Si. SUGGESTIE ÏKdfm&aal van dm dag Gouden regen FIRMA F. HUISSEN D. W. BK AND ZONDAG 22 JUNI 1941 Melkpoeder te duur verkocht OOK KLEINE SCHADEN TELLEN NIEUW MOLEST-RISICO Gezientje's BEURS VAN NEW YORK «ft MEDISCHE KRONIEK VIJZELSTRAAT 1 - AMSTERDAM-C. Grole sort. VERLOVINGSRINGEN zonder inlevering oud goud. Het betalen van te hoogen inkoop prijs is ook strafbaar MINDER COURANTE EN INCOURANTE FONDSEN DE CENTRALE Betere ondertoon Omzet: 130.000 shares FAILLISSEMENTEN Glearingkoerseri door 1 OWEN RUTTER hü Sedert vijftig jaar spreekt iedereen over suggestie, terwijl dat vroeger een bijna onbe kend begrip was. De aandacht werd op deze dingen gevestigd, toen Mesmer in den tijd van Napoleon I zijn successen behaalde en zijn groote reputatie kreeg door zijn magnetisme. Hij liep in een lang kleed met een staf in de hand in zijn groote zaal rond, die zwak ver licht was, en waar van buiten zachte muziek doordrong. Hij maakte met zijn staf bepaalde bewegingen óver het lichaam van de patiënten en dat was in hoofdzaak de magnetische be handeling. Hij stelde het voor alsof deze geneeswijze geschiedde door middel van het dierlijk magnetisme, dus dierlijke electriciteit. Later bleek dan. dat dit een onmogelijkheid was: daarop behoeven wij thans niet meer in te gaan. Maar men had geleerd door deze werk zaamheid van Mesmer, dat een aantal patiën ten bij deze behandeling in een toestand van trance raakte, in een hypnotischen toestand; en zooals men begrijpt, ontbrak het niet aan onderzoekers, meest Franschen, die dezen hyp notischen toestand gingen bestudeeren. Maar deze wetenschap was nog niet officieel: zij werd door de universiteiten niet aanvaard. Dit werd anders, toen Charcot, een van de Fransche glories der 19de eeuw, zich met deze zaak ging bezig houden. Hij bemerkte en be vestigde, dat er dus patiënten waren, die men ln hypnotischen toestand kon brengen en in dezen toestand van allerlei bezwaren kon af helpen. Deze studies waren gemengd met an dere studies, n.l. over de hysterie. Charcot vond, dat een typische hysterische aanval in drie phasen verliep; de krampen, den boogs'and (op hoofd en hielen), de hartstoch'elijke lichaamsstanden (smeekend, dreigend, huilend enz.) Maar later bleek, dat dit soort hysterie gekweekt was: Janet vond later uit, wie de patiënt was, die dergelijke aanvallen vertoonde, en bewees, dat de andere patiënten deze aan vallen eenvoudig gecopieerd hadden. Er bleek toen ook, dat Charcot zelf nooit een patiënt gehypnotiseerd had, maar de patiënt was voor het college in hypnose gebracht door een as sistent en vertoonde dan op het college de prachrige, indrukwekkende phasen van den aanval, waar Charcot, eventueel aanwezige vreemde gasten, de studenten en de hysterische patiënt zelve allen evenveel genoegen aan be leefden. Maar omdat nu de reputatie van Charcot in dit opzicht later verminderd werd, cn zijn opvatting van een hysterischen aanval als onjuist werd bevonden, kreeg de officieele wetenschap ook weer meer argwaan tegen de gcbeele affaire van de hypnose. Nu moet men wel in 't oog houden, dat tot dusverre de hyp nose hoofdzakelijk toegepast was op personen, die van min of meer hysterischen aard waren. De studie van hypnose werd toen overge nomen door de z.g. school van Nancy, vooral ooor de artsen- Bernheim en Liébeault. Deze breidden het begrip suggestie uit, en rekenden ook de hypnose onder de suggestie. Daardoor werd de suggestie en de hypnose een genees wijze, die zeer algemeen en op allerlei patiën ten kon worden toegepast. Deze geneeswijze beleefde toen een enorme mode, maar toch aityd niet geheel in het kader van de offi cieele wetenschap. Ten onzent hebben Dr. Van Renterghem, pas overleden, en Dr. Frederik van Eeden deze methode gepropageerd en toe gepast; de bloei viel tusschen 1890 en 1900. Tallooze menschen waren er, die daarvan won deren verwachtten, mooie wonderen en leelijke wonderen. De optimisten meenden, dat men op die wijze het zieleleven der menschen op tot dusver onbekende wijze zou kunnen ver nieuwen, de pessimisten meenden, dit het mogelijk zou zijn, iemand in hypnose te sug- gereeren. een moord te doen, en zagen de in storting der geheele menschelijke maatschap pij als aanstaande. Bernheim en Liébeault zelf meenden ook, dat men met de hypnose allerlei wonderen zou kunnen verrichten; tegenwoordig doet dat alles nog alleen opgeld in griezelfilms. Zooals begrijpelijk is, waren deze overdrijvingen niet in staat, de hypnose en oe suggestie aan de officieele wetenschap dier baar te maken: bovendien was deze wetenschap zeer sterk materialistisch ingesteld: zij vond ceze methoden tersluiks, achterbaksch, en niet in overeenstemming met de triomfen van de (materialistische) natuurwetenschap, die in t volle licht werkte en welker praestaties nauw keurig konden worden berekend, onderzocht en gecontroleerd, terwijl de suggestie en hyp nose onberekenbare effecten teweegbracht waar de materialistische wetenschap niets van begreep. „Dat is slechts suggestief" zeide men dan; maar voor den onbevooroordeelden waar nemer was zulk een uitdrukking toch een teeken van zwakte. Stel U voor, dat men ge tracht heeft met de moderne wetenschappelijke methoden, als electriciteit, bepaalde ziekelijke toestanden te genezen, en het gelukt niet, ter wijl het met suggestie wel gelukt, dan is het woord: „maar dat is slechts suggestie" toch wel vreemd. Het is zoo iets als de geschiede nis van het ongehoorzame hondje. Evenwel, ook het materialisme gaat voorbij, de groove successen van de moderne psychiatrie maakten, dat de suggestie als methode lang zamerhand gewaardeerd werd als een toelaat bare en behoorlijke me'hode, die evenzeer recht heeft op wetenschappelijke waardeering als de chirurgie en de geneesmiddelleer. Hiertoe werkte mee, dat men langzamerhand een behoorlijk inzicht kreeg in de eigenlijke werkingssfeer van hypnose en suggestie, en dus wist te zeggen, welke ziekten wel en welke niet voor deze methode vatbaar waren. Anderzijds bleek echter ook, dat suggestie niet iets is, cat men op een receptenpapiertje kan voor schrijven; het bleek, dat het succes van de sugges'ieve methode nauw verbonden is aan de persoonlijkheid van den geneesheer (of kwakzalver). Slechts langzaam aanvaardde men, dat de methode zelf eigenlijk geen kwak zalverij is, ofschoon het zeker is, dat zij op niet-richtige en kwakzaiver-achtige wijze ge bruikt kan worden. Het is immers soms moge lijk, sommige pijnen door suggestie te vermin deren: wanneer nu iemand met een pijnlijk kankergezwel naar een suggestief werkenden kwakzalver gaat, wien het inderdaad gelukt; door zijn suggestie de pijnen te verminderen of zelfs weg te nemen, dan sterft de patiënt tcch nog aan het kankergezwel. Maar als men de zaak goed beziet, kunnen ook andere geneeswijzen op een dergelijke on- richtige wijze aangewend worden: het is moge lijk om in hetzelfde geval verdoovende mid delen te geven, en daardoor de ziekte schijn baar en voor korten tijd te genezen. (Is dit het eenig bereikbare, dan is zulks natuurlijk geoorloofd) Evenwel, het feit blijft bestaan, dat de sug gestieve therapie een bijzondere plaats inneemt, omdat zij gebonden is aan de persoonlijke ver houding tusschen arts (of kwakzalver) en patiënt, en daardoor eigenlijk niet door an- aeren gecontroleerd kan worden. Nog dezer dagen vernam ik van een arts, die een prac- tijk van een collega waarnam, dat hij bij een ssthmapatiënt werd geroepen: de collega had hem gezegd, dat de asthma-aanvallen, die menigvuldig waren, steeds door een bepaalde inspuiting werden beëindigd; maar toen de waarnemer de inspui'ing gaf, hielp het niets: misschien had het bij een anderen waarnemer wel geholpen. Het komt er dus op aan te on derzoeken, van welken aard de relatie tusschen arts en patiënt moet zijn, indien de sugges tieve me'hod e van kracht wil zijn. Eveneens moet nagegaan worden, welke gevallen voor deze methode geschikt zijn. Het zal dan blij ken, dat deze methode in 't geheel niet min derwaardig is, maar evenzeer op de algemeene menschelijke natuur steunt als de aanwending van geneesmiddelen en van het mes. Dr. TH. H. SCHLICHTING. „ik heb twee zeer gewichtige gronden om U om salarisver- hooging te vrageu, mijnheer", „Zoo en wat zijn die 1" „Een tweeling, mijnheer I"1 Verscheidene winkeliers hadden zich de laatste dagen te verantwoorden voor den inspec teur voor de prijsbeheersching te 's-Gravenhage wegens prijsopdrijving bij den verkoop van ma- gere-melkpoeder, karnemelkpoeder en gecon denseerde melk. In al deze gevallen meenden de overtreders ter rechtvaardiging van hun te hooge prijzen te kunnen aanvoeren, dat zij hadden ingekocht tegen prijzen, welke boven, ten deele zelfs ver boven den hoogst toelaatbaren verkoopprijs la gen. De inspecteur voor de prijsbeheersching stelde echter vast, dat er dan in deze gevallen was ingekocht tegen prijzen, hooger dan de over treders hadden mogen betalen, zoodat zij reeds daardoor in overtreding waren en dus ook alle gevolgen moesten dragen. Wegens overtreding van de prijzenbeschikking 1940 (zuivelproducten) werden veroordeeld: de winkeliers W. en K. te Axel, ieder,tot een geld boete van f 50, K. te Alphen aan den Rijn tot f 60 en N. te Overschie tot f 80 boete met verbeurdverklaring van een aantal bij hem in beslag genomen busjes gecondenseerde melk. Wanneer Uw eigendommen door oorlogsmolest slechts licht beschadigd worden en U finantiëel voldoende draagkrachtig wordt geacht, ontvangt U van overheidswege geen uitkeering. Toch kan zulk een schade zeer ongelegen komen. Voorkom dit door U tijdig aan te sluiten by Uitvoerige inlichtingen verstrekt het kantoor: Singel 126-130, A'dam-C., Tel. 47190 Gezientje was heel mager en heel minnetjes, zoo'n spichtig, hoekig wezentje dat precies paste In het raam van haar omgeving: het nauwe, niet al te zindelijke steegje waar zij woonde en het troostelooze confectie-atelier waar zij den dag sleet met automatisch werk „aan den loopenden bard". Zij miste, met hasr twintig jaren, bijna volkomen alle charme die de andere meisjes van haar leeftijd zoo bekoorlijk maak ten. De jongens van het steegje hadden voor haar slechts één definitie: vel over been en meer niet! Ja, dat was de werkelijkheid: vel over been was ze en meer niet! En het ergste van alles was nog, dat ze het zelf heel goed wist. Ze had eenvoudig geen kans om het ni e t te weten, want de meisjes van het atelier en de jongens van het steegje waren gewoon, hun ge dachten niet voor zich te houden en zeker niet wan neer het zoo'n hulpeloos, vormeloos menschje was als Gezientje. En toch is er ook In de meest onooglijke schepselen een drang naar geluk. Zelfs de ergst misdeelden weten als bij ingeving, dat zij recht hebben, deze wereld anders te zien dan een tranendal. Allen, ook de leelijken, de mismaak- ten, de charme-loozen, zoeken naar groote, schoone momenten In het leven; zij haken er naar, evenzeer als 'de meer begenadigden.' En zoo was 't ook met Gezientje. Ook in haar hart was er een stil, bedeesd verlangen naar iets, naar iemand, waardoor haar bestaan een ande re, zonniger kleur zou krijgen dan tot dusver. En al mag het waar zijn, dat het ongeluk In een klein hoekje schuilt, het is toch ook waar dat men het geluk ontmoet voordat men er aan denkt. Het geluk verbergt zich overal en het kan gebeuren dat het u staande houdt en aan spreekt midden in een nauw, vuil steegje dat bijna niet verschilt van dat van Gezientje. Heusch, zooiets kan gebeuren, dat blijkt duide lijk uit het geval van magere Gezientje. Het was namelijk een zomersche morgen, toen zij als altijd van het steegje waar zij woonde, naar het groote confectie-atelier liep. Een op wekkende ochtendwandeling was dat allerminst, want het grootste deel van haar weg voerde door smerige sloppen, waar de armoede van de huizen droop. Scheefgezakte gevels, met daar tusschenin soms een onbewoonbaar verklaarde woning. Hobbelige straten, waar de gansche buurt zijn vuilnis had neergegooid. Maar dit al les deerde Gezientje heelemaal niet. Zonder het te zien, zonder er op te letten althans, koos zij haar weg door de armelijke buurt. En heel bescheiden droomde zij, dat er toch nog eens iemand zou komen die tot haar zou zeggen: „Gezientje, wil jij mijn' meisje zijn?" En later; „Gezientje, wil jij mijn vrouw worden?" Doch dat waren maar droomen, en aan de werkelijk heid geloofde zij niet. Daardoor was zij er totaal niet op bedacht, dat het toch eens werkelijkheid zou worden. Op dien zomerschen morgen namelijk, toen zij door de Leliestee® liep, hoorde zij snelle stappen ach ter zich. Zij draaide zich om en ze had nog juist tijd om te zien dat het een tengere, bleeke jongen was. Toen stond hij al naast haar- Hij hijgde een beetje. „Dag," zei hij, „neem me niet kwalijk, dat ik je aan het schrikken maak. Ik zie je lederen morgen hier langs komen en ik heb je ook wel eens op het confectie-atelier ge zien. Daar ben ik expeditieknecht, zie je en nu wou ik je maar vragen of je goed vindt dat ik met je meeloop?" Hij ging recht op ziin doel af, dat was zeker! Zijn pijl maakte geen omweg, maar werd van dén boog goed op haar hart gemikt! „Ja," zei ze, voordat ze het zelf eigenlijk wist, „Dat vind ik wel prettig. Woon jü hier in de steeg?' Hij knikte: „Op nummer zeven. Ik heet Jan, Jan Kaliander, en jij bent Gezientje Kle- boer, hè?" Ze bloosde over zooveel voortvarend heid, en er kwam zoowaar een beetje tjdelheid in haar omhoog, dat haar nieuwsgierig deed vragen: „Hoe weet je dat?" Niet in het minst verlegen antwoordde hij: „Gehoord natuurlijk, van het meisje van een van'de andere knechts, dat ook op jouw afdeeling werkt." Daarmee was het gesprek voorloopig al uitge put, doch toen ze bijna hun doel bereikt had den vroeg hij: „Hoe laat ga jij naar huls?" „Om twaalf uur," antwoordde Gezientje en daarop pakte hij haar hand. Terwijl zij een ongekende, neerlijke sensatie onderging, vroeg hij: „Mag ik op je wachten? Voor de deur?" Ze lachte, en het was niet noodig dat zij nog iets zei. Die ochtend was voor haar één roes van ge luk en zoo waren er nog vele. Dat zult ge be grijpen, lezer, wanneer ik u mededeel, dat zij zich onlangs hebben verloofd, toen Jan op de expeditié-afdeeling van de confectiefabriek een niet onaanzienlijke promotie had gemaakt. En ge zult er niet van opkijken, wanneer ge bin nen korten of langen tijd een advertentie ziet, waariit blijkt, dat Gezientje Kleboer, dat spich tig, hoekig meisje uit de steeg, in hèt huwelijk is getreden met Jan Kallander, den tengeren, bleeken jongen man uit de Leliesteeg. Want ook in het leven van degenen die niet met een schoon uiterlijk zijn toegerust, nestelt zich het geluk. Het zoekt een warm plekje. En waar zou het dit beter kunnen vinden dan in de harten van twee menschen die van elkaar houden, zooals Jan en Gezientje? (Nadruk verboden) Sedert de vorige opgave werden door de. firma D. W. BRAND, Keizersgracht 215 te Amsterdam, de volgende fondsen verhandeld: OBLIGATION Amsterdam 1361 (kl. cp.) 390 Amsterdamsche Grondbriefbank (kl. cp.) 4 83 Bolte Gorter 4 93 Gereformeerde Kerk te Baorn 1881 4 95%% Nederlandsche Bankinstelling enz. (kl. cp.) 4 (5 92%% Vaderlandsche Bank voor Belaste Waar den (kl. cp.") 4 ,6 90 Vaderlandsche Bank voor Belaste Waar den (kl. cp.) 4 (5 89 Verg. voor Christ. Hooger Middelbaar Onderwijs te Zeist 4 95%% Verg. tot Christ. Verzorging van Krank zinnigen In Nederland (kl. cp.) 4 96%% OBLIG. R.K. INSTELLINGEN (BINNENLAND) Elisabeth Ziekenhuis, Sint te Alkmaar 4% 98 Hart, Par. v. h. H. te Arnhem 4 92 Hart van Jezus, Par. v. h. H. te Rotter dam 3% 67%% Jozef, Par. v. d. H. te Velsen 4 o/„ 63 O. L. Vrouw Hemelvaart, Par. te Heem stede 4 89 O. L. Vrouw van Lourdes, Par. tc Sche veningen 3 50 Vincentius a Paulo, Vereeniging H. te 's-Gravenhage 3% 82 Willibrordus, Par. v. d'. H. te Wassenaar 4 66 OBLIG. R.K. INSTELLINGEN (BUITENLAND) Augustinessen, Eerw. Zusters te Düren 7% 73 Bisdom Ermland 7 75, Bisdom Meissen. 7 92 Bisdom Würzburg 7 92 Elisabeth, Congr. der Zusters v. d. H. te B'reslau 7 82 Engelsche Zusters, Instituut der te Mainz 8.% 71%% Franciscanen, Eerw-. Paters te Fulda 7 82 Franciscanen, Broeders te Waldbreitbach 8 72 Franciscanessen, Eerw. Zusters te Non- nenwerth 1931 7 75%% Franciscanessen v. d. H. Georgius, Zus ters te Thuine 7 70 Hart van Jezus, Par. v. h. H. te Düssel- dorf 7 66 Johannes den Dooper te Gastcl-Staadt 8 65 Katholisch Gesellen Hospitum te Keu len 7 63 Serafijnsche Liefde te Essen 7% 66 Mathias Spital te Rheine 1926 7 55 Vincentius A Paulo, Zusters v. d. H. te Freiburg 7 83 PANDBRIEVEN Algemeene Maatschappij tot beleenen en aankoopen van met vruchtgebruik en periodieke uitkeeringen belaste waar den (kl. cp.) 8% 8% 9 Dordrechtsche Hypotheekbank (kl. cp.) 3% Eerste Nederland'sche Scheepsverband Maatschappij (kl, cp.) 4 Holland—Canada Hypotheekbank (kl. cp) 5 ""V Nederlandsch-Oostfriesohe Hypotheek bank (kl. cp.) 3% (6 Cverijseljjche Hypotheekbank (kl. cp.) 4 Rotterdamsche Scheepshypotheekbank kl. cp.) 3% cr„ Vaderlandsche Hypotheekbank (kl. cp.) 4 (5 AANDEELEN Algemeene Kunstzijde Unie (Pref.) Appingedammer Bronsmotorenfabriek Bogota. Handel Industrie Maatschappij B'olte Gorter Eerste Nederlandsche Rijwielfabriek v.h. H. Burgers Eerste Roomsch-Katholieke Levensverze kering Maatschappij Fakkel, Boek- en Steendrukkerij De Grint Maatschappij te Arnhem Havenlaan, Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen Kampar Sumatra. Goud Exploratie Maat schappij Nederlandsche Fabriek voor. Wollen De kens v.h. J. C. Zaalberg Zoon (f 100.—) Lint's Industrie Hanci'el Maatschappij A. N. de (Pref.) Maastrichtsche Zinkwit Maatschappij (f 240.—) Meteoor, Betonfabrlek De Meijerij, Tramweg Maatschappij De (a f 250.—) Nationale Bank voor Belaste Waarden Nationale Hypotheekbank f 175.too Nederlandsche Maatschappij tot Exploita tie van Onroerende Goederen 22% Nederlandsche Sportpark, Maatschappij tot Exploitatie van het Pomona, Vegetarisch Hotel-Restaurant te 's-Gravenhage (Gew.) Taloeg Goerioeng Cultuur Maatschappij Thomassen Co., Machine- en Motoren- fabriek (f 500. Tjoeroeg, Rubber Cultuur Maatschappij (kl. cp.) Union, Cacao- Chocoladefabriek (kl. cp.) Vaderlandsche Bank voor Belaste Waar den (Volgest.) Utrechtsche Maatschappij tot Exploita tie van Onroerende Goederen Volharding, Maatschappij tot Expl. van Onroerende Goederen De te Rotter dam 20 MAKELAARS IN EEfEC1EN AMSTERDAM - KEIZERSGRACHT 215 TEL. 42600 (4 lijnen) Speciale afdeeling voor het verhandelen van KERKELIJKE LEEN IJS GEN WINSTBEWIJZEN Steden, Maatschappij tot Exploitatie van Onroe rende Goederen De f 30. DIVERSEN Koninklijke Vereenigde Tapijtfabrieken (Amort.- bew.) f 225. Moormans Cultuurondernemingen, Mij. tot Expl. van E (Bew. V. Deelger.) f 42.50 Vereenigde Hollandsche Sigarenfabrieken (Rest.- bew.) f 25. Vereenigde Transatlantische Hypotheekbanken (Rest.bew.) 3 LOTEN Rotterdamsche Schouwburg f 0.85 9'/t% 90 94 23 89 97 87% 91%% 115 155 123 134 115 135 30 70 30 2%% 195 104 120 112%% 3 67 22 41 35 205 75 55 60 66%% 93 22 NIET VOLGESTORTE AANDEELEN Algemeene Waarborg Maatschappij 10 gestort 19 Assurantie Mij. De Nederlanden van 1845 75 gestort 295 297 Eerste Nederlandsche Scheepsverband Maat schappij 10- gestort f 125.toe Eerste Nederlandsche Scheepsverband Maat schappij 10 gestort (a f 200.f 30.toe Haarlemsche Hypotheekbank 10 gestort i 25 toe, f 30.toe Nationale Levensverzekerings B'ank 10 gestort 490 Nederlandsche Bankinstelling 20 ge stort Nederlandsche Grondbriefbank 10 ge stort Rotterdamsche Scheepshypotheekbank 10 stort f 225.toe Vaderlandsche Hypotheekbank 10 f 200.toe OPRICHTERSBEWIJZPN Algemeene Norit Maatschappij f 260. Algemeene Waterleiding Maatschappij f 40 5 ge- gestort 1350.- Baanbreker, Aardappelmeel-, Stroop- Dextrine- fabriek De f 45. Javasche Bosch Exploitatie Maatschappij f 4.50 Lanhbank, Maatschappij tot Exploitatie van Onr. Goederen Dc f 26. Lettergieterij Amsterdam v.h. N. Tetterode f 2000, Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen De f 26.f 25. Moesi Ilir, Petroleum Maatschappij f 2.75 Nederlandsche Kabelfabriek f 8925. Serajoedal Stoomtram f 50. Singkep Tin Maatschappij f 70. Stedelijke Hypotheekbank f 225. Tilburgsche Waterleiding Maatschappij f 3050.— Vaderlandsche Bank voor Belaste Waarden f 12.50, f 12.— Aan het jaarverslag van de Arbeiders-Ver- zel'.erings- en Depositobank „Den Centrale" N.V. ontleenen wij het volgende: Vooruitloopende op het verslag over 1941 kan reeds worden medegedeeld, dat, ten gevolge van de cnderbeheerstelling, Statutenwijziging heeft plaats gevonden, waardoor in den vervolge de winst van „De Centrale" (buiten eventueel di vidend aan aandeelhouders tot een maximum van 6 pCt.) in het algemeen zal worden be steed ten behoeve van de verzekerden van „De Centrale". Hoofdzakelijk in de eerste helft van 1940 zijn nog bedragen 89.973.60) uit de reserves uit gekeerd aan het Internationale Instituut voor Sociale Geschiedenis (in 1939 uit de reserves 171.874.91). Nadien is steunverleening stop gezet en zijn alleen gedane toezeggingen na gekomen. Het eerste gedeelte van het jaar 1940 kenmerk te zich door een zeer matigen vooruitgang, welke in den zomer overging in een belangrijken ach teruitgang. Nadat gebleken was, dat ,,De Cen trale" geen enkel gevaar liep, maakte deze ach teruitgang plaats voor een maandelijkschen voor uitgang. Vooruitloopende op het jaar 1941 kunnen wij mededeelen, dat in het eerste kwartaal 1941 een netto vooruitgang is bereikt van 820.009 612.000). Vaste eigendommen staan op de balans voor f 1.540.336. Het bedrag aan uitstaande hypo theken bedraagt 1.182.198. Alleen eerste hypo theken komen in aanmerking. Er zal naar wor den gestreefd de beleggingen in hypotheken uit te breiden. Het effectenbezit bedraagt f 11.793.746. „De Centrale" is steeds in het bezit geweest van een zeer groote effectenpoi'tefeuille, waar van steeds een zeer groot gedeelte was belegd in buitenlandsche effecten. Op deze belegging zijn groote verliezen geleden. In de tweede helft van 1940 is een groot gedeelte verkocht, aan gezien de aan Ncderlandschen bodem gebonden verzekerden dit risico niet langer mochten dra gen. Leeningen gesloten met of gegarandeerd door publiekrechtelijke lichamen, vormen een totaal van 8.193.157, benevens f 84.000 aan andere rechtspersonen. Aan polisbeleeningen staat uit een bedrag van 691.701. Direct opVraabare gelden bij grootbank, bankier of giro bedragen totaal 235.069. Maatschappelijk kapitaal 50.000. De ver schillende reserves zijn samengevoegd tot één extra reserve, groot 1.948.50Q en een premie reserve eigen risico ten bedrage van 21.472.282. Het saldo over 1940, groot 45.000, is als volgt verdeeld: Stichting ten behoeve van buiten zijn schuld in moeilijkheden geraakt personeel van „De Centrale'.' 25.000; N.V.V. ten behoeve van „Vreugde en Arbeid" .15000; Stichting Winterhulp Nederland 5.000. Het onverdeeld winstsaldo bedraagt 6.600. NEW YORK, 21 Juni. Op de New York- sche Effectenbeurs was de handel vandaag bü opening zeer kalm, daar men terughoiidend- heid aan den dag legde. Het koersbeeld was daarbij verdeeld en de voorkomende koers afwijkingen van geen beteekënis. Een groot aantal londsen, vtaaronder vooraanstaande, werd aanvankelijk niet verhandeld. Later werd de ondertoon wat beter, al volgde ge®n 0Ple" ving van den handel. Enkele staalwaarden, pe- troleumfondsen en aandeelen van fabrieken van spoorwegmateriaal, alsmede enkele specialitei ten behaalden kleine koerswinsten, doch voor het overige waren de koersschommelingen mi niem. Slechts Bethlehem Steel en Union Paci fic brachten het bij uitzondering tot een winst van een punt. Hoewel de door verkooren na beurssluiting van Vrijdag ontstane «cacti? tot stand kwam, oefende de politieke toestand toch een zoodanigen druk uit op den ondernemings- ust, dat er tot het eind van den beurshandel geen koersveranderingen van iets grooteren om vang meer voorkwamen. De beurs sloot ver deeld. Vandaag werden 421 fondsen verhandeld. Daarvan zijn er 161 in koers gestegen, 118 ge daald. De noteeringen der 142 overige bleven onveranderd. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Surséance van betaling: 16 Juni 1941 is verlenging van surséance van betaiing verleend aan Mattbeus Verdegaal, bloem- bollenkweeker, Noordwijkerhout, voor den tijd van anderhalf Jaar, 18 Juni 1941 is de aan Klaas Coster Roelofszoon, molenaar en koopman, wonende te Staphorst G. 4, bij beschikking van 17 Januari 1940 definitief verleende surséance van betaling verlengd voor den tijd van anderhalf Jaar. Faiiliet verklaard: 19 Juni: J. K. van Alfen, wonende te Amster dam1, E'llderdijkkade no. 2727a, R.c. mr. W. M. A. Weitjens. Cur. mr. W. B.< Meyboom, Prinsen gracht 460, Amsterdam. Jacob Post, caféhouder, De Rijp. R.c. mr. J Krabbe, Cur. mr. E. H. J. Wijme, Alkm'aar. Nas> saulaan 18. Anna Maria Schermer, echtgen. van R. J. Smits, Hoorn, Koepoortsweg. R.c. mr. W. A. Ub- bens. Cur. mr. j. P. Windhausen, Hoorn, Groote Oost. A. G. v. d. Velden, vroeger caféhouder te Wa- genlngen, wonende te Arnhem, Kastanjelaan 2. R.c. mr. F. M. Pleyte, Cur. mr. J. G. de Vries Robbé Jr., Arnhem, Jansbuitensingel 32. H. Uilenburg, rijwielhandelaar, Leeuwarden, Eewal 72. R.c. m'r. H. W. A. Schipperijn, Cur. mr. N. Heemkerk, Leeuwarden. In de week van 15 tnv. 21 Juni' 1941 werden in Nederland 14 faillissementen uitgesproken. Opgeheven wegens gebrek aan actief de faillis sementen van: A. W. J. van Kempen, Den Haag; R. Smit, arbeider, Eindhovgn; T. Pavelaar Sr., Harmeien; K. J., Moens, Amsterdam; H. Nieder- meijer, Amsterdam1; G. van Mil, bakker, Niftrik. Gedeponeerde uitdeelingslijsten 11 Juni: Mevr, A. Trommel, echtgenoote van Joh. Pranger. Soestdijk. Geëindigd door het ver bindend worden der uitdeelingslijet, na gedaan verzet, uitkeering 19.035 pCt. 14 Juni: de Christelijke Vereeniging „Buiten zorg", gevestigd te Soest, kantoorhoudende te Zeist. Geëindigd door het verbindend worden der Uit- deelingslijst. Uitk. 4.4884 pCt. 16 Juni: C. J. J. Wouters-, weduwe van W. A. Martens. Bergen cp Zoom, handelende onder den firmanaam W. A. Martens. Uitk. 12 pCt. conc. 17 Jttni: H. Veeken Antzn., landbouwer, Stand- daarbuiten. Uitk. 11.935 pCt. aan conc. crediteuren. 18 Juni: W. M. Faassen, grossier, Tegeien. Ge ëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. Uitk. 7.6805 pCt. H. Th. E. M. Spoelder, Amsterdam. Idem-, Uitk. 2.67 pCt. new-york Air Reduction Allied Chem American Can American Radiator Amer Rolling Am. Smelting Am. Sugar Refining Amer Tel Tel Am. Tobacco B Am Waterworks Anac. Copper Atchis Topeka Baldwin Locomotive Baltlm. Ohio Bethlehem St Canada Pacif Com Investm J. I. Case Ches Ohio Chicago Rock Isl. Chrysler Corp Cons Edison Delaw Huds Detroit Edison C. Oupont d'Nem Eastman Kod Genei Electric Gen Foods Crp Gen Motors Goooyear Tyr Huason Motor int. Harvester Intern Nickel international Paper Int Tel a Iel Kenn Copper Mack Trucks Incorp. Montgomerv National o! cult Co N Central Norfolk Western Nord Amer. n.a Northern Pacific Packard pennsvivanla Proctor Chamble P Serv ol N.J Pullman incorporat. Pure Oil Company Radio Corp Reading Company Republic Steel Revn Tobac B. Sears Roebuck Shell Union. Oil Socony-Vac Southern Pacific Southern Railway Standard Brands St. OU N.-Jere Texas Gull Sulphur Tw Fox Film Union Carbon Union Pacifio Unit Aircraft United Corpor. United Fruc On. States Ind. Ale Un St Rubber Un. St steel □n St. Steel pr Western Union Westing bouse Wpol worth laten, t ex-dlv„ Slotk 21/6 41% 150 83% 16 Vs 13% 42 18% 155% 68 4% 26-3 28% 14% 73 3% 23% 60% 35% 58 18% 10 22% 151 133% 31% 36 38 17% 3 50 25% 14% 2% 36% 28% 35 16% 11-a 193% 12 6% 2% 23 57 21 26% 9% 3% 141/3 18% 31% 71% 14 8% 11% 12%' 5% 39% 35% 6% 70% 80% 39% Cs 65% 24 21% 55% 119 24 94% 28% ex-recht. Slotk 20/6 41% 149% 84 6% 13% 42 16% 155% 68 4% 26% 28% 14% 3% 72% 3% 28% 60 35 58% 18% 22% 151% 133 31% 36% 58% 17% 3 50% 25% 14% 2% 36% 28 35% 16% 193% 1214 8% 2% 23 56% 21% 26% 9% 3% 14% 18% 31% 71% 14 8% 11% 12% 5% 38% 3514 5% 70% 80 3% ■fff 65 24 21% 55% 119% 23% 94% 28% ex- Slotk 19/6 42% 153 85 6% 14 42% 16% 156 68 4% 27% 28% 15 73% 3% 28% 61% 36% 59 18% 10% 22% 152% 136% 31% 36% 39 17% 3 50 %t 26 14% 2% 37% 28% 35% 16% 12 193 12% 6% 2% 23% 56t 21% 27 9% 4 14% 19 31% 70% 13% 8% U% 12% 5% 39% 35% 5% 71% 80% 39% ■fff 65% 24% 21% 56 119 24% 87 28% coup. Slotk. 18/6 41% 152% 83 6% 14 157% 68% 4% 27% 28% 14% 3% 73% 3% 28% 61% 36% 58 18% 10% 21% 153 133% 32% 36 38% 17% 3 51 26 14'4 2% 37% 28% 35% 16% 12% 194 12% 6 4 2% 23% 55% 21% 27 9% 4 14% 18% 31% 71% 13% 8% 11% 12% 5% 39% 35% 5% 72 80% 39% 65%ex. 24% 21 56 119% 23%. 07% 28% 1 oied. WISSELKOERSEN NEW YORK. 21/6 20/6 A'dam c conden Parijs Berliin Brussel Rome Madrid Zwitserl Zw. vrll 4.03% 4.03% 2.31 2.31 40.05 40.05 5.26% 5.26% 9.25 9.25 23.21 23.21 23.24 23.24 Weenen Stockh Montreal Mntr.Lna B. Aires P B.Aires M York c. Shanghai 21/6 4.75% 20/6 4.75% 23 86 23.36 68.31 87.81 4.57 4.59% 29.78 29.78 23.70 23.70 23.45-8 23.45-8 5.47 5.47 's-GRAVENHAGE, 21 Juni. Koersen vck>r. stortingen op 23 Juni 1941 tegen verplichting^0 luidende in: Belga s 30.1432. Zwitsersche francs 43.56. Fransche francs 3.768. Lires 9.87. Deensche kronen 36.37. Noorsche kronen 42.82. Zweedsche kronen 44.85. Tsjechische kronen (oude schulden) 6.42. Dinar (oude schulden) 3 43. Dinar (nieuwe schuiden) 4.23. Turksche ponden 1.45% Lewa 2.30. Pengö (oude schulden) 36.519. Fengö (nieuwe schulden) 45.89. Zloty (oude schulden) 35.00. Zloty (nieuwe schulden) 37.68. Lei 1.28. Nadruk verboden Wederom stonden twee wegen voor ons epen: te trachten Max te redden of een Europeaan te zenden, om,te onderhandelen. Ook wilde ik zelf wel er naar toe stappen om met Jeludin te spreken, maar ik vroeg mij af, of het wel iets zou uithalen. Niettemin had ik practisch al besloten zelf te zullen gaan, toen Noreen mijn hut binnenkwam en mij yerzocht om haar weer een onderhoud met den Gouverneur to bezorgen. Op slot van zaken was zij, zoo vertelde ze, Max' zuster. Zij had, eerder dan een ander, het recht om een goed woordje voor hem te mogen doen. Zij kon zich persoonlijk tot Jeludin wen den, terwijl ik hem als officier tegemoet zou moeten treden. Zij wist wat pleiten was. Ik kon alleen dreigen. En Ik vond, dat, wanneer Jeludin zich zou kunnen laten vermurwen, dat eerder gedaan kon worden door het verzoek van een vrouw, dan door bedreigingen van een officier. Ik vond den Gouverneur op het dek een sigaar zitten rooken en vertelde hem dat allemaal. In 't begin wilde hij er niets van hooien. „Als haar ooit iets overkwam, zou ik het mij zelf aeoit kunnen vergeven," zei hij. „Ik evenmin, mijnheer," antwoordde ik. „Maar alles samen genomen, zou het misschien toch zoo verkeerd nog niet zijn, wanneer wij haai lieten gaan. Ik zou nooit duiven voorstellen, haar te laten gaan, wanneer ik niet geloofde, dat er veel waars is in wat zü zegt. Jeludin heeft Loder, volgens zijn opvatting, eerlijk krijgsge vangen gemaakt. Maar of het meisje iets van hem verkrijgt of niet, ik ben er zeker van, dat hij haar zeker niets zal aandoen. Wat hij overi gens moge uitgevoerd hebben, hij zal niet ver geten, dat zij zijn gast is. En zij heeft er slag van, mijnheer." Ik dacht aan den tijd, toen Noreen bewezen had, er slag van te hebben, mij over te halen. „Wanneer wij het geen van allen klaarspelen, bestaat nog altijd de kans, dat zij wel iets bereikt." Proctor stapte een paar maal het dek op en neer. Toen gooide hij zijn sigaar in het water en kwam voor me staan. „Nou, goed dan," zei hij, „laat haar gaan. Zij wil het. Dat blijkt uit alles. En uit wat Je me vertelt, kan ik wel hooren, dat als ik weiger, zij zich uit eigen beweging in een of ander avontuur zal werpen. Laat haar gaan, ik wil het er op wagen. Maar zij moet er om denken, dat ik haar niet kan toestaan, Jeludin in welken vorm ook, pardon in uitzicht te stellen, in ruil voor de uitlevering van haar broer." „Dat ziet zij zeer goed in, mijnheer," ant woordde ik. „Zij heeft mij maar één ding ver zocht, dat ik zou moeten vragen, als u er in toestemt." „En?" „Als alles mislukt, zult u het fort dan aan vallen, of Loder vrij is of niet?". Proctor keek mij vastbesloten aan. „Dat moet ik, Huntley," zeide hij. „Dat moet ik. Er staat geen andere weg voor ons open. Het is een beroerd geval, maar Loder zou zich dan eventueel zelf op de een of andere manier moe ten trachten te redden. Het territorium gaat vóór het individu." Toen keek hü me vragend aan: „Maar waarom?" „Het zou haar genoegen doen, dit te hooren," antwoordde ik. „Het is een eigenaardig meisje. Zij wil Jeludin zijn troefkaart niet ontnemen, wanneer hij ooit kans zou hebben haar uit te spelen." „Nu, zeg haar dan, dat hij die kans nooit zal krijgen," zei Z.E. „Als Loder niet ontsanpt, of niet in vrijheid wordt gesteld, moeten wij het fort nemen en Jelucfin er bij." NEGENTIENDE HOOFDSTUK Zelfs toen Si Kusau terugkeerde, wisten wij nog niet, hoe Max bij Jeludin behandeld werd. Men had Kusau niet in het fort toegelaten. Hü had Jeludin niet gezien en Max nog minder. Hij was er alleen kunnen achter komen, dat Max niet gewond was. Wij begrepen allen wel, dat het geen pretje voor Max moest zijn, maar ik had geen idee er van, wat hij had uitgestaan gedurende die reis van de kust naar Trusmadi, vóór ik het van hemzelf hoorde. Om Higgins uit den weg te blijven, had Jeludin de rivier niet gevolgd. Den morgen, volgende op den overval, waren zij al een flink eind op weg, toen de niets vermoedende Higgins nog bezig was met zijn onderzoekingen naar wat er waar was in de geruchten, die Wyllard vernomen had. De Bajaus kwamen gemakkelyker vooruit, daar zij weinig mee te dragen hadden, zoodat zij ook op eiken onverhoedschen aanval in de jungle waren voorbereid, terwijl de Dusuns den bult droegen. Max moest midden tusschen een troep Bajaus loopen. Toen ze landden, werd hij van zijn boelen ontdaan. Hij bekende rouwmoedig, dat het een vernederend gevoel geweest was, teen hem werd toegestaan uit zijn eigen muskietennet te kruipen. Wat de zaak nog erger maakte, was, dat hij nog altijd in zijn pyama rondliep. Toen deed zich een voorbeeld er van voor, hoe Jeludin ook steeds oog had voor détails. Hij bad voorzien, dat Max kleeren zou noodig heb ben en schoenen wilde hij met hen kunnen meeloopen. Daarom had hij Sabtu opdracht ge geven, ook wat kleeren voor Max mede te bren gen. Jeludin begreep zeer goed, dat Max, als Europeaan, moeilijk barrevoets kon loopen en hij zou natuurlijk niet graag gewild hebben, dat hü zich met zijn troep langer had moeten opheu- den, dan noodzakelijk was. Maar men kan Sabtu mocijük kwalijk nemen, dat hü in de gauwigheid niet zoo precies wist, wat te zullen meenemen en zoo kwam het, dat Max zich gedurende den tocht moest behelpen met een extra-hemd, een korte broek, een paar pantoffels en een sok. Pan toffels van Cliineesclie makelij zijn heelemaal niet berekend op jungle-marschen en doorns hebben op bloote teemen nogal vat. Max vertelde mij, dat hij in het begin van den tocht, ieder uur die sok verwisselde van het eene been aan 't andere, maar toen hij er genoeg van kreeg, had hü het ding weggeworpen. Zonder op te houden werd doorgemarcheerd. Het was reeds ver over twaalven toen even halt werd gemaakt, om wat rijst te koken en in der haast een maaltüd te gebruiken. Voordat zü verder trokken, had er nog een kleine opschud ding plaats. Den geheelen tijd had Jeludin geen woord tot Max gesproken. Misschien had hü het te druk of wellicht (waarom zou dat niet mogelijk zijn?) was hij toch wèl een beetje beschaamd om onder de oogen te komen van Iemand, tegenover wien hij de duurste eeden gezworen had onder den Koran. Maar nu kwam hij naar hem toe) terwijl Max op een blok wat rijst zat te eten, die Sabtu hem op een bananenblad had gegeven. Zelfs nu hij toch als overwinnaar terugkeerde, kon Jeludin zijn hoofsche manieren nog niet achterwege laten. Hü groette Max plecht statig, alhoewel niet zoo ceremonieus, als hü anders zou hebben gedaan. Toen zei hü, wat hü te zeggen had. „De bediende van den Toewan is hem ge volgd," vertelde hij, „Toewan 'zal wel blü zijn om zün getrouwheid. Maar denk er om, dat hü een gevangene is, evenals de Toewan zelf." Hij gaf een bevel en tot Max' verbazing kwamen een paar Bajaus met zijn bediende, Ausop, aan. Eerst dacht Max, dat zij Ausop ook al van Malang hadden meegenomen. Maar ai van xviamng nauueu inccueuuuiwi. j bemerkte al spoedig, dat dit toch niet het gc was. r. Ausop was niet tijdig genoeg wakker den om het alarmsignaal te kunnen Se dat zijn meester zou hebben gered. Nu was. or_ heelemaal geen wonder, want Sabtu en zün* f nuiten waren muisstil te werk gegaan. n toen zij Max eenmaal veilig en wel te pa „enj hadden, waren zij minder omzichtig Se.w° et en toen zij met Max In zijn mus AUsop ■den weg afgingen naar den zeekant, was -iet wakker geworden van het gedruisch. HlJ en zijn slaapmat, tuurde uit een der yens cg. zag, dat zij een wit pak langs het tuinpa dat droegen. Hü was eerst erg geschrokken, "Ae hij dacht, dat het een geest was. Toen hij de Bajaus praten en schrok nog erge1 ree<jg hij was een dappere knaap en, zooals van opmerkte, had Max er bijzonder goed zy om zijn bediCnden zoodanig te dr:illeii, ^eJ1- hem met de grootste aanhankelijkheid gur0- Zoo was het ook hier; voor geen aOCley „eciaah peaan in het heele territorium zou Aus p hebben, wat hij dien nacht voor Max Toen hü eenmaal begreep, dat er 1 gSt al meester gebeurd was, verdreef hij zü waar heel gauw en ging in Max' kamer J eleirlaal hü het bed leeg en het muskietennet n gC. niet vond. Hij begreep pet beurd was. Hü volgde de BajausJangK ln eerd (Wordt vervoü en kwam nog op tijd om te zaeh, bootje gedeponeerd rVOigd) het wachtende i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 2