoorn de melk, die haar werd ingeleverd, niet naar het vetgehalte uitbetaalde. Deze klach ten waren natuurlijk aanleiding tot het instellen van een onderzoek bij dit bedrijf door contro leurs De eigenaar der melkinrichting bleek bij de monsters van de hem geleverde melk ondermelk te doen en op grond van deze vervalschte monsters zijn melkleveranciers te betalen. Op deze manier werd een belang rijke hoeveelheid melkvet, die hem was ge leverd, niet aan de melkveehouders uitbe taald. Deze hoeveelheid bedroeg ruim hon derd kilogram over de periode van 27 April tot 31 Mei. Dit melkvet werd ook buiten de admi nistratie gehouden. De boter, die ervan werd bereid, werd, buiten de administratie om, zonder merk en zonder bon voor f 4 per kilogram verkocht De man, die dit op zijn geweten heeft moet zich reeds sedert December 1940 met deze practijken hebben bezig gehouden. Ook in dit geval bleek de waarheid van het dichterwoord: „Dit juist is van de booze daad de vloek, dat nog meer slechtheid zij verwekken moet." Want tengevolge van de gebezigde prac- tijken ontstonden grootere hoeveelheden melk vet en geproduceerde boter, dan konden worden verantwoord, en dit noodzaakte den man weer tot geknoei in de administratie. Bij een huiszoeking werd onder een divan nog een hoeveelheid ongemerkte boter gevon den, die gereed lag om te worden afgeleverd. Den dader werd op het politiebureau te Apel doorn een verhoor afgenomen. Hij zal zoowel strafrechtelijk als tuchtrechtelijk worden ver volgd en is reeds, in verband met wat thans is gebleken, bij de Nederlandsche Zuivelcentrale air georganiseerde geschorst. Ook tegen de afnemers van de buiten de distributie om geleverde boter is proces-verbaal opgemaakt. meegedeeld, dat het Amerikaansche schip Robin Moor" op 21 Mei in het Zuidelijke deel van den Atlantischen Oceaan door een Duitsche duikboot tot zinken is gebracht. De boodschap van Roosevelt was gekleed in den vorm van een pamflet. Waarnemers te Washington verklaren, zoo meldt United Press aan haar bladen, dat in de boodschap, die president Roosevelt aan het Congres gezonden heeft, niet wordt gezegd, op welke wijze hij zich voorstelt zich te verweren tegen de bedreiging voor de scheepvaart der Vereenigde Staten. Men weet niet, of hij het plan koestert de koopvaardijschepen te bewa penen of konvooieering in te voeren door zee- en luchtstrijdkrachten. Op de laatste perscon ferentie had de president verklaard, dat de marine de plannen voor de bewapening' van de koopvaardijvloot reeds gereed heeft. De onverwachte bijzondere boodschap van den president heeft tot gevolg gehad, dat eenige papieren op de beurs te New York twee pun ten zijn gedaald. Het ANP verneemt van welingelichte zijde te Berlijn: ,,De president heeft een rede gehouden. De koersen aan de Amerikaansche beurs zijn daar op met twee punten gedaald." Met deze woorden kenmerkte men in de Duitsche rijkshoofdstad den weerklank, dien president Roosevelts boodschap van gisteren aan het Congres in politieke kringen te Berlijn heeft gevonden. De door vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers te berde gebrachte vraag, of in de aangelegenheid van het schip Robin Moor van den kant van de Ver. Staten een protestnota in de Wilhelmstrassc' is ont vangen, is vandaag van bevoegde zijde ontken nend beantwoord. Uit Rome meldt het DNB: De boodschap van Roosevelt aan het Congres heeft, naar men te Rome constateerde* ondanks een ongehoord agressieve taal, in politieke kringen geen ver rassing gewekt. Het gaat, naar men zegt, om een nieuw document van de Noord-Amerikaan sche oorlogsopruiing. Met zijn tendentieuze te- weringen betreffende het tot zinken brengen van de Robin Moor en de gebruikelijke huma nitaire frases zet Roosevelt zijn werk voor het wekken van de oorlogspsychose in de Ver. Sta ten voort. Natuurlijk heeft president Roosevelt het wijselijk vermed m iets te zeggen over de lading van de Robin Moor en de bestenlming van het schip, ofschoon reeds vast staat, dat het schip o.m. oorlogsmateriaal naar Zuid- Afrika, d.w.z. het belangrijkste Engelsche, steunpunt voor de operaties tegen It&iiaansch Oost-Afrfka en in het nabije Oosten, trans porteerde. Daarentegen heeft Roosevelt mei zijn verklaring, dat Amerika zich verweren zal tegen iedere poging om de Amerikaansche hulp niet naar Engeland te laten komen, ondubbel zinnig bevestigd dat zijn regeering oorlogsma teriaal, dat bestemd is om gebruikt te worden tegen de spil, naar de oorlogszone wil laten komen. Het zijn dus niet de spilmogendheden, die met haar zuiver tot Europa beperkten oor log Amerika bedreigen, maar het is Roosevelt, die het internationaal recht schendt en die door contrabande door de blokkadezone te wil len zenden, bewust naar een oorlog tegen de spil stuurt. Stefani meldt uit Hollywood; Tijdens een groote anti-interventionistische betooging heeft Lindbergh wederom verklaard, dat de behar tiging van de Amerikaansche belangen eischt, dat de Ver. Staten niet deelnemen aan het huidige conflict. Spr. wees er op, dat Amerika militair niet gereed is, dat de voorbereiding talrijke jaren eischt en dat zelfs, wanneer net volkomen gewapend zou zijn, Amerika de bo- venmenschelijke taak onder oogen zou moeten zien den Oceaan over te steken en troepen aan .and te zetten op het buitengewoon versterkte Êuropeesche vasteland. In geval van een mis lukking zou Amerika gevaar loopen een mil- lioen menschenlevens te verliezen. Lindbergh verklaarde, dat Amerika niets te vreezen heeft, aangezien het zich in de beste defensieve po sitie ter wereld bevindt. WASHINGTON, 21 Juni (D.N.B.). Door een verordening van president Roosevelt zijn alle petroleumproducten onder export-eontröle ge plaatst. Alleen is nog de export toegestaan naar het Britsche Rijk, Egypte en het Westelijk half rond. Het Witte Huis merkt ten aanzien hier van op, dat men een zoo druk mogelijk gebruik wil maken van de tankschepen om de Oostkust en de andere Amerikaansche republieken van petroleum te voorzien. Associated Press meldt, dat de blokkeering van de Zwitsersche en Zweedsche saldi in de Ver. Staten door het departement van Finan ciën weer is opgeheven. De wet, die president Roosevelt de machtiging geeft om strenge controle uit te oefenen over het reizen-van Amerikaansche burgers naér en uit de Vereenigde Staten, is door het Congres definitief aangenomen. De wet geeft den pre sident het recht iedere immigratie tijdelijk stop te zetten. De bemanning van het vrachtschip Greylock van de Robin-lijn is in staking gegaan, toen de reedei-y den eisch der manschappen betreffende loonsverhooging en verdubbeling van de levens verzekering voor de vaart naar Kaapstad had geweigerd. De stakende zeelieden motiveeren hun eisch met het recente in den grond boren van het aan dezelfde maatschappij behoorende schip Robin Moor. STOCKHOLM, 21 Juni. (D.N.B.) Belangrijke besluiten betreffende een reconstructie van het oorlogskabinet zijn te verwachten, zoo is de meenmg van den politieken medewerker van de Daily Mail volgens een bericht in de Nya Dag- ligt Allehanda. De reconstructie van het oor logskabinet wordt, naar het Zweedsche blad verder meldt, op hét oogenblik druk besproken in Londensche kringen. De pers eischt dag aan dag een oorlogskabinet met vertegenwoordiging van de Dominions. De overbelaste premier moet zich geschiktere medewerkers aanschaffen. Aangezien de Dominions groote hoeveelheden materiaal en troepen naar Europa zenden, heb ben zij er ook recht op, dat zij zich kunnen uit spreken in strategische kwesties. De Daily Mail meent, dat Churchill wellicht minstens zoolang wil wachten met de gewenschte reorganisatie der regeering, tot alle premiers der Dominions in Londen zijn aangekomen. Een in de Engelsche ochtendbladen van he den gepubliceerde mededeeling, dat generaal Mac Naughten, opperbevelhebber van de Cana- deesche strijdkrachten in Engeland, wellicht tot een oorlogskabinet als minister van Oorlog zai toetreden, is in een officieele Engelsche ver klaring categorisch tegengesproken. In deze verklaring wordt gezegd, dat dit gerucht geen enkelen grond van waarheid bevat en dat ei geen Wijzigingen komen in de samenstelling van het oorlogskabinet of in de functie van den minister van Oorlog.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1