Finnen en Roemenen vechten aan de zijde van Duitschland Proclamatie van Hitier Opmarsch der Roemeensche troepen Distributie vaste brandstoffen Poging van den vijand om naar Oost-Pruisen te vliegen verijdeld Nieuwe vleeschbor Rusland in den oorlog Italië eveneens in oorlog met de Sovjet-Unie De stad Bolgrad in Bessarabië bezet Dagorder van Hitier Talrijke vliegtuigen neergeschoten Verduistering 4r Waarschuwing tegen parachutisten VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Van 24 Juni af reeds bonnen aangewezen Engeland en Rusland BUR. VOOR R£DACTIE EN ADMINISTRATIE: SMEDESTRAAT 5 TELEOON 21543 EN 21544 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) vooi Haarlem 26 cent per week; per kwartaal 3.42. Bij onze Agenten 28*4 ct. per week, per kwartaal 3.76}4. DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE MAANDAG 23 JUNI 1941 AVONDBLAD VIJF EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 23069 De prijs der advertentiën bedraagt 35 cents per regel. Ingezonden Mededeelingen 60 ets. per regel. Bij contract sterk geredu ceerde prijzen. Kleine annonces (Vraag- en Aanbod-advertentiën) 13 regels .48 cents, iedere regel Yneer 16 cents. Zondagochtend is de strijd aan de DuitschRussische grens begonnen. Te ,5.30 uur heeft Rijksminister Dr. Goebbels een op roep van den Führer aan het Duitsche volk voorgelezen. Hierin stelde de Führer het Duitsche volk op de hoogte van de Sovjet-Russische machinaties tegen het Rijk, in samenwerking met Engeland. Hij kondigt in zijn oproep aan, dat een front is opgericht van de Noordelijke IJszee tot de Zwarte Zee, tezamen met het Finsche en het Roemeensche leger, ter bescherming van Europa. Tenslotte deelt Dr. Goebbels mede, dat de Führer besloten heeft het lot en de toekomst van het Duitsche Rijk en het Duitsche volk wederom in handen van de soldaten te leggen. Ook Italië is in oorlog met de Sovjet-Unie. De Italiaansche re geering heeft den Sovjet-ambassadeur medegedeeld, dat zij zich van 5.30 uur af in staat van oorlog met de Sovjet-Unie bevindt. Onware Britsche beweringen Russische aanspraken op Litauen Oproep van Antonescoe Stefani meldt uit Boekarest dat de staats Duitsch weermachtsbericht J' V DIT NUMMER BESTAAT UIT TIÉN BLADZIJDEN Volledige overeenstemming t NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT STRIJD AAN DE RUSSISCHE GRENS BEGONNEN Duitsche volk, nationaal-socialisten. Door zware zorgen gedrukt, tot maandenlang zwijgen gedoemd, is thans het oogenblik gekomen, waarop ik eindelijk openlijk kan spreken. Toen het Duitsche Rijk op 3 September 1939 de Engelsche oorlogsverklaring ontving, werd de Britsche poging herhaald, ieder begin van een consolidatie en daarmede een opgang van Europa, door den strijd tégen de sterkste macht van het continent te verijdelen. Zoo heeft En geland eens in vele oorlogen Spanje te gronde gericht. Zoo voerde hét zijn oorlogen tegen Nederland, zoobestreed het met behulp van geheel Europa later Frankrijk. En zoo begon het, omstreeks de eeuwwisseling, met de om singeling van het Duitsche Rijk en begon in 1914 den wereldoorlog. Slechts door zijn innerlijke oneenigheid heeft Duitschland in 1918 verloren. De gevolgen wa ren verschrikkelijk. Nadat men eerst huichel achtig had verklaard, alleen tegen den keizer en zijn regiem gestreden te hebben, begon men na het neerleggen der wapens door het Duit sche leger met het stelselmatig vernietigen van het Duitsche Rijk. Terwijl de profetie van een Fransch staatsman, dat in Duitschland twintig millioen menschen te veel waren, d.w.z. door honger, ziekte of emigratie uit den weg geruimd moesten worden, schijnbaar letterlijk in ver vulling ging, begon de riationaal-socialistische beweging met haar hereenigingswerk onder het Duitsche volk, waarmede het herstel van het Duitsche Rijk werd ingeleid. Deze opheffing van ons volk uit nood, ellende en smadelijke miskenning, stond in het teeken van zuiver innerlijke wedergeboorte. In de eerste plaats Engeland werd hierdoor niet ge troffen of ook maar bedreigd. Desalniettemin begon toch onmiddellijk weer de nieuwe, van haat Vervulde omsingelingspolitiek tegen Duitsch land. Van binnen en van buiten kwam het tot een ieder van ons bekende complotten tus- schen joden en democraten, bolsjewisten en reactionnairen, welke alleen ten doel hadden, de stichting van den nieuwen Duitschen volks- staat te verhinderen en het Rijk opnieuw in onmacht en ellende te storten. Behalve ons trof de haat van dit internationale wereldcomplot die volken, welke eveneens door het geluk over het hoofd gezien en gedwongen waren, in har den strijd om het bestaan het dagelijksch brood te verdienen. Vooral Italië en Japan werd het- aandeel in de goederen dezer wereld precies als Duitschland bestreden, ja zelfs verboden. De aaneensluiting van deze landen was der halve slechts een daad van zelfbescherming tegen de hen bedreigende, egoïstische wereld coalitie van rijkdom en mafcht. Reeds in 1936 heeft Churchill gezegd, vol gens de verklaring van den Amerikaanschen generaal Wood in een commissie van het Ame- rikaansche Huis van Afgevaardigden, dat Duitschland weer te machtig werd en derhalve Vernietigd moest worden. In den zomer van 1939 scheen Engeland het tijdstip gekomen te achten om de nieuwe voorgenomen vernietiging biet de herhaling van een uitgebreide omsin gelingspolitiek tegen Duitschland te beginnen. Het systeem van de tot dit doel begonnen leugencampagne bestond hierfti, andere volken voor bedreigd te verklaren, ze eerst in te pal oten met Engelsche garantiën en bijstandbe loften en dan, evenals vóór den wereldoorlog, logen Duitschland te laten oprukken. Zoo slaag de Engeland er in, van Mei tot Augustus 1939 bewering de wereld in te sturen, dat Li- lauen, Estland, Letland, Finland, Bessarabië eh ook de Oekraïne door Duitschland onmid- bellijk bedreigd werden. Een deel dezer staten Het zich er toe verleiden, de met deze Cewe- 'Jhgen aangeboden garantiebelofte te aanvaar den en ging hiermede over in het nieuwe om- s'hgeiingsfront tegen Duitschland. Onder deze omstandigheden achtte ik het *°W mijn geweten en voor de geschiedenis van Het Duitsche volk te kunnen verantwoorden, Hezen landen, of hun regeeringen, niet alleen Qe verzekering te geven, dat deze Britsche be keringen onwaar waren, doch bovendien de ^erkste macht in het Oosten nog in het bij- k^der door een plechtige vsrklaring gerust te "tellen ten aanzien van de grenzen vozer be kken. Nationaal-socialisten, ge hebt het toen we! allen gevoeld, dat deze stap voor mij een zeer bittere en moeilijke was. Nooit heeft het Duit sche volk jegens de volken van Rusland vijan dige gevoelens gekoesterd. Alleen, sedert meer dan twintig jaar, heeft de joodsch-bolsjewis- tische clique van machthebbers uit Moskou ge tracht niet alleen Duitschland, doch geheel Europa in brand te steken. Niet Duitschland heeft toen getracht zijn nationaai-socialistische wereldbeschouwing naar Rusland over te bren gen, doch de joodsch-bolsjewistische macht hebbers in Moskou hebben steeds weer gepoogd ons en anderen Europeeschen volken hun heer schappij op. te leggen en dit niet alleen langs geestelijken weg, doch in de eerste plaats door middel van militaire macht. De gevolgen van het' optreden van dit regiem waren in alle lan den slechts chaos, ellende en hongersnood. Ik heb er daarentegen sedert twintig jaar naar gestreefd, met een minimum van ingrij pen en zonder eenige vernietiging van onze productie tot een nieuwe socialistische orde in Duitschland te komen, waardoor niet alleen de werkloosheid uit den weg wordt geruimd, doch ook de vrucht van den arbeid in stijgen de mate den werkenden mensch ten goede komt. De resultaten van deze politiek van nieuwe economische en sociale ordening van ons volk, welke door stelselmatig de tegenstel lingen van klasse en stand te overwinnen, als uiteindelijk doel naar een ware volksgemeen schap streeft, zijn in de geheele wereld uniek. Het was derhalve voor mij in Augustus 1939 een zware stap, mijn minister naar Moskou te zenden om daar te pogen de Britsche omsin gelingspolitiek tegen Duitschland tegen te werken. Ik heb dit slechts gedaan in het be wustzijn van mijn verantwoordelijkheid tegen over hetDuitsche volk, voor alles echter In de hoop, ten slotte, toch tot een duurzame ont spanning te komen en de offers, die misschien toch van ons geëischt zouden worden, te kun nen verminderen. Terwijl nu Duitschland te Moskou plechtig verzekerde, dat de betrokken gebieden en landen, behalve Litauen, buiten elk politiek belangen ge bied van Duitschland lagen, werd nog een spe ciale overeenkomst getroffen voor het geval, dat het Engeland zou lukken, Polen werkelijk tegen Duitschland in den oorlog te hitsen. Doch ook hier werd een grens aan de Duitsche aanspraken gesteld, welke in geen verhouding tot de pres taties van de Duitsche wapens stond. Nationaal-socialisten. De gevolgen van dit. door mijzelf gewenschte en in het belang van het Duitsche volk gesloten verdrag waren, in het bijzonder voor de in de getroffen landen levende Duitschers, zeer zwaar. Ver over een half millioen Duitsche volksgenooten, allen kleine boeren, handwerkers en arbeiders, wer den bijna op staanden voet gedwongen hun vroeger vaderland te veriaten, om een nieuw regiem te ontloopen, dat hen om te beginnen met grenzenlooze ellende bedreigde en vroeg of laat geheel zou uitroeien. Toch zijn nog dui zenden Duitschers verdwenen. Het was niet steeds mogelijk iets van hun lot of van hun verblijfplaats te ontdekken. Onder hen bevon den zich alleen ai ruim 160 mannen van Duit sche riationaliteit. Ik heb over dit alles gezwegen, omdat ik zwijgen moest, want het was toch mijn wensch, een definitieve ontspanning en zoo mogelijk een duurzame overeenkomst met dezen staat tot stand te brengen. Reeds tijdens onzen opmarsch in Polen ech ter maakten de Sovjet-machthebbers plotseling, in tegenstelling met het verdrag, ook aanspra ken op Litauen. Het Duitsche Rijk heeft nooit de bedoeling gehad, Litauen te bezetten en heeft dan ook niet alleen geen dergelijken eisch aan de Litausche regeenng gesteld, doch inte gendeel het verlangen van de Litausche regee ring, Duitsche troepen naar Litauen te zenden, afgewezen, aangezien dit niet overeenkwam met de doelstellingen van de Duitsche politiek. Toch heb ik mjj in dezen nieuwen Russischen eisch geschikt. Dit was evenwel slechts het begin van nieu we afpersingen, welke steeds weer werden her haald. De overwinning in Polen, welke slechts door Duitsche troepen werd bevdchten, was voor mij opnieuw aanleiding een vredesaanbod aan do Westelijke mogendheden te doen. Door de internationale en joodsche oorlogsophitsers wérd dit van'de hand gewezen. De reden van deze weigering vond reeds toen haar oorzaak in het feit, dat Engeland nog steeds hoopte een Europeesche coalitie tegen Duitschland te kun nen mobiliseeren, met inbegrip van den Bal kan en de Sovjet-Unie. Derhalve besloot men te Londen Mister Cripps als dmbasadeur naar Moskou te zenden. Hij kreeg de duidelijke opdracht, onder alle omstandigheden de be trekkingen tusschen Engeland en Sovjet-Rus- land opnieuw aan te .knoopen en in Engelschen zin te ontwikkelen.,'Over de vorderingen van deze missie publiceerde de Britsche pers be richten, zoolang zij niet om tactische redenen tot zwijgen genoopt was. In den herfst van 1939 en in het voorjaar van 1940 lieten zich inderdaad ook de eerste gevolgen merken. Ter wijl Rusland zich gereedmaakte niet alleen Finland, doch ook de Baltische staten militair onder zijn juk te brengen, motiveerde het dit optreden plotseling met de even leugenachtige als belachelijke bewering, dat het deze landen moest beschermen tegen een vreemde bedrei ging of deze dreiging moest voorkomen wor den. Hiermede werd alleen Duitschland bedoeld, want geen andere macht zou in het Oostzee gebied kunnen binnendringen of daar oorlog voeren. Toch moest ik zwijgen. De machtheb bers in het Kremlin gingen echter onmiddel lijk verder. Terwijl Duitschland in het voorjaar van 1940 BOEKAREST, 22 Juni. (Stefani). Nadat in Roemenië te middernacht de algemeene mobilisatie was bevolen, kregen de Roe meensche troepen in den afgeloopen nacht bevel tot den opmarsch over te gaan. Vanochtend zijn daarop de Roemeensche troepen, zoo werd in een officieele mede- deeling bekend gemaakt, over de Proeth, de grensrivier tusschen Roemenië en de Sovjet- Unie, getrokken. Naar Stefani voorts meldt, hebben gemechaniseerde Roemeensche troe pen de stad Bolgrad in Bessarabië bezet. Vanochtend zijn in de omgeving van Galatz drie Sovjet-vliegtuigen neergeschoten. Het bevel tot den opmarsch werd met groote geestdrift door de Roemeensche soldaten, die met ongeduld hebben gewacht om hun broeders, die onder Sovjet-Russische overheersching leven, te bevrijden, begroet. Het was nog vol komen donker, toen de officieren bevel gaven over de Proeth te trekken om de Sovjet-Russische stellingen aan de andere zijde van de rivier aan te vallen. De Roemeensche troepen vochten heldhaftig in de eerste oorlogsfase en slaagder. er in hun opdrachten volledig ten uitvoer te brengen. Op drie punten van groot strategisch belang trokken zü over de rivier. Het nieuws van het overtrekken van de Proeth werd heden morgen om zeven uur in een officieele mede- deeling bekend gemaakt. leider, gen. Antonescoe, tot opperbevelhebber der weermacht is benoemd. Michael Antonescoe, de minister van Staat en Propaganda, is be noemd tot minister-president ad interim. In den tijd, dat de conducator tevens optreedt als op perbevelhebber van de Duiftsch-Roemeensche troepenformaties aan de Moldau, neemt vice- president Antonescoe de zaken van den premier waar. Generaal Antonescoe heeft een oproep aan het Roemeensche leger gepubliceerd, waarin o. a. wordt verklaard: „Soldaten, ik heb u belodfd de schandvlek vrir, het boek des volks uit te wisschen en de scha duw der vernedering van uw hoofd weg te nemen. Heden is het uur van den heiligsten strijd gekomen, den strijd voor de van de vade ren geërfde rechten en de rechten der kerk, den strijd voor uw huis en haard en de eeuwige Roemeensche altaren. Soldaten, ik beveel u: Trekt de Proeth over en verpletter den vijand in het Oosten en het Noorden. Bevrijdt uw geknechte broeders van 't roode juk van het bolsjewisme, voegt het oude land der Bessarabiërs en de wouden van de Boekowina, uw akkers en weiden, weder bij het land. Soldaten, gij zult schouder aan schouder en hart naast hart strijden met het sterkste, roem rijkste leger der wereld. Zij strijden in het land van de Moldau voor onze grenzen en voor ge rechtigheid op de wereld. Toont' u de eer waardig, die de geschiedenis, het leger van 't groote Duitsche rijk en zijn unieke Führer, Adolf Hitler, u hebben bewezen. Strijdt om uw vernedering en het ons berokkende on recht te wreken. Ons volk, de koning en uw generaal verlan gen dit van u." zijn strijdkrachten in den zin van het zgn. vriendschapsverdrag ver van de Oostelijke grenzen terugtrok, ja zelfs dit gebied voor een groot deel geheel van Duitsche troepen ont blootte, begon reeds in dezen tijd de opmarsch van de Russische strijdkrachten in een mate: welke slechts opgevat kon worden als een be wuste bedreiging tegen Duitschland. Volgens een destijds door Molotof persoonlijk afgelegde verklaring bevonden zich reeds in het voorjaar van 1940 22 Russische divisies alleen reeds in de Baltische landen. Aangezien de Russische re geering zelfs steeds beweerde dat zij door de bevolking van deze landen zelf was geroepen, kon het doel van hun aanwezigheid aldaar slechts een demonstratie tegen Duitschland zijn. Terwijl nu onze soldaten van 10 Mei 1940 af de Fransch-Britsche macht in het Westen had den gebroken, werd de Russische opmarsch aan ons Oostelijk front evenwel in een steeds drei gender mate voortgezet. Van Augustus 1940 af meende ik derhalve, dat het in het belang van het Rijk niet meer te verantwoorden was, onze reeds zoo dikwijls verwoeste Oostelijke provin cies onbeschermd te laten tegenover deze gewel digen opmarsch van bolsjewistische divisies Hiermede ontstond, wat de Britsch-Russische samenwerking beoogde, n-1. zoo sterke Duitsche krachten in het Oosten te binden dat vooral in de lucht, een radicaal einde van den oorlog in het Westen niet meer voor de Duitsche lei ding te verantwoorden was. Dit strookte niet alleen met het doel van de Britsche, doch ook van de Sovjet-Russische politiek, want zoowel Engeland als Sovjet-Rusland streeft het doel na, den oorlog zoo lang mogelijk te laten duren, ten einde geheel Europa te verzwakken en in een steeds grootere onmacht te brengen, (Vervolg elders in dit blad) BERLIJN, 22 Juni. (D.N.B.) De Führer en opperste bevelhebber der weermacht heeft op 22 Juni 'n dagorder tot de soldaten van het Oostelijke front gericht, waarin hij de feiten constateert, waarvan hij ook in zijn oproep aan het Duitsche volk melding maakte. De dagorder besluit met de volgende woor den: „Duitsche soldaten, hiermede aanvaardt gij een harden en verantwoordelijken strijd. Want het lot van Europa, de toekomst van het Duitsche rijk, het bestaan van ons volk, liggen thans alleen in uw hand. Moge God ons allen in dezen strijd bijstaan." De secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat een begin zal worden gemaakt mét het beschikbaar stel len van vaste brandstoffen, teneinde de verbruikers in de gelegenheid te stellen reeds gedurende de zomermaanden een gedeelte van het hun voor den aanstaan den winter toe te kennen rantsoen te be trekken. Hiertoe worden voor het tijdvak van 24 Juni 1491 tot en met 31 December 1941 de bonnen no. 01, 02 en 03 van de bonkaart „haarden en kachels" J, de bonnen no. 01, ,02, 03 en 04 van de bonkaart „haarden kachels" K, alsmede de bonnen 01, 02, 03, 04, 05, 06, 07, 08, 09, 10 en 11 van de bon kaart „centrale verwarming" L, elk geldig verklaard voor het koopen van één eenheid vaste brandstoffen. Voorts geven gedurende bovengenoemd tijd- van de bonnen no. 05. 06, 07 van de bonkaart „haarden en kachels" J en de bonnen no. 05, 06 07 en 08 van de bonkaart „haarden en kachels" K, elk recht op het koopen van hetzij 195 kg. persturf (300 stuks), hetzij 200 kg. baggerturf (450 stuks), hetzij 275 kg. uit de Peel afkom stige turf, hetzij 200 kg. overige soorten turf. Zooals bekend, is aanmaakturf zonder bon verkrijgbaar. Fabrieksturf wordt uitsluitend be schikbaar gesteld voor industrieele doeleinden en kan niet op de gewone bonnen worden be trokken. De bonnen, die thans alleen voor het koopen van turf zijn aangewezen, zullen ver moedelijk later alsnog worden geldig verklaard voor het koopen van alle soorten vaste brand stoffen, die thans gedistribueerd worden, zoo dat verbruikers, die hierop geen turf wenschen te betrekken, deze bonnen kunnen bewaren en ze later voor het koopen van de door hen ge wenschte andere soorten 'vaste brandstoffen kunnen besteden. Voor zoover zulks mogelijk is, zullen vóór 31 December 1941 nog andere bonnen voor vaste brandstoffen worden aangewezen. Het spreekt vanzelf, dat de brandstoffenhan- delaren niet in de gelegenheid zijn, om onmid dellijk aan de verbruikers op alle thans geldig verklaarde bonnen brandstoffen af te leveren en dat zij daarom de levering over den zomer en het najaar dienen te verdeelen. De verbruikers, die tengevolge van onvoldoen de bergruimte of anderzins niet in de gelegen heid zijn, reeds nu vaste brandstoffen op hun bonnen te betrekken, kunnen hiermede vanzelf sprekend ook tot het a.s. stookseizoen wachten, daar de bonnen geldig zijn verklaard tot en met 31 December 1941. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd, dat de bonnen, gemerkt met „brandstoffen, één eenheid" van 24 Juni 1941 af tot 1 Mei 1942 recht geven op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen. BERLIJN, 22 Juni. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Aan de Sovjet-Russische grens is het vandaag sinds de ochtenduren tot ge vechtshandelingen gekomen. Een poging van den vijand om naar Oost-Pruisen te vjiegen, werd met zware verliezen afge slagen. Duitsche jagers schoten talrijke roode gevechtsvliegtuigen neer. In den strijd tegen de Britsche eilanden heb ben in den afgeloopen nacht sterke formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen de haveninstalla ties van Southampton gebombardeerd. Uitge strekte branden ontstonden in haveninstalla ties, pakhuizen en bedrijven voor de voedsel voorziening. Andere luchtaanvallen waren op vliegvelden in Noord-Schotland en in de Mid lands gericht. Ten Noorden van Sunderland werd een groote vrachtboot zwaar beschadigd. Bij een aanval op de Engelsche kust kregen twee Duitsche snelbooten contact met drie Britsche snelbooten die na verscheidene tref fers afzwenkten. Gistermiddag vloog een gering aantal Brit sche gevechtsvliegtuigen onder sterk escorte van jagers naar de Fransche Kanaalkust. In hevige luchtgevechten schoten Duitsche jagers 26 Britsche vliegtuigen neer. Luchtdoel- en ma rine-artillerie haalden nog twee toestellen om laag. Luitenant-kolonel Galland benaalde in deze gevechten drie luchtoverwinningen. De vijand heeft in den afgeloopen nacht met zwakke strijdkrachten brisant- en brandbom men op enkele plaatsen in West-Duitschland laten vallen zonder noemenswaardige schade aan te richten. Omtrent den opmarsch van het Duitsche ie- ger in het Oosten, waarvan melding is ge maakt in het weermachtsbericht van heden, verneemt het D. N. B nader: Uit den oproep van den Führer valt af te leiden, dat Duitschland voor den thans te verwachten gigantischen strijd tegen de geschoolde, goed uitgeruste Russische strijd krachten een zoo geweldige macht in het veld brengt als nimmer te voren. Behalve de beproefde divisies van het landleger zijn natuurlijk in de Oostzee strijdkrachten van de marine in actie gekomen. Ook de voorbereidende groote aanvallen van het luchtwapen, die kenmerkend zijn voor alle groote operaties, hebben sinds de ochtend uren langs net geheele front in het Oosten een aanvang genomen. De formaties van 't Duitsche luchtwapen zijn in voortdurende aanvallen opgetreden tegen vliegvelden, troepenconcentraties, versterkingen en kwartieren van de Russi sche strijdkrachten en hebben blijkbaar reeds aanzienlijke winst geboekt door de verwoestingen cp den grond en door om vangrijke vernietiging van vijandelijke vliegtuigen in luchtgevechten. De Duitsche formaties staan ditmaal even wel. niet alleen in het Oosten. Schouder aan schouder strijden in het hooge Noorden met hen de Finsche strijdkrachten en aan de Roe- meensch-Russische grens de Roemeensche troe pen, die' in het afgeloopen jaar door de Duit sche weermacht zijn geschoold. De kern van cit- veruitgestrekte front vormt de Duitsche weermacht, die in den strijd is beproefd. Zonsondergang 23 Juni 22.07 Zonsopkomst 24 Juni 5.17 Maanopkomst 4.47 ondergang 20.34 De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visschery maakt bekend, dat de volgende bonnen zijn aangewezen voor het koopen der daarbij vermelde rantsoenen. Bon „20 vleesch": 24 Juni t.m. 1 Juli. Per twee bonnen 100 gram vleesch (been in begrepen) of een rantsoen vleeschwaren. Bon „20 worst, vleeschwaren": 24 Juni t.m. 1 Juli. Per twee bonnen een rantsoen vleesch waren. Een rantsoen vleeschwaren bedraagt: 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, kalfs-, paarden- en schapenvleesch en voor gerookte worstsoorten, ,100 gram voor ge kookte worstsoorten, rolpens #en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nier brood, 150 gram voor bloedworst of 100 gram verduurzaamde kip, eend, gans of kalkoen, been inbegrepen. BERLIJN, 22 Juni. (D.N.B.)Het opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Er moet rekening worden gehouden met de mogelijkheid, dat de vijand door middel van parachutes afzonderlijke, resp. troepen-agenten zal neerlaten, die de opdracht hebben in 't ope ratiegebied en ook in het gebied van het Duit sche vaderland sabotage te plegen en vernie lingen aan te richten. De bevolking wordt der- hal"e opgeroepen den afweer van dergelijke po gingen te steunen, waarbij hulp zich dient uit te strekken tot het waarnemen van de landings- en verblijfplaats van den vijand, terwijl de ac tieve afweer en het onschadelijk maken van vijandelijke parachutetroepen alleen door de weermacht, politie en gendarmerie geschieden. BERLIJN, 22 Juni (D.N.B.) De Engelsche berichtendienst publiceert een verklaring van Tass, dat volledige overeenstemming is bereikt tusschen de Sovjet-Unie en Engeland. Dit Britsche bericht acht men in politieke kringen alhier in zooverre opmerkelijk, daar Londen reeds weinige uren na de proclamatie van den Führer de bevestiging van het daarin onthulde dubbele spel der bolsjewistische machthebbers door het officieele Russische persagentschap publiceerde. De Katholieken in Nederland heb ben steeds ook op binnenlandsch politiek terrein het communisme bestreden als een gevaar voor volk en staat. Met voldoening hebber» zij immer het onwrikbare officieele standpunt van Nederland gehuldigd, dat de ten koste van onnoemelijk veel onschuldig bloed en tranen, ellende en onrecht, aan de macht gekomen tyrannen van Moskou niet als een wettige regeering mochten worden erkend. Zij hebben steeds net goddelooze communisme, dat door Z. H. Paus Pius XI in zijn encycliek „Divim Redempto- ris" zonder eenig voorbehoud krachtig werd veroordeeld, beschouwd als den we reldvijand no. 1. Zij hebben nimmer den wolf, die op een bolsjewistische wereld revolutie uit is, vertrouwd, ook al tracht- - te hij zich in een blank en onnoozel lamsvel te steken. Met spanning en be zorgdheid hebben zij den strijd in Span je gevolgd, waar Frarico met hulp van Duitschland en Italië tegen de roode re bellen vocht. En telkenmale, wanneer be paalde groepeeringen in Nederland met woord en daad steun trachtten te ver- leenen en ook verleenden aan het roode Spanje, hebben zij daartegen verzet aan- geteekend en hun afkeuring daarover openlijk uitgesproken. Met diepe verach ting hebben zij evenals het gros der Ne derlanders gezien, hoe de Russische bolsjewisten als hyena's aanvielen op het zieltogende Polen, hoe zij de Baltische landen Estland, Letland en Littauen in verdragsnetten wisten te verstrikken, het kleine, maar heldhaftige Finland met een enorme overmacht in een sma- delijken veldtocht „overwonnen", de Bal tische landen inlijfden en tenslotte Roe menië Bessarabië afhandig maakten. Stalin, de dictator van het Kremlin, de ziel van de Komintern, de ijveraar voor 'n bolsjewistische wereldrevolutie, de op- zweeper van de propaganda en de actie der godloozen scheen zonder noemens- waardigen slag of stoot uit de situatie in Europa slechts voordeelen te behalen. Thans echter, nu Duitschland met de Sovjet-Unie en haar machthebbers den strijd heeft aangebonden, zal het god- looze communisme in eigen huis en aan den lijve het geweld en de macht van het militair technisch oorlogsapparaat, dat slechts overwinningen heeft geboekt, ondervinden Zij oogsten, wat zij gezaaid hebben. Hoofdredacteur: H C. 3. A. BARON VAN LAMSWEERDE, Bussum. Gewestelijk verantwoordelijk redacteur: W. G. A. M. VAN WILLIGE. Bloemendaal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1941 | | pagina 1